PDA

Zobacz pełną wersję : Canon R plus Sigma 60-600



guru
15-12-2020, 10:03
Witam,
Planowałem zakup R6 z obiektywem Canon 100-400 ISII, no ale trochę mi się finansowo nie zepnie (i to raczej się szybko nie zmieni), a więc teraz plan jest na R + sigma 60-600. Sprzęt czysto do amatorskich zastosowań, czasami wyjazdy w Bieszczady żeby pofocić zwierzynę - i tutaj pytanie do użytkowników takich zestawów, czy zestaw ten daje radę przy ogniskowej 600 z ręki (wiadomo puszka nie ma stabilizacji, ale czy stabilizacja w obiektywie jest wystarczająca), szczególnie gdy jest zachmurzone niebo i raczej światła dużo nie ma ???. Czy zestaw ten do zastosowań jak podałem (przyrodnicza fotografia - amatorska) ma sens ? Wiem, sony A7 III jest w podobnej cenie i ma stabilizowaną matrycę, ale miałem puszkę w rękach i źle mi się ją trzyma, poza tym mam szkła canona (24mm, 17-40mm, 70-200mm) miałem też 400mm ale okazało się że stałka mi nie pasi więc się jej pozbyłem stąd pomysł na zooma. Poproszę o sugestie.

marfot
15-12-2020, 10:53
Najobszerniej jak dotąd się wypowiedzieli tu:
https://www.thephoblographer.com/2020/01/27/review-sigma-60-600mm-f4-5-6-3-dg-os-hsm-sports/

Lubię ich recenzje i potwierdzają mi się.

Nawet ze stabilizacją w body nie ma gwarancji efektywnego sumowania się skuteczności IS i IBIS. Przy pracy przez adapter polegałbym na stabilizacji obiektywu.

guru
16-12-2020, 09:45
dzięki za link, szkoda że tak niewiele tam napisali no i brak komentarzy innych, ale trudno może ja coś napisze jak już pofocę :-)

miszkoo
16-12-2020, 14:15
dzięki za link, szkoda że tak niewiele tam napisali no i brak komentarzy innych, ale trudno może ja coś napisze jak już pofocę :-)

Posiadam ten zestaw od sierpnia br. Wcześniej w miejsce R był 6DII. Ze względu na pandemię, mało zdjęć robiłem i nie przyzwyczaiłem się jeszcze do mniejszego korpusu, wyważenia całego zestawu i nie nabrałem jeszcze nawyków do szybkiej i intuicyjnej pracy...
Z optycznych właściwości jestem bardzo zadowolony (wcześniej TG2), zmiana body na duży plus za AF.

guru
16-12-2020, 15:44
ja przesiadam się z 5D mark II więc różnicę pewnie odczuję na plus :-)

--- Kolejny post ---

wcześniej miałem 400mm f5.6 ale często było mi za mało a czasami za ciasno dlatego pomysł na zoom i początkowo chciałem 100-400 ISII ale po opiniach w necie myślę że sigma 60-600 będzie dobrym wyborem

guru
16-12-2020, 21:47
zestaw zamówiony :-) poradźcie proszę jeszcze jaką kartę dokupić?

marfot
16-12-2020, 22:29
zestaw zamówiony :-) poradźcie proszę jeszcze jaką kartę dokupić?

Pomyśl o zasilaniu bo w bezlustrach Canona IS chodzi bez przerwy, gdy body jest aktywne.
W takim klocu jak ta Sigma nie wiadomo ile prądu to bierze.

miszkoo
17-12-2020, 10:30
Pomyśl o zasilaniu bo w bezlustrach Canona IS chodzi bez przerwy, gdy body jest aktywne.
W takim klocu jak ta Sigma nie wiadomo ile prądu to bierze.

Chyba nie jest tak strasznie, oryginalna bateria wystarcza mi na spacer kilka godzin po lesie. Wiadomo w dslr było dłużej. Kupiłem dodatkowo 4 zamienniki i jak dotąd nie musiałem w terenie zamieniać baterii. W sierpniu byłem na małych pokazach lotniczych i 4 godziny zdjęć seryjnych akumulator wytrzymał.

