PDA

Zobacz pełną wersję : Adpter EF-RF z mnożnikiem 0.71



Kolekcjoner
26-09-2020, 19:36
Przy okazji premiery C70 Canon zaprezentował nowy adapter EF->RF. Adapter jest wyposażony w optykę i daje mnożnik ogniskowej 0.71
tutaj więcej szczegółów:
https://www.canon.pl/lenses/mount-adapter-ef-eos-r-0-71x/specifications/

Bechamot
26-09-2020, 19:56
Przy okazji premiery C70 Canon zaprezentował nowy adapter RF->EF. Adapter jest wyposażony w optykę i daje mnożnik ogniskowej 0.71




jakim cudem skrocenie ogniskowej obiektywow RF pozowliloby na ich podpiecie na EF ?

jesli mnoznik 0.71 to jest to Adapter EF na RF

aby podpiac RF na EF nalezaloby wydluzyc a nie skrocic ogniskowa.

jinks
26-09-2020, 20:25
A czy oprócz mnożnika 0,71 dla ogniskowej coś jeszcze dzieje się z obrazem? Czy to jest tak jakbyśmy focili na większej matrycy? Chodzi mi o cechy obrazu, plastykę itd.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jinks
26-09-2020, 20:34
I jeszcze jedno. Z tego co widzę to adapter został zaprojektowany dla cropa apsc. Chodzi o redukcje cropa w 4k na EOS R i RP. Jeśli tak to przy fotografowaniu FF się nie sprawdzi :( Szkoda. Już sobie zacząłem wizualizować bokeh że 135l...

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
26-09-2020, 21:48
jakim cudem skrocenie ogniskowej obiektywow RF pozowliloby na ich podpiecie na EF ?

jesli mnoznik 0.71 to jest to Adapter EF na RF

aby podpiac RF na EF nalezaloby wydluzyc a nie skrocic ogniskowa.

To jest adapter który umożliwia podpinanie szkieł EF do korpusów EOS R - masz wszystko w linku.

Bechamot
26-09-2020, 22:15
A czy oprócz mnożnika 0,71 dla ogniskowej coś jeszcze dzieje się z obrazem? Czy to jest tak jakbyśmy focili na większej matrycy? Chodzi mi o cechy obrazu, plastykę itd.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

na pewno jakosc obrazowania spadnie , to dziala jak telekonwerter tylko w druga strone. Pytanie w jakim stopniu ? Prawdopodobnie dla stalek w stopniu praktyczie niazauwazalnym , dla zoomow nieco wiecej i widoczny.

ale powstaje problem viniety , dla FF raczej bedzie nieuzywalny , dla kamer filmowych w formacie s35 da zblizony ekwiwalent ogniskowej jak w FF , czyli zblizony kat widzenia (chyba nawet nieco wezszy )

--- Kolejny post ---


To jest adapter który umożliwia podpinanie szkieł EF do korpusów EOS R - masz wszystko w linku.

czyli nie RF->EF jak napisales a odwrotnie EF->RF

wlasnie o tym pisalem

Kolekcjoner
26-09-2020, 22:19
czyli nie RF->EF jak napisales a odwrotnie EF->RF

wlasnie o tym pisalem
Tak, już poprawione :).

marfot
27-09-2020, 01:02
I jeszcze jedno. Z tego co widzę to adapter został zaprojektowany dla cropa apsc. Chodzi o redukcje cropa w 4k na EOS R i RP. Jeśli tak to przy fotografowaniu FF się nie sprawdzi :( Szkoda. Już sobie zacząłem wizualizować bokeh że 135l...

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Ciekawe czy R automatycznie przechodzi w APS-C po podpięciu adaptera.

Kolekcjoner
27-09-2020, 12:22
Ciekawe czy R automatycznie przechodzi w APS-C po podpięciu adaptera.

Też mnie to nurtuje....

jinks
27-09-2020, 14:08
Od jakiegoś czasu jest już podobny speed booster od metabones. Trzeba poszukać w czeluściach internetu co piszą użytkownicy.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

sv
27-09-2020, 16:47
Od jakiegoś czasu jest już podobny speed booster od metabones. Trzeba poszukać w czeluściach internetu co piszą użytkownicy.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Speedbooster to fajna sprawa. Zmniejszy cropa w R 4k z 1,8 na 1,28, a dodatkowo zyskujesz na "jasności" podpiętego obiektywu (1 działkę). Ewentualne pogorszenie właściwości optycznych w filmie będzie miało niewielkie znaczenie.

marfot
27-09-2020, 17:21
Speedbooster to fajna sprawa. Zmniejszy cropa w R 4k z 1,8 na 1,28, a dodatkowo zyskujesz na "jasności" podpiętego obiektywu (1 działkę). Ewentualne pogorszenie właściwości optycznych w filmie będzie miało niewielkie znaczenie.

Dwie rzeczy są trochę niepokojące:
- Canon nie pisze wprost, że jest to sprzęt do całego systemu R tylko jakby dedykowany do C70
- podano 3 obiektywy "w pełni kompatybilne" - a reszta?
W opinii o speedboosterze Metabones ktoś napisał, że nie zadziałał z R5. To brzmi niepokojąco.

sv
28-09-2020, 13:01
Podobno ten adapter nie będzie współpracował z EOS R. Wyłącznie z C70.
"One thing to note is this adapter will not work with the EOS R5, R6, or any other current Canon RF mount camera. Canon told me that it only works with the C70."
https://www.newsshooter.com/2020/09/24/canon-eos-c70/#disqus_thread

Bechamot
29-09-2020, 08:22
Dwie rzeczy są trochę niepokojące:
- Canon nie pisze wprost, że jest to sprzęt do całego systemu R tylko jakby dedykowany do C70
- podano 3 obiektywy "w pełni kompatybilne" - a reszta?
W opinii o speedboosterze Metabones ktoś napisał, że nie zadziałał z R5. To brzmi niepokojąco.


stosowanie tego adapteru dla FF w ogole mija sie z celem.
Canon podal wskazowke , ze zwieksza jasnosc optyki o 1 stopien, oznacza to , ze obraz z obiektywu jest skupiony teraz na ok 2 razy mniejszej powierzchni . powstaje tzw winieta twarda , nie da sie pokryc calego FF.
Na formacie polowkowym daje ten Adapter tyle, ze zachowuje kat widzenia jak z wiekszego formatu . Odwrotnie niz telekonwerter , ktory rozciaga mniejsze pole srodkowej czesci pola obrazowego obiektywu na wiekszy Format , przez co ta sama energia swietlna zostaje rozlozona na wieksza powierzchnie - natezenie oswietlenia powierzchni Spada - tym samym w potocznym nazwaniu jasnosc obiektywu maleje.

tutaj odwrotnie - swiatlo przechodzace przez obiektyw jest skupione na mniejszej powierzchni - a wiec potocznie rozumiana jasnosc optyki pozornie rosnie.

w calkowitym rozrachunku to jest to samo gdyby naswietlic Format FF bez adaptera , niedoswietlic 2 razy i potem wywolac zwiekszajac exp o 1 EV silniej, da to wiekszy szum . Gdyby jednak sprowadzic przez resampling do formatu polowkowego da teoretycznie wskutek usrednienia ten sam poziom szumu co z formatu polowkowego bez usrednienia z adapterem.

nie ma to sensu dla FF w ogole, dla aps-c , s35 ten , ze nie wydluza nam pozornie ogniskowej obiektywu czyli np szeroki kat nadal nim pozostaje - kosztem jakiegos pogorszenia rysunku . uzysk jednak jest - zachowujemy szeroki kat.

marfot
29-09-2020, 17:21
stosowanie tego adapteru dla FF w ogole mija sie z celem.

Problem cropa w video 4k w R i RP można zniwelować na kilka sposobów:
- zapinamy UWA EF np. 16-35mm i mamy 27-60mm
- zapinamy EF-S 10-18mm i mamy 17-30mm
- poprzez speedbooster x0.71 zapinamy np. EF 16-35 i mamy 20-42mm jaśniejsze o 1EV.

Jest sporo filmików z użyciem speedboostera Metabones na R i nie wygląda to tragicznie.