PDA

Zobacz pełną wersję : Nie można wykonać ekspozycji wielokrotnej



Mohinder
05-02-2021, 11:57
Witam
Wczoraj wieczorem chciałem wykonać zdjęcie z użyciem ekspozycji wielokrotnej. Aparat Canon EOS R + obiektyw RF 24-240. W ustawieniach chciałem włączyć ekspozycja wielokrotna i jest to niemożliwe z tym obiektywem. Wiecie może o co chodzi?

Bangi
05-02-2021, 13:15
https://www.canon.pl/lenses/rf-24-240mm-f4-6-3-is-usm/specifications/

"Ze względu na specyfikację obiektywu rejestrowanie z wielokrotną ekspozycją nie jest obsługiwane. Ponadto nie możliwe jest także tworzenie wielokrotnych ekspozycji przy użyciu ujęć wykonanych za pomocą tego obiektywu."

mirror
05-02-2021, 14:23
niedługo czytanie specyfikacji stanie sie dramatycznie męczące bo męczące już jest trzeba będzie zaczynac od poszukiwania gwiazdek, małych literek, załączników, szczegółowych dokumentacji technicznich i zadawać pytania które wydawałoby się mają oczywiste odpowiedzi (może kupowanie tylko eLek załatwia temat) ciekawe co mozna tak s....... w obiektywie żeby korpus nie robił wielokrotnej ekspozycji :mrgreen:

Bangi
05-02-2021, 16:18
niedługo czytanie specyfikacji stanie sie dramatycznie męczące bo męczące już jest trzeba będzie zaczynac od poszukiwania gwiazdek, małych literek, załączników, szczegółowych dokumentacji technicznich i zadawać pytania które wydawałoby się mają oczywiste odpowiedzi (może kupowanie tylko eLek załatwia temat) ciekawe co mozna tak s....... w obiektywie żeby korpus nie robił wielokrotnej ekspozycji :mrgreen:

A to już trzeba zapytać Canona ;)

marfot
05-02-2021, 19:48
ciekawe co mozna tak s....... w obiektywie żeby korpus nie robił wielokrotnej ekspozycji :mrgreen:

Nie wiem dlaczego akurat wielokrotna ekspozycja jest dla tego szkła wykluczona ale stopień ingerencji softu w obrazek z tego szkła jest bezprecedensowy. Tu jest pewnie przyczyna.

Leon007
05-02-2021, 20:48
Czyli canon jak smartfon - bez softu nie można zrobić zdjęcia. Dobre.
Jeden z Kolegów założył wątek o kompatybilności i głupich celowych ograniczeniach...

mirror
05-02-2021, 20:55
Nie wiem dlaczego akurat wielokrotna ekspozycja jest dla tego szkła wykluczona ale stopień ingerencji softu w obrazek z tego szkła jest bezprecedensowy. Tu jest pewnie przyczyna.

ciągle ktoś pisze na forum że korekcja programowa szkła to najwspanialsza rzecz pod słońcem (i ludzie wierzą w takie bajania) i przecież nie widać różnicy pomiędzy obrazkiem z dobrze skorygowanego obiektywu, a obrazkiem z denka od słoika skorygowanego softem - przede wszystkim nie widać różnicy w cenie i ktoś tą róznicę zgarnia :mrgreen: ale o tym się nie pisze

marfot
05-02-2021, 22:25
ciągle ktoś pisze na forum że korekcja programowa szkła to najwspanialsza rzecz pod słońcem (i ludzie wierzą w takie bajania) i przecież nie widać różnicy pomiędzy obrazkiem z dobrze skorygowanego obiektywu, a obrazkiem z denka od słoika skorygowanego softem - przede wszystkim nie widać różnicy w cenie i ktoś tą róznicę zgarnia :mrgreen: ale o tym się nie pisze

Trywialne i tanie szkło jakim jest Rf 24-105L jest świetnie skorygowane. Można było.
Włączenie korekcji na f=24mm praktycznie tylko znosi winietę (co nie zawsze jest zdrowe dla obrazka). A tej ogniskowej nie lubiły spacerzoomy.
Bardzo często zapominam włączyć korekcję w LR.

Mohinder
06-02-2021, 10:20
Obiektyw może i tani ale i tak to nie jest mało kasy. Kupiłem ten obiektyw jako taki turystyczny. Wszystko w jednym. I tu się mocno zdziwiłem kiedy nie mogłem wykonać wielokrotnej ekspozycji. Ale za to z udało się zrobić z takim kombinowanym zestawem - obiekty 70-300 USM II + telekonverter x2 + oczywiście adapter. Śmieszne to jest.

Mohinder
06-02-2021, 11:23
I w ogóle to nie umiem znaleźć powodu przez który może wystapić brak mozliwości wykonania wielokrotnej ekspozycji z jakimkolwiek obiektywem.