PDA

Zobacz pełną wersję : System Fujifilm w porównaniu do Canonów



cosinus
29-12-2022, 09:51
Są tu użytkownicy bezluster Fuji ?
jak system się porównuje w stosunku do Canonów, pewnie najbliżej mu do "M" ? *)

Jeszcze w Canonie nie spotkałem takich "apostołów", każdy z "nas" mówi zmęczonym głosem "Taaaa, to Canon dał dobrze, ale tamto wykastrował" ...
W czym źródło czystej i pięknej miłości do Fuji ? (v/s małżeństwo z rozsądku)

*) mnie akurat zainteresowała obecność spacer-stałek w bardzo dużym jak na APSC wyborze

Hubert Multana
29-12-2022, 11:37
Nie jestem znawca ich systemu, ale jak obejrzalem recenzje nowego Fuji X-H2S to pomyslalem sobie, ze brakuje im tylko dobrego marketingu bo sprzet sie broni.

zdebik
29-12-2022, 14:09
Jak masz okazje pieniądze a sprzet spełnia Twoje oczekiwania, kupuj.

robertskc7
29-12-2022, 16:09
Mam kolegę co robił na R i na fuji jednocześnie. Z tego co się żalił to że jedynie brakowało mu plastyki na jasnych szkłach a reszta super.

djtermoz
29-12-2022, 19:56
Są tu użytkownicy bezluster Fuji ?
jak system się porównuje w stosunku do Canonów, pewnie najbliżej mu do "M"

Są. Tyle, że nie mam bezpośredniego porównania między Fuji X a Canonem M czy R. Mogę jedynie porównać do DSLRów Canona.
Generalnie zależy czego oczekujesz. Jeśli ultraszybkiego AF, wykrywania oczu, sprzętu do ptaków w locie albo sportu to Fuji X może cię trochę ograniczać. Jeśli chcesz aparat do zdjęć w podróży, lubisz stałki i inną gałkologię to Fuji X będzie dobry.

Mnie Fuji bardzo pasuje bo dotarłem do etapu gdzie gonienie najwyższej możliwej jakości zdjęć jest dużo mniej istotne od niedużych rozmiarów i wagi. W tej kwestii ani Canon ani Nikon nie mają mi nic do zaoferowania (system M jest w zasadzie martwy). Pozostaje jedynie Sony, Fuji i m4/3 (to już za duży kompromis). Najbardziej pasuje mi Fuji.

--- Kolejny post ---


Mam kolegę co robił na R i na fuji jednocześnie. Z tego co się żalił to że jedynie brakowało mu plastyki na jasnych szkłach a reszta super.
Z tą plastyką to jest dyskusyjna sprawa. Powiedziałbym, że szkła takie jak XF16/1.4, XF35/1.4, XF50/1, XF56/1.2 czy XF90/2 dają świetną plastykę, separację tła, bokeh, itp. Wystarczy pooglądać przykłady w sieci. Gorzej, jeśli się używa ciemniejszego zooma.

Hubert Multana
29-12-2022, 22:00
W tej kwestii ani Canon ani Nikon nie mają mi nic do zaoferowania (system M jest w zasadzie martwy). Pozostaje jedynie Sony, Fuji i m4/3 (to już za duży kompromis). Najbardziej pasuje mi Fuji.
Wedlug raportow sprzedazy za H1 2022 Canon M zajmowal dwa pierwsze miejsca w sprzedazy aparatow foto na rynku japonskim. Dalej ma olbrzymi udzial w rynku.

candar
30-12-2022, 00:19
Dla większości użytkowników aparatów foto kluczowym punktem układanki systemowej jest możliwość kompletacji szkieł. Do swoich X-E1, X-T1, X-T2 używałem głównie szkieł natywnych https://www.fujifilm.com/pl/pl/consumer/digitalcameras/x (innych wówczas nie było), czyli XF 18-55mm f/2.8-4.0, 35 f/1.4, 56 f/1.2, 55-200 mm f/3.5-4.8 R LM OIS. Tzw. doskonałą ROBOTĘ w systemie Fuji wykonują profile barwne (18 różnych symulacji filmu) np. Astia do portretów oraz kilka wersji BW https://fujifilm-dsc.com/pl/manual/x30/menu_shooting/film_simulation/index.html - genialne dla osób, które RAWów "NIE TYKAJĄ". Podobnie jest z optymalizacją zakresu dynamicznego, gdzie puszka przetwarza zdjęcie JPEG w aparacie https://www.jmpeltier.com/fujifilm-dynamic-range-settings/

Do tego dochodzą obiektywy Sigmy produkującej 4 szkła dla systemu Fuji X (Fuji udostępniło obecnie swoje protokoły komunikacji pomiędzy aparatem i obiektywami) https://www.sigma-sklep.pl/produkty/obiektywy/mocowanie=fujifilm-x;fujifilm-x-/obiektywy-do-aparatow-bezlusterkowych,2,4649 czyli: SIGMA 18-50/2.8 C DC DN FUJI X, SIGMA C 16/1.4 DC DN FUJI X, SIGMA C 30/1.4 DC DN FUJIFILM X, SIGMA C 56/1.4 DC DN FUJIFILM X.

Ofertę szkieł uzupełnia również Viltrox https://viltroxstore.com/collections/x-mount produkujący obecnie 9 obiektywów (w tym bodaj 6 z AF) oraz przykładowo dwie dobre portretówki od niezależnego producenta: VILTROX AF 85MM F/1.8 II FUJI XF i najnowszy super jasny i uszczelniony VILTROX PRO Level 75mm F/1.2 XF https://www.optyczne.pl/18406-news-Viltrox_AF_75_mm_f_1.2_XF.html (Nowość wyceniono na 549 dolarów). No i oczywiście MUST HAVE to natywny XF 56 f/1.2.

