PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto kupować nowego Canona R w listopadzie 2020...



scooter
14-11-2020, 18:57
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

robertskc7
14-11-2020, 19:03
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Zależy od celu zakupu. Aktualnie różnica wynosi 5tyś zł.

jinks
14-11-2020, 19:08
R6 jest 2x droższy ma mniejszą rozdzielczość (o ile realnie ma to dla Ciebie znaczenie). Z drugiej strony ma IBIS i z tego co piszą lepszy AF i lepszą responsywność. R za to ma teraz świetna cenę i jego AF ciągle jest niezły. Matryca też.

Sam się trochę zastanawiam, ale ten AF musiałby być serio sporo lepszy żebym tyle dopłacał, bo R jest na serio świetny.

becekpl
14-11-2020, 20:51
ja bym czekał do R7

jinks
14-11-2020, 21:40
ja bym czekał do R7Żaden obecny nie spełnia Twoich oczekiwań? :) Takie szydzenie nie ma sensu. Jak masz lepsze doświadczenie to lepiej daj jakiś budujący komentarz.

candar
14-11-2020, 21:46
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Tak

Nowy 7k zł https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html
Używany poniżej 6k zł https://www.olx.pl/oferta/canon-eos-r-adapter-ef-r-CID99-IDHiYmI.html#765b3892d0

Poczekałbym na 27 listopada 2020 (Black Friday i Cyber Monday) i być może nowy spadnie w cenie poniżej 6k zł w promocji.

Zresztą przeczytaj: "Canon EOS R w 2020 r. Sprawdziłem, czy nadal warto go kupić" https://spidersweb.pl/2020/06/canon-eos-r-2020-opinie.html
"EOS R w połączeniu ze stabilizowanym obiektywem RF 24–70 mm f/2.8 oferuje lepszą stabilizację niż Sony A7rIII ze stabilizacją matrycy i niestabilizowanym obiektywem Sigma 24–70 mm f/2.8" i "EOS R jest dziś jeszcze lepszym aparatem niż w dniu premiery".

Wypożycz i sprawdź samemu.

Bangi
14-11-2020, 22:03
ja bym czekał do R7

Ewentualnie R10 :)

A tak poważnie, jasne, że warto.

marfot
15-11-2020, 09:23
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????

R to spokojna puszka. Do sportu przy R6 na pewno wymięka.
Ale do wszystkich spokojniejszych tematów: krajobraz, ulica, portret, ruchliwy dzieciak - spokojnie daje radę.
Wiele testów w sieci powstało zaraz po premierze i do dzisiaj budują trochę przekłamany obraz AF. Słynna poprawka 1.4.0 zmieniła sporo.
Dla mnie więcej Mpix to większa swoboda kadrowania. Sporo fotek z UWA w mieście robię "poziomo" i dopiero później kadruję, żeby nie prostować w sofcie.
Za aktualną cenę 7k zdecydowanie warto brać.

RadOs41
15-11-2020, 12:27
Też się zastanawiałem czy czekać aż cena R6 spadnie (ale jak długo?). Rozważyłem za i przeciw, popatrzyłem na dostępne testy R i R5, pożyczyłem na 2 dni eRkę i... ją kupiłem, z gripem. Teraz jest dobra cena, są raty 30x 0% Kolejne firmware poprawiły kilka funkcji, w tym dodały detekcję oka w trybie servo, serię zdjęć na cichej migawce, af jest bezbłędny. W R nie ma stabilizacji matrycy, ale test r5 na optyczne pokazał że oceniają ją na maks. 3,5 ev - zresztą IS mam w szkłach. Jeden slot mi nie przeszkadza i na wolniejszą serią zdjęć niż w R6 też przystałem uwzględniając obecną różnicę w cenie między nimi (ponad 5k). Ja zdecydowałem się kupić i jestem b. zadowolony. Do tej pory mam 1d3 i 1Ds3 i jedyne czego mi w nich brakowało to wyższego, użytecznego ISO zwłaszcza w 1Ds3 i 100% pewnego Af z niektórymi szkłami, i kupujące Rkę otrzymałem to.

Arius74
17-11-2020, 12:52
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Cześć.
Jeszcze dwa tygodnie temu stałem przed dylematem EOS R czy EOS R6. Po sprawdzeniu obu kupiłem EOS R. Oczywiście że warto. Jak dla mnie za to nie warto dokładać 5 tyś. do R6. Nie wiedzieć czemu korpus za 12 000 tys. jest gorzej wykonany, fakt ma IBIS, szybciej działa autofokus ale ten plastik mnie zniechęcił.

parman
17-11-2020, 13:11
W Canon R6 może nie do końca jest plastik.
"Body Materials:
Magnesium Alloy chassis, outer panels are polycarbonate resin with glass fiber".
Ale ja za bardzo nie znam język angielski.
Sorki za OT.

Kolekcjoner
17-11-2020, 15:47
Nie wiedzieć czemu korpus za 12 000 tys. jest gorzej wykonany,....A jakieś konkrety? Co jest gorzej wykonane? Jakieś realne problemy ktoś zgłaszał?

parman
17-11-2020, 16:39
Moim zdaniem to zwykłe czepialstwo odnośnie jakości wykonania. Najważniejsze to po prostu cieszyć się hobby, a nie oglądać aparat na półce. No, chyba, że ktoś lubi. I cieszy fakt, że każdy może coś dla siebie wybrać ze sprzętu foto. Niezależnie od producenta. Wszystko zależy od jego potrzeb i możliwości finansowych.

candar
17-11-2020, 19:01
W Canon R6 może nie do końca jest plastik.
"Body Materials:
Magnesium Alloy chassis, outer panels are polycarbonate resin with glass fiber".
Ale ja za bardzo nie znam język angielski.
Sorki za OT.

Czyli R6 w budowie podobne jest do RP: "R6 still has a decent (but very lightweight) Magnesium Alloy frame beneath those Polycarbonate panels. "

5393

Canon EOS R zdecydowanie ma lepsze wykonanie: "The EOS R has a magnesium alloy chassis, providing a rigid and protective yet lightweight structure for the camera. All dials and buttons have a quality feel with good haptic feedback."

5394


Poniżej obudowa R5

5395



Reasumując

Pod względem jakości obudowy (jakkolwiek to brzmi) Canon R6 = RP. A Canon R = R5. Jeśli komuś naprawdę zależy na korpusie, który przetrwa dekadę, albo i dwie - to wybierze R, albo R5.

sebcio80
17-11-2020, 20:40
Pod względem jakości obudowy (jakkolwiek to brzmi) Canon R6 = RP. A Canon R = R5. Jeśli komuś naprawdę zależy na korpusie, który przetrwa dekadę, albo i dwie - to wybierze R, albo R5.

Nie przesadzajmy. Przed laty miałem 350D który był cały plastykowy. Miałem go kilka lat. Zabierałem na żużel, śluby, mecze kopanej. Nie raz robiłem w deszczu. Nie było na nim żadnych śladów używania jak go sprzedawałem.

gnd
17-11-2020, 21:05
Jeśli jest zrobiony jak 6d albo 6d mk2 to nie do zdarcia. Deszcz, kurz, mróz, śnieg i nic. No może w pierwszym 6d się odkleiła guma i tyle.

R classic jest zrobiony lepiej od tych dwóch, ale i r66 nie może być zły (nie macałem).

Arius74
18-11-2020, 11:13
A jakieś konkrety? Co jest gorzej wykonane? Jakieś realne problemy ktoś zgłaszał?

To co mi się nie podobało w R6, moje prywatne odczucia. Obudowa bardziej plastikowa (to czułem trzymając aparat w ręku), ocierający się ekran przy odchylaniu o górna część korpus. Reszta była lepsza czy warta swojej ceny, każdy sobie sam odpowie. Ja wybrałem R i jestem zadowolony. Oby dwa dobre korpusy każdy wybierze coś dla swoich potrzeb i wymagań.

candar
18-11-2020, 11:52
To co mi się nie podobało w R6, moje prywatne odczucia. Obudowa bardziej plastikowa (to czułem trzymając aparat w ręku), ocierający się ekran przy odchylaniu o górna część korpus. Reszta była lepsza czy warta swojej ceny, każdy sobie sam odpowie. Ja wybrałem R i jestem zadowolony. Oby dwa dobre korpusy każdy wybierze coś dla swoich potrzeb i wymagań.

Co poniektórzy w tym wątku lubią trzeszczące obudowy w nowych i drogich aparatach i obiektywach. Ale ja z tego również dawno wyrosłem.

https://dariuszbres.pl/pojedynek-85/

https://www.youtube.com/watch?v=Qs0znti0kEM&feature=emb_title&ab_channel=dariuszbres_pl

rysib
18-11-2020, 12:18
Jak znajdziesz takie przykłady z Eosem 350D lub R6, Twoje wywody nabiorą innego ciężaru, niż luźne teoretyczne dywagacje. ;-)
Pzdr. Rysiek

marfot
18-11-2020, 12:20
W Canon R6 może nie do końca jest plastik.
"Body Materials:
Magnesium Alloy chassis, outer panels are polycarbonate resin with glass fiber".
Ale ja za bardzo nie znam język angielski.
Sorki za OT.

Tak jest zbudowane R6:
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-R6.aspx

5396

Chyba nie ma powodów do dramatyzowania.

jinks
18-11-2020, 13:03
Tak jest zbudowane R6:
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-R6.aspx

5396

Chyba nie ma powodów do dramatyzowania.Prawda jest taka, że 95% ludzi wymieni go po jakimś czasie nie dlatego, że się zniszczył, czy zużył, ale są już nowsze i lepsze technologicznie rozwiązania. 40% osób go wymieni już przy premierze kolejnego modelu. Równie dobrze mógłby być cały z plastiku. Wiadomo, że miło jest posiadać, używać coś co jest pięknie i dokładnie wykonane, ale mam wrażenie, że to bardziej siedzi w naszej głowie niż jest realnie potrzebne.

candar
18-11-2020, 13:20
Tak jest zbudowane R6:
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-R6.aspx

5396

Chyba nie ma powodów do dramatyzowania.
:mrgreen:

Serio? Dajesz zdjęcie obudowy R5 twierdząc, że to R6:confused: Prosty chwyt, ale niestety bardzo łatwo sprawdzić od jakiego aparatu ta obudowa pochodzi ;)

5397

ps.
musisz postarać się bardziej ;) Powtórzę się , ale co tam ;) Nie wierz we wszystko co piszą i pokazują w testach :mrgreen:

Już nawet na dpreview o tym pisali https://www.dpreview.com/forums/post/64396594 ;)
"that image is from the Canon R5, as it's only published under the R5's canon page. The R6 has magnesium parts but doesn't have a complete magnesium body frame like the R5."

Powtórzę: R6 ma identyczną budowę jak RP.

5398

Tak właśnie oszukuje się konsumenta. O ile ktoś da sobą manipulować.

Kolekcjoner
18-11-2020, 14:45
Prawda jest taka, że 95% ludzi wymieni go po jakimś czasie nie dlatego, że się zniszczył, czy zużył, ale są już nowsze i lepsze technologicznie rozwiązania. 40% osób go wymieni już przy premierze kolejnego modelu. Równie dobrze mógłby być cały z plastiku. Wiadomo, że miło jest posiadać, używać coś co jest pięknie i dokładnie wykonane, ale mam wrażenie, że to bardziej siedzi w naszej głowie niż jest realnie potrzebne.
Dokładnie. Od dłuższego czasu cała ta dyskusja o trwałości obudowy to zawracanie głowy.

canon5dClassic
18-11-2020, 23:32
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????

Kup sony A III, lepsza matryca, stabilizacja obrazu w matrycy , lepszy AF,Eye AF w tryb AF-C, ma 4k - skalowane z 6k(Canon we wszystkich puszkach nie ma 4k, bo to jest cropowane, w sony możesz wybrać czy chcesz cropa czy FF w video), profile CLOG, nowoczesny kodek video, focus peeking, timelapse, Dwa gniazda obsługujące UHS-II, i można by tak wymieniać w nieskończoność. Teraz tanio dostaniesz, bo jest cash back od sony, używanych też pełno na allegro.

bzdura1979
18-11-2020, 23:59
Kup sony A III, lepsza matryca, stabilizacja obrazu w matrycy , lepszy AF,Eye AF w tryb AF-C, ma 4k - skalowane z 6k(Canon we wszystkich puszkach nie ma 4k, bo to jest cropowane, w sony możesz wybrać czy chcesz cropa czy FF w video), profile CLOG, nowoczesny kodek video, focus peeking, timelapse, Dwa gniazda obsługujące UHS-II, i można by tak wymieniać w nieskończoność. Teraz tanio dostaniesz, bo jest cash back od sony, używanych też pełno na allegro.

Zapomniałeś wspomnieć o wybitnej trwałości migawki, niezrównanej "dynamic range" i perfekcyjnej ergonomii. Aż dziw bierze skąd tyle używek na rynku, jak można chcieć to sprzedać!!!??

canon5dClassic
19-11-2020, 00:46
Jest duzo uzywek, bo to stary model jest już długo na rynku,w lutym stuknie mu 3 lata, wyszło już kilka nowszych Sony np Sony A IV jak się możesz domyślić.

Stabilizacja, dwa sloty, najlepszy af,bezkonkurencyjne video skalowane z 6k, a cena identyczna jak oes r

Kolekcjoner
19-11-2020, 00:52
Jest duzo uzywek, bo to stary model jest już długo na rynku,w lutym stuknie mu 3 lata, wyszło już kilka nowszych Sony np Sony A IV jak się możesz domyślić.

Stabilizacja, dwa sloty, najlepszy af,bezkonkurencyjne video skalowane z 6k, a cena identyczna jak oes r

I tym "optymistycznym" wpisem kończymy te krucjaty na forum Canon-board.

stanley76rsko
19-11-2020, 12:36
No to ja jeszcze dorzucę... Wystarczy posiedzieć na forach użytkowników Sony i się przekonać jak, np. w trakcie reportażu aparat potrafi odmówić posłuszeństwa, zawieszki które potrzebują restartu do ustawień fabrycznych... Zaskakująca praca z innymi szkłami niż Sony... No i lądują na Allegro,Olx...

KwusheR
03-12-2020, 04:19
Czy warto? Ja kupiłem. Miałem brać R6, ale przeanalizowałem fakt, iż większość moich zdjęć to portrety, foto reklamowa... Teraz z różnicy w cenie kupię szkło, albo dwa używane :)A czekać aż coś stanieje... I zaraz wyjdzie nowszy modele i znowu czekać? :D Kupuj, fotografuj.

candar
03-12-2020, 09:36
No to ja jeszcze dorzucę... Wystarczy posiedzieć na forach użytkowników Sony i się przekonać jak, np. w trakcie reportażu aparat potrafi odmówić posłuszeństwa, zawieszki które potrzebują restartu do ustawień fabrycznych... Zaskakująca praca z innymi szkłami niż Sony... No i lądują na Allegro,Olx...

Proszę Cię...

Niedawno przez dwa dni non stop robiłem A7 III sesje modową/produktową po 2.000 zdjęć dziennie , bez zwiechy. Na żadnym A7 (miałem trzy) nigdy żadnej zwiechy. Nie powtarzaj czegoś , co nie ma miejsca. Od dawna używam szkieł Sigmy , Tamrona i Canona przez MC-11.

Nigdy nie zdarzyło mi się restartować żadnego używanego przez mnie aparatu do ustawień fabrycznych (Canonie, Sony, Nikonie), tyle w temacie.

ps.
bądźmy obiektywni, proszę

ps1

A Canona R jak najbardziej warto kupić w obecnej cenie!

jinks
03-12-2020, 14:11
Proszę Cię...

Niedawno przez dwa dni non stop robiłem A7 III sesje modową/produktową po 2.000 zdjęć dziennie , bez zwiechy. Na żadnym A7 (miałem trzy) nigdy żadnej zwiechy. Nie powtarzaj czegoś , co nie ma miejsca. Od dawna używam szkieł Sigmy , Tamrona i Canona przez MC-11.

Nigdy nie zdarzyło mi się restartować żadnego używanego przez mnie aparatu do ustawień fabrycznych (Canonie, Sony, Nikonie), tyle w temacie.

ps.
bądźmy obiektywni, proszę

ps1

A Canona R jak najbardziej warto kupić w obecnej cenie!

Nie używam Sony, ale z sympatii do tego co zrobili dla segmentu ML i z ciekawości "co tam za płotem" dodałem się do różnych grup i muszę potwierdzić, że takie wpisy jak "zwiecha", czy "popsuty spust migawki w a9, już drugi raz z rzędu po wymianie, po zrobieni 5-9k zdjęć" zdarzają się dosyć regularnie. Jeśli chodzi o canony i nikony to do tej pory były głównie DSLR-y. Urządzenia prostsze w budowie, produkowane przez tych producentów "od zawsze" - nie ma się co za bardzo psuć. W segmencie ML gdzie większe znaczenie ma elektronika jakieś tam wpisy o zwiechach w serii R się pojawiają, ale raczej bardzo sporadycznie.
Oczywiście trzeba pamiętać, że jak coś komuś działa bezawaryjnie to o tym nigdzie nie pisze. Odzywają się Ci, którzy mają jakieś problemy. Stąd możemy odnieść wrażenie, że jakiś sprzęt jest bardzo wadliwy a tymczasem to jest jakiś niewielki ułamek użytkowników.

candar
03-12-2020, 14:20
Nie używam Sony, ale z sympatii do tego co zrobili dla segmentu ML i z ciekawości "co tam za płotem" dodałem się do różnych grup i muszę potwierdzić, że takie wpisy jak "zwiecha", czy "popsuty spust migawki w a9, już drugi raz z rzędu po wymianie, po zrobieni 5-9k zdjęć" zdarzają się dosyć regularnie. Jeśli chodzi o canony i nikony to do tej pory były głównie DSLR-y. Urządzenia prostsze w budowie, produkowane przez tych producentów "od zawsze" - nie ma się co za bardzo psuć. W segmencie ML gdzie większe znaczenie ma elektronika jakieś tam wpisy o zwiechach w serii R się pojawiają, ale raczej bardzo sporadycznie.
Oczywiście trzeba pamiętać, że jak coś komuś działa bezawaryjnie to o tym nigdzie nie pisze. Odzywają się Ci, którzy mają jakieś problemy. Stąd możemy odnieść wrażenie, że jakiś sprzęt jest bardzo wadliwy a tymczasem to jest jakiś niewielki ułamek użytkowników.

Dokładnie tak. Używam bezlusterkowców różnych firm od 11 lat (Fuji, Sony, Nikon) i nigdy żaden się nie zawiesił, nie musiałem też nigdy w żadnym bezlusterkowcu czegokolwiek wymieniać, a trochę zdjęć jednak robię ;)

Reasumując. Biorąc pod uwagę ilości aparatów określonej marki w użyciu jakiś procent może być wadliwy, ale jak wyżej słusznie napisano - o wadach pisać będą pisać zasadniczo Ci, którym coś nie działa.

Mnie osobiście nigdy nie udało się "zajechać" żadnego aparatu, którego używałem ;) Jeden co prawda utopiłem w morzu, ale przez nieuwagę (nieodżałowany Canon 7D). Na ale tego nie można nazwać "wadą aparatu", raczej beztroską użytkownika :)

miszak
03-12-2020, 19:37
Nie używam Sony, ale z sympatii do tego co zrobili dla segmentu ML i z ciekawości "co tam za płotem" dodałem się do różnych grup i muszę potwierdzić, że takie wpisy jak "zwiecha", czy "popsuty spust migawki w a9, już drugi raz z rzędu po wymianie, po zrobieni 5-9k zdjęć" zdarzają się dosyć regularnie. Jeśli chodzi o canony i nikony to do tej pory były głównie DSLR-y. Urządzenia prostsze w budowie, produkowane przez tych producentów "od zawsze" - nie ma się co za bardzo psuć. W segmencie ML gdzie większe znaczenie ma elektronika jakieś tam wpisy o zwiechach w serii R się pojawiają, ale raczej bardzo sporadycznie.
Oczywiście trzeba pamiętać, że jak coś komuś działa bezawaryjnie to o tym nigdzie nie pisze. Odzywają się Ci, którzy mają jakieś problemy. Stąd możemy odnieść wrażenie, że jakiś sprzęt jest bardzo wadliwy a tymczasem to jest jakiś niewielki ułamek użytkowników.

Daj linki do tych grup, w których członkom A9tki sypią się regularnie co kilka tysięcy zdjęć. Chętnie się dowiem szczegółów tego tematu.

jinks
03-12-2020, 21:34
Daj linki do tych grup, w których członkom A9tki sypią się regularnie co kilka tysięcy zdjęć. Chętnie się dowiem szczegółów tego tematu.Na FB jest grupa dotycząca serii 7 i 9. Znajdziesz bez problemu.

jinks
03-12-2020, 21:36
Na FB jest grupa dotycząca serii 7 i 9. Znajdziesz bez problemu.Ostatnio ktoś tu wklejał linka do dosyć znanej w sieci i środowisku recenzji R6-tki Adama Trzcionki gdzie też o tym wspomina.

candar
03-12-2020, 23:10
A może realne naprawy uszkodzeń najczęściej spotykanych w serwisie ?

Sony A7 III https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/sony/sony-a7-iii/

Sony A9 https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/sony/sony-a9/

Fuji X-T2 https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/fuji/fuji-x-t2/

Canon 6D Mark II https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/lustrzanki/canon/canon-6d-mark-ii/

Canon 5D Mark IV https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/lustrzanki/canon/canon-5d-mark-iv/

Co ciekawe najdłuższe litanie uszkodzeń są do 6D II (leci płyta główna itp.) i 5D IV. Err 20 i Err 70 , to już nie przelewki. Też ciekawe, że jakoś nigdy nie udało mi się uszkodzić ani pokręteł sterowania, ani spustu, ani też slotów w żadnym posiadanym przeze mnie aparacie. Zapewne "złote rączki" użytkowników" dokonują tychże spustoszeń.

totamten
04-12-2020, 06:16
A może realne naprawy uszkodzeń najczęściej spotykanych w serwisie ?

