PDA

Zobacz pełną wersję : World Press Foto



hazan
14-02-2004, 17:11
Dziwie sie ze nikt nawet nie wspomnial o tegorocznej edycji i zdejciu ktore
zdobylo pierwsze miejsce.

dla niewtajemniczonych zdjecie znajduje sie tutaj :
http://www.worldpressphoto.nl/index.jsp

IMHO - wstrzasajace i dajace do myslenia.

Ciekawy jestem waszych opini

W@ters
15-02-2004, 12:02
A o czym tu mowic :( WPP po raz kolejny pokazalo jakie wartosci sa najwazniejsze przy ocenie zdjec. Wojna, przemoc, krew, egzekucje ... ja mowie pass !!

hazan
15-02-2004, 12:10
A o czym tu mowic :( WPP po raz kolejny pokazalo jakie wartosci sa najwazniejsze przy ocenie zdjec. Wojna, przemoc, krew, egzekucje ... ja mowie pass !!

WPP - pokazuje sytuacje ktore normalnym ludziom sa trudne do wyborazenia.
Masz racje ze przoduja tematy o wojnie - ale gdbyby zaczeli oceniac zdjecia kwiatkow podczas gdy wszyscy wiedza ze duz0 ludzikich tragedi sie waslnie rozegralo to tez byla by to chora sytuacja.

W@ters
15-02-2004, 12:43
Nie chodzi o zmiane tematu de'facto a o zmiane sposobu prezentacji. Wojne mozna pokazac w rozny sposob a pokazywanie krwi na ulicy czy egzekucji i maltretowania taliba to przypadki skrajne. Mozna pokazac cierpienie robiac portret i to kazdy kto czytal i ogladal zdjecia wie. Ale WPP to tylko polityka i pieniadze dlatego nie wiazalbym tego konkursu tak scisle z fotografia. To jest raczej konkurs na zdjecia, ktore najtrafniej odzwierciedlaja potrzeby ludu/gapiow/czytelnikow - niepotrzebne skreslic. Oczywiscie trafiaja sie na konkursie i _dziela_ ale to wyjatki potwierdzajace regule ;)

mroczny
22-02-2004, 23:15
Zgadzam sięz W@ters, ciekawe co myśli sobie taki fotograf robiąc takie zdjęcie? Jedziesz do kraju 3'go świata po fotkę żyby pokazać ludziom cotam się wyrabia czy po to aby ją wysłaćna konkurs?

W@ters
23-02-2004, 16:41
Jedzie tam zrobic takie zdjecie zeby sie _sprzedalo_ ...

mroczny
23-02-2004, 17:02
No właśnie, a nie po to żeby ukazać ludziom biedę, głód i tragedię otaczajągo nas świata. Zupełnie chybiony pomysł. Jak już takie fotki mają być publikowane to może jednak miejscowych fotografów amatorów, a nie megawypasionych paparazzi którzy ani nie rozumieją co się wokół dzieje ani nie jest ich celem ukazanie obecnej sytuacji TYLKO DOBRA FOTA DO PISMAKA!!!

hazan
23-02-2004, 17:50
No właśnie, a nie po to żeby ukazać ludziom biedę, głód i tragedię otaczajągo nas świata. Zupełnie chybiony pomysł. Jak już takie fotki mają być publikowane to może jednak miejscowych fotografów amatorów, a nie megawypasionych paparazzi którzy ani nie rozumieją co się wokół dzieje ani nie jest ich celem ukazanie obecnej sytuacji TYLKO DOBRA FOTA DO PISMAKA!!!

Wooow - coz za radykalne podejscie - znasz moze fotografa ktory zrobil to zdjecie ?

mroczny
23-02-2004, 18:47
Nie, nie znam, ale ostatnio oglądałem film "Miasto Boga" i szczerze polecam ten film, po krótce jest to historia młodego człowieka, który chce zostać fotografem, a na jego drodze staje to, że urodzil się w argentyńskim mieście - getcie, gdzie rządzą gangi narkotykowe. Poza tym ile się czyta o tym, jak to fotografowie narażają własne życie, aby zdobyć zdjęcie z jakiegoś miejsca tragedii, a moim zdaniem nie po to kolo ma jechać na drugi koniec świata, żeby zrobić zdjęcie martwemu dziecku leżącemu na środku ulicy, wrócić i wysłać na konkurs. Trochę to tragiczne. :( :( :(

