PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R6



Strony : 1 [2] 3 4 5 6

marfot
07-10-2020, 20:14
Właśnie patrzę na te tablice i wychodzi mi na to że R6 w DR wciąż wygląda gorzej niż Z6 czy A7III.

Nie patrz na te tablice bo to bez sensu. Po co oglądać RAWa bez nawet defaultowego odszumiania. Te RAWy już sa różnie "odszumiane" podczas sczytywania.
Ściągnij sobie RAWy. Wywołaj po swojemu - np. rozjaśnij +5EV. Zobacz wrażliwość na odszumianie przy różnych ustawieniach. Zobaczysz sam co się da z tego obrazka uzyskać, jeśli Cię to jakoś kręci oczywiście.
Zdecydowałeś się na zakup Z6 bo jest najtańszy. Nie ma konieczności udowadniania sobie, że ma o jakiś ułamek lepszy DR od C czy S.

Ven
07-10-2020, 23:38
To już zajeżdża perwersją...

Żartuję oczywiście ;)

Trochę za szybko te lustra ubijają. Wiele osób jeszcze przez lata będzie wolało celownik optyczny. Osobiście widzę jeszcze miejsce na ostatnią 5-tkę, z obrotowym ekranem, świetnym AF-em i dobrym DPAF w LV ;P Odnoszę jednak wrażenie, że już nie doczekamy. Nawet RP już to w pewnym sensie potwierdził. Celowo dali tak niską cenę, że ludzie woleli od 6d2. Teraz mamy kupować ML-e :)

tylko po co robic taka 5d ? te czasy przemijają, lepiej isc do przodu niz sentyment utwierdzać mniejszą wydolnością sprzetu/ cofac sie.

po kupnie R5 dziwne dla mnie bylo to body ale teraz juz nie chcialbym cofac sie do lustrzanek, minelo 1.5 miesiaca odkąd mam bezlusterkowac i szczerze powiem że nie kupiłbym juz sprzetu ze "starej gwardii"

jinks
08-10-2020, 00:06
Też wolałbym R5 albo R6. Są jednak tacy, którzy woleliby dslr z dobrym DPAF w LV i taką 5tkę by chętnie kupili.
Nie dajmy się też zwariować, że lustrzanki się już do niczego nie nadają. Są ograniczenia af-a, ale przy pewnej wprawie i zacięciu ciągle można osiągnąć świetne efekty. Nie każdy też może i chce wydać 12k zł na korpus. Dziś na jednej z grup FB ktoś wystawił praktycznie nie używany 6d z 30k zdjęć przebiegu za 1900zł. Kiedyś cyfrowe FF to było dla wielu młodych ludzi nieosiągalne marzenie a teraz nic tylko kupować i focić :)

marfot
08-10-2020, 00:21
Też wolałbym R5 albo R6. Są jednak tacy, którzy woleliby dslr z dobrym DPAF w LV i taką 5tkę by chętnie kupili.
Nie dajmy się też zwariować, że lustrzanki się już do niczego nie nadają. Są ograniczenia af-a, ale przy pewnej wprawie i zacięciu ciągle można osiągnąć świetne efekty. Nie każdy też może i chce wydać 12k zł na korpus.

Jest nowy D780 za 9k PLN i chyba zainteresowanie mizerne. Po D850 i D780 Nikon chyba będzie zwijał DSLR FF. A to szczyt tego co oferują lustrzanki.

Bechamot
08-10-2020, 08:37
Też wolałbym R5 albo R6. Są jednak tacy, którzy woleliby dslr z dobrym DPAF w LV i taką 5tkę by chętnie kupili.
Nie dajmy się też zwariować, że lustrzanki się już do niczego nie nadają. Są ograniczenia af-a, ale przy pewnej wprawie i zacięciu ciągle można osiągnąć świetne efekty. Nie każdy też może i chce wydać 12k zł na korpus. Dziś na jednej z grup FB ktoś wystawił praktycznie nie używany 6d z 30k zdjęć przebiegu za 1900zł. Kiedyś cyfrowe FF to było dla wielu młodych ludzi nieosiągalne marzenie a teraz nic tylko kupować i focić :)

tylko, ze dslr canona o takiej specyfikacji jak ma r5 kosztowalby pewnie z 25 000 - 30 000 pln-ow.

do starych dslr 5 blizej specyfikacja ma r6 niz r5. Wlasciwie w r6 brakuje tylko gornego monitorka , r6 jest jednak wyraznie tanszy od ostatniego 5d.

Cichy
08-10-2020, 09:07
r6 jest jednak wyraznie tanszy od ostatniego 5d.

Jak to jest tańszy ?

Bechamot
08-10-2020, 09:23
aktualnie r6 jest wycenianiy na ok 2,5 - 2,6 k euro

mkIV w chwili premiery byl wyceniany na 4 k euro.


spodziewam sie , ze mkV bylby wyceniany na 5 k eu , ale tego nie wiemy czy sie w ogole ukaze.

jinks
08-10-2020, 10:11
Jest nowy D780 za 9k PLN i chyba zainteresowanie mizerne. Po D850 i D780 Nikon chyba będzie zwijał DSLR FF. A to szczyt tego co oferują lustrzanki.
To prawda. Wiadomo do czego to wszystko zmierza.
Oceniam jednak, że jest jeszcze miejsce na ostatnią linię zaawansowanych dslr-ów. Wiadomo, że zainteresowanie nie będzie duże. W ocenie producentów pewnie na tyle małe, że już takie aparaty się nie pojawią.


tylko, ze dslr canona o takiej specyfikacji jak ma r5 kosztowalby pewnie z 25 000 - 30 000 pln-ow.

do starych dslr 5 blizej specyfikacja ma r6 niz r5. Wlasciwie w r6 brakuje tylko gornego monitorka , r6 jest jednak wyraznie tanszy od ostatniego 5d.
Gdyby w 6dm2 był taki DPAF jak w EOS-ie RP to myślę, że ten aparat odniósłby znacznie większy sukces. A jak widać jest to głównie sprawa softu, bo matryca ta sama więc niekoniecznie ceny musiałyby tak bardzo wystrzelić.

Tymczasem może ktoś się podzieli wrażeniami z użytkowania R6? :)

Bechamot
08-10-2020, 10:28
Gdyby w 6dm2 był taki DPAF jak w EOS-ie RP to myślę, że ten aparat odniósłby znacznie większy sukces. A jak widać jest to głównie sprawa softu, bo matryca ta sama więc niekoniecznie ceny musiałyby tak bardzo wystrzelić.
:)

nie wiem czy wyzsze ceny canona wynikaja z jego polityki cenowej - wysokich marz i wiekszych zyskow przy nizszej produkcji , czy tez wynikaja one z wyzszych kosztow produkcji.
w ostatnich latach puszki canona byly wyraznie drozsze i z gorsza matryca ( poza c1) , dopiero teraz Canon przynajmniej wprowadzil matryce nie gorsze a moze i lepsze . to pozwala przelknac wyzsze ceny.

O ile R6 biorac pod uwage jakosc obrazowania , wykonania calosci wydaje mi sie cenowo akceptowalny , to w stosunku do r5 mam juz watpliwosci. Mialem je rowniez w stosunku do MKIV - dopiero teraz 4 (?) lata po premierze ma cene adekwatna do mozliwosci.

mysle ze swiadomosc, iz 6d2 ma matryce jak poprzednik czyli na poziomie sprzed kilku lat , mocno studzi zapal do zakupu. aparat rysuje b. fajnie ale kto swiadomy to chcialby kupic aparat z matryca na aktualnym poziomie. W przeciwnym wypadku po co zmieniac ?

Gdyby wstawili do mk2 matryce jak do r6 - bylby to Jakis wyrazny Argument.
AF w dslr w detekcji fazy jak do tej pory nigdy nie bedzie dzialal tak niezawodnie jak w ML , a jesli juz to olbrzymim nakladem kosztow ( jak w c1).
moze gdyby zrezygnowac z lusterek odchylajacych i dokonac detekcji sensorami matrycy ? Wydaje sie to aktualnie latwiejsze niz dodatkowy modul AF + Lustro
odchylajace .
ale to jest fantazjowanie.

jinks
08-10-2020, 10:59
6d2 ma DualPixelAF w trybie LV, ale nie jest on tak skuteczny jak w RP, czy R. Potrzebowali jeszcze trochę czasu żeby to dograć albo celowo okroili.
No, ale ta dyskusja faktycznie nie ma sensu. Wyraźnie widać jaki będzie rozwój sytuacji. Gdyby nie pandemia pewne rzeczy rozegrałyby się znacznie szybciej. M. in. w tym wątku byłoby znacznie więcej użytkowników R6 w porównaniu do wyrażających tylko swoje opinie ;) Nawet przy tych 12k zł sprzedawałby się bardzo dobrze.

Jacek
09-10-2020, 10:53
A ja poprosze o R6 bez opcji filmowania z ktorego nie korzystam. Instrukcja cieńsza o 300 stron i menu krótsze.

Bechamot
09-10-2020, 12:16
A ja poprosze o R6 bez opcji filmowania z ktorego nie korzystam. Instrukcja cieńsza o 300 stron i menu krótsze.

znajac canona nie zdziwilbym sie , gdyby byl drozszy od wersji z filmowaniem.

usuniecie funkcji filmowych przeciez musi kosztowac.

antena
17-10-2020, 04:08
W dslr Canona nawet w wysokich modelach najczęściej tylko środkowy punkt jest podwójnie krzyżowy i wspiera szkła f2.8 i jaśniejsze. Sporo fotografowałem 5d2, 6d, 5d3 i 6d2. Przy jasnych obiektywach i przesłonach f1.4-f2.8 boczne punty działają ze średnią skutecznością w dobrych warunkach oświetleniowych. Jak się robi ciemno można w ogóle o nich zapomnieć. Przy metodzie "wyostrz środkowym i przekadruj" zmienia się płaszczyzna ostrości lub w trakcie obiekt się już delikatnie przesunie.

W efekcie trzeba robić więcej zdjęć na wszelki wypadek, powtarzać ostrzenie i zaakceptować małe nietrafienia obiektywu. Zrobiliśmy 10 zdjęć, 5 idealnie trafionych, ale wybieramy to trochę nieostre, bo ma najlepszy moment, kompozycję itd. Ogólnie jakimś dziwnym trafem mamy też więcej centralnych kadrów ;)

Dokładnie. Używam Canona 6D od 2013r i autofokus w nim to jest nieporozumienie. Dziwię się czasami jak czytam opinie ludzi którzy się nim tak zachwycają. Chyba naprawdę mieli szczęście i trafiła im się dobra puszka. Ostatnio robiąć nim zdjęcia w kościele normalnie nie koncentrowałem się na ujęciach tylko modliłem się żeby autofokus trafił... i dodam że używając Live View na szkłach 16-35mm f4.0L, 85mm 1.4L i 35mm 1.4L II około 25% albo i więcej zdjęć mam nietrafionych. To samo jeśli robię zdjęcia w plenerze na LV, także trafiają się pudła. Od początku miałem z nim jakieś problemy ale ostatnio to się boję nim robić zdjęcia jak wiem jakich mogę spodziewać się rezultatów. Jedynie obiektyw 100mm 2.8L działa w miarę normalnie. Aparat był kalibrowany w serwisie z obiektywami oraz przeze mnie w późniejszym czasie programem Reikan Focal. Czytając pochlebne opinie o R6 a zwłaszcza o pracy systemu AF naprawdę chciałbym być tak zadowolony jak ci którzy już go używają i chwalą. Mam pytanie do użytkowników R6 & R5 z jasnymi szkłami EF, a mianowicie... czy EYE AF z wyżej wymienionymi L-kami na pełnej dziurze jest tak sprawny jak gdzieś widziałem na YouTube? Lustrzanki więcej nie kupię, mam 2 i o żadnej nie powiem dobrego słowa.

candar
17-10-2020, 08:11
Nie mam R5 i R6 , więc się wypowiem :) Za to napiszę z kilkuletniego doświadczenia z realnego użytkowania Eye AF w bezlusterkowcach: Fuji X-T1. X-T2, Sony A7 II i III i obecnie Nikonem Z6, że każdy z nich nawet ze szkłami f/1.2 zapewniał prawie 100% ilość trafień na oko.

Reasumując, u mnie nie ma powrotu do lustrzanek (ostatnią zmieniłem na Z6) z podanych przez Ciebie właśnie powodów. Tak więc odwrotu nie ma i każdy użytkownik R5 i R6 tylko potwierdzi, że AF w tych aparatach działa znakomicie i pewnością będziesz zadowolony kupując R6 i R5.

BTW - podejrzewam , że odpowiedź użytkowników R5 i R6 będzie identyczna, że to doskonały aparat ze świetnym AF. No i przede wszystkim liczy się to, że System AF w nowych R-kach może pochwalić się także niezwykłą czułością: do -6 EV w przypadku modelu R5 i aż -6,5 EV w EOS R6, czyli zero problemu z trafieniem w ciemnych pomieszczeniach.

cohontes
17-10-2020, 12:07
A ja poprosze o R6 bez opcji filmowania z ktorego nie korzystam. Instrukcja cieńsza o 300 stron i menu krótsze.

Brak opcji filmowania? ;)sony zaciera rączki.
Dla Canona świetnym wejściem do bezlusterkowców jest zrobienie jak najlepszego video.

Nozanu
17-10-2020, 12:39
Dokładnie. Używam Canona 6D od 2013r i autofokus w nim to jest nieporozumienie. Dziwię się czasami jak czytam opinie ludzi którzy się nim tak zachwycają. Chyba naprawdę mieli szczęście i trafiła im się dobra puszka. Ostatnio robiąć nim zdjęcia w kościele normalnie nie koncentrowałem się na ujęciach tylko modliłem się żeby autofokus trafił... i dodam że używając Live View na szkłach 16-35mm f4.0L, 85mm 1.4L i 35mm 1.4L II około 25% albo i więcej zdjęć mam nietrafionych. To samo jeśli robię zdjęcia w plenerze na LV, także trafiają się pudła. Od początku miałem z nim jakieś problemy ale ostatnio to się boję nim robić zdjęcia jak wiem jakich mogę spodziewać się rezultatów. Jedynie obiektyw 100mm 2.8L działa w miarę normalnie. Aparat był kalibrowany w serwisie z obiektywami oraz przeze mnie w późniejszym czasie programem Reikan Focal. Czytając pochlebne opinie o R6 a zwłaszcza o pracy systemu AF naprawdę chciałbym być tak zadowolony jak ci którzy już go używają i chwalą. Mam pytanie do użytkowników R6 & R5 z jasnymi szkłami EF, a mianowicie... czy EYE AF z wyżej wymienionymi L-kami na pełnej dziurze jest tak sprawny jak gdzieś widziałem na YouTube? Lustrzanki więcej nie kupię, mam 2 i o żadnej nie powiem dobrego słowa.

Halo tu ziemia! - w trybie LV nie działa AF tylko detekcja kontrastu.

antena
17-10-2020, 15:45
Halo tu ziemia! - w trybie LV nie działa AF tylko detekcja kontrastu.

Nigdzie nie napisałem, że w LV nie działa mi AF. Ale z kontekstu można tak wywnioskować. Tak naprawdę robiąc zdjęcia podczas sakramentu bierzmowania widząc na wyświetlaczu w powiększeniu, że AF mi nie trafia w dużej części zdjęć przełączyłem się w tryb LV z nadzieją, że będzie lepiej. Niestety mimo wszystko tak jak pisałem wcześniej duża część ujęć jest nietrafionych. Dlatego mam takie obawy czytając, że system ustawiania ostrości LV w DSLR jest podobnie skuteczny do tego w bezlusterkowcach. W mojej lustrzance jest kiepski, skoro zawodzi nawet w plenerze nie mówiąc o ujęciach w ciemniejszych pomieszczeniach. Wykrywanie twarzy również średnio skuteczne przy grupie ludzi np. w kościele. Aparat mi nigdy nie upadł ani nie uderzył w coś twardego, dlatego nie wydaje mi się żeby doznał uszkodzenia mechanicznego, które mogłoby wpłynąć w jakiś sposób na prace systemu ustawiania ostrości. Ponownie nie będę go oddawał do serwisu w celu kalibracji bo szkoda mi na to wydawać pieniądze a wcale nie poprawi wiele w tej kwestii. Pozostaje tylko zmiana puszki.

aciek_l
18-10-2020, 01:28
Ale Ty nie porównuj LV z 6D z dzisiejszymi konstrukcjami. :)
Miałem 6D,potem 6DmkII. Po przesiadce na R byłem zachwycony! Pierwsze co zrobiłem, to krotka sesja portretowa w plenerze. Ustawilem Eye-AF i mogłem zapomnieć o martwieniu się o ostrość. A tym bardziej o przekadrowywaniu. Od razu kadruję, jak chce, co potem oszczędza czas przy obróbce. A R5 i R6 są jeszcze lepsze pod tym względem.

Nozanu
18-10-2020, 16:08
A jak to jest z wyborem oka, twarzy i śledzeniem przy kilku twarzach?.

jinks
18-10-2020, 18:38
A jak to jest z wyborem oka, twarzy i śledzeniem przy kilku twarzach?.

W R można strzałkami przełączać pomiędzy wykrytymi twarzami/oczami. Jednak w takich sytuacjach chyba lepiej od razu przełączyć na punktowy AF. Domyślnie eye AF ustawia się na bliższym oku.

marfot
18-10-2020, 18:49
W R można strzałkami przełączać pomiędzy wykrytymi twarzami/oczami. Jednak w takich sytuacjach chyba lepiej od razu przełączyć na punktowy AF. Domyślnie eye AF ustawia się na bliższym oku.

W R po wskazaniu twarzy raczej jej nie gubi pomimo innych twarzy wkoło. W R6 pewnie jeszcze lepiej będzie.

scooter
18-10-2020, 22:26
Jak się ma problem z celnościa AF w lustrzankach to się pakuje zabwaki i wysyła na korektę do serwisu ...
Używanie lv w lustrzankach to proszenie się o kłopoty.

gnd
18-10-2020, 23:37
Jak się ma problem z celnościa AF w lustrzankach to się pakuje zabwaki i wysyła na korektę do serwisu ...
Używanie lv w lustrzankach to proszenie się o kłopoty.No i zkalibrują centralny punkt a reszta hulaj dusza. No zkalibrują do jednego szkła a inne polecą. Przerabiałem to na żytniej. Na zoomach nie ma problemu ale na jasnych stalkach w punktach nie centralnych nie miałem nigdy pewności i finalnie robiłem przeładowanie z centralnego tak jak w 6d.

scooter
20-10-2020, 13:17
Czy ktoś się orientuje, gdzie obecnie można od reki kupić r6??????


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

akustyk
20-10-2020, 13:25
Używanie lv w lustrzankach to proszenie się o kłopoty.
dziwne, u mnie dziala...

zebym wiedzial co dokladnie trace: jakie dokladnie klopoty powinienem miec a przez te 4 lata uzywania LV nie udalo mi sie zauwazyc?

TPS
21-10-2020, 10:22
Cześć

Jestem tu nowy (już się przywitałem na forum i napisałem dlaczego tu jestem). Nowa R6ka bardzo mi się podoba, ale po zapoznaniu się z recenzjami dostępnymi in English, martwi mnie kilka rzeczy, związanych z fotografią, którą preferuję (akcja/sport). W systemie Sony, w którym obecnie pracuję mam wybrane szkła (20/55/85F1.8), których jestem pewien wraz puszką (A9). Linia szkieł RF raz, że jeszcze jest uboga, dwa jest cholernie droga. Muszę zatem adaptować szkła EF, które (podobno) różnie pracują z AF-C. Do tego czytałem, że serie FPS lubią spadać z szybkością z 12/s do 8 lub mniej w zależności od naładowania akumulatora. To, czego się boję, że biorąc sprzęt w leasing utknę z puszką i szkłami, które rozczarowują w sytuacjach, gdzie AF-C i szybka seria mają kluczowe znaczenie.

Pytanie jakie mam, czy ktoś z Was ma doświadczenie z Sony A9 i R6 i może doradzić, czy przesiadka ma sens?

jinks
21-10-2020, 10:30
Masz topową puszkę Sony. Jeśli kolor i af Ci odpowiadają to bym nie zmieniał, bo po co. Do sportu optymalizowane są zoomy - chodzi o pracę af. Może zamiast zmiany puszki pomyśl o zakupie S70-200/f2.8?

robertskc7
21-10-2020, 10:33
Cześć

Jestem tu nowy (już się przywitałem na forum i napisałem dlaczego tu jestem). Nowa R6ka bardzo mi się podoba, ale po zapoznaniu się z recenzjami dostępnymi in English, martwi mnie kilka rzeczy, związanych z fotografią, którą preferuję (akcja/sport). W systemie Sony, w którym obecnie pracuję mam wybrane szkła (20/55/85F1.8), których jestem pewien wraz puszką (A9). Linia szkieł RF raz, że jeszcze jest uboga, dwa jest cholernie droga. Muszę zatem adaptować szkła EF, które (podobno) różnie pracują z AF-C. Do tego czytałem, że serie FPS lubią spadać z szybkością z 12/s do 8 lub mniej w zależności od naładowania akumulatora. To, czego się boję, że biorąc sprzęt w leasing utknę z puszką i szkłami, które rozczarowują w sytuacjach, gdzie AF-C i szybka seria mają kluczowe znaczenie.

Pytanie jakie mam, czy ktoś z Was ma doświadczenie z Sony A9 i R6 i może doradzić, czy przesiadka ma sens?

Nie ma sensu. Na świecie panuje pandemia w kraju mamy lockdown praktycznie a Ty się pytasz czy wywalić kupę hajsu na body do którego nie ma szkieł. Co ta zmiana w niesie do Twojej pracy poza problemami? Masz sprawdzony a9 rób zarabiaj ciesz się życiem.
p.s co to za akcja/sport skoro używasz zakresu 20-85mm?
Adam Trzcionka przesiadł się z a9 na r6. Wpis temu poświęcony znajdziesz na jego stronie www.

Edit. Ok widziałem Twoją stronę. Zmiana absolutnie nic nie wniesie do Twoich prac. Uważam ją za bezsensowy wydatek.

TPS
21-10-2020, 10:50
Nie ma sensu. Na świecie panuje pandemia w kraju mamy lockdown praktycznie a Ty się pytasz czy wywalić kupę hajsu na body do którego nie ma szkieł. Co ta zmiana w niesie do Twojej pracy poza problemami? Masz sprawdzony a9 rób zarabiaj ciesz się życiem.
p.s co to za akcja/sport skoro używasz zakresu 20-85mm?
Adam Trzcionka przesiadł się z a9 na r6. Wpis temu poświęcony znajdziesz na jego stronie www.

Nie zarabiam na zdjęciach - ten etap mam za sobą. Była to moda, więc nawyki zostały. Lubie robić zdjęcia blisko szybko przemieszczającym się obiektom. Stanąć daleko i trzaskać zdjęcia nie jest w moim stylu, choć czasami trzeba. Dlatego wybrałem 20 Sony, ponieważ pięknie separuje od tła.

Moje zdjęcia są tutaj (http://justimpress.me). Uzupełniam teraz galerię o sesję w snowparku, z zawodów samochodów RC i z mistrzostw Polski w skateboardingu, ale myślę, że galeria pokazuje moje preferencje.

Recenzję Adama znam - widać, że wrócił skąd pochodził, a Sony było taki skokiem w bok. Tyle tylko, że śluby to nie snowbordzista ani deskorolkowiec. Ja kocham fotografować ruch, stąd A9, które ma swoje wady.

--- Kolejny post ---


Masz topową puszkę Sony. Jeśli kolor i af Ci odpowiadają to bym nie zmieniał, bo po co. Do sportu optymalizowane są zoomy - chodzi o pracę af. Może zamiast zmiany puszki pomyśl o zakupie S70-200/f2.8?

Sony 70-200F2.8? Rozważam to szkło i muszę je wziąć na testy o ile się trafi do wypożyczenia. Podobno Sigma DG 70-200F2.8 też daje radę, ale i tak wszystko wychodzi w praniu.

TPS
21-10-2020, 11:42
Edit. Ok widziałem Twoją stronę. Zmiana absolutnie nic nie wniesie do Twoich prac. Uważam ją za bezsensowy wydatek.

Ha, a ja jeszcze siedzę w APS-C Sony A6600. Zamówienie na A9 + szkła już mam złożone. Decyzja z leasingu jest pozytywna. Jedyne co muszę zrobić, to złożyć podpis. I dlatego postanowiłem zapytać się Was Canoniarzy o R6tkę.

W APS-C największą bolączką jest szklarnia. Przerobiłem masę szkieł w poszukiwaniu jakości i czułości AF. Bawiłem się nawet MF. To wszystko spowodowało, że jestem już APS-C od Sony zmęczony. Powiem tylko tyle, że Sigma trio F1.4 dedykowana do Sony APS-C mnie rozczarowała. Zostawiłem sobie jedynie 56F1.4, pokornie wracając do Sigmy od Canona 18-35 przez MC-11. To szkło jest rewelacyjne i działa natywnie. Mam tez Tokine 11-20F2.8, która niestety działa jedynie w trybie 3FPS przez MC-11, ale daje zajedwabistą jakość i ostrość. Zeiss 12F2.8 był zbyt wolny a Sony 10-18F4 jest zbyt ciemne dla mnie. Anyway - dorosłem do pełnej klatki z celnym AF.

sebcio80
21-10-2020, 12:04
A9 ma swoje wady, i to dość poważne. Jeśli robisz sport na tle band ledowych i sztucznym świetle to ta puszka jest bezużyteczna. Chyba że 5fps przy migawce mechanicznej Ci starcza.

A propos leasingu elektroniki to lepiej brać na raty. Leasingi są nieopłacane.

R5 i R6 ogólnie świetnie działają ze szkami EF. Ale przy starszych szkłach przy migawce mechanicznej mamy ograniczenie do 7fps nawet. Jest to związane najpewniej z zasilaniem. Dotyczy to szkieł mniej więcej zaprojektowanym przed 2012 rokiem. Niestety takie szkła jak 400mm 2.8 IS czy 300mm 2.8 IS czy 70-200 2.8 IS (pierwsze wersje) mają to ograniczenie. To ogromna wada bo mnóstwo fotoreporterów mających 1Dx ma takie szkła od wielu lat. Oni z tego powodu nie przesiada się na nowe puszki.

Bechamot
21-10-2020, 12:04
Cześć



Pytanie jakie mam, czy ktoś z Was ma doświadczenie z Sony A9 i R6 i może doradzić, czy przesiadka ma sens?

- i tak


zmiana zawsze dziala inspirujaco.
zamiana ma sens dla samej przyjemnosci zmiany , zakupem nowej zabawki mozna sobie sprawic przyjemnosc na Jakis czas - dopoki nam sie nie znudzi.

- i nie

w czym ogranicza Cie posiadany aparat ? Coz takiego chcialbys zrobic , czego tym aparatem sie nie da , a mozliwe byloby za pomoca r6?

z punktu widzenia czysto techniki fotografowania R6 nie jest aparatem rewolucyjnym w stosunku do A9 - moze tak jest w stosunku do 6d, ale nie A9.

Najwieksze ograniczenia najczesciej tkwia w nas samych. Jesli w zdjeciach jakie masz w galerii widze jakies slabosci to w zadnym stopniu nie wynikaja one ze sprzetu. Gdyby padlo pytanie " co zrobic zeby bylo lepiej" to na pewno nie odpowiedzialbym - zmienic aparat.




aktualny czas pandemi to najlepszy czas od lat do reportazu. dzieja sie sceny dramatyczne . To historyczna chwila , warto ja dokumentowac - za kilkadziesiat lat bedzie to swiadectwo czasu o niezwyklej wartosci.
Zdjec artystycznych nikt nie bedzie chcial ogladac - chyba, ze tych w cenie za kilka milionow dolarow , zeby wyrazic swoje zdumienie jak mozna za cos tak marnego tak wiele zaplacic.

TPS
21-10-2020, 12:26
w czym ogranicza Cie posiadany aparat ? Coz takiego chcialbys zrobic , czego tym aparatem sie nie da , a mozliwe byloby za pomoca r6?

z punktu widzenia czysto techniki fotografowania R6 nie jest aparatem rewolucyjnym w stosunku do A9 - moze tak jest w stosunku do 6d, ale nie A9.

Najwieksze ograniczenia najczesciej tkwia w nas samych. Jesli w zdjeciach jakie masz w galerii widze jakies slabosci to w zadnym stopniu nie wynikaja one ze sprzetu. Gdyby padlo pytanie " co zrobic zeby bylo lepiej" to na pewno nie odpowiedzialbym - zmienic aparat.

Znam swoje ograniczenia i wiem czego mi brakuje. Jeśli mogę o sobie powiedzieć dobry rzemieślnik, to taka opinia mi wystarcza. Natomiast wiem ile mam rozmytych zdjęć zbyt wolnym AF. W APS-C Sony zdecydowanie brakuje szerokiego, ostrego i otwartego (F) szkła. Sigma 16F1.4 ma zbyt wolny AF. Zdjęcia robię dla własnej przyjemności i próżności. To tylko hobby, na które mnie stać.



aktualny czas pandemi to najlepszy czas od lat do reportazu. dzieja sie sceny dramatyczne . To historyczna chwila , warto ja dokumentowac - za kilkadziesiat lat bedzie to swiadectwo czasu o niezwyklej wartosci.
Zdjec artystycznych nikt nie bedzie chcial ogladac - chyba, ze tych w cenie za kilka milionow dolarow , zeby wyrazic swoje zdumienie jak mozna za cos tak marnego tak wiele zaplacic.


Być może. Ja nie mam potrzeby dokumentowania zachowań ludzi w czasach pandemii. Taki reportaż mnie nie interesuje. Poza tym kaganiec co do praw do wizerunku powoduje określone konsekwencje, że zrobię komuś dramatyczne zdjęcie i komu je pokażę, jeśli portretowany wycofa mi zgodę? W szeroko rozumianym sporcie nigdy nie miałem spornych akcji. Wszyscy fotografowani byli wręcz wdzięczni.

--- Kolejny post ---


A9 ma swoje wady, i to dość poważne. Jeśli robisz sport na tle band ledowych i sztucznym świetle to ta puszka jest bezużyteczna. Chyba że 5fps przy migawce mechanicznej Ci starcza.

Nie robię na tle band ledowych. Ten aspekt przeżyję.




A propos leasingu elektroniki to lepiej brać na raty. Leasingi są nieopłacane.

To dłuższa dyskusja - ja mam to policzone i sprzęt biorę na firmę. Optymalizacja podatkowa jest znaczna, a dla firmy kręcę video, więc jakiś sprzęt muszę mieć.



R5 i R6 ogólnie świetnie działają ze szkami EF. Ale przy starszych szkłach przy migawce mechanicznej mamy ograniczenie do 7fps nawet. Jest to związane najpewniej z zasilaniem. Dotyczy to szkieł mniej więcej zaprojektowanym przed 2012 rokiem. Niestety takie szkła jak 400mm 2.8 IS czy 300mm 2.8 IS czy 70-200 2.8 IS (pierwsze wersje) mają to ograniczenie. To ogromna wada bo mnóstwo fotoreporterów mających 1Dx ma takie szkła od wielu lat. Oni z tego powodu nie przesiada się na nowe puszki.

I za taka informację należy Ci się piwo, czy dowolny inny napój. I owe you one!

Bechamot
21-10-2020, 13:10
Natomiast wiem ile mam rozmytych zdjęć zbyt wolnym AF. W APS-C Sony zdecydowanie brakuje szerokiego, ostrego i otwartego (F) szkła. Sigma 16F1.4 ma zbyt wolny AF.

to sa dwie rozne rzeczy - szybkostrzelnosc aparatu i szybkosc AF.
To sie b.czesto zdaza ze AF nie nadaza za motywem - w zaleznosci od ruchu motywu , mimo wysokiej szybkostrzelnosci.

akurat w szerokim kacie sytuacja jest stosunkowo prosta - nigdy AF nie bedzie tak szybki jak MF, a wiec nastawa z gory na przewidywana odleglosc i miescimy sie w GO. Szybciej sie nie da , af jest wiec bez znaczenia.
Niestety akurat 16/1,4 nie ma skali odleglosci na obiektywie , ale to obiektyw do formatow polowkowych i nie ma nic wspolnego ze zmiana puszki a9 , wiec nie ma o czym mowic.
Kwestia techniki fotografowania - zawsze kiedys braknie szybkosci AF - rowniez w R6. Tutaj R6 nie wnosi nic rewolucyjnego.
Zreszta AF w trybie C przewiduja ruch zakladajac, ze jest on jednostajny w momencie pomiaru i wkrotce , tzn nastawa odlegosci nastepuje z wyprzedzeniem przewidujacym opoznienie aparatu . Jesli ruch nie jest jednostajny , to nastawa nie moze byc prawidlowa - to jest jedna z przyczyn bledow nie do przeskoczenia, gdyz zmiany przyspiesszenia przewidziec sie nie da.

Zawsze bedzie Jakis motyw , ze AF nie nadazy.

Aktualnie najszybszy AF Maja jednak wciaz d1x i d6 , to sie pewnie juz wkrotce zmieni.


pomijam fakt , ze warto odczekac na usuniecie bledow choroby dzieciecej w R6 , ktore sie juz pojawiaja.

TPS
21-10-2020, 13:46
to sa dwie rozne rzeczy - szybkostrzelnosc aparatu i szybkosc AF.
To sie b.czesto zdaza ze AF nie nadaza za motywem - w zaleznosci od ruchu motywu , mimo wysokiej szybkostrzelnosci.

akurat w szerokim kacie sytuacja jest stosunkowo prosta - nigdy AF nie bedzie tak szybki jak MF, a wiec nastawa z gory na przewidywana odleglosc i miescimy sie w GO. Szybciej sie nie da , af jest wiec bez znaczenia.

Pracowałem ze szkłami w manualu i wiem jak to się je i czym to smakuje na koniec. Jednak wolę AF. Z prostej przyczyny - czasami zdarza mi się, że użyję lampy i wtedy chociaż AF-S robi robotę. Wiem, że szeroki kąt ma swoje ograniczenia. Co gorsza, staram się pogodzić małą GO z szerokim kątem i AF. Czasami się to udaje :D



Kwestia techniki fotografowania - zawsze kiedys braknie szybkosci AF - rowniez w R6. Tutaj R6 nie wnosi nic rewolucyjnego.
Zreszta AF w trybie C przewiduja ruch zakladajac, ze jest on jednostajny w momencie pomiaru i wkrotce , tzn nastawa odlegosci nastepuje z wyprzedzeniem przewidujacym opoznienie aparatu . Jesli ruch nie jest jednostajny , to nastawa nie moze byc prawidlowa - to jest jedna z przyczyn bledow nie do przeskoczenia, gdyz zmiany przyspiesszenia przewidziec sie nie da.

Zawsze bedzie Jakis motyw , ze AF nie nadazy.

Aktualnie najszybszy AF Maja jednak wciaz d1x i d6 , to sie pewnie juz wkrotce zmieni.

pomijam fakt , ze warto odczekac na usuniecie bledow choroby dzieciecej w R6 , ktore sie juz pojawiaja.

Zgadzam się z tym, co piszesz. Niemniej jednak, zmieniając sprzęt chcę poprawić statystykę celnych strzałów, a mogę sobie na to pozwolić $$$ i technika robienia zdjęć ma już na tym etapie zdarzeń mało wpływu. Dlatego wymyślono A9/II, czy D1xIII, które miażdżą ceną i celnością.

Dla Sony A6600 jest dedykowany świetny (podobno) 18-55F2.8, ale ja obszedłem to Sigmą 18-35F1.8 oraz Sigmą E 56F1.4. Zyskuję na świetle, co nie jest bez znaczenia przy APS-C. Natomiast moje doświadczenia z samochodami RC oraz A6600 oraz A7RIII pokazało, że AF-C ma spore niedobory. Nie dziwi to w A7RIII, które wyposażone jest w stary procesor i duża matrycę. A6600 mnie zawiodło pod tym względem, ale może już staję zbyt wymagający. D1xIII, A9 oraz A9II to puszki dedykowane do sportu. Podobno R6 również (wspólny sensor z D1xIII), ale tu moja wiedza bazuje na tym, co czytam i oglądam. Wedle pewnego francuskiego youtubera, R6 z AF-C ma 100% celnych strzałów, gdzie R5 w granicach 50%.

Cały mój dylemat bierze się z faktu, że R6 jest wycenione na poziomie A9. Dlatego tu jestem 8-)

sebcio80
21-10-2020, 13:52
Wedle pewnego francuskiego youtubera, R6 z AF-C ma 100% celnych strzałów, gdzie R5 w granicach 50%.

Cały mój dylemat bierze się z faktu, że R6 jest wycenione na poziomie A9. Dlatego tu jestem 8-)

R5 i R6 mają w zasadzie identyczny AF, na czym ten magik testował?

I co Ty fotografujesz?

candar
21-10-2020, 13:53
Cześć

Jestem tu nowy (już się przywitałem na forum i napisałem dlaczego tu jestem). Nowa R6ka bardzo mi się podoba, ale po zapoznaniu się z recenzjami dostępnymi in English, martwi mnie kilka rzeczy, związanych z fotografią, którą preferuję (akcja/sport). W systemie Sony, w którym obecnie pracuję mam wybrane szkła (20/55/85F1.8), których jestem pewien wraz puszką (A9). Linia szkieł RF raz, że jeszcze jest uboga, dwa jest cholernie droga. Muszę zatem adaptować szkła EF, które (podobno) różnie pracują z AF-C. Do tego czytałem, że serie FPS lubią spadać z szybkością z 12/s do 8 lub mniej w zależności od naładowania akumulatora. To, czego się boję, że biorąc sprzęt w leasing utknę z puszką i szkłami, które rozczarowują w sytuacjach, gdzie AF-C i szybka seria mają kluczowe znaczenie.

Pytanie jakie mam, czy ktoś z Was ma doświadczenie z Sony A9 i R6 i może doradzić, czy przesiadka ma sens?

Nawiasem pisząc - żadne ze szkieł Sony użytkowanych przez Ciebie (20/55/85F1.8) nie jest demonem prędkości AF-a. Proponowałbym przetestować szkła zaprojektowane pod bezlusterkowce typu: nowa Sigma Art 85 mm 1.4 DG DN i dopiero wówczas będziesz miał pełną współprace z 12 FPS w puszce i obiektywy będą się wyrabiać na "zakrętach".

Szukaj zawsze najsłabszego ogniwa, którym w tym przypadku są obiektywy a nie puszka (A9). Proponuję też zmienić kartę na taką o większej przepustowości danych.

ps.
Zmieniając na R6/R5 musiałbyś również dobrać szkła o dużej rozdzielczości i szybkości AF-a , czyli powyżej 10k zł. MZ zdaniem kompletnie bez sensu wydałbyś około 40k zł na nowy system, którego kompletnie nie znasz. No ale to Twoja kasa :)


Nowa R6ka bardzo mi się podoba

ps.2
A mnie bardziej podoba się nikon Z6/Z7 w "ludzkich" cenach łącznie ze szkłami z f/1.8 ;)

Bechamot
21-10-2020, 14:25
Cytat Zamieszczone przez TPS Zobacz posta

Wedle pewnego francuskiego youtubera, R6 z AF-C ma 100% celnych strzałów, gdzie R5 w granicach 50%.

Cały mój dylemat bierze się z faktu, że R6 jest wycenione na poziomie A9. Dlatego tu jestem

osobiscie unikam opini testerow z YT jak diabel swieconej wody.

nie znam sie na wszystkim , ale czasem przegladalem filmiki , akurat w tych tematach na ktorych sie znalem , chocby z racji przygotowania zawodowego . Zawsze wlos mi sie jezyl co ludzie potrafia opowiadac.

Testy AF z YT z zasady sa nic nie warte.
to sa najczesciej nie testy techniczne a zbeletryzowane opowiesci - opisy wlasnych wrazen.
Od umiejetnosc " lania wody " testera zalezy ich wynik .
najczesciej pokazuje sie zielne okienko w celowniku , ktore w ulamku sekundy nadaza za ruchomym motywem ze zdumiewajaca szybkoscia tylko , ze to wcale nie oznacza , ze odleglosc zostala nastawiona prawidlowo. Oznacza to jedynie, ze aparat uznal, iz nastawa odleglosci jest prawidlowa , a ona wcale prawidlowa byc nie musi.

co do ceny - A9 jako aparat profesjonalny i rzeczywiscie jako ML pod wzgledem szybkosci AF imponujacy, byl jednak przelomowym na rynku w zakresie szybkosci AF w ML a kosztowal wiecej niz aktualnie R6.
Za Jakis czas cena R6 tez spadnie.

Moim zdaniem nie ma rzeczywistej potrzeby wymiany a9 na r6 z pobudek racjonalnych . Bardziej z irracjoinalnych , jak np ciekawosc , chec zmiany sprzetu , poprawa samopoczucia nowym zakupem itd.

Chyba, ze puszka jest wyeksploatowana i czas ja zmienic , to wowczas mozna sie zastanowic nad zmiana systemu przy tej okazji - zmienic , czy pozostac?

TPS
21-10-2020, 14:51
Nawiasem pisząc - żadne ze szkieł Sony użytkowanych przez Ciebie (20/55/85F1.8) nie jest demonem prędkości AF-a. Proponowałbym przetestować szkła zaprojektowane pod bezlusterkowce typu: nowa Sigma Art 85 mm 1.4 DG DN i dopiero wówczas będziesz miał pełną współprace z 12 FPS w puszce i obiektywy będą się wyrabiać na "zakrętach".

Szukaj zawsze najsłabszego ogniwa, którym w tym przypadku są obiektywy a nie puszka (A9). Proponuję też zmienić kartę na taką o większej przepustowości danych.

Kartę mam bardzo szybką. O bufor w A9 w ogóle się nie boję. Co do szkieł - to jak zwykle w takich wyborach to punkt startowy do budowy systemu i kompromis. Jestem akurat zaskoczony, że w Twojej ocenie Sony 85F1.8 jest słaby, ponieważ z kim bym nie rozmawiał, każdy wskazuje, że na tej półce cenowej nic szybszego nie znajdziemy. Oczywiście, seria szkieł GM ma swoje zalety i swoją cenę. A9 nawet z adapterem i szkłami EF daje lepiej radę niż każda inna puszka Sony. Co więcej, odradzano mi do puszki A9 zakup Sigm czy Samyangów i wybór szkieł od Sony, z prostej przyczyny - AF



ps.
Zmieniając na R6/R5 musiałbyś również dobrać szkła o dużej rozdzielczości i szybkości AF-a , czyli powyżej 10k zł. MZ zdaniem kompletnie bez sensu wydałbyś około 40k zł na nowy system, którego kompletnie nie znasz. No ale to Twoja kasa :)

Absolutna zgoda. Dlatego jestem tutaj i zadaję pytania, powiększając ten wątek. Zbieram wiedzę, niestety teoretyczną i na jej podstawię ważę ryzyko. Niestety też, sporo opinie czy recenzji zaczyna się od stwierdzeń PODOBNO. Podobno AF-C w R6 jest fenomenalny. Podobno nowsze szkła EF świetnie współpracują z R6 w zakresie jakości i ostrości przez adapter. DPReview i forum Canon R mam przeczytane całe o R6. Mam absolutną świadomość, że System R nie jest tak dojrzały jak Sony. W Sony siedzę z sentymentu, ponieważ miałem Minolty Dimage, potem Minoltę D7D, potem A5100, A6300, A6500, A6600 i teraz mogę mieć R6 z adapterem na początek i szklarnią EF, albo wciąż mogę siedzieć w Sony, tyle tylko, że w pełnej klatce.

Jestem Wam bardzo wdzięczny za Wasze opinie. Są one mega cenne. Czas mnie nie goni. Mam tylko jedno wydarzenie w tym roku, które nie wiem czy się odbędzie, zawody motocrossu w Łodzi (12.12), gdzie chciałbym pofocić już nowym sprzętem.



ps.2
A mnie bardziej podoba się nikon Z6/Z7 w "ludzkich" cenach łącznie ze szkłami z f/1.8 ;)
Nikona nie znam zupełnie i jakoś nie mam parcia na poznanie. Może to błąd?

Kolekcjoner
21-10-2020, 14:54
A propos leasingu elektroniki to lepiej brać na raty. Leasingi są nieopłacane.
Dziwne, bo jak by nie liczyć to końcowo nam w firmie zawsze bardziej się opłacał leasing niż raty.


TPS - co do zmiany o technicznie rzecz biorąc nie widzę sensu. Natomiast fotografia to nie tylko technika ale też działalność artystyczna, a tu już wkracza coś takiego jak nasze odczucia. I jeśli te ostatnie będą pozytywne w przypadku zmiany sprzętu to to może się korzystnie przełożyć na efekt końcowy. Tego czynnika nie da się przewidzieć ale nie można też pominąć.

TPS
21-10-2020, 15:15
osobiscie unikam opini testerow z YT jak diabel swieconej wody.

nie znam sie na wszystkim , ale czasem przegladalem filmiki , akurat w tych tematach na ktorych sie znalem , chocby z racji przygotowania zawodowego . Zawsze wlos mi sie jezyl co ludzie potrafia opowiadac.

Testy AF z YT z zasady sa nic nie warte.
to sa najczesciej nie testy techniczne a zbeletryzowane opowiesci - opisy wlasnych wrazen.
Od umiejetnosc " lania wody " testera zalezy ich wynik .
najczesciej pokazuje sie zielne okienko w celowniku , ktore w ulamku sekundy nadaza za ruchomym motywem ze zdumiewajaca szybkoscia tylko , ze to wcale nie oznacza , ze odleglosc zostala nastawiona prawidlowo. Oznacza to jedynie, ze aparat uznal, iz nastawa odleglosci jest prawidlowa , a ona wcale prawidlowa byc nie musi.

Ah, nic nie zastąpi własnego testu. Niestety wypożyczenie R6 jest możliwe, ale kurierem. Dla puszki, to bez znaczenia, ale obiektywy kurierów nie lubią i na znak protestu lubią się zdecentrować :mrgreen:


co do ceny - A9 jako aparat profesjonalny i rzeczywiscie jako ML pod wzgledem szybkosci AF imponujacy, byl jednak przelomowym na rynku w zakresie szybkosci AF w ML a kosztowal wiecej niz aktualnie R6.
Za Jakis czas cena R6 tez spadnie.

Ah, ceny. Faktem jest, że A9 z cena mocno spadło i teraz wraz cashbackiem wyjdzie za około 12.000 brutto. Gdyby cena Canona d1xIII tak szybko spadała, a właściwie do takiego poziomu jak obecnie Sony A9, brałbym jak Reksio szynkę ;-)


Moim zdaniem nie ma rzeczywistej potrzeby wymiany a9 na r6 z pobudek racjonalnych . Bardziej z irracjoinalnych , jak np ciekawosc , chec zmiany sprzetu , poprawa samopoczucia nowym zakupem itd.

Chyba, ze puszka jest wyeksploatowana i czas ja zmienic , to wowczas mozna sie zastanowic nad zmiana systemu przy tej okazji - zmienic , czy pozostac?

Dla mnie system APS-C Sony, a FE Sony to jednak dwa systemy. U mnie system APS-C korzysta ze wsparcia z Canona EF-S od Sigmy i Tokiny :mrgreen:
Nie wiem, czy w Canonie EF i EF-S też tak jest?

--- Kolejny post ---




TPS - co do zmiany o technicznie rzecz biorąc nie widzę sensu. Natomiast fotografia to nie tylko technika ale też działalność artystyczna, a tu już wkracza coś takiego jak nasze odczucia. I jeśli te ostatnie będą pozytywne w przypadku zmiany sprzętu to to może się korzystnie przełożyć na efekt końcowy. Tego czynnika nie da się przewidzieć ale nie można też pominąć.

Nie ukrywam, że to też biorę pod uwagę. Korzystam z Lightrooma, focę RAWy, więc zdjęcia prosto z puszki nie są dla mnie ani priorytetem, ani wartością. Wiem, że Sony wciąż ma problemy z odcieniami skóry. Sam z tym walczę, ponieważ z mojej A6600 dość często skóra wygląda jak po pudrze do cery zimnej, wręcz ziemistej, albo po sekcji zwłok. Nie robię portretów, więc nie jest to jakiś problem dla mnie. A rewelacyjne Sony A7RIV ma zbyt dużo pixeli. Juz moja przygoda z A7RIII dużo mi powiedziała, że do mojej fotografii to bez sensu.

robertskc7
21-10-2020, 15:27
Tak sobie obejrzałem Twóje protfolio i kurdę powiem, że sprzęt i jego zmiana to "przerost formy nad treścią" i powiem Ci, że wymiana A9 na r6 do tego co robisz, to - Każdy z nas ma tylko dwa życia. To drugie zaczyna wtedy, kiedy dociera do ciebie, że masz tylko jedno i nie chcesz go tracić na ciągłe poszukiwanie idealnego sprzętu" Daruj sobie, bo wrócisz na to forum i będziesz gadał jaki to wielki błąd zrobiłeś.

TPS
21-10-2020, 15:47
Tak sobie obejrzałem Twóje protfolio i kurdę powiem, że sprzęt i jego zmiana to "przerost formy nad treścią" i powiem Ci, że wymiana A9 na r6 do tego co robisz, to - Każdy z nas ma tylko dwa życia. To drugie zaczyna wtedy, kiedy dociera do ciebie, że masz tylko jedno i nie chcesz go tracić na ciągłe poszukiwanie idealnego sprzętu" Daruj sobie, bo wrócisz na to forum i będziesz gadał jaki to wielki błąd zrobiłeś.

A już myślałem, że zagoszczę tutaj na dłużej. I teraz co? Tak mam sobie iść po A9? ;)

5236

PS. Pięknie mnie załatwiłeś moim własnym cytatem. Nawet jak kupię A9, to jest jeszcze tyle fajnego sprzętu, który czeka na zakup ;-)

robertskc7
21-10-2020, 16:58
A już myślałem, że zagoszczę tutaj na dłużej. I teraz co? Tak mam sobie iść po A9? ;)

5236

PS. Pięknie mnie załatwiłeś moim własnym cytatem. Nawet jak kupię A9, to jest jeszcze tyle fajnego sprzętu, który czeka na zakup ;-)

Ajjjj ale skucha. Kurde ja źle przeczytałem i zrozumiałem, że ty masz a9 i te szkła i chcesz to wymienić na R6 :)
Mimo wszytko do tych szkieł to sony lepiej i taniej będzie, W R będziesz miał odpowiedniki, ale z bagnetem EF więc na pewno będzie wolniej. Chyba, że sobie kupisz dwa zoomy RF 16-35 i 24-70. Wtedy bezie mega szybko i precyzyjnie.

marfot
21-10-2020, 18:40
W R będziesz miał odpowiedniki, ale z bagnetem EF więc na pewno będzie wolniej. Chyba, że sobie kupisz dwa zoomy RF 16-35 i 24-70. Wtedy bezie mega szybko i precyzyjnie.

Diabli wiedzą jak dane szkło EF zachowa się podpięte do R6 - czy tylko działa czy działa super.

Jest już cała masa filmików w sieci pokazujących rewelacyjną pracę testowanych szkieł EF z R6. Na pewno szkła z IS nie uzyskają z IBIS maksymalnych parametrów stabilizacji ale co do prędkości AF to wygląda to póki co bardzo zachęcająco. Nowe szkła EF dają radę ale lepiej to fizycznie sprawdzić w odniesieniu do wybranego szkła albo skorzystać ze sprawdzonej opinii.

robertskc7
21-10-2020, 19:20
Diabli wiedzą jak dane szkło EF zachowa się podpięte do R6 - czy tylko działa czy działa super.

Jest już cała masa filmików w sieci pokazujących rewelacyjną pracę testowanych szkieł EF z R6. Na pewno szkła z IS nie uzyskają z IBIS maksymalnych parametrów stabilizacji ale co do prędkości AF to wygląda to póki co bardzo zachęcająco. Nowe szkła EF dają radę ale lepiej to fizycznie sprawdzić w odniesieniu do wybranego szkła albo skorzystać ze sprawdzonej opinii.

Mnie np. zaskoczyła info, że RF 501.2 jest wolniejszy od EF 501.2 na Rce

marfot
21-10-2020, 19:38
Mnie np. zaskoczyła info, że RF 501.2 jest wolniejszy od EF 501.2 na Rce

Może szkła EF nie wysyłają części informacji, które wysyłają RF i to może przyspieszać AF.
Jeszcze za mało R6 na rynku ale ci ludzie, którzy intensywnie testują szkła EF podają informacje raczej pozytywne albo wręcz entuzjastyczne.

TPS
21-10-2020, 20:03
W ciągu kilku godzin dowiedziałem się od Was więcej, niż wcześniej na innych forach. Co więcej - o wsparciu Canona mówi się wszędzie, podając za wzór.

Sekunduję Canonowi rozwoju systemu. Tak, czy siak, będę się tu kręcił.

Dziękuję!

scooter
28-10-2020, 09:30
Zastanów się nad olympusem omd em1mk3 lub omd em1x, zerknij na zdjęcia Przemysława Jakubczyka, on takimsprzętem robi motorsport z szerokim zoomem 7-14/2.8 ...

Fahrer
29-10-2020, 10:09
Orientuje się ktoś jak wygląda wspolpraca tego korpusu z teleobiektywami takimi jak canon 300 2.8 II, 400 2.8 II, 500/4 II , 600 4 II? Choszi o AF, czy spelni warunki wymagającego fotografa przyrody fotografującego ptaki w locie?

sebcio80
29-10-2020, 10:55
Spełni, aczkolwiek z 400mm II IS, nie będzie 12fps przy migawce mechanicznej. Max 6,8 fps.

Camilo
29-10-2020, 11:58
Tu masz listę Strona 851 https://cam.start.canon/en/C004/manual/c004.pdf

Fahrer
29-10-2020, 13:18
No to trochę kiepsko bo ja mam akurat 400 f2.8 is II i na liście jej nie ma. Myślę że w takim razie trzeba będzie zostać przy poczciwym 6dII

sebcio80
29-10-2020, 13:29
No to trochę kiepsko bo ja mam akurat 400 f2.8 is II i na liście jej nie ma. Myślę że w takim razie trzeba będzie zostać przy poczciwym 6dII

Ale obiektyw będzie współpracował idealnie oprócz szybkość zdjęć seryjnych.

Camilo
29-10-2020, 13:53
Z migawka elektroniczna będziesz miał 20fps

https://www.youtube.com/watch?v=1Mf_vzX0CoM

Camilo
29-10-2020, 13:55
https://www.youtube.com/watch?v=I3Xhw4X1HpQ

Fahrer
29-10-2020, 15:30
Szczerze, to mam wlasnoe obawy przed tymi 20kl/sek, wlasnie ze względu na słynny rolling shutter

jotes25
29-10-2020, 16:23
Tu masz listę Strona 851 https://cam.start.canon/en/C004/manual/c004.pdf

Obiło mi się o uszy, że ta lista zawiera błędy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby 400/2.8 II IS L stwarzał w/w problem. Warto sprawdzić samemu z R6.

Camilo
29-10-2020, 16:41
Całkiem możliwe:D

sebcio80
29-10-2020, 18:26
Obiło mi się o uszy, że ta lista zawiera błędy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby 400/2.8 II IS L stwarzał w/w problem. Warto sprawdzić samemu z R6.
Lista nie zawiera błędów. Podłączałem 400mm II do mojego R5 i było max 6,8fps przy migawce mechanicznej.



Szczerze, to mam wlasnoe obawy przed tymi 20kl/sek, wlasnie ze względu na słynny rolling shutter

Wszystko zależy co fotografujesz?

Fahrer
29-10-2020, 20:26
Lista nie zawiera błędów. Podłączałem 400mm II do mojego R5 i było max 6,8fps przy migawce mechanicznej.




Wszystko zależy co fotografujesz?
Dzika przyrode, głównie ptaki.
Ciekawy jestem dlaczego r6 i r5 maja taki problem akurat z 400mm II.

sebcio80
29-10-2020, 20:44
Dzika przyrode, głównie ptaki.
Ciekawy jestem dlaczego r6 i r5 maja taki problem akurat z 400mm II.

To nie problem. Tylko specyfikacja. I nie tylko z 400mm II. Nie jestem pewny w 100% ale to jest związane z zasilaniem i poborem prądu przez obiektywy. Ze wszystkimi starszymi sprzed 2012 roku tak jest. Podobnie z Sigmami.

Myślę że przy bardzo szybkich ruchach sprzydel migawka elektroniczna może rzeczywiście je nieco deformować. Pytanie czy ktoś to zobaczy? Wątpię. Ten problem jest głównie przy prostych długich przedmiotach jak np kij baseballowy, kij golfowy, itp.

jotes25
29-10-2020, 21:08
Lista nie zawiera błędów. Podłączałem 400mm II do mojego R5 i było max 6,8fps przy migawce mechanicznej.


To jest zastanawiające. Bo jednak moje źródła (pisane i ustne) potwierdzają 12 fps dla r6 i obiektywu EF400mm f/2.8L IS II USM. Czy na pewno piszemy o tym samym obiektywie? Bo była kiedyś wersja II BEZ stabilizacji.

Diabeł
29-10-2020, 21:45
Czy w R6 i R5 nadal występuje freze? Jak się sprawdza autofocus przy śledzeniu szybko poruszających sie obiektów.
Na przykład w M50, to oczywiście nie ta klasa sprzętu, to chwilowe zamrażanie obrazu, przy robieniu zdjęć w serii w trybie servo, uniemożliwiało skuteczne fotografowanie. W pewnym momencie traci się obiekt i nie ma do końca pewności czy to co widzimy w wizjerze, to jeszcze jest rzeczywisty obraz. Tego nie ma w lustrzance, oczywiście widać klapiące lustro, ale to nie przeszkadza w śledzeniu obiektów tak jak to jest w tym bezlusterkowcu.

sebcio80
29-10-2020, 22:48
To jest zastanawiające. Bo jednak moje źródła (pisane i ustne) potwierdzają 12 fps dla r6 i obiektywu EF400mm f/2.8L IS II USM. Czy na pewno piszemy o tym samym obiektywie? Bo była kiedyś wersja II BEZ stabilizacji.
Tak 400mm II IS. Skąd wniosek Twojego informatora ze mial 12fps?

--- Kolejny post ---


Czy w R6 i R5 nadal występuje freze? Jak się sprawdza autofocus przy śledzeniu szybko poruszających sie obiektów.
Na przykład w M50, to oczywiście nie ta klasa sprzętu, to chwilowe zamrażanie obrazu, przy robieniu zdjęć w serii w trybie servo, uniemożliwiało skuteczne fotografowanie. W pewnym momencie traci się obiekt i nie ma do końca pewności czy to co widzimy w wizjerze, to jeszcze jest rzeczywisty obraz. Tego nie ma w lustrzance, oczywiście widać klapiące lustro, ale to nie przeszkadza w śledzeniu obiektów tak jak to jest w tym bezlusterkowcu.

Przy migawce mechanicznej i 12fps występuje pokaz slajdów. (pokazywane są ostatnio zrobione zdjęcia)

Przy elektronicznej cały czas na żywo bez przerw.

jotes25
29-10-2020, 22:49
Tak 400mm II IS. Skąd wniosek Twojego informatora ze mial 12fps?



Tak twierdzi. Jest jeszcze to:

https://canoncanada.custhelp.com/app/answers/answer_view/a_id/1033813/~/what-are-the-conditions-for-shooting-at-the-maximum-burst-during-high-speed

sebcio80
29-10-2020, 22:55
Tak twierdzi. Jest jeszcze to:

https://canoncanada.custhelp.com/app/answers/answer_view/a_id/1033813/~/what-are-the-conditions-for-shooting-at-the-maximum-burst-during-high-speed

Oczywiście mój błąd. Cały czas miałem na myśli 400mm pierwsza wersję z IS.

TPS
03-11-2020, 12:09
Zastanów się nad olympusem omd em1mk3 lub omd em1x, zerknij na zdjęcia Przemysława Jakubczyka, on takimsprzętem robi motorsport z szerokim zoomem 7-14/2.8 ...

Mój pierwszy cyfrowy aparat to Olympus Ultra Zoom 2100 (do kupienia na Allegro za mnie niż 100 PLN :-)

Nie wejdę w ten system, ponieważ Oly kończy z tym biznesem. Obawiam się też, że iPhone 12 Pro z rewelacyjnym jak dla amatorów aparatem zaorze jeszcze bardziej rynek DSLR i będzie się działo. Tym co pokazał Jared Polin w kwestii możliwości iPhone Pro 12 dla wielu fotopstrykaczy to spełnienie marzeń w kwestii portretów i rozmytego tła (bokeh).

Mało brakowało a miałbym dwa systemy A6600 i D500. Nawet kupiłem Tokinę 11-20F2.8 pod Nikona, ponieważ byłem przekonany, że D500 kupię jako drugie body. Cena Tokiny była więcej niż bardzo okazyjna, więc zarobię na sprzedaży. Zrobiłem jednak zestawienie + / - DSLR vs bezlustro i DSLR, nawet to bardzo dobre jakim jest D500 odstaje w zderzeniu z A9. Oczywiście zestaw szkła + D500 ceną wygrywa i deczko uległem takim emocjom.

W chwili obecnej A9 mocno u mnie wygrywa. Co więcej, jestem skłonny zostawić sobie A6600 jako drugie body i mieć szklarnię wyłącznie od Sony. Dwa body mają swoją niezaprzeczalna zaletę, zwłaszcza w jednym systemie.

Na R6 wciąż zerkam.

Bechamot
03-11-2020, 12:17
W chwili obecnej A9 mocno u mnie wygrywa. Co więcej, jestem skłonny zostawić sobie A6600 jako drugie body i mieć szklarnię wyłącznie od Sony. Dwa body mają swoją niezaprzeczalna zaletę, zwłaszcza w jednym systemie.

Na R6 wciąż zerkam.

ale jaka uniwersalna Prawda ogolna wynika z tego dla pozostalych , ze warto o tym pisac ?

candar
03-11-2020, 12:37
Dwa body mają swoją niezaprzeczalna zaletę, zwłaszcza w jednym systemie.


Rozwiniesz tą myśl bardziej? :)

Pytam z ciekawości , bo cały czas bezproblemowo używam puszek i szkieł z kilku rożnych systemów ;)

TPS
03-11-2020, 13:17
ale jaka uniwersalna Prawda ogolna wynika z tego dla pozostalych , ze warto o tym pisac ?

Utarczki słowne, żeby nie powiedzieć złośliwości, nie wnoszą niczego merytorycznego do jakości forum. A gdyby zrobić analizę wszystkich postów, z pewnością można by wiele z nich usunąć, ponieważ zupełnie nic nie wnoszą. Pomijam zupełnie, że wyciąłeś linijkę z dłuższej odpowiedzi skierowanej do innego rozmówcy. Na autostradzie w PL takie zachowanie przypomina szeryfa na lewym. Po co?

--- Kolejny post ---


Rozwiniesz tą myśl bardziej? :)

Pytam z ciekawości , bo cały czas bezproblemowo używam puszek i szkieł z kilku rożnych systemów ;)

Ja cały czas ważę plusy i minusy rozbudowy swojego systemu do tego, do czego potrzebuję. Chciałbym mieć dwa body, ponieważ nie musiałbym żonglować obiektywami podczas zawodów - taka oczywista oczywistość. Wcześniej nie miałem okazji się przekonać jakie to jest upierdliwe. Wymyśliłem sobie zatem, że zostawię sobie A6600, które jest dobrą puszką i rozbuduję się o D500 plus Tokinę 11-20F2.8 oraz Nikkora 70-200VRII. Miałbym wtedy pokryty zakres od 11 do 200 na dwóch systemach E i F. D500 to wciąż doskonała puszka, ale po zrobieniu wnikliwej analizy swoich potrzeb i przyzwyczajeń DSLR przegrywa na 9 z 14 aspektów mojej fotografii w zderzeniu z A9/R6. Wielu dylematów bym nie miał, gdybym traktował zakup sprzętu jako inwestycję, a to tylko hobby, więc wydawanie zarobionych monet inaczej wpływa na decyzje zakupowe. Jak mam wydać pieniądze i się wściekać, że coś mi jednak nie pasuję to wolę tego uniknąć. W A6600 nie pasuje mi bufor i brak jasnego szerokiego szkła, które dobrze współpracuje. Adaptowana Tokina 11-20F2.8 od Canona działa świetnie ale tylko do 3FPS z AF-C. A ja często strzelam serię. Dlatego kupiłem Tokinę 11-20F2.8 pod Nikona D500. Lubię szerokość i szybkostrzelność.

Nikon D500 urzeka mnie AF-C 3D tracking i cena całego systemu, ale to wciąż DSLR, czyli nie mam live view na LCD nadającego się do sportu (lag). Nie mam stabilizacji, która się przydaje przy panningu i wolnej migawce. No i to wciąż APS-C (F2.8 APS-C vs F1.8 FF)

Pewne moje wybory , czy komentarze mogą być niezrozumiałe dla kogoś, kto nie pstryka tego co ja i nie ma doświadczenia z czym ja się zmuszę zmierzyć, żeby sfotografować to co chcę, jak chcę.

candar
03-11-2020, 13:37
Utarczki słowne, żeby nie powiedzieć złośliwości, nie wnoszą niczego merytorycznego do jakości forum. A gdyby zrobić analizę wszystkich postów, z pewnością można by wiele z nich usunąć, ponieważ zupełnie nic nie wnoszą. Pomijam zupełnie, że wyciąłeś linijkę z dłuższej odpowiedzi skierowanej do innego rozmówcy. Na autostradzie w PL takie zachowanie przypomina szeryfa na lewym. Po co?

--- Kolejny post ---



Ja cały czas ważę plusy i minusy rozbudowy swojego systemu do tego, do czego potrzebuję. Chciałbym mieć dwa body, ponieważ nie musiałbym żonglować obiektywami podczas zawodów - taka oczywista oczywistość. Wcześniej nie miałem okazji się przekonać jakie to jest upierdliwe. Wymyśliłem sobie zatem, że zostawię sobie A6600, które jest dobrą puszką i rozbuduję się o D500 plus Tokinę 11-20F2.8 oraz Nikkora 70-200VRII. Miałbym wtedy pokryty zakres od 11 do 200 na dwóch systemach E i F. D500 to wciąż doskonała puszka, ale po zrobieniu wnikliwej analizy swoich potrzeb i przyzwyczajeń DSLR przegrywa na 9 z 14 aspektów mojej fotografii w zderzeniu z A9/R6. Wielu dylematów bym nie miał, gdybym traktował zakup sprzętu jako inwestycję, a to tylko hobby, więc wydawanie zarobionych monet inaczej wpływa na decyzje zakupowe. Jak mam wydać pieniądze i się wściekać, że coś mi jednak nie pasuję to wolę tego uniknąć. W A6600 nie pasuje mi bufor i brak jasnego szerokiego szkła, które dobrze współpracuje. Adaptowana Tokina 11-20F2.8 od Canona działa świetnie ale tylko do 3FPS z AF-C. A ja często strzelam serię. Dlatego kupiłem Tokinę 11-20F2.8 pod Nikona D500. Lubię szerokość i szybkostrzelność.

Nikon D500 urzeka mnie AF-C 3D tracking i cena całego systemu, ale to wciąż DSLR, czyli nie mam live view na LCD nadającego się do sportu (lag). Nie mam stabilizacji, która się przydaje przy panningu i wolnej migawce. No i to wciąż APS-C (F2.8 APS-C vs F1.8 FF)

Pewne moje wybory , czy komentarze mogą być niezrozumiałe dla kogoś, kto nie pstryka tego co ja i nie ma doświadczenia z czym ja się zmuszę zmierzyć, żeby sfotografować to co chcę, jak chcę.

Do sportu to raczej bym szukał DSLRa z dużym FPS , z OVF, z dużym buforem i szybkim AF-em potrafiącym utrzymać ostrość na obiekcie ;)

TPS
03-11-2020, 14:01
Do sportu to raczej bym szukał DSLRa z dużym FPS , z OVF, z dużym buforem i szybkim AF-em potrafiącym utrzymać ostrość na obiekcie ;)

Tak, ale czasami żabia perspektywa wymusza na mnie użycie LCD. Nie ułożę ciała tak, żeby móc włożyć oko w OVF, chociaż jak na 50latka jestem wysportowany i jeszcze gibki. Lag na LCD w D500 jest zbyt duży. Znam zalety OVF, ale nie zawsze mogę z niego skorzystać. Walczę z lagiem w A6600, bo ta puszka została stworzona przez Sony tylko po to, żeby wkurzyć jej posiadaczy i zmusić do kupienia A9. A6500 mniej lagowało. Tu przewaga A9 jest bezsprzeczna. No blackout screen i lag w zakresie 20 ms sa do zaakceptowania.

akustyk
03-11-2020, 14:21
Tak, ale czasami żabia perspektywa wymusza na mnie użycie LCD. Nie ułożę ciała tak, żeby móc włożyć oko w OVF,

no a takie cos jak uchylany ekranik?

fajna rzecz, dostepna w praktycznie kazdym DSLR po 2013 bodajze roku, oprocz tych pancernie zbudowanych 5D/1DX.



chociaż jak na 50latka jestem wysportowany i jeszcze gibki. Lag na LCD w D500 jest zbyt duży.

nie kopmy lezacego. to jest antyczna technologia, DPAF w Canonie nawet w starutkim 70D jej robi z d* jesien sredniowiecza.



Znam zalety OVF, ale nie zawsze mogę z niego skorzystać. Walczę z lagiem w A6600, bo ta puszka została stworzona przez Sony tylko po to, żeby wkurzyć jej posiadaczy i zmusić do kupienia A9. A6500 mniej lagowało. Tu przewaga A9 jest bezsprzeczna. No blackout screen i lag w zakresie 20 ms sa do zaakceptowania.
sportow nie robie, to sie nie wypowiem. mialem Canona M5 i go* obslugi tego wynalazku inzynierow od Powershotow doprowadzala mnie do szewskiej pasji.
zamienilem go na tego starutkiego 70D. dziala jak zloto, wszystko jak trzeba. sprawdzona ergonomia i dzialajace fiuczery. nie jakies nowoczesne wynalazki, ladnie wygladajace na papierze, ale potem nie przetestowane w warunkach bojowych.

co do jakosci AF na LCD w DSLR - Canon wpakowal to swoj DPAF w 1DX i profesjonalni reporterzy nawykli do 1-kowego AF-a sikali w majty z radosci co mozna dzieki temu ekranikowi zrobic. i jakie to nowe mozliwosci daje (wykrywanie twarzy, szybkie przelaczanie, itd. itp.). to naprawde nie jest prehistoria jak w D500, tylko cos uzytecznego nie tylko w sytuacjach awaryjnych i nie dla amatora, tylko dla wymagajacego pro.

mkkaczy
03-11-2020, 14:57
Tak, ale czasami żabia perspektywa wymusza na mnie użycie LCD. Nie ułożę ciała tak, żeby móc włożyć oko w OVF, chociaż jak na 50latka jestem wysportowany i jeszcze gibki.

Jest coś takiego jak wizjer kątowy. Sam z tego cały czas korzystam. Możesz wtedy leżeć na ziemi i wygodnie patrzeć w dół.
Jednak i ja będę przechadził na bezlustro, najprawdopodobniej właśnie R6. Wreszcie nie będę miał problemów z płoszeniem zwierzyny, no i nareszcie skończą się poucinane zwierzęta, przy bardzo bliskich soptkaniach, gdzie skrajny ppunkt AF nie jest w stanie dosięgnąć oka.

Zejście nisko z wizjerem kątowym.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/EaoKOH.jpg (https://imageshack.com/i/poEaoKOHj)

https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/661/5EvCNu.jpg (https://imageshack.com/i/id5EvCNuj)

Kolekcjoner
03-11-2020, 16:18
Tak, ale czasami żabia perspektywa wymusza na mnie użycie LCD. Nie ułożę ciała tak, żeby móc włożyć oko w OVF, chociaż jak na 50latka jestem wysportowany i jeszcze gibki. Lag na LCD w D500 jest zbyt duży. Znam zalety OVF, ale nie zawsze mogę z niego skorzystać.
To po jakiego grzyba w ogóle rozważać D50?. Jak chcesz używać dslr z LCD to bym poszedł na skróty i kupił bezlustro ;)...

TPS
04-11-2020, 14:56
To po jakiego grzyba w ogóle rozważać D50?. Jak chcesz używać dslr z LCD to bym poszedł na skróty i kupił bezlustro ;)...

D500 kusiło mnie ceną całości zestawu (puszka plus 3 szkła). To jednak czas przeszły. Miałem chwilowe zauroczenie bądź co bądź bardzo dobrym DSLRem od Nikona ;-)

--- Kolejny post ---


Jest coś takiego jak wizjer kątowy. Sam z tego cały czas korzystam. Możesz wtedy leżeć na ziemi i wygodnie patrzeć w dół.
Jednak i ja będę przechadził na bezlustro, najprawdopodobniej właśnie R6. Wreszcie nie będę miał problemów z płoszeniem zwierzyny, no i nareszcie skończą się poucinane zwierzęta, przy bardzo bliskich soptkaniach, gdzie skrajny ppunkt AF nie jest w stanie dosięgnąć oka.

Daj znać jak kupisz R6. Jestem ciekaw jak Ci będzie służył z ptactwem w locie.

mkkaczy
05-11-2020, 14:20
Jak kupię to dam znać, coć obecnie to działam z czatowni na trochę spokojniejszych kadrach. Z tego so wiem od znajomych to jest bardzo dobrze i nie są to opinie od youtuberów co se sfocili ptaka z ponad 100m.
Mnie bardziej przeraża cena tej puszki. Żeby ją kupić prawdopodobnie będę musiał sprzedać 5DIII i 1DIV i jeszcze dołożyć kasy. Czyli w sumie pozbędę się dwóch profesjonalnych aparatów + dam kase, żeby kupić jeden klasy amatorskiej. Fakt faktem, że zyskam puszkę która ma wszystko co te oba razem wzięte, ale jednak cena boli.

TPS
05-11-2020, 18:14
Jak kupię to dam znać, coć obecnie to działam z czatowni na trochę spokojniejszych kadrach. Z tego so wiem od znajomych to jest bardzo dobrze i nie są to opinie od youtuberów co se sfocili ptaka z ponad 100m.
Mnie bardziej przeraża cena tej puszki. Żeby ją kupić prawdopodobnie będę musiał sprzedać 5DIII i 1DIV i jeszcze dołożyć kasy. Czyli w sumie pozbędę się dwóch profesjonalnych aparatów + dam kase, żeby kupić jeden klasy amatorskiej. Fakt faktem, że zyskam puszkę która ma wszystko co te oba razem wzięte, ale jednak cena boli.

A ja dość przypadkowo trafiłem na gościa, który zrobił recenzję R6 i podzielił się kilkoma spostrzeżeniami, które mnie wystudziły, ale tylko dlatego, że waham się między A9 a R6. Pierwsza rzecz - dla mnie mega ważna - spadek FPS w zależności od poziomu naładowania baterii i użytych szkieł. To już drugie źródło z takimi newsami, więc to spory minus.

Druga rzecz - wolniejsze "przeliczanie ekspozycji/migawki" niż A9. A9 ma 60/s, R6 20/s, więc rolling shutter jest bardziej prawdopodobny, aczkolwiek nie jest to dla mnie jakaś wielka udręka. Zamierzam wypożyczyć R6 i samemu sprawdzić RS.

Więcej napiszę o R6 jak będę miał to w rękach i dam mu swój wycisk, na ile warunki pozwolą - czyli z pewnością niczego statycznego fotografować nie będę.

sebcio80
05-11-2020, 23:33
A ja dość przypadkowo trafiłem na gościa, który zrobił recenzję R6 i podzielił się kilkoma spostrzeżeniami, które mnie wystudziły, ale tylko dlatego, że waham się między A9 a R6. Pierwsza rzecz - dla mnie mega ważna - spadek FPS w zależności od poziomu naładowania baterii i użytych szkieł. To już drugie źródło z takimi newsami, więc to spory minus.

Druga rzecz - wolniejsze "przeliczanie ekspozycji/migawki" niż A9. A9 ma 60/s, R6 20/s, więc rolling shutter jest bardziej prawdopodobny, aczkolwiek nie jest to dla mnie jakaś wielka udręka. Zamierzam wypożyczyć R6 i samemu sprawdzić RS.

Więcej napiszę o R6 jak będę miał to w rękach i dam mu swój wycisk, na ile warunki pozwolą - czyli z pewnością niczego statycznego fotografować nie będę.

W każdym aparacie spada liczba klatek na sekunde przy mocniej rozładowanym akumulatorze.
A9 ma tylko 5fps mechanicznej.
Jeśli używasz często lampy błyskowej to pamiętaj że z nią jestes ograniczony do 5fps. Lampy nie działają z migawka elektroniczną.
A9 właściwie nie ma efektu rolling shuter. Matryca jest z czytana partiami (pasami) i chyba dodatkowo soft coś robi. Za to A9 mają problem ze światłem sztucznym właśnie przy migawce elektronicznej. Efekt uboczny braku rolling shuter.

TPS
06-11-2020, 00:18
W każdym aparacie spada liczba klatek na sekunde przy mocniej rozładowanym akumulatorze.
A9 ma tylko 5fps mechanicznej.
Jeśli używasz często lampy błyskowej to pamiętaj że z nią jestes ograniczony do 5fps. Lampy nie działają z migawka elektroniczną.
A9 właściwie nie ma efektu rolling shuter. Matryca jest z czytana partiami (pasami) i chyba dodatkowo soft coś robi. Za to A9 mają problem ze światłem sztucznym właśnie przy migawce elektronicznej. Efekt uboczny braku rolling shuter.

Zawsze cholera jest coś za coś. Z lampami pracuję, ale zostawiam sobie A6600, więc mam back-up. Być może najlepszym rozwiązaniem jest sprzedać A6600 i kupić A7III oraz A9. Albo A7RIII, żeby jednak to APS-C i crop 1.5 zachować pod szkła. Kiedyś nie było takich dylematów. Mój pierwszy aparat to Start 66. Potem Smiena. A jak dostałem Zenita TTL to sikałem po kolanach.A w XP te dwie diody były przełomowe. A teraz mamy za dobre aparaty do wyboru i za duży wybór. I wątki, takie jak ten puchną ;-)

TPS
08-11-2020, 08:55
Znalazłem bardzo dobre IMO podsumowanie użytkowania R6, bez marketingowego czy jutjubowego nadęcia. Wersja ENG. Jak dla mnie to petarda, ale ja rzadko kręcę video i nawet z tymi ograniczeniami związanymi z przegrzewaniem, R6 i tak jest świetny.


https://youtu.be/QS53sHJtS_s

robertskc7
08-11-2020, 12:45
Znalazłem bardzo dobre IMO podsumowanie użytkowania R6, bez marketingowego czy jutjubowego nadęcia. Wersja ENG. Jak dla mnie to petarda, ale ja rzadko kręcę video i nawet z tymi ograniczeniami związanymi z przegrzewaniem, R6 i tak jest świetny.

https://youtu.be/QS53sHJtS_s

Dla mnie R6 jest obecnie najlepszym narzędziem do pracy dostępnym na rynku. Dla mnie. I go kupię, kwestia czasu. Ale ja mam KONKRETNE powody dlaczego canon, a nie sony. Pracuję na eRkach( wcześniej na serii 5d) i wszystkie szkła, lampy, wyzwalacze, baterie mam pod C. Ja ciągłą gonitwę za sprzętem i odkłanianie kasy na sprzęt mam za sobą. Przynajmniej na jakiś czas :) Więc zakup r6 nie wiąże się z jakimikolwiek innym wydatkami. To, że sony czy nikon będzie lepszy, bo większy wybór szkieł, lepszy DR czy jakość obrazka, dla mnie nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo 100% moich klientów zobaczy zdjęcia z jednego konkretnego aparatu jaki posiadam i nie ma porównywania do innych. Proste no nie ;)
Teraz Ty się zastanów w co ekonomicznie Ci się najbardziej opłaci inwestować. Następnie go kup i rób zdjęcia.

candar
08-11-2020, 18:33
Nie stawiając nikomu ołtarzyka - ergonomia Canona R6 , R5 i Nikona Z6/Z7 jest świetna i pod każdym względem przewyższa A7 III , w którym obsługa menu, oraz design i slaby EVF są po prostu ewidentnie gorsze. Ale zdjęć nie robi się ani wizjerem, ani obudową, ani też menu. Wpływ na zdjęcia mają: dobre obiektywy, dobra matryca oraz celny i szybki AF.

Moim zdaniem nie powstał do tej pory i nigdy nie zostanie zbudowany aparat idealny, który by wszystkich zadowolił i był we wszystkim lepszy od konkurencji. Tak więc zasadniczo wystarczy zaopatrzyć się w cokolwiek, co daje nam satysfakcję ze zdjęć i tyle. "Najlepszy aparat" to pojęcie czysto abstrakcyjne, bo nikt takiego jeszcze nikt nie zbudował i nawet gdyby powstał - to inny aparat będzie w czymś lepszy od tego "najlepszego".

sv
08-11-2020, 20:33
Z mojego punktu widzenia R6 ma jedną, zasadniczą wadę, która ewidentnie utrudnia mi pracę: pokrętło nastaw trybów. Nie wiem dlaczego ktoś w Canonie zdecydował, że w R5 jest tak jak było w R, a do R6 zaimplementował to kółko? Dlaczego przeszkadza mi to nieszczęsne kółko nastaw trybów? Często na jednym zleceniu robię zdjęcia i film. Przestawienie aparatu z trybu foto na tryb filmowy w R i R5 nie wymaga oderwania aparatu od oka. W R6 nie dość, że muszę oderwać aparat od oka, to jeszcze muszę na tym durnym kółku znaleźć odpowiednią ikonę. Wszystko jest ok do czasu kiedy jest jasno. Jeżeli pracuję w ciemności to staje się to niewykonalne. Konsekwencją zastosowania tego kółka jest również brak możliwości zapisania swoich ustawień w C1, C2, C3 (w trybie filmowym). Ergonomicznie (i nie tylko) R5 to jest mistrzostwo świata, czego o R6 (z powodu tego durnego kółka) nie mogę powiedzieć. Oczywiście dla osób, które tylko fotografują nie ma to znaczenia, choć dla fotografujących to kółko też jest właściwie zbędne, skoro można na stałe ustawić tryb Fv (który zawiera wszystkie pozostałe tryby). To kółko na tyle mnie w...wia, że zastanawiam się nad sprzedażą R6 i zakupem drugiej R5, ewentualnie powrót do Rki jako drugie body.

TPS
08-11-2020, 20:44
Dla mnie R6 jest obecnie najlepszym narzędziem do pracy dostępnym na rynku. Dla mnie. I go kupię, kwestia czasu. Ale ja mam KONKRETNE powody dlaczego canon, a nie sony. Pracuję na eRkach( wcześniej na serii 5d) i wszystkie szkła, lampy, wyzwalacze, baterie mam pod C. Ja ciągłą gonitwę za sprzętem i odkłanianie kasy na sprzęt mam za sobą. Przynajmniej na jakiś czas :) Więc zakup r6 nie wiąże się z jakimikolwiek innym wydatkami. To, że sony czy nikon będzie lepszy, bo większy wybór szkieł, lepszy DR czy jakość obrazka, dla mnie nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo 100% moich klientów zobaczy zdjęcia z jednego konkretnego aparatu jaki posiadam i nie ma porównywania do innych. Proste no nie ;)
Teraz Ty się zastanów w co ekonomicznie Ci się najbardziej opłaci inwestować. Następnie go kup i rób zdjęcia.

Ja nie siedzę zbyt mocno w Sony, więc wyjście z systemu E/FE i wejście w nowy EF/R nie jest jakimś ryzykiem, poza ewentualnym rozczarowaniem, że mając mały budżet muszę adaptować szkła EF, zamiast kupić RFki. Nie zestawiałbym też R6tki z A7III, bo to IMO nie ma sensu. Cenowo do R6 można zbliżyć tylko A9. A7R4 to już nie ta matryca, a cena R5 jest moim zdaniem zbyt wysoka.

Kolekcjoner
08-11-2020, 20:50
Ołtarzyk + świeczuszki i gablota ze szkła z czerwoną poduszeczką w środku dla czegoś, czego się jeszcze na ma , ale kiedyś tam będzie.


Ale jaki masz problem z tym że ktoś uważa że dla niego to najlepszy aparat? Gdyby napisał że to najlepszy aparat we wszechświecie jaki zrobiono to bym rozumiał ten sarkazm ale tak.... ;)...

Kolekcjoner
08-11-2020, 20:54
To kółko na tyle mnie w...wia, że zastanawiam się nad sprzedażą R6 i zakupem drugiej R5, ewentualnie powrót do Rki jako drugie body.

No ale to jest "oczywista oczywistość", że zacytuję klasyka ;). Dwa takie same body, szczególnie przy szybkich działaniach to jest niesamowicie intuicyjna sprawa. Ja bym w to szedł. R6 sprzedasz teraz za dobrą kasę więc nawet bym nie czekał :).

sv
08-11-2020, 20:56
No ale to jest "oczywista oczywistość", że zacytuję klasyka ;). Dwa takie same body, szczególnie przy szybkich działaniach to jest niesamowicie intuicyjna sprawa. Ja bym w to szedł. R6 sprzedasz teraz za dobrą kasę więc nawet bym nie czekał :).

No tak, tylko skąd ja teraz 8 tysi wezmę ;-) A wystarczyło, żeby jakiś inżynier w Canonie pomyślał, a nie słuchał tego jęczenia użytkowników, że chcą kółko nastaw. Teraz jest ergonomia jak nie przymierzając w Sony.

jinks
08-11-2020, 20:59
No tak, tylko skąd ja teraz 8 tysi wezmę ;-) A wystarczyło, żeby jakiś inżynier w Canonie pomyślał, a nie słuchał tego jęczenia użytkowników, że chcą kółko nastaw. Teraz jest ergonomia jak nie przymierzając w Sony.Przejdź na R to Ci 6 tysi zostanie ;)

sv
08-11-2020, 21:02
Przejdź na R to Ci 6 tysi zostanie ;)
Jak nie znajdę 8 tysi to tak zrobię. R zawsze lubiłem, ale R5 to jest jednak mistrzostwo świata pod każdym względem (oprócz ceny).

marfot
08-11-2020, 21:15
A wystarczyło, żeby jakiś inżynier w Canonie pomyślał, a nie słuchał tego jęczenia użytkowników, że chcą kółko nastaw. Teraz jest ergonomia jak nie przymierzając w Sony.

To jęczenie niekoniecznie pochodziło od użytkowników R. Opinie o R kształtowali różni międzysystemowi porównywacze i pletli cokolwiek aby shejtować R.
Mi kółko z R idealnie odpowiada. Mimo, że do focenia mam prawie na stałe Fv to do video już jest inaczej.

Chris2020
08-11-2020, 21:29
Z mojego punktu widzenia R6 ma jedną, zasadniczą wadę, która ewidentnie utrudnia mi pracę: pokrętło nastaw trybów. Nie wiem dlaczego ktoś w Canonie zdecydował, że w R5 jest tak jak było w R, a do R6 zaimplementował to kółko? Dlaczego przeszkadza mi to nieszczęsne kółko nastaw trybów? Często na jednym zleceniu robię zdjęcia i film. Przestawienie aparatu z trybu foto na tryb filmowy w R i R5 nie wymaga oderwania aparatu od oka. W R6 nie dość, że muszę oderwać aparat od oka, to jeszcze muszę na tym durnym kółku znaleźć odpowiednią ikonę. Wszystko jest ok do czasu kiedy jest jasno. Jeżeli pracuję w ciemności to staje się to niewykonalne. Konsekwencją zastosowania tego kółka jest również brak możliwości zapisania swoich ustawień w C1, C2, C3 (w trybie filmowym). Ergonomicznie (i nie tylko) R5 to jest mistrzostwo świata, czego o R6 (z powodu tego durnego kółka) nie mogę powiedzieć. Oczywiście dla osób, które tylko fotografują nie ma to znaczenia, choć dla fotografujących to kółko też jest właściwie zbędne, skoro można na stałe ustawić tryb Fv (który zawiera wszystkie pozostałe tryby). To kółko na tyle mnie w...wia, że zastanawiam się nad sprzedażą R6 i zakupem drugiej R5, ewentualnie powrót do Rki jako drugie body.

Ja praktycznie bardzo rzadko filmuję, ale na mojej R6 działa coś takiego (na twojej też powinno działać).Przed chwilą wypróbowałem: na pokrętle ustawiony tryb Av, żeby zacząć filmować nic nie przestawiam, po prostu naciskam klawisz do nagrywanie na górnym panelu i nagrywanie się rozpoczyna. Po zakończonym nagrywaniu nie widać nagranych filmów. Po wciśnięciu klawisza play widać tylko zdjęcia, żeby je zobaczyć trzeba niestety dotknąć to okropne pokrętło i przestawić je na tryb filmowy - wtedy widać zapisane filmy i zdjęcia.

sv
08-11-2020, 21:40
Ja praktycznie bardzo rzadko filmuję, ale na mojej R6 działa coś takiego (na twojej też powinno działać).Przed chwilą wypróbowałem: na pokrętle ustawiony tryb Av, żeby zacząć filmować nic nie przestawiam, po prostu naciskam klawisz do nagrywanie na górnym panelu i nagrywanie się rozpoczyna. Po zakończonym nagrywaniu nie widać nagranych filmów. Po wciśnięciu klawisza play widać tylko zdjęcia, żeby je zobaczyć trzeba niestety dotknąć to okropne pokrętło i przestawić je na tryb filmowy - wtedy widać zapisane filmy i zdjęcia.

Oczywiście możesz nagrać film w trybie fotograficznym. Różnica pomiędzy R6 a R5 jest taka, że o ile po włączeniu nagrywania w R5 (w dowolnym trybie foto) aparat automatycznie dobiera ustawienia, które zapisałeś sobie w C3 (video) u mnie jest to 4k HQ w 10bitach w Canon Log. Tak było też w Rce (mogłeś ustawić dowolny tryb wideo). W R6 nie jesteś w stanie ustawić niczego, aparat pozostaje w Av (który do filmowania się nie nadaje) i nagrywa w 8bitach w stylu jaki masz wybrany dla foto (np: standard). Ponieważ filmuję wyłącznie w 10bitach w logu, to co się nagrywa w R6 jest dla mnie bezużyteczne. Równie dobrze mógłby nie nagrywać niczego, bo to co nagrywa i tak jest do wyrzucenia.

candar
08-11-2020, 22:07
A wystarczyło, żeby jakiś inżynier w Canonie pomyślał, a nie słuchał tego jęczenia użytkowników, że chcą kółko nastaw. Teraz jest ergonomia jak nie przymierzając w Sony.

sven - ale że serio to piszesz:confused:

Smutne to, co piszesz bo w 1993 uwielbiałem fotografować Canonem EOS 5, który miał również kółko nastaw i ergonomię miał znakomitą! Posiadał Eye Control Focus , zawężenie obszaru pomiaru punktowego do 3,5% oraz powiązanie czteropolowego czujnika pomiaru błysku z punktami autofokusa, 1/8000 s, itp. Możliwościami i ceną rozkładał konkurencję na łopatki. Aby nie mieć kółka trzeba było kupować serię 1 , lub 3. Nic się od tamtego czasu nie zmieniło i inne firmy fotograficzne nie mają z tym nic wspólnego. A EOSa 3 oraz F1 New mam cały czas.

5358

Naprawdę trzeba pisać takie bzdury na CB, aby zabłysnąć jak świąteczna choinka:confused:

Kolekcjoner
08-11-2020, 22:31
^^^^^^Panowie skończcie to przedszkole please :).


Oczywiście możesz nagrać film w trybie fotograficznym. Różnica pomiędzy R6 a R5 jest taka, że o ile po włączeniu nagrywania w R5 (w dowolnym trybie foto) aparat automatycznie dobiera ustawienia, które zapisałeś sobie w C3 (video) u mnie jest to 4k HQ w 10bitach w Canon Log. Tak było też w Rce (mogłeś ustawić dowolny tryb wideo). W R6 nie jesteś w stanie ustawić niczego, aparat pozostaje w Av (który do filmowania się nie nadaje) i nagrywa w 8bitach w stylu jaki masz wybrany dla foto (np: standard). Ponieważ filmuję wyłącznie w 10bitach w logu, to co się nagrywa w R6 jest dla mnie bezużyteczne. Równie dobrze mógłby nie nagrywać niczego, bo to co nagrywa i tak jest do wyrzucenia.

Ale R6 w ogóle C-loga nie ma???? :confused:

sv
08-11-2020, 22:33
^^^^^^Panowie skończcie to przedszkole please :).



Ale R6 w ogóle C-loga nie ma???? :confused:

Oczywiście, że jest. W trybie filmowym. R6 bardzo fajnie filmuje, 4k jest świetne, ale nawet 1080 mnie pozytywnie zaskoczyło:
https://www.youtube.com/watch?v=l8cV2zVS6Kg&t=200s

candar
08-11-2020, 22:35
W przeciwieństwie do Ciebie wiem co będzie w R1 i wiem to nie z fotokuriera :-) (kto to jeszcze czyta?)

Ja nie czytam :)
sven - ale serio i bez złośliwości. Załóż proszę nowy wątek na Canona R1 z tym co wiesz, bo spekulacje na jego temat są bardzo ciekawe i warto o tym pisać (Quad Pixel AF i globalna migawka).

candar
08-11-2020, 22:43
Nie zamierzam. Z czasem sam się pojawi :-)

Spoko! Ciekawi mnie tylko , czy R1 zakończy serię DSLRów i Canon EOS 1D X Mark III będzie tym ostatnim, czy tez "upchną" tą technologię w DSLRach? Obawiam się, że R1 może wieszczyć koniec 1-owych DSLRów biorąc pod uwagę nowe patenty na jasne stałki RF.

candar
08-11-2020, 22:54
R1 wieszczy koniec Sony i Nikona :-) (choć patrząc na wyniki finansowe Nikona, nie wiem czy dożyje połowy przyszłego roku.

Pytanie kto im to wyprodukuje https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201910/19-098E/ , czy też faktycznie zrobią nowy czujnik od podstaw sami. Obaczymy.

candar
08-11-2020, 23:08
R1 wieszczy koniec Sony i Nikona :-) (choć patrząc na wyniki finansowe Nikona, nie wiem czy dożyje połowy przyszłego roku).

Na rynku foto nic nie jest czarno-białe

https://www.sonyalpharumors.com/interesting-in-four-years-sony-quadrupled-its-value-while-canon-lost-more-than-a-third-of-its-value/

Od 2016 do dzisiaj wartość firmy Sony wzrosła z 27–105 miliardów
https://www.zacks.com/stock/chart/SNE/fundamental/market-cap

Wartość firmy Canon spadła z 32 do 19 miliardów
https://ycharts.com/companies/CAJ/market_cap

Top 10 manufacturers of CMOS Image Sensors
https://evertiq.com/design/33804

W wypadnięcie z rynku Nikona to nie wierzę w ogóle. Co trzeci użytkownik DSLR używa Nikona a bagnet Z też im napędza zyski. Bardziej bałbym się o Fuji i Panasonica: https://www.optyczne.pl/15325-news-Raport_o_podziale_rynku_fotograficznego.html Canon zawsze był liderem i to się nie zmieni.

Jacek
09-11-2020, 12:27
Sven napisał:
...Dlaczego przeszkadza mi to nieszczęsne kółko nastaw trybów? Często na jednym zleceniu robię zdjęcia i film. Przestawienie aparatu z trybu foto na tryb filmowy w R i R5 nie wymaga oderwania aparatu od oka. W R6 nie dość, że muszę oderwać aparat od oka, to jeszcze muszę na tym durnym kółku znaleźć odpowiednią ikonę. Wszystko jest ok do czasu kiedy jest jasno. Jeżeli pracuję w ciemności to staje się to niewykonalne. ...

Już w Trabancie RP, przy obrocie kółka trybów nastaw, odpowiednia informacja o tym co wybraliśmy pokazywała się w wizjerze, nie było potrzeby odrywania oka, dziwne byłoby gdyby R6 było pozbawione takiej prostej jak cep funkcji???

mkkaczy
18-11-2020, 17:40
Jak to jest z tymi dotykowymi ekranami? Nigdy nie miałem problemu z porysowanymi wyświetlaczami mimo ciorania po krzakach, ale nigdy palcami upapranymi w błocie nie musiałem po nich jeździć. A po smartfonie widzę że jednak ekran się bardziej rysuje i matowieje.
Druga sprawa to pierścień programowalny tzw. "Control ring". Zamówiłem aparat z tym pierścieniem głównie z myślą o zmianach ekspozycji dla trybu M + AutoISO, bo ponoć fajna sprawa. Bardzo przydało by mi się takie szybkie przestawianie np. przy fotografowaniu białych ptaków, które przechodzą z jasnego na ciemniejsze tło. Ale te zmiany chyba można też wprowadzać górnym kółkiem z tyłu obudowy, bez potrzeby dodatkowego pierścienia.
Trzecia sprawa to karta pamięci. Macie jakieś sprawdzone szybko opróżniające bufor? Myślę o czymś okoo 64-128 BG UHS-II. Podobno z niektórymi Lexarami są problemy (zawieszenia), Sandiski trochę drogie, a i ostatnio na ich jakość też ludzie zaczeli psioczyć. Prograde, ponoć dobre, ale bardziej sprawdzone w R5.

sebcio80
18-11-2020, 18:54
Z kart pamięci proponuję najszybsze Adata.
Na ekran zawsze można nakleić ochronę.
Ja 99% zdjęć zawsze robię na manualu posiłkując się czasami auto iso w tym trybie. Wszystko można sobie ustawić pod programowalne ustawienia C.

Problem z R5 i R6 jest taki nie można ustawić pomiaru światła powiązanego z puntem AF. To ogromna wada i nie rozumiem dlaczego tego nie ma.

aptur
18-11-2020, 19:57
Z kart pamięci proponuję najszybsze Adata.
Na ekran zawsze można nakleić ochronę.
Ja 99% zdjęć zawsze robię na manualu posiłkując się czasami auto iso w tym trybie. Wszystko można sobie ustawić pod programowalne ustawienia C.

Problem z R5 i R6 jest taki nie można ustawić pomiaru światła powiązanego z puntem AF. To ogromna wada i nie rozumiem dlaczego tego nie ma.

Adata najszybsze w czym? W kłopotach z odzyskaniem danych? Jeżeli tak to się zgadzam. No i po jaki ch. jakaś ochrona naklejana na ekran? Miałem i mam kilka różnych modeli canona. NIGDY nie musiałem nic naklejać na ekran.

sebcio80
18-11-2020, 21:16
Adata najszybsze w czym? W kłopotach z odzyskaniem danych? Jeżeli tak to się zgadzam. No i po jaki ch. jakaś ochrona naklejana na ekran? Miałem i mam kilka różnych modeli canona. NIGDY nie musiałem nic naklejać na ekran.

Najszybsze w ofercie Adaty, stosunek wydajność/cena mają chyba najlepsze.
Co do awaryjności nie ma co rozmawiać. Co osoba to inna opinia.

Sam też nic nigdy nie naklejam. Ale kolega się marwi więc podrzucam najprostsze rozwiązanie.

Camilo
18-11-2020, 21:40
Jak to jest z tymi dotykowymi ekranami? Nigdy nie miałem problemu z porysowanymi wyświetlaczami mimo ciorania po krzakach, ale nigdy palcami upapranymi w błocie nie musiałem po nich jeździć. A po smartfonie widzę że jednak ekran się bardziej rysuje i matowieje.
Druga sprawa to pierścień programowalny tzw. "Control ring". Zamówiłem aparat z tym pierścieniem głównie z myślą o zmianach ekspozycji dla trybu M + AutoISO, bo ponoć fajna sprawa. Bardzo przydało by mi się takie szybkie przestawianie np. przy fotografowaniu białych ptaków, które przechodzą z jasnego na ciemniejsze tło. Ale te zmiany chyba można też wprowadzać górnym kółkiem z tyłu obudowy, bez potrzeby dodatkowego pierścienia.
Trzecia sprawa to karta pamięci. Macie jakieś sprawdzone szybko opróżniające bufor? Myślę o czymś okoo 64-128 BG UHS-II. Podobno z niektórymi Lexarami są problemy (zawieszenia), Sandiski trochę drogie, a i ostatnio na ich jakość też ludzie zaczeli psioczyć. Prograde, ponoć dobre, ale bardziej sprawdzone w R5.

Gratuluje zakupu,jak już ogarniesz aprat w boju podziel się spostrzezeniami;)

marfot
18-11-2020, 21:40
No i po jaki ch. jakaś ochrona naklejana na ekran? Miałem i mam kilka różnych modeli canona. NIGDY nie musiałem nic naklejać na ekran.

Zawsze naklejam na ekran jakieś szkiełko. W moim G7X dwa razy już je potłukłem. Wyświetlacz nie popękał ale diabli wiedzą czy to ochroniło czy nie. Noszę to "body" bez paska, kładę byle gdzie i się porobiło.
W moim 5DII po kilku latach ta naklejka było dosyć sfatygowana. Wyświetlacz po jej zdjęciu - idealny.

mirror
18-11-2020, 22:44
karty pamięci to jednak bardziej firmowe bym kupował ostatnio miałem do czynienia z ssd adaty :) którym jakiś idiota "wyprodukował" zoptymalizowane cenowo netbooki della - nigdy więcej - działało dwa dni, a potem 3 miesiące w serwisie wiądącego dostawcy :mrgreen: który jakoś ne miał ochoty nic z tym zrobić

akustyk
18-11-2020, 23:15
karty pamięci to jednak bardziej firmowe bym kupował
uscislij. mowiac firmowe masz na mysli Sandiska, ktorego sa takie ilosci podrobek, ze kupic oryginal moze byc niezlym wyzwaniem? czy Lexara, gdzie placi sie ekstra za cuda-wianki, ktore korpusy Canona konsekwentnie olewaja szerokim lukiem. no bo chyba nie Kingstona, ktory od wielu lat znany jest z problemow w body Canona :)

uprzedzajac pytania: sam od kilku lat mam glownie karty z naklejkami Sandisk (cokolwiek by tam w srodku nie bylo), przed "wdrozeniem do produkcji" troche testowane na sucho na kompie a potem przed jakimkolwiek dluzszym wyjazdem przepstrykane "do pelna" w warunkach lokalnych.

ale poniekad dopiero jak karte z pol roku pouzywam, to wieczorem po dniowce zdjeciowej nie mam imperatywu backupowania, tylko spokojnie jeszcze piwko dopije albo nawet odloze backup na "przed sniadaniem" :)




ostatnio miałem do czynienia z ssd adaty :) którym jakiś idiota "wyprodukował" zoptymalizowane cenowo netbooki della - nigdy więcej - działało dwa dni, a potem 3 miesiące w serwisie wiądącego dostawcy :mrgreen: który jakoś ne miał ochoty nic z tym zrobić
mam sluzbowy laptop Della. wiec nie wiem, czy wlasciwe drzewo obszczekujesz. w porownaniu z moim poprzednim sluzbowym Lenovo ten Dell to taki badziew, ze az zeby bola :(

mirror
18-11-2020, 23:51
uscislij. mowiac firmowe masz na mysli Sandiska, ktorego sa takie ilosci podrobek, ze kupic oryginal moze byc niezlym wyzwaniem? czy Lexara, gdzie placi sie ekstra za cuda-wianki, ktore korpusy Canona konsekwentnie olewaja szerokim lukiem. no bo chyba nie Kingstona, ktory od wielu lat znany jest z problemow w body Canona :)

uprzedzajac pytania: sam od kilku lat mam glownie karty z naklejkami Sandisk (cokolwiek by tam w srodku nie bylo), przed "wdrozeniem do produkcji" troche testowane na sucho na kompie a potem przed jakimkolwiek dluzszym wyjazdem przepstrykane "do pelna" w warunkach lokalnych.

ale poniekad dopiero jak karte z pol roku pouzywam, to wieczorem po dniowce zdjeciowej nie mam imperatywu backupowania, tylko spokojnie jeszcze piwko dopije albo nawet odloze backup na "przed sniadaniem" :)



mam sluzbowy laptop Della. wiec nie wiem, czy wlasciwe drzewo obszczekujesz. w porownaniu z moim poprzednim sluzbowym Lenovo ten Dell to taki badziew, ze az zeby bola :(

sandisk, jakieś trzy lata temu byłem świadkiem testów destrukcyjnych kart ssd (znaczy udzielałem światłych porad) - i nie był to test w gazetce o fotografii w której wszystkie produkty w tescie ocenia się na 4.5 do 5 w skali szkolnej - karty były zapisywane aż padły, różnice w czasie potrzebnym do zabicia karty były dość dramatyczne - mam wyrobione zdanie w temacie.

jest pewna różnica pomiędzy netbokiem della, a czymś "wyprodukowanym" przez dystrybutora - "produkcja" polegała na wsadzeniu do kadłubka della najtańszej pamięci i najtańszego ssd - ofekt opłakany - miałem juz kilka delli w domu - mają swoje problemy ale ogólnie nie zauważyłem badziewia - nic nie obszczekuję przedstawiam tyko fakty kupiłem netbooka zapłaciłem, padł po dwoch dniach ze względu na badziew w środku po wymianie ssd na samsunga jakoś przestał sprawiać problemy :mrgreen:

akustyk
19-11-2020, 10:13
sandisk, jakieś trzy lata temu byłem świadkiem testów destrukcyjnych kart ssd (znaczy udzielałem światłych porad) - i nie był to test w gazetce o fotografii w której wszystkie produkty w tescie ocenia się na 4.5 do 5 w skali szkolnej - karty były zapisywane aż padły, różnice w czasie potrzebnym do zabicia karty były dość dramatyczne - mam wyrobione zdanie w temacie.

no ale wlasnie to Ci uswiadamiam - to co Ty testowales prawdopodobnie bylo prawdziwym Sandiskiem. i ja nie mam zastrzezen, to dobre karty, bardzo sobie chwale. sek w tym, ze zbyt latwo zaplacic za etykietke Sandisk na karcie, ktora z Sandiskiem nic wspolnego nie ma, bo to jest po prostu masowo podrabiane.



jest pewna różnica pomiędzy netbokiem della, a czymś "wyprodukowanym" przez dystrybutora - "produkcja" polegała na wsadzeniu do kadłubka della najtańszej pamięci i najtańszego ssd - ofekt opłakany - miałem juz kilka delli w domu - mają swoje problemy ale ogólnie nie zauważyłem badziewia - nic nie obszczekuję przedstawiam tyko fakty kupiłem netbooka zapłaciłem, padł po dwoch dniach ze względu na badziew w środku po wymianie ssd na samsunga jakoś przestał sprawiać problemy :mrgreen:
mialem w mojej poprzedniej firmie lapsa Dell z tej serii: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/6145wZMwr6L._AC_SL1155_.jpg - brzydki, ciezki, z takimi sobie zawiasami... i niezawodnymi klamotami w srodku. tyle co ze do chlodzenia mozna sie przyczepic, bo pod obciazeniem za grzalke mogl robic, no ale programistom sie nie zaluje na mocnych i7, wiec ciezko sie czepiac :)

w nowej robocie mialem najpierw Lenovo. brzydkie jak noc (jak to Lenovo), ale hardware'owo niezawodne. kilka miesiecy temu zamienili mi z przymusu na jakiegos Della XPS. maly, ladny, faktycznie z cudownymi zawiasami. za to bez wymiennej baterii i tak spartolony, ze nie obsluguje stabilnie zarzadzania energia (nie ma trybu stand by), a do tego nie lubi tak po prostu zareagowac na zamykanie systemu czy nawet hardware'owy wylacznik. wiec po pol godziny transportu z biura do domu "wylaczonego" laptopa zdarzalo mi sie nie byc w stanie fizycznie dotknac rozgrzanego lapsa :( za to w obcinaniu pradu do adapterow wifi jest mistrzem swiata - nawet go* amelinowe zabawki Apple'a mojej corki nie gubia sygnalu wifi tak jak sliczny Dell... nad lacznie dwoma gniazdami USB nie bede sie znecal, bo de facto tylko dzieki Linuksowi wolno mi w nie jakiejkolwiek pamieci wpiac bez korpo-szpiegow natychmiast domagajacych sie raportu po co i na co :)

kolejna firma obok HP ktora dodalem na moja liste "nie tykac, smierdzi guanem" ;) laptopy projektowane, zeby konsultanci czy inne garniturki ladnie na zebraniach wygladaly, a nie zeby na nich pracowac :(

Kolekcjoner
19-11-2020, 11:24
kolejna firma obok HP ktora dodalem na moja liste "nie tykac, smierdzi guanem" ;) laptopy projektowane, zeby konsultanci czy inne garniturki ladnie na zebraniach wygladaly, a nie zeby na nich pracowac :(

Jakoś pracujemy na Dellach w firmie od lat i dajemy radę - i nie są to laptopy do excela ;).
BTW: jaki to ma związek z R6 ................;) - lepiej nie pytać :).

jinks
19-11-2020, 11:32
BTW: jaki to ma związek z R6 ................;) - lepiej nie pytać :).

Mieliśmy na studiach jednego takiego trochę zboczonego prowadzącego. Gościu potrafił błyskawicznie i zgrabnie jednym zdaniem przejść z definicji jakiegoś technicznego pojęcia do tematu bzykania i nawijać o tym przez kilkanaście minut :D Po latach śmiejemy się, nawet nie z tego o czym mówił, tylko z tego, że był mistrzem Off-Topu ;P

akustyk
19-11-2020, 11:52
BTW: jaki to ma związek z R6 ................;) - lepiej nie pytać :).

zbanowac go, za smiecenie!

poniekad uwaga w pelni sluszna, wiec temat niniejszym koncze :)

mkkaczy
19-11-2020, 14:37
Dzięki. Czyli wygląda na to że wszystko jest dobre i nic nie jest dobre. Jutro BF, to może i jakieś fajne oferty wpadną.
Co do Sandiska, prawie nigdy problemów nie miałem, ale właśnie to prawie nastąpiło to kiedy kupiłem podróbke i to u "pewnego sprzedawcy".

Kolekcjoner
19-11-2020, 17:52
Dzięki. Czyli wygląda na to że wszystko jest dobre i nic nie jest dobre. Jutro BF, to może i jakieś fajne oferty wpadną.
Co do Sandiska, prawie nigdy problemów nie miałem, ale właśnie to prawie nastąpiło to kiedy kupiłem podróbke i to u "pewnego sprzedawcy".

Ja problemy z SanDiskami miałem jedynie takie że się rozlatywały. Jakość wykonania i plastiku :evil::evil:

aptur
19-11-2020, 18:19
Ja problemy z SanDiskami miałem jedynie takie że się rozlatywały. Jakość wykonania i plastiku :evil::evil:

To raczej ogólny problem kart SD. Pancerne to one nie są. Nigdy mi się żaden sandisk nie rozsypał i nigdy nie miałem żadnych problemów z kartami SD Sandisk (Extreme Pro). Proponuję kupować w autoryzowanych i sprawdzonych sklepach. W ten sposób można zminimalizować problem trafienia na podróbkę.

marfot
19-11-2020, 18:25
To raczej ogólny problem kart SD. Pancerne to one nie są. Nigdy mi się żaden sandisk nie rozsypał i nigdy nie miałem żadnych problemów z kartami SD Sandisk (Extreme Pro). Proponuję kupować w autoryzowanych i sprawdzonych sklepach. W ten sposób można zminimalizować problem trafienia na podróbkę.

