PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R6



Strony : [1] 2 3 4 5 6

szandor
19-06-2020, 09:43
Wszyscy ekscytujemy się R5, a bardziej przystępny dla normalnego śmiertelnika będzie R6. Do tej pory informacje na temat R6 były bardzo skąpe. Poniżej najświeższa plotka o R6 [ wg CR].
Specyfikacja Canon EOS R6: (Nowe informacje w BOLD )

Pełnoklatkowy czujnik CMOS 20mp
IBIS
12 kl./s mechaniczny i 20 kl./s elektroniczny.
Przeskalowane wideo 5K
4K @ 60p
FullHD @ 120p
Dziennik Canon
10-bit
Zebry
AF identyczny z EOS R5
Brak trybu wideo RAW
Podwójne gniazda SD UHS-II
AF z wykrywaniem głowy
AF z wykrywaniem zwierząt
Identyczny EVF o wartości 5 milionów punktów jak EOS R5
Brak ekranu z góry
Jakość wykonania nie jest tak dobra jak w EOS R5
Bluetooth 4.2 (EOS R5, aby uzyskać Bluetooth 5.0)
Akumulator LP-E6NH (taki sam jak w EOS R5)
Ogłoszenie 9 lipca 2020 r
Poniżej 2500 USD (pogłoski)

RobertoM
19-06-2020, 09:48
Af z wykrywaniem oka brak ?

szandor
19-06-2020, 09:57
Af z wykrywaniem oka brak ?

Na CR jest taki komentarz w tej kwestii:

Ten jest już dołączony, prawdopodobnie w jeszcze lepszej wersji niż wcześniej ...
To po prostu oznacza, że ​​nie straci obiektu, jeśli głowa zostanie odwrócona, wróci do śledzenia oka, jeśli wykryje go ponownie.

Mam nadzieję, że tak jest.

robertskc7
19-06-2020, 10:20
20mp plus 2x sd miodzio jak dla mnie. Czekam bardzo.

candar
19-06-2020, 14:09
20mp plus 2x sd miodzio jak dla mnie. Czekam bardzo.

Pod warunkiem ,że w środku nie będzie rembrandowana matryca z pierwszego 6D 20,2 MPix. A chodzą takie ploty...

RobertoM
19-06-2020, 14:20
Chyba bym się nie zdziwił ;)

gnd
19-06-2020, 15:54
Też na niego czekałem, ale trafił się R za 1400 Euro. W tej cenie pewnie nie prędko R6.

michalab
22-06-2020, 12:37
Pod warunkiem ,że w środku nie będzie rembrandowana matryca z pierwszego 6D 20,2 MPix. A chodzą takie ploty...
E tam nie będzie matrycy starszej niż ma RP, a ten chyba taką jak 6dmk2.

RobertoM
22-06-2020, 13:35
Specyfikacja r6 wyglada za dobrze jak na politykę canona ;)
Na pewno będzie niespodzianka typu brak DP przy 4k , gorsza migawka, stara matryca itp.

rysz
22-06-2020, 15:01
Pod warunkiem ,że w środku nie będzie rembrandowana matryca z pierwszego 6D 20,2 MPix. A chodzą takie ploty...

Bez szans: ta matryca nie miała DPAF i nie dawała takich możliwości wideo :!:
Bardziej prawdopodobna jest matryca z 1Dx III, a to by nie było takie złe ;)

candar
06-07-2020, 23:15
zdjęcia z produkcyjnego Canona EOS-R6
https://www.canonrumors.com/here-is-the-canon-eos-r6/?no_cache=1&fbclid=IwAR3NDxbme2MRrDkvlOkD0b07cM9j36cv7uUjxVYZk o7_KOMEFpGXEhLMb6I

4788

4789

4790

espe
07-07-2020, 01:14
No no no... dżoj, pokrętło, kółko, dwa sloty, aż ciężko uwierzyć.

RobertoM
07-07-2020, 07:34
No no i jak utył ;)

jinks
07-07-2020, 12:53
No no no... dżoj, pokrętło, kółko, dwa sloty, aż ciężko uwierzyć.

Ergonomia już jak w DSLR. Szkoda, że pokrętło zmiany trybów nie jest po lewej. Pewnie przesuną w kolejnych iteracjach ;) Ogólnie ta R6 zapowiada się świetnie. Najbardziej ciekawi mnie jak będzie działał JOY - czy wyznaczą jakieś strefy?

marfot
07-07-2020, 13:31
Najbardziej ciekawi mnie jak będzie działał JOY - czy wyznaczą jakieś strefy?

Na pewno jest bezużyteczny do precyzyjnego ustalenia położenia pola AF w ML.
Przy paru polach w DSLR jakoś tam działał.
Mam nadzieję, że go można jakoś oprogramować i do czegoś wykorzystać. Zrobili go bo ludziom się zdawało, że jest potrzebny.

candar
07-07-2020, 13:53
Szkoda, że pokrętło zmiany trybów nie jest po lewej. Pewnie przesuną w kolejnych iteracjach ;)

?

Od czasów analoga główne pokrętła były po stronie prawej. Lewa ręka służyła do obsługi pierścieni na obiektywie (ostrości i ogniskowej przy zoomach).

Jak dla mnie R6 ma wszystko idealnie zestrojone do optymalnej i szybkiej obsługi aparatu i w żadnym wypadku nie powinni tego zmieniać.

akustyk
08-07-2020, 10:03
no dobra, Canon ktory wyglada i zachowuje sie jak Canon. czyli zarty sie skonczyly, teraz juz RF bedzie na powaznie

Bechamot
08-07-2020, 11:40
?


Od czasów analoga główne pokrętła były po stronie prawej. Lewa ręka służyła do obsługi pierścieni na obiektywie (ostrości i ogniskowej przy zoomach).

niekoniecznie , a wlasciwie to nie , mozna powiedziec , ze z pewnoscia nie.
canon z af mial z prawej strony lcd a z lewej pokretlo ( ewentualnie przyciski )
pierwszym modelem byl eos 10 ( mozna bylo takze wczytac programy kodem kreskowym ) i pozniej stosowano kolo z lewej strony w modelach powazniejszych ( np linia 5) , lacznie z dslr.

z prawej strony mogly miec Kolo modele nizsze bez lcd.


wlasciwie gdyby w R6 umiescic pokretlo z lewej strony a z prawej LCD , to odpowiadalby zewnetrznie z grubsza dawnej lini 5.

jesli cena bedzie w okolicach ponizej 2000 euro , to bedzie to hit , tak jak kiedys c6d. zobaczymy jaka matryca - nie zdziwilbym sie ze bedzie z RP , a to bylaby wtopa. Nie dlatego , ze zla , tylko ze oczekiwania sa wyzsze.

Cichy
08-07-2020, 12:26
Taki haj end a brak górnego LCD ? :/ Czy lepiej poczekać na mkII ?

Bechamot
08-07-2020, 12:57
w kazdym razie to rozwiazanie bardziej mi sie podoba niz w R z LCD i przyciskami.

espe
08-07-2020, 14:28
Gdybym miał wybór lcd lub pokrętło wolę pokrętło. Wiadomo - fajnie byłoby mieć obie rzeczy. Byłoby super gdyby dodali kurtynkę matrycy (jak w R). Zapowiada się bardzo ciekawie.

candar
08-07-2020, 15:27
niekoniecznie , a wlasciwie to nie , mozna powiedziec , ze z pewnoscia nie.
canon z af mial z prawej strony lcd a z lewej pokretlo ( ewentualnie przyciski )
pierwszym modelem byl eos 10 ( mozna bylo takze wczytac programy kodem kreskowym ) i pozniej stosowano kolo z lewej strony w modelach powazniejszych ( np linia 5) , lacznie z dslr.

z prawej strony mogly miec Kolo modele nizsze bez lcd.


wlasciwie gdyby w R6 umiescic pokretlo z lewej strony a z prawej LCD , to odpowiadalby zewnetrznie z grubsza dawnej lini 5.



Z pokrętłem zmiany trybów po lewej stronie zawsze był problem i sam Canon to zauważył bo dowyposażał wcześniejsze modele w możliwość wymiany pokrętła na takie z blokada. Szlag mnie trafiał, gdy po wyjęciu z torby pokrętło było zawsze w innym położeniu i trzeba było mieć odruch sprawdzania. Później wprowadzili blokadę na życzenie użytkowników i już było ok, ale i tak wolałem typowe rozwiązanie pokrętła trybów po prawej, gdzie się nie przestawia.

BTW - w ML górny ekran LCD jest MZ całkiem zbędny. Praktykowane z autopsji w serii S A7, A7 II i A7 III i F XE-1 i XT-1 / XT-2. Wszystkie informacje wyświetlane są w EVF i kolejne ich dublowanie na górnym LCD jest MZ zbędne.



jesli cena bedzie w okolicach ponizej 2000 euro , to bedzie to hit , tak jak kiedys c6d. zobaczymy jaka matryca - nie zdziwilbym sie ze bedzie z RP , a to bylaby wtopa. Nie dlatego , ze zla , tylko ze oczekiwania sa wyzsze.

Od razu mogę stwierdzić, że R6 to będzie HIT i wiele osób się przesiądzie na ten aparat niezależnie od możliwości matrycy (zapał u nas może nieco ostudzić jedynie zaporowa cena). Dla mnie będzie to jednak decydujący argument, ale cała reszta zapowiada się idealnie.

sv
08-07-2020, 16:26
Bardziej prawdopodobna jest matryca z 1Dx III, a to by nie było takie złe ;)

Byłoby bardzo dobrze:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-1-d-x-iii-review/7

Bechamot
08-07-2020, 18:15
Z pokrętłem zmiany trybów po lewej stronie zawsze był problem i sam Canon to zauważył bo dowyposażał wcześniejsze modele w możliwość wymiany pokrętła na takie z blokada. Szlag mnie trafiał, gdy po wyjęciu z torby pokrętło było zawsze w innym położeniu i trzeba było mieć odruch sprawdzania..

niekoniecznie , a wlasciwie to nie , mozna powiedziec , ze z pewnoscia nie.

pierwszy model z koleczkiem z lewej strony mial juz blokade , rowniez analogowe piatki ja mialy.
potem ku mojemu zadowoleniu zrezygnowano z niej pierwszych dslr- ach i ku niezadowoleniu ponownie wporowadzono w mkIII.
nigdy mi sie nastawa nie przestawila samoczynie w torbie.
Blokada przeszkadzala mi w zimie w rekawiczkach i w ogole zawsze to jeden ruch wiecej- ja jej nie znosze.

natomiast zawsze przestawialo sie to kolko na tylnej scianie i to mnie denerwowalo.
wprawdzie mozna bylo zablokowac , ale tracilo swoja funkcje szbkiej nastawy , bo gdy trzeba bylo cos szybko przestawic , to sie okazalo , ze kolko zablokowane i nie dzialalo , wiec trzeba odblokowac.

ale w sumie r6 wyglada bardzo przyzwoicie, nie ma blokady na koleczku co mi sie podoba, brak gornego LCD to w zasadzie blad urody , nie jest niezbedny , choc nieco ulatwia obsluge.
wyglada calosc wielce obiecujaco i ergonomia bedzie najprawdopodbniej w starym dobrym stylu canona.

candar
08-07-2020, 19:40
Byłoby bardzo dobrze:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-1-d-x-iii-review/7

Ale niestety nie będzie. Bo już pisali wcześniej, że to całkiem inna matryca niż w 1Dx III. Pytanie tylko, czy całkiem nowa, czy znowu zaserwują rembrandowaną matrycę z pierwszego 6D 20,2 MPix. Liczę , że nie. Ale wygląda to zbyt ładnie , aby było prawdą.

sv
08-07-2020, 20:04
Ale niestety nie będzie. Bo już pisali wcześniej, że to całkiem inna matryca niż w 1Dx III. Pytanie tylko, czy całkiem nowa, czy znowu zaserwują rembrandowaną matrycę z pierwszego 6D 20,2 MPix. Liczę , że nie. Ale wygląda to zbyt ładnie , aby było prawdą.

Już Ci ta matryca pasuje? Wcześniej pisałeś co innego. Odpuść sobie lepiej te prognozy, bo to jest wróżenie z fusów. Na logikę, po co miałby Canon produkować nową matrycę (koszty) skoro ma już gotową. A to, że "pisali" (kto pisał?), to nie ma kompletnie znaczenia. Ty też "piszesz" i nic z tego nie wynika.

Jacek_Z
08-07-2020, 21:02
..BTW - w ML górny ekran LCD jest MZ całkiem zbędny. Praktykowane z autopsji w serii S A7, A7 II i A7 III i F XE-1 i XT-1 / XT-2. Wszystkie informacje wyświetlane są w EVF i kolejne ich dublowanie na górnym LCD jest MZ zbędne..
Ciągle to słyszę od posiadaczy Sony.
1. Tylko jak chcesz zobaczyć ustawienia to musisz przyłożyć aparat do oka, wybudzić prądożerny wizjer. Po co?
2. Cieszę się, że mam info w trzech miejscach, bo w wizjerze (lustrzanki), na górnym i na tylnym LCD. Flagowce C i N mają 2 LCD z tyłu.
Błagam, tylko nie pisz mi o histogramie w wizjerze.

candar
08-07-2020, 21:31
Już Ci ta matryca pasuje? Wcześniej pisałeś co innego. Odpuść sobie lepiej te prognozy, bo to jest wróżenie z fusów.


Pisałem to samo ;)




Na logikę, po co miałby Canon produkować nową matrycę (koszty) skoro ma już gotową.

Do RP też mieli już gotową :mrgreen:

Masz szczęście, że nie jestem hazardzistą i nie lubię zakładów ;) Szczerze wątpię, aby do R6 poszła matryca z topowego najnowszego DSLR-a Canona. Zabiliby w ten sposób sprzedaż 1Dx III, R oraz R5 za jednym zamachem.

--- Kolejny post ---


Ciągle to słyszę od posiadaczy Sony.
1. Tylko jak chcesz zobaczyć ustawienia to musisz przyłożyć aparat do oka, wybudzić prądożerny wizjer. Po co?
2. Cieszę się, że mam info w trzech miejscach, bo w wizjerze (lustrzanki), na górnym i na tylnym LCD. Flagowce C i N mają 2 LCD z tyłu.
Błagam, tylko nie pisz mi o histogramie w wizjerze.

Jacku nie wnikam w posiadaczy S mówiących Tobie to i owo, ale Fuji-kowcy też od wielu, wielu lat używają flagowców X-PRO i serii XT (I-IV) i jakoś brak LCD (podobnie jak mnie) zupełnie im nie przeszkadza. Jeśli potrzebują koniecznie górnego LCD to kupują serię XH. Osobiście jestem zwolennikiem gałek i pokręteł i mam dosyć przycisków oraz pseudo ekraników LCD. Tak samo mam w przypadku radia samochodowego, gdzie od razu wywaliłem radio, które zamiast gałek miało wyłącznie guziki do ustawiania wszystkich parametrów (głośność itp.)

Parafrazując klasyka - pogłoski o "prądożerości" EVF i LCD w nowych ML są mocno przesadzone, gdyż/azaliż od dłuższego czasu wielu fotografów pracuje już na konstrukcjach , gdzie bateria w ML starcza na 1200-1500 zdjęć, co potwierdzam z autopsji.

Punkt widzenia od zawsze zależy od punktu siedzenia

jan pawlak
08-07-2020, 21:36
Ciągle to słyszę od posiadaczy Sony.
1. Tylko jak chcesz zobaczyć ustawienia to musisz przyłożyć aparat do oka, wybudzić prądożerny wizjer. Po co?
2. Cieszę się, że mam info w trzech miejscach, bo w wizjerze (lustrzanki), na górnym i na tylnym LCD. Flagowce C i N mają 2 LCD z tyłu.
Błagam, tylko nie pisz mi o histogramie w wizjerze.

No cóż, jestem posiadaczem Sony.

ad. 1.
Mam zaprogramowanie 3 różne zestawy ustawień, wybieram na kole wyboru (1,2,3)
Widzę koło wyboru, wiem jakie będą ustawienia gdy podniosę do oka, podnoszę i mogę zmieniać konkretne ustawienie gdy potrzeba.
Ponadto mam 3 zestawy ustawień chwilowych, działające (nadpisujące nad aktualnie ustawionymi) tylko wtedy gdy naciskam zaprogramowany przycisk
A potrzeba zmian wynika (czasami) właśnie z histogramu lub zebry które widzę w wizjerze.

ad. 2.
Cieszę się że Ci pasuje jak masz skonstruowany dostęp do info w Twoim aparacie.
Przez wiele lat też tak miałem, ale nie chciałbym wracać. Do lepszego szybko się człowiek przyzwyczaja.

jp

djtermoz
08-07-2020, 22:03
Ciągle to słyszę od posiadaczy Sony.
1. Tylko jak chcesz zobaczyć ustawienia to musisz przyłożyć aparat do oka, wybudzić prądożerny wizjer. Po co?

Hmm, w moim X-T2 mogę sobie wszystko ustawić zanim w ogóle włączę aparat, ale to inna filozofia. Górny LCD czasem się może i przydaje, ale niezbędny nie jest.

W sumie system R zapowiada się ciekawie i taka skorupa jak R6 może sprzedawać się całkiem dobrze. Największy problem tego systemu to brak szkieł - problem wieku dziecięcego. Na razie mamy same wielkie, drogie i ciężkie słoiki (oprócz RF35mm). Nie ma lekkiej 50-tki (RF50/1.8), nie ma małych stałek jak RF20/4, nie ma naleśnika jak RF40/2.8, nie ma portfel-friendly ultrazooma jak RF17-35/4. Na pewno kiedyś będą, ale to jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie.

akustyk
08-07-2020, 22:23
W sumie system R zapowiada się ciekawie i taka skorupa jak R6 może sprzedawać się całkiem dobrze. Największy problem tego systemu to brak szkieł - problem wieku dziecięcego. Na razie mamy same wielkie, drogie i ciężkie słoiki (oprócz RF35mm). Nie ma lekkiej 50-tki (RF50/1.8)

EF 50 STM + adapter



, nie ma małych stałek jak RF20/4,

takiej egzotyki Canon dawno nie robil. a czy bedzie w RF to zobaczymy. to faktycznie moze byc cos latwiejszego do zrobienia w nowym mocowaniu niz bylo w EF



nie ma naleśnika jak RF40/2.8,

EF 40/2.8 + adapter :)

nie wiem czy ogniskowa do ktorej da sie zrobic szklo nalesnik nie zalezy od flange'u bagnetu. to moze byc cos innego niz 40mm



nie ma portfel-friendly ultrazooma jak RF17-35/4.

EF 17-40. skoro piszesz tylko o niskiej cenie i nie wspominasz jakosci optycznej :)


Na pewno kiedyś będą, ale to jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie.
i tu bym sie nie upieral. dopoki Canon walil takie pierdy jak R czy RP to mozna bylo sie nabijac z RF-a. natomiast to R6 wyglada wreszcie jak prawdziwy canonowski korpus. bez betatestingu porabanej galkologii na uzytkownikach. tylko Canon ktory dziala i zachowuje sie jak Canon. a to znaczy, ze to juz jest na serio, zabawa sie skonczyla. to i pojawia sie obiektywy dla kogos wiecej niz tylko pro i tylko milosnicy nowosci dla samego mania nowosci...

gnd
08-07-2020, 22:44
Mam naleśnika z R i jest mniejszy i lżejszy od adaptera;) Zestaw waży tyle samo co naleśnik podpięty do 6d, ale za to trzyma się lepiej. Od biedy są chińskie lżejsze adaptery, ale bez uszczelki.

djtermoz
08-07-2020, 23:11
+ adapter

Ja wiem, że są szkła EF, ale to jest dobre dla kogoś kto ma już lustrzankę i chce się przesiąść na R. Gdybym miał wchodzić w ten system od zera to bym na pewno nie chciał kupować szkieł EF i bawić się w jakieś adaptery. Albo Canon mi zrobi natywne szkła albo idę gdzie indziej.

Jacek_Z
09-07-2020, 00:02
Górny LCD czasem się może i przydaje, ale niezbędny nie jest..
jak wiele innych rzeczy w aparacie.

Natomiast twierdzenie JP, że zubożenie sprzętu o pożyteczną rzecz czyni sprzet lepszym to jakieś kuriozum.

jan pawlak
09-07-2020, 07:43
jak wiele innych rzeczy w aparacie.

Natomiast twierdzenie JP, że zubożenie sprzętu o pożyteczną rzecz czyni sprzet lepszym to jakieś kuriozum.

Rozumiem że jest to Twoja reakcja na #29

Patrząc na koło trybów mam zawsze ustawione 1 lub 2 lub 3 i doskonale wiem jakie w danym zestawieniu są zaprogramowane ustawienia.
Bez patrzenia gdziekolwiek.
I jest ich znacznie więcej niż wyświetla górny LCD

Ale cieszę się że masz info w 3 miejscach, przyzwyczaiłeś się i że Ci "pasuje".
I zgadzam się że LCD na górze jest "podbijający" psychikę tak samo jak gwiazdka mercedesa i tak samo zbędny we współczesnych ML

Musisz być jednak świadomym że jesteś epigonem starej technologii której atrybutu (....,górny LCD, ....) są "zbędne" w nowej technologii.
Zgoda, wierzę Ci że dla Ciebie brak potrzeby górnego LCD to kuriozum

Liczy się wiedza jaki będzie obraz gdy nacisnę spust, jego widok "na żywo", liczy się histogram, zebra, wyświetlanie zarysu,...., czyli co i jak muszę ewentualnie zmienić by dostosować do swoich wyobrażeń i kontrolować/widzieć skutek tych zmian na obrazie przed naciśnięciem spustu.
Czyli to co się dzieje gdy przyłożę oko do EVF w ML a nie zanim przyłożę oko

To znacznie lepsze niż wiedza tylko jakie są ustawienia parametrów które mogą zmieniać obraz pod moje oczekiwania, obraz który będę widział gdy zrobię zdjęcie o ile dobrze ustawiłem te parametry.
A te parametry gdy chcę to widzę gdy są potrzebne, gdy je zmieniam.

jp

Bechamot
09-07-2020, 08:19
Musisz być jednak świadomym że jesteś epigonem starej technologii której atrybutu (....,górny LCD, ....) są "zbędne" w nowej technologii.



jp


brak LCD nie jest przejawem nowoczesnosci aparatu a wynika z koniecznosci obnizenia ceny.

Nikt nie ma pretensji o to ze R6 nie ma LCD, zauwazylem jedynie , ze jest tak zewnetrznie dobrze wyposazony , iz gdyby mial ten LCD to odpowiadalby wyposazeniem dotychczasowej lini 5.


w aparatach analogowych mielismy 3 -4 pokretla jednofunkcyjne i byly one opisane jednoznacznie.

W aparatach nowszych nadal sa 3 - 4 pokretla przewaznie wielofunkcyjne i nie moga byc opisane jednoznacznie - stad koniecznosc odczytu na monitorze - albo LCD gornym lub tylnym. Lcd Gorny Jest ulatwieniem obslugi.
Ale powatrzam jeszcze raz , nie ma sensu krytyka r6 za brak LCD , gdyz z zalozenia ma to byc aparat tanszy.
Krytyka moze sie pojawic po opublikowaniu danych matrycy - jesli nie bedzie na poziomie sony ( czyli sprzed paru lat ) , to bedzie ona zasluzona.


To ze korzystasz wylacznie z nastaw zapisanych w " custom " nie jest przejawem nowoczesnosci a jedynie nieopanowania w pelni aparatu .
Te fukcje sa stosowane od zarania DSLR a wiec jak moze byc cos nowoczesne skoro jest znane i stosowane od niemal 20 - lat?

- jest to tylko jedna z wielu mozliwych drog nastaw aparatu , niemal tak stara jak stare sa DSLR-y

Jacek_Z
09-07-2020, 10:43
Rozumiem że jest to Twoja reakcja na #29

Patrząc na koło trybów mam zawsze ustawione 1 lub 2 lub 3 i doskonale wiem jakie w danym zestawieniu są zaprogramowane ustawienia.
Bez patrzenia gdziekolwiek.
I jest ich znacznie więcej niż wyświetla górny LCD
Czy ty wiesz ile aparatów ja obsługuje? To jest kilka różnych Canonów (750D,760D, 800D, 77D), kilka Nikonów. Pomijając to, że nie wszystkie z tych aparatów (a nawet mniejszość) nie ma U1, U2 i że tymi aparatami posługuje sie kilka osób to sądzisz, że ja bym wiedział i pamiętał co który ma pod U1. Może kolejny z użytkowników zmienił ustawienie U1?
Nawet w swoim prywatnym aparacie nie używam banków, bo nigdy nie pamiętam co tam gdzie kiedyś ustawiłem. Ja za wiele mieszam w ustawieniach, bo często pracuje na .. jpg (+RAW na wszelki wypadek) i wtedy aparat musi być konfigurowany idealnie. Jak ktoś robi w RAW to połowę olewa, bo sobie pozmienia np WB wywołując w ACR. Samo WB - czasami używam WB PRE (nastawa własna), czasami K, czasami słoneczko, czasami błysk.

Ja rozumiem, że z dobroci serca dzielicie się waszymi przekonaniami co do pożyteczności czegośtam, ale naprawdę sa ludzie którzy mają inne potrzeby/wymagania, które mają sens dla nich.

jan pawlak
09-07-2020, 12:54
Czy ty wiesz ile aparatów ja obsługuje? To jest kilka różnych Canonów (750D,760D, 800D, 77D), kilka Nikonów. Pomijając to, że nie wszystkie z tych aparatów (a nawet mniejszość) nie ma U1, U2 i że tymi aparatami posługuje sie kilka osób to sądzisz, że ja bym wiedział i pamiętał co który ma pod U1. Może kolejny z użytkowników zmienił ustawienie U1?
Nawet w swoim prywatnym aparacie nie używam banków, bo nigdy nie pamiętam co tam gdzie kiedyś ustawiłem. Ja za wiele mieszam w ustawieniach, bo często pracuje na .. jpg (+RAW na wszelki wypadek) i wtedy aparat musi być konfigurowany idealnie. Jak ktoś robi w RAW to połowę olewa, bo sobie pozmienia np WB wywołując w ACR. Samo WB - czasami używam WB PRE (nastawa własna), czasami K, czasami słoneczko, czasami błysk.

Ja rozumiem, że z dobroci serca dzielicie się waszymi przekonaniami co do pożyteczności czegośtam, ale naprawdę sa ludzie którzy mają inne potrzeby/wymagania, które mają sens dla nich.

Masz rację, zgadzam się z Tobą ... i nigdy nie twierdzę że to kuriozum że ktoś ma inne potrzeby/wymagania/poglądy.

jp

jinks
09-07-2020, 12:58
takiej egzotyki Canon dawno nie robil. a czy bedzie w RF to zobaczymy. to faktycznie moze byc cos latwiejszego do zrobienia w nowym mocowaniu niz bylo w EF

...

i tu bym sie nie upieral. dopoki Canon walil takie pierdy jak R czy RP to mozna bylo sie nabijac z RF-a. natomiast to R6 wyglada wreszcie jak prawdziwy canonowski korpus. bez betatestingu porabanej galkologii na uzytkownikach. tylko Canon ktory dziala i zachowuje sie jak Canon. a to znaczy, ze to juz jest na serio, zabawa sie skonczyla. to i pojawia sie obiektywy dla kogos wiecej niz tylko pro i tylko milosnicy nowosci dla samego mania nowosci...

Te nowe korpusy faktycznie wyglądają na poważne również do zastosowań komercyjnych/pro. Dla wielu korpusy bez 2 slotów i joy-a nie kwalifikują się do takiej pracy. Teraz nie ma już wątpliwości. Nowe R5 i R6 sporo ludzi dokupi do dslr-a, zamieni go albo wymieni EOSa R. Ogólnie za parę chwil rynek ML-ów FF canona będzie miał na tyle rozsądną wielkość, aby opłacało się robić szkła również producentom typu Sigma, Tamron itd. Samyang już coś pokazał. Obstawiam, że wspomniane szkło typu 20/f4 wyjdzie właśnie od takiej firmy. Canon na razie ostrożnie. Nie wiadomo, czy te zapowiadane 50/1.8 i 85/1.8 wyjdą już teraz. Za godzinę na prezentacji coś się wyjaśni :D

candar
09-07-2020, 14:27
Byłoby bardzo dobrze:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-1-d-x-iii-review/7

A nie mówiłem !!!! ;) Pytanie tylko na ile "zepsuli" tą "nową" matrycę w R6 :(

Wprost informują, że do R6 "zrobili inną matrycę tylko "bazującą na technologii" z 1Dx III (cokolwiek to znaczy) i będącej "połączeniem linii 6D i 7D"

Już się boję... że mam rację w tym wszystkim, co pisałem wcześniej :(

https://www.youtube.com/watch?v=D_8YCWMgIuY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1jm_xRo6K7ri5eL1V9NoESzzatRfIhutwnZ1rxf Z_nMf2nMvZgW5QWDXI


4795
4796

sv
09-07-2020, 14:34
Ale czego tu nie rozumiesz? Tak jak wczoraj pisałem to ta sama matryca, a połączenie linii 6 i 7 jest oczywiste, bo przy tych parametrach osobne body "sportowe" nie ma sensu.

Bechamot
09-07-2020, 14:38
A nie mówiłem !!!! ;) Pytanie tylko na ile "zepsuli" tą "nową" matrycę w R6 :(



Już się boję... że mam rację w tym wszystkim, co pisałem wcześniej :(



Poczekaj jak sie ukaze.
kto sie martwi do przodu , ten sie martwi 2 razy.

wszystkie ostatnie premiery canona na tle konkurencji to bylo rozczarowanie , ale kazda seria ma swoj koniec. Wiec lepiej sie cieszyc ze to koniec starej serii a poczatek nowej , niz sie martwic ze to jej dalszy ciag.

co bedzie , to bedzie.
zaglosujemy kupujac lub nie.

wlasnie sie dowiedzialem ze powinenem wymienic czesc oprzyrzadowania hamulcowego w samochodzie. koszt ok 16000 pln. wiec co lepsze - zrezygnowac z samochodu czy z nowego aparatu ?

candar
09-07-2020, 14:46
Ale czego tu nie rozumiesz? Tak jak wczoraj pisałem to ta sama matryca, a połączenie linii 6 i 7 jest oczywiste, bo przy tych parametrach osobne body "sportowe" nie ma sensu.

Raczej "czego Ty nie rozumiesz" rzekłbym ;) Jeśli dla Ciebie coś bazującego na technologii czegoś innego jest tym samym produktem - to nie mam więcej pytań.

Ja poczekam na testy ;)

--- Kolejny post ---



wlasnie sie dowiedzialem ze powinenem wymienic czesc oprzyrzadowania hamulcowego w samochodzie. koszt ok 16000 pln. wiec co lepsze - zrezygnowac z samochodu czy z nowego aparatu ?

Ja tam inwestuję w samochód (pękła mi sprężyna ;) Zmiana zarówno samochodu , czy też aparatu nie spowoduje , że będę lepiej jeździł i robił lepsze zdjęcia ;)

espe
09-07-2020, 14:51
"Equipped with a shutter unit that has achieved shutter durability of 300,000 actuations. You can choose to open or close the shutter curtain when the power is off" - nice

RobertoM
09-07-2020, 15:08
Wiedziałem , że jednak plotki się nie sprawdzą w 100% . Wizjer nie jest identyczny jak w r5

aciek_l
09-07-2020, 15:46
Cóż, trzeba będzie zbierać kasę i szukać kupca na R-kę. :D

Cichy
09-07-2020, 15:53
Za 12 tys. zł to niech sobie tego kastrata wsadzą głęboko wiecie gdzie :)

espe
09-07-2020, 16:17
Za 12 tys. zł to niech sobie tego kastrata wsadzą głęboko wiecie gdzie :)

a czego Ci w nim brakuje?

Cichy
09-07-2020, 16:24
a czego Ci w nim brakuje?

W tej cenie ? Drugiej sztuki.

espe
09-07-2020, 16:39
W tej cenie ? Drugiej sztuki.

Nie pytam o cenę, tylko dlaczego piszesz kastrat?

Cichy
09-07-2020, 16:59
Nie pytam o cenę, tylko dlaczego piszesz kastrat?

No żeby LCD z góry wywalić ? Ile to kosztowało... no i zobaczymy jak z matrycą i DR przede wszystkim. Bateria 380 zdjęć, nie za dużo. Nie zagłębiałem się w szczegóły, ale wygląda coś jak Nikkon Z6 (Z6s).

mkamelg
09-07-2020, 18:25
Ja odpowiem na Twoje pytanie z Optyczne.pl

Zakresy czasów naświetlania dla obydwu modeli aparatów wyglądają następująco:

Dla w pełni mechanicznej migawki i migawki mechanicznej z elektroniczną przednią kurtyną 1/8000-30 sek., dla elektronicznej migawki 1/8000-0.5 sek.

Co do zakresu dynamicznego... Zanotowałem sobie wszystkie wypowiedzi Canon Europe z czata kiedy leciała transmisja na YouTube, i jedna z nich dotyczyła właśnie zakresu dynamicznego.


On dynamic range – we can tell you that the EOS R5 is one stop better than the EOS R, and that the EOS R6 is similar to the EOS-1D X Mark III.

Canon EOS 1D X Mark III kontra Canon EOS R kontra Nikon Z 6 kontra Panasonic Lumix DC-S1 kontra Sony ILCE-7M3:

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%201D%20X%20Mark%20III,Canon%20 EOS%20R,Nikon%20Z%206,Panasonic%20Lumix%20DC-S1,Sony%20ILCE-7M3

Cichy
09-07-2020, 21:02
Co do zakresu dynamicznego... Zanotowałem sobie wszystkie wypowiedzi Canon Europe z czata kiedy leciała transmisja na YouTube, i jedna z nich dotyczyła właśnie zakresu dynamicznego.


Czyli ma być prawie tak samo dobrze jak A73 ;) No nic czekamy. I na obniżkę ceny i na jakieś sensowne szkła :D

sv
09-07-2020, 21:41
Czyli ma być prawie tak samo dobrze jak A73 ;) No nic czekamy. I na obniżkę ceny i na jakieś sensowne szkła :D

Tu masz. To jest praktycznie ta sama matryca:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-1-d-x-iii-review/7

Cichy
10-07-2020, 08:45
Tu masz. To jest praktycznie ta sama matryca:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-1-d-x-iii-review/7

To już widziałem, i jak pisałem, jest prawie tak dobrze jak w A73 ;) Aczkolwiek wciąż nie ma pewności, czy na pewno będzie właśnie tak, czy inaczej. No i słaba wydajność aku też nie jest bez znaczenia.

Marcinus
10-07-2020, 10:38
Rozumiem że do R6 o R5 nie wspomnę nie dają już adaptera tylko trzeba jeszcze za niego dopłacić jak chce się używać obiektywy EF ?

wain
10-07-2020, 10:58
Nie pytam o cenę, tylko dlaczego piszesz kastrat?

... Bateria 380 zdjęć, nie za dużo...

EOS R też miał coś koło tego oficjalnie a ostatnio zrobiłem nim 1050 zdjęć i zostało mi jeszcze 22% - bez gripa oczywiście.

akustyk
10-07-2020, 12:42
to jeszcze w kwestii cen...

to jest najwiekszy holenderski sklep i w zasadzie najblizszy miejscu gdzie ten sprzet dociera do Europy w ogole. i ceny sa z reguly bliskie docelowego poziomu.

https://www.kamera-express.nl/product/12341456/canon-eos-r6-body

robertskc7
10-07-2020, 13:18
No żeby LCD z góry wywalić ? Ile to kosztowało... no i zobaczymy jak z matrycą i DR przede wszystkim. Bateria 380 zdjęć, nie za dużo. Nie zagłębiałem się w szczegóły, ale wygląda coś jak Nikkon Z6 (Z6s).

Wyświetlacz górny został zastąpiony kółkiem na prośbę użytkowników, by szybciej skakać po trybach. Info Canon prezentacja.
Jak już jest ibis, dwa sloty, joystick i 4k to wracamy do tematu DR? Znowu.

wain
10-07-2020, 13:32
to jeszcze w kwestii cen...

to jest najwiekszy holenderski sklep i w zasadzie najblizszy miejscu gdzie ten sprzet dociera do Europy w ogole. i ceny sa z reguly bliskie docelowego poziomu.

https://www.kamera-express.nl/product/12341456/canon-eos-r6-body

Czyli taka sama jak polsce (cyfrowe np). Swoją drogą cena 5dIV nadal powyżej 13k ....

Cichy
10-07-2020, 13:39
Jak już jest ibis, dwa sloty, joystick i 4k to wracamy do tematu DR? Znowu.

Dwa sloty i Joystick mnie nie kręcą, ale DR i wydajniejszy aku już tak ;) IBIS też miło mieć.

robertskc7
10-07-2020, 13:49
Dwa sloty i Joystick mnie nie kręcą, ale DR i wydajniejszy aku już tak ;) IBIS też miło mieć.

I tak czasy, kiedy cały dzień repo się robiło na jednej baterii minęły. W torbie 16 szt Ladda... jedna więcej do ML też się znajdzie ;) Dr myślę że to będzie kosmetyka jak w sony. Producenci dotarli do szczytu i tu bym się nie spodziewał efektu WOW, zwłaszcza po Canonie. Jeśli to prawda, ze DR ma być jak ten w 1dxIII, który w zasadzie jest na poziomie a9 to jest git. 20mpix to nie 30 myślę że będzie cacy.

jinks
10-07-2020, 13:50
Działanie DPAF wygląda na jeszcze lepsze niż w R: https://youtu.be/JnSpLZSp0Ag
Jak przyklejony :)

Mi się bardzo ta puszka podoba :)

Cichy
10-07-2020, 15:51
Jeśli to prawda, ze DR ma być jak ten w 1dxIII, który w zasadzie jest na poziomie a9 to jest git. 20mpix to nie 30 myślę że będzie cacy.

No ale A9 wcale nie szaleje w tym względzie, pozostańmy już przy tym 1d :) https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=canon_eosr&attr144_1=sony_a9&attr144_2=sony_a7iii&attr144_3=canon_eos1dxiii&attr146_0=100_6&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&normalization=full&widget=542&x=0.15812877124629388&y=0.5013433947572272

robertskc7
10-07-2020, 16:13
No ale A9 wcale nie szaleje w tym względzie, pozostańmy już przy tym 1d :) https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=canon_eosr&attr144_1=sony_a9&attr144_2=sony_a7iii&attr144_3=canon_eos1dxiii&attr146_0=100_6&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&normalization=full&widget=542&x=0.15812877124629388&y=0.5013433947572272

Kuba, zastosowanie akcji typu suwak w prawo o 6EV jest tak samo praktyczne jak wyciąganie 180km/h na czwartym biegu. Owszem da się, ale po co ? Te dziwne odkrycie ciągnięcia cieni ( szalenie skuteczne w a7III) jest dobrodziejstwem technicznym, ale nie dla mnie.

Natomiast szanuje opinie bliskich mi osób typu Trzcionka czy Wąsik, którzy porzucili cudowną matryce a73 na rzecz gorszej (twój przykład) a dla nich o niebo lepszej matrycy z a9. Więc, ślepo wierzę, resztkami wiary w Canona, że R6 będzie narzędziem dla mnie niemal idealnym - dwa sloty, 12fps i 20mpix.

Obawiam się jednak, że ochy i achy się skończą jak okaże się, że dobrodziejstwa nowych R są zarezerwowane tylko dla szkieł RF ze stajni C a przyszłości ( mojej) w tych "kobyłkach" nie widzę.

wain
10-07-2020, 17:20
Obawiam się jednak, że ochy i achy się skończą jak okaże się, że dobrodziejstwa nowych R są zarezerwowane tylko dla szkieł RF ze stajni C a przyszłości ( mojej) w tych "kobyłkach" nie widzę.

Mało prawdopodobne aczkolwiek po cichu liczę na sigmę i ich propozycję ART przeprojektowanych na ML oraz ciekawych jasnych zoomów: 24-50mm/1.8, 20-45mm/2 czy coś w ten deseń... Skoro 24-35 jest na EF to liczę na ich pomysły w RF.

tomfoot
10-07-2020, 17:55
Czyli taka sama jak polsce (cyfrowe np). Swoją drogą cena 5dIV nadal powyżej 13k ....

Oj. Chyba trzeba się bardzo, ale to bardzo postarać, żeby dziś kupić 5dIV za więcej niż 10.000

Cichy
10-07-2020, 21:52
Kuba, zastosowanie akcji typu suwak w prawo o 6EV jest tak samo praktyczne jak wyciąganie 180km/h na czwartym biegu. Owszem da się, ale po co ? Te dziwne odkrycie ciągnięcia cieni ( szalenie skuteczne w a7III) jest dobrodziejstwem technicznym, ale nie dla mnie.

Prosty przykład, fota z ostatniego ślubu. Może nie 6 EV, ale lepiej było forsować niż podbijać ISO do 12k.

4802

robertskc7
10-07-2020, 22:44
Wiesz nie chcę się wdawać w dyskusje, po co są zimne ognie do tego typu zdjęć. Szanuję potrzeby i umiejętności, mi by nawet do głowy nie przyszło żeby aż tak zmienić obrazek. Być może jak nabędę R6 to spróbuję :) Wcale nie podbite do 12K jakieś 4000 a moze 6400 minimalne korekty.

sv
10-07-2020, 23:32
Powody do marudzenia na tym forum zawsze się znajdą, ale R6 właściwie pod każdym względem wyprzeda flagowe Sony A9 II. Za niższą cenę.

Bechamot
11-07-2020, 11:31
Prosty przykład, fota z ostatniego ślubu. Może nie 6 EV, ale lepiej było forsować niż podbijać ISO do 12k.

4802

?

watpie.
niezaleznie od uzyskanego efektu na pokazanym zdjeciu , podniesienie iso prowadzi do nizszego szumu niz niskie iso i odpowiednie rozjasnianie.
lepiej jest podniesc iso i poprawnie naswietlic , niz niedoswietlic na niskim iso i rozjasniac. to nie jest to samo.

w obydwu przypadkach padnie ta sama energia na matryce , ale w przypadku wyzszego iso skuteczniejsze jest odszumienie szumu termicznego na poziomie przed zapisaniem do RAW.

candar
11-07-2020, 20:02
https://www.youtube.com/watch?v=4L5woXeyN-k

michalab
11-07-2020, 21:06
Ale niestety nie będzie. Bo już pisali wcześniej, że to całkiem inna matryca niż w 1Dx III. Pytanie tylko, czy całkiem nowa, czy znowu zaserwują rembrandowaną matrycę z pierwszego 6D 20,2 MPix. Liczę , że nie. Ale wygląda to zbyt ładnie , aby było prawdą.
Daję 95%, że to jest matryca z 1Dx III, a zupełnie nowy jest w niej soft, który kastruje to co trzeba, aby nie skanibalizować wyższych modeli. Pytanie co dokładnie jest wykastrowane.

jinks
11-07-2020, 21:54
Na konferencji mówili o innym rodzaju filtra na matrycy. Może po prostu obrazek nie będzie tak ostry jak w 1dx III, albo na odwrót, albo taki sam tylko produkcja tańsza :D

Wg mnie canon przeorganizował swoje serie sprzętu:
R5 - zastępuje 5dsr i 1dx
R6 - zastępuje 5d
R - zastępuje 6d
a RP - xxd, która już od 60d jest małym, fajnym aparatem bez aspiracji do PRO.

michalab
11-07-2020, 22:05
Na konferencji mówili o innym rodzaju filtra na matrycy.
No tak to też możliwe.



R5 - zastępuje 5dsr i 1dx

Tu się nie zgodzę, R5 to na pewno nie jest ostatnie słowo Canona w ML, a odpowiednik 1Dx dopiero będzie.

sv
11-07-2020, 22:33
No tak to też możliwe.


Tu się nie zgodzę, R5 to na pewno nie jest ostatnie słowo Canona w ML, a odpowiednik 1Dx dopiero będzie.

Czekamy na mityczną trójkę :-) R3 brzmi nieźle.

candar
11-07-2020, 22:39
Na konferencji mówili o innym rodzaju filtra na matrycy. Może po prostu obrazek nie będzie tak ostry jak w 1dx III, albo na odwrót, albo taki sam tylko produkcja tańsza :D

Wg mnie canon przeorganizował swoje serie sprzętu:
R5 - zastępuje 5dsr i 1dx
R6 - zastępuje 5d
R - zastępuje 6d
a RP - xxd, która już od 60d jest małym, fajnym aparatem bez aspiracji do PRO.

ja bym to widział inaczej (czyli pozycjonowanie modelowe, bez względu na matrycę APS-C, czy FF. Ze względu na możliwości , stopień zaawansowania puszki, AF oraz docelowych odbiorców) :

RP - 60D,70D,80D,90D
R - 6D II
R6 - 7D II
R5 - 5D IV
... - 1Dx III (tu dopiero wyjdzie jakiś R3/R1 w przyszłości)

michalab
11-07-2020, 22:45
Czekamy na mityczną trójkę :-) R3 brzmi nieźle.
Ja myślę, że to jednak będzie R1. A jak wyjdzie, to będziemy wiedzieli, że to koniec EF.

mirror
11-07-2020, 22:53
moim zdaniem R1 się kiedyś pojawi, wysokorozdzielcza wersja R5 również i jeszcze się zdziwimy ile megapikseli nasza ulubiona firma uzna za "dużo megeapikseli", R6 powinien nazywać się R7 i byłoby spójniej, R to protopyp, a RP został wyprodukowany w celu amortyzacji maszyn produkujących starsze matryce - taki mentalnie (cel produkcji ten sam tylko grupa docelowa inna) 4000D w wersji bezlusterkowego fullfrejma

jinks
11-07-2020, 23:08
No, ale te nowe aparaty mają AF i szybkostrzelność z 1dxIII. Grip zawsze można podpiąć. Czego jeszcze brakuje? :) Wiadomo każdy ma na to swoje zdanie.
Obstawiam jeszcze tylko zastąpienie R i RP jednym aparatem, któremu będzie bliżej do tego drugiego.

miszaj
11-07-2020, 23:58
A czy ktos ma albo widzial jakies info dotyczace tego jak R6 dziala z lampa blyskowa, np. 600ex-rt? W R bylo beznadziejnie - max 3fps i dlugi lag.

Kolekcjoner
12-07-2020, 00:43
Wg mnie canon przeorganizował swoje serie sprzętu:
R5 - zastępuje 5dsr i 1dx
R6 - zastępuje 5d
R - zastępuje 6d
a RP - xxd, która już od 60d jest małym, fajnym aparatem bez aspiracji do PRO.
R5 nie zastępuje 1dx
Ogólnie to tu nie ma takiej prostej symetrii.

jan pawlak
12-07-2020, 07:07
R5 nie zastępuje 1dx
Ogólnie to tu nie ma takiej prostej symetrii.

A szkoda.

Dla tradycji, marki, historii, prestiżu byłoby lepiej gdyby oznaczenie segmentu np. 5 czy 1 lub 7 nawiązywało/znaczyło to samo w obu technologiach

jp

Cichy
12-07-2020, 09:42
?

watpie.
niezaleznie od uzyskanego efektu na pokazanym zdjeciu , podniesienie iso prowadzi do nizszego szumu niz niskie iso i odpowiednie rozjasnianie.


Tak jak piszesz to jest w Canonie, ale nie w Sony czy tym bardziej w Nikonie ;)

PS. tak na szybko, w zależności od tego ile podbijamy różnice są mniejsze lub większe, ale jak już pisałem, w Canonie nie ma szans na zbliżony efekt (w 5d4 może mniej, ale 5d3 czy 6d2 to już słabo jest). Tutaj A73 wysokie ISO i niskie podbite o

48094EV:

i analogicznie z 6d2:

4810

mkamelg
12-07-2020, 14:39
Na konferencji mówili o innym rodzaju filtra na matrycy. Może po prostu obrazek nie będzie tak ostry jak w 1dx III, albo na odwrót, albo taki sam tylko produkcja tańsza :D

Wg mnie canon przeorganizował swoje serie sprzętu:
R5 - zastępuje 5dsr i 1dx
R6 - zastępuje 5d
R - zastępuje 6d
a RP - xxd, która już od 60d jest małym, fajnym aparatem bez aspiracji do PRO.

To może wyglądać trochę inaczej.

R5 - połączenie modelu 5DS (bo R5 posiada filtr dolnoprzepustowy https://www.canon.pl/cameras/eos-r5/specifications/ tak samo jak 5DS) i modeli z linii 7D

R6 - połączenie modeli z linii 6D i 7D

Poważnie? No poważnie. "The R6 basically has a sensor based on the technology that we had in the EOS-1D X Mark III and that gives it really really amazing low light performance, and amazing low light AF. Basically it's an amalgamation of our EOS 6D and 7D lines that brings the full frame sensor and the high speed that we had in these APS-C cameras." (Źródło: https://youtu.be/D_8YCWMgIuY?t=1128)

R - niczego nie zastępuje, pozwala wygonić zapasy magazynowe matryc z 5D Mark IV

Ma być jeszcze sprzedawany w 2021 roku "The camera will remain current to the EOS R lineup into 2021 we were also told." (Źródło: https://www.canonrumors.com/new-firmware-coming-to-the-canon-eos-r/), a co dalej z nim nie wiadomo.

RP - niczego nie zastępuje, pozwala wygonić zapasy magazynowe matryc z 6D Mark II

Może zostać zastąpiony nowym modelem w 2021 roku "The EOS RP could get a replacement, a new low-cost EOS R body. Perhaps an “EOS R9”." (Źródło: https://www.canonrumors.com/two-more-eos-r-bodies-are-coming-in-2021-cr2/)

Jacek_Z
12-07-2020, 15:26
Wg mnie canon przeorganizował swoje serie sprzętu:
R5 - zastępuje 5dsr i 1dx
R6 - zastępuje 5d
R - zastępuje 6d
a RP - xxd, która już od 60d jest małym, fajnym aparatem bez aspiracji do PRO.
Nie.
R5 owszem, zastąpi 5Dsr, ale nie 1 dx
R1 - będzie :) na razie brak
R6 - zastępuje 6D
R - zastępuje 5D, dziwne że nie dali tu żadnej cyferki
RP nie zstępuje body cropowych, to półka niżej niż 6D. Body na start.

sv
13-07-2020, 21:28
Na pewno pojawi się body o wysokiej rozdzielczości (75+ megapikseli) (koniec roku, albo 2021 - zastąpi 5dr
Na pewno pojawi się bezlusterkowa jedynka
R5 zastępuje 5D
R6 zastępuje 6D i 7D (tak jak napisał mkamelg)

Pojawią się pewnie wariacje powyższych do astro

R i RP pewnie z czasem znikną.

Tom77
13-07-2020, 21:54
Nie, no jak:
R5 - zatępuje 5DSr i trochę 1dx
R6 - zastępuje 6DII
R - zastępuje 5DIV
RP - zastępuje 6D
:)

jinks
14-07-2020, 09:22
No jak R6 z matrycą, AF-em i szybkostrzelnością z 1dxIII zastępuje 6dII? :)

...a R to w tej chili jest już classic nie do zastąpienia :D

Chyba mamy całkowicie nowe rozdanie ;)

Tom77
14-07-2020, 16:03
No jak R6 z matrycą, AF-em i szybkostrzelnością z 1dxIII zastępuje 6dII? :)

...a R to w tej chili jest już classic nie do zastąpienia :D

Chyba mamy całkowicie nowe rozdanie ;)

R już jest Classiciem ? Jeszcze na niego narzekają. Wg mnie będzie dopiero za pół roku, kultowość osiągnie za 32 miesiące :)

sv
17-07-2020, 20:53
DPreview VideoReview:
https://www.dpreview.com/videos/2834730544/dpreview-tv-canon-eos-r6-review

robertskc7
18-07-2020, 08:52
DPreview VideoReview:
https://www.dpreview.com/videos/2834730544/dpreview-tv-canon-eos-r6-review

takie bla bla bla o guzikach... dobrze słyszałem ze zrobił 280 zdjęć na jednej baterii?
Nie ma odpowiedzi czy wizjer laguje i jak spisuje się migawka elektroniczna w ciężkich warunkach. Pod vlogerów raczej niż fotografów ten review

rysz
18-07-2020, 12:39
takie bla bla bla o guzikach... dobrze słyszałem ze zrobił 280 zdjęć na jednej baterii?
Nie ma odpowiedzi czy wizjer laguje i jak spisuje się migawka elektroniczna w ciężkich warunkach. Pod vlogerów raczej niż fotografów ten review

Obejrzałeś cały film? Było o czasie odczytu przy elektronicznej migawce.
Poza tym było też o jakości obrazu, AF, stabilizacji i wielu innych aspektach, a Ty zapamiętałeś tylko guziki.
A o baterii było tylko, że ZGODNIE ZE SPECYFIKACJĄ powinna wytrzymać 250 zdjęć PRZY 120 FPS W WIZJERZE. Ani słowa o tym, ile zdjęć w praktyce udało się zrobić i przy jakich ustawieniach, a liczba 280 się nie pojawiła.

robertskc7
18-07-2020, 13:16
Obejrzałeś cały film? Było o czasie odczytu przy elektronicznej migawce.
Poza tym było też o jakości obrazu, AF, stabilizacji i wielu innych aspektach, a Ty zapamiętałeś tylko guziki.
A o baterii było tylko, że ZGODNIE ZE SPECYFIKACJĄ powinna wytrzymać 250 zdjęć PRZY 120 FPS W WIZJERZE. Ani słowa o tym, ile zdjęć w praktyce udało się zrobić i przy jakich ustawieniach, a liczba 280 się nie pojawiła.

no i po co mi takie review? :) Nie chodzi mi o czasy odczytu ale np o migotanie w świetle ledowym. Się robi review to się nie mówi ile powinno wytrzymać tylko ile się robi w rzeczywistości. Dla mnie bla bla bla nic więcej. Sorry.

lukiv3
19-07-2020, 04:39
Aż specjalnie odkurzyłem swoje stare konto aby dodać swoje 3 grosze odnosnie nazewnictwa w bezlusterkowcach Canona :)

Eos R5 - kontynuacja serii 5D, 5 w nazwie jest nieprzypadkowa. I nie jest to odpowiednik 5DS\R
Eos R6 - połączenie 6D i 7D z zachowaniem FF, Canon oznaczając go nr 6 jasno daje do zrozumienia że nie będzie odpowiednika 7D w serii R,

Eos R - Bezlusterkowy odpowiednik 5DIV, otwierjącym furtkę do "poważnych" bezlusterkowców Canona. Prawdopodobnie R mark II będzie mocno okrojonym R5, 30mpix?
Eos Rp - Bezlusterkowy odpowiednik 6D2 ale nie jego kontyunacja, Entry level dla semi-pro/amatorów.

Brakuje w zestawieniu 3 modeli:

Eos R1 - Gdyby R5 miało by zastępować 1DX3 znaczyło by że to Top Canon'a a wiadomo że Canon swoje Top oznacza pod numerem 1. Prawdopodobnie pracę nad 1-nką trwają już od jakiegoś czasu, wjedzie tam coś rewolucyjnego, 8K które
nie będzie przegrzewać aparatu może 30-40fps, nowa matryca, kto wie... na pewno czołg :D

Eos R3/R5S - Tutaj już jest coś bardziej oczywistego. Przecieki oraz sama prezentacja Canon'a matrycy 120Mpix w 2018r https://youtu.be/40yruxcr-yQ wskazuje że Canon nad taką matrycą już
od dawna pracuje.

Eos R8/9 - Kontynuacja serii 90D, Matryca APS-C w bezlusterkowcu, ale tutaj całkowita spekulacja. Równie dobrze Następcy R/Rp mogą miec odpowiednio nazwę R8/9

Od takie moje małe wypociny, oczywiście mogę być w błędzie ;)

taniFotograf
19-07-2020, 09:35
Warto dodać że R5 i R6 przy nagrywaniu w 4k i 8k przegrzewają się, w dwóch trybach i ciepłych dniach można nagrać tylko 8 i 11 minut. warto sprawdzić przed zakupem dokładnie
https://youtu.be/ByQu7e0n6Wk

aciek_l
19-07-2020, 11:50
Ja osobiście bardzo chętnie zmienię Rkę na R6.
A co do wyświetlacza z parametrami - jest fajny, ale gdy wszystko i tak widzę w wizjerze, czy na ekranie live View przez cały czas, na górny wyświetlacz praktycznie nie patrzę.

kmeg
19-07-2020, 12:11
Warto dodać że R5 i R6 przy nagrywaniu w 4k i 8k przegrzewają się, w dwóch trybach i ciepłych dniach można nagrać tylko 8 i 11 minut. warto sprawdzić przed zakupem dokładnie
https://youtu.be/ByQu7e0n6WkTy to sprawdziłeś i koleś z YouTube też? A nie, czekaj, skąd mieliście produkcyjne wersje tych aparatów już tydzień wcześniej?

taniFotograf
19-07-2020, 12:27
Ty to sprawdziłeś i koleś z YouTube też? A nie, czekaj, skąd mieliście produkcyjne wersje tych aparatów już tydzień wcześniej?
To są oczywiste fakty, nie chcę znowu marudzć na poziom wiedzy forum ale...
Czemu wypierasz rzeczywistość?
Canon wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie napisz wiadomość to wyślę niezależne testy i odpowiedź canona.

Canon nawet stworzył oficjalną tabelkę pokazującą ile minut można nagrać w temperaturze pokojowej w jakim trybie, zanim nastąpi przegrzanie matrycy.


Canon just issued an official statement regarding the Canon EOS R5 and EOS R6 overheating during video recording. The company says they used a magnesium alloy body and “overheat control” for better heat management. Canon didn’t want to include a fan to keep the body compact and weather-sealed.

After that, the camera needs up to 20 minutes to recover before starting to record again.

Mogę prosić o metytoryczną dyskusję? a nie robienie offtopa i wycieczki osobiste

https://www.cinema5d.com/wp-content/uploads/2020/07/Canon-EOS-R5-R6-overheating-statement-2-640x104@2x.jpg

totamten
19-07-2020, 13:50
To są oczywiste fakty, nie chcę znowu marudzć na poziom wiedzy forum ale...
Czemu wypierasz rzeczywistość?
Canon wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie napisz wiadomość to wyślę niezależne testy i odpowiedź canona.

Canon nawet stworzył oficjalną tabelkę pokazującą ile minut można nagrać w temperaturze pokojowej w jakim trybie, zanim nastąpi przegrzanie matrycy.



Mogę prosić o metytoryczną dyskusję? a nie robienie offtopa i wycieczki osobiste

https://www.cinema5d.com/wp-content/uploads/2020/07/Canon-EOS-R5-R6-overheating-statement-2-640x104@2x.jpg

Ale informacja, ze nie masz dostępu do wersji produkcyjnej jest jak najbardziej merytoryczna

--- Kolejny post ---


To są oczywiste fakty, nie chcę znowu marudzć na poziom wiedzy forum ale...
Czemu wypierasz rzeczywistość?
Canon wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie napisz wiadomość to wyślę niezależne testy i odpowiedź canona.

Canon nawet stworzył oficjalną tabelkę pokazującą ile minut można nagrać w temperaturze pokojowej w jakim trybie, zanim nastąpi przegrzanie matrycy.



Mogę prosić o metytoryczną dyskusję? a nie robienie offtopa i wycieczki osobiste

https://www.cinema5d.com/wp-content/uploads/2020/07/Canon-EOS-R5-R6-overheating-statement-2-640x104@2x.jpg

Ale informacja, ze nie masz dostępu do wersji produkcyjnej jest jak najbardziej merytoryczna. Druga merytoryczna informacja jest taka, że niezależnym badaczom z jednej firmy w niezależnych testach wyszło, że matryca EOS 1Dx mark III jest do niczego, ale pod wpływem zależnej opinii użytkowników odkryli w jeszcze bardziej niezależnym teście, że ta matryca, co prawda z przewagą Duda Trzaskowski, ale jednak przeskakuje na niskich czułościach te z Sony.

taniFotograf
19-07-2020, 14:16
Druga merytoryczna informacja jest taka, że niezależnym badaczom z jednej firmy w niezależnych testach wyszło, że matryca EOS 1Dx mark III jest do niczego, ale pod wpływem zależnej opinii użytkowników odkryli w jeszcze bardziej niezależnym teście, że ta matryca, co prawda z przewagą Duda Trzaskowski, ale jednak przeskakuje na niskich czułościach te z Sony.
ale dlaczego wypieracie fakty? To nie jest żadna teoria, czy kwestia jednej opinii. W KAŻDYM teście znajdziesz jednakową informację, bo to jest fakt. To jest niewiarygodne jak wypaczacie rzeczywistość w innym temacie napisałem canon nagrywa w 4k w cropie odpowiedź na tym forum
kłamstwo, jeszcze jedna taka mowa nienawiści a będzie ban
To jest niepoważne.

Przedstawiam czystą informację techniczną która jest oczywistością, a wy dalej wypaczacie rzeczywistość.

To co napisałeś to żaden argument, prześlij konkretny test w którym testowali długość nagrywania w danej temperaturze w danym trybie, np temperatura otoczenia 30 stopni w trybie 4k 60p długość nagrywania 10minut, a nie jakieś swoje wywody nie na temat

mkamelg
21-07-2020, 12:39
candar (https://www.canon-board.info/members/18138-candar) jakiś czas temu zrobił dobry uczynek, i podrzucił link do pewnego filmiku https://www.canon-board.info/threads/112774-Canon-EOS-R6/page8?p=1411598&viewfull=1#post1411598

Jego autor przypiął komentarz, w którym zostawił link m.in. z RAW-ami do ściągnięcia. W użyciu była kombinacja R6 plus RF 50mm F1.2 L USM. Zdjęcia robione na ISO 125, 500, 6400 i 16000.

https://drive.google.com/drive/folders/11J0AZN4FicfkUZoFa7GdG3accaJNSpWF

Pod macOS otwiera je PhotoScape X, DPP jeszcze nie, a LR mam starego nie rozpoznającego plików w formacie *.CR3.

---

R6 znalazł się już w porównywarce DPReview:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=lowlight&attr13_0=canon_eosr6&attr13_1=canon_eosr&attr13_2=canon_eosrp&attr13_3=sony_a7iii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=102400&attr16_1=102400&attr16_2=40000&attr16_3=102400&attr126_2=1&attr126_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.6516323834685789&y=0.07596960194857867

---

Jared Polin w opisówce do tego https://www.youtube.com/watch?v=fYuOUmhKbzY filmiku podrzucił link do kilku RAW-ów (przekonwertowanych do formatu *.DNG najprawdopodobniej po to, aby każdy mógł je sobie otworzyć):

http://4fprvb2w3qy51p57k1ex9wef-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/07/FroKnowsPhoto_EOSR_animal_eye_af.zip

W użyciu była kombinacja R6 plus RF 800mm F11 IS STM (zdjęcia robione na ISO 500 i ISO 1000), oraz kombinacja R5 plus RF 800mm F11 IS STM (jedno zdjęcie robione na ISO 4000).

---

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na cenę baterii LP-E6NH, która wynosi 520 zł (sprawdzałem w dwóch różnych sklepach internetowych). W tych samych sklepach cena baterii LP-E6N wynosi 319 zł. 520 zł minus 319 zł równa się 201 zł różnicy.

Wstawienie tego https://img.bfmtv.com/c/1600/1067/c62/27c9f8309a825c86c18f26523c265.jpg hologramu podniosło cenę baterii? Polepszono jakość elektrolitu? Elektronika nie będzie ograniczała czasu działania baterii?

Zauważyłem również, iż zmieniła się informacja o napięciu zasilania? aparatu - na spodniej naklejce w modelu R5 (w R6 zapewne będzie tak samo bo niby dlaczego miałoby być inaczej) widnieje teraz 9.0V, a nie jak w przypadku EOS R 8.0V https://img.bfmtv.com/c/1600/1067/350112/fba333735d9bc3e2c736f538aa.jpg

Zdjęcia przyuważyłem w tym artykule https://tekdeeps.com/the-8k-hybrid-monster-is-finally-here/

candar
23-07-2020, 19:36
Oddanie barw R vs R6 . Nie musze nawet nic pisać, bo różnica jest kolosalna.

4850




R5 vs R6 - porównanie DR

4851
4852

R5 - wyciąganie z cieni

4853




https://www.youtube.com/watch?v=_byYwav5ccM&t=31s

capo-di_tutti-capi
23-07-2020, 19:46
Gdzie ta ogromna różnica, że R5 lepiej sobie radzi ze światłami i cieniami :?:
Przechylony do góry kapelusz łapie więcej światła.
A co z pod pachą?

taniFotograf
25-07-2020, 01:12
że R5 lepiej sobie radzi ze światłami i cieniami :?:
Przechylony do góry kapelusz łapie więcej światła.
A co z pod pachą?
takie testy nie mają sensu, tylko wykres z dynamic range

RobertoM
25-07-2020, 09:23
Oddanie barw R vs R6 . Nie musze nawet nic pisać, bo różnica jest kolosalna.

4850




Różnica aż tak duża.
Rozumiem, że zdjęcia już po obróbce. Tym bardziej szok.

Nikon z6 tez wydaje się mieć w standardzie cieplejszy odcień skóry. Może nie oddaje to często rzeczywistości ale z pewnością wygląda „zdrowiej”.

https://youtu.be/aniLzBMAcjU

Tmwstw
25-07-2020, 09:43
Różnica aż tak duża.
Rozumiem, że zdjęcia już po obróbce. Tym bardziej szok.



Oba zdjęcia to RAWy, mówi o tym w filmiku.

Takie porównanie moim zdaniem nie ma większego sensu, nie mówię tu o wykresach tylko po prostu zrobieniu zdjęć w tym samym czasie. Po gałęziach/liściach widać, że to rzeczywiście nawet nie tylko ta sama okolica, a dokładnie ten sam punkt - za to światło zupełnie różne, inna pora dnia. Jakby pójść dalej i w ogóle w jednym przypadku oświetlić motyw na niebiesko, a w drugim na żółto, to też "aparat cieplej oddaje barwy"? Do tego modelka inna, więc o porównaniu oddawania odcieni skóry nie ma mowy.

RobertoM
25-07-2020, 12:56
Tez tam sobie tłumaczę. Nie mam potrzeby zakupu R6, natomiast R chętnie bym kupił.

jan pawlak
25-07-2020, 16:38
Canon EOS R6: więcej niż bezlusterkowiec 6D, ciekawszy niż EOS R5

https://www.dpreview.com/opinion/2112095826/canon-eos-r6-more-than-a-mirrorless-6d-more-interesting-than-the-r5?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

jp

Jacek_Z
27-07-2020, 21:50
Przede wszystkim inny kolor sukienki skutkował innym ustawieniem WB.
Tak się nie robi testów.

candar
28-07-2020, 08:55
Przede wszystkim inny kolor sukienki skutkował innym ustawieniem WB.
Tak się nie robi testów.

Trzeba to koniecznie przekazać tej Pani, która używała obu aparatów (R i R5/R6), obrabiała RAWy z tych puszek i wyraziła swoją opinię w tej kwestii. Inaczej będzie żyć w nieświadomości, że wszystko źle zrobiła.

tomfoot
28-07-2020, 09:39
Tak jak na forum jest wielu wybitnych specjalistów od sprzętu fotograficznego, tak i osoba, która zrobiła ów test jest kolejnym wyjątkowym specjalistą.

Jacek_Z
28-07-2020, 10:59
Trzeba to koniecznie przekazać tej Pani, która używała obu aparatów (R i R5/R6), obrabiała RAWy z tych puszek i wyraziła swoją opinię w tej kwestii. Inaczej będzie żyć w nieświadomości, że wszystko źle zrobiła.
Ta pani mnie nie interesuje. Całego świata nie zbawię, każdej bzdury napisanej w necie nie będę prostował. Interesuje mnie to forum, to by tutaj uświadamiać, że pewne sprawy sa bardziej skomplikowane niz myśli laik.
Jesli ktoś chce się dzielić swoimi opiniami to powinien mieć szeroką wiedzę w temacie o jakim się wypowiada.

wain
28-07-2020, 11:25
Trzeba to koniecznie przekazać tej Pani, która używała obu aparatów (R i R5/R6), obrabiała RAWy z tych puszek i wyraziła swoją opinię w tej kwestii. Inaczej będzie żyć w nieświadomości, że wszystko źle zrobiła.

Dorzucę się nieco. Wg mnie nikt nie walczy z opinią tej swoją drogą dobrej pani fotograf. Po prostu wybrała kiepski materiał dowodowy na potwierdzenie swoich obserwacji. Btw mnie jedynie trochę dziwi że osoba z takim doświadczeniem fotograficzno-obróbkowym i takim portfolio, broni średnio/słabego dowodu.

candar
28-07-2020, 12:41
Dorzucę się nieco. Wg mnie nikt nie walczy z opinią tej swoją drogą dobrej pani fotograf. Po prostu wybrała kiepski materiał dowodowy na potwierdzenie swoich obserwacji. Btw mnie jedynie trochę dziwi że osoba z takim doświadczeniem fotograficzno-obróbkowym i takim portfolio, broni średnio/słabego dowodu.

Mnie natomiast nieustannie dziwi, że wszędzie pełno jest "fahofcuf" , którzy nie mając aparatu w ręce z marszu kwestionują opinie innych osób, dodatkowo zarzucając onej Pani brak wiedzy na tematy foto.


Jesli ktoś chce się dzielić swoimi opiniami to powinien mieć szeroką wiedzę w temacie o jakim się wypowiada.

Fakt. Przydałaby się taka wiedza wielu piszącym na tym forum o aparatach, których nie mieli w ręku.



BTW - założenie, że wszyscy inni dookoła (krytyka przez Was onej Pani w powyższych postach) nie mają żadnej wiedzy fotograficznej i nie potrafią robić zdjęć oraz nie znają się na postprodukcji zdjęć wychodzących z aparatów, które mają w ręku jest dość słabe. Ale to takie polskie właśnie. Krytykując innych radzę zacząć od siebie...

becekpl
28-07-2020, 12:56
Ale to takie polskie właśnie.
polskie to jest właśnie znanie się na wszystkim
jak dla mnie dwa rożne zdjęcia nie przedstawiają żadnej wartości "testowej". można za to śmiało porównać w której kiecce jest bardziej do twarzy
generalnie ta "jazda" na każdy produkt Canona stała się nuda i nużąca

candar
28-07-2020, 13:16
polskie to jest właśnie znanie się na wszystkim
jak dla mnie dwa rożne zdjęcia nie przedstawiają żadnej wartości "testowej". można za to śmiało porównać w której kiecce jest bardziej do twarzy


Za to na CB są same "fahofce" , którzy doskonale potrafią zrobić testy oraz wypełnić tabelki i udowodnić innym na wydruku, że DR to ściema :mrgreen:



generalnie ta "jazda" na każdy produkt Canona stała się nuda i nużąca

Szczególnie jak ktoś mówi w pozytywach o nowych aparatach ;)

Jacek_Z
28-07-2020, 13:45
Jeśli postprodukcja ma świadczyć o WB to ja gratuluję udanych wniosków z porównań.
Mając sporą wiedzę można sie wypowiadać nie mając danego modelu aparatu w ręku.
Przykład? To nawet nie wymaga dużej wiedzy, by napisać, ze z tym samym obiektywem aparat o wiele większej ilosci Mpx będzie w pliku RAW ukazywał więcej detalu niż aparat o mniejszej ilości Mpx. Też napiszesz, żeby sie nie wypowiadać, bo sie nie miało aparatu w ręku? Pewne rzeczy wynikają z zasad, teorii i nie wymagają znajomości konkretnego modelu aparatu.
Przeprowadzanie testów wymaga zachowania wielu rygorów, z których osoby postronne nie zdają sobie sprawy. Dobrze by było gdyby youtuberzy (wielu, wielu z nich) miało wpierw sporą wiedzę, a potem mówiło tylko o tym, co wie, a nie o tym co im sie wydaje, że wie. Opisują pewną zaobserwowaną sytuację, OK, gorzej, że potem próbują wyciągać z tego ogólne wnioski. Pytanie brzmi, czy chwalić te dzielenie się swoim entuzjazmem do fotografii, czy ganić to, jakie teorie próbują snuć.
Mam kilku znajomych prowadzących kanały na YT. I to są znane nazwiska. Wyłapuję w prawie każdym materiale coś, co mówią nie tak. To są samouki. Na podstawie praktyki opisują coś co im wychodzi. Sęk w tym, że bardzo często ich tłumaczenie jest nieprawidłowe, a to, że cos wyszło tak a nie inaczej nie wynika z tego co oni podają jako przyczynę, a z całkiem innego powodu.
Efekt finalny jest taki sam (więc czego się czepiasz człowieku, nie?), tłumaczenie niby logiczne, wszystko gra? No nie.
Do jednego z nich kilkukrotnie "uderzałem" proponując by przed wpuszczeniem filmu w sieć wysyłał mi go do konsultacji (gratis). Nie chce. Terminy by mu się sypały, musiałby robić dokrętki, montować od nowa. To jego usprawiedliwienia. Wie, że ma źle, ale to zostawia. Bo 95% materiału ma dobrze. Już mu nic nie mówię, nie chcę stracić kolegi. Wszyscy mu klaszczą i dziękują za filmy. Ludzie sie z tego uczą. I zapewne będą czasami powielali nieprawdę.

candar
28-07-2020, 13:58
Jeśli postprodukcja ma świadczyć o WB to ja gratuluję udanych wniosków z porównań.
Mając sporą wiedzę można sie wypowiadać nie mając danego modelu aparatu w ręku.
Przykład? To nawet nie wymaga dużej wiedzy, by napisać, ze z tym samym obiektywem aparat o wiele większej ilosci Mpx będzie w pliku RAW ukazywał więcej detalu niż aparat o mniejszej ilości Mpx. Też napiszesz, żeby sie nie wypowiadać, bo sie nie miało aparatu w ręku? Pewne rzeczy wynikają z zasad, teorii i nie wymagają znajomości konkretnego modelu aparatu.
Przeprowadzanie testów wymaga zachowania wielu rygorów, z których osoby postronne nie zdają sobie sprawy. Dobrze by było gdyby youtuberzy (wielu, wielu z nich) miało wpierw sporą wiedzę, a potem mówiło tylko o tym, co wie, a nie o tym co im sie wydaje, że wie. Opisują pewną zaobserwowaną sytuację, OK, gorzej, że potem próbują wyciągać z tego ogólne wnioski. Pytanie brzmi, czy chwalić te dzielenie się swoim entuzjazmem do fotografii, czy ganić to, jakie teorie próbują snuć.
Mam kilku znajomych prowadzących kanały na YT. I to są znane nazwiska. Wyłapuję w prawie każdym materiale coś, co mówią nie tak. To są samouki. Na podstawie praktyki opisują coś co im wychodzi. Sęk w tym, że bardzo często ich tłumaczenie jest nieprawidłowe, a to, że cos wyszło tak a nie inaczej nie wynika z tego co oni podają jako przyczynę, a z całkiem innego powodu.
Efekt finalny jest taki sam (więc czego się czepiasz człowieku, nie?), tłumaczenie niby logiczne, wszystko gra? No nie.
Do jednego z nich kilkukrotnie "uderzałem" proponując by przed wpuszczeniem filmu w sieć wysyłał mi go do konsultacji (gratis). Nie chce. Terminy by mu się sypały, musiałby robić dokrętki, montować od nowa. To jego usprawiedliwienia. Wie, że ma źle, ale to zostawia. Bo 95% materiału ma dobrze. Już mu nic nie mówię, nie chcę stracić kolegi. Wszyscy mu klaszczą i dziękują za filmy. Ludzie sie z tego uczą. I zapewne będą czasami powielali nieprawdę.

To co piszesz obecnie Jacku to wszystko prawda. Też czasami zgrzytam zębami gdy słucham yutubowych przemyśleń na temat fotografii osób , które wychowały się wyłącznie na cyfrze i niekoniecznie znają sprzęt konkurencji. Też mam znajomych z którymi omijam fotograficzne tematy, bo przecież oni się znają ;)

becekpl
28-07-2020, 14:01
Za to na CB są same "fahofce" , którzy doskonale potrafią zrobić testy oraz wypełnić tabelki i udowodnić innym na wydruku,
nie wiem do kogo pijesz, ale np. kolega Cichy robi fajne i pomocne rzeczy
moim zdaniem

candar
28-07-2020, 15:22
nie wiem do kogo pijesz, ale np. kolega Cichy robi fajne i pomocne rzeczy
moim zdaniem

Oczywiście, że tak! Bardzo dobre i jak najbardziej pomocne. Na myśli mam raczej powoływanie się na forum na jakieś dziwne własne tabelki i długie dyskusje z których nic nie wynika ;)

Nozanu
28-07-2020, 17:11
Te zdjęcia to buchnięte z netu od znanej fotografki Irene Rudnik. Od lat używała 5DIII + 85 1,2L i sporo obróbki wali. Jej wcześniejsze zdjęcia są na pewno lepsze od tych z bezluster. Porównanie bez sensu, bo to samo zdjęcie można obrobić na wiele sposobów i porównywać w nieskończoność dla marketingowego bełkotu.

robertskc7
28-07-2020, 21:03
Oddanie barw R vs R6 . Nie musze nawet nic pisać, bo różnica jest kolosalna.

4850




R5 vs R6 - porównanie DR

4851
4852

R5 - wyciąganie z cieni

4853



https://www.youtube.com/watch?v=_byYwav5ccM&t=31s

eRka nie oddaje tak barw. Wiem, bo mam nawet dwie ;)

technik8pl
29-07-2020, 09:02
eRka nie oddaje tak barw. Wiem, bo mam nawet dwie ;)

Rawy z eRki otwarte w lightroomie dokładnie tak wyglądają. Wiem, bo mam nawet trzy :P
Pisałem o tym tutaj już nie raz. LR + R = płacz i zgrzytanie zębów. Dopiero w C1 idzie odetchnąć z ulgą.

candar
29-07-2020, 09:25
I komu wierzyć ? Ile osób , tyle różnych opinii ;)


eRka nie oddaje tak barw. Wiem, bo mam nawet dwie ;)

Aha :mrgreen:


Rawy z eRki otwarte w lightroomie dokładnie tak wyglądają. Wiem, bo mam nawet trzy :P
Pisałem o tym tutaj już nie raz. LR + R = płacz i zgrzytanie zębów. Dopiero w C1 idzie odetchnąć z ulgą.

Też o tym słyszałem i widziałem , bo testowałem Rkę ;)

BTW - sam używam również C1 :)

robertskc7
29-07-2020, 11:10
Nie używam LR od wersji 5 także płacz na RAWami z R z powodu LR są trochę nad wyraz dramatyczne. Nie wiem jak jest po updatach. Używam za to ostatniej wersji ACR i tam jest ok. Jednak C1 to inna bajka jest nadal.

jinks
04-08-2020, 11:29
Właściwie to trochę dziwne, że taki gigant jak adobe tak olał profile kolorystyczne. Wg mnie powinni perfekcyjnie opracować ten główny a dodatkowo dla urozmaicenia jakieś dodatkowe.

Nie wiem, czy jeszcze pamiętacie historię LR. Zanim kupili i przemarkowali na swoje RawShooter-a do owego był płatny dodatek Color Engine z profilami niejakiego Magne Nielsena. A samego Raw Shootera stworzyli goście, którzy wcześniej pracowali w takiej jednej firmie zwanej Phase One...kojarzycie? ;)

mirror
04-08-2020, 12:08
Właściwie to trochę dziwne, że taki gigant jak adobe tak olał profile kolorystyczne. Wg mnie powinni perfekcyjnie opracować ten główny a dodatkowo dla urozmaicenia jakieś dodatkowe.

Nie wiem, czy jeszcze pamiętacie historię LR. Zanim kupili i przemarkowali na swoje RawShooter-a do owego był płatny dodatek Color Engine z profilami niejakiego Magne Nielsena. A samego Raw Shootera stworzyli goście, którzy wcześniej pracowali w takiej jednej firmie zwanej Phase One...kojarzycie? ;)

pewnie że kojarzymy bo używalismy LR jak jeszcze nie nazywał się LR na RAWach z takiego fajnego canona 350D - to chyba jedyny crop naszej ulubionej firmy jakiego miło wspominam

marfot
04-08-2020, 12:10
Właściwie to trochę dziwne, że taki gigant jak adobe tak olał profile kolorystyczne. Wg mnie powinni perfekcyjnie opracować ten główny a dodatkowo dla urozmaicenia jakieś dodatkowe.


Mi się widzi, że już niedługo wszystkie wywoływaczki będą malować gęby na jednolity brzoskwiniowo-beżowy "solarek".
A blado-różowy odcień skóry będzie dostępny tylko w prymitywnym DPP.

jinks
05-08-2020, 08:14
Mi się widzi, że już niedługo wszystkie wywoływaczki będą malować gęby na jednolity brzoskwiniowo-beżowy "solarek".
A blado-różowy odcień skóry będzie dostępny tylko w prymitywnym DPP.

Bardzo trafnie to ująłeś :D

tcyprian
13-08-2020, 14:44
dostanę gdzieś r6 od ręki ?? czy tylko przedsprzedaż ? ktoś coś wie ???

mkamelg
13-08-2020, 16:09
Tylko przedsprzedaż. Na Ceneo w Fotojokerze mają status "dostępny", no to się ich zapytałem czy faktycznie jest dostępny.


Zgodnie z zapisem na stronie jest to model przedsprzedażowy – fizycznie pojawi się zgodnie z informacją Canona czyli w okolicach września.

"Okolice września" to chyba sfera pobożnych życzeń, bo jak się wejdzie na niemiecki Amazon, to widnieje tam informacja o treści "Data premiery: 21 wrzesień 2020.".

sv
13-08-2020, 21:32
Tylko przedsprzedaż. Na Ceneo w Fotojokerze mają status "dostępny", no to się ich zapytałem czy faktycznie jest dostępny.



"Okolice września" to chyba sfera pobożnych życzeń, bo jak się wejdzie na niemiecki Amazon, to widnieje tam informacja o treści "Data premiery: 21 wrzesień 2020.".

Ma być dostępny około 27 sierpnia, ale ciężko będzie kupić, bo R6 ma być jeszcze mniej niż R5.

szandor
27-08-2020, 09:49
Na DP pokazała się recenzja R6, cytuję wniosek końcowy:

"Canon EOS R6 oferuje wiele możliwości aparatu EOS-1D X III w obudowie bezlusterkowej przeznaczonej dla entuzjastów. To tylko aparat o rozdzielczości 20 megapikseli, który może zapewnić świetne rezultaty w wielu różnych fotograficznych wyzwaniach. Tendencja do przegrzewania się, jeśli jest używana przed nagraniem wideo, podważa jego atrakcyjność dla ludzi nagrywających wideo i robienie zdjęć razem, ale materiał filmowy jest najlepszy w swojej klasie, jeśli możesz obejść to ograniczenie. Znakomity aparat fotograficzny, nawet jeśli nie jest to idealny model hybrydowy."


https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r6-review?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

Shadow
27-08-2020, 10:18
Dla malkontentów pewnie będzie R5

aptur
30-08-2020, 17:16
Czy w R6 jest też taki freeze jak w R?

sebcio80
30-08-2020, 17:39
Czy w R6 jest też taki freeze jak w R?

Pytasz o zdjęcie w serii i widok w wizjerze?

aptur
30-08-2020, 17:57
Pytasz o zdjęcie w serii i widok w wizjerze?

Też. Interesuje mnie również czy występuje lekki freeze jak w R gdy puszczam palec ze spustu.

sebcio80
30-08-2020, 19:13
Też. Interesuje mnie również czy występuje lekki freeze jak w R gdy puszczam palec ze spustu.

R5 i R6 są pod tym względem identyczne. Pokaż slajdów w serii niestety. Zamrożenia po puszczeniu spustu nie zaobserwowałem. W trybie elektronicznej migawki jest płynnie.

aptur
30-08-2020, 19:24
R5 i R6 są pod tym względem identyczne. Pokaż slajdów w serii niestety. Zamrożenia po puszczeniu spustu nie zaobserwowałem. W trybie elektronicznej migawki jest płynnie.

Dzięki. Przerabiałeś R? Bo mocno zastanawiam się nad wejściem w system R i mam problem czy jednak nie dołożyć do R6...

sebcio80
30-08-2020, 19:32
Dzięki. Przerabiałeś R? Bo mocno zastanawiam się nad wejściem w system R i mam problem czy jednak nie dołożyć do R6...

Przesiadłem się z 5D3 na R5.

Cichy
02-09-2020, 19:16
Nie wiem, czy już było, pojawił wię R6 w zestawieniu DR i szumów na DPreview. Cóż, jest zdecydowanie lepiej niż było w przypadku RP i przede wszystkim R, no ale mam wrażenie, że pod tym względem nadal wymiata A7 III, aczkolwiek wiem, że Z6 po aktualizacji nie robi już tego bandingu co był na Dpr i też jest super. Szumy to pirazy drzwi to samo.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a7iii&attr144_1=canon_eosr6&attr144_2=nikon_z6&attr144_3=sony_a9ii&attr146_0=100_6&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&attr177_1=off&attr177_3=off&attr404_3=1&normalization=full&widget=600&x=0.07144680877437037&y=0.49455294691139795

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=sony_a7iii&attr13_1=canon_eosr6&attr13_2=nikon_z6&attr13_3=sony_a9ii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&normalization=full&widget=594&x=0.1514491923473479&y=0.5633826928015065

Jacek
02-09-2020, 19:51
Cichy może masz rozeznanie, ile mniej więcej trzeba dołożyć, przy wymianie RP na R6. RP kupione sierpień 2020, na liczniku kilkaset zdjęć.
Niby w tym RP wszystko mi pasuje poza rozmiarem body, paluchy za grube. Jak macałem go w sklepie wydawało mi się, że się przyzwyczaję, ale ciężko to idzie, natomiast w R6 rozmieszczenie guzików z tyłu zupełnie inne, więcej miejsca od prawej strony i to byłoby ok. Tak sądzę.

Cichy
02-09-2020, 20:04
Niestety nie rozeznaję się w tych nowych Rkach i ich cenach.

candar
02-09-2020, 20:30
Nie wiem, czy już było, pojawił wię R6 w zestawieniu DR i szumów na DPreview. Cóż, jest zdecydowanie lepiej niż było w przypadku RP i przede wszystkim R, no ale mam wrażenie, że pod tym względem nadal wymiata A7 III, aczkolwiek wiem, że Z6 po aktualizacji nie robi już tego bandingu co był na Dpr i też jest super. Szumy to pirazy drzwi to samo.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a7iii&attr144_1=canon_eosr6&attr144_2=nikon_z6&attr144_3=sony_a9ii&attr146_0=100_6&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&attr177_1=off&attr177_3=off&attr404_3=1&normalization=full&widget=600&x=0.07144680877437037&y=0.49455294691139795

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=sony_a7iii&attr13_1=canon_eosr6&attr13_2=nikon_z6&attr13_3=sony_a9ii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&normalization=full&widget=594&x=0.1514491923473479&y=0.5633826928015065

Jakoś nie jestem specjalnie zaskoczony. Nie będę się powtarzał , bo już dużo było pisane o DR matrycy A7 III , której używam.

4974

--- Kolejny post ---


Cichy może masz rozeznanie, ile mniej więcej trzeba dołożyć, przy wymianie RP na R6. RP kupione sierpień 2020, na liczniku kilkaset zdjęć.
Niby w tym RP wszystko mi pasuje poza rozmiarem body, paluchy za grube. Jak macałem go w sklepie wydawało mi się, że się przyzwyczaję, ale ciężko to idzie, natomiast w R6 rozmieszczenie guzików z tyłu zupełnie inne, więcej miejsca od prawej strony i to byłoby ok. Tak sądzę.

Wg Allegro RP chodzą po za 3,4k zł używane i powystawowe 4,6k zł https://allegro.pl/zakonczone/fotografia?string=canon%20eos%20rp&order=d&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0717&price_from=3000&price_to=5000

Odejmij to sobie od ceny R6 12k zł.

robertskc7
02-09-2020, 20:50
Zauważyliście że wg tablicy DP RAW z r6 waży 10mb a jpeg 14mb a Rawy konkurencji po 40mb ?

candar
02-09-2020, 20:57
Zauważyliście że wg tablicy DP RAW z r6 waży 10mb a jpeg 14mb a Rawy konkurencji po 40mb ?

Tyle tylko, że każdy aparat ma różne stopnie kompresji RAWów

W teście EOS R było podobnie mało MB

4976

sebcio80
03-09-2020, 01:22
Pewnie C-RAW używają.

Ciekawe że z tego zestawienia zniknął R5, który był tam dzień po premierze. Brak recenzji, znikające testy iso, dziwne to trochę.

krzysztof20d
03-09-2020, 06:25
Witam. Nie mogę znalezć informacji więc piszę tutaj. Ktoś orientuje się może, Czy istnieje już DNG Converter od Adobe obsługujący rawy z nowych R-ek? zwłaszcza chodzi mi o R6...

sebcio80
03-09-2020, 06:56
Witam. Nie mogę znalezć informacji więc piszę tutaj. Ktoś orientuje się może, Czy istnieje już DNG Converter od Adobe obsługujący rawy z nowych R-ek? zwłaszcza chodzi mi o R6...
Beta.12.4 obsługuje

krzysztof20d
03-09-2020, 06:58
Dzięki ;)

krzysztof20d
03-09-2020, 08:15
4978 jakiś bład przy otwieraniu mi wyskakuje :(

krzysztof20d
03-09-2020, 15:35
Ok znalazłem rozwiązanie problemu , już nie zaśmiecam wątku ...

mkamelg
04-09-2020, 23:54
Dzięki. Przerabiałeś R? Bo mocno zastanawiam się nad wejściem w system R i mam problem czy jednak nie dołożyć do R6...

W tym tygodniu na forum CR pojawił się pewien wątek, który może Tobie pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/for-those-moving-from-an-r-to-the-r6-thoughts.39244/

candar
05-09-2020, 07:18
W tym tygodniu na forum CR pojawił się pewien wątek, który może Tobie pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/for-those-moving-from-an-r-to-the-r6-thoughts.39244/

Ten blackout w R6 faktycznie nie wygląda dobrze i poczekałbym z decyzją wyboru zakupu (R, czy R6) na testy R6 w praktyce przez użytkowników.


https://www.dropbox.com/s/sctm7crsol30x08/WhatsApp%20Video%202020-09-03%20at%2013.02.35.mp4?dl=0

robertskc7
05-09-2020, 08:50
Candar a w sony a73 wygląda dobrze? Przecież jest taki sam.

candar
05-09-2020, 09:04
Candar a w sony a73 wygląda dobrze? Przecież jest taki sam.

Naprawdę porównujesz nowy EVF Canona R6 z 6-letnim EVF w Sony?

Nie mam porównania, bo nie mam R6. Sens porównywania ma sens w przypadku już obczajonej przez użytkowników konstrukcji EOS R. Ale jeśli uważasz, że sens ma porównywanie z puszką z 2018 roku z bardzo słabym wizjerem EVF przeniesionym żywcem z modelu A7 II z 2014 roku - to wyłącznie Twoja sprawa.

BTW - możemy też porównywać nowy EVF w R6 zamiast z 6-letnim w Sony skuteczniej z 16-letnim EVF w OLYMPUSie C-8080, jeśli sprawi Ci to przyjemność.

sv
05-09-2020, 13:09
Dzięki. Przerabiałeś R? Bo mocno zastanawiam się nad wejściem w system R i mam problem czy jednak nie dołożyć do R6...

Wejdź na facebookowy profil Adama Trzcionki i poczytaj jego ostatnie posty (i komentarze). Adam testuje od kilku dni R6 a na co dzień fotografuje 3x A9. Wygląda na to, że te A9 niedługo pójdą na sprzedaż :-)


Ten blackout w R6 faktycznie nie wygląda dobrze....

Wystarczy włączyć tryb seryjny i problem nie istnieje.

candar
05-09-2020, 13:50
Wejdź na facebookowy profil Adama Trzcionki i poczytaj jego ostatnie posty (i komentarze). Adam testuje od kilku dni R6 a na co dzień fotografuje 3x A9. Wygląda na to, że te A9 niedługo pójdą na sprzedaż :-)



W sensie tego: "Eos R, którego używałem równolegle z a73 i a9 mocno mnie rozczarował. Być może gdybym nie miał bezpośredniego porównania z Sony, dałbym się oczarować."

Bo wiele więcej nie napisał. Poza tym: "Eos R6 to zupełnie nowy gracz i czułem to po pierwszej zrobionej klatce."

Trochę o jakości wykonania R6 i pracy na ślubach https://www.facebook.com/watch/live/?v=2732166126883429&ref=watch_permalink

sv
05-09-2020, 23:20
Robiłem dzisiaj R6-ką sesję rodzinną (plenerową). Zrobiłem 900 zdjęć (i kilka ujęć 4k50p) z czego miałem 5 nieostrych (z winy operatora :-) Ten AF się nie myli. Z baterii zostało ponad 50%.
R6 ma kilka minusów:
- micro HDMI (tego zupełnie nie rozumiem, już mini HDMI w R przebolałem, a tu taki zonk)
- histogram po wciśnięciu nagrywania znika
- kodek h265 jest mega "niewygodny" dla programów montażowych. O ile h265 10 bit 420 i 444 są obsługiwane przez karty graficzne, to h265 10bit 422 nie jest wspierany i wszystko liczy procesor. Mega upierdliwe.
- wkurza mnie kółko nastaw. Wolałem rozwiązanie z Rki (i R5)
To właściwie na tą chwilę jedyne wady jakie znalazłem. Cała reszta jest mega.
Przez całą sesję ani razu nie użyłem joysticka, bo nie było takiej potrzeby. Af na śledzeniu robi całą robotę.

Jacek
08-09-2020, 10:12
https://www.facebook.com/CanonPolska/videos/925914497901909/

mkamelg
08-09-2020, 11:01
R6 ma kilka minusów:
- micro HDMI (tego zupełnie nie rozumiem, już mini HDMI w R przebolałem, a tu taki zonk)
- histogram po wciśnięciu nagrywania znika
- kodek h265 jest mega "niewygodny" dla programów montażowych. O ile h265 10 bit 420 i 444 są obsługiwane przez karty graficzne, to h265 10bit 422 nie jest wspierany i wszystko liczy procesor. Mega upierdliwe.
- wkurza mnie kółko nastaw. Wolałem rozwiązanie z Rki (i R5)
To właściwie na tą chwilę jedyne wady jakie znalazłem. Cała reszta jest mega.

sven, mógłbyś coś dla mnie sprawdzić? Czy przy standardowych ustawieniach "Oszcz.energii" na "Wyśw. wył. 1 min.", "Autom. wyłącz. 1 min." i "Wizjer wyłącz. 3 min.", wciśnięcie przycisku podglądu głębi ostrości i trzymanie go wciśniętego przez dłuższy czas (w domyśle ponad tę 1 min., czyli przydałoby się tu w tym momencie uruchomić stoper np. w smartfonie) blokuje uśpienie się (tylny ekran nadal pracuje po 1 min.) aparatu?

sv
22-09-2020, 21:04
Bo wiele więcej nie napisał.

https://blog.adamtrzcionka.pl/subiektywna-recenzja-canon-eos-r6/

tomfoot
22-09-2020, 21:25
Adam Trzcionka popełnił błąd. Dokonał wyboru nie czytając forum. Stąd nie wie, co uczynił.

candar
22-09-2020, 22:00
https://blog.adamtrzcionka.pl/subiektywna-recenzja-canon-eos-r6/

Dzięki za link :) Od dłuższego czasu nie gonię za króliczkiem ;)

Jacek_Z
22-09-2020, 22:12
Uważasz więc posiadany sprzęt za wystarczający. Rozumiem to, chyba zresztą większość z nas tak ma. Tylko dlaczego tak namiętnie krytykujesz Canona (DR w Canonie), skoro ludziom to nie wadzi? Ostatnio przestałeś, i dobrze. Bo pewnie za jakiś czas wrócisz do C :)

candar
22-09-2020, 22:27
Adam Trzcionka popełnił błąd. Dokonał wyboru nie czytając forum. Stąd nie wie, co uczynił.

Zaś prawda. Czytając forum CB Adam Trzcionka powinien był wybrać ponadczasowego Canona RP. Byłby end game, a tak znów po szerokim szuka świecie, tego co jest bardzo blisko.

--- Kolejny post ---


Uważasz więc posiadany sprzęt za wystarczający. Rozumiem to, chyba zresztą większość z nas tak ma. Tylko dlaczego tak namiętnie krytykujesz Canona (DR w Canonie), skoro ludziom to nie wadzi? Ostatnio przestałeś, i dobrze. Bo pewnie za jakiś czas wrócisz do C :)

Dokładnie tak ;) Każdy niech sobie używa tego, co mu pasuje. Stare przysłowie mówi, że najważniejszy jest fotograf. Później dopiero obiektyw , aparat i cała reszta. Do Canona nie wrócę , bo "chemia" z C wygasła z wprowadzeniem bagnetu RF. Przesiadłem się na Sigmy A i jest mi niesamowicie dobrze w ich towarzystwie.

robertskc7
23-09-2020, 13:03
Zaś prawda. Czytając forum CB Adam Trzcionka powinien był wybrać ponadczasowego Canona RP. Byłby end game, a tak znów po szerokim szuka świecie, tego co jest bardzo blisko.

--- Kolejny post ---



Dokładnie tak ;) Każdy niech sobie używa tego, co mu pasuje. Stare przysłowie mówi, że najważniejszy jest fotograf. Później dopiero obiektyw , aparat i cała reszta. Do Canona nie wrócę , bo "chemia" z C wygasła z wprowadzeniem bagnetu RF. Przesiadłem się na Sigmy A i jest mi niesamowicie dobrze w ich towarzystwie.

Ad2. Czyli już nie będziesz więcej "obrzydzać" forumowiczom ich własnych decyzji zakupowych i pozwolisz im cieszyć się z posiadanego sprzętu, bez ciągłego narzekania jaki to Canon zły? Fajnie będzie merytorycznie pogadać ;)
Ad1. No chyba jednak nie przestaniesz :)

candar
23-09-2020, 13:12
Ad2. Czyli już nie będziesz więcej "obrzydzać" forumowiczom ich własnych decyzji zakupowych i pozwolisz im cieszyć się z posiadanego sprzętu, bez ciągłego narzekania jaki to Canon zły? Fajnie będzie merytorycznie pogadać ;)
Ad1. No chyba jednak nie przestaniesz :)

Nie będę :) Canony są bardzo dobre :)

szandor
30-09-2020, 11:36
Na DP pojawiła się recenzja R6:


https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r6-review/9

Bechamot
30-09-2020, 12:43
Na DP pojawiła się recenzja R6:


https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r6-review/9


pod wzgledem jakosci obrazowania zaskoczenia nie ma - na b. wysokim poziomie . szum na 12800 iso porownywalny z z6 , nieco mniejszy niz w a7III.

na niskich iso jakosc obrazowania praktycznie identyczna jak z wymienionych aparatow.

wspolczesny aparat na wspolczesnym poziomie obrazowania , trudno znalezc cos lepszego.

Cale szczescie ze cena jest "ludzka"

candar
30-09-2020, 13:29
Cale szczescie ze cena jest "ludzka"

Aha.

Czyli ceny za obiektywy RF 12.000 zł i 15.000 zł też są "ludzkie"?

Dla uściślenia obecna cena sklepowa R6 wynosi: 12.389 zł

Cztery szkiełka + aparat i mamy "ludzkie" 60-70k zł

sv
30-09-2020, 14:12
Aha.

Czyli ceny za obiektywy RF 12.000 zł i 15.000 zł też są "ludzkie"?

Dla uściślenia obecna cena sklepowa R6 wynosi: 12.389 zł

Cztery szkiełka + aparat i mamy "ludzkie" 60-70k zł

Mam R5 i R6 i mam jedno kitowe szkło RF. Cała reszta to szkła EF, które są w tej chwili tanie jak barszcz (również używki). Nic więcej mi nie potrzeba. Szkła EF mają sporo zalet na R, zwłaszcza dla kogoś kto filmuje, to często lepsze rozwiązanie; szary filtr variable ND w przejściówce, możliwość podpięcia speedboostera w nowej kamerze z mocowaniem RF (C70). Dziwię się, że jeszcze Ci się to szczekanie nie znudziło, zwłaszcza, że nowe szkła Sony też nie są tanie, a jakościowo do szkieł R im sporo brakuje (RF 50/1,2 85/1,2 28-70/2 15-35/2,8 24-70/2,8 70-200 to wszystko są lepsze szkła niż odpowiedniki Sony). I jeszcze jedno; w stajni Sony AF zbliżony do tego co oferuje R5 i R6 ma tylko A9 za 24 tyś (niestety to jedyna zaleta tego A9 w porównaniu do Canonów).

candar
30-09-2020, 14:41
Mnie nie przeszkadza, że fotografujesz jakimś złomem od Sony, ale mam nadzieję, że do Ciebie dotrze, że to jest forum Canona i Twoje teksty są lekko nie na miejscu.

To bardzo miło, że nie przeszkadza Tobie to, czym inni fotografują. Bo ja fotografuję szkłami Sigmy Art, Tamronem i kilkoma szkłami Canona EF (które ze mną zostaną na zawsze), podobnie jak większość użytkowników aparatów z serii R Canona na CB.

BTW - Sony FE 85 1.8 sprzedałem bo kupiłem nową Sigmę Art 85 1.4 DG DN, tak więc rzekomych "złomów" nie posiadam.

ps.
Ale jakoś nie spodziewam się, że coś z tego, co napisałem wyżej (https://www.canon-board.info/threads/112774-Canon-EOS-R6/page18?p=1414780&viewfull=1#post1414780) do Ciebie dotrze. Miłego dzionka!

Kolekcjoner
30-09-2020, 14:53
Aha.

Czyli ceny za obiektywy RF 12.000 zł i 15.000 zł też są "ludzkie"?

Dla uściślenia obecna cena sklepowa R6 wynosi: 12.389 zł

Cztery szkiełka + aparat i mamy "ludzkie" 60-70k zł
Tyle że to tak nie działa. Ze znanych mi użytkowników eRek praktycznie nikt nie posiada szkieł (chyba jedno) z mocowaniem RF. Posiadając pokaźną szklarnię EF rzeczywiście wystarczy kupić tylko samo body R.
BTW: kwestia cen jest bardzo umowna. Dla jednego to "waciki" a drugi się popuka po głowie jak usłyszy że ktoś na aparat che wydać 12 tysięcy.

tomfoot
30-09-2020, 15:08
Zgodnie z prezentowanymi tu teoriami niektórych wielebnych użytkowników Sony i ML w ogóle, dziś przecież nie potrzeba nic więcej niż bezlusterkowe body oraz szeroki kąt. Resztę można sobie wyciąć, odciąć czy przyciąć. Więc argument o cenach jest chybiony.

candar
30-09-2020, 15:16
Tyle że to tak nie działa. Ze znanych mi użytkowników eRek praktycznie nikt nie posiada szkieł (chyba jedno) z mocowaniem RF. Posiadając pokaźną szklarnię EF rzeczywiście wystarczy kupić tylko samo body R.
BTW: kwestia cen jest bardzo umowna. Dla jednego to "waciki" a drugi się popuka po głowie jak usłyszy że ktoś na aparat che wydać 12 tysięcy.

Znasz pojęcie "autosugestia"? Po raz N-ty wracamy do punktu wyjścia. Dla większości (w tym mnie)zwolenników bezlusterkowców głównym powodem zmiany dużych DSLR i dużych szkieł FF do DSLR jest miniaturyzacja systemu, jego odchudzenie wielkościowe i wagowe poprzez zakup małych korpusów oraz na nowo zaprojektowanych pod ML obiektywów, które są mniejsze i lżejsze oraz lepsze od odpowiedników w DSLR. Przykładowo mieszczę w małej torbie aparat z trzema obiektywami i pełnowymiarową lampą błyskowa. Gdybym miał używać dużych szkieł z DSLR przez adaptery - to musiałbym używać plecaka.

Co do cen foto. Nie uważam, że cena powyżej 12k zł za aparat i 12k zł za obiektyw jest "ludzka" dla każdego pasjonata fotografii. Być może dla wielu to będzie tylko na "waciki" , ale w naszych realiach, gdzie mnóstwo osób fotografię traktuje stricte hobbystycznie będzie to już cena zaporowa.

Kolekcjoner
30-09-2020, 15:21
Znasz pojęcie "autosugestia"? Po raz N-ty wracamy do punktu wyjścia. Dla większości (w tym mnie)zwolenników bezlusterkowców głównym powodem zmiany dużych DSLR i dużych szkieł FF do DSLR jest miniaturyzacja systemu, jego odchudzenie wielkościowe i wagowe poprzez zakup małych korpusów oraz na nowo zaprojektowanych pod ML obiektywów, które są mniejsze i lżejsze oraz lepsze od odpowiedników w DSLR. Przykładowo mieszczę w małej torbie aparat z trzema obiektywami i pełnowymiarową lampą błyskowa. Gdybym miał używać dużych szkieł z DSLR przez adaptery - to musiałbym używać plecaka.

Ale nikt Ci nie każe tego używać. Ja w ogóle nie rozumiem po co wylewać żale nad czymś czego się nie kupi i jak komuś będzie z tym niewygodnie.
To tak jakbyś zatrzymał kogoś jadącego BMW na skrzyżowaniu i zaczął mu opowiadać, że kupowanie takiego drogiego auta to bezsens i w ogóle to ono jest do niczego bo nie przewiezie nim tony piasku ;).

candar
30-09-2020, 17:00
Ale nikt Ci nie każe tego używać. Ja w ogóle nie rozumiem po co wylewać żale nad czymś czego się nie kupi i jak komuś będzie z tym niewygodnie.

A gdzie ja napisałem, że komuś byłoby " z tym niewygodnie"? Wydając 12k zł, lub 20k zł za cokolwiek każdy by trąbił na całym osiedlu jakie to dobre i niezawodne (biel jest jeszcze bielsza) :) Już teraz mogę napisać w ciemno bez ich kupowania i testowania, że R5 i R6 to świetne aparaty.



To tak jakbyś zatrzymał kogoś jadącego BMW na skrzyżowaniu i zaczął mu opowiadać, że kupowanie takiego drogiego auta to bezsens i w ogóle to ono jest do niczego bo nie przewiezie nim tony piasku

BMW to akurat bardzo dobry przykład tego, że nie powinno się niczego kupować bez podstawowej wiedzy technicznej (która potrzebna jest przy każdych zakupach) -> https://wrc.net.pl/bmw-rozszerza-akcje-naprawcza-palacych-sie-silnikow

Kolekcjoner
30-09-2020, 17:12
A gdzie ja napisałem, że komuś byłoby " z tym niewygodnie"? Wydając cokolwiek za 12k zł, lub 20k zł na całym osiedlu bym trąbił jakie to dobre i niezawodne :) Rozumiem oczywiście, że R5 i R6 już kupiłeś, albo zamierzasz kupić, bo o nich piszesz? :)

A co Ciebie obchodzi co kto kupuje i za ile? Naprawdę to takie ważne że użytkownicy Canona chcą wydać tyle na aparat? I co to ma za znaczenie że Ty uważasz jako użytkownik innego systemu że to bezsens. Nie rozumiesz że nikogo tu od dłuższego czasu nie interesuje Twoja opinia na ten temat.

BTW: przykład z BMW był jednak trafiony w dziesiątkę :mrgreen:....

jinks
30-09-2020, 23:40
Ma ktoś porównanie do R w kwestii pracy AFu?

Jacek_Z
01-10-2020, 00:42
.. Dla większości (w tym mnie)zwolenników bezlusterkowców głównym powodem zmiany dużych DSLR i dużych szkieł FF do DSLR jest miniaturyzacja systemu, jego odchudzenie wielkościowe i wagowe poprzez zakup małych korpusów oraz na nowo zaprojektowanych pod ML obiektywów, które są mniejsze i lżejsze oraz lepsze od odpowiedników w DSLR.
..
Gdybym miał używać dużych szkieł z DSLR przez adaptery - to musiałbym używać plecaka.
Z tym stwierdzeniem spotykam się ciagle, na forum nikona jest bardzo duże grono ludzi z Sony, "podróżników", którzy też ciagle zakładają, że w bezlustrach chodzi o małą wagę i rozmiar.
Ja ciągle chodzę z plecakiem, nie mam z tym problemu. Plecak mam jeden z największych, w nim zawsze 2x za dużo obiektywów ;)
Sony poszło w mały sprzęt, Canon z Nikonem w sprzęt bezkompromisowy.

jinks
01-10-2020, 00:50
Sony poszło w mały sprzęt, Canon z Nikonem w sprzęt bezkompromisowy.

Nikon ze swoimi stałkami f1.8 powiedziałbym, że raczej w racjonalny, kompromisowy. Choć zachwytów w sieci nie widać. Ludzie jarają się ekstremami f1.4 i f1.2 ;)

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
01-10-2020, 08:30
Adam Trzcionka w swoim blogu o teście R6 napisał między innymi, że przez dwa tygodnie zrobił 11.000 zdjęć. Można więc przyjąć, że przez miesiąc zrobi 20.000, czyli dalej licząc 300.000 / 20.000 = 15. Aparat powinien mu wystarczyć na 15 miesięcy takiej pracy.

akustyk
01-10-2020, 08:46
Sony poszło w mały sprzęt, Canon z Nikonem w sprzęt bezkompromisowy.
to chyba nie do konca tak. Sony poszlo w kompletny system. przyciagajac ludzi na technologie w korpusach i dzieki kombinacji otwartego bagnetu i ukladow z Tamronem / Zeissem - na dosc szybkie wypelnienie systemu oferta roznorakich szkiel, od dobrze marketingowo dzialajacych misiow, po duzy wybor szkiel dla smiertelnika (choc tutaj z jakoscia roznie bywa, niektore z tych podstawowych zoomow nijak sie nie ma nawet do odpowiednikow EF Canona)

Canon w tej chwili RF-em robi slupek reklamowy: taka bedzie przyszlosc. czesc pro moze juz sobie w tym RF-ie zrobic zestaw do pracy (choc rzadko tylko ze szkiel RF), amator moze sobie kupic takie RP i 24-240 (w cenie naprawde uczciwego DSLR, gdzie dla odmiany nie bedzie kompromisow... ale jak widac chetnych wcale nie brakuje). powoli zaczyna wylaniac sie srodek - cos dla wieloletniego, nieprofesjonalnego uzytkownika Canona, ktory potrzebuje aparatu wygladajacego i dzialajacego jak Canon (R6) i do niego zestawu znosnych gabarytowo zoomow f/4 i stalek +/- f/2. ale powoli sie i ta polka zapelnia. i to szklami lepszymi niz Tamron zrobil Sony, co bedzie odbijac sie na sprzedazy A7. duzo mocniej niz niektorym sie wydaje.

Nikon uderzyl wlasnie w ten srodek zakresu. tylko raz na jakis czas walnie jakies takie szklo robiace duzo piany w necie, ale przede wszystkim to jest sprzet dla tego pasjonata - uczciwe, dopracowane funkcjonalnie korpusy i zestaw kluczowych zoomow f/4 i f/2.8, plus wywalone optycznie stalki f/1.8. dla mnie osobiscie obecna Z-ka jest jedynym sensownym i w miare kompletnym (jak dla moich potrzeb) systemem bezlusterkowym. to sa korpusy projektowane przez fotografow a nie inzynierow od konsoli/telewizorow (wiec i wygodne w trzymaniu, i z normalnymi kneflami, i normalnymi menu) i do tego zestaw porzadnych optycznie szkiel. jakbym dzisiaj kupowal sprzet i mial wielkie parcie na telewizor zamiast celownika, to to by sie zaczynalo od Z5, bezdyskusyjnie. chociaz podejrzewam, ze pod koniec 2021 to bedzie juz R6 :)



Nikon ze swoimi stałkami f1.8 powiedziałbym, że raczej w racjonalny, kompromisowy. Choć zachwytów w sieci nie widać. Ludzie jarają się ekstremami f1.4 i f1.2 ;
ludzie w internetach bija piane na temat egzotyki.
ludzie z kartami kredytowymi w sklepach glosuja zupelnie inaczej :) na kazdego jednego 50/1.2 da pro sprzedaje sie sto sztuk 50/1.4 wsrod pasjonatow, a te robia dostateczna reklame na ulicach miast, zeby sprzedac amatorom tysiac kolejnych 50/1.8. te pierwsze robi sie do prospektow i dla influenserow, ale to te drugie musza byc tip-top, zeby zrobic wyniki sprzedazy systemu.

przyklad nie jest dopasowany do Canona EF, zeby nie bylo watpliwosci. nie bedziemy sie przekonywac na tym forum, ze EF 50/1.4 to szklo tip-top :D

jinks
01-10-2020, 09:49
Adam Trzcionka w swoim blogu o teście R6 napisał między innymi, że przez dwa tygodnie zrobił 11.000 zdjęć. Można więc przyjąć, że przez miesiąc zrobi 20.000, czyli dalej licząc 300.000 / 20.000 = 15. Aparat powinien mu wystarczyć na 15 miesięcy takiej pracy.Dostał do testów stąd trochę bardziej intensywne użycie. Ja na ślubach robię ok. 2000-2500 zdjęć + 200-500 plener. Spora ilość wynika głównie z zawodnego AF-u przy jasnych stałkach w dynamicznych i trudnych oświetleniowo warunkach reportażu ślubnego. Dużo zależy też od tego co chcemy osiągnąć. Jeden ciągle szuka różnych motywów choć wie, że spora część nie będzie potem miała sensu a drugi wykonuje tylko typowe ujęcia i z głowy.

Migawki w Canonie wytrzymują zazwyczaj więcej niż podaje producent. Są zresztą relatywnie niedrogie ok. 1000zł. Dodatkowo jeśli ktoś wystrzela komercyjnie 300.000 to raczej bez problemu zarobi na nowe body. Jeszcze żadnego Canona nie udało mi się zajeździć :) tak więc nie żałujcie swoich migawek i fotografujcie jak najwięcej. Byle z sensem.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Camilo
01-10-2020, 10:25
https://nathansnelgrove.com/hello-canon-one-month-with-the-eos-r6/

https://www.dpreview.com/forums/thread/4522528

aptur
01-10-2020, 17:18
Nikon uderzyl wlasnie w ten srodek zakresu. tylko raz na jakis czas walnie jakies takie szklo robiace duzo piany w necie, ale przede wszystkim to jest sprzet dla tego pasjonata - uczciwe, dopracowane funkcjonalnie korpusy i zestaw kluczowych zoomow f/4 i f/2.8, plus wywalone optycznie stalki f/1.8. dla mnie osobiscie obecna Z-ka jest jedynym sensownym i w miare kompletnym (jak dla moich potrzeb) systemem bezlusterkowym. to sa korpusy projektowane przez fotografow a nie inzynierow od konsoli/telewizorow (wiec i wygodne w trzymaniu, i z normalnymi kneflami, i normalnymi menu) i do tego zestaw porzadnych optycznie szkiel. jakbym dzisiaj kupowal sprzet i mial wielkie parcie na telewizor zamiast celownika, to to by sie zaczynalo od Z5, bezdyskusyjnie. chociaz podejrzewam, ze pod koniec 2021 to bedzie juz R6 :)





Mam identyczne przemyślenia. Powoli zamierzam wejść w bezlustro i obecnie wszystko wskazuje na to, że najsensowniejszym krokiem byłaby zmiana systemu i kupno Z6 który jest dla mnie lepszym aparatem od R a R6 ma niestety zaporową cenę. Za te 5 tys. różnicy mogę sobie kupić dwa fajne szkła do Z6 a więcej nic mi nie potrzeba.

candar
01-10-2020, 17:39
Mam identyczne przemyślenia. Powoli zamierzam wejść w bezlustro i obecnie wszystko wskazuje na to, że najsensowniejszym krokiem byłaby zmiana systemu i kupno Z6 który jest dla mnie lepszym aparatem od R a R6 ma niestety zaporową cenę. Za te 5 tys. różnicy mogę sobie kupić dwa fajne szkła do Z6 a więcej nic mi nie potrzeba.

Również tak myślę. Z6 już obecnie spadł w używkach do 6k zł a po wejściu 14.10.2020 modeli Z6 II i Z7 II https://www.optyczne.pl/15528-news-Nikon_zapowiada_premier%C4%99_nowych_aparat%C3%B3w .html ceny spadną jeszcze bardziej i być może używki Z6 spadną do 5k zł.

Obecna cena NOWEGO Z6 to 6.885 zł https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-nikon-z6.html W tej cenie to najlepsza oferta na rynku i do tego "ludzka" cena (pozwolę sobie zacytować jedną osobę). Jakoś od czasów analogów czuję mięte do Nikonów.

A cena szkieł Z nie zabija https://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-bezlusterkowcow,1,133/p-r0/12-Tmlrb24gWg==/Nikon/scr.html można w cenie 7k zł kupić trzy podstawowe szkła ( Z 24-50mm f/4-6.3 + Z 50mm f/1.8 S + Z 35mm f/1.8 S)

No i https://www.fotopolis.pl/opinie/analizy/33684-6-a-nawet-7-powodow-dla-ktorych-warto-przesiasc-sie-na-bezlusterkowce-nikon-z6-i-z7

BTW - Z50 to nieporozumienie pomimo ceny 3.305 zł (nic nie posiada i z niczym nie działa)

sebcio80
01-10-2020, 18:43
Mam identyczne przemyślenia. Powoli zamierzam wejść w bezlustro i obecnie wszystko wskazuje na to, że najsensowniejszym krokiem byłaby zmiana systemu i kupno Z6 który jest dla mnie lepszym aparatem od R a R6 ma niestety zaporową cenę. Za te 5 tys. różnicy mogę sobie kupić dwa fajne szkła do Z6 a więcej nic mi nie potrzeba.

Zwróćcie uwagę że podobnie było w lustrach. Zawsze Nikon a potem Sony miało lepsze i ciekawsze oferty jeśli chodzi o aparaty. Można było kupić Nikony które cenowo były pomiędzy 6D i 5D. Oferowały osiągi 6D jednak z lepszą matrycą i nie wykastrowanym AF.

Polityka Canona się nie zmienia. Chcesz mieć bardzo dobry AF musisz płacić ponad 10 tys złotych.

W Sony czy Nikonie masz to za ~6 - 7 tys.

Siłą Canona był i jest rynek wtórny szkiel. I to niekoniecznie się szybko zmieni jeśli chodzi o FF bo ceny nowych szkiel w każdym systemie mrożą krew w żyłach. Dobrze że jest Sigma.

akustyk
01-10-2020, 19:00
Zwróćcie uwagę że podobnie było w lustrach. Zawsze Nikon a potem Sony miało lepsze i ciekawsze oferty jeśli chodzi o aparaty.
Sony w lustrach?

https://www.youtube.com/watch?v=ZmTxZIaZjJw&feature=youtu.be&t=143 :)



Można było kupić Nikony które cenowo były pomiędzy 6D i 5D. Oferowały osiągi 6D jednak z lepszą matrycą i nie wykastrowanym AF.
Polityka Canona się nie zmienia. Chcesz mieć bardzo dobry AF musisz płacić ponad 10 tys złotych.

a jak jestes landszafciarzem, ktory ma ten AF gleboko w d*... to placisz mniej. bardzo mi to odpowiada :)



Siłą Canona był i jest rynek wtórny szkiel.

pelna zgoda z poprawka na: niewtorny tez :)

sebcio80
01-10-2020, 20:15
pelna zgoda z poprawka na: niewtorny tez :)

Zobaczymy. Nie jestem taki tego pewny. Prawda jest taka że w ostatnich wielu latach nie licząc długich pro tele Canon nic specjalnego nie wyposcil fajnego pod EF. Zwłaszcza jeśli chodzi o stalki. Sigma ratowała i ratuje sytuację.

Szkła RF są świetne a plotki o kolejnych robią wrażenie: 14-21mm 1.4, 70-200mm 2.0, 300mm 2.0.
Tylko mało kogo na nie będzie stać. A póki co Simg nie ma i nie wiadomo kiedy beda. A nie każdy chce ratować się adapterami jak ja.

marfot
01-10-2020, 20:37
Prawda jest taka że w ostatnich wielu latach nie licząc długich pro tele Canon nic specjalnego nie wyposcil fajnego pod EF. Zwłaszcza jeśli chodzi o stalki. Sigma ratowała i ratuje sytuację.

Szkła RF są świetne a plotki o kolejnych robią wrażenie: 14-21mm 1.4, 70-200mm 2.0, 300mm 2.0.
Tylko mało kogo na nie będzie stać. A póki co Sigm nie ma i nie wiadomo kiedy beda. A nie każdy chce ratować się adapterami jak ja.

Buduje się linia tańszych szkieł RF: 35, 50, 85 - Macro, IS. Osobiście nie widzę jakiegoś wielkiego zainteresowania. No powiedzmy trzeba zaczekać aż się ostatecznie rynek zapełni bo np. 50 jakoś nie może wyjść.
Sigma i Tamron potwierdzają wypuszczenie swoich szkieł RF. Pewnie też kombinują czy dublować Canony tańszymi odpowiednikami czy zapełniać luki.
Sigma wypuściła fajny zestaw jasnych stałek pod M i chyba zainteresowanie nikłe.

jinks
03-10-2020, 12:41
Wszystko wskazuje na to, że odejście od dslr i ich bagnetów jest nieuniknione. Mamy jednak pandemię. Nie ma ślubów, eventów, koncertów, wydarzeń sportowych. Fotografia komercyjna leży i kwiczy (poza produktówkami do sklepów internetowych ;)). Kto miałby to teraz kupować? Fabryki pracują na pół gwizdka. Muszą dzielić pracowników na brygady i pracować mocno zmianowo albo w ogóle wstrzymać produkcję. Do tego dochodzi nasycony rynek foto, ogromny rynek wtórny itd. Tymczasem trzeba też wypchnąć to wszystko co już wyprodukowano pod bardzo popularny bagnet EF. Chociaż trochę żeby zminimalizować straty. To wszystko myślę, że się składa na to że tak wolno będą wychodzić szkła pod nowe bagnety RF i Z.

Nozanu
03-10-2020, 20:20
Zobaczymy. Nie jestem taki tego pewny. Prawda jest taka że w ostatnich wielu latach nie licząc długich pro tele Canon nic specjalnego nie wyposcil fajnego pod EF. Zwłaszcza jeśli chodzi o stalki. Sigma ratowała i ratuje sytuację.

I tu się mylisz. Ostatnie szkło EF to 85 1,4 L IS. Zrobione jakąś nową technologią jaką stosuje Canon teraz do RF. Nie widzę żadnej przewagi bezlusterkowców nad tym szkłem podpiętym do 6D. przynajmniej w jakości obrazka. Fakt że nowy AF w bezlustrach robi wrażenie na ludziach ułomnych którzy mają problem z trafieniem.
Nie dziwię się więc że Canon wykorzystuje okazję by nową technologię opchnąć dwa razy, najpierw do bezluster potem do lustrzanek co jest już tradycją tej firmy. Bo o ile EF podepnę wszędzie mając nawet podwójną gwarantowaną przez Canona stabilizację to te RF już bez stabilizacji drogie nie wiem czemu i tylko do R.

gnd
03-10-2020, 21:16
Z ludźmi ułomnymi to popłynąłeś:)

jan pawlak
03-10-2020, 22:03
Z ludźmi ułomnymi to popłynąłeś:)

A kim dla ułomnego są ludzie normalni ?

jp

tomfoot
03-10-2020, 22:11
A kim dla ułomnego są ludzie normalni ?

jp

Bezlusterkowcami.

marfot
03-10-2020, 22:40
Ostatnie szkło EF to 85 1,4 L IS. Zrobione jakąś nową technologią jaką stosuje Canon teraz do RF. Nie widzę żadnej przewagi bezlusterkowców nad tym szkłem podpiętym do 6D. przynajmniej w jakości obrazka.

Cena C85/1.4 L IS jest dość atrakcyjna, szkło fajne i pewnie posłuży także niejednemu posiadaczowi ML Canona. Może nawet IS współpracuje z nowym IBIS. Nie ma co się obrażać na ML skoro jeszcze jest wybór między DSLR i ML.
RFy kosztują sporo ale nie ma wielkiej różnicy między EF nowej generacji a RF: przykład C16-35/2.8L III i RF15-35/2.8L IS. Za 10% ceny dostajemy IS i 1mm na szerokim kącie. Jakość obrazka pewnie nierozróżnialna.

akustyk
03-10-2020, 22:48
przykład C16-35/2.8L III i RF15-35/2.8L IS. Za 10% ceny dostajemy IS i 1mm na szerokim kącie. Jakość obrazka pewnie nierozróżnialna.

z tego co wiem 15-35 jest akurat mocno taki sobie, gdzie dla odmiany najnowsze generacje EF 16-35 (f/4 IS, f/2.8) urywaja kapcie optycznie. takze ten akurat przyklad moze nie byc idealny

marfot
04-10-2020, 00:28
z tego co wiem 15-35 jest akurat mocno taki sobie, gdzie dla odmiany najnowsze generacje EF 16-35 (f/4 IS, f/2.8) urywaja kapcie optycznie. takze ten akurat przyklad moze nie byc idealny

Taka opinia to rezultat hejtu na powitanie kolejnego RF ale tak w konfrontacji 1:1 przepaści nie ma:
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1414&FLI=0&API=0&LensComp=1073&Sample=0&SampleComp=0&CameraComp=1221&FLIComp=0&APIComp=0
I tu także jest porównanie bezpośrednie:
https://www.cameralabs.com/canon-rf-15-35mm-f2-8l-is-usm-review/

Bechamot
04-10-2020, 08:19
I tu się mylisz. Ostatnie szkło EF to 85 1,4 L IS. Zrobione jakąś nową technologią jaką stosuje Canon teraz do RF. Nie widzę żadnej przewagi bezlusterkowców nad tym szkłem podpiętym do 6D. przynajmniej w jakości obrazka. Fakt że nowy AF w bezlustrach robi wrażenie na ludziach ułomnych którzy mają problem z trafieniem.
Nie dziwię się więc że Canon wykorzystuje okazję by nową technologię opchnąć dwa razy, najpierw do bezluster potem do lustrzanek co jest już tradycją tej firmy. Bo o ile EF podepnę wszędzie mając nawet podwójną gwarantowaną przez Canona stabilizację to te RF już bez stabilizacji drogie nie wiem czemu i tylko do R.

dawno nie udalo sie nikomu napisac tak ulomny post jaki wlasnie poczyniles.

85/1.4 to nie jest jakas nowa technologia , a wynik rozowoju szkiel optycznych. kiedy projektowano 85/1,2 L takich materialow nie bylo do dyspozycji. Udalo sie pomniejszyc wymiary dzieki szklom o wyzszym wspolczynniku zalamania , jakiego przed laty nie bylo. To pozwolilo na zmniejszenie konstrukcji optyki, co z pozwolilo na zastososowanie malego silnika usm z 85 /1. 8 (!)
obiektyw musial oczywiscie byc od nowa wyliczony , ale nie Jest to jakas nowa techologia - to jest nowy design optymalizowany pod katem zmniejszenia wymiarow i ciezaru z IS.

Pomiedzy AF w DSLR a w ML istnieje zasadnicza roznica - bez wnikania w szczegoly. W dslr ostrosc jest mierzona na podstawie promieni przechodzacych przez skrajana czesc soczewki , w ML Canona przez cala soczewke. Promienie skrajne Maja nieco inny przebieg niz te blizsze przyosiowym , a wiec mimo ze pomiar AF w dslr zadzialby bezblednie , obraz bedzie nieostry , gdyz jest budownany na matrycy zdjeciowej rowniez przez promienie wewnetrzne inaczej ogniskowane. Stad bledy typu FF/BF. W DSLR dodatkowym zrodlem bledu sa Lustra odchylajace , a takze sama konstrukcja ktora uniemozliwia pomiar dokladnie na matrycy. Odbywa sie on w innej plaszczyznie polozenia sensorow AF , jej polozenie tez jej obarczone jakims bledem.

Canon nie wykorzystuje okazji z obiektywu 85/1,4 IS , tylko ze wzgledu na inna odleglosc bazowa musi liczyc optyke od nowa. Dzisiaj ma do dyspozycji inne materialy niz wowczas gdy powstawaly obiektywy EF.

nie jest Prawda, ze EF podepniesz wszedzie i masz podwojna stabilizacje - to bzdura . Czy miales kiedys aparat w reku ?

EF projektowany do aparatow z bagnetem EF ma na tych aparatach wylacznie pojedyncza stabilizacje.
DSLRY EF nie Maja stabilizowanej matrycy
Skad wiec ta bzdura , ze wszedzie podwojna stabilizacja ?!!.

EF mozna podpiac pod RF i masz wowczas podwojna stabilizacje , ale to nie wynika z doskonalosci EF , a z faktu , ze konstruktorzy bagnetu R na to pozwalaja . W kazdej chwili moga to softwarowo olaczyc, gdyby tylko chcieli.

Oczywiscie mozna podpiac obiektyw RF pod EF i pewnie takie adaptery sie pojawia z tym,ze bedzie dzaialal jak obiektyw przez pierscienie posrednie - czyli macro. To wynika z kostrukcji ML , ktore nie musza miec komory lustra , czyli Maja mniejsza odlegloc bazowa - tzn sa mniejsze.
To tak jakbys zarzucal, ze nie mozna podpiac kola od samochodu domowego do bolidu F1, czyli bolidy F1 sa "ulomne".

o kazdym produkcie moznaby powiedziec ze jest ulomny , dlatego ze sluzy do celu do jakiego zostal przeznaczony a nie do wszystkiego . Tylko nikt rozsadny takiego argumnetu nie uzywa dlatego , ze oczekuje sie, iz sluzy do celu w jakim zostal stworzony.

rzeczywiscie musisz byc wyjatkowym laikiem w tej materii by takie bzdury tutaj wypisywac. Dawno nikt nie napisal podobnych glupot tutaj.

marfot
04-10-2020, 09:33
Fakt że nowy AF w bezlustrach robi wrażenie na ludziach ułomnych którzy mają problem z trafieniem.

Jest w tym sporo prawdy. Eye-AF jest ogromnym osiągnięciem technicznym - sprzętowym i softowym. I rzeczywiście bardziej służy "ludziom ułomnym którzy mają problem z trafieniem".
Widzę siebie w tej grupie. Normalnie focę uliczki i landszafciki, gdzie dobry AF jest niemal zbędny. Ale jak trzeba się wykazać w czasie imprezy rodzinnej bo "mam taki sprzęt" to kiedyś był to duży problem. W sytuacjach, gdzie każdy ślubniak poradziłby sobie bez problemu ja ze swoim 5DII zwyczajnie wymiękałem. Ogólne zamieszanie, ułomne punkty boczne, brak doświadczenia=ułomny fotograf.

A teraz to sama przyjemność. EVF gorszy od OVF ale śledzenie twarzy i oka bezbłędne. Towarzystwo zadowolone z fotek bo ostre :D.

tomfoot
04-10-2020, 09:44
To częsty dramat wielu rodzin. Kupowali 5d w celu fotografowania imienin i innych spotkań rodzinnych, a później wspólnie płakali, bo ich zdjęcia nie były ostre. Dopiero pojawienie się bezlusterkowców sprawiło, że rodziny zaczęły żyć w szczęściu i zgodzie.

akustyk
04-10-2020, 10:02
Taka opinia to rezultat hejtu na powitanie kolejnego RF ale tak w konfrontacji 1:1 przepaści nie ma:
to jest nowiutkie szklo za kosmiczne pieniadze. tu nie ma "nie byc przepasci". jak to ma niesc kaganiec oswiaty, ze "RF to przyszlosc" to takie szklo powinno urywac d* optycznie. tak jak 50/1.2 czy 85/1.2 czy chocby nawet wyprodukowany na polke sklepowa (albo w domu zamoznego onanisty sprzetowego) 28-70/2, ktorym nikt i tak w terenie nie bedzie robil zdjec*. to powinno byc szklo-mis. a wyszlo im cos gorszego niz 16-35 III.

* - tak a propos: mam takie przywiezonie z kraju przekwitlej wisni ulotki reklamujace swietlana przyslosc R. jedna z japonska natura, druga z Islandia. jak to japonskie ulotki, obie sa wypchane po brzegi duzymi zdjeciami i wydrukowane na swietnym papierze. ale najlepsza jest ta ostatnia strona, gdzie do kazdego zdjecia sa technikalia. w ulotce o Islandii: 2/3 zdjec to szkla EF. w tej japonskiej odsetek RF jest juz wyzszy. ale w sumie jest jedno zdjecie zrobione 28-70/2. i dziesiec z RF 24-105 :) oba prospekty sa swietne do reklamy Canona jako sprzetu do robienia dobrych zdjec (japonska jest fenomenalna zdjeciowo, Islandie zrobilbym lepiej). ale wizerunkowo kleska. a zdjecia drukowane z JPEG-ow z profilem Canon Landscape tez nie pomagaja :)

jinks
04-10-2020, 12:33
Jeśli ktoś fotografuje głównie krajobrazy to kupując teraz ml niepotrzebnie przepłaci za funkcjonalności których nie potrzebuje - czyli głównie zaawansowany DPAF, który się już tak rozwija, że zaczyna mieć przewagę nie tylko w portrecie, czy reportażu, ale również w sporcie.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jan pawlak
04-10-2020, 12:51
Jeśli ktoś fotografuje głównie krajobrazy to kupując teraz ml niepotrzebnie przepłaci za funkcjonalności których nie potrzebuje - czyli głównie zaawansowany DPAF, który się już tak rozwija, że zaczyna mieć przewagę nie tylko w portrecie, czy reportażu, ale również w sporcie.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

A czy teraz można kupić w sklepie aparat który nie miałby dla jakiegokolwiek fotografującego jakichś niepotrzebnych akurat jemu funkcji/możliwości ?

Dla mnie np. czy mogę kupić taki aparat który nie ma zupełnie mi niepotrzebnych funkcji filmowania ?

jp

marfot
04-10-2020, 13:03
Jeśli ktoś fotografuje głównie krajobrazy to kupując teraz ml niepotrzebnie przepłaci za funkcjonalności których nie potrzebuje - czyli głównie zaawansowany DPAF, który się już tak rozwija, że zaczyna mieć przewagę nie tylko w portrecie, czy reportażu, ale również w sporcie.

No właśnie tak to nie działa. Każdy prędzej czy później stanie przed problemem zrobienia fotek, które wymagają sprawnego AF. A im mniej takich fotek robi na co dzień tym bardziej potrzebuje wsparcia technologii.
Kupowałem R wyłącznie dla "matrycy z 5DIV". Nie miałem pojęcia jak działa DPAF w praktyce. Jedynym argumentem przeciw był EVF ale różnica w cenie do 5DIV zrobiła swoje.
ML to nie ideologia ale rzeczywisty stan techniki.
Mam wrażenie, że bohater tego wątku czyli R6 ma szansę pogodzić entuzjastów "postępu" z użytkownikami o przyzwyczajeniach z DSLR.

jinks
04-10-2020, 16:44
No właśnie tak to nie działa. Każdy prędzej czy później stanie przed problemem zrobienia fotek, które wymagają sprawnego AF. A im mniej takich fotek robi na co dzień tym bardziej potrzebuje wsparcia technologii.
Prawda. Wiadomo, że nikt nie ogranicza się tylko do jednego tematu. Jednak całkiem sprawnie można ciągle takie sytuacje ogarnąć 6d2, czy 5d4 + EF-y. Ja się skupiam głównie na ludziach i ten DPAF+eyeAF jest dla mnie bardzo ważny. Jestem skłonny za to zapłacić. Rozumiem jednak, że dla niektórych to jest nieistotne i ceny nowych puszek, czy szkieł sprawiają, że ciągle będą bronić dslr. Nie ma co się spinać - dzisiaj oferta jest dla każdego.



Kupowałem R wyłącznie dla "matrycy z 5DIV". Nie miałem pojęcia jak działa DPAF w praktyce. Jedynym argumentem przeciw był EVF ale różnica w cenie do 5DIV zrobiła swoje.
Ja wręcz przeciwnie. Dla mnie głównym powodem był AF. Jest świetny, ale to jeszcze nie to. Serce i fantazja podpowiadają tak, że chętnie bym zmienił na R6, ale rozum mówi, że to niezbyt rozsądne choćby ze względów ekonomicznych :) Zdjęć lepszych też raczej nie zrobię. Tyle, że wygodniej i niektóre momenty po prostu nie uciekną.


ML to nie ideologia ale rzeczywisty stan techniki.
Dokładnie.


Mam wrażenie, że bohater tego wątku czyli R6 ma szansę pogodzić entuzjastów "postępu" z użytkownikami o przyzwyczajeniach z DSLR.
Też tak myślę.

Bechamot
04-10-2020, 17:21
Jest w tym sporo prawdy. Eye-AF jest ogromnym osiągnięciem technicznym - sprzętowym i softowym. I rzeczywiście bardziej służy "ludziom ułomnym którzy mają problem z trafieniem".


Normalnie focę uliczki i landszafciki, gdzie dobry AF jest niemal zbędny..

jest w tym Zero prawdy .

AF we wspolczesnych ML Maja wyzsza sprawnosc - to wynika z innych rozwiazam konstrukcjynych - to jest obiektywne. Nie wynika ani z geniuszu ani z ulomnosci fotografa . To nie ma nic wspolnego z fotografem.


Jeden i drugi rodzaj aparatu mozna obsluzyc prawidlowo lub blednie.

Przy prawidlowej obsludze DSLR srednio uzyskuje sie nizsza rozdzielczosc obrazowania ( w stosunku do najwyzszej mozliwej ) niz przy prawidlowej obsludze ML w tych samych warunkach zdjeciowych.
Ten sam doswiadczony fotograf uzyska wiecej zdjec trafionych na ML niz gdyby poslugiwal sie dslr -em .
Zasada dzialania AF w ML canona jest taka , ze uklad pomiarowy jest obarczony mniejszym szumem niz w dslr , oznacza to mniejsza przypadkowosc trafien.

Powody sa czysto technicznej natury.

akustyk
04-10-2020, 18:01
AF we wspolczesnych ML Maja wyzsza sprawnosc - to wynika z innych rozwiazam konstrukcjynych - to jest obiektywne.

DP w Live View DSLR Canona to jest dokladnie to samo co AF w bezlustrze. co niejako podwaza wszystkie ponizsze wnioski...

to ze uzywanie tego przez ekranik jest nieskonczenie glupsze niz przez telewizorek, to nie bedziemy sie akurat klocic.

jinks
04-10-2020, 18:27
DP w Live View DSLR Canona to jest dokladnie to samo co AF w bezlustrze. co niejako podwaza wszystkie ponizsze wnioski...

to ze uzywanie tego przez ekranik jest nieskonczenie glupsze niz przez telewizorek, to nie bedziemy sie akurat klocic.Hardware-owo tak. W rzeczywistości DPAF w R działa lepiej niż w 6d2. Nie chodzi tylko o wykrywanie twarzy. Pewnie kwestia softu i procesora. W najnowszych R6 i 5 jest jeszcze lepiej. Potrzebowali trochę czasu albo nie chcieli od razu sprzedawać swoich najnowszych rozwiązań. Z tego co pamiętam DPAF pojawił się oraz pierwszy w 70d. Trochę już nad tym pracują.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

akustyk
04-10-2020, 18:40
Hardware-owo tak.

o tym mowie



Nie chodzi tylko o wykrywanie twarzy. Pewnie kwestia softu i procesora. W najnowszych R6 i 5 jest jeszcze lepiej. Potrzebowali trochę czasu albo nie chcieli od razu sprzedawać swoich najnowszych rozwiązań. Z tego co pamiętam DPAF pojawił się oraz pierwszy w 70d. Trochę już nad tym pracują.

i w miedzyczasie tez wypuscili DSLR (1DX) z jeszcze lepsza interacja niz 6D2.

wiec wracamy do punktu wyjscia: DSLR moze w LV zrobic dokladnie to samo co ML. tylko to ergonomicznie porypane jest. co innego gdyby ten DSLR mial hybrydowy celownik, ale na to chyba sie juz rynek skurczyl. bo do "szybkich" DSLR takie cos nie ma sensu, a poza takowymi zostaja Rebele (ktore M-ka pewnie niedlugo pozre, a jesli nie to beda jakims tam tanim technologicznym ogonem fotografii cyfrowej) i potencjalny 6D3, w ktorego premiere watpie...

marfot
04-10-2020, 19:43
o tym mowie


i w miedzyczasie tez wypuscili DSLR (1DX) z jeszcze lepsza interacja niz 6D2.

wiec wracamy do punktu wyjscia: DSLR moze w LV zrobic dokladnie to samo co ML. tylko to ergonomicznie porypane jest. co innego gdyby ten DSLR mial hybrydowy celownik, ale na to chyba sie juz rynek skurczyl. bo do "szybkich" DSLR takie cos nie ma sensu, a poza takowymi zostaja Rebele (ktore M-ka pewnie niedlugo pozre, a jesli nie to beda jakims tam tanim technologicznym ogonem fotografii cyfrowej) i potencjalny 6D3, w ktorego premiere watpie...

Szkła EF na ML działają bardzo sprawnie. To ważny aspekt jeśli trzeba zmieniać korpus. Zakup dzisiaj amatorskiego DSLR to trochę nieracjonalne.
Jedyna rzecz w ML, która wymaga dostosowania operatora to EVF. To nie jest OVF i trzeba to przełknąć.

Kolekcjoner
04-10-2020, 19:58
Zakup dzisiaj amatorskiego DSLR to trochę nieracjonalne.
No właśnie, a wszystkie dane wskazują że nadal mają wzięcie.

marfot
04-10-2020, 20:10
No właśnie, a wszystkie dane wskazują że nadal mają wzięcie.

Canon zafundował całkiem łagodne przejście na ML: kompatybilność z EF, ergonomia R6 i R5 całkiem z DSLR, zachęcająco sprawny AF.
Szkła RF to inna bajka cenowa, można poczytać o nich i tyle.
Myślę, że DSLR sprzedają się wśród nowicjuszy bo funkcjonuje pogląd, że to gwarancja dobrych zdjęć, innych niż ze smartfona.
A co jakiś czas jakiś influencer urządza happening, pakuje do paczek swoje DSLR z D850 na czele i sprzedaje na oczach youtuberów.

Bechamot
04-10-2020, 20:20
DP w Live View DSLR Canona to jest dokladnie to samo co AF w bezlustrze. co niejako podwaza wszystkie ponizsze wnioski...

to ze uzywanie tego przez ekranik jest nieskonczenie glupsze niz przez telewizorek, to nie bedziemy sie akurat klocic.

masz rracje , tak jest , ale ja ustosunkowalem sie do nastepujacej wypowiedzi :



Nie widzę żadnej przewagi bezlusterkowców nad tym szkłem podpiętym do 6D. przynajmniej w jakości obrazka. Fakt że nowy AF w bezlustrach robi wrażenie na ludziach ułomnych którzy mają problem z trafieniem.


jesli przyjac ze Autor mialby na mysli prace w LV , to jest to wypowiedz bledna , dlatego ze rzeczywzsci dokladnosc pracy af w LV jest taka jak AF w ML ( nawet w starych dslr-ach z kontrastowym AF - on byl wolniejszy , ale dokladnosc trafienia o ile zostala zasygnalizowana prawidlowa nastawa byla porownywalna z dzisiejszymi ML)

jesli Autor mial na mysli prace AF w trybie lustrzankowym , czyli w detekcji fazy to jest to tez wypowiedz bledna , dlatego ze mniejsza dokladnosc nie wynikala z jakiejs gorszej umiejetnoci obslugi af a z uwarunkowan technicznych , co lezalo poza zasiegiem fotografa.

to ze AF w dslr w trybie lusterkowym jest mniej dokladny wynika z rozwiazan technicznych , o ile pamietam wprowadzonych po raz pierwszy w stanach w latach 70 -tych ( Honywell ) najpierw w celach wojskowych .

Bledy takiego af nie wynikaja z ulomnosci fotografow - zdazaja sie tez doswiadczonym fotografom.

Nie ma takiej sily , ktora zmusilaby np AF z 50/1,4 do zawsze prawidlowej nastawy i nie ma takiego fotografa , ktory bylby w stanie zawsze dostac ostre zdjecie , niezaleznie od doswiadczenia i tego jak jest qmaty.

Nozanu
04-10-2020, 21:25
Z ludźmi ułomnymi to popłynąłeś:)

Może ;), skoro moje wnuki tym zestawem trafiają (na f1.4) to nawet ułomny też może, no może po za bechamotem bo on wszędzie ma jakieś "niedokładności". I się nie dziwię jeśli używa EF 50 1,4 do porównania z 85 1,4 L is.

Bechamot
05-10-2020, 08:46
Może ;), skoro moje wnuki tym zestawem trafiają (na f1.4) to nawet ułomny też może, no może po za bechamotem bo on wszędzie ma jakieś "niedokładności". I się nie dziwię jeśli używa EF 50 1,4 do porównania z 85 1,4 L is.

zastanawiasz sie w ogole nad tym co piszesz?

jesli sa roznice w jakosci ostrzenia AF pomiedzy det fazy w dslr a Af w ML to nie wynikaja one z ulomnosci fotografa nie potrafiacego prawidlowo obsluzyc AF dslr-a , lecz z obiektywnych przeslanek technicznych. AF w ML jest dokladniejszy niz det fazy w dslr- to wynika z przeslanek konstrukcyjnych.

sebcio80
05-10-2020, 09:46
Może ;), skoro moje wnuki tym zestawem trafiają (na f1.4) to nawet ułomny też może, no może po za bechamotem bo on wszędzie ma jakieś "niedokładności". I się nie dziwię jeśli używa EF 50 1,4 do porównania z 85 1,4 L is.

Za każdym razem kiedy pojawia się jakaś rewolucja lub ewolucja w kwestii sprzętu jest to samo. Znajdą się tacy co będą twierdzić że im to niepotrzebne.

Jak pojawialy się pierwsze aparaty z AF to też ludzie marudzili ze to niepotrzebny bajer. Przecież i tak wszystko trafiają na MF a ten AF jest niedokładny. Itd itd.

Ja z moją Sigma 105mm 1.4 i 5D3 też mógłbym powiedziec że wszystko trafiałem ale to nieprawda. Bo to jest po prostu niemożliwe. O ile przy całych sylwetkach problemu nie było to GO jest taka mała że przy ciasnych portretach trzeba już było się namęczyć żeby trafić na oko. Delikatny ruch modelki lub aparatu i pudło. Jestem pewny że każdy z nas tak miał że widział fajny kadr ale ostrość poszła na nos, brwi itp.

W bezlustrach nie ma tego problemu. Śledzenie oka +servo i zawsze trafiamy. Jeśli ktoś twierdzi że tylko ułomni muszą z tego korzystać to chce być ułomny. Robiąc zdjecia nie muszę skupiać się na ostrości. Mogę skupić się kompozycji, świetle i wszystkim innym.

jinks
05-10-2020, 10:15
W dslr Canona nawet w wysokich modelach najczęściej tylko środkowy punkt jest podwójnie krzyżowy i wspiera szkła f2.8 i jaśniejsze. Sporo fotografowałem 5d2, 6d, 5d3 i 6d2. Przy jasnych obiektywach i przesłonach f1.4-f2.8 boczne punty działają ze średnią skutecznością w dobrych warunkach oświetleniowych. Jak się robi ciemno można w ogóle o nich zapomnieć. Przy metodzie "wyostrz środkowym i przekadruj" zmienia się płaszczyzna ostrości lub w trakcie obiekt się już delikatnie przesunie.

W efekcie trzeba robić więcej zdjęć na wszelki wypadek, powtarzać ostrzenie i zaakceptować małe nietrafienia obiektywu. Zrobiliśmy 10 zdjęć, 5 idealnie trafionych, ale wybieramy to trochę nieostre, bo ma najlepszy moment, kompozycję itd. Ogólnie jakimś dziwnym trafem mamy też więcej centralnych kadrów ;)

Jeśli ktoś już trochę fotografuje różne tematy, w tym stałkami na niskich f to wie, że piszę tu oczywiste oczywistości. Dyskusja zupełnie bez sensu ;)

Przypomnę jeszcze tylko dwie premiery sprzętu innych firm, które sprawiły, że wiele osób pożegnało Canona pomimo tego, że uwielbiali TE kolory i świetne szkła EF a dosyć ważny jest tutaj kontekst, czyli co wtedy oferował canon i jakie były perspektywy na poprawę sytuacji.
Nikon d700 i Sony a7III :) Dlaczego ludzie zmieniali? W mojej ocenie głównie ze względu na AF. Teraz przy ML-ach jest identycznie. Na szczęście tym razem Canon stanął na wysokości zadania.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Bechamot
05-10-2020, 10:29
tak bylo , jeszcze jest i wkrotce nie bedzie.

ok 10 lat temu wielu prognozowalo ze nadchodzi Kres lustrzanek.
dzisiaj juz nadszedl , dla mnie wowczas bylo latwym do przewidzenia , ze ten Kres nastapi jesli C i N wypuszcza Ml .
I tak sie stalo , choc chyba nikt nie przewidywal , ze pierwsze skrzypce Gral bedzie w ML - sony
Jakis czas beda jeszcze dslr w uzyciu , ale w ciagu 10 lat znikna z rynku smiercia naturalna. Wyeksploatuja sie .

oczywiscie jeszcze przez Jakis czas beda u kogos zalegac szafy jak jeszcze dziaja niektorzy Maja lustrzanki dwuobiektywowe , ale rozwoju nie bedzie.

natomias ML sa na poczatku drogi rozwoju. Sadze ze kazdy nowy model producenta bedzie lepszy od konkurencji - i tak na zmiane ( jak na poczatku rozwoju dslr-ow).
slabosci ML jakie jeszcze dzisiaj mozna sie doszukac , beda sukcesywnie eliminowane. Problem baterii zostal praktycznie rozwiazany , smuzenie i w ogole praca wziernika jeszcze wymaga optymalizacji ale to sie dzieje na biezaco.
Cena - to jest Problem . Niewatpllivie corona zmienila rynek - spadla konsumpcja ( nie tylko aparatow , przemysl samochodowy , lotniczy sa bardziej dotkniete ) , spadl popyt , spadla podaz , czyli wzrosly ceny , gdyz cena jest zawsze funkcja ilosci.

Nie pomaga tez polityka tworcow Software , ze swoja idiotyczna polityka abonamentu.
Gdyby np LR wypuscil rownolegle wersje pudelkowa sadze, ze natychmiast znalozloby sie wielu chetnych .
Aparat jest tak dobry jak dobre jest Software pozwalajace na wywolanie obrazu.

Nowy aparat - to oznacza dodatkowo nowy komputer , nowe Software i to nie jeden program , Konieczny naklad czasu na opanowanie calosci.

jinks
05-10-2020, 10:40
Na abonamencie akurat Adobe wygrało finansowo. Z tego co pokazują zyski wystrzeliły w kosmos. Nie wiem, czy to nadal aktualne, ale wariant dla fotografów LR+PS+mobile i i inne dodatki to w USA koszt 10baksów miesięcznie. To dla nich śmieszne pieniądze. Nikt tego nie przeżywa.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Bechamot
05-10-2020, 11:26
adobe tak - wygralo ale tzn. ze jest to kosztem kupujacych.
mnie akurat ten model nie odpowiada , ale to bylo dyskutowane lata temu wiec nie ma sensu wracac do tematu.

mam w zasadzie na mysli , ze aktualnie Problem ograniczajacym nie sa mozliwosci sprzetu a jego cena i cena tego co dookola sprzetu koniecznym jest , aby go mozliwie pelniej wykorzystac.

Nozanu
05-10-2020, 20:03
zastanawiasz sie w ogole nad tym co piszesz?

jeśli ...

Oczywiście że NIE. Piszę jak jest w praktyce i tyle, to pierwsza taka elka z jaką miałem doczynienie.
Mam w głębokim niepoważaniu Twoje wywody bo precyzja nie ma tu żadnego "rozrzutu" czy przypadkowości, nie jestem w stanie określić dokładności AF bo to poniżej 1mm i nie wiem o jakich ułamkach mm trzeba by tu mówić. Wolę robić z większej odległości aby cała twarz zmieściła się w głębi ostrości i nie mieć dylematów czy lepiej trafić w źrenicę czy rzęsy. Nie mam w ogóle statywu lubię plener o złotej godzinie, 100 iso i nie opieram modeli o betonowy filar jak to robią Sigmowcy.

Najlepiej idzie wam dyskusja o tym czego nie macie i jakie to fajne, ja też nie mam R6 ani R5 alee.... Mam porównanie, otóż na YT znana fotografka-portrecistka Irena Rudnik publikuje reportaże ze swoich sesji zdjęciowych, wcześniej używała 5DIII+ 1.2L a obecnie R5, R6 + RF1,2. Porównuję na tv 4k ze swoimi portretami plenerowymi z 85 1.4 L is +6D i nie mam żadnych kompleksów. Śmieszyło trochę mnie jak męczy się kobiecina z tą eLką 1,2 robiąc wiele powtórzeń każdej pozy dla profesjonalnych modelek, bo już miałem 1,4 z is i ja nie używałem Ps ani nie miałem takich problemów z trafieniem i to dla wybitnie nieprofesjonalnych modeli. To się zmieniło po jej przejściu na eRki i teraz ma porównywalne jakościowo zdjęcia z tymi moimi. No może ma bardziej nasycone kolory a raczej przesycone w każdym miejscu w kadrze powyciągane z cieni takie niemal HDRy. Wiadomo, w końcu też dostała is, celny AF, i nowe soczewki ale przyzwyczajenia do podciągania pozostały.
Polecam obejrzeć jeśli ktoś jej jeszcze nie zna. Ciekawi mnie czemu nie promowała 1,4L tylko nagle obie Rki i RF.

robertskc7
05-10-2020, 21:06
Oczywiście że NIE. Piszę jak jest w praktyce i tyle, to pierwsza taka elka z jaką miałem doczynienie.
Mam w głębokim niepoważaniu Twoje wywody bo precyzja nie ma tu żadnego "rozrzutu" czy przypadkowości, nie jestem w stanie określić dokładności AF bo to poniżej 1mm i nie wiem o jakich ułamkach mm trzeba by tu mówić. Wolę robić z większej odległości aby cała twarz zmieściła się w głębi ostrości i nie mieć dylematów czy lepiej trafić w źrenicę czy rzęsy. Nie mam w ogóle statywu lubię plener o złotej godzinie, 100 iso i nie opieram modeli o betonowy filar jak to robią Sigmowcy.

Najlepiej idzie wam dyskusja o tym czego nie macie i jakie to fajne, ja też nie mam R6 ani R5 alee.... Mam porównanie, otóż na YT znana fotografka-portrecistka Irena Rudnik publikuje reportaże ze swoich sesji zdjęciowych, wcześniej używała 5DIII+ 1.2L a obecnie R5, R6 + RF1,2. Porównuję na tv 4k ze swoimi portretami plenerowymi z 85 1.4 L is +6D i nie mam żadnych kompleksów. Śmieszyło trochę mnie jak męczy się kobiecina z tą eLką 1,2 robiąc wiele powtórzeń każdej pozy dla profesjonalnych modelek, bo już miałem 1,4 z is i ja nie używałem Ps ani nie miałem takich problemów z trafieniem i to dla wybitnie nieprofesjonalnych modeli. To się zmieniło po jej przejściu na eRki i teraz ma porównywalne jakościowo zdjęcia z tymi moimi. No może ma bardziej nasycone kolory a raczej przesycone w każdym miejscu w kadrze powyciągane z cieni takie niemal HDRy. Wiadomo, w końcu też dostała is, celny AF, i nowe soczewki ale przyzwyczajenia do podciągania pozostały.
Polecam obejrzeć jeśli ktoś jej jeszcze nie zna. Ciekawi mnie czemu nie promowała 1,4L tylko nagle obie Rki i RF.

Bo jej za to płacą,dają mega rabaty na sprzęt i takie tam formy współczesnego sponsoringu, za dobre słowo.
Canon ma "cichych" ambasadorów na całym świecie. Bardzo się uaktywnili przy premierach r6 i r5. Wielu tez porzuciło sony... nagle :)

Jacek_Z
06-10-2020, 00:40
DSLR moze w LV zrobic dokladnie to samo co ML. tylko to ergonomicznie porypane jest. co innego gdyby ten DSLR mial hybrydowy celownik, ale na to chyba sie juz rynek skurczyl. ..
Marzę o takim rozwiązaniu. Ale sądzę, że producenci teraz zapomną o lustrzankach i będą się ścigali na coraz lepsze ML. Aż sie rynek nasyci. I wtedy pomyslą o niszy, o starych dobrych lustrzankach Tylko to juz bedzie dla lustrzanek za późno.
To teraz powinni zrobić taką lustrzankową alternatywę. Canon i Nikon.
Jest u ludzi tyle szklarni EF, że ten sprzęt by schodził. Ja bym chętniej go kupił niż ML. Wizjera elektronicznego bym używał tylko gdybym robił ludzi w ruchu na płytkich GO. W pozostałych sytuacjach - lustro.

jinks
06-10-2020, 01:07
To już zajeżdża perwersją...

Żartuję oczywiście ;)

Trochę za szybko te lustra ubijają. Wiele osób jeszcze przez lata będzie wolało celownik optyczny. Osobiście widzę jeszcze miejsce na ostatnią 5-tkę, z obrotowym ekranem, świetnym AF-em i dobrym DPAF w LV ;P Odnoszę jednak wrażenie, że już nie doczekamy. Nawet RP już to w pewnym sensie potwierdził. Celowo dali tak niską cenę, że ludzie woleli od 6d2. Teraz mamy kupować ML-e :)

candar
06-10-2020, 08:17
Marzę o takim rozwiązaniu. Ale sądzę, że producenci teraz zapomną o lustrzankach i będą się ścigali na coraz lepsze ML. Aż sie rynek nasyci. I wtedy pomyslą o niszy, o starych dobrych lustrzankach Tylko to juz bedzie dla lustrzanek za późno.
To teraz powinni zrobić taką lustrzankową alternatywę. Canon i Nikon.
Jest u ludzi tyle szklarni EF, że ten sprzęt by schodził. Ja bym chętniej go kupił niż ML. Wizjera elektronicznego bym używał tylko gdybym robił ludzi w ruchu na płytkich GO. W pozostałych sytuacjach - lustro.

Jest taki patent na RF, pytanie czy go wprowadzą w życie

https://www.dpreview.com/news/1155069571/canon-files-patent-for-design-of-hybrid-viewfinder-aimed-at-dslr-cameras


5128






oraz

http://thenewcamera.com/tag/canon-patents/page/2/

5127

jan pawlak
06-10-2020, 08:55
To już zajeżdża perwersją...

Żartuję oczywiście ;)

Trochę za szybko te lustra ubijają. Wiele osób jeszcze przez lata będzie wolało celownik optyczny. Osobiście widzę jeszcze miejsce na ostatnią 5-tkę, z obrotowym ekranem, świetnym AF-em i dobrym DPAF w LV ;P Odnoszę jednak wrażenie, że już nie doczekamy. Nawet RP już to w pewnym sensie potwierdził. Celowo dali tak niską cenę, że ludzie woleli od 6d2. Teraz mamy kupować ML-e :)

Nikt lustrzanek nie ubija, to po prostu normalny proces przechodzenia/rozwoju technologii

Lustrzanki to szczytowy i końcowy etap rozwoju technologii analogowej.
W technologii cyfrowej to etap przejściowy, "zaszłość" analogowa na drodze do całkowitego elektronicznego/cyfrowego aparatu foto.
W tym etapie przejściowym jest jeszcze migawka mechaniczna, już pewno nie długo

A ponadto producenci muszą projektować/mieć "widoczne", spektakularne nowości by sprzedawać je ciągle dużej liczbie kupujących.
Bez ciągłej dużej sprzedaży takie firmy jak C nie istnieją, i to też proces normalny

jp

Bechamot
06-10-2020, 12:28
Mam porównanie, otóż na YT znana fotografka-portrecistka Irena Rudnik publikuje reportaże ze swoich sesji zdjęciowych, .

.. i wszystko jasne.

na YT ogladasz zdjecia o ograniczonej rozdzielczosci transponowane do jakiegos formatu filmowego YT , slowem o okrojonej jakosci i na tej podstawie nie da sie wyrobic jakiejkolwiek opini na temat jakosci pracy AF czy czegokolwiek odnosnie sprzetu.
Te filmiki na YT to jest Karma dla tzw lemingow.

--- Kolejny post ---


To już zajeżdża perwersją...

Żartuję oczywiście ;)

Trochę za szybko te lustra ubijają. Wiele osób jeszcze przez lata będzie wolało celownik optyczny. Osobiście widzę jeszcze miejsce na ostatnią 5-tkę, z obrotowym ekranem, świetnym AF-em i dobrym DPAF w LV ;P Odnoszę jednak wrażenie, że już nie doczekamy. Nawet RP już to w pewnym sensie potwierdził. Celowo dali tak niską cenę, że ludzie woleli od 6d2. Teraz mamy kupować ML-e :)

ile kosztowalby dzisiaj Taki aparat , skoro poprzedni mk4 to bylo 4 k eu ?
ML jednak obniza cene aparatu.

technicznie Problem af w dslr jest dzisiaj rozwiazywalny mimo Lustra.
mozna przeciez przez polprzepuszczalne lustro jak aktualnie jest stosowane puscic wiazke bezposrednio na matryce bez lusterek odchylajacych i dokonac detekcji fazy sensorami matrycy. Przy tej samej liczbie punktow pomiarowych AF jak aktualnie w dslr poprawie uleglaby praca AF , ale inne wady pozostalyby - jak wymiary , halas .

Wlasciwie jedyne zatrzezenia jakie sie slyszy w stosunku do ML to czasami zyczenie poprawienia pracy wziernika, ale to sie wlasnie dzieje , jest juz dobrze. Sytuacje, ze wziernik jest niewystarczajacy lub uciazliwy sa rzadkie.


W sumie nie mam watpliwosci , ze ML to jednak postep w stosunku do DSLR , tak jak kiedys Lustro bylo postepem w stosunku do TLR lub celownikow lunetkowych. ML upraszcza w sumie konstrukcje aparatu. Kiedy pojawia sie jeszcze migawki globalne o b. krotkim czasie odczytu , w zasadzie aparat mechaniczny zostanie zastapiony calkowicie aparatem elektronicznym , tak jak kiedys magnetofon kasetowy i Walkman zostaly zastapione malymi cyfrowymi nagrywarkami lub odtwarzaczami mp3 .

nie tesknie do czasow magnetofonow kasetowych i nie bede tesknil do dslr.

Cale szczescie, ze sony odmienil trend budowy poteznych cegiel fotograficzny - te wielkie flagowe C i N stawaly sie nieznosne w uzytkowaniu.

Cichy
06-10-2020, 15:20
Bardziej niż szum (w low light) który jest można powiedzieć identyczny we wszystkich porównywalnych aparatach interesuje mnie DR Exposure Latitude i tutaj jednak wciąż A7III (i Z6) górą. Co nie zmienia faktu, że podoba mi się w Canonie wizjer i LCD, ale nie zapłacę za niego 13 k na pewno (przypomnę aparat ma 20 megową matrycę).

aptur
06-10-2020, 15:35
Bardziej niż szum (w low light) który jest można powiedzieć identyczny we wszystkich porównywalnych aparatach interesuje mnie DR Exposure Latitude i tutaj jednak wciąż A7III (i Z6) górą. Co nie zmienia faktu, że podoba mi się w Canonie wizjer i LCD, ale nie zapłacę za niego 13 k na pewno (przypomnę aparat ma 20 megową matrycę).

Dla mnie akurat 20mpx to zaleta ale z całą resztą się zgadzam. 13k za ten aparat to jest przegięcie. IMO najlepszy wybór biorąc pod uwagę cenę/jakość to jest obecnie Nikon Z6/Z5.

sebcio80
06-10-2020, 16:22
Dla mnie akurat 20mpx to zaleta ale z całą resztą się zgadzam. 13k za ten aparat to jest przegięcie. IMO najlepszy wybór biorąc pod uwagę cenę/jakość to jest obecnie Nikon Z6/Z5.

Jeśli ktoś nie potrzebuje szybkości, wydajności, to rzeczywiście 13k to dużo. Jednak jako całość ten aparat jest siebie wart. I to bardzo. To prawie 1D bez gripa. Dużo lepszy niż 5D4, który był droższy przy premierze.

marfot
06-10-2020, 16:32
13k za ten aparat to jest przegięcie.

R6 kosztuje 12390 PLN. Tuż po premierze. Niedługo Black friday, Cyber monday i co tam jeszcze ;).

aptur
06-10-2020, 17:13
R6 kosztuje 12390 PLN. Tuż po premierze. Niedługo Black friday, Cyber monday i co tam jeszcze ;).

Black friday w polskim wydaniu oznacza wyższą cenę aparatu i wymyślenie jakiegoś cashbacku/rabatu i ostatecznie cena pozostanie bez zmian (jak dobrze).

Cichy
06-10-2020, 17:26
Dla mnie akurat 20mpx to zaleta ale z całą resztą się zgadzam. 13k za ten aparat to jest przegięcie. IMO najlepszy wybór biorąc pod uwagę cenę/jakość to jest obecnie Nikon Z6/Z5.

Ja nie pisałem o 20 Mpx jako wadzie, tylko o pułapie cenowym dla aparatu z taką matrycą. Mnie też tyle wystarcza w zupełności.

marfot
06-10-2020, 17:59
Black friday w polskim wydaniu oznacza wyższą cenę aparatu i wymyślenie jakiegoś cashbacku/rabatu i ostatecznie cena pozostanie bez zmian (jak dobrze).

Wyższa już być nie może bo to zalecana producenta :lol:.
W przypadku R obniżka była rzędu 2k PLN. Sporo osób wtedy skorzystało. Myślę, że w przypadku R6 też tyle będzie.

aptur
06-10-2020, 18:48
Wyższa już być nie może bo to zalecana producenta :lol:.
W przypadku R obniżka była rzędu 2k PLN. Sporo osób wtedy skorzystało. Myślę, że w przypadku R6 też tyle będzie.

Piszesz o jakimś polskim sklepie?

marfot
06-10-2020, 19:10
Piszesz o jakimś polskim sklepie?

Konkretnie o cyfrowe. Ale inne sklepy też się sprężyły i był wyraźny dołek przed Świętami.

jinks
06-10-2020, 19:12
Nie w tym roku. W normalnej cenie niewiele sprzedali, bo chyba sami niewiele wyprodukowali. Albo celowo jakaś taka dziwna pandemiczna promocja/dystrybucja.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

marfot
06-10-2020, 19:21
Nie w tym roku. W normalnej cenie niewiele sprzedali, bo chyba sami niewiele wyprodukowali. Albo celowo jakaś taka dziwna pandemiczna promocja/dystrybucja.


Podaż faktycznie marna. Ale do 27.11 jest trochę czasu ;)

aptur
06-10-2020, 19:25
Podaż faktycznie marna. Ale do 27.11 jest trochę czasu ;)

No jak dobrze to do tego dnia dojadą może do cyfrowe R6 bo na razie to się tego kupić u nich nie da ale na rabaty to ja bym nie liczył. Chyba że na R (bez 6).

Jacek
07-10-2020, 10:24
Dostalem od nich mail, że mają R6 ale z obiektywem, którego nie chce.

aptur
07-10-2020, 13:43
Dostalem od nich mail, że mają R6 ale z obiektywem, którego nie chce.

W kicie mają od jakiegoś czasu.

Bechamot
07-10-2020, 15:00
Bardziej niż szum (w low light) który jest można powiedzieć identyczny we wszystkich porównywalnych aparatach interesuje mnie DR Exposure Latitude i tutaj jednak wciąż A7III (i Z6) górą. Co nie zmienia faktu, że podoba mi się w Canonie wizjer i LCD, ale nie zapłacę za niego 13 k na pewno (przypomnę aparat ma 20 megową matrycę).

warunkiem rozszerzenia zakresu tonalnego jest obnizenie szumu.

aparaty o szerszym zakresie tonalnym daja porownywalny poziom szumu ale dla nizszych cieni, tzn mamy wrazenie porownywalnego szumu ale wystepuje on na wiekszych niedoswietleniach. Aby poziom szumu byl porownywalny przy wiekszym niedoswietleniu ( poziom decyduje o tym co widzimy ) , to szum bezwzgledny musi byc nizszy. Tzn nie byloby rozszerzenia zakresu tonalnego bez obnizenia szumu.

Inaczej mowiac : niski szum = szeroki zakres tonalny.

Gdyby szum nie istnial , zakres tonalny dazylby do nieskonczonosci.

Na tablicach dprieview nazywanych "raw DR Exposure Latitude" wydaje sie, ze R6 ma jednak minimalnie szerszy zakres tonalny od S , ale to nie sa jakies dokladne pomiary , jedynie wrazenie. Wydaje sie , ze Nikon potrafil lepiej oprogramowac matryce niz sony , zdjecia z Z6 robia jednak nieco lepsze wrazenie od A7III , ale to sa roznice niewielkie , bez wiekszego znaczenia praktycznego - w sumie to aktualnie Kres osiagalnych mozliwosci w zakresie DR.

aptur
07-10-2020, 16:54
Na tablicach dprieview nazywanych "raw DR Exposure Latitude" wydaje sie, ze R6 ma jednak minimalnie szerszy zakres tonalny od S , ale to nie sa jakies dokladne pomiary , jedynie wrazenie. Wydaje sie , ze Nikon potrafil lepiej oprogramowac matryce niz sony , zdjecia z Z6 robia jednak nieco lepsze wrazenie od A7III , ale to sa roznice niewielkie , bez wiekszego znaczenia praktycznego - w sumie to aktualnie Kres osiagalnych mozliwosci w zakresie DR.

Właśnie patrzę na te tablice i wychodzi mi na to że R6 w DR wciąż wygląda gorzej niż Z6 czy A7III. Różnice może nie są wielkie ale dla mnie widoczne. Przy czym taki Z6 kosztuje połowę tego co R6.
Dodam, że oczywiście pod innymi względami R6 jest lepszym aparatem. Czy warto dopłacać za te inne względy to każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

Bechamot
07-10-2020, 18:04
taka ocena na oko jest zawodna.
moim zdaniem Z6 i R6 sa pod wzgledem jakosci obrazowania porownywalne, a7III jakby nieco slabszy , ale to nie sa duze roznice.
Ktos inny byc moze zobaczy cos innego.

Zreszta to ca DP nazywa "RAW " nie jest rawem - to musi byc obraz rgb , i pewnie jpg , tyle tylko, ze zrobiony z rawu w zewnetrznej wolarce. Jpg to pewnie wprost z aparatu , nie chce mi sie sprawdzac. Rawu - zobaczyc w ten sposob nie mozna.

faktem jest, ze r6 jest najdrozszy i obawiam sie , ze Canon niewiele spusci z ceny , tym bardziej , ze dostawy sa w stosunku do potrzeb niske. Opoznienie kilku lat w rozwoju spowodowalo, ze powstal niedosyt, gdyz ludzie wstrzymywali sie z zakupem drogich ( mocno nienowoczesnych ) modeli . Ten niedosyt bedzie teraz wypelniany - Canon wiedzac o olbrzymim zapotrzebowaniu posiadaczy optyki Ef i w przyszlosci RF na nowy aparat , bedzie chcial to wykorzystac. Ogolnie obserwuje , iz w ostatnich latach rynek dostawcow stal sie mniej przyjazny dla bardziej zaangazowanych uzytkownikow sprzetu foto.

Jacek
07-10-2020, 19:45
Może to głupie pytanie, ale bardzo często przy sprzedaży aparatu, sprawdza się ilość wykonanych zdjęć – ilość wyzwoleń migawki.
W R6 jest także elektroniczna migawka, czy ilość zdjęć zrobiona w tej opcji też jest liczona do całości, czy elektroniczna się nie liczy???

Niedawno sprzedawałem 7D i pierwsze, najważniejsze pytanie brzmiało - ile zdjęć zrobiono tym body!!!

candar
07-10-2020, 20:08
taka ocena na oko jest zawodna.
moim zdaniem Z6 i R6 sa pod wzgledem jakosci obrazowania porownywalne, a7III jakby nieco slabszy , ale to nie sa duze roznice.
Ktos inny byc moze zobaczy cos innego.

Ciekawa opinia, bo w Nikonie Z6 jest ta sama matryca , co w Sony A7 III :mrgreen:

https://www.sonyalpharumors.com/nikon-z6-sensor-gets-dxomarked-and-shows-basically-similar-sony-a7iii-performance/

5140



faktem jest, ze r6 jest najdrozszy i obawiam sie , ze Canon niewiele spusci z ceny , tym bardziej , ze dostawy sa w stosunku do potrzeb niske. Opoznienie kilku lat w rozwoju spowodowalo, ze powstal niedosyt, gdyz ludzie wstrzymywali sie z zakupem drogich ( mocno nienowoczesnych ) modeli . Ten niedosyt bedzie teraz wypelniany - Canon wiedzac o olbrzymim zapotrzebowaniu posiadaczy optyki Ef i w przyszlosci RF na nowy aparat , bedzie chcial to wykorzystac. Ogolnie obserwuje , iz w ostatnich latach rynek dostawcow stal sie mniej przyjazny dla bardziej zaangazowanych uzytkownikow sprzetu foto.

R6 i R5 to bardzo dobre aparaty, tak więc nie liczyłbym w ogóle na żadną obniżkę ceny przez najbliższe kilka lat.

Swoją drogą bardzo dobrze, bo Nikony serii Z będą cieszyć się większym powodzeniem oferując to samo za połowę ceny Canonów (nowy Z6 kosztuje dokładnie 6k zł).