PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R6



Strony : 1 2 3 [4] 5 6

zdebik
23-09-2021, 09:46
Dzięki. Dla takich wpisów warto śledzić fora :) R6 byłaby dla mnie idealnym przejściem z lustrzanki,ale póki co jest to kosztowny sprzęt. W zwykłej Rce brak również stabilizacji,która staje się standardem i ten pasek na który wielu narzeka.. promocje cenowe podejrzewam nie szybko.Canon chyba wychodzi na lidera w ML,ale też jest drogo.. Nikoniarze nie mają różowo,bo szkła drogie,przejściówki słabsze i ciągle ten AF,kóremu brakuje chyba tak do Canona jak i Sony,który podażą szkieł robi teraz za lidera.Nikon nie jest taki zły, ma najlepszy obrazek i najniższe ISO.

g69
23-09-2021, 11:00
a co z tym AF? Widze,że dawali jakieś aktualizacje, które poprawiały pracę,ale chyba i tak brakowało im nawet do starego Sony a7iii... teraz już z5 czy z6 więcej aktualizacji nie dostaną,będą wspierane tylko drugie generacje chyba..

gnd
23-09-2021, 13:27
audioart z tym 99 % że będzie działać ef
Na przejściówce to i tak i nie, bo moje 85 1.8 i 50 1.4 miały front focus na R a na lustrzankach bez problemu.

s!wy
23-09-2021, 13:31
audioart z tym 99 % że będzie działać ef
Na przejściówce to i tak i nie, bo moje 85 1.8 i 50 1.4 miały front focus na R a na lustrzankach bez problemu.przecież tam matryca ostrzy, wydaje mi się że nie ma prawa występować zjawisko front i back focus. czy o czymś nie wiem?

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

jinks
23-09-2021, 13:49
audioart z tym 99 % że będzie działać ef
Na przejściówce to i tak i nie, bo moje 85 1.8 i 50 1.4 miały front focus na R a na lustrzankach bez problemu.Miałem to samo ze 135L. Na grupie fb "canoniarze" też ktoś kiedyś o tym pisał. Pomogła kalibracja obiektywu. Wiem co tu zaraz napiszecie, ale faktycznie w oczywistych dla af-u scenach bardzo często występował FF. Nie wyglądało to na pomyłkę, się na regułę a ostrzeniu. Na moim obecnym R6 nie ma tego problemu.

zdebik
23-09-2021, 13:51
Miałem to samo ze 135L. Na grupie fb "canoniarze" też ktoś kiedyś o tym pisał. Pomogła kalibracja obiektywu. Wiem co tu zaraz napiszecie, ale faktycznie w oczywistych dla af-u scenach bardzo często występował FF. Nie wyglądało to na pomyłkę, się na regułę a ostrzeniu. Na moim obecnym R6 nie ma tego problemu.U mnie występuje lekki FF ze 135'ka na R5. Zwalałem wine na biegające dzieciaki i nie drążyłem tematu, ale chyba coś jest na rzeczy.

solti
23-09-2021, 13:54
[...]moje 85 1.8 i 50 1.4 miały front focus na R a na lustrzankach bez problemu.
Ale to jest niemożliwe, co mówisz. Na tego typu AF zjawisko FF i BF nie ma prawa występować, AF działa praktycznie zawsze idealnie. Nawet w szkłach, które na lustrzankach były bardzo, ale to bardzo chimeryczne.
W przeciwieństwie do lustrzanek, matryca rejestruje dokładnie to, co widzisz w wizjerze/ na wyświetlaczu. Nie ma możliwości pomyłki, jeśli widziany obraz jest ostry. Używałem R z wieloma szkłami i żadne nie miało problemów FF/BF, nawet o mm;) Zawsze idealnie w punkt. To jest to, co uwielbiam w tym sprzęcie!

--- Kolejny post ---

jinks, zdebik - jestem zaszokowany!:shock:

marfot
23-09-2021, 14:03
Ale to jest niemożliwe, co mówisz. Na tego typu AF zjawisko FF i BF nie ma prawa występować, AF działa praktycznie zawsze idealnie.

Zasada działania DPAF jest oparta na pomiarze fazowym jak w DSLR tyle, że z czujnikiem w płaszczyźnie matrycy.
Jest istotna różnica w algorytmie, co widać obserwując zachowanie szkła: w razie nietrafienia "od razu", odbywa się doostrzanie co nie dzieje się w DSLR, gdzie AF pracuje w otwartej pętli. To doostrzanie kończy się, gdy korpus podejmie decyzję że jest OK. Odbywa się to z pewną tolerancją i tu jest przestrzeń do błędu - ocena nie następuje wg kryterium detekcji kontrastu. Jak obiektyw stawia jakiś opór to może się to przekładać na precyzję AF.

gnd
23-09-2021, 14:04
Z bliska nie nie miałem problemu ale z kilku metrów już tak. 100L macro 200L 2.8 i sigmy art bez problemu. Myślałem że to przez to że są mydlane na pełnej dziurze, ale skoro 135 też to już nie wiem.

Wymieniłem na RF 50 1.8 i 85 2.0 i jest w punkt.

audioart
23-09-2021, 14:14
Dzięki. Dla takich wpisów warto śledzić fora :) R6 byłaby dla mnie idealnym przejściem z lustrzanki,ale póki co jest to kosztowny sprzęt. W zwykłej Rce brak również stabilizacji,która staje się standardem i ten pasek na który wielu narzeka.. promocje cenowe podejrzewam nie szybko.Canon chyba wychodzi na lidera w ML,ale też jest drogo.. Nikoniarze nie mają różowo,bo szkła drogie,przejściówki słabsze i ciągle ten AF,kóremu brakuje chyba tak do Canona jak i Sony,który podażą szkieł robi teraz za lidera.

"promocje cenowe podejrzewam nie szybko". Patrząc na kurs dolara w ostatnich dniach, zacząłbym się zastanawiać czy cena w złotówkach za moment nie podskoczy do góry.

Z tym liderowaniem Canona to też nie byłbym taki huraoptymistyczny. Niedługo premiera Sony A7 IV, a między tymi dwoma systemami przepaść w postaci dostępności tanich obiektywów z AF firm Sigma, Tamron czy Samyang. I nie wygląda na to, żeby Canon szybko zmienił podejście i "otworzył" się na innych producentów optyki. Prezes Sigma może sobie nas zapewniać, że za moment będą obiektywy Sigma z mocowaniem RF, ale tak naprawdę to czy tak się stanie będzie decyzją Canona.
Rzeczywiście Nikoniarze mają obecnie nieciekawą sytuację. Na ich miejscu nie zastanawiałbym się za długo nad przejściem na inny system.

audioart
23-09-2021, 14:50
audioart z tym 99 % że będzie działać ef
Na przejściówce to i tak i nie, bo moje 85 1.8 i 50 1.4 miały front focus na R a na lustrzankach bez problemu.

Potwierdzam... praca 85mm f/1.8 na EOS R to jakaś pomyłka. Wbrew logice, również łapałem jakieś front- czy backfocusy (moim zdaniem wywoływane sporymi wahaniami na poziomie pracy AF). Ale to nie dziwne - premiera 85mm f/1.8 Canona miała miejsce prawie 30 lat temu.
W każdym razie nie zastanawiałem się długo i wymieniłem na Samyanga AF RF 85mm F1.4. Od tego czasu nie mam problemu.

--- Kolejny post ---


Ale to jest niemożliwe, co mówisz. Na tego typu AF zjawisko FF i BF nie ma prawa występować, AF działa praktycznie zawsze idealnie. Nawet w szkłach, które na lustrzankach były bardzo, ale to bardzo chimeryczne.
W przeciwieństwie do lustrzanek, matryca rejestruje dokładnie to, co widzisz w wizjerze/ na wyświetlaczu. Nie ma możliwości pomyłki, jeśli widziany obraz jest ostry. Używałem R z wieloma szkłami i żadne nie miało problemów FF/BF, nawet o mm;) Zawsze idealnie w punkt. To jest to, co uwielbiam w tym sprzęcie!

--- Kolejny post ---

jinks, zdebik - jestem zaszokowany!:shock:

Niestety jest możliwe. Patrz post powyżej.

--- Kolejny post ---


Zasada działania DPAF jest oparta na pomiarze fazowym jak w DSLR tyle, że z czujnikiem w płaszczyźnie matrycy.
Jest istotna różnica w algorytmie, co widać obserwując zachowanie szkła: w razie nietrafienia "od razu", odbywa się doostrzanie co nie dzieje się w DSLR, gdzie AF pracuje w otwartej pętli. To doostrzanie kończy się, gdy korpus podejmie decyzję że jest OK. Odbywa się to z pewną tolerancją i tu jest przestrzeń do błędu - ocena nie następuje wg kryterium detekcji kontrastu. Jak obiektyw stawia jakiś opór to może się to przekładać na precyzję AF.

"ocena nie następuje wg kryterium detekcji kontrastu". Jesteś pewien w 100%, że aparaty R nie wspomagają się detekcją kontrastu? Dasz sobie rękę uciąć? ;)

Eberloth
23-09-2021, 14:50
Potwierdzam... praca 85mm f/1.8 na EOS R to jakaś pomyłka

A może to nie wina R tylko jakiś konkretnych egzemplarzy szkieł parę razy rzuconych na glebę? :mrgreen:

zdebik
23-09-2021, 15:00
A może to nie wina R tylko jakiś konkretnych egzemplarzy szkieł parę razy rzuconych na glebę? :mrgreen:U mnie wszystkie szkła są nowe, szanowane. Gdy leżą są zamknięte w pelicanie z silicą. Ostatni zakup to właśnie 135mm f2 (jakieś 2 lata temu, nowy). Nie widze problemów z 24-70 2.8 II, 16-35 F4 też ok. Najgorzej jest z USM 50 1.4, 85 1.8 i tą 135'ką - ale to nie jakaś masakra. Jak będę miał więcej czasu to zrobie tablice i przestrzele.

135'ke sprawdziłem w domu robiąc ze statywu zdjęcia dzieciom, kadr taki sam jak rok wcześniej z 5D3. Blysk i te same ustawienia. Dziwnym trafem było ok więc olałem temat.

Eberloth
23-09-2021, 15:43
Bangi zdaje się używa 135 z R i nie narzeka. Przywołany - może się wypowie. Ja się przesiadłem z 6D na R w towarzystwie czterech eLżbiet i jednego kundla (S Art). Z 6D było różnie choć nie tragicznie. W R zero pomyłek w zdjęciach statycznych. Wiadomo że jak z EF 200mm f/2.8 L II gonię kundla, to mam zdjęcia nietrafione. Ale to nie ta klasa AF servo co w R6 czy R5.

marfot
23-09-2021, 16:24
"ocena nie następuje wg kryterium detekcji kontrastu". Jesteś pewien w 100%, że aparaty R nie wspomagają się detekcją kontrastu? Dasz sobie rękę uciąć? ;)

Canon oficjalnie nie deklaruje, że w serii R używa hybrydowego AF.

--- Kolejny post ---


Potwierdzam... praca 85mm f/1.8 na EOS R to jakaś pomyłka.

Używałem C85/1.8 z M50 i błędy AF pojawiały się wyłącznie na skutek potężnej CA, którą potrafi wygenerować to szkło.
Przy bardzo kontrastowych, a zwłaszcza silnie błyszczących obiektach, AF nie tyle nie trafiał co głupiał.

robcio
23-09-2021, 17:18
Widziałem podobne do tej dyskusje na zagranicznych forach, konkluzja tam była taka, że i owszem problemy z ostrzeniem w punkt mogą wystąpić w marginalnej liczbie przypadków ale winę nie tyle ponosi aparat co np. silnik obiektywu czy mechanika obiektywu która z czasem traci na precyzji…

jinks
23-09-2021, 17:26
Widziałem podobne do tej dyskusje na zagranicznych forach, konkluzja tam była taka, że i owszem problemy z ostrzeniem w punkt mogą wystąpić w marginalnej liczbie przypadków ale winę nie tyle ponosi aparat co np. silnik obiektywu czy mechanika obiektywu która z czasem traci na precyzji…Możliwe, ale na dslr z tym samym szkłem nie miałem tego problemu i ktoś tu wcześniej pisał, że identycznie :) możemy sobie co najwyżej spekulować. Ogólnie w przypadku DPAF to są bardzo marginalne przypadki. W zasadzie swój przykład przedstawiłem jako ciekawostkę. Bardzo polecam Rkę i R6 :)

solti
23-09-2021, 20:08
Potwierdzam... praca 85mm f/1.8 na EOS R to jakaś pomyłka. Wbrew logice, również łapałem jakieś front- czy backfocusy (moim zdaniem wywoływane sporymi wahaniami na poziomie pracy AF). Ale to nie dziwne - premiera 85mm f/1.8 Canona miała miejsce prawie 30 lat temu.
Nie neguję, że twój zestaw miał problemy. Ale pisanie, że praca EF 85/1.8 na R to pomyłka, to... pomyłka;) Osobiście męczyłem taki zestaw i spisywał się świetnie. Zawsze i bez względu na odległość ostrzenia, zawsze błyskawicznie ustawiał ostrość idealnie w punkt! Zestaw bezproblemowy, dający bardzo ładny obrazek. Szczerze mówiąc nie słyszałem wcześniej, żeby ktoś narzekał na takie połączenie.
Podobnie z 50/1.4. Moja sztuka była mocno problematyczna na niektórych lustrzankach, na R ostrość zawsze w punkt.
Nie mam pojęcia, z czego to wynika, że niektórzy mają problemy. Ale generalizowanie, że starsze szkła przez adapter zawsze mają problemy na R jest fałszywą tezą.

Bangi
23-09-2021, 22:08
Z R używam następujących szkieł EF: Yongnuo 35/2, C 85/1.8, C 135/2 L, C 200/2.8 L, C 100-400 mk 1 L. Używałem też przez jakiś rok C 50/1.4 i C 50/1.8 STM.
Żadne z tych szkieł nie wykazywały / wykazują żadnych problemów FF/BF. Generalnie nabrały drugiego życia z R.
Mam jednak takie spostrzeżenie, że czasem są delikatne (naprawdę delikatne, które nie przeszkadzają i trzeba się przyjrzeć dość mocno) wahnięcia przy np. ciągłym AF na oko, wynika to IMHO z tego, że AF cały czas pracuje i cały czas ustawia ostrość - to oczywiście przy maksymalnych dziurach tylko widać. Chodzi mi o taką sytuację, że focę nieruchomą twarz i ostrzę wykrywaniem oka i w trybie ONE SHOTE jest jakby bardziej precyzyjny.
Dodam jeszcze, że porównując do lustra (6d, 6d2) to i tak jest kosmos - kiedyś jak chciałem mieć pewność, że fota jest trafiona musiałem robić kilka zdjęć, aktualnie wystarczy jedno.

audioart
24-09-2021, 01:22
Nie neguję, że twój zestaw miał problemy. Ale pisanie, że praca EF 85/1.8 na R to pomyłka, to... pomyłka;) Osobiście męczyłem taki zestaw i spisywał się świetnie. Zawsze i bez względu na odległość ostrzenia, zawsze błyskawicznie ustawiał ostrość idealnie w punkt! Zestaw bezproblemowy, dający bardzo ładny obrazek. Szczerze mówiąc nie słyszałem wcześniej, żeby ktoś narzekał na takie połączenie.
Podobnie z 50/1.4. Moja sztuka była mocno problematyczna na niektórych lustrzankach, na R ostrość zawsze w punkt.
Nie mam pojęcia, z czego to wynika, że niektórzy mają problemy. Ale generalizowanie, że starsze szkła przez adapter zawsze mają problemy na R jest fałszywą tezą.

solti, to że wcześniej nie słyszałeś żeby ktoś narzekał na połączenie R-ki z Canonem EF 85mm f/1.8 nie traktujesz chyba jako wyroczni o tym, że problem nie występuje? Pewnie nie raz w życiu słyszałeś o czymś po raz pierwszy i nie zawsze była to fałszywa teza. To, że u Ciebie zestaw taki spisuje się świetnie może być następstwem nie forsowania wszystkich możliwości pracy AF. Tymczasem nie posiadam R-ki od wczoraj, pracowałem na przeszło 10 obiektywach i stwierdzam jednoznacznie, że problem nie jest wyimaginowany. Jeśli ktoś - tak jak ja - przesiada się z luster na ML w nadziei na brak błędów BF/FF to ten obiektyw nie zapewni mu tego w każdym przypadku. Problem który opisuję nie jest wcale rzadki i występuje w trybie SERVO podczas wykrywania oka, do tego nie tylko przy pracy na MOD, ale także przy ostrzeniu z kilku metrów, gdzie GO nie jest tak ekstremalnie płytka. Tak jak wcześniej pisałem, co potwierdza także Bangi, prawdopodobnie spowodowane jest to mniej precyzyjną (w porównaniu do nowszych modeli obiektywów) pracą układu AF, która charakteryzuje się większymi wahaniami (czyt. amplitudami nastaw ostrości).

Nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem, że "starsze szkła przez adapter zawsze mają problemy na R", ale kłamstwem byłoby gdybym stwierdził, że blisko 30-letni Canon EF 85mm f/1.8 w trybie SERVO podczas wykrywania oka trafia zawsze w punkt. Moim zdaniem myli się na tyle często, że praca EF 85/1.8 na R to pomyłka (szczególnie, że za raptem kilkaset zł więcej można było kupić Samyanga AF RF 85mm F1.4). Jeśli ktoś wcześniej informuje, że tego typu problemy występują także z Canonami 50mm f/1.4 i 135mm f/2, to można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że prawdopodobieństwo występowania takich problemów jest wyższe przy pracy ze starszymi obiektywami.

"Zestaw bezproblemowy, dający bardzo ładny obrazek."... Serio? EF 85mm f/1.8 nigdy nie zrujnował Ci zdjęcia potężną CA? A może należysz do grona wyznawców teorii, że CA na zdjęciu usuwa się ZAWSZE SKUTECZNIE jednym kliknięciem myszy? ;)

robertskc7
24-09-2021, 09:34
Rka nie ma na tyle precyzyjnego systemu AF. Te oczko to ściema Wykrywanie twarzy OK, ale już oka nie koniecznie. Wielokrotnie spotkałem się z powiedzmy BF/FF na r z 35A i 50L ale te odchyły były bardzo mało widoczne. Dopiero powiększenie obrazka pokazywało że chybił, względem kwadracika. W R6 też to jest jednak zdarza się rzadziej. W zasadzie to aj dont care, bo nie bawię się już w zdjęcia 1.2 a klient nie zwraca na to uwagi, bo w zasadzie dostaje 100% ostrych zdjęć
Wracając do EF 85 1.8 to miałem go kiedyś na 5dII i 5dIII To była porażka na dalszych odległościach i okolicach pełnej dziury. Przesiadka na 85L wyeliminowała problem celności.

Bangi
24-09-2021, 09:37
Ejże, ja nie nazwałbym problemami to, co opisałem, bo problemy to były na lustrach, tutaj raczej chodzi o specyfikę działania SERVO. Zresztą na RF 24-105 czy RF 50/1.8 dzieje się podobnie, tak to nie kwestia szkieł EF, ze tak jest.
Podkreślę raz jeszcze, żeby tu zaraz nie było lawiny komentarzy, że te różnice są naprawdę pomijalne, ale jako onanista sprzętowy, jestem w stanie je wyłapać.
Zresztą, bez względu na aparat, chyba zawsze było i będzie tak, że AF ONE SHOT powinien być najcelniejszy i najpewniejszy ;)

s!wy
24-09-2021, 10:03
czay to nie wątek o R6, a nie R? bo już się gubie o jakich aparatach piszecie

Wysłane ze smartphone przy użyciu Tapatalka

solti
24-09-2021, 10:11
Zacznę może od końca.

"Zestaw bezproblemowy, dający bardzo ładny obrazek."... Serio? EF 85mm f/1.8 nigdy nie zrujnował Ci zdjęcia potężną CA? A może należysz do grona wyznawców teorii, że CA na zdjęciu usuwa się ZAWSZE SKUTECZNIE jednym kliknięciem myszy? ;)
Serio, serio! Zupełnie bezproblemowy dla większości przeciętnych zjadaczy chleba. Choć oczywiście masz rację, że to szkło nie jest pozbawione wad. Faktycznie cechuje się dość dużą aberracją chromatyczną. W większości zdjęć da się ją usunąć dość prosto, ale są przypadki, że mocno daje się we znaki. Wierzę, że może popsuć zdjęcie, bo sam tez trafiłem na takie, nad którym długo siedziałem, żeby nadawało się do dalszego wykorzystania. Wspomniane CA, choć czasami mocno uciążliwe, to jednak chyba główna wada tego szkła. Zresztą to niestety cecha większości jasnych i bardziej budżetowych stałek starszej konstrukcji. Biorąc jednak pod uwagę stosunek cena / jakość (zwłaszcza w przypadku zadbanych, używanych egzemplarzy) to nadal świetne szkiełko, które warto mieć. Zwłaszcza, jeśli ktoś szuka pierwszej portretówki. Na R działa zazwyczaj (zazwyczaj, bo jak widać, nie u Ciebie) bardzo dobrze.

Żadne z tych szkieł nie wykazywały / wykazują żadnych problemów FF/BF. Generalnie nabrały drugiego życia z R.
Mogę się pod tym w 100% podpisać.

Tymczasem nie posiadam R-ki od wczoraj, pracowałem na przeszło 10 obiektywach i stwierdzam jednoznacznie, że problem nie jest wyimaginowany. Jeśli ktoś - tak jak ja - przesiada się z luster na ML w nadziei na brak błędów BF/FF to ten obiektyw nie zapewni mu tego w każdym przypadku. Problem który opisuję nie jest wcale rzadki i występuje w trybie SERVO podczas wykrywania oka, do tego nie tylko przy pracy na MOD, ale także przy ostrzeniu z kilku metrów, gdzie GO nie jest tak ekstremalnie płytka.
Ja również nie posiadam R-ki od wczoraj, tylko ok. 2 lata, i także używałem ją prze ten okres z różnymi szkłami, przez adapter i bez. Nie widzę najmniejszej różnicy w skuteczności AF przez adapter, czy z natywnym szkłem RF. Zawsze działa to doskonale. Kupując ML liczyłem na znaczną poprawę skuteczności AF w jasnych stałkach (to był główny powód wyboru R) i ani trochę się na tym nie zawiodłem. Wręcz przeciwnie! Skuteczność i komfort pracy AF w R przerosły moje oczekiwania. Piszesz o trybie servo, który wykorzystuję na co dzień (myślę, że servo mam włączone przy 80-90% wyoknywanych przeze mnie zdjęć) i nie zauważyłem najmniejszej różnicy w skuteczności AF w servo względem pojedynczego pomiaru. Znam tylko jeden przypadek, kiedy servo w R się zupełnie nie sprawdza. Tak jest przy fotografowaniu w półmroku i przy mocno specyficznym sztucznym oświetleniu. Wtedy w trybie servo R w ogóle nie potrafi ustawić ostrości, a po przestawieniu na pomiar pojedynczy AF ustawia ostrość w punkt. Niemniej w niektórych warunkach, na imprezie, kiedy ludzie dość żwawo się poruszają, potrafi być to utrudnieniem, choć da się do tego przyzwyczaić. Jest to niewątpliwa wada AF w R, ale chyba jedyna, jaką znalazłem. Nie ma to jednak żadnego związku z adapterem, bo występuje również na szkłach natywnych.

prawdopodobnie spowodowane jest to mniej precyzyjną (w porównaniu do nowszych modeli obiektywów) pracą układu AF, która charakteryzuje się większymi wahaniami (czyt. amplitudami nastaw ostrości).
Coś w tym oczywiście może być. Choć myślę, że bardziej, niż o mniejszą precyzję starych szkieł, może chodzić po prostu o ich mechaniczne zużycie, spowodowane wieloletnią eksploatacją. Możliwe też, że na przestrzeni lat, choć Canon się tym zupełnie nie chwalił, coś (np. stosowane materiały?) zmieniano w procesie produkcji starych obiektywów i te z pierwszych lat produkcji mogą być bardziej podatne na błędy AF. Moja 50/1.4, jak i 85/1.8 były wyprodukowane po 2010, więc były raczej z tych nowszych. Ale to tylko gdybanie i wróżenie z fusów.

kłamstwem byłoby gdybym stwierdził, że blisko 30-letni Canon EF 85mm f/1.8 w trybie SERVO podczas wykrywania oka trafia zawsze w punkt
Wierzę. Ale mój zawsze trafiał. Tyle tylko, że nie był 30-letni. Tak, jak napisał Bangi, robiąc fotki lustrzanką, na maksymalnym otworze przesłony, zawsze musiałem robić po kilka klatek, żeby mieć pewność, że będę miał dobre zdjęcie. Teraz wystarczy mi pojedynczy strzał i po prostu wiem, że ostrość będzie w punkt. Jak robię więcej zdjęć, to nie ze względu na ostrość, tylko mimikę fotografowanych osób.

szczególnie, że za raptem kilkaset zł więcej można było kupić Samyanga AF RF 85mm F1.4
Który optycznie jest bardzo fajny, choć nie wszyscy go chwalą. Ale tak naprawdę wcale nie jest RF, tylko oszukanym EF. I tutaj pojawia się pytanie, czy odnosząc się do tego konkretnego obiektywu możemy w ogóle mówić o jakiejkolwiek przewadze szkieł RF, bo Samyang takim właściwie nie jest.

--- Kolejny post ---


Rka nie ma na tyle precyzyjnego systemu AF. Te oczko to ściema Wykrywanie twarzy OK, ale już oka nie koniecznie.
Nie zgodzę się. Działa to skutecznie i bardzo dobrze mi się sprawdza. A ewentualne pudła ostrości przy papierowej GO trafiają się głównie przy modelkach z długimi rzęsami. Zdarza się, kiedy źrenica jest mocno przesłonięta gęstymi i długimi rzęsami, że ostrość, zamiast na źrenicę, pójdzie na rzęsę. Wykrywanie oka to algorytm, który nigdy nie będzie w 100% idealny. Ale czy to do końca jest wadą AF, przez którą układ możemy określić mianem nieprecyzyjnego?

KrZyChUM
24-09-2021, 15:11
Dla migawki elektronicznej R6 zapisuje w 12 bitach.
Z testów wynika, ze zakres dynamiczny >12EV wypada gdzieś dla przedziału 50-400ISO.
Wynikałoby więc, że przewaga zapisu 14 bit dla migawki mechanicznej lub z elektroniczną pierwszą kurtyną mogłaby być tylko dla tych 3-4 najniższych wartości ISO.
Powyżej ISO400 zakres dynamiczny spada poniżej 12EV, czyli zapis 14bit nic by już nie dał nawet gdyby był.

audioart
24-09-2021, 22:53
solti, najpierw piszesz "zupełnie bezproblemowy", a w kolejnym zdaniu "oczywiście masz rację, że to szkło nie jest pozbawione wad. Faktycznie cechuje się dość dużą aberracją chromatyczną..."

Po tym co piszesz, nadal uważasz, że twoje zdanie na określony temat ma wciąż znaczenie? Raz twierdzisz tak, za chwilę inaczej. Daruj sobie, w polityce mamy wystarczająco dużo takich zachowań.


"Coś w tym oczywiście może być. Choć myślę, że bardziej, niż o mniejszą precyzję starych szkieł, może chodzić po prostu o ich mechaniczne zużycie, spowodowane wieloletnią eksploatacją. Możliwe też, że na przestrzeni lat, choć Canon się tym zupełnie nie chwalił, coś (np. stosowane materiały?) zmieniano w procesie produkcji starych obiektywów i te z pierwszych lat produkcji mogą być bardziej podatne na błędy AF. Moja 50/1.4, jak i 85/1.8 były wyprodukowane po 2010, więc były raczej z tych nowszych. Ale to tylko gdybanie i wróżenie z fusów."

Pracowałem na zupełnie nowym egzemplarzu, w znakomitym stanie, więc o wieloletniej eksploatacji w moim przypadku nie było w ogóle mowy, mimo to problem występował.


"Wierzę. Ale mój zawsze trafiał. Tyle tylko, że nie był 30-letni."

Gdy pisałem "blisko 30-letni", to chodziło oczywiście jedynie o datę premiery i co za tym idzie wiek konstrukcji, która może odbijać się na jakości pracy układu AF.


"Który optycznie jest bardzo fajny, choć nie wszyscy go chwalą. Ale tak naprawdę wcale nie jest RF, tylko oszukanym EF. I tutaj pojawia się pytanie, czy odnosząc się do tego konkretnego obiektywu możemy w ogóle mówić o jakiejkolwiek przewadze szkieł RF, bo Samyang takim właściwie nie jest."

Po pierwsze, większość krytycznych ocen publikują osoby, które nie miały tego szkła nawet w ręku (standard), ewentualnie wydały już 4-krotnie więcej na Canona 85mm f/1.2 i na siłę doszukują się najmniejszych wad, by uzasadnić swój zakup.
Po drugie, to prawdziwy obiektyw RF (dedykowana konstrukcja dla bezluster, tzn. z krótkim "flange distance"), jedynie protokół komunikacji jest EF, co w żaden sposób nie wpływa na negatywne doświadczenia w pracy z tym szkłem.
Twoje pytanie pozostawiam więc bez odp., bo zawiera błąd formalny.
Jeśli serio szukasz przewag w szkłach RF i nie możesz ich dostrzec, obserwuj Canona RF 16mm F2.8, a znajdziesz i zrozumiesz.


"Nie zgodzę się. Działa to skutecznie i bardzo dobrze mi się sprawdza. A ewentualne pudła ostrości przy papierowej GO trafiają się głównie przy modelkach z długimi rzęsami. Zdarza się, kiedy źrenica jest mocno przesłonięta gęstymi i długimi rzęsami, że ostrość, zamiast na źrenicę, pójdzie na rzęsę. Wykrywanie oka to algorytm, który nigdy nie będzie w 100% idealny. Ale czy to do końca jest wadą AF, przez którą układ możemy określić mianem nieprecyzyjnego?"

Że też w ogóle nie dopuszczasz myśli, że problemem może być jednak fakt, że nie fotografujesz posągów, a sam nie jesteś statywem. Ponieważ obie strony (zarówno model, jak i fotograf) poruszają się, o błędy przy papierowej GO nie trudno.

solti
24-09-2021, 23:46
solti, najpierw piszesz "zupełnie bezproblemowy", a w kolejnym zdaniu "oczywiście masz rację, że to szkło nie jest pozbawione wad. Faktycznie cechuje się dość dużą aberracją chromatyczną..."

Po tym co piszesz, nadal uważasz, że twoje zdanie na określony temat ma wciąż znaczenie? Raz twierdzisz tak, za chwilę inaczej. Daruj sobie, w polityce mamy wystarczająco dużo takich zachowań.
A gdzie widzisz sprzeczność w tym, co napisałem??? Nadal uważam, po doświadczeniach moich i osób, które znam, że 85/1.8 to bezproblemowe szkło, o znakomitym stosunku cena/jakość. Co ma do tego aberracja? To po prostu cecha (i jednocześnie wada) tego szkła, ale pokaż mi szkła, które nie mają żadnych wad? Każda konstrukcja jest mniejszym, lub większym kompromisem. Poza tym dyskusja dotyczy pracy układu AF przez adapter, a nie wad optycznych szkła. Wszystko co napisałem, podtrzymuję! Z mojego doświadczenia to bezproblemowe szkło, szybkie, ostre od pełnego otworu przesłony. Z jedną zauważalną wadą- aberracją chromatyczną. W podobnych pieniądzach (używane, w super stanie 800-1000 zł) nie ma nic lepszego!

Pracowałem na zupełnie nowym egzemplarzu, w znakomitym stanie, więc o wieloletniej eksploatacji w moim przypadku nie było w ogóle mowy, mimo to problem występował.
No to jest mocno zastanawiające. Ciekawe, skąd te problemy? A adapter RF-EF masz oryginalny? Ludzie sporo piszą, że zamienniki mają problemy z jakością względem oryginałów.

Po drugie, to prawdziwy obiektyw RF (dedykowana konstrukcja dla bezluster, tzn. z krótkim "flange distance"), jedynie protokół komunikacji jest EF, co w żaden sposób nie wpływa na negatywne doświadczenia w pracy z tym szkłem.
Pozwolę sobie odpowiedzieć w twoim stylu: najpierw piszesz, że to prawdziwy obiektyw RF, a potem jednak dodajesz, ze protokół komunikacji jest EF. Nadal uważasz, że twoje zdanie na określony temat ma znaczenie? Raz twierdzisz tak, za chwilę inaczej;) Skąd możesz wiedzieć, że to nie wpływa negatywnie na pracę obiektywu? Albo, że zaraz nie zacznie wpływać, jak Canon pomajstruje przy firmware?

Jeśli serio szukasz przewag w szkłach RF i nie możesz ich dostrzec, obserwuj Canona RF 16mm F2.8, a znajdziesz i zrozumiesz.
Tutaj zupełnie nie rozumiem, co masz na myśli i o co Ci chodzi.

Że też w ogóle nie dopuszczasz myśli, że problemem może być jednak fakt, że nie fotografujesz posągów, a sam nie jesteś statywem. Ponieważ obie strony (zarówno model, jak i fotograf) poruszają się, o błędy przy papierowej GO nie trudno.
A czy ja gdziekolwiek napisałem, że nie dopuszczam takiej myśli??? Nie wmawiaj mi słów, których nigdy nie wypowiedziałem. Najpierw próbujesz porównywać moje wypowiedzi do polityków (swoją droga nieźle się tym ubawiłem), a potem sam wyskakujesz za takim czymś... Ja tylko napisałem o sytuacjach, gdy przy braku błędów fotografa ostrość jednak nie ląduje na źrenicy, tylko na rzęsie. Jeśli fotograf da przysłowiowego "ciała", to najlepszy sprzęt może nie pomóc. Ja jak najbardziej dopuszczam myśl, że mogę spieprzyć zdjęcie. Ba! Robię to nawet dosyć często:mrgreen: Tak samo dopuszczam do siebie myśl, że fotografując żywych modeli, nie da się mieć wszystkich zdjęć udanych. Problem w tym, że większość z nas, fotografujących, od dawna ma już sprzęt o możliwościach aż nadto przewyższających potrzeby przeciętnego pstrykacza, którym da się robić naprawdę kapitalne zdjęcia. Ale nie zawsze wychodzi. I niestety spora osób swoje błędy zrzuca na sprzęt. Ale czy o tym w ogóle była ta dyskusja? I tak już mocno popłynęliśmy OT i nie róbmy tego jeszcze bardziej!

szwayko
26-09-2021, 13:10
Czy osoby które mają ten aparat, podłączaly do niego jakies bardziej wymagające szkla z mocowanirm leica m: voigtlandery 21mm, 35mm, itp. Matryca jest lustrzankowa od 1dx, ale filtr jest nieco zmieniony od tego z 1dx.

Nozanu
26-09-2021, 18:26
https://allegro.pl/oferta/canon-eos-r6-body-bezlusterkowy-aparat-cyfrowy-10410906507
potaniały czy jak?

robcio
26-09-2021, 19:10
https://allegro.pl/oferta/canon-eos-r6-body-bezlusterkowy-aparat-cyfrowy-10410906507
potaniały czy jak?

Byłbym ostrożny, mało komentarzy, spory udział komentarzy negatywnych.
Opis z którego nie wynika z jakiego rynku sprzęt pochodzi.

candar
26-09-2021, 19:12
https://allegro.pl/oferta/canon-eos-r6-body-bezlusterkowy-aparat-cyfrowy-10410906507
potaniały czy jak?

:)
Wysyłka z: Global Warehouse + brak jakiejkolwiek informacji o stanie technicznym.

stałe miejscae pracy: Broniewskiego / Adres do doręczeń: Augusta Hlonda = szukaj wiatru w polu 8-)

https://allegro.pl/uzytkownik/hurt_internetowy/oceny?recommend=false
"Ten sprzedawca oszukuje, postanowił podnieść cenę o 1000 zł po sprzedaży aparatu i obiektywu - pieniądze zapłacone. Odzyskałem zł, ale w sumie straciłem 70 Eur na wymianę waluty. This seller is cheating, he decided to increase the price in 1000 zl after the camera and lens were sold - money paid. I have got zl back, but in total lost 70 Eur for currency exchange."

"Nie otrzymałem produktu w zadeklarowanym terminie. W terminie 45 dni od zakupu kurier, odpowiedzialny za dostawę, nie otrzymał nawet przesyłki od sprzedawcy. Sprzedwca unika podawania jakichkolwiek wiążących terminów dostaw. Pomimo atrakcyjnej oferty cenowej, odradzam dokonywanie jakichkolwiek zakupów każdemu kto nie jest gotowy miesiącami czekać na dostawę lub dokonuje zakupów z myślą o jakimkolwiek terminie np. realizacji zamówienia (zawodowych), urodzin, wakacji itp."

"Aparat kupiłem końcem grudnia zgodnie z opisem powinien dojść max do 25 dni, niestety po 2 miesiącach dalej go nie było. Sprzedający tłumaczy się problemami logistycznymi. Prawie po 3 miesiącach dopiero otrzymałem zwrot pieniędzy. Nie polecam sprzedawcy chyba, że ktoś lubi długo czekać."

BTW - Canon EOS R6 z obiektywem 24-105 mm f/4-7.1 — zestaw zaawansowany za 950 USD ;) https://www.ebay.com/itm/234204801216?hash=item3687b1a8c0:g:LsQAAOSwT~1hUAK 6 Informacje o sprzedawcy (O) ;)

zdebik
26-09-2021, 19:17
Wał na 100%

audioart
27-09-2021, 05:13
solti, zadaję sobie sprawę, że trudno w to Tobie uwierzyć, ale niestety przeczysz sam sobie, uznając najpierw, że obiektyw jest ZUPEŁNIE bezproblemowy, a później pisząc o poważnej aberracji (która może rujnować zdjęcia lub, w najlepszym przypadku, wydłużać proces postprodukcji) dyskredytujesz sam siebie. Jeśli tego nie rozumiesz, to chyba będzie odpowiedni czas żeby kończyć tę dyskusję.

Może trudno w to uwierzyć, ale nowego Samyanga RF AF F1.4 kupiłem (po 2 cashbackach) za 2390 zł, podczas gdy za blisko 30-letnią konstrukcję (EF85mm f/1.8 USM) o zdecydowanie gorszych parametrach optycznych Canon życzył sobie około 1800 zł. Z (zaznaczam) MOJEGO PUNKTU WIDZENIA zakup obiektywu Canon EF85mm f/1.8 USM dla systemu R w zasadzie nie ma sensu.

Nie wiem czym dla Ciebie jest prawdziwy obiektyw RF, ale wiem jedno: podłączenie Canona EF85mm f/1.8 USM do body z rodziny R skutkuje w zasadzie podobnym podwyższeniem wagi zestawu, co instalacja Samyanga RF AF 85mm F1.4 (różnica na poziomie kilkudziesięciu gramów). To, moim zdaniem, czyni obiektyw bardziej RF-owym niż sama sygnatura w nazwie ;)


"A adapter RF-EF masz oryginalny?"
Nie pisałbym o problemach Canona EF85mm f/1.8 USM, gdybym pracował z nieoryginalnym adapterem. Stwierdzanie problemów przy jednoczesnym używaniu zamienników i nie weryfikowanie czy to nie one są źródłem problemu, to nie mój poziom kolego. Powiem więcej... testowałem także inny egz. tego obiektywu na innym body i problemy się replikowały.


"Albo, że zaraz nie zacznie wpływać, jak Canon pomajstruje przy firmware?"
I to jest jedyna znacząca wada (taka "uśpiona", która obecnie w ogóle nie istnieje) Samyanga RF AF 85mm F1.4, tzn. nie znamy dnia ani godziny, gdy Canon odłączy wsparcie tego obiektywu wraz z nowym firmwarem. Niestety Canon ma do tego pełne prawo i każdy kto decyduje się na ten obiektyw powinien mieć tego świadomość. Inna sprawa (i nie jest to typowe wishful thinking), że nie wierzę, by się to stało. Wizerunkowo Canon straciłby zbyt wiele, dlatego zamiast robić takie rzeczy, moim zdaniem Canon zadziałał prewencyjnie i odciął produkcję obiektywów RF innych producentów powołując się np. na prawa patentowe lub (opcja bardziej relacyjna) tłumacząc producentom jakie problemy ich czekają, gdy ich produkty okażą się niekompatybilne z nowymi/planowanymi zmianami w aparatach.


"Tutaj zupełnie nie rozumiem, co masz na myśli i o co Ci chodzi."
Tym bardziej obserwuj recenzje Canona RF 16mm F2.8, a zrozumiesz/dostrzeżesz w końcu przewagi w szkłach RF względem poprzedników (EF). Przypomnę... kilka postów wyżej zastanawiałeś się czy możemy w ogóle mówić o jakiejkolwiek przewadze szkieł RF nad EF.

To z czym zgadzam się z Tobą w 100% to to, że zbytnio odbiegliśmy od tematu R6, więc pozwolę sobie już nie odpowiadać tutaj w tematach nie związanych z R6 (dość napisałem OT). Chciałem jedynie zaznaczyć problem z Canonem EF85mm f/1.8 USM, Ty stwierdzasz, że go nie ma, OK. Myślę, że na tym poziomie możemy zakończyć. Osoby zainteresowane posiadaniem takiego zestawu, mogą już na własną rękę dokonać weryfikacji obu stanowisk. Bynajmniej nie po to by rozstrzygać kto ma rację, a po to, by ustrzec się przed "ewentualnym" problemem.

PS solti, nie "przesłona" - PRZYSŁONA. Warto nauczyć się raz na zawsze.

fabinka
27-09-2021, 08:42
Cześć, kupiłam Canona R6 i niestety gorszego aparatu nie widziałam. Dramat. AF łapie jak chce, jest mało precyzyjny, wizjer EVF (wcześniej miałam OVF) to też tragedia. Zero wiarygodnego odwzorowania obrazu. Zrobił się z tego aparat dla "pstrykaczy" którzy jedynie wybierają mniej więcej kadr i szekają aż aparat zrobi wszystko za nich. MInusów jest o wiele więcej, ale nie chcę tutaj pisać przez pół dnia.

zdebik
27-09-2021, 08:52
Cześć, kupiłam Canona R6 i niestety gorszego aparatu nie widziałam. Dramat. AF łapie jak chce, jest mało precyzyjny, wizjer EVF (wcześniej miałam OVF) to też tragedia. Zero wiarygodnego odwzorowania obrazu.

Może warto popracować nad ustawieniami AF. Ja mam ustawiony mały dokładny w servo, a po wciśnięciu af-on eye af. Działa to bardzo dobrze. Eye AF to najlepsze co jest w tej puszce.

fabinka
27-09-2021, 09:09
Eye AF to najlepsze co jest w tej puszce.

Niestety nie mogę się zgodzić. Eye AF działa jak chce. Czesto jest precyzyjny, a czasem gdy człowiek mu zaufa łapie brzuch, czy nawet zdarzyło mi się kałuże, bo uznał, że jest ważniejsza niż człowiek. Wyprowadzenie go z błędu było niemożliwe.

Przereklamowana puszka i tyle. Dla mnie skutek, bo aparat nie nadaje się do szybkiej reporterki. Aparat "na siłę" próbuje robić wszystko za użytkownika, niestety robi to źle.

robertskc7
27-09-2021, 09:23
Niestety nie mogę się zgodzić. Eye AF działa jak chce. Czesto jest precyzyjny, a czasem gdy człowiek mu zaufa łapie brzuch, czy nawet zdarzyło mi się kałuże, bo uznał, że jest ważniejsza niż człowiek. Wyprowadzenie go z błędu było niemożliwe.

Przereklamowana puszka i tyle. Dla mnie skutek, bo aparat nie nadaje się do szybkiej reporterki. Aparat "na siłę" próbuje robić wszystko za użytkownika, niestety robi to źle.

Co Ty gadasz człowieku. Jak nie możliwe ? Wystarczy ustawić początkowy obszar wykrywania twarzy/oka i nie ma bata by Ci skakał z twarzy na brzuch czy kałużę. Nawet jak skoczy jakimś cudem, to przecież to widać i wystarczy przeostrzyć ponownie. Rozwiń swój problem, bo takie że lipa bo lipa, to mało wiarygodne na kogoś z 2 postami.

p.s Przeczytałem Twój pierwszy post. Instrukcja obsługi się kłania :( to nie lustrzanka, trzeba się kilku rzeczy dowiedzieć by z nich korzystać.

fabinka
27-09-2021, 09:38
Co Ty gadasz człowieku. Jak nie możliwe ? Wystarczy ustawić początkowy obszar wykrywania twarzy/oka i nie ma bata by Ci skakał z twarzy na brzuch czy kałużę. Nawet jak skoczy jakimś cudem, to przecież to widać i wystarczy przeostrzyć ponownie. Rozwiń swój problem, bo takie że lipa bo lipa, to mało wiarygodne na kogoś z 2 postami.

p.s Przeczytałem Twój pierwszy post. Instrukcja obsługi się kłania :( to nie lustrzanka, trzeba się kilku rzeczy dowiedzieć by z nich korzystać.

To nie kwestia instrukcji obsługi, tylko tego, że ten aparat robi co chce. Napisałeś, że wystarczy przeostrzyć ponownie. Niestety w reporterce moment już uciekł. Sorry, ale to jest aparat dla fotografów ślubnych czy też sportowych (serie). Nie przekonasz mnie próbując sugerować, że muszę przeczytac instrukcję.

Odrobinę fotografia z takimi aparatami zmierza w złym kierunku. Aparaty stają się sprzętem dla ludzi, którzy nic nie wiedzą i nie muszą wiedzieć o robieniu zdjęć, bo aparat zrobi wszystko za nich. Wystarczy wybrać kadr.

Sprzęt dla pstrykaczy.

Ironiecznie - Chyba trzeba biec do sklepu kupić kilka Canon 5D mk4, dopóki są jeszcze w sprzedaży.

solti
27-09-2021, 09:40
Tym bardziej obserwuj recenzje Canona RF 16mm F2.8, a zrozumiesz/dostrzeżesz w końcu przewagi w szkłach RF względem poprzedników (EF). Przypomnę... kilka postów wyżej zastanawiałeś się czy możemy w ogóle mówić o jakiejkolwiek przewadze szkieł RF nad EF.
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Dyskusję z Tobą zakończę cytatem z samego siebie:

Nie wmawiaj mi słów, których nigdy nie wypowiedziałem.
Aż strach się bać, jakie wnioski byś wysnuł, gdybym faktycznie napisał coś o braku przewagi szkieł RF nad EF...
Nie mam już siły i szkoda mojego zdrowia, żeby odpowiadać na resztę.

P.S.

PS solti, nie "przesłona" - PRZYSŁONA. Warto nauczyć się raz na zawsze.
W tym jednym muszę Ci przyznać rację. Choć wiem o tym, to od lat często się przejęzyczam. Ale to chyba jedyne, w czym mogę się z Tobą zgodzić;) I wątpię, żebym przez to, że przyznałem Ci rację, w przyszłości przestał popełniać ten błąd. A szkoda!

jinks
27-09-2021, 09:42
fabinka Najlepszy aparat jaki miałem. Jak dobrze być pstrykaczem :)

Twoje posty brzmią jak dobrze zaplanowany trolling ;)

robertskc7
27-09-2021, 09:44
To nie kwestia instrukcji obsługi, tylko tego, że ten aparat robi co chce. Napisałeś, że wystarczy przeostrzyć ponownie. Niestety w reporterce moment już uciekł. Sorry, ale to jest aparat dla fotografów ślubnych czy też sportowych (serie). Nie przekonasz mnie próbując sugerować, że muszę przeczytac instrukcję.

Odrobinę fotografia z takimi aparatami zmierza w złym kierunku. Aparaty stają się sprzętem dla ludzi, którzy nic nie wiedzą i nie muszą wiedzieć o robieniu zdjęć, bo aparat zrobi wszystko za nich. Wystarczy wybrać kadr.

Sprzęt dla pstrykaczy.

Ironiecznie - Chyba trzeba biec do sklepu kupić kilka Canon 5D mk4, dopóki są jeszcze w sprzedaży.

Portfolio Twoje reportażowe poproszę i pogadamy.

fabinka
27-09-2021, 09:50
fabinka Najlepszy aparat jaki miałem. Jak dobrze być pstrykaczem :)

Twoje posty brzmią jak dobrze zaplanowany trolling ;)

Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?

Naprawdę tak ciężko zrozumieć, że komuś "nowości" mogą nie leżeć? Nowy AF jest fajny, ale nie jest doskonały, bo się czesto myli. Elektroczny wizner jest kiepski w porównaniu do optycznego. Niestety bez lustra nie ma wyjścia, musi tak być.

Jest wiele wad w tych nowych sprzętach, które troszkę na siłę próbuje się usprawiedliwiać.

Rozumiem, że tutaj wszyscy sikają, że R5/R6 jest supermega fajny, ale są też osoby takie jak ja, które uważają ten sprzęt za krok wstecz. Jakościwo i szybkościowo jest ok, ale sprzęt jest zbyt elektroniczny i odbiera szybkość działania.

Jestem po prostu niezadowolona i nie kupiłabym go ponownie. Po prostu. Zwykła opinia użytkownika, który jednak od zawsze używał lusterkowców.

Jeśli tutaj nie są mile widziane własne opinie na temat sprzętu, szczególnie te nie do końca pozytywne, to przepraszam.

jinks
27-09-2021, 10:20
Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?
Nie opisałaś w ogóle kontekstu Twojej sytuacji i posty wyglądają na pisane pod wpływem negatywnych emocji wywołanych rozczarowaniem zaraz po zakupie.
O jakim reportażu mówimy? Czego używałaś do tej pory (korpus/szkła)? Przeczytałaś instrukcję? Zapoznałaś się ze specyfikacją pracy w trybie eyeAF?


Naprawdę tak ciężko zrozumieć, że komuś "nowości" mogą nie leżeć?To prawda. Są osoby, które nie lubią zmian. Często dlatego, że wymaga to uczenia się pewnych rzeczy od nowa.


Nowy AF jest fajny, ale nie jest doskonały, bo się czesto myli.U mnie mało kiedy. Może coś nie tak z twoim korpusem albo wszystko i zawsze chcesz focić z eyeAF?


Elektroczny wizner jest kiepski w porównaniu do optycznego.Też czasami wolałbym OVF, ale najczęściej elektroniczny daje bardzo fajne możliwości.


Niestety bez lustra nie ma wyjścia, musi tak być.Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi w tym zdaniu.


Jest wiele wad w tych nowych sprzętach, które troszkę na siłę próbuje się usprawiedliwiać.Wiadomo. W tych starych też jest sporo wad.


Rozumiem, że tutaj wszyscy sikają, że R5/R6 jest supermega fajny, ale są też osoby takie jak ja, które uważają ten sprzęt za krok wstecz. Jakościwo i szybkościowo jest ok, ale sprzęt jest zbyt elektroniczny i odbiera szybkość działania.Po prostu na razie go nie ogarniasz. Daj sobie trochę czasu. Będziesz zachwycona.

zdebik
27-09-2021, 10:20
Odrobinę fotografia z takimi aparatami zmierza w złym kierunku. Aparaty stają się sprzętem dla ludzi, którzy nic nie wiedzą i nie muszą wiedzieć o robieniu zdjęć, bo aparat zrobi wszystko za nich. Wystarczy wybrać kadr.

https://youtu.be/fWpuF6tGVTc

Mam Af trochę naczej to ustawiony, ale zobaczysz o co chodzi.

robertskc7
27-09-2021, 10:36
Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?

Naprawdę tak ciężko zrozumieć, że komuś "nowości" mogą nie leżeć? Nowy AF jest fajny, ale nie jest doskonały, bo się czesto myli. Elektroczny wizner jest kiepski w porównaniu do optycznego. Niestety bez lustra nie ma wyjścia, musi tak być.

Jest wiele wad w tych nowych sprzętach, które troszkę na siłę próbuje się usprawiedliwiać.

Rozumiem, że tutaj wszyscy sikają, że R5/R6 jest supermega fajny, ale są też osoby takie jak ja, które uważają ten sprzęt za krok wstecz. Jakościwo i szybkościowo jest ok, ale sprzęt jest zbyt elektroniczny i odbiera szybkość działania.

Jestem po prostu niezadowolona i nie kupiłabym go ponownie. Po prostu. Zwykła opinia użytkownika, który jednak od zawsze używał lusterkowców.

Jeśli tutaj nie są mile widziane własne opinie na temat sprzętu, szczególnie te nie do końca pozytywne, to przepraszam.

Takie rozmowy przerabialiśmy ładnych parę lat temu kiedy była wojna lustro - bezlustro. Premiera sony a73 który ( defacto) spowodował wymarcie - przejście tysięcy użytkowników luster canona na bezlustra sony i fuji oraz zaprzestanie produkcji lustrzanek.
Dziś Twoje awersje wobec R6 sa mniej więcej takie jak byś się przesiadła z diesla na auto elektryczne.
Dziwię się również, że kupiłaś w ciemno aparat za 13K bez jakiegokolwiek zorientowania się w temacie.
Błędem było krytykowanie czegoś, co wielu tu ma i sobie bardzo chwali. Nie dziw się nam, że się kompletnie z Tobą nie zgadzamy.

zdebik
27-09-2021, 11:09
Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?

Zobacz filmik który zlinkowałem poćwicz trochę i będzie dobrze. Czego wcześniej używałaś?



Błędem było krytykowanie czegoś, co wielu tu ma i sobie bardzo chwali. Nie dziw się nam, że się kompletnie z Tobą nie zgadzamy.

Ze wszystkim co nowe tak jest, trzeba nauczyć się mowej tech i będzie ok.

Sam w pierwszej pracy nadal używam M50 - i raczej się to szybko nie zmieni. W drugiej mojego 5D3, był pomysł na R5 ale jeszcze nie chcę go tyrać, więc używam do fotografowania dzieci. 5D3 ma 60K na liczniku i jeszcze daje radę.

Wszędzie trzaskam produkty, ale jeśli chodzi o ludzi system R Canona to naprawdę dobre rozwiązanie. Nie myślę nawet, o powrocie do 5D3 w tym temacie. Jeśli szkło jest z tych nowszych konstrukcji b.dobrze pracuje.

candar
27-09-2021, 12:23
Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?

Naprawdę tak ciężko zrozumieć, że komuś "nowości" mogą nie leżeć? Nowy AF jest fajny, ale nie jest doskonały, bo się czesto myli. Elektroczny wizner jest kiepski w porównaniu do optycznego. Niestety bez lustra nie ma wyjścia, musi tak być.

Jest wiele wad w tych nowych sprzętach, które troszkę na siłę próbuje się usprawiedliwiać.

Rozumiem, że tutaj wszyscy sikają, że R5/R6 jest supermega fajny, ale są też osoby takie jak ja, które uważają ten sprzęt za krok wstecz. Jakościwo i szybkościowo jest ok, ale sprzęt jest zbyt elektroniczny i odbiera szybkość działania.

Jestem po prostu niezadowolona i nie kupiłabym go ponownie. Po prostu. Zwykła opinia użytkownika, który jednak od zawsze używał lusterkowców.

Jeśli tutaj nie są mile widziane własne opinie na temat sprzętu, szczególnie te nie do końca pozytywne, to przepraszam.

Zasada nr.1 - na grupie Canona można wyrażać tylko pozytywne opinie o aparatach i obiektywach Canona ;) BTW - obecny tutaj użytkownik rojo z 3M (może się wypowie) robi głównie "repo" R6, czyli różne imprezy i koncerty z doskonałym rezultatem i jakoś nie słyszałem, aby narzekał na cokolwiek w R6 https://www.instagram.com/wojtekrojek/?hl=pl Tak więc Wojtkowi raczej ufam pod względem lepszej użyteczności R6 względem DSLRów, które miał wcześniej i raczej wina leży po stronie użyszkodnika, który nie przeczytał instrukcji ;) Tak więc od instrukcji dotyczącej AFa w R6 proponuję zacząć -> https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-04_AF-Drive_0050.html

Jacek
27-09-2021, 12:26
Z instrukcją się zapoznałem, wcześniej miałem inne bezlustro, teraz mam R6 i nie zamieniłbym go na żaden inny ale. . . .
często zdarza mi się, że AF nie trafia w to, co bym chciał . . . czyli to, co opisała fabinka jest i u mnie. Próbowałem różnych ustawień ale nadal body z obiektywami RF robi jak chce, zdarza mi się wymusić to, co ja chcę, ale nie mam 100% pewności, że trafię za pierwszym razem.
Często mam poruszone zdjęcia pomimo ISO 1600 czy większego, tak jakby stabilizacja była mało skuteczna a jest w obiektywie i body, gdyby jedna nie zadziałała powinna druga. Ale okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak sumowanie stabilizacji, albo obiektyw albo body.
Ostatnio kilka razy miałem tak, że po uruchomieniu na ekraniku obraz (w trybie AV) był za jasny (prześwietlony) o kilka EV i tak się rejestrował. Nic nie dawały zmiany przysłony, ISO - dopiero zmiana trybu na inny i powrót do AV uruchomiał pomiar warunków widzianej sceny, obraz rejestrował się prawidłowo. Za pierwszym razem nie wiedziałem co mam zrobić motałem się po przyciskach, za drugim już prosta zmiana trybu obudziła pomiar w body. Tutaj na tym forum strach pisać coś złego bo zaczyna się atak, a najlepsze jest - pokaż zdjęcia (portfolio) to ci powiemy co umiesz. :) Jak wychodził R6 napisano tutaj - kastrat, bo ma tylko 20 MPX, stanowczo za mało. Teraz wychodzi R3 i ma 24 MPX czyli jest znacznie bliżej (jeżeli chodzi o ilość MPX) R6 niż R5 z 45 MPX, ale na razie kastrat o nim nie piszą? Kiedyś zapytałem o banalna sprawę, obraz na matrycy jest odwrócony "do góry nogami" a na ekraniku już normalny - co go obraca, to mnie wyśmiano, fachowcy nie odpowiadają na takie pytania. Pomimo tego, że nie zawsze R6 działa tak jak napisano w instrukcji, to nie mam zamiaru zamieniać go na inny. Pasuje mi mimo, że od czasu do czasu coś dziwnego wyczynia, czego nie ma w instrukcji.

zdebik
27-09-2021, 12:37
Często mam poruszone zdjęcia pomimo ISO 1600 czy większego, tak jakby stabilizacja była mało skuteczna a jest w obiektywie i body, gdyby jedna nie zadziałała powinna druga. Ale okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak sumowanie stabilizacji, albo obiektyw albo body.

Jacku jeśli piszesz, że nawet z iso 1600 obraz jest poruszony no to przepraszam. Ale od Iso to nie zależy przyjacielu.


Ostatnio kilka razy miałem tak, że po uruchomieniu na ekraniku obraz (w trybie AV) był za jasny (prześwietlony) o kilka EV i tak się rejestrował. Nic nie dawały zmiany przysłony, ISO - dopiero zmiana trybu na inny i powrót do AV uruchomiał pomiar warunków widzianej sceny, obraz rejestrował się prawidłowo.

Może zablokowałes pomiar, jest opcja która blokuje expozycje od 8s do 30 czy coś.

Jacek
27-09-2021, 12:50
Ale od Iso to nie zależy przyjacielu . . .
Widzisz a mnie się wydawało, że jak zwiększę ISO ze 100 na ISO 1600, to mogę odpowiednio skrócić czas ekspozycji
a tym samym ograniczyć możliwość poruszenia zdjęcia robionego "z ręki".
Byłem w błędzie jak widać, wg Ciebie ISO nie wpływa na czas, poprawię się następnym razem.

--- Kolejny post ---

Prosty przykład, ta sama scena, dwa różne ISO:
Tryb AV, ISO 100, f4,0, czas - 1/8 s
Tryb AV, ISO 1600, f4,0, czas - 1/125 s

i to jest zmierzone aparatem, R6 a nie matematyczne wyliczenie.

jinks
27-09-2021, 13:31
Ale od Iso to nie zależy przyjacielu . . .
Widzisz a mnie się wydawało, że jak zwiększę ISO ze 100 na ISO 1600, to mogę odpowiednio skrócić czas ekspozycji
a tym samym ograniczyć możliwość poruszenia zdjęcia robionego "z ręki".
Byłem w błędzie jak widać, wg Ciebie ISO nie wpływa na czas, poprawię się następnym razem.

--- Kolejny post ---

Prosty przykład, ta sama scena, dwa różne ISO:
Tryb AV, ISO 100, f4,0, czas - 1/8 s
Tryb AV, ISO 1600, f4,0, czas - 1/125 s

i to jest zmierzone aparatem, R6 a nie matematyczne wyliczenie.No i sam odpowiedziałeś, że to zależy od czasu.

A podnosząc ISO możesz skrócić czas... albo przymknąć przysłonę żeby mieć taką samą ekspozycję ;)

zdebik
27-09-2021, 13:31
Ale od Iso to nie zależy przyjacielu . . .
Widzisz a mnie się wydawało, że jak zwiększę ISO ze 100 na ISO 1600, to mogę odpowiednio skrócić czas ekspozycji
a tym samym ograniczyć możliwość poruszenia zdjęcia robionego "z ręki".
Byłem w błędzie jak widać, wg Ciebie ISO nie wpływa na czas, poprawię się następnym razem.

Bo od ISO to nie zależy, zależy za to od czasu. Więc pisząc że z iso 1600 masz zdjęcia poruszone... trochę to naciagane. Gdybyś napisał przy 1/500 mam poruszone to co innego.

Btw 1/500 to też nie tak szybko, gdy masz 800mm f11

Jacek
27-09-2021, 13:44
mnie sie wydawalo, że czas zalezy od ISO, bardzo sie mylilem przepraszam.

zdebik
27-09-2021, 13:52
mnie sie wydawalo, że czas zalezy od ISO, bardzo sie mylilem przepraszam.Takie postawienie sprawy ma się mniej więcej tak:

Ten aparat jest dziadowski, bo nawet przy 24mm nie moge zmieścić wszystkiego w kadrze. I tez bedę przepraszał.

Jeszcze niedawno AF canona był dziadowski, nie łapał czarnego oka, czarnego psa na czarnym tle ;).

A z tym iso 1600, nie pisales jakie masz ustawienia. Może latasz na P i wydaje Ci się, że iso załatwia sprawe poruszenia. Są tu ludzie, którym ibis czy is zamraża dzieci w kadrze. Biegające i zmieniające trajektorie jak bile.

Heldbaum
27-09-2021, 14:52
Nie kłóćta się, tylko lepiej pokażta jakieś foty.

Nie będę się wypowiadał na temat różnic między lustrzankami, a bezlustrami (jeszcze mi życie miłe), ale niektórzy zapominają jakby, o co w tym wszystkim chodzi. Od tych IF-ów, AF-ów, firmware, software i update, to aż głowa boli. Wygląda na to, że większość jest "w temacie" i dobrze się orientuje, co w trawie piszczy. Ale pokażcie mi zdjęcia robione tymi "erkami" i to takie, które wywołują jakieś wzruszenia, powodują jakieś pozytywne emocje itd. Żonglujecie słowami typu "repo", "pro", ale powiedzcie, ilu z Was jest reporterami wojennymi? A ilu z Was fotografuje szybko latające samoloty? Wiem, że gdybym wyskoczył tu z jakąś lustrzanką, zaraz posypałyby się przykłady zdjęć, których nie dam rady nią zrobić. Nie mam na myśli oczywiście przykładów w postaci zdjęć. Tylko ino czysta teoria.

Rzecz w tym, że tu chodzi o zdjęcie. O fotografię i wrażenia, które za jej pomocą możemy przekazać. Wszystko inne to tylko dodatek. Otóż na przykład ja mam lustrzankę. AF mam ustawiony na centralny punkt, z blokadą, więc nie dbam o to, "co mi zrobi software". Nie ma tu miejsca na pomyłkę (brzuch, czy kałuża). Bo ja sam wybieram punkt, który mnie interesuje i nie ma mowy, żebym się spóźnił. Przynajmniej nigdy się nie spóźniłem. A pracowałem przez wiele lat jako fotograf ślubny i w ogóle robię sporo zdjęć. W tym szybko poruszających się dzieci.

Wiecie, czym się różni dobry wegetarianin od złego wegetarianina? Ten zły , domaga się, żeby wszyscy naokoło niego też żarli wyłącznie sałatę i ziarna zbóż, bo on tak właśnie się odżywia. Ja nie powiedziałbym nigdy, że R6 to szajs, bo zdaję sobie sprawę, że niektórzy czują się z nim dobrze. To szajs dla mnie, ponieważ ja jestem przyzwyczajony np do 6D. PRZYZWYCZAJONY. Spróbowałem fotografowania bezlustrami i mi nie podchodzi. Cóż, wolno mnie. I jeśli ktoś pisze - Odrobinę fotografia z takimi aparatami zmierza w złym kierunku. Aparaty stają się sprzętem dla ludzi, którzy nic nie wiedzą i nie muszą wiedzieć o robieniu zdjęć, bo aparat zrobi wszystko za nich. Wystarczy wybrać kadr... - to ja jego wypowiedź szanuję. Nie twierdziłbym jednak, że "ludzie używający tych urządzeń nie wiedzą nic o robieniu zdjęć". Może im po prostu taki sprzęt odpowiada? Przy czym, co innego intencje producentów (wiadomo, że oni chcą sprzedać każdemu), a co innego, kto tym fotografuje.

Tak samo można było powiedzieć, gdy George Eastman wypuścił na rynek Kodaka No1. I byli tacy, co mówili! Grzmieli zza swoich altanowych kamer - To aparaty dla idiotów! Każdy teraz będzie mógł robić zdjęcia!

Kończąc, byłbym szczęśliwy, gdyby po każdym wejściu na forum, było mniej bicia piany na temat wyższości jednej technologii nad drugą, a więcej ciekawych zdjęć. Tym czasem proporcje są odwrotne i jest to tendencja rosnąca. To znaczy, jest coraz gorzej...

Jacek
27-09-2021, 15:44
Powtórzę jeszcze raz - dla mnie to jest bardzo dobry aparat, nie zamierzam go zmienić.
A, że czasami się buntuje, na początek zawsze winy szukam u siebie.
Stawianie sprawy w ten sposób: - "może latasz na P" to jest ośmieszanie adwersarza w momencie kiedy brakuje logicznych argumentów.
Latasz na P, czyli tylko i wyłącznie zielone kwadraciki bo więcej nie umiem. Dziękuję za docenienie.
Tutaj nie pokazuje się fotografii, ani o takiej nie rozmawia, tu tylko o pikselach i czy 12 czy 14 bitów.

zdebik
27-09-2021, 15:49
Powtórzę jeszcze raz - dla mnie to jest bardzo dobry aparat, nie zamierzam go zmienić.
A, że czasami się buntuje, na początek zawsze winy szukam u siebie.
Stawianie sprawy w ten sposób: - "może latasz na P" to jest ośmieszanie adwersarza w momencie kiedy brakuje logicznych argumentów.
Latasz na P, czyli tylko i wyłącznie zielone kwadraciki bo więcej nie umiem. Dziękuję za docenienie.
Tutaj nie pokazuje się fotografii, ani o takiej nie rozmawia, tu tylko o pikselach i czy 12 czy 14 bitów.

Jacku napisałeś cytuje:



Często mam poruszone zdjęcia pomimo ISO 1600 czy większego, tak jakby stabilizacja była mało skuteczna a jest w obiektywie i body, gdyby jedna nie zadziałała powinna druga. Ale okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak sumowanie stabilizacji, albo obiektyw albo body.

To jak Cię mam traktować? Nie wiem co fotografujesz jak i czym. Jedyne co wiem to: mam poruszone zdjecia pomimo iso 1600.

Jacek
27-09-2021, 16:01
Bo tak się zdarza, ale to nie jest wina aparatu tylko moja, statyw wyleczy z poruszeń.
Ale nie zawsze mam pod ręką statyw, a mając w zestawie = body + obiektyw dwie stabilizacje
liczę na to, że nie poruszę. Co ciekawe to robiłem ujęcia 3 sekundowe z ręki i nie są poruszone
a mam takie, co robiłem na 1/30 sek i "ruchnięte". Nie narzekam na R6 bo jestem w tej wyśmienitej sytuacji, że
się bawię fotografią, a nie wykonuję już zleceń. Jak mam wenę to biorę aparat, jak nie mam to miesiąc nie wyciągam.

Raz się odważyłem napisałem, tutaj na tym forum, że zaproszono mnie na pokaz /festiwal fotografii organizowany
przez Royal Photographic Society w Londynie, to od razu dostałem ripostę, że powinienem zając się dystrybucją garnków i dywanów.
Tak tutaj dyskutuje się o fotografii.

zdebik
27-09-2021, 16:04
Przepraszam, ale ja tam pisałem, że to pro ziomki.

robertskc7
27-09-2021, 16:08
Bo tak się zdarza, ale to nie jest wina aparatu tylko moja, statyw wyleczy z poruszeń.
Ale nie zawsze mam pod ręką statyw, a mając w zestawie = body + obiektyw dwie stabilizacje
liczę na to, że nie poruszę. Co ciekawe to robiłem ujęcia 3 sekundowe z ręki i nie są poruszone
a mam takie, co robiłem na 1/30 sek i "ruchnięte". Nie narzekam na R6 bo jestem w tej wyśmienitej sytuacji, że
się bawię fotografią, a nie wykonuję już zleceń. Jak mam wenę to biorę aparat, jak nie mam to miesiąc nie wyciągam.

Raz się odważyłem napisałem, tutaj na tym forum, że zaproszono mnie na pokaz /festiwal fotografii organizowany
przez Royal Photographic Society w Londynie, to od razu dostałem ripostę, że powinienem zając się dystrybucją garnków i dywanów.
Tak tutaj dyskutuje się o fotografii.

Problem poruszonego pierwszego zdjecia z z włączona Is jest znany i opisany w necie. Potwierdzam. Rób dwa pod rząd ;) nie wiem czy przypadkiem nie wyeliminowano go przez nowy firmwere. Ja nie używam od bo jest dziadowskie w r6 w porównaniu do tego w szkle. Albo ja czegoś nie umiem. Ale is porusza zdjęcia właśnie nawet przy bezpiecznych czasach.

Jacek
27-09-2021, 16:11
Ciekaw jestem czy tu na tym forum jest ktoś, kto używa z R6 obiektywu RF 15-35/2,8.
Mam EF 17-40/4, ale to już dziadek, gorzej niż emeryt, wiec stoję przed zakupem RF 15-35/2,8
sporo robię w ciasnych pomieszczeniach, przy słabym oświetleniu, czy wręcz braku takiego.
Gdyby ktoś miał pochwalił się, jak mu się owo szkiełko widzi???

Kupił bym ten obiektyw już dawno gdyby nie drobna różnica pomiędzy nimi i nie chodzi mi o ogniskowe..
17-40 ma wewnętrzne ogniskowanie, nic się nie wysuwa, w tym drugim RF jednak jest inaczej i to mnie zniechęca.

kisman
27-09-2021, 16:42
Witajcie, mam pytanie dotyczące "dSLR workflow" w Eos R6/R.
Czy da się tak skonfigurować aparat (R6, R) aby:
1. Miał aktywny EVF tylko w momencie przyłożenia do niego oka,
2. Miał otwarty wyświetlacz ale żeby ten działał tylko jako podgląd zdjęcia.

Czy jest to możliwe?. Jeśli nie to czy macie sposoby aby chociaż się do takiego zachowania zbliżyć (coś słyszałem o trybie oszczędzania energii)?

Jacek
27-09-2021, 17:01
ad 1. - tak
ad 2. - ja nie umiem tak zrobić, moge wyłaczyc wyświetlacz ale wowczas podgladu tez nie ma.

audioart
27-09-2021, 20:13
Rozumiem, że tutaj wszyscy sikają, że R5/R6 jest supermega fajny, ale są też osoby takie jak ja, które uważają ten sprzęt za krok wstecz. Jakościwo i szybkościowo jest ok, ale sprzęt jest zbyt elektroniczny i odbiera szybkość działania.

Szybkościowo jest OK, ale odbiera szybkość działania... hahaha :)

Pomijając niedorzeczność tej wypowiedzi, czy ktoś jeszcze ma wątpliwość w jakim celu założono profil "fabianka"? Normalnie nie uwierzyłbym, że ktoś z konkurencji płaci za trolling, ale to jest przecież ewidentny dowód :) Kogo obstawiacie? Sony, Nikon? Wypowiedź najlepiej pasuje jednak do Pentaxa (oda do wizjera optycznego), ale on chyba już dawno sobie odpuścił (?).

Jacek
27-09-2021, 21:00
Nie analizuję co napisała fabinka. Dla mnie R6 jest super, gdybym miał wymieniać, to tylko na R3, o ile mi do torby wejdzie. Aparaty serii R to jest stosunkowo młody produkt, więc mogą wychodzić błędy, czemu się specjalnie nie dziwię. Jeżeli w menu aparatu jest możliwość wybrania takich ustawień, które skutecznie zablokują jego działanie, uniemożliwią fotografowanie, to jest ewidentnie wina firmy. Firma ma dwa proste wyjścia: po pierwsze - zablokować wybór takich ustawień w menu, po drugie - wyeliminować błąd. Na to potrzeba nieco czasu, a tym szybciej to zrobią, im więcej osób to zgłosi. Paweł Guraj zna się na sprzęcie, a właśnie on to opisał w swoim poście dotyczącym R5.

Kolekcjoner
27-09-2021, 21:27
Naprawdę tutaj nie można nic życiowego napisać? Tylko same superlatywy?
Można wszystko napisać. Pozostaje kwestia wiarygodności. Dla niektórych opinie w stylu "dramat", "tragedia" itp. mogą być najoględniej mówiąc mało przekonywujące ;)...

Jacek_Z
27-09-2021, 23:06
To z czym zgadzam się z Tobą w 100% to to, że zbytnio odbiegliśmy od tematu R6, więc pozwolę sobie już nie odpowiadać tutaj w tematach nie związanych z R6 (dość napisałem OT).

..Dyskusję z Tobą zakończę ..
Nie mam już siły i szkoda mojego zdrowia, żeby odpowiadać na resztę.

Ale czy o tym w ogóle była ta dyskusja? I tak już mocno popłynęliśmy OT i nie róbmy tego jeszcze bardziej!
Trzymam za słowo OBU panów. Dyskusja o optyce - proszę nie w wątku o R6.


mnie sie wydawalo, że czas zalezy od ISO, bardzo sie mylilem przepraszam.
Nie udawaj, że nie wiesz, że jest TRÓJĄT ekspozycji i że istnieje też przysłona. Czas zależy też od przysłony czy nie, bo może my się mylimy? Przecież obiektywy są nazywane fast, czyli wiązana jest jasność z czasem.
Jak piszesz o poruszeniu to dlaczego nie piszesz wprost o czasie? Jak ludzie komplikują proste sprawy, skłaniające potem do wymiany wielu postów.

tombas
28-09-2021, 07:13
Ciekaw jestem czy tu na tym forum jest ktoś, kto używa z R6 obiektywu RF 15-35/2,8.
Mam EF 17-40/4, ale to już dziadek, gorzej niż emeryt, wiec stoję przed zakupem RF 15-35/2,8
sporo robię w ciasnych pomieszczeniach, przy słabym oświetleniu, czy wręcz braku takiego.
Gdyby ktoś miał pochwalił się, jak mu się owo szkiełko widzi???

Kupił bym ten obiektyw już dawno gdyby nie drobna różnica pomiędzy nimi i nie chodzi mi o ogniskowe..
17-40 ma wewnętrzne ogniskowanie, nic się nie wysuwa, w tym drugim RF jednak jest inaczej i to mnie zniechęca.

-jest ktoś taki ;-)
-widzi mi się dużo bardziej niz poprzedni 16-35 f/2.8 werII
-wysuwanie tubusa dla mnie jest "symboliczne" i w życiu bym nie pomyslał, ze to może zdyskwalifikowac to szkło, i miałbym go z tego powodu nie kupić ( w rf70-200 to dopiero sie wysuwa ;-))

Jacek
28-09-2021, 08:56
17-40 mam 18 lat, nic sie nie wysuwa a pomimo to jest wewnatrz pomiedzy soczewkami solidnie zakurzony, obawiam sie ze jesli jest coś wysuwane zakurzy się szybciej, taka banalna obserwacja.

marfot
28-09-2021, 09:05
17-40 mam 18 lat, nic sie nie wysuwa a pomimo to jest wewnatrz pomiedzy soczewkami solidnie zakurzony, obawiam sie ze jesli jest coś wysuwane zakurzy się szybciej, taka banalna obserwacja.

Nie mam C17-40L już od dawna ale wydaje mi się, że przednia sekcja zmienia swoje położenie o ok. 2-3 mm wewnątrz przodu obudowy z gwintem na filtr.
Było nawet zalecenie, żeby dla uszczelnienia tego fragmentu montować filtr "na stałe".

Jacek
28-09-2021, 09:11
w 17-40 nic sie nie wysuwa. od urodzenia na każdy nowy obiektyw zakładam na stałe filtr UV slim, pomimo to pomiedzy ten filtr a pierwsza soczewke też dostaje sie kurz to usuwam sam bez pomocy serwisu

marfot
28-09-2021, 09:21
w 17-40 nic sie nie wysuwa. od urodzenia na każdy nowy obiektyw zakładam na stałe filtr UV slim, pomimo to pomiedzy ten filtr a pierwsza soczewke też dostaje sie kurz to usuwam sam bez pomocy serwisu

Podczas zoomowania przemieszcza się przednia sekcja w tubusie i zasysa kurz. Jak coś się przemieszcza to musi być super uszczelnione. Widać nie jest.

Jacek
28-09-2021, 09:48
do Pana Jacka_Z odpowiadam:
Dlaczego pisałem o ISO a nie o czasie, co teraz mi wypominacie. Większość zdjęć wykonuje w trybie AV, gdyż chce mieć wpływ na głębię ostrości, a to zależy od przysłony, więc zaczynam ustawianie od przysłony. Jeżeli w danej scenie, ustawię sobie przysłonę, mam ustawioną czułość i aparat dobierze mi czas nie gwarantujący tego, że nie poruszę to, CZYM MOGE ZMIENIĆ ÓW CZAS W TRYBIE AV? - ja to zmieniam przez zwiększenie ISO, jak pisałem już poprzednio miałem ISO100 robię np. ISO1600 i czas się odpowiednio skróci. TO CZAS GWARANTUJE, że nie poruszę, ale ja nie mam możliwości zmiany czasu w trybie AV, jeżeli przysłonę mam z góry ustaloną i mam jej nie ruszać. Użyłem sformułowania zmieniam ISO na 1600 i nadal mam poruszone, od razu zaczęło się pouczanie. Powinienem napisać zmieniam ISO na 1600 - żeby aparat zmienił mi czas - wtedy byłoby ok.

Eberloth
28-09-2021, 10:50
Użyłem sformułowania zmieniam ISO na 1600 i nadal mam poruszone, od razu zaczęło się pouczanie

... bo nadal nie wiadomo, czy fotografujesz ruch elektronów na powłokach atomowych czy pomniki Stalina. Na tę drugą opcję, ze statywu i z wyłączoną stabilizacją obiektyw / IBIS, ISO 1600 powinno być wystarczające, nawet na wyrost... :mrgreen: Sorry, ale jaki opis problemów i jakie załączone przykłady zdjęć - taka odpowiedź.

Jacek
28-09-2021, 11:11
Tak, mam takie hobby fotografuję pomniki Stalina.
To nie jest tak, że ja narzekam na R6 i pisałem że to jest zły aparat. Wręcz przeciwnie, uważam, że bardzo dobry. Nie mniej robiąc nim nie mam 100% pewności, że za pierwszym razem Af trafi, w to co bym ja chciał, jak i nie mam pewności, że zdjęcie nie wyjdzie poruszone kiedy robię z ręki(portret osoby w oświetleniu zastanym, ciemne pomieszczenie z malutkim okienkiem). Dla mnie tragedii nie ma, bo nie robię dużo zdjęć, nie robię nic bo muszę. Z każdej sesji jest odsetek zdjęć z nietrafionym AF czy też poruszonych, da się z tym żyć.

becekpl
28-09-2021, 11:50
no cóż współczuje, może zasil szeregi właścicieli S, tam wszystko bangla super i zawsze a Canon to Canon, wiadomo, nie ta ergonomia, AF, ISO i tu dopisz problem jaki występuje z twoim aparatem

Jacek
28-09-2021, 12:08
S robilem kiedy jako kart pamieci uzywalo sie dyskietek. Jak dostałem S plus dwa obiektywy, oddalem bez otwierania pudelka, propozycja twoja jest chybiona.

szandor
28-09-2021, 17:27
do Pana Jacka_Z odpowiadam:
Dlaczego pisałem o ISO a nie o czasie, co teraz mi wypominacie. Większość zdjęć wykonuje w trybie AV, gdyż chce mieć wpływ na głębię ostrości, a to zależy od przysłony, więc zaczynam ustawianie od przysłony. Jeżeli w danej scenie, ustawię sobie przysłonę, mam ustawioną czułość i aparat dobierze mi czas nie gwarantujący tego, że nie poruszę to, CZYM MOGE ZMIENIĆ ÓW CZAS W TRYBIE AV? - ja to zmieniam przez zwiększenie ISO, jak pisałem już poprzednio miałem ISO100 robię np. ISO1600 i czas się odpowiednio skróci. TO CZAS GWARANTUJE, że nie poruszę, ale ja nie mam możliwości zmiany czasu w trybie AV, jeżeli przysłonę mam z góry ustaloną i mam jej nie ruszać. Użyłem sformułowania zmieniam ISO na 1600 i nadal mam poruszone, od razu zaczęło się pouczanie. Powinienem napisać zmieniam ISO na 1600 - żeby aparat zmienił mi czas - wtedy byłoby ok.

Zachęcam do czytania instrukcji. Do tego o czym piszesz, w R6 jest tryb Fv, w którym możesz ustawić przysłonę i czas migawki, a puszka będzie dobierać ISO. Proste, bez kombinacji.

99 % fotek robię korzystając z trybu servo, Af jest przyklejony do punktu, który wybrałem(wciskając przycisk migawki do połowy) i nie muszę korzystać z ekranu dotykowego ani z yoja. IMHO Af w R6 jest fenomenalny.

Kolekcjoner
28-09-2021, 17:30
w 17-40 nic sie nie wysuwa. od urodzenia na każdy nowy obiektyw zakładam na stałe filtr UV slim, pomimo to pomiedzy ten filtr a pierwsza soczewke też dostaje sie kurz to usuwam sam bez pomocy serwisu
W środku rusza się tubus i przez to ten słój ssie kurz aż miło. Dlatego konieczny jest filtr. Ja po zakupie zakręciłem filtr i nie ma problemu.

Jacek
28-09-2021, 17:53
Napisałem, że czytam instrukcję - nie dotarło.
Tryb Fv zupełnie mi nie leży, próbowałem ale nie mogłem się przyzwyczaić, bo trzeba kręcić dwoma pokrętłami, a ja kręcę jednym.
Komuś ten tryb może pasować, mnie nie pasuje.

Napisałem o filtrze też nie dotarło.
Napisałem, że na każdy zakupiony obiektyw od razu zakładam filtr UV slim,
pomimo to pomiędzy ten filtr, a pierwszą soczewkę dostaje się kurz.
Do środka obiektywu może także dostawać się od d.... strony,
zaślepka bagnetu nie jest tak szczelna jak filtr z drobnym gwintem.
Po kilkunastu latach ciągłego używania ma prawo się zassać jak piszecie.

zdebik
28-09-2021, 18:57
Tryb Fv zupełnie mi nie leży, próbowałem ale nie mogłem się przyzwyczaić, bo trzeba kręcić dwoma pokrętłami, a ja kręcę jednym.


Ja kręcę jednym, tym na obiektywie. Ustawiam na sztywno przysłonę i czas, iso auto. Pierścieniem na obiektywie lub adapterze ustawiam kompensacje. Bardzo dobry tryb jeśli chodzi o światło zastane, przy flashu wiadomo full manual ew. lampa w ttl.

marfot
28-09-2021, 19:17
Tryb Fv zupełnie mi nie leży, próbowałem ale nie mogłem się przyzwyczaić, bo trzeba kręcić dwoma pokrętłami, a ja kręcę jednym.
Komuś ten tryb może pasować, mnie nie pasuje.


Najczęściej używam trybu Fv. Wreszcie nie trzeba kombinować czym co ustawiać.
Normalnie bezpośrednia zmiana 4 parametrów wymaga 4 pokręteł - w Fv potrzeba dwóch ale z preselekcją parametru co dla wielu jest nie do przyjęcia.

Jacek
28-09-2021, 19:50
Większość zdjęć robię na AV, czasami na M ale mało.
Zanim przyłożę aparat do oka zakładam jak będzie przysłona – głębia ostrości (a to zależy od kadru jaki chcę uzyskać), na początek mam zawsze ISO 100, chyba że od razu włażę w jakieś mroki, czas jaki wyjdzie. Teraz po podniesieniu aparatu do oka jeśli widzę, że przy wybranej przysłonie czas mi wychodzi za długi, zmieniam ISO na wyższe i robię to pierścieniem na obiektywie – czyli jeden ruch, patrzę na to jaki mi wychodzi czas. Jeżeli muszę mieć niskie ISO ze względu na duże powiększenia i małe szumy, a czas za długi, to niestety aparat trzeba oprzeć lub na statyw. ISO mam na pierścieniu obiektywu, kompensację na pokrętle z tyłu. Co to za różnica czy zmieniam ISO a body dobiera czas, czy zmieniam Czas a body dobiera ISO??? Dla mnie żadna, bo w sumie efekt ten sam, takie same parametry. Z tym, że w AV nie zmienię czasu. W moim R6 w trybie Fv nie da się ustawić kompensacji ekspozycji na pierścieniu obiektywu RF 24-105/4, może coś źle robię nie wiem, nie udało się?. Trudno mi się przestawić na Fv z prostej, prozaicznej przyczyny – kwestia przyzwyczajeń. Co fotografuję, ostatnio robiłem sesje młynów wodnych wnętrza (kilkanaście zabytków), stuletnią kuźnię, jakieś ruiny, portrety ludzi mieszkających w dziwnych miejscach, itp., itd.

marfot
28-09-2021, 20:11
W moim R6 w trybie Fv nie da się ustawić kompensacji ekspozycji na pierścieniu obiektywu RF 24-105/4, może coś źle robię nie wiem, nie udało się?.
Nie wierzę. W R można przypisać do pierścienia dowolny parametr związany z ekspozycją. Myślę, że w R6 również.

NorthPole
28-09-2021, 20:15
Co to za różnica czy zmieniam ISO a body dobiera czas, czy zmieniam Czas a body dobiera ISO???
Różnica jest zasadnicza. Jeśli ustawisz też czas na sztywno, to oprócz zakładanej GO masz kontrolę nad ewentualnym poruszeniem zdjęcia. W mojej opinii lepiej mieć zdjęcie nieco bardziej zaszumione ale ostre niż nieostre ale bez szumu. Spróbuj, tak jak pisał zdebik, manual z auto ISO.

Jacek
28-09-2021, 20:19
Nie wierzę. W R można przypisać do pierścienia dowolny parametr związany z ekspozycją. Myślę, że w R6 również.

W trybie Av jest jak piszesz w trybie Fv nie da się, przynajmniej w moim egzemplarzu.

W mojej opinii lepiej mieć zdjęcie nieco bardziej zaszumione ale ostre niż nieostre ale bez szumu.
Zwiększając ISO mam bardziej zaszumione, jest tak jak piszesz,
i ostre bo czas skrócony do takiego że mogę robić z ręki.

NorthPole
28-09-2021, 20:27
Zwiększając ISO mam bardziej zaszumione, jest tak jak piszesz,
i ostre bo czas skrócony do takiego że mogę robić z ręki. Jasne, bo jak wszyscy doskonale wiemy, te parametry są sprzężone. Tutaj chodzi o szybkość działania i wygodę jaką daje auto ISO. Ustawiając na sztywno czas, w normalnych warunkach oświetlenia, nie kontroluję już ISO bo zakres używalnego w R6 jest bardzo szeroki. A co do kompensacji expo, to ja mam ją ustawioną pod tym nowym, dużym pokrętłem na górze body.

Jacek
28-09-2021, 20:35
Ustawiając na sztywno czas, w normalnych warunkach oświetlenia, nie kontroluję już ISO bo zakres używalnego w R6 jest bardzo szeroki.

Pisałem, że robię na AV, jak tam ustawić na sztywno czas. Mam jeden ruch ręki - obrót pierścienia i robię cyk,
i to jest dla mnie najszybsze, ale ja stary jestem, już do uśpienia.

Jeżeli jutro nie będzie padał deszcz, to mam być w kolejnym młynie.
Spróbuję jak mi radzicie:
Fv, Auto ISO, czas 1/125, (tylko nie wiem czy to się da zablokować, czy przez przypadek nie przestawię)
przysłona jak pasuje do kadru
i zobaczymy co z tego wyjdzie
:)

NorthPole
28-09-2021, 20:50
Pisałem, że robię na AV, jak tam ustawić na sztywno czas. Mam jeden ruch ręki - obrót pierścienia i robię cyk Ustaw na M, dobierz raz przesłonę jaką lubisz, czas jaki zapewnia Ci nieporuszone zdjęcie z ręki i cykaj - bez dodatkowego kręcenia. Po prostu spróbuj, to dzisiaj nic nie kosztuje (też zaczynałem na filmach)

Jacek
28-09-2021, 20:55
Ustaw na M, dobierz raz przesłonę jaką lubisz, czas jaki zapewnia Ci nieporuszone zdjęcie z ręki i cykaj - bez dodatkowego kręcenia.

Tak mi nie pasuje, regulacja przysłoną to jest podstawowy warunek, przy każdym zdjęciu może być inna,
raz jest pełna dziura drugim razem potrzeba 8, czy więcej.

Jakie będzie ISO jest mi obojętne, czas jeszcze gra rolę, żeby nie było poruszone.

Kolekcjoner
28-09-2021, 22:15
Jacek - wielka prośba - używaj funkcji "odpowiedz z cytatem" (jest pod każdym postem. Jak tego nie robisz tworzy się totalny mętlik i nie wiadomo o co chodzi 8-).

robcio
28-09-2021, 22:35
Ustaw na M, dobierz raz przesłonę jaką lubisz, czas jaki zapewnia Ci nieporuszone zdjęcie z ręki i cykaj - bez dodatkowego kręcenia.

Tak mi nie pasuje, regulacja przysłoną to jest podstawowy warunek, przy każdym zdjęciu może być inna,
raz jest pełna dziura drugim razem potrzeba 8, czy więcej.

Jakie będzie ISO jest mi obojętne, czas jeszcze gra rolę, żeby nie było poruszone.

Ciagle nawiązujesz do przyzwyczajenia robienia zdjęć w trybie AV to ja mam pytanie dlaczego tego nie skonfigurujesz jak należy i nie cieszysz się zmianą tylko przysłony jak mówi nazwa trybu?

Ustawiasz auto ISO w jakimś tam zakresie i dla trybu AV najdłuższy akceptowalny dla siebie czas żeby nie poruszyć i masz wszystko kręcisz sobie przysłoną resztę robi automatyka, ewentualnie ten najdłuższy akceptowany dopasowujemy po zmianie obiektywu na inny bo dla 200 mm bez stabilizacji czas bezpieczny jest inny niż dla 35 z IS.

https://gdlp01.c-wss.com/gds/9/0300039839/01/EOS_R6_Advanced_User_Guide_PL.pdf (Strona 142-144)

Jacek
28-09-2021, 23:01
Jacek - wielka prośba - używaj funkcji "odpowiedz z cytatem" (jest pod każdym postem. Jak tego nie robisz tworzy się totalny mętlik i nie wiadomo o co chodzi 8-).

przepraszam piszac na smartfonie nie umialem tego znaleźć, postaram się poprawić

--- Kolejny post ---


Ciagle nawiązujesz do przyzwyczajenia robienia zdjęć w trybie AV to ja mam pytanie dlaczego tego nie skonfigurujesz jak należy i nie cieszysz się zmianą tylko przysłony jak mówi nazwa trybu?

Ustawiasz auto ISO w jakimś tam zakresie i dla trybu AV najdłuższy akceptowalny dla siebie czas żeby nie poruszyć i masz wszystko kręcisz sobie przysłoną resztę robi automatyka, ewentualnie ten najdłuższy akceptowany dopasowujemy po zmianie obiektywu na inny bo dla 200 mm bez stabilizacji czas bezpieczny jest inny niż dla 35 z IS.

https://gdlp01.c-wss.com/gds/9/0300039839/01/EOS_R6_Advanced_User_Guide_PL.pdf (Strona 142-144)

Próbowałem tak ustawić, żeby ISO było auto i czas auto, a tylko regulować przysłoną, dało się,
ale mnie to nie satysfakcjonowało bo w ciemniejszych warunkach ISO waliło do 25600 a czas się nie wiele zmieniał.
Za cienki bolek jestem, albo menu dla mnie jest za skomplikowane.
Przy wyborze ISO auto, mam pełną regulację przysłony - jest ok
zmiana przysłony zmienia ISO - jest ok, ale nie do końca
bo czas bez względu na opcję (czy auto czy ręcznie) zmienia się tylko o dwie działki
i jak jest ciemnica to ISO wali mi na 25600 a ja wolałbym mieć czas np 30 sek, zamiast takiego ISO
Robiłem to dokładnie z instrukcji str 142-144

robcio
28-09-2021, 23:29
przepraszam piszac na smartfonie nie umialem tego znaleźć, postaram się poprawić

--- Kolejny post ---



Próbowałem tak ustawić, żeby ISO było auto i czas auto, a tylko regulować przysłoną, dało się,
ale mnie to nie satysfakcjonowało bo w ciemniejszych warunkach ISO waliło do 25600 a czas się nie wiele zmieniał.
Za cienki bolek jestem, albo menu dla mnie jest za skomplikowane.
Przy wyborze ISO auto, mam pełną regulację przysłony - jest ok
zmiana przysłony zmienia ISO - jest ok, ale nie do końca
bo czas bez względu na opcję (czy auto czy ręcznie) zmienia się tylko o dwie działki
i jak jest ciemnica to ISO wali mi na 25600 a ja wolałbym mieć czas np 30 sek, zamiast takiego ISO
Robiłem to dokładnie z instrukcji str 142-144

Nie wiem dlaczego ale odnoszę wrażenie, że nie do końca rozumiesz zasadę działania tego trybu auto ISO plus AV.

Pozwól, że opiszę poniżej (sam nie mam R6 tylko R ale to nie ma takiego znaczenia)

Ustawiasz ISO Max jakie uważasz za akceptowalne np. 6400, ustawiasz coś co w menu nazywa się minimalny czas naświetlania np. 1/30 sekundy (korzystasz z czegoś co w R6 nazywa się manualnie nastawiany czas minimalny) i teraz tak aparat będzie dążył żeby czas nie ustawił się dłuższy niż 1/30 kosztem dopasowywania ISO dla wyznaczonej przez Ciebie przysłony gdy dojedzie do bandy wyznaczonej maksymalnym ISO np. 6400 dopiero wtedy nie mogąc nic zrobić zacznie przesuwać czas i nurkować na czasy dłuższe niż 1/30.

Czyli jeśli pozwoliłeś żeby aparat ustawił ISO aż 25600 to w ciemnicy jak to określasz z tego korzystał, ale czas dalej jakiś tam trzymał. Jeśli będzie jeszcze ciemniej, a twój Max ISO to 25600 zacznie wymuszać dłuższy czas, natomiast nie wiem jak musi być ciemno żeby dojechał forsując czas do 30 sekund…

Jacek
29-09-2021, 06:55
Nie wiem dlaczego ale odnoszę wrażenie, że nie do końca rozumiesz zasadę działania tego trybu auto ISO plus AV.

Pozwól, że opiszę poniżej (sam nie mam R6 tylko R ale to nie ma takiego znaczenia)

Ustawiasz ISO Max jakie uważasz za akceptowalne np. 6400, ustawiasz coś co w menu nazywa się minimalny czas naświetlania np. 1/30 sekundy (korzystasz z czegoś co w R6 nazywa się manualnie nastawiany czas minimalny) i teraz tak aparat będzie dążył żeby czas nie ustawił się dłuższy niż 1/30 kosztem dopasowywania ISO dla wyznaczonej przez Ciebie przysłony gdy dojedzie do bandy wyznaczonej maksymalnym ISO np. 6400 dopiero wtedy nie mogąc nic zrobić zacznie przesuwać czas i nurkować na czasy dłuższe niż 1/30.

Czyli jeśli pozwoliłeś żeby aparat ustawił ISO aż 25600 to w ciemnicy jak to określasz z tego korzystał, ale czas dalej jakiś tam trzymał. Jeśli będzie jeszcze ciemniej, a twój Max ISO to 25600 zacznie wymuszać dłuższy czas, natomiast nie wiem jak musi być ciemno żeby dojechał forsując czas do 30 sekund…


******************

Wszystko jest tak jak piszesz, odkryłem gdzie popełniam błąd, że nie mogę tego uzyskać.
Sprawa jest banalna, ale tu w menu jest dużo info, a ja jestem stary i łapię po woli.
Nie mogłem ustawić tak jak proponowałeś, bo miałem migawkę elektroniczną, a na niej tylko do 0,5 sek i koniec.
Po przestawieniu na migawkę mechaniczną czas mi się wydłuża a ISO nie podnosi ponad 6400, i jest OK.
Dziękuję, podziwiam za cierpliwość.

kisman
29-09-2021, 12:11
Witajcie, mam pytanie dotyczące "dSLR workflow" w Eos R6/R.
Czy da się tak skonfigurować aparat (R6, R) aby:
1. Miał aktywny EVF tylko w momencie przyłożenia do niego oka,
2. Miał otwarty wyświetlacz ale żeby ten działał tylko jako podgląd zdjęcia.

Czy jest to możliwe?. Jeśli nie to czy macie sposoby aby chociaż się do takiego zachowania zbliżyć (coś słyszałem o trybie oszczędzania energii)?


ad 1. - tak
ad 2. - ja nie umiem tak zrobić, moge wyłaczyc wyświetlacz ale wowczas podgladu tez nie ma.

Dzięki za odpowiedź.
Czy właczenie / wyłaczenie wyświetlacza (przypadek kiedy jest "otwarty") można skonfigurować przez przypisane takiej funkcji do wybranego przycisku?

zdebik
29-09-2021, 12:16
Dzięki za odpowiedź.
Czy właczenie / wyłaczenie wyświetlacza (przypadek kiedy jest "otwarty") można skonfigurować przez przypisane takiej funkcji do wybranego przycisku?Można, ale jeśli robisz zdjęcia i przesyłasz na kompter przez wifi, ekrany nie zgasną.

robcio
29-09-2021, 14:27
******************

Wszystko jest tak jak piszesz, odkryłem gdzie popełniam błąd, że nie mogę tego uzyskać.
Sprawa jest banalna, ale tu w menu jest dużo info, a ja jestem stary i łapię po woli.
Nie mogłem ustawić tak jak proponowałeś, bo miałem migawkę elektroniczną, a na niej tylko do 0,5 sek i koniec.
Po przestawieniu na migawkę mechaniczną czas mi się wydłuża a ISO nie podnosi ponad 6400, i jest OK.
Dziękuję, podziwiam za cierpliwość.

Nie ma sprawy, cieszę się, że wspólnymi siłami doszliśmy do rozwiązania i mogłem trochę pomóc.
Jestem zdania, że po to są fora żeby sobie pomagać.

Udanych kadrów!

rojo
29-09-2021, 14:30
Niestety nie mogę się zgodzić. Eye AF działa jak chce. Czesto jest precyzyjny, a czasem gdy człowiek mu zaufa łapie brzuch, czy nawet zdarzyło mi się kałuże, bo uznał, że jest ważniejsza niż człowiek. Wyprowadzenie go z błędu było niemożliwe.

Przereklamowana puszka i tyle. Dla mnie skutek, bo aparat nie nadaje się do szybkiej reporterki. Aparat "na siłę" próbuje robić wszystko za użytkownika, niestety robi to źle.
LOL, w życiu nie miałem lepszego narzędzia do szybkiej reporterki niż R6, zjada 5d4 na śniadanie generalnie. Mam wrażenie że zupełnie nie opanowałaś działania aparatu i przyszłaś się wyżalić swoją ignorancją. Albo atak konkurencji...

Jacek
29-09-2021, 18:11
Nie ma sprawy, cieszę się, że wspólnymi siłami doszliśmy do rozwiązania i mogłem trochę pomóc.
Jestem zdania, że po to są fora żeby sobie pomagać.

Udanych kadrów!

Pierwszy dzień nauki nie pomógł, wręcz przeciwnie.
Po ustawieniu ISO auto i czas minimum pozostaje mi kręcenie tylko pierścieniem przysłony???

Wszystkie zdjęcie jaki dzisiaj zrobiłem w plenerze wyszły rewelacja,
ale we wnętrzach już zabrakło mi wyobraźni co mam dalej robić.

Przysłona - pełen otwór, czas 1/8, ISO 160, - zdjęcia poruszone.
Jeżeli mam tak ustawione a przysłona pełen otwór to co mogę dalej zrobić, ISO auto aparat sam dobiera, czas minimum 1/125, też sam dobiera a w przysłonie już ściana, koniec.

A mam zakres ISO od 100 do 6400 dlaczego on nie wymusił wiekszego ISO?
A że miałem ISO auto, a aparat nie chciał sam zwiększyć, musiałem wejść w menu - ISO i zwiększyć ręcznie.
Czyli jednak nie było jednego pokrętła a bieganie po menu.
Aparat jest wspaniały, ale ja coś jeszcze robię źle, nie wiem co.
W końcu zmusiłem go do tego, żeby zrobił to co chciałem, ale to nie było szybko i łatwo.

W poprzedniej metodzie zdjęcie wyszłoby za pierwszym razem.
Jest jeszcze tryb M ale ja go nie cierpię ze względu na drabinkę.

Nozanu
29-09-2021, 20:35
W Canonie 6D więc w R6 pewnie też, są jeszcze opcje np: max.czas ekspozycji. Tam wybierasz najdłuższy czas jaki Ci pasuje i wtedy automatyka nie przekroczy tej granicy tylko po dojściu do niej, zamiast wydłużać czas będzie podnosić ISO. Można też w tym miejscu włączyć auto. i wtedy graniczny czas będzie dobierany przez aparat w zależności od ogniskowej obiektywu.

Można też wybrać co ma robić automatyka po osiągnięciu granicznych ustawień czasu i ISO- tzn. czy dalej ma przekraczać ISO czy wydłużać czas.

robcio
29-09-2021, 21:00
Pierwszy dzień nauki nie pomógł, wręcz przeciwnie.
Po ustawieniu ISO auto i czas minimum pozostaje mi kręcenie tylko pierścieniem przysłony???

Wszystkie zdjęcie jaki dzisiaj zrobiłem w plenerze wyszły rewelacja,
ale we wnętrzach już zabrakło mi wyobraźni co mam dalej robić.

Przysłona - pełen otwór, czas 1/8, ISO 160, - zdjęcia poruszone.
Jeżeli mam tak ustawione a przysłona pełen otwór to co mogę dalej zrobić, ISO auto aparat sam dobiera, czas minimum 1/125, też sam dobiera a w przysłonie już ściana, koniec.

A mam zakres ISO od 100 do 6400 dlaczego on nie wymusił wiekszego ISO?
A że miałem ISO auto, a aparat nie chciał sam zwiększyć, musiałem wejść w menu - ISO i zwiększyć ręcznie.


Jesteś pewien, że ustawiłeś dla funkcji auto iso prawidłowy zakres z tego co mam u siebie to w funkcji regulacji iso mam dwie opcje (w R6 pewnie też bo tak mi podpowiada instrukcja - zrzut ekranu z niej dołączyłem do tego posta) jedna nastawa to ustawienie zakresu iso jaki można ustawić tak w ogóle (i tu by mi pasowało, że sobie ustawiłeś 100-6400), druga to nastawa w jakim zakresie ma pracować auto iso w domyśle zakres ten może być podzakresem tego pierwszego (i tu prawdopodobnie ustawiłeś wartość mniejszą co spowodowało we wnętrzach czasy typu 1/8).

6881
Korzystając ze screena z instrukcji ustaw na początek ustawienia jak w niej i manualnie minimalny czas... przetestuj później dopasuj iso w pozycji "autom. zakres"
wtedy w trybie AV wystarczy już kręcić tylko jednym kółkiem nastaw od przysłony.

Jacek
29-09-2021, 21:23
Jesteś pewien, że ustawiłeś dla funkcji auto iso prawidłowy zakres z tego co mam u siebie to w funkcji regulacji iso mam dwie opcje (w R6 pewnie też bo tak mi podpowiada instrukcja - zrzut ekranu z niej dołączyłem do tego posta) jedna nastawa to ustawienie zakresu iso jaki można ustawić tak w ogóle (i tu by mi pasowało, że sobie ustawiłeś 100-6400), druga to nastawa w jakim zakresie ma pracować auto iso w domyśle zakres ten może być podzakresem tego pierwszego (i tu prawdopodobnie ustawiłeś wartość mniejszą co spowodowało we wnętrzach czasy typu 1/8).

6881
Korzystając ze screena z instrukcji ustaw na początek ustawienia jak w niej i manualnie minimalny czas... przetestuj później dopasuj iso w pozycji "autom. zakres"
wtedy w trybie AV wystarczy już kręcić tylko jednym kółkiem nastaw od przysłony.

Ustawiłem tak jak na zrzucie tylko wartości inne:
Czułość ISO - Auto
Zakres ISO 100-6400
Autom.zakres 100-6400
Min. czas naśw. Autom

I teraz kręcąc jednym kółkiem przysłony wszystko było ok, ale jak było jasno na dworze
jak wszedłem do pomieszczenia aparat ustawił: czas 1/8, ISO 160, przy przysłonie 4,0 ogniskowej ok 50 mm (nie żadne supertele)
i teraz jak zmienić ISO, czy czas jak jest automat???

Mogę pokręcić pierścieniem na obiektywie, aparat zmieni ISO na jakie chcę, ale już do opcji AUTO ISO nie powróci.
Czyli będę miał ISO ręczne a nie automat i po przez zmianę ISO regulował czas, to wychodzi na to co robiłem dotychczas :(

robcio
29-09-2021, 21:30
Ustawiłem tak jak na zrzucie tylko wartości inne:
Czułość ISO - Auto
Zakres ISO 100-6400
Autom.zakres 100-6400
Min. czas naśw. Autom

I teraz kręcąc jednym kółkiem przysłony wszystko było ok, ale jak było jasno na dworze
jak wszedłem do pomieszczenia aparat ustawił: czas 1/8, ISO 160, przy przysłonie 4,0 ogniskowej ok 50 mm (nie żadne supertele)
i teraz jak zmienić ISO, czy czas jak jest automat???

Mogę pokręcić pierścieniem na obiektywie, aparat zmieni ISO na jakie chcę, ale już do opcji AUTO ISO nie powróci.
Czyli będę miał ISO ręczne a nie automat i po przez zmianę ISO regulował czas, to wychodzi na to co robiłem dotychczas :(

Minimalny czas naśw. ustaw manualny i jakiś podaj, a nie automatyczny -> to jest jakaś nowa inteligentna opcja w R6 i da się to zmienić na manualny i podać konkretny

Podam Ci moje ustawienia dla obiektywu 35 mm
Czułość ISO - Auto
Zakres ISO 100-25600
Autom.zakres 100-6400
Min. czas naśw. 1/60

I to działa wtedy jak opisywałem kilka postów wyżej: Ty ustawiasz przysłonę jaką chcesz, aparat ustawia Iso w zakresie autom. zakres i czas nie dłuższy niż Min. czas naśw. Jeśli dojedzie do górnej bandy z ISO zacznie przekraczać granice czasu... Ale z dużym prawdopodobieństwem jak się zmienią warunki na trudne nie zrobi takiego cyrku jak 1/8 iso 160... :D

Jacek
29-09-2021, 21:47
Minimalny czas naśw. ustaw manualny i jakiś podaj, a nie automatyczny -> to jest jakaś nowa inteligentna opcja w R6 i da się to zmienić na manualny i podać konkretny

Podam Ci moje ustawienia dla obiektywu 35 mm
Czułość ISO - Auto
Zakres ISO 100-25600
Autom.zakres 100-6400
Min. czas naśw. 1/60

I to działa wtedy jak opisywałem kilka postów wyżej: Ty ustawiasz przysłonę jaką chcesz, aparat ustawia Iso w zakresie autom. zakres i czas nie dłuższy niż Min. czas naśw. Jeśli dojedzie do górnej bandy z ISO zacznie przekraczać granice czasu... Ale z dużym prawdopodobieństwem jak się zmienią warunki na trudne nie zrobi takiego cyrku jak 1/8 iso 160... :D

Będę jeszcze trenował zmieniał ustawienia, po wejściu do pomieszczenia na oko było widać,
że tam ISO to min 1600, a nawet 3200 by się przydało
skoro on wybrał tyle co napisałem, to cyknąłem - zdjęcie poruszone,
Przestawiłem ISO żeby skrócić czas, zrobiłem drugie, nic się nie stało.
Ale próba mnie zaskoczyła na minus, cały czas wychodzę z założenia, że ja coś źle robię a nie aparat.
Może dojdę co, a może się nie uda. To nie analog, widzę efekt to powtarzam.
Ja nie bardzo rozumiem co to jest minimalny czas, czy jak wybiorę 1/60, to aparat nie zrobi na dłuższych czasach czyli np na 1/30, czy na krótszych czyli 1/125? Taki jestem zacofany.

Po ustawieniu w menu minimalny czas 1/60, mierzę aparatem warunki jakie on widzi - czas 1/25, jak skieruję aparat na lampę jest czas 1/125, czyli mogą być czasy dłuższe i czasy krótsze, więc co oznacza minimalny - nie wiem.

robcio
29-09-2021, 22:17
Ja nie bardzo rozumiem co to jest minimalny czas, czy jak wybiorę 1/60, to aparat nie zrobi na dłuższych czasach czyli np na 1/30, czy na krótszych czyli 1/125? Taki jestem zacofany.

Po ustawieniu w menu minimalny czas 1/60, mierzę aparatem warunki jakie on widzi - czas 1/25, jak skieruję aparat na lampę jest czas 1/125, czyli mogą być czasy dłuższe i czasy krótsze, więc co oznacza minimalny - nie wiem.

Minimalny czas to czas jaki definiujesz i w sprzyjających warunkach aparat nie powinien ustawić dłuższego
dajesz 1/60 czyli 1/30 nie powinien ustawić ale jeśli pozwoli mu na to zakres auto ISO.

Co do sytuacji z lampa, zachowanie z 1/125 jest ok.
1/25 ustawil jak dobił do maksymalnego iso jakie zadałeś dla auto iso czyli też ok
Nie siedzimy razem w tym pokoju to trudno mi "na oko" powiedziec jakie musisz ustawic max iso dla auto iso zeby nie musial schodzic (nurkowac do czasow dluzszych niz nastawione jako miekki limit) 1/60

Jacek
30-09-2021, 07:38
Minimalny czas to czas jaki definiujesz i w sprzyjających warunkach aparat nie powinien ustawić dłuższego
dajesz 1/60 czyli 1/30 nie powinien ustawić ale jeśli pozwoli mu na to zakres auto ISO.

Co do sytuacji z lampa, zachowanie z 1/125 jest ok.
1/25 ustawil jak dobił do maksymalnego iso jakie zadałeś dla auto iso czyli też ok
Nie siedzimy razem w tym pokoju to trudno mi "na oko" powiedziec jakie musisz ustawic max iso dla auto iso zeby nie musial schodzic (nurkowac do czasow dluzszych niz nastawione jako miekki limit) 1/60

Wg instrukcji:
str 144
- Dla trybu automatycznego ISO można ustawić minimalny czas naświetlania, aby zapobiec automatycznemu ustawieniu ZBYT KRÓTKIEGO CZASU NAŚWIETLANIA
str 145
– Przy wyborze Minimalny czas Auto - minimalny czas jest odwrotnością ogniskowej,
- czyli wybór Minimalny czas Ręczny to są te odwrotności ogniskowej wybierane z palca.
Skoro ja fotografuję zoomem 24-105, powinienem mieć MINIMALNY CZAS AUTO
a nie wybór ręczny, by nie zmieniać wartości po każdej zmianie ogniskowej.

Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale muszę ograniczyć pytania,
admin się denerwuje, tutaj jest najlepiej jak jest cisza, nikt o nic nie pyta.
Pozdrawiam, życzę cudnych kadrów.

zdebik
30-09-2021, 08:55
Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale muszę ograniczyć pytania,
admin się denerwuje, tutaj jest najlepiej jak jest cisza, nikt o nic nie pyta.
Pozdrawiam, życzę cudnych kadrów.

Pytaj, pytaj przynajmniej coś się dzieje.

Apropo trybu FV to taki manual z automatem w jedny. W sumie to można usunąc inne tryby i zostawic tylko ten.

Kolekcjoner
30-09-2021, 10:51
Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale muszę ograniczyć pytania,
admin się denerwuje, tutaj jest najlepiej jak jest cisza, nikt o nic nie pyta.


Nie opowiadaj, nikt się nie denerwuje jak jest normalna dyskusja - od tego jest te wątek i forum 8-)...

Jacek
30-09-2021, 11:02
Nie opowiadaj, nikt się nie denerwuje jak jest normalna dyskusja - od tego jest te wątek i forum 8-)...

Podczas próby wstawienia postu otrzymałem komunikat od admina:
"Twoje postu zostały ograniczone do......"

Wniosek = zaśmiecam forum lub powoduję awantury,
mam czytać a nie pisać.

marfot
30-09-2021, 11:36
Jacek proponuję jednak wypróbować tryb Fv - tak jak proponowali już koledzy.

Jeśli ustawisz sobie w Fv:
Tv : Auto
ISO: Auto
Av: wybierane (przednie kółko)
korekta:dostępna, wybierana
to masz jakby tryb Av z czasem Auto ustawianym wg zasady t= 1/f i do tego dostosowuje się ISO.
Gdy Ci ten czas nie pasuje to szybko poprawiasz wartość na wymaganą przez Ciebie.

Bangi
30-09-2021, 12:24
A nie lepiej użyć trybu M, ustawić czas, przesłonę i użyć AUTO ISO + ewentualnie wspomagać się korektą ekspozycji...?
Ewentualnie tryb Tv jeśli przesłona nie jest istotna? Jak tak akurat samoloty focę, zawsze Tv w zasadzie.

acekd
30-09-2021, 12:33
Podczas próby wstawienia postu otrzymałem komunikat od admina:
"Twoje postu zostały ograniczone do......"

Wniosek = zaśmiecam forum lub powoduję awantury,
mam czytać a nie pisać.

Witam
Szanowni Koledzy i Administracja forum
Proszę nie przerywajcie dyskusji, a w zasadnie nauki, bardzo ciekawej i pouczającej.
Dla takiej wymiany poglądów warto czytać forum.
Jestem z pokolenia imiennika "Jacka". Często natrafiam na problem fotografując biegających wnuków w pomieszczeniu o słabym i zmiennym oświetleniu. Automatyczna zmiana iso z możliwością szybkiej zmiany przysłony i wcześniejszym, indywidualnym, określeniu zakresów czasów wydaje się (teoretycznie - bo musiałbym to przetrenować) rozwiązaniem bardzo interesującym i usprawniającym bo mógłbym się tylko skoncentrować wyłącznie na utrzymaniu ostrości na fotografowanym obiekcie i kompozycji fotki.
Proszę napiszcie z doświadczenia kiedy Wy korzystacie z omawianej procedury z FV, jakie są efekty i jakie napotykacie ograniczenia.
Zaznaczam, że M znam, ale w zasadzie nie korzystam, ze względu na denerwujące mnie drabinki
Z góry dziękuję

zdebik
30-09-2021, 13:03
Proszę napiszcie z doświadczenia kiedy Wy korzystacie z omawianej procedury z FV, jakie są efekty i jakie napotykacie ograniczenia.


W moim przypadku wygląda to następująco:

Normalny dzień ogniskowa okolo 135mm, tryb Fv, czas 1/500, F 2.8, iso Auto, compensacja +0.3 - tu tylko Iso jest w auto z małą korektą.

Mieszkanie, tu się sprawy komplikują ponieważ w automacie będzie tylko flash (ttl +0.3-0.6 odbity od sufitu lub ściany, z modyfikatorem np. kukułka z kartką przed nawet +1ev) ogniskowa raczej około 50mm f2.8 iso 400/800. Iso wiadomo mniej lepiej, dzieci nie biegają jak szalone.

Oczywiście zawsze trzeba myśleć co się dzieje, automatyka nie załatwi wszystkiego. Dochodzi pomiar (tryb) i jego korekty, fotografujesz np. snieg expozycja na plus, coś ciemnego na minus.

Numerów proszę nie brać zbyt serio, zawsze coś się zmieni np. będzie bardzo słonecznie i czas poleci w auto (ponieważ nie schodzi z 1/1000).

Podsumowując ustawie raz i będzie na zawsze raczej nie zadziała, zawsze trzeba kompensować na warunki jakie mamy. Ew. zobaczyć co się dzieje w trybie P - nie ważne jaki tryb jest wybrany. Liczy się to czy rozumiemy jego działanie i możemy go modyfikować. W P można zablokować pomiar i już jest manual, mając pomiar punktowy można to robić bardzo dokładnie.

Wracając do puszek, brakuje mi przycisku iso, niby jest gdzieś zaszyty ale to już nie to samo.

Jacek_Z
30-09-2021, 13:04
Podczas próby wstawienia postu otrzymałem komunikat od admina:
"Twoje postu zostały ograniczone do......"

Wniosek = zaśmiecam forum lub powoduję awantury,
mam czytać a nie pisać.
Chyba nie sądzisz, że admin siedzi tu 24h/doba i w ułamku sekundy sprawdza wszystko co jest pisane, przed umieszczeniem.
Pewne rzeczy robi automatycznie skrypt forum. Nie jakaś osoba, komuś przychylna bądź nie.

Nic mi nie wiadomo o jakimkolwiek ograniczeniu skutkujacym komunikatem "Twoje postu zostały ograniczone do......"
i jestem bardzo ciekawy skąd sie takie cos mogło wziąć.

Piszę to na ogólnym forum, bo pojawił się kolejny użytkownik (acekd) który sądzi, że dyskusja jest w ten sposób ograniczana.

Jacek - na PW podaj mi szczegóły związane z pojawieniem się tego komunikatu.

tombas
30-09-2021, 13:12
A nie lepiej użyć trybu M, ustawić czas, przesłonę i użyć AUTO ISO + ewentualnie wspomagać się korektą ekspozycji...?


dokładnie TAK, 80% zdjęc robie w M ( to najbardziej przewidywalny dla mnie tryb, drabinka pradę Ci powie), jakies 19% w Av i może 1% Tv

Jacek
30-09-2021, 14:04
Nie wszystkie zdjęcia mam takie, :) jak koryguję ręcznie parametry jest cudnie,
6883jak zdaję się całkowicie na automatykę aparatu bywa i tak, i nie nazywam się fabinka.

zdebik
30-09-2021, 14:11
Nie wszystkie zdjęcia mam takie, :) jak koryguję ręcznie parametry jest cudnie,
6883jak zdaję się całkowicie na automatykę aparatu bywa i tak, i nie nazywam się fabinka.Iipnie to wyglada, te czasy za długie i iso za niskie.

tombas
30-09-2021, 14:16
Nie wszystkie zdjęcia mam takie, :) jak koryguję ręcznie parametry jest cudnie,


a ja zapytam, jak masz ustawiony pomiar światła?

audioart
30-09-2021, 14:21
Nie wszystkie zdjęcia mam takie, :) jak koryguję ręcznie parametry jest cudnie, jak zdaję się całkowicie na automatykę aparatu bywa i tak, i nie nazywam się fabinka.

Nie pracuję na ustawieniach, w których mam dwie wartości ustawione na auto, może dlatego R6 jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.
Ale rzeczywiście, czas 1/10 s wybrany przez automatykę aparatu wydaje się dość optymistyczny. Z włączoną stabilizacją w obiektywie i IBIS można przy odrobinie doświadczenia (odpowiednia postawa/uchwyt) lub szczęścia wykonać nieporuszone zdjęcie na 70 mm z czasem 1/10 s, ale chyba nie o to chodzi, żeby automatyka działała na granicach możliwości (szczególnie, że finalnie serwuje bardzo niskie ISO - 160).
W powyższym przykładzie możemy mówić o błędzie automatyki lub osób, które są odpowiedzialne za algorytm.

--- Kolejny post ---


a ja zapytam, jak masz ustawiony pomiar światła?

Jakkolwiek miałby ustawiony pomiar światła, automatyka nie powinna proponować czasu 1/10 s dla ogniskowej 70 mm.

tombas
30-09-2021, 14:23
Nie pracuję na ustawieniach, w których mam dwie wartości ustawione na auto, może dlatego R6 jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.
Ale rzeczywiście, czas 1/10 s wybrany przez automatykę aparatu wydaje się dość optymistyczny. Z włączoną stabilizacją w obiektywie i IBIS można przy odrobinie doświadczenia (odpowiednia postawa/uchwyt) lub szczęścia wykonać nieporuszone zdjęcie na 70 mm z czasem 1/10 s, ale chyba nie o to chodzi, żeby automatyka działała na granicach możliwości (szczególnie, że finalnie serwuje bardzo niskie ISO - 160).
W powyższym przykładzie możemy mówić o błędzie automatyki lub osób, które są odpowiedzialne za algorytm.

--- Kolejny post ---



Jakkolwiek miałby ustawiony pomiar światła, automatyka nie powinna proponować czasu 1/10 s dla ogniskowej 70 mm.
ponawiam pytanie

Jacek
30-09-2021, 14:33
ponawiam pytanie
Zazwyczaj robiłem na Av korygując czas przez obrót pierścienia na obiektywie zmieniającego ISO a ono zmieniało czas.
Kłopotów nie było, z poruszeniem, ani ostrością.
Kłopoty zaczęły się jak poczytałem forum i bawiłem w automatykę.

Zazwyczaj stosuję pomiar światła wieloelementowy, jak duże zróżnicowanie kontrastu a zależy mi na jakimś detalu to punktowy.
Tutaj był wielosegmentowy.

Bangi
30-09-2021, 14:39
dokładnie TAK, 80% zdjęc robie w M ( to najbardziej przewidywalny dla mnie tryb, drabinka pradę Ci powie), jakies 19% w Av i może 1% Tv

W sumie w dobie R i EVF (symulacja ekspozycji) oraz możliwości wyświetlania histogramu "live" drabinka traci sens IMHO.

tombas
30-09-2021, 14:42
Zazwyczaj robiłem na Av korygując czas przez obrót pierścienia na obiektywie zmieniającego ISO a ono zmieniało czas.

każdy ma swoje sposoby, ale Twojego nie rozumiem :-)
czysto teoretycznie, robie w trybie av, wybrałem wartośc f jaka mi odpowiada, mam tez ustawione jakies iso (np. opierając sie na doswiadczeniu i poziomie akceptowalnego szumu) i jesli cos jest nie tak (budzi moje wątpliwości) to w granicach rozsądku/utrzymania ogniskowej używam korekty ekspozycji (drabinka na dole wyswietlacza ;-) a nie kombinuje z iso jesli trzeba przekroczyc jakąs granice to dopiero wtedy siegam po inne iso, ,ale w drugiej kolejnosci

--- Kolejny post ---


W sumie w dobie R i EVF (symulacja ekspozycji) oraz możliwości wyświetlania histogramu "live" drabinka traci sens IMHO.

od czasów analogowych tak robie, dla mnie jest OK, i jakos nie płacze na forach, ze sprzet robi co chce,automatyka jest do du..y i zdjecia mam poruszone ;-)

bakulik
30-09-2021, 14:43
A czy w ustawieniach minimalnego czasu naświetlania dla Auto ISO nie masz przypadkiem ustawionego przesunięcia w stronę dłuższych czasów na -3 (patrz zdjęcie)?

6884

W takim przypadku w ciemniejszym miejscu dla ogniskowej 70 mm aparat (w moim przypadku akurat EOS R) dobiera czas właśnie ok. 1/10 s.

zdebik
30-09-2021, 14:50
A czy w ustawieniach minimalnego czasu naświetlania dla Auto ISO nie masz przypadkiem ustawionego przesunięcia w stronę dłuższych czasów na -3 (patrz zdjęcie)?

6884

W takim przypadku w ciemniejszym miejscu dla ogniskowej 70 mm aparat (w moim przypadku akurat EOS R) dobiera czas właśnie ok. 1/10 s.I to moze być to, właśnie sprawdzałem m50 i na P zawsze maxuje iso a potem schodzi z czasem. Wogóle pierwszy raz się spotykam z akcja, gdzie w auto iso zostaje na 160 a czas jest wyciagany do 1/10.

Nozanu
30-09-2021, 17:59
Ludzie zacznijcie czytać ze zrozumieniem. Kilka razy już było tu napisane USTAWCIE AUTOMATYKĘ W MENU PUSZKI i przestańcie biadolić jak jakaś księżniczka na ziarnku grochu. Jak macie problem z menu to poproście dzieci lub wnuczków i wam ustawią.

bakulik
30-09-2021, 18:15
Ludzie

Do kogo ten tekst? Do mnie też? Ja wiem, co mam ustawione. A jak widać, automatykę można ustawić na kilka sposobów. Próbujemy pomóc koledze wyjaśnić, dlaczego u niego jest tak, a nie inaczej, co zdalnie, bez zajrzenia do ustawień jego aparatu, jest nieco utrudnione. A nie każdy ma pod ręką kogoś, nawet dziecko lub wnuczka, kto mu wyjaśni. Poza tym tak naprawdę niewiele dzieci i wnuków wiedziałoby z marszu, o co chodzi w ustawieniach aparatu fotograficznego, jeśli samemu na co dzień fotografią się nie interesuje (poza używaniem do zdjęć smartfona). Więc Twoja rada jest od czapy. No chyba że chciałeś po prostu komuś ubliżyć. Jeśli tak, to niegrzecznie w Twojej strony, że tak eufemistycznie powiem.

Jacek
30-09-2021, 20:08
Panowie uspokójcie się, po co to ubliżanie.
Teraz nie wiem, czy miałem na drabince czasu minimum auto - 3 plus, czy minus, i tego sprawdzić się nie da.
Co ważne innym też ustawia - 1/10 i ISO 160, czyli to nie jest sprawa awarii mojego aparatu,
kwestia ustawień programowych. Jak to wiem to postaram się ominąć!!!

Nigdy nie narzekałem na aparaty CANON!!!
Dzięki nim zdobyłem ponad 160 nagród w Międzynarodowych Konkursach Fotograficznych,
oraz
OSCARA fotografii multimedialnej,
tego Wam Życzę
Jacek

robcio
30-09-2021, 21:49
I to moze być to, właśnie sprawdzałem m50 i na P zawsze maxuje iso a potem schodzi z czasem. Wogóle pierwszy raz się spotykam z akcja, gdzie w auto iso zostaje na 160 a czas jest wyciagany do 1/10.

Ja też dlatego nie chce zmylić i nieco wycofałem się z pomocy w tym temacie (ja zawsze gdy używam auto iso - używam manual min shutter spd. i takich problemów na Rce nie widziałem).

Jacek
30-09-2021, 21:54
Panowie odpowiedź: "zawsze maxuje iso a potem schodzi z czasem. W ogóle pierwszy raz się spotykam z akcja, gdzie w auto iso zostaje na 160 a czas jest wyciagany do 1/10." Jest dla mnie w pełni satysfakcjonująca bowiem świadczy, że nie mam awarii aparatu, tylko pewne ustawienia menu tak dają a wiedząc o tym wiem czego unikać. Wszystko w temacie i obrażanie niepotrzebne.

zdebik
30-09-2021, 22:21
Reset ustawień?

Jacek
30-09-2021, 22:45
Reset ustawień?

Czy reset ustawień, nie wiem, najpierw muszę znaleźć przyczynę – usunąć,
Reset ustawień to jako ostateczność, bo oznacza, że się poddałem nie wiem o co chodzi.

Opinie Tombasa i Nozanu ośmieszyły obu panów i wiem już, że ich opinii należy unikać.

candar
01-10-2021, 00:18
Panowie odpowiedź: "zawsze maxuje iso a potem schodzi z czasem. W ogóle pierwszy raz się spotykam z akcja, gdzie w auto iso zostaje na 160 a czas jest wyciagany do 1/10." Jest dla mnie w pełni satysfakcjonująca bowiem świadczy, że nie mam awarii aparatu, tylko pewne ustawienia menu tak dają a wiedząc o tym wiem czego unikać. Wszystko w temacie i obrażanie niepotrzebne.

A przypadkiem nie masz włączonego:
1/Auto Lighting Optimizer (Automatyczny optymalizator jasności) https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-03_Shooting-1_0070.html
2/Priorytet jasnych partii obrazu https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-03_Shooting-1_0080.html

Takie rzeczy potrafią nieźle namieszać w ekspozycji

tombas
01-10-2021, 06:49
Opinie Tombasa i Nozanu ośmieszyły obu panów i wiem już, że ich opinii należy unikać.
jak małym człowieczkiem i nikcznemnym osobnikiem trzeba być, żeby na pomocną dłoń reagować próbą obrażenia i dezawuowania innego użytkownika (piszę próbą, bo ktoś o takim poziomie nie jest w stanie mnie urazić)
zamin skończę moją ostatnią "rozmowę" z tym Panem, jakos przyszedł mi na myśl cytat ze Stanisława Lema "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
mimo wszystko, życzę poprawy umiejętności czytania ze zrozumieniem (np instrukcji) poznania sprzetu, oraz dużej uwagi i zaradności przy spadaniu z poziomu własnego ego, na poziom zaprezentowany tutaj.
EOT
(niech ktoś temu Panu wytłumaczy, tylko tak żeby zrozumiał co oznacza ten akronim)

Jacek
01-10-2021, 10:13
A przypadkiem nie masz włączonego:
1/Auto Lighting Optimizer (Automatyczny optymalizator jasności) https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-03_Shooting-1_0070.html
2/Priorytet jasnych partii obrazu https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-03_Shooting-1_0080.html

Takie rzeczy potrafią nieźle namieszać w ekspozycji

Mam te opcje wyłączone, nie miały wpływu.
Po sprawdzeniu wszystkich zdjęć, zrobionych w tm dniu, w ustawieniu AV, Auto ISO, Auto Czas
wniosek mam następujący: aparat radził sobie dobrze kiedy jest jasno, ISo 100, czas jakiś tam, ale dobry.
w momencie kiedy po prostu wszedłem w cień w parku
automatyka zadziałała w ten sposób, że ISO zmieniało się w niewielkim stopniu, miałem 100, 160, i . . . .koniec
ale czasy były moim zdaniem za długie: 1/20 jak więcej słonecznych plam przez liście,
jak mniej to 1/15, 1/8, i jeszcze dłuższe.
Czy miałem włączone +3 czy 0 czy - 3 tego już teraz nie jestem w stanie sprawdzić.
Następnym razem sprawdzę tą samą scenę z ustawieniami +3 i -3 ciekaw jestem jaka będzie różnica.
Nie mniej w układzie AV - ISo auto - Czas Auto - to jaki ja mam wpływ na zmianę ISO???

marfot
01-10-2021, 10:30
Mam te opcje wyłączone, nie miały wpływu.
Po sprawdzeniu wszystkich zdjęć, zrobionych w tm dniu, w ustawieniu AV, Auto ISO, Auto Czas
wniosek mam następujący: aparat radził sobie dobrze kiedy jest jasno, ISo 100, czas jakiś tam, ale dobry.
w momencie kiedy po prostu wszedłem w cień w parku
automatyka zadziałała w ten sposób, że ISO zmieniało się w niewielkim stopniu, miałem 100, 160, i . . . .koniec
ale czasy były moim zdaniem za długie: 1/20 jak więcej słonecznych plam przez liście,
jak mniej to 1/15, 1/8, i jeszcze dłuższe.
Czy miałem włączone +3 czy 0 czy - 3 tego już teraz nie jestem w stanie sprawdzić.
Następnym razem sprawdzę tą samą scenę z ustawieniami +3 i -3 ciekaw jestem jaka będzie różnica.
Nie mniej w układzie AV - ISo auto - Czas Auto - to jaki ja mam wpływ na zmianę ISO???

Jest jeszcze jedna możliwość:
jeżeli masz ISO przypisane do pierścienia na obiektywie i przypadkowo nim obróciłeś to ISO ze 100 w automacie przeskoczyło na 160 i tak zostało bo do Auto już samo nie wróci. A wtedy czasy dostosowują się do stałej wartości ISO 160.

Jacek
01-10-2021, 10:35
Jest jeszcze jedna możliwość:
jeżeli masz ISO przypisane do pierścienia na obiektywie i przypadkowo nim obróciłeś to ISO ze 100 w automacie przeskoczyło na 160 i tak zostało bo do Auto już samo nie wróci. A wtedy czasy dostosowują się do stałej wartości ISO 160.

Wiem o tym, że ISO po obróceniem pierścienia na obiektywie nie wróci do auto, ale tak nie było - bo się zmieniało,
na kolejnych zdjęciach jest różne, nie zostało na 160.

Problemu nie ma, bo zawsze mogę wrócić do poprzedniego sposobu fotografowania, który zapewniał mi efekt jakiego wymagałem.
Jest ciekawość a to pierwszy stopień do piekła :)
Dojdę do tego co było przyczyną.

zdebik
01-10-2021, 10:41
Jeszcze raz napisze o resecie ustawień, to może być jakiś glitch i orzez to te problemy.

Jacek
01-10-2021, 11:29
AV, ISO auto, Czas auto,
ta sama scena, trzy ustawienia
+3 f4 1/640 ISO 3200
0 f4 1/80 ISO 400
-3 f4 1/20 ISO 100

szwayko
01-10-2021, 11:29
Czy stabilizacja w aparacie działa z obiektywami manualnymi, bez styków?

zdebik
01-10-2021, 12:19
Czy stabilizacja w aparacie działa z obiektywami manualnymi, bez styków?Powinna działać.

szwayko
01-10-2021, 12:26
Powinna działać.

Nie ma info konkretnego na ten temat. Fajnie jakby działa.
A EOS R6 z 24-105mm KIT - jest za 9299zł teraz.

zdebik
01-10-2021, 12:32
Nie ma info konkretnego na ten temat. Fajnie jakby działa.
A EOS R6 z 24-105mm KIT - jest za 9299zł teraz.https://www.dpreview.com/forums/thread/4516647

Może nie działać.

szwayko
01-10-2021, 12:37
https://www.dpreview.com/forums/thread/4516647

Może nie działać.

tu pisze ze dziala
"Hi,

I hope I can help a bit. The IS Mode option will only show up in the menu you attach a non-IS lens. In my case I use a Lensbaby and it works. You press half way and it freeze. Even without any lens attached, I can see the IBIS works.

Try without IS lens or with no lens at all, chose the camera menu (red pages) go to page 7 and when you go into IS (Image Stabilizer) Mode you will have the option to enable it.

In the manual, you can refer to page 238 for that information. It is in the caution note."

https://www.dpreview.com/forums/thread/4556707

--- Kolejny post ---

Wątek na tyle stron, takiej rzeczy nikt nie napisal/sprawdził. Przecież to aparat tez do filmowania, gdzie używa się filmowych manualnych obiektów, więc chyba powinna działać.

zdebik
01-10-2021, 12:46
tu pisze ze dziala
"Hi,

I hope I can help a bit. The IS Mode option will only show up in the menu you attach a non-IS lens. In my case I use a Lensbaby and it works. You press half way and it freeze. Even without any lens attached, I can see the IBIS works.

Try without IS lens or with no lens at all, chose the camera menu (red pages) go to page 7 and when you go into IS (Image Stabilizer) Mode you will have the option to enable it.

In the manual, you can refer to page 238 for that information. It is in the caution note."

https://www.dpreview.com/forums/thread/4556707

--- Kolejny post ---

Wątek na tyle stron, takiej rzeczy nikt nie napisal/sprawdził. Przecież to aparat tez do filmowania, gdzie używa się filmowych manualnych obiektów, więc chyba powinna działać.Też mi sie tak wydaje. Zdaje sie w menu nawet trzeba ustawic ogniskowa obiektywu.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211001/aa2a18f7863b9fd01e130d834fc7ffa2.jpg

mkamelg
01-10-2021, 18:22
Czy stabilizacja w aparacie działa z obiektywami manualnymi, bez styków?

https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-03_Shooting-1_0300.html


Stabilizacja obrazu oparta na określonej przez użytkownika ogniskowej obiektywu możliwa jest po ustawieniu ogniskowej podczas korzystania z obiektywów, które nie obsługują komunikacji obiektywu.

Jacek
02-10-2021, 09:25
Post skierowany do kolegów którzy mi pomogli.
Po ustawieniu aparatu w trybie Av – ISO auto – Czas auto aparat zdjecia robił, ale ISO zmieniał nieznacznie tylko o dwie działki, za to czas wydłużał i wydłużał.
Skutek tego był taki, że na 217 zdjęć zrobionych w plenerze, przy słonecznej bezchmurnej pogodzie, aż 18 było poruszonych.
Te w pełnym słońcu były ok, w cieniu poruszone.
Nie stało się nic tragicznego, bo te które miałem zrobić do albumu fotograficznego wyszły ok.

Posłuchałem rady kolegów z forum (za to im wielkie dzięki) zrobiłem reset ustawień.

Ponownie ustawiłem AV - ISO auto – Czas auto i po zrobieniu 86 zdjęć (po resecie) , wszystkie są nie poruszone, prawidłowo naświetlone, ostre w punkt.
Celowo przysłoną regulowałem od 4 – 22 żeby wymusić zmiany ISO – i to się działo. ISO zmieniało się w zadanych granicach, czas zmieniał dostosowując do ISO.

Co poprzednio było przyczyną blokady automatyki nadal nie wiem, ale na razie po problemie.
Teraz czas rozgryzać Fv :)

bakulik
02-10-2021, 10:39
Reset ustawień to jest zwykle dobry pomysł po zakupie używanego aparatu, bo nie wiadomo, co tam sobie poprzedni właściciel ustawił. Może używał sprzętu tylko w studiu na statywie i wysokich czułości nie potrzebował, a może jeszcze coś innego. Ważne, że po resecie wszystko wróciło do normy i nie była to kwestia uszkodzenia aparatu.

Jacek
02-10-2021, 12:59
Aparat był kupiony w sklepie, jestem pierwszym właścicielem, przez rok czasu zrobiłem nim ok 10 tys.
Dzisiaj trenowałem FV jest ok. Czas zmieniać przyzwyczajenia.

bakulik
02-10-2021, 13:47
To może jakiś kolega na plenerze zrobił Tobie psikusa i coś przedstawił. ;)

--- Kolejny post ---


Jest jeszcze jedna możliwość:
jeżeli masz ISO przypisane do pierścienia na obiektywie i przypadkowo nim obróciłeś to ISO ze 100 w automacie przeskoczyło na 160 i tak zostało bo do Auto już samo nie wróci. A wtedy czasy dostosowują się do stałej wartości ISO 160.

Też o tym myślałem. A to, czy wraca do auto, czy nie, można sobie ustawić: https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-08_Custom_0030.html -≥ Czułość z pomiaru/Autom. ISO (trzecia pozycja).

Jacek
02-10-2021, 16:19
To może jakiś kolega na plenerze zrobił Tobie psikusa i coś przedstawił. ;)

--- Kolejny post ---



Też o tym myślałem. A to, czy wraca do auto, czy nie, można sobie ustawić: https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-08_Custom_0030.html -≥ Czułość z pomiaru/Autom. ISO (trzecia pozycja).






Tak jest jak piszesz, i tak mam ustawione - Przywróć auto po pomiarze, ale jest jedna drobna uwaga . . .
Otóż jak mam ISO auto i pokręcę pierścieniem na obiektywie
to dzieją się dwie rzeczy:
- po pierwsze ISO zmienia się na takie jak ustawię,
- po drugie napis auto pod napisem ISO jest wyszarzony czyli auto nie działa
i teraz drobnostka, jeżeli od razu nacisnę spust migawki, żeby zrobić kolejne zdjęcie to nie mam auto, jest to ISO zmienione.
żeby wróciło do poprzedniego ustawienia muszę poczekać dokładnie 20 sek, po takim czasie wyszarzenie auto zmienia się na białe.
Gdybym robił zdjęcia jedno po drugim, auto nie będzie, tylko to co wybrałem, wiedząc o tym muszę poczekać, żeby powróciło do ustawień.

Kolega mi nie przestawił, robię coś takiego jak multiekspozycja, czy hdr, robię zdjęcia bez obiektywu, - grzebię w menu
być może sam przestawiłem, ale dopóki nie ustawiałem ISO auto, Czas auto - to o tym nie wiedziałem.
Ja nie jestem onanistą sprzętowym, czytam instrukcję w takim zakresie jaki mi jest potrzebny do wykonania konkretnego zadania.

punky
02-10-2021, 17:44
tu pisze ze dziala
"Hi,

I hope I can help a bit. The IS Mode option will only show up in the menu you attach a non-IS lens. In my case I use a Lensbaby and it works. You press half way and it freeze. Even without any lens attached, I can see the IBIS works.

Try without IS lens or with no lens at all, chose the camera menu (red pages) go to page 7 and when you go into IS (Image Stabilizer) Mode you will have the option to enable it.

In the manual, you can refer to page 238 for that information. It is in the caution note."

https://www.dpreview.com/forums/thread/4556707

--- Kolejny post ---

Wątek na tyle stron, takiej rzeczy nikt nie napisal/sprawdził. Przecież to aparat tez do filmowania, gdzie używa się filmowych manualnych obiektów, więc chyba powinna działać.

Mi działa.

Nozanu
02-10-2021, 20:39
Co poprzednio było przyczyną blokady automatyki nadal nie wiem, ale na razie po problemie.

Przecież miałeś to napisane już w kilku postach zanim zrobiłeś reset- boisz się czytania ze zrozumieniem?

zdebik
02-10-2021, 20:50
Przecież miałeś to napisane już w kilku postach zanim zrobiłeś reset- boisz się czytania ze zrozumieniem?O ile mi wiadomo, nie ma opcji aby w auto kosztem iso wydłużać czas do absurdalnych wręcz wartości.

Nozanu
02-10-2021, 21:05
O ile mi wiadomo, nie ma opcji aby w auto kosztem iso wydłużać czas do absurdalnych wręcz wartości.

Nie ma bo nie ma. Jest za to opcja aby te "absurdalne czasy" ograniczyć na kilka sposobów.
Domyślnie jest "auto-dopasowanie". ale jak ktoś jest na tyle yntelygętny że ją wyłączy to później płacze na forach że aparat ma do d...

--- Kolejny post ---

sory sa sarkazm. Rozumiem niewiedzę ale nie lenistwo.

Jacek
02-10-2021, 21:15
Nie ma bo nie ma. Jest za to opcja aby te "absurdalne czasy" ograniczyć na kilka sposobów.
Domyślnie jest "auto-dopasowanie". ale jak ktoś jest na tyle yntelygętny że ją wyłączy to później płacze na forach że aparat ma do d...

--- Kolejny post ---

sory sa sarkazm. Rozumiem niewiedzę ale nie lenistwo.

Proszę zacytować mój wpis, że aparat jest do d..... albo nie kłamać.

Zawsze chwaliłem aparat jak bardzo dobry.
Prosze czytać ze zrozumieniem.

To, że w jakiej tam opcji nie chciał robić jak podaje w instrukcji nie oznaczało, że się tego samego nie dało tego zrobić w innej.
sformułowania: lata po forum i płacze.....księżniczka na ziarnku grochu....idź zapytaj wnuków - to jest delikatnie mówiąc prostackie.

Nozanu
02-10-2021, 21:39
Bardziej "prostackie" jest bezmyślne grzebanie w menu i poruszenie studni na 1/10s ze stabilizacją. Ja tak nie potrafię, tu potrzeba co najmniej- zasłużonego artysty powiatowego.

Jacek
02-10-2021, 21:42
Bardziej "prostackie" jest bezmyślne grzebanie w menu i poruszenie studni na 1/10s ze stabilizacją. Ja tak nie potrafię, tu potrzeba co najmniej- zasłużonego artysty powiatowego.

Prostackie jest obrażanie dyskutanta w chwili kiedy brak argumentów.
Proszę zacytować gdzie napisałem aparat jest do d.....

Heldbaum
03-10-2021, 14:25
Ja Was pogodzę. Do całej tej dyskusji idealnie pasuje poniższa historyjka...

https://i.imgur.com/NKJxvWe.jpg

jinks
03-10-2021, 15:39
[emoji16][emoji3590]

tornado17
27-10-2021, 15:05
Mam pyt, czy fotografując R6 w RAW w sRGB i obrabiając zdjęcia w DPP będę miał ciepłe kolory jak np. w lustrzance 7D? W wątku przeczytałem, ze kolory są kiepskie w R6 a przymierzam się do kupna R6 ew. 5D Mark 4 (w R6 przemawia do mnie stabilizacja, z wiekiem nie jestem w stanie dobrze utrzymać aparatu na krótrzych czasach). Fotografuję zwierzęta, ludzi, budynki, różne imprezy w plenerze (obraz jednocześnie częściowo w cieniu i w pełnym słońcu też sie zdarza), czasem makro. Z góry dzięki za odp. Pozdrawiam

mirror
28-10-2021, 08:49
czy fotografując R6 w RAW w sRGB
ustawienie aparatu (sRGB) jest nieistotne jeśli fotografuje się w rawach

jinks
28-10-2021, 09:53
Mam pyt, czy fotografując R6 w RAW w sRGB i obrabiając zdjęcia w DPP będę miał ciepłe kolory jak np. w lustrzance 7D? W wątku przeczytałem, ze kolory są kiepskie w R6 a przymierzam się do kupna R6 ew. 5D Mark 4 (w R6 przemawia do mnie stabilizacja, z wiekiem nie jestem w stanie dobrze utrzymać aparatu na krótrzych czasach). Fotografuję zwierzęta, ludzi, budynki, różne imprezy w plenerze (obraz jednocześnie częściowo w cieniu i w pełnym słońcu też sie zdarza), czasem makro. Z góry dzięki za odp. PozdrawiamObrabiając w dpp powinieneś mieć bardzo podobne kolory. Ludzie narzekają tak na prawdę nie na kolory z R6 tylko na profile kolorystyczne do tego aparatu przygotowane przez Adobe. Ma to znaczenie tylko jeśli RAWy wywołują w ACR lub Lightroom. Niektórzy rozwiązują ten problem przez zastosowanie innych profili, inni w ogóle nie widzą takiego problemu a jeszcze inni korzystają z innych programów. Ja używam C1 i jestem zachwycony plikami z tej puszki :)

tornado17
28-10-2021, 11:00
tak, ale spotakałem się z opinia że R6 ma zimniejsze kolory niz lustrzanka a na twarzach ludzi w R6 widać wszystkie "niedoskonałosci" tj. R6 ma gorszą "plastykę" zdjęcia twarzy w porównaniu do listrzanki Canona(przy fotografowaniu w RAWach) Stąd pytanie do osób które miały do czynienia i z lustrzanką i z R6 czy to prawda

--- Kolejny post ---


Obrabiając w dpp powinieneś mieć bardzo podobne kolory. Ludzie narzekają tak na prawdę nie na kolory z R6 tylko na profile kolorystyczne do tego aparatu przygotowane przez Adobe. Ma to znaczenie tylko jeśli RAWy wywołują w ACR lub Lightroom. Niektórzy rozwiązują ten problem przez zastosowanie innych profili, inni w ogóle nie widzą takiego problemu a jeszcze inni korzystają z innych programów. Ja używam C1 i jestem zachwycony plikami z tej puszki :)

Jestem amatorem i pracuję tylko w DPP. I zastanawiam się jak to jest w DPP

becekpl
28-10-2021, 11:16
przestań spotykać się z opiniami bo ci robią wodę z mózgu
rób zdjęcia

jinks
28-10-2021, 11:24
Jestem amatorem i pracuję tylko w DPP. I zastanawiam się jak to jest w DPP

Doradzę Ci najprostsze i najlepsze rozwiązanie. Ściągnij trochę Rawów z R6 np. z dpreview.com, wrzuć do DPP i już będziesz wiedział, czy to jest TO :)

tornado17
10-11-2021, 22:47
Muszę zmienić procesor w kompie stacjonarnym żeby szybko otwierał RAW CR3 z Canona R6 w DPP. W instrukcji zalecają Intel Core i7 lub nowszy ale nie piszą której generacji. Może byc tak, że i5 nowszej genaracji będzie szybsze niż i7 starszej. Jaki macie procesor w kompie i jak długo otwiera CR3 dopóki kółko w prawym dolnym rogu zdjecia nie przestanie sie krecić? Z góry dzięki za odp.

Nozanu
11-11-2021, 20:06
Muszę zmienić procesor w kompie stacjonarnym żeby szybko otwierał RAW CR3 z Canona R6 w DPP. W instrukcji zalecają Intel Core i7 lub nowszy ale nie piszą której generacji. Może byc tak, że i5 nowszej genaracji będzie szybsze niż i7 starszej. Jaki macie procesor w kompie i jak długo otwiera CR3 dopóki kółko w prawym dolnym rogu zdjecia nie przestanie sie krecić? Z góry dzięki za odp.

To dłuższe otwieranie przez DPP4 plików CR3 w porównaniu do CR2 jest głównie efektem tego że DLO jest włączone od razu w korpusie R6. Można to wyłączyć jeśli nie korzystasz z DLO do każdej klatki i tylko dla wybranych kadrów włączysz sobie w DPP4 -będzie szybciej. Można też w menu DPP zrezygnować z otwierania wdg. nastaw puszki i samemu określić opcje otwierania.

tornado17
13-11-2021, 16:43
A gdzie jest to DLO w R6 (poznaje dopiero aparat). W DPP gdzie się wyłączą wdg? Dzięki i pozdrawiam

Jacek
17-11-2021, 17:59
A gdzie jest to DLO w R6 (poznaje dopiero aparat). W DPP gdzie się wyłączą wdg? Dzięki i pozdrawiam

menu fotografowanie 3 zakładka i dalej jak na focie
7083

tornado17
18-11-2021, 16:10
Dzięki

robertskc7
19-11-2021, 10:53
Na początku grudnia nowy firmewere będzie - ten od R3
" Użytkownicy tych aparatów mogą teraz wybierać pojazdy jako główny obiekt. Dzięki tej funkcji, zapożyczonej z modelu EOS R3, aparaty fotograficzne mogą śledzić samochody wyścigowe i motocykle. Aktualizacja poprawia również śledzenie osób przez autofocus, usprawniając wykrywanie oczu i twarzy – nawet gdy obiekt nosi maskę. Dodano także wykrywanie sylwetek "

Heldbaum
19-11-2021, 14:38
Eee tam.. Jak zrobią firmware, co sam wybiera temat zdjęcia, komponuje i obrabia, a następnie wstawia na fejsbuka i to wszystko bez udziału fotografa, to dopiero będzie coś! Jeszcze technologia w lesie...

adawro
30-11-2021, 13:00
Czy EOS R6 posiada tryb nagrywania filmu ALL-I ?
według specyfikacji na stronie Canona przy użyciu firmware od wersji 1.3.1 tak:
https://www.canon.pl/cameras/eos-r6/specifications/
Ale w opisie od firmware 1.3.1 jest informacja o dodaniu IPB-Light, ale nie ma, o ALL-I.

mkamelg
30-11-2021, 18:59
Ja bym się trzymał tego, co zostało napisane w instrukcji obsługi.

https://cam.start.canon/pl/C004/manual/html/UG-09_Reference_0100.html

Metoda kompresji ALL-I jest dostępna tylko dla filmów poklatkowych.

adawro
01-12-2021, 14:14
Metoda kompresji ALL-I jest dostępna tylko dla filmów poklatkowych.

Zaiste dziwna jest polityka Canona - zresztą nie od dzisiaj.

adawro
01-12-2021, 15:22
Patrząc na wydajność interfejsu mogli by dać ALL-I też dla FHD i dla wybranych 4K z mniejszym klatkażem.

tornado17
05-12-2021, 17:38
Stabilizacja zdjęć w R6. W instrukcji jest napisane, że w przypadku korzystania z obiektywu wyposażonego w tryb IS "Tryb IS" i "Zdjęciowy IS" nie są wyświetlane. I tak jest u mnie. Czy to znaczy, że po zamontowaniu np. EF 24-105L IS USM jak aparat pokazuje tylko stabilizację cyfrową, to po jej włączeniu będę miał większą stabilizacje w przypadku robienia zdjęć (stabilizacja z obiektywu będzie sie sumować ze stabilizacją aparatu) czy będe miał tylko stabilizację z obiektywu a stabilizacja z aparatu przy robieniu zdjęć nie będzie działać?

Jacek
06-12-2021, 09:33
Stabilizacja zdjęć w R6. W instrukcji jest napisane, że w przypadku korzystania z obiektywu wyposażonego w tryb IS "Tryb IS" i "Zdjęciowy IS" nie są wyświetlane. I tak jest u mnie. Czy to znaczy, że po zamontowaniu np. EF 24-105L IS USM jak aparat pokazuje tylko stabilizację cyfrową, to po jej włączeniu będę miał większą stabilizacje w przypadku robienia zdjęć (stabilizacja z obiektywu będzie sie sumować ze stabilizacją aparatu) czy będe miał tylko stabilizację z obiektywu a stabilizacja z aparatu przy robieniu zdjęć nie będzie działać?

1. Przeczytaj info na stronie Canona
https://www.canon.pl/cameras/eos-r6/image-quality/

2. Dokładnie przyjrzyj się napisom i obrazkom w MENU.
Przy zakładce STABILIZACJA CYFROWA jest ikonka kamery.

jagular
06-12-2021, 11:48
Hejka!
W związku z pojawieniem się i szybkim zniknięciem najnowszego firmware do min. R6, zadałem na weekendzie pytanie do Canon UK czy jest to związane z jakimiś problemami z samym firmware.
Dostałem dzisiaj odpowiedź, że nie, zniknięcie firmware nie jest powiązane z ewentualnymi jego błędami.
Jak zauważyłem, problem z dostępnością plików jest głównie w Europie, Canon UK potwierdził że z domen innych rejonów firmware dalej można ściągać.

robertskc7
06-12-2021, 13:01
Hejka!
W związku z pojawieniem się i szybkim zniknięciem najnowszego firmware do min. R6, zadałem na weekendzie pytanie do Canon UK czy jest to związane z jakimiś problemami z samym firmware.
Dostałem dzisiaj odpowiedź, że nie, zniknięcie firmware nie jest powiązane z ewentualnymi jego błędami.
Jak zauważyłem, problem z dostępnością plików jest głównie w Europie, Canon UK potwierdził że z domen innych rejonów firmware dalej można ściągać.

Zniknęły wszystkie firmwary, nie tylko ostatni. W głowach już niezłe teorie spiskowe się rodzą :)

Jak by co, to mam na dysku ten 1.5.0

zdebik
06-12-2021, 13:33
Kurcze, juz zainstalowalem 1.50. Ciekawe co musza poprawic? Nie wydaje mi się, że od rak sobie go sciagneli.

A może eye af był za dobry i konkuruje z R3...

rojo
06-12-2021, 16:16
Kurcze, juz zainstalowalem 1.50. Ciekawe co musza poprawic? Nie wydaje mi się, że od rak sobie go sciagneli.
A może eye af był za dobry i konkuruje z R3...

na zagranicznych grupach i forach ktoś tam zgłaszał problemy z działaniem AF. Ja zainstalowałem, pracowałem i nie zauważyłem jakoś zmian szczerze mówiąc specjalnych, ale nie fotografowałem rajdów :D
Jakby ktoś pytał to samyang 85/1.4 dalej działa z softem 1.5.0. Trzeba niemniej uważać i chyba nie spieszyć się za bardzo z aktualizacjami, bo downgrade nie jest możliwe...

tornado17
06-12-2021, 18:02
1. Przeczytaj info na stronie Canona
https://www.canon.pl/cameras/eos-r6/image-quality/

2. Dokładnie przyjrzyj się napisom i obrazkom w MENU.
Przy zakładce STABILIZACJA CYFROWA jest ikonka kamery.

Czytałem instrukcję ale ona nie wyjaśnia, czy jeśli obiektyw mam ze stabilizacją i serii L EF to stabilizacja z aparatu sumuje się ze stabilizacją z obiektywu? Ponieważ po założeniu obiektywu widzę TYLKO ikonę kamery i moge tylko włączyć stabilizacje cyfrową lub ja wyłączyć (rozumiem, ze ta opcja dotyczy tylko nagrywania filmów). Żadnej innej ikony nie mam. Jak w takim przypadku właczam i wyłaczam stabilizację w body - w obiektywie przesuwajac suwak na ON/OFF?

rojo
06-12-2021, 18:23
Czytałem instrukcję ale ona nie wyjaśnia, czy jeśli obiektyw mam ze stabilizacją i serii L EF to stabilizacja z aparatu sumuje się ze stabilizacją z obiektywu? Ponieważ po założeniu obiektywu widzę TYLKO ikonę kamery i moge tylko włączyć stabilizacje cyfrową lub ja wyłączyć (rozumiem, ze ta opcja dotyczy tylko nagrywania filmów). Żadnej innej ikony nie mam. Jak w takim przypadku właczam i wyłaczam stabilizację w body - w obiektywie przesuwajac suwak na ON/OFF?

z tego co piszą wszem i wobec to połączenie stabilizacji obiektywu i body jest możliwe tylko przy szkłach RF i to nie wszystkich.

Nozanu
06-12-2021, 20:12
Stabilizacja zdjęć w R6. W instrukcji jest napisane, że w przypadku korzystania z obiektywu wyposażonego w tryb IS "Tryb IS" i "Zdjęciowy IS" nie są wyświetlane. I tak jest u mnie. Czy to znaczy, że po zamontowaniu np. EF 24-105L IS USM jak aparat pokazuje tylko stabilizację cyfrową, to po jej włączeniu będę miał większą stabilizacje w przypadku robienia zdjęć (stabilizacja z obiektywu będzie sie sumować ze stabilizacją aparatu) czy będe miał tylko stabilizację z obiektywu a stabilizacja z aparatu przy robieniu zdjęć nie będzie działać?

tą cyfrową trzeba wyłączyć. W menu opcje dot. stab. znikają po podłączeniu obiektywu mającego IS, stabilizacja działa przez cały czas więc TYLKO włącznik IS w obiektywie oszczędza energię. To ręczne wyłączanie jest głupie i prądożerne więc lepiej wybrać najkrótszy czas uśpienia puszki.
Na moje oko działają obie stabilizacje z obiektywami EF, bo czasy są wyraźnie dłuższe niż w 6D.

Ciekawiej jest z obiektywami Canona bez wbudowanej stabilizacji, Wtedy pojawia się w menu opcja włączenia stabilizacji matrycy oraz wyboru czy - ma działać zawsze czy tylko w momencie robienia zdjęcia. Jednak jest to działanie przez bardzo krótki czas w momencie robienia zdjęcia a nie jak to było w lustrach czyli po wciśnięciu do połowy spustu. I właśnie tej opcji brakuje mi bardzo w menu po podpięciu eLki z ISem.

tornado17
06-12-2021, 20:58
z tego co piszą wszem i wobec to połączenie stabilizacji obiektywu i body jest możliwe tylko przy szkłach RF i to nie wszystkich.

Są różnice pomiedzy RF i EF ale odnosnie stabilizacji to ja tych tekstów nie widziałem.

--- Kolejny post ---


tą cyfrową trzeba wyłączyć. W menu opcje dot. stab. znikają po podłączeniu obiektywu mającego IS, stabilizacja działa przez cały czas więc TYLKO włącznik IS w obiektywie oszczędza energię. To ręczne wyłączanie jest głupie i prądożerne więc lepiej wybrać najkrótszy czas uśpienia puszki.
Na moje oko działają obie stabilizacje z obiektywami EF, bo czasy są wyraźnie dłuższe niż w 6D.

Ciekawiej jest z obiektywami Canona bez wbudowanej stabilizacji, Wtedy pojawia się w menu opcja włączenia stabilizacji matrycy oraz wyboru czy - ma działać zawsze czy tylko w momencie robienia zdjęcia. Jednak jest to działanie przez bardzo krótki czas w momencie robienia zdjęcia a nie jak to było w lustrach czyli po wciśnięciu do połowy spustu. I właśnie tej opcji brakuje mi bardzo w menu po podpięciu eLki z ISem.

Po co wyłaczać stabilizacje cyfrową? Dlatego że więcej zżera pradu a i tak tylko jest przeznaczona do filmowania?

A mozesz rozwinąć o co Ci chodzi pisząc: "TYLKO włącznik IS w obiektywie oszczędza energię. To ręczne wyłączanie jest głupie i prądożerne więc lepiej wybrać najkrótszy czas uśpienia puszki."?

Dzieki

audioart
07-12-2021, 06:36
na zagranicznych grupach i forach ktoś tam zgłaszał problemy z działaniem AF. Ja zainstalowałem, pracowałem i nie zauważyłem jakoś zmian szczerze mówiąc specjalnych, ale nie fotografowałem rajdów :D
Jakby ktoś pytał to samyang 85/1.4 dalej działa z softem 1.5.0. Trzeba niemniej uważać i chyba nie spieszyć się za bardzo z aktualizacjami, bo downgrade nie jest możliwe...

Downgrade jest jak najbardziej możliwy (pomimo zapewnień Canona, że nie jest).

pawel.guraj
07-12-2021, 08:54
1.5.0 jest z powrotem dostępny na wszystkich stronach. To jest dokładnie ta sama wersja, co poprzednio.

p,paw

mariusz11
07-12-2021, 13:02
Nie wgłębiałem się w temat stabilizacji, ale teraz zestawem R6+100-400/4.6 II mogę z ręki robić żylety na takich czasach, na jakich z 6D+100-400/4.6 II mogłem sobie jedynie pomarzyć. Ciekaw jestem czy to zasługa IBIS+IS, czy brak walącego lustra?

Marek Kowal
07-12-2021, 14:29
... statyczne ?

ps:świetna galeria

pozdr,MK.

mariusz11
07-12-2021, 17:25
Dzięki, ciężko dynamikę robić na 1/40s , chyba że panning;-)

Savi9
08-12-2021, 18:54
Czy ktoś miał może problem z nagraniami w 4K?
Na testach zarówno w 4K standard IPB LIGHT 50fps jak i 25fps
pojawia się taki fragment glitchu. Dodam, że dokładnie na tych momentach aparat na podglądzie przestaje odtwarzać plik.
Testowane między innymi na kartach: SAMSUNG Pro Plus SDXC UHS-I i Sandisk Extreme Pro UHS-I.
Na sandisku nagranie w sklepie na innym egzemplarzu w c-logu i 60 fps bez błędów.


7201

Nozanu
10-12-2021, 20:51
Czy ktoś miał może problem z nagraniami w 4K?
Na testach zarówno w 4K standard IPB LIGHT 50fps jak i 25fps
pojawia się taki fragment glitchu. Dodam, że dokładnie na tych momentach aparat na podglądzie przestaje odtwarzać plik.
Testowane między innymi na kartach: SAMSUNG Pro Plus SDXC UHS-I i Sandisk Extreme Pro UHS-I.
Na sandisku nagranie w sklepie na innym egzemplarzu w c-logu i 60 fps bez błędów.


7201

Ale czy to jest przyczyną tego zatrzymania, czy może tylko jego efektem?

Nozanu
13-12-2021, 18:42
Ktoś wcześniej słusznie zauważył że nie działa lampka wspomagająca AF w R6. postanowiłem sprawdzić dlaczego?
Otóż nie wystarczy włączenie jej w menu AF oraz dodatkowo w menu Lampy błyskowej, trzeba jeszcze wyłączyć funkcję servo!.
SERVO AF blokuje nie tylko lampkę ale też ręczne ustawianie ostrości

--- Kolejny post ---

Ale nie wiem po co używać tej lampki skoro bez niej AF pracuje tak samo w ciemności.

cauchy
28-12-2021, 20:10
Stare odchodzi, nowe przychodzi [emoji4]
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211228/827b380f52eba944c6438ee44c57fa29.jpg

jinks
28-12-2021, 20:39
Będziesz zachwycony :)

cauchy
28-12-2021, 21:01
więcej jak dojedzie pojutrze adapter
na razie jestem zawiedziony że na pokrętle nie ma 4-kierunkowego joystica :( miałem to w każdym aparacie od 16 lat jak focę, a tu lipa

zdebik
28-12-2021, 21:14
Joya masz od tego.

cauchy
30-12-2021, 20:53
Zamienił cauchy siekierkę na kijek :mrgreen:
7326

serio, ten adapter to jest mocno stan przejściowy... liczę na to, że z czasem wjedzie 14-35 + może Tamron wypuści superzooma 28-300 pod RF.
Sgima 12-24 póki co śmiga, EF 85/1.8 też, więc cool. Tamron do aktualizacji jak to już mi ktoś tu powiedział.

no tak, gałkologii będę się musiał uczyć od nowa, bo tu jest zupełnie co innego (choćby przeglądanie zdjęć, lupka)
do cyfrowego viewfindera też będę się musiał przyzwyczaić
z tego co czytam to trochę czasu też spędzę nad autofokusem, ale z tym się liczyłem już wcześniej

z plusów - jak na razie - lepszy grip (o ile to w ogóle możliwe), mnóstwo informacji w viewfinderze, te wszystkie zielone kwadraciki AFa - zajebiście to wygląda i zwiastuje przepaść między nim a 6D :)

pierwsze strzały nie wyglądają źle ;)
7327

atsf
30-12-2021, 22:21
Kolego? Takie zdjęcie, w tym formacie, jak prezentujesz, to można było strzelić byle Nokią 10 lat temu, i też by nieźle wyglądało :mrgreen:

tornado17
07-01-2022, 22:40
W R6 Menu karty NASTAWY w 2 zakładce jest "Oszczędzanie energii". Zgodnie z instrukcją można ustawić w aparacie po jakim czasie bezczynności wyłączy się: Wyśw. wył.(tj. ekran); Autom. wyłącz. (tj. jak rozumiem aparat); wizjer wyłącz. (tj. wizjer). Po ustawieniu wybranej jednostki czasu ekran i wizjer wyłącza się w zadanym czasie (z pewnymi odchyłkami +/- na kilka przeprowadzonych prób). Ale NIE ROZUMIEM dlaczego jak ustawię Autom. wyłącz. (czyli jak rozumiem wyłączenie aparatu) na 30 sek. to nic się nie dzieje tylko aparat wyłączy się po czasie na jaki jest ustawione wyłączenie ekranu (przy załażeniu że nie patrzę w wizjer w tym czasie). DO CZEGO JEST FUNKCJA AUTOM.WYŁĄCZ. i kiedy działą???

marfot
08-01-2022, 00:26
W R6 Menu karty NASTAWY w 2 zakładce jest "Oszczędzanie energii". Zgodnie z instrukcją można ustawić w aparacie po jakim czasie bezczynności wyłączy się: Wyśw. wył.(tj. ekran); Autom. wyłącz. (tj. jak rozumiem aparat); wizjer wyłącz. (tj. wizjer). Po ustawieniu wybranej jednostki czasu ekran i wizjer wyłącza się w zadanym czasie (z pewnymi odchyłkami +/- na kilka przeprowadzonych prób). Ale NIE ROZUMIEM dlaczego jak ustawię Autom. wyłącz. (czyli jak rozumiem wyłączenie aparatu) na 30 sek. to nic się nie dzieje tylko aparat wyłączy się po czasie na jaki jest ustawione wyłączenie ekranu (przy załażeniu że nie patrzę w wizjer w tym czasie). DO CZEGO JEST FUNKCJA AUTOM.WYŁĄCZ. i kiedy działą???

Normalnie jest tak, że np. po 15s wyłącza się wyświetlacz ale aktywne są przyciski. Po 30s wyłącza się aparat i można go wybudzić spustem albo wyświetlaniem obrazów.

Nozanu
08-01-2022, 17:54
W R6 Menu karty NASTAWY w 2 zakładce jest "Oszczędzanie energii". Zgodnie z instrukcją można ustawić w aparacie po jakim czasie bezczynności wyłączy się: Wyśw. wył.(tj. ekran); Autom. wyłącz. (tj. jak rozumiem aparat); wizjer wyłącz. (tj. wizjer). Po ustawieniu wybranej jednostki czasu ekran i wizjer wyłącza się w zadanym czasie (z pewnymi odchyłkami +/- na kilka przeprowadzonych prób). Ale NIE ROZUMIEM dlaczego jak ustawię Autom. wyłącz. (czyli jak rozumiem wyłączenie aparatu) na 30 sek. to nic się nie dzieje tylko aparat wyłączy się po czasie na jaki jest ustawione wyłączenie ekranu (przy załażeniu że nie patrzę w wizjer w tym czasie). DO CZEGO JEST FUNKCJA AUTOM.WYŁĄCZ. i kiedy działą???
Jak to kiedy? Zawsze po zadanym czasie bezczynności. Ja nie używałem wyłącznika nigdy w Canonach bo zawsze było to "auto", nawet gdy aparat leży przez parę tygodni nic to się nie dzieje.
A, w przypadku obiektywów RF trzeba użyć wyłącznika aby obiektyw zaparkował.

tornado17
08-01-2022, 19:04
Normalnie jest tak, że np. po 15s wyłącza się wyświetlacz ale aktywne są przyciski. Po 30s wyłącza się aparat i można go wybudzić spustem albo wyświetlaniem obrazów.

To u mnie ekran-ta część ruchoma, obrotowa wyłącza się po czasie np 3 min jesli tak mam ustawione Wyśw. wył a jak mam jednocześnie ustawione Autom. wyłącz. (czyli jak rozumiem wyłączenie aparatu) na 30 sek. to nic się nie dzieje po upływie tych 30 sek. tylko ekran wyłączy się po czasie na jaki jest ustawione wyłączenie ekranu czyli po 3 min (jesli ustawię na 3 min). I po tym czasie mogę wybudzic aparat spustem lub wyświetleniem obrazów. Cały czas nie rozumiem do CZEGO JEST FUNKCJA AUTOM.WYŁĄCZ :-(

tornado17
17-01-2022, 19:23
Trochę się naczytałem, że bezlusterkowce są dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia źródłem swiatła (np. słońce) w odróżnieniu od lustrzanki. Czy robienie zdjęć nad morzem skierowanym obiektywem na wprost wschodzacego/zachodzącego słońca ogniskowa 200 lub 400 filtr szary czas otwarcia migawki pomiędzy np. 1/100 - 1/500 uszkodzi (lub jest duże ryzyko uszkodzenia) jakiś elementu bezlusterkowca czy nie? Miał ktoś praktyczne doswiadczenie z fotografowaniem słońca? Z góry dzieki za info.

Jacek_Z
18-01-2022, 01:02
Ta 1/500 s zapewne nic nie robi, ale przecież w bezlustrze odczyt jest ciągły byś widział coś na LCD czy w wizjerze. Mając aparat w statywie i zastanawiając się/kadrując kilkadziesiąt sekund masz słońce ogniskowane ciągle w ten sam punkt.
Nie zajmuje sie tą dziedziną i nie czytałem informacji na ten temat, ale bym się nie zdziwił gdyby to mogło uszkodzic matryce.

zdebik
18-01-2022, 01:11
W DSLR paliło lamerki a potem matryce, tu odpada migawka ;)

Mohinder
18-01-2022, 02:16
Robiłem wschodzace słońce, aprat był na statywie bez żadnych filtrów i aparat żyje. Canon R.

adawro
18-01-2022, 15:46
Aparat do pewnego stopnia przymyka przysłonę, czym w pewnym sensie chroni matrycę, więc nie jest tak źle, jednak w instrukcji są ostrzeżenia na temat celowania prosto w słońce.

akustyk
18-01-2022, 15:50
takie same ostrzezenia sa w instrukcjach do lustrzanek

Mamrot
18-01-2022, 17:08
W DSLR paliło lamerki a potem matryce, tu odpada migawka ;)

Paliło również listki przysłony, ale to dotyczyło "artystóf" fotografujących zaćmienie słońca w południe, bez odpowiednich filtrów.

Problem jest wydumany, oczywiści może wystąpić, przed czym producenci ostrzegają/zabezpieczają się w instrukcji.
Żaden sprzęt nie jest idiotoodporny.
Podobnie na opakowaniach pampersów mamy ostrzeżenie, że ono stanowi zagrożenie.
Powstało miliony zdjęć i setki tysięcy filmów z zachodów i wschodów słońca i następne miliony bez uszczerbku na sprzęcie powstaną.
Nie popadajmy w paranoję.

szandor
18-01-2022, 22:04
Zamienił cauchy siekierkę na kijek :mrgreen:
7326


Zrobiłem analogicznie: zamieniłem R6 na R5.
Wnioski: wielki szacun dla R6.

zdebik
19-01-2022, 01:11
Zrobiłem analogicznie: zamieniłem R6 na R5.
Wnioski: wielki szacun dla R6.Co nie tak z R5 (cenę pomijam)?

TPS
19-01-2022, 12:57
Zrobiłem analogicznie: zamieniłem R6 na R5.
Wnioski: wielki szacun dla R6.

Też się zastanawiam nad przesiadką z R6 na R5. Nie wiem tylko, czy w moim przypadku ma to sens, to znaczy ile w tym EGO a ile prawdziwej potrzeby posiadania 45 MPXów - bo to jakby nie patrzeć taka całkiem praktyczna atrapa konwertera w obiektywie x1.6.

szandor
19-01-2022, 17:43
Zrobiłem analogicznie: zamieniłem R6 na R5.
Wnioski: wielki szacun dla R6.

Dokładnie rok temu przesiadłem się z R na R6 z pełnym zadowoleniem, dzięki stabilizacji i lepszemu AF. Jedynym minusem była mniejsza rozdzielczość.

Teraz, moje odczucia po zmianie R6 na R5:
- lepsza rozdzielczość +++ - główny powód
- lepszy wizjer ++ - bardzo fajna sprawa
- lepsze 4K +
- lepszy ekran i górny wyświetlacz dla mnie bez znaczenia - korzystam głównie z podglądu/informacji w wizjerze.

Natomiast w R6 lepsze było wysokie ISO i 2 razy mniejsze pliki i co za tym idzie szybsza praca przy obróbce.
Czynnik finansowy też nie jest bez znaczenia, szczególnie jak się nie żyje z fotografowania. Musiałem dołożyć 50% do R5 i będę dokładał do kart CFex mając 500 GB kart SD.

cauchy
19-01-2022, 18:21
Z tym zamienił siekierkę na kijek to tak przekornie powiedziałem ;) żeby dać prztyczka w nos systemowi RF, który szkła ma takie sobie w stosunku jakości/ceny i muszę używać adaptera 110g. Ale pigmej z tym.

Po dwóch plenerowych wypadach (tak wiem, to wciąż jest nic) jestem zachwycony R6 :)
+ szybkość działania, natychmiastowe uruchamianie
+ wszystkie potrzebne dane w wizjerze
+ lepsza gałkologia pozwalająca na pełną customizację (wszystko pod ręką) - co prawda jeszcze to masteruję, ale jest super
+ AF i śledzenie obiektów
+ filmy 4k/50, kładące wypociny iphona 12 pro na łopatki (choć "wypociny" to wciąż świetne rezultaty ;) )
+ wbudowana stabilizacja
+ 2 karty
+ lepsze ISO+
+ mam wrażenie, może to placebo, że jakość fot jest lepsza, dynamika lepsza?..
+ znakomita kultura pracy, cicha migawka
+ 12 kl/s, wow extra
+ odchylany dotykowy ekran

- tylko 20mpx, nie obraziłbym się za 26-30..
- brak przycisków pod kółkiem nastaw - serio mocno mi tego brakuje

robertskc7
19-01-2022, 19:46
Z tym zamienił siekierkę na kijek to tak przekornie powiedziałem ;) żeby dać prztyczka w nos systemowi RF, który szkła ma takie sobie w stosunku jakości/ceny i muszę używać adaptera 110g. Ale pigmej z tym.

Po dwóch plenerowych wypadach (tak wiem, to wciąż jest nic) jestem zachwycony R6 :)
+ szybkość działania, natychmiastowe uruchamianie
+ wszystkie potrzebne dane w wizjerze
+ lepsza gałkologia pozwalająca na pełną customizację (wszystko pod ręką) - co prawda jeszcze to masteruję, ale jest super
+ AF i śledzenie obiektów
+ filmy 4k/50, kładące wypociny iphona 12 pro na łopatki (choć "wypociny" to wciąż świetne rezultaty ;) )
+ wbudowana stabilizacja
+ 2 karty
+ lepsze ISO+
+ mam wrażenie, może to placebo, że jakość fot jest lepsza, dynamika lepsza?..
+ znakomita kultura pracy, cicha migawka
+ 12 kl/s, wow extra
+ odchylany dotykowy ekran

- tylko 20mpx, nie obraziłbym się za 26-30..
- brak przycisków pod kółkiem nastaw - serio mocno mi tego brakuje

To u mnie jest coś ewidentnie nie tak, bo mi się nie uruchamia natychmiastowo. IMHO zajmuje to jakąś sekundę zanim można zrobić fotkę.

cauchy
19-01-2022, 20:55
"natychmiastowo" w sensie właśnie ok 1s :) nie jestem w stanie zmierzyć dokładnie, ale to jest mgnienie oka od włączenia do kłapnięcia migawki

Matsil
23-01-2022, 19:34
Wybaczcie, pomimo chęci nie znalazłem żadnego komentarza w temacie zamiennika LP-E6NH firmy Newell. Czy ktoś ma doświadczenia, doradzi, odradzi? Muszę kupić kilka akumulatorów a ori cenowo odlatują lekko w kosmos. Zanim wyłożę 2 klocki chciałbym rozważyć jednak alternatywę za 4 stówki :mrgreen:. Ze starych czasów w 5D2 i 7D2 pamiętam, że były problemy z wyświetlaniem poprawnego % naładowania co jest dla mnie istotne i wolę sie upewnić.

mac_27
23-01-2022, 19:59
Wybaczcie, pomimo chęci nie znalazłem żadnego komentarza w temacie zamiennika LP-E6NH firmy Newell. Czy ktoś ma doświadczenia, doradzi, odradzi? Muszę kupić kilka akumulatorów a ori cenowo odlatują lekko w kosmos. Zanim wyłożę 2 klocki chciałbym rozważyć jednak alternatywę za 4 stówki :mrgreen:. Ze starych czasów w 5D2 i 7D2 pamiętam, że były problemy z wyświetlaniem poprawnego % naładowania co jest dla mnie istotne i wolę sie upewnić.

co prawda nie z R6 ale z R używam te dwa akumulatory ze zdjęć i są rozpoznawane przez aparat i ładowarkę tak samo jak oryginał Canona.7432

cauchy
24-01-2022, 01:14
Newelle… mialem ich juz wiele i kazdy jeden dziala 2x krocej od oryginalu, zarowno do canona jak i gopro [emoji53]

robertskc7
24-01-2022, 10:08
Newelle… mialem ich juz wiele i kazdy jeden dziala 2x krocej od oryginalu, zarowno do canona jak i gopro [emoji53]

To zalezy od potrzeb - miejsce w torbie i ciężar. Mam oryginał od r6, mam od eRki 2 szt ( to samo co do 5dIII/IV) i mam newele które trzymają najkrócej.
Ale co z tego jak cenowo wychodzi, że możesz ich kupić sobie z 8 sztuk w cenie jednego oryginału.

Marek Kowal
24-01-2022, 11:18
Używałem Newelle plus z Fuji, teraz z R-ką, nie mam uwag.

Diabeł
24-01-2022, 14:30
Kupiłem zamiennik Patona Protect, wprawdzie z R5 ale trzyma tak dobrze jak oryginał, lepiej niż oryginalne akumulatory które zostały mi po 6dII

Matsil
24-01-2022, 17:47
Dzięki Panowie.
Zamówiłem Newelle LP-E6NH Plus, dam znać jak się sprawdzają po przetestowaniu.

Dodam tylko, że mam kilka akumulatorów LP-E6 canona, niektóre stare pozostałe jeszcze po 5D2 i zero jakichkolwiek problemów mimo, że aparaty pokazują ich prawie pełne zużycie...

Matsil
26-01-2022, 11:49
Też się zastanawiam nad przesiadką z R6 na R5. Nie wiem tylko, czy w moim przypadku ma to sens, to znaczy ile w tym EGO a ile prawdziwej potrzeby posiadania 45 MPXów - bo to jakby nie patrzeć taka całkiem praktyczna atrapa konwertera w obiektywie x1.6.
Kiedyś ktoś na forum subaru zadał podobne pytanie - mam WRX i nie wiem czy przesiąść się na STI. Dostał prostą odpowiedź - jeżeli pytasz, to nie potrzebujesz, bo ci co jeżdżą STI, wiedzą czego chcą :mrgreen:. Tu podszedł bym podobnie.
Mi osobiście jedyne czego brakuje w R6 w stosunku do R5, to górny wyświetlacz, do którego przyzwyczaiły poprzednie puszki. Ale tu był świadomy wybór - dopłata około 7k pln za wyświetlacz to trochę drogo :).

cauchy
26-01-2022, 15:39
Raczej za 45 mpx ;)

Matsil
26-01-2022, 17:00
Raczej za 45 mpx ;)
Ja piszę ze swojej perspektywy - nie potrzebuję 45 mpx.

Można sobie kupić Ferrari do jazdy po mieście i dopłacić do auta bańkę żeby się rozpędzał do ponad 300km/h. Jak potrzebujesz, to rozumiem ;).

cauchy
26-01-2022, 18:15
Mozliwosci cropowania sa znacznie wieksze, mysle że wielu fotografow na tym by skorzystala, nawet tych co jezdza maluchem po bułki ;) az sie zaczynam zastanawiac czy nie kupic za jakis czas uzywki 5Ds.

TPS
26-01-2022, 22:37
Raczej za 45 mpx ;)

Dla mnie 45 mpx z 70-200 F2.8 i tak przegrywa z R6 i 100-400mkII. No chyba, że R5 i 100-400mkII, ale ja nie potrzebuję ani takiego zasięgu, ani tylu MPXów.

cauchy
11-02-2022, 18:51
obczajam możliwości wideo i znalazłem crop mode
jest jakaś opcja żeby z normalnego trybu przejść na cropa jednym klikiem w trakcie nagrywania? czy trzeba za każdym razem zmieniać w menu? na ekranie w trybie filmowania nie widzę tej opcji, a przydałaby

szandor
12-02-2022, 12:04
Gdy przesiadłem się z R na R6, poczułem większy komfort ze względu na bardzo fajny AF, ale brakowało mi rozdzielczości. Takie 32 mpx to dla mnie optymalna rozdzielczość. Po roku używania, a właściwie to ze względu na covid nieużywania tej puszki zrobiłem 2500 klatek. W styczniu br, przed wyprawą do Meksyku wymieniłem R6 na R5 (wymiana z kolegą z tego forum) i jestem z tego bardzo zadowolony:
- możliwość kropowania, super sprawa, jedno szkiełko mniej w plecaku,
- większa rozdzielczość to duży plus przy odszumianiu.
Wady tego kroku to ubytek 6k pln + karta i czytnik CFex to też prawie 1k pln i straty czasu w postprocesie ze względu na większe pliki.
Z górnego wyświetlacza praktycznie nie korzystam.
Generalnie ta zamiana to trochę fanaberia.

raziel88ck
08-03-2022, 17:41
Ostatnio kupiłem R6 i jestem zachwycony. Szczególnie w porównaniu do 6D i 6d Mark II. To zupełnie inna liga. I to pod niemal każdym względem.

Wczoraj odebrałem obiektyw Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, z którego jestem bardzo zadowolony. Jednak zwróciłem uwagę na pewien fakt. Używając szkieł takich jak Sigma A 35mm F1.4 DG HSM, Sigma A 24mm F1.4 DG HSM czy Canon EF 85mm F1.8 USM, to w menu R6 mam opcje stabilizacji cyfrowej, mechanicznej i podczas zdjęć bodajże. Z kolei podpinając RF35 w menu widnieje jedynie stabilizacja cyfrowa.

Też tak macie gdy używacie R6 z obiektywami posiadającymi stabilizację obrazu? Dodam, że body, jak i obiektyw zostały zaktualizowane do najnowszych wersji.

pawel.guraj
08-03-2022, 17:43
Ostatnio kupiłem R6 i jestem zachwycony. Szczególnie w porównaniu do 6D i 6d Mark II. To zupełnie inna liga. I to pod niemal każdym względem.

Wczoraj odebrałem obiektyw Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, z którego jestem bardzo zadowolony. Jednak zwróciłem uwagę na pewien fakt. Używając szkieł takich jak Sigma A 35mm F1.4 DG HSM, Sigma A 24mm F1.4 DG HSM czy Canon EF 85mm F1.8 USM, to w menu R6 mam opcje stabilizacji cyfrowej, mechanicznej i podczas zdjęć bodajże. Z kolei podpinając RF35 w menu widnieje jedynie stabilizacja cyfrowa.

Też tak macie gdy używacie R6 z obiektywami posiadającymi stabilizację obrazu? Dodam, że body, jak i obiektyw zostały zaktualizowane do najnowszych wersji.

Jeżeli obiektyw ma IS to sterowanie IBIS-em odbywa się z poziomu szkła (przełącznika)

p,paw

Czarek
10-03-2022, 13:53
Na polskiej i chyba innych europejskich stronach canona brak do pobrania jakiejkolwiek wersji fimware dla r6

raziel88ck
10-03-2022, 14:05
Też to zauważyłem. Na szczęście zdążyłem zaktualizować.

tombas
10-03-2022, 14:07
Też to zauważyłem. Na szczęście zdążyłem zaktualizować.

skoro było (a było, bo sam aktualizowałem) a nie ma..., to się dopiero okaże czy "na szczęście" :mrgreen:

raziel88ck
10-03-2022, 14:22
R6 mam krótko i jeszcze tego samego dnia poddałem go aktualizacji, więc trudno mi stwierdzić czy jest lepiej lub gorzej.

Widzę, że masz również RP. Jak oceniasz eye af w porównaniu do R6?

tombas
10-03-2022, 14:35
R6 mam krótko i jeszcze tego samego dnia poddałem go aktualizacji, więc trudno mi stwierdzić czy jest lepiej lub gorzej.

Widzę, że masz również RP. Jak oceniasz eye af w porównaniu do R6?

nic co miałem do tej pory(a miałem sporo) nie może sie równać w kwesti af z R6, a tak zupełnie serio, to RP mam jako zapas, i zrobiłem nim może 200-300 zdjęc (głównie podczas przesiegi z zapietym rf50mm f/1.2, i było zadziwiajaco dobrze jesli chodzi o af, na centralnym/punktowym i na oko) teraz po zmianach obiektywów RP leży sobie w torbie, ale pamietam, że kiedys na zewnątrz zapiąłem do RP rf70-200 i miał dośc duże problemy żeby wogóle złapać ostrosc, ale po tym jak troche go poustawiałem w c.fn to znaczaco sie poprawiło

raziel88ck
10-03-2022, 16:25
Jeśli chodzi o mnie to myślałem nad tym, aby w R6 mieć z RF35 1.8, a w R z RF85. Zastanawiałem się również nad RP, dlatego zapytałem.

Z kolei 6D MKII ma u mnie Sigmę 35, a 6D Sigmę 24.

Myślałem również o sprzedaży 6D MKII oraz Sigmy 35, ale sentyment robi swoje, heh.

robertskc7
10-03-2022, 18:01
Jeśli chodzi o mnie to myślałem nad tym, aby w R6 mieć z RF35 1.8, a w R z RF85. Zastanawiałem się również nad RP, dlatego zapytałem.

Z kolei 6D MKII ma u mnie Sigmę 35, a 6D Sigmę 24.

Myślałem również o sprzedaży 6D MKII oraz Sigmy 35, ale sentyment robi swoje, heh.

Bolączką RP ( jako beckupu czy drugiego body ) są niekompatybilne baterie z R i R6

tombas
10-03-2022, 18:52
Bolączką RP ( jako beckupu czy drugiego body ) są niekompatybilne baterie z R i R6

Pełna zgoda, ale jeden czy dwa aku więcej w torbie która wazy 10kg naprawde nie robi róznicy (ja kupiłem dodatkowy, oryginalny aku do RP a potem widziałem niezłe zamienniki:cry:) ale jak w tym watku mówimy o RP, to kazdemu polecam do niego dokupic oryginalny grip/bardziej uchwyt (bo grip to okreslenie w tym wypadku troche na wyrost) z tym 'ustrojstwem" genialnie sie poprawia trzymanie w łapie

robertskc7
10-03-2022, 19:30
Pełna zgoda, ale jeden czy dwa aku więcej w torbie która wazy 10kg naprawde nie robi róznicy (ja kupiłem dodatkowy, oryginalny aku do RP a potem widziałem niezłe zamienniki:cry:) ale jak w tym watku mówimy o RP, to kazdemu polecam do niego dokupic oryginalny grip/bardziej uchwyt (bo grip to okreslenie w tym wypadku troche na wyrost) z tym 'ustrojstwem" genialnie sie poprawia trzymanie w łapie

No oczywiście, że nie robi różnicy. Pytanie tylko jak daleko masz do tej torby :)
Ja tylko dążyłem do tematu wyżej, że lepiej zestaw R6 plus R niż RP moim zdaniem.

tombas
10-03-2022, 19:32
Ja tylko dążyłem do tematu wyżej, że lepiej zestaw R6 plus R niż RP moim zdaniem.
i znowu pełna zgoda, jak mawiał klasyk " to oczywista oczywistość" :mrgreen:
ale... czasem jak kasa nie puszcza, to lepiej kupić tańszy/mniej kompatybilny backup (ale w duzym stopniu zapewniajacy dokonczenie zlecenia na akceptowalnym poziomie) i np. dodatkowe szkiełko lub jak to było w moim wypadku, RP kupiłem "po piniądzach" mając 5DIV żeby zobaczyć z czym to sie je, te bezlustra, i potem to juz poleciało :D

robertskc7
10-03-2022, 19:47
i znowu pełna zgoda, jak mawiał klasyk " to oczywista oczywistość" :mrgreen:
ale... czasem jak kasa nie puszcza, to lepiej kupić tańszy/mniej kompatybilny backup (ale w duzym stopniu zapewniajacy dokonczenie zlecenia na akceptowalnym poziomie) i np. dodatkowe szkiełko lub jak to było w moim wypadku, RP kupiłem "po piniądzach" mając 5DIV żeby zobaczyć z czym to sie je, te bezlustra, i potem to juz poleciało :D

Fakt i zgoda były Rp za grosze w pewnym momencie a jednak przyjemnością użytkowania i celnością biją serię 6d :)

raziel88ck
12-03-2022, 11:56
Jak będę miał okazję to wypróbuję R i wtedy podejmę decyzję. Ja wiem, że jest dużo lepszy od 6d Mark II, ale jeśli będzie bardzo odstawał od R6 to przeczekam i zakupię drugie R6.

Szczególnie, że R nie kosztuje już 5999zł, a przeszło 7200zł.

PiterX
14-03-2022, 22:34
Witam, Od niedawna jestem posiadaczem Canona R6 w którym nie mogę się uporać z jedną trochę błachą, ale wkurzającą rzeczą, a mianowicie wielkością wyświetlanego na ekranie punktu AF. Czy można jakoś go zmniejszyć ? Jest po prostu wielki i ciężko mi czasami wyselekcjonować na który element obrazu ma złapać ostrość.

bogunow
15-03-2022, 01:31
Wybór stref AF opisany jest na stronie 374 instrukcji obsługi.
https://cam.start.canon/pl/C004/manual/c004.pdf


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka