PDA

Zobacz pełną wersję : Auto Rotate w 10D



Propi
08-06-2006, 20:37
W aparacie mam włączoną funkcję Auto Rotate. Zdjęcia zrzucam podłączając aparat do komputera, przez ZoomBrowser. Zdjęcia chyba są obracane dopiero po zrzuceniu na dysk. Czy jeśli kupię czytnik i będę zrzucał foty prosto z karty, funkcja AutoRotate cokolwiek mi da?

AdrianP
08-06-2006, 20:58
Funkcja Auto rotate działa już aparacie (zdjęcia wyświetlają się tak jak powinny, czyli pionowo, więc nie trzeba zmieniać położenia aparatu podczas przeglądania), natomiast po zgraniu na komputer to różnie. Istniej programy, które w ogóle nie wiedzą że zdjęcie powinno być pionowe, natomiast popularne aplikacje takie jak Eos Viewer Utily, RawShooter Essentials, czy też PhotoShop ( a także wiele innych kompatybilnych z canonami) z pewnością od razu wyświetlą ci pionowe zdjęcia pionowo.

birez
08-06-2006, 21:01
No nie wiem czy "tak jak powinny" ;)
jak pionowe wyswietlaja sie nawyswietlaczyku dla poziomych, to traca niestety na rozmiarze. Lepszy podglad bylby jak by sie wyswietlily bez obrotu, ktory zalatwilo by przekrecenie puszki za pomoca sily miesni ;)

Propi
08-06-2006, 21:04
Wrzucam czytnik i zrzucam zdjęcia przez windowsowy Mój Komputer. Będą obrócone poprawnie?

birez
08-06-2006, 21:13
Wrzucam czytnik i zrzucam zdjęcia przez windowsowy Mój Komputer. Będą obrócone poprawnie?
Najprosciej sprawdzic :]

U mnie (z tym ze w 20stce) sa ok.
Nie wiem tylko na ile to kwestia "obrocenia" zdjecia, a na ile interpretacja jakiegos zmyslnego tagu przez software do obrobki na kompie.

Vitez
09-06-2006, 08:09
Wrzucam czytnik i zrzucam zdjęcia przez windowsowy Mój Komputer. Będą obrócone poprawnie?

Zalezy jakim programem bedziesz je potem ogladal. Informacja o obrocie jest zapisana w Exifie. Jesli program jest skonfigurowany tak, ze ta informacje z Exifa odczyta i zastosuje to beda obrocone.

Propi
03-12-2006, 11:20
Już abstrahując od problemu poruszonego w pierwszym poście - przez długi czas wszystko było dobrze a teraz znowu widzę zdjęcia "nieobrócone". Kiedy obrócę je "siłą" np. przez windowsową opcję "Obróć zgodnie/przeciwnie...", to potem w Photoshopie znowu widzę zdjęcia obrócone - tzn tak, jakby Photoshop widział zdjęcia poprawnie, a tylko windowsowy podgląd (i IrfanView) widziały zdjęcia nieobrócone. Co się skopało? Co muszę zrobić, żeby windows znowu zaczął czytać informację z exifa zawartego w zdjęciach?

radioel
07-12-2006, 14:44
Wrzucam czytnik i zrzucam zdjęcia przez windowsowy Mój Komputer. Będą obrócone poprawnie?

NIE BEDA, Jesli uzywasz windowsa xp, on sam sobie je obroci ale one same w sobie nie sa zapisane jako obrocone, lecz zawieraja wartosc true lub false czy bylo robione w pionie(jesli bylo tzn ze trzeba je obrocic)oraz o ile ma obrocic stopni. Funkcja dziala w aparacie, i wyswietla na wyswietlaczu obraz tak abysmy go poprawnie widzieli. Osobiscie nie uzywam tego, bo zmniejsza o ponad polowe zdjecie i tylko trace czas na powiekszanie. Reasumujac: zrzucajac przez czytnik nie masz obroconycvh zdjec i musisz je sam obracac. Adobe PS od wersji 7.0 automatycznie wykrywa "AR" i sam obraca i jak zamykasz plik pyta sie czy chcesz zapisac zmiany... O Taka odpowiedz Ci chodzilo.