PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

candar
13-02-2020, 07:57
No wreszcie Canon R5 wygląda jak Canon! Ma dżojstik i koło nastawcze z tyłu. Jest na co popatrzeć :)

Canon Inc. ogłasza wyprodukowanie aparatu EOS R5. Profesjonalny, flagowy aparat bezlusterkowy z pełnoklatkową matrycą, dzięki któremu fotografowie i filmowcy zyskają nowe, przełomowe funkcje.
https://www.canon.pl/cameras/eos-r5/
Nowe standardy w zakresie wysokiej rozdzielczości i fantastyczna jakość wideo 8K. Aparat EOS R5 wprowadza jeszcze wyższą jakość obrazu fotograficznego i filmowego. Umożliwia fotografowanie z szybkością 20 kl./s (migawka elektroniczna) i 12 kl./s (migawka mechaniczna). EOS R5 jest dopracowany, udoskonalony i stworzony z myślą o wielkich rzeczach. Pierwszy raz w historii aparatów Canon udostępniamy stabilizator obrazu wbudowany w korpus. Współdziała on z obiektywami Canon RF z systemem IS, dzięki czemu najskuteczniej eliminuje efekty drgań aparatu i zapewnia niezwykle wyraźne zdjęcia i filmy. Możesz filmować lub fotografować bez statywu, mając pewność, że obraz zawsze będzie bardzo wyraźny i pozbawiony rozmyć.



https://www.youtube.com/watch?v=qY_G9lW07uo&feature=emb_title

Wiele "starych" R-ek straci właścicieli na rzecz R5 ;)

kmeg
13-02-2020, 08:03
Stawiam na 20-25k w Polsce. Zaczynam się też martwić o Nikona bo szkoda aby ta firma została pożarta przez Sony i Canona...

candar
13-02-2020, 08:08
Stawiam na 20-25k w Polsce. Zaczynam się też martwić o Nikona bo szkoda aby ta firma została pożarta przez Sony i Canona...

Ja od początku obstawiam cenę około 24.000 zł na starcie w Polsce. Cena A9 II, z którą będzie z pewnością konkurował i z tego co widać na razie na papierze parametrami być może ją przegonił. Nikon jak widać po D6 ma już niewiele do powiedzenia.

Bechamot
13-02-2020, 08:18
slowem canon pierwszy raz w historii canona oferuje to co sony ma od kilku lat za ok 12000 pln.

oby nie sprawdzila sie moja obawa, iz w ostatnich latach canon zaskawial jedynie cena.

zobaczymy,

jesli zmieszcza sie w ok 3000 - 3300 euro , Maja duza buske ode mnie - w przeciwnym przypadku - by ,by . embargo jakie nalozylem na canona przed pieciu laty zostanie przdluzone.

candar
13-02-2020, 08:26
slowem canon pierwszy raz w historii canona oferuje to co sony ma od kilku lat za ok 12000 pln.

oby nie sprawdzila sie moja obawa, iz w ostatnich latach canon zaskawial jedynie cena.

zobaczymy,

jesli zmieszcza sie w ok 3000 - 3300 euro , Maja duza buske ode mnie - w przeciwnym przypadku - by ,by . embargo jakie nalozylem na canona przed pieciu laty zostanie przdluzone.

Jesli DSLR 1Dx III kosztuje 32.399 zł to nie spodziewam się, że nowy flagowiec wszystkomający ML Canona będzie kosztował poniżej 20.000 zł i jak pisałem wyżej i wcześniej spokojnie obstawiam 24k zł w Polsce ;) Nie po to przecież sprzedają do niego szkiełka po 10-15k zł.

Bechamot
13-02-2020, 08:55
nie zdziwie sie , jesli DR bedzie nizsze od sony.
poczekamy - zobaczymy.
w ostatnich 10-ciu latach c nigdy nie zaskoczyl pozytywnie.

tradycyjne oznaczenie canona "5" wskazuje, ze nie jest to z zamyslu aparat flagowy. NIm pozostanie chyba nadal d1x.

canon robi sensacje z tego, ze wprowadza dawno oczekiwana stabilizacje matrycy , co sony i Nikon Maja od dawna, sony od poczatku.

Zobaczymy , ale jesli bylby cenowo na pozimie zblizonym do mkIV - to bylaby to porazka. To by swiadczylo , ze canona albo nie chce , albo nie potrafi wykorzystac mozliwosci techologii ML , ktora winna byc tansza od technologii dslr.

opis aparatu ostudzil moj zapal- super opis ( niezalzeni na ile odpowiada prawdzie a na ile jest zwyklym PR ) wzbudza we mnie podejrzenie, iz jest to przygotowanie konsumentow do super ceny - super oczywiscie w pojeciu canonowskim.

wysoka cena nie spowoduje masowej wyprzedazy R , tzn nie nalezaloby sie spodziewac znaczacej obnizki cen na R.

Chyba trace nadzieje na rozsadna cene.
Ale jesli bym sie mylil , natychmiast przeprosze canona.

szandor
13-02-2020, 08:57
Terminy prezentacji wg DP:

"Referencje dla aparatów EOS R5 i RF 100–500 mm F4,5–7,1 L IS USM, Extender RF 1.4x i Extender RF 2x zostaną zaprezentowane na stoisku firmy Canon na CP + Camera i Photo Imaging Show 2020, które odbędzie się 27 lutego - 1 marca w hali kongresowej Pacifico Yokohama w Jokohamie w Japonii.

Zapowiedź EOS R5 zostanie zaprezentowana podczas wystawy WPPI 2020 (25–27 lutego) w Las Vegas."

mirror
13-02-2020, 08:58
wreszcie jakieś ruchy - wygląda że wyniki sprzedaży spowodowały delikatnie szybsze ruchy naszej ulubionej firmy - z chęcią zobaczyłbym jakąś bardziej konkretną specyfikację (bo za chwile wyjdzie że 8k ma cropa 4x, na 4K 1.6x - "no bo taka jest lub była klatka" filmowa jak napiszą wyznawcy, a stabilizacja działa jak trzymamy w lewej ręce) bo na razie leci marketingowy bełkot wiem że dla niekórych użytkowników 2 sloty na karty to wystarczy i nic więcej nie muszą wiedzieć ale ja slotami na kartę zdjęć nie robię więc chciałbym zobaczyć specyfikację.
mz aparat nie jest flagowym (jak niektórzy sugerują) aparatem serii R - to po prostu odpowiednik udanej serii lustrzankowej i wydaje się że tak bedzie pozycjonowany.
tak czy inaczej trzeba będzie rozwalić świnkę

kmeg
13-02-2020, 09:31
wreszcie jakieś ruchy - wygląda że wyniki sprzedaży spowodowały delikatnie szybsze ruchy naszej ulubionej firmy - z chęcią zobaczyłbym jakąś bardziej konkretną specyfikację (bo za chwile wyjdzie że 8k ma cropa 4x, na 4K 1.6x - "no bo taka jest lub była klatka" filmowa jak napiszą wyznawcy, a stabilizacja działa jak trzymamy w lewej ręce) bo na razie leci marketingowy bełkot wiem że dla niekórych użytkowników 2 sloty na karty to wystarczy i nic więcej nie muszą wiedzieć ale ja slotami na kartę zdjęć nie robię więc chciałbym zobaczyć specyfikację.
mz aparat nie jest flagowym (jak niektórzy sugerują) aparatem serii R - to po prostu odpowiednik udanej serii lustrzankowej i wydaje się że tak bedzie pozycjonowany.
tak czy inaczej trzeba będzie rozwalić świnkę

To ewidetnie odpowiednik lini 5d. 8k jest świetne do fotografi przyrodniczej. Już za pomoca 4k w 1dxII można było wyciągać swietne kadry w zasadze nie do zrobienia inna metoda (lub bez zarżnięcia migawki). W 8K ograniczeniem będzie czas wynikający z nagrzewania się (dla procesora jednak jest co robić) i zarcia bateri. We flagowcu dadzą wiekszą obudowe + wiecej niż jeden procek, który lepiej sobie ogarnie 8k. Canon jednak stwierdził, że Sony za bardzo się rozpycha.

jan pawlak
13-02-2020, 09:41
Dobrze by było aby to nie był PR tylko i aby termin był "szybko".

Gdy kiedyś "wszechmocna" wtedy na rynku Leica "zaspała" narodziny lustrzanki (którą rynek "pokochał") to zamieściła całostronicowe ogłoszenia w czasopismach że jeśli jakość technologii lustrzanek będzie już taka do której przyzwyczaili się użytkownicy aparatów Leica to wtedy Leica taki aparat wyprodukuje.
Skutek (pozycja L na rynku) znamy.

jp

fret
13-02-2020, 09:42
Wygląda na to, że Canon zaczyna robić porządek na rynku bezluster.

zdebik
13-02-2020, 09:44
Przepiękny, nigdy nie zrozumiem dlaczego pierwsza erka wyglada jak wyglada.

Co do specyfikacji bedzie jak zawsze, czyli zdjęć nie robi, 5 lat za mu... znaczy Sony.

szwayko
13-02-2020, 09:57
Mam nadzieję że cena będzie wysoka póki co, aby nie pojawiały się wyrzuty że zainwestowało się w R.

Bechamot
13-02-2020, 09:59
juz dzisiaj mozna powiedziec ze R5 bedzie kultowa.
( moze nalezaloby kupic od razu dwa ? - drugi z mysla o sprzedazy z zyskiem za 20 lat w oryginalnym nieotwartym pudelku ;-) )

R - byla dziwna.
odniosolem wowczas takie wrazenie , iz nie byli calkiem gotowi z nowymi ML, puscili wiec zapowiedz przyszlego systemu , co mialo wstrzymac przejscie do sony. Cos jak w czasach analogu pierwszy AF - eos 650- poczatek rewolucji w canonie , ale jeszcze nie do konca zdefiniowany wyglad przyszlych modeli.


R5 wyglada na te sama filozofie , ktora poszedl Nikon 2 lata temu w lini Z - podobienstwo do sprawdzonych poprzednikow dsalr , dzieki czemu latwiej bedzie poslugiwac sie oboma systemami rownolegle - i slusznie .

w kazdym razie pierwsza powazniejsza premiera w canonie od czasu mkiii.

Czacha
13-02-2020, 10:45
22-24tys zl jak w pysk strzelił. Na dzień dzisiejszy to flagowiec Canona co potwierdzaja wstepne parametry a i sami otwarcie go tak nazywają na swoich stronach. Naiwnoscia lub brakiem piatej klepki jest oczekiwanie ceny na poziomie 13tys zl. Przypomne ze w dniu premiery piatka kosztowala okolo 16tys zl. Tutaj bedzie tylko drozej. Ale z drugiej strony to dobrze, wraca rozwarstwienie miedzy sprzetem amatorskim i pro, bo ostatnio troche sie to zatarlo.

szandor
13-02-2020, 10:51
Samozadowolenie canona rosnie:

„Dzisiejsze ogłoszenie jest bezpośrednim wynikiem niestrudzonego wysiłku inżynierów Canon, którzy mieli za zadanie opracowanie nowej generacji aparatu Canon EOS R i obiektywów RF, aby pomóc w podniesieniu popularności popularnego systemu ogłoszonego w 2018 roku” - powiedział Kazuto Ogawa, prezes oraz dyrektor operacyjny, Canon USA, Inc. „Opracowując nowy aparat, Canon wysłuchał szerokiej opinii użytkowników od różnych fotografów. W rezultacie powstał aparat i obiektywy, które zachwycą różnych strzelców, a ponadto pomogą zademonstrować zaangażowanie firmy Canon w pełnoklatkowe bezlusterkowce i aparaty ”.

mirror
13-02-2020, 10:53
dużo pytań mało odpowiedzi :) - ale jest nadzieja na korpus który będę miał ochotę wydać kasę - ciekawe ile dziegciu jest w tym cukrze który nam teraz prezentują :) - ja widzę to tak - dali 8k więc może 4k nie jest wykastrowane - może pod koniec miesiąca zacznę zadawać pytania na forum "wymieniłbyś sony na canona gdybyś mógł to zrobić bezkosztowo?"
może tym korpusem canon odbił się od dna i ciepłej wody w kranie :mrgreen: może

Bechamot
13-02-2020, 10:55
z opisu wcale nie wynika ze ma byc lepszy od s 7IV , czy N Z7.
normalny postep gdyz wypuszczony pozniej.
nie widze powodu , dla ktorego mialby byc drozszy od tych modeli , a one kosztowaly troche ponac 3000 euro .

odbiorcy zaglosuja przy kasie.
ze wzgledu na zawyzona cene, 5IV nie okazal sie hitem sprzedazy , choc byl najlepszym dslr-em canona .

Zastanowilbym sie , czy aby nie brakuje komus piatej klepki , gdyby byl w stanie wydac na Taki aparat 5000 euro.

osobiscie w taka cene watpie.
4000 eu to cena jakiej sie niestety spodziewam , oczekiwalbym blizej 3000 , max 3500.

szandor
13-02-2020, 10:56
22-24tys zl jak w pysk strzelił. Na dzień dzisiejszy to flagowiec Canona co potwierdzaja wstepne parametry a i sami otwarcie go tak nazywają na swoich stronach. Naiwnoscia lub brakiem piatej klepki jest oczekiwanie ceny na poziomie 13tys zl. Przypomne ze w dniu premiery piatka kosztowala okolo 16tys zl. Tutaj bedzie tylko drozej. Ale z drugiej strony to dobrze, wraca rozwarstwienie miedzy sprzetem amatorskim i pro, bo ostatnio troche sie to zatarlo.

Może dla canona, ale nie rozumiem, co w tej dobroci dobrego dla nas.

sv
13-02-2020, 11:03
slowem canon pierwszy raz w historii canona oferuje to co sony ma od kilku lat za ok 12000 pln.



Znowu głupoty wypisujesz. Co ma A9 od 5 lat? Migawkę mechaniczną 5 klatek/s? O specyfikacji video w Sony nawet nie wspominając.
Sony nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego co zapowiada Canon w R5. Wystarczy popatrzeć na premierę flagowego A9II za 24000 zł :-)

Bechamot
13-02-2020, 11:09
oferowal kiedy canona IBIS ?

przeciwnie , twierdzil ze nieskuteczny wiec niepotrzebny.

dopiero z kilkuletnim opoznieniem wprowadza to co inni Maja od poczatku ML.

jesli uwazasz, ze to co napisalem jest jak zwykle glupota, to wybacz , ale zyjemy w roznych rzeczywistosciach.

oczywiscie masz racje - canon zawsze mial IBIS.

mirror
13-02-2020, 11:09
Może dla canona, ale nie rozumiem, co w tej dobroci dobrego dla nas.

dla nas nic - ale rzut oka na fotografa na ślubie pozwoli oddzielić profesjonalistę od amatora :) - może dla niektórych ma to ogromne znaczenie - ogólnie to jednak wątpię nie bywam często na ślubach ale na tych co bylem w ostatnich latach Fotograf miał słabszy sprzęt niż niektórzy fotografujący goście i to się nie zmieni - pasja nie podlega rachunkowi ekonomicznemu, a robota jak najbardziej (jestem amatorem na weselu raczej piję niż robię zdjęcia)

sv
13-02-2020, 11:18
oferowal kiedy canona IBIS ?



IBIS w Sony to jest namiastka. Jeżeli będziesz miał okazję, to wypróbuj jak działa IBIS w Pansonicu S1H. Będziesz wtedy wiedział o czym mówimy. W Sony IBIS zawsze będzie namiastką, bo rozmiaru bagnetu nie zmienią. Sony nie ma w tej chwili kompletnie nic do zaoferowania, czym mogłoby konkurować z Canonem. Nikon podobnie, wystarczy porównać 1dx mk III z wczorajszą premierą Nikona D6.

Bechamot
13-02-2020, 11:20
fotografia slubna jest jedna z latwiejszych galezi reportazu.
tzn wymagania sprzetowe nie sa niebotyczne.
calosc jest wyrezyserowana , warunki zdjeciowe znane , sytuacji nieprzewidywalnych prawie ze nie ma.
Pod dachem , deszczyk to tylko ewentualnie na zwewnatrz m, pare minut.
Wszystko mozna z gory przewidziec , ulozyc.
Trzeba opanowac obrobke , zeby zdjecia sie podobaly, sprzedac to w jakiejs formie - ksiazka itp , itd..
Kazdy FF zalatwia fotografie slubna.
Nie jestem czestym gosciem na slubach , ale z tego co widze , to wszyscy fotografuja sie nawzajem komorkami i byc moze te zdjecia sprawiaja fotografujacym najwiecej radosci , dlatego ze robione wlasnoreczne w sytuacji zdaniem fotografujacego ciekawej.

tombas
13-02-2020, 11:26
fotografia slubna jest jedna z latwiejszych galezi reportazu.

mały off, i absolutnie nie chce zaczynać zadnej wojenki
ale, że tak zapytam, ile slubów za pieniadze zrobiłeś?

Bechamot
13-02-2020, 11:27
IBIS w Sony to jest namiastka. Jeżeli będziesz miał okazję, to wypróbuj jak działa IBIS w Pansonicu S1H. Będziesz wtedy wiedział o czym mówimy. W Sony IBIS zawsze będzie namiastką, bo rozmiaru bagnetu nie zmienią. Sony nie ma w tej chwili kompletnie nic do zaoferowania, czym mogłoby konkurować z Canonem. Nikon podobnie, wystarczy porównać 1dx mk III z wczorajszą premierą Nikona D6.

Mial Canon te namiastke , czy wprowadza ja z paroletnim opoznieniem w stosunku do innych ?

bo przeczyles temu co napisalem , ze dopiero teraz wprowadza , to co inni juz Maja od dawna.

sv
13-02-2020, 11:48
mały off, i absolutnie nie chce zaczynać zadnej wojenki
ale, że tak zapytam, ile slubów za pieniadze zrobiłeś?

A jak myślisz? :-)

Bechamot
13-02-2020, 12:01
mały off, i absolutnie nie chce zaczynać zadnej wojenki
ale, że tak zapytam, ile slubów za pieniadze zrobiłeś?

lepiej nie wprowadzaj

nie liczylem

bylo ich troche w czasach , kiedy byly dobrze platne.

wystarczajaco duzo , by zauwazyc , ze jest to impreza powtarzalna , zorganizowana wedlug pewnego scenariusza.

ciezar przy prawidlowej fotografii lezy w obrobce , wynik musi byc lepszy niz to robi ktos z rodziny.

w czasach analogu bylo to o tyle trudniejsze , ze margines bledu jaki mogl sie zdazyc fotografowi byl duzo mniejszy.

jinks
13-02-2020, 12:11
Przepiękny, nigdy nie zrozumiem dlaczego pierwsza erka wyglada jak wyglada.

Co do specyfikacji bedzie jak zawsze, czyli zdjęć nie robi, 5 lat za mu... znaczy Sony.

A mi się R bardziej podoba :D ten jest taki wyokrąglony.