Są też szkła manualne do mocowania XF: TTartisan 17 mm f/1.4 APS-C Fuji X, TTartisan 35 mm f/1.4 APS-C Fuji X srebrny i TTartisan 50 mm f/1.2 APS-C Fuji X Mount z 10-listkową przysłoną https://www.optyczne.pl/15871-news-TTartisan_50_mm_f_1.2.html w cenach 350-600 zł.
Oraz AF-owe TTartisany. TZW. "naleśnik" TTartisan AF 27 mm f/2.8 XF https://www.optyczne.pl/18192-news-TTartisan_AF_27_mm_f_2.8_XF.html i TTArtisan AF 32mm F2.8 Z

Jako były użytkownik systemu canona i Fuji uważam, że System FUJI X deklasuje cenowo natywne szkła canona w mocowaniach: EF-M https://store.canon.pl/obiektywy-ef-m/ oraz RF/RF-S https://store.canon.pl/obiektywy-rf-rfs/s/priceDesc/ analogicznie pod względem wygody system ML Fuji jest bardziej rozbudowany (JEDENAŚCIE puszek APS-C w sprzedaży https://www.fujifilm.com/pl/pl/consumer/digitalcameras/x) i bardziej dostępny cenowo dla typowego pasjonata-fotografa oraz zaczynającego przygodę z fotografią amatora ze względu na szeroki wybór używanych aparatów i szkieł z tzw. "drugiej ręki" (nie poruszam tu w ogóle systemu GFX)
Do tego dochodzi fakt, że algorytm odszumiania C1 deklasuje LR podczas obróbki zdjęć https://www.x-man.pl/portfolio/captureone-10-symulacje-filmu-fujifilm/

ps.
Odnośnie FUJI polecam przede wszystkim recenzje systemowe X-MANa https://www.youtube.com/@x-man/videos


--- Kolejny post ---


Wedlug raportow sprzedazy za H1 2022 Canon M zajmowal dwa pierwsze miejsca w sprzedazy aparatow foto na rynku japonskim. Dalej ma olbrzymi udzial w rynku.

Nawet jakby canon zajmował 20 pierwszych miejsc w każdych rankingach sprzedaży u mnie na pierwszym miejscu byłaby dostępność cenowa natywnych szkieł https://store.canon.pl/obiektywy-rf-rfs/s/priceDesc/ oraz dostępność szkieł innych niezależnych producentów za 1/3 cen canona. To jest wyłącznie mój punkt widzenia i każdy może sobie kompletować szkła w mocowaniu RF/RF-S za 10-20k zł jeśli mu to nie przeszkadza.


--- Kolejny post ---


Mam kolegę co robił na R i na fuji jednocześnie. Z tego co się żalił to że jedynie brakowało mu plastyki na jasnych szkłach a reszta super.

Używałem Fujinona XF 56 f/1.2 i w zestawie z puszkami X-E1, X-T1, X-T2 i zrywał kapcie "plastyką" zdjęć.

ps.
koledze przekaż, że ona "plastyka" bardziej zależy od prawidłowego oświetlenia, światło-cienia, wieloplanowości kadru, separacji tła, osławionego bokeh i jeśli ktoś wali np. wbudowaną lampą w puszce na wprost to owej plastyki nie zobaczy nigdy i na niczym bo matryca oraz szkła mają tu pomniejsze znaczenie...

Hubert Multana
30-12-2022, 12:55
Nawet jakby canon zajmował 20 pierwszych miejsc w każdych rankingach sprzedaży u mnie na pierwszym miejscu byłaby dostępność cenowa natywnych szkieł https://store.canon.pl/obiektywy-rf-rfs/s/priceDesc/ oraz dostępność szkieł innych niezależnych producentów za 1/3 cen canona. To jest wyłącznie mój punkt widzenia i każdy może sobie kompletować szkła w mocowaniu RF/RF-S za 10-20k zł jeśli mu to nie przeszkadza.
Ale mowimy o Canon M, a nie Canon RF...

GrzesiekK
30-12-2022, 20:31
Uzywalem przez 2 lata fuji x-e2 + pare roznych szkiel, przesiadlem sie na canona (jedno body FF i drugie aps-c) wiec nie mam porownania do systemu bezlusterkowego canona.
Moje wrazenia byly nastepuajce:
* Dobry wybor obiektywow na kazda okazje, do kazdych zastosowan. Duzo dobrych stalek w dobrych cenach.
* Metalowe body solidnie wykonane, malych rozmiarow.
* Af znaczaco odstawal od tego co dosiwadczylem pozniej w canonie (ale trzeba tez powiedziec uczciwie ze 77d/6d II to troche inna polka niz x-e2)

Do zastosowan podrozniczych sprzet bardzo dobrze sie sprawdzal.

cosinus
31-12-2022, 11:02
1.
Znalazłem, są adaptery z elektroniką Fuji X -> szkła EF/EFS
Ktoś wie, jak to chodzi, jak się focusuje?
"Nasz" IS stabilizuje ?

Tak jak piszecie, cel podrózniczo-repo-smakowany - nie wyścigi samochodowe i profesjonalne wildfile. Czasem 250mm fajna rzecz, choć głowny magnes to natywne uliczne stałki (cieższe i lżejsze, naprawdę jest wybór jak w mało krótym APSC).


2.
Któryś model Fuji (z wizjerem) odpuszcza trochę filozofię "niby analogowych" kręciołków?
Co jak co, ale czas migawki ustawiłem może 10x w ciagu 3 lat.

djtermoz
31-12-2022, 18:27
1.
Któryś model Fuji (z wizjerem) odpuszcza trochę filozofię "niby analogowych" kręciołków?

