PDA

Zobacz pełną wersję : 300d w studio



Last
22-10-2004, 15:18
witam
problem mam ze spasowaniem 300tki i swiatel w studio
nie da sie robic zdjec przy czasach krotszych niz 1/250 :((
zwykly kompakt fuji (jakis finepix) czy D70 nie maja zadnego problemu
synchronizacja przy 1/2000 czy 4000 dziala i fotki wychodzia si

da sie cos z tym zrobic?
pozdro
art

Krzychu
22-10-2004, 16:08
witam
problem mam ze spasowaniem 300tki i swiatel w studio
nie da sie robic zdjec przy czasach krotszych niz 1/250 :((
zwykly kompakt fuji (jakis finepix) czy D70 nie maja zadnego problemu
synchronizacja przy 1/2000 czy 4000 dziala i fotki wychodzia si


Zdaje się że 300D jako jedyny z wymienionych przez Ciebie ma mechaniczną migawkę i to pewnie jest problemem...
Nie sądzie żeby się dało zrobić cokolwiek, tylko ciekawi mnie po co Ci w studio krótsze czasu niż 1/250 ?

Tytus
22-10-2004, 16:28
witam
problem mam ze spasowaniem 300tki i swiatel w studio
nie da sie robic zdjec przy czasach krotszych niz 1/250 :((
zwykly kompakt fuji (jakis finepix) czy D70 nie maja zadnego problemu
synchronizacja przy 1/2000 czy 4000 dziala i fotki wychodzia si


Zdaje się że 300D jako jedyny z wymienionych przez Ciebie ma mechaniczną migawkę i to pewnie jest problemem...
Nie sądzie żeby się dało zrobić cokolwiek, tylko ciekawi mnie po co Ci w studio krótsze czasu niż 1/250 ?
może daje tak po oczach, że dla małej GO 1/4000 jest potrzebna....

P.S.
co masz na myśli mówiąc o mechanicznej migawce???

Last
22-10-2004, 16:37
Zdaje się że 300D jako jedyny z wymienionych przez Ciebie ma mechaniczną migawkę i to pewnie jest problemem...
Nie sądzie żeby się dało zrobić cokolwiek, tylko ciekawi mnie po co Ci w studio krótsze czasu niż 1/250 ?

1. im krotszy czas tym lepsza jakosc fotki. matryna ma 10/20 razy mniej czasu na generowanie szumu:)
2. porownaj zdjecia np. rozwiewanych wentylatorem wlosow zrobione prz 1/200 i 1/2000.. zobaczysz roznice

poza tym zalamka, ze jezeli jest tak jak piszesz :(

Krzychu
22-10-2004, 16:37
co masz na myśli mówiąc o mechanicznej migawce???

To że Nikon na czasach powyżej bodajże 1/250 ma migawkę elektroniczną w sensie takim jak mają prawie wszystkie cyfrowe kompakty (włączenie i wyłączenie matrycy ?) i stąd się bierze jego czas synchro 1/500 sek.
300D ma na wszystich czasach normalną roletową migawkę, oczywiście sterowaną elektronicznie.

A jak za bardzo daje po oczach to można większy softbox zapiąć, nie ? Albo ograniczyć moc lampy, jeżeli taką funkcje ma (a zdecydowana większość ma) :)

[ Dodano: 22-10-2004 ]



1. im krotszy czas tym lepsza jakosc fotki. matryna ma 10/20 razy mniej czasu na generowanie szumu:)
2. porownaj zdjecia np. rozwiewanych wentylatorem wlosow zrobione prz 1/200 i 1/2000.. zobaczysz roznice


Z ciekawości czystej pisałem, dzięki za info. Co do włosów - wierzę.



poza tym zalamka, ze jezeli jest tak jak piszesz :(

No chyba jest, typowa przypadłość dla zbyt krótkiego czasu - zapodaj sobie jakiś aparat z centralną migawkę, Mamiyę RB 67 albo Hasselka ;-)

Triszer
22-10-2004, 19:08
Hhhmmm

rozwiewanych wentylatorem wlosow
znaczy fotografujemy modelki...i światło gaśnie......hhmmmm

Kubaman
22-10-2004, 19:36
Może się wygłupię :? , ale wydawało mi się, że do 1/250 jest synchronizacja z wbudowaną lampą błyskową... :roll: Jeśli się ma dedykowaną serii EX, to wydaje mi się, że ma pełną synchronizację. W końcu lampy te maja również błysk stroboskopowy, który na pewno musi mieć wyższą niż 1/250 synchronizację :roll:

Zewnętrznej lampy nie mam :D , tylko mi sie przypominają artykuły z netu, jak szukałem informacji o 10D.

Krzychu
22-10-2004, 20:32
Może się wygłupię :? , ale wydawało mi się, że do 1/250 jest synchronizacja z wbudowaną lampą błyskową... :roll: Jeśli się ma dedykowaną serii EX, to wydaje mi się, że ma pełną synchronizację. W końcu lampy te maja również błysk stroboskopowy, który na pewno musi mieć wyższą niż 1/250 synchronizację :roll:


Wszystko prawda, EX'y mają synchro z krótkimi czasami tylko inicjator wątku nic o EX'ach nie pytał, ja przynajmniej zrozumiałem że chodzi o lampy studyjne, a 1/250 to czas synchronizacji z wbudowaną i wszystkimi innymi poza EX'ami w trybie FP - raczej reguła od której wyjątkiem są wspominane EX'y...
Poza tym EX'y nawet w wireless E-TTL'u alternatywą dla studyjnych nie są....

Last
22-10-2004, 21:19
Wszystko prawda, EX'y mają synchro z krótkimi czasami tylko inicjator wątku nic o EX'ach nie pytał, ja przynajmniej zrozumiałem że chodzi o lampy studyjne....

dokladnie, chodzi o lampy studyjne (jedna wyzwalana ze stopki, pozostale fotocela)
a jak jest w przypadku 10D?
nie ukrywam, ze troszke rozczarowany jestem...300d zabawka w koncu nie jest, przynajmniej do teraz tak myslalem...

Krzychu
22-10-2004, 21:48
dokladnie, chodzi o lampy studyjne (jedna wyzwalana ze stopki, pozostale fotocela)
a jak jest w przypadku 10D?


Tak samo, synchro 1/200 sek.
1 Ds Mark II ma synchro 1/250 sekundy, podobnie jak analogowy 1V.



nie ukrywam, ze troszke rozczarowany jestem...300d zabawka w koncu nie jest, przynajmniej do teraz tak myslalem...

Chyba niepotrzebnie jesteś rozczarowany, większość aparatów z migawkami szczelinowymi ma synchro z lampą w tych okolicach (patrz wyżej), te z centralnymi (średni i wielki format) ze wszystkimi dostępnymi które najczęściej kończą się na 1/500 sekundy...
Mamiye mają - 1/400, Hasellblad 501 CM - 1/500, obiektywy do wielkiego formatu Nikona 1/500 sek a to jest generalnie nie-zabawkowy sprzęt do studio :)
W sumie D70 ma 1/500 sekundy to wciąż jest dalekie od 1/2000 o których pisałeś, ale ta elektroniczna migawka chyba działa trochę jak centralna...

Last
22-10-2004, 23:00
W sumie D70 ma 1/500 sekundy to wciąż jest dalekie od 1/2000 o których pisałeś, ale ta elektroniczna migawka chyba działa trochę jak centralna...

nie wiem jak to jest, ale:
http://onephoto.net/info.php3?id=83383 - robiona D70 z czasem 1/4000
http://onephoto.net/info.php3?id=86075 - ta sama sesja ...1/5000

d70 bez najmniejszego problemu wspolpracuje z lampami studyjnym w pelnym zakresie czasow.
300d wysiada po 1/250...lipa
pzdr

Vitez
23-10-2004, 02:50
d70 bez najmniejszego problemu wspolpracuje z lampami studyjnym w pelnym zakresie czasow.
300d wysiada po 1/250...lipa
pzdr

Bo ma migawke elektroniczna powyzej czas synchronizacji. 300D, 10D , a moze wszystkie Canony dSLR maja tylko migawke mechaniczna szczelinowa - stad tego typu ograniczenie synchronizacji z lampami studyjnymi.
Poczytaj sobie o wadach i zaletach migawki elektronicznej - szczegolnie wlasnie przy tego typu krotkich czasach (hint: blooming matrycy) a moze zrezygnujesz ze stwierdzenia "lipa" ... chyba ze w studio tylko pstrykasz a nie zarabiasz to mozesz olac temat bloomingu migawki elektronicznej, olac 300D i robic jakimkolwiek aparatem z migawka elektroniczna (nawet kompaktem cyfrowym, ktory przy tego typu synchronizacji sprawdza sie lepiej niz 300D - po co komu dSLR? ;) ), ale wstepnie to mozesz uwierzyc - to dla twojego dobra takie ograniczenie.

DarekSzu
25-10-2004, 16:37
Można i przy 1/4000 sek :) Canonem :))))) Tak to prawda. Wystarczy wyzwolić lampy studyjne fleszem dedykowanym ale pod jednym warunkiem - lampy możesz ustawić na wyzwolenie drugim błyskiem :)))) Ja pracuję na MarkoFleszu i poza jedną rynną sufitową wszystkie taką opcję mają ale ja jadę na 1/200 i nie cuduję :))) Ale sprawdzałem i jest OK

Przemek Białek
26-10-2004, 01:31
ale podobnoz błysk zamraza obiekt w ruchu to po co te super krotkie czasy na upartego czy jak?

Last
26-10-2004, 18:12
ale podobnoz błysk zamraza obiekt w ruchu to po co te super krotkie czasy na upartego czy jak?

dokladnie po to. w studio nie tylko statyczne obiety sie fotografuje;)
wszystkim dzieki za info. wiem to co chcialem.
z 3setka w plenerze walcze, w studio jednak nikon.
pzdr

kedar6890
20-12-2004, 20:59
od paru lat używam 1/30 f 8 i jest ok.Oprócz mnie ustawiają tak inni moi koledzy.

maku
20-12-2004, 21:09
Niedawno pożyczałem koledze mój aparat na sesję w studio.
Jak pojechałem odebrać pobawiłem się trochę i sprawdziłem.
Faktycznie przy wyzwalaniu za pomocą 550EX ustawionej
na krótkie czasy i fotoceli naświetlał prawidłowo całą klatkę.
Tyle tylko, że zależało to jednak chyba od mocy, na jaką ustawione były
lampy studyjne. Przy mniejszych mocach zdarzało się jednak niedoświetlenie
(pojawiał się ciemny pasek).
Przy czym zaznaczam, że bawiłem się tylko chwilkę i nie sprawdziłem wszystkich
możliwych kombinacji.

akustyk
20-12-2004, 21:10
Bo ma migawke elektroniczna powyzej czas synchronizacji. 300D, 10D , a moze wszystkie Canony dSLR maja tylko migawke mechaniczna szczelinowa - stad tego typu ograniczenie synchronizacji z lampami studyjnymi.

no dobra, to kontynuujac watek zadam pytanie: jak to jest robione w Minoltach, ze aparaty synchronizuja sie w trybie HSS na czasach do 1/8000s? nie chodzi bynajmniej o cyfry, tylko zwykle analogi, gdzie jesli dobrze zgaduje migawka elektroniczna nie wchodzi w ogole w rachube?

Krzychu
22-12-2004, 09:27
Bo ma migawke elektroniczna powyzej czas synchronizacji. 300D, 10D , a moze wszystkie Canony dSLR maja tylko migawke mechaniczna szczelinowa - stad tego typu ograniczenie synchronizacji z lampami studyjnymi.

no dobra, to kontynuujac watek zadam pytanie: jak to jest robione w Minoltach, ze aparaty synchronizuja sie w trybie HSS na czasach do 1/8000s? nie chodzi bynajmniej o cyfry, tylko zwykle analogi, gdzie jesli dobrze zgaduje migawka elektroniczna nie wchodzi w ogole w rachube?

Ze studyjnymi lampami się synchronizują te Minolty czy z dedykowanymi lampami ?
Podejrzewam że to drugie i robią to dokładnie tak samo jak Canony z EX'ami, które w trybie FP (HSS) błyskają kilka razy w czasie ekspozycji...

akustyk
23-12-2004, 15:18
Ze studyjnymi lampami się synchronizują te Minolty czy z dedykowanymi lampami ?
Podejrzewam że to drugie i robią to dokładnie tak samo jak Canony z EX'ami, które w trybie FP (HSS) błyskają kilka razy w czasie ekspozycji...

z dedykowanymi. ze studyjnymi na "zwyklych" czasach. rozumiem ze z tym kilka razy chodzi o to ze pod rzad, dzieki czemu krotka ekspozycja "liznie" ktorys z blyskow?

Krzychu
23-12-2004, 16:07
z dedykowanymi. ze studyjnymi na "zwyklych" czasach. rozumiem ze z tym kilka razy chodzi o to ze pod rzad, dzieki czemu krotka ekspozycja "liznie" ktorys z blyskow?

Ogólnie mówiąc tak, więcej detali tu http://photonotes.org/articles/eos-flash/#fp

akustyk
23-12-2004, 22:41
Ogólnie mówiąc tak, więcej detali tu http://photonotes.org/articles/eos-flash/#fp

dzieki za info. lece poczytac