PDA

Zobacz pełną wersję : Darmowy program do zmontowania filmu.



mwitek
10-04-2020, 10:33
Polecicie mi proszę darmowy prosty edytor wideo?

Potrzebuję, złożyć jeden filmik z czterech po kawałku z każdego. I zapisać. W jak najprostszy sposób. Najwyżej nieco skompresować żeby można było przesłać przez whatsup czy messenger.

Nagram klipy pewnie telefonem, może lustrem nie wiem.

mirror
10-04-2020, 10:40
davinci resolve darmowy czy prosty to już nie jestem pewien :), ale na pewno zrobi wszystko co potrzeba

mwitek
10-04-2020, 10:54
davinci resolve darmowy czy prosty to już nie jestem pewien :), ale na pewno zrobi wszystko co potrzeba

Powinienem ogarnąć :D

Byle by tylko nie było problemu z eksportem :D Bo na tym się nie znam jaki format jaka kompresja itp itd. Jak się da wyeksportować w takim samym formacie w jakim był materiał to by było super.

Przemek_PC
10-04-2020, 13:00
Podobno aplikacja Zdjęcia z Windows 10 umożliwia prosty montaż. Resolve do zlepienia kilku klipów z telefonu to trochę jak strzelanie do muchy z armaty.

mwitek
10-04-2020, 14:19
Pewnie tak, ale, może to początek nowej przygody... :D

mirror
10-04-2020, 14:20
Podobno aplikacja Zdjęcia z Windows 10 umożliwia prosty montaż. Resolve do zlepienia kilku klipów z telefonu to trochę jak strzelanie do muchy z armaty.

i tu niestety musze się zgodzić ale zawsze się potem mozna rozwijać i w resolve jest na to przestrzeń

mwitek
10-04-2020, 14:24
A może mi jeszcze powiecie w takim razie jak ustawić 6D do nagrania kilku krótkich klipów w domu :D bo jak już idę w oprogramowanie poważne to może i zamiast telefonem lustrem nagram :D

kulek855
10-04-2020, 19:21
A może mi jeszcze powiecie w takim razie jak ustawić 6D do nagrania kilku krótkich klipów w domu :D bo jak już idę w oprogramowanie poważne to może i zamiast telefonem lustrem nagram :D

Jeżeli masz ustawione filmy: 25 klatek na sekundę to filmując w trybie ręcznym czas ustawiasz na 1/50s - przysłonę i ISO wedle upodobania. Zasada jest taka - ilość klatek x2 czyli filmując w 15k/s ustawiasz czas 1/30s w 60k/s ustawiasz 1/120. Czas ustawiasz w zależności od ilości klatek na sekundę.

Do tego statyw lub jakaś inna stabilizacja, gimbal, steadicam itp.
Możesz również użyć stylów filmowych i wybrać lub edytować te, które Ci się podobają.

W swoim 6d mam ustawione:
Styl obrazów - standard
Wielk. nagr. filmu - 1920 25k/s ALL-I

michalab
10-04-2020, 19:43
Ja do tego typu prostych zadań wideo, przyciąć, złożyć, obrócić, używam: https://www.openshot.org/. Plus jest taki, że te podstawowe zadania zrobi w nim nawet dziecko, a dodatkowo jest na wszystkie trzy systemy, których używam.

kulek855
10-04-2020, 20:06
Co do darmowego oprogramowania to jak ktoś wyżej wspomniał, Davinci resolve. Nie baw się w inne darmowe programy.

Jeżeli dobrze to Davinci.

Jeżeli prosto to Movie maker (działa na win 10.)

Moja opinia jest taka: Jeżeli masz bardzo dobre narzędzie do dyspozycji w dodatku za darmo to warto się na nim uczyć.

mwitek
10-04-2020, 20:36
Dzięki Panowie!

Kulek czy przy takim stylu jak piszesz dostanę odpowiednie kolory itp czy to jest baza do dalszej obróbki?

Czytałem gdzieś że dążymy do uzyskania jak najbardziej płaskiego obrazu żeby można było go potem wg uznania obrobic. Jeśli to nie jest jakieś mega trudne to też może i by było fajna zabawa. Lr ogarniam to i może poprawienie koloru itp filmu też ogarnę ;)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
10-04-2020, 20:58
Jest tak jak piszesz, najbardziej "płaski" profil o korekta barwna po montażu. Nie oczekuj jednak możliwości obróbki jak w przypadku zdjęć RAW. Niedoceniany aspekt filmowania to dźwięk, moim zdaniem trudniejszy do poprawnego zrealizowania niż obraz przez amatora. Może napisz jakiego rodzaju filmiki chcesz nagrać to łatwiej będzie coś doradzić.

mwitek
10-04-2020, 21:47
odpaliłem oda, zrobilem cos na szybko, ale przerasta mnei export. davinci wcale nie chce wyeksportowac, wywala jakis blad, a openshot 4 minuty reenderuje juz 20 minut i konca nie widac a nie wiem jaki bedzie efekt. podpowiecie cos jak to ogarnac? najlepiej chcialbym wyeksportowac filmik w takim samym formacie itp jak byl wsadowo. moviemakre chyba tak potrafil. p.s. ciezko znalezc win movie maker na win 7.

