PDA

Zobacz pełną wersję : FF sigmy 35 1.4 art na c6d mk2



Lukasz930
11-06-2021, 16:46
Mam pytanie czy ktoś użytkuje sigmę 35 1.4 z canonem 6dmk2 i jak spisuje się w tym zestawie af. Kupiłem niedawno nowa sztukę tego szkła i odrazu był problem z trafianiem w punkt na różnych odległościach. Najczęściej występował front Focus. Mikrokalibracja w body nic nie dała. Dałem body z obiektywem do sklepu w którym zakupiłem sigmę do kalibracji pod body. Dziś odebrałem i niestety problem nadal występuje może już nie taki ale jednak. Czy to kwestia mojego kiepskiego egzemplarzu szkła czy ten typ tak ma? Z innymi szkłami korpus ostrzy jak trzeba

jinks
11-06-2021, 17:58
Z innymi szkłami korpus ostrzy jak trzeba

Coś może być na rzeczy. Spróbuj z innymi egzemplarzami sigmy. Ja kupiłem swoją 35art używaną, w ciemno i chodzi bez problemu. Zobacz też na LV, czy trafia idealnie. Może to kwestia wady mechanicznej.

Lukasz930
12-06-2021, 07:44
Tylko ciekawe czy w sklepie by mi wymienili gdyby inna trafiała ok

jinks
12-06-2021, 08:14
Tylko ciekawe czy w sklepie by mi wymienili gdyby inna trafiała okDziałaj i bądź stanowczy. Powiedz, że będziesz coś jeszcze kupował niedługo ;)

mirror
12-06-2021, 08:24
kupić usb-docka sigmy i poświęcić godzinę na kalibrację to powinno załatwić sprawę albo odpuścić sobie kupowanie sigm, to że mikrokalibracja nic nie daje jest raczej normalne - tak jest najczęściej, pewnie nie tylko dla sigm, spytaj co zrobili w sklepie jak oddałeś do kalibracji z korpusem

K_f
12-06-2021, 12:30
Mam pytanie czy ktoś użytkuje sigmę 35 1.4 z canonem 6dmk2 i jak spisuje się w tym zestawie af. Kupiłem niedawno nowa sztukę tego szkła i odrazu był problem z trafianiem w punkt na różnych odległościach. Najczęściej występował front Focus. Mikrokalibracja w body nic nie dała. Dałem body z obiektywem do sklepu w którym zakupiłem sigmę do kalibracji pod body. Dziś odebrałem i niestety problem nadal występuje może już nie taki ale jednak. Czy to kwestia mojego kiepskiego egzemplarzu szkła czy ten typ tak ma? Z innymi szkłami korpus ostrzy jak trzeba

Cześć, ja mam ten zestaw i Sigma i 6DmkII działają idealnie, więc stawiam na kalibracje obiektywu. Proponuje USB DOK i kalibracje.

Lukasz930
12-06-2021, 14:54
Kalibrowali USB dockiem właśnie. Jest tak że z kilkudziesięciu cm jest ok teraz ale z ok 2 m musiałem dodać jeszcze w body korektę na +8 żeby jakoś to wyglądało. W sumie nie ma tragedii teraz ale kupując takie jasne szkło pasowali by żeby ostrość jednak była w punkt

Mohinder
12-06-2021, 22:18
Witam
Ja co prawda nie mam na własność tego obiektywu ale pożyczałem od kolegi. On właśnie z 6D MKII używa i nie ma problemu z ostrością ale denerwuja go kolory. Czasami jest ok ale za chwile cos się dzieje i kolory sa juz inne. Podczas jednej sesji w tych samych warunkach. Jak ja go podpiąłem do R to też zauważyłem problem ale jeszcze inny. Kolory i ostrość moge powiedzieć że ok ale zawsze zdjęcia są za ciemne. muszę korygować.

Lukasz930
13-06-2021, 08:32
Z kolorami nie ma problemu. Eh.. Szczęśliwi Ci którzy robią zdjęcia telefonem ?

grreeg
13-06-2021, 11:32
Miałem 6D mk1 i Sigma A35mm oraz Sigma A85mm. Niestety trafić egzemplarz który by idealnie ostrzył to tak jak trafić w totolotka.
USB dock dwa statywy, plansza kalibracyjna i trochę chęci, to wszystko czego potrzeba żeby ustawić odpowiednio ostrzenie.
Nie jest to nic skomplikowanego, a po dobrze wykonanej kalibracji masz wszystko idealnie w punkt.
Ja to przerobiłem i wszystko było super.

Lukasz930
13-06-2021, 11:58
Miałem 6D mk1 i Sigma A35mm oraz Sigma A85mm. Niestety trafić egzemplarz który by idealnie ostrzył to tak jak trafić w totolotka.
USB dock dwa statywy, plansza kalibracyjna i trochę chęci, to wszystko czego potrzeba żeby ustawić odpowiednio ostrzenie.
Nie jest to nic skomplikowanego, a po dobrze wykonanej kalibracji masz wszystko idealnie w punkt.
Ja to przerobiłem i wszystko było super.

I tak pewnie zrobię że samemu zakupie sobie ten dock. Wysyłki sprzętu i płacenie za ustawianie w serwisach bez pewności czy sprzęt przyjdzie skalibrowany wyjdzie podobnie jak kupno USB dock z możliwością korekcji w razie potrzeby w domu.
Popstrykalem trochę ostatnio i po mikrokalibracji w body na te +8 myślę że ok 70 % zdjęć z przysłona 1.4 lub 1.6 jest do zaakceptowania, więc po przynknieciu będzie tylko lepiej. Wiec może narazie dam sobie czas do zapoznania się z tym szkłem jeśli af będzie się mylił częściej to będę działał przez usb

grreeg
13-06-2021, 13:27
USB Dock zawsze warto mieć choćby dla aktualizacji softu w obiektywach, więc to inwestycja na wiele więcej niż tylko na kalibrację. Nie musisz pożyczać, szukać, prosić się, masz swój i już.
Obecnie fotografuję R-ką, ale USB dock i tak mi się przydał do aktualizacji właśnie, dlatego mam i nie pozbywam się.
Co do wysyłania sprzętu do serwisów też miałem obawy, dlatego zrobiłem to sam, a po pewnym czasie skalibrowałem jeszcze raz dla poprawki i pewności jeśli zauważyłem że coś jest nie do końca jakbym chciał. Szkło Sigma Art 35mm jest naprawdę świetne i jak już skalibrujesz wszystko jak trzeba będziesz zachwycony obrazem i ostrością.

Lukasz930
13-06-2021, 14:56
A czy plansze kalibracyjne można wydrukować i zrobić samemu czy koniecznie trzeba kupić?

jinks
13-06-2021, 16:43
A czy plansze kalibracyjne można wydrukować i zrobić samemu czy koniecznie trzeba kupić?Wydrukuj sam. Przy małych odległościach te wszystkie tarcze sprawdzają się świetnie, ale przy większym dystansie lepsze mogą być np. puszki, słoiki ustawione jeden za drugim - wtedy dobrze widać gdzie ucieka ostrość.

Możesz też zerknąć tu: http://www.zts.skibek.pl/foccal-2-4-xl/

grreeg
13-06-2021, 18:09
Jeśli chcesz to zrobić raz a naprawdę dobrze, kup odpowiednią tarczę. Ja za pierwszym razem chciałem zaoszczędzić na tym i rezultat był słaby. Takie papierowe wycinanki to nieporozumienie. Ona nigdy nie utrzyma właściwego kąta. Kup najlepiej oryginalną DataColor (ja taką kupiłem i uważam że jest świetna, choć droga), ale za połowę ceny można kupić tarczę JJC, też będzie sto razy lepsza i dokładniejsza niż wycinanki. Wtedy będziesz miał pewność że ustawiasz dobrze, nie mówiąc że zaoszczędzisz kupę nerwów z wycinanką.
Możesz przecież poszukać używanej karty, może okaże się że masz od kogo pożyczyć, inicjatywa należy do Ciebie.

Mohinder
13-06-2021, 21:39
Jeśli chcesz to zrobić raz a naprawdę dobrze, kup odpowiednią tarczę. Ja za pierwszym razem chciałem zaoszczędzić na tym i rezultat był słaby. Takie papierowe wycinanki to nieporozumienie. Ona nigdy nie utrzyma właściwego kąta. Kup najlepiej oryginalną DataColor (ja taką kupiłem i uważam że jest świetna, choć droga), ale za połowę ceny można kupić tarczę JJC, też będzie sto razy lepsza i dokładniejsza niż wycinanki. Wtedy będziesz miał pewność że ustawiasz dobrze, nie mówiąc że zaoszczędzisz kupę nerwów z wycinanką.
Możesz przecież poszukać używanej karty, może okaże się że masz od kogo pożyczyć, inicjatywa należy do Ciebie.

Witam kelegÄ™.
Nie do końca się z Tobą zgodze i nie musisz naciągać kolegi na wydatki na cos co moze sam prosto zrobić w domu. Jeśli podejdzie do tego z głowoą to sobie poradzi. Sama tarcza czy to kupna czy robiona to nie wszystko. Trzeba jeszcze odpowiedni dobrać odległości do ogniskowej. Na rózbych odległościach do obiektu może inaczej ustawiać ostrość. Przerabiałem to z Sigmą 24-105 f4. Obiektyw był super ale czasami, rzadko ale jednak nie trafiał. Problem ustapił całkowicie po zmianie body na R. Jak chciałem sobie dobrze skalibrować ową Sigme i inne obiektywy na poprzednim body czyli 6D MKII to zakupiłem program do tego. Program radził sobie bardzo dobrze z wydrukowanym wzorcem na dobrej jakości matowym papierze foto. Program o którym wspomniałem to Reikan focal.

technik8pl
14-06-2021, 10:18
Miałem swego czasu przez chwilę 2x6d2 z ta sigmą.
Po wyjęciu z pudełka = dramat.
Po skalibrowaniu = jako tako ale daleko od jakiegokolwiek zadowolenia. Dwie godziny później po zmianie światła na zewnątrz (temperatura barwowa) ff/bf (nie pamiętam) na kilkanaście cm.

Jedyne słuszne rozwiązanie. Sprzedać wszystkie DSLRy w pi*du i kupić bezlustro.

grreeg
14-06-2021, 11:42
Witam kelegÄ™.
Nie do końca się z Tobą zgodze i nie musisz naciągać kolegi na wydatki na cos co moze sam prosto zrobić w domu. Jeśli podejdzie do tego z głowoą to sobie poradzi. Sama tarcza czy to kupna czy robiona to nie wszystko. Trzeba jeszcze odpowiedni dobrać odległości do ogniskowej. Na rózbych odległościach do obiektu może inaczej ustawiać ostrość. Przerabiałem to z Sigmą 24-105 f4. Obiektyw był super ale czasami, rzadko ale jednak nie trafiał. Problem ustapił całkowicie po zmianie body na R. Jak chciałem sobie dobrze skalibrować ową Sigme i inne obiektywy na poprzednim body czyli 6D MKII to zakupiłem program do tego. Program radził sobie bardzo dobrze z wydrukowanym wzorcem na dobrej jakości matowym papierze foto. Program o którym wspomniałem to Reikan focal.

Witam.
Nikogo na nic nie naciągam, nie mam w tym żadnego interesu, zwyczajnie piszę jak jest z własnych doświadczeń, a sama tarcza kalibracyjna jest niezwykle istotna w tym temacie. Nie oszukujmy się fotografia to drogie hobby. Samą tarczę można przecież kupić, a potem odsprzedać. Natomiast co do doboru odległości, nie wiem gdzie widzisz problem, przecież oprogramowanie samo pokazuje w jakich odległościach ma być matryca od punktu ostrości na tarczy. Skoro nie łapało Ci ostrości za każdy razem, to oznaczać może że winowajcą może być właśnie taka wycinanka, a nie tarcza taka jaka powinna być. Skoro jej nie kupiłeś i robiłeś tylko na wycinance nie masz żadnego porównania, stąd świadomie wprowadzasz w błąd. Ja bazuję na doświadczeniu zarówno z wycinanką jak i z konkretną tarczą, różnica i komfort kalibracji zupełnie nieporównywalny.
Kolega przecież chciał konkretnej informacji jak to wygląda, napisałem bo miałem możliwość skorzystania z obu opcji, a o zakupie bądź wydrukowaniu sobie wycinanki zadecyduje sobie sam, my o tym za kogoś nie zdecydujemy. Bez urazy, szacunek za kulturę wypowiedzi.
Pozdrawiam.

Lukasz930
14-06-2021, 12:57
Dzięki wszystkim za pomoc.
Technik8pl- no właśnie jest teraz jak piszesz czyli niby w miarę ok ale do zadowolenia daleka droga. Wkurza mnie też fakt że w ciemno mogę zaufać af w taniej 50mm 1.8 kupionej kiedyś jako używane szklo warte 400zl niż nowej sigmie za 3.5k. I to kalibrowanej pod body.

Lukasz930
16-06-2021, 17:29
Porobiłem jeszcze trochę zdjęć i jednak wygląda to kiepsko. Kontaktowałem się że sklepem doradzili wysłanie do serwisu sigmy. Czytałem różne opinie jednak i nie wiem czy wysyłać tam body. Obiektywem.

Eberloth
16-06-2021, 20:34
ML i po problemie. Innej recepty nie ma. Chociaż akurat Sigma Art 35 trafiała mi na 6D mkI bez problemu. Dramat był z Art 50mm, pomimo kalibracji dock'iem.

Lukasz930
16-06-2021, 21:24
ml i po problemie. Innej recepty nie ma. Chociaż akurat sigma art 35 trafiała mi na 6d mki bez problemu. Dramat był z art 50mm, pomimo kalibracji dock'iem.

ml?? ?

Eberloth
16-06-2021, 21:28
ml?? 😅

Bezlusterkowiec

jinks
16-06-2021, 21:33
ml?? [emoji28]Bezlustro np. eos R. A jak ta Sigma Co pracuje w LV?

Lukasz930
17-06-2021, 00:38
Fakt:D nocki robią wodę z mozgu:D no ale wracając do tematu to dopiero niedawno zakupiłem tego 6d więc nie myślę o przesiadce predkiej. A swoją drogą to ciekawe czy gdybym nie doszedł końca z tą kalibracja czy reklamacja przez rękojmię z żądaniem zwrotu pieniędzy było by możliwe? Sproboj jeszcze wysłać na serwis sigmy na gwarancji jak to nie pomoże to nie wiem..