PDA

Zobacz pełną wersję : Neat Image - Problem [Przykład]



Bourbon
30-05-2006, 12:55
Mam problem z programem Neat Image 5.2 PRO+, mianowicie odszumiając kilka lub kilkanaście zdjęć naraz korzystając z funkcjonalności Queue, często otrzymuję efekt podobny do tego jak na poniższych zdjęciach (kolorowe placki na gładkich powierzchniach).

Materiał oryginalny:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Materiał wyjściowy:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Co ciekawe, czasem mam 2 pierwsze fotki dobre z 20 a reszta zabarwiona, czasem są dobre wszystkie a czasem żadna. Profil kolorów mam ustawiony na RGB, próbowałem już różnych profili aparatów (ze strony Neat Image) i wciąż jest to samo, czasem najlepsze efekty uzyskuję gdy robię wszystko na automacie, czyli automatyczny profil aparatu i deafult-owy filtr.
Macie jakieś sugestie co to tego przypadku?

P.S. Akurat powyższa fotka nie wymagała odszumiania, ale efekt jest dokładnie taki sam na tych co odszumiania wymagają.

Może możecie polecić jakieś dobre profile do C350D, jeśli oczywiście może to być wina profili aparatu.

aptur
30-05-2006, 13:13
Miałem to samo. Pomogła zmiana wersji neat image.

Bourbon
30-05-2006, 13:56
Miałem to samo. Pomogła zmiana wersji neat image.
Na jaką?

aptur
30-05-2006, 14:12
Na jaką?

Wersję mogę podać wieczorem jak wrócę z pracy.

Vitez
30-05-2006, 18:29
A moglbym sie spytac po co odszumiac to zdjecie?

Bourbon
30-05-2006, 18:56
A moglbym sie spytac po co odszumiac to zdjecie?

Przecież napisałem, że chodziło tylko o ukazanie problemu... :-)

Cichy
30-05-2006, 20:56
A moglbym sie spytac po co odszumiac to zdjecie?

Good point.


Przecież napisałem, że chodziło tylko o ukazanie problemu... :-)

I może tu jest problem. To tak, jak zagłaskać kota na śmierć :)

aptur
30-05-2006, 21:08
5.2 działa OK

choć do takich zdjęć jak powyżej to bym sobie darował :)

Vitez
30-05-2006, 21:28
Przecież napisałem, że chodziło tylko o ukazanie problemu... :-)

Ale to nie jest dobry przyklad. Pokaz jakis, do ktorego ten program jest przeznaczony, czyli gdzie problem naprawde moze byc zauwazalny i przeszkadzajacy, a nie bylejakisbyl :roll: .

Marcoone
30-05-2006, 21:35
Istotą problemu jest tutaj zmniejszanie ilości kolorów po odszumieniu przez co występują mało płynne przejścia tonalne. Nie ma tu nic do rzeczy, że akurat ta fota nie wymaga odszumienia. Miałem ten sam problem z NI, zarówno w wersji 5.0 jak i 5.2 (obie wersje pełne). Pomogło uruchamianie NI jako wtyczki z poziomu Photoshopa.

aptur
30-05-2006, 21:44
Pomogło uruchamianie NI jako wtyczki z poziomu Photoshopa.

Tak też czynię i każdemu polecam.

SimOn!
31-05-2006, 15:44
Tak też czynię i każdemu polecam.

potwierdzam ! Moim zdaniem to jedyne rozwiazanie. Zreszta juz kiedys byla podobna dyskusja i wnioski byly .......takie same ;-)

jatzzek
31-05-2006, 16:05
Jesli pomaga odpalenie NI z poziomu Photoshopa, to bardzo prawdopodobne, ze problem slabnacych przejsc tonalnych nie siedzi w algorytmach odszumiajacych NI lecz w algorytmach kompresji i zapisu JPG zastosowanych w NI. To takie moje male przypuszczenie, gdyz nie bardzo rozumiem jak odpalenie NI z poziomu PS moze zmienic jego algorytmy odszumiajace. Sprobuj zrobic odszumianie na TIF i zapisac w TIF (nie wiem czy NI ma taka opcje zapisu). Oczywiscie uruchom NI jako samodzielny program (nie z poziomu PS). Jesli problem zniknie, to hipoteza slabych algorytmow zapisu JPG stosowanych w NI potwierdzi sie.

Pozdrawiam.

Marcoone
31-05-2006, 17:20
Jesli pomaga odpalenie NI z poziomu Photoshopa, to bardzo prawdopodobne, ze problem slabnacych przejsc tonalnych nie siedzi w algorytmach odszumiajacych NI lecz w algorytmach kompresji i zapisu JPG zastosowanych w NI.

Coś jest na pewno na rzeczy jesli chodzi o algorytm zapisu przetworzonych zdjęć w NI, z tym że o ile sobie przypominam to takie degradacje przejść tonalnych zdarzyły mi się także zapisując w TIFF-ie.
W każdym razie ja po pewnym czasie odpuściłem sobie dochodzenie dlaczego się tak dzieje i po dziś dzień ciesze się dobrze działającym NI z poziomu PS-a. Co nie znaczy, że nie jestem ciekawy wyjaśnienia tego problemu.

Bourbon
03-06-2006, 09:56
Jesli pomaga odpalenie NI z poziomu Photoshopa, to bardzo prawdopodobne, ze problem slabnacych przejsc tonalnych nie siedzi w algorytmach odszumiajacych NI lecz w algorytmach kompresji i zapisu JPG zastosowanych w NI. To takie moje male przypuszczenie, gdyz nie bardzo rozumiem jak odpalenie NI z poziomu PS moze zmienic jego algorytmy odszumiajace. Sprobuj zrobic odszumianie na TIF i zapisac w TIF (nie wiem czy NI ma taka opcje zapisu). Oczywiscie uruchom NI jako samodzielny program (nie z poziomu PS). Jesli problem zniknie, to hipoteza slabych algorytmow zapisu JPG stosowanych w NI potwierdzi sie.

Pozdrawiam.
Robiąc odszumianie JPG-a i zapisując do TIFF-a problem znika, potem można tego TIF-a konwertować do JPG-a i jest dobrze, ale zajmuje to więcej czasu i nie wiem co z jakością fotki która jest najpierw zapisywana jako JPG potem konwertowana do TIFF a potem z powrotem do JPG-a, co o tym sądzicie?

Wygląda więc, że problem ewidentnie leży w sposobie zapisu JPG-a w NI.

Tomasz Golinski
03-06-2006, 12:31
Zapisując po drodze do TIFa jakości na pewno nie tracisz. Wprost przeciwnie, tiff jest formatem bezstratnym.

myslidar
12-10-2009, 14:09
Rozwiązaniem jest wgranie profili do danego aparatu.

Ja mam natomiast inny problem. Neat Image przy opcji batch nie odczytuje mi EXIF, tym samym muszę ręcznie wybierać konkretny profil (z odp. ISO i czasem migawki) do każdego zdjęcia. Ktoś miał podobny problem? Jako wtyczka do Photoshopa wszystko działa pięknie. Mam Windows 7, może to jest problemem?

marekk_ok
12-10-2009, 14:15
Ostatnio odszumialem kilka fotek na Windows 7 i wyniki z NI byly dosyc marne (z profilami), zdecydowanie lepsze wyniki otrzymalem stosujac Noise Ninja - lecz nie wiem czy to bylo spowodowane platforma Win7?

myslidar
12-10-2009, 14:38
Ja nie mam problemu z jakością, tylko z samym odczytem EXIF, przez co program nie wie, który profil załadować. Jak odszumiam przez Photoshopa to problemu nie ma, bo tam sobie wszystko odczytuje i efekty są bardzo dobre.

igor58
12-10-2009, 19:02
Czy Neat można kupić tylko przez internet i u producenta?
Polscy dystrybutorzy mają spory narzut.

Korzystam z demówki, działa, ale strasznie kompresuje zdjecia.

Robię dużo fotek w kiepskich warunkach i czasem interwencja odszumiacza się przydaje.

Pzdr.

I.