PDA

Zobacz pełną wersję : 350 i krzywy obraz



mruk
31-05-2006, 12:18
witam.
zauwazylem u siebie ostatnio robiac foty iz obraz widziany w wizjerze bynajmniej nie przeklada sie zdjecie. generalnie chodzi mi o poziom. test na zasadzie ustawiamy aparat na statywie i np linie horyzontu morza lub czegokolwiek w domu ustawiam w poziomie na punkty af. robimy zdjecie, patrzymy na kompie i mamy okolo 2 stopni przekrzywniena linii rzekomo poziomej. mial ktos taki objaw w swoim body? o bf iff na roznych szkłach juz nie wspomne. jutro jade do wawy i planuje odwiedzic żytnia. juz sie boje. zobaczymy co powiedza.
pozdrowienia

Andee
31-05-2006, 14:41
Moze masz krzywo wklejona matryce?

szycho
31-05-2006, 15:25
...ustawiam w poziomie na punkty af. robimy zdjecie, patrzymy na kompie i mamy okolo 2 stopni przekrzywniena linii rzekomo poziomej. mial ktos taki objaw w swoim body?...

A już myślalem, że tylko ja tak mam;) Tak czy siak, już inaczej pracuje mi prawa ręka (nanosze poprawke +/- kilka stopni) Czasami o tym zapominam i foty wychodzą ok. A może wcześniej krzywo trzymalem aparat...


Moze masz krzywo wklejona matryce?

A istnieje w ogóle taka możliwość?

KuchateK
31-05-2006, 15:47
Moze masz krzywo wklejona matryce?
Obstawial bym raczej krzywa matowke. Matryca jest troche bardziej precyzyjnie wlozona i solidniej zamocowana jak "luzno latajacy" plastik.

mruk
31-05-2006, 16:00
>Tak czy siak, już inaczej pracuje mi prawa ręka
noo tak ale tu jest sprzet na statywie. zdjecie robione samowyzwalaczem.

>Obstawial bym raczej krzywa matowke. Matryca jest troche bardziej >precyzyjnie wlozona i solidniej zamocowana jak "luzno latajacy" plastik.
ale jak to sprawdzic? generalnie podswietlenie kazdego punktu af indywidualnie dziala ok. nie widac zadnego przesuniecia.

Andee
31-05-2006, 16:41
Moze zafundujesz sobie do statywu glowice z libelkami, wtedy bedziesz pewien czy to krzywa matowka, zle wklejona matryca, czy tez masz jedna noge krotsza od urodzenia a do tej pory o tym nie wiedziales ;)

Ja stawiam na matryce, ponoc w Nikonach d50 to czesty "bonus" od firmy...

Polecam tez tego linka:

http://canon-board.info/showthread.php?t=10017

mruk
31-05-2006, 19:02
Moze zafundujesz sobie do statywu glowice z libelkami, wtedy bedziesz pewien czy to krzywa matowka, zle wklejona matryca, czy tez masz jedna noge krotsza od urodzenia a do tej pory o tym nie wiedziales ;)

ok przypuscmy ze statyw jest kaleką ale jezeli ustawiam poziomą linie na punktach af a na zdjeciach mam te 2 stopnie to kalectwo statywu nie ma wplywu :)
w sumie nie mam pomyslu jak to sprawdzic co mam pochrzanione. wkurza mnie to bo odruchowo szukam pion/poziom na bazie punktow af. dzisiaj jeszcze sprawdzilem swoja sigme i na iso100 1/60 pełnej dziurze 6.3 (200mm) mam jakies 6mm ff.

ciekawe czy jutro w serwisie zrobia mi to od reki :) bo drugi raz do wawy nie planuje za szybko wracać :)

Andee
31-05-2006, 19:40
To co widzisz na zdjeciu to moze byc wina perspektywy skrzywionej przez optyke obiektywu, co to za obiektyw?

Jak chcesz to dobrze przetestowac to zrob fotke obiektywem tele powyzej 100mm sciany ceglanej oddalonej od Ciebie o jakies 20m, oby tylko sciana krzywa nie byla ;)

mruk
31-05-2006, 22:47
To co widzisz na zdjeciu to moze byc wina perspektywy skrzywionej przez optyke obiektywu, co to za obiektyw?

Jak chcesz to dobrze przetestowac to zrob fotke obiektywem tele powyzej 100mm sciany ceglanej oddalonej od Ciebie o jakies 20m, oby tylko sciana krzywa nie byla ;)

szkło to Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/13
w opisie sa wykresy ktore moze cos powiedza o nim ale raczej nie jest to wina peryspektywy. testowane na rozne sposoby np na pudełkach z kodem kreskowym :) rowniez przy robieniu zdjec w slabo oswietlonych pomieszczeniach (kosciol, bez lampy) przy full dziurze i sporym zoomie zauwazam ze ostrzy przed punkt.
pozdrowienia, artur

mmw
03-06-2006, 21:43
jutro jade do wawy i planuje odwiedzic żytnia. juz sie boje. zobaczymy co powiedza.
pozdrowienia

Czy już coś wiadomo?

ms714033
03-06-2006, 22:20
... linie horyzontu morza lub czegokolwiek w domu ustawiam ... i mamy okolo 2 stopni przekrzywniena ...

Mam to samo ... morze mi odpływa w dół :???: A myślałem, że przy dociskaniu spustu przekrzywiałem automatycznie aparat. Teraz się już przyzwyczaiłem i bardziej się pilnuję, ale mając na uwadze problemy jak wyżej muszę to jeszcze raz przetestowac. Hmmm .... tylko do morza daleko :( :-D

Czekam z niecierpliwością na efekty Twojej wizyty u "magików" :mrgreen:

JarQ
03-06-2006, 23:39
Miałem taki objaw z wadliwym Tamronem 28-75 f2.8. Potem Piotr z Apcom.pl (niech Pan u wynagrodzi) wymienił mi na dobry egzemplarz i wszystko wróciło do normy. Pozdrowienia dla Niego bo nie musiał

piast9
04-06-2006, 12:00
??? :shock: Obiektyw skręcał obraz:?:

Paradox
04-06-2006, 12:23
Tak myslę,że to możliwe jeśli któraś z soczewek była wstawiona pod małym kątem a nie równolegle do płaszczyzny matrycy,ale to tylko moje spekulacje.

mruk
05-06-2006, 08:20
niestety nic nie wiadomo bo do serwisu to trzeba sie umawiac telefoniczne z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. nawet nie bylo szansy na sprawdzenie mimo iz mowilem ze jestem przejazdem i nie wiem kiedy bede ponownie. nadal wylewam wode z kadrze i nieostrze :)