DariuszM
23-02-2004, 19:54
mroczny a widziales kiedys cala wystawe WPP? tam są zdjęcia w stylu National Geographic raczej i żaden paparazzi nie ma tam szans zabłysnąć tam zdjęciem z brukowca - jest kategoria dokumentalna i tam sie pojawiaja zdjecia z konfliktow itd bo takie jest życie, nasz świat, ale wątpie żebyś któryś z tych fotografów robił to tylko dla kasy, w rejonie robią setki, tysiące zdjęć, te naprawde drastyczne i tak nigdy nie są pokazywane opinii publicznej, oni są dokumentalistami jakiegoś wydarzenia, być może ich zdjęcia przejdą do historii, jak fotka żołnierzy z flagą na Iwo Jimie czy zdjecia Capy, i o to chodzi większości - raz wysyłają na konkurs zdjęcie dziecka na ulicy, raz kobiety zaplatającej warkocze swojej córce w jakieś wiosce...wydaje mi sie mylisz kategorie World Press Photo z Super Expressem czy Faktem...

W@ters
23-02-2004, 21:10
jest kategoria dokumentalna i tam sie pojawiaja zdjecia z konfliktow itd bo takie jest życie, nasz świat,
No zycie jest takie, sa wojny, przemoc, smierc ale problem WPP polega na sposobie pokazania tego swiata.


ale wątpie żebyś któryś z tych fotografów robił to tylko dla kasy, w rejonie robią setki, tysiące zdjęć, te naprawde drastyczne i tak nigdy nie są pokazywane opinii publicznej,
A co to znaczy drastyczne ? Czy w kategorii spot news miejsce pierwsze to zdjecie drastyczne czy nie ? podobnie w kategorii contemporary issues .... granica drastycznosci zaczyna sie przemieszczac wraz z zapotrzebowaniem na sprzedaz nakladu ...

DariuszM
23-02-2004, 23:14
tylko że te jeszcze raz - te zdjecia nie sa z pierwszych stron brukowców,a z gazet które nie muszą drukować takich zdjęć by zwiększyć sobie nakład


ale problem WPP polega na sposobie pokazania tego swiata

a w jaki sposob ty byś pokazał wojne jako reporter??? wojna to nie czterej pancerni, to tylko przemoc i śmierć i nic więcej, więc wybiera sie te najmniej drastyczne zdjęcia tak czy siak, aby udokumentować że gdzieś tam dzieje sie coś złego...konflikty dominowały w wiadmościach w zeszłym roku - każdy z nich to wydarzenie historyczne (jak smutne by nie było) i miało to oddźwięk w nagrodach...spójrz na codzienne wiadmosci - z jakiego innego sielnakowego tematu można by było zrobić niepowtarzalne, poruszające zdjęcie do WPP?

mroczny
24-02-2004, 17:46
i miało to oddźwięk w nagrodach...spójrz na codzienne wiadmosci - z jakiego innego sielnakowego tematu można by było zrobić niepowtarzalne, poruszające zdjęcie do WPP?
Spokok, spoko, ale jak patrzeć na wyróżnione i nagrodzone prace to ok. 85% z nich to obrazy włąśnie o tematyce ludzkiego nieszczęścia, nagradzane kwotą w ełuro. Jedna rzecz robić zdjęcia do ukazania sytuacji, która ma miejsce, a inna wysyłać taką fotkę na konkurs. :!:

hazan
24-02-2004, 18:18
i miało to oddźwięk w nagrodach...spójrz na codzienne wiadmosci - z jakiego innego sielnakowego tematu można by było zrobić niepowtarzalne, poruszające zdjęcie do WPP?
Spokok, spoko, ale jak patrzeć na wyróżnione i nagrodzone prace to ok. 85% z nich to obrazy włąśnie o tematyce ludzkiego nieszczęścia, nagradzane kwotą w ełuro. Jedna rzecz robić zdjęcia do ukazania sytuacji, która ma miejsce, a inna wysyłać taką fotkę na konkurs. :!:

Nie do konca zrozumiałem twoja wypowiedz - chodzi ci o to ze zdjecia sa monotematyczne ?.

Mysle ze powiniens kiedys zobaczyc biedny kraj z bliksa jak zyja tam ludzie - (nie mowie o ktraju w ktorym trwa wojn bo takich doswiadczen nie mam) - tylko dzieki wstrzasajacym fotografiom do ludzi cos dociera - pokazuja one zlo/biede jakie jest naprawde.

Zreszta rozmowa jest juz raczej na akademickim poziomie - co dla kogo jest sztuka i czy fotografia jest sztuka.

mroczny
24-02-2004, 21:05
tylko dzieki wstrzasajacym fotografiom do ludzi cos dociera - pokazuja one zlo/biede jakie jest naprawde.
Czyli w/g ciebie WPP rozpisując ten konkurs i wydzielająć odpowiednie kategorie zakładał, że najlepsze fotografie tak wstrząsną widzami i jury, że za to należy się nagroda? Zdjęcie jest bardzo interesujące (mam na myśli wygraną 1. stopnia), pokazuje pewien wycinek życia, ale np. emocje, które tak ciężko uchwycić na twarzach aparatem otrzymały dalsze pozycje. Zdjęcia ocenia się jak sam nawiązałeś raczej jako sztukę. Ja osobiście i wielu moich znajomych uważamy, że ten właśnie wybór jak i przesiąknięcie całego konkursu tego typu tematyką to chybiony pomysł i coś powinno się z tym zrobić.

W@ters
25-02-2004, 22:51
spójrz na codzienne wiadmosci - z jakiego innego sielnakowego tematu można by było zrobić niepowtarzalne, poruszające zdjęcie do WPP?
Poruszajace ???? Trup na ulicy jest poruszajacy ?? Poruszajaca to moze byc twarz dziecka, jego matki, lub ojca .. twarz pokazujaca cierpienie. Wlasnie to co piszesz swiadczy o tym czego oczekuja ludzie. Odzew mediow moze byc tylko jeden: dac ludziom to czego chca !! I takie jest wlasnie WPP.
Dalej twierdze, ze wojne mozna pokazac w inny sposob niz tylko przez pokazanie trupow ale jak widac jestem w mniejszosci co mnie raczej smuci ....

Bahrd
08-02-2008, 14:58
Edycja 2008
Tegoroczny zwycięzca: http://www.rp.pl/galeria/1,90864.html

PS
Na oko, nie spełnia żadnego z kryteriów "dobrego zdjęcia" według CB ;)

Wats0n
08-02-2008, 15:08
Edycja 2008
Tegoroczny zwycięzca: http://www.rp.pl/galeria/1,90864.html

PS
Na oko, nie spełnia żadnego z kryteriów "dobrego zdjęcia" według CB ;)

Baaa, nawet na plfoto to zdjęcie by zjechali :)

gwozdzt
08-02-2008, 15:20
Baaa, nawet na plfoto to zdjęcie by zjechali :)
a tu 1 miejsce z kategorii "Spot News"

4033

http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1107&Itemid=187&bandwidth=high

to by pewnie z plfoto wymoderowali :lol:

CYNIG
08-02-2008, 15:48
Zgodze sie z przedmowcami ze WPP w sposob niemal "sztampowy" pokazuje konflikty zbrojne. Moim zdaniem wojna i tragedie sa traktowane jako swoisty samograj. Troche krwi, lezace sponiewierane zwloki, ktos rozpaczajacy najlepiej na zwlokami dziecka i mamy uproszczony "przepis" na zdjecie godne WPP. Jakos nie przebijaja sie zdjecia pokazujace niemal zwierzecy strach zolnierzy przed walka, ich stan po wydostaniu sie z zasadzki, to co sie dzieje z czescia z nich np 24h po akcji itd itp. Ale przeciez to jest za malo nosne, lepiej troche flakow skomponowac w kadrze.

I jeszcze jedno, traktowanie wielu fotoreporterow jako "dokumentalistow" jest swoistym naduzyciem.

Bahrd
08-02-2008, 15:56
Nie posiadam tyle wiedzy, żeby upoważniała mnie do tak daleko idących wniosków jak wyżej podane, ale zdjęcie podlinkowane przez gwozdzta (oj, żeby Cię siekło z tą ksywą ;), to nie wiadomo o czym jest dopóki, się nie przeczyta - a i tak chyba można je było zrobić gdzie bądź (no, ale ja jestem "techniczny").

M_Kuron
08-02-2008, 16:13
Niby przepis jest prosty, ale żeby zrobić takie zdjęcie trzeba mieć jaja ze stali i niesamowite umiejętności.

Ty razem mamy dwóch polaków w WPP! Gratulacje dla Rafała Milacha i Tomasza Gudzowatego!

CYNIG
08-02-2008, 16:16
Niby przepis jest prosty, ale żeby zrobić takie zdjęcie trzeba mieć jaja ze stali i niesamowite umiejętności...


Przede wszystkim trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci (przynajmniej na czas robienia zdjec). To jest moim zdaniem najtrudniejsze.

Bahrd
08-02-2008, 16:20
Przede wszystkim trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci (przynajmniej na czas robienia zdjec). To jest moim zdaniem najtrudniejsze.

Czyli World Press Photo = Most Tragic Photo?
Sorry, ale tak pojmowany weryzm mnie odrzuca...

CYNIG
08-02-2008, 16:23
Czyli World Press Photo = Most Tragic Photo?
Sorry, ale tak pojmowany weryzm mnie odrzuca...

Nie rozumiem Twojej interpretacji mojej wypowiedzi.
Po prostu wiem z wlasnego doswiadczenia jak trudno jest opanowac zwykle ludzkie emocje w takich warunkach. Umiejetnosc zapanowania nad nimi, to chwilowe "odwieszenie na kolek", jest cecha ktora wedlug mnie pozwala skupic sie na pracy, czyli robieniu zdjec.

Bahrd
08-02-2008, 16:31
Spoko - nie bierz tego do siebie - użyłem Twojej wypowiedzi, żeby wyrazić własne zdanie. Pisząc "trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci" sugerujesz jak sądzę, że tylko "mocne" zdjęcia są warte nagród WPP. A ja - patrząc sobie wygodnie z perspektywy dziewięciu wieków malarstwa/fotografii - pozwolę sobie z tym nie zgadzać, traktując styl zdjęć nagradzanych WPP jako wynik chwilowej mody.

iREM
08-02-2008, 16:38
Przede wszystkim trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci (przynajmniej na czas robienia zdjec). To jest moim zdaniem najtrudniejsze.

Podobnie jak przy aktach.
Sorry za porównianie ;-)

Bahrd
08-02-2008, 16:44
I jak tu nie czytać forum ;)

RASTLIN
08-02-2008, 17:05
http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1107&Itemid=187&bandwidth=high
czy to zdjecie i to http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1095&Itemid=187&bandwidth=high czesem niezgubily ostrosci ?? hmmmm ?? dlaczego tak nieostre zdjecia dostaly 1 nagrode ?? wedlug mnie one sa do kitu :( ujecia ok wszystko ok ale technicznie hmmmm

M_Kuron
08-02-2008, 17:11
http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1107&Itemid=187&bandwidth=high
czy to zdjecie i to http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1095&Itemid=187&bandwidth=high czesem niezgubily ostrosci ?? hmmmm ?? dlaczego tak nieostre zdjecia dostaly 1 nagrode ?? wedlug mnie one sa do kitu :( ujecia ok wszystko ok ale technicznie hmmmm

Te zdjęcia przez braki techniczne tylko zyskały na mocy przekazu. Gdyby były ostre, uciekłaby z nich ta moc. Ot zwykły żołnierz i jakieś fajerwerki... Tutaj widać od razu o co chodzi. Tak wygląda zamach. Nieostro i dynamicznie.

RASTLIN
08-02-2008, 17:23
to ma sens:) co mowisz musze przyznac:)

Bahrd
08-02-2008, 17:33
No to ja powtórzę swoje zastrzeżenie: gdyby nie to, że zdjęcie jest podpisane, to "niewykoncypowałbyś za Chiny", że to z zamachu, z Pakistanu, itd... (moje pierwsze skojarzenie było takie, że gość nie zapiął torby i przypadkiem nacisnął migawkę).

Powyższe nie dotyczy żołnierza.

M_Kuron
08-02-2008, 18:24
Ok, ale trzeba brać poprawkę na to, że jest to konkurs fotografii prasowej. Zamach był jednym z ważniejszych wydarzeń, więc musiał być wyróżniony. Poza tym nie da się zrobić zaplanowanego i wykadrowanego zdjęcia zamachu...
Nie musiałem czytać podpisu, żeby wiedzieć jakie to zdjęcie. Za 3 lata zapomnę o całej sprawie. Teraz jest to aktualny i czytelny obraz.

krwisty
08-02-2008, 18:28
Alez Panowie! coz za zdjecia! chyle czola przed tegorocznymi laureatami. nie ma absolutnie zadnego porownania do edycji na przestrzeni kilku ostatnich lat. niesamowite kadry, pieknie uchwycone, pieknie pomyslane przede wszystkim! coz wiecej powiedziec?:)

BuRton
08-02-2008, 18:55
Dziwię się negatywnym wypowiedziom niektórych (na szczęście) osób na temat całego WPP (i to ludzie związani z fotografią potrafią innych tak oceniać, krytykować... ). To tak, jakby nie było innych kategori tylko śmierć i wojny :( . A w kazdym roku jest wiele naprawdę wartościowych fotografi niekoniecznie ukazujacych przemoc. Bahrd: piszesz, że styl zdjęć nagradzanych na WPP to wynik CHWILOWEJ MODY ? Polecam zapoznać się z wynikami konkursów WPP z lat 60-tych, 70-tych i kolejnych. To raczej nie chwilowa moda. W historii swiatowego malarstwa na przełomie wieków jest wiele obrazów bardziej drastycznych niż większość zdjęć na WPP. Więc najlepiej znieść tego typu konkursy i udawać, że nic złego sie nie dzieje ? Uśmiechać się ,zajadać smakołyki i odwracać głowę widząc krzywde, choroby, śmierć ? Brak odwagi ? Feee, jakie to niemoralne fotografować ludzi umierających z głodu. Tak dobrze i dostatnio mamy teraz w naszym pięknym kraju, że kłują w oczy drastyczne sceny. Ironizuję oczywiście.

Widząc bolesne sytuacje innych powinniśmy przynajmniej uszanować Tych ludzi przedstawianych na fotografiach jak również Fotografów, którzy mają odwagę to rejestrować.

CYNIG
08-02-2008, 19:25
... Pisząc "trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci" sugerujesz jak sądzę, że tylko "mocne" zdjęcia są warte nagród WPP...


Nie do konca tak, chcialem zasugerowac ze aby wykonywac DOBRZE ten zawod/robic takie zdjecia "trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci".

Bahrd
08-02-2008, 20:14
Dziwię się negatywnym wypowiedziom niektórych (na szczęście) osób na temat całego WPP (i to ludzie związani z fotografią potrafią innych tak oceniać, krytykować... ). To tak, jakby nie było innych kategori tylko śmierć i wojny :( . A w kazdym roku jest wiele naprawdę wartościowych fotografi niekoniecznie ukazujacych przemoc. Bahrd: piszesz, że styl zdjęć nagradzanych na WPP to wynik CHWILOWEJ MODY ? Polecam zapoznać się z wynikami konkursów WPP z lat 60-tych, 70-tych i kolejnych. To raczej nie chwilowa moda. W historii swiatowego malarstwa na przełomie wieków jest wiele obrazów bardziej drastycznych niż większość zdjęć na WPP. Więc najlepiej znieść tego typu konkursy i udawać, że nic złego sie nie dzieje ? Uśmiechać się ,zajadać smakołyki i odwracać głowę widząc krzywde, choroby, śmierć ? Brak odwagi ? Feee, jakie to niemoralne fotografować ludzi umierających z głodu. Tak dobrze i dostatnio mamy teraz w naszym pięknym kraju, że kłują w oczy drastyczne sceny. Ironizuję oczywiście.

Widząc bolesne sytuacje innych powinniśmy przynajmniej uszanować Tych ludzi przedstawianych na fotografiach jak również Fotografów, którzy mają odwagę to rejestrować.

Dwie sprawy nie pozwalają mi się z Tobą zgodzić, a w zasadzie jedna: "znaj proporcjum, Mocium Panie". Ja nie neguję tragedii innych, jak każdy normalny człowiek mam ich świadomość. Pytanie (retoryczne), jeśłi na świecie dzieje się tyle złych/smutnych/tragicznych rzeczy, to czy dzieje ich się codziennie (jest nas 6mld) aż tyle, żeby aż tak dominować?
Bodajże Zanussi, spytany, dlaczego nie kręci filmów o szczęściu itd, odpowiedział szczerze - bo te jest kręcić zdecydowanie trudniej...

A z malarstwa kogo pamiętamy (jako ogół) ponad Goyę czy Grunewalda?


Nie do konca tak, chcialem zasugerowac ze aby wykonywac DOBRZE ten zawod/robic takie zdjecia "trzeba miec umiejetnosc odwieszenia na kolek swojej ludzkiej wrazliwosci".

Rozumiem. Pytanie, czy to możliwe, żeby biorąc aparat do ręki przechodzić w stan "czy matowy/czy błyszczący" i potem móc wrócić do "normalnej wrażliwości"?

BuRton
08-02-2008, 21:14
1. Na 6 milionów ludzi PRZEWAŻAJĄCA WIĘKSZOŚĆ żyje bez dostępu do wody pitnej, w rejonach ogarniętych działaniami wojennymi, w skrajnej nędzy.
2. Mówiłem o dużej liczbie obrazów a nie malarzy np. : "Judyta ścinająca głowę Holfernesa" Caravaggia, "Guernica" Picassa itp. itd.
3. Zanussi, jesli faktycznie mówił szczerze...to może ma rację ;)

Pikczer
08-02-2008, 23:26
Moje opinie ogladajac zdjecia wyroznione sa takie - kupa wybitnych wzajemnie adorujacych sie gosci zasiadajacych w jury wybiera zdjecia.... oryginalne ale chyba tylko na swoj sposob. Ja rozumiem, ze sa troszke znudzeni swietnymi zdjeciami naplywajacymi z calego swiata i wybieraja coraz "gorsze" ale ten rok, to wg mnie ZENADA :roll:
Patrzac i ogladajac te wyroznione powiem tylko - pass. Daleko mi do wielu z nadeslanych ale nie do wyroznionych. Sorry, ale zdjecie nagrodzone za tzw. "Wydarzenia w zbliżeniu", to chyba jakis joke :confused: Chyba zaczne focic swoim iPhonem i wysylac na WPP... :roll: Paranoja.

rolaj
09-02-2008, 01:58
Moje opinie ogladajac zdjecia wyroznione sa takie - kupa wybitnych wzajemnie adorujacych sie gosci zasiadajacych w jury wybiera zdjecia.... oryginalne ale chyba tylko na swoj sposob. Ja rozumiem, ze sa troszke znudzeni swietnymi zdjeciami naplywajacymi z calego swiata i wybieraja coraz "gorsze" ale ten rok, to wg mnie ZENADA :roll:
Patrzac i ogladajac te wyroznione powiem tylko - pass. Daleko mi do wielu z nadeslanych ale nie do wyroznionych. Sorry, ale zdjecie nagrodzone za tzw. "Wydarzenia w zbliżeniu", to chyba jakis joke :confused: Chyba zaczne focic swoim iPhonem i wysylac na WPP... :roll: Paranoja.
Masz rację, wybitnych.

rene
09-02-2008, 20:53
Zabawna sytuacja: pokazywałem wczoraj znajomej fotki z bieżącego WPP. Reakcja mniej więcej taka: "O, to jest świetne!", "O, extra!", a po chwili "O, a tego nie rozumiem...?"

Na co ja odpowiedziałem "Tam na dole, pod każdym zdjęciem jest podpis"

- "Ahaa!"

Wygląda na to że "trendy" jest zachwycać się WPP, nawet nie do końca rozumiejąc ideę konkursu.

BuRton
09-02-2008, 22:59
Co w tym dziwnego i trendy, ze ktoś rozumie np. dwa zdjęcia i nie rozumie trzeciego ? I jeszcze umie się do tego przyznać ;) . Ale tak to bywa na tym świecie, że im bardziej coś zdobywa wiekszą popularność tym więcej znajduje się krytykantów, malkontentów i innej zazdrosnej gawiedzi :)

Bahrd
09-02-2008, 23:21
Ale tak to bywa na tym świecie, że im bardziej coś zdobywa wiekszą popularność tym więcej znajduje się krytykantów, malkontentów i innej zazdrosnej gawiedzi :)

Ale to jest tak naturalne, że trudno się dziwić, bo (racjonalnie patrząc):

raczej nie da się krytykować, narzekać i zazdrościć czegoś, o czym się nie słyszało ;)
apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chcemy być zaskakiwani - a tu czasem się po prostu koncept wyczerpał (bardzo "lubię" określenie "gość/temat się skończył" - bodajże Hłasko miał odwagę to wykpiwać wprost) albo akurat jest słabszy rocznik - jak z winem...


Dobrze jest mieć zdrowy dystans do tematu - tak mówiliśmy, kiedy nas pani profesor pytała w klasie, dlaczego uparcie siadamy w ostatniej ławce ;)

BuRton
10-02-2008, 01:03
Bahrd - masz ciekawe poczucie chumoru :) . Tak, dystans mile widziany ;) - jakoś go tu mało :) . A cosik w tym jest, że już parokrotnie czytałem - słyszałem, że im łatwiej wykonać zdjęcie i im więcej się ich wykonuje tym niższy poziom prac fotograficznych w dzisiejszych czasach ( w fotoreportażu też, niestety ) .

Pozdrawiam Marcin
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przepraszam za błędy ortograficzne. Nie będę się tłumaczyć ale dyslektyk jestem - miło mi :) :) ;) .

Vitez
10-02-2008, 17:18
Przepraszam za błędy ortograficzne. Nie będę się tłumaczyć ale dyslektyk jestem - miło mi :) :) ;) .

To żadna wymówka :roll: , chyba że z lenistwa.
http://bykom-stop.avx.pl/czymsprawdzac.html

BuRton
10-02-2008, 22:30
Tak "Szefie" :) ! Z lenistwa też.

BuRton
10-02-2008, 23:33
Jeśli chodzi o całość konkursu WPP to jestem jak najbardziej za !

Jestem za fotoreporterami i ich zdjęciami.

Z poszanowaniem mających inne zdanie Marcin.

adamtg
13-02-2008, 18:18
Mam pytanie, nie związane ze zdjęciami, a mianowicie: przy wejściu na wystawę WPP zawsze jest jedna tablica, z "paroma słowami" od przewodniczącego jury. I właśnie tych "paru słów" szukam. Może ktoś mi pomóc?

aptur
15-02-2008, 11:51
Moje ulubione z tej edycji WPP:

http://tinyurl.com/2owhc4


Gudzowaty też świetny.

1jac
15-02-2008, 12:24
Ale tak to bywa na tym świecie, że im bardziej coś zdobywa wiekszą popularność tym więcej znajduje się krytykantów, malkontentów i innej zazdrosnej gawiedzi :)

Brakuje jeszcze że psy szczekają a karawana idzie dalej. Ja jestem przedstawicielem tej "innej zazdrosnej gawiedzi". Uważam, że WPP promuje antyestetykę i kult brzydoty. To w kwestii doznań estetycznych. Drażni mnie również nadreprezentacja okropieństwa i makabry. Patrząc z perspektywy WPP świat jest paskudnym miejscem. A tak nie jest.
WPP wzmacnia to zło, które pokazuje. Ale to tyczy wiekszości mediów.
Natomiast fotograficznie nie ma się do czego przyczepić.

iczek
15-02-2008, 13:19
aptur - tez podoba mi sie tez reportaż, uwazam, ze jest jednym z lepszych w tegorocznej edycji. Co do generaliow to sprawa jest tak banalna, ze szkoda mielic mlyn.
Napisano już wszystko. I ze to prasowy konkurs, a media żyją z sensacji i krwi wiec i wyniki to odzwierciedlają.
Jesli byłby to konkurs "World Most Beautiful Place" to można sie pokusić o zdjęcia motyli z Madagaskaru :)
A tak... sztampa i to samo co roku. Zmienia sie tylko kolor krwi, ilość wylanych łez matek i (co mnie coraz bardziej niepokoi) przesuwa sie granica estetyki śmierci.
W tym roku bardzo drastyczne zdjęcia kawałków ludzkiego ciała po zamachu na Benazir... dla mnie przegięcie, ze to opublikowano. Nie interesuje mnie jak rozrywane jest ludzkie ciało.

Bahrd
18-02-2008, 16:16
Napisano już wszystko. I ze to prasowy konkurs, a media żyją z sensacji i krwi wiec i wyniki to odzwierciedlają.

Jak widać, nie tylko te media: http://www.rp.pl/artykul/94292.html

iczek
18-02-2008, 17:16
niestety...