PDA

Zobacz pełną wersję : Inny numer seryjny na body a inny w exif, odrzucenie reklamacji



Ziarenko
21-02-2020, 19:19
Witam, posiadam następujący problem, zakupiłem niedawno przez allegro za kwotę około 8tys. złotych aparat fotograficzny (na gwarancji sklepu do 08.2021), jednak po pewnym czasie zorientowałem się, że numer seryjny wybity na obudowie aparatu nie zgadza się z numerem seryjnym płyty głównej (jest to widoczne w danych exif aparatu). Postanowiłem zatem odesłać do sklepu aparat na reklamacje, stwierdzono iż nie widać na nim śladów ingerencji i że taki stan rzeczy najprawdopodobniej miał miejsce już w trakcie zakupu przez poprzedniego właściciela, odesłano mi aparat i zmienioną kartę gwarancyjną na której widniały już dwa numery seryjne, niemniej jednak samego aparatu nie doprowadzono do należytego stanu rzeczy, ani nie wymieniono go na egzemplarz w którym wszystko się ze sobą zgadza...

Uznałem, iż takie rozwiązanie to zamiecenie sprawy pod dywan i zareklamowałem aparat raz jeszcze powołując się na niezgodność towaru z opisem i z umową, zabezpieczyłem się również pozyskując od poprzedniego właściciela pisemne pełnomocnictwo do roszczeń z tytułu ustawowej niezgodności towaru z umową.

Reklamację odrzucono z powodu, iż nie ja jako pierwszy kupiłem od nich aparat i że pełnomocnictwo nie ma żadnego znaczenia, twierdzą że towaru nie mogą dla mnie ani naprawić ani wymienić, gdyż nie jestem do tego uprawniony bo gwarancja jest nie na mnie, próbowali mi za to pójść na rękę wydłużając mi okres gwarancji (więc co, to już mogą dla mnie zrobić..?).

Co zatem powinienem zrobić, poprosić pierwszego właściciela o reklamowanie sprzętu w jego imieniu, czy mu go w ogóle zwrócić?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Czacha
22-02-2020, 14:15
Rękojmia nie przechodzi przy odsprzedaży. Co innego gwarancja.

https://kruczek.pl/przejscie-uprawnien-z-tytulu-rekojmi/

Bechamot
22-02-2020, 15:24
"Uznałem, iż takie rozwiązanie to zamiecenie sprawy pod dywan i zareklamowałem aparat raz jeszcze powołując się na niezgodność towaru z opisem i z umową,"

a czy w umowie jest napisane ze obudowa ma miec Taki sam numer jak plyta glowna ?

W ktorym miejscu jest niezgodnosc z umowa ?

becekpl
22-02-2020, 15:43
weź prawnika,pozwij sprzedającego,sklep i firmę która ten bubel wyprodukowała
a najlepiej przejdź na forum prawne tam cie pooprowadza
sayonara

zdebik
22-02-2020, 16:35
Lipa, wygląda jak sprzęt po wymianie płyty/obudowy.

Bechamot
22-02-2020, 16:58
jesli plyta byla wymieniana , a aparat dziala , to nie znajduje powodu do zwrotu / reklamacji , chyba zeby sprzedajacy wyraznie zaznaczyl ze aparat nie byl naprawiany.
ale to pretensje do sprzedajacego , nie serwisu.
Wymieniona plyta wcale nie oznacza , ze aparat jest mniej wartosciowy.
Prawdopodobnie aparat byl po jakiejs naprawie gwarancyjnej.
Czy fabryka zastosowala rozne numery plyty i obudowy to tego nie wiem.
prawdopodobnie w tym aparacie znajduje sie wiecej elementow o roznych numerach i co z tego ?

jesli aparat jest ok , to bym sie tym w ogole nie przejmowal.
za kilka lat i tak bedzie miec ulamek aktualnej wartosci.

Bangi
22-02-2020, 19:23
jesli plyta byla wymieniana , a aparat dziala , to nie znajduje powodu do zwrotu / reklamacji , chyba zeby sprzedajacy wyraznie zaznaczyl ze aparat nie byl naprawiany.
ale to pretensje do sprzedajacego , nie serwisu.
Wymieniona plyta wcale nie oznacza , ze aparat jest mniej wartosciowy.
Prawdopodobnie aparat byl po jakiejs naprawie gwarancyjnej.
Czy fabryka zastosowala rozne numery plyty i obudowy to tego nie wiem.
prawdopodobnie w tym aparacie znajduje sie wiecej elementow o roznych numerach i co z tego ?

jesli aparat jest ok , to bym sie tym w ogole nie przejmowal.
za kilka lat i tak bedzie miec ulamek aktualnej wartosci.

Owszem aparat jest zapewne sprawy i generalnie będzie robił zdjęcia jak każdy inny, ale problem może być przy sprzedaży, bo wiele osób właśnie przez historię z wymianą płyty nie będzie zainteresowane kupnem. Uważam, że sprzedający powinien taką informację zamieścić w ofercie sprzedaż bez żadnego dopytywania, bo to nie jest zwykła naprawa.
Kupując używany samochód chciałbyś mieć wiedzę o wymianie silnika czy nie chciałbyś?

chester_jds
22-02-2020, 19:35
Jeśli miałby wymieniony silnik na nowy, to chyba byłaby zaleta? Czemu wymiana części na nową miałaby być wadą? Kupiłem kiedyś C7D po wymianie matrycy na nową, dla mnie to była zaleta, nie wada.

Bechamot
22-02-2020, 21:06
Owszem aparat jest zapewne sprawy i generalnie będzie robił zdjęcia jak każdy inny, ale problem może być przy sprzedaży, bo wiele osób właśnie przez historię z wymianą płyty nie będzie zainteresowane kupnem. Uważam, że sprzedający powinien taką informację zamieścić w ofercie sprzedaż bez żadnego dopytywania, bo to nie jest zwykła naprawa.
Kupując używany samochód chciałbyś mieć wiedzę o wymianie silnika czy nie chciałbyś?

wymiana silnika podnosi wartosc samochodu , podobnie jak teoretycznie wymiana plyty glownej w aparacie.

tmielcarz
22-02-2020, 21:11
wymiana silnika podnosi wartosc samochodu

Pod warunkiem, że jest to wymiana na NOWY silnik :)

Bechamot
22-02-2020, 21:17
sadzisz , ze ktos wyjal nowa plyte z aparatu i wstawil stara ?

tmielcarz
22-02-2020, 21:21
sadzisz , ze ktos wyjal nowa plyte z aparatu i wstawil stara ?

Jeżeli był naprawiany na gwarancji w autoryzowanym serwisie to pewnie nie, ale potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której serwis odmówił naprawy gwarancyjnej z powodu ewidentnej winy użytkownika i aparat został naprawiony w nieautoryzowanym serwisie poprzez wymianę płyty na używaną, ale działającą. Oczywiście to tylko takie gdybanie i pewnie nie miało to miejsca, ale skoro sobie fantazjujemy to możemy też taki scenariusz przyjąć :).

Swoją drogą wydaje mi się, że autoryzowany serwis powinien mieć procedurę zarejestrowania na płycie tego samego numeru seryjnego. Przynajmniej w Apple'u tak to działa. Jak mi wymienili w macbooku płytę główną to wprowadzili ten sam numer i płyta software'owo zgłasza się tym samym numerem, który mam na obudowie komputera (obudowa została stara).

Bechamot
22-02-2020, 21:38
Jeżeli był naprawiany na gwarancji w autoryzowanym serwisie to pewnie nie, ale potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której serwis odmówił naprawy gwarancyjnej z powodu ewidentnej winy użytkownika i aparat został naprawiony w nieautoryzowanym serwisie poprzez wymianę płyty na używaną, ale działającą. Oczywiście to tylko takie gdybanie i pewnie nie miało to miejsca, ale skoro sobie fantazjujemy to możemy też taki scenariusz przyjąć :).



moziwe jest tez, ze zostawili oryginalna plyte z aparatu , a reszte podmienili w jakims nieautoryzowanym serwisie.

albo zamienili i jedno i drugie z innych Jakis starych aparatow. Jesli to robiliby w jakims warsztacie samochodowycm to mozliwe , ze jest to w ogole Jakis skladak z kilku aparatow - wszystko jest mozliwe. Nawet to , ze to nie jest ten aparat tylko Taki sam ale inny.
Wlasciwie zgodnie z experymentem myslowym Schrödingera pod nazwa " kot schrödingera " jest to jednoczesnie ten sam aparat i nie ten sam.
wszystko jest mozliwe.

kmeg
23-02-2020, 09:18
Serwis w Polsce (eCSI) miał wyszukiwarkę po numerze seryjnym. Jeśli naprawa była u nich to wyszukiwarka zareaguje na numer seryjny.

marfot
23-02-2020, 10:22
W sprzęcie refurbished też jest możliwa taka różnica numerów. Miałem taki aparat (A630) z usunietym numerem seryjnym z obudowy.

mkamelg
23-02-2020, 20:22
Serwis w Polsce (eCSI) miał wyszukiwarkę po numerze seryjnym. Jeśli naprawa była u nich to wyszukiwarka zareaguje na numer seryjny.

Działa cały czas, tylko lokalizacja się nieco zmieniła. Trzeba wejść pod ten adres internetowy https://serwis.proclub.pl/ i kliknąć na "SPRAWDŹ STATUS".