PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 5D Mark II Na co zamienić



Marcin K
09-07-2020, 11:13
Cześć.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zamiana mojego 5D Mark II na coś innego / nowszego / lepszego.

Co mi przeszkadza w aparacie: AF, który wydaje mi się, że nie trafia czasami i zdjęcia mogłyby być bardziej ostre.
Jakie zdjęcia robię: Głównie statyczne portrety, czasami krajobraz.
Obiektywy: Mam EF stałki, zoomy. Nie zamierza zamieniać na RF.
Lampa: Yongnuo YN-600EX-RT II
Wideo. Obecnie zupełnie mnie nie interesuje. Może kiedyś...
Zastosowanie: Totalnie amatorskie.

I teraz pytanie :

Co brać?

5d Mark IV ? Zobaczę różnicę?
R? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?
Poczekać na R5, R6? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?


Z góry dziękuje za podpowiedzi.

gnd
09-07-2020, 11:20
Eos R, matryca z 5d4 ale za to eyeAF więc zyskają obiektywy. Mniej zdjęć do odrzucenia.
To chyba najlepszy obecnie stosunek cena za jakość w C. Do dziwnego sterowania da się przyzwyczaić.

jan pawlak
09-07-2020, 11:46
Oczywiście można robić zdjęcia puszkami MF z obiektywami EF ale jest to "półśrodek"
Uważam że dobrze byś zrobił gdybyś np. kupił R6 i co najmniej jeden dobry obiektyw RF sprzedając odpowiednik/odpowiedniki EF (póki używki EF są jeszcze w cenie)

jp

Marcin K
09-07-2020, 12:54
Oczywiście można robić zdjęcia puszkami MF z obiektywami EF ale jest to "półśrodek"
Uważam że dobrze byś zrobił gdybyś np. kupił R6 i co najmniej jeden dobry obiektyw RF sprzedając odpowiednik/odpowiedniki EF (póki używki EF są jeszcze w cenie)

jp

A na jaki obiektym RF mogę zamienić np: EF 50mm f/1.4 , EF 85mm f/1.8, czy EF 70-200mm f/4.0L?
Nie widzę odpowiedników w analogicznej cenie.

Bechamot
09-07-2020, 13:36
Co brać?

5d Mark IV ? Zobaczę różnicę?
R? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?
Poczekać na R5, R6? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?


.

poczekaj na R5 , R6 - szczegolnie parametry matrycy i oczywiscie cene.
Jesli matryca bedzie stabilizowana to przesiadka bedzia miala gleboki sens.

MKIV mialby sens jesli dostaniesz nowy za ok 2000 euro i poslugujesz sie LR, gdyz dla MKIV moza obejsc sie bez abonamentu.
matryca jest tak dobra jak na to pozwala Software.

Czy zobaczysz roznice - tak , ale nie zawsze , to zalezy od motywu.
To nie bedzie roznica zasadnicza, nie bedzie to przyspieszenie jakosciowe .
Z publikowanych zdjec odnosze wrazenie ze np z c6d sa lepsze niz z RP - to pewnie kwestia obrobki.

poczekaj na R5 , R6.

Jacek_Z
09-07-2020, 15:29
Nie widzę odpowiedników w analogicznej cenie.
W analogicznej cenie nie znajdziesz, nie licz na to. Do optyki do bezluster trzeba będzie dopłacić, o ile nie chcesz używać przejściówki.
Właśnie się pokazał R6, ale cena .. no sugerują ci jednak zwykłego R, o ile chcesz bezlustro. A w tym dziale założyłeś wątek, więc chyba chcesz ML.

becekpl
09-07-2020, 17:43
myślę ze Canon 1DX rozwiąże wszystkie twoje bolączki

mkamelg
09-07-2020, 19:13
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zamiana mojego 5D Mark II na coś innego / nowszego / lepszego.

Co mi przeszkadza w aparacie: AF, który wydaje mi się, że nie trafia czasami i zdjęcia mogłyby być bardziej ostre.

Jeżeli Twój 5D Mark II ma za sobą już kilkanaście lat używania, to może się rozregulował (matryca się obluzowała, bagnet się obluzował, lustro gdzieś krzywo staje) o jakieś wartości dla Ciebie i dla mnie śmieszne (liczone grubo poniżej milimetra), ale po zsumowaniu mające wpływ na działanie AF. Może czas przygotować parę stówek i zawieźć aparat do serwisu https://serwis.proclub.pl/regulacja-ukladu-af ?


A na jaki obiektym RF mogę zamienić np: EF 50mm f/1.4 , EF 85mm f/1.8, czy EF 70-200mm f/4.0L?
Nie widzę odpowiedników w analogicznej cenie.

Nie ma, długo nie będzie a jeżeli się pojawią to w takich cenach że szok. Tych wymienionych przez Ciebie i pozostałych modeli obiektywów z mocowaniem EF nie ma potrzeby zamieniania, bo doskonale współpracują z bezlusterkowcami Canona.

Bechamot
10-07-2020, 08:06
I teraz pytanie :

Co brać?

5d Mark IV ? Zobaczę różnicę?
R? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?
Poczekać na R5, R6? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?


Z góry dziękuje za podpowiedzi.

sytuacja juz jest wyjasniona.

niejako naturalnym nastepca 5mk2 bedzie r6
bardzo podobna specyfikacja , matryca z nieco lepszym DR , ale dwa istotne ulepszenia - stabilizacja i AF.

cenowo jak na razie moze troche zbyt wysoko wyceniony ( odpowiednik sony a7III ( z nieco lepsza matryca ) kosztuje ok 1700 euro , R6 zapowiadany jest o ok 900 eu drozej ), ale alternatywy na razie nie ma wsrod canona.

R , RP bym wykluczyl z powodu braku stabilizacji.

Stabilizacja i AF to sa dwa decydujace powody - optyka EF wspolpracuje bezproblemowo , tak ze zadne wydatki nie beda w tym zakresie zwiazane ze zmiana paratu.

kmeg
10-07-2020, 08:37
Cześć.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zamiana mojego 5D Mark II na coś innego / nowszego / lepszego.

Co mi przeszkadza w aparacie: AF, który wydaje mi się, że nie trafia czasami i zdjęcia mogłyby być bardziej ostre.
Jakie zdjęcia robię: Głównie statyczne portrety, czasami krajobraz.
Obiektywy: Mam EF stałki, zoomy. Nie zamierza zamieniać na RF.
Lampa: Yongnuo YN-600EX-RT II
Wideo. Obecnie zupełnie mnie nie interesuje. Może kiedyś...
Zastosowanie: Totalnie amatorskie.

I teraz pytanie :

Co brać?

5d Mark IV ? Zobaczę różnicę?
R? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?
Poczekać na R5, R6? Zobaczę różnicę z obiketywami EF? Jest sens jak w wideo zbytnio się nie bawię?


Z góry dziękuje za podpowiedzi.

Ja czekając na wymiane swojego 5DII biorę pod uwagę R ale teraz bardziej jednak R6/R5 (jak trochę stanieją). Moj egzemlarz do tej pory trafia perfekcyjnie ze wszystkim co mam (nawet mimo tego, ze fotografowanie kiedyś słońca przytopiło mu osłonę czujnika AF) - może po prostu wyślij go na kalibrację. Osobiście 5DIV już bym nie brał (brak gibanego ekranika jednak to duża wada). Czekając na wymianę 5dII kupiłem M50 ;)

malwes
31-07-2020, 08:22
Przepraszam za straszne literówki, zaraz zaczynam spotkania i jestem w trasie. Poprawię kiedyś.

Ja z pełną świadomością i bez ograniczeń budżetowych zmieniłam 5dmk3 na zwykłą R, już po premierze 5 i 6 i mogąc na chwilę pobawić się testowymi egzemplarzami. Ja używam sprzętu do zadań profesjonalnych choć nie jest to mój jedyny zwód więc teraz już bardzo wybiórczo. Jeśli używasz swojego amatorsko to Przemyśl kilka kwestii.
1. Z czego wynika Twój brak ostrości? Czy się przesunęła matryca (daj do sprawdzenia i wyceny w serwisie. To jest bezpłatne. Regulacja jeśli się zdecydujesz też nie jest to ogromny wydatek). Czy to one są nieostre bo drgnięte na długich czasach (na to stabilizacja pomoże) czy nie trafia AF (tu kompletnie stabilizacja ci nie pomoże bo to inny problem, trzeba dokalibrować puszkę i obiektywy)
2. A może masz obiektywy ze stabilizacją. Wtedy nie bardzo Ci pomoże kolejna. Nie będzie oszałamiającego przyrostu trafionych zdjęć.
3. Amatorsko czy nie, rozważ co Ty fotografujesz. Sport, eventy, wesela znajomych, małe dzieci, ptaki...wtedy tak. Szukałabym sprzętu z rewelacyjnym AF, zdjęciami seryjnymi itp. Kręcisz video? 8k póki co to zabawka, zajmujący się tym profesjonalnie ludzie widzą też i minusy stabilizacji przy video 4K i 8k ale to już musisz poczytać i popytać bo ja nie znam się na tym. Jeśli zaś fotografujesz krajobrazy, robisz zdjęcia nocne na długim czasie, bawisz się długimi czasami, używasz statywu, to stabilizację będziesz częściej wyłączał bo przeszkadza.
4. R6 ma 10mpx mniej. Jeśli popełnisz coś wielkoformatowego lub robisz np. Zdjęcia z daleka i cropujesz, odczujesz tę mniejszą ilość detali. R6 to aparat eventowy. Ja osobiście widzę różnicę obrazka z R i R6 w detalach.
5. Odniosłam wrażenie, że brak ostrości lub poruszenia to największy dla Ciebie problem. Może ustał najpierw co jest przyczyną. Wtedy znajdziesz rozwiązanie.
6. Moim zdaniem to nieprawda, że trzeba myśleć o obiektywach RF. Do R dostajesz adapter. Nie ma żadnych problemów. Moje canony, Tamrona, Sigmy, żelki i nie Lki. Wszystko śmiga aż miło. Sam fakt zmiany z lustrzanki na cyfrówkę zdejmie Ci problem kalibracji obiektywów i nietrafienia z tego powodu.
7. Ergonomia R mi dla mnie super. Mi nie brakuje joysticka w ogóle za to używam czesto wyświetlacza Górnego którego w R6 nie ma.
8. R5 do aparat dla tych, którzy nie mają ograniczeń budżetowych i chcą mieć wszystko. Choć dla mnie, finansisty od wycen, nadal cena nieadekwatna do jakości i napędzana nowościami średnio użytecznymi jak 8k. R6 docenią osoby fotografujące, w uproszczeniu, ruch. Fotograf od Beauty będzie narzekał. Osobiście wolę R i dokupić obiektywy RF niż wziąć r5. R5 przyjdzie w małych ilościach. R6 nie wiem czy dojdzie do nas w sierpniu czy jednak nie dużo później.
9. Oczywiście zawsze dobry sprzęt to ułatwienie. Natomiast warto pamiętać, że najlepsi na świecie fotografowie, zarówno reportażyści jak i portreciści, fotografowali sprzętem dużo mniej zaawansowanym niż współczesne, i nie mają sobie równych wśród tych z obecnymi puszkami. Dlatego warto myśleć o tym co wykorzystamy a czego nie.

marfot
31-07-2020, 10:53
Zmieniłem 5DII na R ok. póltora roku temu.
Powód był jeden: matryca z 5DIV - bardzo mi się podobał ten obrazek.
Obiektywy zostały, lampy i transmiter też. Przesiadka bez bólu.
W praktyce okazało się całe mnóstwo dodatkowych zalet:
1. Bardzo sprawny AF z dodatkami w stylu Eye AF.
2. Ergonomia o wiele bardziej mi przypadła do gustu niż seria 5D.
Wyszło na to, że chętnie używam tego wszystkiego co Canon zamyślił a ludzie różnie odebrali: tryb Fv, pasek-gładzik, sterowanie dotykowe polem AF, gibany ekran.
3. Szkła EF zachowują się lepiej niż z 5DII z racji sprawniejszego AF.

Do mojej tematyki: miasto, krajobraz, rodzina R jest idealne. Obrazek bardzo fajnie się obrabia.
Podstawowa wada to wielkość zestawu FF. Jest co taszczyć. Przejście na szkła RF radykalnie tego nie zmieni. Dlatego mam alternatywę w postaci zestawu M.

Macios
31-07-2020, 18:34
Wg. mnie więcej zyskasz na jakości/ostrości inwestując bardziej w szkła i/lub naukę techniki fotografii, niż wymieniając body. Bez obrazy, nie wiem jakie zdjęcia robisz, ale używam zawodowo 5dmkII, obrabiam na 100% podglądzie, sprzedałem wiele tysięcy zdjęć, więc wiem, co ta puszka potrafi (ale i jakie ma ograniczenia, które akurat przy krajobrazach i statycznych portretach nie bardzo przeszkadzają).