PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter Canon EOS RP



AnnaKaszkowiak
10-04-2022, 18:37
Szukam porady odnośnie zdjęć z czarną obwódka, jakie w tym momencie robi aparat. Nie mam obiektywu z mocowaniem RF, więc nie jestem w stanie sprawdzić, czy używając kompatybilnego obiektywu sytuacja się zmienia. Aparat robi zdjęcia takie, jak poniżej. Dlaczego tak się dzieje?
Aparat: Canon EOS RP
Adapter: Canon EF-EOS R
Obiektyw: Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS
7856
7856

beduin
10-04-2022, 18:52
Aparat to pełna klatka, obiektyw jest pod APSC. Przełącz aparat w tryb APSC i czarna winieta zniknie ale będą zdjęcia o mniejszej rozdzielczości. Lub kup obiektyw do pełnej klatki

RadOs41
10-04-2022, 18:54
Dlatego "się tak robi" bo masz aparat z matrycą full frame tzw. pełna klatka (FF) z mocowaniem RF (dla ML Canona). Adapter pozwala Ci założyć obiektywy z mocowaniem EF lub EF-S (przeznaczone do lustrzanek Canona). Te pierwsze (EF) są przeznaczone do aparatów FF i APS-C, a drugie (EF-S) do aparatów APS-C. Twoja Sigma ma mocowanie EF-S i jest z założenia przeznaczona do aparatów z matrycami APS-C (tzw. niepełno-klatkowymi). Do RP powinnaś używać obiektywów z mocowaniem RF lub przez adapter - z mocowaniem EF - i w tych przypadkach nie będzie winiety. Lub jak napisał wyżej beduin - przełącz aparat w tryb APS-C - jeżeli RP ma taka opcję (nie wiem) - wówczas nie będzie winiety, ale stracisz na rozdzielczości zdjęcia.

AnnaKaszkowiak
10-04-2022, 19:02
Dziękuję serdecznie za pomoc!

mxw
10-04-2022, 20:04
przełącz aparat w tryb APS-C - jeżeli RP ma taka opcję (nie wiem) - wówczas nie będzie winiety, ale stracisz na rozdzielczości zdjęcia.
Oczywiście RP ma taką funkcję, jak każdy EOS serii R.

Jest to druga opcja w menu - Cropping/aspect ratio - i trzeba ustawić na 1.6 (crop). Rozdzielczość spada do 10 Mpix (z 26 Mpix).

Co więcej, aparat ustawia crop 1.6 automatycznie po wykryciu obiektywu EF-S - także nawet gdyby ktoś chciał uzyskać taką ładną artystyczną winietę, jak na zaprezentowanym wyżej zdjęciu, to nie da rady - aparat sam to blokuje i nic nie przełączysz - a przeciętny użytkownik nawet się nie zorientuje. Dopiero później zobaczy tylko, że ma fotki o mniejszej rozdzielczości.

Natomiast jak tutaj aparat sam tego nie przełączył, to znaczy, że ta Sigma nie do końca jest kompatybilna z EOS RP i mogą z tego wyjść też inne problemy (przysłona, AF, złe dane w exif itp.), dlatego IMHO postaraj się jak najszybciej o jakiś normalny obiektyw Canon EF, tak aby w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu.

AnnaKaszkowiak
10-04-2022, 20:45
Reasumując: winiety nie będzie przy użyciu jakiegokolwiek obiektywu z mocowaniem EF przy użyciu adaptera? Mówiąc, że nie będzie winiety mam na myśli, że aparat sam nie zmieni mi trybu na 1.6 i nie zmniejszy jakości do 10mpix?

marfot
10-04-2022, 21:04
Reasumując: winiety nie będzie przy użyciu jakiegokolwiek obiektywu z mocowaniem EF przy użyciu adaptera?

Tak jest w przypadku obiektywów Canona z mocowaniem EF. Dedykowane tylko do APS-C obiektywy Canona mają bagnet EF-S co jest jasno napisane.
Inni producenci stosują bagnet EF Canona ale dopiero z oznaczenia (Sigma chyba "DC") lub opisu obiektywu wynika czy jest on do FF czy tylko do APS-C. Obiektywy dedykowane do APS-C dadzą się podpiąć do body FF ale właśnie winietują.

AnnaKaszkowiak
10-04-2022, 21:26
Tak jest w przypadku obiektywów Canona z mocowaniem EF. Dedykowane tylko do APS-C obiektywy Canona mają bagnet EF-S co jest jasno napisane.
Inni producenci stosują bagnet EF Canona ale dopiero z oznaczenia (Sigma chyba "DC") lub opisu obiektywu wynika czy jest on do FF czy tylko do APS-C. Obiektywy dedykowane do APS-C dadzą się podpiąć do body FF ale właśnie winietują.

W takim razie ten obiektyw https://www.optyczne.pl/311.2-Test_obiektywu-Sigma_A_24-105_mm_f_4_DG_OS_HSM_Zdj%C4%99cia_i_parametry.html powinien być ok?

mxw
10-04-2022, 21:35
Wydaje się, że ten obiektyw ma mocowanie EF pod pełną klatkę (czerwona kropka), więc powinien być ok. Ale czy koniecznie musi być stara Sigma?

Jak już było widać w przypadku tej pierwszej Twojej Sigmy - jest nie do końca kompatybilna z nowym Canonem - więc i ta Sigma może nie być. Masz jakiś określony budżet na szkło?

AnnaKaszkowiak
10-04-2022, 21:40
Myślę, że taki maks to 5 tys. O Sigmie myślałam dlatego, że ogólnie była już sprawdzona i byłam z niej zadowolona, aczkolwiek moje doświadczenie ze sprzętem jest znikome, więc chętnie posłucham bardziej doświadczonych.

mxw
10-04-2022, 21:49
W najnowszych EOS problemy z kompatybilnością osprzętu (lampy błyskowe, obiektywy) się nasilają - oczywiście Canon robi to celowo.

Budżet masz taki, że dasz radę ogarnąć jakiś sensowny obiektyw Canon EF, nawet RF, nie wspominając już o używkach EF. Do jakiej fotografii szkło potrzebujesz? Uniwersalne czy widoczki, portrety itp.? Koledzy tu chętnie coś podpowiedzą. 8-)

cepelia
11-04-2022, 09:38
Za około 1000 pln kupisz kitowy obiektyw 24-105 F4-7.1, nie jest to najjaśniejszy obiektyw na ziemi, ale jest ostry, tani, przeznaczony do systemu RF (z pierścieniem funkcyjnym), ma stabilizację i jest całkiem solidnie zbudowany. Zobacz jaka ogniskowa będzie najczęściej wykorzystywana przez ciebie i dopiero wtedy jak poćwiczysz i będziesz miała więcej pojęcia czego potrzebujesz, kup sobie lepszy obiektyw. Mam ten obiektyw i sprawdza się super, w związku z tym że zależy mi na dużej głębi ostrości (wszystko ostre na zdjęciu) to pomimo że obiektyw jest nie jest jasny i tak przymykam przysłonę.

ps.

Nie zauważyłem problemów z kompatybilnością przez przejściówkę Canona ale widziałem już filmik na YT jak przy zastosowaniu jakiejś innej przejściówki przy zmianie ogniskowej pojawiała się winieta (wyglądała jak ta z pierwszego posta).

Marcinus
12-04-2022, 07:41
Miałem ten obiektyw z 80D i po zakupie Rki jak podpiąłem go przez oryginalny adapter Rka rozpoznawała i przełączała się automatycznie na cropa.

AnnaKaszkowiak
12-04-2022, 17:10
Potrzebuję obiektyw dość uniwersalny 24-70mm albo coś mniej więcej w tych zakresach byłoby idealnie. Cieszyłabym się z obiektywu za ok 3 tys, żeby nie nadwyrężać zanadto budżetu. Ten obiektyw o którym mowa RF 24-105mm f/4-7.1L IS STM wart jest polecenia? Widzę go do kupienia za trochę ponad 2 tys. Dużo różni się od dodawanego obecnie do zestawu RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM?

mxw
12-04-2022, 22:33
To jest ten sam obiektyw Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM - nie ważne czy w zestawie, czy bez zestawu. Oczywiście chodzi o wersję bez literki "L".

Niektórzy go polecają (może jak nie ma się nic innego) - mi się udało go kiedyś kupić za ok. 1000 zł (wg mnie tyle jest wart), a mimo to raczej bym go nie polecił. Przede wszystkim jest mega ciemny na długim końcu (f/7.1) co powoduje, że w ciemniejszych scenach, czy w pomieszczeniach, działa na granicy możliwości AF w EOS RP. Ostatecznie użyłem go może raz i teraz leży nieużywany.

Zdecydowanie bardziej polecałbym nawet stary, ale jakiś jaśniejszy obiektyw. Sam (też za 1000 zł) kupiłem kiedyś stary i potrzaskany EF 17-40 f/4L i z przejściówką sprawia on dużo bardziej solidne wrażenie i działa dużo pewniej i bez żadnych problemów z AF, niż to plastikowe 24-105 f/4-7.1

Natomiast jeżeli pytasz o 24-105 f/4L - tu jest literka "L", ale nie ma "7.1" to oczywiście, że to jest dużo lepsza opcja, zarówno w wersji RF jak i EF - to jest dobry sprzęt i na lata.

Używany EF 14-105L w dobrym stanie trafisz za ok. 1500 zł. Ceny nowych w sklepach znasz. Decyzja należy do Ciebie. 8-)

marfot
13-04-2022, 09:54
Niedoceniany jest EF 24-70/4L, bardzo solidny, ostry, przyzwoity także na 24 mm.
Jako używany można go względnie tanio pozyskać.

AnnaKaszkowiak
13-04-2022, 09:57
Tak naprawdę jeśli mam kupować obiektyw, który będzie mnie ograniczał i działał jakoś kiepsko, to na co było kupowanie body RP. Czytałam opinie odnośnie tego taniego obiektywu RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM i ogólnie rzecz biorąc ludzie go polecali. Ale wiadomo, wszystko to są subiektywne opinie. Byłam i tak z góry nastawiona na kupno czegoś droższego i obiektyw EF 24-105mm f/4L IS USM może okaże się odpowiedni. Nowy na allegro kosztuje 3,5 tys. Z pewnością przemyślę ten zakup.
I skoro już jesteśmy w temacie obiektywów - czy warto w późniejszym czasie zaopatrzyć się w tą tanią 50-tkę do robienia portretów, czy szkoda też marnować pieniądze na kolejny najtańszy z Canonów obiektyw?

Leon007
13-04-2022, 13:35
Tę decyzję warto odłożyć na potem, po zrobieniu kilku albo kilkunastu zdjęć Twoim nowym 24-105 L (albo 24-70 L, chociaż ja wziąłbym 105). Może stwierdzisz, że do portretu na pełnej klatce lepszy jest obiektyw 85 mm.
I rzeczywiście, skoro już "było kupowanie body RP", to kupuj rzadziej, ale lepiej. Bo będzie jak u mxw - kupisz i użyjesz raz.

mxw
13-04-2022, 22:45
Tak naprawdę jeśli mam kupować obiektyw, który będzie mnie ograniczał i działał jakoś kiepsko, to na co było kupowanie body RP.
No dokładnie.
Ograniczała Cię przede wszystkim ta Sigma z pierwszego posta.

Pozostałe polecane tu obiektywy EF/RF, szczególnie Canona, szczególnie "L" - niezależnie czy przez adapter czy nie - raczej nie będą Cię ograniczać.



czy warto w późniejszym czasie zaopatrzyć się w tą tanią 50-tkę do robienia portretów, czy szkoda też marnować pieniądze na kolejny najtańszy z Canonów obiektyw?
Masz na myśli nifty-fifty czyli Canon RF 50 f/1.8 za niecały 1 kPLN?
https://www.cyfrowe.pl/obiektyw-canon-rf-50-f-18-stm-p.html

A dlaczego w późniejszym czasie?
To jest świetne szkło wręcz idealne do EOS RP - razem z RP tworzy mini-kompakt full-frame - wg mnie nie rzucający się w oczy ideał - mam i używam do wszystkich portretów i nie tylko - i mega polecam. 8-)
Na Twoim miejscu nie czekałbym, tylko leciał jutro do sklepu kupować.

To raczej zoomy mogą poczekać. ;)



Bo będzie jak u mxw - kupisz i użyjesz raz.
Dziś celowo zapiąłem ten RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM, żeby zobaczyć czy może jednak.... próbowałem na 105mm zrobić zdjęcie kotu. Średnio mi się udało. Kot był za szybki. :roll:
Nie mówię, że to jest kiepskie szkło. Ma makro (chyba), stabilizację, nieruchomym obiektom da się zrobić świetne zdjęcia. Do tego jest dość małe i lekkie.

No ale raczej drugi raz bym go nie kupił - IMHO lepiej używka EF w wersji "L" (17-40 albo 24-70 albo 24-105) albo dozbierać do nowej wersji RF (14-35L albo 24-105L) - choć to już trochę budżetowe przegięcie.

cepelia
16-04-2022, 15:31
Nie mówiłem że ten obiektyw to mistrzostwo świata, ale lepiej taki za 1000 niż coś innego za 3000 lub więcej nie mając pewności czy będzie ok. Bez urazy ale czytając pytania, mam wrażenie że pani Ania dopiero zaczyna przygodę... i stąd moja rekomendacja dla obiektywu kitowego.
Mam ten obiektyw i tak jak mówiłem, wszystko zależy do czego go będziemy używać... np. jakaś jasna 85, jeśli chcemy zrobić zdjęcie przy grilu na wakacjach i tak musimy przymknąć przysłonę żeby głębia ostrości była w miarę przyzwoita, nie mówię już ile się trzeba nalatać żeby zrobić jakieś fajne kadry... a cena jest chyba z osiem razy wyższa...

mirror
16-04-2022, 19:07
tanio kupisz - dwa razy kupisz - jak to mawiają u mnie na wsi
jeśli eLki EF to kupować używki - nie spodoba się można sprzedać za tą sama cenę nawet po kilku latach - utrata wartości znikoma
kity są świetne do momentu aż się użyje jakiegoś bardziej realnego szkła
zawsze zachodzę w głowę dlaczego słaby obiektyw miałaby być dobry do "nauki" kto jest twórcą tego poglądu - producenci sprzętu?
mz nie warto schodzić poniżej jakości EF 24-105 L - to szkło to oczywiście nie jest cud świata ale widziałem sporo dobrych zdjęć zrobionych tym obiektywem - i używki są tanie i łatwo dostępne nie warto kupować nowego

mxw
20-04-2022, 13:32
Dokładnie.
IMHO dwie uwagi:
Warto do opcji EF 24-105L dodać jeszcze EF 17-40L - mi akurat ten bardziej przypasował, bo mniejszy, lżejszy, ma pełne wewnętrzne zoomowanie i ostrzenie, i jest bardziej uniwersalny we wnętrzach i widoczkach, a na upartego przy 40 zrobisz nawet portret.
Druga uwaga: EF 24-105L ma dwie wersje różniące się dość znacznie - też wyglądem - warto o tym pamiętać porównując ceny - wersja druga jest oczywiście dużo lepsza (podobno), ale wg mnie wersja pierwsza też robi robotę.

marfot
20-04-2022, 22:00
Druga uwaga: EF 24-105L ma dwie wersje różniące się dość znacznie - też wyglądem - warto o tym pamiętać porównując ceny - wersja druga jest oczywiście dużo lepsza (podobno), ale wg mnie wersja pierwsza też robi robotę.
Warto brać pod uwagę C24-70/4L jako alternatywę dla C24-105L :
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1072&Camera=979&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=823&CameraComp=979&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

mxw
21-04-2022, 00:06
Okay, tak, ale w sumie jakie miałyby być zalety 24-70/4L w stosunku do 24-105/4L?

Mniejszy? Lżejszy?

Tańszy? Wewnętrzne ogniskowanie i zoomowanie? Raczej nie. Wygląda na droższy i krótszy zakres. Cena widzę prawie jak za starsze 24-70/F2.8L.

Wydaje mi się, że jak ktoś kupuje używany, to cena będzie głównym kryterium, a jak cena nie byłaby głównym kryterium, to w sumie wtedy raczej bym celował w nowy RF.

tombas
21-04-2022, 07:07
Okay, tak, ale w sumie jakie miałyby być zalety 24-70/4L w stosunku do 24-105/4L?

RF.

Ostrość na szerokim i zupełnie przyzwoita funkcja makro (sam dla niej kiedyś kupiłem to szkło)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk