PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy z mocowaniem Leica M do RF



RobertoM
31-10-2020, 21:22
Witam

Jak w temacie, czy ktoś ma doświadczenie. Działa ?

candar
31-10-2020, 21:37
Witam

Jak w temacie, czy ktoś ma doświadczenie. Działa ?

Pierwszy z brzegu wynik z google:

"adapter bagnetowy Canon EOS RF (korpus) - Leica M

Adapter umożliwia stosowanie obiektywów systemu Leica oraz wszystkich obiektywów innych marek z mocowaniem Leica M (m.in. Leica, Voigtlander) z korpusami Canon RF (EOS). Adapter montowany jest na bagnecie korpusu Canon w podobny sposób w jaki montuje się obiektywy.

Ostrość oraz przysłonę (w większości obiektywów) ustawia się manualnie na obiektywie, natomiast czas naświetlania może być ustawiany w aparacie ręcznie (w trybie manualnym), lub automatycznie (w trybie Av) w zależności od modelu aparatu.

Adapter jest całkowicie bezpieczny dla obiektywów jak i aparatu, nie powoduje zwarcia styków w korpusie aparatu. Jego instalacja jest bardzo prosta i szybka. Wykonany z wytrzymałego aluminium.

W przypadku większości obiektywów ostrzenie na nieskończoność może być niemożliwe. Wynika to ze zmiany odległości obiektywu od matrycy spowodowanej dystansem na pierścieniu. Taki obiektyw pracuje tylko w pewnej skali odległości.Obiektyw nie posiada żadnych styków, nie umożliwia komunikacji z korpusem."

RobertoM
31-10-2020, 23:31
Z Google oczywiście korzystałem i wiem, że są adaptery.
Szukam informacji z pierwszej ręki. Jak to w praktyce działa.

candar
31-10-2020, 23:54
Z Google oczywiście korzystałem i wiem, że są adaptery.
Szukam informacji z pierwszej ręki. Jak to w praktyce działa.

W praktyce działa dokładnie tak, jak napisali w opisie tego adaptera. Gdyby działał lepiej to by to też napisali.

BTW - wytłumacz mi bardzo proszę jaki jest sens kupowania puszki za 20, lub 12k zł + adapter w postaci kawałka metalu z dziurą, jeśli można na kupić puszki za 2k zł ,które działać będą ze szkłami Leica M poprzez adapter bagnetowy z autofocusem Techart PRO LM-EA7 + (w bonusie) szkła Canona z mocowaniem FD https://blog.interfoto.eu/2019/01/17/pochwala-nowoczesnosci-techart-lm-ea7/.

marfot
01-11-2020, 08:55
Z Google oczywiście korzystałem i wiem, że są adaptery.
Szukam informacji z pierwszej ręki. Jak to w praktyce działa.

W ofercie BHPhoto jest kilka:
https://www.bhphotovideo.com/c/products/Lens-Adapters/ci/3420/N/4077634486?filters=fct_camera-body-mount_1595%3Acanon-eos-rf%2Cfct_lens-mount_1596%3Aleica-m

Przy większości jest podane, że gwarantują ustawienie na nieskończoność.
Niestety bardzo mało opinii klientów.
Kiedyś przymierzałem się do zakupu adaptera Leica M do EF-M i dobre opinie miał Fotodiox Pro. Krytyczna jest jakość mocowania po stronie Leici bo tam sądząc po opiniach bywają luzy u niektórych producentów.

robertskc7
01-11-2020, 12:03
7Artisans Leica M canon EoS R tego radzę poszukać. Jest też wersja close focus. Podobno znakomicie spasowane.
Myślę, że skoro to na sony działa to na R będzie działało równie dobrze. Tu większej filozofii nie ma.

RobertoM
01-11-2020, 21:09
Świetnie, dzięki za rady.
Mało kto stosuje takie obiektywy na RF. Spróbuje zamówić taki adapter.
Gdzieś na forach zagranicznych znalazłem informacje, że szkła M nie zachowują dobrych właściwości optycznych na Rf. Ale to tyle, nic więcej. Żadnych szczegółów.


candar
Ja tu mam na myśli RP, a nie body za kilkanaście kzł.
Poza tym chcę kupić zeissa M, który trochę kosztuje, wiec lepiej podpytać bardziej doświadczone osoby.

candar
01-11-2020, 21:20
candar
Ja tu mam na myśli RP, a nie body za kilkanaście kzł.
Poza tym chcę kupić zeissa M, który trochę kosztuje, wiec lepiej podpytać bardziej doświadczone osoby.

Nie odbierz tego przypadkiem złośliwie (tu chyba każda wypowiedź niezgodna z oczekiwaniami pytającego jest tak traktowana ;)

Pytam po prostu z ciekawości jaki cel ma kupowanie topowej referencyjnej optyki Zeissa z rekordową rozdzielczością i podpinanie jej do aparatu z archaiczną matrycą sprzed 7 lat (mógłby być dowolny aparat, ale mowa o RP z najgorszą matrycą w systemie RF). Zastanawia mnie cel takiego działania. Równie dobrze można podpiąć amatorskiego zooma z podobnym efektem końcowym. Sens owszem miałoby podpinanie tej optyki do R5 i R6, których świetne matryce odwzorują rozdzielczość tego szkła i pozwolą zobaczyć różnice w jakości zdjęć.

marfot
01-11-2020, 21:29
Gdzieś na forach zagranicznych znalazłem informacje, że szkła M nie zachowują dobrych właściwości optycznych na Rf. Ale to tyle, nic więcej. Żadnych szczegółów.


Ogólnie to wygląda tak, że szeroki kąt daje ponoć jakiś zafarb w rogach.
Dyskutanci sugerują, że to ogólnie kwestia tego, że mamy matrycę zamiast filmu ale stosują adaptery i focą:
https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1621762/0

RobertoM
01-11-2020, 22:18
Nie odbierz tego przypadkiem złośliwie (tu chyba każda wypowiedź niezgodna z oczekiwaniami pytającego jest tak traktowana ;)

Pytam po prostu z ciekawości jaki cel ma kupowanie topowej referencyjnej optyki Zeissa z rekordową rozdzielczością i podpinanie jej do aparatu z archaiczną matrycą sprzed 7 lat (mógłby być dowolny aparat, ale mowa o RP z najgorszą matrycą w systemie RF). Zastanawia mnie cel takiego działania. Równie dobrze można podpiąć amatorskiego zooma z podobnym efektem końcowym. Sens owszem miałoby podpinanie tej optyki do R5 i R6, których świetne matryce odwzorują rozdzielczość tego szkła i pozwolą zobaczyć różnice w jakości zdjęć.


Ok ;) nie odebrałem jako złośliwe. Każda rada dobra.
RP ma świetne wyjściowo zdjęcia. Wiem, że dr nie ten co w sony czy Nikonie ale odpada mi dłubanie przy laptopie a tego nie lubię. Już kilka tysięcy klatek i porzuciłem rawy. Tzn dalej robię w podwójnym zapisie ale nie widzę potrzeby dłubania.
Znam wady tej puszki ale zalet tez jest sporo.

--- Kolejny post ---


Ogólnie to wygląda tak, że szeroki kąt daje ponoć jakiś zafarb w rogach.
Dyskutanci sugerują, że to ogólnie kwestia tego, że mamy matrycę zamiast filmu ale stosują adaptery i focą:
https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1621762/0

Dzięki

Wszystko jasne. Już wiem jakie wady są możliwe.

KEEK
02-11-2020, 01:42
Witam

Jak w temacie, czy ktoś ma doświadczenie. Działa ?

Nie mam doświadczenia z RF, mam duże z M. Prawdopodobnie będziesz miał problemy ze starszymi, szerokimi szkłami. Mają ostry kąt padania światła na film/matrycę, w związku z tym pojawia się zafarb na brzegach klatki (color shift). W Lajkach zastosowano mikrosoczewki na matrycy, które w jakimś tam stopniu to niwelują, ale mimo to pojawia się on niekiedy na zdjęciu. Nowsze obiektywy, szczególnie CV mają konstrukcję telecentryczną i nie ma problemu.