X-S10. Ma właśnie taki "Canonowski" interfejs obsługi. Do tego ma większy grip i stabilizację matrycy (co może Ci się przydać przy stałkach). Problemem jest tylko dość małych rozmiarów wizjer (w sensie - nie jest zły, ale serie X-Tn i X-Hn mają lepsze).

Jednak nawet przy analogowych pokrętłach możesz sobie to wszystko ustawić po "Canonowskiemu". Jest dużo możliwości konfiguracji.

Maro66
01-01-2023, 12:33
Dodam swoje trzy grosze. Moim zdaniem w świecie APS-C do Fuji Canon nie ma startu. Począwszy od jakości korpusów skończywszy na obiektywach. Dodatkowo ostatnie wypusty X-H2S i X-H2 wymiatają, chociaż uważam, ze obrazek ze starszej matrycy 26 mpx jest ładniejszy w porównaniu do H2S. Aktualnie mam porównanie GFX z FF od Canona, Znaczy Mam GFX50S2 i Canona RP. No cóż, w tym porównaniu Fuji znów jest górą, ale nie do wszystkiego. Waga systemu, ilości dostępnych obiektywów jest po stronie Canona. Jakościowo jednak Fuji rządzi. Wszystkie obiektywy są uszczelniane i albo bardzo dobre, albo wybitne. Nie uświadczymy w Fuji potworków typu 16 f/2,8. Wadą jest, ze nie ma tam tanich obiektywów typu 35, 50, 85 jak w Canonie. Są raczej odpowiedniki obiektywów L. Co ciekawe tańsze lub w zbliżonych cenach. Wadą jest brak długich tele.

cosinus
01-01-2023, 13:03
Dodam swoje trzy grosze. ... Aktualnie mam porównanie GFX z FF od Canona, Znaczy Mam GFX50S2 i Canona RP. ... Wadą jest brak długich tele.

Zawsze było to zwiazane z etykietką "średni format"
Mamiya RB67 / RZ67 miała max 250 albo 300mm, co w tym systemie jest zaledwie umiarkowanym tele, i mniej fizycznym milimetrów niż w tej samej epoce było na obrazek 24x36

--- Kolejny post ---


X-S10. Ma właśnie taki "Canonowski" interfejs obsługi. Do tego ma większy grip i stabilizację matrycy (co może Ci się przydać przy stałkach). Problemem jest tylko dość małych rozmiarów wizjer (w sensie - nie jest zły, ale serie X-Tn i X-Hn mają lepsze).

Jednak nawet przy analogowych pokrętłach możesz sobie to wszystko ustawić po "Canonowskiemu". Jest dużo możliwości konfiguracji.

Karmię sie właśnie do kawy blogami, w tym YT X-Man, i widze że chodzi o to, aby mieć kręciołki (w tych pozostałych modelach) po to, aby je efektywnie wyłączyć.

We mnie budzi to przypomnienie z Nikonów, gdzie na obiektywie był pierścień przysłony, ale tylko po to, aby na cyfrze dać max (f/22 /16, f/32 czy co tam który miał ), a 90% obiektywów miało blokadkę, aby z tej pozycji nie wyszły.
W amatorskich cyfrach nikona, jak pierścień przysłony opuścił tę pozycję, był wyrażny sygnał w wizjerze i nie pamietam czy odmowa pracy. Trochę bym się obawiał znacznej zmiany ustawień, w zupełnie inny tryb, , gdy któryś z pierścieni Fuji zmieni pozycję np przy wyjmowaniu z torby


Również nigdy mnie nie przekonywały na mikro 4/3 Pana-Leiki z pierścieniem przysłony (skądinąd niekompatybilnym z korpusami Olympusa)

Karlbuk
01-01-2023, 13:51
Ja lubię Nikony za wygląd ;), ale ostatnio używam starego Canona 5d ze względu na kolory. I chyba kupię 6d. Dawno temu mając g5, G7 bardzo mi kolory odpowiadały.
Fuji jest super stylistycznie i w obsłudze ale kolorystyka nie bardzo

Maro66
01-01-2023, 15:40
Eee, no co Ty mówisz? Kolorystyka można sobie dobrać w Fuji jaka się chce. :) Dodam jeszcze, że Fuji ma dosyć ciekawy szum. Bardzo zbliżony przy powiększeniu do ziarna analogów, jak się powiększy negatyw/pozytyw po zeskanowaniu. Przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie. Osobiście bardzo miło wspominam Nikona D610. Z 50 1.8 G wydawał mi się super ostry dopóki nie zrobiłem porównania z RP i 50 1.8 RF. Na pełnej dziurze jest przepaść na plus dla Canona (a jak wiemy nie jest to jakieś topowe szkło), co zburzyło wówczas mój dotychczasowy pogląd. Wiadomo, każdy ma jakieś swoje preferencje. Siedząc mocno niegdyś w Nikonie wpadł mi w ręce Canon 40D. Ergonomia, robienie nim zdjęć, nawet obrazek mnie oczarowały. Skończyło się na tym, że wyprzedałem wszystko co miałem z Fuji APS-C, Nikona i kupiłem RP, a ostatnio Fuji mały średni format. Jedyne za czym tęsknię to X-T3, 35 f/1.4 i 56 f/1.2. Ten zestaw był dla mnie magiczny.

