PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R6 Mark II



Strony : [1] 2

candar
02-11-2022, 08:45
Za cyfrowymi:
https://www.optyczne.pl/893.1-artyku%C5%82-Canon_EOS_R6_Mark_II_w_naszych_r%C4%99kach.html

Zasadniczo zmian zbyt mało, aby zmieniać R6 na R6 II (oczywiście MZ). Zapewne dopiero w R6 mark IV będzie full wypas.

"20-megapikselowy, pełnoklatkowy układ z R6 zastąpiono nowym, 24-milionowym. Od razu napiszemy to wprost – to nie jest ta sama matryca, co w zaawansowanym EOS-ie R3. Nie ma bowiem warstwy szybkiej pamięci DRAM, zatem nie można liczyć na synchronizację z lampą błyskową migawki elektronicznej, czy obraz wolny od zakłóceń wynikających z efektu rolling shutter.

Zachowano także zasadniczo ten sam układ autofokusa Dual Pixel CMOS AF II o identycznym pokryciu jak u poprzednika – 100% dla automatyki i 90% (w pionie) dla manualnego wyboru, jak również czułości (−6.5 EV). Co ciekawe, spadła liczba punktów wybieranych samemu – z 6072 do 4897 sztuk. Wróciła natomiast już dłuższy czas niewidziana funkcja w EOS-ach, czyli AI Focus AF

W przypadku stabilizacji nie dostrzegamy żadnych zmian – podobnie jak u poprzednika, łączna skuteczność systemów IS matrycy i obiektywu dochodzi do 8 EV.
Wyraźnie przyspieszył natomiast tryb seryjny z migawką elektroniczną – z 20 do 40 kl/s. To spora zmiana, zwłaszcza że mamy wciąż do dyspozycji śledzący autofokus. Przy migawce mechanicznej tempo pozostało na poziomie 12 kl/s.

Konstrukcyjnie, R6 Mark II różni się nieco od poprzednika. W R6 szkielet wykonano z aluminium i poliwęglanu, a u następcy postawiono na stopy magnezu. Stopień uszczelnienia pozostał natomiast bez zmian, zatem stoi na nieco niższym poziomie, niż np. w R5."

Tryb seryjny 40 kl./s i nadpróbkowane wideo 4K 60 kl./s bez cropa (Możliwości trybu seryjnego wzrosły do 40 kl./s (w trybie migawki elektronicznej, 12 kl./s w trybie migawki mechanicznej), a w trybie filmowym nagramy teraz nadpróbkowane (z rozdzielczości 6K) 10-bitowe materiały 4:2:2 w jakości 4K 60 kl./s bez cropa ).

Cena Canon EOS R6 Mark II – 14.229,99 zł (debiutujący razem Canon RF 135 mm f/1.8 L IS USM – 13.249,99 PLN)


https://www.youtube.com/watch?v=kaVNpsiBV4k&ab_channel=CanonEurope

mirror
02-11-2022, 09:26
spory postęp
- dedykowany przełącznik zdjęcia - video (ktoś w końcu uznał że przełączanie w tryb video przyciskiem "info" jest projektem zbyt wizjonerskim i jest to bardziej wizja z Tworek niż przemyślany UI)
- no i jest fajna zaślepka do gniazda lampy błyskowej

co myślę o "takiej samej matrycy" to już napisałem parę postów wyżej - w canonie to po prostu nierealne - nasz ulubiony producent od zawsze pozycjonuje korpus technologią matrycy - nawet gdyby najnowsze matryce dodawali gratis do bułek w biedronce to canon użyłby starszych żeby pozycjonować produkt

magnezowy korpus, 40kl/s na migawce elektronicznej i zmiany w wideo? (brak cropa w slow motion) - widocznie ktoś uznał że wideo nie kanibalizuje kamer ani wideo R5 (4K 120kl/s)

ogólnie bardzo fajny korpus wyszedł naszej ulubionej firmie - użytkowncy są lekko zdziwieni wczesnym upgrejdem ale korpus bardzo fajny, i pomyśleć że wszystko to dla 4 megapikseli których brakło (bardziej marketingowo i mentalnie) w R6

dobrze zpozycjonowany korpus bez (marketingowych) ograniczeń

14229.99 - okazja - brać nie zastanawiać się taniej nie będzie

cauchy
02-11-2022, 09:37
Nic nowego tu dla mnie nie ma oprócz 24mpx.

O co chodzi z tym dedykowanym przelacznikiem foto/video i czemu to jest taki super ficzer? Bylo to co prawda juz w 6D ale ja i tak jak chce nagrywac to klikam czerwony guzik na górze i tyle. A jak chce cos pozmieniac w ustawieniach to pokretlem w tryb filmowy i menu.

mirror
02-11-2022, 09:55
Nic nowego tu dla mnie nie ma oprócz 24mpx.

O co chodzi z tym dedykowanym przelacznikiem foto/video i czemu to jest taki super ficzer? Bylo to co prawda juz w 6D ale ja i tak jak chce nagrywac to klikam czerwony guzik na górze i tyle. A jak chce cos pozmieniac w ustawieniach to pokretlem w tryb filmowy i menu.

zasadniczo to masz słuszność ale ja nie mam kółka na moim korpusie i żeby wejść w ustawienia video muszę nacisnąć mode i info - owszem już pamiętam ale za pierwszym razem było to dość dziwaczne i zasadniczo jak chcę wybrać w jakim trybie video nagrywam to też lepiej żebym nacisnął mode info i wybrał - ale ja jestem raczej piewcą obrazow nieruchomych więc mogę video używać nieudolnie, dodatkowo video jest dość rozbudowane i chyba też przechodzi ewolucję wraz ze zmianą firmwaru

jeszcze komentarz w temacie przełącznika fachowca z optyczne.pl cytuję

"Z zewnątrz największą zmianą w R6 Mark II jest przeniesienie włącznika w inne miejsce i zastąpienie go przełącznikiem pozwalającym przejść z trybu fotograficznego w filmowy. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż umieszczanie trybu filmowego na kole trybów pracy – dzięki niemu podczas filmowania nadal możemy ze wspomnianego koła korzystać by szybko przełączyć się np. z trybu manualnego na któryś z półautomatycznych lub by włączyć któryś z trybów użytkownika."

https://www.optyczne.pl/892.1-artyku%C5%82-Canon_EOS_R6_Mark_II_okiem_filmowca.html

akustyk
02-11-2022, 10:31
cytujac klasyka: "ziewlem, pierd*, wyszlem" (gramatyka oryginalna)...

nic w tym korpusie nie ma, co by mnie osobiscie ekscytowalo. liczylem na jakas opcje atrakcyjna jako upgrade z 6D2 (w tym z wbudowanym GPS-em!) ale to jest zupelnie inna bajka. kolejny korpus dla wideografomanow. a na podroznika/landszafciarza znowu Canon kladzie laske... :/

dla mnie jest tylko jedna pozytywna strona tego R6 mkII - moze z czasem uzywane R6 mkI ciut potanieja. bo rozwazam jakas R*-ke z normalna ergonomia i normalna bateria jako drugi korpus (do torebki na spacer) taki coby sobie czarno-biale zdjecia moc robic i jakies familijne pstryki. wolalbym miec korpus ze stabilizacja do 85/1.8, 135/2 i 200/2.8, ale roznica w cenie miedzy R6 a R na chwile obecna jest o wiele za duza. no to moze ta premiera cos tu zmieni.

pawel.guraj
02-11-2022, 10:52
Jak na MkII to jednak pokaźne rozczarowanie.

Matryca nie BSI, nie Stacked, elektroniczna migawka skastrowana do 12 bitów. Tu chyba nie ma czego komentować.
Reszta to przyjemna kosmetyka osiągnięta głownie na poziomie softu.
EVF też został na tych 3mpix.

Bardzo zachowawczo.
Obawiam się o to czym będzie R5mk2

p,paw

cauchy
02-11-2022, 11:04
aaa oni przenieśli ustawienia filmu z pokrętła nastaw na ten przełącznik.. pff no może się to komuś przyda

dla mnie to wciąż niezrozumiały ruch
patrząc po zapytaniach na grupach fejsowych, ludzie znacznie częściej pytają o 2 najtańsze modele tj. R i RP, i one naprawdę dopominają się już odświeżenia

TPS
02-11-2022, 11:21
Za cyfrowymi:

Wyraźnie przyspieszył natomiast tryb seryjny z migawką elektroniczną – z 20 do 40 kl/s. To spora zmiana, zwłaszcza że mamy wciąż do dyspozycji śledzący autofokus. Przy migawce mechanicznej tempo pozostało na poziomie 12 kl/s.



Bez sensu - 40 klatek to film. Brak eliminacji RS powoduje, że będziemy pstrykać 40 takich samych zdjęć / ujęć / pejzaży w ciągu sekundy.

pawel.guraj
02-11-2022, 11:29
Bez sensu - 40 klatek to film. Brak eliminacji RS powoduje, że będziemy pstrykać 40 takich samych zdjęć / ujęć / pejzaży w ciągu sekundy.

Ciekawe czy dalej nie da się ustawić wolniejszego FPSu na elektronicznej migawce. W R5 jest to szalenie wkurzające.

p,paw

dan_jo
02-11-2022, 11:51
Ciekawe czy dalej nie da się ustawić wolniejszego FPSu na elektronicznej migawce. W R5 jest to szalenie wkurzające.

p,paw

Opcjonalnie jest jeszcze 20 i 5.

Marek Kowal
02-11-2022, 12:14
... a teraz plotkarsko i spiskowo: "będzie nowy model bo w pierwszym problemy z elektroniką i mechanika są nadspodziewanie częste i zbyt szybkie" to zasłyszana opinia fotografa z kraju kwitnącej wiśni,
z VII br...

g69
02-11-2022, 12:18
czego jak czego,ale nie wolno Canonowi odmówić umiejetności robienia kasy ;)) jak mało kto, potrafia trzymać umiejetnie hamulec postepu. Tylko klientów żal.. potem narzekanie,że smartfony zastepuja aparaty..

cauchy
02-11-2022, 12:30
pytanie jak bardzo to im się opłaci (ilu znajdą klientów) i jak długo pierwsza wersja będzie jeszcze na półkach

g69
02-11-2022, 12:50
Ciekawi mnie jak wypadnie ta matryca,bo wyglada,ze to stara technologia jednak..i jak nowy model cenowo bedzie sie zachowywał w stosunku do starszego. Na dzis mam wrażenie,że wchodzenie w system R od zera jest mało atrakcyjny. Ale ćanon ciagle bazuje na użytkownikach systemu EF z najwieksza baza szkieł,które dobrze z Rkami działaja i stąd sobie pozwalaja na tak krytykowane zagrania.

mirror
02-11-2022, 13:03
w system R wchodzimy z workiem szkieł EF, a te działają tylko lepiej
,a od zera to pewnie też się znajdą tacy co chcą kupić obiektyw niedostępny u konkurencji obiektyw lub korpusy ich jednak przekonują, na forum są nawet tacy co powracają do canona,
to ze matryca będzie taka jaka jest było pewne - zupełnie nie rozumiem tych naiwnych oczekiwań że w mniejszych pieniądzach canon "da" jakąś najnowszą technologię matrycy

g69
02-11-2022, 13:24
Te obiektywy niedostepne u konkurencji to pewnie takie z f 11 na końcu ;) lub 135 za 13 tysi... ;)

mirror
02-11-2022, 14:42
Te obiektywy niedostepne u konkurencji to pewnie takie z f 11 na końcu ;) lub 135 za 13 tysi... ;)

canon oferuje wiele unikalnych konstrukcji np. 28-70 f/2L :mrgreen: za tylko 16249.00
jeśli jest za drogo to pewnie nie potrzebujesz takiego produktu (ja na pewno nie potrzebuję uprzedzając pytanie) :mrgreen:

zdebik
02-11-2022, 17:51
Mi się podoba, magnez więcej zdjęć na jednym ładowaniu, lepsze video. Ogólnie spoko.

szwayko
02-11-2022, 20:21
To nowa matryca czy przeszczep z jakiegoś DSLR?

Cichy
02-11-2022, 20:51
Nie mam absolutnie zdania. Różnica imo kosmetyczna.

PMP
02-11-2022, 21:37
Dziwi mnie to, że w sprzęcie takiej wartości nie ma możliwości zablokowania urządzenia PINem lub odciskiem palca, itp. Maja to telefony za kilkaset złotych a nie ma sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy

atsf
02-11-2022, 22:21
Dziwi mnie to, że w sprzęcie takiej wartości nie ma możliwości zablokowania urządzenia PINem lub odciskiem palca, itp. Maja to telefony za kilkaset złotych a nie ma sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy ������

Jakbym widząc jakiegoś myszołowa musiał odblokować aparat wpisując PIN, to bym zabił producenta, dystrybutora, detalistę i siebie, tylko jeszcze nie wiem, w jakiej kolejności :mrgreen:

mkamelg
02-11-2022, 23:03
To nowa matryca czy przeszczep z jakiegoś DSLR?

Jest to nowa matryca.

https://www.canon.pl/pro/stories/eos-r6-mark-ii-r6-6d-mk-ii/


Using its electronic shutter, the EOS R6 Mark II delivers a phenomenal burst rate of 40fps, which is twice as fast as that of the EOS R6. The new full-frame 24.2MP CMOS sensor provides the rapid data readout that's needed for full AF/AE tracking at this blistering high speed, with the added benefit of reduced rolling shutter distortion when shooting fast-moving subjects.


Korzystając z elektronicznej migawki, EOS R6 Mark II zapewnia fenomenalną szybkość zdjęć seryjnych 40 kl./s, czyli dwa razy szybciej niż w EOS R6. Nowa pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 MP zapewnia szybki odczyt danych, który jest potrzebny do pełnego śledzenia AF/AE przy tej zawrotnej szybkości, z dodatkową korzyścią w postaci zmniejszonej dystorsji rolet podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

Tłumaczenie zostało wykonane za pomocą Tłumacza Google.

atsf
02-11-2022, 23:07
Jest to nowa matryca.

https://www.canon.pl/pro/stories/eos-r6-mark-ii-r6-6d-mk-ii/





Tłumaczenie zostało wykonane za pomocą Tłumacza Google.

Niektóre stare rzeczy jeszcze da się przyśpieszyć, jak babcię w kolejce do lekarza :mrgreen:

kmeg
02-11-2022, 23:19
czego jak czego,ale nie wolno Canonowi odmówić umiejetności robienia kasy ;)) jak mało kto, potrafia trzymać umiejetnie hamulec postepu. Tylko klientów żal.. potem narzekanie,że smartfony zastepuja aparaty..Podziwiam ludzi, których sprzęt typu R6 ogranicza i nie mogą na nim rozwinąć w pełni swoich fotograficznych skrzydeł. MSR jest taki sam jak w przypadku R6 Mark I. Moim skromnym zdaniem dorzucenie 4mpix to dobry ruch. Stanieje trochę to przemyśle...

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

pawel.guraj
03-11-2022, 01:41
Jest to nowa matryca.

https://www.canon.pl/pro/stories/eos-r6-mark-ii-r6-6d-mk-ii/



To czy to jest nowa matryca czy reanimowany przeszczep to się tak na prawdę okaże dopiero jak poznamy jakieś pomiary. Nową technologię będzie widać od razu.
Wiadomo, że to nie jest BSI (Canon nie ma tej technologii) ale też nie jest to matryca typu stacked.
Czyli w najlepszym wypadku to przeszczep z R5 z mniejszą gęstością pikseli.

p,paw

PMP
03-11-2022, 08:51
Jakbym widząc jakiegoś myszołowa musiał odblokować aparat wpisując PIN, to bym zabił producenta, dystrybutora, detalistę i siebie, tylko jeszcze nie wiem, w jakiej kolejności :mrgreen:

Nie musiałbyś nikogo zabijać bo zapewne można by było to wyłączyć na jakiś czas. Serio to byłaby przydatna funkcja.

totamten
03-11-2022, 09:28
Nie musiałbyś nikogo zabijać bo zapewne można by było to wyłączyć na jakiś czas. Serio to byłaby przydatna funkcja.

Eeeee tam, to już lepiej skaner siatkówki w wizjerze, ewentualnie rozpoznawanie twarzy - selfik i już, co się będziemy ograniczać.

candar
03-11-2022, 09:48
Jakbym widząc jakiegoś myszołowa musiał odblokować aparat wpisując PIN, to bym zabił producenta, dystrybutora, detalistę i siebie, tylko jeszcze nie wiem, w jakiej kolejności :mrgreen:

Zakładając, że spiesząc się źle wpiszesz 3x PIN to później faktycznie wpisując Kod PUK (klucz odblokowujący) bałbym się stać w bliskiej odległości od Ciebie ;)

To już lepiej zrobić biometryczny skaner odcisków palców na gripie z przodu przypisywany do określonego użytkownika. Chwytasz za grip, aparat się od razu uaktywnia , Eye Control Auto Focus ustawia AF tam, gdzie spojrzysz i walisz foty :) Taki canon R1 mógłby to mieć biorąc pod uwagę jego wartość ;)

ps.
nic mnie bardziej nie denerwuje jak to, że dasz komuś potrzymać swój aparat a kilka chwil później fotografując widzisz poprzestawiane ISO, WB i całą resztę. Niby był czas przywyknąć, ale nie lubię...

PMP
03-11-2022, 09:59
Zakładając, że spiesząc się źle wpiszesz 3x PIN to później faktycznie wpisując Kod PUK (klucz odblokowujący) bałbym się stać w bliskiej odległości od Ciebie ;)

To już lepiej zrobić biometryczny skaner odcisków palców na gripie z przodu przypisywany do określonego użytkownika. Chwytasz za grip, aparat się od razu uaktywnia , Eye Control Auto Focus ustawia AF tam, gdzie spojrzysz i walisz foty :) Taki canon R1 mógłby to mieć biorąc pod uwagę jego wartość ;)

Jakiekolwiek zabezpieczenie antykradzieżowe. Tak samo GPS, nadajnik prawie w każdym aparacie wiec dlaczego nie można śledzić położenia jak w przypadku telefonów? Banalne rozwiązanie a jakże pomocne czy to przy kradzieży czy po zgubieniu.

atsf
03-11-2022, 10:38
Moi drodzy parafianie, (...), mnie już wystarczająco wk..., gdy muszę skorzystać z samowyzwalacza, a to trzeba ustawić w trybach wyzwalania migawki, a potem zapominam wrócić do normalnego trybu wyzwalania i w nagłej sytuacji uruchamia mi się samowyzwalacz :evil:

Jak nie ma czasu na zastanowienie się i dobór właściwych dla ujęcia parametrów, to się prztyka przy takich nastawach, jakie są, nawet skrajnie niekorzystnych, a każda zwłoka determinuje utratę zdjęcia. Sprzętu trzeba po prostu pilnować, bo inaczej dojdziemy do tego, że trzeba będzie zakładać kłódkę nawet na slot karty pamięci :mrgreen:

--- Kolejny post ---




nic mnie bardziej nie denerwuje jak to, że dasz komuś potrzymać swój aparat a kilka chwil później fotografując widzisz poprzestawiane ISO, WB i całą resztę. Niby był czas przywyknąć, ale nie lubię...

