PDA

Zobacz pełną wersję : Przesiadka z N na C

spiritus
16-11-2020, 01:32
Myślę nad przesiadką z N na C. W głowie mi siedzi R6. Czemu ten? Kolega kupił i pokazał mi jego możliwości, kilka obrazków, w co trafiał AF-em itp itd.
Pomijając fakt, że aparat to koszt ok 12k to ile musiałbym wydać na obiektywy? Celuję w używki (może coś na raty).
Nie znam obiektywów canona stąd to pytanie.

Co bym potrzebował?
Jakiś zoom typowo reporterski, fajna stałka 50-85mm (możliwe, że 50/1.2 albo wymienię zwyczajnie swojego arta na canonowskiego). Na początek dwa obiektywy powinno wystarczyć.

jinks
16-11-2020, 01:42
RFy klasy L są bardzo drogie. Zazwyczaj ok. 12k zł. Jeśli budżet ma znaczenie to...najczęściej jeśli chodzi o lepsze obiektywy warto zerknąć na EFy L i sigmy art.

Np. Canon 24-70/F2.8L II a jeśli chodzi o 50 to Sigma jest całkiem fajna.

W zasadzie bez podania budżetu można Ci zaproponować sporo możliwości.

spiritus
16-11-2020, 01:46
Szybko licząc ile mógłbym zyskać ze sprzedaży obecnego sprżetu i niewiele dokładając powinno być ok 20k.

Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/

jinks
16-11-2020, 01:52
Szybko licząc ile mógłbym zyskać ze sprzedaży obecnego sprżetu i niewiele dokładając powinno być ok 20k.

Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/Ja dla mnie sporo :) Arty używki są po 2200-2500zł. Zamiast C24-70 może być odpowiednik tamrona lub sigmy.

jinks
16-11-2020, 01:57
A może na początek 2 stałki? Ef35L+85L

spiritus
16-11-2020, 10:33
Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

--- Kolejny post ---

Też nad tym myślałem. Jednak prywatnego sprzętu wykorzystuję też na chwilę obecną w pracy i jasny zoom na miarę 17-50 pod APS-C musi być.

robertskc7
16-11-2020, 10:43

--- Kolejny post ---

To w zasadzie tylko EF/RF 24-70L
Niestety, ale ten zakres w Canonie jest bardzo drogi i jak chcesz go koniecznie, to szukaj sigmy 24-70
Aczkolwiek jak wykorzystujesz go w pracy, to bym brał RF 24-70L

r_m
16-11-2020, 10:55
Myślę nad przesiadką z N na C. W głowie mi siedzi R6. Czemu ten? Kolega kupił i pokazał mi jego możliwości, kilka obrazków, w co trafiał AF-em itp itd.

Wiem, że nie na temat, ale czy oglądałeś u kogoś np. Z6? Nie, to nie Canon ;)

spiritus
16-11-2020, 11:01

No właśnie nie. Jedynie patrzyłem na porównania w sieci.

tomfoot
16-11-2020, 11:47
A jakie masz szkła w systemie Nikona?

spiritus
16-11-2020, 12:01
N10-24/3.5-4.5, S17-50/2.8, S50/1.4 art, N70-300VR, T150-600G2. Tak więc i tak i tak wymiana obiektywów wymagana.

tomfoot
16-11-2020, 13:10
Jeżeli canon R to ze szkłami RF. To niestety będzie kosztować dużo. Jak musi być bezlustro, to masz Z6. I tyle. Ja bym wziął 5d4 z 16-35/4 i do tego 50+85+135 lub Nikon d780 w podobnym komplecie. No, ale wiadomo - dslr już zdjęć nie robi.

technik8pl
16-11-2020, 13:53
Jeżeli canon R to ze szkłami RF.
What? :) Mam odmienne zdanie. Na ten moment dla systemu R ze względu na stosunek jakości do ceny optymalnym wyborem są szkła EF. Mając to co mam nie mam pojęcia po co miałbym kupować odpowiedniki w wersji RF.

Ja bym wziął 5d4 z 16-35/4 i do tego 50+85+135 lub Nikon d780 w podobnym komplecie. No, ale wiadomo - dslr już zdjęć nie robi.
W obecnych czasach zakup lustrzanki to nieporozumienie... no chyba, że ktoś piszę pracę mgr na temat: "Wpływ czynników zewnętrznych na powtarzalność pracy układu AF w DSLR oraz dlaczego urządzenia typu USB DOCK nie rozwiązują problemu".

Jacek_Z
16-11-2020, 21:51
W obecnych czasach zakup lustrzanki to nieporozumienie... no chyba, że ktoś piszę pracę mgr na temat: "Wpływ czynników zewnętrznych na powtarzalność pracy układu AF w DSLR oraz dlaczego urządzenia typu USB DOCK nie rozwiązują problemu".
Wg mnie ten problem jest mocno wyolbrzymiony. Nagłaśniany przez osoby, które muszą kalibrować. Większość siedzi cicho bo nie musi kalibrować i nie chce się im dyskutować o problemie jaki ich nie dotyczy. Z tego co czytam fora N i CB to Canony mają większe problemy z optyką firm trzecich niż Nikon.

spiritus - zmiana na Canona Rx to wymiana Twojej optyki. To cie zaboli finansowo bardziej niż zmiana aparatu. Masz sporo szkieł. Finansowo to dasz radę na EF i z przejściówką, czyli to samo jakbyś kupił Nikona Z6, też praca z adapterem. T150-600 na D500 - masz niezłego cropa i 20 Mpx. Ekwiwalent 900 mm. jak podepniesz takie szkło do FF to stracisz na zasięgu. Nie wycropujesz aż tak mocno, bo stracisz na ilości Mpx. Chyba, że kupisz FF z gęstą matrycą. R5 chyba za drogi. Teraz przed premierą Z7II ludzie sprzedają wersję I, może to jest opcja?

Kolekcjoner
16-11-2020, 22:20
Wg mnie ten problem jest mocno wyolbrzymiony. Nagłaśniany przez osoby, które muszą kalibrować. Większość siedzi cicho bo nie musi kalibrować i nie chce się im dyskutować o problemie jaki ich nie dotyczy.

Podejrzewam że to jest efekt tego, że większość "zwykłych" użytkowników nie używa jasnych stałek. To nisza która jednak ma dość spore przebicie na forach i stąd wydaje się że takich problemów jest dużo.

jinks
16-11-2020, 22:42
A może spójrzcie na to tak: człowiek zobaczył u znajomego R6, możliwości jego AFu i matrycy i pomyślał, że zmieni swój aparat na dokładnie coś takiego :) nie chodzi tylko o zmianę na Canona tylko o konkretny model, drogi, ale jeszcze w jego zasięgu. Co tu kombinować. Kupić R6 i z 2-3 obiektywy do niego. Jeśli na Canony braknie budżetu to Tamron lub Sigma 24-70/2.8 są bardzo chwalone. Również na ML. Do tego jakaś stałka art 35, 50 lub 85 i będzie zadowolony.

candar
16-11-2020, 22:53
Myślę nad przesiadką z N na C.

Mam Nikona Z6 i mam porównanie do matrycy Canona 5D III oraz nowych matryc w A7 III i Z6.

spiritus - nie widzę sensu przesiadki systemowej o ile siedzisz już w nikonie. Zostaną Ci przecież szkła S50/1.4 art, N70-300VR, T150-600G2, które wykorzystasz. Naprawdę warto wypożyczyć na testy Z6. Po ostatniej aktualizacji oprogramowania AF-a to całkiem inny aparat niż pokazywali w testach

Wg testów matryc DXO Z6 ma jedną z najlepszych matryc na rynku https://www.dxomark.com/nikon-z-6-sensor-review-targeted-performance/

5390

5391

Filmik z mozliwości Af-a w nikonie Z6 II

https://www.youtube.com/watch?v=oesE2ciWIqE&ab_channel=JaredPolin

spiritus - nie namawiam, ale pokazuję istniejące możliwości. Jeśli Twoje wymagania spełni wyłącznie R6 - to go kup i tyle.

Kolekcjoner
16-11-2020, 23:07
Mam Nikona Z6 i mam porównanie do matrycy Canona 5D III oraz nowych matryc w A7 III i Z6.

No tylko że z tego co kolega pisze to dla niego kluczowa nie jest matryca. Pomijając onanizowanie się wykresikami to możliwości współczesnych ML są pod tym względem bardzo zbliżone. Więc zmiana z tego powodu istotnie nie miałby sensu.

candar
16-11-2020, 23:17
No tylko że z tego co kolega pisze to dla niego kluczowa nie jest matryca. Pomijając onanizowanie się wykresikami to możliwości współczesnych ML są pod tym względem bardzo zbliżone. Więc zmiana z tego powodu istotnie nie miałby sensu.

W drugim zdaniu napisałem o tym, że AF też całkiem dobrze daje sobie radę i dałem nawet filmik. Wydaje mi się , że warto przeczytać również drugie zdanie a nawet trzecie i obejrzeć film z możliwościami AF-a w Z6 II.

BTW - Nikon Z6 II vs Z6 AF Comparison

https://www.youtube.com/watch?v=gKaZkCRShQk&t=715s&ab_channel=JaredPolin

Jacek_Z
17-11-2020, 01:19
Co tu kombinować. Kupić R6 i z 2-3 obiektywy do niego. Jeśli na Canony braknie budżetu to Tamron lub Sigma 24-70/2.8 są bardzo chwalone. Również na ML. Do tego jakaś stałka art 35, 50 lub 85 i będzie zadowolony.
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.

jinks
17-11-2020, 03:42
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.W swoim pierwszym poście piszę o zoomie reporterskim + jedna stałka :)

tomfoot
17-11-2020, 09:24
A gdzie zakres jaki miał do 600 mm i to w cropie? Wydatki na szkła przy przesiadce będzie miał spore.

Przecież zgodnie z prezentowanymi tu poglądami główną zaletą ML jest możliwość dowolnego wycięcia sobie wszystkiego z szerokiego kąta. Wystarczy więc jeden obiektyw.

mirror
17-11-2020, 10:19
niewolnictwo systemowe istnieje zawsze nawet jak zmieniamy kropa na fulfrejma, ba nawet jak zmieniamy lustrzankę na ML trzeba ten fakt zaakceptować i podejmować racjonalne decyzje, oczywiscie jeśli mamy już powyżej uszu aktualnie używanego systemu to nie ma problemu - możemy zostać miewolnikiem innego systemu :mrgreen: - tak naprawdę człowiek zwykle używa jednego lub dwóch szkieł reszta to dodatek czasem istotny ale tylko dodatek (zapchajdziura ognisowych bo się mam wydaje, szkło "a jak bym chciał zrobić coś z małą głebia ostrości", "u mnie na jeziorze widziałem ptaka z 300 metrów, ewentualnie sikorkę na podwórku - zrobię takie zdjęcia jakie się pojawiają w galerii na nikoniarzach", czy coś podobnego) - ale oczywiscie zawsze warto zmienić optykę na lepszą szczególnie tą optykę którą używamy, a system - gdybym był nikoniarzem to przy takich cenach kupiłbym D810 lun D850 i cieszyłbym bym sie fotografowaniem (co nie oznnacza że aktualnie używając canona mam jakieś obrzydzenie fotografując - wręcz przeciwnie)

candar
17-11-2020, 10:33
Dodam tylko, że pytający w wątku oprócz D500 (DX) ma również D700 (FX). Tak więc nie pozbywa się "całkowicie" DSLR-a, tylko zamierza zmienić D500 na coś innego.

Jacek
17-11-2020, 11:52
Doskonały sposób na REKLAMĘ firmy N na portalu firmy C.
Podsumowując wszystkie posty wystawione na tym portalu - firmy C,
wyszło że nie opłaca się i pozostanie w firmie N jest lepszym rozwiązaniem. :)

RadOs41
17-11-2020, 15:00
... Odliczając 12k na aparat zostaje 8 na obiektywy. Wiem... słabo trochę :/

W tym budżecie, kupisz używane, na których nie stracisz zbyt wiele jeżeli zdecydujesz się odsprzedać i kupić droższe rf: Canon ef 16-35/2.8 L II i Canon ef 70-200/2.8 L IS II. Pierwszy to koszt do 3k, drugi ok 5-5.5 k. np. przez olx od pierwszego właściciela - bez pośredników - w stanie bdb. Obydwa szkła super, ostre od 2.8 w całym zakresie ogniskowych, i bdb stabilizacja w tym drugim. Podpinam je do eRki za pomocą adaptera Canon.