Karlbuk
01-01-2023, 16:08
No nie wiem, Fuji coś mi z kolorami nie podszedł. Skończyłem na xe1 więc dawno, ale to ze względu na matrycę xtrans, która względem typowej w starym x100 robiła to co uważane jest za teorię spiskową a dla innych to fakt. :) Akwarelki, robaczki w detalach i cieniach. Powoli i tak idę ku pełnej klatce, może Sony. Nie fascynuje mnie stylistyka, Canon też jest nieciekawy taki, że nie muszę patrzeć i podziwiać:)
No ale Fuji są piękne...
I wolę stare nikony, d200 z ccd, d700, coś jest w tym obrazku, jeszcze chciałbym zatrzymać tę kliszopodobnosc. Nowszy bardzo bardzo dobry kompakt Nikon A DX robi super zdjęcia ale już to nie to...

marfot
01-01-2023, 19:18
1.
głowny magnes to natywne uliczne stałki (cieższe i lżejsze, naprawdę jest wybór jak w mało krótym APSC).


Jeżeli nie ma to być główny i jedyny system to masz M Canona z całkiem przyzwoitymi stałkami "ulicznymi": M22/2, M32/1.4, Sigmy 16/1.4, 30/1.4, 56/1.4, Viltroxy 23/1.4, 33/1.4, 56/1.4.

cosinus
01-01-2023, 21:24
Jeżeli nie ma to być główny i jedyny system to masz M Canona z całkiem przyzwoitymi stałkami "ulicznymi": M22/2, M32/1.4, Sigmy 16/1.4, 30/1.4, 56/1.4, Viltroxy 23/1.4, 33/1.4, 56/1.4.

EF-M 22/2 jest genialnym założeniem Canona, szkoda że wyłącznym. Będzie złota czcionką wypisane na nagrobku EF-M.

Co do ogniskowej 16mm nie miałbym nic złego do powiedzenia i chetnie przygarnął (niekoniecznie f/1.4), ale Sigma 16/1.4 to nie jest żadną miarą obiektywem EDC.
30/35/56 to już inna opowieść, 56 to rdzenny portret APSC (z całym szacunkiem do portretówek), ogniskowa 35 depcze mu po piętach (portret sytuacyjny)

Moje stałkowe marzenia są od przeliczeniowego 40mm,ew 35, po 28. Przeliczeniowe 24 już bez dużego znaczenia, tego się nie edecuje, a plastyką nie rózni się od zooma . Pięćdziesiątka - u mnie - na niższym priorytecie niż czterdziestka.
Przeliczeniowe 70-90 w drugiej kolejnosci, niezupełnie moja działka.

RobertON
05-01-2023, 08:20
Jakiś czas temu zapałałem chęcią "mania' małego bezlusterkowca, i to nie canona.
Nie miałem zamiaru, na razie też nie mam, pozbywać się kilku moich lustrzanek i połowy szafy obiektywów.

Dokupiłem Fujifilm X-T30 pierwszej wersji i do tego adapter Fringer EF-FX.
Sprawdziłem wszystkie swoje szkła EF i EF-S, pracują nienagannie z tym aparatem.
Zarówno canony jak i sigmy.

Mam teraz mały aparacik i szkło jakie chcę. Najczęściej jest podpięty EFS 10-18 na zmianę z 15-85.
Sprawdziłem wcześniej jakiś inny tańszy adapter, ale nie działał tak dobrze jak fringer.

Hubert Multana
05-01-2023, 12:57
EF-M 22/2 jest genialnym założeniem Canona, szkoda że wyłącznym. Będzie złota czcionką wypisane na nagrobku EF-M.

Nawet sie nie zorientujemy a zostanie przeniesiony na bagnet RF. Ale to prawda, to fantastyczne szklo. Mam na M6 mkII i jestem szalenie zadowolony, zwlaszcza ze udalo sie je dorwac za 6XX zl.

atsf
05-01-2023, 13:27
Nawet sie nie zorientujemy a zostanie przeniesiony na bagnet RF. Ale to prawda, to fantastyczne szklo. Mam na M6 mkII i jestem szalenie zadowolony, zwlaszcza ze udalo sie je dorwac za 6XX zl.

Mam to fantastyczne szkło i go nie używam, mimo tego, że jest fantastyczne. Zawsze górę bierze stabilizowany EF-M 11-22 STM.

Eberloth
05-01-2023, 13:43
Mam to fantastyczne szkło i go nie używam, mimo tego, że jest fantastyczne. Zawsze górę bierze stabilizowany EF-M 11-22 STM.

Obaj błądzicie, bo najlepsze w systemie jest EF-M 32/1.4 :)

marfot
05-01-2023, 15:51
Obaj błądzicie, bo najlepsze w systemie jest EF-M 32/1.4 :)

No chyba, że się kupi Sigmę 56/1.4 :lol:

cosinus
06-01-2023, 09:06
Obaj błądzicie, bo najlepsze w systemie jest EF-M 32/1.4 :)


No chyba, że się kupi Sigmę 56/1.4 :lol:

Zależy od preferencji (seksualnych), np ktoś może lubić to robić z nalesnikiem.

A w dodatku ogniskowa. O ile zagadnieniami streetu karmię się z neta, i nie jest to przeze mnie uprawiany gatunek (choć uwielbiam kąty 35-40) , spotkałem w realu streetowca z Fuji, długo pogadaliśmy, Fuji 23mm ma kilka, kompaktowe, jasne, co kto woli.


Mam to fantastyczne szkło i go nie używam, mimo tego, że jest fantastyczne. Zawsze górę bierze stabilizowany EF-M 11-22 STM.


Trzeba przyznać, że założenie o długości tego wide-zooma do 22mm jest fajne. Pewnie na lustrzance by mi częściej gościł 10-18, gdyby nie miał 18.

Kolekcjoner
07-01-2023, 15:32
Nawet sie nie zorientujemy a zostanie przeniesiony na bagnet RF. Ale to prawda, to fantastyczne szklo. Mam na M6 mkII i jestem szalenie zadowolony, zwlaszcza ze udalo sie je dorwac za 6XX zl.

