PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam portretówki do Canona R



RobertoM
20-06-2021, 12:47
Witam

Zapytam bardziej doświadczonych.
Obecnie mam rf24-105 f4, którego uwielbiam za kolory i uniwersalność. Generalnie szkło 80% na body.
Do tego dwie tańsze stałki 1.8 rf 35 i 50
50kę lubię najmniej z uwagi na ogólną jakość zdjęć.
35mm całkiem ok. Jednak kolorki z 24-105 dużo lepsze na dzień dobry.

Także skłaniam się za szkłem z serii L.
Do wyboru ef135mm f2
Albo dołożyć raz i dobrze i rf85 lub rf70-200?
Co radzicie ?

jinks
20-06-2021, 12:54
Mam 135L i polecam, ale 85mm jest bardziej uniwersalna. Zrobisz zdjęcia we wnętrzach i w plenerze a robiąc ujęcia całej sylwetki nie musisz krzyczeć do modelki ;) dlatego polecam dokupić 135tkę jajko uzupełnienie. Poszukaj jeszcze informacji o innych 85tkach. 85rf jest idealna jeśli chcesz wydać tyle pieniędzy.

szwayko
20-06-2021, 13:05
Poszukaj ef 85/1.2ii obrazek ma nadal super i niepowtarzalny. Swietne ostrzy na oczy zarowno z eos r i eos 6dii. Super udala mi sie ostatnia sesja w tym trybie. Teraz można go tanio dostac

tombas
20-06-2021, 13:10
Poszukaj jeszcze informacji o innych 85tkach. 85rf jest idealna jeśli chcesz wydać tyle pieniędzy.
pytam zupełnie serio,która? rozumiem że w kontekscie nie wydawania kasy piszesz o f/2 masz może?(nie moge znaleść zbyt wielu informacji, użytkowników o tym szkle, jedno porównaie wszystkich 85mm dla f/2 wypadło nieźle, ale to chyba tyle, hitem sprzedaży nie jest...) mam zamiar kupic rf f/1.2 ale nie ukrywam, trochę drogo i troche ciężko...

jinks
20-06-2021, 13:20
pytam zupełnie serio,która? rozumiem że w kontekscie nie wydawania kasy piszesz o f/2 masz może?(nie moge znaleść zbyt wielu informacji, użytkowników o tym szkle, jedno porównaie wszystkich 85mm dla f/2 wypadło nieźle, ale to chyba tyle, hitem sprzedaży nie jest...) mam zamiar kupic rf f/1.2 ale nie ukrywam, trochę drogo i troche ciężko...Racja. Nieprecyzyjnie to ująłem. Miałem na myśli rf85/1.2L.
Nie mam rf85/2. Z sampli oglądanych w necie nie do końca mi się jednak podoba. Niby ostrość, kolor, kontrast i działanie AF są ok, ale rozmycie takie średnie. Coś a'la tania 50tka. Nie ma tego portretowego efektu 85tki.

jinks
20-06-2021, 13:22
Poszukaj ef 85/1.2ii obrazek ma nadal super i niepowtarzalny. Swietne ostrzy na oczy zarowno z eos r i eos 6dii. Super udala mi sie ostatnia sesja w tym trybie. Teraz można go tanio dostacNa którym korpusie ten tryb na oczy się sprawdził R, czy 6d2 w LV?

tombas
20-06-2021, 13:30
Nie mam rf85/2. Z sampli oglądanych w necie nie do końca mi się jednak podoba. Niby ostrość, kolor, kontrast i działanie AF są ok, ale rozmycie takie średnie. Coś a'la tania 50tka. Nie ma tego portretowego efektu 85tki.
no właśnie, niby wszystko poprawnie,niby cena dobra... ale jakoś "nie urzekła mnie ta historia..."

marfot
20-06-2021, 13:48
no właśnie, niby wszystko poprawnie,niby cena dobra... ale jakoś "nie urzekła mnie ta historia..."

f/2 przy 85mm dziś się nie sprzeda. Były czasy popularności C85/1.8 i chyba minęły. To było już widać po reakcji i na T85/1.8 i C85/1.4L IS.
Wychodzi, że na dziś tylko f/1.2 dla 85mm ;), nawet EF.

jinks
20-06-2021, 15:18
f/2 przy 85mm dziś się nie sprzeda. Były czasy popularności C85/1.8 i chyba minęły. To było już widać po reakcji i na T85/1.8 i C85/1.4L IS.
Wychodzi, że na dziś tylko f/1.2 dla 85mm ;), nawet EF.To nie jest tylko kwestia mniejszej głębi ostrości. Obiektywy z większymi soczewkami przy rozmyciu tła gdzie są punkty świetlne dają większe kółka bokehowe (przepraszam za ten zwrot ;) ). I to wygląda lepiej nawet na f2. 85rf/f2 daje małe kółeczka. Ogólnie jakoś mi nie podchodzi jego rozmycie. Nie ma tego efektu wow. Stary ef85/f1.8 oceniam w tym aspekcie lepiej. Oczywiście to są jakieś tam subiektywne, moje odczucia. Każdy musi ocenić sam.

Niby sporo tych 85tek, ale jeśli ktoś nie chce kupić Lki rf to ciężko wybrać. Osobiście skłaniałem się do zakupu Samyanga, ale niespodziewanie się wycofał [emoji16]

szwayko
20-06-2021, 17:26
Na którym korpusie ten tryb na oczy się sprawdził R, czy 6d2 w LV?
Na R juz wcześniej robilem i super. Ale teraz spróbowałem na 6dii i liveview i tez bylo ok. Na R natomiast mialem szersze manualne voigtlandery

RobertoM
20-06-2021, 19:29
Pooglądałem sample i zdjęcia samych obiektywów.
Rf85l jest mega duży. Za duży. Nawet ef135 na adapterze wyglada przy nim na mały.
Odpuszczę to szkło.
Dodatkowo patrząc na setki sampli przyznam, że obrazek rf50l jest przyjemniejszy. Nie wiem nawet jak fachowo nazwać te różnice, ale bardziej leżą mi zdjęcia z tego ostatniego.
Oczywiście full body na 50mm nawet 1.2 nie da tego efektu co 85mm.
EF85l 1.2 tanie nie są. Ceny używek w dobrym stanie podchodzą pod 5kzl.

Może tak EF85l czy 135l ? Ktoś używa obu?

mkamelg
20-06-2021, 20:46
https://www.youtube.com/watch?v=9WBQrfp8iWM

tomfoot
20-06-2021, 20:57
Serio? Jak pojawił się system RF, to teraz od nowa będą te same wątki jak w EF, jakie szkło do portretu, wiszących gaci i krajobrazu? Następnie będziemy przerabiać dlaczego r5 II jest lepszy od r5, który nie robi już zdjęć?

Bangi
20-06-2021, 21:33
Mam C 135/2 i kocham to szkło, mega, polecam.

zdebik
21-06-2021, 15:55
Serio? Jak pojawił się system RF, to teraz od nowa będą te same wątki jak w EF, jakie szkło do portretu, wiszących gaci i krajobrazu? Następnie będziemy przerabiać dlaczego r5 II jest lepszy od r5, który nie robi już zdjęć?R5 nie robi zdjęć, bo zdjęcia robi A7R4... ;)

Leon007
21-06-2021, 16:04
Serio? Jak pojawił się system RF, to teraz od nowa będą te same wątki jak w EF, jakie szkło do portretu, wiszących gaci i krajobrazu? Następnie będziemy przerabiać dlaczego r5 II jest lepszy od r5, który nie robi już zdjęć?
Prorok jaki, czy co?

tomfoot
21-06-2021, 16:09
R5 nie robi zdjęć, bo zdjęcia robi A7R4... ;)

To też. Ale nadmoderator forum zakazał tego tematu poruszać, bo plujemy tu jadem na konkurencję i urażamy delikatną sferę uczuciową użytkowników pozostałych systemów.

zdebik
22-06-2021, 10:09
Jest nowa 85 f2, albo na bogato rf 85 1.2 z ciezko i drogo. 50 1.2 nadal drogo, ale lżej ;)

Bumber
15-09-2021, 10:18
Podepnę się pod temat :) Też szukam portretówki do Canona R, ale mam trochę inne wymagania.

W swojej przygodzie fotograficznej do tej pory głównie skupiałem się na fotografii przyrodniczej i krajobrazowej. Jednak w związku z planowanym powiększeniem rodziny znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na dynamiczne zdjęcia ludzi/portretowe w świetle zastanym. Dotychczasowy zestaw sprzętowy raczej się nie sprawdzi (Canon 60D, Sigma 10-20, Canon EFS 17-55/2.8, Canon 70-200/4), dlatego jestem bliski decyzji przesiadki na Canona R.

I tutaj mam zagwozdkę co do obiektywu. Potrzebuję jasnego (+ładny bokeh :) ) i w miarę uniwersalnego obiektywu. Nie wiem jeszcze, czy stałka (35mm? 50mm?) czy zoom. Zastanawiałem się nad serią Art od Sigmy, ale brakuje mi doświadczenia w fotografii portretowej oraz wiedzy w zakresie pełnej klatki.

Na pewno nie chcę skończyć z torbą pełną super stałek, której nie będzie mi się chciało ze sobą targać i zmieniać co chwilę szkieł na korpusie ;)

Czy moglibyście coś polecić w kontekście fotografii dziecka?

robertskc7
15-09-2021, 10:26
Mam ef 85L II w stanie igła. Za 5k oddam. Jak coś to priv.

akustyk
15-09-2021, 10:36
Podepnę się pod temat :) Też szukam portretówki do Canona R, ale mam trochę inne wymagania.


zaproponuje sporo tansze i lzejsze rozwiazanie:
zmienic korpus na 80D albo jak wolisz na bogato to 90D (bo ma lepszy AF i troche wiecej megapikseli).
do tego: EFS 24/2.8 na szersze ujecia, 35/2 IS na standard i 50/1.8 STM na "popiersia". i jest git malina. AF w LV bez problemu temat obroci, ewentualnie do uzywania w celowniku temu 50 STM mikroregulacja sie przyda (24/2.8 i 35/2 powinny sie obejsc bez). a na wyjscia ogolne (w sensie nie tylko focenie bobo) to juz masz zoomy, tez temat obroca


pelnoklatkowo to nie wiem co ci doradzic w kwestii optyki. osobiscie najbardziej lubie do tego tematu 50-tki a tu masz do wyboru 50 STM (czy w EF czy w RF to podobna optyka - ostra, w miare kontrastowa, taki sobie bokeh, generalnie "nudne" obrazowanie) albo RF 50/1.2 (cena!!!) albo EF 50/1.4 (obrazek tegoz bardzo lubie, ze wszystkimi jego wadami; ale AF ktory nawet nie jest USM - szczerze nie znosze, jak i ogolnej mechaniki tego obiektywu). Sigme mialem 50/1.4 EX (nadmiar gabarytu i wagi nad jakoscia optyczna, bokeh taki sobie, zbyt bezjajowy dla mnie). wiec nie wiem co poradzic. 35/2 IS byl jak dla mnie znakomita "piecdziesiatka" w cropie, z korpusem pokroju 80D to swietnie w rece lezy i bardzo pewnie lapie ostrosc. no ale nie jest to f/1.4 :)

jak nie masz wielkiego przebiegu w foceniu stalek to po mojemu R + 50 STM bedzie dobrym punktem wyjscia. z czasem sam zobaczysz czy brakuje ci szerzej czy wezej. to bardzo osobista kwestia. wiele osob z zacieciem reporterskim uwielbia perspektywe 35-tki, ja jako landszafciarz nie moge sie do niej zmoc od wielu lat, ni diabla mi to nie lezy ;) musisz sam przeklepac i ocenic...

solti
15-09-2021, 11:39
po mojemu R + 50 STM bedzie dobrym punktem wyjscia. z czasem sam zobaczysz czy brakuje ci szerzej czy wezej. to bardzo osobista kwestia.
Po mojemu ciężko będzie o lepszą radę;) A tak mała i lekka 50'tka zawsze Ci się przyda. Nawet jeśli z czasem bardziej polubisz się z innymi ogniskowymi.

Na pewno nie chcę skończyć z torbą pełną super stałek, której nie będzie mi się chciało ze sobą targać i zmieniać co chwilę szkieł na korpusie ;)
Z tym można polemizować. Jak raz spróbujesz jakiejś jasnej super stałki, podpasuje Ci ogniskowa, zobaczysz, jaki to daje obrazek, to obawiam się, że nie będziesz chciał używać już nic innego:mrgreen:

Bumber
15-09-2021, 11:52
zaproponuje sporo tansze i lzejsze rozwiazanie: /.../
Jednak pójdę w pełną klatkę ze względu na możliwości nowych matryc (niższe szumy), większą zabawę głębią ostrości oraz możliwości filmowe. Myślę, że z biegiem czasu będę więcej kręcił filmów.


/.../ jak nie masz wielkiego przebiegu w foceniu stalek to po mojemu R + 50 STM bedzie dobrym punktem wyjscia. z czasem sam zobaczysz czy brakuje ci szerzej czy wezej. to bardzo osobista kwestia. wiele osob z zacieciem reporterskim uwielbia perspektywe 35-tki, ja jako landszafciarz nie moge sie do niej zmoc od wielu lat, ni diabla mi to nie lezy ;) musisz sam przeklepac i ocenic...
Cenna uwaga, dziękuję! Jasne 50mm powinno wystarczyć na początek.

--- Kolejny post ---


Z tym można polemizować. Jak raz spróbujesz jakiejś jasnej super stałki, podpasuje Ci ogniskowa, zobaczysz, jaki to daje obrazek, to obawiam się, że nie będziesz chciał używać już nic innego:mrgreen:
Jeśli będzie to jedna stałka - ok. Ale z doświadczenia wiem, że mając torbę pełną szpeju i tak na spacer zabierałem iPhone 11 Pro. Nawet do krajobrazu w góry ;)

Bangi
15-09-2021, 12:22
Bumber
Najlepsze (w moim mniemaniu) zdjęcia moich i cudzych dzieci zrobiłem szkłami (kolejność ma znaczenie):
C 135/2.
C 50 mm (nie ma znaczenia czy 1.4 czy 1.8, bo i tak lekko domykałem).
Jeśli miałbym celować w jakiś zoom, to byłoby to coś pokroju 24-70/2.8, mówię oczywiście o pełnej klatce, ale polecam stałki.

Moje mniemanie to zdjęcia tego typu https://www.canon-board.info/threads/113158-Bangi-Filip
Lubię naturalność i nie przesadną obróbkę.

Mohinder
15-09-2021, 12:27
Kolega akustyk wspomniał o EF 50mm F1.4. Również posiadam i używam ten obiektyw i również bardzo go lubię. Ma swoje wady ale zalety są na tyle wystarczające aby się nim zainteresować. Nawet cena za nowy egzemplarz jest w okolicy 300 euro, a dokładniej 299 euro w sklepie gdzie i ja się zaopatruję :)

solti
15-09-2021, 12:29
z doświadczenia wiem, że mając torbę pełną szpeju i tak na spacer zabierałem iPhone 11 Pro. Nawet do krajobrazu w góry ;)
Co kraj, to obyczaj;) Ja mam całkowicie odmienne podejście do tematu i praktycznie zawsze targam ze sobą torbę ze sprzętem. A na jakieś konkretniejsze wyjazdy, to już obowiązkowo i zazwyczaj małą torbę zastępuję dużym plecakiem foto:mrgreen:

Bumber
15-09-2021, 13:26
Moje mniemanie to zdjęcia tego typu https://www.canon-board.info/threads/113158-Bangi-Filip
Lubię naturalność i nie przesadną obróbkę.
Dokładnie tego typu zdjęcia mi chodzą po głowie :) Dzięki za inspirację! Faktycznie 135/2 pracuje super. Na początku to pewnie za długa ogniskowa dla mnie będzie, ale po roku w plener wydaje się w sam raz.



Co kraj, to obyczaj;) Ja mam całkowicie odmienne podejście do tematu i praktycznie zawsze targam ze sobą torbę ze sprzętem. A na jakieś konkretniejsze wyjazdy, to już obowiązkowo i zazwyczaj małą torbę zastępuję dużym plecakiem foto:mrgreen:
To chyba zależy od tego jak definiujesz "konkretniejsze wyjazdy". Na 500km trekking po górach biorę iPhone'a, bo żadna jakość zdjęć nie zrekompensuje tych dodatkowych kilogramów targanych przez 2 tygodnie na własnych nogach ;)

Ale w tym wypadku szukam czegoś w bliższy i lżejszy plener: las, park, plac zabaw. 1-2 stałki jeszcze będą ok, ale z wiekiem zauważam, że coraz bardziej cenię sobie wygodę w przypadku sprzętu foto.

Bangi
15-09-2021, 13:54
Co kraj, to obyczaj;) Ja mam całkowicie odmienne podejście do tematu i praktycznie zawsze targam ze sobą torbę ze sprzętem. A na jakieś konkretniejsze wyjazdy, to już obowiązkowo i zazwyczaj małą torbę zastępuję dużym plecakiem foto:mrgreen:

Też kiedyś tak miałem, teraz to albo smartfon albo tylko R + RF 24-105 + RF 50, innych już mi się nie chce taszczyć :)


Dokładnie tego typu zdjęcia mi chodzą po głowie :) Dzięki za inspirację! Faktycznie 135/2 pracuje super. Na początku to pewnie za długa ogniskowa dla mnie będzie, ale po roku w plener wydaje się w sam raz.

To zacznij od 50 mm

solti
15-09-2021, 14:56
Też kiedyś tak miałem, teraz to albo smartfon albo tylko R + RF 24-105 + RF 50, innych już mi się nie chce taszczyć :)
Ale u mnie tak jest od lat i jeśli tylko nie zacznie mi dokuczać kręgosłup, to prędko się to raczej nie zmieni. Lekki zestaw jest prawie identyczny z twoim (jedynie 85 coraz częściej zamiast 50 mm) i to mam prawie zawsze, jak się gdzieś wybieram, że jest prawdopodobieństwo zdjęć. A wersja ciężka, to już bardzo różnie, ale akurat Ty się tego pewnie doskonale domyślasz. Zwłaszcza zawartości plecaka w wersji na pokazy. Tragarz by się przydał:mrgreen:

To zacznij od 50 mm
I to jest najlepsza rada moim zdaniem.

robcio
15-09-2021, 19:53
Ja bym polecił zestaw 35,85,135 (tu może być za wąsko w pomieszczeniach jak nie ma odejścia stad zbalansowany 35) albo zamiennie zooma ale f2.8

RobertoM
15-09-2021, 20:01
Polecam również 135mm

Nozanu
16-09-2021, 20:26
Jeśli to mają być portrety dzieci w plenerze Canonem R to nie masz innego wyboru jak tylko C85/1.4 Lis. reszta portretówek odpada gdy chodzi o chociażby lekko-dynamiczne ujęcia.

EFy1.2 L to wolne muły bez stabilizacji a świetne RFy1.2 też są do stabilizowanych matryc.
Obecnie innych kompromisów w Canonie nie ma dla portretów dzieci więc albo korpus od R6 wzwyż +RF85 albo -stabilizowany i szybki ef1,4 L z jakimś FF.

robcio
16-09-2021, 20:39
Jeśli to mają być portrety dzieci w plenerze Canonem R to nie masz innego wyboru jak tylko C85/1.4 Lis. reszta portretówek odpada gdy chodzi o chociażby lekko-dynamiczne ujęcia.

EFy1.2 L to wolne muły bez stabilizacji a świetne RFy1.2 też są do stabilizowanych matryc.
Obecnie innych kompromisów w Canonie nie ma dla portretów dzieci więc albo korpus od R6 wzwyż +RF85 albo -stabilizowany i szybki ef1,4 L z jakimś FF.

Możesz powiedzieć co wniesie stabilizacja przy fotografowaniu dzieci i jak to się ma do lekko dynamicznych ujęć?
I dlaczego bardzo jasny RF85 F1.2 też się nie nadaje bo pierwsze słyszę o takiej teorii jak szkła do stabilizowany matryc

Nozanu
16-09-2021, 21:24
Nie piszę "teoretycznie" tylko z praktyki. Dzieci w plenerze to zupełnie inna bajka niż wytresowane modelki oparte o ścianę, tu liczy się wszystko niestety.
Brak IS oznacza konieczność utrzymania czasu min 1/400s a więc utratę 2EV przy lekko dynamicznych ujęciach lub 4 do 5EV przy statycznych portretach. A że w terenie za dziećmi trzeba nadążać i potrafią nieźle wymęczyć fotografa zwłaszcza jeśli chce się utrzymać prawidłową perspektywę, to bez IS zdjęcia są lekko poruszone. Nawet jeśli się zatrzymają i pozują to tylko przez chwilę która jest stanowczo za krótka dla ustabilizowania się fotografa a z kolei dla dzieci jest to- wieczność i nuda.
Ocz. szybki AF w 1.4L jest tu decydujący stare 1.2 odpadają zupełnie.

Bangi
16-09-2021, 21:26
Jeśli to mają być portrety dzieci w plenerze Canonem R to nie masz innego wyboru jak tylko C85/1.4 Lis. reszta portretówek odpada gdy chodzi o chociażby lekko-dynamiczne ujęcia.

EFy1.2 L to wolne muły bez stabilizacji a świetne RFy1.2 też są do stabilizowanych matryc.
Obecnie innych kompromisów w Canonie nie ma dla portretów dzieci więc albo korpus od R6 wzwyż +RF85 albo -stabilizowany i szybki ef1,4 L z jakimś FF.

Że co??? Co ma tu stabilizacja do rzeczy? Szczególnie otwierając przesłonę na maksa, gdy wpada dużo światła i de facto czasy można skracać...
W C 135/2 nie mam stabilizacji i w ogóle mi to nie przeszkadza, a często mam czasy rzędu 1/200.

Nozanu
16-09-2021, 21:30
Bangi
Też tak myślałem. Niestety rzeczywistość to zweryfikowała;)

marfot
16-09-2021, 21:32
Jeżeli przedmiotem zdjęcia nie jest bokeh (jak przy ślubach) to RF85/2 IS też da radę. STM nie jest super szybki ale przy wyrazistych obiektach AF nadąża.

Nozanu
16-09-2021, 21:36
Obiektyw makro a portret to inne bajki

--- Kolejny post ---

robię wyłącznie na 1.4 chyba że jest za jasno nawet z polarem. Niestety 6D ma max 1/4000s

gnd
16-09-2021, 21:38
To nie jest obiektyw makro, tylko możliwość detalu jako bonus.

Nozanu
16-09-2021, 21:45
ciągle słowo klucz to- portrety dzieci w lekko dynamicznych scenach. Bardzo trudna dziedzina fotografii niestety.

gnd
16-09-2021, 21:47
Robiłem, daje radę. Jedyna wada dla mnie to bokeh.

marfot
16-09-2021, 21:52
ciągle słowo klucz to- portrety dzieci w lekko dynamicznych scenach. Bardzo trudna dziedzina fotografii niestety.

Jeżeli buzia dziecka wypełnia odpowiednio kadr to Eye AF robi robotę. Nie trzeba przekadrowywać jak w DSLR i szansa na poruszenie korpusem maleje. Wtedy stabilizacja nie jest już tak ważna.
Podobnie STM w trybie ciągłym AF ma łatwiej z Eye AF.

Nozanu
16-09-2021, 21:59
tak, przy 2 scenach na 10 nie jest ważna. Nie mówię że się nie da różnymi sprzętami robiłem, chodzi o realne zyski z posiadania IS i nie do naprawienia straty ze świetnych ujęć które odpadają z powodu poruszenia.

zdebik
16-09-2021, 22:00
Z R5 nie ma takich ciśnień, ustawiasz 1/500. AF łapie sam oczka a Ty tylko kadrujesz.

Nozanu
16-09-2021, 22:14
R5 ma is więc nie ma problemu, ale w plenerze zdarza się częściej robić z ręki na 1/60s niż na 1/500s. Gdy słońce błyśnie 1/4000s to za długi czas przy f1.4 nawet z założonym polarem i iso 50. No ale przecież nie będę co chwila odkręcał filtra, podnosił iso bo pod drzewami w cieniu mam 1/30s. Liczą się ujęcia a nie możliwości ich zrobienia po jakichś tam kombinacjach na które nie ma czasu.

robcio
16-09-2021, 22:15
Ja nie pisałem o żadnych modelkach ani o tym co potrafią dzieci w terenie ale uważam, że pisanie w temacie poradniczym, że ktoś aby zrobić zdjęcia dzieciom (w domyśle mieć jakiekolwiek szanse je zrobić) potrzebuje absolutnie topowego sprzętu foto czy drogiego stabilizowanego obiektywu to przesada.

Poprzestańmy na tym, że każdy ma inny warsztat, inną technikę i inne metody na wykonywanie tego typu ujęć (nie jestem jak widzisz odosobniony w opinii, że IS nie jest do niczego potrzebna) ale to temat na inny wątek i nie będę go tu rozwijał.

Zdebikowi chodziło raczej o ustawienie na stałe 1/500, pewnie auto ISO, pewnie eye af i jedzie :)

Nozanu
16-09-2021, 23:13
Skoro ktoś kompletuje sprzęt do konkretnego celu to słusznie że pyta i ma ten komfort że może go dostosować do swoich potrzeb. Niestety niektóre rzeczy można sprawdzić tylko w praktycznym działaniu gdyż opinie o sprzęcie którego się nie używało podyktowane są tylko pozorną oszczędnością i naturalnym pędem do tego aby ukręcić bicz z piasku.
Nie oszukujmy się, też tak myślałem, rozumiem Wasze wątpliwości. Na początku wyłączałem IS i włączałem aby mieć porównanie. Byłem w szoku że mogę z ręki robić ostre portrety przy 1/15s! a już zupełnie trudno mi było uwierzyć że bez IS przy 1/400s można poruszyć zdjęcie. Ale jednak można!, to co wcześniej uważałem za błąd AF okazuje się być właśnie poruszonym zdjęciem.

jinks
16-09-2021, 23:18
Warto zacząć od budżetu... ;)

solti
17-09-2021, 08:50
Też tak myślałem. Niestety rzeczywistość to zweryfikowała;)
Człowieku, o czym Ty mówisz?:shock:
Już Ci Robcio i Bangi zwrócili uwagę, a Ty dalej swoje:roll: Czy Ty myślisz, że to są osoby, które nigdy zdjęć nie robiły i wygłaszają jedynie puste frazesy? Przy fotografii dzieci znaczenie ma szybki AF, ale stabilizacja? Przecież tam musimy zamrozić obiekty, a stabilizacja daje głównie bonus na dłuższych czasach. Poza tym przy jasnych stałkach, w plenerze, ilość światła prędzej jest raczej za duża, niż za mała (dzieci raczej nie ciągniesz na plener o świcie, czy zmierzchu). RFy bez stabilizacji tylko do stabilizowanych matryc? Przestań teoretyzować, jak nie masz pojęcia, o czym mówisz. Mają tylko dwie wady - gabaryty i cenę. Zgodzę się, że to kluczowe wady. Ale jeśli ktoś jest w stanie to przełknąć, obrazek wynagradza wszystko. A AF jest naprawdę szybki.W połączeniu z wykrywaniem twarzy i oczu, praca na pełnym otworze przesłony to bajka.

Bangi
17-09-2021, 09:06
Bangi
Też tak myślałem. Niestety rzeczywistość to zweryfikowała;)

Nie rozumiem w czym masz problem z tym IS? Przecież IS nie zamrozi Ci ruchu twarzy dziecka w lekko lub mocno dynamicznej sytuacji. Zamrożenie ruch dziecka i de facto ostre zdjęcie uzyskasz ustawiając odpowiednio krótki czas.
Z moich doświadczeń z moimi dziećmi wynika, że jak dziecko zaczyna wchodzić w tryb chodzenia, to taki odpowiedni czas, to co najmniej 1/500 lub krótszy. IS nie ma tu nic do rzeczy i nie pomoże.

solti
17-09-2021, 10:55
Z moich doświadczeń z moimi dziećmi wynika, że jak dziecko zaczyna wchodzić w tryb chodzenia, to taki odpowiedni czas, to co najmniej 1/500 lub krótszy. IS nie ma tu nic do rzeczy i nie pomoże.
Mam podobne doświadczenia:)
IS to mega przydatny gadżet, ale akurat przy fotografii dzieci (zwłaszcza tych małych) niewiele pomaga.

Bangi
17-09-2021, 12:17
W ogóle mnóstwo ludzi myśli, że IS uratuje im nie wiadomo jakie zdjęcia, a prawda jest taka, że trzeba go używać z głową.
Mogą zdarzyć się przypadki, że IS wręcz popsuje zdjęcia.

Nozanu
17-09-2021, 12:31
Nie rozumiem w czym masz problem z tym IS? Przecież IS nie zamrozi Ci ruchu twarzy dziecka w lekko lub mocno dynamicznej sytuacji. Zamrożenie ruch dziecka i de facto ostre zdjęcie uzyskasz ustawiając odpowiednio krótki czas.
Z moich doświadczeń z moimi dziećmi wynika, że jak dziecko zaczyna wchodzić w tryb chodzenia, to taki odpowiedni czas, to co najmniej 1/500 lub krótszy. IS nie ma tu nic do rzeczy i nie pomoże.

No właśnie, dokładnie tak jak piszesz. Tylko dlaczego ten IS działa aż tak skutecznie nie potrafię wyjaśnić sorry :(
Nikogo nie namawiam do kupna portretówki za 6K, tłumaczę tylko że to jest jakby "przejście do innego świata". Moja wnuczka na serii z 6d ma inną minę na każdym ujęciu więc 4,5kl/s przy niej wymięka. Zbieram na R6 z przekonaniem że więcej niż 12 min/s nie zrobi :)

gnd
17-09-2021, 13:37
To nie lepiej film nakręcić?

solti
17-09-2021, 14:09
No właśnie, dokładnie tak jak piszesz. Tylko dlaczego ten IS działa aż tak skutecznie nie potrafię wyjaśnić sorry :(
Chyba nadal nie rozumiesz. IS, nawet najskuteczniejszy, nie pomoże Ci przy fotografii ruchomych obiektów. Bangi pisze o skracaniu czasów do ok. 1/500 s. Niby przyznajesz rację, po czym wyskakujesz, że nie wiesz, czemu ten IS taki skuteczny. Przy takich czasach i portretówkach on nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Czy jest, czy go nie ma - bez różnicy. Albo może nawet lepiej, jeśli szkło jest głównie używane do fotografii ludzi i obiektów ruchomych, że go nie ma. Bo przy tak jasnych szkłach, gdyby jeszcze była stabilizacja, to ich ciężar i gabaryty musiałyby być jeszcze większe. A one i tak są już sporymi słoikami!
Jeśli piszesz, że IS pomaga Ci przy fotografii dzieci tzn., że używasz zbyt długich czasów a wszelkie poruszenia były spowodowane twoim ruchem, a nie ruchem fotografowanego obiektu. Ale to też świadczy, ze fotografowane dziecko jest mocno statyczne i dopiero, kiedy się zacznie konkretnie poruszać, zorientujesz się, co znaczą naprawdę poruszone zdjęcia;)

Moja wnuczka na serii z 6d ma inną minę na każdym ujęciu więc 4,5kl/s przy niej wymięka.
4,5 kl./s to za mało do fotografii dzieci? Naprawdę chcesz wnuczkę strzelać z prędkością 12 klatek? To chyba gnd ma rację. Osobiście sporo strzelam serią, ale przy fotografii ludzi bardzo, bardzo rzadko.

marfot
17-09-2021, 14:35
Tylko dlaczego ten IS działa aż tak skutecznie nie potrafię wyjaśnić sorry :(


W DSLR punkty AF są nieruchome, a np. w 5DII czy 6D praktycznie działa tylko środkowy. Przy akcji ustawiasz ostrość np. na oko i chcąc nadążyć za ruchem modela poruszasz nieustannie korpusem tak aby punkt AF był ciągle na oku. Ten ruch korpusu może bardzo silnie wpływać na ogólne poruszenie.
W ML np. w R, Eye AF pięknie śledzi oko, nie ma żadnych powodów żeby poruszać korpusem, można trzymać stabilnie kadr. To ogromna różnica.

