PDA

Zobacz pełną wersję : Przejściówka EF -> M42 z... potwierdzeniem ostrości?



Peri Noid
12-06-2006, 07:57
Znalazłem na Allegro taką aukcję (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=109745041). Zadziwiło mnie to, że podobno dzięki tej przejściówce działa potwierdzenie ostrości z obiektywami manualnymi. Czy ktoś używał takiej przejściówki? Mógłby potwierdzić/zdementować te rewelacje? Prawdę powiedziawszy to perspektywa złączenia styków na złączu obiektywu "czymś" nieznanego pochodzenia jest mało kusząca, za to sam fakt uzyskania potwierdzenia ostrości - bardzo.

popmart
12-06-2006, 08:45
Działa dobrze , używał, nic nieznanego , mozna brać , sprzedawca znany z forum M42 gdzie prawie wszyscy to mają ......


http://forum.stock-photo.pl/index.php

trzeba się zarejestrować

pozdro

enter
12-06-2006, 08:58
również mogę polecić tego usera jak dotąd nikt na forum nie zgłaszał niedziałanie takiego adaptera.

Może sam będe zamieżał nabyć coś podobnego.

DoMiNiQuE
12-06-2006, 10:17
Uzywal ktos tego? Sprawdza sie w praktyce? Rozumiem, ze po przymknieciu przyslony powyzej f/5.6 potwierdzenie ostrosci przestaje dzialac? Eee lipa ;)

Kolaj
12-06-2006, 10:21
']Rozumiem, ze po przymknieciu przyslony powyzej f/5.6 potwierdzenie ostrosci przestaje dzialac? Eee lipa ;)Eee, raczej nie przestaje o ile dalej masz wystarczająco dużo światła, żeby AF był w stanie ocenić ostrość. Aparat przez cały jest święcie przekonany, że ma podpięty obiektyw z przysłoną 1,4.

BTW, Chyba lepiej wyostrzyć na otwartej dziurze i dopiero skręcić przysłonę, więc o ile nie używasz bardzo ciemnych szkieł, to chyba nie ma znaczenia.

piast9
12-06-2006, 10:34
Eee, raczej nie przestaje o ile dalej masz wystarczająco dużo światła, żeby AF był w stanie ocenić ostrość. Aparat przez cały jest święcie przekonany, że ma podpięty obiektyw z przysłoną 1,4.
Co z tego że jest światło, skoro maleje dokładność lub w ogóle przestaje działać czujnik fazowy? Moje obserwacje klina na matówce przy przymykaniu przesłony raczej nie zachęcają do takich eksperymentów.

Kolaj
12-06-2006, 10:44
Co z tego że jest światło, skoro maleje dokładność lub w ogóle przestaje działać czujnik fazowy? Moje obserwacje klina na matówce przy przymykaniu przesłony raczej nie zachęcają do takich eksperymentów.No tak, ale to już zupełnie inna bajka, rzecz wynikająca z zasad optyki i nie do przeskoczenia. Dlatego ostrzymy zawsze na pełnym otworku. W poprzednim poście chodziło mi o to, że żaden automat się automatem nie wyłączy po skręceniu przysłony powyżej jakiejkolwiek granicy. A, że jak zasłonisz dziurkę, to widzsz ciemność jest raczej oczywiste ;-)

piast9
12-06-2006, 11:06
W poprzednim poście chodziło mi o to, że żaden automat się automatem nie wyłączy po skręceniu przysłony powyżej jakiejkolwiek granicy
A mi chodzi o to, że na klinie widzę zmianę przesunięcia połówek przy przymykaniu obiektywu. Nawet zanim klin zacznie poważnie ciemnieć. Najprawdopodobniej to samo jest na obu linijkach czujnika fazowego, wszak zasada zdziałania taka sama, i aparat musi jakieś poprawki brać, wynikające z jasności obiektywu z którym się ostrzy.

Jeśli tak jest to aparat, błędnie domniemając jaki to właśnie mamy otwór względny, będzie nieprawidłowo ustawiał ostrość przy przymkniętym obiektywie. Co prawda GO wtedy jest większa i znaczenie błędu nie jest tak krytyczne, ale zawsze...

Peri Noid
12-06-2006, 11:16
No to się wyjaśniło. Ja się jednak nie skuszę, za duży poziom cenowy osiąga ta przejściówka. Swoją drogą - widzieliście, ile na E-Bay'u kosztuje sam moduł do włączania AF? Można zerknąć np. tutaj (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7625872502). Straszne pieniądze jak na mój gust.

Kolaj
12-06-2006, 11:19
Piast9,

Zdaje mi się, że ani Ty ani ja nie mamy takiej przejściówki, więc musimy zdać się na relacje (nie)szczęśliwych posiadaczy. Dywagacje akademicko-teoretyczne zostawmy na boku. Na forum M42 raczej wszyscy twierdzą, że jest OK. Może i tutaj się ktoś wypowie. Ja, póki co, planuję coś takiego kupić, ale jeszcze poczekam, aż będzie conajmniej kilku sprzedawców i jakaś sensowna konkurencja.

A i jeszcze jedno. Na formum M42 chłopaki zrzucili się na hurtowy zakup i kupili te dzyndzelki po 25 USD + do podziału bodaj 20 USD za przesyłkę. Zdaje się, że widziałem tam na liście Viteza ;-) Ja się niestety o tym dowiedziałem za późno.

Może zebrałaby się u nas grupa chętnych na taki hurtowy zakup? Ja jestem pierwszy :D

RaV22
12-06-2006, 11:34
Działa na F8 :) w słoneczny dzień :)

Peri Noid
12-06-2006, 14:27
Może zebrałaby się u nas grupa chętnych na taki hurtowy zakup? Ja jestem pierwszy :D
Jak za tyle to i ja bym się skusił. Byłoby nas dwóch. Ciągle przesyłka wychodzi drogo (w porównaniu do ceny przejściówki), ale już 10USD na sztukę to nie 20. Zakładam, że wiesz, gdzie się takie coś kupuje :)

Kolaj
12-06-2006, 14:51
Jak za tyle to i ja bym się skusił. Byłoby nas dwóch. Ciągle przesyłka wychodzi drogo (w porównaniu do ceny przejściówki), ale już 10USD na sztukę to nie 20. Zakładam, że wiesz, gdzie się takie coś kupuje :) To jest informacja na stronie producenta, u którego oni zamówili.
http://filmprocess.ru/oduvanchik/pay_eng.html
Z tego, co można na forum przeczytać to jeszcze trzeba sie liczyć z koniecznością zapłacenia sporej prowizji za przekaz pieniędzy za granicę. Opłacalna ilość, żeby można było stargować z ceny detalicznej, oraz żeby koszty dodatkowe nie rozwaliły całej transakcji, to około 20 sztuk. Pamiętaj, że to jest sam układ a nie pierścień, więc jeśli nie masz, to musisz jeszcze doliczyć sobie koszt zakupu takowego.

Vitez
12-06-2006, 16:38
Na forum M42 raczej wszyscy twierdzą, że jest OK. Może i tutaj się ktoś wypowie.


Ja mam i jest OK. Pierwotna wersja mi nie dzialala bo... zle przykleilem :oops: (o 2mm za daleko w bok) ale dzieki uprzejmosci kolegi perfektcom otrzymalem dzialajaca przejsciowke a moja naprawil. Tak wiec szczerze moge tylko polecic.
Nie sprawdzalem do ilu f dziala potwierdzenie ostrosci... zdaje sie ze w mieszkaniu osiagalem okolice 8 a na dworze onad 11... ale ja mam dodatkowo jeszcze ta superjasna matowke od Andeego w moim 20D co pomaga sporo 8) .
Jak ktos chetny w Warszawie pomacac jak sie sprawuje ten zestaw (superjasna matowka+klin+raster+linie podzialu oraz przejsciowka M42-EOS z potwierdzaniem ostrosci) to zapraszam.

Peri Noid
12-06-2006, 16:53
To jest informacja na stronie producenta, u którego oni zamówili.
http://filmprocess.ru/oduvanchik/pay_eng.html
Z tego, co można na forum przeczytać to jeszcze trzeba sie liczyć z koniecznością zapłacenia sporej prowizji za przekaz pieniędzy za granicę.
Chyba, że ktoś ma znajomego godnego zaufania, który by pośredniczył w tym procesie. Ale ja takowego nie mam.


Opłacalna ilość, żeby można było stargować z ceny detalicznej, oraz żeby koszty dodatkowe nie rozwaliły całej transakcji, to około 20 sztuk. Pamiętaj, że to jest sam układ a nie pierścień, więc jeśli nie masz, to musisz jeszcze doliczyć sobie koszt zakupu takowego.
Zwykły pierścień mam, rozumiem, że układzik w prosty sposób można na nim zainstalować. Ale jak trzeba nazbierać 20 sztuk to możemy długo czekać. No nic. Jakoś nie jestem zbytnio napalony na ten zakup, poczekam :-)

DoMiNiQuE
12-06-2006, 16:57
Ja mam i jest OK.
Vitez, zastanawiem sie po co sie meczysz z M42 skoro masz taki arsenal szkiel? Masz jakas superjasna perelke, ze chce Ci sie w to bawic? ;)

swiderski
12-06-2006, 17:11
Zdaje się, że widziałem tam na liście Viteza ;-)
Nie tylko Viteza :) Również posiadam i również jestem zadowolony. Jak ktoś mieszka poza Wawą (np. w Gorzowie) i też chciałby pomacać przejsciówkę, to też zapraszam :)

Vitez
12-06-2006, 19:56
']Vitez, zastanawiem sie po co sie meczysz z M42 skoro masz taki arsenal szkiel? Masz jakas superjasna perelke, ze chce Ci sie w to bawic? ;)

Dokladnie po to czym zakonczyles posta - dla zabawy :)

Wlasnie mi sie rozjechal Pentacon 50/1.8 :( (przestal przymykac przyslone) i bede szukal jakiegos adekwatnego szkla.
Kilka szkiel M42 przydaje mi sie wlasnie na wyjatkowe okazje gdzie nie wyrobie szklami EF albo nie chce/nie oplaca mi sie EF dokupowac. Czyli na przyklad stalki 35 i 50mm (baaaardzo rzadko uzywane ale jednak...), Tair 135/2.8 z pierscieniami daje naprawde super zblizenia.
Niedlugo pewnie sprzedam Heliosa 85/1.5 ktory jest swietna portretowka ale ustapi miejsca Canonowi 85/1.8.

Tytusdezoo
13-06-2006, 11:54
Ja mam i jest OK. Pierwotna wersja mi nie dzialala bo... zle przykleilem :oops: (o 2mm za daleko w bok) ale dzieki uprzejmosci kolegi perfektcom otrzymalem dzialajaca przejsciowke a moja naprawil. Tak wiec szczerze moge tylko polecic.
Nie sprawdzalem do ilu f dziala potwierdzenie ostrosci... zdaje sie ze w mieszkaniu osiagalem okolice 8 a na dworze onad 11... ale ja mam dodatkowo jeszcze ta superjasna matowke od Andeego w moim 20D co pomaga sporo 8) .
Jak ktos chetny w Warszawie pomacac jak sie sprawuje ten zestaw (superjasna matowka+klin+raster+linie podzialu oraz przejsciowka M42-EOS z potwierdzaniem ostrosci) to zapraszam.
A mozesz podac linka do miejsca gdzie mozna kupic taka matowke?

piast9
13-06-2006, 12:04
A mozesz podac linka do miejsca gdzie mozna kupic taka matowke?

tu:
http://canon-board.info/private.php?do=newpm&u=2865

I poczytaj:
http://canon-board.info/showthread.php?t=8969

kociu
15-06-2006, 21:08
Ja również posiadam tę przejściówke z potwierdzeniem odtrości i musze przyznac ze jestem bardzo z niej zadowolony:)
W moim przypadku potwierdza ostrosc idealnie.
Odkrylem dzieki niej zalety bardzo tanich szkiel jak np. jupiter 135 ktorego kupilem kiedys za 30zl do zenita a tu prosze jaka ostrosc na pelnej dziurze (f/3,5)... dodam ze kiedy ostrzylem "na oko" w ogole nie potrafilem trafic z ostroscia...

http://img109.imageshack.us/img109/8958/img98781je.jpg

http://img109.imageshack.us/img109/7442/img98871pi.jpg

Peri Noid
16-06-2006, 13:20
Przejściówka osiągnęła już zawrotną (jak na moje pojmowanie sprawy) kwotę. Za ile kupowaliście swoje (kto ma)? Chodzi mi o to, ile to tak na prawdę jest warte przy większej podaży - tutaj zadziałało prawo rynku - jedna sztuka do sprzedania, dużo chętnych, to i suma wysoka.

Kolaj
16-06-2006, 13:30
Ci, którzy to już posiadają kupili tam, gdzie podałem link w poprzednim poscie. 25 USD/szt + 20 USD/przesyłka + 45 USD/opłata za przekaz pieniężny. Oczywiście ostatnie 2 pozycje były do podziału na wszystkich. Więcej szczegółów znajdziesz na forum M42, do którego link się już w tym wątku pojawił.

RaV22
19-06-2006, 13:17
Chodzi mi o to, ile to tak na prawdę jest warte

Dkladnie tyle, ile ktoś chce za to zapłacić.
Na e-bayu koleś w detalu sprzedaje za 70$ (lub 38 funtow), więc cena podobna.