EF-M na RF - jak?

marfot
07-01-2023, 15:36
EF-M na RF - jak?

Ma się ukazać razem z R50:
https://www.canonrumors.com/canon-rf-s-22mm-f-2-stm-is-coming-alongside-the-eos-r50-cr2/

Pewnie tak będzie ;)

atsf
07-01-2023, 17:01
11-22 STM też wróżą przełożyć na bagnet RF, no więc ciąg dalszy plucia w gębę użytkownikom systemu M. Ale co tam, udawajmy, że to deszcz pada :mrgreen:

Potem przyjdą RF 32 mm f/1,4, RF 15-85mm f3,5-5,6, RF 18-135mm f/3,5-5,6, RF 55-200 albo RF 55-250 f/4-5,6 STM itd.

Jacek_Z
07-01-2023, 19:54
Zawsze było to zwiazane z etykietką "średni format"
Mamiya RB67 / RZ67 miała max 250 albo 300mm, co w tym systemie jest zaledwie umiarkowanym tele, i mniej fizycznym milimetrów niż w tej samej epoce było na obrazek 24x36
Miałem RZ z Sekor Z 250 (i TC 1.4X). Najdłuższy był Sekor Z 500 mm. By to był ekwiwalent do FF trzeba podzielić ogniskową przez 2. Mniej - więcej bo tam jest inna proporcja boków.
Najciekawsze jest to, że najdłuższe tele są teraz jednymi z najtańszych obiektywów do MF. Tylko kto używa MF w średnim formacie, do czego? Do ptaków? ;)

Kolekcjoner
07-01-2023, 22:24
Ma się ukazać razem z R50:
https://www.canonrumors.com/canon-rf-s-22mm-f-2-stm-is-coming-alongside-the-eos-r50-cr2/

Pewnie tak będzie ;)
Canon nie upadnie. Firma która potrafi zarobić 2x na tym samym po prostu nie może zbankrutować :lol:...:mrgreen:...

A w temacie to chodziło mi o to jak kolega Hubert Multana podłącza do korpusu RF obiektyw EF-M?

cosinus
07-01-2023, 22:50
Wracając do ergonomii Fuji, azaliż zaprawdę jest tak, ze nie ma wciśniecia spustu do połowy dla pomiaru AF ?

Zasłyszane, ale czytam oficjalną instrukcję do chyba X-T20, i o wciskaniu spustu do połowy ni hu hu

atsf
07-01-2023, 22:55
Canon nie upadnie. Firma która potrafi zarobić 2x na tym samym po prostu nie może zbankrutować :lol:...:mrgreen:...

A w temacie to chodziło mi o to jak kolega Hubert Multana podłącza do korpusu RF obiektyw EF-M?

Kiedyś kupiłem od jakiegoś nieszczęsnego handlarzyny Konicę Autoreflex TC, która miała bagnet zapierdzielony jakąś szpachlą, albo klejem na gorąco, bo poprzedni właściciel usiłował tą metodą montować jakiś nieoryginalny obiektyw, skutkiem czego oryginalny 40 f/1,8 ledwo wchodził skosem :mrgreen:, ale na zdjęciach w aukcji nie było tego widać :mrgreen: Sprzęt od razu zwróciłem, ale metoda montażu dała mi do myślenia :mrgreen:

cosinus
07-01-2023, 22:56
Jak już ruszamy święte wojny (choć prawdziwa święta wojna to była jedna Canon - Nikon), to ktoś da subiektywną opinię o systemie Sony E z wizjerem (czyli A6x00) vs Fuji ?

Trochę kiedyś prześmiewany, firma Sony, która nie jest odwieczną firmą fotograficzną a wykupiła takową, żadnych APSC-owców z przeszłości nie robią w wała, pracowicie buduja pozycję.
System ma bardzo mocną pozycję, przekonał wiele firm do wytwarzania obiektywów,

--- Kolejny post ---

Jak już ruszamy święte wojny (choć prawdziwa święta wojna to była jedna Canon - Nikon), to ktoś da subiektywną opinię o systemie Sony E z wizjerem (czyli A6x00) vs Fuji ?

Trochę kiedyś prześmiewany, firma Sony, która nie jest odwieczną firmą fotograficzną a wykupiła takową, żadnych APSC-owców z przeszłości nie robią w wała, pracowicie buduja pozycję.
System ma bardzo mocną pozycję, przekonał wiele firm do wytwarzania obiektywów,

marfot
07-01-2023, 23:02
System ma bardzo mocną pozycję, przekonał wiele firm do wytwarzania obiektywów,

Rozpuścił też całą swoją psiarnię po różnych forach, która ujada i kąsa jak popadnie :mrgreen:
Wynajął też "niezależnych" testerów-porównywaczy różnych systemów, kupił opiniotwórczy portal do "obiektywnych" testów.

Maro66
07-01-2023, 23:12
Wracając do ergonomii Fuji, azaliż zaprawdę jest tak, ze nie ma wciśniecia spustu do połowy dla pomiaru AF ?

Zasłyszane, ale czytam oficjalną instrukcję do chyba X-T20, i o wciskaniu spustu do połowy ni hu hu
To przeczytaj jeszcze raz stronę 50 tej instrukcji :mrgreen:

cosinus
07-01-2023, 23:15
Wracając do ergonomii Fuji, azaliż zaprawdę jest tak, ze nie ma wciśniecia spustu do połowy dla pomiaru AF ?

Zasłyszane, ale czytam oficjalną instrukcję do chyba X-T20, i o wciskaniu spustu do połowy ni hu hu

Sorry, instrukcja mówi o wciskaniu do połowy (się tylko źle przeszukuje). To o czym mogły mówić głosy (w internecie, nie w mojej głowie)?
Coś jest odmiennego w tej prostej czynności ?

--- Kolejny post ---

jednocześnie pisaliśmy. Przeczytałem.

jest coś odmiennego od innych systemów ?

Maro66
07-01-2023, 23:16
Pewnie o tym, że nie ma wyraźnego kliku przy połowie dla jakich niedorozwiniętych, jak sądzę. Po prostu spust jest miękki, płynny, nie wiem jak to nazwać.

marfot
07-01-2023, 23:31
Dla migrantów z innych systemów do Fuji chyba X-S10 będzie optymalne - myślę o pokrętłach. No i nowe X-H2.
Gdy rozważałem zakup czegoś z APS-C Fuji było na szczycie mojego rankingu ale nie było jeszcze tych korpusów z uniwersalnymi pokrętłami i wszedłem w M Canona.

Maro66
08-01-2023, 00:21
Eee, no co Ty mówisz? Wszystkie X-T jedno i dwu cyfrowe maja standardowe pokrętła. Jedno z przodu, drugie z tyłu. Różnica w stosunku do X-S10 jest taka, że wykastrowali go z nastaw czasu i ISO na dodatkowych pokrętłach, jednocześnie unowocześniając wygląd aparatu. Taki X-T3 był, jest wzorem ergonomii. Nie potrzeba mu dodatkowego wyświetlacza ponieważ wszystko jest na wierzchu. Tryb migawki, ISO, czas, kompensacja ekspozycji, a nawet tryb pomiaru światła. Niczego nie trzeba szukać. W samej idei nic się nie zmieniło. Przysłona dalej jest na obiektywach (większości, bo są i bez pierścienia). Po przesiadce z X-T3 na GFX 50S mk2, nie mogę się odnaleźć. Musiałem sobie skróty porobić gestami na wyświetlaczu i jest jako tako, ale mimo nowoczesnego wyglądu, świetnego obrazka, histogramu na górnym wyświetlaczu, to ergonomią takiemu X-T3 do pięt nie dorasta. X-H2 i X-H2S pewnie podobnie, bo mimo mniejszych rozmiarów obudowy są bardzo zbliżone do nowych GFX. Są świetne, ale ergonomicznie duży krok w tył. X-T3 obsługuje się szybciej i bardziej intuicyjnie. Ten, kto kiedyś pracował na analogach wie o co mi chodzi. Poprawnie trzymając aparat prawą rękę mam na gripie a lewą na obiektywie. I powiedzmy, że jestem w trybie manualnym. Lewą dłonią zmieniam przysłonę, a prawą, znaczy palcem ustawiam powiedzmy czas. Wszystko jest stabilne i nie ma problemu. Chciałbym zobaczyć, jak ktoś pracuje równolegle na obydwu pierścieniach i obsługuje do tego spust migawki. Ciekawe czym ją wciśnie. A tak, lewą dłonią ustawiam przysłonę, kciukiem czas, a wskazujący palec mam cały czas na spuście. Pod kciukiem jest również pokrętło kompensacji ekspozycji. Nic tego nie przebije. Niektórym styl retro nie odpowiada. Ja z tym nie mam problemu, mi się nawet podoba, ważniejsze jednak jest, że w zasadzie nie muszę wchodzić do menu aparatu. Co najwyżej jak chcę zmienić styl i jakość rejestrowanych zdjęć. Poza tym nie ma najmniejszej potrzeby. Postawię wręcz śmiałą tezę, ze topowe puszki Canona, Nikona, czego tam jeszcze, stoją na niższym poziomie pod względem ustawień. Niby wszystko jest, ale ustawienia trzeba przeklikiwać. Jest Drive, ale i tak trzeba go wcisnąć i dopiero wybrać, to samo ISO, kompensacja, pomiar światła itd. W taki X-T3 po prostu ustawiam i już. Nie muszę najpierw wybrać funkcji, żeby ją przestawić. Wszystko dwa razy szybciej. A przynajmniej ja tak to widzę.

Hubert Multana
08-01-2023, 00:48
Canon nie upadnie. Firma która potrafi zarobić 2x na tym samym po prostu nie może zbankrutować :lol:...:mrgreen:...

A w temacie to chodziło mi o to jak kolega Hubert Multana podłącza do korpusu RF obiektyw EF-M?
A kto powiedzial, ze podlaczam? Ja tylko powiedzialem, ze najprawdopodobniej Canon wyda to szklo na RF podmieniajac tylko bagnet.

djtermoz
08-01-2023, 02:48
Jak już ruszamy święte wojny (choć prawdziwa święta wojna to była jedna Canon - Nikon), to ktoś da subiektywną opinię o systemie Sony E z wizjerem (czyli A6x00) vs Fuji ?
Nie wiem na ile Ci się to przyda ale miałem okazję porównać bezpośrednio dość stare aparaty w obu systemach: X-T2 i A6300, a później też z X-E3. To co wg mnie Sony zrobił bardzo dobrze w serii A6xxx to połączenie bardzo zgrabnych, niedużych rozmiarów z wygodnym gripem, odchylanym ekranem i bardzo przyzwoitym wizjerem (jak na tę klasę aparatu). Wizjer w serii A6xxx jest lepszy niż u Fuji w X-E3 i X-E4. To dlatego, że ma większy eye point, czyli np. pozwala lepiej widzieć wizjer osobom w okularach. Niestety to jest nadal wada u Fuji - żeby mieć bardzo dobry wizjer trzeba kupić większe body (serię X-Tn albo X-Hn). Fuji niestety nie daje bardzo dobrych wizjerów w mniejszych korpusach: X-S10, X-E4, X-T30.
Ogólnie, seria A6xxx jest całkiem atrakcyjna jako mały system podróżny - małe, lekkie body, dobry AF, dużo obiektywów.

