PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Canon RP lub R nada się do fot na hali?



Makudonarudo
19-03-2022, 17:38
Mam pytanie do posiadaczy RP i/lub R.
Czy ten korpus nada się aby pocykać (amatorsko) sport na hali typu piłka ręczna/koszykówka?
Styl focenia to albo pojedyńcze zdjęcia albo krótkie serie (3/4 na sec) - one shot oraz servo.
Do tej pory fociłem głównie jedynkami (ostatnio 1d mark 3) i jedynki są OK.
I tu własnie pojawia się pytanie o następcę.
Jedynka trzecia jest z 2007 roku, a RP z 2019.
I czy z RP będę w stanie coś porobić na hali?
Czy raczej zbierać na jedynki DXy?

Główne pytanie to takie czy AF w RP choćby dorównuje AF z Canona 1d mark 3.

marfot
19-03-2022, 18:03
Obejrzyj ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=i1T0FCEMebE&t=959s

jinks
19-03-2022, 18:14
Wg mnie w takich zastosowaniach praca z R lub RP będzie ciągłą frustracją. Polecam R6 albo zostawić do tego celu dslr.
Przyczyna? Opóźnienia w wizjerze, blackout-y itd. Polecam najpierw wypożyczyć taki sprzęt na jakiś mecz.

Makudonarudo
20-03-2022, 13:12
No tak. Te opóźnienia mogą denerwować.
Trochę filmowałem 800D więc to takie live view.
I faktycznie te nawet minimalne opóźnienie było odczuwalne i filmując musiałem trochę wyprzedzać akcję.
Jednym okiem patrzeć ma monitor a drugim na boisko.
A bezlustra klasy R6/R5/R3 to rozumiem już są dużo szybsze?

jinks
20-03-2022, 13:25
No tak. Te opóźnienia mogą denerwować.
Trochę filmowałem 800D więc to takie live view.
I faktycznie te nawet minimalne opóźnienie było odczuwalne i filmując musiałem trochę wyprzedzać akcję.
Jednym okiem patrzeć ma monitor a drugim na boisko.
A bezlustra klasy R6/R5/R3 to rozumiem już są dużo szybsze?Wg. mnie od R6 w górę można już swobodnie fotografować sporty i akcję.
Wiadomo, że trzeba to przemyśleć, bo jednak R jest 2x tańszy niż R6 a jeśli focisz amatorsko to jeśli część zdjęć nie wyjdzie to nic się nie dzieje. Ciągle są dostępne też tanie dslry z rynku wtórnego.
Sporo zależy od tego ile możesz i chcesz wydać.
W tym roku mają się pojawić też nowe Rki. Może warto poczekać?

mxw
20-03-2022, 21:22
IMHO jak masz 1D mk3, to masz już sensowny DSLR do sportu - i jedyny kierunek rozwoju to ML - ale faktycznie, też musi to być dobry ML, czyli od R6 w górę.

Informacyjnie co do RP: co prawda nie piszesz nic o szkłach, ale wg mnie nie ma opcji, żeby RP dało radę w sporcie - on jest pod każdym względem za wolny. Nawet na sesjach z modelkami wkurza jego powolność (AF, lag spustu, wolna seria, nawet podgląd zdjęć jest o tę sekundę za późno, mimo szybkich kart), więc w ogóle o nim nie myśl.

Także zbieraj może nie na 1Dx, ale właśnie na R6, R5, albo R3. Albo R1, jak się pojawi.

Pamiętaj też o wadach ML w stosunku do DSLR: nie działa wspomaganie AF z lampy (w hali to wg mnie było mega istotne) oraz przy dłuższych seriach potrafią się przegrzać.

mac_27
21-03-2022, 15:55
Wg mnie w takich zastosowaniach praca z R lub RP będzie ciągłą frustracją. Polecam R6 albo zostawić do tego celu dslr.
Przyczyna? Opóźnienia w wizjerze, blackout-y itd. Polecam najpierw wypożyczyć taki sprzęt na jakiś mecz.

Canon EOS R + EF135/2:

https://www.instagram.com/p/CY3qQUxj53Z/

Nie wiem skąd ta opinia o frustracji z blackout, opóźnieniach w wizjerze.
Jak dla mnie sprzęt bardzo dobrze się sprawdza również w sporcie.

mxw
22-03-2022, 01:36
Ja pisałem o RP - opóźnień jako takich czy blackout w wizjerze nie ma (chyba) (nie wiem), ale pomiędzy zrobieniem zdjęcia, a wyświetleniem go na LCD (gdy akurat jednak chcesz na nie rzucić okiem, czyli po naduszeniu guzika, bo normalnie podgląd ma się wyłączony), mija wieczność, czyli z pół sekundy albo lepiej.

Tak czy inaczej - wg mnie R jest spoko (szczególnie z takim szkłem), ale w RP niech się kolega nie pakuje (choć pewnie z 135/2 też jakoś dałby radę).

BTW mac_27, fajna galeria z meczu (pytanie jaki % był trafionych, ale domyślam się, że wysoki) - a poza tym - brrr, aż ciarki mnie przeszły, na szczęście już wyrosłem z takich zdjęć. ;)

Bangi
22-03-2022, 12:08
Jeśli zaakceptujesz "ograniczenia i utrudniania" R lub Rp to się nadadzą. Ja akceptuję i focę R samoloty, dziecko w ruchu, kiedyś również na boisku. Ne zmienia to faktu, że zdecydowanie wolałbym mieć R5, no ale czasem nie ma się tego, co by się wolało mieć.

mac_27
22-03-2022, 20:07
BTW mac_27, fajna galeria z meczu (pytanie jaki % był trafionych, ale domyślam się, że wysoki) - a poza tym - brrr, aż ciarki mnie przeszły, na szczęście już wyrosłem z takich zdjęć. ;)

Ostrość trafiona prawidłowo w 90% przypadków mógłbym powiedzieć.
Największy odrzut przy takiej fotografii to kompozycja, która jest po części po mojej stronie, a po części to kwestia szczęścia, przypadku, bycia w odpowiednim miejscu w odpowiedniej chwili.
Tak czy inaczej, uważam, że EOS R daje radę, szczególnie z dobrym, jasnym i szybkim obiektywem jakim jest EF 135/2.
Pewnie, gdybym zarabiał na fotografii to warto byłoby dołożyć kilka tysięcy do R6, a tak cieszę się z tego sprzętu i staram się maksymalnie wykorzystać jego możliwości.
Wydaje mi się, że jest jeszcze mała przewaga R nad R6 - rozdzielczość matrycy. Czasami przydaje się, jak trzeba zdjęcie mocno skadrować.

Makudonarudo
23-03-2022, 11:50
Głównie bym robił 70-200 2.8
Na jedynce czasem fociłem 50mm stm - tu już było dużo gorzej.
Mniejsze obiekty dla obiektywu i gorszy AF.
Ale ogólnie coś focić się dało.
135mm tak pół na pół. Nie był zły ale też wolniejszy od 70-200.
Częściej potrafił się zgubić, a jak się zgubił to też chwilę trwało odnalezienie się.
No najlepiej będzie chyba wypożyczyć najpierw tego R i zobaczyć.
Docelowo będzie R5 bo tam jest dużo pikseli więc w praktyce dodatkowy zoom.

skura
29-03-2022, 20:17
z foceniem na hali, bywa różnie... Wszystko oczywiście zależy od oświetlenia, czyli oszczędności. jak impreza jest niszowa, bez telewizji, to zapomnij o mniejszym iso niż 4000(przysłona ok 5 i czas 1/500). Wg mnie, takie iso nie służy R-ce(z tego korzystam, wcześniej był 5dmk3 i 6d). Znacznie lepsze efekty z takiego iso osiągałem na 5 i 6. z "łapaniem" ostrości - jest zdecydowanie lepiej niż w 5dmk3 czy 6d. tego nie ma co porównywać(ustawiony mam krzyżyk i alservo). zostało mi szkieł ef i do zdjęć na hali(piłka ręczna kobiet), czy na lodowisku używam głównie 70-200 4l(bez is-a), oczywiście z adapterem canona(tym podstawowym). jedyne co zauważyłem, to jakieś "metaliczne cykanie" 70-200, przy wyzwoleniu migawki. W 2 innych obiektywach, które podpinałem przed adapter do R-ki(24-105L i 50 stm) - takie "cykanie" nie występuje. Rp w łapkach nie miałem

Makudonarudo
30-03-2022, 11:03
No ja siedzę tylko w niszowych imprezach:)
Aby nie drażnić zawodowców i aby nie robić fotograficznego sztucznego tłumu.
Na szkłach 1.8 czy 2 to udaje mi się utrzymać iso 400-800 max 1600.
A na 2.8 czasem wchodzę i na 3200.
Choć zdarzały się też takie hale że nawet na 1.8 i 3200 było za mało.
Chwilowo mam przerwę w fotografowaniu ale na coś będę zbierał.
Na sam początek albo znowu stara jedynka albo 7d2 a potem może wypożyczę
r6 aby zobaczyć jak się sprawuje. Ogólnie też mi zależy na cichej migawce bo jedynki
są bardzo głośne. A to czasem przeszkadza. No i trochę więcej pikseli też by się przydało do kadrowania.
To główne powody do zmiany 1d3 na coś innego. No i ewentualnie odchylany ekranik i filmowanie.