mwitek
10-04-2020, 22:20
Jest tak jak piszesz, najbardziej "płaski" profil o korekta barwna po montażu. Nie oczekuj jednak możliwości obróbki jak w przypadku zdjęć RAW. Niedoceniany aspekt filmowania to dźwięk, moim zdaniem trudniejszy do poprawnego zrealizowania niż obraz przez amatora. Może napisz jakiego rodzaju filmiki chcesz nagrać to łatwiej będzie coś doradzić.

chce złożyć proste życzenia świateczne gdzie każdy mówi po 1 2 słowa po kolei.

bede musial przycinac poszczególne nagrania delikatnie z przodu i z tyłu i tyle

byle wyeksportowało mi się do takiego formatu i rozmiaru jak wsadowe klipy, albo do jakiegos innego sensownego zeby to nie zajmowalo kupe miejsca, davinci zaczal mi juz eksportowac ale 3 minuty 5gb :(

Przemek_PC
11-04-2020, 00:37
W Windows 7 nie masz Movie Makera? Powinien być.
Co do eksportu to jako kodek wybierz h264 bitrate 5000 kbs jeśli ma ładnie wyglądać albo 1500 kbs jeśli ma być mały plik. Dźwięk AAC. Jako format pliku wyjściowego MP4.

kulek855
11-04-2020, 01:34
Możesz korzystać z gotowych presetow renderowania w davinci np.: "youtube"w opcjach wybierz 2k format można zmienić na MP4. itd. Do 6d można wgrać darmowe style jak dobrze pamiętam cinematic - brak ostrości nasycenia oraz kontrastu. W każdym stylu z menu w aparacie możesz zmieniać kontrast nasycenie ostrość itp. dzięki temu masz mniej pracy w programie.

Jeżeli masz jeszcze większe wymagania to należy instalować w aparacie magiclatern i nagrywać w Raw.

Mi aktualnie wystarczy format MP4, balans bieli ustawiam ręcznie, gdyż w automatycznym balansie aparat na jednym klipie (gdy się np. obrócimy ) może ustawić kilka różnych ustawień, przez co mamy sporo pracy w programie i nie zawsze nasza praca przynosi dobry efekt. Czyli Balans bieli ma być ustawiony ręcznie (wzorzec lub zmiana temperatury barwy) ewentualnie presety - byle nie auto.

BW AUTO - można użyć w przypadku gdy scena "nie ulega zmianie - jest statyczna".

mwitek
11-04-2020, 08:12
Dziękuję za pomoc. Będę walczył dziś. Zobaczymy co mi wyjdzie :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

mwitek
11-04-2020, 09:19
Jak byście mi polecili ustawić styl, żebym miał obraz już ostry i nasycony nie wymagający obróbki?

kulek855
11-04-2020, 09:39
Ostrość jest zależna od obiektywu zresztą kontrast też. Wybierz Styl Standard lub Krajobraz jeżeli ostrość, kontrast,nasycenie będzie nieodpowiednie to należy wejść w dany styl i zwiększyć lub zmniejszyć dany parametr. Nagraj kilka filmów z różnymi ustawieniami danych stylów i oceń, który Ci będzie najlepiej odpowiadał .

Wieslaw18
11-04-2020, 10:00
To ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze. Podejrzewam że używasz ostatniej wersji czyli 16, nie wiem czy coś w niej zmienili pod kątem ustawienia kodeka, ale wersja 15 której używam, a także poprzednie nie daje przynajmniej dla mnie akceptowalnej jakości obrazu po eksporcie h264 w Davinci. Szukałem rozwiązania w necie i okazało się, że nie jestem jedyny z podobnym problemem. Otóż w sieci polecają eksport do jak to nazwali "formatów lossless". Ten "lossless" polega na tym, żeby do eksportu wybrać wyższy średni bitrate niż bitrate materiału wsadowego, innymi słowy żebyś nie stracił bitowej przepływności surówki. Ja na wyjście używam formatu MXF OP1A z kodekiem DNxHD jak na obrazku poniżej, z ustawieniami bitrate dla materiału z 6D Mark II.
4331
Jeśli materiał wsadowy ma wyższy bitrate, np z 7D i 7D Mark II ma o ile pamiętam powyżej 80 mbps to wybierasz wyższy zestaw bitrate. Ważne jest żeby wybrać progresywny no i nie pomylić klatkażu na samym wstępie przy ustawieniach projektu. Oczywiście ten sposób ma dwie wady - wyeksportowany plik sporo waży, po drugie zachodzi konieczność ponownego wyrenderowania pliku do formatu docelowego. Jako że robię a raczej robiłem filmiki wyłącznie dla siebie i rodziny to mogę sobie pozwolić na dwa przebiegi. Do kompresji docelowej używam XMedia Recode lub VidCoder, obydwa darmowe i obydwa z porównywalną bardzo wysoką jakością obrazu wyjściowego. Jeśli piszesz że mają to być sfilmowane życzenia, czyli raczej spokojny materiał wideo, to możesz faktycznie spróbować użyć bitrate między 5 a 7 mbps, tutaj musisz sam zdecydować, wiadomo że im wyższy tym cięższy plik, ja wybieram zakres między 16 a 20 mbps w profilu High i Poziomie 4.1, wychodzi to tak, że 15 minut filmu waży ok. 1,8 GB, a na moim komputerze eksport z Davinci i kompresja w XMedia w sumie trwał ok. 20-25 minut.

mwitek
11-04-2020, 22:55
Bardzo dziękuję wam za pomoc. Zrobiłem. Wyszło jak chciałem. Dzięki waszym radom.

Najlepszego!

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka