PDA

Zobacz pełną wersję : Migracja Fuji -> Canonem bez lustra



robcio
25-10-2020, 16:59
Cześć,

zastanawiam się nad zastąpieniem mojego systemu opartego na posiadanym Fuji X-T2 przez ML Canona (Zastanawiam się między R i R6, odrzuciłem RP).

Być może ktoś ma doświadczenia z podobną zmianą systemu i jest w stanie powiedzieć czy gra jest warta świeczki.
Generalnie znam różnice między aparatami, znam też różnicę między APS-c i FF.
Motorem zmian jest chęć posiadania lepszego AF i wyższego używalnego ISO.
Może też trochę większego wyboru szkieł.

W fuji używam najczęściej manualnych obiektywów w Canonie zastanawiam się nad dobraniem do któregoś z w/w body zestawu:
24-105 (wycieczkowe, wyjazdowy)
85 pewnie f2 rf (portrety bo lubię)
poczekam na 50 f1.8 w rf
oraz 70-200 f4 albo sigma 100-400 na adapterze.

wszelkie uwagi, przemyślenia mile widziane.

Pozdrawiam,
Robcio

candar
25-10-2020, 20:20
Napiszę krótko: WARTO!

robcio
25-10-2020, 21:19
candar dziękuje za szybka i zwartą odpowiedź.

Pozwolę sobie dopytać bo może pochopnie skreśliłem RP.
Uważasz, że ogólnie warto zrobić przesiadkę czy sporą różnice na plus odczuje wchodząc w R i wyżej?

marfot
25-10-2020, 23:19
Pozwolę sobie dopytać bo może pochopnie skreśliłem RP.
Uważasz, że ogólnie warto zrobić przesiadkę czy sporą różnice na plus odczuje wchodząc w R i wyżej?

RP jest wybitnie dla początkujących. Odradzam dla byłego posiadacza Fuji.
R jest amatorskim body, R5 i R6 mają cechy sprzętu pro no i cenę nowości.
Uważam, że na dziś optymalne jest R przy spadającej cenie i posiadanych możliwościach. AF i obrazek dostarczy satysfakcji na miarę FF.
Co do szkieł to RF 24-105/4L jest zaskakująco dobrym optycznie i mechanicznie szkłem.
RF 85/2 pewnie będzie bardzo ostre ale klimatu 85/1.2 nie stworzy.
Co do tele-zoomów to Canon oferuje tak dobre szkła, że nie warto eksperymentować: C70-200L (kilka wersji), C70-300L, C100-400LII no i nowe RF70-200L genialnie kompaktowe.
Przez adapter, bez utraty funkcjonalności podepniesz do R każde szkło EF a jest tego masa.

robcio
25-10-2020, 23:39
marfot dziękuje za wyczerpująca odpowiedź, tak myślałem skreślając na wstępie RP, że jest ono jakby to ująć zbyt mocno dla początkujących.

Dziękuję za cenne rady odnośnie obiektywów.

candar
26-10-2020, 00:52
candar dziękuje za szybka i zwartą odpowiedź.

Pozwolę sobie dopytać bo może pochopnie skreśliłem RP.
Uważasz, że ogólnie warto zrobić przesiadkę czy sporą różnice na plus odczuje wchodząc w R i wyżej?

Tak szczerze. To po X-T2 RP i R szału nie zrobią. Tak więc raczej R6.

candar
26-10-2020, 01:23
Tak szczerze. To po X-T2 RP i R szału nie zrobią. Tak więc raczej R6.
A czy warto, to już sam sobie musisz odpowiedzieć. Przedostatnią sesję robiłem o 17-ej w lesie prawie po ciemku przy ISO 2000. Tak więc dlatego właśnie zrezygnowałem z X-T2, bo tu mocno odstawał jakością.

robcio
26-10-2020, 08:21
Dziękuje za wszelkie cenne opinie i uwagi

cohontes
26-10-2020, 08:26
Dziękuje za wszelkie cenne opinie i uwagi

Mam ostastnio podobne przemyślenia, ale przechodzę z X-T30 gdzie AF jest już lepszy niż w X-T2. Dlatego na boju pozostał już chyba tylko R6.. ale to może za rok lub dwa, jak zniknie podatek od nowości.

robcio
26-10-2020, 13:13
Ja się skłaniam póki co do Rki licząc na jakieś promocje bo rynek foto dostaje dość mocno rykoszetem epidemiologicznym. Na R6 promocji nie ma się co spodziewać bo to produkt zaprezentowany ale póki co jego dostępność jest mocno ograniczona.

Może to się wydać dziwne ale wolałbym mieć w nowym systemie na początek słabszy aparat natomiast lepsza szkła, bo te zostaną ze mną na dłużej. Podchodzę do tego długofalowo, nie kupię wszystkiego co bym chciał w tydzień.

Przez pewien czas żeby się nie spieszyć i nie odczuwać, że w nowym czegoś nie mam będę miał pewnie dwa systemy.

candar
26-10-2020, 13:25
Ja się skłaniam póki co do Rki licząc na jakieś promocje bo rynek foto dostaje dość mocno rykoszetem epidemiologicznym. Na R6 promocji nie ma się co spodziewać bo to produkt zaprezentowany ale póki co jego dostępność jest mocno ograniczona.

Nie przeczytasz tego tutaj, ale R-ka w porównaniu do X-T2 może Cię rozczarować. Nie radzę pochopnie kupować jej w ciemno i jeśli masz możliwość - to wypożycz ją oraz sprawdź w dłuższym realnym użytkowaniu. Jedyną rzeczą , która nie pasowała mi w X-T2 było słabe wysokie ISO.


Może to się wydać dziwne ale wolałbym mieć w nowym systemie na początek słabszy aparat natomiast lepsza szkła, bo te zostaną ze mną na dłużej. Podchodzę do tego długofalowo, nie kupię wszystkiego co bym chciał w tydzień.


No jest to bardzo dziwne, biorąc pod uwagę że za cenę R-ki możesz kupić dużo lepsze lepsze aparaty z dużo większymi możliwościami (nie tylko IBIS, ale DR, ilość FPS i AF). Osobiście z X-T2 przeszedłem na A7 III i a z 5D III na Nikona Z6 (używane są za 5k zł).

Mnie szkła nie trzymają w żadnym systemie, zawsze można je zmienić, lub wykorzystać przez adapter w innym systemie. Tak więc "długofalowo" to skup się raczej na dobrej puszce, która na dzień obecny powinna posiadać to , co ma już konkurencja , bo ani R, ani RP tego nie mają. Zostaje tylko R6 i R5, którego ja nie kupię ze względu na cenę, ale Ty możesz.

BTW - na dzień obecny , aby szkła "uciągnęły" wyżyłowane matryce kupowanie słabych szkieł i tak mija się z celem. No chyba, że zamierzasz kupić słaby korpus i słabe szkła ;)

ps.
zakup R-ki w większości przypadków nie polepszy jakości zdjęć, które były z X-T2. Ale to oczywiście moje zdanie (byłego użytkownika X-E1, X-T1 i X-T2 z topowymi szkłami XF Fujinona).

robcio
26-10-2020, 13:39
Nie przeczytasz tego tutaj, ale R-ka w porównaniu do X-T2 może Cię rozczarować. Nie radzę pochopnie kupować jej w ciemno i jeśli masz możliwość - to wypożycz ją oraz sprawdź w dłuższym realnym użytkowaniu. Jedyną rzeczą , która nie pasowała mi w X-T2 było słabe wysokie ISO.


Dziękuje za ten komentarz i za postscriptum.
Z tym żeby wypożyczyć na „jazdę próbna” to bardzo trafny pomysł.

candar
26-10-2020, 13:42
Dziękuje za ten komentarz i za postscriptum.
Z tym żeby wypożyczyć na „jazdę próbna” to bardzo trafny pomysł.

Jedyne wyjście moim zdaniem :) Przestrzelasz R-kę np. na jakiś zawodach sportowych, koncercie i ciemnym kościele na wysokich ISO, przy fotach pod światło (postać w oknie) i będziesz wiedział , czy to ma sens.

Kolekcjoner
26-10-2020, 14:30
Może to się wydać dziwne ale wolałbym mieć w nowym systemie na początek słabszy aparat natomiast lepsza szkła, bo te zostaną ze mną na dłużej. Podchodzę do tego długofalowo, nie kupię wszystkiego co bym chciał w tydzień.


Wcale nie "dziwne". Aparaty się zmienia szkła zostają - przynajmniej u mnie tak jest :). Po za tym co ci po najlepszym korpusie jak nie będzie co do niego podpiąć?

sv
26-10-2020, 14:46
Cześć,

zastanawiam się nad zastąpieniem mojego systemu opartego na posiadanym Fuji X-T2 przez ML Canona (Zastanawiam się między R i R6, odrzuciłem RP).



Spokojnie możesz kupić R-kę, bo to nadal znakomity aparat (wbrew opinii tych, którzy go nigdy nie używali). R-ka będzie z pewnością do dostania w dobrej cenie w czasie listopadowych promocji. Zawsze lepiej zainwestować w szkła, bo sprzedając za pół roku, czy rok R-kę, stracisz mniej kasy, niż kupując dzisiaj R6 w aktualnej cenie. Dobre ceny na R6 pojawią się pewnie na wiosnę i wtedy możesz zdecydować czy R-ka Ci wystarcza i czy potrzebujesz R6. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę te rodzaje fotografii, którymi się zajmujesz, R-ka jest lepszym wyborem niż R6. R-kę możesz kupić w kicie z 24-105/4, a wtedy cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

scooter
27-10-2020, 10:51
Polecam wypożyczyć sprzęt ze szkłami, które masz w planach i sprawdzić czy zmiana ma sens. Niedawno rozważałem zmianę z u43 na canona r6 i po testach, odpuszczam, w moim przypadku nie warto, zależało mi na tym by wielkość/jakości dawał efekt wow, ale nie wyszło ....

robertskc7
27-10-2020, 11:36
Polecam wypożyczyć sprzęt ze szkłami, które masz w planach i sprawdzić czy zmiana ma sens. Niedawno rozważałem zmianę z u43 na canona r6 i po testach, odpuszczam, w moim przypadku nie warto, zależało mi na tym by wielkość/jakości dawał efekt wow, ale nie wyszło ....

Z ciekawości, nie tylko mojej. Możesz pokazać swój efekt WOW na u43 ? I nie wiem czego w kategorii wielkość oczekiwałeś po 20 mpix matrycy, toż to nawet na u43 standard.

Bechamot
27-10-2020, 11:43
moim zdaniem wybor R czy R6 nie jest wcale Taki jednoznaczny

R6 - stabilizacja matrycy - ale okazuje sie , ze obiektywy MF z chipem Af ( ulatwiajacym nastawe )nie sa obslugiwane przez stabilzacje.
wazki powod , dla ktorego kupuje sie R6 - stabilizacja wszystkich posiadanych obiektywow sie nie potwierdza.

Wada do usuniecia softwarowo , ale czy zostanie usunieta ? - tego nikt nie wie. Zalezy od widzi mi sie canona.

troche lepszy DR R6 ale za to niszsza rozdzielczosc . Po zredukowaniu rozdzielczosci R do poziomu 20 mpx , DR nieco wzrosnie , roznica bedzie mniejsza.
Brak monitora gornego w R6 , za to jest w R - ulatwia prace , choc nie jest czyms rzeczywiscie koniecznym - zalety widac przy zmianie aparatu.

Nie widze jakiejs przepasci jakosciowej pomiedzy obrazem z R6 a R , a cenowo R jest atracyjniejszy.
Mnie nie odpowiada guzikologia w R , ale jesli nie jest sie obciazonym przyzwyczajeniami z poprzednich canonow to jest to bez wiekszego znaczenia , latwiej sie przyzwyczaic od zera niz przestawiac.

Na miejscu pytajacego wzialbym do rak 3 aparaty - R , R6 i nikona Z6 i dokonal wyboru w zalezosci od wlasnych doznan.

Czy dobra optyka a slabsze Body czy na odwrot ?

filozofia gloszona przed laty na forach przez niby bardziej doswiadczonych " kupuj dowolne Body , nawet przecietne a najlepsza optyke " jest bledna.
juz bez wnikania w szczegoly - obiektywy tez sie starzeja. 10- cio letnie obiektywy wowczas najwyzszej klasy i b. drogie , dzisiaj niekoniecznie spelniaja wymagani stawiane przez najnowsze matryce .
Jakosc obrazu jest "wypadkowa " jakosci optyki i matrycy . Kupujac najlepsza matryce wypadkowo podnosimy jakosc obrazowania dla calej posiadanej optyki. Jesli mamy slabsza matryce to wypadkowo obnizamy jakosc obrazowania dla calej posiadanej optyki.

Raczej sugerowalbym wybor matrycy na najwyzszym poziomie jak np r6 lub z6 i do tego zakup optyki na miare mozliwosci finansowych , przy czym optyka sredniej klasy cenowej jak np sigmy nalezy tez do najlepszych.
Za 2000 pln mozna kupic swietne obiektywy , wysokiej klasy choc oczywiscie nie wszystkie tak tanio.

robcio
27-10-2020, 16:10
Dziękuje za wszelkie uwagi, nie sądziłem, że wątek się aż tak rozkręci.

cohontes
27-10-2020, 17:19
jeśli masz wiele szkieł do Fuji to dobrym wyborem byłoby X-T3 jeśli zależy Ci głównie na AF, a jeśli też ISO to tutaj wiadomo przewaga FF.

robcio
27-10-2020, 22:19
jeśli masz wiele szkieł do Fuji to dobrym wyborem byłoby X-T3 jeśli zależy Ci głównie na AF, a jeśli też ISO to tutaj wiadomo przewaga FF.

Właśnie nie mam zbyt wielu szkieł.
Fuji lubię natomiast nigdy w pełni w ten system nie wszedłem (nie nakupiłem absurdalnej ilości obiektywów, dodatków).
Na ten moment nie będę się go nawet pozbywał pośpiesznie bo nie widzę w tym sensu.
Natomiast od czasu kiedy nabyłem Fuji zamiast Nikona d7100 (by pozbyć się lustra, spróbować nowej technologii, zredukować wagę zestawu podróżnego oraz mieć wsparcie Focus Peaking dla szkieł manualnych) zmienił się nieco profil mojej fotografii.
Kiedyś głównie fotografowałem na zewnątrz (ISO nie odgrywało wtedy wielkiej roli czy to w Fuji czy N d7100 daje radę) i robiłem znacznie mniej portretów, zdjęć ludzi.
Nie robiłem też zasadniczo dynamicznych ujęć oraz ujęć we wnętrzach stąd do Fuji mam głównie szkła manualne.
Obecnie gross mojej fotografii to ujęcia we wnętrzach (Tu ISO o którym wspominał candar w fuji, a pewnie w każdym APS-C jest w pewien sposób ograniczające dlatego szukam wysokiego używalnego ISO, to dla mnie domena FullFrame) pozostała cześć to portrety (tu mogę ugrać płytszą głębie) oraz tematy dynamicznie (jest ich najmniej ale tendencja będzie wzrostowa, gdzie nowy aparat z pewnością będzie miał lepszy AF bo na tym polu nastąpił spory postęp technologiczny ogólnie - niezależnie od marki aparatu niż obecnie posiadany X-T2 oraz według mnie wygodne bajery jak eye-af które w opinii wielu działają i ułatwiają robienie dobrych kadrów).

To nie jest tak, że ja szukam pełnej klatki bo mam jakieś widzimisię czy znudził mi się posiadany aparat. Chciałbym uzyskać konkretne benefity z zakupu następnego bezlusterkowca co przełożyć się może na jeszcze większy rozwój mojej pasji.
Natomiast fotografia to moje hobby (nie ma szans stać się narzędziem zarobkowania bo tego nie chce abstrahując od tego, czy robię wystarczająco dobre zdjęcia by stać nie zawodowcem) dlatego nie mam również aspiracji/presji posiadania sprzętu absolutnie topowego (pokroju R5/A9m2/A7rmIV/Z7v2) bo po pierwsze mogę nie wykorzystywać drzemiących w takim sprzęcie możliwości, po wtóre jak Ktoś już w wątku zauważył po co najdroższy aparat skoro na optyce trzeba poźniej szukać oszczędności - tu poszukuję swego rodzaju balansu, mam praktykę, że to nie jest tanie hobby, tym bardziej w wydaniu FF (akceptuje to) ale gdybym miał na nie do wydania jednorazowo np. 50 tysięcy złotych ten wątek by pewnie nie powstał.
Z powyższego zrodził się pomysł zapytania tutaj o Canona R względnie R6 i została przeze mnie zasugerowana szklarnia. Cieszę się, że potwierdziliście moje obawy co do RP, zasugerowaliście inne rozwiązania dokonaliście oceny szklarni z fajnymi uwagami - za to wszystko dziękuję. Poza Canonami rozważam oczywiście inne systemy FF ML natomiast nie chciałem tutaj wojny systemowej, sami zasugerowaliście żeby zestawić to z konkurencją np Z6 i oczywiście tak zrobię.
Jak tylko będę miał sposobność postaram się wypożyczyć/przetestować sugerowane aparaty i z pewnością coś dla siebie wybiorę.

Swoją drogą (mając świadomość, że to subiektywne odczucie oraz sporo zależy od konkretnej sceny) ale jakie według Was (waszym okiem) jest w pełni używalne ISO z RP / R / R6 bądź innych aparatów ML FF wszak niektórzy forumowicze siedzą już albo także w innych systemach?

cohontes
28-10-2020, 12:58
W sumie poleciłbym Ci filmy Omara :)

https://www.youtube.com/watch?v=gYAofeFqnTw

Użytkownik zarówno Canona, Fuji i Sony. Fajnie wyjaśnia pewne kwestie.

robcio
28-10-2020, 13:47
Jasne dzięki tych jeszcze nie widziałem, w wolnej chwili się zapoznam

cohontes
29-10-2020, 20:00
W sumie też polecam jeden myk.. zrobiłem to z przyjacielem.
Stworzenie arkuszu, w którym porównujemy funkcje aparatu, systemy itd.
Każdej kategorii przypisujemy daną wagę, czy to dla nas jest ważne czy nie. Później oceniamy aparat w danej kategorii w skali 1/5 1/10.
Finalnie porównujemy wyniki. Konfrontujemy z naszym portfelem, obliczamy wskaźniki itd.

Można dodać jakieś wartości skalujące "taki magic factor"

X-T30 i a6300 są tam bo takie mamy :)
Wyniki nie do końca takie jakich oczekiwaliśmy, ale zaskakujące i w podświadomości człowiek dochodzi, że coś w tym jest.

Załączam screen z tej naszej zabawy.

5297

candar
29-10-2020, 21:24
Szkoda , że w ogóle nie uwzględniłeś Nikona Z6 (nowy 6,3k zł - Cyfrowe.pl przez tydzień mają Nikona Z6 taniej o 500zł z kodem: CyfrowaSesja_Przyroda500 , używany Z6 to 5k zł) , gdzie X-T3 kosztuje 5,8k zł i nie ma w ogóle startu do Nikona ;) Warto go przetestować, co Ci szczerze polecam.

O tym, że wygrało X-T4 za 8,9k zł nawet nie wspomnę ;) Aparat przeszacowany (podobnie jak R6) o połowę ceny.




Wyniki nie do końca takie jakich oczekiwaliśmy, ale zaskakujące i w podświadomości człowiek dochodzi, że coś w tym jest.


Polemizowałbym :mrgreen:

Porównanie jest tendencyjne ze wskazaniem na z góry określone wyniki ;) Żart oczywiście :)

robertskc7
29-10-2020, 21:50
W sumie też polecam jeden myk.. zrobiłem to z przyjacielem.
Stworzenie arkuszu, w którym porównujemy funkcje aparatu, systemy itd.
Każdej kategorii przypisujemy daną wagę, czy to dla nas jest ważne czy nie. Później oceniamy aparat w danej kategorii w skali 1/5 1/10.
Finalnie porównujemy wyniki. Konfrontujemy z naszym portfelem, obliczamy wskaźniki itd.

Można dodać jakieś wartości skalujące "taki magic factor"

X-T30 i a6300 są tam bo takie mamy :)
Wyniki nie do końca takie jakich oczekiwaliśmy, ale zaskakujące i w podświadomości człowiek dochodzi, że coś w tym jest.

Załączam screen z tej naszej zabawy.

5297

Ja Cię bardzo przepraszam z góry, ale takie dywagacje i tabele, to jest mniej więcej to samo jak zakup pierwszego samochodu przed kursem na prawko. W trackie wychodzi, że opel corsa ( czy czym tam się teraz jeździ ) to wyznacznik... czego?
W dzisiejszych czasach sprzęt jest praktycznie bez znaczenia. Cyfry, nic więcej.
W tej cenie używek możecie sobie kupić nowego iphona i będzie większy zachwyt na IG niż za jakiegokolwiek innego aparatu. Lub inaczej. Co byście nie kupili to i tak prawdopodobnie zmasakrujecie to lightromowymi presetami. Zgadza się ?


Candar ciebie proszę o nie odpowiadanie na ten post, gdyż nie jest on skierowany do Ciebie.

cohontes
29-10-2020, 21:51
Ale gdzie wygrał w cenie? ;)
Wygrał jedynie w suchych parametrach. Gdzie tak zostały ustawione "wagi" istotności poszczególnych parametrów. Gdzie posiadanie takiego HLG czy 60fps w 4K jest milej widziane niż FF całej puszki. Nawet jeśli jest to różnica 0,05 to przy 30-40 kryteriach takie subtelne różnice wychodzą. Człowiek zapomina o brand loyalty czy uprzedzeniach.

robertskc7

ale z czym Ty masz tu problem? Jeśli ktoś się zastanawia nad kilkoma sprzętami to dlaczego nie określić statystycznie tego co jest dla mnie ważne?
Pomijam całkowicie aspekt bycia fanbojem, przywiązanym do marki. Skupiam się na czynnikach, które mnie interesują.

candar
29-10-2020, 21:54
Candar ciebie proszę o nie odpowiadanie na ten post, gdyż nie jest on skierowany do Ciebie.

Możesz łaskawie zejść z mojej osoby? Te wycieczki osobiste są już nużące, ale rozumiem TWA, te sprawy...

robcio
29-10-2020, 21:54
cohontes

Bardzo analityczne podejście, lubię analizować żeby podejmować świadome decyzje natomiast aż takich arkuszy nie tworze.

candar a co powiesz o Z5?

cohontes
29-10-2020, 22:00
cohontes

Bardzo analityczne podejście, lubię analizować żeby podejmować świadome decyzje natomiast aż takich arkuszy nie tworze.

candar a co powiesz o Z5?

Też nigdy nie tworzyłem ;) pierwszy raz mi się zdarzyło. Bo zbyt wiele ostatnio myślałem. Czy to nad a7r3 czy xt4 czy r6

candar
29-10-2020, 22:01
candar a co powiesz o Z5?

Że Z5 jest w podobnej cenie co Z6 i ma gorsze parametry - czyli wybór Z5 nie ma sensu (płacisz za nowość o gorszych parametrach). Główna różnica to dwa sloty w Z5, bez których da się żyć przy bezawaryjnej karcie XQD.

Nikon Z6 ma przewagę w każdej innej kategorii. Ma zdjęcia seryjne prawie godne najlepszych kamer sportowych, doskonałą wydajność przy słabym oświetleniu dzięki wyższej czułości ISO i podświetlanemu czujnikowi z tyłu, pełny odczyt wideo 4K i 1080p do 120 kl./s oraz ekran LCD o wyższej rozdzielczości. Nikon Z6 w serii ma 12 klatek na sekundę a Z5 tylko 4,5

Poniżej całe porównanie
https://beafoto.pl/pl/blog/Nikon-Z5-vs-Nikon-Z6-porownanie/23

5298

robcio
29-10-2020, 22:16
candar dzięki za komentarz

scooter
07-11-2020, 21:45
Z ciekawości, nie tylko mojej. Możesz pokazać swój efekt WOW na u43 ? I nie wiem czego w kategorii wielkość oczekiwałeś po 20 mpix matrycy, toż to nawet na u43 standard.

Chyba nie zrozumiałeś, brak efektu wow był po zdjęciach z ff;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

RHF
15-12-2020, 16:30
Zdjęcia z FF nie mają efektu WOW. Ten efekt osiąga się własnymi umiejętnościami, bo aparat sam zdjęć nie robi. Zdjęcia z FF wyglądają trochę inaczej niż z APS-C i trochę inaczej niż z u43.

djtermoz
17-12-2020, 05:02
zastanawiam się nad zastąpieniem mojego systemu opartego na posiadanym Fuji X-T2 przez ML Canona (Zastanawiam się między R i R6, odrzuciłem RP).

Warto, jeśli jesteś gotowy nosić większe graty. Szkła RF w końcu małe i lekkie nie są, a korpusy też do kompaktowych nie należą. System R w końcu popchnie Cię ku większym i cięższym obiektywom.

Z tego też powodu dla mnie np. nie warto. Właśnie dlatego przesiadłem się z Canona DSLR na Fuji, żeby nie nosić takiego dużego i ciężkiego sprzętu. W obecnej chwili Canon nie ma mi nic do zaoferowania. System M jest dość ułomny a wszystkie R-ki i większość szkieł RF są duże. Może w przyszłości doczekamy się czegoś bardziej kompaktowego.

W pracy mam 6D do fotografii produktów i ilekroć biorę to do ręki to się cieszę jak dobrze, że już nie muszę dźwigać takich sporych klamotów.

marfot
17-12-2020, 18:13
Warto, jeśli jesteś gotowy nosić większe graty. Szkła RF w końcu małe i lekkie nie są, a korpusy też do kompaktowych nie należą. System R w końcu popchnie Cię ku większym i cięższym obiektywom.

Z tego też powodu dla mnie np. nie warto. Właśnie dlatego przesiadłem się z Canona DSLR na Fuji, żeby nie nosić takiego dużego i ciężkiego sprzętu. W obecnej chwili Canon nie ma mi nic do zaoferowania. System M jest dość ułomny a wszystkie R-ki i większość szkieł RF są duże. Może w przyszłości doczekamy się czegoś bardziej kompaktowego.


Używam równolegle systemów R i M bo nie da się zastąpić kompaktowości M.
Wszystkie elementy do M jakie mam pakuję do niewielkiej torby i jeszcze jest miejsce.
Co do ułomności systemu M to praktycznie brakuje 85/1.8. Zaraz się ukaże taki Viltrox i będzie komplet ;).
Wszystkie klamoty M wyglądają na tanie i są tanie :lol: Dla amatora idealne.

Na wysokim ISO i w krajobrazie przewaga R jest nie do zastąpienia. Nie mam żadnego bardzo jasnego szkła FF ale tu jest spora różnica w obrazku z FF.