PDA

Zobacz pełną wersję : Czyszczenie matówki...



wizja
22-10-2004, 19:06
Witam,
szukałem ale znalazłem tylko czyszczenie matrycy i czyszczenie matówki po jej demontażu.. powiedzcie mi, proszę pięknie, jak to cudo wyczyścić bo jak na razie zaliczyłem więcej strat niż zysków - znaczy to, że matówka żyje ale ma się gorzej niż przed czyszczeniem (lepsze wrogiem dobrego ;]). Miałem jeden paproch teraz mam ... 'dużo' to odpowiednie słowo :?

help, hilfe, pomoszti, pomocy! :lol:

MichalP
22-10-2004, 22:32
ja tez mialem ostatnio kropeczke a teraz mam kropeczke i jakiegos wlosa :) bo w komisie zachcialo mi sie zakladac stara tokine 35-300.. dolaczam sie do prosby...

Gruszka boje sie ze jak dmuchne to i tak na chwile tylko zalecze problem.. bo paroch gdzies musi powedrowac i nie daj boze na matryce...

wziol bym to wessal jakims malutkim odkurzaczem ale boje sie ze mi cos zlapie co nie powinien :)

Gdzie mozna kupic jakies urzadzenie czy cos do czyszczenia takic detali ?

Tequil
22-10-2004, 22:54
SENSOR SWABY sie sweitnie nadaja ... nasaczone płynem ECLIPSE... najpierw matryce wyczyscisz a pozniej matowke... lub specjalny kit z dmuchawkoszczoteczka firmy HAMA

Vitez
23-10-2004, 02:45
A ja szczerze radze - olewac. Chyba ze bardzo przeszkadza w kadrowaniu/ostrzeniu, ale lepiej sie przyzwyczaic bo mozna bardziej zepsuc niz naprawic ;)

wizja
23-10-2004, 10:06
lekko się obawiam szczoteczko-dmuchawek bo właśnie taką sobie załatwiłem matówkę a i słyszałem, że można sobie gdzieś tam głębiej to i owo wdmuchnąć :wink:

olać?.. spoko, nic tylko czekać aż śmietki z matówki zmienią miejsce postoju na matrycę :?

hmmm.. chyba się przejdę do sklepu i coś wydumam. dzięki :D

Janusz Body
23-10-2004, 10:58
lekko się obawiam szczoteczko-dmuchawek bo właśnie taką sobie załatwiłem matówkę a i słyszałem, że można sobie gdzieś tam głębiej to i owo wdmuchnąć

Matówke naprawde najlepiej olewać. Zwykle można tylko pogorszyć sprawe. Szczoteczek i pędzelkow (zwlaszcza Hama - paskudna jakosc włosa) wogole nie polecałbym. Kurz na szczoteczce - prawie zawsze jest i potrafi pieknie sie przykleic do matowki. W 300D nie ma pryzmatu a zastepuje go zespol luster. Najlepiej tego nie dotykac :-)

Czyszczenie matrycy płyn Eclipse za okolo 60 PLN - mozna kupic u nas. Tutaj (http://www.minilabservice.pl/)

Swabow za 300 PLN kupowac nie trzeba bo mozna se zrobic samemu. Opis tu: Kiknij (http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning) Czysci sie raczej łatwo, no może z odrobina strachu...

Janusz

Cichy
23-10-2004, 12:02
Gdzieś już o tym pisałem.

Teoretycznie NIE WOLNO tykać niczym innym niż dmuchawką, tyle, że ja przez głupotę upaćkałem całą matówę.

Co pomogło:

1. Płyn do optyki
2. Pałeczka do czyszczenia optyki

Zwilżyć pałeczkę, pomazać matówkę (najlepiej kolistymi ruchami, zgodnie z fakturą na matówce), potem odczekać kilkanaście sekund i suchą stroną pałeczki wypolerować również kolistymi ruchami do sucha. Na końcu wydmuchać i matówka jak nowa.

Dla ekstremistów - matówę można wymontować i przeprowadziś operację z dala od aparatu.

Tequil
23-10-2004, 13:29
ja wyczyscilem "zuzytym sensor swabem" nasaczonym płynem Eclipse'a i jest czysciutka jak łza

Mac
08-04-2007, 13:57
Eclipse jest świetny do czyszczenia matrycy, nie myślałem, że można użyć go do czyszczenia matówki. Jak już naprawdę mocno usyfi się moja matówka to tak zrobię jak piszecie.

MacGyver
09-04-2007, 07:20
Witam,
szukałem ale znalazłem tylko czyszczenie matrycy i czyszczenie matówki po jej demontażu.. powiedzcie mi, proszę pięknie, jak to cudo wyczyścić bo jak na razie zaliczyłem więcej strat niż zysków - znaczy to, że matówka żyje ale ma się gorzej niż przed czyszczeniem (lepsze wrogiem dobrego ;]). Miałem jeden paproch teraz mam ... 'dużo' to odpowiednie słowo :?

help, hilfe, pomoszti, pomocy! :lol:
Polecam wizytę w punkcie naprawy foto, takim zwykłym, gdzie naprawia się analogi. Zapłacisz pewnie 15-20 zł a matówkę i od razu lusterko będziesz miał czyściutkie jak zaraz po wyjęciu z pudełka.

Kubaman
09-04-2007, 08:36
panowie, zerknijcie na daty..

stdanielo
25-07-2007, 23:38
podłącze się pod wątek, może ktoś wie jak wyjąć matówkę z 50E?

towersivy
25-07-2007, 23:54
SENSOR SWABY sie sweitnie nadaja ... nasaczone płynem ECLIPSE... najpierw matryce wyczyscisz a pozniej matowke.

