PDA

Zobacz pełną wersję : Roznica pomiedzy Korekcja Expozycji a zsuwaniem Histogramu od prawej



borkomar
10-06-2006, 19:16
Pytanko jak w temacie.
Chodzi o wołanie Raw.
Jesniej moze, mam na mysli roznice pomiedzy EC w sofcie (np C1pro) a przesuwaniem prawego suwaka Histogramu w lewo.
Widze, ze czyms sie to rozni, gdyz przy zwiekszaniu (+) EC pozniej soft pokazuje przepalnia nizeli uzywajac suwaka hitogramu.
Wielkie dzieki za info.

Tomasz Golinski
10-06-2006, 19:19
Przesuwanie histogramu, jak rozumiem, to jest po prostu levels? Czyli transformacja liniowa na jasnościach. Korekta EV to bardziej subtelna transformacja bardziej zbliżona do zmiany ekspozycji w aparacie.

borkomar
10-06-2006, 19:41
Przesuwanie histogramu, jak rozumiem, to jest po prostu levels?

Tak dokladnie


Czyli transformacja liniowa na jasnościach. Korekta EV to bardziej subtelna transformacja bardziej zbliżona do zmiany ekspozycji w aparacie.

Wiem, ze korekta EV to cos ala zmiana exp w puszce - ale wlasnie chcialbym sie dowiedziec jaka jest miedzy nimi roznica - co lepiej stosowac w jakim przypadku i co zyskuje a co trace stosujac jedna z metod:?:

misiul
10-06-2006, 20:59
Jeśli korygujesz ekspozycję w puszce (zmieniasz ekspozycję) więcej swiatła wpada do matrycy, zdjęcie jest lepiej naświetlone - lepszy stosunek sygnał/szum, lepsza dynamika barw. Jeśli widzisz, że regularnie musisz podciągać ekspozycję lepiej to zrobić w puszce z opisanych wyżej powodów. W pewnych granicach można również skorygować w wywoływarce ale wszystko w granicach rozsądku.
Jeżeli fotka będzie mocno niedoświetlona (uwydatnią się szumy) to wyciągięcie tego wywoływarką wzmocni również szum.

borkomar
10-06-2006, 21:13
Jeśli korygujesz ekspozycję w puszce (zmieniasz ekspozycję) więcej swiatła wpada do matrycy, zdjęcie jest lepiej naświetlone - lepszy stosunek sygnał/szum, lepsza dynamika barw. Jeśli widzisz, że regularnie musisz podciągać ekspozycję lepiej to zrobić w puszce z opisanych wyżej powodów. W pewnych granicach można również skorygować w wywoływarce ale wszystko w granicach rozsądku.
Jeżeli fotka będzie mocno niedoświetlona (uwydatnią się szumy) to wyciągięcie tego wywoływarką wzmocni również szum.

Chodzilo mi o korekcje EV i/lub przsuwanie suwaka prawego w lewo na hitogramie w sofcie a nie w puszcze - sorki ale chyba mnie nie zrozumiales

MMM
10-06-2006, 21:40
Oba sposoby w inny sposób zmieniają barwę. Przy zmianie ekspozycji jasność zmienia się tak jak parametr 'L' w modelu LAB, przy zmianie histogramu zmienia się parametr 'B' z modelu HSB.
Mówiąc po ludzku, kolor przy zmianie ekspozycji zmienia się w naturalny sposób tzn. zmienia się jego barwa tak samo jakbyśmy inaczej naświetlali. Przy zmianie histogramu barwa się nie zmienia.

EDIT: histogram chyba rozjaśnia liniowo, a ekspozycja nie.

Zielony
10-06-2006, 21:50
Ostatnio sam się zastanawiałem nad tym i kombinowałem co lepsze?
Czy EC na + czy histogram z dwóch stron zwężać?
W końcu nie doszedłem do żadnego wniosku :D
Ale tak jak ktoś wspominał, ja np muszę się przestawić na korekcję na plus w puszce bo zazwyczaj muszę wyciągać w C1.

borkomar
10-06-2006, 22:56
Ale tak jak ktoś wspominał, ja np muszę się przestawić na korekcję na plus w puszce bo zazwyczaj muszę wyciągać w C1.

NO ja juz sie nauczylem, mimo to jednak pozniej czasem trzeba lekko cosik poprawic - choc nie zawsze;) .
Chcialem sie dowiedziec od strony technicznej jak to wyglada po zaobserwowaniu roznic podczas stosowania8-)

Zielony
10-06-2006, 23:18
Swego czasu to zwężanie krawędzi histogramu do środka utożsamiałem z całkowitym wycięciem (utratą) szczegółów w światłach i cieniach.
A może tak faktycznie jest? Pewnie trochę tak, bo poprzez zwiększenie kontrastu następuje utrata tych obszarów. Czyż nie?

Robię zazwyczaj tak, że wyciągam histogram na EC do prawej, a później czasem zwężam lewy bok (cienie) minimalnie do środka (już na histogramie).
A to, czy tak się robi czy nie, to nie wiem :D

Miałem gdzieś w PDF'ie: Art of the RAW conversion (czy jakoś tak) ale jakoś tego nie poczytałem :mrgreen: A może by się nawet przydało.
Ogólnie zawsze miałem schiza przy wywoływaniu RAWów bo nigdy nie wiedziałem co i jak mogę robić, żeby np. nie spieprzyć pliku.
Ogólnie to i tak wszyscy chyba wywołują "na oko". Co prawda "na oko" to babcia umarła, ale tak zazwyczaj najelpiej :grin: ;)

akustyk
11-06-2006, 09:25
Przesuwanie histogramu, jak rozumiem, to jest po prostu levels? Czyli transformacja liniowa na jasnościach. Korekta EV to bardziej subtelna transformacja bardziej zbliżona do zmiany ekspozycji w aparacie.
na chlopa, mocniejsza ekspozycja to po prosty mocniejsze naswietlenie, to po prostu wiecej fotonow. eksponencjalnie.

pomijajac zagadnienie szumow: jesli poziom fotosite'u byl 127 to klatka naswietlona po korekcie EV o 1 dzialke, bedzie na poziomie 254. ale jesli byl 63 to zmiana bedzie do 126.

z czego wynika ze korekta ekspozycji jest rowniez przesunieciem histogramu... tyle, ze na skali logarytmicznej :)

zwykle przesuwanie histogramu to nie to samo co levels. przesuwanie prawdopowobnie jest dorownywaniem "brakujacego" swiatla do pelnej jasnosci. czyli nie eksponencjalnie a logarytmicznie.



Pytanko jak w temacie.
Chodzi o wołanie Raw.
Jesniej moze, mam na mysli roznice pomiedzy EC w sofcie (np C1pro) a przesuwaniem prawego suwaka Histogramu w lewo.

zdaje sie, ze przesuwanie histogramu odpowiada Brightness w ACR. moge po krotce wyjasnic czym to sie rozni uzytkowo, tzn. do czego osobiscie tego uzywam. dosc pobieznie temat ujmujac: korekta EV i kontrastem ustawiam rozpietosc tonalna kadru (jesli siega prawego kranca to tu trzeba odpowiednio ustawic ile partii zdjecia dotyka swiatel). potem Brightness przyciemniam jasne partie, lub rozjasniam ciemne.

sa tez sytuacje szczegolne: jesli w kadrze jest kluczowy element o bardzo wysokiej jasnosci (np. wschodzace slonce) to warto zdjechac z ekspozycja a dodac jasnosci. pozwala to czesto uzyskac plynniejsze tonalnosci w jasnych partiach. jesli idealna wiernosc kolorow nie jest kluczowa (w krajobrazie nie jest) to czasem pomaga tu tez korekta czerwonego kanalu (kapke w dol) i zielonego (w gore).

ogolnie:
EV - do "ustawiania" rozpietosci tonalnej
Brightness/Histogram - do korekty wzglednej jasnosci swiatel i cieni. ale nie wszystko da sie ta funkcja zrealizowac. trudne tematy (np. chmury, czy rozmyta wode), trzeba dla wizualnego odzyskania przejsc tonalnych potraktowac (z umiarem!!!) shadow/highlight (konkretnie, to shadow)...

mirhon
13-06-2006, 10:38
Dam trochę cytatów z książki Bruce Fraser "Real World Camera Raw"

Shadows. The Shadows slider is the black clipping control. It works very like the black input slider in Photoshop's Levels, letting you darken the shadows to set the black level. But since the Shadows control operates on the linear-gamma data, small moves tend to make bigger changes than the black input slider in Levels.

Brightness. Unlike its image-destroying counterpart in Photoshop, Camera Raw's Brightness control is a non-linear adjustment that works very much like the gray input slider in Levels. It lets you redistribute the midtone values without clipping the highlights or shadows. Note, however, that when you raise Brightness to values greater than 100, you can drive 8-bit highlight values to 255, which looks a lot like highlight clipping, but if you check the 16-bit values after conversion, you'll probably find that they aren't clipped.

Contrast. The Contrast slider also differs from the Photoshop adjustment of the same name. While Photoshop's Contrast is a linear shift, Camera Raw's Contrast applies an S-curve to the data, leaving the extreme shadows and highlights alone. Increasing the Contrast value from the default setting of +25 lightens values above the midtones and darkens values below the midtones, while reducing the Contrast value from the default does the reverse. Note that the midpoint around which Contrast adds the S-Curve is determined by the Brightness value

mirhon
13-06-2006, 10:43
Dodam jeszcze fajny Tip z cytowanej przeze mnie książki:

Tip

Don't Be Afraid to Reduce Contrast. Many photographers are hesitant to reduce the value of a slider labeled "Contrast," but if you're looking to brighten the dark three-quarter tones without affecting the midtones, reducing the Contrast value will do a better job than increasing the Brightness value. If you're worried about the image going flat, rest assured that you can put plenty of punch back into the shadows using either the Shadows slider or the Curve tab. In the case of this image, leaving the Contrast slider at default, or increasing the Contrast value, would have a much greater effect on the highlights (due to the high Brightness value) than on the darker tones, and would actually undo some of the highlight recovery!