Tu by trzeba było mieć w aparacie odrębną opcję zapisu bieżących ustawień uruchamianą np. przez naciśnięcie kombinacji klawiszy i opcję przywracania tych ustawień.

szwayko
03-11-2022, 10:41
Matryca raczej nowa. Rozczarowuje wizjer 3.69 jak w pierwszym R. 24Mpix to w sam raz. Jest cashback i R5 jest za 18tys. Matryca 45M i szkoda ze nie ma mniejszych rawow. Ale dla fotografa to chyba lepiej doplacic 4 tys do R5 to juz lepszy aparat

mirror
03-11-2022, 11:10
Jakiekolwiek zabezpieczenie antykradzieżowe. Tak samo GPS, nadajnik prawie w każdym aparacie wiec dlaczego nie można śledzić położenia jak w przypadku telefonów? Banalne rozwiązanie a jakże pomocne czy to przy kradzieży czy po zgubieniu.

jest w prawie każdym nadajnik? czego nadajnik? a jesli chodzi o odbiornik GPS to raczej w prawie każdym nie ma - R, RP, R5, R6, R6II - który ma odbiornik GPS
to temat zastepczy, wolałbym zeby canon się nie rozpraszał na nikomu niepotrzebną funkcjonalność typu czytniki czy piny

--- Kolejny post ---


Matryca raczej nowa. Rozczarowuje wizjer 3.69 jak w pierwszym R. 24Mpix to w sam raz. Jest cashback i R5 jest za 18tys. Matryca 45M i szkoda ze nie ma mniejszych rawow. Ale dla fotografa to chyba lepiej doplacic 4 tys do R5 to juz lepszy aparat

matryca chyba nie wprowadzi nic nowego w temat matryc canona
ogólnie aparat wydaje sie być idealny dla kogoś co świadomie nie chce mieć 45 megapikseli
moim zdaniem to świetnie wypozycjonowany produkt bez wyraźnych kompromisów (typu crop na 4K) - to będzie hit ;) sprzedażowy

zdebik
03-11-2022, 14:18
Poczekamy 7 lat i R6 II będzie kultowy.

candar
03-11-2022, 15:18
Poczekamy 7 lat i R6 II będzie kultowy.Zasadniczo to od dwóch dni R6 Mark I ma już status pierwszego kultowego RFa ponieważ pojawił się następca :)

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

luso
03-11-2022, 22:52
Nie musiałbyś nikogo zabijać bo zapewne można by było to wyłączyć na jakiś czas. Serio to byłaby przydatna funkcja.

Dostęp do telefony jest chroniony ponieważ zawiera on o wiele więcej wrażliwych informacji niż aparat. W aparacie fotograficznym jest pewne banalne rozwiązanie chroniące wszystkie zgromadzone w nim dane. Wystarczy wyciągnąć kartę pamięci...

Jago
04-11-2022, 20:10
..........kolejny korpus dla wideografomanow. a na podroznika/landszafciarza znowu Canon kladzie laske... :/


Dla filmowców znaczący postęp. A podróżnik/landszafciarz też coś dla siebie znajdzie w głównym kole trybów pracy. Szkoda, że nie dołożyli funkcji Timelaps 4K (1080p) - identycznej jak ta w 6D Mark II. Generalnie dla fotografa tylko wodotryski nie warte zamiany z wersji I na II.

WinSho
05-11-2022, 11:34
Dla filmowców znaczący postęp. A podróżnik/landszafciarz też coś dla siebie znajdzie w głównym kole trybów pracy. Szkoda, że nie dołożyli funkcji Timelaps 4K (1080p) - identycznej jak ta w 6D Mark II. Generalnie dla fotografa tylko wodotryski nie warte zamiany z wersji I na II.

Nie zgodzę się, dla fotografa też sporo zmian na lepsze! Matryca, nowy AF, bateria, zdjęcia seryjne, mniejszy RS przy elektronicznej migawce. Czy to mało to już każdy musi sam sobie odpowiedzieć...

Ketchup
05-11-2022, 19:44
Zakładając, że spiesząc się źle wpiszesz 3x PIN to później faktycznie wpisując Kod PUK (klucz odblokowujący) bałbym się stać w bliskiej odległości od Ciebie ;)

To już lepiej zrobić biometryczny skaner odcisków palców na gripie z przodu przypisywany do określonego użytkownika. Chwytasz za grip, aparat się od razu uaktywnia , Eye Control Auto Focus ustawia AF tam, gdzie spojrzysz i walisz foty :) Taki canon R1 mógłby to mieć biorąc pod uwagę jego wartość ;)

ps.
nic mnie bardziej nie denerwuje jak to, że dasz komuś potrzymać swój aparat a kilka chwil później fotografując widzisz poprzestawiane ISO, WB i całą resztę. Niby był czas przywyknąć, ale nie lubię...

Już widzę podróżnika którymi w rękawicach próbuje odblokować, albo foto przyrodniczego który brudnymi rękoma w lesie próbuje odblokować - zresztą czytniki telefonów pokazują że nie trzeba ekstremalnych warunków żeby nie odblokować - spocona ręka, trochę zabrudzenia po jedzeniu pączka czy trochę piasku :) .



Nie zgodzę się, dla fotografa też sporo zmian na lepsze! Matryca, nowy AF, bateria, zdjęcia seryjne, mniejszy RS przy elektronicznej migawce. Czy to mało to już każdy musi sam sobie odpowiedzieć...

A co do 40 fps i mniejszego RS to wszystko w temacie :( https://youtu.be/fgyJAtCrZ1o?t=857

WinSho
05-11-2022, 21:42
A co do 40 fps i mniejszego RS to wszystko w temacie :( https://youtu.be/fgyJAtCrZ1o?t=857

No i? RS jest znacznie poprawiony a ten cały film Jareda już widziałem i może odnieś się do jego wniosków i do innych testów.

Ketchup
06-11-2022, 09:22
No i? RS jest znacznie poprawiony a ten cały film Jareda już widziałem i może odnieś się do jego wniosków i do innych testów.

Jeśli dla Ciebie jest RS jest znacząco poprawiony to nie ma co dalej ciągnąć tematu - dla mnie 40 fps przy takim RS i szatkowaniu krawędzi jest bezużyteczne.
Druga sprawa jak patrzę(w porównaniu do mojego R5 którego 1,5 roku już używam) na pracę AF np. tutaj https://youtu.be/fgyJAtCrZ1o?t=1091 gdzie było to robione w dobrych warunkach (mocne światło, dobry nowy obiektyw - wysokie czasu i niskie przysłony, przewidywalny ruch) to na razie nie widzę żadnego efektu "whoaaa muszę biec wydać $$". Może z czasem coś wprowadzą co będzie mnie interesować aby wziąć jako drugą puszkę ale sam Jared stwierdził, że jeśli nie żyjesz tylko z foto i nie kręcisz video to wymiana R6 na R6II nie ma sensu. Więc pewnie się skończy że poczekam na serię mk3 R5 albo R6.
Z tą zmianą matrycy Canona to też jestem ciekawy czy nie zmienili bo trzeba było jakoś klientom wytłumaczyć potrzebę wymiany sprzętu. Z tego co piszą procesor został ten sam więc większość zmian jest w oprogramowaniu. Nikon jak zmieniał Z6/Z7 na Z6 II /Z7 II dołożył drugi procesor i się tłumaczył że lepszy AF dzięki temu będzie - tutaj coś czuję będą opowieści o lepszej matrycy. Takie moje gdybania ale gdyby załadować oprogramowanie z R6 mk II do jedynki to wcale nie zdziwiłbym się gdyby stary model byłby równie szybki jak nie lepszy (mniejsza matryca - mniej ma do przeliczenia przy tych samych zasobach sprzętowych) - oczywiście pewnie się tego nigdy nie dowiemy bo Canon nie będzie strzelał sobie w kolano.

Wejdzie R6 II na rynek - ludzie zaczną używać masowo to wtedy się okaże, być może będzie lepiej.

ps. Szturm wyprzedażowy używanych R6 mk1 chyba się rozpoczął jak widzę po ogłoszeniach - dla polujących na niezły używany aparat może być ciekawie, dla sprzedających gorzej o ile Canon nie podniesienie znacząco ceny nowego modelu.

robertskc7
06-11-2022, 10:01
Jakiekolwiek zabezpieczenie antykradzieżowe. Tak samo GPS, nadajnik prawie w każdym aparacie wiec dlaczego nie można śledzić położenia jak w przypadku telefonów? Banalne rozwiązanie a jakże pomocne czy to przy kradzieży czy po zgubieniu.

Widocznie uznali że odsetek kradzieży czy zgubienia aparatu jest ultra niski. Dwa nie ma tam żadnych danych wrażliwych, w przeciwieństwie do smarthona.

WinSho
06-11-2022, 13:17
Jeśli dla Ciebie jest RS jest znacząco poprawiony to nie ma co dalej ciągnąć tematu - dla mnie 40 fps przy takim RS i szatkowaniu krawędzi jest bezużyteczne.
Druga sprawa jak patrzę(w porównaniu do mojego R5 którego 1,5 roku już używam) na pracę AF np. tutaj https://youtu.be/fgyJAtCrZ1o?t=1091 gdzie było to robione w dobrych warunkach (mocne światło, dobry nowy obiektyw - wysokie czasu i niskie przysłony, przewidywalny ruch) to na razie nie widzę żadnego efektu "whoaaa muszę biec wydać $$". Może z czasem coś wprowadzą co będzie mnie interesować aby wziąć jako drugą puszkę ale sam Jared stwierdził, że jeśli nie żyjesz tylko z foto i nie kręcisz video to wymiana R6 na R6II nie ma sensu. Więc pewnie się skończy że poczekam na serię mk3 R5 albo R6.
Z tą zmianą matrycy Canona to też jestem ciekawy czy nie zmienili bo trzeba było jakoś klientom wytłumaczyć potrzebę wymiany sprzętu. Z tego co piszą procesor został ten sam więc większość zmian jest w oprogramowaniu. Nikon jak zmieniał Z6/Z7 na Z6 II /Z7 II dołożył drugi procesor i się tłumaczył że lepszy AF dzięki temu będzie - tutaj coś czuję będą opowieści o lepszej matrycy. Takie moje gdybania ale gdyby załadować oprogramowanie z R6 mk II do jedynki to wcale nie zdziwiłbym się gdyby stary model byłby równie szybki jak nie lepszy (mniejsza matryca - mniej ma do przeliczenia przy tych samych zasobach sprzętowych) - oczywiście pewnie się tego nigdy nie dowiemy bo Canon nie będzie strzelał sobie w kolano.

Wejdzie R6 II na rynek - ludzie zaczną używać masowo to wtedy się okaże, być może będzie lepiej.

ps. Szturm wyprzedażowy używanych R6 mk1 chyba się rozpoczął jak widzę po ogłoszeniach - dla polujących na niezły używany aparat może być ciekawie, dla sprzedających gorzej o ile Canon nie podniesienie znacząco ceny nowego modelu.

Nie będę polemizował, swoje zdanie opisałem wyżej i tyle. Dla każdego będzie to inna wartość dodana, natomiast jeśli oglądałeś film Jareda, który sam podesłałeś to wyciągnij obiektywnie z niego wnioski a nie tylko subiektywne odczucia.

robertskc7
06-11-2022, 14:08
ps. Szturm wyprzedażowy używanych R6 mk1 chyba się rozpoczął jak widzę po ogłoszeniach - dla polujących na niezły używany aparat może być ciekawie, dla sprzedających gorzej o ile Canon nie podniesienie znacząco ceny nowego modelu.

I to jest dobra okazja na wymianę R na R6. Mnóstwo tych aparatów r6 było kupionych w promocji z 3 letnią GW. Kupno nowego r6mk2 za 14 koła przy cenie nowego r6 za 11K ?:)? No jak ktoś ma kase to czemu nie, bo argumenty jutuberów czy innych recenzentów są tak naciąąąąąągane, że szkoda słów. Zresztą widać po ilości komentarzy na forach, że ten lifting R6 nie zrobił na nikim wrażenia. Może wreszcie Canon dogonił osiągami matrycę sony a7III :) Się okaże jak wyjdą updaty do LR i C1
A używkę r6 pewnie kupię bo mam dwie eRki i przy sprzedaży jednej i zakupie używki r6 to będzie mega dobry deal.

P.S Sprawdziłem allegro i nie ma ani jednej sztuki używki r6. hmmmm

g69
06-11-2022, 14:51
Ja jedna znalazłem..za 9499.. :) wyjscie mk2 daje nadzieje na potanienie mk1 i to największy plus tej premiery :)

Ketchup
06-11-2022, 15:15
Nie będę polemizował, swoje zdanie opisałem wyżej i tyle. Dla każdego będzie to inna wartość dodana, natomiast jeśli oglądałeś film Jareda, który sam podesłałeś to wyciągnij obiektywnie z niego wnioski a nie tylko subiektywne odczucia.
Jak można wyciągnąć obiektywne wnioski z subiektywnego testu :)? Wyciągam wnioski z tego co widać na zdjęciach i video - dla mnie 40 fps przy takim RS to marketing. Z całą pewnością fajnie będzie wyglądać w reklamach te 40 fps i większa matryca. Tobie do Twojej fotografii pasuje, mi nie pasuje i to jest piękne każdy zagłosuje portfelem. Gdyby nowy R6 II miał 20 fps ale brak RS to bym stał w kolejce za nim a tak poczekam kolejne rewizje R6 albo R5.




A używkę r6 pewnie kupię bo mam dwie eRki i przy sprzedaży jednej i zakupie używki r6 to będzie mega dobry deal.

P.S Sprawdziłem allegro i nie ma ani jednej sztuki używki r6. hmmmm
Na allegro nie patrzyłem tylko na grupach foto widziałem że zaczęły pojawiać się ogłoszenia używek ...

jagular
06-11-2022, 15:17
Hmm, Canon mógłby się ustabilizować w wymyślaniu co premierę nowych interfejsów. O ile przełącznik foto/wideo wydaje się być obecnie istotny, to umieszczanie go w miejscu, w którym od lat jest włącznik, jest chyba wkurzające.

Ciekawe jak wyglądać będzie realnie to nieprzegrzewanie się. Pofilmowałem troszkę r6 w cieplejszych warunkach i nawet 4K/24fps szybko go przegrzało. 60fps pewnie by stopiło matrycę :) R6 nie nadaje się do filmowania w ciepłych krajach czegoś więcej, niż jakieś okazjonalne kilka minut co jakiś stosunkowo dłuższy czas.

Przemek_PC
06-11-2022, 15:51
Na allegro nie patrzyłem tylko na grupach foto widziałem że zaczęły pojawiać się ogłoszenia używek ...

Sprzedają bo sezon weselny się skończył.

Ketchup
07-11-2022, 20:15
Ciekawy jestem czy Canon wreszcie poprawił i pomiar punktowy światła pobiera tam gdzie ostrzy a cały czas na środek kadru - sprawdził ktoś to już ?

rojo
07-11-2022, 20:23
ja tam czekam na testy matrycy, bo znając tych czopków to wrzucą tam matrycę jakościowo gorszą niż w R61 vide canon 6D->6D2, nie zdziwię się jak będzie bardziej szumeć na hi iso i mieć mniejszy DR XD

tomfoot
07-11-2022, 20:41
No, zawsze tak u tego canona. 40d był gorszy niż 30d, 50d gorszy od 40d, 5d2 gorszy od 5d, a 5d3 od 5d2 oczywiście. Zawsze tak samo. Na forum cb oczywiście. Całe szczęście teraz jest jeszcze samsung jako alternatywa.

marfot
07-11-2022, 20:54
No, zawsze tak u tego canona. 40d był gorszy niż 30d, 50d gorszy od 40d, 5d2 gorszy od 5d, a 5d3 od 5d2 oczywiście. Zawsze tak samo. Na forum cb oczywiście. Całe szczęście teraz jest jeszcze samsung jako alternatywa.

Obowiązuje też przekonanie, że matryca o większej rozdzielczości jest z definicji gorsza od poprzedniczki o mniejszej rodzielczości.

robertskc7
07-11-2022, 21:39
Eos R6 w cyfrowe za jedyne 10koła po cashbacku. Brać, bo okazja się raczej nie powtórzy zbyt szybko.

WinSho
07-11-2022, 21:44
Panowie za przeproszeniem ale farmazony wypisujecie...

Kolekcjoner
08-11-2022, 00:31
Panowie za przeproszeniem ale farmazony wypisujecie...

Tu się nie zgodzę ;). To się powtarza przy każdej premierze i dokładnie każdy nowy aparat to syf kiła i mogiła, a poprzednik staje się kultowy ;).

kmeg
08-11-2022, 00:42
Tu się nie zgodzę ;). To się powtarza przy każdej premierze i dokładnie każdy nowy aparat to syf kiła i mogiła, a poprzednik staje się kultowy ;).Bardziej jego cena staje się kultowa ;)

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

kmeg
08-11-2022, 00:42
Ciekawy jestem czy Canon wreszcie poprawił i pomiar punktowy światła pobiera tam gdzie ostrzy a cały czas na środek kadru - sprawdził ktoś to już ?U Canona tylko jedynki to miały.

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

adawro
09-11-2022, 17:49
Ciekawy jestem czy Canon wreszcie poprawił i pomiar punktowy światła pobiera tam gdzie ostrzy a cały czas na środek kadru - sprawdził ktoś to już ?

To nie kwestia poprawy tylko pozycji sprzętu na drabince marketingowej aby uniknąć kanibalizacji. Takie coś możesz ustawić w serii EOS 1D - nie wiem czy to można włączyć w R3. Spodziewam się, że będzie w R1

dan_jo
09-11-2022, 18:06
To nie kwestia poprawy tylko pozycji sprzętu na drabince marketingowej aby uniknąć kanibalizacji. Takie coś możesz ustawić w serii EOS 1D - nie wiem czy to można włączyć w R3. Spodziewam się, że będzie w R1

Nie ma tego w R3.

marfot
09-11-2022, 20:17
To nie kwestia poprawy tylko pozycji sprzętu na drabince marketingowej aby uniknąć kanibalizacji. Takie coś możesz ustawić w serii EOS 1D - nie wiem czy to można włączyć w R3. Spodziewam się, że będzie w R1

Temat wraca co jakiś czas. Dość dawno temu projektanci Canona twierdzili, że pomiar taki jest trudny do interpretacji i dedykowany jest tylko dla sprzętu profesjonalnego z górnej półki.
Obecnie w ML nie ma żadnego problemu technicznego gdy AF działa na matrycy ale taki pomiar nie zszedł pod strzechy.
Jest za to bliżej nie zdefiniowana korekta naświetlenia w zależności od punktu AF przy pomiarze matrycowym.

Ketchup
10-11-2022, 14:46
Temat wraca co jakiś czas. Dość dawno temu projektanci Canona twierdzili, że pomiar taki jest trudny do interpretacji i dedykowany jest tylko dla sprzętu profesjonalnego z górnej półki.
Obecnie w ML nie ma żadnego problemu technicznego gdy AF działa na matrycy ale taki pomiar nie zszedł pod strzechy.
Jest za to bliżej nie zdefiniowana korekta naświetlenia w zależności od punktu AF przy pomiarze matrycowym.

Tak tylko zostawię z instrukcji Nikona Z6 z 2019 roku średnia półka to tyle jeśli chodzi o najwyższą półkę sprzętu profesjonalnego - coś mi się wydaje, że Canon coś ściemnia :)


Aparat dokonuje pomiaru w kole o średnicy 4 mm (co odpowiada w przybliżeniu 1,5% powierzchni kadru) znajdującym się pośrodku bieżącego pola AF, co umożliwia dokonywanie pomiaru obiektów znajdujących się poza centrum kadru (jeśli włączony jest automatyczny wybór pola AF, zamiast tego aparat przeprowadzi pomiar centralnego pola AF). Pomiar punktowy zapewnia poprawną ekspozycję fotografowanego obiektu, nawet jeśli tło jest dużo jaśniejsze lub ciemniejsze.

marfot
10-11-2022, 15:08
Tak tylko zostawię z instrukcji Nikona Z6 z 2019 roku średnia półka to tyle jeśli chodzi o najwyższą półkę sprzętu profesjonalnego - coś mi się wydaje, że Canon coś ściemnia :)

Jeżeli każdy korpus ML Canona uwzględnia w pomiarze matrycowym korektę związaną z wybranym polem AF to znaczy, że taki pomiar punktowy się dokonuje. Nie ma problemu technicznego. Jest natomiast opór projektantów, żeby to prostym ludziom udostępnić.
Osobiście widzę sens takiego pomiaru wyłącznie w odniesieniu do twarzy bo skóra ma ok. 18% odbicia co jest zgodne z kalibracją pomiaru. Wszystko inne jest dla mnie nie do ogarnięcia.

atsf
10-11-2022, 16:36
Jeżeli każdy korpus ML Canona uwzględnia w pomiarze matrycowym korektę związaną z wybranym polem AF to znaczy, że taki pomiar punktowy się dokonuje. Nie ma problemu technicznego. Jest natomiast opór projektantów, żeby to prostym ludziom udostępnić.
Osobiście widzę sens takiego pomiaru wyłącznie w odniesieniu do twarzy bo skóra ma ok. 18% odbicia co jest zgodne z kalibracją pomiaru. Wszystko inne jest dla mnie nie do ogarnięcia.

A to skąd? Twarz białego człowieka, nieopalona, odbija ca 36% światła.

Ketchup
10-11-2022, 16:57
Jeżeli każdy korpus ML Canona uwzględnia w pomiarze matrycowym korektę związaną z wybranym polem AF to znaczy, że taki pomiar punktowy się dokonuje. Nie ma problemu technicznego. Jest natomiast opór projektantów, żeby to prostym ludziom udostępnić.
Osobiście widzę sens takiego pomiaru wyłącznie w odniesieniu do twarzy bo skóra ma ok. 18% odbicia co jest zgodne z kalibracją pomiaru. Wszystko inne jest dla mnie nie do ogarnięcia.

A co w np. w takiej sytuacji - hala sportowa średnie sztuczne oświetlenie plus jasne świetliki na pewnej wysokości i z perspektywy żaby zawodnik potrafi wyskok zrobić w taką plamę światła. Przy trybie matrycowym wiadomo co będzie, przy Canona punktowym "środkowym" muszę trafić w obiekt żeby poprawnie naświetlił na niego no ale wtedy można sobie odpuścić używanie śledzenia AF po całym kadrze :(.
Inny przykład ciemny szybki obiekt na jasnym niebie którego trudno utrzymać w środku kadru ale AF go łapie po całej matrycy - przyjemnie byłoby żeby obiekt był poprawnie naświetlony. Chyba że źle kombinuję ?

robcio
10-11-2022, 19:23
Dobrze kombinujesz :)

Ale w Canonie tego wprost nie ma, to było jedno z większych zaskoczeń kiedy kupiłem swojego pierwszego Canona, poprzednie Fuji miało to w standardzie i działało z wszystkimi nawet manualnymi szkłami wszelkiej maści…

Ketchup
10-11-2022, 20:48
Dobrze kombinujesz :)

Ale w Canonie tego wprost nie ma, to było jedno z większych zaskoczeń kiedy kupiłem swojego pierwszego Canona, poprzednie Fuji miało to w standardzie i działało z wszystkimi nawet manualnymi szkłami wszelkiej maści…

No właśnie jak miałem Z6 to mało kiedy miałem problemy w takich sytuacjach, jak się na R5 przesiadłem to myślałem, że to mój "fail" ale okazało się po czasie, że to taki "fjuczer" specjalistów w pasiakach. Funkcjonalność zarezerwowana dla specjalistycznych puszek normalnie jajcarze z nich :lol: .

mkamelg
24-11-2022, 15:36
Gdyby kogoś to interesowało, to niedawno pojawiła się instrukcja obsługi tego modelu aparatu w języku polskim:

https://cam.start.canon/pl/C012/manual/html/index.html

WinSho
01-12-2022, 13:13
Całkiem dobra recenzja R6 II
https://www.youtube.com/watch?v=vYXHmb9LyeY&ab_channel=DuadePaton
Wszystkie marudy, że beee i że taki Rolling Shutter powinny obejrzeć ten materiał.

zdebik
01-12-2022, 16:08
Całkiem dobra recenzja R6 II
https://www.youtube.com/watch?v=vYXHmb9LyeY&ab_channel=DuadePaton
Wszystkie marudy, że beee i że taki Rolling Shutter powinny obejrzeć ten materiał.Jeśli jest trochę lepszy od R5 to lipa. W R5'ce RS to jakiś koszmar. Statyki ok, trochę ruchu i wszystko widać jak na dłoni.

WinSho
01-12-2022, 22:39
Jeśli jest trochę lepszy od R5 to lipa. W R5'ce RS to jakiś koszmar. Statyki ok, trochę ruchu i wszystko widać jak na dłoni.

Obejrzałeś recenzję czy tylko tak piszesz?

audioart
21-12-2022, 17:46
Powoli pojawiają się konkretne informacje dotyczące osiągów matrycy Canona R6 II.
I tak wiemy już, że czas odczytu matrycy jest dobry w porównaniu z konkurencją i gdy weźmiemy pod uwagę, że to w końcu tylko matryca typu FSI. Ale nie jest to jakiś niesamowity krok na przód względem R6, a już na pewno nie względem R5.
Wyniki dla odczytu całej matrycy (warto wiedzieć, że dla migawki mechanicznej to czas około 3 ms):

Canon R6 II - 14 ms
Canon R6 - 19,7 ms
Canon R5 - 15,5 ms
Canon R3 - 5,5 ms
Canon R - 80 ms
Canon R7 - 31,3 ms
Canon R10 - 40 ms

Fujifilm X-T4 - 19 ms
Fujifilm X-T5 - 31,3 ms
Fujifilm X-H2S - 9,7 ms
Fujifilm GFX 50S - około 250 ms

Nikon Z6 - 44 ms
Nikon Z7 - 62,5 ms
Nikon Z7 II - 62,5 ms
Nikon Z9 - 4 ms

Olympus OM-D E-M1 - około 77 ms
Olympus OM-1 - 7,8 ms

Sony A1 - 4,2 ms
Sony A6300 - około 50 ms
Sony A6500 - około 39 ms
Sony A7 III - około 35 ms
Sony A7 IV - 26,8 ms
Sony A7R II - około 83 ms
Sony A7R III - około 70 ms (lub około 35 ms dla skompresowanych rawów)
Sony A7R IV - 62,5 ms
Sony A7S - około 34 ms
Sony A7S II - około 30 ms
Sony A9 II - 6,2 ms

Z pierwszych recenzji Canona R6 II można też dowiedzieć się, że jest rzekomo o wiele głośniejszy od poprzednika. Ma to dotyczyć zarówno pracy migawki, jak i IBIS. Jeśli ktoś z Was ma opinię w tej sprawie chętnie się z nią zapoznam.

Z przyjemnością dowiedziałbym się także czy Canon R6 II bez problemu współpracuje z obiektywami Samyang AF z mocowaniem RF oraz z obiektywem Tamron 35 mm F1.4, który zawieszał Canona R6 (sprawdzałem kilka modeli), a bez problemu współpracuje z Canonem R6 (taka ciekawostka).

audioart
21-12-2022, 22:34
Miało być na końcu:
(...) z obiektywem Tamron 35 mm F1.4, który zawieszał Canona R (sprawdzałem kilka modeli), a bez problemu współpracuje z Canonem R6 (taka ciekawostka).

mkamelg
23-12-2022, 17:20
Poniższy tekst opublikowałem kilka tygodni temu na forum CR, więc jeżeli ktoś z tego forum się tam kręci, to mógł się tam z nim wcześniej zapoznać.

Zanim zabierzecie się za wypakowanie aparatu z pudełka, pamiętajcie o zaktualizowaniu EOS Utility do najnowszej wersji (na ten czas jest to wersja 3.16.1.3). Informacja o aktualizacji powinna pojawić się automatycznie po uruchomieniu EOS Utility. Dlaczego? Ponieważ przy zainstalowanej starej wersji EOS Utility podczas próby synchronizacji aparatu z komputerem (połączenie sieciowe WiFi na zasadzie aparat -> ruter -> komputer), aparat zawiesza się do tego stopnia, że wymagane jest wyciągnięcie akumulatora celem zresetowania aparatu żeby ponownie działał.

Zawiesił mi się też raz po oddaleniu oka od EVF i próbie spojrzenia na ekran LCD, ale na szczęście odwiesił się samodzielnie. Na razie zdarzyło się to tylko raz, i mam nadzieję że więcej się nie powtórzy.

Po wypakowaniu aparatu z pudełka i uruchomieniu go, zmieniłem kilka opcji pod kątem wykonywania przykładowych zdjęć.

Jakość obrazu: RAW
Autom. optymalizator jasności: OFF
Styl obrazów: Neutralny
Korekcja aberracji obiektywu: Wszystko na OFF
Redukow. zakłóceń - High ISO: OFF
Tryb migawki: Elektroniczna
Działanie AF: AI FOCUS
Obszar AF: 1-punktowy AF
Obiekt do wykrycia: Autom.

Aparat standardowo dostarczany jest z wybranym na pokrętle wyboru trybu fotografowania trybem P, i w takim trybie wykonywałem przykładowe zdjęcia.

Do aparatu podpiąłem obiektyw Canon RF 85mm F2 Macro IS STM.

Pobierz pliki RAW:

https://1drv.ms/u/s!Asmd3i9rvqAbmDq6dF5gjRrXxtPF?e=jTJKiS

Z racji posiadania jeszcze na stanie modelu aparatu EOS R, interesowało mnie bardzo jak obydwa modele aparatów wypadną w porównaniu rozdzielczości matryc, zwłaszcza po przeczytaniu tych poniższych słów opublikowanych w tej https://www.popphoto.com/gear-reviews/canon-eos-r6-mark-ii-early-review/ recenzji:


Canon also says the R6 Mark II has a resolution performance that is superior to the EOS 5D Mark IV, which provides 30.4 megapixels.

Aż tak dobrze to chyba nie jest, ale na szczęście nie jest gorzej niż w EOS R czego najbardziej się obawiałem (w końcu tutaj ucieka 6 megapikseli z matrycy).

Te porównawcze pliki RAW które możecie sobie pobrać spod poniższego linka należy otwierać tylko i wyłącznie pod DPP, bo w innych aplikacjach może pojawić się błąd kolorów - taką aplikacją jest np. PhotoScape X.

Ustawienia aparatu są te same co pod kątem wykonywania przykładowych zdjęć, poza opcją Obiekt do wykrycia którą musiałem ustawić na OFF.

Celem wykonania tego skromnego testu przełączyłem się na tryb fotografowania Av. Po przełączeniu się na tryb fotografowania Av, ujawniła się fabrycznie ustawiona wartość przysłony która wynosi f/5.6.

Pobierz pliki RAW:

https://1drv.ms/u/s!Asmd3i9rvqAbmEYkfEwRL4Y6A0Ha?e=BZZT3n

Nie wiem co odpowiada za to niewielkie przesunięcie obrazu w kadrze, obydwa aparaty były perfekcyjnie wypoziomowane wg wskazań poziomic widocznych na ich ekranach LCD. Zdjęcia były wykonywane ze statywu z 2 sekundowym samowyzwalaczem, przy sztucznym oświetleniu o deklarowanej temperaturze koloru 2700K, dlatego wypadałoby samodzielnie nanieść korektę balansu bieli z AWB na 2700K.

Ten model aparatu jest pierwszym pełnoklatkowym aparatem marki Canon, w którym pojawia się opcja cyfrowego telekonwertera. Dostępne powiększenia to 2.0x oraz 4.0x. Cyfrowy telekonwerter nie działa przy zapisie zdjęć do plików RAW.

Ten model aparatu podobnie jak modele R3, R7 i R10 posiada certyfikat MFi wydany przez Apple.

Na ekran LCD mam nałożoną szybkę marki JJC model JJC GSP-EOSR6. Nie kosztuje majątku, a co bardzo ważne dla niektórych ludzi nie blokuje zamykania ekranu LCD. Nie jest idealnie spasowana z ekranem LCD (jest krótsza o jakiś 1 mm), i to w sumie jest jej jedyna wada.

https://rfshooters.com/blog/cameras/canon-r6/memory-cards/

https://alikgriffin.com/best-memory-cards-for-the-canon-r6/ (posortowane po In-Camera Write)

Po lekturze tych dwóch testów kupiłem sobie zestaw dwóch kart pamięci Kingston Canvas React Plus UHS-II o pojemności 64 GB każda wraz z czytnikiem kart pamięci SD MobileLite Plus. Z tymi kartami włożonymi w obydwa gniazda aparat włącza się błyskawicznie, i zapisuje dane błyskawicznie.

To byłoby wszystko ode mnie na ten czas. Proszę mnie nie prosić o więcej testów, ponieważ zacząłem już ustawiać aparat pod siebie, i nie będę specjalnie zmieniał ustawień z powrotem na fabryczne. Byłbym w stanie bawić się dalej w testowanie, gdyby Canon nie wyciął w tym modelu aparatu możliwości zapisania mojej własnej konfiguracji na kartę pamięci.

To co poniżej napiszę nie znalazło się już na forum CR.

Pogoda jaka jest każdy widzi, i szczerze mówiąc nie ma czego fotografować na mieście.

https://www.flickr.com/photos/mkamelg/albums/72177720304191448

Na widocznej na zdjęciach kaczce mandarynce przetestowałem działanie cyfrowego telekonwertera, o którym można sobie poczytać w instrukcji obsługi aparatu tutaj https://cam.start.canon/pl/C012/manual/html/UG-04_Shooting-1_0060.html, a poza instrukcją obsługi tutaj https://snapshot.canon-asia.com/sg/article/eng/eos-r6-mark-ii-canons-new-gamechanger-for-hybrid-shooters#anchor7

Aparat zaliczył już śnieg z deszczem, oraz mróz na poziomie -6°C. Co do śniegu z deszczem, to oczywiście padał również na EVF, ale nic złego się nie stało - nie zaparował od środka jak to miało miejsce w przypadku pierwszych egzemplarzy EOS R zamawianych w przedsprzedaży. Co do mrozu, to nie zauważyłem spowolnienia pracy aparatu znanego mi z wcześniej używanych lustrzanek cyfrowych. Ubytek energii z akumulatora po używaniu aparatu na mrozie przez około dwie godziny mieści się w zakresie 8-10%.

Czy warto kupić sobie ten model aparatu marki Canon? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja przesiadłem się na niego z R-ki (EOS R), i jak na razie nie żałuję swojej decyzji.

TPS
23-12-2022, 20:24
Jeśli dla Ciebie jest RS jest znacząco poprawiony to nie ma co dalej ciągnąć tematu - dla mnie 40 fps przy takim RS i szatkowaniu krawędzi jest bezużyteczne.
Druga sprawa jak patrzę(w porównaniu do mojego R5 którego 1,5 roku już używam) na pracę AF np. tutaj https://youtu.be/fgyJAtCrZ1o?t=1091 gdzie było to robione w dobrych warunkach (mocne światło, dobry nowy obiektyw - wysokie czasu i niskie przysłony, przewidywalny ruch) to na razie nie widzę żadnego efektu "whoaaa muszę biec wydać $$". Może z czasem coś wprowadzą co będzie mnie interesować aby wziąć jako drugą puszkę ale sam Jared stwierdził, że jeśli nie żyjesz tylko z foto i nie kręcisz video to wymiana R6 na R6II nie ma sensu.

Na kilku grupach dyskusyjnych systemu R spotkałem się z opiniami, że CAF i tracking w R6II miażdżą R6. Nie wiem, czy to efekt nowości, czy wydanych pieniędzy, czy czegoś innego.

tomfoot
23-12-2022, 21:07
Na kilku grupach dyskusyjnych systemu R spotkałem się z opiniami, że CAF i tracking w R6II miażdżą R6. Nie wiem, czy to efekt nowości, czy wydanych pieniędzy, czy czegoś innego.

Początki zawsze są miażdżące. Szczególnie gdy "użytkownicy" opierają się na przeczytanych folderach. Nastepny etap to status kultowości dla modeli poprzednich, którym nowość nie dorasta do pięt.

atsf
23-12-2022, 23:02
Początki zawsze są miażdżące. Szczególnie gdy "użytkownicy" opierają się na przeczytanych folderach. Nastepny etap to status kultowości dla modeli poprzednich, którym nowość nie dorasta do pięt.

Tak to zawsze jest: najpierw są zapowiedzi, i wszyscy marudzą, co to "oni" nawtryniali do nowego modelu, potem model wchodzi na rynek i jest entuzjazm na poziomie orgazmu ze ślinotokiem, oraz krucjaty na temat jaki to poprzedni model był kompletną padaką, potem na dwa lata zapada martwa cisza nad tą trumną, a potem są następne zapowiedzi...

No to ja przeskoczyłem od razu dwa etapy do przodu, ale zostałem przy starym sprzęcie :mrgreen:

pawel.guraj
27-12-2022, 10:18
To już tradycyjnie - pojawiły się pomiary matrycy R6mk2.
Wygląda na to, że to dokładnie ta sama matryca, która leży sobie w R6 jedynie z nieco zoptymalizowanym odszumianiem.
Kolejne body ze starym kotletem...
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Canon%20EOS%20R6,Canon%20EOS%20R6%2 0Mark%20II

p,paw

cauchy
27-12-2022, 10:22
A te +4mpx to z power cosmic wleciało od samego Galactusa?

pawel.guraj
27-12-2022, 10:24
A te +4mpx to z power cosmic wleciało od samego Galactusa?

To dokładnie ta sama matryca technologicznie. To właśnie dzięki tym dodatkowym 4mpix dostaje zapewne nieco lepszy wynik (wyniki na P2P są normalizowane).

p,paw

cauchy
04-01-2023, 10:10
o, jest jedna funkcja, która mogłaby mnie skłonić za jakiś czas do przesiadki - brak cropa w 4k/50 (można ustawić i tak i tak, ale crop nie jest wymuszony jak w R6)

Hubert Multana
04-01-2023, 20:21
Crop 40K/50 w R6 jest naprawde symboliczny.

Nozanu
04-01-2023, 20:31
Crop 40K/50 w R6 jest naprawde symboliczny.

zwłaszcza dla kogoś kto posiada RF14-35.

Nozanu
04-01-2023, 21:06
to lekkie przypudrowanie niewiele wnosi do R6II.
Mam takie np. propozycje:
-ustawianie ilości kl/s przy migawce elektronicznej (a nie tylko 20)
-synchronizacja lampy błyskowej z migawką elektroniczną.
-włączanie i wyłączanie stabilizacji po określonym czasie bezczynności spustu( tak jak to było w lustrzankach) zamiast zarzynania bateri bez potrzeby.
-odsunięcie dżoja od wizjera, to złe miejsce zwłaszcza patrząc lewym okiem.
- i pofantazjuję jeszcze obudowa typu ta znana z "R" zamiast tego plasiku z odzysku, eko produkty ok. ale nie za taką kasę.

Poozon
05-01-2023, 00:57
- i pofantazjuję jeszcze obudowa typu ta znana z "R" zamiast tego plasiku z odzysku, eko produkty ok. ale nie za taką kasę.
No właśnie ta plastik-fantastik obudowa w R6 mnie tak zniechęciła że wolałem kupić R. Ale w R6 Mark II podobno jest lepsza obudowa niż w R6.

cauchy
05-01-2023, 01:21
Crop 40K/50 w R6 jest naprawde symboliczny.

zaintrygowaliście mnie, bo byłem pewien, że jest 1.5x czy coś w tym stylu

zgłębiłem temat, zrobiłem szybkie testy i wyszło, że to zależy od 2 rzeczy, które można mieszać ze sobą:

1. ustawienie Crop WYŁĄCZONE, oraz:
- ustawienie stabilizatora matrycy:
a) wyłączone - crop jest jak mówicie - ze 150mm robi się jakieś 160+mm
b) włączone - crop jest większy (i ja w tym właśnie trybie cały czas filmowałem) - ze 150mm robi się 180+mm
c) wzmocnione - crop jest jeszcze większy - ze 150mm robi się 250mm

2. ustawienie Crop WŁĄCZONE, oraz:
- ustawienie stabilizatora matrycy:
a) wyłączone - ze 150mm robi się 270mm
b) włączone - ze 150mm robi się 300mm
c) wzmocnione - ze 150mm robi się 380mm

:shock: :lol:

Czyli wniosek na przyszłość - jak robię landscape to bez cropa, i bez stabilizacji matrycy (bo 14-35 i tak ma świetną).
A jak robię zimorodka to crop, i wzmocnienie. Jeszcze sprawdzę testowo jaki ten największy "crop" ma przełożenie na jakość, bo nie ma szans, żeby to było realnie w pixelach 3840x2160 z samej tylko matrycy.

Hubert Multana
05-01-2023, 11:15
Ciesze sie, ze moj krotki post sprawil, ze Twoj aparat z ktorego jestes zadowolony stal sie jeszcze lepszy ;)

Przemek_PC
05-01-2023, 11:31
Dlaczego nie ma szans? Przecież obraz 4k to zaledwie 8Mpix z groszami. Podejrzewam że w przypadku największego cropa jest odczyt 1:1 z matrycy bez pomijania pikseli.

cauchy
05-01-2023, 11:49
te 8mpx to jest 40% z matrycy
a ten największy crop to jeszcze mniejszy wycinek

--- Kolejny post ---


Ciesze sie, ze moj krotki post sprawil, ze Twoj aparat z ktorego jestes zadowolony stal sie jeszcze lepszy ;)

dokładnie haha :D

BartasPL
05-01-2023, 14:11
Czy ten aparat umożliwia jednoczesne filmowanie i robienie zdjęć? Było to możliwe w 5D3, 5DsR w EOS R już nie jest możliwe.

Hubert Multana
05-01-2023, 18:13
Nie ma takiej mozliwosci, da sie w R5C.

ypl
13-01-2023, 22:41
Na kilku grupach dyskusyjnych systemu R spotkałem się z opiniami, że CAF i tracking w R6II miażdżą R6. Nie wiem, czy to efekt nowości, czy wydanych pieniędzy, czy czegoś innego.

Nagrywałem przedwczoraj koncert synka na fortepianie, 70-200 wpięte przez adapter, i jak dla mnie praca AF to bajka, jest przyklejony bez względu na to co robisz. W domu trochę się bawiłem, wykrywanie twarzy, wyjście z kadru dziecka i powrót w kadr. W zasadzie nie wiem czego można chcieć więcej, będzie ciężko wymyślić co może mieć R6 mk3, ale pewnie coś wymyślą. Na minus, to nagrywałem w 4k 60 klatek ipb light, koncert trwał około godzinę, i pod koniec dostawałem info z jakimś paskiem postępu że się nagrzał aparat, i faktycznie w ręku był wyczuwalnie ciepły. Na tym pasku postępu przegrzania doszło mi do połowy, ale generalnie przy 4k i 60 klatek to a6500 też się po godzinie nagrywania przegrzewał trochę.

audioart
16-01-2023, 09:00
Czy w R6 II (w odróżnieniu od R6) istnieje możliwość ustawienia tak 3 dostępnych na korpusie pokręteł, by niezależnie od wybranego trybu M, AV, C1, C2, C3, każde z pokręteł odpowiadało zawsze za ten sam wcześniej zdefiniowany parametr ekspozycji?

Wydawać by się mogło, że to oczywiste, by z uwagi na pamięć mięśniową, niezależnie od trybu, pokrętła były przypisane do określonego parametru ekspozycji. Tymczasem w R6 niezależnie od wybranego trybu, przechodząc do definiowania funkcji pokręteł "Customize dials", możemy jedynie definiować funkcje wyłącznie dla trybu "M".

mkamelg
02-02-2023, 13:51
W serwisie Optyczne.pl został opublikowany test tego modelu aparatu. Poniżej podrzucę link do podsumowania tego testu:

https://www.optyczne.pl/485.9-Test_aparatu-Canon_EOS_R6_Mark_II_Podsumowanie.html

Za mną już dwa miesiące użytkowania tego modelu aparatu, i do krótkiej listy wad dodałbym jeszcze jedną, która niestety jest jednocześnie cechą R6 Mark II. Żeby nie tracić zbytnio czasu, należy przewinąć sobie ten poniższy filmik na 6:18, i zacząć oglądać go od tego momentu:


https://www.youtube.com/watch?v=HEuvTq_TKTw

Jak ograniczyć do minimum to grzechotanie podczas poruszania się po mieście z aparatem w torbie/plecaku? Należy ułożyć w torbie/plecaku aparat tak, jak z reguły jest przenoszony w torbach/plecakach typu sling (przykładowo https://cdn.lowepro.com/media/catalog/product/cache/7146d3f58cc69a9ca9eadab33c269947/c/a/camera-sling-bags-slingshot-edge150-stuffed-4c-lp36898-pww.jpg). Tak, sprawdziłem to osobiście. Przy takim ułożeniu aparatu, w torbie/plecaku zalega cisza.

cauchy
02-02-2023, 16:54
Ciekawe, mnie by to pewnie na maxa wnerwialo [emoji1787]zwroce na to uwage w przyszlosci gdy zamarzy mi sie zmiana r6

Hubert Multana
02-02-2023, 18:14
Szanujmy się nawzajem i nie linkujmy do serwisu który na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się parodia czegoś co kiedyś można null nazwać dziennikarstwem ;)

cauchy
02-02-2023, 18:28
jest świetną bazą danych i porównywarką

na testy body nie zwracam już zbytnio uwagi, ale na szkła owszem

cybulski
03-02-2023, 10:11
Canonierzy jako ostatni odkrywają gruchotanie stabilizacji przy niewłączonym body.
Warto stwierdzić, że u konkurencji ten problem "odkryto" kilka lat wcześniej :D szczególnie w szkłach.

marfot
03-02-2023, 16:55
Canonierzy jako ostatni odkrywają gruchotanie stabilizacji przy niewłączonym body.
Warto stwierdzić, że u konkurencji ten problem "odkryto" kilka lat wcześniej :D szczególnie w szkłach.

Gościu na filmie jest zdumiony jakby zatrybił, że wizjer jest po przeciwnej stronie body niż obiektyw :shock:

marfot
03-02-2023, 20:18
Ten serwis od kilku lat robi z czytelnikow idiotow gloszac, ze nie da sie przetestowac szkiel RF Canona.

Może to i prawda. Nie mając body Rx nie bardzo widzę jak to zrobić ;)

miszkoo
28-02-2023, 15:05
Przymierzam się do zakupu body r6II (prywatnie bez FV) i przeglądam oferty sklepów, ale... czy ktoś może ostatnio analizował rynek i znalazł jakieś ciekawe rabaty/korzystne oferty cenowe?
Z góry dziękuję za wszelkie info.

marfot
28-02-2023, 18:59
Przymierzam się do zakupu body r6II (prywatnie bez FV) i przeglądam oferty sklepów, ale... czy ktoś może ostatnio analizował rynek i znalazł jakieś ciekawe rabaty/korzystne oferty cenowe?
Z góry dziękuję za wszelkie info.

13k na Allegro. Taniej szybko nie będzie.

WinSho
28-02-2023, 20:10
13k na Allegro. Taniej szybko nie będzie.

12900 ze sklepu :)

robertskc7
28-02-2023, 20:26
Wejdz na grupę Canon-borad na FB Tam non stop pojawiają się oferty z Cyfrowe o promocje na R6II wystarczy napisać do jakiejś Pani i Ci da indywidualną cenę.

WinSho
28-02-2023, 22:19
Napisz do sklepu Fotopoker pl, mi dali cenę 12900 za samo body.

rysib
07-03-2023, 10:51
Panowie, choć Wasza rozmowa jest bardzo ciekawa, to jednak jest jednym wielkim OT.
Czy moderator może wyczyścić wątek i zostawić tylko wpisy dotyczące tematu wątku - Canon EOS R6 Mark II. Resztę ciekawych wpisów na różne tematy sprzętowe i techniczne przenieść do odpowiednich istniejących wątków, lub stworzyć nowe?

Jacek_Z
07-03-2023, 20:44
Wg życzenia. Choć to nie było łatwe, bo część postów pasuje do obu wątków. A wydzielone 62 posty omawiają kilka tematów.

atsf
08-03-2023, 00:52
Wg życzenia. Choć to nie było łatwe, bo część postów pasuje do obu wątków. A wydzielone 62 posty omawiają kilka tematów.

A da się to wszystko wciepać tu nazad? Plizzz...

rysib
08-03-2023, 21:06
Dzięki Jacek. Sądzę że ułatwiłeś życie tym wszystkim, którzy szukają tu wiedzy na temat R6 MKII. ??

Artek_Bartek
13-03-2023, 11:40
przesiadłem się właśnie z 5DmIII na R6mII i...podpowiecie gdzie znajdę jakieś mądre tips&tricks odnośnie opanowania całej klikologii bo mam wrażenie, że wszystko zamiast upraszać to komplikują :-)

przeglądam instrukcję, ale ona też nie wszystko ułatwia...
np. "oszczędzanie energii" przestudiowałem i nie wiem dlaczego nieużywany przez około 2-3 dni aparat uśpiony w trybie "on" wyładował baterię do zera.
Podejrzewam, że spowodowane jest to działającymi non stop 'wi-fi' czy 'bluetooth' czyli trzeba to wyłączać?

atsf
13-03-2023, 12:07
przesiadłem się właśnie z 5DmIII na R6mII i...podpowiecie gdzie znajdę jakieś mądre tips&tricks odnośnie opanowania całej klikologii bo mam wrażenie, że wszystko zamiast upraszać to komplikują :-)

przeglądam instrukcję, ale ona też nie wszystko ułatwia...
np. "oszczędzanie energii" przestudiowałem i nie wiem dlaczego nieużywany przez około 2-3 dni aparat uśpiony w trybie "on" wyładował baterię do zera.
Podejrzewam, że spowodowane jest to działającymi non stop 'wi-fi' czy 'bluetooth' czyli trzeba to wyłączać?

To się wydaje całkiem prawdopodobne. Ja np. w ogóle nie używam żadnych z tych opcji w moich aparatach, ani GPS, i jakoś żyję, a aparat może być pół roku włączony, i bateria się trzyma . Coś za coś.

adawro
13-03-2023, 17:06
uśpiony w trybie "on" wyładował baterię do zera.
Podejrzewam, że spowodowane jest to działającymi non stop 'wi-fi' czy 'bluetooth' czyli trzeba to wyłączać?

W R5 też coś takiego się czasem dzieje. Ja mam wyłączone wifi i bluetooth a i tak potrafi się rozładować od raz na jakiś losowy czas.
Mam podejrzenie, że problem jest w tym, że jak się w torbie wybudzi z uspienia (np. przypadkowo wciśnie guziki), to wizjer się włącza gdyż sensor zbliżenia przy wizjerze wyczuwa bliskość materiału w torbie i nie pozwala się wyłączyć. Popieram "wyłączanie" choć tak naprawdę to jest blokada guzików i głębsze uśpienie.

macru
05-04-2023, 18:40
Witam,

Niedawno przesiadłem się na R6m2 i podpiąłem do niego lampę 430EX II.

Co jest nie tak, że aparat nie korzysta ze wspomagania AF lampy?

Dodatkowo nie mogę wyzwolić błysku modelującego przyciskiem podglądu głębi ostrości.

Przeszedłem chyba przez wszystkie opcje w aparacie i nic...

Czy ktoś spotkał się z podobnym zachowaniem.

P.S.
Sterowanie palnikiem ETTL dziala bezbłędnie...

mirror
05-04-2023, 19:22
Czy ktoś spotkał się z podobnym zachowaniem.

obawiam się ze wszyscy - wspomaganie w bezlustrach nie działa

macru
05-04-2023, 20:07
Ale z czego to wynika?

Innej "ideologii" pomiaru?

zdebik
05-04-2023, 21:06
Ale z czego to wynika?

Innej "ideologii" pomiaru?AF nie jest fazowy wiec siatka nie ma sensu.

adawro
06-04-2023, 13:49
Fazowy to on w sumie jest, ale podejrzewam, że słabe efekty dawał wzorek przy bezlustrach to firma Canon wyłączyła zupełnie - ta firma tak ma, że decyduje za użytkownika.
Co do błysku modelującego też mnie to zawiodło. Myślę, że w wizjerze elektronicznym się nie sprawdza, bo chwilowo oślepia sensor i źle widać. Pozostaje w samej lampie zmienić działanie przycisku test, na wyzwalanie błysku modelującego.

atsf
06-04-2023, 14:22
Fazowy to on w sumie jest, ale podejrzewam, że słabe efekty dawał wzorek przy bezlustrach to firma Canon wyłączyła zupełnie - ta firma tak ma, że decyduje za użytkownika.
Co do błysku modelującego też mnie to zawiodło. Myślę, że w wizjerze elektronicznym się nie sprawdza, bo chwilowo oślepia sensor i źle widać. Pozostaje w samej lampie zmienić działanie przycisku test, na wyzwalanie błysku modelującego.

Wylali bachora z kąpielą :mrgreen:

macru
07-04-2023, 11:11
Fazowy to on w sumie jest, ale podejrzewam, że słabe efekty dawał wzorek przy bezlustrach to firma Canon wyłączyła zupełnie - ta firma tak ma, że decyduje za użytkownika.
Co do błysku modelującego też mnie to zawiodło. Myślę, że w wizjerze elektronicznym się nie sprawdza, bo chwilowo oślepia sensor i źle widać. Pozostaje w samej lampie zmienić działanie przycisku test, na wyzwalanie błysku modelującego.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Tak, przekonfigurowałem błysk modelujący, żeby był na obu przyciskach, ale działa i tak tylko ten z lampy.

Wspomaganie AF błyskiem lampy jest słabe i w wielu sytuacjach może dekoncentrować osoby w kadrze, przez co zdjęcie będzie mniej naturalne... Powrót do przeszłości... moja stara analogowa 300 tak robiła z wbudowaną lampą...

Swoją drogą, to dioda LED w aparacie ma chyba kiepskie umiejscowienie, bo odnoszę wrażenia, że obiektyw zasłania część światła.


No nic... Trzeba się przyzwyczaić i liczyć na choć odrobię światła oraz sprawność matrycy. Ciężko będzie robić zdjęcia w ciemności bez przedbłysku.

Jacek_Z
07-04-2023, 14:19
Wspomaganie AF błyskiem lampy jest słabe i w wielu sytuacjach może dekoncentrować osoby w kadrze, przez co zdjęcie będzie mniej naturalne.

No nic... Trzeba się przyzwyczaić i liczyć na choć odrobię światła oraz sprawność matrycy. Ciężko będzie robić zdjęcia w ciemności bez przedbłysku.
Używaj właściwych określeń. Wspomaganie AF to nie jest błysk. Błysk modelujący to jest zupełnie co innego i do czego innego służy. To raz. Dwa - przedbłyski są, są potrzebne w systemie TTL do określenia energii błysku głównego.

Cichy
07-04-2023, 14:50
Dlatego ja mam lampę z doświetleniem przodu ledem, pomaga w ciemnicy, gdzie to cudowne fazowe ostrzenie na matrycy po prostu się nie sprawdza.

Artek_Bartek
28-04-2023, 14:24
pytanko - macie jakąś sprawdzoną stronę pokazującą jakieś tutoriale z opanowaniem klikologii tego aparatu?
albo może ktoś jest z Wwy i okolic co by pokazał to w naturze jak najefektywniej korzystac z tych wszystkich ustawień?
cierpliwości mi brak :-( a 5DmIII był taki prosty w obsłudze :-)
a działanie przez przejściówkę z np. Sigma 150-600 sport to....też loteria...a tak na to bezlustro liczyłem, że włącze i będzie tylko lepiej :-)


a jeszcze dziś mi przestał łączyć sie z kompem po kablu tzn. komp aparat widzi ale soft EOS Utility już ni chusteczki :-(

Nozanu
28-04-2023, 21:58
Porzudźcie wszelką nadzieją podpinają Sigmę do Canona

cauchy
28-04-2023, 23:20
jak coś to mogę pomóc, tylko że jutro wyjeżdżam w krzaki i wrócę pewnie za tydzień :)

rojo
06-06-2023, 13:39
Dlatego ja mam lampę z doświetleniem przodu ledem, pomaga w ciemnicy, gdzie to cudowne fazowe ostrzenie na matrycy po prostu się nie sprawdza.
a jaką konkretnie i czy można tak zeby led się włączał tylko jak spust do połowy czy musi być włączony non stop?

candar
06-06-2023, 16:25
a jaką konkretnie i czy można tak zeby led się włączał tylko jak spust do połowy czy musi być włączony non stop?

W systemie Sony to ja mam systemową lampę błyskową HVL-F60RM z potrójną lampą LED do zdjęć w studio i w plenerze, która funkcjonuje też jako lampa wspomagająca AF ;)

Ale do innych systemów polecam np. takie maleństwo mocowane na sanki aparatu (mam i używam)

13294
13295

zdebik
06-06-2023, 16:57
W bezlustrze nie działa podświetlenie. Po taniości kup 600ex-rt/rt2 albo te nowe cudeńka (po drogości). Profoto też ma jakieś lampy A1 czy coś. Podobno błyskają.

Bangi
21-06-2023, 23:11
Jako, że miałem przyjemność testować przez kilka dni R6m2 to napiszę kilka zdań jak widzę ten aparat.
Na wstępie przypomnę tylko swoją drogę, bo wg mnie to jest ważne (pominę apsc): 6D -> 6D2 -> aktualnie R (i głównie na porównaniu do R się skupię).
Dodam, że miałem okazję również testować w ubiegłym roku R5.

Aparat większy od R i dużo lepiej leżał w dłoni. Nie czułem potrzeby używana gripa, który używam z R. Zero zastrzeżeń do wykonania, w zasadzie po 1 dniu już byłem przyzwyczajony do nowej klawiszologii.

Szybkość działania - wszystko działa zdecydowanie szybciej niż w R. AF błyskawicznie łapał twarz/głowę/oko i potrafił dużo sprawniej trzymać na oku punkt. Generalnie odnosiłem wrażenie, że AF dużo lepiej "trzymał" punkt, który mu wskazywałem do śledzenia. Śledzenie obiektów oczywiście super sprawa, choć w kontekście samolotów mam jedno zastrzeżenie, tzn. fotografując samoloty, szczególnie z boku, staram się punkt AF trzymać mniej więcej na środku samolotu (a tutaj śledzenie obiektów łapie generalnie dziób, mi to trochę przeszkadzało), ale i tak generalnie AF bije na głowę szybkością łapania ostrości ten z R. Co dla mnie ciekawe, połączenie ze smartfonem i Camera Connect również odbywało się zdecydowanie szybciej niż w R.

Obrazek z R6m2 podoba mi się zdecydowanie bardziej niż z R czy nawet R5. Odniosłem również wrażenie, że szczególnie na wyższym ISO (powyżej 1600) szumi zdecydowanie mniej niż R/R5. W jakimś mocniejszym operowaniu suwakami wywala mniej szumu niż w R. Zero zastrzeżeń do obrazka, zaryzykował bym stwierdzenie, że bardzo zbliżony do tego legendarnego z 6D.
Prądożerność miałem w zasadzie podobną jak w R.

Czy kupię R6m2? Aktualnie nie kupię, bo po prostu nie potrzebuję w najbliższym czasie takiej zmiany. Nie zmienia to faktu, że przez pryzmat moich hobbystycznych potrzeb, aparat naprawdę super. Dużo bardziej mi przypadł niż R5.

Eberloth
22-06-2023, 08:52
Obrazek z R6m2 podoba mi się zdecydowanie bardziej niż z R czy nawet R5. Odniosłem również wrażenie, że szczególnie na wyższym ISO (powyżej 1600) szumi zdecydowanie mniej niż R/R5. W jakimś mocniejszym operowaniu suwakami wywala mniej szumu niż w R.

Bangi - czy powyższy komentarz dot. jakości obrazka dotyczy tylko porównania szumów na wyższych ISO i w związku z tym łatwiejszego postprocessingu, czy też na Twoją opinię miały wpływ także jakieś inne aspekty?

P.S. Podejrzewam, że szum związany jest z ilością pikseli. R czy R5 mają zdecydowanie bardziej przypakowane matryce niż 6D oraz R6II.

don
22-06-2023, 09:24
Jako, że miałem przyjemność testować przez kilka dni R6m2 to napiszę kilka zdań jak widzę ten aparat.
Na wstępie przypomnę tylko swoją drogę, bo wg mnie to jest ważne (pominę apsc): 6D -> 6D2 -> aktualnie R (i głównie na porównaniu do R się skupię).
Dodam, że miałem okazję również testować w ubiegłym roku R5.

Aparat większy od R i dużo lepiej leżał w dłoni. Nie czułem potrzeby używana gripa, który używam z R. Zero zastrzeżeń do wykonania, w zasadzie po 1 dniu już byłem przyzwyczajony do nowej klawiszologii.

Szybkość działania - wszystko działa zdecydowanie szybciej niż w R. AF błyskawicznie łapał twarz/głowę/oko i potrafił dużo sprawniej trzymać na oku punkt. Generalnie odnosiłem wrażenie, że AF dużo lepiej "trzymał" punkt, który mu wskazywałem do śledzenia. Śledzenie obiektów oczywiście super sprawa, choć w kontekście samolotów mam jedno zastrzeżenie, tzn. fotografując samoloty, szczególnie z boku, staram się punkt AF trzymać mniej więcej na środku samolotu (a tutaj śledzenie obiektów łapie generalnie dziób, mi to trochę przeszkadzało), ale i tak generalnie AF bije na głowę szybkością łapania ostrości ten z R. Co dla mnie ciekawe, połączenie ze smartfonem i Camera Connect również odbywało się zdecydowanie szybciej niż w R.

Obrazek z R6m2 podoba mi się zdecydowanie bardziej niż z R czy nawet R5. Odniosłem również wrażenie, że szczególnie na wyższym ISO (powyżej 1600) szumi zdecydowanie mniej niż R/R5. W jakimś mocniejszym operowaniu suwakami wywala mniej szumu niż w R. Zero zastrzeżeń do obrazka, zaryzykował bym stwierdzenie, że bardzo zbliżony do tego legendarnego z 6D.
Prądożerność miałem w zasadzie podobną jak w R.

Czy kupię R6m2? Aktualnie nie kupię, bo po prostu nie potrzebuję w najbliższym czasie takiej zmiany. Nie zmienia to faktu, że przez pryzmat moich hobbystycznych potrzeb, aparat naprawdę super. Dużo bardziej mi przypadł niż R5.

A jak oceniasz kwestie wychodzenia z cenii w porownaniu z R5? Albo redukcji przepalen ?

pawel.guraj
22-06-2023, 11:23
Obrazek z R6m2 podoba mi się zdecydowanie bardziej niż z R czy nawet R5. Odniosłem również wrażenie, że szczególnie na wyższym ISO (powyżej 1600) szumi zdecydowanie mniej niż R/R5. W jakimś mocniejszym operowaniu suwakami wywala mniej szumu niż w R. Zero zastrzeżeń do obrazka, zaryzykował bym stwierdzenie, że bardzo zbliżony do tego legendarnego z 6D.


Myślę, że to wyłącznie efekt ilości pikseli i porównywania per-pixel (domena cropowców).

R6m2 i R5 mają niemalże identyczne charakterystyki (normalizowane)
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Canon%20EOS%20R6%20Mark%2 0II

Skąd się bierze różnica "percepcyjna" widać tu:
https://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%20R5_14,Canon%20EOS%20R6%20 Mark%20II_14


p,paw

Bangi
22-06-2023, 11:54
Myślę, że pawel.guraj ma rację, co nie zmienia faktu, że mi się to bardziej podoba prosto z puszki. Podobną dyskusję toczyliśmy po tym co pisałem o R5 właśnie, gdzie mi się obrazek bardzo nie podobał, a Paweł pisał, że jak się przeskaluje to wyjedzie podobny szum, itd., itp. tylko właśnie mi się nie chce przeskalowywać ;)

Co do wyciągania z cieni i gaszenia świateł - ja nie operuję zazwyczaj suwakiem EV bardziej jak +/- 1 EV, a do tych wartości to raczej z żadnymi nie ma tragedii.

Jeśli dobrze pamiętam, 26 czerwca ruszaj zapisy na testy od sierpnia, proponuję się po prostu zapisać i wziąć sprzęt na weekend. Z doświadczenia wiem, że rady w internecie to jedno, a możliwość spróbowania samu, to często coś innego :)

Hubert Multana
22-06-2023, 20:59
Z doświadczenia wiem, że rady w internecie to jedno, a możliwość spróbowania samu, to często coś innego :)
Bez sensu, przepychanie sie w oparciu o wiedze teoretyczna z innych zrodel jest o wiele ciekawsze :P

JustSmile
23-06-2023, 09:33
Witam,
od wczoraj jestem posiadaczem R6 mkII. Jest to mój pierwszy bezlusterkowiec. Po pierwszych testach zaniepokoił mnie hałas dochodzący z puchy. Mianowicie gdy body jest wyłączone słychać w środku jakby coś było poluzowane przy każdym większym ruchu aparatem. Po przełączeniu w tryb 'on' hałas znika. Zadzwoniłem do sklepu gdzie został zakupiony sprzęt z pytaniem czy jest to jakaś usterka, ale w odpowiedzi usłyszałem że jest to zapewne odgłos systemu stabilizacji który jest zamontowany w tym aparacie. Ponoć ten model tak ma. Czy możecie mi to potwierdzić na forum. Wasze puszki też tak mają?

mkamelg
23-06-2023, 10:11
Niestety jest to cecha a nie wada tego modelu aparatu. Przeczytaj sobie mój post sprzed kilku miesięcy https://www.canon-board.info/threads/118370-Canon-EOS-R6-Mark-II/page10?p=1441915&viewfull=1#post1441915 Przed tym postem opublikowałem jeszcze jeden, to były takie powiedzmy pierwsze wrażenia z użytkowania tego modelu aparatu https://www.canon-board.info/threads/118370-Canon-EOS-R6-Mark-II/page8?p=1440004&viewfull=1#post1440004

Widzę, że po raz kolejny przez forumowicza o ksywie don została poruszona kwestia jakiejś formy porównania R6 Mark II z R5. Po raz kolejny, bo wcześniej zrobił to tutaj https://www.canon-board.info/threads/111996-Canon-EOS-R5/page158?p=1447878&highlight=#post1447878

Nieco ponad miesiąc temu jako posiadacz R6 Mark II szarpnąłem się na R5. Skończyło się zwrotem R5 a ja podjąłem decyzję, że zostaję z R6 Mark II na czas nieokreślony.

Pod poniższym linkiem zostawiam do pobrania dwa pliki RAW zarejestrowane przy tych samych ustawieniach obydwu modeli aparatów. Obiektyw który był podpinany pod obydwa modele aparatów to Canon RF 35mm F1.8 IS Macro STM:

https://1drv.ms/f/s!Asmd3i9rvqAbmSWvYT6hIV2Vps-Q?e=uqZx6E

Dlaczego zrobiłem zwrot? Podstawowym powodem był znacznie gorszy czas pracy akumulatora LP-E6NH w R5 w stosunku do R6 Mark II. Różnica pomiędzy tymi dwoma modelami aparatów to jest ****a przepaść. :(

R5 to aparat dla zadaniowca. Czyli bierzesz aparat wraz z dodatkowym akumulatorem lub powerbankiem, idziesz/jedziesz na dzienne zlecenie/wyprawę, robisz swoje, wracasz do domu i ładujesz wyczerpane do cna akumulatory i powerbank od nowa.

Jeżeli jesteś jednym z tych co to ładują akumulator na 100%, coś tam sobie popstrykają i odłożą aparat do torby, na drugi dzień przy kolejnym wyjściu znowu coś tam popstrykają i znowu odłożą aparat do torby a na trzeci dzień zerkając na stan akumulatora stwierdzają „o, jeszcze mam te 35% to jeszcze mi starczy mocy na dzisiejsze wyjście”, to R5 nie jest aparatem dla Ciebie.

Dlaczego jest tak dobrze w R6 Mark II? Dlatego:


At the heart of the Canon EOS R6 Mark II is a new version of the DIGIC X processor. Not only does this provide the improved shooting performance, it has allowed battery life to be extended by approximately 50% in stills using the LCD and a 4K 60p video recording time of around 40 minutes – twice as long as on the EOS R6.


Sercem aparatu Canon EOS R6 Mark II jest nowa wersja procesora DIGIC X. Nie tylko zapewnia to lepszą wydajność fotografowania, ale także wydłużyło żywotność baterii o około 50% w przypadku zdjęć wykonywanych przy użyciu wyświetlacza LCD i nagrywania wideo 4K 60p przez około 40 minut – dwa razy dłużej niż w przypadku aparatu EOS R6.

Źródło: https://www.canon.pl/pro/news/eos-r6-mark-ii-key-features/

Brakowało mi też kilku użytecznych funkcji które są w R6 Mark II a do których już się przyzwyczaiłem. Te funkcje to aktualnie ustawiona ogniskowa obiektywu widoczna w wizjerze oraz na ekranie, opcja Fotogr. bez migotania HF a także opcja oszczędzania energii rozszerzona o ściemniacz ekranu.

To nie są wszystkie powody zwrotu. Gdybym o reszcie tych powodów zwrotu napisał publicznie, to musiałbym wbijać się w zaawansowaną polemikę z innymi forumowiczami na co nie mam ani ochoty, ani czasu.

cauchy
23-06-2023, 22:24
Mam pytanie, czy te nowe matryce to jest jakiś postęp, czy ledwie mały upgrade w przejściach tonalnych i rejestracji obrazu z dużym kontrastem? czy to może jest jeszcze kompletnie poza zasięgiem i może za parę lat dopiero się doczekamy? mam na mysli kadry takie jak ten, gdzie prze lornetkę oko ludzkie widzi "normalnie", smartfon jak cię mogę nagrywa znośnie, a aparat kompletnie przepala.

13570

don
24-06-2023, 00:12
Niestety jest to cecha a nie wada tego modelu aparatu. Przeczytaj sobie mój post sprzed kilku miesięcy https://www.canon-board.info/threads/118370-Canon-EOS-R6-Mark-II/page10?p=1441915&viewfull=1#post1441915 Przed tym postem opublikowałem jeszcze jeden, to były takie powiedzmy pierwsze wrażenia z użytkowania tego modelu aparatu https://www.canon-board.info/threads/118370-Canon-EOS-R6-Mark-II/page8?p=1440004&viewfull=1#post1440004

Widzę, że po raz kolejny przez forumowicza o ksywie don została poruszona kwestia jakiejś formy porównania R6 Mark II z R5. Po raz kolejny, bo wcześniej zrobił to tutaj https://www.canon-board.info/threads/111996-Canon-EOS-R5/page158?p=1447878&highlight=#post1447878
........

Dzięki za odpowiedź i za sample. Próbowałem jeszcze raz zadać pytanie ponieważ wcześniej tylko pawel.guraj odpowiedzial z sensem bo reszta komentarzy była oderwana od pytania , a teraz jeszcze zostały dołączone przykładowe zdjęcia z dwóch body.
Wg mnie na przykładowych zdjęciach matryca z R6 Mark 2 ma mniej przepaleń, zwłaszcza na kostce brukowej, ale też minimalnie mniej detalu niż R5 w cieniach, ale te cienie to sądzę że to jest głównie przez mniejszą ilość Mpx.
Poza tym nie widzę jakichś innych dużych różnic, oprócz oczywiście wielkości obrazka.
Czy ktoś ma jakieś inne spostrzeżenia ?
Może są jeszcze jakieś dodatkowe sample ?
Pytałem o te dwa aparaty ponieważ zastanawiałem się nad jednym z nich a nie miałem okazji sprawdzić ich obu naraz, więc dlatego pytanie do Was.
Pozdrawiam

pawel.guraj
24-06-2023, 16:49
Mam pytanie, czy te nowe matryce to jest jakiś postęp, czy ledwie mały upgrade w przejściach tonalnych i rejestracji obrazu z dużym kontrastem? czy to może jest jeszcze kompletnie poza zasięgiem i może za parę lat dopiero się doczekamy? mam na mysli kadry takie jak ten, gdzie prze lornetkę oko ludzkie widzi "normalnie", smartfon jak cię mogę nagrywa znośnie, a aparat kompletnie przepala.

13570

A co ma matryca do przepalenia?
Nowe matryce zapewniają większy DR (znacznie lepsze wyciągnięcie cieni) pod warunkiem, że klatka jest poprawnie naświetlona, to znaczy światła są pod korek (ettr) ale nie przepalone.
Tak więc w tym przypadku gdyby nie prześwietlić (pytanie czy to w ogóle jest prześwietlone w RAW) to dało by się DR wyciągnąć (im nowsza matryca tym bardziej).

Z drugiej strony, nie należy się spodziewać już jakiegoś zasadniczego postępu. Obecnie zdecydowanie dominującym szumem jest szum fotonowy - tak więc tej granicy się nie przekroczy, a jesteśmy już bardzo jej blisko.

p,paw

cauchy
24-06-2023, 17:44
To nie jest foto w RAW, to klip mp4, tutaj nie mam duzej mozliwosci obróbki.

Edit1. Ahh, zupelnie wypadlo mi z glowy, ze R6 ma Clog…. Na przyszlość będę pamietal ;)

Edit2. Wlasnie potestowalem z wnetrza mieszkania w kierunku okien oba Logi (Log i Log3) i to jest jakiś koszmar… ale może w terenie bedzie lepiej jesli bede mial okazje to sprawdze.

Hubert Multana
24-06-2023, 18:37
Pamiętaj ze szum w logu znika podczas zmiany ekspozycji w postprodukcji. Loga się mocno prześwietla.

cauchy
24-06-2023, 22:06
to mi nie znika - mam piękną kaszanę w cieniach w PPro, albo nie umim tych suwaczków.. a żeby mieć normalny kontrast to curvy muszę niemal w prostokąt układać

slawekko
27-06-2023, 20:05
jak sądzicie,czy w najbliższym czasie cena R6MII pójdzie mocno w dół,czy raczej się utrzyma (na dzień dzisiejszy wychodzi 12 000-1000 cashback).Pytam,bo zamierzam kupić i taki dylemat

zdebik
27-06-2023, 20:08
jak sądzicie,czy w najbliższym czasie cena R6MII pójdzie mocno w dół,czy raczej się utrzyma (na dzień dzisiejszy wychodzi 12 000-1000 cashback).Pytam,bo zamierzam kupić i taki dylematNie wiem, ale gdy kupuje aparat czekam na promocje albo jakies darmowe dodatki. Gdy kupowalem R5 dostalem RSC2 od DJI.

Kolekcjoner
27-06-2023, 23:22
Nie wiem, ale gdy kupuje aparat czekam na promocje albo jakies darmowe dodatki. Gdy kupowalem R5 dostalem RSC2 od DJI.

Euro, dolar tanieje ale jak długo? Canon robi na niektóre rzeczy obniżki ale są też wzrosty cen.
Najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do Wróża Macieja ;).....

Hubert Multana
27-06-2023, 23:31
jak sądzicie,czy w najbliższym czasie cena R6MII pójdzie mocno w dół,czy raczej się utrzyma (na dzień dzisiejszy wychodzi 12 000-1000 cashback).Pytam,bo zamierzam kupić i taki dylemat
Nawet lepiej, bo za 11999 (https://cutt.ly/ewyRGiMk) masz cashback 1000, gratis baterie LP-E6NH, karte pamieci, ochrone serwisowa na 3 lata i znizke 1000 zl na stacje zasilania.

mystek
28-06-2023, 09:10
R6 mk2 póki co wychodzi na prowadzenie, jako opcja przyszłościowa i przejście z R na coś lepszego. Tak to widzę. Też jakoś widziałem obrazki z R6 mk2 i fajnie to wygląda. Z tym, że to dla hobbysty nie zarabiającego 10k+ miesięcznie raczej opcja za kilka lat, nie za kilka miesięcy.

Hubert Multana
28-06-2023, 09:58
Ale dla hobbysty jest R8, ktory daje dokladnie taki sam obrazek. Wlasnie po to jest to rozgraniczenie na dwa aparaty, zeby hobbysta mogl miec to tanio, a profesjonalista drozej, z ergonomicznymi ulatwieniami.

MateuszJ
08-07-2023, 00:28
Czy R6 Mark II może zdalnie bezprzewodowo wyzwalać lampy, np. 430EX III-RT bez użycia jakichkolwiek sterowników ? W sensie czy samo body wystarczy ?

Pieknografia
09-07-2023, 09:08
Ale dla hobbysty jest R8, ktory daje dokladnie taki sam obrazek. Wlasnie po to jest to rozgraniczenie na dwa aparaty, zeby hobbysta mogl miec to tanio, a profesjonalista drozej, z ergonomicznymi ulatwieniami.

Hubert, R8 nie jest w stanie dać "dokładnie" takiego samego obrazka jak R6 Mark II z uwagi na:
a) brak tradycyjnej migawki mechanicznej (wyłącznie EFCS),
b) wolniejszą migawkę (maksymalnie 1/4000 w trybie EFCS).

lukasik89
09-07-2023, 12:07
Czy R6 Mark II ma jakieś ograniczenia z niektórymi starszymi obiektywami jeżeli chodzi o zdjęcia z szybkością 12 klatek na sekundę jak jak ma R6?

Pieknografia
09-07-2023, 12:37
Czy R6 Mark II ma jakieś ograniczenia z niektórymi starszymi obiektywami jeżeli chodzi o zdjęcia z szybkością 12 klatek na sekundę jak jak ma R6?

Obstawiam, że jest analogicznie.

lukasik89
09-07-2023, 14:56
Obstawiam, że jest analogicznie.No właśnie wolałbym nie obstawiać. [emoji846]

Pieknografia
09-07-2023, 15:44
No właśnie wolałbym nie obstawiać. [emoji846]

Na logikę nie ma powodu dlaczego miałoby być inaczej. Interesują Cię jakieś konkretne modele obiektywów?

lukasik89
09-07-2023, 16:13
Na logikę nie ma powodu dlaczego miałoby być inaczej. Interesują Cię jakieś konkretne modele obiektywów?Interesuje mnie Canon 300 2.8 IS. Przy R6 była informacja w instrukcji z którymi obiektywami jest pełne 12 klatek. Natomiast w R6 MK II nie widziałem w instrukcji żadnej informacji.

Pieknografia
09-07-2023, 17:21
Interesuje mnie Canon 300 2.8 IS. Przy R6 była informacja w instrukcji z którymi obiektywami jest pełne 12 klatek. Natomiast w R6 MK II nie widziałem w instrukcji żadnej informacji.

Tak pisałem wcześniej - nic się nie zmieniło względem pierwszej wersji R6. W instrukcji nie podają już tych informacji, ale tu masz oficjalną dedykowaną stronę:
https://cam.start.canon/en/H001/supplement_0080.html

Jacek_Z
10-07-2023, 00:43
Hubert, R8 nie jest w stanie dać "dokładnie" takiego samego obrazka jak R6 Mark II z uwagi na:
a) brak tradycyjnej migawki mechanicznej (wyłącznie EFCS),
b) wolniejszą migawkę (maksymalnie 1/4000 w trybie EFCS).
Pytanie jak często amator potrzebuje 1/8000s. No i czy fotografuje szybki ruch by wyszła mu wada migawki elektronicznej.
Jak z tego widać w większości zastosowań amatorowi R8 wystarczy.

atsf
10-07-2023, 01:24
Pytanie jak często amator potrzebuje 1/8000s. No i czy fotografuje szybki ruch by wyszła mu wada migawki elektronicznej.
Jak z tego widać w większości zastosowań amatorowi R8 wystarczy.

Jakbym mógł, to bym wszystkie zdjęcia robił na 1/8000 s :mrgreen:

Pieknografia
10-07-2023, 05:52
Pytanie jak często amator potrzebuje 1/8000s. No i czy fotografuje szybki ruch by wyszła mu wada migawki elektronicznej.
Jak z tego widać w większości zastosowań amatorowi R8 wystarczy.

Ale masz Jacku świadomość, że aby unaocznić wadę EFCS nie potrzeba fotografować szybkiego ruchu i nie wyłącznie na 1/8000 sekundy?
Zapytam bardziej otwarcie, czy aby na pewno wiesz na czym polega wada EFCS?

mystek
10-07-2023, 10:32
Poczytałem sobie z ciekawości o EFCS i jego wadach: zdjęcia w ruchu, np ptaków + "bokeh distortion" - to akurat mogłaby być zaleta, a nie wada, jakby bokeh nie był taki jednostajny, tylko "coś się działo" w tle. Bo rozumiem - patrzyłem na zdjęcia przykładowe, to np bokeh na brzegach robi się taki zakręcający (swirly bokeh), albo pewnie jakieś inne wady. Jak ktoś potrzebuje piękne, rozmyte "mleczko" w tle. Pytanie czy w R6mk2 i R8 da się wyłączyć EFCS?

Edit: a nie, jednak bokeh niekiedy staje się np robiony na f1,2 jakby był na f1,4 wizualnie albo f1,8. W sensie taki bardziej "ostry" się robi, a nie kółeczka takie mięciutkie na rantach.

robcio
10-07-2023, 12:09
Poczytałem sobie z ciekawości o EFCS i jego wadach: zdjęcia w ruchu, np ptaków + "bokeh distortion" - to akurat mogłaby być zaleta, a nie wada, jakby bokeh nie był taki jednostajny, tylko "coś się działo" w tle. Bo rozumiem - patrzyłem na zdjęcia przykładowe, to np bokeh na brzegach robi się taki zakręcający (swirly bokeh), albo pewnie jakieś inne wady. Jak ktoś potrzebuje piękne, rozmyte "mleczko" w tle. Pytanie czy w R6mk2 i R8 da się wyłączyć EFCS?

Edit: a nie, jednak bokeh niekiedy staje się np robiony na f1,2 jakby był na f1,4 wizualnie albo f1,8. W sensie taki bardziej "ostry" się robi, a nie kółeczka takie mięciutkie na rantach.

Z tego co czytałem (do potwierdzenia w oficjalnych źródłach) gdzieś to w R8 masz zawsze EFCS bądź w pełni elektroniczną, w R6markII masz możliwości używania w pełni mechanicznej, EFCS, bądź w pełni elektronicznej.

W polskiej zaawansowanej instrukcji do Canon eos R8 w okolicach 306 strony są opisane tryby migawki i wymienione są dwa jak powyżej.

W polskiej zaawansowanej instrukcji do Canon eos R6 Mark II w okolicach 318 strony są odpowiednio opisane tryby migawki dla tego aparatu i wymieniono trzy (mechaniczna, EFCS, elektroniczna)

mystek
10-07-2023, 14:18
Tak mi się wydawało właśnie co do R8, ale nie miałem pewności. Czyli R8 ma kolejną lekką wadę.

Pieknografia
10-07-2023, 14:30
Po prostu zachowajcie ostrożność, gdy ktoś mówi wam że określony aparat daje dokładnie taki sam obrazek jak inny z tą samą matrycą. W tym przypadku nie jest to oczywiście prawdą, mimo że matryce są rzeczywiście takie same.

mystek
10-07-2023, 14:57
#Pięknografia - tam jeden jakiś popularny youtuber, taki z długimi włosami, kanadyjczyk robił sport R8mką i chwalił sobie bardzo. Zwracał uwagę na tą migawkę z jedną kurtyną, ale na ileś tam set zdjęć dostrzegł problem zniekształconej piłki szybko się poruszającej w niewielu zdjęciach, gdzie zdaje się porównywał do Nikona, który zupełnie nie ogarniał z tą migawką sportu. W R8 jest jakiś bardzo szybki odczyt matrycy, czy coś takiego (nie znam się, tak coś gadał).

Pieknografia
10-07-2023, 16:25
(...) ale na ileś tam set zdjęć dostrzegł problem zniekształconej piłki szybko się poruszającej w niewielu zdjęciach

Opisany problem dot. migawki elektronicznej, nie EFCS.

Jacek_Z
11-07-2023, 09:46
Ale masz Jacku świadomość, że aby unaocznić wadę EFCS nie potrzeba fotografować szybkiego ruchu i nie wyłącznie na 1/8000 sekundy?
Zapytam bardziej otwarcie, czy aby na pewno wiesz na czym polega wada EFCS?
Mam (od lat) aparat z EFCS. Co prawda używam tylko mechanicznej, testów bokehu nie robiłem. O bokehu nie pomyślałem. Teraz gdy wiem o co ci chodziło to nadal nie uważam tego za cos istotnego dla amatora, niewielu w ogóle wyłapie ten sprawę,

pawel.guraj
11-07-2023, 17:51
Widzę, że nagminnie mylona jest EFCS z migawką elektroniczną - a to są bardzo różny procesy.
Różnice pomiędzy EFCS a mechaniczną pojawiają się przy bardzo dużych dziurach (f/1.2) i bardzo krótkich czasach.
W pozostałych warunkach nie ma żadnej różnicy w porównaniu do migawki mechanicznej.
Procesowi EFCS jest znacznie bliżej do migawki mechanicznej niż elekronicznej.

Technicznie: problemy wynikają wyłącznie z różnicy wysokości pierwszej migawki elektronicznej i drugiej mechanicznej nad powierzchnią matrycy - i stąd dziwny bokach przy bardzo dużych otworach (chodzi o cień rzucany przez migawkę mechaniczną)


p,paw

Pieknografia
11-07-2023, 22:34
Różnice pomiędzy EFCS a mechaniczną pojawiają się przy bardzo dużych dziurach (f/1.2) i bardzo krótkich czasach.
W pozostałych warunkach nie ma żadnej różnicy w porównaniu do migawki mechicznej.

Ktoś czytając to mógłby pomyśleć, że problem występuje jedynie przy przysłonie f/1.2. Oczywiście przy innych "dużych dziurach" opisany problem także będzie występował.

--- Kolejny post ---


Mam (od lat) aparat z EFCS. Co prawda używam tylko mechanicznej, testów bokehu nie robiłem. O bokehu nie pomyślałem. Teraz gdy wiem o co ci chodziło to nadal nie uważam tego za cos istotnego dla amatora, niewielu w ogóle wyłapie ten sprawę,

Rozumiem Jacku, ale pozwólmy by zainteresowani R8 (amatorzy i nie tylko) sami decydowali o tym co dla nich istotne.

Często okazuje się że wielu fotografów (nie tylko amatorów) nie słyszało wcześniej o tym zjawisku.

Jacek_Z
12-07-2023, 00:17
Rozumiem Jacku, ale pozwólmy by zainteresowani R8 (amatorzy i nie tylko) sami decydowali o tym co dla nich istotne.
Jasne. Ale jesli R8 mam mieć wszystko i to idealne to to juz nie będzie aparatem w cenie R8. To raz. A dwa, to może być coś (jakiś parametr body) dla amatora istotnego ale go nie kupi bo jest poza zasięgiem finansowym.

JustSmile
17-07-2023, 22:41
Witam,
Czy do R6 mark II mogę bez obaw używać akumulatorki canon ze starszej wersji - LP-E6N ? Posiadam ich kilka sztuk od poprzedniej puszki, 6d mark II. Zastanawiam się czy inwestować w nowe do bezlusterkowca czy śmiało i bez obaw można zastosować starszą wersję. Mowa oczywiście o oryginałach canona a nie zamiennikach.
Z góry dziękuję za podpowiedzi

RobertoM
21-07-2023, 09:17
Tylko mówimy raczej o podstawowych funkcjach czyli pełnej mechanicznej migawce. W tej cenie w jakiej oferowany jest r8 takiego „luksusu” można jednak oczekiwać.
Z6ii kosztuje podobnie i jednak funkcjonalnie ma więcej. R8 jest dobrym sprzętem dla osób filmujących. Może jednym z lepszych na rynku w tym przedziale cenowym. Do zdjęć można kupić lepszy aparat.

--- Kolejny post ---


Tak mi się wydawało właśnie co do R8, ale nie miałem pewności. Czyli R8 ma kolejną lekką wadę.
Lekką? Zależy od oczekiwań. Ta lekka wada skutecznie powstrzymuje mnie przed zakupem r8 ;)

--- Kolejny post ---


Ktoś czytając to mógłby pomyśleć, że problem występuje jedynie przy przysłonie f/1.2. Oczywiście przy innych "dużych dziurach" opisany problem także będzie występował.


Generalnie mniej więcej od 1/2000 zaczyna się degradacja rozmycia.

atsf
21-07-2023, 18:35
Paczem i oczom nie wierzem :shock:

W każdym inny wątku CB elektroniczna migawka jest cool, trendy, i must have, aż tu naraz brak mechanicznej stał się poważną wadą :shock:

Ja mam w C 7D II tylko mechaniczną, więc czyżbym nie był aż tak głęboko w technologicznej dupie, przynajmniej pod tym względem?

robcio
21-07-2023, 19:25
Ja mam w C 7D II tylko mechaniczną, więc czyżbym nie był aż tak głęboko w technologicznej dupie, przynajmniej pod tym względem?

Punkt dla Ciebie ;)

RobertoM
21-07-2023, 20:49
Nie piszemy o elektronicznej migawce tylko o półmechanicznej zastosowanej w Rp i R8

Bangi
21-07-2023, 22:41
Witam,
Czy do R6 mark II mogę bez obaw używać akumulatorki canon ze starszej wersji - LP-E6N ? Posiadam ich kilka sztuk od poprzedniej puszki, 6d mark II. Zastanawiam się czy inwestować w nowe do bezlusterkowca czy śmiało i bez obaw można zastosować starszą wersję. Mowa oczywiście o oryginałach canona a nie zamiennikach.
Z góry dziękuję za podpowiedzi

W R używałem jeszcze takie stare aku jak Phottix, działały bez problemu ;)

atsf
21-07-2023, 23:05
Nie piszemy o elektronicznej migawce tylko o półmechanicznej zastosowanej w Rp i R8

To ona jest jeszcze gorsza od tej elektronicznej dla ubogich, która banany rysuje?

Przemek_PC
22-07-2023, 00:41
Ja mam w C 7D II tylko mechaniczną, więc czyżbym nie był aż tak głęboko w technologicznej dupie, przynajmniej pod tym względem?

Nawet nie wiesz co masz w tym swoim aparacie...

atsf
22-07-2023, 01:22
Nawet nie wiesz co masz w tym swoim aparacie...

Jak to nie wiem?! Samo złoto mam! Mechaniczna migawka 1/8000 s i nawet z tego skorzystałem :D

Przemek_PC
22-07-2023, 01:37
Podpowiem Ci. Oprócz mechanicznej masz też elektroniczną.

Kolekcjoner
22-07-2023, 01:45
Podpowiem Ci. Oprócz mechanicznej masz też elektroniczną.

No i widzisz zepsułeś koledze taką dobrą narrację o byciu w d.... ;)......

atsf
22-07-2023, 02:01
Podpowiem Ci. Oprócz mechanicznej masz też elektroniczną.

Mam dwie?!

cauchy
22-07-2023, 08:47
Probowalem korzystac z tej elektrycznej migawki ale nigdy nie bylem pewien czy zrobilem to zdjecie czy nie [emoji2369][emoji28]

g69
23-07-2023, 12:01
Porównanie Canona R6 II z Sonym A7 IV na PetaPixel


https://www.youtube.com/watch?v=IEPLUfnofE0

cohontes
28-07-2023, 19:20
9999 po promocji i cashbacku, to już dobra cena? :p

WinSho
28-07-2023, 19:36
9999 po promocji i cashbacku, to już dobra cena? :p

Za Sony czy za Canon?

cohontes
28-07-2023, 19:48
Za Sony czy za Canon?

Nie no, R6 ;)

WinSho
28-07-2023, 19:54
Nie no, R6 ;)

Bo Sony też ma jakiś podobną cenę wobec nie dlatego zapytałem.

luck1985
04-08-2023, 18:43
Z podwójnym Cashbackiem można R6mark II wyrwać za 9,5 tysiąca. Spoko cena.

zdebik
04-08-2023, 18:48
Z podwójnym Cashbackiem można R6mark II wyrwać za 9,5 tysiąca. Spoko cena.Właśnie kupiłem R6mk2 z RF24-70 2.8 plus cpl, bateria i 2x128.

W poniedziałek dostawa ^^

Niestety cashback tylko £122 na szkło i £250 na body.

cybulski
04-08-2023, 19:20
Nawypuszczał Canon tych puszek z 24mpix, jakby nie mógł dać nowej 30-33mpix. Bo tak z nowych body to 24 albo R5 mpix45 :) a dla mnie 45 to trochę dużo piksli a pomiędzy tylko stara Rka.

robcio
04-08-2023, 19:25
Właśnie kupiłem R6mk2 z RF24-70 2.8 plus cpl, bateria i 2x128.

W poniedziałek dostawa ^^

Niestety cashback tylko £122 na szkło i £250 na body.

Gratuluje zakupu, daj po jakimś czasie znać czy jesteś zadowolony z nowego zestawu.

mystek
05-08-2023, 09:29
Kupię R6 mk2 za 2 lata, jak będzie w okolicach 8k :P

cohontes
05-08-2023, 10:35
Kupię R6 mk2 za 2 lata, jak będzie w okolicach 8k :P

pytanie czy 2 lata są warte 1500zł

mystek
05-08-2023, 10:42
Mam aparat, który mi wystarcza. Nie mam presji, ale R6 mk2 podoba mi się na tyle, że rozważam go w dalszej perspektywie.

PS: gdybym zarabiał na zdjęciach, to bym kupił pewnie jakieś R5 wiedząc, że mi się zwróci tak czy siak. Hobbysta ma trudniej :)

atsf
05-08-2023, 11:10
Mam aparat, który mi wystarcza. Nie mam presji, ale R6 mk2 podoba mi się na tyle, że rozważam go w dalszej perspektywie.

PS: gdybym zarabiał na zdjęciach, to bym kupił pewnie jakieś R5 wiedząc, że mi się zwróci tak czy siak. Hobbysta ma trudniej :)

Dawno, dawno temu, jak mi klient zwrócił uwagę, że mój sprzęt przecież zarabia na siebie, więc mógłbym go sobie zmienić, to mu odpaliłem, że ma zarabiać na mnie, a nie na siebie, i ma tu uj do gadania :mrgreen:

luck1985
05-08-2023, 18:45
pytanie czy 2 lata są warte 1500zł

A pytanie w druga stronę- warto dopłacić do mark 2 czy R6 jest lepszy?

Kolekcjoner
05-08-2023, 18:48
Dawno, dawno temu, jak mi klient zwrócił uwagę, że mój sprzęt przecież zarabia na siebie, więc mógłbym go sobie zmienić, to mu odpaliłem, że ma zarabiać na mnie, a nie na siebie, i ma tu uj do gadania :mrgreen:

Hmmm.. .ciekawe podejście do klientów ... ale raczej nie będę testował ;).....

atsf
05-08-2023, 20:48
Hmmm.. .ciekawe podejście do klientów ... ale raczej nie będę testował ;).....

Jakie podejście do klientów?! To sprzęt ma uj do gadania :mrgreen:

Hubert Multana
05-08-2023, 23:01
A pytanie w druga stronę- warto dopłacić do mark 2 czy R6 jest lepszy?
Technicznie nie, ale po pojawieniu sie sporej ilosci nowych sztuk ceny uzywek jeszcze spadly i taki ruch moze miec sens. Tylko wez znajdz niezajechane R6 w uzywce ;)

Kolekcjoner
06-08-2023, 00:15
Jakie podejście do klientów?! To sprzęt ma uj do gadania :mrgreen:

Kamień z serca ;)....

zdebik
07-08-2023, 17:32
Dziś przyszła nowa 6'ka. I wszystko fajnie ale... Shutter speed range obowiazuje we wszystkich trybach! W R5 tylko AV i pewnie P/Auto.

Tethering w Lightroomie nie działa!

Sanki lampy sa matowe, coś ala czarna farba lata temu...

Z plusów: robi zdjęcia i nawet wyzwala błysk jakiegoś chinczyka ;).

Elektryk może naświetlac 30sek (5sek w R5).

Przemek_PC
07-08-2023, 19:52
U Canona bez zmian...

pawel.guraj
07-08-2023, 20:53
Dziś przyszła nowa 6'ka. I wszystko fajnie ale... Shutter speed range obowiazuje we wszystkich trybach! W R5 tylko AV i pewnie P/Auto.

Same k.... mi się na usta cisną.
Na prawdę nie da się tego poprawić w R5 prostą łatką?
Oczywiście w R5mk2 będzie już dobrze...


p,paw

zdebik
07-08-2023, 20:57
Same k.... mi się na usta cisną.
Na prawdę nie da się tego poprawić w R5 prostą łatką?
Oczywiście w R5mk2 będzie już dobrze...


p,pawMi się wydaje, że w R6M2 jest zepsute. Jeśli ustawisz 1/125 to nawet w M nie zejdziesz niżej. Lipa.

pawel.guraj
07-08-2023, 20:59
Mi się wydaje, że w R6M2 jest zepsute. Jeśli ustawisz 1/125 to nawet w M nie zejdziesz niżej. Lipa.

Raczej przesadzili w drugą stronę...
Ja mocno polubiłem Fv i bardzo by mi się działający shutter range przydał.

p,paw

atsf
07-08-2023, 21:25
Raczej przesadzili w drugą stronę...
Ja mocno polubiłem Fv i bardzo by mi się działający shutter range przydał.

p,paw

Kompletnie nie rozumiem tej funkcji Fv. To ma w ogóle jakieś zalety? Mi tam np. brakuje funkcji stałej wartości ekspozycji, takiej, żeby aparat dostosowywał automatycznie ISO do nastaw przysłony i migawki zachowując stałą wartość ekspozycji. Ostatnio np. fotografowałem w trybie M przy stałym ISO i nagle musiałem skrócić migawkę z 1/3200 s do 1/8000 s nie mając czasu na wprowadzenie korekty ekspozycji, przez co niedoświetliłem znacznie zdjęć.

pawel.guraj
07-08-2023, 21:29
Kompletnie nie rozumiem tej funkcji Fv. To ma w ogóle jakieś zalety? M

No Fv to jest taki M, w którym każdy z parametrów dodatkowo można ustawić na "Auto". W skrajnym wypadku dostaje się P.
Mnie pasuje jak szybko chcę przeskoczyć z Tv na Av na przykład, bez kręcenia trybami.

p,paw

atsf
07-08-2023, 21:39
No Fv to jest taki M, w którym każdy z parametrów dodatkowo można ustawić na "Auto". W skrajnym wypadku dostaje się P.
Mnie pasuje jak szybko chcę przeskoczyć z Tv na Av na przykład, bez kręcenia trybami.

p,paw

I to jest naprawdę szybciej, niż przestawienie głównego pokrętła? Chyba trzeba zrobić ze dwie operacje, a nie jedną.

zdebik
07-08-2023, 21:58
I to jest naprawdę szybciej, niż przestawienie głównego pokrętła? Chyba trzeba zrobić ze dwie operacje, a nie jedną.W FV ustawiasz np. czas auto, F 2.8, expozycje +0.3, ISO auto - i gotowe.

Albo czas 1/500, f1.2, exp 0, ISO auto.

Jak chce M to wszystko ustawiam na sztywno, półautomat jedna opcja na auto a expozycją wprowadzasz korektę albo i nie ;)

atsf
07-08-2023, 22:26
W FV ustawiasz np. czas auto, F 2.8, expozycje +0.3, ISO auto - i gotowe.

Albo czas 1/500, f1.2, exp 0, ISO auto.

Jak chce M to wszystko ustawiam na sztywno, półautomat jedna opcja na auto a expozycją wprowadzasz korektę albo i nie ;)

Nie widzę tu żadnej przewagi nad jakimkolwiek innym trybem, a ustawienie dwóch parametrów na auto spowoduje raczej jakieś nieoczekiwane siurpryzy. Np. Auto ISO w trybie Av mnie tylko wnerwia, bo mi zawsze wydłuża czas ekspozycji starając się utrzymać niskie ISO.

Ja ustawiam M z Auto ISO do zdjęć "lądowych" i ze sztywnym ISO do zdjęć ptaków w locie, bo jak mi ptak schodzi z nieba na tło lasu, to trzeba wprowadzać korektę, lub odwrotnie, no i dlatego chętnie bym widział tryb stałego EV, kiedy to ISO byłoby Auto zależne od czasu, ale trzymające tę samą wartość ekspozycji. Póki tego nie ma, to i tak zawsze trzeba czymś kręcić.

Przemek_PC
07-08-2023, 22:30
Mi tam np. brakuje funkcji stałej wartości ekspozycji, takiej, żeby aparat dostosowywał automatycznie ISO do nastaw przysłony i migawki zachowując stałą wartość ekspozycji.

Już wyjaśniłeś o co chodzi.

Bangi
07-08-2023, 22:46
(...)bo jak mi ptak schodzi z nieba na tło lasu, to trzeba wprowadzać korektę, lub odwrotnie, no i dlatego chętnie bym widział tryb stałego EV, kiedy to ISO byłoby Auto zależne od czasu, ale trzymające tę samą wartość ekspozycji. Póki tego nie ma, to i tak zawsze trzeba czymś kręcić.

Mam ten sam problem z samolotami, no ale póki co chyba nie da się tego przeskoczyć z uwagi na to jak działa pomiar światła w aparacie oraz fakt, że to nie jest "inteligentne" urządzenie.

pawel.guraj
07-08-2023, 22:49
Mam ten sam problem z samolotami, no ale póki co chyba nie da się tego przeskoczyć z uwagi na to jak działa pomiar światła w aparacie oraz fakt, że to nie jest "inteligentne" urządzenie.

Hm, a to nie jest tak, że jak się wybierze pomiar spot zamiast matrycowego czy kij jakiegoś tam, to właśnie ten problem powinien zniknąć - pod warunkiem że trzymamy ptaka czy samolot w centrum kadru.
Bo spot przyklejony do punktu AF to chyba tylko R3 ma.

p,paw

Przemek_PC
07-08-2023, 23:21
Przycisk blokady ekspozycji nie rozwiązuje problemu?

Jacek_Z
08-08-2023, 00:05
W Petaxie potrafili to zrobić. Czasami w innych systemach dzieją się ciekawe rzeczy. (U Nikona tez tej funkcji nie ma).
Koło nastaw w Pentaxie (K1 II, inne tez to mają)
P – automatyczna ekspozycja programu,
Sv – priorytet czułości,
Tv – priorytet migawki,
Av – priorytet przysłony,
TAv – priorytet czasu i przysłony,
M – tryb manualny,

PS - ten Pantax ma stabilizowaną matrycę. Inne systemy lustrzankowe tego nie oferują. Śledzenie gwiazd, piksel shift przy fotografowaniu z ręki - lustrzanka z 2018 roku.

atsf
08-08-2023, 00:29
Przycisk blokady ekspozycji nie rozwiązuje problemu?

Nie rozwiązuje, bo przy dynamicznej akcji nigdy nie jestem pewien, czy ekspozycja jest prawidłowa. Pomiar spot jest tragiczną pomyłką, bo działa tylko w centrum kadru. Najlepiej sprawdzają się ustawione na sztywno wszystkie parametry, ale i tak bywa potrzeba korekcji, gdy obiekt np. wchodzi w cień, a nie tylko na ciemne tło.

**** blada by wyszła z tego zdjęcia, gdybym miał jakąkolwiek automatykę:

14408

atsf
08-08-2023, 01:07
W Petaxie potrafili to zrobić. Czasami w innych systemach dzieją się ciekawe rzeczy. (U Nikona tez tej funkcji nie ma).
Koło nastaw w Pentaxie (K1 II, inne tez to mają)
P – automatyczna ekspozycja programu,
Sv – priorytet czułości,
Tv – priorytet migawki,
Av – priorytet przysłony,
TAv – priorytet czasu i przysłony,
M – tryb manualny,

PS - ten Pantax ma stabilizowaną matrycę. Inne systemy lustrzankowe tego nie oferują. Śledzenie gwiazd, piksel shift przy fotografowaniu z ręki - lustrzanka z 2018 roku.

Chyba jednak Pentax nie zrobił tego, o co mi chodzi. Tryb TAv chyba dobiera ISO do ustawionych wartości czasu i przysłony, czyli działa jak M z Auto ISO na podstawie wskazań światłomierza, a mi chodzi o wyeliminowanie światłomierza, żeby głupot nie nazmyślał.

cybulski
08-08-2023, 09:02
Pomiar Spot związany jest z punktem ostrości i tam mierzy swuatlo.

Mierzymy światło na niebo, a nie na samolot, blokujemy AE,af śledzenie, a af śledzi sobie samolot. Czy da się prościej. I nie mówmy już o archaicznych rozwiązaniach które były :) canon ma to tak że te przyciski z tyłu do czegoś są. Blokady AF i AE a trzeci przycisk można sobie zmienić na przełączanie trybu af np na servo, trzymamy jest servo, puszczamy af zwykły. Ja na trzecim ustawiam zwykle zmiany stref afu, na 5dmk4 miałem przełączanie zwykłego af na servo, tak było mi wygodniej.

Bangi
08-08-2023, 09:15
Hm, a to nie jest tak, że jak się wybierze pomiar spot zamiast matrycowego czy kij jakiegoś tam, to właśnie ten problem powinien zniknąć - pod warunkiem że trzymamy ptaka czy samolot w centrum kadru.
Bo spot przyklejony do punktu AF to chyba tylko R3 ma.

p,paw

Tak, ale problem jest często z tym "pod warunkiem" oraz prędkością akcji w wizjerze :)

pawel.guraj
08-08-2023, 09:17
Pomiar Spot związany jest z punktem ostrości i tam mierzy swuatlo.


Jestem przekonany, że nie.
Tak jak pismem, powiązanie punktu spot z AF jest tylko w R3. Canon systematycznie ograniczał tą funkcjonalność do topowych puszek.
W pomiarze matrycowym ważonym, rzeczywiści waga przechylona jest w kierunku aktywnego punktu AF - ale to nadal jest pomiar ważony.

p,paw

cybulski
08-08-2023, 10:42
W takich przypadkach ja robię tak że AutoISO mam powiązane z ogniskową na zmianę czasu 2-3xogniskowa, atsf w swoich body chyba tego nie masz, bo ta opcja jest obcięta w 6D, nie wiem jak w apsc 7dmk2 canona bo nigdy nie miałem tych body.
Mierze jasny punkt, blokuję i sledzę obiekt. Jeśli obiekt za ciemny to jest korekta EV do pomocy.

Chodziło mi o to że dyskusja jak miał to pętaks czy inny system jest mało ważny w wątku r6mk2 :D canon umożliwia za programowanie tych trzech przycisków z tyłu pod siebie do danej sytuacji i jest to dość wygodne i szybkie do zmiany.

--- Kolejny post ---
atsf, żadna opcja nie jest pomyłką. Trzeba wiedzieć której metody użyć do danej sytuacji. I dodam, że zależy to jakiego body używasz, bo możesz oprócz 7dmk2, którego nie znam, bo mozesz nie mieć po prostu opcji w swoich body. Focisz ptaki, kup dobre r6mk2, r3, lub inny sprzęt do tego przeznaczony (tańszy dobry będzue np d500) zamiast mówić co jest nie tak w sprzęcie który posiadasz. Tych body, które masz, prawie już nikt nie ma i nie oszukujmy się, to są archaiczne sprzęty do ptaków, technika poszła dużo do przodu :) Kolejna sprawa, puszki które masz na pokładzie mają zbyt niskie DR do przyrody. To nie są właściwe body w 2023, z DR na poziomie 11 EV podczas gdy aktualnie matryce mają DR 14-14.5 EV. Przy 11EV masz problemy z dynamiką podczas gdy w Nikonie po prostu wyciągną bez utraty jakości ciemniejszy fragment. Ty masz do tyłu na wstępie o 3EV mniej pola manewru. No bo masz nie ten sprzęt co trzeba do przyrody na dziś już.

Gdybyś focil jak ja jakieś portrety, to ten sprzęt jest wystarczający. Ale imo do przyrody ma za niskie DRy.

--- Kolejny post ---

Tu nie chodzi o to aby wychwalać jakiś system czy kurczowo się go trzymać. Chodzi o to że należy używać właściwych narzędzi w 2023 a do przyrody matryce w Sony i Nikonie są lepsze do tego od 8 lat? Najnowsze matryce Canona zmniejszyły znacznie ten dystans, już 5dmk4 miał chyba DR 13.5EV. 6d to max 12EV, 7dmk2 to chyba nawet niżej. Ty patrzysz tylko w długość zooma i ile piksli a DR gdzie? W czarnej d :)

--- Kolejny post ---

Zresztą wystarczy sobie wziąć jakiekolwiek Fuji, ustawić DR400 i zerknąć w jpg jak to wygląda, niebo z chmurami i prawidłowe naswietlenie całego kadru. Tego nie da rady zrobić at hoc na starych Canonach, nawet grzebiąc w rawach musisz się namęczyć a i tak będziesz do tyłu te 3EV.

--- Kolejny post ---
atsf zerknij tutaj, zaznacz wszystkie marki aparatów, posortuj malejąco po kolumnie Landscape, https://www.dxomark.com/Cameras/
Parametr Landscape mówi wszystko o możliwościach focenia z przeznaczeniem do przyrody. Tu masz pierwszą stronę gdyby nie chciało Ci się przez to przedzierać :)

14409

Na drugiej stronie jest też Canon R5 z DR na poziomie 14.6

--- Kolejny post ---

7d mk2 DR 11.8 EV czyli do Canona R5, Nikonów i Sony ma 2,8-3 EV "w plecy" czyli tak jak mi się wydawało a poza tym bardzo szumi na wyższych iso co widać po ostatnim parametrze, który baaardzo mocno odstaje na dzisiaj od aparatów nowszych.

14410

Jacek_Z
08-08-2023, 10:43
cybulski ma rację co do DR itd. Natomiast przede wszystkim trzeba sprawdzić jak dane bezlustro radzi sobie gdy trzymasz lecącego ptaka w kadrze. Co wtedy widać w wizjerze. To nie lustrzanki. Obiekt się gubi, kadrowanie porażka. Sprawdź.

cybulski
08-08-2023, 10:49
Ale do brzegu, do czego zmierzałem :) ?
Nie ma sensu pokazywanie nam kadru z 7dmk2, gdzie wszyscy wiemy iż nie poradzi sobie w warunkach trochę trudniejszych i takich gdzie rozpiętość EV będzie duża.
Nie ma więc sensu wklejać go jako jakiś przykład, szczególnie w wątku o R6mk2. No bo to nie ta liga ani z AFem ani DRem.
Nie kwestionuję, że to nadal fajny sprzęt i sprawia dużo frajdy (jak dla mnie sprawia czasem 6D), jednak 3EV różnicy w DR to jednak za dużo aby cokolwiek nam pokazywać w 2023 jako przykład :)

zdebik
08-08-2023, 12:03
W R6M2 podoba mi się to, że spot AF ma funkcję śledzenia w servo "łapie" obiekt i śledzi go w całym kadrze.

becik23
09-08-2023, 22:32
Hej. Czy możecie mi pomóc i podpowiedzieć jak ustawić prawidłowo aparat? Posiadam od paru dni r6 mark II, dziś chciałam porobić zdjęcia w studiu, ale na trybie manulanym nie działało mi wyzwalanie lamp. Na trybie C1/2/3 lampy błyskały, ale nie miałam wpływu na przesłonę w aparacie. Zależy mi, aby pracować na trybie manualnym i żeby lampy działały/ Posiadam lampy fomei digitalis oraz wyzwalacz radiowy tr-2d

zdebik
10-08-2023, 00:37
Hej. Czy możecie mi pomóc i podpowiedzieć jak ustawić prawidłowo aparat? Posiadam od paru dni r6 mark II, dziś chciałam porobić zdjęcia w studiu, ale na trybie manulanym nie działało mi wyzwalanie lamp. Na trybie C1/2/3 lampy błyskały, ale nie miałam wpływu na przesłonę w aparacie. Zależy mi, aby pracować na trybie manualnym i żeby lampy działały/ Posiadam lampy fomei digitalis oraz wyzwalacz radiowy tr-2dUpewnij się, że w trybie M masz aktywna opcję błysku.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230809/1b5e7129b61b7cb09443f9af46c381eb.jpg

atsf
10-08-2023, 08:34
czy mogę prosić o pomoc??

W menu aparatu jest zakładka sterowania błyskiem, w której najpierw trzeba włączyć opcję zdalnego wyzwalania lamp drogą radiową, a nie optyczną, a dopiero potem ustawić z poziomu tego menu parametry lampy. Nie wiem, czy te lampy obsługują pomiar TTL, ale jeśli nie obsługują, to taka opcja po prostu nie będzie w menu aparatu dostępna. Zostanie tylko podanie stopni mocy dla poszczególnych grup lamp.

Jacek_Z
10-08-2023, 21:52
Jak widać zrobiłem czyszczenie OT. Część postów poszła do piachu, część wydzieliłem, te o fotografowaniu ptaków, są tutaj: https://www.canon-board.info/threads/118815
Szło by jeszcze zrobić z tych usuniętych wątek o DR i rankingu DXO, Czym oni sie kieruja itd. Jak Wam zależy to takie wątek mogę zrobić, bo posty które są usuwane są dla moderatorów widoczne i możemy nimi zarządzać, np tworząc z nich watek.

Piszmy o R6 mk II.

Nozanu
11-08-2023, 10:02
Hej. Czy możecie mi pomóc i podpowiedzieć jak ustawić prawidłowo aparat? Posiadam od paru dni r6 mark II, dziś chciałam porobić zdjęcia w studiu, ale na trybie manulanym nie działało mi wyzwalanie lamp. Na trybie C1/2/3 lampy błyskały, ale nie miałam wpływu na przesłonę w aparacie. Zależy mi, aby pracować na trybie manualnym i żeby lampy działały/ Posiadam lampy fomei digitalis oraz wyzwalacz radiowy tr-2d

Błysku nie będzie przy włączonej migawce elektronicznej, zmień na mechaniczną lub lepiej na półmechaniczną.

zdebik
11-08-2023, 13:19
Błysku nie będzie przy włączonej migawce elektronicznej, zmień na mechaniczną lub lepiej na półmechaniczną.Dokładnie tak.

W dodatku cicha migawka aktywuje elektroniczna migawke.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230811/bcb58cfc5ad926c27a3d3795a940b6be.jpg

becik23
12-08-2023, 20:53
dziękuję za rady, pomogło wyłączenie cichej migawki :)

zdebik
12-08-2023, 21:13
dziękuję za rady, pomogło wyłączenie cichej migawki :)Super!

rojo
04-09-2023, 16:00
Czołem, czy ktoś wie czy Samyang RF 85/1.4 bangla z R6 mark II? Szukam i nie mogę znaleźć tej informacji nigdzie za bardzo.

mkamelg
05-09-2023, 12:10
Wraz z wprowadzeniem na rynek tego modelu aparatu przestały się z nim komunikować lub komunikują się nie tak jak powinny modele obiektywów marki Samyang z serii XP oraz AF RF.

https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/R6-mark-ii-not-communicating-with-Samyang-EF-85mm-MF-lens/m-p/422278/highlight/true#M100918


Hi, I have an EOS RP and have been using a Samyang XP 85mm f1.2 manual focus lens with an EF mount with no problems using an original Canon EF to RF adapter. I recently bought an R6 mark ii and when using this same adapter and lens, the place where the aperture is displayed disappears and taking a picture leads to a black screen that does not go away even when turning the camera off. If I take the lens and adapter as they are and use them on the RP, they work again. Other lenses work fine on the R6mii so I don't think the pins are damaged (plus it is brand new).

I have tried turning on the Release shutter w/o lens and turning the stabilization off with no success.

Any help would be well received.

https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/R6-mark-ii-not-communicating-with-Samyang-EF-85mm-MF-lens/m-p/428674/highlight/true#M102556


I have replaced my EOS R by and R6MarkII. With the Samyang AF 14mm RF the camera freezes and one must remove the battery to restart it. I upgraded the firmware from 1.0.0 to 1.1.2. The canera now does not lock up with the Samyang, but is not able to read the AF/MF switch nor the F-stop value.

I bought the Samyang because there was no 14 mm option from Canon at the time, but this was clearly a mistake!

Skoro takie problemy występują z pojedynczym modelem obiektywu z danej serii, to zapewne również występują z pozostałymi modelami obiektywów z danej serii.

pawel.guraj
05-09-2023, 13:08
Oczywiście zaraz wyleje się na mnie hejt od chmary wolnościowców, ale powiem - to doskonały przykład jak słaba jest implementacja EF zrobiona na podstawie reverse-engineeringu. Nie wierzę w magiczne "if not canon". Po prostu coś usprawnili w protokole EF - tak, że wszystkie oryginalne obiektywy działają (wszak nie widziałem masowego upgrade firmware po wprowadzeniu na rynek R6Mk2) a jednak te skundlone mają z tym problem. Możliwe, że Canon użył ficzerów, które były zaimplementowane od dawna we wszystkich oryginalnych szkłach ale nie używane. Zaczęli używać i kudle się wywaliły bo dotychczas firmy trzecie o tych ficzerach nie miały pojęcia.
Taki ficzer to może być choćby inny układ pakietów czy elementów informacyjnych w protokole...

p,paw

atsf
05-09-2023, 17:16
Oczywiście zaraz wyleje się na mnie hejt od chmary wolnościowców, ale powiem - to doskonały przykład jak słaba jest implementacja EF zrobiona na podstawie reverse-engineeringu. Nie wierzę w magiczne "if not canon". Po prostu coś usprawnili w protokole EF - tak, że wszystkie oryginalne obiektywy działają (wszak nie widziałem masowego upgrade firmware po wprowadzeniu na rynek R6Mk2) a jednak te skundlone mają z tym problem. Możliwe, że Canon użył ficzerów, które były zaimplementowane od dawna we wszystkich oryginalnych szkłach ale nie używane. Zaczęli używać i kudle się wywaliły bo dotychczas firmy trzecie o tych ficzerach nie miały pojęcia.
Taki ficzer to może być choćby inny układ pakietów czy elementów informacyjnych w protokole...

p,paw

Utrudniasz. Jest tylko jeden protokół: If it's not a Canon lens, then fuck it! O żadnym reverse engeeneringu tu nawet mowy nie ma. Na R7 zbadałem jak działa IBIS, gdy obiektyw jest manualny, ale się nie melduje, bo nie ma dandeliona w adapterze, a jak taki sam obiektyw działa, gdy melduje się jako Canon, bo ma taki wpis do swojego mikroprocesora. Otóż pseudo-Canon sprawia, że IBIS działa o niebo lepiej.

pawel.guraj
05-09-2023, 19:11
Utrudniasz. Jest tylko jeden protokół: If it's not a Canon lens, then fuck it! O żadnym reverse engeeneringu tu nawet mowy nie ma. Na R7 zbadałem jak działa IBIS, gdy obiektyw jest manualny, ale się nie melduje, bo nie ma dandeliona w adapterze, a jak taki sam obiektyw działa, gdy melduje się jako Canon, bo ma taki wpis do swojego mikroprocesora. Otóż pseudo-Canon sprawia, że IBIS działa o niebo lepiej.

Lubisz komentować pojęcia, których nie rozumiesz.
W wypadku szkieł non-Canon z bagnetem EF jest wyłącznie reverse-engineering. Niczego innego nie ma.

To jest drastycznie różna sytuacja z Sony - kiedy kupujesz oficjalną licencję ze specyfikacją protokołu.

p,paw

pawel.guraj
06-09-2023, 07:44
Komu brak argumentów? Ja opisałem konkretny przykład działania IBIS w R7, a teraz oczekuję na rozprawę naukową na temat inżynierii wstecznej w obiektywach manualnych w wykonaniu wszystkowiedzącego w tym zakresie, który się póki co nie odniósł do meritum, a pierniczy o czymś niezwiązanym z tematem, a solti tez ma wuj do powiedzenia w temacie, ale się wpiernicza właśnie z wycieczkami osobistymi.

Prosta sprawa, wystarczy że kuleczki w głowie się spotkają.
Canon (i Sony i Nikon) przecież wszędzie piszą, że IBIS współpracuje z IS oraz ma mapy pod konkretny obiektyw, ogniskową itp.
Jeżeli pozbawisz puszkę informacji o obiektywie to IBIS działa w trybie najbardziej zgodnym z tym co może być podłączone - czyli na pewno ze znacznie ograniczoną wydajnością. Proste i bez teorii spiskowych.

Jeżeli dobrze pamiętam, dziś żaden z producentów oferujących rozwiązania IBIS+IS nie umożliwia pracy tylko jednego z tych systemów jeżeli jest też drugi. W dodatku w wypadku obiektywów manualnych w wielu puszkach - na przykład trzeba ręcznie podać ogniskową, żeby zoptymalizować działania IBISa.

Może gdzieś znajdę ten test - ale w Sony było dokładnie tak samo, szkło systemowe bez IS podłączone z pełną komunikacją dawało znacznie lepszą wydajność ibisa niż to samo szkło z "zaklejonymi kontaktami". IBIS to nie jest taki prosty mechanizm który po prostu wymachuje matrycą w te i z powrotem.

p,paw

atsf
06-09-2023, 09:44
Prosta sprawa, wystarczy że kuleczki w głowie się spotkają.
Canon (i Sony i Nikon) przecież wszędzie piszą, że IBIS współpracuje z IS oraz ma mapy pod konkretny obiektyw, ogniskową itp.
Jeżeli pozbawisz puszkę informacji o obiektywie to IBIS działa w trybie najbardziej zgodnym z tym co może być podłączone - czyli na pewno ze znacznie ograniczoną wydajnością. Proste i bez teorii spiskowych.

Jeżeli dobrze pamiętam, dziś żaden z producentów oferujących rozwiązania IBIS+IS nie umożliwia pracy tylko jednego z tych systemów jeżeli jest też drugi. W dodatku w wypadku obiektywów manualnych w wielu puszkach - na przykład trzeba ręcznie podać ogniskową, żeby zoptymalizować działania IBISa.

Może gdzieś znajdę ten test - ale w Sony było dokładnie tak samo, szkło systemowe bez IS podłączone z pełną komunikacją dawało znacznie lepszą wydajność ibisa niż to samo szkło z "zaklejonymi kontaktami". IBIS to nie jest taki prosty mechanizm który po prostu wymachuje matrycą w te i z powrotem.

p,paw

W R7 na okoliczność braku komunikacji pomiędzy obiektywem a korpusem odpala się opcja podania ogniskowej dla IBIS, a jest ona niedostępna, gdy taka komunikacja istnieje, bo wtedy korpus wie, jaką aktualnie ogniskową ma stabilizować.

Jak więc się to dzieje, że korpus lepiej stabilizuje ogniskową 100 mm, którą rozpoznaje po złączu z obiektywem, niż ogniskową 100 mm wprowadzoną ręcznie, bo komunikacji z obiektywem nie ma, ale po to ma możliwość ręcznego wprowadzenia ogniskowej? Przecież układy stabilizacji reagują na kierunek i amplitudę drgań, które w obu przypadkach są takie same, i ogniskowe są takie same.

Obiektyw 28-135 Sigma, który ma komunikację, jest stabilizowany gorzej, niż obiektyw zgłaszający się jako Canon.

I nie pisz mi o jakiejś wstecznej inżynierii i magicznych protokołach. Protokoły to były Mędrców Syjonu i od tamtej pory wszystko jest jasne, jak Słońce :mrgreen: Co niby można takiego zamotać w prostej instrukcji z układu AF korpusu do obiektywu, jak np. przesuń o 5 kroków do przodu, albo 5 kroków do tyłu, albo ustaw na pozycji 37 , aby obiektyw źle taką instrukcje wykonał? Japońskiego ma się nauczyć? Oh wait!, oni wszyscy mówią po japońsku...

pawel.guraj
06-09-2023, 10:08
I nie pisz mi o jakiejś wstecznej inżynierii i magicznych protokołach. Protokoły to były Mędrców Syjonu i od tamtej pory wszystko jest jasne, jak Słońce :mrgreen: Co niby można takiego zamotać w prostej instrukcji z układu AF korpusu do obiektywu, jak np. przesuń o 5 kroków do przodu, albo 5 kroków do tyłu, albo ustaw na pozycji 37 , aby obiektyw źle taką instrukcje wykonał? Japońskiego ma się nauczyć? Oh wait!, oni wszyscy mówią po japońsku...

Właśnie to jest Twój problem. Postrzegasz Świat znacznie prostszym niż jest. Zakładam, że nie jesteś inżynierem.
Jeżeli w ten sposób postrzegasz dzisiejszą technologię to rozumiem skąd biorą się w Twojej głowie te teorie spiskowe.

Z reszta w sieci dostępne są informacje a propos konstrukcji protokołu EF pozyskane właśnie droga reveng.

Ot chociażby:
Spec części protokołu (nie ma w ogóle komend związanych z IS): https://birger.com/products/lens_controller/manuals/canon_ef232/Canon%20EF-232%20Library%20User%20Manual%201.4.pdf

Oraz ciekawa dyskusja jak ciężko jest to zaimplementować: https://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/
(implementacja wymaga nie tylko wysyłania odpowiednich komend ale także ich odpowiedniego timingu, zachowania synchronizacji, wiedzy ile czasu szkło potrzebuje na wykonanie komendy, zrozumienie które komendy można wykonywać równolegle itp.)
Dla inżyniera oczywiste.

p,paw

atsf
06-09-2023, 11:27
Właśnie to jest Twój problem. Postrzegasz Świat znacznie prostszym niż jest. Zakładam, że nie jesteś inżynierem.
Jeżeli w ten sposób postrzegasz dzisiejszą technologię to rozumiem skąd biorą się w Twojej głowie te teorie spiskowe.

Z reszta w sieci dostępne są informacje a propos konstrukcji protokołu EF pozyskane właśnie droga reveng.

Ot chociażby:
Spec części protokołu (nie ma w ogóle komend związanych z IS): https://birger.com/products/lens_controller/manuals/canon_ef232/Canon%20EF-232%20Library%20User%20Manual%201.4.pdf

Oraz ciekawa dyskusja jak ciężko jest to zaimplementować: https://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/
(implementacja wymaga nie tylko wysyłania odpowiednich komend ale także ich odpowiedniego timingu, zachowania synchronizacji, wiedzy ile czasu szkło potrzebuje na wykonanie komendy, zrozumienie które komendy można wykonywać równolegle itp.)
Dla inżyniera oczywiste.

p,paw

Akurat jestem inżynierem i w pierwszym z linkowanych dokumentów (protokół EF Canona) nie znalazłem niczego zaskakującego, natomiast w drugim linku jest druciarstwo stosowane w wykonaniu człowieka, który za pomocą zewnętrznego enkodera chciał sterować ogniskowaniem ręcznym obiektywu w trybie follow focus do filmowania, no i nic dziwnego, że spotkały go jakieś trudności techniczne, chociażby w rodzaju konieczności zapewnienia szybszej transmisji danych, zanim obiektyw osiągnie status "pier..ę., nie robię", bo mu się limit czasu na oczekiwanie komendy wyczerpał.

W przypadku ustawiania ostrości istnieje 14-bitowy, heksadecymalny zapis możliwych do ustawienia pozycji obiektywu, natomiast obiektywy mają znacznie mniejszy zakres możliwych ustawień pozycji, ale zawsze jest on badany przez korpus, ile tych pozycji naprawdę jest, poprzez przelecenie pełnego zakresu między skrajnymi pozycjami, i dostosowanie komend wydawanych przez korpus do możliwości obiektywu, ergo: im więcej możliwych pozycji rozróżnia obiektyw, tym większa dokładność ustawiania ostrości. Tanie obiektywy mają np. 800 pozycji, a drogie np. 2500. Obiektyw może też na hurra przelecieć przez żądaną pozycję jeśli dostanie sygnał stop, co się może przytrafić każdemu. Dość oczywistym rozwiązaniem dla precyzji ustawiania AF jest więc zwiększenie możliwych do ustawienia pozycji soczewek przez obiektyw i dotyczy to zarówno obiektywów Canona, jak i nie-Canona.

Komenda zawsze jest prosta, a problem z jej realizacją opiera się właśnie na zdolności obiektywu do dokładnego pozycjonowania soczewek, czyli na całkowitej ilości kroków w pozycjonowaniu, a to nie jest raczej problem dla firm niezależnych.

Problemem raczej jest pierwsze pytanie korpusu do obiektywu, w którym musi on odpowiedzieć na to, jaki to jest model obiektywu, zakres ogniskowych , zakres przysłon, no i... producent :mrgreen:

pawel.guraj
06-09-2023, 11:28
Komenda zawsze jest prosta, a problem z jej realizacją opiera się właśnie na zdolności obiektywu do dokładnego pozycjonowania soczewek, czyli na całkowitej ilości kroków w pozycjonowaniu, a to nie jest raczej problem dla firm niezależnych.

Szukaj pracy u Sigmy, Tamrona, Samyanga czy gdzie tam.
Szybko rozwiążesz ich problem jaki mają od 20 lat. Będziesz bogatym człowiekiem.
Bo z Twojego wywodu wychodzi na to, że problem kundli to problem kundli a nie Canona. Po prostu robią je za słabe, skoro to takie proste. Pewnie stąd ta cena.

p,paw

atsf
06-09-2023, 12:22
Canon, Tamron i Sigma są firmami japońskimi, i obowiązuje je japońskie prawo, natomiast Vivitar jest brandem amerykańskim, i ma w dupie japońskie prawo, albowiem Japonia od roku 1945 jest pod okupacją USA, tak samo, jak Niemcy.

Model obiektywu Vivitar AF 100 mm f/3,5 macro był produkowany do lustrzanek na film, kiedy nikt żadnych EXIF-ów nie czytał, wiec pies z kulawą noga nie wiedział, jak jest zakodowany ten obiektyw. Ja swój kupiłem w 2002 roku. Jeszcze EOS 550D nie czytał marki tego obiektywu w EXIF, ale EOS 80D już czytał, i wtedy się dowiedziałem, że jest zakodowany jako Canon. Czyli ponad 20 lat temu już było wiadomo, że miara sukcesu, aby obiektyw poprawnie pracował na korpusie Canona, było zakodowanie go jako obiektywu Canona, chociaż nikt tego nie miał jak sprawdzić. Gdyby to miało niczemu nie służyć, to by tego nie zrobiono.

pawel.guraj
06-09-2023, 12:41
Ja nigdzie nie twierdzę, że może być tak (nigdzie nie znalazłem na to dowodów) że Canon dla swoich szkieł stosuje odpowiednie optymalizacje związane z konstrukcją (choćby silnika AF) danego szkła. Dla szkieł nieznanych stosuje komunikację bez żadnych optymalizacji, dopasowań - a za tym idzie gorsza wydajność, mniejsza dokładność itp. Co w tym złego? Dlaczego nie może tak robić?
Idąc dalej, dlaczego nie może szyfrować lub uwierzytelniać komunikacji RF?

Dlaczego miałbym oddawać klucze do mojego mieszkania wszystkim którzy zechcieliby skorzystać mojej toalety...

ps. szczęśliwie nie mam dzieci, wystarczą te na forum ;-)

p,paw

atsf
06-09-2023, 13:27
Ja nigdzie nie twierdzę, że może być tak (nigdzie nie znalazłem na to dowodów) że Canon dla swoich szkieł stosuje odpowiednie optymalizacje związane z konstrukcją (choćby silnika AF) danego szkła. Dla szkieł nieznanych stosuje komunikację bez żadnych optymalizacji, dopasowań - a za tym idzie gorsza wydajność, mniejsza dokładność itp. Co w tym złego? Dlaczego nie może tak robić?
Idąc dalej, dlaczego nie może szyfrować lub uwierzytelniać komunikacji RF?

Dlaczego miałbym oddawać klucze do mojego mieszkania wszystkim którzy zechcieli by skorzystać mojej toalety...

p,paw

Żaden korpus Canona nie ma wgranych specyfikacji obiektywów, które jeszcze się nie ukazały, więc wszystkie obiektywy muszą współpracować z korpusami na zasadach ogólnych, i żaden obiektyw nie ma specyfikacji korpusów, których jeszcze nie wyprodukowano, a te informacje nie podlegają żadnym aktualizacjom. Korpusy czasem cierpią na choroby wieku dziecięcego, ale parę aktualizacji firmware je leczy, czasem jest to jedna aktualizacja, a po niej wchodzą na rynek nowe obiektywy, i korpus z nimi współpracuje. Aktualizacje firmware do obiektywów Canona nie istnieją w ogóle, natomiast są firmware do obiektywów obcych poprawiające ich współpracę z konkretnymi korpusami firmy Canon, no więc coś musi być nie tak od strony korpusu, aby to poprawiać od strony obiektywu, czyli usiłować nie dawać się robić w trąbę. Na przykład była aktualizacja do Tamrona SP 90 mm f/2,8 macro model 017 powodująca szybsze uruchamianie się aparatu Canon EOS 5D Mk IV z tym obiektywem, oraz redukująca wyczerpywanie się baterii w tym aparacie z tym obiektywem, nawet, gdy aparat był wyłączony. Jakim cudem obiektyw może pobierać prąd przy wyłączonym korpusie, to ja pojęcia nie mam :mrgreen:

pawel.guraj
06-09-2023, 13:27
Aktualizacje firmware do obiektywów Canona nie istnieją w ogóle.

Krótkie losowe wyszukiwanie:
https://www.canon.pl/support/consumer/products/lenses/ef/ef24-105mm-f4l-is-ii-usm.html?type=firmware&detailId=tcm:125-1574514&productTcmUri=tcm:125-1484009
https://www.canon.pl/support/consumer/products/lenses/ef/ef-100-400mm-f45-56l-is-ii-usm.html?type=firmware

Myślę, że to podsumowuje wartość Twojej wypowiedzi.


p,paw

atsf
06-09-2023, 13:42
Krótkie losowe wyszukiwanie:
https://www.canon.pl/support/consumer/products/lenses/ef/ef24-105mm-f4l-is-ii-usm.html?type=firmware&detailId=tcm:125-1574514&productTcmUri=tcm:125-1484009
https://www.canon.pl/support/consumer/products/lenses/ef/ef-100-400mm-f45-56l-is-ii-usm.html?type=firmware

Myślę, że to podsumowuje wartość Twojej wypowiedzi.


p,paw

No faktycznie, coś tam jest, ale powiem szczerze, że nie spotkałem się na tym forum jeszcze nigdy z taką informacją, więc mi się po prostu wydawało, że nie istnieje. Moja culpa :cry: Mimo wszystko wolałbym zobaczyć poprawki do korpusów w kwestii współpracy z obiektywami firm niezależnych, a nie poprawki do obiektywów tych firm w kwestii współpracy z korpusami Canona.

Bangi
06-09-2023, 13:56
No ale jeżeli jest tak odbierane to się powstrzymam w przyszłości. Zdjęć komentować nie będę, bo jestem kompletnym amatorem więc zawodowców komentować po prostu nie wypada.


Daj spokój, rób swoje i dziel się wiedzą dalej. Ja zawsze chętnie czytam Twoje wpisy :)
Dałbym też "lajka" za to, że nie dajesz się wciągać w przepychanki, tylko dalej robisz swoje ;)

WinSho
06-09-2023, 14:48
Ja bym proponował napisać coś na temat R6II lub w dziale foto się pochwalić kadrami :mrgreen: niż tutaj tracić czas i energię na zbędne udowadnianie kto lepszy :D Przybijcie sobie piątkę i już dajcie spokój tej stabilizacji.

rojo
06-09-2023, 14:54
Chyba niechcący sprowokowałem jakaś niepotrzebną gównoburzę i dalej nie mam odpowiedzi czy konkretnie samyang RF 85/1.4 AF współpracuje z R62 :D, ale jutro sprawdzę to organoleptycznie, bo odbieram swój egzemplarz R62 i nie omieszkam tą się informacją podzielić. Więcej luzu Panowie...

totamten
06-09-2023, 15:06
Chyba niechcący sprowokowałem jakaś niepotrzebną gównoburzę i dalej nie mam odpowiedzi czy konkretnie samyang RF 85/1.4 AF współpracuje z R62 :D, ale jutro sprawdzę to organoleptycznie, bo odbieram swój egzemplarz R62 i nie omieszkam tą się informacją podzielić. Więcej luzu Panowie...

I doszliśmy do ludowej mądrości: "co masz zrobić jutro... zrób sam" Gratuluję zakupu i abyś był zadowolony!

rojo
06-09-2023, 16:15
I doszliśmy do ludowej mądrości: "co masz zrobić jutro... zrób sam" Gratuluję zakupu i abyś był zadowolony!

jak samyang będzie banglał to będę mega zadowolony, jak nie to trochę mniej choć R61 zostaje ze mną jako backup i drugi aparat więc zawsze będę miał samiego na co zapiąć :D