PDA

Zobacz pełną wersję : EOS R - Speedlite - niedoświetlone zdjęcia ETTL



MAG
20-04-2021, 19:38
Odkąd przeszedłem na bezlusterkowce (moja ostania lustrzanka to był 5D MK IV) mam problem z działaniem lamp błyskowych w trybie ETTL. Zarówno YN600EX-RT II jak i systemowy Speedlite 580EX (pierwsza wersja) mają ten sam problem, to znaczy wszystko jest mocno niedoświetlone. Powiedziałbym tak o dwie działki.
Problem występuje na EOS R i EOS R5 + adapter RF-EF + albo Sigma Art (mam kilka) albo oryginalny Canon EF z serii L (też mam kilka), wszystko stałki.
Nie wiem w czym problem - mogę kupić nową lampę jakby co moja jest dość stara - ale nie wiem czy to coś zmieni, no i Canon przecież twierdzi że akcesoria są kompatybilne.
Firmware w aparacie najnowsze jakie jest.
Wiem jedno, na 5D MK IV wszystko było idealnie.

Bangi
20-04-2021, 21:56
Rzadko używam lampy, ale nie zauważyłem problem na linii R i Canon 430EX III-RT.

jinks
20-04-2021, 22:06
Z YN może być problem kompatybilności. Sprawdź też, czy nie trzeba w niej zaktualizować firmware-u. Co do Canona to faktycznie ma już swoje lata. Z drugiej strony nie powinno być żadnego problemu. Przecież to lampa systemowa. Ja podobnie jak Bangi używam 430RT a YN600 v.1 tylko zdalnie, najczęściej w manualu i nie ma problemów.

marfot
20-04-2021, 22:23
Z YN może być problem kompatybilności. Sprawdź też, czy nie trzeba w niej zaktualizować firmware-u.

Do YN600EX-RT II jest nowe firmware, właśnie pod kątem R i R5, jest wzmianka o polepszeniu ETTL. Może pomoże.

MAG
20-04-2021, 22:38
Dzięki, zaktualizuję firmware w YN. Też używam tych lamp tylko bezprzewodowo. Najbardziej martwi mnie że systemowy 580EX też niedoświetla bo lubię tą lampę i miałem nadzieję używać jeszcze długie lata.

Marcinus
21-04-2021, 13:56
Do YN600EX-RT II jest nowe firmware, właśnie pod kątem R i R5, jest wzmianka o polepszeniu ETTL. Może pomoże.

Możesz dac namiary na ten nowy firmware, bo ja znajduję tylko jako najnowszy 1.36 z 2018 roku, a też na R mam problemy z niedoswietlaniem przez ttl a jak używam dwoch lamp to jeszcze bardziej niedoswietlają.

--- Kolejny post ---

Ok. Udało mi się znaleźć na hkyongnuo. Jedt jyz 1.39. Sprawdzę go...

jinks
21-04-2021, 14:54
Swoją drogą to mowa jest o YN600 II. Ciekawe, czy dla wersji I też jest aktualizacja.

marfot
21-04-2021, 16:02
Swoją drogą to mowa jest o YN600 II. Ciekawe, czy dla wersji I też jest aktualizacja.

Obawiam się, że nie. Tylko wersja II(na oficjalnej stronie).

MAG
21-04-2021, 18:28
Możesz dac namiary na ten nowy firmware, bo ja znajduję tylko jako najnowszy 1.36 z 2018 roku, a też na R mam problemy z niedoswietlaniem przez ttl a jak używam dwoch lamp to jeszcze bardziej niedoswietlają.

--- Kolejny post ---

Ok. Udało mi się znaleźć na hkyongnuo. Jedt jyz 1.39. Sprawdzę go...

I co, jak po aktualizacji?

Marcinus
21-04-2021, 21:45
Zaktualizowałem obie lampy ale jeszcze nie sprawdzałem. Jutro po południu będę miał troszkę wolnego czasu to tak na szybko sprawdzę.

Marcinus
24-04-2021, 14:55
Sorki ze dopiero dziś, ale tak bywa czasem. Lampa w domu musiała miec ustawioną kompensację błysku na 1.3 lub 1.7 przy blyskaniu w bialy sufit. Teraz na +1.3 zdjecia są zdecydowanie za jasne, natomiast na 0 wychodzą praktycznie OK. Nie pomyślałem wcześniej żeby wgrać nowy soft tylko do jednej i na tych samych ustawieniach porównać zdjęcia z obu lamp, wtedy byloby od razu wiadomo jaka jest roznica. Nie mniej myślę że teraz jest zdecydowanie poprawniej naswietline zdjecie w ttl-u.