PDA

Zobacz pełną wersję : TTArtisan ogłosił swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF: 32mm f/2.8



candar
30-09-2021, 10:32
TTArtisan ogłosił swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF: 32mm f/2.8 https://www.youtube.com/watch?v=hq3mVAv5EX0&t=40s&ab_channel=MarkWiemels

Z filmu wynika, że będzie dostępny pod mocowanie R i EF-M


https://www.youtube.com/watch?v=hq3mVAv5EX0&t=40s&ab_channel=MarkWiemels

6882

bzdura1979
30-09-2021, 10:51
Choć to szkło trudno stawiać w jednym rzędzie z wybitnym Canonem 32/1.4, to gębą mi się cieszy i trzymam kciuki za dalszy rozwój szklarni TTartisan z mocowaniem ef-m.

robcio
30-09-2021, 11:09
TTArtisan ogłosił swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF: 32mm f/2.8 https://www.youtube.com/watch?v=hq3mVAv5EX0&t=40s&ab_channel=MarkWiemels

Z filmu wynika, że będzie dostępny pod mocowanie R i EF-M

https://www.youtube.com/watch?v=hq3mVAv5EX0&t=40s&ab_channel=MarkWiemels

6882

Ciekaw jestem jakie będą jego losy pod RF

marfot
30-09-2021, 11:45
Ciekaw jestem jakie będą jego losy pod RF

No na to, to już Canon nie ma wpływu.

Bangi
30-09-2021, 12:21
No na to, to już Canon nie ma wpływu.

Myślisz?
Samyang-i RF dlaczego zniknęły? ;)

candar
30-09-2021, 12:26
Myślisz?
Samyang-i RF dlaczego zniknęły? ;)

Samyangi to Koreańska firma zablokowana przez Canona. A chińczycy mają to w nosie, na przykładzie podrobionych szkieł canona przez chińską firmę Yongnuo ;) TTArtisan to właśnie chińska marka, która specjalizuje się w rozwoju obiektywów do aparatów bezlusterkowych. Właścicielem jest Shenzhen Mingjiang Optical Technology Co., Ltd. https://blog.interfoto.eu/2021/08/19/ttartisan-obiektywy-z-chin-czyli-dlaczego-zyjemy-we-wspanialych-czasach/

atsf
30-09-2021, 12:45
No i gitara! Skoro Canon olewa swoich użytkowników, to inni na tym zarobią. Zawsze istnieje potrzeba obiektywów jaśniejszych od kita, i w cenach nie powodujących tsunami bluzgów ;)

candar
30-09-2021, 13:27
No i gitara! Skoro Canon olewa swoich użytkowników, to inni na tym zarobią. Zawsze istnieje potrzeba obiektywów jaśniejszych od kita, i w cenach nie powodujących tsunami bluzgów ;)

Joł. Tu https://blog.interfoto.eu/2021/09/30/nadchodzi-nowosc-ttartisan-32mm-f2-8-auto-focus-sony-e-nikon-z-canon-rf-canon-m-fujifilm-x/?fbclid=IwAR2WDM8SnIB-EhSp2kwY3EL3WhSjE068DGgoYr89xWHoQLS0l9ibfWLR02I potwierdzenie Interfoto, które jest Oficjalnym Wyłącznym Dystrybutorem Marki TTArtisan w Polsce - produkcji tego szkła w mocowaniach:
Sony E,
Nikon Z,
Canon RF,
Canon M,
Fujifilm X.

robertskc7
30-09-2021, 14:01
Fajnie tylko po co te 32 2.8 jak każdy ma w swojej ofercie 35 1.8 w całkiem niezłych cenach.... hmmmm Wątpię aby to kosztowało 800zł a przy cenie 2k już jednak lepiej dołożyć trochę i kupić dedykowane 1.8
Czekam na 50mm w rozsądnej cenie i gabarytach.

szwayko
30-09-2021, 16:17
Czekam na 50mm w rozsądnej cenie i gabarytach.

JA mam złe wspomnienia z TTArtisan w wersji 50/1.4 Asph Leica Mount. Z EOS R słaba współpraca, zbyt dużo magentowatego zabarwienia w rogach i słaba jakość w nieskończoności. Matryca EOS R jest trudna do współpracy z Leica M obiektywami - to matryca żywcem przejęta z lustrzanki EOS 5D IV. W EOS R6 jest np. też z lustrzanki 1Dx mark, ale już filtr przedmatrycowy jest zmieniony.

Co do małego 50mm to super jest Voigtlander 50/1.5 II ta wersja jest mała i super jakościowo i obrazkowo - fakt że trochę kosztuje, a do innej roboty mam starego i dość dużego zwłaszcza z adapterem EF 50/1.2L.

marfot
30-09-2021, 21:47
Samyang-i RF dlaczego zniknęły? ;)

To pytanie, które ma jednoznaczną odpowiedź, której niestety nie znamy.
Dlaczego nie zniknęły inne szkła RF też nie wiemy.
Dlaczego oprócz Viltroxa nie ma szkieł AF pod bagnet Z? Canon to załatwił? :shock:

audioart
01-10-2021, 12:08
Cieszy fakt, że jakiś producent odważył się (po akcji z Samyangiem) wyprodukować obiektyw z mocowaniem RF z autofokusem. Prawdopodobnie jest tak, jak pisze Andrzej, że to kwestia pochodzenia firmy. Chiny to nie Korea - nie sądzę, żeby Canon w ogóle tracił czas na ewentualne spory patentowe. Zawsze może z kolejnym firmwarem zwyczajnie zablokować obiektyw, ale to już miecz obosieczny.
Tylko te 32mm f/2.8... no ja raczej nie widzę powodów, żebym się skusił (wspaniały Tamron 35mm f/1.4 w torbie, a jeśli ktoś chce koniecznie natywnie to lepszą alternatywą będzie całkiem udany RF 35mm F1.8).

--- Kolejny post ---


Dlaczego nie zniknęły inne szkła RF też nie wiemy.

Dlatego, że problem leży prawdopodobnie nie w samym mocowaniu, a w rozwiązaniach związanych z AF.

atsf
01-10-2021, 16:34
Cieszy fakt, że jakiś producent odważył się (po akcji z Samyangiem) wyprodukować obiektyw z mocowaniem RF z autofokusem. Prawdopodobnie jest tak, jak pisze Andrzej, że to kwestia pochodzenia firmy. Chiny to nie Korea - nie sądzę, żeby Canon w ogóle tracił czas na ewentualne spory patentowe. Zawsze może z kolejnym firmwarem zwyczajnie zablokować obiektyw, ale to już miecz obosieczny.
Tylko te 32mm f/2.8... no ja raczej nie widzę powodów, żebym się skusił (wspaniały Tamron 35mm f/1.4 w torbie, a jeśli ktoś chce koniecznie natywnie to lepszą alternatywą będzie całkiem udany RF 35mm F1.8).

--- Kolejny post ---



Dlatego, że problem leży prawdopodobnie nie w samym mocowaniu, a w rozwiązaniach związanych z AF.

A właśnie, że leży! Siedmiu rzemieślników wypuszcza ten obiektyw w tylu mocowaniach, że ich lista wygląda jak plejada gwiazd, a tu się wszyscy uparli, jakby nic innego poza RF nie istniało.:shock: Istnieje, np. EF-M. I nie ma sensu rozpatrywać tego obiektywu w oderwaniu od wagi, gabarytów i jakości optycznej. Jeżeli wypadkowa tych cech wyjdzie na plus, to obiektyw się przyjmie. Ja niedawno kupiłem Viltroxa 1,4/33 mm, który miał mi niby być uniwersalnym szkłem jak onegdaj Jupiter 8 przyfastrygowany do Zorki, ale- gdy mi przyszło jechać na wywczas- to go nie wziąłem, bo jest za mało uniwersalny w stosunku do swojej wagi i gabarytów. Wziąłem za to EF-M 11-22 mm (jak zawsze) oraz EF 2,8/40 mm z adapterem do C M5, który i tak miał mi słuzyć jako drugi aparat lub backup do C 80D z T 100-400. Viltrox się tu nie załapywał, ten 7 Artisans pewnie mógłby zamiast EF 2,8/40 mm.

robcio
01-10-2021, 21:36
Cieszy fakt, że jakiś producent odważył się (po akcji z Samyangiem) wyprodukować obiektyw z mocowaniem RF z autofokusem. Prawdopodobnie jest tak, jak pisze Andrzej, że to kwestia pochodzenia firmy. Chiny to nie Korea - nie sądzę, żeby Canon w ogóle tracił czas na ewentualne spory patentowe. Zawsze może z kolejnym firmwarem zwyczajnie zablokować obiektyw, ale to już miecz obosieczny.
Tylko te 32mm f/2.8... no ja raczej nie widzę powodów, żebym się skusił (wspaniały Tamron 35mm f/1.4 w torbie, a jeśli ktoś chce koniecznie natywnie to lepszą alternatywą będzie całkiem udany RF 35mm F1.8).

--- Kolejny post ---



Dlatego, że problem leży prawdopodobnie nie w samym mocowaniu, a w rozwiązaniach związanych z AF.

Myślę, że polityka Canona będzie zależeć na ile te wytwory chińskiej myśli technologiczno-optycznej zagrożą ich planom (np. sprzedażowym). Jeśli nie zagrożą będzie prawdopodobnie tak, Chińczycy sobie produkują Canon nic nie robi bo mało kto tego używa i myśli o tym żeby kupić (przylgnęło, że to sprzęt tańszy ale jednak jakościowo odstaje)
W przypadku adapterów mocowania EF-RF Canon nikogo nie blokuje/nie blokował - spokojnie sobie to Chińczycy i insze firmy klepią.
Poszło o Samyanga bo tu hype był znaczny, że to obiektyw bardzo dobry (nie miałem, nie podzielę się własną opinią), że lepszy w pewnych zastosowaniach niż Canon 85 f2 i w dodatku tańszy -> cyk myk blokada patenty pozwy firma trzecia odpuszcza.

Nie do końca zgadzam się z tym, że bronienie swojej własności intelektualnej poprzez blokowanie obcych obiektywów przez ich odfiltrowanie w sofcie to jest miecz obosieczny ale nie o tym dyskusja jest.

Cichy
02-10-2021, 09:02
Joł. Tu https://blog.interfoto.eu/2021/09/30/nadchodzi-nowosc-ttartisan-32mm-f2-8-auto-focus-sony-e-nikon-z-canon-rf-canon-m-fujifilm-x/?fbclid=IwAR2WDM8SnIB-EhSp2kwY3EL3WhSjE068DGgoYr89xWHoQLS0l9ibfWLR02I potwierdzenie Interfoto, które jest Oficjalnym Wyłącznym Dystrybutorem Marki TTArtisan w Polsce - produkcji tego szkła w mocowaniach:
Sony E,
Nikon Z,
Canon RF,
Canon M,
Fujifilm X.

No przecież nie są wyłącznym...

candar
02-10-2021, 09:49
No przecież nie są wyłącznym...

Serio?

Napisz do nich, że nie są. A certyfikat "wyznaczony wyłączny dystrybutor w Polsce" to pewnie wydrukowali na drukarce w domu jak niektóry polacy swoje prawa jazdy. https://blog.interfoto.eu/certyfikat-ttartisan/

6890

becekpl
02-10-2021, 12:33
nie rozumiem
kupić aparat za wiaderko $ żeby potem dokupić plastykfantastic madeinchina??
a to nie lepiej kupić Canona 6d i uczciwe szkło do tego?
wyjdzie niby to samo tylko ze jakość o wiele lepsza w 6D

marfot
02-10-2021, 13:43
nie rozumiem
kupić aparat za wiaderko $ żeby potem dokupić plastykfantastic madeinchina??
a to nie lepiej kupić Canona 6d i uczciwe szkło do tego?
wyjdzie niby to samo tylko ze jakość o wiele lepsza w 6D

Zakup nieprzydatnego szkła 32/2.8 nie powinien prowadzić do ruiny budżetu.
Co innego w przypadku np. 35/1.4 - tu warto sięgnąć nieco głębiej do portfela bo to dla wielu podstawowe szkło.

Cichy
02-10-2021, 18:30
Serio?

Napisz do nich, że nie są. A certyfikat "wyznaczony wyłączny dystrybutor w Polsce" to pewnie wydrukowali na drukarce w domu jak niektóry polacy swoje prawa jazdy. https://blog.interfoto.eu/certyfikat-ttartisan/

6890

No popatrz, to dziwne, bo ja TTArtidsanów od nich nie kupuję.

marfot
02-10-2021, 18:55
Cichy A jak u nich z powtarzalnością egzemplarzy?

atsf
02-10-2021, 20:41
Zakup nieprzydatnego szkła 32/2.8 nie powinien prowadzić do ruiny budżetu.
Co innego w przypadku np. 35/1.4 - tu warto sięgnąć nieco głębiej do portfela bo to dla wielu podstawowe szkło.

Dla mnie podstawowym szkłem jest Tamron 100-400 przypięty do APS-C :D Ostatnio wziąłem na wczasy EF 2,8/40 mm podpiętego do Canona M5 i w słoneczne dni się okazało, że zdjęcia na pełnym otworze mogę robić tylko przy 1/4000 s i ISO 100, albo muszę przymknąć obiektyw. Wybacz, ale nie będę się babrał w okazjonalne zakładanie filtra ND na obiektyw ze światłem 1,4, żeby na siłę robić zdjęcia przy tej przesłonie. Przesłona f/2,8 daje zupełnie zadowalające efekty nawet na APS-C, że o FF nie wspomnę. W związku z tym ciemniejszy obiektyw jest "bardziej podróżny" od obiektywu jaśniejszego, a więc po prostu może się przydać, a jego zakup absolutnie nie wyklucza zakupu szkła jaśniejszego, które ma być koniem roboczym, ale w zupełnie innych, codziennych, okolicznościach.

Dochodzi jeszcze sprawa tej kategorii, że TT Artisans robią obiektywy z "charakterem". Zdjęcia robione ich optyką wyróżniają się spośród innych specyficznym oddaniem nieostrości, więc są to obiektywy dla ludzi chcących mieć na zdjęciach niekonwencjonalne efekty optyczne, a nie wszystko jednakowo ostre od rogu do rogu klatki, co oferują topowe konstrukcje wiodących producentów, że człowiek nie odróżni, co zostało zrobione obiektywem Canona, a co Nikona, ani nawet czy była to ogniskowa 35 mm, czy 50 mm.