PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 750d czy 5 Mark II



kalka
15-01-2023, 20:00
Cześć
Chciałam Was prosić o pomoc w decyzji, który kupić? a może inny.
Skłaniam się do używanego body.
5 to pełnoklatka, zastanawiam się czy podstawowe obiektywy do Canon bedą działać na tym 5d? czy potrzebuje adapter?
Głownie co mnie interesuje to portretowka i street foto.
Będę wdzięczna za pomoc.

Leon007
15-01-2023, 20:06
Na 5D będą działać obiektywy z bagnetem EF.
Na 750D będą działać obiektywy z bagnetem EF-s i EF.
Obiektywy EF-s nie pasują do 5D (ogólnie - do pełnej klatki).

candar
15-01-2023, 20:27
Z tych wymienionych wyżej 750D i 5D II? Żaden! Za niezajeżdżonego 5D II zapłacisz 2.000 zł a już za 2.500 zł masz używanego i lepszego we wszystkim 6D mark II. Obrotowy tylny LCD do streetfoto to wartość dodana przy 6D Mark II. A 750D jako APS-C bym odrzucił w ogóle z zestawienia jeśli poważnie myślisz o portrecie.

10023

10022

Argumenty przemawiające za Canonem EOS 6D Mark II w bezpośrednim porównaniu do 5D Mark II:
Więcej szczegółów: Ma więcej megapikseli (26 vs 21 MP), co zwiększa rozdzielczość liniową o 11%.
Lepsza jakość obrazu: Wynik znacznie wyższy (6 punktów) w ogólnej ocenie DXO.
Lepsza czułość przy słabym oświetleniu: Możliwość fotografowania w słabym świetle (przewaga ISO 0,7 stopnia).
Lepsze pliki jpg: ma bardziej nowoczesny silnik przetwarzania obrazu (DIGIC 7 vs DIGIC 4).
Lepsze wideo: zapewnia wyższą liczbę klatek na sekundę filmów (1080/60p w porównaniu z 1080/30p).
Lepszy autofokus z podglądem na żywo: funkcja wykrywania fazy na czujniku zapewnia większą pewność autofokusa.
Większy obraz w wizjerze: zawiera wizjer o większym powiększeniu (0,72x vs 0,71x).
Bardziej szczegółowy wyświetlacz LCD: ma tylny ekran o wyższej rozdzielczości (1040 tys. vs 920 tys. punktów).
Bardziej elastyczny wyświetlacz LCD: ma obrotowy ekran do robienia zdjęć pod różnymi kątami w orientacji pionowej lub poziomej.
Mniej przycisków do naciśnięcia: Posiada ekran dotykowy ułatwiający obsługę i regulację fotografowania.
Bardziej przyjazny dla selfie: ma przegubowy ekran, który można obrócić tak, aby był skierowany do przodu.
Szybsza seria: Strzela z większą częstotliwością (6,5 vs 3,9 klap/s), aby uchwycić decydujący moment.
Łatwiejsze fotografowanie poklatkowe: Ma wbudowany interwałometr do fotografowania z niską częstotliwością.
Dłuższa żywotność: więcej zdjęć (1200 w porównaniu z 850) na jednym ładowaniu akumulatora.
Łatwiejsze oznaczanie geograficzne: zawiera wewnętrzny czujnik GPS do rejestrowania danych dotyczących lokalizacji.
Łatwiejsze przesyłanie plików: ma wbudowane Wi-Fi do automatycznego tworzenia kopii zapasowych lub przesyłania obrazów do sieci.
Łatwiejsze parowanie urządzeń: Obsługuje NFC do szybkiego bezprzewodowego przesyłania zdjęć na krótkie odległości.
Łatwiejszy transfer bezprzewodowy: Obsługuje Bluetooth do udostępniania zdjęć bez kabli.
Bardziej przystępny cenowo: został wprowadzony do niższej kategorii cenowej (43 procent taniej w chwili premiery).
Bardziej nowoczesny: Odzwierciedla 8 lat i 9 miesięcy postępu technicznego od czasu premiery 5D Mark II.

Tak przy okazji to teraz "modne" są bezlusterkowce, ale to już całkiem inna bajka 8-)

Bangi
16-01-2023, 09:03
Zdecydowanie popieram sugestię candar-a

g69
16-01-2023, 13:43
6d m2 za 2.5tys ;) to byłaby super cena... ale kolega Candar pokazał oczywiście jakieś 2 przykłady, w które jak juz sie wejdzie to jeden sprzęt bad piksele na matrycy i stąd taka cena,a drugi juz wyeksploatowany bo przebieg 281 tys... ;))) serio takie coś ludziom polecasz???

candar
16-01-2023, 14:06
6d m2 za 2.5tys ;) to byłaby super cena... ale kolega Candar pokazał oczywiście jakieś 2 przykłady, w które jak juz sie wejdzie to jeden sprzęt bad piksele na matrycy i stąd taka cena,a drugi juz wyeksploatowany bo przebieg 281 tys... ;))) serio takie coś ludziom polecasz???

Ty tak na serio?

Nie dość, że doradziłem co szukać to jeszcze weź za rączkę, znajdź okazję w idealnym stanie i cenie, kup takowy oraz następnie daj w prezencie pytającemu???

Nawiasem pisząc szukałem ostatnio dobrego stacjonarnego MD z ATRAC1- wersja 4.5 (od tej w górę najlepiej szukać) i dostałem takowy MDS-JE520 w stanie idealnym za 250 zł z oryginalnym pilotem + 30 minidysków. Dodatkowo za 100 zł od tego samego sprzedającego wziąłem kieszonkowy MZ N-710 z całym okablowaniem. MDS-JE520 używam do nagrywania oraz przede wszystkim jako rewelacyjny DAC do radia internetowego i innych cyfrowych źródeł audio. Przekopałem OLX wzdłuż i poprzek, ale wiedziałem czego szukam i po co. Tak więc można znaleźć wszystko w wstanie tzw. "gabinetowym" i w odpowiedniej cenie, ale trzeba chcieć szukać!

Zmierzam do tego, że trzeba mieć swój rozumek a linków nie podawałem bo nie będę komuś promował sprzedaży.

cosinus
17-01-2023, 00:18
Cześć
Chciałam Was prosić o pomoc w decyzji, który kupić? a może inny.
Skłaniam się do używanego body.
5 to pełnoklatka, zastanawiam się czy podstawowe obiektywy do Canon bedą działać na tym 5d? czy potrzebuje adapter?
Głownie co mnie interesuje to portretowka i street foto.
Będę wdzięczna za pomoc.

Wybór pomiędzy pełną klatką (FF) a niepełną (APSC) jest waznym wyborem.

Kilka wysoce subiektywnych mysli:

- pełna klatka, nawet niekoniecznie sam korpus, ale zestaw szkieł, jest ZNACZNIE cięższy (i droższy), gdyby chcieć posiadać znaczne pokrycie ogniskowych *). Piszesz o street i portret, to trochę zmniejsza ambicje. Przypuszczalnie, gdybym był obecny w FF (obecnie nie jestem), to właśnie w takich zakresach

- stałki, zależy czy dla Ciebie to wazne. System APSC Canona ma żałosne pokrycie obiektywami stałoogniskowymi w swojej bardziej szerokoogniskowej stronie. "Ostatnią" najszerszą stałką **) jest 24/2.8 - odpowiednik ~40mm (dokładnie to 38). Przeciwnie, FF ma szeroki wybór. Do streeta FF bym myślał o 40/2.8, potem 28/2.8 IS (lub inne wykonania 28mm), są też 24 i 20mm.
Zakres dłuższy, od standardu do lekkiego tele (~= portretówka) jest mniej problematyczny
Stałka o jasnosci f/2.8 jak łątwo sie domyslić ma tę samą jasność jak zoom f/2.8, jest lżejsza, INACZEJ KSZTAŁTUJE MYŚLENIE O KADRACH niż zoom - ale oczywiscie nie jest obowiazkowa ***)


- wszędzie się mówi o streecie - ja aż takim praktykiem nie jestem, dopiero się oswajam - że mniejszy system, mniej zwracający uwagę, jest lepszy

- o jakości obrazowania, jakości na wysokim ISO tu już powiedziano.


*) na APSC 10-250mm czyli przeliczeniowo 16-400 za czapkę gruszek i w okolicy kilograma łącznie
**) o rozsądnych jak na APSC wymiarach - bo można uwzglednić FF 20/2.8
***) wcale nie jest idiotą, kto wybiera cały system z wymiennymi obiektywami przez jeden / dwa obiektywy bez których "nie umie żyć". Pomyśl raz, na jakich obiektywach budować swój początek, to wazne.

--- Kolejny post ---



Argumenty przemawiające za Canonem EOS 6D Mark II w bezpośrednim porównaniu do 5D Mark II:


W wyliczaniu arguemntów podajesz naprawdę ważne i szacun, i trochę naciągane , prawie niestotne.

kalka candar
Np DLA MNIE pełny tilt screen jest wkurzający, wystarczający jest przechylany góra/dól, a optymalny by był przechylany w jedną stronę ale bez tilt-u (tak jakby do portretu z niska, niektóre Fuji tak mają)
Podobnie DLA MNIE 800 czy 1100 zdjec w jednej sesji jest TOTALNIE bez znaczenia itd itp

Karlbuk
17-01-2023, 15:28
5d mk1 i mk2 mają wkurzający włącznik. Można aparat włączyć albo wyłączyć wyjmując lub wkładając do torby, czy nosząc przy tułowiu. W innych modelach mają już przeniesiony.
Ja bym radził 6d.