Mohinder
17-09-2021, 15:15
To ja zapytam przy okazji. Myślałem o kupnie 85mm 1.2 II ale naczytałem się, że wolny AF, że jakość obrazu gorsza niż w pierwszej wersji. Co do AF się zgodzę że ma kilometry do przejechania jeśli chodzi o cały zakres i to trwa. Ale jak to wygląda jeśli już śledzi oko? Jest tragicznie i jednak szukać 85mm 1.4 IS? I nie ze względu na IS. I czy faktycznie druga wersja optycznie jest gorsza od pierwszej?

marfot
17-09-2021, 17:29
To ja zapytam przy okazji. Myślałem o kupnie 85mm 1.2 II ale naczytałem się, że wolny AF, że jakość obrazu gorsza niż w pierwszej wersji. Co do AF się zgodzę że ma kilometry do przejechania jeśli chodzi o cały zakres i to trwa. Ale jak to wygląda jeśli już śledzi oko? Jest tragicznie i jednak szukać 85mm 1.4 IS? I nie ze względu na IS. I czy faktycznie druga wersja optycznie jest gorsza od pierwszej?

C85/1.2II kupuje się raczej dla niesamowitego fotograficznego klimatu obrazka. To coś niepowtarzalnego. Na dziś atutem jest też cena.
Inne walory techniczne są raczej umiarkowane.

Mohinder
17-09-2021, 17:35
Dziękuje bardzo

jinks
17-09-2021, 17:49
Weź też pod uwagę, to że w tej chwili szkło nie jest już produkowane co wiąże się z utratą obsługi serwisowej w razie awarii.
Obrazek jednak ciągle fajny :)

akustyk
17-09-2021, 18:04
Weź też pod uwagę, to że w tej chwili szkło nie jest już produkowane co wiąże się z utratą obsługi serwisowej w razie awarii.

ale to nie jest jednoznaczne przeciez. Canon z reguly dotstarcza czesci zamienne do obiektywow jeszcze dobrych kilka lat po zakonczeniu ich produkcji. nie wiem jakim starociem jest 85/1.2 wiec nie upieram sie, ze jego to nadal dotyczy :)

jinks
17-09-2021, 18:15
Z tego co pamiętam to przez 5 lat po wycofaniu produktu jest obsługa serwisowa u Canona.
Nawet ostatnio na swoim fanpage-u dali przykład klienta z 5d2, którego nie mogli właśnie z tego względu naprawić. Wiadomo, że i tak nie było sensu, bo lepiej i taniej kupić inny używany egzemplarz za 1000zł. Z tym obiektywem jest jednak trochę inaczej. Taki w ładnym stanie kosztuje 5000zł a padnie Ci taśma komunikacyjna albo guma się rozciągnie i już nie dostaniesz :)
Z drugiej strony to szło zaczyna nabierać wartości kolekcjonerskiej i cena może rosnąć ;)

robertskc7
17-09-2021, 19:16
Jeśli chodzi o wersje pierwszą to Premiera: wrzesień 1989, Druga to marzec 2006 oba dziadki :) i oba wymiatacze :)

akustyk
17-09-2021, 19:22
bez jaj. mkII to nawet pelnoletniego jeszcze nie kupisz. to co to za dziadek??? :)

24-letnie EF-y nadal wymiataja. co ciekawe kod jest UL0600 (czerwiec 1997) a wiele stron internetowych twierdzi, ze premiera w grudniu 1997 byla :D
6828

Eberloth
17-09-2021, 19:24
To ja zapytam przy okazji. Myślałem o kupnie 85mm 1.2 II ale naczytałem się, że wolny AF, że jakość obrazu gorsza niż w pierwszej wersji. Co do AF się zgodzę że ma kilometry do przejechania jeśli chodzi o cały zakres i to trwa. Ale jak to wygląda jeśli już śledzi oko? Jest tragicznie i jednak szukać 85mm 1.4 IS? I nie ze względu na IS. I czy faktycznie druga wersja optycznie jest gorsza od pierwszej?

Gdzie to wyczytałeś, że II jest gorsza optycznie od I:?: Ja raczej mam w pamięci odwrotne opinie. Wersji II używam z R i uważam, że produkuje to mega obrazek. Co do wolnego AF to jasne, wymiatacz to nie jest. Ale jak się wie, jak używać, to i zwierza w biegu można ustrzelić (tu jeszcze z 6D)

6829

Nozanu
17-09-2021, 21:26
W DSLR punkty AF są nieruchome, a np. w 5DII czy 6D praktycznie działa tylko środkowy. Przy akcji ustawiasz ostrość np. na oko i chcąc nadążyć za ruchem modela poruszasz nieustannie korpusem tak aby punkt AF był ciągle na oku. Ten ruch korpusu może bardzo silnie wpływać na ogólne poruszenie.
W ML np. w R, Eye AF pięknie śledzi oko, nie ma żadnych powodów żeby poruszać korpusem, można trzymać stabilnie kadr. To ogromna różnica.

Tak, to ciągłe machanie przy przeostrzaniu ma wpływ, ale nie tylko bo ciągłe przykucanie, nożne zomowanie i przemieszczanie się też. Do tego pośpiech, zadyszka akurat wtedy gdy trzeba wstrzymać oddech, niestabilne podłoże w plenerze, patyki pod nogami zarośla w kadrze na przedplanie i "wyrastające z głowy" gałęzie na drugim planie- trzeba jakoś wymanewrować. To z kolei jest przyczyną niestabilnej pozycji i .... Jak ktoś jest w temacie to wie o czym mówię. Wystarczy że nie ogarniesz jednego z tych elementów i zdjęcie do niczego. IS eliminuje dużo tego typu problemów i jest ich na pewno więcej niż tu wymieniłem.
Oczywiście że nie jest jedynym panaceum na wszystko, a tylko jednym z elementów poprawiających jakość zdjęć.

solti
W fotografowaniu problemem jest niestety "za krótka kołdra" :0 .- Jeśli skrócisz czas to musisz podnieść ISO, jeśi poniesiesz ISO to stracisz DR, Jeśli stracisz DR to nie wyciągniesz cieni lub nie unikniesz przepałów, jeśli kupujesz dobry korpus to po co marnować jego DR skracając czas z powodu braku IS, przykłady można mnożyć bez końca. Jeśli chcesz ładnych zdjęć to najlepiej w czasie "złotej godziny" a tu jasny obiektyw nie daje powodów do rozrzutności. jeśli robisz w pełnym słońcu to zdjęcia są brzydkie a kontrasty tak silne że aby je powyciągać trzeba mieć porządną puszkę. Dobry polar podnosi jakość ale zabiera jakieś 2,5 EV itp.

Mohinder
18-09-2021, 08:53
Gdzie to wyczytałeś, że II jest gorsza optycznie od I:?: Ja raczej mam w pamięci odwrotne opinie. Wersji II używam z R i uważam, że produkuje to mega obrazek. Co do wolnego AF to jasne, wymiatacz to nie jest. Ale jak się wie, jak używać, to i zwierza w biegu można ustrzelić (tu jeszcze z 6D)

6829

Już nie pamiętam. I na wet nie będę szukał bo też wydawało mi się to dziwne a teraz Ty to potwierdziłeś. Dziękuję bardzo. Zastanawiałem się pomiędzy tym a 85mm 1.4 IS. To nie będzie obiektyw który będzie jakoś bardzo często używany i myślę, że z tym AF da się żyć i chyba jednak 1.2 będzie zakupiony.

zdebik
18-09-2021, 12:19
Zdebikowi chodziło raczej o ustawienie na stałe 1/500, pewnie auto ISO, pewnie eye af i jedzie :)

Dokładnie tak, 1/500 to takie minimum gdy dzieciaki biegają. Czasem żałuje, że nie dałem 1/1000. Stabilizacja fajna sprawa, ale ruchu nie zamrozi. A ISO 400 dziś to bajka.


Z eye AF, kadry mam lepsze ponieważ nie musze walczyć z układem punktów AF i gdzieś tam ciągle coś krzywić, żeby złapać bocznym.

RobertoM
18-09-2021, 19:30
Skoro ktoś kompletuje sprzęt do konkretnego celu to słusznie że pyta i ma ten komfort że może go dostosować do swoich potrzeb. Niestety niektóre rzeczy można sprawdzić tylko w praktycznym działaniu gdyż opinie o sprzęcie którego się nie używało podyktowane są tylko pozorną oszczędnością i naturalnym pędem do tego aby ukręcić bicz z piasku.
Nie oszukujmy się, też tak myślałem, rozumiem Wasze wątpliwości. Na początku wyłączałem IS i włączałem aby mieć porównanie. Byłem w szoku że mogę z ręki robić ostre portrety przy 1/15s! a już zupełnie trudno mi było uwierzyć że bez IS przy 1/400s można poruszyć zdjęcie. Ale jednak można!, to co wcześniej uważałem za błąd AF okazuje się być właśnie poruszonym zdjęciem.

1/15 i portrety
Przepraszam ale trudno mi w to uwierzyć.
Nawet lekkie ruchy portretowanej osoby spowodują degradację zdjęcia a co dopiero ruchliwe dzieci i takie czasu migawki.

Stabilizacja jest świetną sprawą ale ja wykorzystywałem ją głównie do scen statycznych gdzie mogłem spokojnie zjechać do bazowego iso i z ręki robić ujęcia np: miast nocą.

gnd
18-09-2021, 20:36
Ujęcia artystyczne.


Można zamrozić ruch z czasem i ponad sekundę... Błyskiem;)

zdebik
18-09-2021, 21:10
1/15 to uniwersalny czas w sporcie. Wszystkie 1'ki na igrzyskach, mają taki czas ustawiony na sztywno.

Eberloth
18-09-2021, 21:27
1/15 to uniwersalny czas w sporcie. Wszystkie 1'ki na igrzyskach, mają taki czas ustawiony na sztywno.

Chyba jak jest dekoracja i hymny grają :mrgreen:

zdebik
18-09-2021, 21:37
Chyba jak jest dekoracja i hymny grają :mrgreen:Jak są medale, włączysz IS i zdjęcia same się robią.

solti
19-09-2021, 11:12
solti
W fotografowaniu problemem jest niestety "za krótka kołdra" :0 .- Jeśli skrócisz czas to musisz podnieść ISO, jeśi poniesiesz ISO to stracisz DR, Jeśli stracisz DR to nie wyciągniesz cieni lub nie unikniesz przepałów, jeśli kupujesz dobry korpus to po co marnować jego DR skracając czas z powodu braku IS, przykłady można mnożyć bez końca. Jeśli chcesz ładnych zdjęć to najlepiej w czasie "złotej godziny" a tu jasny obiektyw nie daje powodów do rozrzutności. jeśli robisz w pełnym słońcu to zdjęcia są brzydkie a kontrasty tak silne że aby je powyciągać trzeba mieć porządną puszkę. Dobry polar podnosi jakość ale zabiera jakieś 2,5 EV itp.
Kiedy już mam wrażenie, że coś zaczyna do Ciebie trafiać, to wyskakujesz z takim czymś... Może ani ja, ani kilka innych, udzielających się tutaj osób, nie jesteśmy zawodowymi fotografami (w sensie zarabiamy na życie czymś innym, niż fotografia), ale też nie wziąłem aparatu do ręki po raz pierwszy miesiąc temu. Inni podobnie. Piszesz do mnie i do innych, jakbyśmy kompletnie nie mieli pojęcia, o czym się wypowiadamy, a wygląda niestety na to, że choć próbujesz snuć niestworzone wywody, to Ty kompletnie nie wiesz, o czy piszesz. Przepraszam, ale tak to właśnie widzę.
Dzisiejsze aparaty po to właśnie mają szerokie użyteczne ISO, żeby z niego korzystać. I na wysokim ISO nie ma większych problemów z DR, a tym samym ani z wyciąganiem cieni, ani z gaszeniem świateł. Jakość zdjęć, na których fotografujemy poruszających się ludzi, będzie dużo lepsza, jeżeli podniesiemy ISO i skrócimy czas, niż obniżając ISO, wydłużając czas i opierając się na stabilizacji. Naprawdę! Osobiście, jeśli akurat nie robię landszaftów, to bardzo często korzystam z autoISO i nie mam żadnych oporów, jeśli akurat muszę dzięki temu żyć ISO 1000 czy 2000. Jakość jest i tak aż nadto satysfakcjonująca. To nie są czasy puszek, gdzie wszystko powyżej ISO 400 już wyglądało jak kaszka! To nie jest przypadek, że większość rasowych szkieł portretowych nigdy nie miało stabilizacji.
Piszesz o porach fotografowania, ale to są tzw. oczywiste oczywistości. Takie rzeczy możesz tłumaczyć osobie, która dopiero zaczyna się bawić w fotografię. Ale pisząc to w kontekście fotografii dzieci (a już zwłaszcza tych własnych lub z najbliższej rodziny), to raczej Ty pokazujesz, że nie masz pojęcia o temacie. Dzieci, a już zwłaszcza te najmniejsze, fotografuje się wtedy, kiedy one mają na to ochotę i kiedy Ci na to pozwolą, a nie kiedy Ty chcesz. Na wschody i zachody słońca to możesz sobie ciągać zawodowe modelki, ale nie małe szkraby.
Wybacz, ale ja uważam dalszą dyskusję z Tobą za kompletnie bezcelową. Szkoda mojego czasu, skoro bez względu na to, jak jest naprawdę, i tak wiesz lepiej...

Nozanu
19-09-2021, 23:41
Dzisiejsze aparaty po to właśnie mają szerokie użyteczne ISO, żeby z niego korzystać. I na wysokim ISO nie ma większych problemów z DR, a tym samym ani z wyciąganiem cieni, ani z gaszeniem świateł.
Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica:
EOS R ma ma rozpiętość tonalną 9,6EV to o 2.1 EV więcej niż stare 6D. To dużo nawet bardzo dużo w czasie złotej godziny.
IS w 85 1.4L ma według Canona i testów "optycznych" 4EV zysku przy 1/80s
Jeśli więc chcesz zastąpić stabilizację poprzez podniesienie ISO to zamiast ISO100 trzeba podnieść do ISO1600 a wtedy rozpiętość tonalna Rki spada do 6,5EV czyli o 1EV mniej niż stare 6D. No ale jeśli masz obiektyw F2 to trzeba przestawić o kolejny 1EV czyli ISO3200.
Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko" zooma F2.8 L II to trzeba podnieść kolejny EV czyli do 6400ISO Jeśli to zoom pierwszej generacji to ma mydło na pełnej dziurze i trzeba go domknąć o kolejny EV podnosząc ISO do 12800.
nie przypuszczam że wyskoczysz z czymś ciemniejszym lub gorszym optycznie bo wtedy to jakieś 25600Iso i z R ki pozostaje 2.2EV czyli poziom Noki 3310.

Ale najlepsze ujęcia gdy słońce tuż nad horyzontem, piękne złote kolory piękne kółeczka na podświetlonych liściach w mocno rozmytym tle i twarz zwrócona tyłem do słońca, którą o te 1.5 EV trzeba będzie rozjaśnić potem w DPP. W tych warunkach 1/80s F1,4 i iso 100 to trochę za mało i podbić trzeba iso do 400 to jest już max w 6D aby powyciągać jeszcze cienie. No ale w Rce z tanim szkłem to już brakuje skali ISO.
I tu zaczyna się problem z krótką kołdrą. Albo porządny statyw potrzebny (a czas ucieka szybko) albo walnąć lampą - ale wtedy ze złotych kolorów nici i czar pryśnie, na dodatek pomieszamy światło i jak tu ustawić balans bieli.
To wszystko przerabiałem na własnej skórze i wiem że potrzebuję jeszcze tych 2 EV aby mieć komfort do wyciągania cieni w tych warunkach. Jeśli więc nie rozumiecie ile to jest 6EV(IS4EV + F2EV) które daje dobry obiektyw vs 2,1EV które daje nowsza puszka too ja wymiękam.

zdebik
20-09-2021, 00:09
Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica:
EOS R ma ma rozpiętość tonalną 9,6EV to o 2.1 EV więcej niż stare 6D. To dużo nawet bardzo dużo w czasie złotej godziny.
IS w 85 1.4L ma według Canona i testów "optycznych" 4EV zysku przy 1/80s
Jeśli więc chcesz zastąpić stabilizację poprzez podniesienie ISO to zamiast ISO100 trzeba podnieść do ISO1600 a wtedy rozpiętość tonalna Rki spada do 6,5EV czyli o 1EV mniej niż stare 6D. No ale jeśli masz obiektyw F2 to trzeba przestawić o kolejny 1EV czyli ISO3200.
Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko" zooma F2.8 L II to trzeba podnieść kolejny EV czyli do 6400ISO Jeśli to zoom pierwszej generacji to ma mydło na pełnej dziurze i trzeba go domknąć o kolejny EV podnosząc ISO do 12800.
nie przypuszczam że wyskoczysz z czymś ciemniejszym lub gorszym optycznie bo wtedy to jakieś 25600Iso i z R ki pozostaje 2.2EV czyli poziom Noki 3310.

Ale najlepsze ujęcia gdy słońce tuż nad horyzontem, piękne złote kolory piękne kółeczka na podświetlonych liściach w mocno rozmytym tle i twarz zwrócona tyłem do słońca, którą o te 1.5 EV trzeba będzie rozjaśnić potem w DPP. W tych warunkach 1/80s F1,4 i iso 100 to trochę za mało i podbić trzeba iso do 400 to jest już max w 6D aby powyciągać jeszcze cienie. No ale w Rce z tanim szkłem to już brakuje skali ISO.
I tu zaczyna się problem z krótką kołdrą. Albo porządny statyw potrzebny (a czas ucieka szybko) albo walnąć lampą - ale wtedy ze złotych kolorów nici i czar pryśnie, na dodatek pomieszamy światło i jak tu ustawić balans bieli.
To wszystko przerabiałem na własnej skórze i wiem że potrzebuję jeszcze tych 2 EV aby mieć komfort do wyciągania cieni w tych warunkach. Jeśli więc nie rozumiecie ile to jest 6EV(IS4EV + F2EV) które daje dobry obiektyw vs 2,1EV które daje nowsza puszka too ja wymiękam.Brakuje biegającego dziecka...

solti
20-09-2021, 10:40
Nozanu
Miałem się już więcej nie odzywać, ale po prostu nie mogę...
Człowieku, o czym Ty w ogóle piszesz???
Gdyby nie to, że wspominałeś o fotografowaniu wnuczki, to wziąłbym Cię za napalonego nastolatka, któremu wydaje się, że "przeczytał" cały internet i pojadł wszystkie rozumy, niewiele widział, ale "wszystko wie" i wyruszył na krucjatę zbawiać świat:mrgreen: Skoro masz wnuczkę, to wiek młodego-gniewnego powinieneś mieć już dawno za sobą, więc nie potrafię pojąć, skąd u Ciebie tak beznadziejnie oderwany od rzeczywistości sposób myślenia. Wybacz, za wycieczkę osobistą, zazwyczaj ich nie lubię, ale tym razem chyba nie potrafię bez tego.
Niby w twoich teoretycznych rozważaniach jest sporo prawdy, tylko tak, jak wspomniał Zdebik, brakuje w tym wszystkim biegającego dziecka. To czysto teoretyczne rozprawy, nijak nie przystające do rzeczywistości.

Jeśli to mają być portrety dzieci w plenerze Canonem R to nie masz innego wyboru jak tylko C85/1.4 Lis. reszta portretówek odpada gdy chodzi o chociażby lekko-dynamiczne ujęcia.

EFy1.2 L to wolne muły bez stabilizacji a świetne RFy1.2 też są do stabilizowanych matryc.
Obecnie innych kompromisów w Canonie nie ma dla portretów dzieci więc albo korpus od R6 wzwyż +RF85 albo -stabilizowany i szybki ef1,4 L z jakimś FF.
Bzdura!

Brak IS oznacza konieczność utrzymania czasu min 1/400s a więc utratę 2EV przy lekko dynamicznych ujęciach lub 4 do 5EV przy statycznych portretach. A że w terenie za dziećmi trzeba nadążać i potrafią nieźle wymęczyć fotografa zwłaszcza jeśli chce się utrzymać prawidłową perspektywę, to bez IS zdjęcia są lekko poruszone. Nawet jeśli się zatrzymają i pozują to tylko przez chwilę która jest stanowczo za krótka dla ustabilizowania się fotografa a z kolei dla dzieci jest to- wieczność i nuda.
Bzdura! Co z tego, ze dzięki IS wydłużysz czas, jeśli wtedy będzie miał zamrożone tło, ale poruszone dzieci? Czas musisz skrócić tak, czy inaczej! Chyba, że przez dzieci rozumiesz tylko nastolatków, z którymi da się współpracować i potrafią wytrzymać chwilę bez ruchu. Ale wtedy mamy tylko pozowane zdjęcia i chyba nie do końca o tym ten wątek.

Na początku wyłączałem IS i włączałem aby mieć porównanie. Byłem w szoku że mogę z ręki robić ostre portrety przy 1/15s! a już zupełnie trudno mi było uwierzyć że bez IS przy 1/400s można poruszyć zdjęcie. Ale jednak można!, to co wcześniej uważałem za błąd AF okazuje się być właśnie poruszonym zdjęciem.
OK, OK! Możesz zrobić nieporuszone zdjęcie - pełna zgoda! Ale statycznych obiektów! A nie ruchliwego dziecka:mrgreen: Tutaj jedyną receptą jest krótki, a nawet bardzo krótki czas!

Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica[...]
Tyle teorii, a teraz proponuję wziąć wnuczkę i aparat i przetestować to w praktyce;) Wykresy teoretyczne to jedno, rzeczywistość drugie. Czas zacząć robić zdjęcia!

Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko"[...]
Drzeć to się mogą stare gacie! Ja co najwyżej zwróciłem Ci uwagę, punktując niektóre niedorzeczności, którymi raczyłeś się tutaj podzielić. Kim jestem, to nie twoja sprawa, a sądząc po tym, z czym się tutaj "produkujesz", nie masz żadnych, nawet najmniejszych podstaw, żeby mnie oceniać. Innych chyba zresztą też nie. A co mam i czego używam, tego Ci nie powiem, gdyż to tylko moja sprawa. Ale jakoś jestem dziwnie pewny, że potrafię zrobić lepszy pożytek z tych moich beznadziejnych, posiadanych zabawek, niż Ty ze swoich. Ja przynajmniej słuchałem mądrzejszych i nauczyłem się, jak z nich korzystać. Zresztą człowiek uczy się całe życie, ale - jak widać, nie każdy.

Jeśli więc nie rozumiecie [...] too ja wymiękam.
Dobrze, że tylko Ty! Albo inaczej - wreszcie!:mrgreen:

Mohinder
20-09-2021, 10:54
Panowie nie znacie się :)kolega Nozanu ma jeden jedyny na świecie obiektyw którego stabilizacja zatrzymuje czas i zamraża wszelki ruch przed obiektywem w momencie zwolnienia migawki do czasu jej zamknięcia. Ja też chcę taki. Przydałby się kiedy robiłem zdjęcia urodzinow dwulatce gdzie nawet matka nie umiała jej zatrzymać na kilka sekund.
Temat wątku jest jasny i chcę wiedzieć gdzie dostać taki obiektyw z funkcją (IS freezing reality).

zdebik
20-09-2021, 11:11
Temat wątku jest jasny i chcę wiedzieć gdzie dostać taki obiektyw z funkcją (IS freezing reality).

Wybacz ale takiego obiektywu nie ma. Możesz to jednak obejść inaczej. Krzyczysz "naświetlanie 1/15", dziecko w tym czasie się nie rusza, a jak dobrze wrzaśniesz nawet nie mrugnie.

akustyk
20-09-2021, 11:36
to ja tez cos wniose do tego watku

https://freedesignfile.com/upload/2017/02/Beer-and-potato-chips-Stock-Photo-01.jpg

dajecie, panowie!

zdebik
20-09-2021, 11:49
to ja tez cos wniose do tego watku

https://freedesignfile.com/upload/2017/02/Beer-and-potato-chips-Stock-Photo-01.jpg

dajecie, panowie!Wszystko ok, ale czy na tym zdjęciu jest maxymalny dostępny dla tej puszki dr?

solti
20-09-2021, 11:57
to ja tez cos wniose do tego watku

https://freedesignfile.com/upload/2017/02/Beer-and-potato-chips-Stock-Photo-01.jpg

dajecie, panowie!
Pamiętałeś o włączeniu stabilizacji?:mrgreen:

marfot
20-09-2021, 12:03
Wątek niebezpiecznie zmierza w kierunku, aby całkowicie zdeprecjonować C85/1.4L IS jako szkło portretowe a do fotografii dzieci to już szczególnie.
Kolega Nozanu wybrał sobie to szkło do portretowania ruchliwego dziecka. To jest dobry wybór ! Na ML będzie tylko lepiej. Szkło jest ostre, szybkie, jasne no i ma IS. Robienie na siłę wady z tego IS to nadużycie.
Opinie ma raczej bardzo pozytywne, ludzie chwalą:
http://https://www.bhphotovideo.com/c/product/1354803-GREY/canon_ef_85mm_f_1_4l_is.html/reviews (https://www.bhphotovideo.com/c/product/1354803-GREY/canon_ef_85mm_f_1_4l_is.html/reviews)
Cena 6k za jasną L-kę jak na dzisiejsze realia też nie powala.

akustyk
20-09-2021, 12:05
Wszystko ok, ale czy na tym zdjęciu jest maxymalny dostępny dla tej puszki dr?
jak chcesz maksymalne DR to musi byc nie jasne-pelne tylko Sony... wroc, nie ta bajka: porter albo stout ;)


Pamiętałeś o włączeniu stabilizacji?:mrgreen:
3 takie, i nawet 2 sekundy z lapy wyciagne...

to jest taki styl teraz. ICM sie na to mowi. https://en.wikipedia.org/wiki/Intentional_camera_movement

zdebik
20-09-2021, 12:05
85'ka z IS to fajna sprawa. Ale twierdzenia, że IS ratuje zdjęcia ruchliwych dzieci... no chyba, że w panningu na mode 2.

solti
20-09-2021, 12:19
Wątek niebezpiecznie zmierza w kierunku, aby całkowicie zdeprecjonować C85/1.4L IS jako szkło portretowe a do fotografii dzieci to już szczególnie.
Kolega Nozanu wybrał sobie to szkło do portretowania ruchliwego dziecka. To jest dobry wybór ! Na ML będzie tylko lepiej. Szkło jest ostre, szybkie, jasne no i ma IS. Robienie na siłę wady z tego IS to nadużycie.
Opinie ma raczej bardzo pozytywne, ludzie chwalą:
http://https://www.bhphotovideo.com/c/product/1354803-GREY/canon_ef_85mm_f_1_4l_is.html/reviews
Cena 6k za jasną L-kę jak na dzisiejsze realia też nie powala.
Marfot masz 100% racji, ale chyba nikt tutaj tego nie neguje. To świetne szkło, którego o mało co, sam nie stałbym się posiadaczem. Nikt tutaj nie deprecjonuje tego konkretnego modelu obiektywu. Kwestionujemy jedynie technikę jego użytkowania oraz deprecjonowanie innych, świetnych portretówek, nie posiadających stabilizacji, lub będących rzekomymi szkłami makro;)
Szkło jest zdecydowanie warte "grzechu" i może faktycznie dobrze, że wyraźnie to uwypukliłeś.
Pozdrowionka!

--- Kolejny post ---


jak chcesz maksymalne DR to musi byc nie jasne-pelne tylko Sony... wroc, nie ta bajka: porter albo stout ;)


3 takie, i nawet 2 sekundy z lapy wyciagne...

to jest taki styl teraz. ICM sie na to mowi. https://en.wikipedia.org/wiki/Intentional_camera_movement
:mrgreen:
Ale przyznam szczerze, że tego skrótu w tym kontekście nie znałem. Jak wcześniej wspomniałem - człowiek uczy się całe życie;)
Do tej pory ICM kojarzył mi się z tylko z tym: https://www.meteo.pl/

--- Kolejny post ---


85'ka z IS to fajna sprawa. Ale twierdzenia, że IS ratuje zdjęcia ruchliwych dzieci... no chyba, że w panningu na mode 2.
Ale to nie w tym szkle, bo ono, jak większość (wszystkie?) krótkich szkieł ze stabilizacją nie posiada tego trybu. Stabilizację można tylko włączyć lub wyłączyć.

zdebik
20-09-2021, 12:28
Ale to nie w tym szkle, bo ono, jak większość (wszystkie?) krótkich szkieł ze stabilizacją nie posiada tego trybu. Stabilizację można tylko włączyć lub wyłączyć.

Wiem jaja sobie robie. Dyskredytowanie 85'ki IS, a mi sie wydawało, że to 135 f2 jest lipne bo bez IS - bo o IS, DR itd itp cały czas tu ktoś pianę bije.

solti
20-09-2021, 12:50
Wiem jaja sobie robie.
Tak mi się wydawało, ale przez ten wątek, na moment zgłupiałem;)

Leon007
20-09-2021, 12:55
to ja tez cos wniose do tego watku

https://freedesignfile.com/upload/2017/02/Beer-and-potato-chips-Stock-Photo-01.jpg

dajecie, panowie!
Dałbym większą głębię ostrości, bo piwo - najważniejszy motyw - jakoś tak poza strefą. I dobrze, że nie uciąłeś ucha!

Mohinder
20-09-2021, 13:52
Wybacz ale takiego obiektywu nie ma. Możesz to jednak obejść inaczej. Krzyczysz "naświetlanie 1/15", dziecko w tym czasie się nie rusza, a jak dobrze wrzaśniesz nawet nie mrugnie.

Wiem, że nie ma ale zamiast krzyczeć "naświetlanie 1/15" to może coś krótszego "freeeeeez" :)


A co do samego 85mm 1.4 IS również o nim myślałem ale jednak będę szukał 85mm 1.2 II.
Pozdrawiam

candar
20-09-2021, 14:51
A co do samego 85mm 1.4 IS również o nim myślałem ale jednak będę szukał 85mm 1.2 II.
Pozdrawiam

A miałeś kiedykolwiek EF 85mm 1.2 II L USM w ręku? W większości tych szkieł gumopodobna okładzina zaczyna się utleniać i kleić do rąk. Druga sprawa - luzy eksploatacyjne na pierścieniu ostrości „focus by wire” . Trzecia sprawa - wystająca poza obrys bagnetu tylna soczewka, którą łatwo zarysować nawet nieumiejętnym zakładaniem dekielka. Czwarta sprawa - przedni wysuwający się człon obiektywu przed wyłączeniem aparatu trzeba zawsze "zaparkować" , bo sam nie wraca i należy wcześniej przeostrzyć na nieskończoność (luzy mogą świadczyć o tym, że poprzednik nie przywiązywał do tego wagi i dodatkowo stawiał obiektyw własnie na wysuniętym przednim członie), skutkuje to również uszkodzeniem silnika USM (silnik zużywa się z powodu złego materiału / złej konstrukcji, ale również z powodu bardzo ciężkiej przedniej grupy soczewek, która zużyje helikoidę). O dużej wadze i żółwim przestawianiu ogromnych soczewek pisano już wcześniej.

6844

Tu filmik na temat złej konstrukcji - zużycia części, które muszą poruszać ciężkie soczewki.


https://www.youtube.com/watch?v=5f_bMm6CZvs&ab_channel=mikeno62

Osobiście radzę przed kupnem porównać podczas własnoręcznego testowania 85mm 1.4 IS vs 85mm 1.2 II bo to całkiem inne szkła pod względem budowy oraz sprawności działania.

ps.
napisałem o wadach tego szkła po wielu latach używania. Każdy zrobi co uważa. W większości przypadków obecnie można kupić ten obiektyw bez możliwości naprawy i ryzykiem braku części zamiennych. Mój obiektyw był akurat w idealnym stanie, ale też wiedziałem jak o niego dbać.

Mohinder
20-09-2021, 15:09
O tej gumie czytałem, i o wolnym AF również tak samo o soczewce. Nie wiedziałem o parkowaniu. Dlatego chcę w miarę mozliwości obejrzeć egzemplarz przed kupnem. Jeśli będzie w dobrym stanie to taki pozostanie gdyż ja osobiście bardzo szanuję sprzęt jaki by nie był.
Tak czy inaczej dziekuję za uwagi.

candar
20-09-2021, 15:26
O tej gumie czytałem, i o wolnym AF również tak samo o soczewce. Nie wiedziałem o parkowaniu. Dlatego chcę w miarę mozliwości obejrzeć egzemplarz przed kupnem. Jeśli będzie w dobrym stanie to taki pozostanie gdyż ja osobiście bardzo szanuję sprzęt jaki by nie był.
Tak czy inaczej dziekuję za uwagi.

Nie ma za co. EF 50 f/1.4 ma dokładnie podobne problemy - wyrabiają się w nim również prowadnice AF-a i również nie pomaga stawianie obiektywu na przednim członie. Generalnie użytkownicy szkieł dzielą się na takich, co dbają o nie i takich co rzucają gdzie popadnie w różny sposób i od tych drugich kupować szkieł nie polecam. Generalnie dostać teraz EF 85mm 1.2 II w idealnym stanie będzie chyba trudno , bo dużo już ich zeszło. No i bez testów na aparacie bym nie brał.

Mohinder
20-09-2021, 15:36
Mam taką 50-tke kupioną używaną i wygląda i działa bardzo dobrze. Taką 85-tkę będę szukał w miarę możliwości blisko aby sprawdzić. W ciemno to chyba tylko z japonii można kupować. mamy czasem w firmie takie szkolenia i było kilka o kulturze jaońskiej a to z tego powodu, że japonia to nasz główny klient. Podchodzą do wszelkich przesyłek bardzo ostrożnie i przy sprzedawaniu czegokolwiek opisują bardzo dokładnie i ponoć nie kłamią. Jak na razie kupiłem dwie rzeczy z japonii poprzez ebay i bez żadnych problemów i nawet bez dodatkowych opłat :)
Jak pisałem wcześniej, dbam o każdy sprzęt i jeśli ktoś coś ode mnie kupił to jesli sam nie zepsuł to jest na pewno zadowolony.

Eberloth
20-09-2021, 16:00
Problem parkowania znika na ML po ustawieniu odpowiedniej opcji - szkło "parkuje się" samo bez ręcznego przeostrzania.

Mohinder
20-09-2021, 16:47
o, i to jest dobra informacja.

candar
20-09-2021, 17:43
o, i to jest dobra informacja.

Dla obecnego użytkownika owszem tak. Ale wszyscy poprzedni użytkownicy tego szkła od marca 2006 roku w analogach i DSLRach przez 12 lat do roku 2018 raczej nie mieli takiej możliwości. Można oczywiście im wierzyć na słowo ;) podobnie jak w przebiegi 5D Classic.

Eberloth
20-09-2021, 19:37
Tak, bo w sklepach można było kupić ten obiektyw nowy jedynie w 2006 r i to zdaje się do lipca tylko, bo później zabrakło... Jak zwykle candrolenie bez sensu.

To szkło dalej można kupić nowe! Czyli i używkę niekoniecznie 12-letnią (piszę, jakbyś nie zakumał pierwszej części tego wpisu)

Mohinder
20-09-2021, 19:58
Tak wiem, że nadal są dostepne nowe. I to w bardzo fajnej cenie mozna spotkać. w okolicach 1200 euro i równiez owy 85mm 1.4 IS w bardzo podobnej cenie nowy.

totamten
20-09-2021, 20:10
Dla obecnego użytkownika owszem tak. Ale wszyscy poprzedni użytkownicy tego szkła od marca 2006 roku w analogach i DSLRach przez 12 lat do roku 2018 raczej nie mieli takiej możliwości. Można oczywiście im wierzyć na słowo ;) podobnie jak w przebiegi 5D Classic.

Nie ma się co łamać, za wschodnią granicą mają sprytny serwis (film jeszcze pewnie sprzed Covida, bo technik bez rękawiczek): https://www.youtube.com/watch?v=WAwMFOISrlg :)

zdebik
20-09-2021, 21:06
Zostaje jeszcze nowsza konstrukcja, RF 85mm F2 IS Macro STM. Po taniości, nowe ze stabilizacją. Niestety tubus się wysuwa.

Eberloth
20-09-2021, 21:30
Zostaje jeszcze nowsza konstrukcja, RF 85mm F2 IS Macro STM. Po taniości, nowe ze stabilizacją. Niestety tubus się wysuwa.

I prawdopodobnie nie parkuje przy złej konfiguracji korpusu. I kto to kupi za 12 lat?

zdebik
20-09-2021, 21:31
I prawdopodobnie nie parkuje przy złej konfiguracji korpusu. I kto to kupi za 12 lat?Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.

bakulik
20-09-2021, 22:02
Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.

Pod warunkiem, że jest ustawiona taka opcja w menu (przynajmniej w R) – domyślnie jest na ON. I nie tylko STM tak parkują, również wszystkie inne z wysuwanym tubusem (niezależnie od napędu – STM, USM, tradycyjny silniczek) podpięte przez adapter. Kiedyś w Minolcie też tak wszystkie parkowały na nieskończoność przy wyłączaniu aparatu. Widać stosowne patenty wygasły. ;)

jinks
20-09-2021, 22:18
Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.

Nie pamiętam, czy w R było identycznie, ale w R6 zawsze po wyłączeniu każdy obiektyw "parkuje", czyli ustawia na nieskończoność. Nic nie ustawiałem w tym celu. Przed chwilą sprawdziłem na 135L, Sigmie 35art i nawet Tamronie 28-75/2.8 (z którym DPAF w ogóle nie współpracuje więc ogólnie można powiedzieć, że to nie jest szkło do ML).

Przy okazji odniosę się do kwestii IS w fotografii dzieci szkłami portretowymi ;) Czasy skracamy nie tylko dlatego żeby zamrozić ruch dziecka (bo jest szybkie i nieprzewidywalne), ale również dlatego, że przy dłuższych ogniskowych na rozmycie obrazu może wpływać drżenie rąk i ciągłe kadrowanie w pogoni za dzieckiem. Przy 135L dosyć często zdarzały mi się poruszone zdjęcia nawet przy 1/250s. Nie dlatego, że obiekt się poruszył tylko dlatego, że podążałem za nim wizjerem a w ciekawym momencie wciskałem spust samemu będąc w ruchu. Mam wrażenie, że IBIS trochę pomaga w tej kwestii. Więc to nie jest tak, że ma to sens tylko przy 1/15s.

zdebik
20-09-2021, 22:27
760D parkuje obiektyw, 60D pewnie też.

akustyk
21-09-2021, 09:40
Przy okazji odniosę się do kwestii IS w fotografii dzieci szkłami portretowymi ;) Czasy skracamy nie tylko dlatego żeby zamrozić ruch dziecka (bo jest szybkie i nieprzewidywalne), ale również dlatego, że przy dłuższych ogniskowych na rozmycie obrazu może wpływać drżenie rąk i ciągłe kadrowanie w pogoni za dzieckiem.

a moze po prostu trafiles klasyczny efekt panoramowania? znam to ze sportow (przy czym jestem kompletny poczatkujacy amator w tym temacie, zebysmy mieli jasnosc) jak sie ciagnie za pedzacym skoczkiem narciarskim, to przy czasie nawet 1/320s da sie bardzo ladnie zamrozic skoczka, podczas gdy trybuny w tle sa ruszone... tutaj IS moze pomoc lub przeszkodzic, w zaleznosci od tego czy ma tryb panoramowania (nie wiem czy IBIS potrafi to wykryc)...

https://live.staticflickr.com/377/31785564593_eb7163f119_b.jpg

zdebik
21-09-2021, 09:59
Pod warunkiem, że jest ustawiona taka opcja w menu (przynajmniej w R) – domyślnie jest na ON. I nie tylko STM tak parkują, również wszystkie inne z wysuwanym tubusem (niezależnie od napędu – STM, USM, tradycyjny silniczek) podpięte przez adapter. Kiedyś w Minolcie też tak wszystkie parkowały na nieskończoność przy wyłączaniu aparatu. Widać stosowne patenty wygasły. ;)W 760D opcji nie ma a parkuje, z reszta to chyba troche bez sensu mieć focus by wire i nie implementować tej technologii. Może taki dziadek jak 5d2 tego nie ma, ale od czasu 5d3 to raczej każdy korpus tak działa.

jinks
21-09-2021, 09:59
a moze po prostu trafiles klasyczny efekt panoramowania? znam to ze sportow (przy czym jestem kompletny poczatkujacy amator w tym temacie, zebysmy mieli jasnosc) jak sie ciagnie za pedzacym skoczkiem narciarskim, to przy czasie nawet 1/320s da sie bardzo ladnie zamrozic skoczka, podczas gdy trybuny w tle sa ruszone... tutaj IS moze pomoc lub przeszkodzic, w zaleznosci od tego czy ma tryb panoramowania (nie wiem czy IBIS potrafi to wykryc)...

https://live.staticflickr.com/377/31785564593_eb7163f119_b.jpgTak. Mniej więcej o to chodzi. Jednak skoczek, samoloty itp. są bardzo przewidywalne. Z dzieckiem to wszystko jest bardziej chaotyczne. Panoramujesz w jedną, potem nagle szybko w drugą, odwraca się, chowa...wiadomo ;) Powiedziałbym, że samo celowanie wizjerem w modela jest bardzo szarpane. Jeśli chodzi o tą kwestię przy 50mm IS raczej nie ma sensu, przy 85mm już może mieć a przy 135 jestem przekonany, że pomaga. Nie jest to jednak funkcja konieczna. Najwyżej zamiast 3 zdjęć zrobimy 6 albo... 20 ;) a czasem nawet z tym IS, IBIS i 20 klatek/sek i tak jest porażka :D Ogólnie najważniejszy jest sam proces focenia. Aby mieć ciekawe efekty i tak trzeba się starać i podejmować wielokrotne próby. Nie ma co się tak fiksować na najlepszy, najdroższy sprzęt.

bakulik
21-09-2021, 13:49
Może taki dziadek jak 5d2 tego nie ma, ale od czasu 5d3 to raczej każdy korpus tak działa.
A, to nie wiedziałem, ostatnią DSLR Canona, jaką miałem, był 50D. Tam takiej opcji nie było. ?

Nozanu
22-09-2021, 08:05
Tak. Mniej więcej o to chodzi. Jednak skoczek, samoloty itp. są bardzo przewidywalne. Z dzieckiem to wszystko jest bardziej chaotyczne. Panoramujesz w jedną, potem nagle szybko w drugą, odwraca się, chowa...wiadomo ;) Powiedziałbym, że samo celowanie wizjerem w modela jest bardzo szarpane. Jeśli chodzi o tą kwestię przy 50mm IS raczej nie ma sensu, przy 85mm już może mieć a przy 135 jestem przekonany, że pomaga. Nie jest to jednak funkcja konieczna. Najwyżej zamiast 3 zdjęć zrobimy 6 albo... 20 ;) a czasem nawet z tym IS, IBIS i 20 klatek/sek i tak jest porażka :D Ogólnie najważniejszy jest sam proces focenia. Aby mieć ciekawe efekty i tak trzeba się starać i podejmować wielokrotne próby. Nie ma co się tak fiksować na najlepszy, najdroższy sprzęt.

IS w 85 1.4L działa już trochę inaczej niż w starszych konstrukcjach. Tu nie ma szarpania czy jakichś przeskoków jak w tanich STM, zakres ruchów jest wyraźnie większy, nie odczuwa się skrajnego położenia IS przy panoramowaniu jak np. w 24-70 L 4 IS bo przesuw szkieł przyspiesza tym bardziej, im bardziej zbliżamy się do skraju możliwości IS w sposób narastający równomiernie. Podobnie powrót po zatrzymaniu panoramowania jest płynny i zwalnia w miarę wracania do środkowego położenia. Nigdy nie zepsuł mi zdjęcia, więc go po prostu nie wyłączam bo po co - żeby oszczędzać baterię? i zapomnieć go włączyć gdy trzeba.

Kolekcjoner
23-09-2021, 01:21
Ja bym brał 85/1.2 II - teraz w bardzo fajnej cenie można go wyrwać nawet nowego :).

tombas
23-09-2021, 06:46
Ja bym brał 85/1.2 II - teraz w bardzo fajnej cenie można go wyrwać nawet nowego :).

gdzie maja takie bardzo fajne ceny na nowe? (pytanie tylko,co dla kogo oznacza bardzo fajna cena) ;-)

robertskc7
23-09-2021, 10:22
gdzie maja takie bardzo fajne ceny na nowe? (pytanie tylko,co dla kogo oznacza bardzo fajna cena) ;-)

No bardzo fajna, bo przekroczyła 10K a to daje plus 10 do jakości zdjęć ;)

RobertoM
24-09-2021, 10:19
Panowie jestem wręcz zachwycony 135l
Chciałbym teraz spróbować ef85l
Chętnie przyjmę linki do sklepów gdzie można go nabyć w dobrej cenie, ktoś nawet wspomniał o 1200euro

Eberloth
24-09-2021, 12:19
Sorry, poprawiam bo z rozpędu wkleiłem zły link

Kolekcjoner
24-09-2021, 14:23
gdzie maja takie bardzo fajne ceny na nowe? (pytanie tylko,co dla kogo oznacza bardzo fajna cena) ;-)
Trafiają się, trzeba śledzić ceny w sklepach.

tombas
24-09-2021, 14:29
Trafiają się, trzeba śledzić ceny w sklepach.

konkretnie, to gdzie ostatnio widziałeś że się trafiła i jak fajna ona była?
bo na razie to odpowiadasz w stylu "jedna pani mówiła, potem ktoś inny powiedział ze być może coś widział.... itd...itd..."

jinks
24-09-2021, 14:39
Przez ostatnie miesiące w PL to była kwota 7.5-8k zł. Teraz ceny widzę, że poszły w górę :)

Eberloth
24-09-2021, 15:36
Przez ostatnie miesiące w PL to była kwota 7.5-8k zł. Teraz ceny widzę, że poszły w górę :)

To są podłe plotki rozsiewane przez malkontentów, że ceny idą w górę. Cena w $ jest bez zmian. Tylko przelicznik PLN do $ się lekko zmienia ;)

jinks
24-09-2021, 15:43
To są podłe plotki rozsiewane przez malkontentów, że ceny idą w górę. Cena w $ jest bez zmian. Tylko przelicznik PLN do $ się lekko zmienia ;)Wszystko przez ten #*"#$ TVN [emoji16][emoji12]

marfot
24-09-2021, 16:03
Przez ostatnie miesiące w PL to była kwota 7.5-8k zł. Teraz ceny widzę, że poszły w górę :)

Najniższe ceny oscylują wokół 1500 Euro:
https://www.idealo.it/confronta-prezzi/106491/canon-ef-85mm-f1-2-l-ii-usm.html
https://www.idealo.co.uk/compare/106491/canon-ef-85mm-f-1-2l-ii-usm.html

robertskc7
24-09-2021, 22:12
Przez ostatnie miesiące w PL to była kwota 7.5-8k zł. Teraz ceny widzę, że poszły w górę :)

A w życiu. Sprzedaje, to śledzę trochę. Od wielu miesięcy u autoryzowanych ponad 9k. NA dziś ponad 10K

jinks
24-09-2021, 22:36
A w życiu. Sprzedaje, to śledzę trochę. Od wielu miesięcy u autoryzowanych ponad 9k. NA dziś ponad 10KA to sorry.

robcio
25-09-2021, 08:43
A w życiu. Sprzedaje, to śledzę trochę. Od wielu miesięcy u autoryzowanych ponad 9k. NA dziś ponad 10K

U oficjalnych była do niedawna promocja minus 10 procent, także masz racje cena przekroczyła 10 ale realna zakupu to około 9.

Myśle, że ta cena to próba przekonania do wejścia w RF, RF według wieku opinii jest to lepsze szkło i zdecydowanie nowsza konstrukcja a ceny zaczynaja się zbiegać.

candar
25-09-2021, 12:59
Jeśli ktoś szuka 85 1.2 II po taniości w cenie złomu - to wiele jest ogłoszeń w tym temacie, ale nie polecam nawet myśleć o czymś takim. Przykładowo jedno z ostatnich. Ostatnio jest wysyp 50 1.2 L i 85 1.2 L na aukcjach.

6847

Jeśli używka to jakaś nowsza:
https://blog.interfoto.eu/2019/02/07/lamiemy-kody-canona-obiektywy/

6848\
6850

A cena nowego cały czas idzie w górę.

6849

Kolekcjoner
26-09-2021, 03:59
konkretnie, to gdzie ostatnio widziałeś że się trafiła i jak fajna ona była?
bo na razie to odpowiadasz w stylu "jedna pani mówiła, potem ktoś inny powiedział ze być może coś widział.... itd...itd..."
I myślisz że ja nic innego nie robię tylko śledzę ceny w sklepach i zapisuję linki żeby na rozkaz je zapodać ;).... Daruj ale zbyt wiele wymagasz.
Pamiętam cenę, nie pomnę gdzie - 1299 ojro. W Stanach znajomy wyrwał gdzieś (po zwrocie) za równowartość w dolarach. Po prostu trzeba szukać.

don
26-09-2021, 13:59
Przy cenie 10K za stara EF w ogole nie ma o czym myslec, tylko brac nowke RF.

jinks
26-09-2021, 15:02
Przy cenie 10K za stara EF w ogole nie ma o czym myslec, tylko brac nowke RF.Przy cenie 10k za EF i 13k zł za RF w ogóle zastanawiasz się, czy to ma sens ;) Pamiętam jak przed pandemią ef85/1.4IS było za 5500 zł [emoji16]

don
26-09-2021, 17:20
Przy cenie 10k za EF i 13k zł za RF w ogóle zastanawiasz się, czy to ma sens ;) Pamiętam jak przed pandemią ef85/1.4IS było za 5500 zł [emoji16]

Zgadza sie. Tylko ze jak ktos ma kase zeby wydac 10K to juz warto dolozyc do tych 13K i miec RF.

Bumber
01-10-2021, 09:20
Jakiś czas temu pytałem w tym wątku o pomoc w wyborze obiektywu portretowego do Canona R, teraz moge pochwalić się efektem tych poszukiwań.

Ostatecznie stanęło na dwóch Sigmach z serii Art: 85/1.4 (niezły klocuch) oraz 35/1.4. W ramach szerokiego kąta dorzuciłem 16-35/4 (kupiony od forumowicza szandor, egzemplarz praktycznie bez śladów użytkowania). Razem z moim dotychczasowym 70-200/4 będą stanowiły komplet. W najbliższym czasie pokuszę się jeszcze o C50/1.4, w dalszej perspektywie o C135/2.

Nie uniknąłem fatum torby pełnej stałek ;) ale jakoś zoomy w zakresie 24-105 mnie nie przekonały (głównie ceną oraz dostęnością).

Dzięki wszystkim za pomoc w wyborze :)

Teraz muszę jeszcze ogarnąć jak wydłużyć czas naświetlania ponad 1/125s w Canonie R, chyba jeszcze nie ogarniam tego aparatu.

jinks
01-10-2021, 09:24
Wrzuć jakieś foty z tej 85 i krótką opinię za jakiś czas :)

robertskc7
01-10-2021, 10:04
Jakiś czas temu pytałem w tym wątku o pomoc w wyborze obiektywu portretowego do Canona R, teraz moge pochwalić się efektem tych poszukiwań.

Ostatecznie stanęło na dwóch Sigmach z serii Art: 85/1.4 (niezły klocuch) oraz 35/1.4. W ramach szerokiego kąta dorzuciłem 16-35/4 (kupiony od forumowicza szandor, egzemplarz praktycznie bez śladów użytkowania). Razem z moim dotychczasowym 70-200/4 będą stanowiły komplet. W najbliższym czasie pokuszę się jeszcze o C50/1.4, w dalszej perspektywie o C135/2.

Nie uniknąłem fatum torby pełnej stałek ;) ale jakoś zoomy w zakresie 24-105 mnie nie przekonały (głównie ceną oraz dostęnością).

Dzięki wszystkim za pomoc w wyborze :)

Teraz muszę jeszcze ogarnąć jak wydłużyć czas naświetlania ponad 1/125s w Canonie R, chyba jeszcze nie ogarniam tego aparatu.

Daruj sobie Canon 50 1.4 - to szajs jest nie warty pieniędzy. Testowałem dwa dni temu na plenerze. Połowa zdjeć do kosza bo ostrość gdzie chce. Dla mnie nie akceptowalna jakość poniżej F2,5 Już lepiej RF 50 1.8 lepiej optycznie i zdecydowanie pewniej z AF.

W eRce wejdź w nastawienia ISO/autoISO i tam ustaw minimalny czas na 1/250.

solti
01-10-2021, 12:58
Zamiast 50/1.4 kup sobie lepiej 50/1.8. To nie jest złe szkło, ale jakościowo będzie zdecydowanie odstawać od reszty twoich słoików. Jedyna przewaga nad 50/1.8 to działka światła oraz lepszy bokeh. Cała reszta to przewaga wersji 1.8.

Bumber
01-10-2021, 14:40
Wrzuć jakieś foty z tej 85 i krótką opinię za jakiś czas :)

Chętnie, muszę zrobić jakieś testy w weekend :)


Daruj sobie Canon 50 1.4 - to szajs jest nie warty pieniędzy. Testowałem dwa dni temu na plenerze. Połowa zdjeć do kosza bo ostrość gdzie chce. Dla mnie nie akceptowalna jakość poniżej F2,5 Już lepiej RF 50 1.8 lepiej optycznie i zdecydowanie pewniej z AF.
Taaaak, właśnie poczytałem trochę opinii, dzięki za wskazówkę. Wybór padł na nowy 50/1.8 RF, może zdąży jeszcze wpaść w ten weekend i będę mieć już komplet sprzętu na najbliższy czas.

Bumber
03-10-2021, 19:47
Zakochałem się w S85/1.4 Art, ten obiektyw rysuje fenomenalnie, a w połączeniu z Rką AF działa diablo szybko. Póki co nie miałem wielu okazji na testy, ale krótki wypad z aparatem za okno wywołał tylko niedosyt:

6910

6911

Pierwsze wrażenia z testów C50/1.8 RF oraz S35/1.4 są ok, ale bez rewelacji. Za to 85 dała efekt "wow" :)

6912