PDA

Zobacz pełną wersję : Przesiadka z N na C



spiritus
16-11-2020, 01:32
Myślę nad przesiadką z N na C. W głowie mi siedzi R6. Czemu ten? Kolega kupił i pokazał mi jego możliwości, kilka obrazków, w co trafiał AF-em itp itd.
Pomijając fakt, że aparat to koszt ok 12k to ile musiałbym wydać na obiektywy? Celuję w używki (może coś na raty).
Nie znam obiektywów canona stąd to pytanie.

Co bym potrzebował?
Jakiś zoom typowo reporterski, fajna stałka 50-85mm (możliwe, że 50/1.2 albo wymienię zwyczajnie swojego arta na canonowskiego). Na początek dwa obiektywy powinno wystarczyć.

jinks
16-11-2020, 01:42
RFy klasy L są bardzo drogie. Zazwyczaj ok. 12k zł. Jeśli budżet ma znaczenie to...najczęściej jeśli chodzi o lepsze obiektywy warto zerknąć na EFy L i sigmy art.

Np. Canon 24-70/F2.8L II a jeśli chodzi o 50 to Sigma jest całkiem fajna.

W zasadzie bez podania budżetu można Ci zaproponować sporo możliwości.

spiritus
16-11-2020, 01:46
Szybko licząc ile mógłbym zyskać ze sprzedaży obecnego sprżetu i niewiele dokładając powinno być ok 20k.

Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/

jinks
16-11-2020, 01:52
Szybko licząc ile mógłbym zyskać ze sprzedaży obecnego sprżetu i niewiele dokładając powinno być ok 20k.

Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/Ja dla mnie sporo :) Arty używki są po 2200-2500zł. Zamiast C24-70 może być odpowiednik tamrona lub sigmy.

jinks
16-11-2020, 01:57
A może na początek 2 stałki? Ef35L+85L

spiritus
16-11-2020, 10:33
Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

--- Kolejny post ---

Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

robertskc7
16-11-2020, 10:43
Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

--- Kolejny post ---

Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

To w zasadzie tylko EF/RF 24-70L
Niestety, ale ten zakres w Canonie jest bardzo drogi i jak chcesz go koniecznie, to szukaj sigmy 24-70
Aczkolwiek jak wykorzystujesz go w pracy, to bym brał RF 24-70L

r_m
16-11-2020, 10:55
Myślę nad przesiadką z N na C. W głowie mi siedzi R6. Czemu ten? Kolega kupił i pokazał mi jego możliwości, kilka obrazków, w co trafiał AF-em itp itd.

Wiem, że nie na temat, ale czy oglądałeś u kogoś np. Z6? Nie, to nie Canon ;)

spiritus
16-11-2020, 11:01
Wiem, że nie na temat, ale czy oglądałeś u kogoś np. Z6? Nie, to nie Canon ;)

No właśnie nie. Jedynie patrzyłem na porównania w sieci.

tomfoot
16-11-2020, 11:47
A jakie masz szkła w systemie Nikona?

spiritus
16-11-2020, 12:01
N10-24/3.5-4.5, S17-50/2.8, S50/1.4 art, N70-300VR, T150-600G2. Tak więc i tak i tak wymiana obiektywów wymagana.

tomfoot
16-11-2020, 13:10
Jeżeli canon R to ze szkłami RF. To niestety będzie kosztować dużo. Jak musi być bezlustro, to masz Z6. I tyle. Ja bym wziął 5d4 z 16-35/4 i do tego 50+85+135 lub Nikon d780 w podobnym komplecie. No, ale wiadomo - dslr już zdjęć nie robi.

technik8pl
16-11-2020, 13:53
Jeżeli canon R to ze szkłami RF.
What? :) Mam odmienne zdanie. Na ten moment dla systemu R ze względu na stosunek jakości do ceny optymalnym wyborem są szkła EF. Mając to co mam nie mam pojęcia po co miałbym kupować odpowiedniki w wersji RF.


Ja bym wziął 5d4 z 16-35/4 i do tego 50+85+135 lub Nikon d780 w podobnym komplecie. No, ale wiadomo - dslr już zdjęć nie robi.
W obecnych czasach zakup lustrzanki to nieporozumienie... no chyba, że ktoś piszę pracę mgr na temat: "Wpływ czynników zewnętrznych na powtarzalność pracy układu AF w DSLR oraz dlaczego urządzenia typu USB DOCK nie rozwiązują problemu".

Jacek_Z
16-11-2020, 21:51
W obecnych czasach zakup lustrzanki to nieporozumienie... no chyba, że ktoś piszę pracę mgr na temat: "Wpływ czynników zewnętrznych na powtarzalność pracy układu AF w DSLR oraz dlaczego urządzenia typu USB DOCK nie rozwiązują problemu".
Wg mnie ten problem jest mocno wyolbrzymiony. Nagłaśniany przez osoby, które muszą kalibrować. Większość siedzi cicho bo nie musi kalibrować i nie chce się im dyskutować o problemie jaki ich nie dotyczy. Z tego co czytam fora N i CB to Canony mają większe problemy z optyką firm trzecich niż Nikon.

spiritus - zmiana na Canona Rx to wymiana Twojej optyki. To cie zaboli finansowo bardziej niż zmiana aparatu. Masz sporo szkieł. Finansowo to dasz radę na EF i z przejściówką, czyli to samo jakbyś kupił Nikona Z6, też praca z adapterem. T150-600 na D500 - masz niezłego cropa i 20 Mpx. Ekwiwalent 900 mm. jak podepniesz takie szkło do FF to stracisz na zasięgu. Nie wycropujesz aż tak mocno, bo stracisz na ilości Mpx. Chyba, że kupisz FF z gęstą matrycą. R5 chyba za drogi. Teraz przed premierą Z7II ludzie sprzedają wersję I, może to jest opcja?

Kolekcjoner
16-11-2020, 22:20
Wg mnie ten problem jest mocno wyolbrzymiony. Nagłaśniany przez osoby, które muszą kalibrować. Większość siedzi cicho bo nie musi kalibrować i nie chce się im dyskutować o problemie jaki ich nie dotyczy.


Podejrzewam że to jest efekt tego, że większość "zwykłych" użytkowników nie używa jasnych stałek. To nisza która jednak ma dość spore przebicie na forach i stąd wydaje się że takich problemów jest dużo.

jinks
16-11-2020, 22:42
A może spójrzcie na to tak: człowiek zobaczył u znajomego R6, możliwości jego AFu i matrycy i pomyślał, że zmieni swój aparat na dokładnie coś takiego :) nie chodzi tylko o zmianę na Canona tylko o konkretny model, drogi, ale jeszcze w jego zasięgu. Co tu kombinować. Kupić R6 i z 2-3 obiektywy do niego. Jeśli na Canony braknie budżetu to Tamron lub Sigma 24-70/2.8 są bardzo chwalone. Również na ML. Do tego jakaś stałka art 35, 50 lub 85 i będzie zadowolony.

candar
16-11-2020, 22:53
Myślę nad przesiadką z N na C.


Wiem, że nie na temat, ale czy oglądałeś u kogoś np. Z6? Nie, to nie Canon ;)

Mam Nikona Z6 i mam porównanie do matrycy Canona 5D III oraz nowych matryc w A7 III i Z6.

spiritus - nie widzę sensu przesiadki systemowej o ile siedzisz już w nikonie. Zostaną Ci przecież szkła S50/1.4 art, N70-300VR, T150-600G2, które wykorzystasz. Naprawdę warto wypożyczyć na testy Z6. Po ostatniej aktualizacji oprogramowania AF-a to całkiem inny aparat niż pokazywali w testach

Wg testów matryc DXO Z6 ma jedną z najlepszych matryc na rynku https://www.dxomark.com/nikon-z-6-sensor-review-targeted-performance/

5390

5391

Filmik z mozliwości Af-a w nikonie Z6 II


https://www.youtube.com/watch?v=oesE2ciWIqE&ab_channel=JaredPolin


spiritus - nie namawiam, ale pokazuję istniejące możliwości. Jeśli Twoje wymagania spełni wyłącznie R6 - to go kup i tyle.

Kolekcjoner
16-11-2020, 23:07
Mam Nikona Z6 i mam porównanie do matrycy Canona 5D III oraz nowych matryc w A7 III i Z6.

No tylko że z tego co kolega pisze to dla niego kluczowa nie jest matryca. Pomijając onanizowanie się wykresikami to możliwości współczesnych ML są pod tym względem bardzo zbliżone. Więc zmiana z tego powodu istotnie nie miałby sensu.

candar
16-11-2020, 23:17
No tylko że z tego co kolega pisze to dla niego kluczowa nie jest matryca. Pomijając onanizowanie się wykresikami to możliwości współczesnych ML są pod tym względem bardzo zbliżone. Więc zmiana z tego powodu istotnie nie miałby sensu.

W drugim zdaniu napisałem o tym, że AF też całkiem dobrze daje sobie radę i dałem nawet filmik. Wydaje mi się , że warto przeczytać również drugie zdanie a nawet trzecie i obejrzeć film z możliwościami AF-a w Z6 II.

BTW - Nikon Z6 II vs Z6 AF Comparison


https://www.youtube.com/watch?v=gKaZkCRShQk&t=715s&ab_channel=JaredPolin

Jacek_Z
17-11-2020, 01:19
Co tu kombinować. Kupić R6 i z 2-3 obiektywy do niego. Jeśli na Canony braknie budżetu to Tamron lub Sigma 24-70/2.8 są bardzo chwalone. Również na ML. Do tego jakaś stałka art 35, 50 lub 85 i będzie zadowolony.
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.

jinks
17-11-2020, 03:42
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.W swoim pierwszym poście piszę o zoomie reporterskim + jedna stałka :)

tomfoot
17-11-2020, 09:24
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.

Przecież zgodnie z prezentowanymi tu poglądami główną zaletą ML jest możliwość dowolnego wycięcia sobie wszystkiego z szerokiego kąta. Wystarczy więc jeden obiektyw.

mirror
17-11-2020, 10:19
niewolnictwo systemowe istnieje zawsze nawet jak zmieniamy kropa na fulfrejma, ba nawet jak zmieniamy lustrzankę na ML trzeba ten fakt zaakceptować i podejmować racjonalne decyzje, oczywiscie jeśli mamy już powyżej uszu aktualnie używanego systemu to nie ma problemu - możemy zostać miewolnikiem innego systemu :mrgreen: - tak naprawdę człowiek zwykle używa jednego lub dwóch szkieł reszta to dodatek czasem istotny ale tylko dodatek (zapchajdziura ognisowych bo się mam wydaje, szkło "a jak bym chciał zrobić coś z małą głebia ostrości", "u mnie na jeziorze widziałem ptaka z 300 metrów, ewentualnie sikorkę na podwórku - zrobię takie zdjęcia jakie się pojawiają w galerii na nikoniarzach", czy coś podobnego) - ale oczywiscie zawsze warto zmienić optykę na lepszą szczególnie tą optykę którą używamy, a system - gdybym był nikoniarzem to przy takich cenach kupiłbym D810 lun D850 i cieszyłbym bym sie fotografowaniem (co nie oznnacza że aktualnie używając canona mam jakieś obrzydzenie fotografując - wręcz przeciwnie)

candar
17-11-2020, 10:33
Dodam tylko, że pytający w wątku oprócz D500 (DX) ma również D700 (FX). Tak więc nie pozbywa się "całkowicie" DSLR-a, tylko zamierza zmienić D500 na coś innego.

Jacek
17-11-2020, 11:52
Doskonały sposób na REKLAMĘ firmy N na portalu firmy C.
Podsumowując wszystkie posty wystawione na tym portalu - firmy C,
wyszło że nie opłaca się i pozostanie w firmie N jest lepszym rozwiązaniem. :)

RadOs41
17-11-2020, 15:00
... Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/

W tym budżecie, kupisz używane, na których nie stracisz zbyt wiele jeżeli zdecydujesz się odsprzedać i kupić droższe rf: Canon ef 16-35/2.8 L II i Canon ef 70-200/2.8 L IS II. Pierwszy to koszt do 3k, drugi ok 5-5.5 k. np. przez olx od pierwszego właściciela - bez pośredników - w stanie bdb. Obydwa szkła super, ostre od 2.8 w całym zakresie ogniskowych, i bdb stabilizacja w tym drugim. Podpinam je do eRki za pomocą adaptera Canon.

candar
17-11-2020, 15:19
Doskonały sposób na REKLAMĘ firmy N na portalu firmy C.
Podsumowując wszystkie posty wystawione na tym portalu - firmy C,
wyszło że nie opłaca się i pozostanie w firmie N jest lepszym rozwiązaniem. :)

Zmiana systemu na dowolny inny nigdy się nie opłaca. A przynajmniej nie znam nikogo, kto by na takowej skorzystał. Swego czasu zmieniłem cały system Fuji XF z aparatem , szkłami i lampą na aparat z innego systemu i nie żałuję ani złotówki, choć każdy powie, że było to pozbawione sensu.

Podobnie jest w tym przypadku przy zmianie całego systemu Nikona na Canona R6. Decyzja należy wyłącznie do autora wątku i rozmaite komentarze tego nie zmienią. O tym, że zasadniczo zapytania tego typu mają przede wszystkim na celu utwierdzenie się w swoim założeniu - to już całkiem inna kwestia.

Jacek
17-11-2020, 17:46
Nie jestem onanistą sprzętowym, nie handluję sprzętem, ale wydaje mi się, że zawsze lub prawie zawsze zakup sprzętu w sklepie i późniejsza odsprzedaż wiąże się ze stratą. Nie pamiętam przypadków, żeby ktoś kupił w sklepie, i po jakimś okresie używania odsprzedał z zyskiem.
Chyba, że jest to rzecz unikalna, trudno dostępna. Mam kolegów, którzy całą stajnię Canona sprzedali, żeby wejść w Fuji. Czy na tym coś zyskali, . . . widocznie tak, to nie są laicy. Na pewno nie było to zysk finansowy, ale coś ich do tego skłoniło, może Tomek Sikora, Tadeusz Rolke albo jeszcze ktoś taki? Ja zmieniłem pełne wyposażenie Nikona na Canona, i jeszcze żyję. :) Nie ma opcji powrotu.

candar
17-11-2020, 18:13
Nie jestem onanistą sprzętowym, nie handluję sprzętem, ale wydaje mi się, że zawsze lub prawie zawsze zakup sprzętu w sklepie i późniejsza odsprzedaż wiąże się ze stratą. Nie pamiętam przypadków, żeby ktoś kupił w sklepie, i po jakimś okresie używania odsprzedał z zyskiem.
Chyba, że jest to rzecz unikalna, trudno dostępna. Mam kolegów, którzy całą stajnię Canona sprzedali, żeby wejść w Fuji. Czy na tym coś zyskali, . . . widocznie tak, to nie są laicy. Na pewno nie było to zysk finansowy, ale coś ich do tego skłoniło, może Tomek Sikora, Tadeusz Rolke albo jeszcze ktoś taki? Ja zmieniłem pełne wyposażenie Nikona na Canona, i jeszcze żyję. :) Nie ma opcji powrotu.

Nigdy nie mów nigdy ;) Co do Fuji , może skusił ich "średni" format a może inne rzeczy? Dla mnie generalnie logo producenta na aparacie nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsza jest możliwość podpięcia szkieł, które już mam i które chciałbym kupić/zmienić w przyszłości. Można nawet napisać - aparaty przemijają, dobre obiektywy zostają.

Jacek
17-11-2020, 18:31
U mnie nie ma opcji powrotu, nie dla tego, że N robi gorsze aparaty, absolutnie nie, tylko ja już jestem za stary na zmiany.
W ubiegłym roku minęło 50 lat jak fotografuję, i już mi wystarczy. Teraz jak chcę to robię, a jak nie to i tydzień czy dwa tygodnie aparatu nie wyciągam. Nic nie muszę i to jest piękne, robię kiedy chcę. Teraz każda zainwestowana złotówka mi się nie zwróci, czy to RP czy R6 bez różnicy,
nic nie musi na siebie zarobić, nic nie musi się zamortyzować.
Jest opcja, że zamienię RP na R6, ale może też być tak, że kupię R6 a RP zostanie, jako drugie body żeby szkiełek nie wymieniać.

jan pawlak
17-11-2020, 18:32
Nigdy nie mów nigdy ;) Co do Fuji , może skusił ich "średni" format a może inne rzeczy? Dla mnie generalnie logo producenta na aparacie nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsza jest możliwość podpięcia szkieł, które już mam i które chciałbym kupić/zmienić w przyszłości. Można nawet napisać - aparaty przemijają, dobre obiektywy zostają.

Tylko że technologia/aparaty się rozwijają.

Dobry obiektyw zaprojektowany np. dla lustrzanki (AF fazy) i rozdzielczości matrycy 24 Mpix, 5 fps itd. podpięty do współczesnego aparatu ML będzie brzytwą Ockhama dla możliwości tego aparatu, dla wszystkiego co nowe/doskonalsze w rozwoju technologii.
Ale to prawda, z nowszym aparatem będziesz pracował "jak przedtem" i miał wyniki "jak przedtem" takie na jakie "pozwoli" ten obiektyw czyli jeśli np. większa rozdzielczość, śledzenie oka itd. Cię nie interesują.

jp

aptur
17-11-2020, 19:07
Fajny post i temat. Ja się właśnie zastanawiam nad przesiadką w odwrotną stronę :)

marfot
17-11-2020, 22:07
Fajny post i temat. Ja się właśnie zastanawiam nad przesiadką w odwrotną stronę :)

U sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona ;)

Kolekcjoner
17-11-2020, 23:12
Fajny post i temat. Ja się właśnie zastanawiam nad przesiadką w odwrotną stronę :)
Ja już kilka razy miałem takie myśli tylko u mnie zawsze kończyło się na odpowiedzi na pytanie - co mi da taka zmiana?
Niestety zawsze odpowiedź była taka sama nic konkretnego na tyle żeby wartało to robić.

jan pawlak
18-11-2020, 03:49
Ja już kilka razy miałem takie myśli tylko u mnie zawsze kończyło się na odpowiedzi na pytanie - co mi da taka zmiana?
Niestety zawsze odpowiedź była taka sama nic konkretnego na tyle żeby wartało to robić.

Jesteśmy różni.

Miałem 5D3 i "marzyła mi się" większa rozdzielczość (duże powiększenia)
Stałem przed wyborem 5DS R czy przesiadka z C na S na Sony A7R2.
Rozumowo i ekonomicznie to był 5DS R.

Składamy się z rozumu i emocji, ja wybrałem A7R2.

jp

Kolekcjoner
18-11-2020, 03:55
Jesteśmy różni.

Miałem 5D3 i "marzyła mi się" większa rozdzielczość (duże powiększenia)
Stałem przed wyborem 5DS R czy przesiadka z C na S na Sony A7R2.
Rozumowo i ekonomicznie to był 5DS R.

Składamy się z rozumu i emocji, ja wybrałem A7R2.

jp

Tylko że u mnie dochodzi jeszcze dużo szkieł i kamery. Taka przesiadka to nie jest decyzja o zmianie jednej puszki.

jan pawlak
18-11-2020, 04:49
Tylko że u mnie dochodzi jeszcze dużo szkieł i kamery. Taka przesiadka to nie jest decyzja o zmianie jednej puszki.

Miałem 6 obiektywów C w tym 4 Lki, wszystkie wymieniłem na obiektywy S (kierując się rozdzielczością)
Główną przyczyną przejścia była ciekawość ML, teraz oceniam że to był dobry moment.

jp

tomfoot
18-11-2020, 09:35
Miałem 6 obiektywów C w tym 4 Lki, wszystkie wymieniłem na obiektywy S (kierując się rozdzielczością)
Główną przyczyną przejścia była ciekawość ML, teraz oceniam że to był dobry moment.

jp

Kiedy wracasz do canona?

spiritus
28-12-2020, 12:47
Oooo matko. Jaka tu się dyskusja rozwinęła (większa niż na nikoniarzach) :D

Końcem, końców nabyłem Z6 i tamrona 24-70/2.8. Jestem zadowolony ;)
D500 już sprzedane.

Ogólnie został mi jeszcze jeden obiektyw do sprzedania (10-24) i jak go opchnę to zacznę szukać okazji na nikkora Z 14-30/4

Jacek
28-12-2020, 13:12
Z ostatniego postu autora wątku wynika, że reklama sprzetu N, na portalu C przyniosla efekt. Co zresztą wydaje się logiczne.

Ketchup
08-07-2021, 19:54
To może ja odkopię wątek bo u mnie nastąpił właśnie rewers :) . Po 1,5 roku używania Z6 gdzie dawał mniej lub bardziej radę na wolnych sytuacjach (zawody na basenach, kosz i piłka nożna) porzuciłem system N. Stalo się to gdy zacząłem jeździć na lotniska i zobaczyłem co potrafi R5/R6 a ile brakuje mojej Z6. „N” w tym momencie jeśli chodzi o szybkie akcje został 3 lat za C i S. Nie dość że AF kuleje na szybkich akcjach to jest potężne opóźnienie na wizjerze - efekt na 22 klatki samolotu który na mnie leci miałem 1,5 klatki względnie ostrej :( . Stojący koło mnie koledzy z R5 i R6 8 ostrych na 10 :( . No więc straciłem dużo ale zmieniłem na R5 + Sigma 60-600 i po pierwszych godzinach już nie żałuje straty systemie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jacek_Z
08-07-2021, 23:51
Bo Z6 jest 3 lata za R6. Współczesnym dla R6 jest Z6 II. Po coś tam wsadzili ten drugi procesor.

Ketchup
09-07-2021, 03:03
Bo Z6 jest 3 lata za R6. Współczesnym dla R6 jest Z6 II. Po coś tam wsadzili ten drugi procesor.

Wsadzili i nic nie pomogło jeśli chodzi o evf lag bo wizjer został ten sam. Sam AF do wolnych akcji i kotletów,komunii,wesle w Z6 był już wystarczający a w Z6 II dali wykrywanie oczu w strefach ale same algorytmy wiele się nie zmieniły jak patrzę na wyjęte z pudełka R5. Miałem Z6 II i Z7 II w rękach ale przy szybkich akcjach nic nie zmieniło się - tutaj na filmie kolejnych 60 s pokazują jak wyglada lag na wizjerze i AF przy stałce 500 mm f/4 wiec szkle droższym niż aparat https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=895 Konkluzja do sportu i szybkich akcji albo stary Nikon D850/D500 lustro albo Canon R5 .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

candar
09-07-2021, 13:06
Bo lepiej jest wmówić sobie, że warto było wydać te 20k zł na R5. Piszę bez złośliwości, bo mam znajomych używających Z7 do sportu i przyrody , którzy nie mają problemu z szybką "akcją". Wystarczy dokładnie poznać aparat - ustawiając go pod siebie.

6499

6500

Ketchup
09-07-2021, 13:15
candar
Nie wiesz co robię ale lepiej dosrać od razu że pewnie przez 2 lata nie nauczyłem się robić Z6.
Ta czapla co ma udowodnić że co lata szybciej niż np. to :
https://flic.kr/p/2kUnU1A
albo to https://flic.kr/p/2jV45tE
a może to F15 ;) https://flic.kr/p/2kVRZ8j.
Już pomijam że taka czapla to pewnie fotograf siedział z gimbalem na stanowisku w jednej płaszczyźnie robił poniżej trybu "H" - a na takim lotnisku trzeba robić z ręki wszystko przy prędkościach zupełnie innych na obiekty które poruszają w 3D.
Filmik który wrzuciłem też pewnie to małżeństwo fotografów przyrodniczych sfabrykowali https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=895 pokazujący opóźnienie ekranu i lag wyświetlacza :) ?
Z6 przez te 2 lata robiłem 3 ligę piłki nożnej, robiłem koszykówkę i zawody na basenach - da się tylko jakim kosztem ilości nietrafionych klatek, rozwalonych kadrów bo obiekt uciekł między 3 a 4 klatką :( .

Co do znajomych człowiek pracujący wiele lat w Nikonie ostatnio na pokazach lotniczych w Lesznie podpiął Z7 z 500 mm f/4 szkłem i po kilku razach szybko wrócił na D850 - tyle w temacie ;). Myślisz że taki http://www.hesja.pl/ nie przeszedł by dawno na Z7 II tylko się "męczył" na D850 i D500 - rozmawiałem z nimi z innymi foto loto nikoniarzami i kończyło się jak można czymś takim robić jeśli się obiektu nie widzi bo skacze przy "H+". W tym biznesie jeśli chodzi o bezlustra A1, R5 a Nikon lustra z 2017 roku D850 i D500 :( .

g69
09-07-2021, 13:24
;) to znaki szczególne kolegi Candara...zły system wybrałeś ;)) witaj na forum.. :)

A tak na poważnie,jakie bys jeszcze róznice zaznaczył oprócz af miedzy z6 a R-ką z praktyki?

Ketchup
09-07-2021, 13:55
;) to znaki szczególne kolegi Candara...zły system wybrałeś ;)) witaj na forum.. :)

A tak na poważnie,jakie bys jeszcze róznice zaznaczył oprócz af miedzy z6 a R-ką z praktyki?

AF dałoby się jakoś jeszcze ogarnąć np. na piłce jak widziałem że będzie rzut karny to blokowałem ostrość na słupku czy poprzeczce - problem wszystkich Zetek jest lag wizjera na najwyższym trybie seryjnym. Jak ktoś nie używa najwyższego trybu H+ to opóźnienia są mniejsze i przy wolniejszym sporcie/akcji da się coś działać.
Jeśli chodzi różnice mogę być nieobiektywny przez prawie 12 lat z Nikonem a R5 mam kilka godzin poza kilkoma godzinami na lotnisku od znajomych.
Jak na razie menu pionowe Zetek jest bardziej przemyślane niż poziomo kolorowe R5 - ale to kwestia przyzwyczajenia.
Układ przycisków w R5 od razu lepiej mi podszedł niż w Nikonie (chodzi o te przednie w pobliżu bagnetu w N vs lepsze rozwiązanie w C przycisków ala gwiazdka, tryb AF oraz pokrętło na tyle).
Z pewnością gorzej obsługuje się własne nastawy w R5 gdzie w Z6 mam fizyczne pokrętło i mogę to palcem przestawić z wyraźnym klikiem bez patrzenia się a tutaj "mode" i ekranik trochę słabo.

Generalnie ktoś może napisać że Z6 to było 3 lata przed R5 - prawda ale Z6 II gdzie dołożono 2xCPU i slot a tak poza tym w budowie nic nie zmieniono jest świeżo wydaną wersją. Mając większe ręce lepiej mi się R5 trzyma bo uchwyt jest większy. Do szału w R5 mnie na razie doprowadza główne pokrętło przy spuście ale to pewnie przejdzie.

Jeśli chodzi o obrazek to Z6 w mojej opinii od początku super wyciągała detale z niedoświetlonych partii obrazu, czasami na ciemnej hali po obróbce wychodziły naprawdę ciekawe kadry. W Canonie trudno mi na razie coś powiedzieć ale wydaje mi się ze jest na tyle ile mogłem na szybko sprawdzić trochę gorzej jest. Za to kolorystyka w R5 wydaje mi się bardziej naturalna chodź Z6 mi się podobała. Jeśli chodzi o balans bieli Z6 bardzo dobrze sobie radzi - wydaje mi się że lepiej od R5 ale muszę iść na swoja ulubioną halę z oświetleniem sodowym gdzie mam profile porobione pod Z6 zobaczymy co R5.
Generalnie Z6 a szczególnie wersje II gdzie poprawiono problemy z pracą w słabym oświetleniu z mocnymi punktowymi światłami typu klub/knajpa są super na studio/eventy/kotlety/wesela i to widać że był to ulubiony sprzęt ślubniaków. Dużo było ich na rynku wtórnym i można za małe pieniążki fajne body kupić dla ludzi którzy nie potrzebują max szybkiego i pewnego AF. Bardzo przyjemnie "szumi" gdzie łatwo to opanować obróbce, dobra stabilizacja - to są zdjęcia robione w podziemiach z ręki bez statywu nie żadna sesja tylko w ogonie wycieczki gdzie trzeba było doganiać iso 20 000 i więcej : https://flic.kr/p/2jsgKPn czy to https://flic.kr/p/2jskSj . Niestety po 2 latach stwierdziłem że to bez sensu żeby po dniu pokazów miał 6000 zdjęć a z tego może 100 jako takich do obróbki :(. Gdzie kolega stojący z R6 czy R5 miał na podobnym szkle 8 na 10 :( .
Wszystko się da zrobić nawet na Z6 udawało mi się robić na 1/40 ostry samolot https://flic.kr/p/2maiwG4 ale chodzi o powtarzalność i przewidywalność.

Jak porobię teraz kilka imprez nadchodzących to będę mógł więcej napisać ale to co robi AF R5 z Sigmami to jak dla mnie jest wart pieniędzy.

ps. A jedna rzecz mi się od razu w Canonie spodobała jak Z6 kupiłem to musiałem kupić czytnik XQD żeby zrobić uaktualnienia softu (krytyczne uaktualnienia bez którego chodziła Z6 bardzo słabo) bo przez kabel wgrywając się nie dało czyli kolejne 200 zł na start a w R5 zainstalowałem EOS Utility i bez problemu najnowsza wersja została zainstalowana.

ps1. Nikon użytkowników Z6 pierwszej generacji zrobił w ... niby potrzeba było 2xCPU żeby poprawić AF ale ludzie pisali żeby ograniczyć wide AF do małego wycinka matrycy tak jak w R5 jest i wtedy można celować ręcznie i procesor wspomaga. Przecież jak się ogranicza do 10 % matrycy myszkowanie po czujnikach ostrości to chyba potrzeba mniej mocy obliczeniowej a nie więcej i nie trzeba dokładać kolejnego procesora :( .

ps2. Ceny szkieł Canona są jakieś chore - Nikkor 200-500 f/5.6 z jedną najlepszych stabilizacji acz lekko oleistym AF można za 5000-6000 kupić gdzie Canon 100-400 to wydatek x2 już nie mówię o 100-500. Całe szczęście z tego co widzę Canon nie robi specjalnie akcji z utrudnianiem życia producentom trzecim jak Nikon Sigmie czy Tamronowi.

Proszę brać to przez pryzmat lekko zagubionego Nikoniarza który już nie miał siły i czasu czekać na Z9 które niby miało być na 4 kwartał 2021 ale pewnie jak znam życie dopłynie do PL w 2022 już. Nie chciałem się cofać do lustrzanek z 2016/2017 więc tracąc na zmianie systemu przeszedłem na bladą stronę Canona jak zawsze się śmiałem z kolegów :) .

g69
09-07-2021, 14:08
Dzieki za obszerny i merytoryczny wpis :) chyba dla innych moze okazać się bardzo pomocny :)

zdebik
09-07-2021, 14:08
Na dzień dzisiejszy R5 jest dość dobrym aparatem do wszystkiego. Bardzo udana konstrukcja.

Ketchup
09-07-2021, 14:13
Dzieki za obszerny i merytoryczny wpis :) chyba dla innych moze okazać się bardzo pomocny :)

Nie ma problemu coś więcej napiszę po kilku imprezach - każdy aparat ma swoje plusy i minusy, zależy do czego chcemy go wykorzystać zastosowania. Nie tak dawno rozmawiałem z gościem Z7 robi zdjęcia przyrodnicze - piękne orły itp. ale co się okazało, czatownia do tego głowica gimbala za cenę używanej Z6 prawie i szkło stało ogniskowy telezoom za cenę kompaktowego auta - plus jego doświadczenie - dlatego mu się udaje :) .


Na dzień dzisiejszy R5 jest dość dobrym aparatem do wszystkiego. Bardzo udana konstrukcja.
Jakby było z8 z dobrodziejstwem z7 II plus Af R5 nie byłoby mnie na tym forum ;).

robertskc7
09-07-2021, 15:07
A czemu nie sony a7 III ? Przecież tam jest wg wielu opinii najlepszy Af

Ketchup
09-07-2021, 15:23
A czemu nie sony a7 III ? Przecież tam jest wg wielu opinii najlepszy Af

Nie wydaje nie się ze a7 III jest lepsze - w Lesznie na pokazach Sony wystawiło stanowisko testowe i A1 wcale w porównaniu z R5 nie wypadł aż tak dobrze jak kosztuje. Kolega który robi zdjęcia lustrem D850 i miał testowy R6 twierdził że lepszy Canon lepszy - ja po Z6 i tak byłem oczarowany A1.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jacek_Z
09-07-2021, 18:06
W bezlustrach bardzo ważna jest konfiguracja. Ciekawe czy sobie wyłączyliście podgląd zdjęć w wizjerze.
Fps zależne od obiektywu. Kto to widział w lustrzankach?
Była mowa o Z6 i R6 a tu nagle porównujecie Z6 do R5. Czyli body starsze o 3 lata i 3x tańsze do topowego modelu Canona.

Ketchup
09-07-2021, 18:16
W bezlustrach bardzo ważna jest konfiguracja. Ciekawe czy sobie wyłączyliście podgląd zdjęć w wizjerze.
Fps zależne od obiektywu. Kto to widział w lustrzankach?
Była mowa o Z6 i R6 a tu nagle porównujecie Z6 do R5. Czyli body starsze o 3 lata i 3x tańsze do topowego modelu Canona.
FPS evf zależą od obiektywu - rozumiem :) - szczególnie np. jak testowałem to na topowym natywnym 24-70 2.8 oraz na stałce PF 500mm f/4 - i lag był taki sam jak na 200-500 5.6 Nikkora za jedyne 5 tys zł :) . Rozumiem też że wykonałem ponad 60 000 zdjęć na Z6 nie wiedząc jak ją skonfigurować - myślę że kończymy temat Nikona Z ;) .

Odnośnie Canona z tego co wiem R6 ma porównywalne AF do R5 a może ciut lepsze przez mniejszą matrycę, po drugie mowa była ogólnie o Zetkach ponieważ Z6 II i Z7 II czyli najnowsze bezlustra Nikona mają dalej ten sam wizjer co z Z6 więc cudownie on nie zniknął co pokazuje recenzja - mogę kilka innych podać gdzie też jest to wskazane :) . Po trzecie wrzucałem filmik gdzie pokazywali objawy laga wizjera i pracę AF dla Z7 II które jak wcześniej pisałem jest topem a z mojej perspektywy do zadań które ja robię nic nie zmieniono względem Z6. Kolejna sprawa R6 kosztuje mniej niż Z7 II z tego co pamiętam - więc argument o latach i kwocie się nie trzyma i myślę że należy zakończyć drążenie sprawy.
Generalnie Nikon na tą chwilę nie ma szybkiego bez lustra z pewnym AF żeby zabrać na lotnisko czy boisko i robić to co się chce robić a nie co przez przypadek wpadnie z serii :) .

ps. Porównaj sobie R6 za 13 tys zł ustawienia AF w tym wide poziomy (który do panoramowania się nadaje) z topowym droższym Nikonem Z7 II jakie on ma nastawy AF - ewidentnie widać który producent zakłada tylko pieski i kotlety a który bierze pod uwagę też sportowe wykorzystanie ;) . Zetki są super do wolniejszych akcji tutaj nie ma dwóch zdań ale nie ma co bronić w przypadku szybkich akcji - zrób to samo na któreś z Z6 II czy Z7 II z Sigmą 70-200 co tutaj pokazał "włochasz" nie żadnym natywnym 70-200 Nikkora to porozmawiamy :) https://youtu.be/okeedXcuCjI?t=263

Jacek_Z
09-07-2021, 21:47
1. Piszesz o doświadczeniu z Z6, a nie z Z6 II.
2. Co to znaczy ten sam wizjer? Tyle samo punktów? To nieważny parametr. Ważne co na niego podaje procesor.

atsf
10-07-2021, 00:46
candar
Nie wiesz co robię ale lepiej dosrać od razu że pewnie przez 2 lata nie nauczyłem się robić Z6.
Ta czapla co ma udowodnić że co lata szybciej niż np. to :
https://flic.kr/p/2kUnU1A


W przypadku poruszających się obiektów istotna jest ich prędkość kątowa, a nie bezwzględna liniowa. Spróbuj sfotografować startującą sikorkę z trzech metrów ;-)

Ketchup
10-07-2021, 01:01
1. Piszesz o doświadczeniu z Z6, a nie z Z6 II.
2. Co to znaczy ten sam wizjer? Tyle samo punktów? To nieważny parametr. Ważne co na niego podaje procesor.

Myślę, że temat wyczerpałem - dałem przykłady Z 7 II vs D850 gdzie tak samo zachowuje się Z6/Z7 pierwszej generacji, bez sensu to ciągnąć dalej. Dla mnie się liczy, że po wyjęciu z pudła Canona, naładowaniu aku pierwsze zdjęcia dały mi uśmiech od ucha do ucha. Gdzie w podobnych warunkach wcześniej była walka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ketchup
10-07-2021, 01:10
W przypadku poruszających się obiektów istotna jest ich prędkość kątowa, a nie bezwzględna liniowa. Spróbuj sfotografować startującą sikorkę z trzech metrów ;-)

Na pokazach dynamicznych samoloty stoją w powietrzu ;) -a jaskółki jeszcze szybciej latają i tak można dalej brnąc.
Dlaczego nikt nie odniesie się do tego fragmentu wcześniej wrzuconego testu D850 vs Z7 II gdzie zetka wygrała wszystko poza właśnie robieniem zdjęć ptaków? Gdzie pokazano jak AF lata po całym niebie i mewy nie może złapać gdzie widać przy tym opóźnienia a scenę dalej na plaży jeszcze lepiej to widać ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

candar
10-07-2021, 07:32
Jak wyjdzie na jesieni Nikon Z9 (“Stunning” AF tracking (better than the D6)) https://abfoto.pl/nikon-z9-zapowiedz-flagowca?gclid=CjwKCAjw55-HBhAHEiwARMCszkILXgGddgx-MieE7ZHOJdumMIY_x_spAwIa4aweC9DJnrSVyzUS_hoCsycQAv D_BwE#read to wrócisz do Nikona, czy zmienisz R5 na R3? http://blog.jeffcable.com/2021/07/yes-i-have-canon-r3-in-my-hands.html

Ketchup
10-07-2021, 07:57
Jak wyjdzie na jesieni Nikon Z9 (“Stunning” AF tracking (better than the D6)) https://abfoto.pl/nikon-z9-zapowiedz-flagowca?gclid=CjwKCAjw55-HBhAHEiwARMCszkILXgGddgx-MieE7ZHOJdumMIY_x_spAwIa4aweC9DJnrSVyzUS_hoCsycQAv D_BwE#read to wrócisz do nikona, czy zmienisz aparat na R3?

A czemu R3 ? Poczekam na R1 .
Skończmy temat bo coś mi wydaję że kolega ma jakiś "palący" problem z pewną częścią ciała - bo ktoś śmiał napisać źle o jego aparacie a do tego jeszcze miał czelność i środki na zmianę systemu :) .

candar
10-07-2021, 08:04
Jestem amatorem a nie profesjonalista i nie potrzebuje najnowszego sprzętu z hiper, mega AF-em. Tak więc jakby to nie ja mam "palący problem" i dawno przestałem gonić króliczka wykorzystując maksymalnie możliwości starych puszek. Próbowałem (jak widać bezskutecznie) uświadomić, że dowolnym aparatem można osiągnąć zamierzone cele. Ale jak widać, ani ja , ani znajomi się zupełnie nie znają używając starych i nowych aparatów ze stajni Nikona z nędznymi podróbkami AF-a. Dobry AF to wyłącznie w R5 i R6. Pozdrawiam i wielu udanych kadrów życzę.

ps.
napisałeś już wszystko, dałeś przykłady, wszystko już wiemy.

Ketchup
10-07-2021, 08:40
Jestem amatorem a nie profesjonalista i nie potrzebuje najnowszego sprzętu z hiper, mega AF-em. Tak więc jakby to nie ja mam "palący problem" i dawno przestałem gonić króliczka wykorzystując maksymalnie możliwości starych puszek. Próbowałem (jak widać bezskutecznie) uświadomić, że dowolnym aparatem można osiągnąć zamierzone cele. Ale jak widać, ani ja , ani znajomi się zupełnie nie znają używając starych i nowych aparatów ze stajni Nikona z nędznymi podróbkami AF-a. Pozdrawiam i wielu udanych kadrów życzę.

ps.
napisałeś już wszystko, dałeś przykłady, wszystko już wiemy.

Widzę jak wybiórczo czytasz i manipulujesz - pisałem o dwóch problemach czyli o evf lagu w trybie H+ oraz niedomagania AF - te dwie rzeczy mocno utrudniają to co robię. Gdyby tylko jedno z nic występowało to problemu by nie było.
Od pierwszego postu założyłeś że ty wiesz wszystko najlepiej. I za wszelką cenę próbujesz udowodnić swoją tezę.
Ja nie wtrącam się w twój gatunek fotografii - nigdzie nie napisałem ze Nikon ma coś nędznego - mało tego wielokrotnie pisałem że Z6 to dobry sprzęt ale nie w każdej dziedzinie. Pisałeś o znajomych i o swoich doświadczeniach pokaż tych znajomych zajmujących się fotografią lotniczą używających Z6/Z7 (może ich znam bo z kilkoma osobami mam kontakt i maja podobne poglądy i używają np zestawu D500 dynamika Z6 statyka lub wolniejsze akcje). Pokaż swoje zdjęcia lotnicze Z6 - jak nie masz zapraszam do Gdyni na koniec sierpnia będą pokazy (później Ostrava) udowodnisz swoją tezę. Do tego czasu pozwól, że ja zostanę przy swoich poglądach bazujących nie tylko na własnych doświadczeniach ale też na uwagach ludzi którzy siedzą w temacie foto lotniczego 15-20 lat i trochę już widzieli i przeżyli.

Ps. Jeśli wszystko da zrobić starszymi puszkami to po co Z6 brać , weź Zenita ET ma kilka rolek ORWO pokażesz mi że się mylę :).

totamten
10-07-2021, 08:51
Jestem amatorem a nie profesjonalista i nie potrzebuje najnowszego sprzętu z hiper, mega AF-em. Tak więc jakby to nie ja mam "palący problem" i dawno przestałem gonić króliczka wykorzystując maksymalnie możliwości starych puszek. Próbowałem (jak widać bezskutecznie) uświadomić, że dowolnym aparatem można osiągnąć zamierzone cele. Ale jak widać, ani ja , ani znajomi się zupełnie nie znają używając starych i nowych aparatów ze stajni Nikona z nędznymi podróbkami AF-a. Dobry AF to wyłącznie w R5 i R6. Pozdrawiam i wielu udanych kadrów życzę.

ps.
napisałeś już wszystko, dałeś przykłady, wszystko już wiemy.

Ano tak to jest w życiu Candar, jedni wolą szybkie samochody i piękne kobiety, inni piękne samochody i szybkie kobiety. Czytając z boku Twoją wymianę myśli i doświadczeń z Ketchupem, argument o Tobie i twoich znajomych jako kontra Ketchup i jego znajomi z Nikonami jest jak błądzący AF Z6 w rękach Ketchupa - nietrafiony, bo juz wybrał Canona i jest z niego bardziej niż zadowolony, Jest nadzieja, że może po 9 miesiącach odkryje, że jest za mało kanciasty...

zdebik
10-07-2021, 09:09
Ketchup na tym forum Canon to zło wcielone. Chwalimy system na S, N i F.

Ciekawe jaka była by sytuacja, gdyby R5 kosztował 3K PLN.

candar
10-07-2021, 11:05
Ano tak to jest w życiu Candar, jedni wolą szybkie samochody i piękne kobiety, inni piękne samochody i szybkie kobiety. Czytając z boku Twoją wymianę myśli i doświadczeń z Ketchupem, argument o Tobie i twoich znajomych jako kontra Ketchup i jego znajomi z Nikonami jest jak błądzący AF Z6 w rękach Ketchup - nietrafiony, bo juz wybrał Canona i jest z niego bardziej niż zadowolony, Jest nadzieja, że może po 9 miesiącach odkryje, że jest za mało kanciasty...

No i bardzo dobrze , że "Ketchup" jest szczęśliwy i zadowolony. O tym jest ten wątek - wszystkie inne aparaty i systemy są zawsze "nietrafione"a ich użytkownicy "błądzą", podobnie jak AF w ich aparatach.

--- Kolejny post ---


Ketchup

Ciekawe jaka była by sytuacja, gdyby R5 kosztował 3K PLN.

Pewnie jest jeszcze szansa, aby R3 tyle kosztował, wystarczy ładnie poprosić producenta ;)

--- Kolejny post ---


pozwól, że ja zostanę przy swoich poglądach bazujących nie tylko na własnych doświadczeniach ale też na uwagach ludzi którzy siedzą w temacie foto lotniczego 15-20 lat i trochę już widzieli i przeżyli.

Ps. Jeśli wszystko da zrobić starszymi puszkami to po co Z6 brać , weź Zenita ET ma kilka rolek ORWO pokażesz mi że się mylę :).
Ketchup Nie mam czasu na kopanie archiwum z fotami z analogów, ale odnośnie aparatów z rzekomo słabym AF robiłem reportaż na 7 Rajdzie Lotos Baltic Cup https://www.youtube.com/watch?v=qX9hJpOM22Y&ab_channel=tomaszatmo przy padającym śniegu (dekadę temu) - vide zdjęcie wykonane https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.18172-8/175601_166076696775797_2285331_o.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-3&_nc_sid=cdbe9c&_nc_ohc=zZ62F0bmGcIAX9fjjbN&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=54b6d0d039a69946a25ae1cc4bb35cf5&oe=60EE429B Canonem 5D na środkowym czujniku AF z 70-200 2,8 L IS , też motocross https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.18172-8/135791_155155051201295_5944087_o.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-3&_nc_sid=cdbe9c&_nc_ohc=Dv4H_8qyD0oAX8Kh9QJ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=66fe39e0fe633f2eca0381c4eefc9ae7&oe=60EF5059 - tak więc wciąż nie uważam, że bez AF-a z hipernapędem z milionem punktów nie da się zrobić dobrych i celnych Zdjęć. A w Gdyni być może porobię foty na Air Show o ile zdążę wrócić z urlopu. Będziemy mogli wymienić uwagi - na co liczę. Radzę się nastawić z góry na parkowanie daleko za centrum.

zdebik
10-07-2021, 13:35
Na szczęście technologia idzie do przodu i mamy wybór kiepski Nikon czy dobry Canon.

Kiedyś to Polonezem... hehehe

Ketchup
10-07-2021, 16:27
Ketchup Nie mam czasu na kopanie archiwum z fotami z analogów, ale odnośnie aparatów z rzekomo słabym AF robiłem reportaż na 7 Rajdzie Lotos Baltic Cup https://www.youtube.com/watch?v=qX9hJpOM22Y&ab_channel=tomaszatmo przy padającym śniegu (dekadę temu) - vide zdjęcie wykonane https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.18172-8/175601_166076696775797_2285331_o.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-3&_nc_sid=cdbe9c&_nc_ohc=zZ62F0bmGcIAX9fjjbN&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=54b6d0d039a69946a25ae1cc4bb35cf5&oe=60EE429B Canonem 5D na środkowym czujniku AF z 70-200 2,8 L IS , też motocross https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.18172-8/135791_155155051201295_5944087_o.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-3&_nc_sid=cdbe9c&_nc_ohc=Dv4H_8qyD0oAX8Kh9QJ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=66fe39e0fe633f2eca0381c4eefc9ae7&oe=60EF5059 - tak więc wciąż nie uważam, że bez AF-a z hipernapędem z milionem punktów nie da się zrobić dobrych i celnych Zdjęć. A w Gdyni być może porobię foty na Air Show o ile zdążę wrócić z urlopu. Będziemy mogli wymienić uwagi - na co liczę. Radzę się nastawić z góry na parkowanie daleko za centrum.

Widzisz i cały czas nie rozumiesz o co mi chodzi - zafiksowałeś się do AF - ostatni raz to napiszę - głównym moim zarzutem było opóźnieniu wizjera w Z6. W lustrzance nie ważne ile klatek ustawisz zawsze będziesz widział obiekt - jak widzisz obiekt to celujesz na środkowy czujnik i trafiasz. W Zetkach co pokazywał filmik który wrzucałem - po pierwszych 1-2 klatkach następowało opóźnienie, przy szybko poruszającym się małym obiekcie prostopadle do fotografa trudno było go utrzymać - tak trudno to zrozumieć ?

Co do zdjęć rajdy samochodowe czy motocross to nie moja działa ale kilka razy byłem na imprezach. Może się mylę ale wg. mnie te kadry które pokazałeś nie były jakoś technicznie trudne - pierwsze wysoki kontrast biel-czerwień, tunel gdzie samochód najeżdża na fotografa, brak opóźnienia bo to lustrzanka więc jak piszesz środkowy czujnik do tego jasne i dobre szkło, trudno coś tu zepsuć. To ja ci w kontrze dam moje trzy zdjęcia wykonane ciemnym (5.6) 12 letnim obiektywem manualnym bo miałem uszkodzony silnik AF za 500 zł na którego pro fotograf taki jak Ty by pewnie nie spojrzał:
https://flic.kr/p/2hDyD35 - kilka chwil po przejeździe poprzedniego auta jeszcze kurz nie opadł, szybkie wtargnięcie na drogę zdjęcie i trzeba uciekać bo samochód się nie zatrzyma, ostrość wcześniej złapana na gałązkę krzaków - trzeba sobie radzić :)
https://flic.kr/p/2hDwDhE - tutaj nie widać tego ale z lewej strony była nawrotka i ostrość jest złapana na beczę, wyszło słoneczko więc światło dostałem max
https://flic.kr/p/2hDvVQb - tutaj ostrość była złapana na ten kamień na drodze.
Na każdym moim zdjęciu ruch jest przewidywalny jak na pokazanych Twoich przykładach, różnica jest taka że samo szkło Twoje kosztowało x10 tyle co moje manualne :).

Mając Z6 na meczach piłki nożnej też sobie radziłem z AF używając pola środkowego, ewentualnie łapiąc na stałych elementach gry (np. rzucie rożnym) ostrość na słupek czy poprzeczkę w zależności gdzie miałem stanowisko i czekałem na rozwój sytuacji. Póki robiłem stosunkowo wolne rzeczy Z6 mi nie przeszkadzało jednak na lotnisku od pewnego czasu zaczęła mnie drażnić więc czas na zmiany.

A jaka jest obecnie różnica mając R5 ? Przed chwilą wróciłem z testów na boisku koszykówki - na 320 zdjęć mam 300 ostrych reszta to jakieś moje kombinacje, zabawy stabilizacją Sigmy 60-600 albo ruszone bo ręką omdlała pod koniec. Już widzę, że zmieni mi się mój styl pracy - nie muszę iść na ilość klatek bo może coś zostanie w kadrze i będzie ostre, tylko skupić się na kadrze przy minimalnym wysiłku zapewnienia sobie ostrości :) . Aż nie mogę się doczekać żeby wziąć nowy sprzęt na sesję na lotnisku.

candar
10-07-2021, 18:42
Dyskusja akademicka. Wiadomo, że nowszy aparat Canon R5 z 2x większą matrycą i nowszym AFem za 4x większą kasę 20k zł przegoni kilkuletniego dziadka Nikona Z6 za 5k zł, w którym dopiero po aktualizacjach AF działa dopiero jak powinien. Nie wiem co i komu chcesz udowodnić, bo to oczywista-oczywistość, podobnie jak ta, że manualnymi szkłami też się się fotografować obiekty w ruchu (naprawdę nie chce mi się przekopywać swojego archiwum).

ps.
Zakończmy ww. cytatem: "kiepski Nikon czy dobry Canon".

Ketchup
10-07-2021, 18:44
Dyskusja akademicka. Wiadomo, że nowszy aparat Canon R5 z 2x większą matrycą i nowszym AFem za 4x większą kasę 20k zł przegoni kilkuletniego dziadka Nikona Z6 za 5k zł, w którym dopiero po aktualizacjach AF działa dopiero jak powinien. Nie wiem co i komu chcesz udowodnić, bo to oczywista-oczywistość, podobnie jak ta, że manualnymi szkłami też się się fotografować obiekty w ruchu (naprawdę nie chce mi się przekopywać swojego archiwum).

Zasadnicza różnica przy zmianach sprzętu foto polega na tym, że niektórzy zmieniają systemy dla dostępu do znakomitych szkieł różnych producentów a inni zmieniają system dla nowszego technologicznie aparatu ;)

Ostatni raz masz https://www.youtube.com/watch?v=31n0NJiFcvM&t=895s porównanie D850 vs Z7 II - obejrzyj od tego momentu 14:55 do 16 minuty . To nie jest Z6 mk1 nie jest Z7 mk1 - "staruszków" z przed 3 lat tylko porównanie obecnie najnowszego najdroższego bezlustra Nikona ze staruszkiem lustrem D850 z 2016 roku - może tak zrozumiesz bo już inaczej się nie da. Widzę jak czytasz co się do Ciebie pisze - ja o opóźnieniu na ekranie a Ty o AF i 3 letnim "staruszkowaniu". Zabrakło już Ci argumentów ?

W sumie to bez sensu dalej z Tobą pisać bo czytasz co chcesz, odpisujesz jak Ci wygodnie - już rozumiem ilość postów w Twoim liczniku :).

candar
10-07-2021, 18:51
W sumie to bez sensu dalej z Tobą pisać bo czytasz co chcesz, odpisujesz jak Ci wygodnie - już rozumiem ilość postów w Twoim liczniku :).

Zakończmy ww. cytatem: "kiepski Nikon czy dobry Canon".

ps.
a zaślepkę do gorącej stopki do Canon R5, której nie dostałeś razem z aparatem za 20k zł kupisz poniżej:
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/jjc-zaslepka-na-stopke-canon.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&utm_campaign=51729&pozostale

Ketchup
10-07-2021, 18:53
Zakończmy ww. cytatem: "kiepski Nikon czy dobry Canon".

ps.
a zaślepkę do gorącej stopki do Canon R5, której nie dostałeś razem z aparatem za 20k zł kupisz ponizej:
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/jjc-zaslepka-na-stopke-canon.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&utm_campaign=51729&pozostale

Ja zakończę tymi 60 sekundami https://www.youtube.com/watch?v=31n0NJiFcvM&t=895s czyli ludzie polecają Nikona D850 z 2016 albo Canona R5 do szybkiego sportu i przyrody :) .

candar
10-07-2021, 19:08
Ja zakończę tymi 60 sekundami https://www.youtube.com/watch?v=31n0NJiFcvM&t=895s czyli ludzie polecają Nikona D850 z 2016 albo Canona R5 do szybkiego sportu i przyrody :) .

Nie chce mi się komentować i przytaczać tego wszystkiego, co napisał Tobie Dariusz Breś w odpowiedzi na zapytanie o niecelne zdjęcia Nikonem Z6, ale jest zgoła inaczej niż tu piszesz.

Dariusz Breś: "jest jeden problem w D850 i D5, jest szybko ale... niecelnie. W zecie jest wolniej ale celniej, tak bym podsumował. Generalnie więcej trafień dostaję z Z 6II i Z 7II niż D850, D5 (mówię o dobrych warunkach). Przedwczoraj robiłem sesję, 450 zdjęć na Z 7II i uwaga: wszystkie celne. Coś co jest nieosiągalne na D850/D5, no co mam ci powiedzieć. Ja bym poszedł w skill a nie zdawał się na puchę. Bo pewnych rzeczy nawet sony A7IVR (A9) nie przeskoczy"(...) "zwracałem na to uwagę, często robiłem ptaka w wizjerze był a na foto tylko ogon, loool. A ty wiesz że usunęli ten problem w wersjach 2? bo to co widzę to chyba dostaję, albo jest już znikome bo nie jestem w stanie tego wyłapać." https://dariuszbres.pl/pojedynek-nikon-z7-vs-d850/

Naprawdę nie drążmy tego tematu ;)

Ketchup
10-07-2021, 19:19
Nie chce mi się komentować i przytaczać tego co napisał Tobie Dariusz Breś na zapytanie o niecelne zdjęcia Nikonem Z6, ale jest zgoła inaczej niż tu piszesz.

Dariusz Breś: "jest jeden problem w D850 i D5, jest szybko ale... niecelnie. W zecie jest wolniej ale celniej, tak bym podsumował. Generalnie więcej trafień dostaję z Z 6II i Z 7II niż D850, D5 (mówię o dobrych warunkach). Przedwczoraj robiłem sesję, 450 zdjęć na Z 7II i uwaga: wszystkie celne. Coś co jest nieosiągalne na D850/D5, no co mam ci powiedzieć. Ja bym poszedł w skill a nie zdawał się na puchę. Bo pewnych rzeczy nawet sony A7IVR (A9) nie przeskoczy".

Naprawdę nie drążmy tego tematu ;)

O ho ho wyciągamy wątki z grupy Nikon Z no proszę ale widzę sam sobie dalej przeczysz cytując Darka "W zecie jest wolniej ale celniej, tak bym podsumował" - czyli to samo co ja piszę na wolne akcje jest OK. Darek nie fotografuje lotnictwa tylko eventy/imprezy/kluby/portrety itp. - teraz cofnij się do moich tutaj postów i sprawdź co pisałem że Zetki do eventów kotletów i innych tego typu zleceń są idealne. Tak na marginesie to z Darkiem rozmawiając prywatnie ustaliłem Sigmę 60-600 i kilka innych rzeczy między innymi wie że R5 kupiłem :) więc żadnego wrażenia na mnie nie zrobiłeś, za to starasz się tworzyć atmosferę niedopowiedzeń. Ja mówię o jednym Ty o drugim - jeszcze w to Darka wciągasz - pokaż kiedy wrzucał ostatnio zdjęcia z lotniska, a nie sorry nie wrzucał, bo inne zlecenia robi - dziękuję kończę temat, jak widzę na temat zdjęć na manualu zrobionych które dałem w kontrze do Twoich pro zdjęć z obiektywu za kilka tys. zł wykonanych jakoś nic nie odpisałeś ;) ?

ps. Nie życzę sobie żebyś do mnie po imieniu czy nazwisku pisał - wódki z tobą nie piłem i raczej widząc po zachowaniu nie zamierzam.

candar
10-07-2021, 19:39
plizzzz... Naprawdę zakończmy ten wątek. Tak, masz rację we wszystkim - Canon najlepszy , reszta producentów robi sprzęt do rzyci. A ja sam w rzyci był i ćma widzioł.


pokaż kiedy wrzucał ostatnio zdjęcia z lotniska, a nie sorry nie wrzucał, bo inne zlecenia robi - dziękuję
BTW - co zdjęć lotniczych Darka: https://dariuszbres.pl/foto/aerobaltic-2019/

Ketchup
10-07-2021, 20:05
pokaż kiedy wrzucał ostatnio zdjęcia z lotniska, a nie sorry nie wrzucał, bo inne zlecenia robi - dziękuję/QUOTE]
BTW - co zdjęć lotniczych Darka: https://dariuszbres.pl/foto/aerobaltic-2019/

A wiesz czym robił te zdjęcia bo z nim właśnie rozmawiam i ma świetny ubaw :) ? D850 i Sigmą 500 f/4 więc już zamilknij - co napisał o tobie nie będę powtarzał bo to prywatne, ale co napisał o Z6 proszę :


w starych wersjach lag zauważalny w nowych nie zwracam uwagi
focilem jety i to jest wolne jak diabli, tam af nie musi byc szybki tylko stabilny
bardziej sie boje plywania af na korpusach metalicznych
w poprzedniej wersji nie bylo ok
mialem problem ze zlapaniem af na niklowanym aucie

Co do kończenia wątku to ty zaatakowałeś mnie że wiesz lepiej i jak to że ktoś wydał tyle kasy :) i na tym zakończmy już ten wątek - źle zrobiłem że zmieniłem Nikona Z6 na Canona R5 :) .

candar
10-07-2021, 20:53
Ketchup - dobrze zrobiłeś zamieniając Z6 na R5 i zakończmy temat ;)

Jacek_Z
10-07-2021, 21:03
Ketchup, nie wiem gdzie tu jest Twoje imie i nazwisko.

Zauważ co sam cytujesz ze stwierdzeń Bresia:

..często robiłem ptaka w wizjerze był a na foto tylko ogon, loool. A ty wiesz że usunęli ten problem w wersjach 2?
...
w starych wersjach lag zauważalny w nowych nie zwracam uwagi
focilem jety i to jest wolne jak diabli, tam af nie musi byc szybki tylko stabilny
..
w poprzedniej wersji nie bylo ok..
Ja już pare razy pisałem, że porównujesz starego Z6 do nowych modeli Canona. Waśnie dodatkowy, drugi procesor, który przyspieszył pracę wszystkiego jest jedną z 3 różnic starych Zetek od nowych Z6 II i Z7 II. Zwracaj uwagę na szczegóły i nie wrzucaj wszystkich Zetek do jednego worka, bo mają podobny wygląd i cyferki.

Ja nie dyskutuje czy R5 ma lepszy AF, pewnie ma. Tylko to jest aparat 2-3 x droższy. Porównujesz różne półki i w dodatku różne generacje sprzętu. To tak jakbyś porównywał AF Canona 6D II z Nikonem D6.

Na marginesie samoloty nie są największym wyzwaniem dla AF. Wyzwaniem jest zmienność ruchu (prędkości i kierunku) rozpatrywane jako prędkość kątowa. Opisze to prościej. Samoloty pasażerskie na przelotowej lecą 800 km/h, a jakby stały w miejscu. Biegający za piłeczką kot to duże wyzwanie.

Ketchup
10-07-2021, 21:19
Ketchup, nie wiem gdzie tu jest Twoje imie i nazwisko.

Zauważ co sam cytujesz ze stwierdzeń Bresia:

Ja już pare razy pisałem, że porównujesz starego Z6 do nowych modeli Canona. Waśnie dodatkowy, drugi procesor, który przyspieszył pracę wszystkiego jest jedną z 3 różnic starych Zetek od nowych Z6 II i Z7 II.

Na marginesie samoloty nie są największym wyzwaniem dla AF. Wyzwaniem jest zmienność ruchu (prędkości i kierunku) rozpatrywane jako prędkość kątowa. Opisze to prościej. Samoloty pasażerskie na przelotowej lecą 800 km/h, a jakby stały w miejscu. Biegający za piłeczką kot to duże wyzwanie.

Jeśli w Zetkach drugiej generacji poprawili ( w mojej ocenie po testach nie) to czemu https://www.youtube.com/watch?v=31n0NJiFcvM&t=895s tutaj Z7 II ma takie same lagi ja miał mój Z6 I :) - już pomijam menu Z7 II i R5 odnośnie opcji AF - który ma bardziej rozbudowane i daje większe pole manewru ? Dobre Nie ważne skończmy temat bo każdy wie swoje - najważniejsze jest że zmiana przyniosła oczekiwany efekt :).

Co do samolotów pasażerskich to sorry ale robienie "autobusów" załadowanych pax'ami na pokładzie to nie moja bajka - taki https://flic.kr/p/2jV45tE Lim-2 kilkadziesiąt metrów nad ziemią(szkło 70-200 mm) to jest uczucie kiedy się czuje podmuch silnika. Tutaj nie ma czasu na proszenie modelki żeby się bardziej wypięła czy uśmiechnęła - nie te prędkości albo się ma ujęcie albo nie https://flic.kr/p/2jXh9wh :). Tu jest potrzebna stabilność i powtarzalność pracy całego zestawu - również fotografa bo licznik bije a w przypadku takiego jet'a rachunek przy dystrybutorze jest baardzo duży :) .

Skończmy temat - w fotografii chyba najważniejszy jest efekt a nie to czym zostało to zrobione. Jeden woli blondynki drugi brunetki ale nikt nikomu nie broni zmieniać preferencji no chyba że żona ;). Ja jestem zadowolony przeglądając dzisiejsze testy - pomimo że te Canony to mają jakieś tęczowe menu i zupełnie nielogiczne - co za szaleniec to wymyślił ;) :twisted: - tak wiem i tak nie pobije Sony :P .

totamten
10-07-2021, 21:49
plizzzz... Naprawdę zakończmy ten wątek. Tak, masz rację we wszystkim - Canon najlepszy , reszta producentów robi sprzęt do rzyci. A ja sam w rzyci był i ćma widzioł.

Candar, kolejny raz usiłujesz nami manipulować, nikt w tej dyskusji z posiadaczy sprzętu Canona nie był nawet w okolicach stwierdzenia "Canon najlepszy", a Ketchup przyznawania sobie "racji we wszystkim". Mam wrażenie, że od wielu wpisów w tym wątku dyskutujesz sam ze sobą (niby trzeba od czasu do czasu z kimś inteligentnym pogadać:p), bo nawet, popuśćmy wodze fantazji, gdyby ktoś stwierdził: Canon najlepszy - to co, nie wolno? Cyceron mawiał "usus est optimus magister" - doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, jeżeli się pomylił... errare humanum est, czyli jego sprawa i jego pieniądze i mnie i Tobie i innym wara do nich i jego wyboru. Żeby nie było - kilka miesięcy po nabyciu Canona R, ktoś prosił mnie o radę jaki aparat kupić do zdjęć i filmów ze ślubów i wesel zaczynając od zera. Bez namysłu powiedziałem Sony A7 mk III, bo wtedy w mojej ocenie wyrobionej także w oparciu praktykę forumowiczów, był to optymalny sprzęt do takich zastosowań. Pewnie jest wiele osób, które robi to samo R, ale będąc świadomy ograniczeń mojej eRki, poleciłem nowicjuszowi sprzęt, który wtedy był praktyczniejszy w takich zastosowaniach. W dobie istnienia R5 i R6, już nie byłbym taki odważny, bo dziś wybór jest po prostu trudniejszy, możliwości sprzętu się wyrównały, a o wyborze decyduje nie nazwa firmy, skuteczny marketing, snobizm, ani czym fotografuję ja i moi kumple, tylko specyficzne potrzeby, których ja, albo Ty Candar nie musimy wcale rozumieć!

candar
10-07-2021, 22:21
możliwości sprzętu się wyrównały

No tak. Bo przecież Nikon Z6 (entry-level) to zupełnie ta sama półka technologiczna, co R5 (semi-professional). Zapewne żadnego znaczenia nie ma również to, że Z6 Nikona to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkoweic Nikona a Canon R5 to już trzecia generacja bezlusterkowców pełnoklatkowych po R i RP (no i R6 po drodze). Takie tam drobiazgi.

Odnośnie zdjęć starszymi aparatami - 10 lat temu robiłem reportaże Canonem 5D na rajdach samochodowych i crossie pisałem oraz dałem przykłady tutaj: https://www.canon-board.info/threads/113711-Przesiadka-z-N-na-C/page7?p=1424586&viewfull=1#post1424586 Tak więc nie tylko AF się liczy.
--- Kolejny post ---


te Canony to mają jakieś tęczowe menu i zupełnie nielogiczne - co za szaleniec to wymyślił ;) :twisted: - tak wiem i tak nie pobije Sony :P .

Podobno ten, kto ogarnia stare menu w Sony ogarnie każde dowolne inne menu ;) Trochę w tym prawdy jest, ale pamiętaj o tym, że w Canonie i Nikonie wszystko kręci się odwrotnie i były przypadki zablokowania mocowania w bagnecie ;)

Ketchup
10-07-2021, 22:27
Ketchup, nie wiem gdzie tu jest Twoje imie i nazwisko.

Zauważ co sam cytujesz ze stwierdzeń Bresia:

Bo dokonał edycji po jakimś czasie, odnośnie Darka to zaczął również on pisać to jak miałem się odnosić - bezosobowo ? Żeby było śmiesznie z Darkiem jestem w kontakcie i był niezły ubaw :) .




No tak. Bo przecież Nikon Z6 (entry-level) to zupełnie ta sama półka technologiczna, co R5 (semi-professional). Zapewne żadnego znaczenia nie ma również to, że Z6 Nikona to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkoweic Nikona a Canon R5 to już trzecia generacja bezlusterkowców pełnoklatkowych po R i RP (no i R6 po drodze). Takie tam drobiazgi.

Odnośnie zdjęć 10-letnim Canonem 5D na rajdach samochodowych i crossie pisałem oraz dałem przykłady tutaj: https://www.canon-board.info/threads/113711-Przesiadka-z-N-na-C/page7?p=1424586&viewfull=1#post1424586



Znowu umiejętne omijanie niewygodnych faktów o których pisałem - R5 i R6 mają te same AF tak jak Z6 i Z7 oraz Z6 II z Z7 II ( Z6 nawet podobno szybszy bo ma mniej punktów do ogarnięcia - nie zauważyłem), więc jak piszę o R5 to chyba logiczne że tyczy się też R6 tak by z logiki wynikało. Druga sprawa daje video z testu Z7 II czyli najwyższego bezlustra 2 generacji Nikona odpowiednika R5 Canona i też źle :) zero reakcji, nawet próby wytłumaczenia że może specjalnie to zrobili. Przecież tam widać jak to się tnie jakbym swoją Z6 widział a to Z7 II topowy model - masakra tak jakbym pisał w innym języku - szkoda czasu :) .

candar
10-07-2021, 22:44
O jesssssssssssssssu

Nikon Z6 miał premierę 2018-08-23 równolegle z Canonem R z 2018-09-05. Jeśli chcesz coś do czegoś porównywać - to wyłącznie te dwa aparaty, bo tylko one mają porównywalne parametry techniczne!!!!!!

Zafiksowałeś się na porównanie R5 do Z6 niemożebnie ;) canon R5 to półka sony A9 i w Nikonie nie ma jej odpowiednika.

Ketchup
10-07-2021, 22:54
O jesssssssssssssssu

Nikon Z6 miał premierę 2018-08-23 równolegle z Canonem R z 2018-09-05. Jeśli chcesz coś do czegoś porównywać - to wyłącznie te dwa aparaty, bo tylko one mają porównywalne parametry techniczne!!!!!!

Hallo czytasz coś oprócz siebie - piszę od jakiegoś czasu o Nikonie Z7 II (wrzucam film pokazujący zaje...stą pracę jego wizjera i AF) który miał premierę 14 października 2020 roku ale co tam pisz dalej.

Ale jakby przyjąć twoją chorą logikę że Z6 jest entry-level niedomagającym już sprzętem to chyba dobrze zrobiłem że zmieniłem na full wypas funkiel nówkę R5 ? :lol: Albo może źle zrobiłem - bo się już pogubiłem - nie tak dawno pisałeś że na starszym sprzęcie zrobisz lepiej :lol:

W sumie w międzyczasie zrobiłem mały rekonesans, trochę opinii zebrałem, to nie pierwsze forum i nie pierwszy twój super aparat więc - tak masz rację źle zrobiłem przepraszam że zmieniłem Z6 na R5 :lol: więcej tego nie zrobię bye :lol:.

robcio
10-07-2021, 23:01
Zafiksowałeś się na porównanie R5 do Z6 niemożebnie ;) R5 to półka A9 i w Nikonie nie ma jej odpowiednika.


Nie widzę w tym nic dziwnego użytkownik porównuje coś nowego co kupił do czegoś co miał / ma. Wskazując na jakich polach widzi istotne dla siebie usprawnienia.

Jacek_Z
10-07-2021, 23:09
Ketchup, nie, Z6 i Z7 nie mają takiego samego AF, zresztą potem w nawiasie to potwierdzasz, że Z6 ma szybszy, bo mniej punktów, ja dopiszę, że Z7 ma dokładniejszy - mniejsze punkty. Każdy z tych modeli ma inną czułość AF, druga generacja zeszła też znacząco niżej jesli chodzi o detekcje (ze 2EV niżej, zależy jaki model).
Podejrzewam, że R5 i R6 też się różnią w niuansach. A to o niuanse biega.

Znowu umiejętne omijanie niewygodnych faktów .. .
Też je omijasz

Nikon Z6 miał premierę 2018-08-23 równolegle z Canonem R z 2018-09-05. Jeśli chcesz coś do czegoś porównywać - to wyłącznie te dwa aparaty, bo tylko one mają porównywalne parametry techniczne!!!!!!

Zakładam, że R5 ma najlepszy AF z omawianych tu aparatów. Natomiast odnoszenie go do Z6 (pierwszej generacji) wypacza mocno porównanie. Bo porównujesz podstawowe body, Nikona Z6 z roku 2018, kosztujące nowe, aktualnie 6100 zł do najnowszego Canona R5 z roku 2021, cena aktualnie 18400 - dokładnie 3x tyle co stary Nikon. Jest lepszy, nikogo to chyba nie dziwi, ma lepszy AF. Tylko nie pisz bzdur, że Nikony Z sie nie nadają do focenia samolotów, bo miałeś jeden stary model a uogólniasz to na wszystko.
Ty się nie musisz tłumaczyć, że zmieniłeś system, tylko nie pisz, że drugi system jest słaby, skoro nie jest. Musisz sobie udowadniać sensowność zakupu? Po co, to Twoje decyzje i nic innym do tego.
R3 podobno będzie miał wykrywanie samochodów i samolotów, to coś dla Ciebie.

Jacek_Z
10-07-2021, 23:22
Ketchup, gdybym miał kase to sam bym przeszedł na Canona R5, dla jasnej portretowej szklarni (typu 85/1.2, 50/1.2 70-200/2.8 24-70/2.8 i 135 jakiego jeszcze nie ma), a tak kupiłem Z7 II. Sęk w tym, że mam kilka Nikonów i od groma optyki (lustrzankowej, na FTZ, ale lustrzankę mam nadal i ona zostaje, a D850 planuję). Tylko szklarnia Canona R to gigantyczny wydatek, ze 4-5 szkieł po ponad 10k każde, plus R5 i drugie body rezerwowe to .. 80-90 tys. Dziękuję. To mi sie nie zamortyzuje, ja mam kilka lat do emerytury.

Nie widzę w tym nic dziwnego użytkownik porównuje coś nowego co kupił do czegoś co miał / ma. Wskazując na jakich polach widzi istotne dla siebie usprawnienia.
Ale jak ktoś zmieniał Canona 50D czy 600D na Sony A7 mk3 i pisał, że Sony jest lepsze to tu ludzi wk... bo porównywał nieadekwatne aparaty. Czyż nie?

Ketchup
10-07-2021, 23:29
Ketchup, nie, Z6 i Z7 nie mają takiego samego AF, zresztą potem w nawiasie to potwierdzasz, że Z6 ma szybszy, bo mniej punktów, ja dopiszę, że Z7 ma dokładniejszy - mniejsze punkty. Każdy z tych modeli ma inną czułość AF, druga generacja zeszła też znacząco niżej jesli chodzi o detekcje (ze 2EV niżej, zależy jaki model).
Podejrzewam, że R5 i R6 też się różnią w niuansach. A to o niuanse biega.

Też je omijasz


Zakładam, że R5 ma najlepszy AF z omawianych tu aparatów. Natomiast odnoszenie go do Z6 (pierwszej generacji) wypacza mocno porównanie. Bo porównujesz podstawowe body, Nikona Z6 z roku 2018, kosztujące nowe, aktualnie 6100 zł do najnowszego Canona R5 z roku 2021, cena aktualnie 18400 - dokładnie 3x tyle co stary Nikon. Jest lepszy, nikogo to chyba nie dziwi, ma lepszy AF. Tylko nie pisz bzdur, że Nikony Z sie nie nadają do focenia samolotów, bo miałeś jeden stary model a uogólniasz to na wszystko.
Ty się nie musisz tłumaczyć, że zmieniłeś system, tylko nie pisz, że drugi system jest słaby, skoro nie jest. Musisz sobie udowadniać sensowność zakupu? Po co, to Twoje decyzje i nic innym do tego.
R3 podobno będzie miał wykrywanie samochodów i samolotów, to coś dla Ciebie.

Gdzie napisałem że system Nikona jest słaby ? Od samego początku piszę że do moich zastosowań Z6,Z7 czy nowa generacja Z6 II i Z7 II nie wniosła tego co oczekiwałem. Nie dałem filmu Z6 mk1 kontra R6/R5 - tylko dałem recenzję Nikon D850 czy Nikon Z7 II gdzie definitywnie wygrał Nikon Z7 II poza dziedziną która mnie interesuje i o której pisałem od początku.

Na spokojnie ustalmy co widać wciągu następnych 60 sekund na tym nagraniu https://www.youtube.com/watch?v=31n0NJiFcvM&t=895s ? Czy to jest prawidłowa praca wizjera i AF dla topowego bezlustra Nikona Z7 II - nie ma nic mocniejszego na rynku od Nikona na razie ? Oglądając ten kawałem już pisałem widzę to samo co miałem w Z6. Testujący fotograf też zwaraca na te opóźnienia uwagę i konkluzja jest jedna - w tej dziedzinie zostań na D850 a później pada stwierdzenie że dopiero Canon R5 dał większy komfort przy tego typu szybkich zdjęciach. Mówią to ludzie którzy są zawodowymi fotografami - recenzja jest o Nikona produktach i we wszystkich innych dziedzinach przez 17 minut Nikon Z7 II wygra poza tymi 60-90 sekundami :). Miałem Z6 2 lata, miałem do testów na lotnisku Z6 II i Z7 II - kolega ma zestaw D500+Z6 II ma te same obiekcje ale może jesteśmy wszyscy w błędzie czas pokaże :) .


Tak na marginesie bo dopisałeś o FTZ - z tego co widzę Canon nie utrudnia Sigmie, Tamronowi czy innym niezależnym dostawcom życia jak Nikon. Sigma 60-600 podpięta do R5 działa dla mnie idealnie czego się obawiałem, bo mając Z6 po aktualizacji któregoś firmware zaczął mieć problem Irix 15 mm 2.4 bo Nikon zmienił sobie zapis pewnych parametrów i profile w niektórych programach do obróbki przez pewien czas były zwalone. Dzięki przesłanym danym i testach od DxO dostałem licencję na kolejne rok na ich produkty :). Adobe chyba też poprawiał profil. Sigma Sport 70-200 2.8 nowa na Z6 pożerała baterie wyraźniej szybciej niż natywne szkło, wyraźnie przy tym szarpiąc (podobno to kwestia innego rodzaju silnika). Dawno temu na dx Nikona D7100 też mi po któreś aktualizacji Sigma 17–50mm f/2.8 przestała prawidłowo pracować tam chyba był problem z podglądem. Tak więc tutaj chyba będzie spokój w tej kwestii. W Canonie byłem zdzwiony że samych "FTZ" jest 3 rodzaje - wytargowałem sobie w zestawie z pokrętłem sterującym i okazuje się że jest to dobre bo można np. jako przysłonę to ustawić. W Nikonie Z6 tylko jeden przycisk w Sigmie dało się oprogramować.

Jak masz dużo szkieł to zawsze zmiana systemu boli, nie ważne w którą stronę, bo sprzedając/dając w rozliczeniu sprzęt każdy chce Cię "ograbić". Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co dalej i wszystko przeliczyć na spokojnie a później działać wg. możliwości. Mam nadzieje że kolejne 5-6 lat wytrzymam.

candar
10-07-2021, 23:51
Tak na marginesie bo dopisałeś o FTZ - z tego co widzę Canon nie utrudnia Sigmie, Tamronowi czy innym niezależnym dostawcom życia jak Nikon.

Życzę, abyś się nie zdziwił co do Canona bo Saymang już wycofał ze sprzedaży szkła AF z mocowaniem RF. Wszystko w tym wątku:
https://www.canon-board.info/threads/112740-Samyang-AF-85mm-f-1-4-RF/page22?p=1423724&viewfull=1#post1423724

i tu:
https://www.canon-board.info/threads/112740-Samyang-AF-85mm-f-1-4-RF/page22?p=1423729&viewfull=1#post1423729

no i to:
https://www.canonrumors.com/forum/threads/r5-firmware-1-3-disables-samyang-af-14mm-f2-8-rf.40339/

Dodam, że każde szkło niezależnych producentów (Sigma itp) założone pod bagnet RF pracować będzie na starych protokołach EF o wielokrotnie mniejszej przepustowości około 80 kHz. A potrzeby protokołu RF to częstotliwość taktowania 400 kHz (wg danych z internetu).



Na marginesie to do bagnetu Nikona Z przez adaptery Techart TZE-01 i MC-11 podpinam najnowsze szkła Sony FE, Canona EF oraz najnowsze Sigmy Art https://i.imgur.com/qwtiKLh.jpg pod bezlustra serii DG DN z mocowaniem Sony FE https://i.imgur.com/Cvy9Lpq.jpg Tak więc nie wiem kto, komu bardziej utrudnia życie z inną optyką niż natywna.

Jacek_Z
11-07-2021, 00:03
.Tak na marginesie bo dopisałeś o FTZ - z tego co widzę Canon nie utrudnia Sigmie, Tamronowi czy innym niezależnym dostawcom życia jak Nikon.
??? Nie wiem jak zoomy supertele, ale stałki Sigmy Art chodzą wszystkim bdb. Mam tylko 85/1.4 ale znam ludzi z innymi ARTami i oni sobie chwalą prace na bezlustrach, (choć kilka osób sie skarżyło na 35/1.4). W dodatku dziwna sprawa, bo Tamron podaje, że AF działa z obiektywami G2 (nowy soft do wgrania) tymczasem ja mam jedno starsze szkło Tamrona (24-70/2.8VC) i ... ono działa (AF). Choć niby nie powinno :)

Co do Sigmy 17-50/2.8 - ona i kilka innych źle pracowały na kilku korpusach lustrzanek Nikona, ale chyba za krótko jesteś canonierem by słyszeć o problemach we współpracy kundelków z lustrzankami Canona. Arty w systemie Nikona robiły furorę, w Canonie tak średnio, ludzie byli przez lata uprzedzeni do szkieł niesystemowych, bo to w Canonie było więcej przypadków złej współpracy.

Ketchup
11-07-2021, 09:07
??? Nie wiem jak zoomy supertele, ale stałki Sigmy Art chodzą wszystkim bdb. Mam tylko 85/1.4 ale znam ludzi z innymi ARTami i oni sobie chwalą prace na bezlustrach, (choć kilka osób sie skarżyło na 35/1.4). W dodatku dziwna sprawa, bo Tamron podaje, że AF działa z obiektywami G2 (nowy soft do wgrania) tymczasem ja mam jedno starsze szkło Tamrona (24-70/2.8VC) i ... ono działa (AF). Choć niby nie powinno :)

Co do Sigmy 17-50/2.8 - ona i kilka innych źle pracowały na kilku korpusach lustrzanek Nikona, ale chyba za krótko jesteś canonierem by słyszeć o problemach we współpracy kundelków z lustrzankami Canona. Arty w systemie Nikona robiły furorę, w Canonie tak średnio, ludzie byli przez lata uprzedzeni do szkieł niesystemowych, bo to w Canonie było więcej przypadków złej współpracy.

W sumie tylko sprawdzałem szkła które mnie interesują - czyli Canon też potrafi zaskoczyć i po aktualizacji coś przestawić ? Mam nadzieję że od Sportów 70-200 i 60-600 będzie się trzymał z daleka :) .

candar
11-07-2021, 09:37
czyli Canon też potrafi zaskoczyć i po aktualizacji coś przestawić ? Mam nadzieję że od Sportów 70-200 i 60-600 będzie się trzymał z daleka :) .

Fakt, masz nadzieję. To za mało.

Współpraca obiektywów Sigmy z Canonem R5 https://www.optyczne.pl/15541-nowo%C5%9B%C4%87-Wsp%C3%B3%C5%82praca_obiektyw%C3%B3w_Sigmy_z_Canon em_R5.html

1/Obiektywy powinny mieć aktualne oprogramowanie, a przynajmniej firmware w wersji 2.0.

2/W korpusie należy wyłączyć funkcję "Digital Lens Optimizer", a zamiast tego osobno uruchomić korekcję dystorsji, winietowania i aberracji chromatycznej, o ile oczywiście chcemy z nich korzystać.

3/Autofokus powinien działać w obszarze około 80% kadru w pionie i poziomie.

4/W przypadku obiektywów wyposażonych w stabilizację optyczną, stabilizacja matrycy w korpusie EOS R5 nie będzie działać, jeśli korzystamy z funkcji "Full-time MF". Tę ostatnią można włączyć lub wyłączyć z poziomu oprogramowania Sigma Optimization Pro.

5/Stabilizacja oraz autofokus w przypadku starszych obiektywów, nienależących do linii Art, Conteporary ani Sport, mogą nie działać poprawnie i zaleca się ich wyłączenie.

Warunki pracy wymiennych obiektywów Canon „EOS R” i SIGMA do mocowania Canon
https://www.sigma-global.com/en/news/2018/10/25/10769/

Warunki pracy obiektywów SIGMA do mocowania Canon EF z aparatem Canon EOS R6
https://www.sigma-global.com/en/news/2021/03/05/13052/

1. W przypadku wymiennych obiektywów SGV wprowadzonych na rynek przed 2017 r.* konieczne jest zaktualizowanie oprogramowania układowego obiektywu do wersji 2.00 lub nowszej.
* Rok wydania może być potwierdzony numerem edycji (A017, C015, itp.) wygrawerowanym na tubusie obiektywu.

2. Po ustawieniu funkcji Digital Lens Optimizer na [OFF] ustaw „Korekcja oświetlenia peryferyjnego”, „Korekcja aberracji chromatycznej” i „Korekcja dystorsji” funkcji „Korekcja aberracji obiektywu” na [WŁ.], aby uzyskać odpowiednią korekcję w zgodnie z charakterystyką optyczną każdego obiektywu.

3. AF może być używany w obszarze około 80% wysokości i 80% szerokości powierzchni czujnika.

4. W przypadku obiektywów bez mechanizmu OS (stabilizatora optycznego), stabilizacja obrazu w aparacie nie może być używana, gdy ustawienie Pełnoetatowe MF jest ustawione na „Pełne MF Wł.” za pośrednictwem SIGMA Optimization Pro . W przypadku korzystania ze stabilizacji obrazu w aparacie ustaw opcję „Pełny tryb MF” na „Pełny tryb MF WYŁ”.
* Domyślnym ustawieniem pełnego czasu MF jest „Pełny czas MF WYŁ”.

5. Stabilizacja obrazu nie działa optymalnie z wymiennymi obiektywami, które nie pochodzą z linii Contemporary, Art lub Sports. Podczas używania wyłącz ustawienie stabilizacji obrazu w aparacie lub wyłącz przełącznik OS dla obiektywów wyposażonych w mechanizm OS (stabilizator optyczny).

6. W przypadku wymiennych obiektywów, które nie pochodzą z linii Współczesny, Sztuka lub Sport, zaleca się korzystanie z MF, ponieważ może być trudne osiągnięcie wystarczającej szybkości i dokładności ustawiania ostrości, gdy używany jest AF.

7. Nie można go używać z telekonwerterem.

tomfoot
11-07-2021, 10:19
Ketchup czy podjąłeś dobrą czy złą decyzję zmieniając aparat gorszy na lepszy, to pokaże czas. Na pewno błędem było napisanie o tym na tym forum i wchodzenie w dyskusję z trollem.

robertskc7
11-07-2021, 10:42
Ketchup czy podjąłeś dobrą czy złą decyzję zmieniając aparat gorszy na lepszy, to pokaże czas. Na pewno błędem było napisanie o tym na tym forum i wchodzenie w dyskusję z trollem.

Gościu wszedł się pochwalić, że przeszedł na canona i jest zadowolonym użytkownikiem oraz poruszyć problem lagów w N. Został standardowo potraktowany ( zmieszany z błotem ) przez pewną osobę i jeszcze oberwało mu się od admina. Po przeczytaniu tego wątku ja pasuje i stąd zmykam. Musze się odizolować od tego negatywnego vibeu raz na zawsze. Tak. Uważam, że jakikolwiek związek z Candarem to prosta droga do choroby psychicznej - nawet związek przez wspólne forum.
Wie ktoś jak usunąć konto? To chyba najszybsza droga by tu przestać zaglądać.

zdebik
11-07-2021, 13:15
Dużo emocji, ale przynajmniej coś się dzieje. Czasem brakuje mi Pana Jana, na szczęście inni potrafią go zastąpić.

Rozbija się o pieniądze więc zapytam, jak długo musi się zwracać sprzęt aby był wart swojej ceny?

5-20-50 sesji (dni), pół roku? Pytam poważnie ponieważ podczas zmiany 5D3 na R5 nie myślałem o zarobkach, ale czy bym go kupił gdybym chciał mieć fun.

Ketchup
11-08-2021, 20:37
Tak na zakończenie pierwsza wizyta na lotnisku i nagle czasy rzędu 1/60s to żaden problem - to co na Nikonie Z6 powiedzmy 2/10 tutaj prosto z marszu bez obeznania z nowym system i inną wagą zestawu bo sama Sigma 60-600 waży prawie 3 kg uzyskuję 7/10 zdjęć :
6678
6679
6680
6681


o jetach nie będę wspominał bo tam jest prościej bo nie ma śmigła ;)

6682

Myślę że raczej będzie co raz lepiej bo sprzęt poznaję, zmieniam przyzwyczajenia - walczę kolorami bo Nikon miał inne - na tą chwilę uważam, że zmiana warta była wydanych pieniędzy. Te zdjęcia nie są jakieś wybitne i zwykłym lustrem można uzyskać pewnie lepsze w bardziej doświadczonych rękach - dla mnie liczy się że pojawiła się powtarzalność. Ale nagle z dnia na dzień nie podniosłem swoich umiejętności - raczej przestałem walczyć ze sprzętem. Mogę zająć się kadrem, techniką wykonania i mniej się martwić tym że coś się przytnie w najważniejszym momencie - to się dla mnie liczy najbardziej.

Tom77
14-08-2021, 21:54
Tak na zakończenie pierwsza wizyta na lotnisku i nagle czasy rzędu 1/60s to żaden problem - to co na Nikonie Z6 powiedzmy 2/10 tutaj prosto z marszu bez obeznania z nowym system i inną wagą zestawu bo sama Sigma 60-600 waży prawie 3 kg uzyskuję 7/10 zdjęć :
6678
6679
6680
6681


o jetach nie będę wspominał bo tam jest prościej bo nie ma śmigła ;)

6682

Myślę że raczej będzie co raz lepiej bo sprzęt poznaję, zmieniam przyzwyczajenia - walczę kolorami bo Nikon miał inne - na tą chwilę uważam, że zmiana warta była wydanych pieniędzy. Te zdjęcia nie są jakieś wybitne i zwykłym lustrem można uzyskać pewnie lepsze w bardziej doświadczonych rękach - dla mnie liczy się że pojawiła się powtarzalność. Ale nagle z dnia na dzień nie podniosłem swoich umiejętności - raczej przestałem walczyć ze sprzętem. Mogę zająć się kadrem, techniką wykonania i mniej się martwić tym że coś się przytnie w najważniejszym momencie - to się dla mnie liczy najbardziej.

Świetne zdjęcia, jak widać zmiana wyszła na dobre

zdebik
14-08-2021, 22:03
https://youtu.be/G8khzUB8LCI

Takie tam :)

candar
23-08-2021, 09:09
Dodam przy okazji, że ma LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 gość obok mnie (miejsca dla publiczności za barierkami) z powodzeniem fotografował wszystko co latało zestawem Nikon Z7 + Sigma 150-600 i bardzo sobie chwalił. Takie dziwne prawdopodobieństwo, że tak trafiłem bez wybierania celowego miejsca a cała reszta jechała na DLSRach i kompaktach (publika dookoła).

Ketchup
23-08-2021, 09:24
Dodam przy okazji, że ma LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 gość obok mnie (miejsca dla publiczności za barierkami) z powodzeniem fotografował wszystko co latało zestawem Nikon Z7 + Sigma 150-600 i bardzo sobie chwalił. Takie dziwne prawdopodobieństwo, że tak trafiłem bez wybierania celowego miejsca a cała reszta jechała na DLSRach i kompaktach (publika dookoła).

No widzisz a ja właśnie sobie rozmawiałem na Gdyni i później pisałem z gościem nikoniarzem co ma D500 i Z6 1 a na imprezie testował Z7 II i pisze „ Af z pustego nieba moment wraca na cel co w Z61 było niemożliwe” z tym ze miał podpięte 500PF wiec lepszego szkła tele od Nikona już nie ma i dalej pisze „Bardzo przeszkadza klatkowanie w serii lag ekranu niż af, trzeba się mocno skupiać”. Miał do swojej Z6 I podpięta sigme 60-600 i „Miałem też S60-600 podpięte, Lipa... Pompował af”.

Druga sprawa że to że jakiś pan chwalił nie znaczy co zrobił - pokaż mi jego zdjęcia bo chwalić to można wiele rzeczy.
Tak na marginesie chwalenia się to czemu usunąłeś panią w czerwonym z innej grupy przecież się nią też chwaliłeś ;) ? Piszę o tej od której biła czerwona aureola suwakami wykręcona. Pewnie wiesz o której bo po moim komentarzu usunąłeś ale jak coś służę zrzutem ekranu jak nie pamiętasz o którą chodzi ;).


Ja po Gdyni mogę tylko powiedzieć że muszę zmienić workflow bo jak się ma ileś ostrych kadrów w serii to później szkoda kasować a dyski nie są z gumy :). Generalnie po miesiącu od zmiany - nagle na R5 zacząłem „umieć” może to magia Canona.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

candar
23-08-2021, 09:54
Ale znowu wracasz do porównania Nikona Z6 z Canonem R5 ;) Było pisane wielokrotnie, że to całkiem różne aparaty wiekowo i technologicznie. Zupełnie do kogo innego kierowane i dodatkowo w chwili premiery Nikon Z6 dopiero raczkował w ML jako pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikona. Wyboru już dokonałeś i nie musisz się już utwierdzać w tym, że dobrze zrobiłeś. Podpowiem - DOBRZE ZROBIŁEŚ zmieniając stary aparat klasy Entry Level na nowy Full Prof.

Co do "umienia" oraz ww. "magii" użytkowanego aparatu to wyłącznie technologia i umiejętności wykorzystania posiadanego sprzętu o czym pewnie doskonale wiesz, bo workflow masz opanowany. Nowszy rocznikowo i technologicznie aparat z pewnością bardziej w tym pomoże - to oczywista-oczywistość. Generalnie to ja kocham swoje aparaty za każde zrobione nimi zdjęcie i żadnego z nich nie wyróżniam, choć każdy ma nieco inną filozofię obsługi. I to własnie to w nich lubię najbardziej, bo aparaty robiące wszystko za fotografa są nudne.

ps.
nie wiem o jakim moim zdjęciu piszesz, bo nie pamiętam abym coś usuwał. Ale bardzo mi miło, że mam w Tobie tak wiernego fana, który śledzi moją fotograficzną pasję w różnych miejscach.

Pozdrawiam gorąco.

TPS
23-08-2021, 10:09
No widzisz a ja właśnie sobie rozmawiałem na Gdyni i później pisałem z gościem nikoniarzem co ma D500 i Z6 1 a na imprezie testował Z7 II i pisze „ Af z pustego nieba moment wraca na cel co w Z61 było niemożliwe” z tym ze miał podpięte 500PF wiec lepszego szkła tele od Nikona już nie ma i dalej pisze „Bardzo przeszkadza klatkowanie w serii lag ekranu niż af, trzeba się mocno skupiać”. Miał do swojej Z6 I podpięta sigme 60-600 i „Miałem też S60-600 podpięte, Lipa... Pompował af”.

Druga sprawa że to że jakiś pan chwalił nie znaczy co zrobił - pokaż mi jego zdjęcia bo chwalić to można wiele rzeczy.



Z doświadczenia wiem, że to co dla jednych jest akceptowalne, dla mnie nigdy nie będzie. Każdy sprzęt ma swoje + i - i to co dla mnie jest -, dla kogoś może być OK. Kilka tygodni temu robiłem zdjęcia na zawodach skim bordowych i wymieniałem luźne uwagi z innymi fotografami. Po kilku ich zdaniach już wiedziałem, że o sprzęcie fotograficznym mało wiedzą, ponieważ są zamknięci w bańce własnych przekonań (błąd konfirmacji), czyli jak pańcia mówi, że woli DSLR i nigdy nie zrozumie posiadaczy ML, bo ona fotografuje śluby i lustro to lustro, albo pańcioch patrzy na mojego R6 i mówi, że Canon jest daleko za Sony (trzymając w rękach A7III). O czym tu dyskutować? Jeśli komuś (przykładowo) pasuje Z7 i Sigma 60-600, ponieważ z 1000 zdjęć połowę ma ostrą, to OK. Każdy swój aparat, który posiadałem dopychałem do ściany jego możliwości. Jeśli ktoś robi zdjęcia statyczne, np portrety i jest zadowolony z Canona R, czy Sony A7RII to przecież nie powie o swoim sprzęcie złego słowa.

Ketchup
23-08-2021, 10:09
Ale znowu wracasz do porównania Nikona Z6 z Canonem R5 ;) Było pisane wielokrotnie, że to całkiem różne aparaty wiekowo i technologicznie. Zupełnie do kogo innego kierowane i dodatkowo w chwili premiery Nikon Z6 dopiero raczkował w ML jako pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikona. Wyboru już dokonałeś i nie musisz się już utwierdzać w tym, że dobrze zrobiłeś. Podpowiem - DOBRZE ZROBIŁEŚ zmieniając stary aparat klasy Entry Level na nowy Full Prof.

Co do "umienia" oraz ww. "magii" użytkowanego aparatu to wyłącznie technologia i umiejętności wykorzystania posiadanego sprzętu o czym pewnie doskonale wiesz, bo workflow masz opanowany. Nowszy rocznikowo i technologicznie aparat z pewnością bardziej w tym pomoże - to oczywista-oczywistość. Generalnie to ja kocham swoje aparaty za każde zrobione nimi zdjęcie i żadnego z nich nie wyróżniam, choć każdy ma nieco inną filozofię obsługi. I to własnie to w nich lubię.

ps.
nie wiem o jakim moim zdjęciu piszesz, bo nie pamiętam abym coś usuwał. Ale bardzo mi miło, że mam w Tobie tak wiernego fana, który śledzi w różnych miejscach moją fotograficzną pasję. Pozdrawiam gorąco.

Sam zacząłeś znowu temat wspominając o Z7 który jest z tej samej parafii co Z6 :).

Co do fana i śledzenia muszę cię rozczarować akurat rzuciło mi się to zdjęcie jako przykład jak dla mnie słabej obróbki. Wielka plama czerwieni na tle niebieskiego szarego portu - trudno nie zauważyć a że to nie amator jak ja tylko profesionalista wszystko wiedzący który mnie „atakował” na forum to sobie zrzut zrobiłem. Po mojej uwadze na tamtej grupie i śmieszkach innych jakoś nie mogłem później znaleźć tego zdjęcia - może do poprawy poszło :). Jak chcesz mogę wrzuci tutaj ale myślę ze wiesz : ruda pani w czerwonej sukience oparta o barierkę w porcie od której włosów bije poświata czerwona jak na obrazach świętych w kościele :).


TPS ja jestem daleki od stawiania ołtarzyków jakiemuś systemowi bo każdy ma jakieś wady i zalety. Canon R5 tez nie jest idealny bo np. kolory mi nie pasują i walczę z profilem, wg. mnie tez ma inny szum niż Z6 gdzie tam iso 400 nie ruszałem zdjęć samolotu na niebie a tutaj w Canonie widzę szum i drażni mnie - może mam coś źle ustawione w odszumianiu w CC albo PS. Może pawel.guraj mi pomoże - sprawdzę jego nastawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

jinks
23-08-2021, 11:31
Co do fana i śledzenia muszę cię rozczarować akurat rzuciło mi się to zdjęcie jako przykład jak dla mnie słabej obróbki. Wielka plama czerwieni na tle niebieskiego szarego portu - trudno nie zauważyć a że to nie amator jak ja tylko profesionalista wszystko wiedzący który mnie „atakował” na forum to sobie zrzut zrobiłem. Po mojej uwadze na tamtej grupie i śmieszkach innych jakoś nie mogłem później znaleźć tego zdjęcia - może do poprawy poszło :). Jak chcesz mogę wrzuci tutaj ale myślę ze wiesz : ruda pani w czerwonej sukience oparta o barierkę w porcie od której włosów bije poświata czerwona jak na obrazach świętych w kościele :)

Mimo wszystko starajmy się trzymać poziom. Jak to mawiają równajmy do góry, nigdy w dół, zło dobrem zwyciężaj i takie tam... ;) Takie szukanie haków jest niefajne.

jinks
23-08-2021, 11:48
Z doświadczenia wiem, że to co dla jednych jest akceptowalne, dla mnie nigdy nie będzie. Każdy sprzęt ma swoje + i - i to co dla mnie jest -, dla kogoś może być OK. Kilka tygodni temu robiłem zdjęcia na zawodach skim bordowych i wymieniałem luźne uwagi z innymi fotografami. Po kilku ich zdaniach już wiedziałem, że o sprzęcie fotograficznym mało wiedzą, ponieważ są zamknięci w bańce własnych przekonań (błąd konfirmacji), czyli jak pańcia mówi, że woli DSLR i nigdy nie zrozumie posiadaczy ML, bo ona fotografuje śluby i lustro to lustro, albo pańcioch patrzy na mojego R6 i mówi, że Canon jest daleko za Sony (trzymając w rękach A7III). O czym tu dyskutować? Jeśli komuś (przykładowo) pasuje Z7 i Sigma 60-600, ponieważ z 1000 zdjęć połowę ma ostrą, to OK. Każdy swój aparat, który posiadałem dopychałem do ściany jego możliwości. Jeśli ktoś robi zdjęcia statyczne, np portrety i jest zadowolony z Canona R, czy Sony A7RII to przecież nie powie o swoim sprzęcie złego słowa.To prawda, że każdy ocenia ze swojej perspektywy i przez pryzmat własnych doświadczeń. Dlatego często trudno wybrać sprzęt dla siebie bazując na opiniach innych osób. Najlepszym, choć drogim sposobem jest osobiste przetestowanie pod kątem swoich potrzeb i oczekiwań.
Osobiście gdy coś komuś doradzam, czy wyrażam opinię biorę pod uwagę to, że będzie to subiektywne. Staram się jednak zaznaczać co dla mnie jest w tym istotne ew. brać pod uwagę to jak tego sprzętu będzie używał ktoś inny.

Myślę, że jednak stwierdzenie, że "DPAF v.2 w R6 i R5 jest bardzo wydajny i skuteczny w większości zastosowań foto" będzie dosyć obiektywne :) Jeśli o to chodzi to jestem zachwycony moim R6. Przy zmianie wszystkich poprzednich dslr-ów głównym powodem była chęć posiadania lepszego AF, który wreszcie pozwoli na wygodną pracę z jasnymi stałkami. Tutaj to znalazłem. Sprawdzone w reportażu ślubnym i na moich dzieciach :) ale jak widać inni potwierdzają to również w sporcie, czy fotografii lotniczej.

Ketchup
23-08-2021, 11:48
Mimo wszystko starajmy się trzymać poziom. Jak to mawiają równajmy do góry, nigdy w dół, zło dobrem zwyciężaj i takie tam... ;) Takie szukanie haków jest niefajne.

Jakie haki - raczej ciekawostka ? Jeśli ktoś kreuje się być autorytetem w tego typu zdjęciach i jak widać po tym forum nie tylko w tego typu. Ocenia innych i zarzuca im jakieś braki umiejętności/wiedzy, sam powinien trzymać poziom żeby inni oglądając jego prace mogli się czegoś nauczyć.
Pokazuje również że każdy może odbierać inaczej pewne rzeczy na zdjęciu a szczególnie na swoim.

Wracając do tematu będąc w Gdyni obserwując spotterski sektor i płot w mojej opinii bezluster N było mało w przeciwieństwie do luster wiec musiał mieć duże szczęście ze akurat bez specjalnego szukania trafił na Z7 i to jeszcze mk 1 bo na stoisku cyfrowe były wypożyczane mk 2 z tego co widziałem.

Temat zmiany jak dla mnie wyczerpany - to co chciałem osiągnąć zmianą osiągnąłem czyli to ja jestem teraz ograniczeniem w tym zestawie. Nie mogę się już zasłaniać że coś sprzęt niedomaga. Trzeba podnosić swoje umiejętności a szczególnie stabilności rąk bo Sigma 60-600 nie bierze jeńców przy 8-9 godzinach machania ostry helikopter na 1/60-1/100 s był dla mnie wyzwaniem a byli znajomi co 1/40 nie było dla nich problemem :) .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

candar
23-08-2021, 12:16
Mimo wszystko starajmy się trzymać poziom. Jak to mawiają równajmy do góry, nigdy w dół, zło dobrem zwyciężaj i takie tam... ;) Takie szukanie haków jest niefajne.

Też tak uważam. Chodzenie za kimkolwiek po sieci w wiadomym celu to przykład psychofana. A kolegę "Ketchup" chodzącego za mną i komentującego moje foteczki w rożnych miejscach w internecie po prostu zablokowałem i dlatego od tej pory nie widział już moich zdjęć i nie mógł ich komentować.

Co do obecności bezluster na LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 naprawdę było ich mało i szanse na spotkanie Zetek Nikona były nikłe. Po prostu było wolne miejsce obok gościa i był to totolotek , bo nie wiedziałam czym fotografuje do czasu wyjęcia aparatu i obiektywu (miał dwa aparaty i szkła: na zbliżenia 150-600 i zooma na szeroki plan). Odnosząc się do wypowiedzi "pan chwalił nie znaczy co zrobił" nie zaglądałem mu w ekran, ale potrafię rozpoznać po sposobie pracy osobę, która ma pojęcie o fotografowaniu ponaddźwiękowych samolotów. Nie zakładałbym, że ktoś mający gorszy aparat z innego systemu nie zrobi lepszych zdjęć, bo mógłbym się założyć, że ów gość zrobił foty lepsze ode mnie. Co nie będzie trudne, bo foty na airshow robiłem drugi raz w życiu, ale lubię to robić jeśli mam okazję.

Ketchup
23-08-2021, 12:26
Też tak uważam. Chodzenie za kimkolwiek po sieci w wiadomym celu to przykład psychofana.

A kolegę "Ketchup" chodzącego za mną i komentującego moje foteczki w rożnych miejscach w internecie po prostu zablokowałem i dlatego od tej pory nie widział już moich zdjęć i nie mógł ich komentować.

Co do obecności bezluster na LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 naprawdę było ich mało i szanse na to, że było wolne miejsce obok gościa z Nikonem Z7 + Sigmą 150-600 to był totolotek bo nie wiedziałm czym fotografuje do czasu wyjęcia aparatu i obiektywu (miał dwa aparaty i szkła: na zbliżenia 150-600 i zooma na szeroki plan). Odnosząc się do wypowiedzi "pan chwalił nie znaczy co zrobił" nie zaglądałem mu w ekran, ale potrafię rozpoznać po sposobie pracy osobę, która ma pojęcie o fotografowaniu ponaddźwiękowych samolotów. Nie zakładałbym, że ktoś mający gorszy aparat z innego systemu nie zrobi lepszych zdjęć, bo mógłbym się założyć, że ów gość zrobił foty lepsze ode mnie.

I proszę jak manipuluje candar jak widzę ludzie prawdę pisali - skomentowałem twoją tylko jedną - powtarzam jedną fotografię bo przypadkowo trafiłem ( i miałem powód bo była skopana obróbka) na nią na innej grupie foto a tu czytamy ze śledzę ciebie i komentuje twoje „foteczki” - liczba mnoga, sugerująca że było tego więcej. Masz jednak przerośnięte ego jak widzę, nie mam co robić tylko specjalnie ciebie śledzić [emoji1787].

Jak widzę to ty masz jakiś problem bo będąc na pokazach w Gdyni myślałeś o mnie i moim postach - nie omieszkałeś dzień po zakończeniu przybiec do wątku i próbować dalej udowadniać że moja zmiana była zła i nic nie umiem bo ktoś tam używał Z7 i był zadowolony - a i wydawał się tobie na znawcę tematu foto lotniczego bo dobrze pracował - normalnie kabaret :) .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ketchup
23-08-2021, 13:11
Na zakończenie polemiki w tym temacie z panem candar mam nadzieję że inni czytający ten wątek wyciągną odpowiednie wnioski kto tu za kim chodzi po internecie i myśli o kim na imprezach ( zaczynam się bać :) ). Jeszcze tylko wspomnę dla pełnego widoku o wcześniejszych wiadomościach candara w tym temacie gdzie pisał do mnie po nazwisku i imieniu które wziął z internetu - później wyedytował przed adminem :) .

Tom77
23-08-2021, 21:39
Na zakończenie polemiki w tym temacie z panem candar mam nadzieję że inni czytający ten wątek wyciągną odpowiednie wnioski kto tu za kim chodzi po internecie i myśli o kim na imprezach ( zaczynam się bać :) ). Jeszcze tylko wspomnę dla pełnego widoku o wcześniejszych wiadomościach candara w tym temacie gdzie pisał do mnie po nazwisku i imieniu które wziął z internetu - później wyedytował przed adminem :) .

Daj se spokój, czekam na twoje zdjęcia :)

Jacek_Z
24-08-2021, 09:39
.. Canon R5 tez nie jest idealny bo ..., wg. mnie tez ma inny szum niż Z6 gdzie tam iso 400 ... a tutaj w Canonie widzę szum i drażni mnie ..
Z6 24 Mpx a R5 45 Mpx.

zdebik
24-08-2021, 14:37
Z6 24 Mpx a R5 45 Mpx.Warto zobaczyc ten epizod.

https://youtu.be/gAYXFwBsKQ0

Ketchup
24-08-2021, 19:24
Daj se spokój, czekam na twoje zdjęcia :)
A co mam wrzucać jak przyjdzie "spec" i powie że on to by Nikonem czy Sony zrobił lepsze :)
No dobra kilka przykładów na szybko bo jeszcze nie przejrzałem całego materiału.

candar
24-08-2021, 22:08
Jeśli zupełnym przypadkiem mowa o mnie (Nikon/Sony) to żadnym "spcecem" nie jestem, bo po raz drugi w życiu robiłem zdjęcia samolotów na Airshow w Gdyni. Tu podziękowanie dla Bangi za świetny tutorial , który dużo wyjaśnia jak wykonać takie foty: https://www.canon-board.info/threads/99497-SAMOLOTY-obr%C3%B3bka-zdj%C4%99c-TUTORIAL i jest dla mnie autorytetem w tej dziedzinie fotografii. Poprzednio robiłem 5D III z EF 70-200 2.8 L USM IS + TC x1.4 i wszystko poszło do śmietnika, bo nie byłem zadowolony z ich jakości.

Piękne foty zrobiłeś i duża tu zasługa Sigmy 150-600, która raczej dominowała dopięta do różnych aparatów. Nie spinaj się proszę, gdy piszę o tym, że obecnie podobne zdjęcia można zrobić dowolnym nowym oraz starszym kilkuletnim bezlusterkowcem o ile ma się jako takie pojęcie jak go używać.

Piszę bez żadnych złośliwości, bo widziałem mnóstwo fajnych zdjęć z wielu różnych aparatów z tego wydarzenia i wiadomo że FPS i stabilna ręka fotografa przy takim zestawie mają tu duże znaczenie a klejący się do obiektu AF dodatkowo w tym pomaga.

ps.
Foty Lim-2 (nr boczny 602 i znaki rejestracyjne SP-MIG) oraz SBLim-2 (nr boczny 006 (SP-YNZ) to cukiereczek i pamiętam jak trudno było je "strzelić" razem ;)

ps.2
Jak wstawiasz to warto opisać fruwacza na zdjęciu. Przynajmniej ja tak robię, bo nie wszyscy wiedzą co jest na zdjęciu.

Pozdrawiam

TPS
24-08-2021, 23:25
Warto zobaczyc ten epizod.

https://youtu.be/gAYXFwBsKQ0

Warto :!:

Jacek_Z
24-08-2021, 23:50
Warto zobaczyc ten epizod.

https://youtu.be/gAYXFwBsKQ0
Wiem o tym doskonale. Sęk w tym, że narzekający na szumy nie skalują zdjęć na ten sam rozmiar druku, tylko patrzą na 100% na monitorach. No i widzą większy szum.

A tak naj, najprecyzyjniej, to jednak mniej Mpx daje minimalnie mniejszy szum, o ile mamy do czynienia z tą samą technologią, rokiem premiery matrycy danego producenta.

Ketchup
25-08-2021, 00:47
I kto tu jest psycho...fanem łażącym po tematach i imprezach :lol:.


Jeśli zupełnym przypadkiem mowa o mnie (Nikon/Sony) to żadnym "spcecem" nie jestem, bo po raz drugi w życiu robiłem zdjęcia samolotów na Airshow w Gdyni. Tu podziękowanie dla Bangi za świetny tutorial , który dużo wyjaśnia: https://www.canon-board.info/threads/99497-SAMOLOTY-obr%C3%B3bka-zdj%C4%99c-TUTORIAL Poprzednio robiłem 5D III z EF 70-200 2.8 L USM IS + TC x1.4 i wszystko poszło do śmietnika, bo nie byłem zadowolony z ich jakości.
Urzekła mnie twoja historia ale po co mi to piszesz ? Obiektywem 70-200 zrobiłem poniżej to zdjęcie (nie był to Canon) ale przecież nie mam pojęcia czego potrzebuję to już dawno ustaliłeś :lol:.
6737



Piękne foty zrobiłeś i duża tu zasługa Sigmy 150-600, która raczej dominowała dopięta do różnych aparatów. Nie spinaj się proszę, gdy piszę o tym, że obecnie podobne zdjęcia można zrobić dowolnym nowym oraz starszym kilkuletnim bezlusterkowcem o ile ma się jako takie pojęcie jak go używać.
Piszę bez żadnych złośliwości, bo widziałem mnóstwo fajnych zdjęć z wielu różnych aparatów z tego wydarzenia i wiadomo że FPS i stabilna ręka fotografa przy takim zestawie mają tu duże znaczenie a klejący się do obiektu AF dodatkowo w tym pomaga.

A ja nie uważam, że są piękne - są normalne i mają wiele do poprawy, i tym się właśnie różnimy - nie ma takiego ego jak ty. Pomijam już fakt że totalnie mi na twojej opinii nie zależy.
Kolejna sprawa naucz się czytać ze zrozumieniem co inni piszą a nie tylko co ty. Po pierwsze nie mam 150-600 tylko 60-600 po drugie pisałem, że właśnie kolega miał na imprezie podpiętą 60-600 do jak się okazało Z6 II - odpowiednik R6 (a nie Z6 I jak wczoraj napisałem). Jego uwagi do pracy tego obiektywu opisałem (pompowanie AF itp) ale po co czytać lepiej konfabulować i insynuować innym, że cię śledzę w internecie, żyć nie daję komentując twoje zdjęcia aż musiałeś mnie zablokować :lol: (żebyś się nie męczył ze mną ja również cię zablokowałem).

Po drugie piszesz, że drugi raz byłeś na imprezie ale za moment twierdzisz, że da się zrobić dowolnym starszym bezlusterkowcem takie zdjęcia no to daj jakąś mijankę ze swojego Z6 bo jakoś nie widzę w twoim wątku takich zdjęć - większość na małej prędkości albo w zawisie albo na szerokim kącie. Bez sensu znowu czcze gadanie się zaczyna - od 2 lat miałem Z6 (czyli dowolny starszy bezlusterkowiec) i jakoś mam odmienne zdanie na ten temat co się da łatwo a co się prawie nie da albo da się waląc 100 zdjęć licząc że kilka jakiś wyjdzie. Zresztą specjalnie wrzuciłem zdjęcia robione na bliskich przelotach a szczególnie mijankach które przy Z6 I czy Z6II (odpowiednik R6) były wg. mnie bardzo trudne do wykonania (przez opóźnienia na wizjerze) co potwierdził również znajomy o którym wcześniej pisałem, ale pewnie on też bredzi jak ja ;) więc skończmy ten temat kolejny raz.



ps.
Foty Lim-2 (nr boczny 602 i znaki rejestracyjne SP-MIG) oraz SBLim-2 (nr boczny 006 (SP-YNZ) to cukiereczek i pamiętam jak trudno było je "strzelić" razem ;)
Pozdrawiam

Co Limów to poprzednie zdjęcie wrzuciłem takie które może się innym podobać, dla mnie cukiereczkiem nie jest.
Trochę już okazji z Limami miałem i dopiero kilka dni po zmianie sprzętu udało mi się tego typu jak poniżej ostre zdjęcia z marszu zrobić - przypadek ?
6738
Raczej nie - lustrzaną z przed 5 lat D500 czy D850 bez problemu ale nie poprzednim moim aparatem.

Co do "razem" - ja sobie nie przypominam żebym był zainteresowanym tobą i twoimi problemami - miałem inne ciekawsze obiekty do fotografowania.
A na koniec bo nie zamierzam już więcej pisać z tobą. Zastanów się wpierw człowieka ośmieszasz, sprowadzasz do poziomu debila który niepotrzebnie wydawał pieniądze i zmieniał sprzęt, następnie robisz z niego stalkera opowiadając jakieś niestworzone rzeczy o wielokrotnym nagabywaniu na fb - a później piszesz do mnie "bez żadnych złośliwości" ? Odznacz śledzenie mnie albo tego wątku bo chyba ci się pomyliło kto kogo obserwuje. Nie zamierzam więcej odpisywać na twoje "mądrości" bo szkoda moich zasobów - rób swoje "modne zdjęcia" i daj innym żyć.

candar
25-08-2021, 08:41
Podsumowując cały watek (aby czytający nie musiał przebijać się przez 12 stron bezsensownej dyskusji) - zgodnie z opinią Pana "Ketchup" bezlusterkowacami Nikona i Sony nie da się fotografować, bo lagują i pompują z tele Sigmy. Dalsza polemika nie ma sensu.

robertskc7
25-08-2021, 09:58
Hmmmm ciekawe, bo moje wnioski są zupełnie inne. Zgodnie z opinią Pana Ketchup lepiej mu się pracuje na R6 niż na Nikonie Z, który wg niego ma lagi w wizjerze i pompuje Af. Ja tak to zrozumiałem.

zdebik
25-08-2021, 11:12
To że Nikon odstaje od konkurencji jeśli chodzi o AF nie podlega dyskusji. Jedyne czym się może brnić to IQ i ergonomia.

Wracając do Sony... najpierw mieli pierdyliard punktów AF którego. Canon nigdy nie miał ich dogonić. Wiele szkieł przez przejściówki, teraz tylko natyw. Ostatnio nawet wiele się nie słyszy o DR i wyciąganiu z cienia. Tylko ile tych szkieł mają. Zwykły Janusz i tak kupi kita, ale na dzielni już będzie wiedział co mówić dlaczego wybral najlepiej.

O specjalistycznych szkłach made by Sony też nie słyszałem (tilt shift, super macro).

Przejściówki to też tamat rzeka, ale w Canonie to tylko przedłużenie bagnetu. Nadal pozostajemy w jednym systemie i wszystko działa. Nie jakieś czary mary i inżynieria wsteczna.

Podsumowując, kogoś nie stać na Canona jest b.dobre Sony które jak by nie patrzeć, pocisneło gigantów to ładowania masy nowinek a nie kolejnego punktu AF. Tylko nie dorabiajmy do tego ideologii.

pawel.guraj
25-08-2021, 11:14
Ja na pokazy w zasadzie przestałem jeździć od czasu kiedy przerzuciłem się na Sony. Te kilka lat temu bezlustra do spottingu nie nadawały się zupełnie.
Dzięki Canonowi zacznę jeździć na nowo. Może A1 czy A9 to bym sobie dał radę, ale mój A7R4 do pokazów nie nadawał się kompletnie.
R5 sprawdził się chyba dobrze - przynajmniej jak na pierwsze podejście po kilku latach przerwy...

6739
6740
6741
6742
6743
6744
6745
6746
6747
6748
6749

p,paw

Bangi
25-08-2021, 12:19
Ze mnie się kiedyś śmiano jak kupiłem 6d, że ten aparat nie nadaje się na pokazy i spottingu, a wg mnie prawda jest taka i zawsze będę bronił tego zdania, że oczywiście są modele "ograniczone" do pewnych dziedzin i owszem, 6d, nie jest aparatem stworzonym do sportu, reporterki, itp., ale znając ograniczenia danego aparatu można świadomie je niwelować.
Podobnie, niektórzy moi znajomi śmiali się jak kupiłem R, że tez się nie nadaje... i co? Nadaje się, choć czasami jest trudno, ale zdjęcia da się zrobić i nawet łatwiej niż 6d ;)
Rozwalają mnie ludzie, którzy mają super reporterskie puszki, napierdzielają serią cały dzień, przywożą terabajt materiału i potem jeszcze się chwalą w sieci ile to zdjęć zrobili...
Sorki z ataki mały off top, ja już dawno z tego wyrosłem, ale w sumie niech każdy bawi się jak chce ;)

A co Twoich zdjęć pawel.guraj widać, że potrafisz wykorzystać sprzęt, a sprzęt daje radę; generalnie przekonałeś mnie, aby zmienić EF 100-400 na RF 100-500.

pawel.guraj
25-08-2021, 12:26
Rozwalają mnie ludzie, którzy mają super reporterskie puszki, napierdzielają serią cały dzień, przywożą terabajt materiału i potem jeszcze się chwalą w sieci ile to zdjęć zrobili...
Sorki z ataki mały off top, ja już dawno z tego wyrosłem, ale w sumie niech każdy bawi się jak chce ;)
A co Twoich zdjęć pawel.guraj widać, że potrafisz wykorzystać sprzęt, a sprzęt daje radę; generalnie przekonałeś mnie, aby zmienić EF 100-400 na RF 100-500.

Na Baltic'u dzięki Cyfrowym mogłem sobie potestować trochę innego sprzętu. Głownie przetestowałem kowerter 1.4x RF - ze 100-500 działa pięknie, nie zauważyłem utraty jakości, tylko to f/10 powoduje, że jest trochę trudniej. Chciałem nawet sobie kupić na SIAF, ale chyba mnie chwilowo nie stać, to znaczy nie składa mi się na razie cena/zysk.
Testowałem też RF 800 f/11 - o ile na statykę jest ok, to do zdjęć w powietrzu się nie nadaje, ma tylko tryb stabilizacji "1". Poza tym trochę mydło.

Ja też nie rozumiem podejścia strzelania "filmów" po 20kl/s. Nie wyobrażam sobie jak miałbym ten materiał potem przejrzeć. Mam zwyczaj robienia po 2-3 klatki na scenę. Oczywiście potem cierpię, bo są takie, że wszystkie są poruszone (swoją droga potrafię poruszyć zdjecie na 1/1600... to mam chyba jakieś specjalne zdolności). Tym nie mniej, przeglądania tych tysięcy zdjęć sobie nie wyobrażam (sam przywiozłem 3500 - i już mam z tym problem).

Za to na te 3500 zdjeć, autentycznie na żadnym nie miałem nietrafionego AF-a. Tutaj dla R5 jest pełny szacun.

p,paw

Bangi
25-08-2021, 21:13
Na Baltic'u dzięki Cyfrowym mogłem sobie potestować trochę innego sprzętu. Głownie przetestowałem kowerter 1.4x RF - ze 100-500 działa pięknie, nie zauważyłem utraty jakości, tylko to f/10 powoduje, że jest trochę trudniej. Chciałem nawet sobie kupić na SIAF, ale chyba mnie chwilowo nie stać, to znaczy nie składa mi się na razie cena/zysk.
Testowałem też RF 800 f/11 - o ile na statykę jest ok, to do zdjęć w powietrzu się nie nadaje, ma tylko tryb stabilizacji "1". Poza tym trochę mydło.

Ja też nie rozumiem podejścia strzelania "filmów" po 20kl/s. Nie wyobrażam sobie jak miałbym ten materiał potem przejrzeć. Mam zwyczaj robienia po 2-3 klatki na scenę. Oczywiście potem cierpię, bo są takie, że wszystkie są poruszone (swoją droga potrafię poruszyć zdjecie na 1/1600... to mam chyba jakieś specjalne zdolności). Tym nie mniej, przeglądania tych tysięcy zdjęć sobie nie wyobrażam (sam przywiozłem 3500 - i już mam z tym problem).

Za to na te 3500 zdjeć, autentycznie na żadnym nie miałem nietrafionego AF-a. Tutaj dla R5 jest pełny szacun.

p,paw

Może będzie możliwość spotkać się na SIAF, to jeśli nie miałbyś nic przeciwko, to bym w jakiejś przerwie podpiął Twoje RF 100-500.

pawel.guraj
25-08-2021, 21:14
Może będzie możliwość spotkać się na SIAF, to jeśli nie miałbyś nic przeciwko, to bym w jakiejś przerwie podpiął Twoje RF 100-500.

Jasne !

p,paw

Ketchup
25-08-2021, 21:15
Wg. mnie na ilość zdjęć zrobionych na danej imprezie składa się kilka czynników :
- doświadczenie fotografa
- pewność i powtarzalność sprzętu
- unikalność fotografowanego obiektu
- warunki zastane
Gorzej jak ktoś na wypasionym sprzęcie mając terabajty zdjęć nic ciekawego nie przywiezie :).

Tak jak pawel.guraj R5 daje radę i z tego się bardzo cieszę. Co do obiektywu kolega który ze mną przyjechał ( i w sumie on stary Canoniarz mnie namówił na R5) używa 100-400 plus czasami TCx1.4 i na razie nie myśli o zmianie o 100-500. W sumie to dziwne z tymi ruszonymi zdjęciami co Paweł pisze bo 100-500 ma chyba najwydajniejszą stabilizację obecnie w tele zoomach ? Może to jakieś ustawienia w puszce ?

ps. Paweł jak tam Prime się sprawdza ?

ps1. na SIAF mnie nie będzie a na NATO day jedziecie ?

pawel.guraj
25-08-2021, 22:55
ps. Paweł jak tam Prime się sprawdza ?

ps1. na SIAF mnie nie będzie a na NATO day jedziecie ?

A Prime sprawdza się fantastycznie.
Całość fotek z AeroBaltic obrobione właśnie w Prime/LR u mnie: https://pawel.online/aerobaltic-2021/

No ja na NATO już nie jadę, koliduje z wyjazdem firmowym, poza tym ile można ;-)

p,paw

Bangi
26-08-2021, 08:13
Ja planuje być na Nato Days również. W sumie w tym roku tylko SIAF i Nato Days.
Odnośnie Nato Days to z uwgai n to, że organizatorzy musza pilnować ilości osób, są wejściówki (za jakieś symboliczne pieniądze), jutro rusza sprzedaż pierwszej puli.
https://www.natodays.cz/wiadomosci/po-roku-z-niecierpliwosci-czekamy-na-powrot-gosci-do-kampusu-dni-nato

Ketchup
26-08-2021, 09:58
Ja planuje być na Nato Days również. W sumie w tym roku tylko SIAF i Nato Days.
Odnośnie Nato Days to z uwgai n to, że organizatorzy musza pilnować ilości osób, są wejściówki (za jakieś symboliczne pieniądze), jutro rusza sprzedaż pierwszej puli.
https://www.natodays.cz/wiadomosci/po-roku-z-niecierpliwosci-czekamy-na-powrot-gosci-do-kampusu-dni-nato

Mam nadzieje, że się jakoś spotkamy będę z kolegą który ma też R5+100-400 z TC x1.4 więc można będzie wymienić się doświadczeniami na żywo :).

Jeszcze odnośnie zmiany systemów w poprzednim bezlusterkowcu brakowało mi takiej pracy AF jak tutaj https://www.youtube.com/watch?v=qvNc4Lf5iBM oczywiście dla profesjonalnych lustrzanek to raczej nie był problem. Jakość filmu jak to komórką zgrywany ekran laptopa ale to o co mi chodziło jest widoczne - ostry obiekt nawet za drugim samolotem, dymem czy konstrukcją. No i byłem w stanie nadążać za samolotem bo nie odczuwałem braku płynności w wizjerze przy robieniu zdjęć. W sobotę na meczu pobawię się w tym trybie z siatką bramki zobaczymy czy AF nie będzie głupiał.

pawel.guraj
26-08-2021, 10:16
Mam nadzieje, że się jakoś spotkamy będę z kolegą który ma też R5+100-400 z TC x1.4 więc można będzie wymienić się doświadczeniami na żywo :).


A jak kurde, nie mogę się zdecydować, czy kupić ten 1,4 czy nie... Technicznie wszystko jest "za", bo na prawdę byłem pod wrażeniem. Z drugiej strony używać go będę tylko i wyłącznie do pokazów - więc nie do końca wiem, czy warto :(
Szkoda, że Cyfrowi akurat jego nie mają w swojej wypożyczalni.

p,paw

Bangi
26-08-2021, 10:21
A to w R5 jest jest jakiś specjalny dedykowany tryb do ignorowania przeszkód czy chodzi o dodatkowe ustawienia AF w ramach czułości śledzenia?

pawel.guraj
26-08-2021, 10:23
A to w R5 jest jest jakiś specjalny dedykowany tryb do ignorowania przeszkód czy chodzi o dodatkowe ustawienia AF w ramach czułości śledzenia?

Jest 5 scenariuszy do wyboru. Ale to chyba w lustrzankach też było o ile dobrze pamiętam.
Przy czym te scenariusze to chyba po prostu nastawy dwóch parametrów - szybkość śledzenia i "kleistość" AF-a.

p,paw

Ketchup
26-08-2021, 10:26
Jest 5 scenariuszy do wyboru. Ale to chyba w lustrzankach też było o ile dobrze pamiętam.
Przy czym te scenariusze to chyba po prostu nastawy dwóch parametrów - szybkość śledzenia i "kleistość" AF-a.

p,paw

Dokładnie te mijanki były robione na drugim nastawie - z ikoną do tenisa :). Wiedząc co się za chwile będzie działo można szybko przełączyć się na taki albo inny tryb- nastawy.

zdebik
26-08-2021, 11:17
Ze mnie się kiedyś śmiano jak kupiłem 6d, że ten aparat nie nadaje się na pokazy i spottingu, a wg mnie prawda jest taka i zawsze będę bronił tego zdania, że oczywiście są modele "ograniczone" do pewnych dziedzin i owszem, 6d, nie jest aparatem stworzonym do sportu, reporterki, itp., ale znając ograniczenia danego aparatu można świadomie je niwelować.

Przenosząc to na grunt motoryzacyjny

Jeżdze na chińczykach i to dobre opony, ale na autostradzie nie wolno przekraczać 90km/h.

Nikonem FM2 też się da zrobic dobre zdjęcie, ale to orka na ugorze i komu by się chciało męczyć.

To, czy się nadaje czy nie, to raczej kwestia wygody.

A te nowe R'ki to obecnie jakiś kosmos, z resztą chłopaki się już chwalili ile mieli zdjęć na których af nie wyrobił.

Sprzedaj nerkę kup R6.

TPS
26-08-2021, 11:39
Ja na pokazy w zasadzie przestałem jeździć od czasu kiedy przerzuciłem się na Sony. Te kilka lat temu bezlustra do spottingu nie nadawały się zupełnie.
Dzięki Canonowi zacznę jeździć na nowo. Może A1 czy A9 to bym sobie dał radę, ale mój A7R4 do pokazów nie nadawał się kompletnie.
R5 sprawdził się chyba dobrze - przynajmniej jak na pierwsze podejście po kilku latach przerwy...

6744

p,paw

Dwa pytania mam do Ciebie.

Dlaczego A7R4 nie dawało rady? Zbyt wolny AF-C?

I drugie ważniejsze - miałem się wybrać na pokazy lotnicze do Kosakowa i nawet kupiłem sobie bilet spotterski, ale musiałem zostać w Łodzi. Czy szkło 100-400 dawałoby komfort zasięgu do ujęć takich jak na pokazanym Twoim zdjęciu, czy jednak im więcej MM w szkle tym lepiej? Pytam, może naiwnie, ale nigdy nie robiłem zdjęć na pokazach lotniczych, więc nie jestem w stanie określić odległości.

--- Kolejny post ---


Przenosząc to na grunt motoryzacyjny

Jeżdze na chińczykach i to dobre opony, ale na autostradzie nie wolno przekraczać 90km/h.

Nikonem FM2 też się da zrobic dobre zdjęcie, ale to orka na ugorze i komu by się chciało męczyć.

To, czy się nadaje czy nie, to raczej kwestia wygody.

A te nowe R'ki to obecnie jakiś kosmos, z resztą chłopaki się już chwalili ile mieli zdjęć na których af nie wyrobił.

Sprzedaj nerkę kup R6.

Przecież R6 kupujesz za dwie średnie krajowe :mrgreen:

Ketchup
26-08-2021, 11:50
zdebik jestem ciekawy co R3 pokaże który ma być stricto reporterski i mieli więcej czasu do poprawy algorytmów po testach R5/R6 :) .
TPS spokojnie znajomy 100-400 używał z R5 - wiadomo że z takim palnikiem będzie trudno bo to jest 600 mm plus crop ale większość pozostałych z dobrego miejsca czemu nie. Do tego co patrzę to chyba masz R6 więc będzie więcej niż 100-400 ?
6751

tutaj masz Pawła zdjęcia z parametrami https://pawel.online/aerobaltic-2021/

zdebik
26-08-2021, 11:55
zdebik jestem ciekawy co R3 pokaże który ma być stricto reporterski i mieli więcej czasu do poprawy algorytmów po testach R5/R6 :)

Wcale nie był bym zdziwiony, gdyby wogóle nie posiadał mechanicznej kurtyny.

A AF to wiadomo, bedzie pierwsza liga.

Ketchup
26-08-2021, 12:02
zdebik ja myślę że jak nie w R3 to R1 już z pewnością tylko muszą ogarnąć szybszy odczyt matrycy żeby nie było takich kwiatów :

6752

jakościowo i tak kosz ale efekt ciekawy :).
Jak mechaniczną wywalą to kolejny mechanizm zawodny - ciekawe na czym wtedy będą zarabiać ? Blokada licznika zdjęć po jakimś przebiegu i serwis jak w samochodach :) ?

TPS
26-08-2021, 12:06
zdebik jestem ciekawy co R3 pokaże który ma być stricto reporterski i mieli więcej czasu do poprawy algorytmów po testach R5/R6 :) .
TPS spokojnie znajomy 100-400 używał z R5 - wiadomo że z takim palnikiem będzie trudno bo to jest 600 mm plus crop ale większość pozostałych z dobrego miejsca czemu nie. Do tego co patrzę to chyba masz R6 więc będzie więcej niż 100-400 ?
6751

tutaj masz Pawła zdjęcia z parametrami https://pawel.online/aerobaltic-2021/

Dzięki za wskazówki - ja się waham co do rozbudowy szklarni. Miałem 100-400 USM II i to jest mega szkło. Przymierzam się do RF 28-70 F2.0, bo mnie armata strasznie kręci. Budżetowo rzecz ujmując, RF100-500 wyklucza RF 28-70 F2.0. Krótki zoom będzie częściej dla mnie pracował niż długi, ale jeśli 100-400 II plus konwerter x1.4 zrobi mi robotę, to mogę go nabyć.

Ketchup
26-08-2021, 12:12
A nie możesz wypożyczyć na weekend albo z kimś się umówić na jakieś testy ?

zdebik
26-08-2021, 12:19
Jak mechaniczną wywalą to kolejny mechanizm zawodny - ciekawe na czym wtedy będą zarabiać ? Blokada licznika zdjęć po jakimś przebiegu i serwis jak w samochodach :) ?

Abonament będzie jak w Adobe.

pawel.guraj
26-08-2021, 12:33
Dwa pytania mam do Ciebie.

Dlaczego A7R4 nie dawało rady? Zbyt wolny AF-C?

I drugie ważniejsze - miałem się wybrać na pokazy lotnicze do Kosakowa i nawet kupiłem sobie bilet spotterski, ale musiałem zostać w Łodzi. Czy szkło 100-400 dawałoby komfort zasięgu do ujęć takich jak na pokazanym Twoim zdjęciu, czy jednak im więcej MM w szkle tym lepiej? Pytam, może naiwnie, ale nigdy nie robiłem zdjęć na pokazach lotniczych, więc nie jestem w stanie określić odległości.


Jeżeli chodzi o A7R4 - przy bardzo szybkich obiektach AF jednak miewał problemy, poza tym zdarzało się pomimo wskazywania poprawnego AF jednak trafiać "trochę za" lub "trochę przed". Szczególnie w trybie trackingu.

Co do pokazów - mm zawsze jest za mało ;-)
Akurat zdjęcie, które pokazałeś - tutaj 400mm starczyło by zupełnie. Ogólnie to 400mm starcza na pokazach do wszystkiego tego co przelatuje w osi pokazów (czyli najczęścej nad pasem) - bo nad publicznością nie wolno latać już od dawna.
Za to na to co dzieje się dalej - czyli na przykład w przypadku palników rzeczy najciekawsze (ostre zakręty na dopalaczu itp) dzieją się na tyle daleko, że na każdej ogniskowej będzie za mało - i trzeba cropować.

Na na SIAF mam taki pomysł, że nie będę focił tego co dzieje się poza linią pokazów - bo to szkoda nerwów, potem przeglądasz zdjęcia i masz piękny ostry jet z kondensacją na skrzydłach i pęknym dopalaczem, ale wszystko zajmuje 5% kadru :(
W tym kontekści też nie bardzo widzę potrzebę posiadania 1.4x.

p,paw

Ketchup
26-08-2021, 12:44
pawel.guraj znajomi stali pod płotem i w sobotę mieli piękne kadry wykręcania nad nimi czy nalotu czerwonych strzał - w niedzielę z tego co słyszałem warunki się zmieniły i już nie było tak dobrze. Generalnie w sobotę chyba oprócz naszych Limów to nikt jakoś specjalnie przed trybuną spotterską nie "tańcował" jak patrzyłem z boku. Mijanki, ratownictwo było na wysokości leżaków, większość rozejść też. Nie miałem spotterki ale tak jak patrzę - oprócz prezentów to przyloty w piątek i kołowania z/na stanowiska postojowe, brak głośników przed trybuną, więcej plusów tego nie widzę było coś więcej?
ps. Nie mogę pary dyżurnej w niedzielę odżałować :( .

pawel.guraj
26-08-2021, 12:51
pawel.guraj znajomi stali pod płotem i w sobotę mieli piękne kadry wykręcania nad nimi czy nalotu czerwonych strzał - w niedzielę z tego co słyszałem warunki się zmieniły i już nie było tak dobrze. Generalnie w sobotę chyba oprócz naszych Limów to nikt jakoś specjalnie przed trybuną spotterską nie "tańcował" jak patrzyłem z boku. Mijanki, ratownictwo było na wysokości leżaków, większość rozejść też. Nie miałem spotterki ale tak jak patrzę - oprócz prezentów to przyloty w piątek i kołowania z/na stanowiska postojowe, brak głośników przed trybuną, więcej plusów tego nie widzę było coś więcej?
ps. Nie mogę pary dyżurnej w niedzielę odżałować :( .

Nie, absolutnie nie było żadnych bonusów - nawet trudno się było ich spodziewać. Niestety takie trybuny najcześciej stroją trochę z boku - tak więc to co dzieje się dla publiczności w osi centralnej - zawsze widać trochę z boku. Oczywiście lepszy widok na pas, przyziemienia lub starty (które w niedzielę oczywiście popsuła termika).
Oczywiście dla wielu atrakcją było stoisko Cyfrowych, gdzie można było sobie pożyczyć fajny sprzęt.

A, no i własne kibelki ;-)

p,paw

Bangi
26-08-2021, 13:22
Jeżeli chodzi o A7R4 - przy bardzo szybkich obiektach AF jednak miewał problemy, poza tym zdarzało się pomimo wskazywania poprawnego AF jednak trafiać "trochę za" lub "trochę przed". Szczególnie w trybie trackingu.

Co do pokazów - mm zawsze jest za mało ;-)
Akurat zdjęcie, które pokazałeś - tutaj 400mm starczyło by zupełnie. Ogólnie to 400mm starcza na pokazach do wszystkiego tego co przelatuje w osi pokazów (czyli najczęścej nad pasem) - bo nad publicznością nie wolno latać już od dawna.
Za to na to co dzieje się dalej - czyli na przykład w przypadku palników rzeczy najciekawsze (ostre zakręty na dopalaczu itp) dzieją się na tyle daleko, że na każdej ogniskowej będzie za mało - i trzeba cropować.

Na na SIAF mam taki pomysł, że nie będę focił tego co dzieje się poza linią pokazów - bo to szkoda nerwów, potem przeglądasz zdjęcia i masz piękny ostry jet z kondensacją na skrzydłach i pęknym dopalaczem, ale wszystko zajmuje 5% kadru :(
W tym kontekści też nie bardzo widzę potrzebę posiadania 1.4x.

p,paw

W kontekście szukania ciekawych kadrów na palnikach, to tak naprawdę trzeba się wybrać gdzieś w okolice lotniska i tam polować. Wiele osób tak robi, zresztą na SIAF mam taki pomysł, aby drugi dzień focić z okolic lotniska, ale zobaczymy jak wyjdzie.

pawel.guraj
26-08-2021, 13:23
W kontekście szukania ciekawych kadrów na palnikach, to tak naprawdę trzeba się wybrać gdzieś w okolice lotniska i tam polować. Wiele osób tak robi, zresztą na SIAF ma taki pomysł, aby drugi dzień focić z okolic lotniska, ale zobaczymy jak wyjdzie.

Mam podobnie :) Szczególnie, że tam w okolicy jest linia kolejowa, na której można złapać fajnego towara ;-)

p,paw

kmeg
26-08-2021, 13:33
W kontekście szukania ciekawych kadrów na palnikach, to tak naprawdę trzeba się wybrać gdzieś w okolice lotniska i tam polować. Wiele osób tak robi, zresztą na SIAF ma taki pomysł, aby drugi dzień focić z okolic lotniska, ale zobaczymy jak wyjdzie.W praktyce to oznacza, że bez układu z wojskiem lub a2a ściana szybko przychodzi i robi się nta ilości powtarzających się kadrów.

pawel.guraj
26-08-2021, 13:36
W praktyce to oznacza, że bez układu z wojskiem lub a2a ściana szybko przychodzi i robi się nta ilości powtarzających się kadrów.

O to to. Ja już od dawna mam takie przekonanie, że palniki to nie dla tych maluczkich niewtajemniczonych.

p,paw

TPS
26-08-2021, 14:58
Akurat zdjęcie, które pokazałeś - tutaj 400mm starczyło by zupełnie. Ogólnie to 400mm starcza na pokazach do wszystkiego tego co przelatuje w osi pokazów (czyli najczęścej nad pasem) - bo nad publicznością nie wolno latać już od dawna.
Za to na to co dzieje się dalej - czyli na przykład w przypadku palników rzeczy najciekawsze (ostre zakręty na dopalaczu itp) dzieją się na tyle daleko, że na każdej ogniskowej będzie za mało - i trzeba cropować.
p,paw

Skoro 400 mm zrobi mi robotę, to rozwój szklarni mam zaplanowany.

Dzięki :)

Marek Kowal
26-08-2021, 18:52
W praktyce to oznacza, że bez układu z wojskiem lub a2a ściana szybko przychodzi i robi się nta ilości powtarzających się kadrów.

kmeg i Paweł, święte słowa" ograniczenia sprzętowo/miejscówkowe w połączeniu z termiką ograniczają Nam zabawę. Trochę sytuację ratują przyloty/odloty i treningi bez publiczności no i znajomość miejsca pokazów. "Once I have a dream" że mam aparat z matrycą jak w R5 i stałkę 600 mmm f/4, która waży 1 kg
a wujek generał ... .

pozdr,MK.

Chrupek
26-08-2021, 20:15
6753
Witajcie
Zdjęcie zrobione zestawem R5 + 100-400 f 4,5-5,6 pokazy w Gdyni z terenu publiczności.
Tak sobie czytam co tu piszecie. Sprzęt daje radę i to bardzo dobrze. Coś podobno magneta szwankuje ale może trzeba zmienić ustawienia balansu bieli w body.

Bangi
26-08-2021, 22:03
6753
Witajcie
Zdjęcie zrobione zestawem R5 + 100-400 f 4,5-5,6 pokazy w Gdyni z terenu publiczności.
Tak sobie czytam co tu piszecie. Sprzęt daje radę i to bardzo dobrze. Coś podobno magneta szwankuje ale może trzeba zmienić ustawienia balansu bieli w body.

A dałbyś RAW-a do zabawy tej foty?

Jacek_Z
28-08-2021, 10:21
..Nikonem FM2 też się da zrobic dobre zdjęcie, ale to orka na ugorze i komu by się chciało męczyć..
Tysiącom osób. To jeden z najlepszych aparatów analogowych ever. Wybrałeś zły model aparatu jako przykład. Ja rozumiem przykładowo męczenie się z Zenitem E ;)

zdebik
28-08-2021, 10:55
Tysiącom osób. To jeden z najlepszych aparatów analogowych ever. Wybrałeś zły model aparatu jako przykład. Ja rozumiem przykładowo męczenie się z Zenitem E ;)Wybrałem FM2 bo takiego posiadam i bardzo lubie, tylko z tymi bateriami mam wieczne jazdy.