PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia makro



clavia
02-02-2023, 22:09
Witam, mam Canona EOS 100D. Interesuję się makro/foto przyrody (nie muszą być koniecznie owady/robaczki, mogą być kwiatki itp.). Nie mam autka, chodzę po mieście i wyszukuję ciekawyxh kadrów. Miałam kiedyś tanie pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki, sprawdziłam z zoomem AF. Nie zawsze potwierdzało ostrość, więc zwróciłam do sklepu. Aktualnie posiadam stałkę m42 Auto Revuenon 55mm f1.7. Fajnie się nim robi i postanowiłam coś dokupić taniego do 100zł, gdyż mam problemy ze wzrokiem i nie wiem czy będzie mi dobrze wychodziło ostrzenie na manualu.
Czytałam, że najlepsza jest któraś z tych 2 opcji, tylko nie wiem, która.
1)zwykłe pierścienie pośrednie m42
2)taki oto mały mieszek
https://a.allegroimg.com/original/1e9b79/d74c19704bcb96292f1cb9d61ebd

Co wybrać, z tych dwóch rzeczy by wygodnie ostrzyło się manualnie i można było robić z ręki. Myślałam na pierścieniami ale zobaczyłam mały mieszek a widywałam więskze i sie zgubiłam. Z góry dziękuję za pomoc.

atsf
02-02-2023, 22:50
Czytałam, że najlepsza jest któraś z tych 2 opcji, tylko nie wiem, która.
1)zwykłe pierścienie pośrednie m42
2)taki oto mały mieszek
https://a.allegroimg.com/original/1e9b79/d74c19704bcb96292f1cb9d61ebd

Co wybrać, z tych dwóch rzeczy by wygodnie ostrzyło się manualnie i można było robić z ręki. Myślałam na pierścieniami ale zobaczyłam mały mieszek a widywałam więskze i sie zgubiłam. Z góry dziękuję za pomoc.

Z mieszkiem się uzyskuje na dzień dobry większą skalę odwzorowania, niż z najcieńszym nawet pierścieniem pośrednim, a więc robienie macro z ręki, z ręcznym ostrzeniem, i bez stabilizacji, na dodatek obiektyw bez automatyki przesłony- to jest raczej trudne zadanie.
Może lepiej poczekać i nazbierać więcej pieniędzy na chociażby obiektyw stricte macro o ogniskowej 90-100 mm, nawet manualny, zamiast wyrzucać kasę na pierścienie lub mieszki?

clavia
02-02-2023, 23:06
Ok dziękuje, będę polować na jakiś obiektyw m42.

clavia
03-02-2023, 01:10
Przepraszam, nie mogę edytować poprzedniego posta. Jak obliczyć skalę odwzorowania obiektywu? Znalazłam 2 wzory w internecie
1) R = f / (d - f)
f - ogniskowa
d - odległość od fotografowanego obiektu
2) x = (f1 - f) / f
gdzie
f - ogniskowa obiektywu
f1 - min. odległość ostrzenia w mm
Piszą np. że Nikkor 85mm min. odległość ostrzenia 28mm ma skalę 1:1 a tym czasem z wzorów nie wychodzi.

Leon007
03-02-2023, 01:25
286 mm.
https://www.optyczne.pl/index.html?producent=77&obiektyw=888&typ=0&moc=0&sort=
Taki obiektyw nie może mieć odległości ostrzenia mniejszej niż ogniskowa, bo obiekt fotografowany musiałby być wewnątrz obiektywu. Odległość do obiektu liczy się od płaszczyzny matrycy.
Te wzory są dobre dla idealnej cienkiej soczewki - jak na lekcji fizyki. Rzeczywisty obiektyw jest soczewką grubą, daleką od przybliżeń teoretycznych i wszelkie tego typu wzory należy traktować orientacyjnie.

Co do obiektywów, nie podałaś ile pieniędzy chcesz lub możesz wydać. Sprawdź obiektyw Canon EF 100/2.8 macro USM (nie IS L). Jeśli jest w Twoim zasięgu, to polecam, bo to bardzo dobry obiektyw makro za przystępną kasę, jak na tego typu przyrządy.
https://www.optyczne.pl/index.html?producent=26&obiektyw=160&typ=0&moc=0&sort=

atsf
03-02-2023, 10:11
Przepraszam, nie mogę edytować poprzedniego posta. Jak obliczyć skalę odwzorowania obiektywu? Znalazłam 2 wzory w internecie
1) R = f / (d - f)
f - ogniskowa
d - odległość od fotografowanego obiektu
2) x = (f1 - f) / f
gdzie
f - ogniskowa obiektywu
f1 - min. odległość ostrzenia w mm
Piszą np. że Nikkor 85mm min. odległość ostrzenia 28mm ma skalę 1:1 a tym czasem z wzorów nie wychodzi.

Skorzystaj z pierwszego wzoru podstawiając odległości i ogniskową w centymetrach.

Odległość do motywu jest mierzona od płaszczyzny matrycy lub filmu, która jest zaznaczona na korpusie kółkiem przeciętym poziomą linią.


Dla obliczenia koniecznej odległości, aby uzyskać konkretną skalę odwzorowania, przekształć wzór do postaci:

d= f(1+R)/R

Przykładowo, dla obiektywu f=50 mm (5 cm) i skali 1:2 (R=0,5)

d= 5(1+0,5)/0,5
d= 7,5/0,5
d= 15 cm

Dla skal odwzorowania mniejszych od 1:10 można praktycznie pominąć ogniskową w liczniku ułamka i wzór przyjmie postać:

R = d/f
d = R*f

clavia
03-02-2023, 10:28
Canon fajny ale na razie za drogi, będę polować na coś taniego m42. Wiecie jaką skalę odwazorowania ma mój obiektyw f - 55mm minimalna odległość ostrzenia 50cm?

atsf
03-02-2023, 10:38
Canon fajny ale na razie za drogi, będę polować na coś taniego m42. Wiecie jaką skalę odwazorowania ma mój obiektyw f - 55mm minimalna odległość ostrzenia 50cm?

Nie lubimy tu rozkminiać zagadek :mrgreen: Zeznawaj od razu, jak jest :evil:

clavia
03-02-2023, 10:55
Kupiłam już sobie parę obiektywów m42 ostatnio a dokładniej:
Hanimex 28mm f2.8 (na jakieś wycieczki, ogólne spacery, bo chce fotografować zachody słońca w miejskiej scenerii)
Auto Revuenon 55mm f1.7 (chciałam mieć coś jaśniejszego, gdyby już było za ciemno na zachody słońca 2.8)
Hanimex 135mm f2.8 (dodatek do 28mki na spacery z zachodami) tyle, że on ostrzy od 1.8m a 200tka i 300tka ostrzą z jeszcze dalszej odległości
Auto Arragon 200 f.3.5 (fotografuje nim ptaki w mieście)
Porst 300mm f5.6 (dałam ok 150zl, do fotografii krajobrazów, które widzę z okna, bo są na zachód a na krótszych ogniskowych balkony bloku włażą z boku w kadr)
Szukam czegoś do 200zł ew 300,bo już te mnie trochę wyniosły.

marfot
03-02-2023, 10:57
Canon fajny ale na razie za drogi, będę polować na coś taniego m42.

Nie daj się wpuścić w jakiś ruski szajs. Celuj raczej w coś z wytwórni szkieł.

atsf
03-02-2023, 11:48
Nie lubimy tu rozkminiać zagadek :mrgreen: Zeznawaj od razu, jak jest :evil:

Zgodnie ze wzorem i z minimalną odległością ostrzenia 0,5 m skala odwzorowania obiektywu Revuenon 55 mm f/1,5 wynosi maksymalnie R=0,12, tj. 1:8,27.

--- Kolejny post ---


Kupiłam już sobie parę obiektywów m42 ostatnio a dokładniej:
Hanimex 28mm f2.8 (na jakieś wycieczki, ogólne spacery, bo chce fotografować zachody słońca w miejskiej scenerii)
Auto Revuenon 55mm f1.7 (chciałam mieć coś jaśniejszego, gdyby już było za ciemno na zachody słońca 2.8)
Hanimex 135mm f2.8 (dodatek do 28mki na spacery z zachodami) tyle, że on ostrzy od 1.8m a 200tka i 300tka ostrzą z jeszcze dalszej odległości
Auto Arragon 200 f.3.5 (fotografuje nim ptaki w mieście)
Porst 300mm f5.6 (dałam ok 150zl, do fotografii krajobrazów, które widzę z okna, bo są na zachód a na krótszych ogniskowych balkony bloku włażą z boku w kadr)
Szukam czegoś do 200zł ew 300,bo już te mnie trochę wyniosły.

Może to łykniesz?

https://allegro.pl/oferta/mc-soligor-macro-100mm-f-3-5-minolta-md-13191650504
https://allegro.pl/oferta/adapter-canon-na-pentax-eos-ef-k-body-obiektyw-13016059341

świetny obiektyw macro 1:2, manualny, z dodatkową soczewką w komplecie 1:1, z adapterem będzie pasował do EOS-a.

Mam taki i polecam.

Leon007
03-02-2023, 12:03
Prosta reguła do obliczania powiększenia przy zdjęciach makro. Wystarczająco dokładna w codziennej praktyce.

wyciąg obiektywu : ogniskowa = skala odwzorowania

na przykład:
pierścień pośredni 50 mm : ogniskowa 50 mm = 1:1
pierścień pośredni 17 mm : ogniskowa 50 mm = 1:3

Zwróć uwagę, że obiektywy starsze, którymi jesteś zainteresowana, całe się ruszają przy nastawianiu ostrości, czyli mają swój własny wyciąg od 0 dla nieskończoności do kilku milimetrów dla najmniejszej odległości ostrzenia. Obiektywy 50-55 mm mają swój własny ruch standardowo w granicach 7-8 mm. Zmierz linijką w swoich obiektywach. Jak to wstawisz do uproszczonej regułki, to wyjdzie mniej więcej to, co dokładnie wyliczył atsf.

--- Kolejny post ---


Kupiłam już sobie parę obiektywów m42 ostatnio a dokładniej:
Hanimex 28mm f2.8 (na jakieś wycieczki, ogólne spacery, bo chce fotografować zachody słońca w miejskiej scenerii)
Auto Revuenon 55mm f1.7 (chciałam mieć coś jaśniejszego, gdyby już było za ciemno na zachody słońca 2.8)
Hanimex 135mm f2.8 (dodatek do 28mki na spacery z zachodami) tyle, że on ostrzy od 1.8m a 200tka i 300tka ostrzą z jeszcze dalszej odległości
Auto Arragon 200 f.3.5 (fotografuje nim ptaki w mieście)
Porst 300mm f5.6 (dałam ok 150zl, do fotografii krajobrazów, które widzę z okna, bo są na zachód a na krótszych ogniskowych balkony bloku włażą z boku w kadr)
Szukam czegoś do 200zł ew 300,bo już te mnie trochę wyniosły.

To kup sobie do tego zwykłe pierścienie pośrednie M42 i będziesz się mogła bawić w makro.

cauchy
03-02-2023, 12:20
a czy nie kombinujesz za bardzo kupując milion dziwnych obiektywów i jakichś akcesoriów do nich, zamiast jednego fajnego spacerzooma i jednego dobrego obiektywu macro, jak wspomniany 100 f2.8?

ja bym to sprzedał wszystko i tak właśnie zrobił (chyba że to wciąż poza budżetem)

atsf
03-02-2023, 13:27
Pięć obiektywów za łączną cenę pewnie ok. 1000 PLN to jest się czym bawić, ale za tę kwotę ciężko jest kupić chociaż jeden porządny obiektyw systemowy.

Może trochę koleżanka nie dowartościowuje kitowego 18-55 mm, który powinien być przy tym EOS-ie, jak pies przy budzie, bo pożytek ze stabilizacji w słabym świetle przewyższa na ogół możliwą do uzyskania większą jasność w obiektywie bez stabilizacji.

Jeżeli np. skuteczność stabilizacji wynosi 4EV, a obiektyw przy f=55mm ma jasność f/5,6, to umożliwia on wykonywanie zdjęć tak samo, jak niestabilizowany obiektyw o jasności f/1,4, a np. przy f=18mm i f/4 można robić zdjęcia, jak z obiektywem f/1,2, a tak jasnych obiektywów 18 mm nie ma.

Drugim obiektywem, na który warto zwrócić uwagę, jest EF-S 55-250mm f/4,5-5,6 IS lub wersja IS STM, przy okazji one dają przyzwoite macro ok. 1:3.

clavia
03-02-2023, 15:36
Kupiłam te obiektywy, gdyż:
- miałam Tamrona 70-300 ale był za ciemny, wyszłam na spacer zrobić foto ptaków i wychodziły w pochmurny dzień poruszone.
- miałam 18-55 wersję III dołączaną w zestawie i byłam gorzej zadowolona niż w wersji bodajże II ze stabilizacją, która miałam kiedyś przy 1000D
- chciałam mieć coś jaśniejszego a po wyprobowaniu pożyczonego Heliosa foto manualami mi się spodobała. Fakt np. 300tka ciemna ale kosztowała ok 150zł. Wiem, że lepiej kupić jeden obiektyw a dobry ale są drogie a obrazek z tych manualnych mi się podoba.