PDA

Zobacz pełną wersję : R5 i gubienie zdjęć



chrislab
10-05-2021, 08:44
Hej, wymieniłem starą R-kę na R5 i trochę jestem rozczarowany tym co oferuje sprzęt za 2 x więcej kasy, a szczególnie ile mam nowych problemów. Że gówniany AF to już nawet nie wspomnę, ale ostatnio robiłem serię zdjęć ptaków w trybie serwo i seryjne szybkie klatki. Okazało się, że w serii ok. 700 zdjęć, aparat nie zapisał mi ok. 230 zdjęć (nie dość że dokładnie pamiętam akcje to na potwierdzenie mam dziurę w numeracji, czyli kolejne zdjęcia mają numerki 2341 i następe 2572 - brakuje całej masy klatek. Zapisywałem na stosunkowo szybka kartę SanDiska, ale typowe SD, nie CFEX. Czy ktoś się z tym spotkał? czy da się jakoś zabezpieczyć przed tym? W starych Canonach jak się kończył bufor, to po prostu aparat nie pozwalał robić kolejnych zdjęć, a tu? masakra jakaas ta puszka....

jinks
10-05-2021, 08:58
Daj mu szansę. Ten aparat ma w pierdyliard ustawień af i innych. Co do zapisu to bardzo dziwna sprawa. Może problem jest na etapie zgrywania przez czytnik? Czy w aparacie też ich nie widać?

chrislab
10-05-2021, 09:07
Daj mu szansę. Ten aparat ma w pierdyliard ustawień af i innych. Co do zapisu to bardzo dziwna sprawa. Może problem jest na etapie zgrywania przez czytnik? Czy w aparacie też ich nie widać?

W aparacie zgubił, aparat nie zapisał na kartę. Co do AF, to wiesz, ja się przesiadłem częściowo z serii 1D, którą używałem ostatnie 15 lat, więc ustawienia AF nie są mi obce i śmiem twierdzić, że 5R do 1D daaaaleko!

jinks
10-05-2021, 09:38
W aparacie zgubił, aparat nie zapisał na kartę. Co do AF, to wiesz, ja się przesiadłem częściowo z serii 1D, którą używałem ostatnie 15 lat, więc ustawienia AF nie są mi obce i śmiem twierdzić, że 5R do 1D daaaaleko!Wiem, że jesteś zaawansowanym użytkownikiem i wiesz co robisz. Tym bardziej dziwi mnie to co piszesz. Cały świat jara się tym AFem :D dałbym sobie trochę czasu. Gubienie zdjęć to jednak problem. Format karty w aparacie, sprawdzić inne karty? Przeleciałbym też tą kartę programem do odzyskiwania danych żeby sprawdzić, czy te zdjęcia jednak w jakieś sposób się zapisują. Wtedy masz też podkładkę do ew. naprawy/wymiany.

zdebik
10-05-2021, 11:30
SD wymien na jakąś inną a najlepiej na te nowe CF'ki. Jak będzie gubił dalej upgrade softu albo serwis.

Kupilem R5 i nadal nie wiem jak to z AF'em jest, ale w M50 do produktów cieniutko to wygląda. Fazowy łapie ładnie detal a tu trochę jest lipa bo textury szuka.

jinks
10-05-2021, 11:36
W takich statycznych sytuacjach gdzie są jakiekolwiek krawędzie lub tekstura nie da się z DPAF zrobić nieostrego zdjęcia. Rozumiem w ruchu, przedmioty z brakiem detalu, się to powinno być idealnie.

zdebik
10-05-2021, 12:10
W takich statycznych sytuacjach gdzie są jakiekolwiek krawędzie lub tekstura nie da się z DPAF zrobić nieostrego zdjęcia. Rozumiem w ruchu, przedmioty z brakiem detalu, się to powinno być idealnie.Zobacze jak to jest z R5 ale M50 odstaje w temacie nawet od 600D - przerobione w praniu.

jinks
10-05-2021, 12:41
Zobacze jak to jest z R5 ale M50 odstaje w temacie nawet od 600D - przerobione w praniu.R5 i M50 to coś jak BMW i Łada jeśli chodzi o af ;)

zdebik
10-05-2021, 12:48
R5 i M50 to coś jak BMW i Łada jeśli chodzi o af ;)Wygrałeś ;)

Bangi
10-05-2021, 14:29
Tak czytam tą historię i odnoszę wrażenie, że z R5 coraz więcej jakichś "kwiatków" wychodzi, czyżby za szybko wydali to body :roll:
Ja bym się wściekł, gdyby mi np. na pokazach wyparowały zdjęcia z serii, a nie będę już nawet myślał, co miałaby czuć osoba, która pracuje na aparacie zawodowo.

solti
10-05-2021, 14:43
Zobacze jak to jest z R5 ale M50 odstaje w temacie nawet od 600D - przerobione w praniu.
Nie mam pojęcia, jak działa AF w M50, zakładam jednak, że temu z R5 zdecydowanie bliżej do tego z R, niż z M50. A ten z R jest po prostu fenomenalny! Największe porównanie mam z AF z 7D2, którego również mam i uważam, że to świetny AF. Ale nawet ten z 7D2 nie ma po prostu startu do tego z R. Ten ostatni praktycznie w ogóle się nie myli. A tryby z ustawianiem ostrości na twarz lub oko mega rozleniwiają i działają super.

zdebik
10-05-2021, 14:53
Tak czytam tą historię i odnoszę wrażenie, że z R5 coraz więcej jakichś "kwiatków" wychodzi, czyżby za szybko wydali to body :roll:
Ja bym się wściekł, gdyby mi np. na pokazach wyparowały zdjęcia z serii, a nie będę już nawet myślał, co miałaby czuć osoba, która pracuje na aparacie zawodowo.https://youtu.be/YPI6OJxKnE8

Ostatnio to oglądałem.

Mohinder
10-05-2021, 14:57
I weź się napal na nowinkę, kup i martw się. Nieładnie Canon.

zdebik
10-05-2021, 15:03
Jesli chodzi o gubienie klatek, lipa. Ale najpierw sprawdziłbym kartę.

dan_jo
10-05-2021, 15:31
Może to coś pomoże.;)

6227

roon7
10-05-2021, 19:21
chrislab
Albo masz walniętą puszkę, albo kartę, innej możliwości nie ma.
Właśnie sprawdziłem na SD 64GB Extreme pro (czarnej) i liczba klatek w serii w przybliżeniu zgadza się z tabelką przedstawioną przez dan_jo. cRAW i jpg zapisywane jednocześnie. Ani jednej klatki nie brakuje, dla pewności zrobiłem dwie serie do zapełnienia bufora.
Być może trafiają się wadliwe sztuki, normalka przy elektronice. Jednak pisanie Canon to, Canon siamto, zwłaszcza przez osoby które puszki nie miały w ręku, a bazują tylko na YT jest trochę bez sensu.
Kiepski AF też brzmi jak kiepski żart, OK na Tamronie 150-600 G2 w porównaniu do szkieł RF, demon prędkości to to nie jest, ale nie jest wolny i kiepski.
Nie jestem niestety z Warszawy bo chętnie bym sprawdził Twoją kartę na mojej puszcze i odwrotnie, ale może znajdzie się ktoś kto koledze pomoże na forum z R5.

chrislab
11-05-2021, 12:33
chrislab
Albo masz walniętą puszkę, albo kartę, innej możliwości nie ma.
Właśnie sprawdziłem na SD 64GB Extreme pro (czarnej) i liczba klatek w serii w przybliżeniu zgadza się z tabelką przedstawioną przez dan_jo. cRAW i jpg zapisywane jednocześnie. Ani jednej klatki nie brakuje, dla pewności zrobiłem dwie serie do zapełnienia bufora.
Być może trafiają się wadliwe sztuki, normalka przy elektronice. Jednak pisanie Canon to, Canon siamto, zwłaszcza przez osoby które puszki nie miały w ręku, a bazują tylko na YT jest trochę bez sensu.
Kiepski AF też brzmi jak kiepski żart, OK na Tamronie 150-600 G2 w porównaniu do szkieł RF, demon prędkości to to nie jest, ale nie jest wolny i kiepski.
Nie jestem niestety z Warszawy bo chętnie bym sprawdził Twoją kartę na mojej puszcze i odwrotnie, ale może znajdzie się ktoś kto koledze pomoże na forum z R5.

Niestety karta to gówniany SanDisk (SD Lexar ciężko było kupić), więc może jest walnięta, ale to byłoby dziwne walnięcie, że zwykle zapisuje a tu nagle raz nie? Poza tym w innych aparatch (Sony R i EOS R działala bez problemów).
Co do puszki to też nie wiem co mogłoby być walnięte i jak to ewentualnie przekazać serwisowi??? Zdarzyło się raz i tyle, na razie niepowtarzalne. Muszę potestować.
Co do AF mam na servo i H+ około 50% nieostrych klatek - w 1D zwykle ta statystyka to było 20%, a R5 wychwalają pod niebiosa jakiż to on ma cudowny AF. Nie musze dodawać, że wykrywanie oka to prawie w ogóle nie działa - tam mam 75% nieostrych. Używałem do tej pory ze 100-400 i 24-70/2.8 - myślę, czy może to jakimkolwiek cudem być wina adaptera RF (mam niestety commlite, bo canony były out of stock przez jakiś czas), ale tam za bardzo w tym adapterze żadnej logiki nie ma więc nie wydaje mi się.... dziwne to wszystko w tej puszce.

mkamelg
11-05-2021, 13:02
Hej, wymieniłem starą R-kę na R5 i trochę jestem rozczarowany tym co oferuje sprzęt za 2 x więcej kasy, a szczególnie ile mam nowych problemów. Że gówniany AF to już nawet nie wspomnę, ale ostatnio robiłem serię zdjęć ptaków w trybie serwo i seryjne szybkie klatki. Okazało się, że w serii ok. 700 zdjęć, aparat nie zapisał mi ok. 230 zdjęć (nie dość że dokładnie pamiętam akcje to na potwierdzenie mam dziurę w numeracji, czyli kolejne zdjęcia mają numerki 2341 i następe 2572 - brakuje całej masy klatek. Zapisywałem na stosunkowo szybka kartę SanDiska, ale typowe SD, nie CFEX. Czy ktoś się z tym spotkał? czy da się jakoś zabezpieczyć przed tym? W starych Canonach jak się kończył bufor, to po prostu aparat nie pozwalał robić kolejnych zdjęć, a tu? masakra jakaas ta puszka....

Masz dziurę w numeracji plików jak je przeglądasz z poziomu aparatu czy dopiero po zgraniu w jakiś tam sposób na dysk zewnętrzny? Jak tylko w tym drugim przypadku, to może coś da się uratować https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1667789/1#15376193

https://support.usa.canon.com/kb/index?page=content&id=ART177429

Canon w tym artykule tak delikatnie? daje do zrozumienia że "***** SD, kupta se CFe(xpress)". No bo tabelka kompatybilności dotyczy tylko kart CFexpress Type B, a SD zostały kompletnie olane.

Gówniany AF powiadasz? Coś w tym jest.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-5#post-881840


I have to concur with bhacker's comparison of the R5 to the 7D2 for small birds in trees or shrubbery. The 7D2 with 100-400 II + 1.4 TC remains the most effective system I have found for snagging shots of warblers (or parts of a warbler) high in trees, especially after the leaves come out.

https://www.allaboutbirds.org/news/search/?q=warbler#gsc.tab=0&gsc.q=warbler&gsc.page=1

Długość ciała tego rodzaju ptaka to 10-12 cm, to nie jest samolot w którego kadłubie najprawdopodobniej zmieści się w całości pojedynczy punkt AF niezależnie od wielkości tego punktu. Pojedynczy punkt AF może mieć różną wielkość https://www.canonrumors.com/forum/threads/who-is-missing-a-smaller-spot-af-point-on-the-r5.40403/#post-891734, dlatego do fotografowania małych lub bardzo małych obiektów latających polecałbym raczej R6 niż R5.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-6#post-883925


did you get your camera back and fixed? i just get my R5 and have same issue, it just won't focus on "obvious" subjects, still or not, servo or one shot, no matter the settings, 80% of shot miss, with 500mm IS v1 and 100-500mm RF... by the same time my A7R3 with 500mm IS v1 (canon lens, yes!!!) and 200-600mm G nailed it. Or my camera has a problem, or R5 is not the camera to use for such photo, i wonder if it's possible according all the videos on youtube saying R5 is "the best camera ever"...

Nie wiem jak to kulturalnie skomentować.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-6#post-892253


The same is reported to occur even with the the Sony A1 https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1699402
It is indeed true that DSLRs are programmed to focus on the nearest object whereas mirrorless can get stuck on backgrounds, and there are many complaints about it. So, in these situations, use a DSLR if it troubles you. I have what is probably the best medium weight DSLR gear for AF - Nikon D850 and D500 with the 500mm PF - but I'll take out my R5/100-500mm on just about every occasion because overall I'll get more keepers. I don't have many problems using the R5 to shoot small birds against busy backgrounds, and that is what I do most.

sebcio80
11-05-2021, 15:29
Muszę przyznać że ja z moim R5 problemów nie mam żadnych tu opisanych. Co do EyeAF to działa genialnie i właściwie nigdy nie pudłuje. Przynajmniej jeśli chodzi o ludzi.

Przy mniejszych obiektach jak np ptaki, które zajmują bardzo mało miejsca w kadrze nalezy przełączyć się na zwykły AF servo. W trybie wykrywania ludzi/zwierząt AF lubi się gubić i ostrzyc na tło. Ale to dotyczy każdego bezlustra w tym trybie.