Mnie bardziej przeraża ciągła praca stabilizacji i ruchy soczewek podczas marszu i noszenia zestawu na pasku... słychać jak walczą z każdym ruchem i obawiam się o trwałość. Ustawiłem aparat na najkrótszy czas do wyłączenia, ponadto przycisk do uśpienia aparatu i dodatkowo podczas marszu dezaktywuję stabilizację na obiektywie. Zdarzało się, że aparat wybudzał się i soczewki pukały.

marfot
17-12-2020, 11:50
Mnie bardziej przeraża ciągła praca stabilizacji i ruchy soczewek podczas marszu i noszenia zestawu na pasku... słychać jak walczą z każdym ruchem i obawiam się o trwałość. Ustawiłem aparat na najkrótszy czas do wyłączenia, ponadto przycisk do uśpienia aparatu i dodatkowo podczas marszu dezaktywuję stabilizację na obiektywie. Zdarzało się, że aparat wybudzał się i soczewki pukały.

Wpinam body do uchwytu Peak Design na pasku plecaka to przynajmniej nie dynda na szyi i ekran niczego nie dotyka. Uspokaja się szybciej.Czas do wyłączenia oczywiście najkrótszy.
Jeśli szkło jest wpięte przez adapter to wyświetlenie zdjęcia zatrzymuje IS.

guru
17-12-2020, 14:06
dziękuję bardzo za wszelkie sugestie - wszystkie pomocne :-)
piszcie śmiało co jeszcze z praktycznego punktu widzenia - ja na pewno będę z tym zestawem spacerował po łąkach i lasach
i takie moje pytanie - nie można aparatu po prostu wyłączyć, żeby nie działał ciągle is w obiektywie - czy aż tak długo czeka się na gotowość od jego włączenia, żeby chodzić z włączonym ciągle ?

--- Kolejny post ---

fakt z 5D chodziłem z włączonym cały czas, bo wiadomo sytuacja może być na tyle nieoczekiwana i szybka, że nie ma czasu na zabawę we włączanie aparatu, ale czy na prawdę zawsze cały czas chodzicie z włączonym ? i i czy wyświetlenie zdjęcia (to do marfot) nie zżera za dużo baterii ?

miszkoo
17-12-2020, 15:33
dziękuję bardzo za wszelkie sugestie - wszystkie pomocne :-)

i takie moje pytanie - nie można aparatu po prostu wyłączyć, żeby nie działał ciągle is w obiektywie - czy aż tak długo czeka się na gotowość od jego włączenia, żeby chodzić z włączonym ciągle ?



Ja z przyzwyczajenia nie wyłączam aparatu, zdjęcia robię spacerując bez czatowni i zasiadek. Dzięki szybkiemu dostępowi, udało mi się w ten sposób w tym roku złapać zimorodka i dudka w locie :) To są ułamki sekundy.

W obiektywie aktywowałem opcję szybszego AF przez USB dock, ale jakoś nie odczuwam różnicy w porównaniu do nastaw standardowych, nie wiem z czego to może wynikać? Może przejściówka spowalnia komunikację z body...???

marfot
17-12-2020, 17:24
i takie moje pytanie - nie można aparatu po prostu wyłączyć, żeby nie działał ciągle is w obiektywie - czy aż tak długo czeka się na gotowość od jego włączenia, żeby chodzić z włączonym ciągle ?

... i czy wyświetlenie zdjęcia (to do marfot) nie zżera za dużo baterii ?

Wyłączanie aparatu jest tradycyjnie niepraktykowane. Coraz częściej jednak wyłączam body. Włączenie R jest bardzo szybkie. Na pewno szybsze niż np zdjęcie dekielka ze szkła.

Pomysł z wyświelaniem zdjęcia to raczej sposób na zatrzymanie IS. Oszczędności energii z tego nie ma.

guru
18-12-2020, 10:19
to jeszcze jedno pytanie: jaka karta ? czy wystarczy 64 czy lepiej 128 no i czy wystarczy UHS-I czy jednak szybszą warto UHS-II (wiadomo ta jest cenowo 100% droższa)

parman
18-12-2020, 11:12
Gdzieś na forum jest poruszony temat szybkości kart. Nie wiem czy przypadkiem nie w temacie o Canon R6.

marfot
18-12-2020, 17:32
to jeszcze jedno pytanie: jaka karta ? czy wystarczy 64 czy lepiej 128 no i czy wystarczy UHS-I czy jednak szybszą warto UHS-II (wiadomo ta jest cenowo 100% droższa)

2 lata temu gdy kupiłem R poczytałem kilka testów kart i nic praktycznego z nich nie wyrozumiałem oprócz tego, że szybsze karty są szybsze.
Kupiłem tanie Sandisk Extreme Pro 95MB/s UHS-I i takich używam. Do spowolnienia serii dochodzi po ok 100 zdjęciach, aparat jest zajęty ok. 3s po zatrzymaniu serii.
Do ambitnego 4K ta prędkość pewnie nie wystarcza.

guru
21-12-2020, 20:15
sprzęt dzisiaj dotarł :-) ... no w terenie to nosić to będzie wyzwanie

robcio
21-12-2020, 20:23
sprzęt dzisiaj dotarł :-) ... no w terenie to nosić to będzie wyzwanie

To nie sprawdzałeś przed zakupem, że zestaw to dobre 3,5 kilo :)?

parman
21-12-2020, 21:01
To nie sprawdzałeś przed zakupem, że zestaw to dobre 3,5 kilo :)?
Ale na siłce zaoszczędzi :D.
A na poważnie. Miłego użytkowania!

miszkoo
22-12-2020, 12:13
sprzęt dzisiaj dotarł :-) ... no w terenie to nosić to będzie wyzwanie

Szybko się przyzwyczaisz i nie będzie to już wyzwaniem :) Ja wspomagam się paskiem przykręconym do stopy obiektywu, aby nie męczyć dodatkowo rąk i aby nie drżały podczas focenia.
Życzę udanych kadrów :)

guru
04-01-2021, 14:42
No nie jest źle z noszeniem tego monstrum, daje radę. Ze spostrzeżeń w terenie, to całkiem nieźle radzi sobie AF na zwierzętach (na razie na moim psie i na drobnych ptakach) przy ustawieniach z wyszukiwaniem twarzy, choć i tu gubi obiekt poruszający się gdy znajdzie się on w którymś z narożników. Ale w porównaniu do mojego wcześniejszego 5D Mark II to jest super zmiana, jestem zadowolony. No i obiekt nie może być za daleko, wtedy też nie bardzo łapie. Dodatkowo przypisałem sobie do przycisków kilka (według mojego mniemania i potrzeb) ustawień i jest OK. Szkoda tylko że nie da się jednym kliknięciem zmieniać z FULL na CROPA i na odwrót (tylko można włączać opcję w której przeskakując między pozycjami można zatwierdzić dany wybór). Jedyna padaczka to żywotność baterii - to akurat mnie rozczarowało i to bardzo.

jotes25
04-01-2021, 14:46
No nie jest źle z noszeniem tego monstrum, daje radę. Ze spostrzeżeń w terenie, to całkiem nieźle radzi sobie AF na zwierzętach (na razie na moim psie i na drobnych ptakach) przy ustawieniach z wyszukiwaniem twarzy, choć i tu gubi obiekt poruszający się gdy znajdzie się on w którymś z narożników. Ale w porównaniu do mojego wcześniejszego 5D Mark II to jest super zmiana, jestem zadowolony. No i obiekt nie może być za daleko, wtedy też nie bardzo łapie. Dodatkowo przypisałem sobie do przycisków kilka (według mojego mniemania i potrzeb) ustawień i jest OK. Szkoda tylko że nie da się jednym kliknięciem zmieniać z FULL na CROPA i na odwrót (tylko można włączać opcję w której przeskakując między pozycjami można zatwierdzić dany wybór). Jedyna padaczka to żywotność baterii - to akurat mnie rozczarowało i to bardzo.

Napęd AF w Sigmie i stabilizacja ciągną sporo prądu. Polecam dokupić gripa albo przynajmniej kilka akumulatorów nosić w plecaku (używam zamienników Newell i sobie chwalę).

miszkoo
04-01-2021, 15:21
No i obiekt nie może być za daleko, wtedy też nie bardzo łapie.

Z mojego doświadczenia, w takich sytuacjach bardzo pomogło ustawienie czułości śledzenia AF na wartość maksymalną. Przy nastawie standardowej nie mogłem złapać ptaka na tle nieba, który był daleko - AF bez zatrzymania jeździł od końca do końca... Zmiana tego parametru i takie sytuacje nie występują.

Przy okazji zapytam - na ostatniej zielonej karcie "my menu" wśród funkcji do wyboru jest "Stabilizacja", ale z moim obiektywem ta funkcja jest nieaktywna i nie mogę jej sprawdzić. Miałem cichą nadzieję, że można tam skrócić czas pracy stabilizacji po zakończeniu ostrzenia... Czy ktoś może testował co się tam kryje?

guru
04-01-2021, 15:56
ooo super za podpowiedź z czułością śledzenia AF, u mnie to samo - na tle nieba lub w ogóle odległe góry z chmurami w tle fatalnie ostrzyło, a w zasadzie nie ostrzyło tylko przejeżdżało raz w jedną raz w drugą stronę, sprawdzę te ustawienia

guru
17-01-2022, 18:26
Zdarzyła mi się dziwna rzecz i to już drugi raz - mianowicie w okresie zimowym (na mrozie owszem, ale aparat w futerale i wyjmowany tylko na około 2-3 minuty, łącznie wyjęty był może przez 1-1,5h) padła mi bateria po ok. 4h ? a zapasowa niesiona w plecaku też okazała się martwa (tzn. aparat nie włączył się ani na chwilę). Po powrocie do domu włożyłem baterie do ładowarki i okazało się że po 10 sekundach bateria naładowana w 100% (ta zapasowa), a ta używana po około 1 minucie wykazała żywotność na około 70%. Miał ktoś z Was taką sytuację ?. Podpięty obiektyw: pierwszym razem 70-200 f4, drugim 17-40 f4.

Leon007
17-01-2022, 21:48
Na mrozie to jest normalne. Zapasową baterię w takich warunkach noś w kieszeni blisko ciała - wewnętrznej kurtki, koszuli, ostatecznie w spodniach.
Albo zainstaluj ogrzewanie do plecaka. ;)

lubie_kaktusy
20-06-2022, 10:07
ooo super za podpowiedź z czułością śledzenia AF, u mnie to samo - na tle nieba lub w ogóle odległe góry z chmurami w tle fatalnie ostrzyło, a w zasadzie nie ostrzyło tylko przejeżdżało raz w jedną raz w drugą stronę, sprawdzę te ustawienia
I jak dłuższe wrażenia z użytkowania tego szkła z erką? Chodzi mi przede wszystkim o AF, bo chcę kupić ten obiektyw i zastanawiam się jak sobie będzie radził z eye trackingiem. Dzięki!

cauchy
22-06-2022, 15:52
a bym chętnie sprawdził to szkło ;)

verasport
18-09-2022, 18:37
Używam z R6. Chętnie odpowiem na Wasze pytania. Uzywa się ok tylko ciężkie.

ludwich
19-09-2022, 00:33
Używam z R6. Chętnie odpowiem na Wasze pytania. Uzywa się ok tylko ciężkie.

Można gdzieś obejrzeć zdjęcia jakie robiłaś z tego zestawu?

verasport
19-09-2022, 20:10
Mogę dla ciebie zrobić. Jakie konkretnie parametry cie interesują? Robiłem bliskie portrety jak i dalekie plany jak np. Łabędzie. W obu przypadkach wszystko działa ok

ludwich
19-09-2022, 22:52
Mogę dla ciebie zrobić. Jakie konkretnie parametry cie interesują? Robiłem bliskie portrety jak i dalekie plany jak np. Łabędzie. W obu przypadkach wszystko działa ok

Bardziej mnie interesuje jak działa w sporcie.

Bangi
20-09-2022, 10:35
Co prawda nie miałem w rękach tej Sigmy, ale koledzy spotterzy chwalą.

Ketchup
26-09-2022, 08:32
Rok używałem 60-600 z R5 i dla mnie największym problem była waga która w połączeniu z mniej wydają stabilizacją powodowała dużo ruszonych zdjęć. Znajomi ze stabilnymi łapami używający z lustrami chwalą sobie. Optycznie narzekałem i gdyby nie moje trzęsące się łapy Sigma została by ze mną.
ps. R nie ma stabilizacji matrycy z tego co pamiętam więc opierasz się na stabilizacji Sigmy.