PDA

Zobacz pełną wersję : Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?



TPS
02-06-2021, 11:46
Cześć

Przesiadam się z A6600 na R6. W przyszłym tygodniu mam go odebrać. Oczywiście, jak to przy takich zakupach, towarzyszą temu emocje zwłaszcza, że alternatywnie miałem kupić Sony A9II. Canon R6 bardziej mi podchodzi pod rękę - ma lepsze ergo i tyle. To, że zostaje jeszcze kasa na obiektyw nie ma takiego wpływu na moja decyzję co do R6, a nie A9II.

Oczywiście jestem świadom, że A9II to aparat do sportu pełną gębą, a R6 plasuje się w lidze niżej, co związane jest z szybkością czytania matrycy i efekt rolling shutter. Przeczytałem na DPReview oraz FredMiranda wszystko, co mogłem przeczytać o R6 i rolling shutter. Obejrzałem każdy materiał na YT i trafiłem na coś, co albo jest już moim wymysłem, albo faktycznie jest efektem rolling shutter (?)

Ciekaw jestem Waszej opinii w tym zakresie. Dla mnie to o tyle ważne, że fotografuję głównie sport i przymierzam się do fotografii pojazdów w ruchu. Wiem, że kije golfowe, czy pałki baseballowe lubią się zaginać nawet w A9II, ale akurat te dyscypliny nie interesują mnie aż tak bardzo.

To jest kadr z YT poniżej (1:42) i czy tylko mnie się wydaje, że przednie koło motocykla to elipsa?

6333


https://youtu.be/IdVtsFZBFYo?t=102

zdebik
02-06-2021, 12:52
Wrzuć w PS i zobaczysz co z tym kołem ;)

Leon007
02-06-2021, 13:45
Mnie się wydaje, że motor jest pochylony i dlatego widać lekką elipsę.

sebcio80
02-06-2021, 14:03
Zdecydowanie przy panoramowaniu nie można używać elektronicznej migawki. Efekt rolling shutter będzie na pewno widoczny. Trzeba się przełączać na mechaniczna.

Bangi
02-06-2021, 15:35
Nawet jeśli tam jest lekka elipsa, to 99,9% oglądających nie zobaczy tego i nawet nie wpadnie na pomysł, żeby w ogóle się nad tym zastanawiać.
BTW nie wiem czy w przypadku takiego koła elipsa w ogóle, by się utworzyła, bo zobacz na moim poniższym zdjęciu - co prawda śmigła zakrzywione, ale jednak tylny wirnik to dalej koło.
Moja fota z R.

http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/big/6a/6aa6c6679b56b05033f19ca1ccbb8176.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=537025&aircraft=aircraft-Mil_Mi-8RL_Hip&airline=airline-Poland_-_Air_Force&r=628&c=10628)

janhalb
02-06-2021, 16:25
Szczerze mówiąc jedyne "zakrzywienie" jakie widzę wynik z faktu, że kierownica motocykla jest lekko skręcona w stronę widza (w stronę obiektywu), co siłą rzeczy optycznie "na paskim" lekko deformuje koło w kierunku elipsy…

TPS
02-06-2021, 17:31
Nawet jeśli tam jest lekka elipsa, to 99,9% oglądających nie zobaczy tego i nawet nie wpadnie na pomysł, żeby w ogóle się nad tym zastanawiać.
BTW nie wiem czy w przypadku takiego koła elipsa w ogóle, by się utworzyła, bo zobacz na moim poniższym zdjęciu - co prawda śmigła zakrzywione, ale jednak tylny wirnik to dalej koło.
Moja fota z R.

http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/big/6a/6aa6c6679b56b05033f19ca1ccbb8176.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=537025&aircraft=aircraft-Mil_Mi-8RL_Hip&airline=airline-Poland_-_Air_Force&r=628&c=10628)

Fota się nie wyświetla, ale już sobie poradziłem.

Bardzo mi sie R6 podoba, ale mam obawy co do użyteczności elektronicznej migawki. Przy szybkich akcjach 12 FPS wydaje się OK, ale 20 FPS daje większy wybór ujęć. Czasami to niuanse - otwarte oczy, itp. Zakładam, że przy szybko poruszających się obiektach będę musiał korzystać wyłącznie z mechanicznej. 20 FPS zostawiłbym tylko na mniej dynamiczne i bezpieczne akcje.

becekpl
02-06-2021, 17:49
kup Sony, nie będziesz miał problemów
może

marfot
02-06-2021, 18:20
Zakładam, że przy szybko poruszających się obiektach będę musiał korzystać wyłącznie z mechanicznej. 20 FPS zostawiłbym tylko na mniej dynamiczne i bezpieczne akcje.

Przy filmowaniu np. 25fps mamy jakby wymuszony czas naświetlania 1/50s. I wtedy efekt rolling shutter jest ewidentny.
Przy foceniu i np. czasie 1/1000s będzie słabszy.

Bangi
02-06-2021, 23:06
Fota się nie wyświetla, ale już sobie poradziłem.

Nie wiem co się stało, o to zdjęcie mi chodziło
http://lotnictwo.net.pl/gallery/photo/aircraft-Mil_Mi-8RL_Hip/airline-Poland_-_Air_Force/reg-628/cn-10628/foto-537025.html

Natomiast kiedyś jak robiłem panningi to cały samolot był OK, ale tło bardzo ładnie mi się położyło, co wyglądało bardzo nienaturalnie.
Na zdjęciu motocykla, tego nie widać.

marfot
03-06-2021, 06:03
Nie wiem co się stało, o to zdjęcie mi chodziło
http://lotnictwo.net.pl/gallery/photo/aircraft-Mil_Mi-8RL_Hip/airline-Poland_-_Air_Force/reg-628/cn-10628/foto-537025.html

Natomiast kiedyś jak robiłem panningi to cały samolot był OK, ale tło bardzo ładnie mi się położyło, co wyglądało bardzo nienaturalnie.
Na zdjęciu motocykla, tego nie widać.

Deformacja z powodu rolling shutter dotyczy obiektów, które przemieszczają się względem kadru. Podczas panningu poruszający się w rzeczywistości obiekt stoi względem kadru a "porusza się" tło więc tylko ono będzie zdeformowane.

robertskc7
03-06-2021, 09:00
Kup Sony A9 jak chcesz korzystać z takiej migawki i na niej opierać swoja pracę. Teraz A9 można nabyć za śmieszne pieniądze. AJ bym w R6 nie wchodził w Twoim przypadku. Canon ma problem z RS

Bangi
03-06-2021, 13:06
pawel.guraj a może Ty mógłbyś napisać coś w temacie, z tego co kojarzę miałeś Sony, a aktualnie R5.

TPS
03-06-2021, 14:22
Kup Sony A9 jak chcesz korzystać z takiej migawki i na niej opierać swoja pracę. Teraz A9 można nabyć za śmieszne pieniądze. AJ bym w R6 nie wchodził w Twoim przypadku. Canon ma problem z RS

Jeśli już, to tylko A9II. Trochę szkoda, że mechaniczna migawka w R6 jest deczko kapryśna względem poziomu naładowania baterii. Tutaj chłopak zrobił kawał dobrej roboty, więc jak mam być cały dzień na zawodach to muszę kupić gripa i 3 baterie. W Excelu wychodzi, że całkowity koszt R6 + niezbędne dodatki względem A9II to zbyt mała różnica, żeby szukać obejść (jak dla mnie).


https://youtu.be/91kfGMB8pwc

pawel.guraj
06-06-2021, 23:15
pawel.guraj a może Ty mógłbyś napisać coś w temacie, z tego co kojarzę miałeś Sony, a aktualnie R5.

Sprawa jest porównawalna - ja miałem A7RIV, które pod tym względem też nie było wcale dobre.
Trzba sobie powiedzieć, że elekroniczna migawka w R5/R6 nie nadaje się do robienia obiektów w ruchu lub do panningu. Dodatkowo w R5 dostajemy 12 zamiast 14 bitów w RAW'ie (nie wiem jak jest w R6).
Nawet mam kilka takich na l.n.pl. z położonym tłem - weszły, bo piksele od krawędzi się zgadzały ;-)

Problem ten rozwiązjuą dopiero matryce "stacked" - ma to A9, A9II, A1 - Canon obiecuje, że będzie to miał R3 (ciekawe czy Canon wyprodukuje swoją własną marycę stacked, czy od kogoś kupi).

p,paw

TPS
09-06-2021, 10:00
Sprawa jest porównawalna - ja miałem A7RIV, które pod tym względem też nie było wcale dobre.
Trzba sobie powiedzieć, że elekroniczna migawka w R5/R6 nie nadaje się do robienia obiektów w ruchu lub do panningu. Dodatkowo w R5 dostajemy 12 zamiast 14 bitów w RAW'ie (nie wiem jak jest w R6).
Nawet mam kilka takich na l.n.pl. z położonym tłem - weszły, bo piksele od krawędzi się zgadzały ;-)

Problem ten rozwiązjuą dopiero matryce "stacked" - ma to A9, A9II, A1 - Canon obiecuje, że będzie to miał R3 (ciekawe czy Canon wyprodukuje swoją własną marycę stacked, czy od kogoś kupi).

p,paw

Bardzo chciałem przesiąść się na R6. Pasuje mi ergo, fajnie leży w dłoni, a do tego (nieosiągalny w Polsce) RF 28-70F2 byłby idealnym uzupełnieniem. I nawet byłbym w stanie przeboleć ten rolling shutter, ale to co mnie zupełnie załamuje to fakt, że nawet battery grip nie rozwiązuje problemu spadku FPSów przy mechanicznej migawce.

zdebik
09-06-2021, 10:03
Bardzo chciałem przesiąść się na R6. Pasuje mi ergo, fajnie leży w dłoni, a do tego (nieosiągalny w Polsce) RF 28-70F2 byłby idealnym uzupełnieniem. I nawet byłbym w stanie przeboleć ten rolling shutter, ale to co mnie zupełnie załamuje to fakt, że nawet battery grip nie rozwiązuje problemu spadku FPSów przy mechanicznej migawce.Rozwiązuje, poprostu jedna bateria musi być w połowie pełna.

TPS
09-06-2021, 10:33
Rozwiązuje, poprostu jedna bateria musi być w połowie pełna.

No tak, ale z tego co czytam na DPReview, grip opróżnia pierwszą i przełączą się na drugą. Co mi po gripie, jeśli jedna bateria będzie na 100% a druga już poniżej 60% i FPSy mi spadną?

zdebik
09-06-2021, 11:09
No tak, ale z tego co czytam na DPReview, grip opróżnia pierwszą i przełączą się na drugą. Co mi po gripie, jeśli jedna bateria będzie na 100% a druga już poniżej 60% i FPSy mi spadną?U mnie w R5 chyba baterie schodzą równo, po weekendzie dam znać jak to wygląda.

Bangi
09-06-2021, 12:34
W R baterie w gripie są wykorzystywane równolegle wg znanego tylko Canonowi algorytmu. Na pewno nie jest tak, że najpierw jedna potem druga.
Dodam, że analogicznie działo się w 550d, 60d, 6d i 6d2, bo do każdego z tych aparatów miałem grip.
Myślę, że w każdym body działa to tak samo.

TPS
09-06-2021, 12:47
W R baterie w gripie są wykorzystywane równolegle wg znanego tylko Canonowi algorytmu. Na pewno nie jest tak, że najpierw jedna potem druga.
Dodam, że analogicznie działo się w 550d, 60d, 6d i 6d2, bo do każdego z tych aparatów miałem grip.
Myślę, że w każdym body działa to tak samo.

Znalazłem wątek na DPReview i faktycznie, wygląda na to, że grip znacząco poprawia stabilność 12 klatek mechaniczną migawką. Baterie faktycznie schodzą równolegle.

Wątek na DPreview (https://www.dpreview.com/forums/post/65217706)

TPS
18-07-2021, 23:42
Miałem dziś doskonałą okazję, żeby przetestować R6 wraz z EF24-70 USM II oraz 100-400 USM II podczas zawodów w crossie. 12 FPS śmiga doskonale, a bateria starczyła mi na 4 godziny, podczas których strzeliłem 1200 fotek. Na kilka ujęć przełączyłem się na elektroniczną migawkę i przy panningu rolling shutter dał o sobie znać, ale szybki ruch suwakiem w PSie eliminuje efekt przechylonego budynku. Sądzę, że większość oglądaczy i tak nie zwróciła by uwagi na RS, ale cieszę się, że R6 oferuje stabilnych 12 FPSów ze szkiełkami, które mam. Przebijam się teraz przez zdjęcia i powiem szczerze, że 12 FPSów w zupełności robi robotę. Mam tyle podobnych ujęć, że różnice to już niuanse. Gdybym miał mieć 66% więcej zdjęć do oglądania, to chyba bym oszalał. Pomijam, że keeper ratio to spokojnie ponad 80%. Błędy z mojej strony odliczyłem od ogółu. Ten aparat jest fenomenalny.

6564