PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto przesiąść się z Canona 6D na któregoś taniego bezlusterkowca R?



zanussi
29-08-2021, 08:48
Czy te najtańsze bezlusterkowce FF Canona będą miały większą pojemność tonalną, lepsze balansy, wierniejsze kolory od mojego nie-tak-nowoczesnego już Canon EOS 6D? :)
A jeśli tak - od którego modelu zacząć myśleć :)

jinks
29-08-2021, 09:23
Wg mnie nie ma aż tak dużego skoku jakości w matrycy. Zyskujemy na całkowicie innych elementach np. AF, eyeAF, wizjer elektroniczny itp. Wiadomo, że jakaś tam ewolucja jest, ale jeśli tylko to na być powodem zmiany to raczej bym odpuścił.

marfot
29-08-2021, 09:25
Czy te najtańsze bezlusterkowce FF Canona będą miały większą pojemność tonalną, lepsze balansy, wierniejsze kolory od mojego nie-tak-nowoczesnego już Canon EOS 6D? :)
A jeśli tak - od którego modelu zacząć myśleć :)

Kupując R dostaniesz znacznie lepszą (parametrami) matrycę - więcej Mpx, dużo lepszy DR. W bonusie bardzo dobry AF, solidny korpus i wiele innych udogodnień typowych dla ML.
Na ile uznasz, że obrazek jest lepszy od 6D to już subiektywna sprawa.

Ja po przejściu z 5DII na R uznałem, że ten obrazek jest znacznie lepszy, elastyczny w obróbce, dużo więcej detali w krajobrazie. 6D miałem krótko ale obrazek z niego jest bardzo dobry, fotograficzny, ładny. Kupując R niekoniecznie będziesz powalony - chyba, że rzeczywiście lubisz "wyciąganie cieni" - tu różnica jest znaczna.

Jeżeli zależy Ci głównie na obrazku to zgromadź trochę RAWów z R, powywołuj, sam oceń.

Jacek_Z
29-08-2021, 09:47
Kupując R dostaniesz znacznie lepszą (parametrami) matrycę - więcej Mpx, dużo lepszy DR. .
Canon swoje pierwsze bezlustro nazwał R i jest problem czy pisząc o R ma sie na myśli cały system R, czy ten konkretny model.
Tak czy siak, pierwszy R nie miał specjalnie lepszego DR od lustrzanek.
Czyli pierwszy R nie ma lepszego DR, a jeśli chodzi o inne bezlustro to należy doprecyzować jaki model.

marfot
29-08-2021, 10:17
Canon swoje pierwsze bezlustro nazwał R i jest problem czy pisząc o R ma sie na myśli cały system R, czy ten konkretny model.
Tak czy siak, pierwszy R nie miał specjalnie lepszego DR od lustrzanek.
Czyli pierwszy R nie ma lepszego DR, a jeśli chodzi o inne bezlustro to należy doprecyzować jaki model.

Pisząc R miałem na myśli model "R" (ten pierwszy).
Matryca w R wykazuje znacznie wyższy DR od 6d (o ok. 1,5EV) i bardzo zbliżony do np. R6:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%206D,Canon%20EOS%20R,Canon%20E OS%20R6

Pochodząca z 5DIV matryca w R jest identyczna jak ta z tej lustrzanki ale 5DIV to przecież nowszy model i wyższa półka niż 6D.

Bangi
29-08-2021, 21:26
Miałem cropy, potem 6d, 6d2 obecnie mam R.
Z tych wszystkich subiektywnie 6d dawał najładniejszy obrazek i były największe możliwości edycji, ale R bije go na głowę podstawową kwestią, dla której warto kupić bezlustro - AF trafia ZAWSZE.

pawel.guraj
29-08-2021, 22:27
Miałem cropy, potem 6d, 6d2 obecnie mam R.
Z tych wszystkich subiektywnie 6d dawał najładniejszy obrazek i były największe możliwości edycji, ale R bije go na głowę podstawową kwestią, dla której warto kupić bezlustro - AF trafia ZAWSZE.