Sony A7 III https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/sony/sony-a7-iii/

Sony A9 https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/sony/sony-a9/

Fuji X-T2 https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/aparaty-kompaktowe/fuji/fuji-x-t2/

Canon 6D Mark II https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/lustrzanki/canon/canon-6d-mark-ii/

Canon 5D Mark IV https://fotoserwis.krakow.pl/naprawy/lustrzanki/canon/canon-5d-mark-iv/

Co ciekawe najdłuższe litanie uszkodzeń są do 6D II (leci płyta główna itp.) i 5D IV. Err 20 i Err 70 , to już nie przelewki. Też ciekawe, że jakoś nigdy nie udało mi się uszkodzić ani pokręteł sterowania, ani spustu, ani też slotów w żadnym posiadanym przeze mnie aparacie. Zapewne "złote rączki" użytkowników" dokonują tychże spustoszeń.
Tak, tylko Sony, tu nie ma problemów z lustrem, modułem autofocusa, najwyżej walnie migawka, ale przy canonowskich nie przelewkach, to detalik.

candar
04-12-2020, 09:58
Tak, tylko Sony, tu nie ma problemów z lustrem, modułem autofocusa, najwyżej walnie migawka, ale przy canonowskich nie przelewkach, to detalik.

Użytkowałem do tej pory pięć bezlusterkowców Sony: Nex 5 , Nex 5N oraz wszystkie poprzednie A7 (A7, A7 II i A7 III cały czas w użyciu moim i córki - używane równolegle przez córkę), trzy bezlusterkowce Fuji X-E1, X-T1, X-T2, dwa bezlusterkowce Nikona 1 J1 i Z6 (oba cały czas w uzyciu), pięć DSLRów Canona i dziwnym trafem w żadnym nic nigdy nie "walnęło".

Wśród znajomych foto też nikogo nie znam, który miałby problemy ww. Ale doceniam Twój tok rozumowania i postponowanie innych firm na CB.

BTW - żaden użytkowany przeze mnie aparat nigdy nie wylądował w serwisie (czyszczenia matrycy nie liczę).

robertskc7
04-12-2020, 10:36
Na forum FB sony było ostatnio, że komuś padła migawka przy niewielkim przebiegu w A73 przy 35K - podobno GW nie obejmuje wymiany migawki w sony, tak chłopaki tam dyskutowali. Nie wiem czy to prawda. https://www.facebook.com/groups/159189764678013 post z 29.11 Ryszard.

W Canonie migawaka jest objęta GW na 12 miesięcy a po wymianie 6 miesiecy - tak twierdzi CSI kótry tej wymiany mi dokonywał.

candar
04-12-2020, 10:48
Na forum FB sony było ostatnio, że komuś padła migawka przy niewielkim przebiegu w A73 przy 35K - podobno GW nie obejmuje wymiany migawki w sony, tak chłopaki tam dyskutowali. Nie wiem czy to prawda. https://www.facebook.com/groups/159189764678013 post z 29.11 Ryszard.

W Canonie migawaka jest objęta GW na 12 miesięcy a po wymianie 6 miesiecy - tak twierdzi CSI kótry tej wymiany mi dokonywał.

To jest wątek o Sony, czy o Canonie? Bo chyba coś mi umknęło ? ;)

https://www.facebook.com/groups/159189764678013/permalink/668812687049049
"Szok! Tak psioczyłem na Sony ... roczny aparat napęd migawki padł. W pn oddałem po południu do sklepu (reklamacja) przed chwilą telefon, iż mogę odebrac naprawiony! Brawo nawet w CPS (Canon Professional Service) i Ncoś tam tak kolorowo nie było"

BTW - zakładając zawsze najgorsze oraz to, że "niespodzianka" podobnie jak Hiszpańska Inkwizycja pojawi się niespodziewanie https://www.youtube.com/watch?v=SxJASsVRRpQ&ab_channel=Nowotko noszę często drugi aparat w zapasie (Z6 obecnie)

totamten
04-12-2020, 10:54
Użytkowałem do tej pory pięć bezlusterkowców Sony: Nex 5 , Nex 5N oraz wszystkie poprzednie A7 (A7, A7 II i A7 III cały czas w użyciu moim i córki - używane do filmowania i zdjęć przez córkę), trzy bezlusterkowce Fuji X-E1, X-T1, X-T2, dwa bezlusterkowce Nikona 1 J1 i Z6 (oba cały czas w uzyciu), pięć DSLRów Canona i dziwnym trafem w żadnym nic nigdy nie "walnęło".

Wśród znajomych foto też nikogo nie znam, który miałby problemy ww. Ale doceniam Twój tok rozumowania i postponowanie innych firm na CB.

BTW - żaden użytkowany przeze mnie aparat nigdy nie wylądował w serwisie (czyszczenia matrycy nie liczę).

Sugerujesz, że podlinkowana firma publikuje cennik na naprawę usterek, które nie występują? Tak trudno wyobrazić sobie, że przycisk może uszkodzić się w czasie upadku body? Bylejakości tworzywa sztucznego? Bo ty nie znasz? A kim się sobie być wydajesz, że twoje doświadczenie zastępuje doświadczenie innych?
Miałem Fuji FinePix S3 Pro - niskie szumy, kolory, możliwość symulacji filmów, gumową rozpiętość tonalną w RAW, poziomy grip i tragiczny autofocus, w sprawie którego nie mogłem dogadać się z serwisem w czasie gwarancji body (o wymianie zapomnij). Pamiętam pytanie serwisanta: A co to jest ostrość? Kurna drugi Piłat: A co to jest prawda? Ponieważ nie mam zwyczaju odsprzedaży wadliwego sprzętu schowałem body głęboko do szuflady. W ubiegłym roku trapiony melancholią postanowiłem pobawić się Fujikiem, niestety nie dało się, bo mimo iż leżał w szufladzie na dwie równe połóweczki rozpadł się plastikowy włącznik okalący spust. Body odjechało z elektrozłomem. Czyliż jakie powinienem wyciągnąć wnioski o aparatach Fuji na podstawie filozofii: ja to ja?

candar
04-12-2020, 11:24
Sugerujesz, że podlinkowana firma publikuje cennik na naprawę usterek, które nie występują? Tak trudno wyobrazić sobie, że przycisk może uszkodzić się w czasie upadku body? Bylejakości tworzywa sztucznego? Bo ty nie znasz? A kim się sobie być wydajesz, że twoje doświadczenie zastępuje doświadczenie innych?
Miałem Fuji FinePix S3 Pro - niskie szumy, kolory, możliwość symulacji filmów, gumową rozpiętość tonalną w RAW, poziomy grip i tragiczny autofocus, w sprawie którego nie mogłem dogadać się z serwisem w czasie gwarancji body (o wymianie zapomnij). Pamiętam pytanie serwisanta: A co to jest ostrość? Kurna drugi Piłat: A co to jest prawda? Ponieważ nie mam zwyczaju odsprzedaży wadliwego sprzętu schowałem body głęboko do szuflady. W ubiegłym roku trapiony melancholią postanowiłem pobawić się Fujikiem, niestety nie dało się, bo mimo iż leżał w szufladzie na dwie równe połóweczki rozpadł się plastikowy włącznik okalący spust. Body odjechało z elektrozłomem. Czyliż jakie powinienem wyciągnąć wnioski o aparatach Fuji na podstawie filozofii: ja to ja?

Każdy dokonuje jakiś tam wyborów. Mnie sprzęt nigdy nie zawiódł i każdy używany przez siebie aparat mogę polecać jako wzór solidności i niezawodności. Fuji FinePix S3 Pro nie znam , bo 16 lat temu interesowały mnie wyłącznie Canony, które działają niezawodnie do dziś (został mi tylko 5D II, ale zdecydowałem sentymentalnie, że będzie stał na półce obok F1 New - analoga, którego używam.

miszak
04-12-2020, 11:27
Na FB jest grupa dotycząca serii 7 i 9. Znajdziesz bez problemu.

Nie ma tam wpisów o regularnie padających migawkach w A9 a że ktoś miał taki problem no cóż. Myślisz, że w innych firmach tego nie ma?
Zobacz https://fotoblogia.pl/10914,koszmar-fotografa-tak-umiera-migawka-w-canonie-eos-7d-mark-ii#comments

Super a teraz sprawdź komentarze. 7DII padła po 2500 klapnięć. W innym modelu poniżej 50k. Czy to jest powód do pisania na forach, że w canonie migawka pada regularnie? Bzdura. Tak tez należy traktować Twój wpis o A9.

Ja zmieniłem Nikona na Pentaxa i potem szybko na Canona w 2009 roku po 4 padniętych migawkach w Nikonie. Na przestrzeni 5-6 lat padły dwie w analogach i dwie w dslr. W Pentaxie, Canonie i Sony nigdy nic nie padło a na bezlustrach zrobiłem pewnie 250-280.000 zdjęć i wiele godzin filmów i nic się nie zawiesiło. Nie potrzebny był reset itp.

Nawiązując do tematu wątku uważam, że jeżeli ktoś nie uprawia dynamicznej fotografii (sport, ptactwo) nie ma co się bać bezluster i jak najbardziej Canona R warto kupić.

gnd
04-12-2020, 11:41
Własne doświadczenia to za mała próba. Kiedyś dobrym źródłem o potencjalnych wadach sprzętu był blog lensrentals, teraz nie śledziłem.

candar
04-12-2020, 11:45
Własne doświadczenia to za mała próba. Kiedyś dobrym źródłem o potencjalnych wadach sprzętu był blog lensrentals, teraz nie śledziłem.

Najciekawsze jest to, że najwięcej do powiedzenia mają zawsze osoby, które aparatów i obiektywów danej firmy nigdy nie używali (albo od 16 lat chomikują w szufladzie zepsuty jeden aparat danej firmy) i posiłkują się zasłyszanymi na forach opiniami (w większości to tzw. urban legend).

gnd
04-12-2020, 11:51
Tak działa ludzki umysł. Generalizujemy i wyciągamy wnioski na chłopski rozum. Problem w tym, że to zostaje w internecie i się roznosi.

akustyk
04-12-2020, 11:55
Czy waszym zdaniem jest sens kupować „stary” korpus gdy na rynku jest już r6????


z perspektywy uzytkownika 70D: uzywam tego sprzetu, ktory odpowiada moim potrzebom. niekoniecznie tego, ktory jest najnowszy. wiec nie widze przeciwwskazan dla R jesli odpowiadaja ci jego mozliwosci. co ma R6 czego nie ma R i na co sklonny bylbys wydac roznice w cenie?

totamten
04-12-2020, 12:14
Każdy dokonuje jakiś tam wyborów. Mnie sprzęt nigdy nie zawiódł i każdy używany przez siebie aparat mogę polecać jako wzór solidności i niezawodności. Fuji FinePix S3 Pro nie znam , bo 16 lat temu interesowały mnie wyłącznie Canony, które działają niezawodnie do dziś (został mi tylko 5D II, ale zdecydowałem sentymentalnie, że będzie stał na półce obok F1 New - analoga, którego używam.
No ale przynajmniej daj mi (myślę, że nie tylko) cień nadziei, jesteś w stanie uwierzyć, że inni nie mają tyle szczęścia. Swoją drogą twoje przebiegłe w swej istocie zestawienie list usterek typowych dla bezluster i lustrzanek i powołanie się na ich długość przypomnialo mi w sensacyjny artykuł w jakiejś lokalnej gazecie z 1979 r. z tytulem: "Polonez" mniej awaryjny od Mercedesa - autor przytoczył dane odnośnie usterek automatycznych skrzyń biegów osobowych Mercedesów i fakt, że w "Polonezie" nie wystąpiła ani jedna taka awaria. Święta prawda, tyle, ze "Polonez" nigdy nie mial wersji z automatyczną skrzynią biegów!

candar
04-12-2020, 12:49
No ale przynajmniej daj mi (myślę, że nie tylko) cień nadziei, jesteś w stanie uwierzyć, że inni nie mają tyle szczęścia. Swoją drogą twoje przebiegłe w swej istocie zestawienie list usterek typowych dla bezluster i lustrzanek i powołanie się na ich długość przypomnialo mi w sensacyjny artykuł w jakiejś lokalnej gazecie z 1979 r. z tytulem: "Polonez" mniej awaryjny od Mercedesa - autor przytoczył dane odnośnie usterek automatycznych skrzyń biegów osobowych Mercedesów i fakt, że w "Polonezie" nie wystąpiła ani jedna taka awaria. Święta prawda, tyle, ze "Polonez" nigdy nie mial wersji z automatyczną skrzynią biegów!

Tyle tylko, że ja nie rozgłaszam wszem i wobec, że np. Nikon ma awaryjną migawkę, bo w moim Nikonie F-801s dwadzieścia lat wcześniej padła mi migawka oraz ktoś inny napisał, że 4 razy w Nikonie wymieniał migawkę. Tak powstają właśnie osławione "urban legend" powielane bez sensu i bez końca w sieci.

Jak widzę wpisujesz się w typowe dowcipy PRL :)
"Czy to prawda, że w Moskwie na placu Czerwonym rozdają Samochody? Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na placu Czerwonym, a na placu Rewolucji, i nie Samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną".

--- Kolejny post ---


z perspektywy uzytkownika 70D: uzywam tego sprzetu, ktory odpowiada moim potrzebom. niekoniecznie tego, ktory jest najnowszy. wiec nie widze przeciwwskazan dla R jesli odpowiadaja ci jego mozliwosci.

Popieram! R-ka to dobry zakup w grudniu 2020 roku dla osoby szukającej nowego aparatu / bezlusterkowca.

miszak
04-12-2020, 13:00
Własne doświadczenia to za mała próba. Kiedyś dobrym źródłem o potencjalnych wadach sprzętu był blog lensrentals, teraz nie śledziłem.

Dokładnie tak dlatego ja nie kupię już Nikona ale nie uogólniam i nie piszę, że w tej marce regularnie pada migawka jak to zrobił kolega w temacie A9 nie mając A9tki nigdy w ręku ;-)

totamten
04-12-2020, 13:07
Najciekawsze jest to, że najwięcej do powiedzenia mają zawsze osoby, które aparatów i obiektywów danej firmy nigdy nie używali (albo od 16 lat chomikują w szufladzie zepsuty jeden aparat danej firmy) i posiłkują się zasłyszanymi na forach opiniami (w większości to tzw. urban legend).
Poproszę o przytoczenie mojej opinii na temat aparatów Fuji w oparciu o moje zdarzenie? Zadałem retoryczne pytanie, które wyraża moją najdalej idącą wstrzemięźliwość w hejtowanu sprzętu Fuji, a ty lepiej wiesz ode mnie jak sobie na nie odpowiedziałem. Jesteś wybitnym artystą, takiego formatu, że to prawie niemożliwe, byś nie ogarniał sensu czyichś wypowiedzi, tym bardziej zastanawia mnie sens zabiegów retorycznych, w których Taki Ktoś - piszę to szczerze i z najwyższym szacunkiem - ucieka się do konfabulacji w wymianie zdań z forumowym robaczkiem - chodzi o naszą wymianę myśli - by przeforsować swoją narrację i nad rację.

robertskc7
04-12-2020, 13:18
Dokładnie tak dlatego ja nie kupię już Nikona ale nie uogólniam i nie piszę, że w tej marce regularnie pada migawka jak to zrobił kolega w temacie A9 nie mając A9tki nigdy w ręku ;-)

Sorry ale pilnuj się z tym co piszesz.

1. jinks napisał - dodałem się do różnych grup i muszę potwierdzić, że takie wpisy jak "zwiecha", czy "popsuty spust migawki w a9, już drugi raz z rzędu po wymianie, po zrobieni 5-9k zdjęć" zdarzają się dosyć regularnie.
2. Ty opowiedziałeś - Daj linki do tych grup, w których członkom A9tki sypią się regularnie co kilka tysięcy zdjęć. Chętnie się dowiem szczegółów tego tematu.
3. Tu przekręciłeś znowu wypowiedź jinksa. Zastąpiłeś sobie spust migawki na migawkę - Nie ma tam wpisów o regularnie padających migawkach w A9 a że ktoś miał taki problem no cóż
4. Znowu Ty - Dokładnie tak dlatego ja nie kupię już Nikona ale nie uogólniam i nie piszę, że w tej marce regularnie pada migawka jak to zrobił kolega w temacie A9 nie mając A9tki nigdy w ręku ;-)

Nie chcę być forumowym szeryfem, ale robisz z kogoś "......" tylko dla tego, że nie przeczytałeś poprawnie jednego, niezbyt skomplikowanego zdania i dopisujesz jakieś dziwne teorie do tego.
Dziwicie się później, że Canony 7d potrafią pływać ;)

candar
04-12-2020, 13:26
Poproszę o przytoczenie mojej opinii na temat aparatów Fuji w oparciu o moje zdarzenie? Zadałem retoryczne pytanie, które wyraża moją najdalej idącą wstrzemięźliwość w hejtowanu sprzętu Fuji, a ty lepiej wiesz ode mnie jak sobie na nie odpowiedziałem. Jesteś wybitnym artystą, takiego formatu, że to prawie niemożliwe, byś nie ogarniał sensu czyichś wypowiedzi, tym bardziej zastanawia mnie sens zabiegów retorycznych, w których Taki Ktoś - piszę to szczerze i z najwyższym szacunkiem - ucieka się do konfabulacji w wymianie zdań z forumowym robaczkiem - chodzi o naszą wymianę myśli - by przeforsować swoją narrację i nad rację.

à propos konfabulacji - bardzo proszę bądź uprzejmy napisać iluż to aparatów Sony realnie używałeś przez lata? (ja używałem 3 DSLR i 5 ML od 2010 roku plus Sony Mavica na dyskietki i CD od 2000 roku). Pytam szczerze i z najwyższym szacunkiem. Jeśli nigdy w życiu nie miałeś A7 , A7 II , A7 III i A9, A9 II uznam , że wszystko to , co napisałeś uprzednio i napiszesz później - zrobiłeś wyłącznie po to, aby przeforsować swoją narrację i nad rację hejtując notorycznie coś, czego nie używałeś powtarzając mało wiarygodne informacje z sieci powielane na różnych forach.

--- Kolejny post ---



Dziwicie się później, że Canony 7d potrafią pływać ;)

Zbytni optymizm 8-) Próbowałem i okazało się, że mój nie potrafił ;) W instrukcji nie było nic o tym, że kąpiele są niewskazane, rzucony na "głęboką wodę" nie dał rady. No ale też nigdzie nie piszę, że to wada tego modelu :lol:

totamten
04-12-2020, 15:28
à propos konfabulacji - bardzo proszę bądź uprzejmy napisać iluż to aparatów Sony realnie używałeś przez lata? (ja używałem 3 DSLR i 5 ML od 2010 roku plus Sony Mavica na dyskietki i CD od 2000 roku). Pytam szczerze i z najwyższym szacunkiem. Jeśli nigdy w życiu nie miałeś A7 , A7 II , A7 III i A9, A9 II uznam , że wszystko to , co napisałeś uprzednio i napiszesz później - zrobiłeś wyłącznie po to, aby przeforsować swoją narrację i nad rację hejtując notorycznie coś, czego nie używałeś powtarzając mało wiarygodne informacje z sieci powielane na różnych forach.

--- Kolejny post ---



Zbytni optymizm 8-) Próbowałem i okazało się, że mój nie potrafił ;) W instrukcji nie było nic o tym, że kąpiele są niewskazane, rzucony na "głęboką wodę" nie dał rady. No ale też nigdzie nie piszę, że to wada tego modelu :lol:

Przysługa za przysługę - najpierw przytocz moją rzekomą wypowiedź z krytyką trwałości aparatów Fuji o co prosiłem wyżej, Bo we wpisie zakwestionowałem tylko twoją świętą prawdę, że skoro tobie, ani nikomu z twoich znajomych nie zepsuło się pokrętło, albo przycisk w aparacie, to innym też nie ma prawa to się zdarzyć, dając jako przykład swoje Fuji, że zdarza się i to, bez wyrokowania co do ogólnej awaryjności wyrobów tej, czy innej firmy. Czego tu nie rozumieć? Czekam na cytat, jesliś dalej ciekaw ile miałem aparatow Sony (dlaczego tylko Sony, napiszę jeszcze o Nikonach i Canonach?).

Jacek
04-12-2020, 16:37
Żenująca wymiana opinii.

kmeg
04-12-2020, 17:02
Żenująca wymiana opinii.Tu tak często (niestety). Jak dzieci w piaskownicy...

marfot
04-12-2020, 17:18
Jak dzieci w piaskownicy...

Uważasz, że dzieci często wyprawiają się do piaskownicy przy innym bloku, żeby opluć tamtym dzieciom ich łopatki i wiaderka ? ;)

miszak
04-12-2020, 21:00
Sorry ale pilnuj się z tym co piszesz.

1. jinks napisał - dodałem się do różnych grup i muszę potwierdzić, że takie wpisy jak "zwiecha", czy "popsuty spust migawki w a9, już drugi raz z rzędu po wymianie, po zrobieni 5-9k zdjęć" zdarzają się dosyć regularnie.
2. Ty opowiedziałeś - Daj linki do tych grup, w których członkom A9tki sypią się regularnie co kilka tysięcy zdjęć. Chętnie się dowiem szczegółów tego tematu.
3. Tu przekręciłeś znowu wypowiedź jinksa. Zastąpiłeś sobie spust migawki na migawkę - Nie ma tam wpisów o regularnie padających migawkach w A9 a że ktoś miał taki problem no cóż
4. Znowu Ty - Dokładnie tak dlatego ja nie kupię już Nikona ale nie uogólniam i nie piszę, że w tej marce regularnie pada migawka jak to zrobił kolega w temacie A9 nie mając A9tki nigdy w ręku ;-)

Nie chcę być forumowym szeryfem, ale robisz z kogoś "......" tylko dla tego, że nie przeczytałeś poprawnie jednego, niezbyt skomplikowanego zdania i dopisujesz jakieś dziwne teorie do tego.
Dziwicie się później, że Canony 7d potrafią pływać ;)

Bardzo mi miło, że poświęciłeś tyle czasu na analizę mojego komentarza ale jak zwykle szukałeś punktu zaczepienia a raczej przyczepienia się.

W swoim uporze pominąles jedną, kluczową jak to zwykle bywa kwestię.

Na tych grupach nie ma wpisów o powtarzających się regularnie usterkach A9. Zapisz się to zobaczysz. Z tego co pamiętam to był jeden taki przypadek. A nawet jeśli były dwa to statystycznie nie jest to coś, co można nazwać regułą. Równie dobrze na podstawie jednego komentarza na CB o jakiejkolwiek usterce można na innym forum zacytować komentarz jinksa tylko zmienić nazwę firmy i modele aparatów na canonowe i znajdą się osoby dyskutujące o regularnie psujących się canonach.

Aha racja - napisałem o migawce a nie spuście. Chylę czoła za chęć tak dokładnego studiowania moich komentarzy.

jinks
04-12-2020, 21:19
Warto kupować EOS R. Sony a7III i a9 też. Pozdrawiam :)

totamten
04-12-2020, 21:24
Żenująca wymiana opinii.

Podziękował za recenzję!

miszak
05-12-2020, 10:52
Warto kupować EOS R. Sony a7III i a9 też. Pozdrawiam :)

Dokładnie chociaż nie wiem czy A9 ma jakieś super rewelacyjne ceny w tej chwili
Podobnie RP czy A7II/A7RII. W tej chwili ceny są zachęcające. Warto też zwrócić uwagę na ceny Olympusa np. E-M1II. Tu jest teraz mekka dla chętnych.

K_f
10-12-2020, 13:27
Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem EOS R w 2020r. i żałuję że wcześniej tego nie zrobiłem, ale wtedy cena była 9000 tys. a teraz kupiłem nowy za 7000 + obiektyw 50 RF 1.8 STM za 990zł
Mam jednocześnie Canon 6DmkII i 5dmkII, przyznam że jest duża różnica pod względem użytkowania- do Eosa R trzeba się przyzwyczaić ponieważ chociaż menu jest takie samo, to obsługa to już inna bajka.
Na Canon 6d dobrze robiło się zdjęcia na LV, ale na wizjerze już nie, chociaż brakowało pokrycia pełnego ekranu punktami AF. W R to zupełnie inna bajka, wizjer optyczny z możliwością dostrojenia do oka po prostu genialne. Mam wadę wzroku i nosze okulary, w końcu widzę w wizjerze ostre zdjęcia :D. Chyba Rka robi prawie zawsze jak nie zawsze celne zdjęcia. Wg mnie teraz to chyba za dużo jest tych pól AF ciężko to ogarnąć.
Jeżeli ktoś nie filmuje to będzie idealny aparat. Taka moja opinia.

Przerabiałem już aparaty SONY, NIKONA i uważam że każdy się czymś szczególnym cechuje ale nie ma idealnego aparatu, w dużej mierze zdjęcia zależą od I fotografa II obiektywu III aparatu.

Pozdrawiam

g69
10-12-2020, 14:43
Jak w twoim oku obrazowanie Rki wzglądem 6dii czy innych przerobionych wcześniej?

Bangi
10-12-2020, 16:14
(...)Mam wadę wzroku i nosze okulary, w końcu widzę w wizjerze ostre zdjęcia :D. (...)
Też noszę okulary, ale w 6d2 również miałem ostry obraz w wizjerze. Jaka to jest dokładnie z Twojego punktu widzenia różnica? Pytam poważnie, bo akurat w tej kwestii IMHO nie ma szczególnej różnicy między R a 6d2. Pytam z ciekawości.

marfot
10-12-2020, 18:04
Też noszę okulary, ale w 6d2 również miałem ostry obraz w wizjerze.
Dla mnie różnica w jakości wyświetlania dotyczy przede wszystkim nie obrazu tylko dodatkowych informacji. W R są dobrze i ostro widoczne pomimo mocnych u mnie okularów. W 5DII, który miałem poprzednio obraz był ostry ale informacje w wizjerze tak sobie.

K_f
10-12-2020, 23:26
Też noszę okulary, ale w 6d2 również miałem ostry obraz w wizjerze. Jaka to jest dokładnie z Twojego punktu widzenia różnica? Pytam poważnie, bo akurat w tej kwestii IMHO nie ma szczególnej różnicy między R a 6d2. Pytam z ciekawości.

Dla mnie w Rce w wizjerze mogę lepiej wyostrzyć obraz w porównaniu z 5D i 6D. Dla mojej wady a mam dość sporą to dla mnie jest idealnie. Teraz chętnie robię zdjęcia ponownie na wizjerze, chociaż w 6DmkII na LV pstrykanie zdjęć w ruchu to nie to samo co przez wizjer. W Rce nie ma tego problemu ponieważ tu i tu będzie minimalne opóźnienie :(.

5482

--- Kolejny post ---

Wg mnie zdjęcia wychodzą ostre, tego mi brakowało w poprzednikach. Chociaż odkąd mam 6dmkII to dużo większy odsetek zdjęć była ostrzejsza.
Wg mnie w R szumy są podobne. Zdjęcia robię w RAW. Dla porównania mogę wrzucić RAWy z obu puszek. Dla mnie różnica jest niewielka.

christof
28-12-2020, 17:22
Dla mnie w Rce w wizjerze mogę lepiej wyostrzyć obraz w porównaniu z 5D i 6D. Dla mojej wady a mam dość sporą to dla mnie jest idealnie. Teraz chętnie robię zdjęcia ponownie na wizjerze, chociaż w 6DmkII na LV pstrykanie zdjęć w ruchu to nie to samo co przez wizjer. W Rce nie ma tego problemu ponieważ tu i tu będzie minimalne opóźnienie :(.

5482

--- Kolejny post ---

Wg mnie zdjęcia wychodzą ostre, tego mi brakowało w poprzednikach. Chociaż odkąd mam 6dmkII to dużo większy odsetek zdjęć była ostrzejsza.
Wg mnie w R szumy są podobne. Zdjęcia robię w RAW. Dla porównania mogę wrzucić RAWy z obu puszek. Dla mnie różnica jest niewielka.

Jeśli można to bym prosił. Chciałem mojego 6D zmienić na RP lub właśnie R, jednak mam opory przed pójściem w RP - strata ergonomii, chyba nie zyskam wiele na jakości obrazka, a interesuje mnie przede wszystkim landszaft i makro. W RP kusi funkcja wbudowanego Focus Stackingu, ale w R jednak matryca z 5D IV i ten wizjer, nie wiem jak to będzie bez optycznego.
Dzięki!

Tomasz Macherzyński
29-12-2020, 10:31
Proclub pokusił się o ofertę na nową R za 5400... Stąd pytanie. Obecnie mam 6dmk2. Wystarcza mi do reportażu i sportu, ale brakuje mi lepszej jakości w krajobrazie. Szykuje mi się kilka zleceń na pejzaże, więc w tym kierunku poszukuję usprawnień. Czy matryca z R da mi zauważalnie lepszy obrazek przy jednocześnie większych możliwościach pracy z RAWem? Jakie są Wasze odczucia?

Wysłane z mojego Mi MIX 3 5G przy użyciu Tapatalka

jinks
29-12-2020, 11:16
Ściągnij jakieś Rawy. Na dpreview powinny być też takie z krajobrazem.
Miałem R przez ponad rok i zmieniłem na R6. Fantastyczny aparat do portretu, studia i krajobrazu. Kolory, matryca i detale świetne. Do reportażu jednak wg mnie to jeszcze nie było to. W serii freez, jak robiło się ciemniej to wyświetlacz i AF też trochę zwalniały. Wiem, że sporo ludzi fotografuje tym śluby i są zachwyceni. Nawet dokupili 2gą sztukę ;) mi jakoś ciągle czegoś brakowało. Na ostatnim ślubie w 2019 na sali wkur$#&ny zamuloną pracą z wyświetlaczem wyciągnąłem 6d2 i jakoś tak odetchnąłem z ulgą :D do portretu bezdyskusyjnie wolałem jednak Rkę - kolory, detal i eyeAF(!). W ogóle na codzień wolałem R. Polecam to body do wszystkiego oprócz sportu i... dynamicznego reportażu (choć traktuj to jako moją osobista opinię). Przy cenie 5400zł jest to tym bardziej atrakcyjny aparat.

Tomasz Macherzyński
29-12-2020, 11:24
R6 rozważałem, ale idę w kierunku mniej dynamicznej fotografii. Ściągnę RAWy tak jak piszesz i podziałam.

Wysłane z mojego Mi MIX 3 5G przy użyciu Tapatalka

marfot
29-12-2020, 11:36
brakuje mi lepszej jakości w krajobrazie. Szykuje mi się kilka zleceń na pejzaże, więc w tym kierunku poszukuję usprawnień. Czy matryca z R da mi zauważalnie lepszy obrazek przy jednocześnie większych możliwościach pracy z RAWem? Jakie są Wasze odczucia?


R wydaje się być idealne właśnie do krajobrazu i portretu.
Krajobrazy z tej matrycy obrabiają się bardzo dobrze. W stosunku do 5DII, który miałem wcześniej, postęp jest bardzo duży.
Zdjęcia ze słońcem w kadrze, które wymagają silnej korekty przy naświetlaniu dają ładne detale w cieniach po wyciągnięciu w postprocesie.
Matryca gęsta, daje dużo detali.
Ogólnie nie mam nawet najlżejszego parcia na zmianę R.

Marcinus
29-12-2020, 11:42
Gdybym jeszcze nie miał R to za tę cenę brał bym w ciemno.

Tomasz Macherzyński
29-12-2020, 12:38
A tymczasem wrócili do starej ceny... Trzeba było nie zwlekać [emoji3525]

Wysłane z mojego Mi MIX 3 5G przy użyciu Tapatalka

Marcinus
29-12-2020, 12:45
Nie za bardzo chciało mi się wierzyć że to prawidłowa cena za nowego R. Nawet gdyby się zamówiło po tej cenie i tak by nie doszło do sprzedaży...

jinks
29-12-2020, 12:59
Używane są po 6k zł. Najczęściej z bardzo małym przebiegiem.

Tomasz Macherzyński
29-12-2020, 13:01
Tak czy inaczej dzięki za komentarze [emoji6]

Wysłane z mojego Mi MIX 3 5G przy użyciu Tapatalka

marfot
31-12-2020, 12:39
Używane są po 6k zł. Najczęściej z bardzo małym przebiegiem.

Kluczowym elementem cenotwórczym stał się adapter :lol:

Dokonujący upgrade do R6/R5 niechętnie sprzedają R z adapterem.

Z kolei na dziś najtańsza opcja zakupu nowego R to chyba 6,5k bez adaptera i 6,9k z RF24-105/4-7,1.

K_f
01-01-2021, 18:32
Jeśli można to bym prosił. Chciałem mojego 6D zmienić na RP lub właśnie R, jednak mam opory przed pójściem w RP - strata ergonomii, chyba nie zyskam wiele na jakości obrazka, a interesuje mnie przede wszystkim landszaft i makro. W RP kusi funkcja wbudowanego Focus Stackingu, ale w R jednak matryca z 5D IV i ten wizjer, nie wiem jak to będzie bez optycznego.
Dzięki!

Wysłałem na priw link do kilku zdjęć w RAW, takich samych ujęć z puszki 5dmkII, 6dmkII, eosR. Porównanie ISO 100, 1600, 6400 ma obiektywie Canon 50 1.8

marfot
06-01-2021, 09:03
Pokazała się recenzja RF24-105/4-7.1:
https://www.cameralabs.com/canon-rf-24-105mm-f4-7-1-stm-review/
To o tyle ciekawe, że zakup R z tym szkłem ale bez adaptera to najtańsza opcja zakupu R - poniżej 7k.
Jeżeli komuś wystarcza cokolwiek w tym zakresie ogniskowych to może to jest droga. Wychodzi, że to najtańsze szkło RF - jakieś 500 PLN w kicie z R.

chuck_1
08-01-2021, 16:27
No i cena Eosa R z adapterem znowu poszybowała w górę, w chwili obecnej kosztuje 8799 zł (cyfrowe.pl, fotoplus.pl), za to w sklepach takich jak Euro RTV AGd jeszcze jest stara cena ale sądzę, że to kwestia dni, jak zostanie podniesiona.

g69
12-01-2021, 11:18
W pasaz foto 6474zł https://www.pasazfoto.pl/canon-eos-r?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

chuck_1
12-01-2021, 11:34
W pasaz foto 6474zł https://www.pasazfoto.pl/canon-eos-r?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Tylko to jest aparat bez adaptera. Ceny zestawów z adapterami poszły w górę, z kolei aparaty bez adapterów są w atrakcyjnych cenach. Tylko trzeba wziąć pod uwagę okoliczność, że czeka nas jeszcze wydatek związany z zakupem obiektywu RF, chyba, że już się posiada taki obiektyw.

jinks
12-01-2021, 12:26
Tylko to jest aparat bez adaptera. Ceny zestawów z adapterami poszły w górę, z kolei aparaty bez adapterów są w atrakcyjnych cenach. Tylko trzeba wziąć pod uwagę okoliczność, że czeka nas jeszcze wydatek związany z zakupem obiektywu RF, chyba, że już się posiada taki obiektyw.Adapter Commlite za 250zł. Jest idealny. Serio.

chuck_1
12-01-2021, 13:56
Adapter Commlite za 250zł. Jest idealny. Serio.

Chyba, że tak. Przyznam się, że nie wiedziałem o tym adapterze. Czyli nadal oferta jest atrakcyjna, biorąc pod uwagę ceny aparatu bez adaptera.

marfot
12-01-2021, 16:15
Chyba, że tak. Przyznam się, że nie wiedziałem o tym adapterze. Czyli nadal oferta jest atrakcyjna, biorąc pod uwagę ceny aparatu bez adaptera.

Zwłaszcza odkąd nagle zniknęły oferty z kitem RF24-105/4-7.1 ponizej 7k.

Bear4
27-01-2021, 22:27
Warto!
Niesamowity obraz, szczegóły, kolory. AF.
Przesiadka z EOS 6D - zatkało mnie jak zobaczyłam zdjęcia w komputerze.
Szkła EF chodzą aż miło. Na razie bez RF.

Bangi
27-01-2021, 23:30
Warto!
Niesamowity obraz, szczegóły, kolory. AF.
Przesiadka z EOS 6D - zatkało mnie jak zobaczyłam zdjęcia w komputerze.
Szkła EF chodzą aż miło. Na razie bez RF.

Nie zgodzę się, że obrazek z R jest "ładniejszy" niż z 6d.
Miałem 6d i uważam, że był dużo lepszy; niemniej cała reszta na korzyść R.

marfot
28-01-2021, 00:32
Warto!
Niesamowity obraz, szczegóły, kolory. AF.
Przesiadka z EOS 6D - zatkało mnie jak zobaczyłam zdjęcia w komputerze.
Szkła EF chodzą aż miło. Na razie bez RF.

Miałem 5DII i 6D. R kupiłem tylko dla tej matrycy.
Jak dla mnie, R zapewnia optimum szczegółów i jakości obrazka. Światła zdecydowanie lepsze niż w 6D (no i oczywiście 5DII). Kolory idealne chociaż, jak to w Canonach, zieleń nie nasyca się przesadnie. Szczegóły lepsze niż w 5DIV (może inny filtr :roll:).
Ściągnąłem sporo zdjęć z netu z R5 i nie widzę znaczącej przewagi obrazka nad R.