PDA

Zobacz pełną wersję : RAW a przestrzeń kolorów



karczmarz
11-06-2006, 16:30
Witam,

Korzystam w 350d z zapisu w RAW-ie. Przestrzeń kolorów pozostała tak jak kiedyś gdy korzystałem z .jpeg, czyli sRGB. Zacząłem się zastanawiać czy przy RAW-ach ma to znaczenie, skoro jest to surowy plik? Na chłopską logikę powinno być bez znaczenia, ale ostatnio połknąłem trochę wiedzy o kolorach itd i mam zamęt w głowie :-D
Proszę o oświecenie. Poza tym, czy w DPP (ostatnia wersja) można ustawić inną przestrzeń kolorów niż sRGB. Jeśli plączę zagadnienia proszę o łaskawość i udzielenie mi kilku wskazówek.

pozdrawiam
jarek

Kubaman
11-06-2006, 17:05
hmmm... tylko myślę na głos..

RAW to zapis fizycznych rekordów matrycy. W takim razie, ponieważ matryca nie pracuje w żadnej przestrzeni barwnej, a jedynie ma swoje możliwości hardware'owe (czułość sensorów i wzór filtra barwnego), to rodzaj wywoływania powinien determinować przestrzeń kolorów. Na zdrowy rozum to "wywoływacz" określa do jakiej przestrzeni skonwertujemy to co widzi matryca.

mirhon
12-06-2006, 12:13
Ustawienia w aparacie nie mają znaczenia. Przestrzeń wybierasz podczas konwersji RAW'a.
BTW Z tego co gdzieś na forum czytałem to soft od canona podczas konwersji korzysta z ustawień w aparacie...ACR na 100% olewa wszystko co sobie ustawisz w aparacie (przestrzeń, saturacje, wyostrzanie itp.)

karczmarz
13-06-2006, 20:19
dzięki za odpowiedź.
pozdrawiam
jarek

mjastrzebski
13-06-2006, 21:12
Witam,

Korzystam w 350d z zapisu w RAW-ie. Przestrzeń kolorów pozostała tak jak kiedyś gdy korzystałem z .jpeg, czyli sRGB. Zacząłem się zastanawiać czy przy RAW-ach ma to znaczenie, skoro jest to surowy plik? Na chłopską logikę powinno być bez znaczenia, ale ostatnio połknąłem trochę wiedzy o kolorach itd i mam zamęt w głowie :-D
Proszę o oświecenie. Poza tym, czy w DPP (ostatnia wersja) można ustawić inną przestrzeń kolorów niż sRGB. Jeśli plączę zagadnienia proszę o łaskawość i udzielenie mi kilku wskazówek.

pozdrawiam
jarek

Przeczytaj ze zrozumieniem watek:
http://canon-board.info/showthread.php?t=8520

Albo spojrz na jedno zdjecie z tego watku:
http://www.potoczek.mserwis.pl/obrazki/Gamuty.jpg
Tam widac, ze przestrzen barw 20D jest wieksza od Adobe RGB.
I teraz juz jasne?? Plik RAW to zapis tego co zarejestrowala matryca. I okazuje sie ze gamut 20D jest wiekszy niz przestrxzen robocza Adobe RGB!! A konwersja do przestrzeni sRGB tudziez Adobe RGB czy co tam se wybierzesz odbywa sie w wywolywania RAW'a. Wiec jesli konwertujesz w komputerze, to ustawienie w aparacie nie ma znaczenia.

Nie wiem jak w DPP ale w RawShooter'e (na pewno wersji platnej nie wiem jak darmowej) mozna wybrac docelowa przestrzen barw. Strzelam ze w C1 tez.

Marcin