PDA

Zobacz pełną wersję : 300D kontra 10D kontra 20D



McKane
21-10-2004, 12:42
Zaglosowalem na 10D gdyz kosztuje teraz mniej wiecej tyle co 300D

Gdzie tyle samo? No chyba ze porownasz uzywany 10D i nowy 300D. Jesli natomiast wezmiesz obie nówki to prawie 1500 zl roznicy. Przynajmniej na allegro. Wsklepie roznica bedzie pewnie wyzsza.

Tak to jest jak sie cytuje tylko to co sie chce, a nie to co autor cytatu chcial przekazac. Napisalem ze kosztuje mniej wiecej tyle co 300D PRZED WAKACJAMI kiedy to go kupowalem.

tpop
21-10-2004, 13:04
Sorry :oops:

kavoo
21-10-2004, 13:06
20D tez nie bo współczynnik cena/jakość w stosunku do 10D jest mizerna.
Z czystej ciekawosci - dlaczego tak sadzisz? 20D jest drozszy od 10D zaledwie o 10% (przynajmniej jesli chodzi o ceny sklepowe, np. Pstryk). Mysle, ze dodanie obslugi eTTL-II, radykalne obnizenie poziomu szumow przy wyzszych ISO i nieporownywalnie wieksza szybkosc to mimo wszystko wiecej niz te 10% roznicy w cenie.

Oczywiscie jeden warunek - trzeba oba body ocenic obiektywnie, a nie patrzac na to ktore z nich sie ma ;-)

maku
21-10-2004, 13:57
Zależy też jaką szybkość bierzesz pod uwagę.
Nie wiem jak dokładnie ma 20D ale 10D ma 3klatki/s i bufor na 9.
Zdaje się że 20D jest tu jednak wolniejszy.
Szybkości na jpeg dla mnie akurat są nieistotne.
Podobnie szybkości transferu itd.

Niewątpliwą i to duża zaletą jest niski poziom szumów na wysokich iso w 20D.

Pozdrawiam

p13ka
21-10-2004, 14:04
10D! Interesuje mnie przede wszystkim większa matryca, a w 20D rozmiar matrycy (crop 1,6 x :cry: ) jest ten sam więc z tego względu nie widzę potrzeby przepłacania.

kavoo
21-10-2004, 14:14
Heh... fajne odpowiedzi... "10D ma tyle opcji ze i tak _swojego_ nie wykorzystam do ostatniej kropli", "nie widze sensu przeplacania bo w 20D jest taka sama matryca jak w _moim_ 10D" itp ;-)

Nie wiem czy jest w ogole sens zapodawania takich ankiet, skoro bioracy w nich udzial porownuja zaproponowane opcje do _swoich_ aparatow :lol: Rownie dobrze mozna byloby zadac dwa pytania:
1. czy uwazasz ze jest sens przesiadac sie z 300D na 20D?
2. czy uwazasz ze jest sens przesiadac sie z 10D na 20D?
i wyniki bylyby dokladnie takie same ;-)

Tyle, ze - o ile dobrze zrozumialem - w tej ankiecie chodzilo o to, co kazdy z nas kupilby gdyby nie mial dSLR-a i dopiero rozwazal jego zakup...

p13ka
21-10-2004, 14:30
Tyle, ze - o ile dobrze zrozumialem - w tej ankiecie chodzilo o to, co kazdy z nas kupilby gdyby nie mial dSLR-a i dopiero rozwazal jego zakup...

Tyle że każdemu kto ma już dSLR byłoby bardzo trudno udzielić obiektywnej odpowiedzi gdyż niejako podświadomie porównuje funkcjonalności pozostałych modeli do już posiadanej puszki. Z drugiej strony, dla tych którzy w życiu nie mieli w ręku dSLR'a, wybór jest niezmiernie trudny bo trzeba go dokonywać porównując ilość funkcji, przyprawiającą zresztą o zawrót głowy, jakość fot (bardzo zbliżona) no i ceny. Sądzę, że autor ankiety brał to pod uwagę ale nich sam się lepiej wypowie.

gietrzy
21-10-2004, 14:45
Pojawiło się 20D, jak dla mnie bez większego wrażenia.
Ciekawi mnie, mając do wyboru 300D, 10D i 20D, co byście kupili.
No cóż jako, że mam dwudziestkę dosłownie na karku :wink: chciałbym oddać dwa głosy

Opcja pierwsza 300D - tak zagłosowałem. Reszta kasy (różnica pomiędzy modelami) na szkło.

Opcja druga - cokolwiek co posiada E-TTL II. W tej chwili tylko dwa korpusy.
Ktoś tam powie, że nie umie zrobić zdjęcia i potrzebuje E-TTLa. Być może. Spróbowałem i wiem (porównanie z G3), że 20D mi nie przepala twarzy z bliskich odległości gdzie z G3 na dwa lata użytkowania udało mi się zrobić 1 (słownie: jedno) zdjęcie portretowe super (podobnie do 20D) naświetlone. Oczywiście wbudowaną lampą.

I żeby uprzedzić jednego z kolegów: podobno E-TTL II nie mierzy światła z aktywnego punktu AF :wink:

kavoo
21-10-2004, 14:49
Tyle że każdemu kto ma już dSLR byłoby bardzo trudno udzielić obiektywnej odpowiedzi gdyż niejako podświadomie porównuje funkcjonalności pozostałych modeli do już posiadanej puszki.
Dlatego tez wspomnialem, ze IMHO takie ankiety troche sie mijaja z celem, bo... kazdy tutaj ma racje :lol:

Wlasciciel 300D zrobil slusznie ze kupil 300D, bo zaoszczedzil na lepsze szkla a funkcje 300D mu wystarczaja.
Wlasciciel 10D zrobil slusznie ze kupil 10D, bo 300D bylby dla niego niewystarczajacy, a wszystko czego potrzebuje ma w 10D, wiec... 20D mu niepotrzebny ;-)
Wlasciciel 20D rowniez (o dziwo :lol:) zrobil slusznie kupujac 20D, bo za niewielka roznice w cenie miedzy 10D a 20D ma kilkukrotnie nizszy poziom szumow przy slabszym swietle zastanym i ma w puszce mozliwosci ktore (jesli sie nadarzy okazja) _moze_ wykorzystac bez koniecznosci zmieniania czy pozyczania od kolegi body ;-)

Dlatego taka ankieta nigdy nie bedzie do konca obiektywna, chyba ze (malo prawdopodobne :wink:) jej uczestnicy zapomna o tym, co im u szyi dynda, i skoncentruja sie na suchych faktach - czyli w tym przypadku przede wszystkim na stosunku mozliwosci/cena ;-)

JaW
21-10-2004, 15:06
Wlasciciel 300D zrobil slusznie ze kupil 300D, bo zaoszczedzil na lepsze szkla a funkcje 300D mu wystarczaja.
Wlasciciel 10D zrobil slusznie ze kupil 10D, bo 300D bylby dla niego niewystarczajacy, a wszystko czego potrzebuje ma w 10D, wiec... 20D mu niepotrzebny ;-)
Wlasciciel 20D rowniez (o dziwo :lol:) zrobil slusznie kupujac 20D, bo za niewielka roznice w cenie miedzy 10D a 20D ma kilkukrotnie nizszy poziom szumow przy slabszym swietle zastanym i ma w puszce mozliwosci ktore (jesli sie nadarzy okazja) _moze_ wykorzystac bez koniecznosci zmieniania czy pozyczania od kolegi body ;-)

Wiec jednak sa na swiecie ludzie, ktorzy mysla podobnie jak ja... Wielkie dzieki, Kavoo :)

Kubaman
21-10-2004, 15:38
Muszę zgodzić się z głosami kolegów, którzy widzą pewne niedoskonałości takiej ankiety.

Pierwsze pytanie jaki mi sie ciśnie na usta, to dlaczego porównujemy 300D, 10D i 20D???
300D jest całkiem popularny, ale to zupełnie inna klasa...wiem, że jest hack, ale poza wyjątkowymi sytuacjami nie zmienia to zasadniczo całej funkcjonalności aparatu. Tu chodzi o jakość wykonania, szybkość i łatwość obsługi, dane techniczne. Jeśli juz tak budujemy anketę, to dlaczego nie zapytać jeszcze o 1DMK2 na przykład?

Kolejne pytanie, to czy głosujemy, jaki aparat chcielibyśmy kupić, gdybyśmy mieli tyle kasy, czy taki jaki mamy zamiar kupić (i zbieramy kasę), czy już kupiliśmy i chcemy powiedzieć, czy jesteśmy zadowoleni. Ankieta w dużej części jest traktowana jako ostatnia opcja.

Ja długo sie wahałem czy kupić 10D czy 20D i zdecydowałem postawić na nowszą technologie i bogatszy zestaw opcji. Nie sądzę, żebym na tym stracił, tym bardziej że na 10D mogłem oszczędzić max 1200PLN.

Stawiam głos na 20D. Gadanie w stylu "20D jest taki sam albo gorszy" to dla mnie tylko próba tłumaczenia sobie, dlaczego nie kupię 20, a nie uczciwe porównanie parametrów.

Aszu
21-10-2004, 16:16
radykalne obnizenie poziomu szumow przy wyzszych ISO

Kozystam z ISO 100, 200, czasem 400,
Poziom szumów na tych ustawienach jest zarówno w 10 jak i w 20 na tym samym poziomie, bądź niezauważalnym.

10% za cos co sie nie używa to dużo.
Domniemam że za kilka miesięcy cena 10D = 20D, pod warunkiem że 10 bedzie jeszcze dostępna.

JaW
21-10-2004, 16:24
radykalne obnizenie poziomu szumow przy wyzszych ISO

Kozystam z ISO 100, 200, czasem 400,
Poziom szumów na tych ustawienach jest zarówno w 10 jak i w 20 na tym samym poziomie, bądź niezauważalnym.
10% za cos co sie nie używa to dużo.
Domniemam że za kilka miesięcy cena 10D = 20D, pod warunkiem że 10 bedzie jeszcze dostępna.

Chyba chodzi o to, że w 20D przy ISO1600 jest niski, akceptowalny poziom szumow i mozna robic fotki w zlych warunkach. Dla mnie ISO1600 oraz szkielko 50mm ustawione na f/2.2 to cos pieknego... W 300D uzywam ISO400, wiec gdybym mogl w 20D ustawic 1600 i dzieki temu miec nizsze czasy... marzenie...

Aszu
21-10-2004, 16:29
Nikt nie zmusza nikogo do głosowania w ankiecie.
nie ma doskonałych ankiet i ta taka nie jest.
Wybrałem 300, 10 i 20 bo sa to najpopularniejsze dslr (20 - kwestia czasu, żeby podbiła rynek),
Różnice cenowe są niewielkie (10-30%) co przy wydatku kilku tysięcy ma niewielkie znaczenie.
CROP = 1,6 - dla tego brak tu 1MII itp.
Wydaje mi się że wygra 20D, bo to kolejny krok technologiczny 10, a 300D jako mimo wszystko najtańsze rozwiązanie, które zaspokaja potrzeby większości uzytkowników powinno zdobyc dUUUUUżo punktów.

bdx
21-10-2004, 21:03
Mój głos na 20D z prostej przyczyny, nie mam zamiaru zmieniać tego body przez dłuższy czas dlatego wolę trochę 'dozbierać' ( chociaż na szczęście kaske już mam ) i odsunąć moment zakupu następnego modelu ( 20D 'zestarzeje się ' w tej chwili wolniej od 10D ). Podobnie zrobiłem jak kupowałem swoją 1 cyfrówkę. Do wyboru miałem G3, padło na G5 ( wtedy też się zastrzegałem, że nprędko nie kupię następnego 'aparata' ). Co prawda tutaj 20D ma faktyczną ( z tego co widziałem po komentarzach ), a nie tylko wynikającą ze specyfikacji i numerków przewagę nad 10, gdzie w G3 vs G5 można by podyskutować ( G5: abberacja, cień lampy, błąd 'lens' czy jakoś tak, mnie też nie ominął :twisted: )...w każdym razie z niecierpliwością czekam kiedy chwycę GO do rąk i pofocę przez wizjer, a nie LCD :roll: i nie bedę żałował ani złotówki..

kavoo
21-10-2004, 21:07
w każdym razie z niecierpliwością czekam kiedy chwycę GO do rąk i pofocę przez wizjer, a nie LCD :roll: i nie bedę żałował ani złotówki..
Pierwszy dSLR? :-) Znam temat, tez z drzacymi rekami po raz pierwszy zagladalem w wizjer po przesiadce z A1 (mimo, ze Minolta focilem przez EVF). Aaaale bedziesz mial jazde, az ci zazdroszcze... jeszcze raz bym to chetnie przezyl :lol:

bdx
21-10-2004, 21:18
OT


Pierwszy dSLR? :-) Znam temat, tez z drzacymi rekami po raz pierwszy zagladalem w wizjer po przesiadce z A1 (mimo, ze Minolta focilem przez EVF). Aaaale bedziesz mial jazde, az ci zazdroszcze... jeszcze raz bym to chetnie przezyl :lol:

Tak, pierwszy własny dSLR :P ..bo w prawdzie mam minolte 404si tylko, że po zakupie G5, leży więcej na półce, chociaż wyciągam go od czasu do czasu żeby poostrzyć sobie i pomarzyć :lol:

Kubaman
21-10-2004, 21:56
hej Panowie, to sobie pomyślcie, co ja dzisiaj czuję...
Jutro wieczorem dostanę do rączki mojego 20D i jest to pierwszy cyfrak jakiego mam w ogóle :shock:
Do tej pory walczyłem tylko analogiem (który zresztą posłuży mi jeszcze nie raz jak mniemam).

Do Aszu - nie ma powodu do nerwów, przecież to tylko forum *dyskusyjne*. Moje wywody są raczej ogólniejszym komentarzem, odnoszącym sie zresztą do innych forów również, że użytkownicy Canona, zwłaszcza 10D mają same zastzeżenia do 20tki, a przecież wszyscy wiemy, ze generalnie jest to lepszy aparat. Co nie znaczy, że 10D stał się z dnia na dzień kiepski - to wspaniała maszyna IMHO.

Wspaniałym przykładem siania niesprawdzonych informacji może być cała masa wątków na dpreview na temat 20tki, gdzie czowiek miał wrażenie, że to największa wtopa Canona w historii. Hałas przycichł, i teraz widać jak jest faktycznie.

Mimo wszystko nie ustawiałbym w jednym rzedzie 300D i 10 D :wink:

maku
23-10-2004, 02:48
A to ja się odezwę raz jeszcze.
Na pewno 20D nie jest największą wtopą Canona.
Szkoda jak dla mnie że spowolnili prędkość w RAW. Ale za to nadrobili z jakością przy wyższych ISO co jest dużym atutem.
Gdybym miał kupować teraz swojego pierwszego dslr to miałbym niezły problem. Tyle tylko że już mam a to co dodali to jeszcze za mało by zmieniać sprzęt. A to właśnie dla tego że nie jest tak ja twierdzą niektórzy. Moim zdaniem to właśnie 10D będzie się od tego momentu starzał wolniej. Na wartości swoje już stracił. Największy spadek wartości odnotuje się w najbliższych miesiącach właśnie na 20D. (tak jest po prostu ze wszystkim co nowe).
I dla tego powtarzam że gdybym miał teraz kupować pierwszy aparat (oczywiście porównuję nowy – nowy) to miałbym problem i pewnie wybrałbym 20D. Natomiast zamiana wydaje mi się raczej nieopłacalna (biorę oczywiście pod uwagę moje preferencję czyli RAW i zdjęcia w akcji-ruchu). 1D II Mark jest dla mnie nieosiągalny. Ale kiedyś to się zmieni :wink: czego wszystkim życzę.

Pozdro.

bdx
23-10-2004, 08:38
A to właśnie dla tego że nie jest tak ja twierdzą niektórzy. Moim zdaniem to właśnie 10D będzie się od tego momentu starzał wolniej. Na wartości swoje już stracił.

IMO w momencie pojawienia się 20D, 10D stał się 'przestarzały' ( oczywiście nie dosłownie ale teraz skoro mamy dwa modele na rynku, jak sam powiedziałeś wybrał byś 20D, więc nowszy model, jak chyba większość ludzi ) Oczywiście nie zmienia to faktu, że 10D pozostaje dobrym aparatem.


Największy spadek wartości odnotuje się w najbliższych miesiącach właśnie na 20D.

Właśnie - spadek wartości..a nie starzenie. Dlatego przy wyborze ważne jest też z czego się przesiadamy. Ja z G5 dlatego przesiadka jest opłacalna. Natomiast rozumiem ludzi z 10D którzy nie 'gonią za nowinkami'..

Kubaman
23-10-2004, 08:58
1D II Mark jest dla mnie nieosiągalny. Ale kiedyś to się zmieni :wink: czego wszystkim życzę.


chyba miałeś na myśli 1Ds MK2 :mrgreen:
nie bądźmy minimalistami

Aszu
26-10-2004, 09:06
ani maxymalistami

darimarc
07-11-2004, 16:12
Ja mam 10D i w sumie w porządku, jednak 20D szybciej sie włącza szybciej ostrzy i ma większy bufor. Jestem fotoreporterem ale na 1D mnie nie stać więc 20d to ekonomiczny wybór:). w 10D jak sie duzo dzieje to czasem mi sie "busy" wyswietla i maszynka staje. Pozdrawiam

yoz
08-11-2004, 11:09
Krakers napisal "no i pewnie ucieszy nowa wiesc uzytkownikow 300D na wiosne wchodzi nowy 300d z prockiem digi 2 takim samym jak w 20d i marc II"
Jesli jest tak jak mowi, moze byc ciekawie.

Tytus
08-11-2004, 11:53
Ja mam 10D i w sumie w porządku, jednak 20D szybciej sie włącza szybciej ostrzy i ma większy bufor. Jestem fotoreporterem ale na 1D mnie nie stać więc 20d to ekonomiczny wybór:). w 10D jak sie duzo dzieje to czasem mi sie "busy" wyswietla i maszynka staje. Pozdrawiam

sprawdź dokładnie ten bufor, w 10D chyba 9 RAWów w serii robi a w 20D wprawdzie 23 ale jpegi a RAWów chyba tylko 5

dla mnie w 300D największa bolączka to właśnie bufor
"busy" na wyświetlaczu to najbardziej przeze mnie znienawidzona rzecz w tym aparacie...

Aszu
15-11-2004, 14:15
Ponad połowa z nas chce mieć 20D.

Ale chyba niema co sie dziwić, bo 10 juz w sklepie nieuświadczysz!

Za rok 22D!!

Jurek Plieth
15-11-2004, 14:22
Za rok 22D!!
Jak to mawiają starzy górale - lepsze wrogiem dobrego :twisted:

filip71
15-11-2004, 22:14
Mam od kilku dni 20D (przeszedłem z 300D) i pierwsze, krótkie wrażenia:
- ergonomia bez rewelacji w stosunku do 300D ale są to podobne gabarytowo aparaty;
- głośny trzask migawki - trudno się przywyczaić;
- ciszej od 300D wyskakuje wbudowana lampa błyskowa (może dla niektórych nieważne ale ja zawsze miałem wrażenia, że ktoś do mnie strzela jak otwierała się lampa 300d);
- szybkość - REWELACJA;
- szybkość zapisu - REWELACJA;
- oddanie kolorów - troszeczkę lepsze w 20D ale różnica dla mnie nie warta uwagi;
- ostrość (AF) i tutaj na razie kicha - przy foceniu imprezy rodzinnej (biegające dzieci itp) w stylu tak jak 300D to większość zdjęć wyszła nieostra i wymagała wyostrzania w PS - na razie mam kilka domysłów: 1. nie umiem się posługiwać jeszcze nowym systemem rozmieszczenia punktów AF; 2. rozmieszczenie punktów AF pozostawia całkiem sporo miejsca poza kadrem i nie zawsze starcza czasu na sfotografowanie obiektu poza punktami wraz z blokadą ekspozycji; 3. FF lub BF i tutaj będę robił testy.

Na razie mieszane uczucia i wszystko spaprane ta ostrością gdzie w 300D miałem "miodzio".

Vitez
15-11-2004, 23:33
- ostrość (AF) i tutaj na razie kicha - przy foceniu imprezy rodzinnej (biegające dzieci itp) w stylu tak jak 300D to większość zdjęć wyszła nieostra i wymagała wyostrzania w PS - na razie mam kilka domysłów: 1. nie umiem się posługiwać jeszcze nowym systemem rozmieszczenia punktów AF; 2. rozmieszczenie punktów AF pozostawia całkiem sporo miejsca poza kadrem i nie zawsze starcza czasu na sfotografowanie obiektu poza punktami wraz z blokadą ekspozycji; 3. FF lub BF i tutaj będę robił testy.

Na razie mieszane uczucia i wszystko spaprane ta ostrością gdzie w 300D miałem "miodzio".

Zapewne w 300D miales na stale wlaczony AI Focus AF, podczas gdy w 20D One Shot... to mogl byc powod spapranej ostrosci - za biegajacymi dziecmi 300D asm sie wlaczall na "dobiegaczke" czyli AF Servo (tryb ciagly lapania ostrosci) a 20D lapal ci tam gdzie zlapal i tyle.
Przelacz w 20D przy takich okazjach tryb AF na Servo, przycisnij przycisk do polowy i pobaw sie (np cwiczenie - porob to przy ulicy albo zza okna na jadace samochody/idacych ludzi i sledz ich) . Powinno byc lepiej.

filip71
16-11-2004, 14:47
Zapewne w 300D miales na stale wlaczony AI Focus AF, podczas gdy w 20D One Shot...

Własnie, że nie, przy fotografowaniu dzieci w ruchu miałem włączone Al Servo lub Al Focus (testowałem ustawienia).
One Shoit miałem włączony tylko do osób siedzących przy stole i w miarę nieruchomych - a niektórzy twardo siedzą :D no bo po cóż byłaby impreza :D
Co nie zmienia faktu, że zakładam, że coś robię nie tak - no i zrobię dzisiaj test na wystepowanie FF i BF.

[ Dodano: 16-11-2004 ]

zrobię dzisiaj test na wystepowanie FF i BF.

Zrobiłem i jest OK. Czyli muszę się uczyć tego aparatu i tyle.