PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy macro



Jurek Plieth
20-10-2004, 10:57
Interesuje mnie różnica pomiędzy obiektywami macro optymalizowanymi dla cyfry (np. seria DG Sigmy), a tymi starszego typu, dla małego obrazka. Pytanie dotyczy skali odwzorowania 1:1. Czy Sigma 1:1 DG odwzorowuje tak samo jak Sigma 'zwykła' 1:1? Czy też odwzorowanie w obiektywie DG dotyczy wielkości 'klatki' cyfrowej?

Tomasz Golinski
20-10-2004, 11:03
Jesli dobrze rozumiem pojecie skali odwzrowania to jest to stosunek rozmiaru obrazu na filmie/matrycy do rozmiaru
rzeczywistego obiektu. Czyli nie zalezy od cropa. Jedyna roznica w cyfrowkach jest taka, ze przy skali 1:1 w analogu obiekt 35mm wypelnia kadr, a w cyfrze kadr wypelnia obiekt odpowiednio mniejszy.

[ Dodano: 20-10-04, 11:08 ]
Przepraszam, chodzilo raczej o stosunek rozmiaru rzeczywistego obiektu do rozmiaru obrazu na filmie/matrycy.

muflon
20-10-2004, 11:12
Interesuje mnie różnica pomiędzy obiektywami macro optymalizowanymi dla cyfry (np. seria DG Sigmy), a tymi starszego typu, dla małego obrazka. Pytanie dotyczy skali odwzorowania 1:1. Czy Sigma 1:1 DG odwzorowuje tak samo jak Sigma 'zwykła' 1:1? Czy też odwzorowanie w obiektywie DG dotyczy wielkości 'klatki' cyfrowej?
To jest w sumie ciekawe pytanie. Bo nie zdziwilbym sie jakby producent wprowadzil "marketingowego cropa" dla pojecia skali odwzorowania, co by sobie zycie ulatwic :)

Tomasz Golinski
20-10-2004, 11:22
Watpie w ten marketing. Musieliby to w kazdej ulotce zaznaczac ze to cyfrowa skala odwzorowania bo inaczej bylby powod do zwracania obiektywow itp. Zawsze mozna to przeliczyc dla konkretnego obiektywu
zgodnie ze wzorem (uuu, odwazny jestem. uzylem zakazanego slowa ;) )
tu (http://www.grzyby.pl/fglebia.htm)

McKane
20-10-2004, 14:46
Wzory sa dla mieczakow :) Trzeba bylo z doswiadczenia odpowiedziec ... wstyd ! :)

Tytus
20-10-2004, 17:36
Interesuje mnie różnica pomiędzy obiektywami macro optymalizowanymi dla cyfry (np. seria DG Sigmy), a tymi starszego typu, dla małego obrazka. Pytanie dotyczy skali odwzorowania 1:1. Czy Sigma 1:1 DG odwzorowuje tak samo jak Sigma 'zwykła' 1:1? Czy też odwzorowanie w obiektywie DG dotyczy wielkości 'klatki' cyfrowej?

też się nad tym zastanawiałem, czy 1:1 nie robi się np 1,6:1

ale nie chce mi się myśleć nad rozwiązaniem tego problemu :mrgreen:
zostawię to innym :mrgreen:

mam jednak wrażenie, że deklarowane 33 cm minimalnej odległości od aparatu przy DSLR ulega odpowiedniemu skróceniu...tyle, że nie wiem, czy czasem te 33 cm to nie jest odległość obiekt <-> matryca

Tomasz Golinski
20-10-2004, 18:39
odleglosc minimalna na pewno sie nie zmienia ani skala odwzorowania sie nie zmienia, gdyz te parametry nie zaleza od matrycy. Moznaby rzutowac obraz na sciane i tez by mialo sens. Istotne jest tylko pytanie, ktore zadal Muflon, czy firmy nie oszukuja podajac wartosci.

Tytus
20-10-2004, 20:00
odleglosc minimalna na pewno sie nie zmienia ani skala odwzorowania sie nie zmienia, gdyz te parametry nie zaleza od matrycy. Moznaby rzutowac obraz na sciane i tez by mialo sens. Istotne jest tylko pytanie, ktore zadal Muflon, czy firmy nie oszukuja podajac wartosci.

jak znam życie oszukują :mrgreen:

wcale nie jestem zachwycony największym powiększeniem Sigmy, pierścienie dawały większe...

Tomasz Golinski
20-10-2004, 20:07
Jasne. Pierścienie i mieszki zawsze dadzą najkrótszą odległość ostrzenia. Zawsze można podpiąć je dodatkowo do obiektywu makro ;) Zastanawiam się, czy te obiektywy makro mają jakieś specjalne sztuczki w konstrukcji, czy po prostu większy zakres regulacji ostrości (tak jakby dłuższy gwint po prostu).

Tytus
20-10-2004, 20:18
Jasne. Pierścienie i mieszki zawsze dadzą najkrótszą odległość ostrzenia. Zawsze można podpiąć je dodatkowo do obiektywu makro ;) Zastanawiam się, czy te obiektywy makro mają jakieś specjalne sztuczki w konstrukcji, czy po prostu większy zakres regulacji ostrości (tak jakby dłuższy gwint po prostu).

wiesz, o podpięciu szkła makro na pierścienie nie pomyślalem :mrgreen:

zdecydowanie muszą mieć jakieś "sztuczki" ;)))

Jurek Plieth
20-10-2004, 20:31
Zastanawiam się, czy te obiektywy makro mają jakieś specjalne sztuczki w konstrukcji, czy po prostu większy zakres regulacji ostrości
Formalnie to różnią się od 'zwykłych' obiektywów tym, że są optymalizowane dla obiektów fotografowanych znajdujących się w jednej płaszczyźnie. Coś tak jak obiektywy powiększalnikowe.