Peri Noid
19-06-2006, 18:02
Dkladnie tyle, ile ktoś chce za to zapłacić.
Na e-bayu koleś w detalu sprzedaje za 70$ (lub 38 funtow), więc cena podobna.
To się zgadza. Tylko, że przy małej podaży i dużym popycie cena idzie od razu w górę, zgodnie z prawami wolnego rynku. Może raczej należało zadać pytanie, jaki jest koszt wytworzenia takiego czegoś i na ile cena wynika z tego kosztu, a na ile jedynie z zależności popyt-podaż. Zdaję sobie sprawę, że na to pytanie raczej nikt odpowiedzi nie udzieli, bo albo nie wie, albo nie ma zamiaru (tajemnica handlowa).

piast9
19-06-2006, 18:25
Koszt samej elektroniki to kilka złotych. Do tego know-how w postaci wsadu do procka.

Podobnie z samą przejściówką, taką po prostu mechaniczną. Koszt jej wykonania jest dużo niższy niż 40PLN czy ile tam chodzią na allegro.

rysiaczek
20-06-2006, 09:59
piast moze opiszesz ten know-how? przydaloby sie kilku(set) osobom...

piast9
20-06-2006, 11:18
piast moze opiszesz ten know-how? przydaloby sie kilku(set) osobom...
Ja jeszcze nie know how. A jak (jeśli?) będę, to chyba tak całkiem za darmo nie będę się tym dzielił :razz:

scooter
21-06-2006, 08:20
A może ktoś z forum zacząłby produkować takie przejściówki ??

lynx
23-06-2006, 09:29
Może byśmy zrobili jakąś listę faktycznie chętnych i zdecydowanych na zakup, wtedy może byłaby szansa zamówić hurtowo 10-20 sztuk i podzielić koszty?

Kolaj
23-06-2006, 12:13
Ja się piszę, ale raczej przy ok 20 niż 10 sztukach. Koszty dodatkowe do podziału to 65 USD

Peri Noid
23-06-2006, 15:23
Ja się piszę, ale raczej przy ok 20 niż 10 sztukach. Koszty dodatkowe do podziału to 65 USD
Zawsze to wyjdzie sporo mniej niż to co wylicytowano za tą przejściówkę obecną teraz na Allegro (już ponad 100USD). Swoją drogą, jeśli po tyle miałyby być ceny tego sprzętu, to ciekawe dlaczego nikt nie sprowadził większej ilości coby opchnąć ludzikom.

mattnick
23-06-2006, 15:32
ale ja głupi jestem...w końcu zakumałem w jaki sposób działa to potwierdzenie ostrości....

Kolaj
23-06-2006, 15:35
to ciekawe dlaczego nikt nie sprowadził większej ilości coby opchnąć ludzikom.Skąd wiesz, że Perfectcom nie sprowadził i wystawi następny zaraz, jak tylko sprzeda ten? Jakby wystawił jednocześnie więcej, to zarobiły na nich mniej - proste jak drut.

Jelly_tom
23-06-2006, 15:46
ja mam zwykłą przejściówkę M42/EOS (w postaci metalowego piedzionka). I jesli mam być szczery to moje obiektywy M42 (w tym znakomity Sonnar 200mm f:dwa koma osiem) dają foty sredniej jakości - krótko - nieostre. nie wiem - może jakieś gówno kupilem...

scooter
23-06-2006, 18:28
to może zapisy ??

swiderski
23-06-2006, 19:12
ja mam zwykłą przejściówkę M42/EOS (w postaci metalowego piedzionka). I jesli mam być szczery to moje obiektywy M42 (w tym znakomity Sonnar 200mm f:dwa koma osiem) dają foty sredniej jakości - krótko - nieostre. nie wiem - może jakieś gówno kupilem...

Może nie umiesz ustawić tej ostrości? :) Ja nie umiem (w 350D wizjer jest do ****), dlatego zamówiłem sobie "potwierdzacz" :) i teraz wszystko jest ok :mrgreen:

Jelly_tom
23-06-2006, 19:51
chyba będę musiał zrobić to samo. :(

Peri Noid
23-06-2006, 21:46
Skąd wiesz, że Perfectcom nie sprowadził i wystawi następny zaraz, jak tylko sprzeda ten? Jakby wystawił jednocześnie więcej, to zarobiły na nich mniej - proste jak drut.
Nie wiem. Ale myślę, że niedługo się dowiemy - ta aukcja już powoli dobiega końca :)

GaGacek
24-06-2006, 22:11
na 100% będą

przed chwilą spostrzegłem cenę jaka uzyskał ten bajer na allegro - 500 zl hmm Perfectcom zrobił b.dobry interes

RaV22
24-06-2006, 23:54
Sam się zastanawiam czy swojej nie sprzedać :)

danveld
28-06-2006, 06:06
przejściówke z potwierdzeniem można zrobić tez samemu;) aż tak dużo roboty nie ma a wychodzi duuużo taniej. wystarczy dorwać bebechy od jakiegoś starego/zepsutego szkła EF. potem doszlifować płytke i przykleić do przejściówki.

chyrus
06-07-2006, 16:10
No właśnie, ma ktoś kody komunikacji obiektywów z body, opis wyjścia pinów z bagnetu etc ? Chyba, że ma ktoś do sprzedania samą elektronikę od obiektywu ?

RaV22
06-07-2006, 21:32
przejściówke z potwierdzeniem można zrobić tez samemu;) aż tak dużo roboty nie ma a wychodzi duuużo taniej. wystarczy dorwać bebechy od jakiegoś starego/zepsutego szkła EF. potem doszlifować płytke i przykleić do przejściówki.

Też tam myślałem. Miesiąc bez aparatu i 400 zł w plecy. Kombinuj dalej...

piast9
06-07-2006, 22:26
No właśnie, ma ktoś kody komunikacji obiektywów z body, opis wyjścia pinów z bagnetu etc ?
Piny z bagnetu sobie można wygooglać, protokół jest jednak tajemnicą, mniej lub bardziej skutecznie złamaną przez różnych ludzi/firmy. Zacząłem się w to bawić, ale po kupnie matówki z klinem zapał mi siadł ostatecznie...

Andee
06-07-2006, 22:40
piast9 kupowales u mnie, bezposrednio u mnie czy tez z drugiej reki? I jezeli masz moja matowke to ktora wersje? Pytam z ciekawosci :)

piast9
06-07-2006, 22:58
Kupiłem z drugiej ręki od niezadowolonego użytkownika :) Mam zwykłą

Andee
06-07-2006, 23:03
Tak myslalem :)

1507
13-10-2006, 08:02
a z MTO będzie to działać?

adam_k
13-10-2006, 18:37
tez mnie to ciekawi czy zadziała z ruskim mto 500/8 albo czy klin ze "specjalnej" matówki sprawdzi się z tym ciemnym obiektywem

Maciej
13-10-2006, 19:23
Standardowa zadziała ale nie spełni swojego zadania. Miałem taką - powyżej F5,6 kliny ciemnieją i ustawienie ostrości jest znacznie utrudnione a na dodatek występują zafałszowania pomiaru ekspozycji. Dzieje się tak z Rubunarem 8/500 oraz ze wszystkimi ciemnymi szkłami AF. Trzeba kupić droższy model matówki z klinami które nie ciemnieją nawet przy F9.

gudi
20-08-2015, 01:58
Czy mógłby ktoś pomóc
mam obiektyw z bagnetem canon manualny ale chciałbym potwierdzeniem ostrości
czy jest jakaś przejściówka EF>EF z potwierdzeniem ?

namoamo
20-08-2015, 09:55
czy mógłby ktoś pomóc
mam obiektyw z bagnetem canon manualny ale chciałbym potwierdzeniem ostrości
czy jest jakaś przejściówka ef>ef z potwierdzeniem ?

fd->ef

adawro
20-08-2015, 10:21
Czy mógłby ktoś pomóc
mam obiektyw z bagnetem canon manualny ale chciałbym potwierdzeniem ostrości
czy jest jakaś przejściówka EF>EF z potwierdzeniem ?

Jaki to dokładnie obiektyw?

chester_jds
20-08-2015, 10:35
Albo to nie ma bagnetu EF i chodzi o przejściówkę na inny system (nie zawsze możliwe), albo to ma bagnet EF bez styków (jak Samyang) i... Nie wyobrażam sobie przejściówki z EF bezstykowego na EF ze stykami - przecież to zmienia odległość ogniskowania.

Selena
20-08-2015, 21:54
Albo to nie ma bagnetu EF i chodzi o przejściówkę na inny system (nie zawsze możliwe), albo to ma bagnet EF bez styków (jak Samyang) i... Nie wyobrażam sobie przejściówki z EF bezstykowego na EF ze stykami - przecież to zmienia odległość ogniskowania.

Wtedy pozostaje nakleić na bagnet dandelion np. taki: DANDELION DO CANON EOS POTWIERDZENIE OSTROŚCI (5614381828) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/dandelion-do-canon-eos-potwierdzenie-ostrosci-i5614381828.html)

chester_jds
21-08-2015, 08:14
Natura nie znosi próżni, jestem pod wrażeniem prostoty gadżetu :)