PDA

Zobacz pełną wersję : jaka tkanina na dyfuzor



becik23
14-04-2022, 13:11
Hej. Z jakiego materiału byłoby najlepiej uszyć dyfuzor na parasolkę paraboliczną (185cm)? Chciałabym bardziej "przygasić" moc błysku. Standardowy dyfuzor, który mam jest zbyt cienki i nie pozwala robić zdjęć na małej przysłonie, dlatego chciałabym uszyć coś z grubszego materiału.

atsf
14-04-2022, 18:11
Załóż szary filtr i nie kombinuj z szyciem parasolek.

Jacek_Z
17-04-2022, 00:24
Hej. Z jakiego materiału byłoby najlepiej uszyć dyfuzor na parasolkę paraboliczną (185cm)? Chciałabym bardziej "przygasić" moc błysku. Standardowy dyfuzor, który mam jest zbyt cienki i nie pozwala robić zdjęć na małej przysłonie, dlatego chciałabym uszyć coś z grubszego materiału.
Złóż materiał dwukrotnie to stracisz pewnie z 1 EV. Jeśli musisz zejść z błyskiem jeszcze bardziej to tak jak kolega poradził - ND 4X będzie OK.

Tak na marginesie. Czasami słysze porady by kupować słabe lampy 200-300 Ws by mieć słaby błysk. I polecają jakieś Quadralite Up! czy Move. To błąd. Te lampy maja ograniczenie energii błysku jedynie do 1/32. Ja sugeruję lampy z wyższej półki. Pulse Pro X mają 1/256. No to sobie policzmy:
UP! 200 Ws na 1/32 to daje 6,25 Ws
Pulse Pro X 400 (!!!) Ws na 1/256 to daje 1,56 Ws.
Czyli 2x mocniejsza lampa (400 vs 200 Ws) potrafi pomimo tego być o 2 EV słabsza (1,56 vs 6,25 Ws).

Formedia
08-09-2022, 12:08
Chciałby odnieść się do tematu głównego "jaka tkanina na dyfuzor", który wydaje się być bardzo interesujący. W każdym studio fotograficznym i filmowym prędzej czy później przychodzi moment, w którym gotowe rozwiązania są niewystarczające do realizacji celów i trzeba zrobić coś samodzielnie. Dosyć często bywa też tak, że rozwiązania profesjonalne, dotyczące akcesoriów dla fotografów i filmowców, są niedorzecznie drogie. Być może trafi się na forum ktoś kto wie jaka tkanina jest używana przy produkcji profesjonalnych dyfuzorów. Próbowaliśmy w naszym studio fotograficznym różnych tkanin, podszewek itp ale każda z nich jest obarczona jakąś wadą. Jedne zmieniają temperaturę barwową inne pochłaniają lub przepuszczają zbyt dużo światła etc. Może ktoś zechce się podzielić swoja wiedzą w tym temacie...

Jacek_Z
10-09-2022, 00:58
Tkanina dyfuzyjna, do butterfly. Nawet mają określone straty światła.