PDA

Zobacz pełną wersję : Jak skorzystać z asystenta ustawiania ostrości?



Mohinder
11-09-2020, 17:27
Witam
Podłączyłem do R-ki obiektyw manualny i chciałbym skorzystać z asystenta ostrości ale nie mogę go uaktywnić. W menu jest włączony ale nie działa. Po podłączeniu obiektywu z AF i przełączeniu go MF asystent się pokazuje. A myślałem że będzie fajnie :)
Czy jest jakaś możliwość skorzystania z owego asystenta?
A może robię coś źle?

jinks
11-09-2020, 17:48
Żeby działał musi być obiektyw manualny z chipem np. zeiss

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Zielona_Trawa
22-03-2021, 17:47
A co to znaczy z chipem?
Czy były jakieś stare manualne obiektywy z chipem?

Ten wątek mnie ciekawi właśnie z powodu asystenta, jeśli nie działa on ze starociami np z Sonnarem Jena czy Jupiterem-9 przez adapter rf do M42, to czy jest cokolwiek co pomoże przy ostrzeniu manualnym? Może powiększenie na live View punktu autofocusa? (czy w ogóle jakies powiększenie podglądu?)

A może to też kwestia wyboru odpowiedniego adaptera, bo widzę na tynku z 6 typów i nie wiem co wybrać? Jakieś rekomendacje? Przesiadam się z 60D aps-c..

Pytanie dotyczy c eos r.

marfot
22-03-2021, 18:16
A co to znaczy z chipem?
Czy były jakieś stare manualne obiektywy z chipem?


Z chipem ma być adapter nie obiektyw,
Który konkretnie adapter działa dobrze ze starymi szkłami to nie wiem.

Oczywiście może też być manualny obiektyw z bagnetem RF.

Mohinder
22-03-2021, 19:01
Kupiłem adapter to bardzo starych obiektywów właśnie z chipem. Co prawda pod bagnet EF ale sytuacja wyglada tak, chip jest konfigurowalny ale to jakas meczarnia ale jest. Najbardziej denerwująca jest taka sprawa, że jeżeli podłączę tak jak nalezy to asystenta mogę używać i jakoś to działa ale nie działa pomiar światła. Natomiast jak zakleję styki chipa to asystent nie działa ale za to działa światlomierz. Trochę to bez sensu albo ja nie umiem sobie z tym poradzić.

Zielona_Trawa
22-03-2021, 19:51
Kupiłem adapter to bardzo starych obiektywów właśnie z chipem. Co prawda pod bagnet EF ale sytuacja wyglada tak, chip jest konfigurowalny ale to jakas meczarnia ale jest. Najbardziej denerwująca jest taka sprawa, że jeżeli podłączę tak jak nalezy to asystenta mogę używać i jakoś to działa ale nie działa pomiar światła. Natomiast jak zakleję styki chipa to asystent nie działa ale za to działa światlomierz. Trochę to bez sensu albo ja nie umiem sobie z tym poradzić.

Oj, właśnie to mnie martwi.
1. Który adapter wybrać?
2. Kogo dopaść by mi to skonfigurował.. (konfigurowałam dandeliony do m42 pod APS-c i mam dosyć tej zabawy.
3. Zna ktoś takiego fachurę co za kasę (nie miliony) jest w stanie to popchnąć?
Najlepiej żeby nie było z efektem albo światłomierz albo asystent, za leniwa jestem już na ciuciubabkę ze sprzętem.

Zatem: P O S ZU K U J Ę F A C H O W C A !