Ja kupuję Sandiski Extreme Pro o marnych parametrach i sprawdzam od razu prędkość zapisu. Jak jest taka jak deklarowana to pewnie oryginał.
Podróbki podobno najczęściej dotyczą kart szybkich i nominalnej prędkości zapisu nie osiągają. Czy to prawda nie wiadomo.

Kolekcjoner
19-11-2020, 21:40
To raczej ogólny problem kart SD. Pancerne to one nie są. Nigdy mi się żaden sandisk nie rozsypał i nigdy nie miałem żadnych problemów z kartami SD Sandisk (Extreme Pro). Proponuję kupować w autoryzowanych i sprawdzonych sklepach. W ten sposób można zminimalizować problem trafienia na podróbkę.

U mnie wszystko oryginały. My się zajmujemy video i tu nie ma tego typu oszczędności.

sebcio80
19-11-2020, 22:16
ja myślę, że nie ma co się bać innych firm, Adata, Transcend, Delkin, Lexar to są mimo wszystko poważne firmy,

Adata Premier ONE 256GB UHS-II V90 275/155MB/s kupiłem za 645 zł i uwazam to za swietny zakup, ma parametry lepsze niż podaje producent bo zapis blisko 290 MB/s a odczyt ponad 230MB/s

polecam też stronkę z testami kart:
https://www.cameramemoryspeed.com/reviews/sd-cards/

parman
19-11-2020, 23:33
Skoro jesteśmy w temacie Canon R6 to pojawiła się nowa wersja firmware.

jinks
19-11-2020, 23:48
Skoro jesteśmy w temacie Canon R6 to pojawiła się nowa wersja firmware.Upierdliwe to jest, że co wyjdzie nowa puszką albo szło to trzeba wszystko aktualizować :) nie jest to oczywiście jakieś problematyczne, ale nie wszyscy śledzą wiadomości w internatach i niekoniecznie wiedzą o takiej potrzebie.

akustyk
19-11-2020, 23:49
ja myślę, że nie ma co się bać innych firm, Adata, Transcend, Delkin, Lexar to są mimo wszystko poważne firmy,

Adata Premier ONE 256GB UHS-II V90 275/155MB/s kupiłem za 645 zł i uwazam to za swietny zakup, ma parametry lepsze niż podaje producent bo zapis blisko 290 MB/s a odczyt ponad 230MB/s

polecam też stronkę z testami kart:
https://www.cameramemoryspeed.com/reviews/sd-cards/
To sa testy w czytnikach USB. O predkosci zapisu w aparatach zupelnie nic nie mowiace. I nie, szybki zapis w czytniku nie przeklada sie na szybka prace w aparacie. Szczegolnie w Canonie widac spore roznice wydajnosci w stosunku do takich testow teoretycznych. Tej samej generacji Sandisk Extreme potrafi byc szybszy niz Lexar odpowiadajacy Extreme Pro

sebcio80
20-11-2020, 00:09
To sa testy w czytnikach USB. O predkosci zapisu w aparatach zupelnie nic nie mowiace. I nie, szybki zapis w czytniku nie przeklada sie na szybka prace w aparacie. Szczegolnie w Canonie widac spore roznice wydajnosci w stosunku do takich testow teoretycznych. Tej samej generacji Sandisk Extreme potrafi byc szybszy niz Lexar odpowiadajacy Extreme Pro

oczywiście, ale daje to jakieś rozeznanie w temacie,

myślę, że R5 i R6 wykorzystują akurat karty do maximum,

--- Kolejny post ---


Skoro jesteśmy w temacie Canon R6 to pojawiła się nowa wersja firmware.

kilka drobnych zmian, ale dodanie automatycznej jasności wizjera to akurat rewelacja!

candar
20-11-2020, 09:22
kilka drobnych zmian, ale dodanie automatycznej jasności wizjera to akurat rewelacja!

Lepiej mieć, niż nie mieć. Ale osobiście w każdej puszce od razu to wyłączam, bo można się na tym przejechać korygując niepotrzebnie ekspozycję. Co kto lubi ;)

jan pawlak
20-11-2020, 10:06
Lepiej mieć, niż nie mieć. Ale osobiście w każdej puszce od razu to wyłączam, bo można się na tym przejechać korygując niepotrzebnie ekspozycję. Co kto lubi ;)

Przy słabym oświetleniu jest istotne/potrzebne.
Robię w RAW, mam ustawiony/widzę histogram.

jp

akustyk
20-11-2020, 10:36
oczywiście, ale daje to jakieś rozeznanie w temacie,
no wlasnie tlumacze: mocno niekoniecznie.
rozne chipy USB (gniazdo SD tez komunikuje sie przez magistrale USB, nie mowimy tylko o komunikacji z kompem!) maja bardzo rozne zachowanie. rozne pamieci flash tez moga sie roznie dogadywac z tymi chipami.

wezmiesz jeden czytnik i pokaze 10% lepsze wyniki karty X od karty Y. wezmiesz drugi i nagle jest 15% na korzysc Y.

a w ogole to tutaj mowimy o porownaniu z reguly najnowszych chipow USB z tym co japonscy ksiegowi kupuja masowo do aparatow. i to nigdy nie ma nic wspolnego nawet z nowszymi (bez naj) rozwiazaniami na rynku.

zeby nie gadac po proznic: tu jest specyfikacja Canona R6 (https://www.canon-europe.com/cameras/eos-r6/specifications/), gdzie wymienione jest 802.11n. standard z 2008 roku i nie robmy sobie zludzen, ze elektronika, ktora Canon tam pakuje do obslugi wlan jest "state-of-the-art" :) teraz dla porownania wikipedia i lista standardow wifi, ktore pojawily sie od 2008 roku: https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi#Uses . mozna rowniez popatrzyc co sie wydarzylo w dziejach USB: https://en.wikipedia.org/wiki/USB#USB_3.x od 2017 roku. gdzie i tak sukcesem jest implementacja USB 3.1 Gen 2 w korpusie R6, to i tak szalenstwo w porownaniu z moim 6D2, bo ten model z 2017 roku ma USB 2.0 :mrgreen: arigato gozaimasu, inzynierowie z Tokio, ze tkwicie mentalnie w epoce aparatow na klisze (macie w d* co uzytkownik robi z filmem po jego naswietleniu) a potem dziwicie sie, ze smartfony robia waszej sprzedazy z d* jesien sredniowiecza!

i wreszcie: Canon i Lexar nigdy ze soba dobrze nie gadaly. Lexar pakuje duzo optymizacji w swoje karty, ktore Canon konsekwentnie od dekad juz ignoruje. podobnej klasy SanDisk bedzie w Canonie dzialal wyraznie szybciej niz Lexar. gdzie w Nikonie bedzie dokladnie odwrotnie.

w zwiazku z czym takie teksty syntetyczne... jakies rozeznanie moze i daja, ale w momencie kiedy przychodziloby do wydawania pieniedzy nie traktowalbym tego powazniej niz... testu w Chipie :)




myślę, że R5 i R6 wykorzystują akurat karty do maximum,
jestem pewny, ze nic takiego nie ma miejsca. nawet nie upieralbym sie, ze to jest maximum jak na mozliwosci ksiegowych Tokio :mrgreen:

Kolekcjoner
20-11-2020, 13:55
..... inzynierowie z Tokio, ze tkwicie mentalnie w epoce aparatow na klisze (macie w d* co uzytkownik robi z filmem po jego naswietleniu) a potem dziwicie sie, ze smartfony robia waszej sprzedazy z d* jesien sredniowiecza!


Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
Pomijam już że dla tych którzy używają sprzętu Canona do pracy zdanie w nawiasie jest co najmniej wątpliwe.

akustyk
20-11-2020, 14:52
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
nie ma zwiazku miedzy tym, ze ludzie najpierw zaczeli odkladac dedykowane aparaty do torby, zeby "tylko zrobic i wyslac fotke ze smakfona", a kilka lat pozniej pozostawili te aparaty juz zupelnie w domu? i nie, to nie jest kwestia duzo lepszej jakosci zdjec z tych smarkfonow (juz 10 lat temu wystarczala, byla podobnie drewniana)..

nie wydaje ci sie, ze fakt ze w 2020 roku nowoczesny aparat ma nadal g* kontakt ze swiatem (biedny apps producenta aparatu, z zenujaca predkoscia transferu i mizerna integracja z reszta "smarkfonowosci") jest duzym powodem ucieczki amatorow przed dedykowanym aparatem? bo przy jego ergonomii i mozliwosciach nie da sie zwalic wszystkiego na dodatkowy gabaryt do dzwigania.

DSLR/kompakty powinny 10 lat temu miec lacznosc ze swiatem. na poziomie zblizonym do owczesnych smarkfonow. 3 sekundy na sparowanie aparatu z komorka i wysylanie zdjec z ekraniku aparatu do whatsappa czy ryjobuka. wtedy obecny rynek foto nie wygladalby tak, ze pozostaje tylko sprzet dla pro i ewentualnie kasiastych pasjonatow. bo spore grono tych klasycznych uzytkownikow "Rebeli" by nadal przetrwalo. to jest rzesza ludzi, o wiele wieksza niz nasze pokolenie brodatych dziadkow, ktorzy jeszcze sie bawia w urzadzenia, z ktorych produkcji nie mozna wymiotowac na socjalne kolchozy w ciagu 5 sekund od zrobienia. ze skaczacym pieskiem i zestawem serduszek :lol:



Pomijam już że dla tych którzy używają sprzętu Canona do pracy zdanie w nawiasie jest co najmniej wątpliwe.
tzn. uwazasz za sukces, ze 1% dawnych klientow producentow aparatow jest jeszcze zadowolona?
bo ja widze raczej 99% osob, ktore nie jest zadowolone. 95% ma noszenie sprzetu bez lacznosci ze swiatem w d* (i naprawde nie chodzi o to, ze zajmuja miejsce/waza) a 4% to marudy takie jak ja, uzywajace sprzetu, ktory spokojnie moglby sciagac sobie dane GPS z komorki, korygowac sobie przez nia zegarek i na biezaco backupowac zdjecia. a nie robi tego bo Tokio ma to w d*

Kolekcjoner
20-11-2020, 17:47
nie ma zwiazku miedzy tym, ze ludzie najpierw zaczeli odkladac dedykowane aparaty do torby, zeby "tylko zrobic i wyslac fotke ze smakfona", a kilka lat pozniej pozostawili te aparaty juz zupelnie w domu? i nie, to nie jest kwestia duzo lepszej jakosci zdjec z tych smarkfonow (juz 10 lat temu wystarczala, byla podobnie drewniana)..

nie wydaje ci sie, ze fakt ze w 2020 roku nowoczesny aparat ma nadal g* kontakt ze swiatem (biedny apps producenta aparatu, z zenujaca predkoscia transferu i mizerna integracja z reszta "smarkfonowosci") jest duzym powodem ucieczki amatorow przed dedykowanym aparatem? bo przy jego ergonomii i mozliwosciach nie da sie zwalic wszystkiego na dodatkowy gabaryt do dzwigania.

DSLR/kompakty powinny 10 lat temu miec lacznosc ze swiatem. na poziomie zblizonym do owczesnych smarkfonow. 3 sekundy na sparowanie aparatu z komorka i wysylanie zdjec z ekraniku aparatu do whatsappa czy ryjobuka. wtedy obecny rynek foto nie wygladalby tak, ze pozostaje tylko sprzet dla pro i ewentualnie kasiastych pasjonatow. bo spore grono tych klasycznych uzytkownikow "Rebeli" by nadal przetrwalo. to jest rzesza ludzi, o wiele wieksza niz nasze pokolenie brodatych dziadkow, ktorzy jeszcze sie bawia w urzadzenia, z ktorych produkcji nie mozna wymiotowac na socjalne kolchozy w ciagu 5 sekund od zrobienia. ze skaczacym pieskiem i zestawem serduszek :lol:



tzn. uwazasz za sukces, ze 1% dawnych klientow producentow aparatow jest jeszcze zadowolona?
bo ja widze raczej 99% osob, ktore nie jest zadowolone. 95% ma noszenie sprzetu bez lacznosci ze swiatem w d* (i naprawde nie chodzi o to, ze zajmuja miejsce/waza) a 4% to marudy takie jak ja, uzywajace sprzetu, ktory spokojnie moglby sciagac sobie dane GPS z komorki, korygowac sobie przez nia zegarek i na biezaco backupowac zdjecia. a nie robi tego bo Tokio ma to w d*

Wybacz Bartek ale piszesz tak chaotycznie i aluzyjnie, że z biedą jestem w stanie się do tego odnieść.

Co do meritum to po pierwsze nie wiem o jaką łączność Ci chodzi, bo ja w eMce naciskam jedne guzik i mam zdjęcie w telefonie - więc nie wiem co by jeszcze miałoby być lepsze???

A grono użytkowników Rebeli by nie przetrwało z tego powodu, że większości ludzi wystarcza całkowicie jakość zdjęć z telefonu. Nie ma po prostu sensu targać osobnego dużego urządzenia. I nie, nie miałoby żadnego sensu zrobienie aparatu z którego dałoby się dzwonić - tego by nikt masowo nie kupił. Żaden nawet najlepszy kontakt ze światem nie zastąpi elementarnej wygody jaką zapewnia smartfon z jednego zasadniczego powodu. Smartfon jest urządzeniem uniwersalnym, aparat specjalistycznym.

Jacek
20-11-2020, 18:50
Z wymiany opinii wynika, że inżynierowie z Tokio są jacyś mocno niekumaci, (w domyśle - inżynierowie z Dzierżoniowa, by im pokazali jak się to robi), i to nie ważne, że Canon, Nikon, Sony, Fuji są produktami tych właśnie niekumatych inżynierów i zagarnęły 95% rynku albo i więcej.
Czy nam się to podoba, czy nie, smartfony pożrą wszystko.

akustyk
20-11-2020, 19:53
Co do meritum to po pierwsze nie wiem o jaką łączność Ci chodzi, bo ja w eMce naciskam jedne guzik i mam zdjęcie w telefonie - więc nie wiem co by jeszcze miałoby być lepsze???

pelnej jakosci zdjecia masz tym jednym guzikiem?

czy whatsappem wysylasz tym jednym guzikiem?

i opowiedz mi jeszcze o tym jak to fajnie dziala jak masz dwa korpusu Canona... tym jednym guzikiem :)



A grono użytkowników Rebeli by nie przetrwało z tego powodu, że większości ludzi wystarcza całkowicie jakość zdjęć z telefonu.

no i wlasnie z tym sie nie zgadzam. Rebele polegly nie z winy dodatkowej wagi, bo wiele osob na wakacje i tak z checia wzieloby dedykowany aparat.
polegly przez to, ze wiele osob lapalo sie na tym, ze i tak focilo komorka tylko dlatego, ze zdjecia byly od razu gotowe do wrzucenia na kolchozy socjalne.



Nie ma po prostu sensu targać osobnego dużego urządzenia. I nie, nie miałoby żadnego sensu zrobienie aparatu z którego dałoby się dzwonić - tego by nikt masowo nie kupił. Żaden nawet najlepszy kontakt ze światem nie zastąpi elementarnej wygody jaką zapewnia smartfon z jednego zasadniczego powodu. Smartfon jest urządzeniem uniwersalnym, aparat specjalistycznym.
zgadza sie. tylko mnostwo osob na wakacje z checia zabralo to urzadzenie specjalistyczne. jakby ono 10 lat temu zapewnialo podstawowy kontakt ze swiatem i dawalo dodatkowe mozliwosci ("bokeh effect" nie wynalazl Apple :D, a mozliwosci "przyblizenia" sa lepsze w obiektywie niz kazdym jednym smarkfonie) to te Rebele by sie lepiej sprzedawaly. i mowimy tu o sporej roznicy w ilosci sprzedanych egzemplarzy...


Z wymiany opinii wynika, że inżynierowie z Tokio są jacyś mocno niekumaci, (w domyśle - inżynierowie z Dzierżoniowa, by im pokazali jak się to robi),
nie, wystarczy ze inzynierowie z Doliny Krzemowej pokazali. zrobili ze smarkfonu aparat i ludzie to kupili. nie bedziemy sobie opowiadac chyba, ze wybrali smarkfony dla hardware'u, bo nawet dzisiaj ma sie ona nijak do DSLR

jesli zrozumienie tych prostych zaleznosci jest trudne to ja podam inny przyklad - Samsung juz pod koniec lat 90-tych klepal super hardware w komorkach. i nikt o nich dzisiaj nie pamieta.
potem wrzucil do tych komorek Androida. i nagle zaczal robic gruba kase na ich sprzedazy. nietrudno odgadnac dlaczego.

ale podam ci kilka przykladow tematow, ktore niejeden inzynier z Dzierzoniowa (pozdrawiam, niepiekne, ale zaj* polozone miasto!) zrobilby lepiej: wifi czy bulb timer. wifi takie, zeby dalo sie do jednej komorki spiac dwa aparaty (Canon - can not). i bulb timer taki, zeby miedzy nastawa 45s a 1 minuta byl jeden ruch kolkiem, nie 15 klikow - bo ktos w Canonie uznal, ze na pewno na swiecie istnieja ludzie, ktorzy beda chcieli robic ekspozycje 52 albo 53 sekund (a najpewniej - zrobil to po inzyniersku, bez pomyslu jak to jest w praktyce uzywane).

co do tego ze smarkfony pozra rynek amatorski to watpliwosci nie ma. rozchodzi sie o to, ze Japonczycy mogli to zauwazalnie spowolnic. ja sie tu nie zgadzam z Kolekcjonerem, ze tylko o targanie dodatkowego ciezaru chodzi. tu wcale nie o ograniczanie wagi chodzi. taki Olympus zrobil bardzo male aparaty a i tak lezy i kwiczy :)

Jacek
20-11-2020, 20:09
Cała ta dyskusja przypomina dyskusję sprzed lat 20, kiedy były ostre spory: analog czy cyfra. Wówczas większość dyskutantów dałaby się pokroić, że cyfra nigdy nie dogoni analoga (nie dorówna). I jak robić coś poważniejszego, np. ślub, :), to tylko na analogu.
Dzisiaj jakoś tamci dyskutanci nabrali wody w usta, albo siedzą gdzieś w niszowej piwnicy, przy czerwonej żarówce.
Tak samo będzie za parę lat ze smartfonami i lustrzankami.
Ludzi są leniwi, im mniej trzeba targać tym lepiej. Im szybciej są efekty, tym jeszcze lepiej, po kiego siedzieć nad CC jak w smartfonie soft zrobi coś podobnego, uśmiech poprawi, doda opaleniznę, kolor oczu zmieni.

sebcio80
20-11-2020, 20:30
no wlasnie tlumacze: mocno niekoniecznie.
rozne chipy USB (gniazdo SD tez komunikuje sie przez magistrale USB, nie mowimy tylko o komunikacji z kompem!) maja bardzo rozne zachowanie. rozne pamieci flash tez moga sie roznie dogadywac z tymi chipami.

wezmiesz jeden czytnik i pokaze 10% lepsze wyniki karty X od karty Y. wezmiesz drugi i nagle jest 15% na korzysc Y.

a w ogole to tutaj mowimy o porownaniu z reguly najnowszych chipow USB z tym co japonscy ksiegowi kupuja masowo do aparatow. i to nigdy nie ma nic wspolnego nawet z nowszymi (bez naj) rozwiazaniami na rynku.

zeby nie gadac po proznic: tu jest specyfikacja Canona R6 (https://www.canon-europe.com/cameras/eos-r6/specifications/), gdzie wymienione jest 802.11n. standard z 2008 roku i nie robmy sobie zludzen, ze elektronika, ktora Canon tam pakuje do obslugi wlan jest "state-of-the-art" :) teraz dla porownania wikipedia i lista standardow wifi, ktore pojawily sie od 2008 roku: https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi#Uses . mozna rowniez popatrzyc co sie wydarzylo w dziejach USB: https://en.wikipedia.org/wiki/USB#USB_3.x od 2017 roku. gdzie i tak sukcesem jest implementacja USB 3.1 Gen 2 w korpusie R6, to i tak szalenstwo w porownaniu z moim 6D2, bo ten model z 2017 roku ma USB 2.0 :mrgreen: arigato gozaimasu, inzynierowie z Tokio, ze tkwicie mentalnie w epoce aparatow na klisze (macie w d* co uzytkownik robi z filmem po jego naswietleniu) a potem dziwicie sie, ze smartfony robia waszej sprzedazy z d* jesien sredniowiecza!

i wreszcie: Canon i Lexar nigdy ze soba dobrze nie gadaly. Lexar pakuje duzo optymizacji w swoje karty, ktore Canon konsekwentnie od dekad juz ignoruje. podobnej klasy SanDisk bedzie w Canonie dzialal wyraznie szybciej niz Lexar. gdzie w Nikonie bedzie dokladnie odwrotnie.

w zwiazku z czym takie teksty syntetyczne... jakies rozeznanie moze i daja, ale w momencie kiedy przychodziloby do wydawania pieniedzy nie traktowalbym tego powazniej niz... testu w Chipie :)



jestem pewny, ze nic takiego nie ma miejsca. nawet nie upieralbym sie, ze to jest maximum jak na mozliwosci ksiegowych Tokio :mrgreen:

zrobiłem mały test i wrzuciłem do wątku o R5: https://www.canon-board.info/threads/111996-Canon-EOS-R5/page103?p=1417158&viewfull=1#post1417158

mirror
20-11-2020, 21:59
ale podam ci kilka przykladow tematow, ktore niejeden inzynier z Dzierzoniowa (pozdrawiam, niepiekne, ale zaj* polozone miasto!) zrobilby lepiej: wifi czy bulb timer. wifi takie, zeby dalo sie do jednej komorki spiac dwa aparaty (Canon - can not). i bulb timer taki, zeby miedzy nastawa 45s a 1 minuta byl jeden ruch kolkiem, nie 15 klikow - bo ktos w Canonie uznal, ze na pewno na swiecie istnieja ludzie, ktorzy beda chcieli robic ekspozycje 52 albo 53 sekund (a najpewniej - zrobil to po inzyniersku, bez pomyslu jak to jest w praktyce uzywane).


ja też nie mogę zrozumieć dlaczego emulacja tak prymitywnego urządzenia jak wężyk jest tak dramatycznie trudna dla tworców aplikacji, nie rozumiem dlaczego nie implementuje się funkcjonalności podstawowej węzyka a podstawowo to to mechaniczne urządzenie działa tak - pstryknij zdjęcie lub otwórz migawkę i zablokuj - zamknij migawkę jeśli chcemy focić długą ekspozycję, taki typ myslenia jest dramatycznie poza zasięgiem twórców aplikacji - najpierw powinno się implementować fumcjonalność podstawową - włacz i zabkuj jak skończę robić zdjecie to se wyłączę - może użytkownik nie ma ochoty decydować ile będzie trwał czas ekspozycji przed nacisnięciem spustu węzyka bo tego po prostu nie potrzebuje lub chce podjąć decyzję później - może nie tylko piętnascie klików jest niepotrzebne, może niektórzy nawet nie potrzebują ruszać kółkiem zeby zrobić zdjęcie może wytarczyłyby dwa przyciski (z blokadą i bez) i jeden klik na "normalne zdjęcie" i dwa kliki (otwórz zamknij) na długą ekspozycję nawet czasu nie muszą wyswietlać bo się na korpusie wyświetla no ale gdyby to byłoby cudownie.

Kolekcjoner
20-11-2020, 22:51
pelnej jakosci zdjecia masz tym jednym guzikiem?
Nie wiem co ci mam odpowiedzieć.... no jakość jest lepsza od tego co mi daje telefon. Używam tego do wysyłania zdjęć np. na FB.





no i wlasnie z tym sie nie zgadzam. Rebele polegly nie z winy dodatkowej wagi, bo wiele osob na wakacje i tak z checia wzieloby dedykowany aparat.
polegly przez to, ze wiele osob lapalo sie na tym, ze i tak focilo komorka tylko dlatego, ze zdjecia byly od razu gotowe do wrzucenia na kolchozy socjalne. Jak najbardziej możesz się nie zgadzać ale takie są realia. Mało komu już się chce targać dodatkowy apart jak ich zdaniem na ekranie ich telefonu zdjęcia są z*******e. Po co do tego oddzielny sprzęt. Jak zrobią sensowne zoomy w smartfonach to się to jeszcze pogłębi.



zgadza sie. tylko mnostwo osob na wakacje z checia zabralo to urzadzenie specjalistyczne. jakby ono 10 lat temu zapewnialo podstawowy kontakt ze swiatem i dawalo dodatkowe mozliwosci ("bokeh effect" nie wynalazl Apple :D, a mozliwosci "przyblizenia" sa lepsze w obiektywie niz kazdym jednym smarkfonie) to te Rebele by sie lepiej sprzedawaly. i mowimy tu o sporej roznicy w ilosci sprzedanych egzemplarzy...
Powtarzasz się, to i ja się powtórzę ;).
Smartfon jest czymś co i tak zabierasz ze sobą, niezależnie od innych rzeczy. Aparat nie. Jak smartfon zapewni Ci akceptowalną jakość zdjęć to po co zabierać aparat - nim nie zadzwonisz, nie zagrasz w pajączka, nie przeglądniesz netu, sprawdzisz poczty etc. Sorry ale prościej tego już nie potrafię przedstawić. Cały świat tak to widzi, nawet firmy foto a Ty ciągle jakieś swoje teorie, że jakby wsadzili telefon do aparatu to by rozwiązało sprawę ;)... Moim zdaniem g...by z tego było, bo i tak końcowo ludzie by zostali przy smartfonach.

Kolekcjoner
20-11-2020, 23:04
co do tego ze smarkfony pozra rynek amatorski to watpliwosci nie ma. rozchodzi sie o to, ze Japonczycy mogli to zauwazalnie spowolnic.
To już jest gdybanie do kwadratu, a może by się tylko wykosztowali na dodatkowe patenty i opracowanie softu który by absolutnie nic nie zmienił z punktu widzenia zaniku sprzedaży tychże.



ja sie tu nie zgadzam z Kolekcjonerem, ze tylko o targanie dodatkowego ciezaru chodzi. tu wcale nie o ograniczanie wagi chodzi. taki Olympus zrobil bardzo male aparaty a i tak lezy i kwiczy :)

Nie wiem z którym Kolekcjonerem się nie zgadzasz ale ja takiej tezy nie wysuwam ;).
Oczywiście że nie chodzi tylko o gabaryty i wagę, chodzi jeszcze o te setki funkcjonalności które daje Ci smartfon.

parman
21-11-2020, 00:28
Oj, Panowie! Tak jabkby Wasze wywody odbiegły "lekko" od tematu ;).

akustyk
21-11-2020, 01:03
Oczywiście że nie chodzi tylko o gabaryty i wagę, chodzi jeszcze o te setki funkcjonalności które daje Ci smartfon.
no i wlasnie o to chodzi. Tokio postanowilo nie partycypowac w swiecie androida/ios-a kiedy rynek jeszcze dawal temu szanse. gdyby DSLR 10 lat temu komunikowal sie plynnie z komorka, to te wyniki sprzedazy wsrod amatorow dzisiaj naprawde nie wygladaly by tak druzgocaco. nikt tu nie polemizuje z kurczeniem sie rynku, bo to i tak musialo nastapic. tylko ze moglo w istotnie mniejszym stopniu.

akustyk
21-11-2020, 01:07
ja też nie mogę zrozumieć dlaczego emulacja tak prymitywnego urządzenia jak wężyk jest tak dramatycznie trudna dla tworców aplikacji, nie rozumiem dlaczego nie implementuje się funkcjonalności podstawowej węzyka a podstawowo to to mechaniczne urządzenie działa tak - pstryknij zdjęcie lub otwórz migawkę i zablokuj - zamknij migawkę jeśli chcemy focić długą ekspozycję, taki typ myslenia jest dramatycznie poza zasięgiem twórców aplikacji - najpierw powinno się implementować fumcjonalność podstawową - włacz i zabkuj jak skończę robić zdjecie to se wyłączę - może użytkownik nie ma ochoty decydować ile będzie trwał czas ekspozycji przed nacisnięciem spustu węzyka bo tego po prostu nie potrzebuje lub chce podjąć decyzję później - może nie tylko piętnascie klików jest niepotrzebne, może niektórzy nawet nie potrzebują ruszać kółkiem zeby zrobić zdjęcie może wytarczyłyby dwa przyciski (z blokadą i bez) i jeden klik na "normalne zdjęcie" i dwa kliki (otwórz zamknij) na długą ekspozycję nawet czasu nie muszą wyswietlać bo się na korpusie wyświetla no ale gdyby to byłoby cudownie.
juz ci powiem jak to jest:
inzynier w Tokio dostaje zadanie: zrobic apps. zeby pozwalal zgrac zdjecia, zeby mozna bylo nim zmienic parametry X, Y, Z i odpalic naswietlanie. inzynier nie jest fotografem, podobnie jak nie jest nim jego menedzer projektu. inzynier odfajkowuje ficzer "zgrac zdjecia" (da sie? da! ze wymaga przy tym "trzymania sie kciukiem prawej reki za lewe ucho i spiewania przy tym Marsylianki" bo inzynier nie mial pomyslu jak uprosci - trudno. stoi w instrukcji, wiec mozna odfajkowac). menedzer projektu wysyla do testow, tam tester (odgadles! tez nie jest fotografem) zgodnie z instrukcja lapie sie kciukiem prawej reki... itd. itp. odfajkowane. menedzer projektu moze wyslac do swojego naczalstwa gdzie na pewno zostanie pochwalony i dostanie podwyzke.

i tak do zaj*, cytujac klasyke :)

Kolekcjoner
21-11-2020, 02:44
no i wlasnie o to chodzi. Tokio postanowilo nie partycypowac w swiecie androida/ios-a kiedy rynek jeszcze dawal temu szanse. gdyby DSLR 10 lat temu komunikowal sie plynnie z komorka, to te wyniki sprzedazy wsrod amatorow dzisiaj naprawde nie wygladaly by tak druzgocaco. nikt tu nie polemizuje z kurczeniem sie rynku, bo to i tak musialo nastapic. tylko ze moglo w istotnie mniejszym stopniu.
Oczywiście że by wyglądały tak samo. Licho wie czy nie gorzej, bo część użytkowników nie chce żadnych atrap - a przecież nie wiemy jakby to wyglądało w praktyce skoro wzięli by się za to tak nieudolni - jak próbujesz tutaj przekonać inżynierowie ;)....
Android w aparacie/kamerze 10 lat temu :lol: - nigdy w życiu - to ma działać, a nie zapychać się i wieszać ;)....
Przepraszam Bartek ale tworzysz takie koncepty, że chyba jest to możliwe tylko po użyciu doustnym jakiegoś środka odkażającego - tego ostatniego oczywiście nie potępiam :mrgreen:....

mirror
21-11-2020, 11:33
Android w aparacie/kamerze 10 lat temu :lol: - nigdy w życiu - to ma działać, a nie zapychać się i wieszać ;)....


i tu się w pełni zgadzam - chcesz robić zdjęcie a aparat właśnie postanowił przesłać telemetrię do namiętnie zbierajacego twoje dane producenta, a reklamy do ciebie - android w aparacie jako system operacyjny to dramatycznie poroniony pomysł - nie kupiłbym czegoś takiego - ale ogólnie to może przydała by się jakaś przyzwoita komunikacja i sterowanie z poziomu telefonu ja sobie poradzę bez takiej komunikacji ale czy canon sobie poradzi to nie wiem i dobrze byłoby gdyby takie projekty robił ktoś kto ogarnia ten trywialny proces zrobienia zdjęcia, a nie tylko mizianie po ekraniku telefonu.

akustyk
21-11-2020, 11:44
Oczywiście że by wyglądały tak samo. Licho wie czy nie gorzej, bo część użytkowników nie chce żadnych atrap - a przecież nie wiemy jakby to wyglądało w praktyce skoro wzięli by się za to tak nieudolni - jak próbujesz tutaj przekonać inżynierowie ;)....
Android w aparacie/kamerze 10 lat temu :lol: - nigdy w życiu - to ma działać, a nie zapychać się i wieszać ;)....

blad w rozumowaniu jest w drugim zdaniu. absolutnie zadnej mowy o jakimkolwiek androidzie w aparacie. pomijajac masakre uzytkowa takiego pomyslu nawet.

mowie o zupelnie czyms innym: wlozyc w aparat porzadny chip i antene wifi i dac mu soft klienta sieciowego. takiego, ktory laczy sie z Access Pointem wifi (w komorce) i ktory tej sieci tylko i wylacznie udostepnia pliki jakims powszechnie znanym protokolem. jako bonus jakies proste, udokumentowane i upublicznione dostepne API do sterowania aparatem z androida/iosa byloby, ale znajac paranoje Tokio do tajnych embedow mocno w to watpie.

cala reszta to pikus dla ogarnietych programistow. jesli zawartosc karty pamieci (i ustawienia aparatu dzieki temu mitycznemu API) sa widoczne dla dowolnego, uprawnionego przez uzytkownika komorki appsa to mozna zrobic cuda, na swiecie sa tysiace pomyslowych developerow.
na biezaco backupowac pelne RAW-y? zero problemu, jak sie wlozy uczciwy hardware wifi. przyrostowo, posegregowane w folderach wedlug daty, aparatu, geolokalizacji, wlasnych tagow uzyszkodnika...
mozna na biezaco wysylac aparatowi dane GPS, korygowac godzine przy zmianie czasu czy strefy czasowej, itd. itp. a... no i mozna zrobic to na raz z dwoma czy trzema aparatami, czego obecne rozwiazanie (access point po stronie aparatu) oczywiscie nie pozwala ogarnac.

dla amatora korzysc taka, ze ma od reki dostep do kazdego zdjecia 5 sekund po jego wykonaniu (bo tyle powinien zajmowac trasfer nawet RAW-a z cropowych 32Mpix, a to przeciez i tak beda JPEG-i). i jak chce. to sobie zdjecie od reki przerobi w jakims mobilnym Lightroomie, a jak chce to od reki wysyla zmasakrowana do jakosci smarkfonowej wersje jakims whatsappem czy wrzuca na socjokolchoz.

dla pro, klepiacych sesje trojkami kazdy po 2 korpusy... wszystkie zdjecia od reki zgrane z podzialem na autora i temat. Ilonka do jednego folderu, Sandra do drugiego, Greta do trzeciego, itd. bo mozna. i bo to upraszcza prace ze zdjeciami potem. taki nowy koncept w Japonii: aparat, ktory ulatwia uzytkownikowi prace rowniez po wykonaniu zdjec.

albo caly mecz sfocony na 2 body w lapie i jedno na wyzwalaczu dostepny w ciagu sekund dla agencji prasowej w pelnej jakosci...




Przepraszam Bartek ale tworzysz takie koncepty, że chyba jest to możliwe tylko po użyciu doustnym jakiegoś środka odkażającego - tego ostatniego oczywiście nie potępiam :mrgreen:....
na pewno?

pytam o to, czy to na pewno ja tworze dziwne koncepty? bo akurat twoj pomysl wladowania androida do DSLR uwazam za wymagsajacy wiekszego odkazania :D
ze nie potepiasz, to wierze na slowo. nie zebym sie przejmowal, gdyby co :)

Kolekcjoner
21-11-2020, 19:46
^^
Jakie Ty masz transfery że Ci przepychałoby rawy z telefonu. Bywa że przez stacjonarny internet u mnie to długo trwa. Pomijam już jak było kilka lat temu jak nie było LTE. Dla mnie to są jakieś kompletnie wydumane potrzeby i koncepty generujące dodatkowe problemy (np. z zasilaniem), a niczego nie dające amatorom. Nic dziwnego że producenci w to nie weszli.
BTW: w którym miejscu ja pisałem że mam pomysł władowania androida do aparatu ;)?

akustyk
21-11-2020, 20:37
^^
Jakie Ty masz transfery że Ci przepychałoby rawy z telefonu.

wifi wyciaga lekko 10MB/s. a 802.11n na krotki dystans moze spokojnie ciagnac stabilnie wiecej. 3-4 sekundy na RAW z 26Mpix.

jesli pytasz jaka predkosc ma sciaganie zdjec appsem Canona... no jest zenujaco mizernie. 1MB plik JPEG z 6D2 tak z sekunde potrzebuje przez Canon Camera Connect




Bywa że przez stacjonarny internet u mnie to długo trwa. Pomijam już jak było kilka lat temu jak nie było LTE. Dla mnie to są jakieś kompletnie wydumane potrzeby i koncepty generujące dodatkowe problemy (np. z zasilaniem), a niczego nie dające amatorom.

masz na mysli, ze mozliwosc biezacego backupu zdjec na komorke nic nie dalaby amatorom?? masz na mysli tych samych amatorow, krozy bija w necie piane, ze Sony akbar i tylko akbar, a one nie kupia korpusu bez dwoch kart pamieci??? :) :)

na zasilanie, dziekuje, nie narzekam. mam aparat bez telewizora, wifi w niego wbudowane zre nieskonczenie wrecz mniej niz ekran zamiast celownika :) nie robmy sobie jaj z pogrzebu, naprawde. wifi to jest w porownaniu z nieustannie chodzacym telewizorem pikus pod wzgledem wykorzystania energii.

Kolekcjoner
21-11-2020, 21:27
wifi wyciaga lekko 10MB/s. a 802.11n na krotki dystans moze spokojnie ciagnac stabilnie wiecej. 3-4 sekundy na RAW z 26Mpix.

jesli pytasz jaka predkosc ma sciaganie zdjec appsem Canona... no jest zenujaco mizernie. 1MB plik JPEG z 6D2 tak z sekunde potrzebuje przez Canon Camera Connect




masz na mysli, ze mozliwosc biezacego backupu zdjec na komorke nic nie dalaby amatorom?? masz na mysli tych samych amatorow, krozy bija w necie piane, ze Sony akbar i tylko akbar, a one nie kupia korpusu bez dwoch kart pamieci??? :) :)
Obawiam się że te pomysły wcale nie są tak proste jak piszesz. Problemy które mam nieustannie z sieciami w różnych miejscach pokazują, że te "transfery" działają jak chcą, pomijam już kwestie sensu tego wszystkiego jak mogę włożyć kartę do lapka i mam w kilka sekund wszystko na dysku, a i tak przecież rawy trzeba obrobić. Z tego powodu jakieś rozbudowane wifi w aparacie jest amatorowi potrzebne jak psu piąta noga. Do tego piszemy o stanie sieci obecnym, dziesięć lat temu /jak pisałeś o tym że to miało w jakiś cudowny sposób uzdrowić rynek dslr/ było to wszystko nieporównanie bardziej wolne i siermiężne (szczególnie jeśli chodzi o zasięg i dostęp).

Możemy tak dyskutować w nieskończoność Ty nie przekonasz mnie, a ja Ciebie. Szkoda IMHO czasu na to nierozstrzygalne gdybanie.

TPS
22-11-2020, 09:50
Żeby sprowadzić wątek na tory związane z R6 bezpośrednio, sprawdzam opinie użytkowników R6 z adaptowanymi szkłami i niestety FPSy spadają do 7 z 12. Większość użytkowników może nie zwracać na szybkość FPSów uwagi. A już sądziłem, że oszukam szklarnię Tamronami EF G2.

marfot
22-11-2020, 11:28
Żeby sprowadzić wątek na tory związane z R6 bezpośrednio, sprawdzam opinie użytkowników R6 z adaptowanymi szkłami i niestety FPSy spadają do 7 z 12. Większość użytkowników może nie zwracać na szybkość FPSów uwagi. A już sądziłem, że oszukam szklarnię Tamronami EF G2.

Oficjalna lista obiektywów EF Canona, które "wyciągają" 12 fps nie jest mała:
https://my.canon/en/support/8204818600#9

EF24mm f/2.8 IS USM
EF28mm f/2.8 IS USM
EF35mm f/1.4L II USM
EF35mm f/2 IS USM
EF40mm f/2.8 STM
EF50mm f/1.8 STM
EF85mm f/1.4L IS USM
EF100mm f/2.8L Macro IS USM
EF300mm f/2.8L IS II USM
EF400mm f/2.8L IS II USM
EF400mm f/2.8L IS III USM
EF400mm f/4 DO IS II USM
EF500mm f/4L IS II USM
EF600mm f/4L IS II USM
EF600mm f/4L IS III USM
EF8-15mm f/4L Fisheye USM
EF11-24mm f/4L USM
EF16-35mm f/2.8L III USM
EF16-35mm f/4L IS USM
EF24-105mm f/3.5-5.6 IS STM
EF24-105mm f/4L IS II USM
EF24-70mm f/2.8L II USM
EF24-70mm f/4L IS USM
EF70-200mm f/2.8L IS II USM
EF70-200mm f/2.8L IS III USM
EF70-200mm f/4L IS II USM
EF70-300mm f/4-5.6 IS II USM
EF70-300mm f/4-5.6L IS USM
EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM
EF200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x
EF-S24mm f/2.8 STM
EF-S35mm f/2.8 Macro IS STM
EF-S10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
EF-S15-85mm f/3.5-5.6 IS USM
EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
EF-S18-55mm f/4-5.6 IS STM
EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
EF-S55-250mm f/4-5.6 IS STM

Rozczarowanie użytkowników najbardziej dotyczy starych szkieł , które z innymi korpusami osiągają te 12 fps a z R6/R5 tylko 7-8 fps.

Nie spotkałem natomiast takiej listy dla szkieł EF innych producentów. Zwłaszcza np. Sigmy Sport.
Byłoby dobrze gdyby chociaż użytkownicy sami stworzyli taka bazę danych (może już jest ?)

sebcio80
22-11-2020, 11:59
Nie spotkałem natomiast takiej listy dla szkieł EF innych producentów. Zwłaszcza np. Sigmy Sport.
Byłoby dobrze gdyby chociaż użytkownicy sami stworzyli taka bazę danych (może już jest ?)

12fps działa na:
Sigma 120-300 2.8 Sport
Sigma 50 Art
Sigma 105 Art


Nie działa 12fps:
Sigma 120-300 2.8 OS
Sigma 24 Art

Tyle wiem bo testowałem. Ale to i tak nie problem. Używam już tylko w sporcie migawki elektronicznej i zawsze jest 20 fps.

TPS
22-11-2020, 12:07
Oficjalna lista obiektywów EF Canona, które "wyciągają" 12 fps nie jest mała:
https://my.canon/en/support/8204818600#9

Rozczarowanie użytkowników najbardziej dotyczy starych szkieł , które z innymi korpusami osiągają te 12 fps a z R6/R5 tylko 7-8 fps.

Nie spotkałem natomiast takiej listy dla szkieł EF innych producentów. Zwłaszcza np. Sigmy Sport.
Byłoby dobrze gdyby chociaż użytkownicy sami stworzyli taka bazę danych (może już jest ?)

Właśnie rozmawiałem z Canonem UK i zadałem pytanie o third party lenses (Sigma i Tamron). Canon UK nie gwarantuje 100% servo mode HI+ FPS ze szkłami innych firm. A do tego dochodzą nieCanonowskie baterie, które pogarszają działanie całości AF. Przypomina mi to Nikona D850, gdzie Nikon zafundował swoim klientom gripa za ponad 1000USD, żeby ci mogli się cieszyć 9FPS.

Chyba trzeba dać Canonowi okrzepnąć na rynku. Na moje nieszczęście, szkła Canona nie przekonują mnie tak, jak Sigma czy Tamron, ale Tamron ma przewagę cenową, bo jakościowo 15-35G2 i 24-70G2 mnie nie przekonują (bazuję jedynie na samplach z internetu). A szkła EF, które mógłbym wybrać kosztują w zasadzie tyle samo co RF - mówię o zakresie 15/16-35F2.8 i 24-70F2.8

marfot
22-11-2020, 12:32
A szkła EF, które mógłbym wybrać kosztują w zasadzie tyle samo co RF - mówię o zakresie 15/16-35F2.8 i 24-70F2.8

Oj, nie. EF 16-35/2.8III za 7,8k i EF24-70/2.8II za 7.2k bez żadnych cashbaków czy innych Black Friday to jest inna liga cenowa niż odpowiedniki RF, które wszędzie kosztują po prostu drogo przez jakiś rok tak chyba zostanie.

No i ze wszystkimi R działają przez adapter idealnie.

TPS
22-11-2020, 13:03
Oj, nie. EF 16-35/2.8III za 7,8k i EF24-70/2.8II za 7.2k bez żadnych cashbaków czy innych Black Friday to jest inna liga cenowa niż odpowiedniki RF, które wszędzie kosztują po prostu drogo przez jakiś rok tak chyba zostanie.

No i ze wszystkimi R działają przez adapter idealnie.

Z mojej perspektywy, gdzie sprzęt foto wrzucam w koszty, ~2500 PLN różnicy brutto to pigułka do przełknięcia. Mój kalkulator w Excelu koncentruje się na szybkości AF - jakości (ostrości) względem ceny. Trochę wzdrygam się na adoptowanie szkieł, ponieważ MC-11 i Viltrox mnie wymęczyły w tym zakresie. Wedle mojego rozeznania na bazie sampli z netu - EF 16-35 USM II, który wydaje się lepszy względem Tamrona 15-35G2, ale ma 15 lat, oferuje gorszą jakość niż USM III poza centrum. Dlatego mając do wyboru USM III czy RF, dołożę 1500-1800 netto, żeby uniknąć frustracji, ale może mam zbyt dużo złogów emocjonalnych po MC-11 i La-Ea3/4 z Sony A65/6600 i A7R3.

marfot
22-11-2020, 13:17
Z mojej perspektywy, gdzie sprzęt foto wrzucam w koszty, ~2500 PLN różnicy brutto to pigułka do przełknięcia. Mój kalkulator w Excelu koncentruje się na szybkości AF - jakości (ostrości) względem ceny. Trochę wzdrygam się na adoptowanie szkieł, ponieważ MC-11 i Viltrox mnie wymęczyły w tym zakresie. Wedle mojego rozeznania na bazie sampli z netu - EF 16-35 USM II, który wydaje się lepszy względem Tamrona 15-35G2, ale ma 15 lat, oferuje gorszą jakość niż USM III poza centrum. Dlatego mając do wyboru USM III czy RF, dołożę 1500-1800 netto, żeby uniknąć frustracji, ale może mam zbyt dużo złogów emocjonalnych po MC-11 i La-Ea3/4 z Sony A65/6600 i A7R3.

Kolega kupił R5 i nie planuje póki co zakupu żadnego szkła RF. Postanowił łowić okazje EF - nowe szkła, doskonałe optycznie. Na jego liście są: 16-35/2.8III, 35/1.4II, 24-70/2.8II. Na te szkła są różne okazje cenowe, na RF praktycznie żadne jak dotąd.
Jedyną wątpliwość odnośnie skuteczności EF na RF może budzić współpraca IS w szkłach EF z IBIS w nowych R. Pewnie sumarycznie 8EV się nie uzyska.
Ale w/w szkła EF nie mają IS więc temat nie istnieje.

EF 16-35/2.8III to póki co chyba szczytowe osiągnięcie Canona w UWA. Wersji II nie warto brać.

TPS
22-11-2020, 13:51
Kolega kupił R5 i nie planuje póki co zakupu żadnego szkła RF. Postanowił łowić okazje EF - nowe szkła, doskonałe optycznie. Na jego liście są: 16-35/2.8III, 35/1.4II, 24-70/2.8II. Na te szkła są różne okazje cenowe, na RF praktycznie żadne jak dotąd.
Jedyną wątpliwość odnośnie skuteczności EF na RF może budzić współpraca IS w szkłach EF z IBIS w nowych R. Pewnie sumarycznie 8EV się nie uzyska.
Ale w/w szkła EF nie mają IS więc temat nie istnieje.

EF 16-35/2.8III to póki co chyba szczytowe osiągnięcie Canona w UWA. Wersji II nie warto brać.

Rzeczywiście, na rynku używek 16-35/2.8III i 24-70/2.8II są do wyrwania za około 10 tysi, ale dla mnie to żadna korzyść, bo kupując na firmę odliczam VAT i podatek. Chyba, że wyrwę używki przez komis na fvat marża.

marfot
22-11-2020, 14:11
Rzeczywiście, na rynku używek 16-35/2.8III i 24-70/2.8II są do wyrwania za około 10 tysi

A nowe po tyle:
https://foto-szop.pl/obiektyw-canon-ef-16-35mm-f28l-iii-usm-p-34765.html?lexmark&utm_source=ceneo&utm_medium=referral
https://foto-szop.pl/obiektyw-canon-ef-24-70-mm-f2-8l-ii-usm-p-12570.html?lexmark&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Jak nie musi być autoryzowany sklep Canona (potrzebne tylko do cashbaku) to tak jest.
Śledzę ceny EF bo nagle wyglądają na atrakcyjne.

robcio
22-11-2020, 14:20
A czy przypadkiem poza cashbackiem nie jest potrzebna autoryzacja miejsca zakupu do ewentualnej gwarancji producenta?

W innym nieautoryzowanym sklepie gdy pytałem to powiedziano mi, że gwarancja jest gwarancją sklepu... wnioskuje z tego (może błędnie), że nie mogę sobie z takim obiektywem podejść do serwisu Canona i poprosić o naprawę.

TPS
22-11-2020, 14:22
A nowe po tyle:
https://foto-szop.pl/obiektyw-canon-ef-16-35mm-f28l-iii-usm-p-34765.html?lexmark&utm_source=ceneo&utm_medium=referral
https://foto-szop.pl/obiektyw-canon-ef-24-70-mm-f2-8l-ii-usm-p-12570.html?lexmark&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Jak nie musi być autoryzowany sklep Canona (potrzebne tylko do cashbaku) to tak jest.
Śledzę ceny EF bo nagle wyglądają na atrakcyjne.

R6 + adapter + 16-35 i 24-70 i robi się 28.000 PLN

TPS
23-11-2020, 15:21
Oficjalna lista obiektywów EF Canona, które "wyciągają" 12 fps nie jest mała:
https://my.canon/en/support/8204818600#9
ciach

EF70-200mm f/2.8L IS II USM
EF70-200mm f/2.8L IS III USM
EF70-200mm f/4L IS II USM



A tu przykład od gościa, który ma (chyba)starego 70-200 USM i dał radę w 12 i 20 FPS, tyle tylko, że z filmu nie jestem ocenić finalnej ostrości, która osiągnął.


https://youtu.be/s_SSVVB-jlc

--- Kolejny post ---


12fps działa na:
Sigma 120-300 2.8 Sport
Sigma 50 Art
Sigma 105 Art


Nie działa 12fps:
Sigma 120-300 2.8 OS
Sigma 24 Art

Tyle wiem bo testowałem. Ale to i tak nie problem. Używam już tylko w sporcie migawki elektronicznej i zawsze jest 20 fps.

Jak rozumiem robisz sport albo cokolwiek innego, gdzie 20 FPS daje przewagę? Jesli tak, jak oceniasz ten sprzęt pod tym względem? No i czy dopadł Cię przy 20 FPS ES jakikolwiek rolling shutter?

sebcio80
24-11-2020, 03:10
Jak rozumiem robisz sport albo cokolwiek innego, gdzie 20 FPS daje przewagę? Jesli tak, jak oceniasz ten sprzęt pod tym względem? No i czy dopadł Cię przy 20 FPS ES jakikolwiek rolling shutter?

Tak robię sport. Mam R5 ale pod względem AF to to samo. Pracuje się fantastycznie. Głównie robię koszykówkę i efekt rolling shutter właściwie nie występuje. Elektroniczna migawka ma też ten plus że mechaniczna się nie zużywa... ;)

jotes25
24-11-2020, 11:42
Rolling shutter występuje na R6. Subiektywnie mniejszy niż w aparatach Sony, którymi miałem okazję dłużej fotografować (a6300, a6400). Trudno raczej go zauważyć na pojedynczych kadrach, dużo łatwiej odtwarzając po kolei serię 20fps.
Poniżej przypadek skrajny z dotychczasowego fotografowania (1/250 s, 400mm, pochylone drzewa w tle):5436

sebcio80
24-11-2020, 13:33
Rolling shutter występuje na R6. Subiektywnie mniejszy niż w aparatach Sony, którymi miałem okazję dłużej fotografować (a6300, a6400). Trudno raczej go zauważyć na pojedynczych kadrach, dużo łatwiej odtwarzając po kolei serię 20fps.
Poniżej przypadek skrajny z dotychczasowego fotografowania (1/250 s, 400mm, pochylone drzewa w tle):5436

Przy ponaramowaniu, szybkich ruchach aparatu na bok faktycznie efekt rolling shutter będzie widoczny. Ale na samych obiektach fotografowanych już raczej nie. Tylko w skrajnych przypadkach.

TPS
24-11-2020, 16:10
Przy ponaramowaniu, szybkich ruchach aparatu na bok faktycznie efekt rolling shutter będzie widoczny. Ale na samych obiektach fotografowanych już raczej nie. Tylko w skrajnych przypadkach.

Na tle drzew, to RS jeszcze przejdzie. Gorzej na tle budynków, albo innych struktur, o których się wie, że nie są przekoszone.

Jacek
09-12-2020, 14:45
Spłonęła fabryka produkująca elementy aparatów. Co ma wspólnego jakaś fabryka w Japonii z dostępnością sprzętu foto w Polsce? Brew pozorom całkiem sporo.
Według doniesień różnych mediów, 20 października wybuchł wielki pożar w fabryce Asahi Kasei Microsystems (AKM) w Nobeoka City w Japonii. Ugaszenie ognia zajęło aż 3 dni. W tym czasie fabryka została mocno zniszczona. Spaliła się część konstrukcji budynku, zawaliły się fragmenty dachu oraz ścian. Według doniesień z Japonii, w trakcie trwania pożaru z budynku wydobywa się chemiczny zapach. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a z budynku udało się ewakuować około 400 pracowników. Obecnie cała fabryka jest wyłączona z użytku, a jej przywrócenie do normalnej funkcjonalności ma zająć co najmniej 6 miesięcy, a być może nawet rok.
Osoby, które w ostatnim czasie próbowały kupić najnowsze aparaty, jak Canon EOS R6, R5, Sony A7S III czy najnowsze Nikony Z6 II i Z7 II wiedzą, jak ciężko jest dostać ten sprzęt. Dwa ostatnie modele oficjalnie będą dostępne dopiero w styczniu. Canon EOS R6, który miał swoją premierę w lipcu, jest dzisiaj niedostępny w żadnych renomowanym sklepie w Polsce. Jeśli gdzieś znajdziecie pojedynczą sztukę to pewnie sprowadzoną gdzieś z Niemiec przez nieoficjalnego sprzedawcę tej marki. W niektórych sklepach są nawet listy oczekujących. Osób, które już wpłaciły po kilkanaście tysięcy złotych, aby szybciej otrzymać swój wymarzony sprzęt, bo najbliższa dostawa może nie pokryć wszystkich zamówień. Pamiętajmy, że mówimy o sprzęcie za ponad 12 tys. zł, w środku pandemii, podczas gdy cała branża mocno krwawi.

sebcio80
09-12-2020, 15:45
Wątpię aby jedna fabryka była tego powodem. Problem już występował wcześniej. Problem taki sam jest też z dostępnością nowych konsol. Kart graficznych, procesorów. itd itd.

Jacek
09-12-2020, 15:55
Jeżeli fabryka produkowała jakieś ważne komponenty, to tak może być niestety. Z fotografii wynika, że to był olbrzymi obiekt.
Natomiast fabryka redukcji EF/RF jest na Tajwanie, czyli . . . . jak nie będzie aparatów, to będzie teoretycznie więcej dostępnych redukcji.

Cichy
09-12-2020, 16:47
Rolling shutter występuje na R6. Subiektywnie mniejszy niż w aparatach Sony, którymi miałem okazję dłużej fotografować (a6300, a6400). Trudno raczej go zauważyć na pojedynczych kadrach, dużo łatwiej odtwarzając po kolei serię 20fps.
Poniżej przypadek skrajny z dotychczasowego fotografowania (1/250 s, 400mm, pochylone drzewa w tle):5436

No ale to chyba nie jest na mechanicznej migawce ?

jotes25
09-12-2020, 17:04
No ale to chyba nie jest na mechanicznej migawce ?

Nie, migawka w pełni elektroniczna, 20 fps.

mkkaczy
09-12-2020, 17:07
Bufor w R6 pokazuje na wyświetlaczu 65 zdjęć, czyli dość daleko od specyfikacji 120/240 (eletroniczna/mechaniczna).
Kombinowałem z różnymi ustawieniami aparatu w RAWach, ale ta wartość się nie zmienia.
Mam kilka różnych kart Sandiska, teraz się szarpnąłem nawet na tą najdroższą Sandisk Extreme PRO 300MB/s UHS-II, bo podobno przy tej karcie będzie szansa dojść do deklarowanych wartości. Ale za cholere - nic z tego. Przy elektronicznej migawce doszedłem chyba do 72 zdjęć, zanim pokazało się 0 i aparat wyhamował. Fakt faktem, że zapis na tą karte jest naprawdę szybki w porównaniu powiedzmy do Sandisk Extreme PRO 170MB/s UHS-I. Przy mechanicznej w przypadku UHS-II, zapis jest tak szybki, że wyprzeda napełnianie bufora i tu można walić do zapełnienia karty. Ale w elektronicznej niestety nie.
Ktoś ma pomysł, w jakich realnych warunkach jest możliwe osiągnięcie tych 120zdjęć? Mowa o RAWach, nie CRawach.

Thomason2005
09-12-2020, 17:27
Deklarowana liczba to chyba stan idealny. ISO100, brak zmiany AF, bardzo krótkie czasy itp. Na r5 jest podobnie. Koło 70 rawów w normalnych warunkach, aczkolwiek bufor bardzo szybko opróżnia się.

marfot
09-12-2020, 17:48
Bufor w R6 pokazuje na wyświetlaczu 65 zdjęć, czyli dość daleko od specyfikacji 120/240 (eletroniczna/mechaniczna).
Kombinowałem z różnymi ustawieniami aparatu w RAWach, ale ta wartość się nie zmienia.

Nie mogę natrafić na ten wątek ale czytałem, że liczba 65 wyświetla się zawsze. Przy ISO 100 i czasach poniżej 1/1000 w trybie M ludzie osiągali kilkaset zdjęć bez spowolnienia na kartach UHS-II. Natomiast ktoś pisał , że w trybie Fv i ISO ponad 1000 było to dużo mniej (realnie zmierzone).

Znalazłem:
https://www.canonrumors.com/forum/threads/canon-eos-r6-buffer-depth-issue.39423/

jotes25
09-12-2020, 17:55
U mnie karta jakiś Sandisk Extreme (nie Pro), oczywiście tylko UHS-I. Aparat pokazuje bufor 69 przy włączonym Auto ISO. Samo przełączenie na ISO 100 powoduje już zwiększenie bufora do 99.

robertskc7
09-12-2020, 23:06
Ahhh ten Canon jak zwykle chciał wszystkich oszukać... https://www.dxomark.com/canon-eos-r6-sensor-review-enthusiast-mirrorless/ Matryca r6, wg DXO, kapke lepsza od R i daleko za a7III

mkkaczy
10-12-2020, 00:05
marfot no czytałem już to zanim o tym pisałem. Stąd chyba nawet wziąłem 65, a tak naprawdę u mnie jest wyświetlone 64. I nieważne jakie wezmę ustawienia, czy wyłącze wszystkie polepszacze, korekty itp. W przypadku rawów wyświetla się 64 zdjęcia do zapełnienia bufora. Ale rzeczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czyli w ISO i karcie, gdzie te różnice są ogromne:

https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/PmHE8n.jpg (https://imageshack.com/i/poPmHE8nj)

Podłączona czterysetka - migawka elektroniczna - karta Sandisk extreme Pro 64GB UHS-II 300MB/s opróżnienie bufora około 6 sekund
1/1600s f/2.8 ISO100-----286 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO800-----237 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO3200----153 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO25600---153 zdjęć

Podłączona czterysetka - migawka elektroniczna - karta Sandisk extreme Pro 256GB UHS-I 170MB/sopróżnienie bufora 20 sekund
1/1600s f/2.8 ISO100-----155 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO800-----128 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO3200----121 zdjęć
1/1600s f/2.8 ISO25600----81 zdjęć

sebcio80
10-12-2020, 00:18
Ahhh ten Canon jak zwykle chciał wszystkich oszukać... https://www.dxomark.com/canon-eos-r6-sensor-review-enthusiast-mirrorless/ Matryca r6, wg DXO, kapke lepsza od R i daleko za a7III

Kogo i jak chciał niby oszukać? Od samego początku wiadomo było że w R6 wykorzystana jest ta sama matryca co w 1Dx3 więc wyniki beda zbliżone do jedynki.

marfot
10-12-2020, 00:20
mkkaczy Wreszcie porządna próbka testowa. Zrobiłeś dobrą robotę bo tak to była mieszanka różnych wyników bez ładu.
Ale tajemnica 65 nie rozwiązana :lol:

akustyk
10-12-2020, 10:44
Kogo i jak chciał niby oszukać? Od samego początku wiadomo było że w R6 wykorzystana jest ta sama matryca co w 1Dx3 więc wyniki beda zbliżone do jedynki.

i wiadomo bylo tez, ze sto lat za Sony.

wspolwlascicielem DXO, no ale to tak tylko mi sie wymsknelo... :)

totamten
10-12-2020, 11:01
Ahhh ten Canon jak zwykle chciał wszystkich oszukać... https://www.dxomark.com/canon-eos-r6-sensor-review-enthusiast-mirrorless/ Matryca r6, wg DXO, kapke lepsza od R i daleko za a7III
Za rok będą przepraszać (skoro to ta sama matryca co w jedynce) że , żartem ujmując - kartki im się skleiły - i wprowadzili niewłaściwe dane - a to już nie żart, tylko tłumaczenie DXO odnośnie słabej dynamiki matrycy 1DX III, obdarzonej 61 miejscem w ich rankingu, kiedy powtórzyli test, a matryca zaliczyła nadzwyczajny awans równając do A9 i D5?

sebcio80
10-12-2020, 11:19
i wiadomo bylo tez, ze sto lat za Sony.

wspolwlascicielem DXO, no ale to tak tylko mi sie wymsknelo... :)

Od lat wiadomo że użytkownicy Canona musza dxo traktować z dużym przymrużeniem oka.

Sam fakt że R6 bije A73 na wysokich iso. Dxo (chociaż nie tylko oni) zapominają ze nie tylko wielkość szumów ma tu znaczenie. Ale stosunek szumów do ostrości (ilości detali).

Tymczasem oczywiście A73 według dxo wygrywa z R6 zdecydowanie. Co jest absolutna bzdura.

--- Kolejny post ---


Za rok będą przepraszać (skoro to ta sama matryca co w jedynce) że , żartem ujmując - kartki im się skleiły - i wprowadzili niewłaściwe dane - a to już nie żart, tylko tłumaczenie DXO odnośnie słabej dynamiki matrycy 1DX III, obdarzonej 61 miejscem w ich rankingu, kiedy powtórzyli test, a matryca zaliczyła nadzwyczajny awans równając do A9 i D5?

Człowieku, jakie Ty masz problemy, piszesz jakby według DXO R6 wypadl fatalnie. Tymczasem nawet według nich nie licząc low iso różnica to jakieś 3% na korzyść A73...

Thomason2005
10-12-2020, 12:05
Prawda jest taka, że obecnie produkowane matryce wypadają naprawdę dobrze i różnice są dopiero widoczne na tych dużych czułościach. Nawet wyciąganie z cieni jest podobne. Pod warunkiem, że nie przegina się, czyli nie robi się ciemni, żeby uzyskać potem normalną ekspozycję. W realu tylko jak lampa nawali, to mamy taki obrazek.
Co do A73, które zajmuje chyba jedno z pierwszych miejsc, ma świetną matrycę, która faktycznie pozwala wyciągnąć to 1ev więcej w stosunku do np r5 i 2ev do 5d Mark IV. Nie wspominam o 5d Mark iii bo tam faktycznie będzie różnica jeszcze większa i to mnie w tym aparacie w ostatnim czasie doskwierało jeśli chodzi o matrycę. W realu max 2ev zmieniam i to naprawdę przy słabych warunkach oświetleniowych.

candar
10-12-2020, 14:05
Canon EOS R6 - test aparatu : https://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/34199-canon-eos-r6-test-aparatu-recencja-opinie-komentarze/strona/1-wykonanie-i-ergonomia

totamten
10-12-2020, 17:02
Od lat wiadomo że użytkownicy Canona musza dxo traktować z dużym przymrużeniem oka.

Sam fakt że R6 bije A73 na wysokich iso. Dxo (chociaż nie tylko oni) zapominają ze nie tylko wielkość szumów ma tu znaczenie. Ale stosunek szumów do ostrości (ilości detali).

Tymczasem oczywiście A73 według dxo wygrywa z R6 zdecydowanie. Co jest absolutna bzdura.

--- Kolejny post ---
Nie


Człowieku, jakie Ty masz problemy, piszesz jakby według DXO R6 wypadl fatalnie. Tymczasem nawet według nich nie licząc low iso różnica to jakieś 3% na korzyść A73...

31 miejsce na liście DXO, 29. wśród matryc full frame, 3. wśród matryc Canona - nie mam twoich problemów i rozumiem co czytam.

sebcio80
10-12-2020, 17:16
31 miejsce na liście DXO, 29. wśród matryc full frame, 3. wśród matryc Canona - nie mam twoich problemów i rozumiem co czytam.

Sugerujesz się tylko miejscem. Według punktacji, która nie do końca jest jasna.
Jak napisałem, według dxomark różnica w jakości obrazu nie licząc low iso to 3%. Natomiast test low iso jest błędny bo R6 jest nie gorszy od A73 a może nawet lepszy. Jeśli uważasz że 3% różnicy to przepaść to ok...

jinks
10-12-2020, 17:32
Udało się teraz komuś kupić? Mam na myśli skuteczny zakup z otrzymaniem produktu :D

marfot
10-12-2020, 17:41
Udało się teraz komuś kupić? Mam na myśli skuteczny zakup z otrzymaniem produktu :D

W sklepach, które nie są na liście Canon.pl jest dostępny.

totamten
10-12-2020, 17:44
Sugerujesz się tylko miejscem. Według punktacji, która nie do końca jest jasna.
Jak napisałem, według dxomark różnica w jakości obrazu nie licząc low iso to 3%. Natomiast test low iso jest błędny bo R6 jest nie gorszy od A73 a może nawet lepszy. Jeśli uważasz że 3% różnicy to przepaść to ok...

Chciałem od początku powiedzieć to co ty, że te całe rankingi DXO są brane z "CIPA" i to jeszcze zapinanej na guziki.

mkkaczy
10-12-2020, 19:53
Udało się teraz komuś kupić? Mam na myśli skuteczny zakup z otrzymaniem produktu :D

Kupowałem przez internet z Panamoz (najtaniej z dość pewnych sklepów) razem z kontrolowanym pierścieniem, ale widzę że schodzą na świeże bułeczki.

jinks
10-12-2020, 19:59
Kupowałem przez internet z Panamoz (najtaniej z dość pewnych sklepów) razem z kontrolowanym pierścieniem, ale widzę że schodzą na świeże bułeczki. Dzięki. Tym razem chciałem z PL fakturą, bo ceny są identyczne.

baxter
10-12-2020, 20:06
Dzięki. Tym razem chciałem z PL fakturą, bo ceny są identyczne.

Sprawdź w fotoaparaciki.pl . W poniedziałek po południu widziałem jednego na półce.

ludwich
10-12-2020, 21:47
Udało się teraz komuś kupić? Mam na myśli skuteczny zakup z otrzymaniem produktu :D

Dzisiaj odebrałem z cyfrowe.pl :-) Czekałem ponad 2 tygodnie od złożenia zamówienia.

jinks
10-12-2020, 22:39
Dzisiaj odebrałem z cyfrowe.pl :-) Czekałem ponad 2 tygodnie od złożenia zamówienia.W dzisiejszych czasach wypada pogratulować :)
ja już w zasadzie złożyłem zamówienie, ale dziś się dowiedziałem, że może będą mieć 2 sztuki w grudniu a jestem 8-my w kolejce :D
Jeśli w tym roku nie dostanę faktury to chyba zrezygnuje i może wrócę do tematu na wiosnę. A może mi do tej pory przejdzie :)
Mogę też sprzedać miejsce w kolejce ;)

ludwich
11-12-2020, 00:57
W dzisiejszych czasach wypada pogratulować :)
ja już w zasadzie złożyłem zamówienie, ale dziś się dowiedziałem, że może będą mieć 2 sztuki w grudniu a jestem 8-my w kolejce :D
Jeśli w tym roku nie dostanę faktury to chyba zrezygnuje i może wrócę do tematu na wiosnę. A może mi do tej pory przejdzie :)
Mogę też sprzedać miejsce w kolejce ;)

Przy zamówieniu było trochę zamieszania. Cyfrowe.pl zrobiło konkurs, kto pierwszy ten lepszy, mieli dwie sztuki do sprzedania natychmiast. Zgłosiłem się, byłem pierwszy czy drugi i następnego dnia miałem odebrać R6. Później się okazało, że ktoś czegoś nie przekazał i aparat sprzedany w sklepie. Wyszło głupio, przepraszali mnie i obiecali, że jestem pierwszy w kolejce!Do tego jutro jadę odebrać w Gdańsku adapter, a ten co mam odebrać za darmo za dwa miesiące sprzedam. Podobno mają kilka sztuk w cyfrowe.pl na stanie.

Fahrer
11-12-2020, 12:54
Jestem na etapie kupna puszki pod teleobiektyw canon EF 400mm f2.8 L IS USM II, zastanawiam sie nad dwiema opcjami, canon r6 i 1dx mark II. Jako ze nawet nie trzymalem w rekach tych aparatow, chcialbym zapytac Was o zdanie. Ktora opcja bedzie lepsza dla fotografa dzikiej perzyrody. :p Nie ukrywam ze ciagnie mnie w strone r6, chociazby ze wzgledu na wage i duzo mniejsze gabaryty.

mkkaczy
11-12-2020, 14:35
Fahrer jeszcze pare miesięcy temu, byłem prawie zdecydowany na 1dxII, którego myślałem używać jak bezlusterkowca, ale pomyslełem o wstrzymaniu się, jako że zapowiedzi R6 i R5 wyglądały bardzo obiecująco.
Dysponując takim sprzętem, domyślam się że wiesz czego potrzebujesz. Dla mnie bezlusterkowiec ma pewne zalety których lustrzanki ze względu na to jak są zbudowane nie przeskoczą.
To co na dzień dzisiejszy jest dla mnie kluczowe to:
1. Zupełnie bezgłośna migawka - tu nie chodzi nawet o płoszenie, ale o dłuższe utrzymanie zwierza przy sobie i możliwość jego naturalnego zachowania. Czasem musze nawet cmoknąć, żeby przypomnieć lisowi o spojżeniu się w moją stronę. nawet mechaniczna jest znacznie cichsza niż tryd cichy w lustrze.
2. AF ze śledzeniem oka i przede wszystkim jego pokrycie prawie całej matrycy. Ile kurde potraciłem fajnych kadrów bo lustro nie było w stanie dojechać skrajnym punktem przez co ucinałem albo nie trafiałem. Czasem jednak oko zgubi.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/oEXL3l.jpg (https://imageshack.com/i/pnoEXL3lj)

https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/j1cBeK.jpg (https://imageshack.com/i/pnj1cBeKj)

Tu oko zgubił z jakiegoś powodu
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/922/pJkqCl.jpg (https://imageshack.com/i/pmpJkqClj)

3. 20kl/s i dość duży bufor jeśli masz szybką karte i niższe ISO.
4. Co do lotnych to nie miałem jeszcze za bardzo okazji przetestować bo siedzę na lisie, ale jest o niebo lepiej niż w 5dIII. Czasem jakaś wrona przyleci.
Tu masz pokaz z 20kl/s kiedy ptak podrywa się do lotu. Może nie wszędzie trafiło oko, ale ptak jest trafiony, a to było na bliskiej odległości. Z twoim szkłem powinno być nawet lepiej. W przypadku lustra, miałbym ich jeszcze mniej i wogóle nietrafionych.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/u8TkLS.jpg (https://imageshack.com/i/pnu8TkLSj)
5. Czułość AF jest bardzo dobra i to już naprawdę w ciemnościach. We mgle też była wyraźnie lepsza VS 5dIII

Ogólnie jestem zadowolony z zakupu, a znam osoby wśród przyrodników, którzy w domu zostawiają 1dxIII a idą w teren z tańszą r6.

jotes25
11-12-2020, 14:58
Podpisuję się pod tym co napisane wyżej, R6 do fotografii przyrody to aparat rewelacyjny. Dodam jeszcze, że oprócz śledzenia oka AF dobrze śledzi całe zwierzę bądź głowę. Śledzenie oka rzeczywiście zachowuje się dość nerwowo, mam nadzieję, że uda mi się to lepiej skonfigurować odpowiednimi parametrami AF ew. producent poprawi w kolejnych wersjach firmware. Z wad aparatu wymieniłbym zasilanie, zwłaszcza w przypadku większych tele ze stabilizacją. Idąc na cały dzień do lasu z obiektywem 100-400 II zabieram ze sobą przynajmniej 3 x LP-E6. Oczywiście można dokupić grip BG-R10.

TPS
11-12-2020, 16:03
Podpisuję się pod tym co napisane wyżej, R6 do fotografii przyrody to aparat rewelacyjny. Dodam jeszcze, że oprócz śledzenia oka AF dobrze śledzi całe zwierzę bądź głowę. Śledzenie oka rzeczywiście zachowuje się dość nerwowo, mam nadzieję, że uda mi się to lepiej skonfigurować odpowiednimi parametrami AF ew. producent poprawi w kolejnych wersjach firmware. Z wad aparatu wymieniłbym zasilanie, zwłaszcza w przypadku większych tele ze stabilizacją. Idąc na cały dzień do lasu z obiektywem 100-400 II zabieram ze sobą przynajmniej 3 x LP-E6. Oczywiście można dokupić grip BG-R10.

Nie jestem jeszcze posiadaczem R6, ale opisz proszę swoje wrażenia z korzystania z servo i wpływu naładowania baterii na dostępną szybkość FPSów. Na DPReview piszą, że 12 FPS jest rzadko dostępne, ponieważ musi być spełniona określona kombinacja naładowania baterii i konkretnych szkieł EF.

Fahrer
11-12-2020, 19:39
Fahrer jeszcze pare miesięcy temu, byłem prawie zdecydowany na 1dxII, którego myślałem używać jak bezlusterkowca, ale pomyslełem o wstrzymaniu się, jako że zapowiedzi R6 i R5 wyglądały bardzo obiecująco.
Dysponując takim sprzętem, domyślam się że wiesz czego potrzebujesz. Dla mnie bezlusterkowiec ma pewne zalety których lustrzanki ze względu na to jak są zbudowane nie przeskoczą.
To co na dzień dzisiejszy jest dla mnie kluczowe to:
1. Zupełnie bezgłośna migawka - tu nie chodzi nawet o płoszenie, ale o dłuższe utrzymanie zwierza przy sobie i możliwość jego naturalnego zachowania. Czasem musze nawet cmoknąć, żeby przypomnieć lisowi o spojżeniu się w moją stronę. nawet mechaniczna jest znacznie cichsza niż tryd cichy w lustrze.
2. AF ze śledzeniem oka i przede wszystkim jego pokrycie prawie całej matrycy. Ile kurde potraciłem fajnych kadrów bo lustro nie było w stanie dojechać skrajnym punktem przez co ucinałem albo nie trafiałem. Czasem jednak oko zgubi.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/oEXL3l.jpg (https://imageshack.com/i/pnoEXL3lj)

https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/j1cBeK.jpg (https://imageshack.com/i/pnj1cBeKj)

Tu oko zgubił z jakiegoś powodu
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/922/pJkqCl.jpg (https://imageshack.com/i/pmpJkqClj)

3. 20kl/s i dość duży bufor jeśli masz szybką karte i niższe ISO.
4. Co do lotnych to nie miałem jeszcze za bardzo okazji przetestować bo siedzę na lisie, ale jest o niebo lepiej niż w 5dIII. Czasem jakaś wrona przyleci.
Tu masz pokaz z 20kl/s kiedy ptak podrywa się do lotu. Może nie wszędzie trafiło oko, ale ptak jest trafiony, a to było na bliskiej odległości. Z twoim szkłem powinno być nawet lepiej. W przypadku lustra, miałbym ich jeszcze mniej i wogóle nietrafionych.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/u8TkLS.jpg (https://imageshack.com/i/pnu8TkLSj)
5. Czułość AF jest bardzo dobra i to już naprawdę w ciemnościach. We mgle też była wyraźnie lepsza VS 5dIII

Ogólnie jestem zadowolony z zakupu, a znam osoby wśród przyrodników, którzy w domu zostawiają 1dxIII a idą w teren z tańszą r6.

Dzieki z obszerna odpowiedź.
Kupujac body, na pierwwsym miejscu stawiam na AF, musi byc niezawodny. W tym wypadku jak widze r6 spisuje sie znakomicie. Szczegolnie przypadla mi do gustu funkcja sledzenie oka, pisales ze czasem potrafi je zgubic. Moje pytanie czy często sie to zdarza? Myślę ze dzieki tej funkcji bardziej mozna się skupic na kadrowaniu. 1dx II takich bajerow zdaje sie nie ma. Kolejna kwestia ktora mnie interesuje to ISO.

mkkaczy
11-12-2020, 20:18
Jest dobrze, ale nie będę kłamał że jest tak znakomicie że już nie ma miejsca na kolejne puszki.
Druga sprawa, to myślę że jakby podpiąć dedykowane RF400/2.8 (jak się pojawi) to też inaczej by gadały.
Ale w przypadku AF duże znaczenie mają też "Kejsy" czyli te zakładki które mówią aparatowi jak ma zachowywać się obiekt fotografowany. I tak np. jeśli lis mi stanie i patrzy się w obiektyw nieruchomo, a w aparacie ustawione chaotyczne poryszanie to AF potrafi na ułamek sekundy przeskoczyć na ucho/ogon i zaraz wrócić. Jednak i tak jest bardzo dobrze, bo w przypadku lisa i jego czarnych uszu, wogóle mógłby śledzić uszy, a bardzo ładnie wyłapuje oko. Nawet w przypadku wron, gawronów potrafi je wyłapać.
Nie wiem jaki masz aparat, ale myślę że obecnie R5/R6 to najlepsze puchy do ogólnej fotoprzyrody. Mi odpowiada bo jest podobna w ergonomi do 5dIII/1dIV.

Jacek
15-12-2020, 16:05
No i jest w domu R6 - będzie zabawa.
Po pierwszym zdjęciu wyłączyłem aparat a na LCD pojawił się napis: wyłączyłeś aparat załóż dekiel na obiektyw!!! :)

RP sprzedałem bowiem denerwowały mnie guziki z tyłu, w R6 jest inaczej, jest ok, ale . . . .
być może na wiosnę znowu kupię RP, jak drugie body, żeby obiektywów nie wymieniać.

parman
15-12-2020, 18:37
No i jest w domu R6 - będzie zabawa.
Ile czekałeś na sprzęt?

Jacek
15-12-2020, 18:53
Kupowałem w firmie Beiks.
26 listopada zapytałem, czy można u nich kupić, dzisiaj czyli 15 grudnia odebrałem, czyli w sumie 18 dni, dwa dni można odjąć na przelew.
Powiedzieli mi dzisiaj, że następna dostawa będzie w lutym. Do body, dokupiłem oryginał akumulator za 450(cena w necie 520) oraz ładowarkę USB.
Za całość policzyli nieco taniej, bo już robiłem w tej firmie zakupy.

parman
15-12-2020, 22:10
To szybciutko to ogarnęli :). Miłego i bezawaryjnego użytkowania!

jinks
15-12-2020, 22:12
Kupowałem w firmie Beiks.
26 listopada zapytałem, czy można u nich kupić, dzisiaj czyli 15 grudnia odebrałem, czyli w sumie 18 dni, dwa dni można odjąć na przelew.
Powiedzieli mi dzisiaj, że następna dostawa będzie w lutym. Do body, dokupiłem oryginał akumulator za 450(cena w necie 520) oraz ładowarkę USB.
Za całość policzyli nieco taniej, bo już robiłem w tej firmie zakupy.Tą ładowarką USB można ładować podłączając cokolwiek przez USB? powerbank, ładowarką do telefonu, w samochodzie itp.?

Jacek
15-12-2020, 22:34
Tą ładowarką USB można ładować podłączając cokolwiek przez USB? powerbank, ładowarką do telefonu, w samochodzie itp.?

To jest ładowarka Nowella, jest na dwa aku, posiada wskaźnik ładowania, jadąc do domu, dodatkowy aku ładowałem z gniazda w samochodzie. Sprzedawca powiedział, że ładuje się ze wszystkiego, powerbanku też, a w domu podłączyłem do ładowarki do telefonu.
Długo ładowała ale aparat pokazał naładowanie 100%.

Jeszcze kiedyś czeka mnie wymiana windowsa, bo mam win7, a on nie za bardzo chce współpracować z R6.
Laptop widzi aparat, pliki mogę zgrywać, ale DPP i EOS Utility nie widzą R6.
Dokładnie rzecz biorąc to DPP widzi RAW z R6 tylko malutkie i ze znakiem zapytania, otworzyć się nie da. :(
Może ja mam jakąś starą wersję DPP, a nowej zainstalować nie mogłem.

jinks
15-12-2020, 22:51
Fajna sprawa muszę sobie coś takiego kupić. Najnowsze DPP nie chodzi pod W7?

Jacek
15-12-2020, 22:56
Kiedyś miałem 7D i DPP działało bez problemów, ale to była w czasach kiedy żyły mamuty. Teraz to DPP nie otwiera CR3 a nowej wersji DPP nie mogę zainstalować, mam komunikat: program (DPP) nie jest obsługiwany przez win7(64 bity). Trochę to jest dziwne bo jeszcze kilka dni temu otwierał bez problemu pliki RAW3 z EOS RP.

jinks
16-12-2020, 16:53
Tak jak wspomniałem kilka postów wcześniej coś mi odbiło i zamówiłem R6. Wszystko wskazywało na to, że chwilowo jednak odpuszczę, ale o dziwo załapałem się i dziś dostałem przesyłkę :) Niestety nie mam adaptera, bo niespodziewanie szybko znalazł się kupiec na moją R-kę :( W tej chwili pozostaje zakup jakiegoś zamiennika. Raczej wezmę commlite. Ma ktoś? Nie ma z tym problemów?
Napiszę tu małe porównanie względem R-ki, ale dopiero jak będę mógł podpiąć swoje obiektywy.

Na chwilę obecną mogę ocenić jedynie wykonanie/stylistykę więc jeśli komuś takie sprawy totalnie zwisają to może odpuścić mój post :)

A więc pierwsze odczucia są mieszane. Jeśli chodzi o trwałość oczywiście nie mam żadnych zastrzeżeń pomimo trochę plastikowego wrażenia wykonania. W końcu to Canon. Wizualnie jednak, gdybym nie wiedział z jaką linią aparatów mam do czynienia, powiedziałbym, że to coś poniżej serii 6d, coś ala xxd. A te pokrętła to już w ogóle kojarzą mi się z serią xxxd :D R-ka jeśli chodzi o wykonanie i różne stylistyczne akcenty od razu mnie zachwyciła. Ten aparat jest po prostu ładny. Jego linia, załamania, lekko grafitowe wykończenie góry, wyświetlacz a nawet uchwyty od paska to było coś nowego, ciekawego i miało się wrażenie tej wyższej jakości, produktu premium. Człowiek mógł się poczuć jak w reklamie APART ;P :D W R6 stylówa jest w zasadzie ta sama co w starszych modelach dslr. Dobrze, ale bardzo zachowawczo. Pokrętło na tylnej ściance trochę mniejsze niż w 5d, joy też, ale wygląda na to, że będzie się tego bardzo wygodnie używać. A wiadomo, że jest to najważniejsze. Ot takie trochę "problemy I-szego świata" ;)

Nie mogę się doczekać adaptera :)

robertskc7
16-12-2020, 17:28
To jest ładowarka Nowella, jest na dwa aku, posiada wskaźnik ładowania, jadąc do domu, dodatkowy aku ładowałem z gniazda w samochodzie. Sprzedawca powiedział, że ładuje się ze wszystkiego, powerbanku też, a w domu podłączyłem do ładowarki do telefonu.
Długo ładowała ale aparat pokazał naładowanie 100%.

Jeszcze kiedyś czeka mnie wymiana windowsa, bo mam win7, a on nie za bardzo chce współpracować z R6.
Laptop widzi aparat, pliki mogę zgrywać, ale DPP i EOS Utility nie widzą R6.
Dokładnie rzecz biorąc to DPP widzi RAW z R6 tylko malutkie i ze znakiem zapytania, otworzyć się nie da. :(
Może ja mam jakąś starą wersję DPP, a nowej zainstalować nie mogłem.

Musisz mieć jedną z ostatnich wersji programu DPP z profilem pod r6/r5. A wim 7 (też mam) nie wspiera ostatnich wersji :( LR lub C1 Ci zostaje pod win 7, ale też musisz pobrać jedne z ostatnich wersji. Lub win 10, pytanie tylko jakiego masz kompa, bo niestety win 10 lubi ram a bez dysku ssd nie ma co go instalować.
Też mnie to czeka.

Jacek
16-12-2020, 18:14
Musisz mieć jedną z ostatnich wersji programu DPP z profilem pod r6/r5. A wim 7 (też mam) nie wspiera ostatnich wersji :( ...

O tym pisałem - przy próbie pobrania, w celu zainstalowania, DPP z profilem R6, ze strony Canona, mam komunikat: ten program nie jest obsługiwany przez win7(64bity) i koniec tematu. Ta wersja co mam, widzi CR3 z EOS RP, ale z R6 już nie.
Wielkiej tragedii nie ma, bo i tak mało co w DPP robiłem, szkoda tylko, że i EOS Utility nie działa, nie widzi R6.
Będzie win10, w nowym laptopie, bo mój nie da rady pociągnąć win10 + CC, ale spokojnie, wszystko po kolei.

Dzisiaj sprawdzałem jak to jest w tym modelu z połączeniem wifi ze smartfonem. Jest o niebo lepiej niż w RP, tam trzeba było się motać, tutaj w menu aparatu klikam dwa przyciski, potem w smartfonie muszę wybrać sieć jaką stworzył R6 i otworzyć program, wszystko. Login i hasło do sieci aparat sam podaje, a smartfon to widzi i zapamiętuje.

Gdyby było coś podobnego do EOS Utility na androida, żeby obsługiwać ze smartfona nieco więcej funkcji w aparacie.

Jacek
17-12-2020, 10:05
jinks - ja jestem w nieco lepszej sytuacji, bowiem po pierwsze mam obiektyw RF, po drugie mam redukcję RF/EF.
Sprzedając RP zaznaczyłem, że tylko body bez redukcji, znalazł się kupiec i oferta nie wisiała nawet 15 min.
Na razie tylko oglądam, macam i próbuję dopasować dłoń i palce do nowego body. RP sprzedałem tylko ze względu na układ guzików z tyłu, tutaj jest inaczej i jak na razie bardzo mi pasuje.

Co mi się podoba, joy i możliwość przesuwania nim punktu AF, błyskawicznie, dokładnie i tam gdzie potrzebuję, to jest rewelacja. Rewelacja - AF ze śledzeniem twarzy.
Stabilizacja - robiłem na próbę ujęcia 2, 3 sek bez statywu z ręki, jest ok, do akceptacji. (tzn. nie są poruszone).

Co mi się nie podoba - miałem ustawione zamykanie migawki przy wyłączaniu aparatu ( żeby nie zakurzyć matrycy, podczas wymiany szkła) i po obróceniu pokrętła na OFF, chwilkę później z aparatu wydobywał się dźwięk do złudzenia przypominający zamykanie witryny sklepu metalową żaluzją. Co dziwne, to jak fotografuję mechaniczną migawką, dźwięk jest zupełnie inny, do zaakceptowania. Natomiast ten jest dla mnie po prostu przykry. Więc opcję ustawiłem na otwarta migawka przy OFF, ale teraz przy wymianie szkła, trzeba nieco pogrzebać w menu.

jinks
17-12-2020, 10:46
No RP wbrew temu co niektórzy tu piszą jest bardzo popularny i sporo ludzi go kupuje i poleca na różnych grupach. Świetne możliwości w tej cenie. Szczególnie dla ludzi młodych, którzy jeszcze nie mają możliwości zakupu droższych modeli. Canon wie co robi. Widziałem to już od modelu 300d ;)

A z tym dźwiękiem to czasami nie jest tak, że podczas włączania oprócz migawki mechanizm stabilizacji też się jakoś ustawia? Spróbuj wyłączyć IS i wtedy doradzić te dźwięki.

Jacek
17-12-2020, 11:06
A z tym dźwiękiem to czasami nie jest tak, że podczas włączania oprócz migawki mechanizm stabilizacji też się jakoś ustawia? Spróbuj wyłączyć IS i wtedy doradzić te dźwięki.

Zapewne robiąc OFF wyłączam wszystko, nie tylko opada migawka, ale zatrzymuje się stabilizacja.
To jest uczucie bardzo subiektywne, ja tak mam, ale inni mogą tego nie odczuwać.
Przyzwyczaję się, nie ma innego wyjścia.

Nie patrzyłem na tabele, ale wydaje mi się, że R6 jest dużo cięższy od RP.
Z pewnością jest nieco większy, bo do RP dokupiłem torbę na wymiar, pasowała idealnie, teraz po zamianie R6 wciskam na siłę.

szandor
21-12-2020, 09:52
Mam pytanie do kolegów, którzy przesiedli się z R na R6. Jakie są wasze odczucia odnośnie mniejszej rozdzielczości w R6. Ja porównując moje stare zdjęcia z 6D (6D sprzedałem w 2017) z tymi z R-ki, odczuwam przewagę tych ostatnich, ale to może być związane z lepszymi szkłami, które mam do R. Mało zdjęć drukuję, przeważnie oglądane są na monitorze 32" lub telewizorze 55", oba UHD.

Jacek
21-12-2020, 21:28
Wydaje mi się, że różnica w szczegółowości obrazu wynikająca z rozdzielczości (gęstości) matrycy będzie widoczna na wydrukach i papierach naświetlanych w labie. Natomiast w przypadku wyświetlania na telewizorze, czy za pomocą projektora, o jakości obrazu końcowego decydują te dwa urządzenia. Telewizor 55” UHD ma rozdzielczość 3840 x 2160, i tylko taki obraz może wyświetlić, czyli materiały wyjściowe (zdjęcia) o rozdzielczości większej zostaną zinterpolowane do takiej wielkości. Czy to plik z R5, czy R6, czy R pokazywany na tv 55” będzie miał rozdzielczość „tylko” 3840 x 2160. Być może się mylę, ale tak mi to kiedyś tłumaczono. W instrukcji R6 jest strona o podłączaniu aparatu do telewizora i jest napisane, że aparat sam automatycznie zmienia rozdzielczość pliku, dostosowując ją do rozdzielczości telewizora.
Instrukcja obsługi strona 469.

marfot
21-12-2020, 21:53
Mam pytanie do kolegów, którzy przesiedli się z R na R6. Jakie są wasze odczucia odnośnie mniejszej rozdzielczości w R6. Ja porównując moje stare zdjęcia z 6D (6D sprzedałem w 2017) z tymi z R-ki, odczuwam przewagę tych ostatnich, ale to może być związane z lepszymi szkłami, które mam do R. Mało zdjęć drukuję, przeważnie oglądane są na monitorze 32" lub telewizorze 55", oba UHD.

Matryca w R jest znacznie "lepsza" niż w 6D co by to ogólnie nie oznaczało. Obrazek jest ostrzejszy, dużo detali, większy DR, ładny szum na wysokim ISO.
Większa rozdzielczość to większa możliwość kadrowania, prostowania, usuwania zniekształceń w PP. Po przesiadce z 5DII na R szkła także pokazały siłę.

jinks
21-12-2020, 23:23
Mam pytanie do kolegów, którzy przesiedli się z R na R6. Jakie są wasze odczucia odnośnie mniejszej rozdzielczości w R6. Ja porównując moje stare zdjęcia z 6D (6D sprzedałem w 2017) z tymi z R-ki, odczuwam przewagę tych ostatnich, ale to może być związane z lepszymi szkłami, które mam do R. Mało zdjęć drukuję, przeważnie oglądane są na monitorze 32" lub telewizorze 55", oba UHD.Moja skromna opinia:

Jeśli nie robisz wydruków o dużym formacie, czyli A2 i więcej to ta różnica w mpix-ach pewnie nie będzie dla Ciebie miała znaczenia. Są też na YT filmiki, na których zdjęcia z R6 są powiększone w PS do 30 mpix, porównane z R i czasami w ogóle nie widać różnicy a zazwyczaj jest bardzo mała. Oczywiście, że te z R można też powiększyć ;) ale myślę, że 20mpix to już dużo nawet do zaawansowanych zastosowań. Większe znaczenie dające wrażenie ostrości dają dobre szkła, światło, kontrast, również ten kolorystyczny i obróbka ...a przede wszystkim to, że z ostrością trafiliśmy.
Jeśli masz R i chcesz zmienić na R6 to matrycą bym się tak bardzo nie martwił. Raczej warto zastanowić się, czy lepsze będzie nowsze body, czy może dołożenie do lepszego szkła.

szandor
22-12-2020, 10:23
Dziękuję panowie za szybką reakcję, też tak myślę, ale potrzebuję "wsparcia" dla decyzji zakupowej. R-ka bardzo mi pasuje, brakowało mi tylko dzojstika, ale od aktualizacji 1.4 mogę się bez niego obejść. 90 % moich zdjęć to fotki z podróży, początkowo celowałem w R5, ale uznałem, że byłby to przerost formy nad treścią. Najlepiej byłoby wypożyczyć R6 i bezpośrednio porównać. Po nowym roku zrobię to kupując tę puszkę przez internet.

jinks
22-12-2020, 10:56
Dziękuję panowie za szybką reakcję, też tak myślę, ale potrzebuję "wsparcia" dla decyzji zakupowej. R-ka bardzo mi pasuje, brakowało mi tylko dzojstika, ale od aktualizacji 1.4 mogę się bez niego obejść. 90 % moich zdjęć to fotki z podróży, początkowo celowałem w R5, ale uznałem, że byłby to przerost formy nad treścią. Najlepiej byłoby wypożyczyć R6 i bezpośrednio porównać. Po nowym roku zrobię to kupując tę puszkę przez internet.Wypożyczyć możesz normalnie bez kupowania. Jeśli się zdecydujesz a przy tym nie masz presji czasu co do terminu zakupu to polecam w nowym roku ponegocjować ze sklepami cenę. Teraz sporo osób kupuje. Popyt jest duży a podaży nie ma. Więc rabaty nieduże. Ale nawet teraz u jednego z dystrybutorów PL dostałem 600 zł.
Ostatecznie zmieniłem R na R6. Napiszę potem parę zdań.

Jacek
22-12-2020, 11:22
Dżojstik w R6 to jest rewelacja, szybkie precyzyjne ustawianie punktu AF, w dowolnym miejscu, ale nie tylko, używam go także do innych rzeczy. Mój R6 przez pierwsze dwa, trzy dni po wybraniu OFF łomotał jak sieczkarnia, ale o dziwo teraz coś tam się dotarło, ułożyło i jest cichutkie klap, tak jak migawka mechaniczna. Powoli oswajam się z nim, niby podobne są RP i R6 ale jednak jest różnica. Dość często robię multiekspozycję i tu jest większy wybór opcji niż w RP, ale główkować trzeba, albo robić próby. Obiektywy EF nabrały wigoru i życia. Miałem "Trabanta - Kastrata" RP, zamieniłem na "Kastrata" R6( tak nazwał go Cichy) ale mi pasuje, bowiem guzikologia z tyłu body jest inna i sobie jako tako radzę.

jinks
02-01-2021, 13:54
Dobra, będzie lamerskie pytanie. Jestem na wyjeździe i zapomniałem ładowarki. Mam tylko ładowarkę do telefonu i laptopa. Można podłączyć tą ładowarkę 5v, 3.0A? Ew. czy po podłączeniu do laptopa będzie ładować?

marfot
02-01-2021, 14:44
Można podłączyć tą ładowarkę 5v, 3.0A?

Ludzie ładują R takimi ładowarkami z sukcesem. Jak zachowa się R6 nie wiem.

jinks
02-01-2021, 18:31
Nie poszło, ale na szczęście znajomy ma MacBooka i ta ładowarka ma większą moc. Na pewno jest w standardzie PD - power delivery. Jako ciekawostkę powiem, że po podpięciu też nie działało. Trzeba wyjąć i włożyć baterie w aparacie.

Później jeszcze sprawdzę, czy to nie jest kwestia samego kabla.

marfot
02-01-2021, 23:27
Później jeszcze sprawdzę, czy to nie jest kwestia samego kabla.

Chyba warunkiem jest standard Power Delivery.

jinks
02-01-2021, 23:36
Chyba warunkiem jest standard Power Delivery.Na pewno, ale z tego co rozumiem to jeśli ładowarka jest w stanie zapewnić 3A przy danym napięciu to powinna być PD a ta moja smarfonowa jednak nie ruszyła.

marfot
03-01-2021, 12:12
...z tego co rozumiem to jeśli ładowarka jest w stanie zapewnić 3A przy danym napięciu to powinna być PD a ta moja smarfonowa jednak nie ruszyła.

Chyba jest odwrotnie: ładowarka PD powinna zapewnić minimum 3A natomiast jest wiele ładowarek 5V/3A z opisem Quick Charge lub Fast Charge ale bez jawnie podanego protokołu komunikowania się PD. Może tu jest coś na rzeczy.
Z kolei mój lapek Lenovo ładuje R kablem USB-C z zestawu choć nigdzie jawnie nie ma napisanej zgodności z PD.

4kwiatek
03-01-2021, 12:40
Quick Charge do wersji 3.0 włącznie nie używa linii konfiguracji do komunikacji (nie ma tej linii w standardzie USB-A - pojawiła się dopiero w USB-C). W efekcie jest niezgodne z PD. Dopiero wersja 4.0 ma być zgodna z USB-C i PD.
Zdolność do podawania określonego prądu nie jest taka istotna jak zgodność z protokołem komunikacji (Quick Charge, PD itp). PD może zasilać z tego co pamiętam - maksymalnie 20V przy ładowaniu i chyba 5A. Ale to maks. Większość ładowarek nie ma tyle bo wcale tyle nie potrzeba. Mam dwie obsługujące PD (podobno). Jednak ma 46W a druga chyba 78W.
Porządkując - protokoły szybkiego ładowania takie jak Quick Charge, PD itp wykorzystują standardowe kable USB i komunikacje między ładowarką a urządzeniem w celu ustalenia (niezgodnych z USB) parametrów ładowania. W efekcie zwiększają napięcie ładowania - bez konieczności zwiększania płynącego prądu - co daje w efekcie większą ilość dla potrzeb ładowania akumulatora.
Protokoły szybkiego ładowania (przed PD) nie miały wsparcia protokole USB - stąd pojawiały się też wynalazki w rodzaju DASH który na 5V ładował 4A (ale tylko z własnym kablem).
Generalnie jest w tym niezły bałagan, ale jest nadzieja że PD to "wyprostuje".

jinks
03-01-2021, 13:44
O widzisz, dzięki! A można jakoś sprawdzić, czy mój laptop obsługuje PD? Ma wyjścia USB 2.0 i 3.0.

marfot
03-01-2021, 13:54
O widzisz, dzięki! A można jakoś sprawdzić, czy mój laptop obsługuje PD? Ma wyjścia USB 2.0 i 3.0.

PD jest związane z USB-C.

mirror
03-01-2021, 13:59
PD jest związane z USB-C.

dokładnie - bez usb-c nie ma PD (poruszone w poście 4kwiatka) w specyfikacji powinien pojawić się opis np:

USB-C Power Delivery 3.0 45W at 5V/3A; 9V/3A; 12V/3A; 15V/3A; 20V/2.25A

oczywićie moga być mocniejsze urządzenia niż to przykładowe

jinks
03-01-2021, 14:10
Wszystko jasne. Dziękuję!

Oleks
09-01-2021, 11:51
Witam. Jestem właśnie na etapie zakupu r6, może nawet dzisiaj zamówię i miałby kilka pytań, jeżeli było na ten temat wcześniej wybaczcie, wątek jest już dosyć obszerny. Czy baterie LP-E6 (np z 6dII) pasują do r6, pozostał mi jeden zamiennik Hamy i dobrze byłoby móc go wykorzystać, kolejna sprawa czy na ładowarce z zestawu r6 można ładować zamienniki, jeżeli tak to czy też te "stare" np z 6d. Ostatnia sprawa pierścień EF/RF jak dzisiaj wygląda sprawa zakupu, wyczytałem, że jest spory okres oczekiwania ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem co pisaliście wcześniej, że jeżeli zakup był chyba do listopada to można go było dostać free? jak to teraz wygląda?

totamten
09-01-2021, 12:27
Witam. Jestem właśnie na etapie zakupu r6, może nawet dzisiaj zamówię i miałby kilka pytań, jeżeli było na ten temat wcześniej wybaczcie, wątek jest już dosyć obszerny. Czy baterie LP-E6 (np z 6dII) pasują do r6, pozostał mi jeden zamiennik Hamy i dobrze byłoby móc go wykorzystać, kolejna sprawa czy na ładowarce z zestawu r6 można ładować zamienniki, jeżeli tak to czy też te "stare" np z 6d. Ostatnia sprawa pierścień EF/RF jak dzisiaj wygląda sprawa zakupu, wyczytałem, że jest spory okres oczekiwania ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem co pisaliście wcześniej, że jeżeli zakup był chyba do listopada to można go było dostać free? jak to teraz wygląda?
Rozumiem, że będziesz kupować je w Hongkongu i masz obawy, czy nie znając chińskiego warto dzwonić do sklepu zadając te pytania, bo w Polsce w każdym sklepie internetowym, w którym byś do handlowca powiedział, że już jesteś gotów na ich stronie z maszynką za ponad 12 tysi kliknąć "kupuję", tylko masz 3 pytania, usłyszałbyś odpowiedź i zapewnienie, że sklep dodatkowo doda ci akumulator zamiennik gratis.

Oleks
09-01-2021, 13:34
Udało mi się dodzwonić do innego sklepu i jedyna wątpliwość jaka pozostała to taka, że Pan nie był pewny czy ładowarka r6 nie ładuje "starych" aku, czy stare ładowarki nie ładują aku z r6 ale już wiem, że "stare" są kompatybilne i działają w r6

EDIT - proszę bez "uszczypliwosci".

jinks
09-01-2021, 14:24
Jeśli chodzi o zamienniki to mam newelle i niestety po zrobieniu ok. 50 zdjęć aparat pokazał, że bateria ma kilka procent. Jeszcze to sprawdzę, ale wygląda na to, że jakieś starsze zamienniki mogą nie być do końca kompatybilne. Stąd moje wcześniejsze posty odnośnie ładowarki ;)
Co do adaptera nie ma sensu się martwić. Commlite za 260 zł jest bardzo dobrej jakości i działa bezbłędnie.
Jeśli nie kupujecie na raty bardzo polecam obdzwonić kilka sklepów i negocjować cenę. Przy ratach zresztą też. Z tym, że wtedy zazwyczaj lista trochę się zmniejsza.

jotes25
09-01-2021, 14:47
U mnie w miarę nowe Newell LP-E6 działają bardzo dobrze i tak samo ładują się w oryginalnej ładowarce.
Również polecam adapter Commlite, używam z cięższymi obiektywami tele, żadnych luzów i innych problemów.

totamten
09-01-2021, 14:58
Jeśli chodzi o zamienniki to mam newelle i niestety po zrobieniu ok. 50 zdjęć aparat pokazał, że bateria ma kilka procent. Jeszcze to sprawdzę, ale wygląda na to, że jakieś starsze zamienniki mogą nie być do końca kompatybilne. Stąd moje wcześniejsze posty odnośnie ładowarki ;)
Co do adaptera nie ma sensu się martwić. Commlite za 260 zł jest bardzo dobrej jakości i działa bezbłędnie.
Jeśli nie kupujecie na raty bardzo polecam obdzwonić kilka sklepów i negocjować cenę. Przy ratach zresztą też. Z tym, że wtedy zazwyczaj lista trochę się zmniejsza.

Podobnie zdarzyło się u mnie z R, w Canonie 7d 3 baterie Newella po ładowaniu 99 proc., przełożone do R - 73-78 proc. Gdy chodzi o ilość zdjęć podobnie (chyba maksymalnie do 100 - choć w mojej amatorszczyźnie wkładanie kolejnej baterii nie jest problemem, bo nie robię np. reportaży). Jedynie bateria Phottixa (czemu ta firma zniknęła) choć nie pokazywała stopnia naładowania akumulatora w R, bezproblemowo robiła przynajmniej 400 zdjęć - niestety upuściłem i rozsypała się w drobny mak. Do tej pory myślałem, że w środku są jakieś wymyślne stosy, jakaś super hiper technika, a ukazały się dwa standardowe ogniwa 3,6V połączone w szeregu z czipem. Za co te grube setki złotych w oryginalnych bateriach wszystkich firm? Myślę, że problem jest z wydajnością prądową i oporem wewnętrznym starych ogniw - lustrzanki miały przy tych samych napięciach mniejszy pobór mocy.

Bangi
09-01-2021, 15:14
Ja poza oryginałem, mam 2 stare aku Phottix i jednego w miarę nowego Newella i mam wrażenie, że ten Newell z R działa zdecydowanie krócej niż pozostałe.

marfot
09-01-2021, 15:51
Ja poza oryginałem, mam 2 stare aku Phottix i jednego w miarę nowego Newella i mam wrażenie, że ten Newell z R działa zdecydowanie krócej niż pozostałe.

I Phottix i Newell konfekcjonują takie ogniwa, jakie akurat kupili. Trudno porównywać "produkty" takich firm pochodzące z różnych okresów. Mam 2 Newelle, które od dwóch lat działają porównywalnie z oryginałem. Poprzednio z 5DII stare Newelle działały marnie.

mkkaczy
09-01-2021, 21:32
Ładowarka od R6 ładuje zamienniki.
Co do baterii Newell Plus Battery LP-E6N te o pojemności 2400 są póki co bardzo dobre. Jestem prawie codziennie w czatowni po kilka godzin i przy ujemnych temperatyrach na zewnątrz, bateria starcza mi na min. 2-3 wypady i zapełnienie karty 64GB zdjęciami w trybie migawki elektronicznej.

1glider
10-01-2021, 19:55
Witam serdecznie.
Czy ktoś z Panów używa zestawu R6+Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM (oczywiście łacznie z adapterem) + converter 1.4 III.
Czy taki zestaw działa poprawnie?

jinks
10-01-2021, 20:09
Ładowarka od R6 ładuje zamienniki.
Co do baterii Newell Plus Battery LP-E6N te o pojemności 2400 są póki co bardzo dobre. Jestem prawie codziennie w czatowni po kilka godzin i przy ujemnych temperatyrach na zewnątrz, bateria starcza mi na min. 2-3 wypady i zapełnienie karty 64GB zdjęciami w trybie migawki elektronicznej.Nie sprawdziłem, ale ja mam w ogóle te starsze LP-E6. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo w dslrach nie było takich problemów.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210110/1f6c6c27c4e914af316343c6afc4081d.jpg

jinks
10-01-2021, 23:22
Ładowarka od R6 ładuje zamienniki.
Co do baterii Newell Plus Battery LP-E6N te o pojemności 2400 są póki co bardzo dobre. Jestem prawie codziennie w czatowni po kilka godzin i przy ujemnych temperatyrach na zewnątrz, bateria starcza mi na min. 2-3 wypady i zapełnienie karty 64GB zdjęciami w trybie migawki elektronicznej.I to może być w tej chwili najlepszy zamiennik.

roon7
11-01-2021, 00:32
U mnie Lp-E6 kupiony rok temu jako nowy kompletnie nie działa. Co prawda z R5 ale to nie ma znaczenia. Błyskawicznie traci prąd. Są już dostępne Newell LP-E6NH w przyzwoitej cenie, te mogę polecić.

szandor
11-01-2021, 14:27
Pisałem to w innym wątku:
"Ze znanych powodów używam do R-ki 4 akumulatorów, jeden był komplecie z puszką, dwa oryginały LP-E6N dokupiłem (po 3 stówy) i czwarty Newell, jedyny z tego towarzystwa nie oryginalny, 4-letni w spadku po 6D. Pierwszy (oryginał) zaczął mi fiksować rok temu - objawy, ładowanie w porządku, po włożeniu do puszki 0. Za jakiś czas zaczął działać, ale tylko na jakiś czas. W tej chwili 2 z 3 szt LP-E6N są martwe, a staruszek newell trzyma się dziarsko zachowując ~ 80% energii nowego canona.

5658

Tylko te z dolnego rzędu jeszcze działają.

jinks
11-01-2021, 20:09
Jeśli te Canony są faktycznie oryginalne to to są jakieś jaja.

marfot
11-01-2021, 20:59
Jeśli te Canony są faktycznie oryginalne to to są jakieś jaja.

Moje 2 Newelle i oryginał wykazują 100% i 3 zielone kwadraciki :)
Ładuję wszystkie aku w podwójnej ładowarce USB. Jest to dość majestatyczne ale jak widać służy akumulatorom.

Kolekcjoner
11-01-2021, 23:07
Ciekawe bo mnie jeszcze nigdy akku Canona nie padło. Mam nawet bardzo stare i działają.

mkkaczy
11-01-2021, 23:52
Mi jedna Canonowska już bardzo słabo trzyma i słabo się ładuje, starcza na zaledwie kilka strzałów. Druga też oryginalna starcza może na jakieś 100 zdjęć. Fakt że są najstarze z moich baterii, mają już kilka ładnych lat, ale nie idzie im ufać, tzn. aparat pokazuje pełne naładowanie, po kilkunastu/kilkudziesięciu strzałach miga bateria i nie idzie nic zrobić. Po ponownym wyłączeniu i włączeniu pokazuje jakieś 3/4 naładowania i znowu po kilku strzałąch miga bateria. Z duracelami które sobie chwaliłem zaczęło się robić podobnie. Nie obwiniam ani jednych ani drugich że są jakieś złe, bo bardzo je sobie chwaliłem. Po prostu przyszedł już na nie czas.

Jacek
13-01-2021, 09:13
Taka ciekawostka dla tych którzy użytkują R6 i robią HDR.

W ubiegłym roku fotografowałem RP i dziwiło mnie i denerwowało, że w RP po ustawieniu formatu zapisu RAW a następnie wykonaniu zdjęcia w trybie HDR aparat zapisywał plik w JPEG(zgodnie z instrukcją) ale . . . już do zapisu w formacie RAW nie powracał, tylko robił dalej JPEG.
Koledzy z forum twierdzili, że to jest logiczne i oczywiste.

Drodzy koledzy,
w R6 po wybraniu formatu zapisu RAW, następnie wykonaniu zdjęcia w trybie HDR(zapisany jest zgodnie z instrukcją w JPEG) wykonujemy dalej zdjęcia z zapisem w RAW czyli ustalonym poprzednio formacie.
Nie ma konieczności grzebania w menu, żeby ustawiać to co już się raz ustawiło.

szandor
25-01-2021, 21:49
Zamieniłem R-kę na R6, właśnie przyjechała. Wgrałem nowy soft 1.2.0 i zaczynam się wgryzać w temat, "czy nie zamieniłem siekierki na kijek". To oczywiście żart, próbuję odpowiedzieć sobie, co na tej zamianie zyskałem, jak znajdę czas popracuję nad tym, wnioskami się podzielę.

Ps. Dźwięk migawki jest aksamitny