A 6D i 6D2 to ta sama matryca :) a jej drobna modyfikacja wylądowała w RP.
R to ta sama matryca co 5D4 (pół generacji po 6D/6D2).
Zupełnie nowa konstrukcja (dual gain i wzmaczniacz analogowy dla pośrednich ISO) wylądowała dopiero w R5.


p,paw

Bangi
30-08-2021, 07:47
Może 6d i 6d2 to te same matryce, ale różnice były - subiektywnie, be żadnych pomiarów. Obrazek z 6d2 był dla mnie bardziej plastikowy w 6d2 niż 6d.

gnd
30-08-2021, 10:02
Mam oba czyli 6d i R.
Miałem 6d2 i jeśli chodzi i użytkowanie był świetny, ale af pewny tylko na centralnym tak jak w 6d. Obrazek gorszy od 6d że względu na kolorowe szumy w cieniach. To ta sama matryca co w RP, a nie 6d.

R jest spoko i warto zamienić 6d że względu na AF. Na minus brak GPS i lag/blackout. Praca na baterii bez tragedii.

pawel.guraj
30-08-2021, 10:10
Mam oba czyli 6d i R.
Miałem 6d2 i jeśli chodzi i użytkowanie był świetny, ale af pewny tylko na centralnym tak jak w 6d. Obrazek gorszy od 6d że względu na kolorowe szumy w cieniach. To ta sama matryca co w RP, a nie 6d.


Jeżeli wierzyć matematyce, to 6D, 6D2 i RP to dokładnie ta sama konstrukcja matrycy.
Trudno znaleźć dwia matryce, które pomimo różnic technologicznych miały by dokładnie taki sam "ślad".
Oczywiście w nowszych modelach są nieco lepsze układy ADC, więc wzór szumu może być lepszy.

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%206D,Canon%20EOS%206D%20Mark%2 0II,Canon%20EOS%20RP

p,paw

gnd
30-08-2021, 10:16
Konstrukcja pewnie tak, ale dodali pikseli i to był krok w tył.

Nawet widać na tym wykresie ciut lepszy DR 6d. Obrazek z 6d jest przyjemny, szum mono. 6d2 ma ciut żywsze kolory kosztem komorowego szumu. Źle się obrabia.

6d2 i RP ma tą samą matryce tak jak 5d4 i R.

pawel.guraj
30-08-2021, 10:21
Konstrukcja pewnie tak, ale dodali pikseli i to był krok w tył.

Nawet widać na tym wykresie ciut lepszy DR 6d. Obrazek z 6d jest przyjemny, szum mono. 6d2 ma ciut żywsze kolory kosztem komorowego szumu. Źle się obrabia.

6d2 i RP ma tą samą matryce tak jak 5d4 i R.

Tak, tu pełna zgoda, może byłem nie zupełnie precyzyjny. Dla mnie "taka sama" to głównie chodzi o samą technologię wykonaia piksela, ADC, sposób odczytu. Oczywiście nie znaczy to, że są to dokładnie te same matryce - tak jak pisałeś, różnią się choćby rozmiarem (w wypadku 6D i 6d2). Wykres PDR na P2P jest niezależny od wiekości matrycy - co daje możliwość obiektynego porównania technologii a nie koniecznie szumu per-pixel - a co za tym idzie, przy normalizowanym rozmiarze obrazka matryce posiadające identyczne wykresy powinny dawać identyczne wyniki.
W wypadku szumu "per-pixel" najlpiej patrzeć na wykresy Read Noise i Photon Transfer Curve - co ciekawe, każda z tych matryc tu się nieco różni.

p,paw

robertskc7
30-08-2021, 11:12
eRke warto kupić, bo to mocny krok do przodu w canonie względem Af i DR. Zwłaszcza przesiadając się bardzo leciwego 6d, który ma zacofany w rozwoju system AF. Jednak poziom szumu w eRce dla mnie jest nieakceptowalny już powyżej 3200. W zasadzie już od 1600 był uporczywie widoczny na 27 calach co mnie mega irytowało. Na wydrukach cacy było. Przesiadałem się z 5d3 i różnicę odczułem w DR na niskich ISO no i oczywiście w Af. ISO 6400 na plus dla 5d3 jednak.
Na pewno warto zrobić przesiadkę. Nie będziesz musiał wymieniać szkieł. Będziesz zadowolony.

zdebik
30-08-2021, 13:20
Ten Af to przedewszystkim świetny eye AF. Kadrując, nie ograniczają Cię ciasno skupione punkty auto focusa. A to duży plus.

Poozon
08-09-2021, 20:21
Przesiadłem się z 6D na R i widzę dużo pozytywów. Oprócz tych wymienianych wyżej np. odchylany ekran: pewnych ujęć bym nie zrobił 6D. Jeżeli chodzi o rozdzielczość to matryca 6D była u mnie wąskim gardłem, teraz znacznie więcej mogę wyciągnąć z obiektywów (L-ki EF i Sigmy ART). Samo wycinanie fragmentu zdjęcia: niby taki banał ale często mi się zdarza. No i pod względem filmowania to jest mega skok do przodu.
Tak że śmiało się przesiadaj na bezlustro Canona.

g69
08-09-2021, 21:24
Ten Af to przedewszystkim świetny eye AF. Kadrując, nie ograniczają Cię ciasno skupione punkty auto focusa. A to duży plus.

Af w R-ce i w RP jest podobny,taki sam? Jak ma się do R6 ,R5...bo to chyba teraz top ? Jak R-ka wyglada z Af w porównaniu do A73,bo do niedawna to był chyba wyznacznik af'u...

zdebik
08-09-2021, 22:16
Af w R-ce i w RP jest podobny,taki sam? Jak ma się do R6 ,R5...bo to chyba teraz top ? Jak R-ka wyglada z Af w porównaniu do A73,bo do niedawna to był chyba wyznacznik af'u...Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, od 2013 roku fotografowałem 5D3.

Sonya7IV
21-10-2021, 00:30
polecam sony a7III(jutro premiera sony a7IV), o wiele lepszy od oes R, masz stabilizację, podwójny slot i video w 4k bez cropa.

Sigma art z przejściówką canona działa tak samo jak z mocowaniem sony. Wiec jak masz sigmy art to możesz sie przesiąść na sony

Heldbaum
21-10-2021, 08:28
Nie najlepiej to świadczy o firmie Sony, jeśli zniża się do tak prymitywnych form promowania swoich produktów.

marfot
21-10-2021, 08:48
Nie najlepiej to świadczy o firmie Sony, jeśli zniża się do tak prymitywnych form promowania swoich produktów.

Nie wiem jaka jest tego skuteczność ale jako gigant medialny wymyślili coś takiego.
Dla mnie ich nachalny i prymitywny marketing sprawia, że to jedyna japońska firma, której produktów nigdy nie kupię
(z jawnie pokazanym logo).

Sonya7IV
21-10-2021, 08:58
jaka reklama? sam brak video w 4k bez cropa dyskwalifikuje oes R. Nawet nie ma podejścia do sonya7III czy sony a7c
Niech zrobi canon współczesne body za 10k, to je będę reklamował oes r ma technologicznie jest 10lat za sony czy lumixem

Heldbaum
21-10-2021, 09:27
Tak, Sony naprawdę nisko upadło. Nie dość, że jest nachalne, to jeszcze zleca robotę ludziom, którzy mają nas za idiotów...

zdebik
21-10-2021, 10:10
Jak dla mnie to wygląda tak. W latach 80'tych bardzo popularne było Disco Polo. Ogólnie obciach ale, tego słuchali. Jak się skończyło, diskopolowcy przesiedli się na hip hop - tez gejoza ale co zrobić. W aparatach podobnie, wyznawcy marki na P wychwalali jej produkty pod niebiosa, ale gdy się wszystko zawaliło po pierwszym fufu, musieli zacząć szukać nowego boga. Tak trafili na Sony. I w sumie ok ale... niech siedzą na swoich forach a nie bawią się w Mojrzesza i nawracają na innych.

Heldbaum
21-10-2021, 10:29
Ale typ był bezczelny, bo najpierw się pyta - jaka reklama - a później mówi - zróbcie lepszego Canona, to będę reklamował jego.
Skoro są tacy idioci, to znaczy że firma (przedstawiciel w Polsce) zleca im robotę. I to świadczy źle o firmie, a nie o tych baranach, co za czapkę śliwek zgadzają się ją reklamować

tomfoot
21-10-2021, 10:51
jaka reklama? sam brak video w 4k bez cropa dyskwalifikuje oes R. Nawet nie ma podejścia do sonya7III czy sony a7c
Niech zrobi canon współczesne body za 10k, to je będę reklamował oes r ma technologicznie jest 10lat za sony czy lumixem
akustyk wyrwałeś chwasta? Pojawił się nowy :mrgreen:

Heldbaum
21-10-2021, 11:08
Bo to może trza po wyrwaniu spryskać glebę jakimś Azotoxem?

akustyk
21-10-2021, 13:31
akustyk wyrwałeś chwasta? Pojawił się nowy :mrgreen:

jaki tam nowy, jak ten sam, tylko pod nowym nickiem?

mirror
21-10-2021, 14:11
Az strach się odezwać w takim wątku - używam canona i nie mam zamiaru zmieniać nawet coś pewnie kupię nowego - canon podobnie jak inna znana instytucja ma ofertę dla każdego widza i w tym problem żeby sie nie dać wmanewrować w ofertę dla innego widza - aparat do nauki - używka 6DI lub 5DII i standardowy obiektyw np 24-105/4L (obiektyw żadne cudo ale działa) również używka, wady - ciężar (dla młodej osoby może być problemem) taki aparat powinien pozwolić się mauczyć obsługi normalnego aparatu - znaczy pokrętła i wizjer bo niewiele więcej jest potrzebne - inne opcje np. xxxD lub xxD z połową klatki odrzuciłbym - ale jeśli taki ma być to tylko używka (poniżej 1000zł) bo wydawanie kasy na nowy tego typu wytwór (xxxd, xxD + kit) nie ma żadnego sensu - utrata wartości takiego sprzętu jest ogromna - penie można iść w jakieś małe bezlustra ale obsługa takiego sprzetu jest zwykle tak pokraczna że wątpię żeby czegoś uczyła, a jeśli to tylko złych nawyków.

zdebik
21-10-2021, 17:31
Szybki preview a7m4 na dprew i r6 lepsze...

candar
21-10-2021, 18:18
Szybki preview a7m4 na dprew i r6 lepsze...

Tak na szybko A7 IV z matrycą 33 Mpix to MZ odgrzewany kotlet A7 III w nowej obudowie z lepszym AF i nowszą matrycą z większą ilością Mpix bo tak wypadało. A7R4 z 61 Mpix został zrobiony w pośpiechu i według użytkowników nawet przy ISO 4000 pliki są bardzo ziarniste, czyli w A7 IV naprawili to, co zepsuli w A7R4.

Gwoli ścisłości z testów porównawczych wynika, że nowa matryca 33 Mpix w A7 IV pod względem pracy na wysokich ISO jest świetna (w kilku testach już o tym pisali)

https://www.youtube.com/watch?v=8Mil4Jn51Fc&ab_channel=GordonLaing

ISO 51.200 / Canon R6 vs Sony A7 III vs Sony A7 IV

6986

jinks
21-10-2021, 18:37
Te najnowsze puszki są już tak dobre, że przy kolejnych modelach zmieniać się będą w zasadzie niuanse.
Strasznie też nakręcamy się tymi porównaniami równorzędnych modeli różnych producentów. To nie do końca ma sens bo w rzeczywistości jeśli ktoś ma 3-5 słoików pod Sony, do tego lampy, ogarnięty workflow itd. to pewnie nie będzie w ogóle rozważał Canona. Kupi a7IV bo III już zajechał lub ciągle foci na starym a7II. I w Canonie identycznie.

zdebik
21-10-2021, 18:41
Gwoli ścisłości z testów porównawczych wynika, że nowa matryca w A7 IV pod względem pracy na wysokich ISO jest świetna (w kilku testach już o tym pisali)



Tylko tryb filmowy kuleje, ten evf tez jakaś "hybryda". No i fps'ów mało.

candar
21-10-2021, 18:56
Tylko tryb filmowy kuleje, ten evf tez jakaś "hybryda". No i fps'ów mało.

Jak pisałem wyżej MZ broni się zasadniczo nową matrycą, reszta to kosmetyka. Przy obecnie nieco zaporowej cenie bodaj 13.999 zł za A7 IV ktoś rozważający wejście od początku w system raczej wybierze Canona R6, który jak widać w ww. teście bardzo dobrze sobie radzi na wysokich ISO. Jakoś nie bardzo widzę dużego zbytu A7 IV przy tej cenie, bo konkurencja ma to samo, albo więcej.

--- Kolejny post ---


Te najnowsze puszki są już tak dobre, że przy kolejnych modelach zmieniać się będą w zasadzie niuanse.
Strasznie też nakręcamy się tymi porównaniami równorzędnych modeli różnych producentów. To nie do końca ma sens bo w rzeczywistości jeśli ktoś ma 3-5 słoików pod Sony, do tego lampy, ogarnięty workflow itd. to pewnie nie będzie w ogóle rozważał Canona. Kupi a7IV bo III już zajechał lub ciągle foci na starym a7II. I w Canonie identycznie.

To prawda. Z tym, że siedzącym już w systemie obstawiam zmianę raczej na A9, która ma obecnie identyczną cenę. Bo A7 IV nie oferuje nic nowego poza nowszą matrycą.

g69
21-10-2021, 18:58
Chyba Sony po dobiciu do I ligi pełnoklatkowców modelem AIII ,teraz juz bedzie oszczędnie dawkować nowości,by zarabiać...a o to ciągle oskarżano Canona chocby,teraz Sony to samo..?

candar
21-10-2021, 19:03
Chyba Sony po dobiciu do I ligi pełnoklatkowców modelem AIII ,teraz juz bedzie oszczędnie dawkować nowości,by zarabiać...a o to ciągle oskarżano Canona chocby,teraz Sony to samo..?

Jak dla mnie to A7 IV równie dobrze mogłoby mieć znaczek A7 III mark II, bo cena nie odzwierciedla istotnych zmian (to samo było z A9 vs A9 II). Mają już za dużo puszek na górnej półce, którychnie chcą kanibalizować: A7R IV, A9 i A9 II i A1. Doszli do ściany, ale coś musieli wypuścić ;) Teraz zobaczymy jakie pazurki pokaże Nikon w Z9, ale to będzie półka R3.

Kolekcjoner
21-10-2021, 19:05
Chyba Sony po dobiciu do I ligi pełnoklatkowców modelem AIII ,teraz juz bedzie oszczędnie dawkować nowości,by zarabiać...a o to ciągle oskarżano Canona chocby,teraz Sony to samo..?

No ale to przecież nie są firmy dobroczynne ;). Nie ma się co dziwić....

candar
21-10-2021, 19:11
No ale to przecież nie są firmy dobroczynne ;). Nie ma się co dziwić....

Dokładnie. Każdy producent ma zegar przypominający, że minęły już 3 lata i czas wrzucić na ruszt kolejną "nową" puszkę za nową cenę ;)

g69
21-10-2021, 19:32
oczywiscie,że mnie to nie dziwi :) raczej zdziwiony byłem,że chocby na Canona za to wylewano zale,a przecież kazda firma jest od zarabiania kasy... smieszą mnie tylko jacyś 'fanboye' obrzucający innych,a to przecież interes i narzędzia.

Nozanu
21-10-2021, 20:23
Jak piszą właśnie opty niestety ale Sony ma KROPA 1.5 !!
Haha i odczyt tragicznie wolny

--- Kolejny post ---

I tylko 10kl/s w porywach, wolę 20kl/s. canon R6 śmiga aż miło, co ciekawe badziewne obiektywy których chciałem się pozbyć też pod R6 czynią cuda.

--- Kolejny post ---

pewnie teraz "optyczni" dwoją się i troją jak tu zrobić z tego badziewia siódmy cud świata

RenOBUDOWAsoczewka
25-10-2021, 19:56
dokładnie to tylko była "zajawka" Canona przed burzą czyli r5 czy r6 i całej za tym szklarni i zmiany z lustra na bez lusterkowce:)

--- Kolejny post ---

trafia bo i is ma nowy procesor niesamowicie wydajny to z każdym obiektywem z is daje podwojenie możliwości, szybkość erek jest niesamowita, jednak ich cena jak i całej szklarni podnosi znowu poprzeczkę cenową a branża raczej uziemniona jest wszędzie przez covida
pozostaje stary sprzęt no chyba że są tu lotto milionerzy

pit
07-11-2021, 13:15
Mam 6d i R. R'ka na pewno ma o niebo lepszy AF no i znikają wszystkie problemy z front/back focusem w obiektywach, więc jest super ostro niemal zawsze. Można ostrzyć z AF niemal w zupełnej ciemności. Występuje trochę problemów z AF n obiektywach EF z adapterem, ale da się z tym żyć. 6d mam nadal, zmodowałem i zostawiłem do astro, nie opłaca się sprzedawać, to nadal jest dobra matryca.

zdebik
07-11-2021, 13:40
Mam 6d i R. R'ka na pewno ma o niebo lepszy AF no i znikają wszystkie problemy z front/back focusem w obiektywach, więc jest super ostro niemal zawsze. Można ostrzyć z AF niemal w zupełnej ciemności. Występuje trochę problemów z AF n obiektywach EF z adapterem, ale da się z tym żyć. 6d mam nadal, zmodowałem i zostawiłem do astro, nie opłaca się sprzedawać, to nadal jest dobra matryca.No z tymi problemami to byłbym ostrożny.
Mam R5 i nie wszystko trafia idealnie.

rojo
10-11-2021, 19:58
RP ma gorszą matrycę (tą z 6d2) R ma lepsza(tą z 5d4) ale de facto o oczko. Trochę mniej szumów w hiiso, lepszy DR. Jak dla mnie to względu na matrycę to nie warto, ze względu na AF i inne - zdecydowanie tak.

--- Kolejny post ---


Kupując R dostaniesz znacznie lepszą (parametrami) matrycę - więcej Mpx, dużo lepszy DR.
Znacznie lepsza to ona nie jest, powiedział bym że o działkę jedną mniej więcej uwzględniając wielkość matryc... Generalnie byłem mocno rozczarowany (matrycą) jak przesiadłem się z 6D na 5d4, tak mniej więcej jak teraz jestem rozczarowany przejściem z 5d4 na R6. Naprawdę różnice w tych matrycach są śladowe i raczej pojawiające się przy ekstremalnych warunkach zdjęciowych. W 97% sytuacji fotograficznych nie rozróżnisz czym co było robione...

--- Kolejny post ---


Miałem cropy, potem 6d, 6d2 obecnie mam R.
Z tych wszystkich subiektywnie 6d dawał najładniejszy obrazek i były największe możliwości edycji, ale R bije go na głowę podstawową kwestią, dla której warto kupić bezlustro - AF trafia ZAWSZE.

Nie no, też przesadzasz, ale w drugą stronę, matryca z R (5d4) jest jednak lepsza od 6d, szczególnie przy ciągnięciu z cieni i to dość wyraźnie mimo wszystko, szczególnie na wyższych iso. Obrobiłem setki tysięcy trudnych zdjęc z obu puszek i akurat nie mam cienia wątpliwości. Matryca 6D była świetna, ale też nie demonizujmy jej aż tak... Niemniej na pewno to obecnie najlepsza matryca do dostania biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny...