PDA

Zobacz pełną wersję : Czy nadal warto kupować obiektywy z mocowaniem EF ?



grreeg
21-02-2021, 00:13
Czy nadal warto kupić obiektyw z mocowaniem EF do Canon Eos R i działać przez adapter?
Czy lepiej jeszcze się wstrzymać i czekać na pierwsze wypusty Sigmy, lub Tamrona? Może w tym roku... tylko kiedy?
(kwestia 14mm, dzięki pomocy forumowicza jotka (https://www.canon-board.info/members/2348-jotka) został rozwiązany - Samyang RF), ale interesuje mnie również 24mm i 50mm.

jinks
21-02-2021, 02:34
Cholera wie kiedy wyjdą sigmy i Tamrony pod RF, ale na pewno stałki 24 i 50 będą któreś tam w kolejności. Szkoła czasu. Na najbliższe parę lat lepiej kupić ef.

robertskc7
21-02-2021, 09:21
Sąsiad był w salonie BMW i przed nim gościu kupił X6 w limitowanej opcji za 650 tyś. Czy warto kupować auto za tyle kasy wiedząc że traci na wartości 10% rocznie?
Z ciekawości sprawdziłem ceny szkieł EF i jestem w szoku. Takie 85 1.8 który całą moją karierę foto kosztował 1300-1400zł kosztuje teraz 1800! SICK! a jego brat 85 1.2 kótrego nabyłem za 8200 - 800zł cashback, kosztuje ok 10000zł!!! problem w tym, że używki chodzą poniżej 5K za wersję 1.2 a za 1.8 zapłacimy standardowo 900zeta. Wspomniane przez ciebie ogniskowe również łapią się na tą ******* inflację, mimo tego że na tle konkurencji poza gustowną obudowa i ładnymi flarami nic nie wnoszą do fotografii.
Używam eLek EF od 8 lat w celach zarobkowych. Szkła, te co mam, kupiłem jako nowe. Zarobiły na siebie. Używane szkła kupowałem używałem, zarabiały i sprzedawałem ze stratą rzędu 100-200zł a na 35L po 3 latach zarobiłem 300zeta.
p.s nie kupuj sigmy 24 1.4 coś z nią nie tak jeśli chodzi o Af. Nie wiem co, ale znam ludzi co marudzili.

candar
21-02-2021, 10:21
Czy nadal warto kupić obiektyw z mocowaniem EF do Canon Eos R i działać przez adapter?
Czy lepiej jeszcze się wstrzymać i czekać na pierwsze wypusty Sigmy, lub Tamrona? Może w tym roku... tylko kiedy?
(kwestia 14mm, dzięki pomocy forumowicza jotka (https://www.canon-board.info/members/2348-jotka) został rozwiązany - Samyang RF), ale interesuje mnie również 24mm i 50mm.

Jeśli chce się fotografować tu i teraz to obiektywy są do tego niezbędne. Gdybym miał czekać, aż niezależni coś wypuszczą do Canona na chwilę obecną połowy zdjęć bym nie zbił ;) Na szczęście nie muszę czekać i nie jestem zależny od niezależnych ;)

BTW - EF tańsze raczej nie będą, tak więc kiedy jak nie teraz ?

grreeg
21-02-2021, 12:10
Sąsiad był w salonie BMW i przed nim gościu kupił X6 w limitowanej opcji za 650 tyś. Czy warto kupować auto za tyle kasy wiedząc że traci na wartości 10% rocznie?
Z ciekawości sprawdziłem ceny szkieł EF i jestem w szoku. Takie 85 1.8 który całą moją karierę foto kosztował 1300-1400zł kosztuje teraz 1800! SICK! a jego brat 85 1.2 kótrego nabyłem za 8200 - 800zł cashback, kosztuje ok 10000zł!!! problem w tym, że używki chodzą poniżej 5K za wersję 1.2 a za 1.8 zapłacimy standardowo 900zeta. Wspomniane przez ciebie ogniskowe również łapią się na tą ******* inflację, mimo tego że na tle konkurencji poza gustowną obudowa i ładnymi flarami nic nie wnoszą do fotografii.
Używam eLek EF od 8 lat w celach zarobkowych. Szkła, te co mam, kupiłem jako nowe. Zarobiły na siebie. Używane szkła kupowałem używałem, zarabiały i sprzedawałem ze stratą rzędu 100-200zł a na 35L po 3 latach zarobiłem 300zeta.
p.s nie kupuj sigmy 24 1.4 coś z nią nie tak jeśli chodzi o Af. Nie wiem co, ale znam ludzi co marudzili.

A czy wiesz może czy Sigma 20mm też ma coś z AF ? Bo rozważałem 20, lub 24mm.

robertskc7
21-02-2021, 12:23
o 20mm od Sigmy słyszałem same dobre rzeczy i że jest wolna od wady Af którą podobno 24 posiada.

grreeg
21-02-2021, 13:10
o 20mm od Sigmy słyszałem same dobre rzeczy i że jest wolna od wady Af którą podobno 24 posiada.

Ciekawe jak się zachowuje z Canonem R, czy też ma problemy z AF? Bo jak czytam opinie, to wszyscy piszą o problemach z celnością i szybkością AF przy używaniu z lustrzankami, a jak jest z bezlustrem ?

kmeg
21-02-2021, 13:58
Ciekawe jak się zachowuje z Canonem R, czy też ma problemy z AF? Bo jak czytam opinie, to wszyscy piszą o problemach z celnością i szybkością AF przy używaniu z lustrzankami, a jak jest z bezlustrem ?

Nie doświadczyłem żadnych problemów z lustrzankowym AF jeśli chodzi o S20mm, kupiona przez internet, żaden selekt w sklepie. Stary problem to kręgi spowodowane włączeniem korekcji winiety...

grreeg
21-02-2021, 14:20
Nie doświadczyłem żadnych problemów z lustrzankowym AF jeśli chodzi o S20mm, kupiona przez internet, żaden selekt w sklepie. Stary problem to kręgi spowodowane włączeniem korekcji winiety...

To 20mm jest ok, a ciekawe jak zachowuje się pod R 24mm ? Jak ktoś ma to proszę niech podzieli się swoimi spostrzeżeniami.

marfot
21-02-2021, 19:03
Czy nadal warto kupić obiektyw z mocowaniem EF do Canon Eos R i działać przez adapter?


Warto kupować takie obiektywy, które są potrzebne i dobrze działają oraz zwyczajnie są na rynku.
Jedynie potrzeba bardzo kompaktowego zestawu eliminuje adapter. W innym przypadku warto konkretnie ocenić dane szkło, które potrzebujemy. Nie wiem np. ilu użytkowników C85/1.4 IS zmieniłoby go na Samyanga 85 byleby nie mieć adaptera.

grreeg
21-02-2021, 20:13
Ponawiam więc pytanie jak zachowuje się pod R - Sigma Art24mm? Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, bo trudno uwierzyć że nikt z forumowiczów nie ma takiego obiektywu.

gnd
21-02-2021, 20:57
Nie wiem, jak 24, ale 20 i 35 działają świetnie.
Sigmy mają aktualizacje firmware przez rock, może naprawiali jeśli coś było na rzeczy?

grreeg
22-02-2021, 09:11
Nie wiem, jak 24, ale 20 i 35 działają świetnie.
Sigmy mają aktualizacje firmware przez rock, może naprawiali jeśli coś było na rzeczy?

Właśnie tak myślę, że może jest coś poprawione, choćby w samym sofcie, a i same aparaty R, czy RP też pewnie wnoszą sporo jeśli chodzi o AF (szybkość, celność).

gnd
22-02-2021, 09:51
No te co mam działają jeszcze lepiej z R.

robertskc7
22-02-2021, 11:02
Właśnie tak myślę, że może jest coś poprawione, choćby w samym sofcie, a i same aparaty R, czy RP też pewnie wnoszą sporo jeśli chodzi o AF (szybkość, celność).

A tak z ciekawości, to do czego potrzebujesz 24mm ? Do tego co masz w stopce to się raczej nie nada.

grreeg
22-02-2021, 12:14
A tak z ciekawości, to do czego potrzebujesz 24mm ? Do tego co masz w stopce to się raczej nie nada.

Zdarzają się reportaże ślubne, i chciałem mieć coś szerszego do pomieszczeń i na salę. Aktualnie robię sigmą art 35mm, a bliższe kadry 85mm też sigmą art.

gnd
22-02-2021, 14:02
Warto kupować takie obiektywy, które są potrzebne i dobrze działają oraz zwyczajnie są na rynku.
Jedynie potrzeba bardzo kompaktowego zestawu eliminuje adapter. W innym przypadku warto konkretnie ocenić dane szkło, które potrzebujemy. Nie wiem np. ilu użytkowników C85/1.4 IS zmieniłoby go na Samyanga 85 byleby nie mieć adaptera.Co innego kupić nie mając wcześniej. Samy jest prawie 3x tańszy i 2x lżejszy, ale też inna liga. Temu bliżej do RF 85L i tu bym się mocno zastanawiał bo RF 2x droższy.

Sam nie wiem na co zmienić 85 1.8 bo czasem używam R z 35 lub 20 i 85 lub 100 na lustrzance.

Głównie dlatego że R ma margines na crop.

85 1.4 byłby idealny dla mnie gdyby nie był takim klocem. Mam już dość dźwigania.

grreeg
22-02-2021, 15:44
Co innego kupić nie mając wcześniej. Samy jest prawie 3x tańszy i 2x lżejszy, ale też inna liga. Temu bliżej do RF 85L i tu bym się mocno zastanawiał bo RF 2x droższy.

Sam nie wiem na co zmienić 85 1.8 bo czasem używam R z 35 lub 20 i 85 lub 100 na lustrzance.

Głównie dlatego że R ma margines na crop.

85 1.4 byłby idealny dla mnie gdyby nie był takim klocem. Mam już dość dźwigania.

Taka "uroda" 85-tki, waga rzeczywiście po pewnym czasie doskwiera, ale rekompensują to zdjęcia z tego potwora, więc z własnego doświadczenia powiem że warto.

gnd
22-02-2021, 16:05
Taka "uroda" 85-tki, waga rzeczywiście po pewnym czasie doskwiera, ale rekompensują to zdjęcia z tego potwora, więc z własnego doświadczenia powiem że warto.Mam tak z s20. Nienawidzę jej wagi ale jakość zdjęć jest świetna. Z 85 będzie to wyraźniejsze bo separacja tła robi robotę.

No ale mam dość. Chyba kupię RF 24-105L żeby nie targać tylu klamotów. Wcześniej brałem na wycieczki 40 STM i na miasto ok, ale np w góry brakuje. No to targam 100L macro i s20 żeby mieć coś szerszego. Wariactwo ;)

grreeg
22-02-2021, 16:43
Mam tak z s20. Nienawidzę jej wagi ale jakość zdjęć jest świetna. Z 85 będzie to wyraźniejsze bo separacja tła robi robotę.

No ale mam dość. Chyba kupię RF 24-105L żeby nie targać tylu klamotów. Wcześniej brałem na wycieczki 40 STM i na miasto ok, ale np w góry brakuje. No to targam 100L macro i s20 żeby mieć coś szerszego. Wariactwo ;)

Szczerze na wycieczki to zabieram jedynie starego, leciwego Canon-a G9. Mały i poręczny, a na wakacyjne wycieczki w sam raz, choć nawet on swoje waży.
Ale też zastanawiałem się nad C 24-105L RF, bo to taka maszynka, którą wydaje mi się że warto mieć. Na wycieczki to może nawet ta wersja zwykłą bez L była by lepsza, bo lżejsza i nie kusi złodziei czerwonym paskiem. Tyle że teraz RF 24-105L kosztuje niemal 1000 więcej niż rok temu. Aktualnie za cenę 5300zł, chyba jednak wolałbym kupić coś innego, ale wiadomo każdemu wg. potrzeb.

gnd
22-02-2021, 17:13
Szczerze na wycieczki to zabieram jedynie starego, leciwego Canon-a G9. Mały i poręczny, a na wakacyjne wycieczki w sam raz, choć nawet on swoje waży.
Ale też zastanawiałem się nad C 24-105L RF, bo to taka maszynka, którą wydaje mi się że warto mieć. Na wycieczki to może nawet ta wersja zwykłą bez L była by lepsza, bo lżejsza i nie kuci złodziei czerwonym paskiem. Tyle że teraz RF 24-105L kosztuje niemal 1000 więcej niż rok temu. Aktualnie za cenę 5300zł, chyba jednak wolałbym kupić coś innego, ale wiadomo każdemu wg. potrzeb.Czasem robię zdjęcia na stoku. Więc byłby do pracy a ma uszczelnienie i stałe światło. Jest niby 4750, ale nie wiem czy OEM łapie się na cashback za body.

W święta 2019 był za 3009 w MM https://www.pepper.pl/promocje/obiektyw-canon-24-105-40-rf-218318 , niestety nie miałem wtedy Roku a teraz beznadziejne ceny.

marfot
22-02-2021, 17:33
Jest niby 4750, ale nie wiem czy OEM łapie się na cashback za body.

W święta 2019 był za 3009 w MM https://www.pepper.pl/promocje/obiektyw-canon-24-105-40-rf-218318 , niestety nie miałem wtedy Roku a teraz beznadziejne ceny.

OEM się nie łapie.
Użytkownik jotes25 montuje grupę do zakupu sprzętu:
https://www.canon-board.info/threads/114560-Rabat-900-PLN-wsp%C3%B3lny-zakup-Canon-Eos-R?p=1420414#post1420414

Eberloth
22-02-2021, 17:52
Ale też zastanawiałem się nad C 24-105L RF, bo to taka maszynka, którą wydaje mi się że warto mieć. Na wycieczki to może nawet ta wersja zwykłą bez L była by lepsza, bo lżejsza i nie kusi złodziei czerwonym paskiem. Tyle że teraz RF 24-105L kosztuje niemal 1000 więcej niż rok temu. Aktualnie za cenę 5300zł, chyba jednak wolałbym kupić coś innego, ale wiadomo każdemu wg. potrzeb.

Sigma A 24-105 f/4 jest nowa do wyrwania za 3100zł. 2200 w kieszeni.

jinks
22-02-2021, 18:34
Ja bym się trochę wstrzymał z zakupem. Być może Sigma i Tamron niedługo określą się z wejściem w bagnet RF. No chyba, że jest potrzebny "na już". Tego tamrona 28-75 F2.8, który wyszedł pod Sony kupiłbym od razu.

grreeg
22-02-2021, 20:19
A co powiecie o: Tokina Opera 16-28mm f/2.8 ?

gnd
22-02-2021, 20:58
Ja bym się trochę wstrzymał z zakupem. Być może Sigma i Tamron niedługo określą się z wejściem w bagnet RF. No chyba, że jest potrzebny "na już". Tego tamrona 28-75 F2.8, który wyszedł pod Sony kupiłbym od razu.Też czekam na tego tamrona. Widać mają problem z RF.
grreeg miałem poprzedniczkę czyli 16-28 atx i była spoko jak trafiła. Na lustrzance miałem z tym problem. No i była strasznie ciężka na przodzie co mi obciążało nadgarstek. Więc do nowej pewnie będzie potrzeby grup żeby zrobić jej przeciwwagę.

Zmieniłem na s20 i została. Czasem brakuje trochę super szerokiego za to światło i hokej na szerokim mi pasuje bardziej. No i jest bardziej zwarta. Nie wiem jak opera.

marfot
22-02-2021, 21:08
Ja bym się trochę wstrzymał z zakupem. Być może Sigma i Tamron niedługo określą się z wejściem w bagnet RF. No chyba, że jest potrzebny "na już". Tego tamrona 28-75 F2.8, który wyszedł pod Sony kupiłbym od razu.

Wykorzystanie mojego RF24-105L to 50% zdjęć na zakresie 24-35mm i 25% na zakresie 70-105mm. Z tego wynika, że dla mnie tego zakresu jak ma ten Tamron mogłoby nie być wcale.
Nigdy nie miałem spacer-zooma i dlatego pewnie teraz preferuję zakresy, które obsługiwało normalnie UWA 16-35mm i tele 70-300mm. Tyle, że nie trzeba nic przepinać.

grreeg
23-02-2021, 21:43
Czyli jak na razie nie koniecznie mamy wybór i jesteśmy poniekąd skazani na używanie w większości przypadków adapterów, poza kilkoma wyjątkami.
Mam wrażenie że Sigma i Tamron mają w czterech literach użytkowników Canon i nastawili się na obiektywy do tak modnego Sony. Technologia opracowana, jest, działa i co najważniejsze się sprzedaje. Po co więc marnować czas i pieniądze na pracę inżynierów nad nowymi konstrukcjami do Canona. Nie mówiąc o modyfikacji linii produkcyjnej.
Obym się mylił, ale patrząc na to że np. Samyang, czy też inni mniejsi producenci potrafią w miarę szybko ogarnąć temat i zbudować obiektywy pod RF, jakoś Sigmie czy Tamronowi się nie spieszy. Wiem to inna jakość, przedział cenowy itd. ale ile już czasu minęło od premiery Canona R ? Przecież oni wiedzą takie rzeczy dużo wcześniej że będzie zmiana mocowania i należy się do tego szykować. Teraz kolejne lata pracy nad mocowaniem, a oficjalnie nie ma nawet wzmianki że wreszcie w tym roku coś się pokaże pod RF. I jak tu się dziwić że ludzie od tych dwóch lat wciąż uciekają od Canona, skoro są skazani na piekielnie drogie obiektywy, lub na kupowanie świetnych obiektywów, ale jednak przeznaczonych do lustrzanek. Canon z tej chytrości wynikającej ze zmiany mocowania i chęci sprzedawanie tylko swoich obiektywów sam sobie strzelił w kolano i głośno się do tego nigdy nie przyzna.
A na końcu przewodu pokarmowego jesteśmy my, konsumenci, trwający w oczekiwaniach i domysłach.

Eberloth
23-02-2021, 22:19
Kup sony, będziesz szczęśliwszy.

gnd
23-02-2021, 22:53
Komentarz w stylu słynnego "niech jadą":)

No ale trochę prawda bo Sony ma otwarty protokół a RF wynaga reverse engineering.

Skoro Samyanga dał radę to pewnie się da. Rumorsy coś szumią o tym roku.

candar
23-02-2021, 22:59
Czyli jak na razie nie koniecznie mamy wybór i jesteśmy poniekąd skazani na używanie w większości przypadków adapterów, poza kilkoma wyjątkami.


Wybór jest zawsze, podobnie jak biadolenie, że się go nie ma. Gdybym miał czekać na to, że jakiś inny producent coś zrobi do mojego aparatu, lub nie - to mógłbym od razu się spakować i zbierać kapsle.

ps
Uprzedzając odpowiedź "pomocnych" i złośliwych - nie, jeszcze się nie pakuje i trochę zdjęć w życiu jeszcze zamierzam zrobić. Obojętnie czym, nawet denkiem od butelki się da, tylko trzeba chcieć.

grreeg
23-02-2021, 23:03
Kup sony, będziesz szczęśliwszy.

Nie będę zaczynał jakiś pokrętnych dewiacji w tym temacie, bo widzę że tutaj nie można po prostu wyrazić swojej opinii bez niepotrzebnych uszczypliwości. Koniec tematu w takim razie.

candar
23-02-2021, 23:11
Nie będę zaczynał jakiś pokrętnych dewiacji w tym temacie, bo widzę że tutaj nie można po prostu wyrazić swojej opinii bez niepotrzebnych uszczypliwości. Koniec tematu w takim razie.

Azaliż urzekło mnie stwierdzenie, że któraś marka na rynku jest bardziej "modna" od innych :mrgreen: Ładnie "modowo" się porobiło dookoła 8-) Warto zadać sobie samemu pytanie z jakiż to powodów wynika. Pozdrawiam.

Co ciekawe dziś w ankiecie na FB na pytanie "w który system od zera warto wejść" gro osób głosowało na Nikona, cała reszta innych systemów tuptała daleko z tyłu. No ale to FB, tam się przecież "nie znajo" na aparatach i szkłach ;)

becekpl
23-02-2021, 23:43
na FB się na wszystkim znają, wszyscy głosują na Nikona tylko jakby kupować go nie chcą
ja kiedyś twierdziłem ze tylko Royce Royce to samochód, miałem 10 lat , niestety nie miałem FB, może by się ktoś skusił moja opinia

gnd
24-02-2021, 18:41
Sigma wypuszcza malutki lekki zoomik 28-70 2.8. to byłby hit na RF...
https://sigma-foto.pl/blog/nowosc-sigma-28-70mm-f2-8-dg-dn-contemporary/

jinks
24-02-2021, 19:35
Sigma wypuszcza malutki lekki zoomik 28-70 2.8. to byłby hit na RF...
https://sigma-foto.pl/blog/nowosc-sigma-28-70mm-f2-8-dg-dn-contemporary/Wszystkie obiektywy wypuszczone do tej pory pod ML byłyby hitem. Jakiś taki dziwny foch na tego Canona za strony sigmy i tamrona ;)

robertskc7
24-02-2021, 20:35
Sigma to taka pijawka. Najpierw przyssała się pod C ( pod N) swoimi stałkami linii Art blokując sprzedaż drogich EF serii L. Teraz ssie z Soniaka. Co oczywiście dla konsumenta jest spoko, bo wypuszczają (w końcu, bo jakiś czas temu odpłynęli z rozmiarami ) super optykę o rozsądnej wadze i gabarytach. Ciekawe czy sony pod nosem śle jej K i i S i CH. Rozumiem początki systemu ML, braki szkieł, marketing itp. Dało to pompę sprzedaży aparatów, ale obecnie S nie potrzebuje takiej promocji, a ich GMastery zapewne zalegają w sklepach. Jak nie, to 2-3 lata i będą, bo ich Sigma wykosi z rynku optyki.

candar
24-02-2021, 21:22
Sigma to taka pijawka. Najpierw przyssała się pod C ( pod N) swoimi stałkami linii Art blokując sprzedaż drogich EF serii L. Teraz ssie z Soniaka. Co oczywiście dla konsumenta jest spoko, bo wypuszczają (w końcu, bo jakiś czas temu odpłynęli z rozmiarami ) super optykę o rozsądnej wadze i gabarytach. Ciekawe czy sony pod nosem śle jej K i i S i CH. Rozumiem początki systemu ML, braki szkieł, marketing itp. Dało to pompę sprzedaży aparatów, ale obecnie S nie potrzebuje takiej promocji, a ich GMastery zapewne zalegają w sklepach. Jak nie, to 2-3 lata i będą, bo ich Sigma wykosi z rynku optyki.

Nie będę zapewne odosobniony, gdy napiszę że wielu fotografów swój system szkieł oparło na Sigmie. Mam dwa Art sigmy 35 1.4 i nowego malutkiego Arta 85 1.4 DG DN i jestem zachwycony jakością. Dzisiaj dodatkowo Sigma wypuściła nowy super kompaktowy zoom 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary https://www.optyczne.pl/upload2/255143_sigma-cover.jpg a jest jeszcze przecież Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART.

Jak dla mnie w zasadzie mógłbym całą swoją optykę oprzeć na Sigmie, ale zawsze w systemie znajdą się perełki , jak choćby Zeiss 55 1.8. Tak więc nie bardzo rozumiem narzekanie na "panoszenie" się Sigmy, która jest obecnie jedyną logiczną alternatywą dla systemowych szkieł w chorych i absurdalnych cenach.

robertskc7
24-02-2021, 21:56
Nie rozumiesz bo nie zrozumiałeś do końca co napisałem :) Zawsze miałem z tym problem. Zapytałem czy Sony nie jest wkó*****ne na Sigmę, że im kosi rynek szkieł tak jak kosił Canona i Nikona w czasach luster. Napisałem też, że dla konsumenta opcja Sigmy jest spoko, a później wychwalałem Sigmę za ich optykę i innowacyjność :) A nazwałem ich pijawką, bo są pijawką jednak. Takie luźne gadki szmatki.

candar
24-02-2021, 22:08
Nie rozumiesz bo nie zrozumiałeś do końca co napisałem :) Zawsze miałem z tym problem. Zapytałem czy Sony nie jest wkó*****ne na Sigmę, że im kosi rynek szkieł tak jak kosił Canona i Nikona w czasach luster. Napisałem też, że dla konsumenta opcja Sigmy jest spoko, a później wychwalałem Sigmę za ich optykę i innowacyjność :) A nazwałem ich pijawką, bo są pijawką jednak. Takie luźne gadki szmatki.

Wim , rozumim :) Ostatnio ktoś na FB pisał, że był na kupnie nowej sigmy Art 85 1.4 DG DN, ale weszła do sklepu dziewczyna i z marszu kupiła G-mastera Sony 85 1.4 bez zająknięcia. Trochę go to zaskoczyło, bo różnica cenie dość spora. Bywa i tak, że są fotografowanie nie uznający "kundelków" ;) Tak więc myślę, że natywne szkła jednak schodzą całkiem dobrze, najważniejsza jest ich odpowiednia reklama przez ambasadorów marki ;)

Eberloth
24-02-2021, 22:28
https://youtu.be/Pt750s7zNRI

candar
24-02-2021, 22:43
https://www.youtube.com/watch?v=mooPASQQOQ4&ab_channel=MannyOrtiz

Tamron może się już pakować ;) GMastery też zaliczą dłuższe leżakowanie :)

Kolekcjoner
25-02-2021, 00:55
Czyli jak na razie nie koniecznie mamy wybór i jesteśmy poniekąd skazani na używanie w większości przypadków adapterów, poza kilkoma wyjątkami.
Mam wrażenie że Sigma i Tamron mają w czterech literach użytkowników Canon i nastawili się na obiektywy do tak modnego Sony. Technologia opracowana, jest, działa i co najważniejsze się sprzedaje. Po co więc marnować czas i pieniądze na pracę inżynierów nad nowymi konstrukcjami do Canona. Nie mówiąc o modyfikacji linii produkcyjnej.
Obym się mylił, ale patrząc na to że np. Samyang, czy też inni mniejsi producenci potrafią w miarę szybko ogarnąć temat i zbudować obiektywy pod RF, jakoś Sigmie czy Tamronowi się nie spieszy. Wiem to inna jakość, przedział cenowy itd. ale ile już czasu minęło od premiery Canona R ? Przecież oni wiedzą takie rzeczy dużo wcześniej że będzie zmiana mocowania i należy się do tego szykować. Teraz kolejne lata pracy nad mocowaniem, a oficjalnie nie ma nawet wzmianki że wreszcie w tym roku coś się pokaże pod RF. I jak tu się dziwić że ludzie od tych dwóch lat wciąż uciekają od Canona, skoro są skazani na piekielnie drogie obiektywy, lub na kupowanie świetnych obiektywów, ale jednak przeznaczonych do lustrzanek. Canon z tej chytrości wynikającej ze zmiany mocowania i chęci sprzedawanie tylko swoich obiektywów sam sobie strzelił w kolano i głośno się do tego nigdy nie przyzna.
A na końcu przewodu pokarmowego jesteśmy my, konsumenci, trwający w oczekiwaniach i domysłach.

Tak uciekają że im sprzedaż rośnie ;). Naprawdę nie warto tracić czasu na uczenie Canona robienia interesu 8-).
Nie obraź się ale jakbyś więcej czytał (np. wywiad z CEO Sigmy), a mniej pisał ;) to byś nie zmuszał innych do czytania takich wynurzeń, które delikatnie mówiąc nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością ;).

candar
25-02-2021, 10:15
Tak uciekają że im sprzedaż rośnie ;). Naprawdę nie warto tracić czasu na uczenie Canona robienia interesu 8-).
Nie obraź się ale jakbyś więcej czytał (np. wywiad z CEO Sigmy), a mniej pisał ;) to byś nie zmuszał innych do czytania takich wynurzeń, które delikatnie mówiąc nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością ;).

Jak już rano dziś widziałem panią fotografującą canonem R5 z RF 50 1.2 kwiatki to znaczy, że sprzedaż ma się dobrze :) No i taka jest rzeczywistość :)

marfot
25-02-2021, 21:27
Wszystkie obiektywy wypuszczone do tej pory pod ML byłyby hitem. Jakiś taki dziwny foch na tego Canona za strony sigmy i tamrona ;)

Byłyby hitem albo nie. Jakoś nie zawsze oczywiste rzeczy dzieją się w rzeczywistości.

"Wszyscy" czekali na RF 85/2IS, "wszyscy" chwalą to szkło i akceptowalną cenę. Praktycznie nikt go nie kupuje. Pewnie dlatego, że nie jest f/1.4. W swoim czasie Tamron wypuścił stabilizowane 85/1.8. Nikt się nie zainteresował.

Mam wrażenie, że sprzedają się topowe RF a popularne średnio. A te najtańsze ciemne zoomy chyba wcale.

Sigma i Tamron odczuły na własnej skórze taką postawę klientów. W systemach C i N puszek FF ML jest zwyczajnie mało. Oba systemy bezproblemowo akceptują stare szkła. To może być problem.
Mam C35/2IS. Można by go z łatwością podmienić na R35/1.8IS. Nie robię tego bo tak jakoś wychodzi. Zachowania użytkowników to czarna magia;).

gnd
26-02-2021, 14:25
Podpisał ktoś starsze Sigmy nie Art pod R?

Na zagranicznych forach piszą, że pomiar do końca nie działa bo niedoświetla o 2 działki.

robertskc7
26-02-2021, 14:44
Podpisał ktoś starsze Sigmy nie Art pod R?

Na zagranicznych forach piszą, że pomiar do końca nie działa bo niedoświetla o 2 działki.

Jest dokładnie tak jak piszą. Nawet starsze arty wymagają wgrania nowego softu, więc jak nie ma softu lub usbdock nie pasuje to d.

marfot
26-02-2021, 16:41
Nawet starsze arty wymagają wgrania nowego softu, więc jak nie ma softu lub usbdock nie pasuje to d.

To, że trzeba aktualizować soft to oczywiste. Nawet pierwsze szkła RF wymagają aktualizacji po ukazaniu się R5 i R6.
Ważniejsze jest to czy po aktualizacji szkła działają jak należy. Sigma prezentuje pokaźną listę szkieł zgodnych z systemem R przez adapter.
Praktyka też nie wygląda źle. Ciągle jest jednak temat jak się spisują poszczególne szkła.

Wakabayashi
03-05-2021, 11:33
To, że trzeba aktualizować soft to oczywiste. Nawet pierwsze szkła RF wymagają aktualizacji po ukazaniu się R5 i R6.
Ważniejsze jest to czy po aktualizacji szkła działają jak należy. Sigma prezentuje pokaźną listę szkieł zgodnych z systemem R przez adapter.
Praktyka też nie wygląda źle. Ciągle jest jednak temat jak się spisują poszczególne szkła.

Ja obecnie podpinam dwie SIgmy, ale Arty - obie wymagały aktualizacji softu, po której jest ok

marfot
03-05-2021, 12:00
Ja obecnie podpinam dwie SIgmy, ale Arty - obie wymagały aktualizacji softu, po której jest ok

Na bezlustrach Canona Sigmy dostały nowe życie jeśli chodzi o niezawodność AF.

Co do używanych szkieł EF to spodziewałem się znacznie atrakcyjniejszych cen, jakiejś większej podaży. A tu trochę psikus.

jinks
03-05-2021, 12:04
Chyba warto tu konkretnie zaznaczyć co to są starsze sigmy. Chodzi o serię EX, tą ze złotym paskiem. Arty śmigają bdb. Ew. czasami trzeba zaktualizować w nich soft przez USB docka. Jedyne nowe szkła, odnośnie których natknąłem się na informację o kłopotach w działaniu z DPAF to zoomy 150-300 Tamrona i Sigmy. Być może są jeszcze inne, ale nigdzie w necie nie czytałem o takich sytuacjach.

Co do nowych szkieł sigmy DN to prawdopodobnie niedługo wyjdą pod bagnety RF i Z. 85DN jest bardzo fajna optycznie i gabarytowo. Nowa 35/1.4 trochę mniej jednak zawiodła, bo niestety jest spora. Mają bezkompromisowego kloca f1.2 i tu była szansa żeby zrobić coś bardziej kompaktowego. No, ale może się nie da przy współczesnych wymaganiach :) 50-tka pewnie też będzie klocem.