Wątek fakt stary choć myślę że bardzo przydatny, najbardziej podzielam tą wypowiedz, moja matówka zaliczyła już przyklejone komary i inne małe diabelstwa, nawet kawałek łupinki z pola kukurydzianego :smile:

schabu
07-01-2008, 20:53
no ja głupi lekko ją niechcący pośliniłem - nie pytajcie jak:D - i mam teraz takie maziaki i nie mogę ich usunąć. ani wodą destylowaną, ani ściereczką do optyki. więc... HELP!!:D

kondziu
07-01-2008, 22:55
mimo ze temat stary... probowalem wyczyscic matowke w 40d-skonczylo sie na wymianie(choc teraz mam wersje D ;) )... -reasumujac nie polecam samemu czyscic matowki

pozdrawiam

schabu
07-01-2008, 23:34
no a gdzie kupiłeś, za ile i jakie wrażenia?
i czy serio nikt nie miał takiego przypadku?

wpj
07-01-2008, 23:49
@schabu
patyczek kosmetyczny, zaczynamy od srodka, i krecimy spiralke czyli zataczajac coraz wieksze kregi wychodzimy poza matowke, spychajac wszystko poza nia :D
patyczek mozna wczesniej delikatnie opalic, aby jakies nitki z niego nie wypadaly
operacje powtorzyc do skutku, czesto zmieniajac patyczki na nowe.

poniewaz ciezko sie dostac w niektore miejsa matowki nie wyciagajac jej z aparatu patyczek mozna sobie na oko podzielic na 3 czesci i przelamac go w dwoch miejscach tworzac litere u, tak przygotowanym patyczkiem wszedzie sie dotrze :)

po tej operacji moja matowka znow byla jak nowa :)

schabu
08-01-2008, 02:40
ja mam 40D i matówkę się łatwo wyciąga-za łatwo:D jutro sprawdzę Twoją metodę i mam nadzieję, że smugi zejdą.

BelYaal
08-01-2008, 10:56
A jak juz, to co mozna zepsuc? Bo piszecie, ze lepiej nie ruszac. Co bedzie nie tak jak sie taka matowke za bardzo obruszy/poruszy/zepsuje?

schabu
08-01-2008, 14:10
no ja mam smugi jak patrze w wizjer. do tego można pewnie ją porysować.

kondziu
08-01-2008, 22:35
kupilem na allegro 120-30zl zwrot do konca grudnia :)
jeszcze niemialem okazjii testowac ale pewnie przy kadrowaniu np nad morzem horyzont tak nie ucieknie ;)

lokowaty
02-07-2008, 23:04
Witam!

Czy wie ktoś jak można i czy można wyjąć to szkło co jest za matówką w 40D? Bo mam na tym b. dużo paprochów...od dmuchania właśnie gruszką...Chodzi o to szkiełko z pkt. AF co jest widoczne po wyjęciu mat...

pzdr!

janmar
02-07-2008, 23:14
Witam!

Czy wie ktoś jak można i czy można wyjąć to szkło co jest za matówką w 40D? Bo mam na tym b. dużo paprochów...od dmuchania właśnie gruszką...Chodzi o to szkiełko z pkt. AF co jest widoczne po wyjęciu mat...

pzdr!

Jest to zapewne pryzmat pentagonalny.Oddalbym do serwisu tą czynność.
:-) Pozdrawiam.

dr11
03-07-2008, 01:01
Jest to zapewne pryzmat pentagonalny.Oddalbym do serwisu tą czynność.
:-) Pozdrawiam.
To jeszcze nie jest pryzmat. To plastikowa płytka z naniesionymi prostokątami AF. Jedynym sposobem do jej wyjęcia jest odkręcenie bagnetu, następnie odkręcenie górnego uchwytu (2 śrubki). Operacja ryzykowna dla ludzi o mocnych nerwach i z odpowiednio dobrymi śrubokrętami. Lepiej nie zaczynać, zostawić i przyzwyczaić się.

asdfasfd
03-07-2008, 06:59
To co oni wykombinowali w tym 40D? To punkty AF nie są już na matówce? (swoją drogą jak na matówkę to mogli zrobić mniej ziarnistą)

Pojedź do serwisu i poproś żeby ci przedmuchali. Jeżeli ci to przeszkadza to rozwiązaniem nie jest przyzwyczajenie się. Wpadasz do serwisu na 2 minuty, prosisz o przedmuchanie i za chwilę oddają ci aparat bez paprochów. Czyszczą to bardzo mocnym strumieniem powietrza i przy tym te nasze wszystkie gruszki mają mało sensu.

Vitez
03-07-2008, 07:22
To co oni wykombinowali w tym 40D? To punkty AF nie są już na matówce? (swoją drogą jak na matówkę to mogli zrobić mniej ziarnistą)


Już w 20D punkty AF nie były na matówce tylko na osobnej płytce :roll: . Wiem bo sam rozbierałem i wymieniałem matówkę w 20D na taką z liniami, bez wpływu na punkty AF.

asdfasfd
03-07-2008, 07:54
Sprytne, dzięki za informację.

lokowaty
04-07-2008, 21:13
Hej!

Dzięki za info, a wie ktoś z czego są te pkt af na tej płytce?
Bo centralny nie podświetla się całym obwodem tylko jest poprzerywany...przyznam że czyściłem mikrofibrą z izopropanolem na łopatce :(

Pozdr!

P.S Czy jest na forum może przypadkiem pracownik z serwisu Canona?