candar
17-11-2020, 15:19
Doskonały sposób na REKLAMĘ firmy N na portalu firmy C.
Podsumowując wszystkie posty wystawione na tym portalu - firmy C,
wyszło że nie opłaca się i pozostanie w firmie N jest lepszym rozwiązaniem. :)

Zmiana systemu na dowolny inny nigdy się nie opłaca. A przynajmniej nie znam nikogo, kto by na takowej skorzystał. Swego czasu zmieniłem cały system Fuji XF z aparatem , szkłami i lampą na aparat z innego systemu i nie żałuję ani złotówki, choć każdy powie, że było to pozbawione sensu.

Podobnie jest w tym przypadku przy zmianie całego systemu Nikona na Canona R6. Decyzja należy wyłącznie do autora wątku i rozmaite komentarze tego nie zmienią. O tym, że zasadniczo zapytania tego typu mają przede wszystkim na celu utwierdzenie się w swoim założeniu - to już całkiem inna kwestia.

Jacek
17-11-2020, 17:46
Nie jestem onanistą sprzętowym, nie handluję sprzętem, ale wydaje mi się, że zawsze lub prawie zawsze zakup sprzętu w sklepie i późniejsza odsprzedaż wiąże się ze stratą. Nie pamiętam przypadków, żeby ktoś kupił w sklepie, i po jakimś okresie używania odsprzedał z zyskiem.
Chyba, że jest to rzecz unikalna, trudno dostępna. Mam kolegów, którzy całą stajnię Canona sprzedali, żeby wejść w Fuji. Czy na tym coś zyskali, . . . widocznie tak, to nie są laicy. Na pewno nie było to zysk finansowy, ale coś ich do tego skłoniło, może Tomek Sikora, Tadeusz Rolke albo jeszcze ktoś taki? Ja zmieniłem pełne wyposażenie Nikona na Canona, i jeszcze żyję. :) Nie ma opcji powrotu.

candar
17-11-2020, 18:13
Nie jestem onanistą sprzętowym, nie handluję sprzętem, ale wydaje mi się, że zawsze lub prawie zawsze zakup sprzętu w sklepie i późniejsza odsprzedaż wiąże się ze stratą. Nie pamiętam przypadków, żeby ktoś kupił w sklepie, i po jakimś okresie używania odsprzedał z zyskiem.
Chyba, że jest to rzecz unikalna, trudno dostępna. Mam kolegów, którzy całą stajnię Canona sprzedali, żeby wejść w Fuji. Czy na tym coś zyskali, . . . widocznie tak, to nie są laicy. Na pewno nie było to zysk finansowy, ale coś ich do tego skłoniło, może Tomek Sikora, Tadeusz Rolke albo jeszcze ktoś taki? Ja zmieniłem pełne wyposażenie Nikona na Canona, i jeszcze żyję. :) Nie ma opcji powrotu.

Nigdy nie mów nigdy ;) Co do Fuji , może skusił ich "średni" format a może inne rzeczy? Dla mnie generalnie logo producenta na aparacie nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsza jest możliwość podpięcia szkieł, które już mam i które chciałbym kupić/zmienić w przyszłości. Można nawet napisać - aparaty przemijają, dobre obiektywy zostają.

Jacek
17-11-2020, 18:31
U mnie nie ma opcji powrotu, nie dla tego, że N robi gorsze aparaty, absolutnie nie, tylko ja już jestem za stary na zmiany.
W ubiegłym roku minęło 50 lat jak fotografuję, i już mi wystarczy. Teraz jak chcę to robię, a jak nie to i tydzień czy dwa tygodnie aparatu nie wyciągam. Nic nie muszę i to jest piękne, robię kiedy chcę. Teraz każda zainwestowana złotówka mi się nie zwróci, czy to RP czy R6 bez różnicy,
nic nie musi na siebie zarobić, nic nie musi się zamortyzować.
Jest opcja, że zamienię RP na R6, ale może też być tak, że kupię R6 a RP zostanie, jako drugie body żeby szkiełek nie wymieniać.

jan pawlak
17-11-2020, 18:32
Nigdy nie mów nigdy ;) Co do Fuji , może skusił ich "średni" format a może inne rzeczy? Dla mnie generalnie logo producenta na aparacie nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsza jest możliwość podpięcia szkieł, które już mam i które chciałbym kupić/zmienić w przyszłości. Można nawet napisać - aparaty przemijają, dobre obiektywy zostają.

Tylko że technologia/aparaty się rozwijają.

Dobry obiektyw zaprojektowany np. dla lustrzanki (AF fazy) i rozdzielczości matrycy 24 Mpix, 5 fps itd. podpięty do współczesnego aparatu ML będzie brzytwą Ockhama dla możliwości tego aparatu, dla wszystkiego co nowe/doskonalsze w rozwoju technologii.
Ale to prawda, z nowszym aparatem będziesz pracował "jak przedtem" i miał wyniki "jak przedtem" takie na jakie "pozwoli" ten obiektyw czyli jeśli np. większa rozdzielczość, śledzenie oka itd. Cię nie interesują.

jp

aptur
17-11-2020, 19:07
Fajny post i temat. Ja się właśnie zastanawiam nad przesiadką w odwrotną stronę :)

marfot
17-11-2020, 22:07
Fajny post i temat. Ja się właśnie zastanawiam nad przesiadką w odwrotną stronę :)

U sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona ;)

Kolekcjoner
17-11-2020, 23:12
Ja już kilka razy miałem takie myśli tylko u mnie zawsze kończyło się na odpowiedzi na pytanie - co mi da taka zmiana?
Niestety zawsze odpowiedź była taka sama nic konkretnego na tyle żeby wartało to robić.

jan pawlak
18-11-2020, 03:49
Ja już kilka razy miałem takie myśli tylko u mnie zawsze kończyło się na odpowiedzi na pytanie - co mi da taka zmiana?
Niestety zawsze odpowiedź była taka sama nic konkretnego na tyle żeby wartało to robić.

Jesteśmy różni.

Miałem 5D3 i "marzyła mi się" większa rozdzielczość (duże powiększenia)
Stałem przed wyborem 5DS R czy przesiadka z C na S na Sony A7R2.
Rozumowo i ekonomicznie to był 5DS R.

Składamy się z rozumu i emocji, ja wybrałem A7R2.

jp

Kolekcjoner
18-11-2020, 03:55
Jesteśmy różni.

Miałem 5D3 i "marzyła mi się" większa rozdzielczość (duże powiększenia)
Stałem przed wyborem 5DS R czy przesiadka z C na S na Sony A7R2.
Rozumowo i ekonomicznie to był 5DS R.

Składamy się z rozumu i emocji, ja wybrałem A7R2.

jp

Tylko że u mnie dochodzi jeszcze dużo szkieł i kamery. Taka przesiadka to nie jest decyzja o zmianie jednej puszki.

jan pawlak
18-11-2020, 04:49
Tylko że u mnie dochodzi jeszcze dużo szkieł i kamery. Taka przesiadka to nie jest decyzja o zmianie jednej puszki.

Miałem 6 obiektywów C w tym 4 Lki, wszystkie wymieniłem na obiektywy S (kierując się rozdzielczością)
Główną przyczyną przejścia była ciekawość ML, teraz oceniam że to był dobry moment.

jp

tomfoot
18-11-2020, 09:35
Miałem 6 obiektywów C w tym 4 Lki, wszystkie wymieniłem na obiektywy S (kierując się rozdzielczością)
Główną przyczyną przejścia była ciekawość ML, teraz oceniam że to był dobry moment.

jp

Kiedy wracasz do canona?

spiritus
28-12-2020, 12:47
Oooo matko. Jaka tu się dyskusja rozwinęła (większa niż na nikoniarzach) :D

Końcem, końców nabyłem Z6 i tamrona 24-70/2.8. Jestem zadowolony ;)
D500 już sprzedane.

Ogólnie został mi jeszcze jeden obiektyw do sprzedania (10-24) i jak go opchnę to zacznę szukać okazji na nikkora Z 14-30/4

Jacek
28-12-2020, 13:12
Z ostatniego postu autora wątku wynika, że reklama sprzetu N, na portalu C przyniosla efekt. Co zresztą wydaje się logiczne.