PDA

Zobacz pełną wersję : Canon R celność AF w servo



piotrek84
28-09-2021, 19:06
Witam,

Chciałbym zapytać się użytkowników Canona R czy w swoich egzemplarzach zauważyli problem z celnością AF w trybie Al-Servo.Gdy obiekt zbliża się i jest stosunkowo blisko AF ostrzy na dalszy plan. Próbowałem wielu ustawiań AF i na wszystkich to samo. Mój zestaw to EF 24 mm f/1.4L II, EF 35 mm f/2 IS, EF 70-200 mm f/2.8L IS II podłącze przez oryginalną EF-EOS R. W trybie One-Shot AF aparat trafia bardzo dobrze.

marfot
28-09-2021, 19:27
Chodzi o fotografowanie serią?

piotrek84
28-09-2021, 19:37
Tak, w trybie szybkim seryjnym. Wygląda jakby AF nie nadążał za śledzeniem obiektu.

Bangi
28-09-2021, 20:20
Tak, w trybie szybkim seryjnym. Wygląda jakby AF nie nadążał za śledzeniem obiektu.

W trybie szybkim priorytetem jest wyzwalanie migawki, a nie celność AF, przecież jest to nawet opisane w instrukcji.
Tak może nie nadążać i będzie to normalne. Dodatkowo efekt będzie szczególnie uciążliwy przy fotografowaniu z małą GO.

piotrek84
28-09-2021, 20:29
Ok, to rozumiem tylko umnie żadne zdjęcie nie jest trafione nawet przy przymknięciu przysłony. Stary dobry 5dIV spisywał się owiele lepiej.

Bangi
28-09-2021, 21:50
Ok, to rozumiem tylko umnie żadne zdjęcie nie jest trafione nawet przy przymknięciu przysłony. Stary dobry 5dIV spisywał się owiele lepiej.

To trochę dziwne. Możesz pokazać przykłady? Najlepiej serię.

robcio
28-09-2021, 22:53
Witam,

Chciałbym zapytać się użytkowników Canona R czy w swoich egzemplarzach zauważyli problem z celnością AF w trybie Al-Servo.Gdy obiekt zbliża się i jest stosunkowo blisko AF ostrzy na dalszy plan. Próbowałem wielu ustawiań AF i na wszystkich to samo. Mój zestaw to EF 24 mm f/1.4L II, EF 35 mm f/2 IS, EF 70-200 mm f/2.8L IS II podłącze przez oryginalną EF-EOS R. W trybie One-Shot AF aparat trafia bardzo dobrze.

Powiesz coś więcej o tym obiekcie i co to jest dla Ciebie stosunkowo blisko oraz jakie masz inne ustawienia af poza tym, że wspomniane servo? To by ułatwiło pomoc czy odniesienie się do problemu czy dało szanse sprawdzenia w podobnych warunkach u siebie czy problem jest reprodukowalny…

audioart
28-09-2021, 23:49
Trochę mało informacji, żeby móc się odnieść do problemu.

1. Jaki jest odsetek nietrafionych zdjęć? 5% czy może 50%?
2. Z jaką prędkością porusza się obiekt? Mówimy np. o fotografii portretowej czy wyścigach samochodowych?
3. Co to znaczy, że obiekt jest "stosunkowo blisko"? Czy mówimy tu o odległościach zbliżonych do MOD?
4. Z jaką GO wykonywane są zdjęcia (przysłona, odległość od obiektu)?
5. W jakich warunkach fotografujesz? Nocą czy za dnia?
6. Jak kontrastowa jest fotografowana scena (kontrast między obiektem a "dalszym planem")?

Najlepiej będzie jak pokażesz przykładową serię zdjęć.

Na ten moment, gdy piszesz "Stary dobry 5dIV spisywał się owiele lepiej" do głowy przychodzą mi następujące przyczyny:
a. błąd na poziomie użytkownika/użytkowania,
b. błąd na poziomie egz. aparatu (awaria).

Miałem oba aparaty i w zakresie precyzji pracy układu AF EOS R jest lepszy niż 5D4.

PS Obiekt zbliża się, a Ty twierdzisz, że w trybie One-Shot AF nie ma problemów? Ciekawe... wychodzi na to, że albo pracujesz na dużej GO, albo obiekt porusza się wolno.

Marek Kowal
29-09-2021, 09:45
Mojego 2-letniego wnuczka fotografuję tylko na af-servo, w one shot-cie uciekały fajne kadry, nie używam ogniskowania na oko/twarz, tylko wielostrefowego af. Z RF 85/2, przy przysłonie f/2,8-4 i przy kadrze całej postaci +90% ostrych kadrów, oczywiście czasy +1/250. Portrety i pół portrety na f/2 to raczej kadry bardziej statyczne, nie w ruchu w kierunku obiektywu, im bliżej tym więcej zdjęć nieostrych.

pozdr,MK.

piotrek84
29-09-2021, 17:01
Dzień dobry,
1. Odsetek nie trafiony bardzo duży, tak z 80%.
2. Mowa o biegaczach.
3. Osoba znajduję się z 2 metry i bliżej
4. Dziura na 24 to 2.0 a 70-200 - 2.8
5. Zdjęcia na dworzu w godz 8 - 14 światło umiarkowawne.
6. Podkoszulki techniczne biegowe są kontrastowe.
Jestem na wyjeździe jak wrócę to postaram się coś dodać poglądowo.
PS źle się wyraziłem przy statycznych zdjęcia AF jest nie omylny.

--- Kolejny post ---

Dzień dobry,
Widzę że nie tylko umnie tak jest. Wnioskuję że R nie nadaję się do sportu.
Pozdrawiam
Piotr

Nozanu
29-09-2021, 21:18
Tak, w trybie szybkim seryjnym. Wygląda jakby AF nie nadążał za śledzeniem obiektu.

A w instrukcji stoi że śledzenie jest dostępne tylko w trybie do 5kl/s. A w trybie szybkim jest przecież 7kl/s,

Bangi
29-09-2021, 21:22
(...)Wnioskuję że R nie nadaję się do sportu.

Co prawda to nie do końca sport, ale focę R samoloty i daje radę, nie gorzej niż wcześniejszy 6d2, który miałem przed R.

Jak robicie z papierową GO to z każdym body będzie problem ;)

Apeluję raz jeszcze, zrób serię testową i pokaż zdjęcia.

piotrek84
29-09-2021, 21:31
Zgadza się serja spadają do 5 klatek ale to nie wyjaśnia słabej celności AF

--- Kolejny post ---

Problem jest z obiektywami, które są 2-3 metry od obiektywu.
Jak wrócę z wyjazdu do dodam serie zdjęć
Pozdrawiam
Piotr

Jacek_Z
30-09-2021, 13:12
2-3 m dla 70-200/2.8 to już portret i to kogoś kto "skacze" w kadrze (kłopot ze sledzeniem), z bardzo płytką GO. Jaką miałaś skuteczność takich zdjęć przy pracy lustrzanką?

piotrek84
30-09-2021, 16:39
Tak samo jest z 24 i 35 mm. W 5DIV skuteczność na poziomie 60-70%.

mac_27
08-11-2021, 15:18
W sobotę robiłem trochę zdjęć podczas półmaratonu. EOS R + EF 135/2 L - AF servo. Wszystko w lesie, niezbyt jasno bo ISO 200-1000 dla F/2 i 1/500s.
Początkowo robiłem seriami w pełnej prędkości - wszystko na F/2.
Skuteczność AF była tak wysoka, że około 90-95% zdjęć była trafiona w punkt i zredukowałem do 3kl/s - żeby nie tworzyć tak wielu duplikatów poprawnych technicznie zdjęć.
W porównaniu do EOS 7D przepaść w skuteczności AF na korzyść R.