elrond2000
12-06-2023, 13:29
Odgrzewając temat, chciałbym zderzyć pewne moje wydumania ;)
Obecnie mam: Sony A6000 z kitem + 50mm 1.8 - bateria a6000 porażka, wizjer średni, 50mm 1.8 długo mieli AF
Rozważam opcje:
Fuji xt-3 + 23mm 1.4WR + 56mm 1.4 WR, potem 33mm 1.4 WR
Canon RP + 35mm + 85mm (oczywiście plastiki budżetowe)
Canon 6dm2 + 35mm L
Sony a7iii + zostawiam 50mm
Zależy mi na w miarę pancerności i WR (rower, góry, podróże) i portretach;
Minusy:
Fuji - no FF,
Canon RP - no WR
Canon 6dm2 - rozmiar, cena ;) (RP jest tańszy)
o polityce obiektywów canon pod RP nie dyskutujmy nic dobrego poza wqrwem to nie przyniesie

ps. lubiłem kolory canona bardziej od sony, ale w dobie presetów to już chyba się nie liczy.

budowę 6d jak leży w dłoni znam, RP nie jest zły tylko ten plastik i bateria :(
Jakieś zdanie odrębne, inna propozycja? Canon Aps-c odpada

candar
12-06-2023, 14:32
Odgrzewając temat, chciałbym zderzyć pewne moje wydumania ;)
Obecnie mam: Sony A6000 z kitem + 50mm 1.8 - bateria a6000 porażka, wizjer średni, 50mm 1.8 długo mieli AF
Rozważam opcje:
Fuji xt-3 + 23mm 1.4WR + 56mm 1.4 WR, potem 33mm 1.4 WR
Canon RP + 35mm + 85mm (oczywiście plastiki budżetowe)
Canon 6dm2 + 35mm L
Sony a7iii + zostawiam 50mm
Zależy mi na w miarę pancerności i WR (rower, góry, podróże) i portretach;
Minusy:
Fuji - no FF,
Canon RP - no WR
Canon 6dm2 - rozmiar, cena ;) (RP jest tańszy)
o polityce obiektywów canon pod RP nie dyskutujmy nic dobrego poza wqrwem to nie przyniesie

ps. lubiłem kolory canona bardziej od sony, ale w dobie presetów to już chyba się nie liczy.

budowę 6d jak leży w dłoni znam, RP nie jest zły tylko ten plastik i bateria :(
Jakieś zdanie odrębne, inna propozycja? Canon Aps-c odpada

???

Po co chcesz utrudniać sobie życie? System i obsługę menu już znasz. Zmień A6000 na Sony A7 III i zaliczysz opad szczęki co można nim zrobić (czyli wszystko + najlepszy EYE AF w trybie ciągłym w bezlusterkowcach). Bateria w A7 III spokojnie wystarcza na zrobienie 1500 zdjęć (o ile nie używam za dużo tylnego LCD do przeglądania i kasowania materiału).

Tobie polecałbym naprawdę dobre i niedrogie stałki, których używam, czyli: SONY FE 35 mm f/1.8, SONY FE 55 mm f/1.8 ZA Zeiss Sonnar T* (oba te szkła zawsze są ze mną w torbie!) oraz SONY FE 85mm f/1.8 (tego zmieniłem na Sigmę Art 85 f/1.4 DG DN). Jeśli preferujesz szerszy kąt to u Samyanga znajdziesz go pod dostatkiem w świetnych cenach - np. Samyang AF 24mm F/1.8.

A jakie zdjęcia generuje A7 III możesz obejrzeć sobie w moich PF na MM (https://www.maxmodels.pl/fotograf-acar.html), FB, IG (https://www.instagram.com/andrzej.car/), 500px (https://500px.com/p/andcar?view=photos) zapodanych poniżej w stopce ;)

Aby dodać "pancerności" dokupujesz klatkę (osobiście używam mniejszą wersję bo nie filmuję)

13390


O tym, że kolory canona można mieć już na etapie jpg-ów z puszki też już pisałem i nawet filmik ponowie zapodam:


https://www.youtube.com/watch?v=9qr_KsZ7BmY&list=WL&index=115&ab_channel=JacekSier%C5%BCy%C5%84ski

Jednocześnie popieram Twój wpis: "o polityce obiektywów canon pod RP nie dyskutujmy nic dobrego poza wqrwem to nie przyniesie" bo z wejściem systemu canona R na rynek od razu przeniosłem się do Sony i Nikona wyprzedając wszystko co miałem z canona.

Co do Fuji - całkiem fajny system (siedziałem w nim kilka lat z puszkami X-E1, X-T1 i X-T2), ale..... to cąły czas zawsze będzie APS-C i na wysokich ISO będzie dramat. No i AF w Fuji to kolejny dramat ;)

ps. zapomnij o lustrzankach typu 6dm2 bo to będzie krok w tył o dekadę w porównaniu do możliwości Sony A7 III.

elrond2000
12-06-2023, 18:23
???

Po co chcesz utrudniać sobie życie? System i obsługę menu już znasz. Zmień A6000 na Sony A7 III i zaliczysz opad szczęki co można nim zrobić (czyli wszystko + najlepszy EYE AF w trybie ciągłym w bezlusterkowcach). Bateria w A7 III spokojnie wystarcza na zrobienie 1500 zdjęć (o ile nie używam za dużo tylnego LCD do przeglądania i kasowania materiału).

Tobie polecałbym naprawdę dobre i niedrogie stałki, których używam, czyli: SONY FE 35 mm f/1.8, SONY FE 55 mm f/1.8 ZA Zeiss Sonnar T* (oba te szkła zawsze są ze mną w torbie!) oraz SONY FE 85mm f/1.8 (tego zmieniłem na Sigmę Art 85 f/1.4 DG DN). Jeśli preferujesz szerszy kąt to u Samyanga znajdziesz go pod dostatkiem w świetnych cenach - np. Samyang AF 24mm F/1.8.

A jakie zdjęcia generuje A7 III możesz obejrzeć sobie w moich PF na MM (https://www.maxmodels.pl/fotograf-acar.html), FB, IG (https://www.instagram.com/andrzej.car/), 500px (https://500px.com/p/andcar?view=photos) zapodanych poniżej w stopce ;)

Aby dodać "pancerności" dokupujesz klatkę (osobiście używam mniejszą wersję bo nie filmuję)

13390


O tym, że kolory canona można mieć już na etapie jpg-ów z puszki też już pisałem i nawet filmik ponowie zapodam:

https://www.youtube.com/watch?v=9qr_KsZ7BmY&list=WL&index=115&ab_channel=JacekSier%C5%BCy%C5%84ski

Jednocześnie popieram Twój wpis: "o polityce obiektywów canon pod RP nie dyskutujmy nic dobrego poza wqrwem to nie przyniesie" bo z wejściem systemu canona R na rynek od razu przeniosłem się do Sony i Nikona wyprzedając wszystko co miałem z canona.

Co do Fuji - całkiem fajny system (siedziałem w nim kilka lat z puszkami X-E1, X-T1 i X-T2), ale..... to cąły czas zawsze będzie APS-C i na wysokich ISO będzie dramat. No i AF w Fuji to kolejny dramat ;)

ps. zapomnij o lustrzankach typu 6dm2 bo to będzie krok w tył o dekadę w porównaniu do możliwości Sony A7 III.

jak dobrą puchą jest a7iii wiem; nie wiem jak w wersji z tanimi obiektywami o których mówisz będzie wodoszczelna i kurzoodporna ;)
a to jest jeden z ważniejszych warunków, biorąc pod uwagę mój styl życia

robertskc7
12-06-2023, 18:36
Andrzej wszystko spoko ale zapomniałeś o jednej małej rzeczy - A7III z "klatką" filmową ( czy jak tam zwał te druty z dziurami) to ergonomiczny koszmarek. W upalny dzień po godzinie masz dosyć trzymania tego w rękach. Jednak z wszystkiego wymienionego, to najlepszy wybór i obrazek rekompensuje w 100% designerską pomyłkę w postaci kształtu tego aparatu.
Także też polecam a7III

elrond2000
12-06-2023, 19:00
Robert, a czy zestaw o którym mówi kolega Andrzej nie rozpadnie się po pierwszym zamoczeniu w kajaku, większej ulewce w górach czy piachu na rowerowej wyprawie? bo chyba źle opisałem tę potrzebną pancerność :) obrazek nie miałem FF więc nie wiem za czym tęsknie :)

candar
12-06-2023, 19:03
Andrzej wszystko spoko ale zapomniałeś o jednej małej rzeczy - A7III z "klatką" filmową ( czy jak tam zwał te druty z dziurami) to ergonomiczny koszmarek. W upalny dzień po godzinie masz dosyć trzymania tego w rękach. Jednak z wszystkiego wymienionego, to najlepszy wybór i obrazek rekompensuje w 100% designerską pomyłkę w postaci kształtu tego aparatu.
Także też polecam a7III

Dlatego jak pisałem nie używam pełnej klatki a jedynie grip (Smallrig L-wspornik) wydłużający w pionie aparat i polepszający chwyt (na gripie mieszczą się wówczas wszystkie palce). Pionowy wspornik można odkręcić jeśli komuś przeszkadza.

13391
13392

zdebik
12-06-2023, 19:05
Robert, a czy zestaw o którym mówi kolega Andrzej nie rozpadnie się po pierwszym zamoczeniu w kajaku, większej ulewce w górach czy piachu na rowerowej wyprawie? bo chyba źle opisałem tę potrzebną pancerność :) obrazek nie miałem FF więc nie wiem za czym tęsknie :)Tego kajaka nawet seria 1 Canona moze nie wtyrzymać. Może kup samsunga s23 ^^.

candar
12-06-2023, 19:12
Robert, a czy zestaw o którym mówi kolega Andrzej nie rozpadnie się po pierwszym zamoczeniu w kajaku, większej ulewce w górach czy piachu na rowerowej wyprawie? bo chyba źle opisałem tę potrzebną pancerność :) obrazek nie miałem FF więc nie wiem za czym tęsknie :)

Już od 34 zł można kupić wodoszczelną torbę na aparat (https://allegro.pl/oferta/wodoodporne-etui-na-aparat-z-oslona-na-obiektyw-6811286451?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwhJukBhBPEiwAniIcNaUuiW7BVDLM9qwsejcf QblV6QhboOcrA9tAhAt7moa3R_br0aiUZxoC8jUQAvD_BwE) bo zanurzenie w wodzie to mało który aparat przeżyje ;)

Sam mam coś takiego i kilka razy używałem ;)

djtermoz
12-06-2023, 21:37
a czy zestaw o którym mówi kolega Andrzej nie rozpadnie się po pierwszym zamoczeniu w kajaku, większej ulewce w górach czy piachu na rowerowej wyprawie?
Takie cuda to chyby tylko u Olympusa (tzn. OM System), ale to jeszcze mniejszy sensor.
Na kajak to polecam walizki Pelican - można spać spokojnie nawet w przypadku wywrotki.