PDA

Zobacz pełną wersję : EOS R - Lag w wizjerze podczas ustawiania ostrości



technik8pl
23-07-2020, 09:41
Pytanie do posiadaczy eRek:
Czy podczas ostrzenia w ostrym słońcu, dokładnie w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy, zdarza Wam się lag w wizjerze? Lag bardzo podobny do tego, który pojawia się po wykonaniu zdjęcia i dotyczy sczytywania obrazu z matrycy.
Lag, o który pytam, ma zdecydowanie związek z przysłoną – ona w momencie wystąpienia freeza otwiera się/domyka (?) – nie wiem. W każdym razie ewidentnie pracuje, bo to słychać i widać gdy się spojrzy do obiektywu. Logika podpowiada, że w ostrym słońcu powinna się domykać (po co?). Jednocześnie wszystko wpływa na to, że samo wykonanie zdjęcia od momentu naciśnięcia spustu migawki trwa dłużej. To wyraźnie czuć.

Ogólnie w opisywanej przeze mnie sytuacji proces wykonywania zdjęcia wygląda tak:
- kadruje
- naciskam spust migawki do połowy (ustawiam ostrość) -> przysłona domyka się/otwiera -> LAG w wizjerze
- po ustawieniu ostrości robię zdjęcie -> cały proces trwa wyraźnie dłużej niż zwykle
- LAG – sczytywanie obrazu z matrycy (o tym nie rozmawiamy)

Fakt 1: sytuacja występuje na wszystkich szkłach

Fakt 2: sytuacja występuję na wszystkich trzech eRkach (dwie mają soft 1.4.0; jedna 1.6.0) oraz na korpusie kolegi z softem 1.6.0. To nie jest kwestia wadliwego egzemplarza. Ten typ tak ma – tylko dlaczego?

Fakt 3: występuje zarówno w trybie M jak i AV

Dziwi mnie sytuacja, że w necie nie ma żadnych informacji na ten temat. Osobiście uważam, że jest to o wiele bardziej irytujące niż mikroskopijny lag związanych ze sczytywanie danych z matrycy.

gnd
23-07-2020, 11:31
Nie masz włączonej funkcji Eco?

robertskc7
23-07-2020, 13:30
Już masz wyjaśnione na forum FB :)
Dla nie wtajemniczonych to canony ostrzą na pełnej dziurze i jak jest słoneczka za dużo, to sobie same przymykają przysłonę, by tą ostrość ustawić.

Jacek_Z
24-07-2020, 00:19
To trochę dziwne, bo wtedy zwiększa się GO i zmniejsza precyzja.
Widocznie mimo to jest wystarczająca.

Bangi
24-07-2020, 09:36
Przyznam szczerze, że nie zwróciłem uwagi czy jest lag, ale że przesłona pracuje w takich sytuacjach potwierdzam.
Być może chodzi o ochronę matrycy przed nadmiernym światłem, jakkolwiek absurdalnie to brzmi.

technik8pl
29-07-2020, 09:53
Nie masz włączonej funkcji Eco?
Nie.


Już masz wyjaśnione na forum FB :)
Dla nie wtajemniczonych to canony ostrzą na pełnej dziurze i jak jest słoneczka za dużo, to sobie same przymykają przysłonę, by tą ostrość ustawić.
Nie bądź taki mądry teraz, bo jak Cię kiedyś pytałem o to, to nie wiedziałeś o co kaman :P

Ok, by temat doprowadzić do końca - usiadłem, zastanowiłem się i już wiem co i jak.

Rozpatrujemy sytuację fotografowania równocześnie dwoma eRkami.
R#1 ma zapięte 50/1.4
R#2 ma zapięte 16-35/2.8
Warunki - popołudnie, ostre słońce... chociaż niekoniecznie.

Zgodnie z tym czego się dowiedziałem na jednej z grup na fejsie - canony ostrzą na pełnych dziurach i przymykają przysłonę do zadanej tylko na czas wykonywania zdjęcia. W związku z tym jeśli ekspozycja jest ponad
-iso 50, 1/8000, f2.8 dla R#2 lub/i
-iso 50, 1/8000, f/1.4 dla R#1
to wtedy podczas ostrzenia przysłona zostaje przymknięta, bo dla matrycy jest 'za jasno' (przepały uniemożliwiają ostrzenie).
Przymknięcie przysłony pokrętłem np. do f/4 w wyżej wymienionym przykładzie nic nie daje ponieważ aparat nadal i tak będzie ostrzył na pełnej dziurze i dla samej ekspozycji podczas ostrzenia nic to nie zmienia.

Bez zrozumienia problemu można się zdziwić w pewnych sytuacjach.
I ja się właśnie dziwiłem :) o co chodzi gdy warunki były takie, że:
dla R#1 dla iso 50, f/1.4, 1/8000 było za jasno, a dla R#2 z f/2.8 ok.
Myślałem, że skoro na R#2 przy ustawionym f/2.8 jest ok, to po przymknięciu pokrętłem 50/1.4@2.8 też będzie ok. Jak już wiem - nie będzie :)

Ogólnie cały tą specyfikę działania uważam, za duży minus. W dynamicznym sytuacjach, ten lag jest wybitnie irytujący. I tak jak już pisałem wcześniej dziwi mnie, że nikt o tym nie wspomina w necie.

Bangi
29-07-2020, 12:08
(...) I tak jak już pisałem wcześniej dziwi mnie, że nikt o tym nie wspomina w necie.

Bo może ten problem nie jest dla innych tak istotny jak dla Ciebie.
BTW rzadko fotografuję w warunkach, w których byłoby za jasno dla matryc ;)

Jacek_Z
29-07-2020, 15:10
Dokładnie. ISO 50, 1/8000 i f 1.4?
Nałóż filtr ND4x i po problemie.