PDA

Zobacz pełną wersję : Czy za pomoca Filtra UV mozna zlikwidowac aberacje chrom...



freemaster
18-10-2004, 20:56
Chcialbym sie dowiedziec czy za pomoca filtra UV lub polaryzacyjnego mozna zlikwidowac aberacje chromatyczne wystepujece w canonie A70

gietrzy
18-10-2004, 23:32
Chcialbym sie dowiedziec czy za pomoca filtra UV lub polaryzacyjnego mozna zlikwidowac aberacje chromatyczne wystepujece w canonie A70
Nie mam o tym bladego pojęcia, ale wydaje mi się, że NIE. CA to wada soczewek w obiektywie. UV odcina promieniowanie występującego wysoko b. wysoko (np. w górach). Gdyby było tak jak mówisz we wszystkich recenzjach byłoby napisane: aparat ma CA używajcie UV :mrgreen:

Tequil
18-10-2004, 23:38
jedynie filtr podczerwony or sth like that...

Tomasz Golinski
18-10-2004, 23:55
czemu podczerwony? co on ma do tego?

Tequil
19-10-2004, 00:26
no w sumie :mrgreen: moze cos by dalo , po mimo ze sluzy do zapobiegania dominanty purpury poprzez blokade promieniowania pdoczerwonego...
W starszych cyfrach nie ma filtracji tychze promieni... moze i to wplywa na aberacje?

satriani
19-10-2004, 08:14
mam pierścień w a60 z filtrem uvi nie zapobiega to temu zjawisku mimo że filtr ma bardzo dobre według zapewnień producenta powłoki

ukasz
25-10-2004, 00:18
Aberracja chromatyczna to wada soczewki biorąca się z tego, że światło o różnej barwie (różnej długości fali) załamuje się pod różnym kątem. W efekcie tylko część widma skupia się na płaszczyżnie filmu (matrycy), a światło o skrajnych długościach fal (czerwone i fioletowe) odpowiednio za i przed nią (nie pamiętam w tej chwili które z przodu które z tyłu ;). Stąd zastosowanie filtra UV, czy podczerwieni (czyli wycięcie niewidzialnej części widma, fal dłuższych niż czerwone lub krótszych niż fiolet) generalnie nic nie daje. UV jest potrzebny, ale do czego innego. Ale to już inny temat. Żeby nie było aberracji trzeba mieć po prostu dobrze skonstruowany obiektyw.

satriani
25-10-2004, 00:22
reasumując UV - nie ale PS tak