Na chwilę obecną, jeśli chodzi o R5, mogę jedynie skomentować rozkład guzików :)
- lewa strona ciągle nie wykorzystana. Kółko nastaw MODE lepiej żeby było właśnie tam,
- powrót joya świetna sprawa. Ciekawe jak to będzie działać, bo miziając ekran można ustawić punkt AF w dowolnym miejscu a przy joysticku raczej stosuje się konkretne pozycje/pola/punkty AF,
- zrezygnowali z M-Fn bar. Chyba nikt nie będzie płakał :D
- wróciło kółko nastaw na tylną ściankę zamiast PADa. Mi wystaraczało pokrętło przy guziku MODE, ale pewnie wielu się ucieszy.
- brak PADa to brak możliwości przypisania guzikom różnych przydatnych ustawień - tryb AF (punktowy/śledzenie oka), one-sho/servo, szybkie powiększenie na ekranie do 100% itd.
- brak PADa a powrót kółka sprawi, że ciężko będzie używać R i R5 w jednym zestawie np. na ślubie, bo wszystko będzie inaczej. Najlepiej od razu kupić 2 sztuki R5 :D
- ogólnie przydałoby się więcej guzików którym można przypisać jakieś funkcje wg własnych preferencji
- powrót guzika, który w DSLR odpowiadał za podgląd głębi ostrości, a który każdy ustawiał jako one-shot/servo - bardzo na plus. Mogliby dać jak w serii 1DX podwójny.

Bardziej mnie ciekawi jednak te 8 szkieł pod RF. Na pewno obstawiam RF35/f1.2. Oby dali coś ciekawego, w przystępnej cenie 2.5-3.5k zł z f1.8 :)

tombas
13-02-2020, 12:12
lepiej nie wprowadzaj

nie liczylem

bylo ich troche w czasach , kiedy byly dobrze platne.

wystarczajaco duzo , by zauwazyc , ze jest to impreza powtarzalna , zorganizowana wedlug pewnego scenariusza.

ciezar przy prawidlowej fotografii lezy w obrobce , wynik musi byc lepszy niz to robi ktos z rodziny.

w czasach analogu bylo to o tyle trudniejsze , ze margines bledu jaki mogl sie zdazyc fotografowi byl duzo mniejszy.
tiaaaa,jesneeee, "a świstak siedzi i zawija je w te sreberka...."

Czacha
13-02-2020, 12:23
mały off, i absolutnie nie chce zaczynać zadnej wojenki
ale, że tak zapytam, ile slubów za pieniadze zrobiłeś?
Nie warto ...

--- Kolejny post ---


A mi się R bardziej podoba :D ten jest taki wyokrąglony.


Na chwilę obecną, jeśli chodzi o R5, mogę jedynie skomentować rozkład guzików :)
- lewa strona ciągle nie wykorzystana. Kółko nastaw MODE lepiej żeby było właśnie tam,
- powrót joya świetna sprawa. Ciekawe jak to będzie działać, bo miziając ekran można ustawić punkt AF w dowolnym miejscu a przy joysticku raczej stosuje się konkretne pozycje/pola/punkty AF,
- zrezygnowali z M-Fn bar. Chyba nikt nie będzie płakał :D
- wróciło kółko nastaw na tylną ściankę zamiast PADa. Mi wystaraczało pokrętło przy guziku MODE, ale pewnie wielu się ucieszy.
- brak PADa to brak możliwości przypisania guzikom różnych przydatnych ustawień - tryb AF (punktowy/śledzenie oka), one-sho/servo, szybkie powiększenie na ekranie do 100% itd.
- brak PADa a powrót kółka sprawi, że ciężko będzie używać R i R5 w jednym zestawie np. na ślubie, bo wszystko będzie inaczej. Najlepiej od razu kupić 2 sztuki R5 :D
- ogólnie przydałoby się więcej guzików którym można przypisać jakieś funkcje wg własnych preferencji
- powrót guzika, który w DSLR odpowiadał za podgląd głębi ostrości, a który każdy ustawiał jako one-shot/servo - bardzo na plus. Mogliby dać jak w serii 1DX podwójny.

Bardziej mnie ciekawi jednak te 8 szkieł pod RF. Na pewno obstawiam RF35/f1.2. Oby dali coś ciekawego, w przystępnej cenie 2.5-3.5k zł z f1.8 :)

Ta niedostateczna liczba guzików na R mnie męczy, a tu jeszcze wywalili strzałki z R5.. szkoda. Moze ten przedni duzy guzik ktory dodali bedzie mozna zaprogramowac jako przycisk funkcyjny, ktora wlacza alternatywne znaczenie pozostalych klawiszy? To i tak gorsze rozwiazanie, ale wole takie niz zadne.

Na bank wyjdzie jasny RF35, na bank wyjdzie 85'tka i 50'tka w wersji budżetowej. Pomimo ze mam RF50L to i tak kupie druga tylko ze wzgledu na wielkosc i wage, nie zawsze potrzebuje f1.2

jinks
13-02-2020, 12:28
dla nas nic - ale rzut oka na fotografa na ślubie pozwoli oddzielić profesjonalistę od amatora :) - może dla niektórych ma to ogromne znaczenie - ogólnie to jednak wątpię nie bywam często na ślubach ale na tych co bylem w ostatnich latach Fotograf miał słabszy sprzęt niż niektórzy fotografujący goście i to się nie zmieni - pasja nie podlega rachunkowi ekonomicznemu, a robota jak najbardziej (jestem amatorem na weselu raczej piję niż robię zdjęcia)

Dobry fotograf ślubny różni się od fotografujących gości nie sprzętem ale tym, że robi zdjęcia w całkowicie innych momentach ;)

Bechamot
13-02-2020, 12:30
tiaaaa,jesneeee, "a świstak siedzi i zawija je w te sreberka...."


a co liczysz ?
mnie by sie nie chcialo zreszta nie ma potrzeby.
zdazylo mi sie ze kogos spotykam i on mowi mi, ze robilem zdjecia na jego slubie , czego w ogole ja nie kojarze.
Nie bylo to dla mnie przezycie - ot jak przewoz pasazera dla taksowkarza.

reportaz slubny jest jedna z latwiejszych form reportazu. po kilku spektaklach jest to opanowane.

sprobuj wyjsc na ulice z aparatem i przyniesc dobry material zdjeciowy , ktorym mozna kogos zainteresowac. Raczej rzadkosc.
Sprobuj to sprzedac - Zero zainteresowania, chyba ze byles na wojnie w syrii.

wychodzisz na slub , temat przygotowany , impreza w toku , wszystko zorganizowane , robisz zdjecia i po sprawie. Odbiorcow masz , zainteresowanych i to bardzo gdyz o nich to chodzi. Placa z zadowoleniem. 90% to rzemiocha , ktorej moze nauczyc sie kazdy.
Wymagania sprzetowe nie sa wielkie - kazdy aktualny FF wystrcza bez problemu , a jeszcze 10 lat temu robiono przeciez wiekszosc na aps - i tez wystarczaalo. Slowem - praca dla leniwych fotografoaw , z ktorej jeszcze mozna sie jako tako utrzymac lub sobie dorobic.

W sumie w kategoriach dzialalnosci artystycznej klasyfikuje sie to jako "chaltura"

jinks
13-02-2020, 13:03
a co liczysz ?
mnie by sie nie chcialo zreszta nie ma potrzeby.
zdazylo mi sie ze kogos spotykam i on mowi mi, ze robilem zdjecia na jego slubie , czego w ogole ja nie kojarze.
Nie bylo to dla mnie przezycie - ot jak przewoz pasazera dla taksowkarza.

reportaz slubny jest jedna z latwiejszych form reportazu. po kilku spektaklach jest to opanowane.

sprobuj wyjsc na ulice z aparatem i przyniesc dobry material zdjeciowy , ktorym mozna kogos zainteresowac. Raczej rzadkosc.
Sprobuj to sprzedac - Zero zainteresowania, chyba ze byles na wojnie w syrii.

wychodzisz na slub , temat przygotowany , impreza w toku , wszystko zorganizowane , robisz zdjecia i po sprawie. Odbiorcow masz , zainteresowanych i to bardzo gdyz o nich to chodzi. Placa z zadowoleniem. 90% to rzemiocha , ktorej moze nauczyc sie kazdy.
Wymagania sprzetowe nie sa wielkie - kazdy aktualny FF wystrcza bez problemu , a jeszcze 10 lat temu robiono przeciez wiekszosc na aps - i tez wystarczaalo. Slowem - praca dla leniwych fotografoaw , z ktorej jeszcze mozna sie jako tako utrzymac lub sobie dorobic.

W sumie w kategoriach dzialalnosci artystycznej klasyfikuje sie to jako "chaltura"

Te wnioski pasują do fotografii ślubnej z końcówki lat 90'/ początku 00'.

candar
13-02-2020, 13:09
wychodzisz na slub , temat przygotowany , impreza w toku , wszystko zorganizowane , robisz zdjecia i po sprawie. Odbiorcow masz , zainteresowanych i to bardzo gdyz o nich to chodzi. Placa z zadowoleniem. 90% to rzemiocha , ktorej moze nauczyc sie kazdy.


Oj widzę, że kolega nie zna zupełnie realiów pracy fotografów na ślubach i nie brnąłbym dalej w ten temat ;)

Na rozluźnienie dyskusji:
3923

michalab
13-02-2020, 13:26
Te wnioski pasują do fotografii ślubnej z końcówki lat 90'/ początku 00'.
5D wprowadzono w 2005, trabanta w 2003, w czasie o którym piszesz na ślubach były raczej analogi.
Dawno nie byłem na ślubie, ale teraz niby to nie jest impreza przewidywalna? W kościele/US wygląda to jakiś inaczej niż wtedy, wesele nie zaczyna się toastem, a o północy nie ma tortu i konkursów? Nie trzeba oblecieć wszystkich gości, a tych najważniejszych po kilka razy? Nie ma tańców? Oczywiście to wszystko można odbębnić albo się przyłożyć. Zrobić bardziej lub mniej oryginalnie. Nie twierdzę, że nie ma pola do popisu i w fotografii ślubnej, ale w porównaniu do innych reportaży chyba jednak łatwiej na tym zarobić.

Bechamot
13-02-2020, 13:27
Te wnioski pasują do fotografii ślubnej z końcówki lat 90'/ początku 00'.

i sluszny wniosek, choc moze nieco pozniej , ale nie w ostatniej dekadzie.

to nigdy nie bylo dla mnie interesujace , ale Jakis dodatkowy doplyw kasy byl.
kiedy z tym zaczelo byc coraz slabiej , wiec lepiej sobie nie zawracac glowy. Zreszta mialem wowczas ciekawsze rzeczy w glowie.

nie zaobserwowalem Jakis dramatycznych i intensywnych przezyc tudziez doznan natury artystycznej u siebie.
emocje jak u fliziarza , ktory powinien dobrze i rowno ulozyc flizy na scianie.


ostatnie zdjecie sprzedalem jakies 5 lat temu , pamietam ze to bylo pojedyncze za ok 2500pln , pozniej chrzest , kiedy zobaczylem w jakich warunkach zyja rodzice to im dalem zdjecia za darmo.

i finito.

nie jest sztuka zrobic dobre zdjecia slubne , sztuka jest je dobrze sprzedac.
Na zlecenie artystyczne za dobra kase z wyjazdem na florde mozna czekac latami , najpierww tzeba sie przedrzec przez ta rzemioche .

jan pawlak
13-02-2020, 13:42
IBIS w Sony to jest namiastka. Jeżeli będziesz miał okazję, to wypróbuj jak działa IBIS w Pansonicu S1H. Będziesz wtedy wiedział o czym mówimy. W Sony IBIS zawsze będzie namiastką, bo rozmiaru bagnetu nie zmienią. Sony nie ma w tej chwili kompletnie nic do zaoferowania, czym mogłoby konkurować z Canonem. Nikon podobnie, wystarczy porównać 1dx mk III z wczorajszą premierą Nikona D6.

Rozumiem że skuteczność stabilizacji CIPA 5,5 (A7R4) to tylko namiastka a CIPA 6,5 (SH1) to zasadnicza różnicą którą wyraźnie odczuwasz gdy fotografujesz.
Jakim aparatem ?

jp

Kolekcjoner
13-02-2020, 13:43
Na rozluźnienie dyskusji:
3923Genialne, kupuję :D. Jakiś czas temu miałem takiego klienta który chciał zwrotu pieniędzy za film który dla niego robiliśmy (nie z wesela ale to w sumie bez znaczenia)- głównym argumentem było to że już go obejrzał :lol:....

candar
13-02-2020, 14:24
Zabrakło mi w tym wątku tylko jednego ;)

Aby sven zgodnie z niepisaną już tradycją premiery nowego Canona obwieścił: "Ten aparat rozjechał wszystko co jest na rynku." 8-)

pawel.guraj
13-02-2020, 14:30
Na pierwszy rzut oka bardzo fajna puszka się szykuje - Canon w końcu poczuł powiew konkurencji - i bardzo dobrze.
Piać na temat funkcjonalności to jednak będzie można jak pokażą realne specyfikacje, bo w ogłoszeniach wszystko brzmi dobrze a potem okazuje się, że wideo jest ale bez AF-a.

Tym nie mniej jeżeli Canon dalej pójdzie tą droga, to w końcu znowu będę mógł się bawić w wymianę zabawek :)

p,paw

michalab
13-02-2020, 14:49
3923
Świetne.

jinks
13-02-2020, 16:26
5D wprowadzono w 2005, trabanta w 2003, w czasie o którym piszesz na ślubach były raczej analogi.
Dawno nie byłem na ślubie, ale teraz niby to nie jest impreza przewidywalna? W kościele/US wygląda to jakiś inaczej niż wtedy, wesele nie zaczyna się toastem, a o północy nie ma tortu i konkursów? Nie trzeba oblecieć wszystkich gości, a tych najważniejszych po kilka razy? Nie ma tańców? Oczywiście to wszystko można odbębnić albo się przyłożyć. Zrobić bardziej lub mniej oryginalnie. Nie twierdzę, że nie ma pola do popisu i w fotografii ślubnej, ale w porównaniu do innych reportaży chyba jednak łatwiej na tym zarobić.

Może ujmę to inaczej. Ci którzy opierają swoją narrację fotograficzną na skrupulatnej rejestracji tych wszystkich typowych momentów wg. przedstawionego przez Ciebie schematu niestety nie wyróżniają się z ogromnego dziś tłumu fotografów ślubnych i bardzo szybko odpadają, bo ciężko im wyjść poza kwotę 2500-3000zł/ślub a same ZUSy to koszt ok. 17.000zł rocznie + ciągły upgrade sprzętu (zużytego lub przestarzałego technologicznie) w tym korpusy, obiektywy, lampy, komputer, monitor, soft, auto. Temat na szerszą dyskusję :)
Na pewno się zgodzę, że łatwiej na tym zarobić niż na innych reportażach. Powód jest bardzo prosty. Nie ma fotografii prasowej. Takich fotografów się na całym świecie zwalnia, bo likwidują gazety. Nikt nie chce za to płacić. Przykre, ale co robić.

Wracając do R5 pewnie będzie bardzo dobry do fotografii ślubnej. Zresztą nie tylko ;) Po raz kolejny widać też mistrzostwo Canona w dawkowaniu różnych funkcjonalności. Niby delikatnie, ale jednak tak zmieniono ergonomię, że za cholerę nie będzie się tego łatwo używało z R-ką. Ślubni kupią 2xR5. Chętnie zrobią też wymianę ze względu na 2 sloty, które można było dać od razu w R za 11.000 zł.

sv
13-02-2020, 16:29
Zabrakło mi w tym wątku tylko jednego ;)

Aby sven zgodnie z niepisaną już tradycją premiery nowego Canona obwieścił: "Ten aparat rozjechał wszystko co jest na rynku." 8-)

Nie mogę tak napisać, bo to 1dx mk III rozjechał wszystko :-) Po pierwszej zabawie tym sprzętem mogę to tylko potwierdzić, choć z bólem stwierdzam, że będę musiał wymienić komputer. W r5 przeszkadza mi rozdzielczość. Mnie wystarczy 20-24 mpix.

jinks
13-02-2020, 16:39
...bo w ogłoszeniach wszystko brzmi dobrze a potem okazuje się, że wideo jest ale bez AF-a. a w kolejnej wersji z AF-em, ale z 1 slotem :D

No i to o czym mówiłem :) ale miłej zabawy.


Tym nie mniej jeżeli Canon dalej pójdzie tą droga, to w końcu znowu będę mógł się bawić w wymianę zabawek :)p,paw

Pawel92
13-02-2020, 18:08
Typowana cena przez autoryzowany sklep paryski: 3000€.
Trochę mi się nie chce wierzyć. Ano, zobaczymy.

aptur
13-02-2020, 18:15
Fajny sprzęt ale za dużo mpx jak dla mnie.
W takim flagowcu jak DX III dali tylko 20mpx więc w ogóle nie wiem kto to kupi :mrgreen:

Bechamot
13-02-2020, 18:15
wedlug mnie ten aparat winen byc tanszy od mk4
nie ma przeciez Lustra z calym mechanizmem , nie ma pryzmatu , nie ma modulu af , modulu pomiaru swiatla - prostsza konstrukcja.
stabilizacja kosztuje ile ? - 500 usd ? nie wiem , chyba nie.

wydajnosc baterii , rozdzielczosc nie sa jeszcze znane.
jak na razie niewiele znamy konkretow.
guzikologia - Ergonomi Colaniego to raczej nie ma.
wolalbym Kolo PASM - ale jest jak jest , trzeba sie bedzie z tym pogodzic.

I pytanie niemniej wazne - wolarka rawo-w ? Czym ?

sv
13-02-2020, 18:26
wedlug mnie ten aparat winen byc tanszy od mk4
nie ma przeciez Lustra z calym mechanizmem , nie ma pryzmatu , nie ma modulu af , modulu pomiaru swiatla - prostsza konstrukcja.
stabilizacja kosztuje ile ? - 500 usd ? nie wiem , chyba nie.


Jasne, w takim razie A9 powinien kosztować 250$ a A7III powinni dodawać do piwa w Żabce.

candar
13-02-2020, 18:43
Nie mogę tak napisać, bo to 1dx mk III rozjechał wszystko :-) Po pierwszej zabawie tym sprzętem mogę to tylko potwierdzić, choć z bólem stwierdzam, że będę musiał wymienić komputer. W r5 przeszkadza mi rozdzielczość. Mnie wystarczy 20-24 mpix.

O! I tu się dokładnie ze sobą zgadzamy! Wielokrotnie pisałem, że dla mnie wystarczy z nawiązką matryca max 24 Mpix. A wszystko większe generuje za duże wydatki na dodatkowe, karty, dyski itp. Tak więc bardziej bym czekał na ten R6 z 20 Mpix niż na obecny R5.

Bechamot
13-02-2020, 18:58
jestes w stanie napisdac rzeczowy post ?

lustro z napedem , modul af , pryzmat i modul pomiaru swiatla to 30 % ceny aparatu.

to sa oszczednosci , ktore czynia w ogole Technologie mf przy masowej produkcji tansza.

--- Kolejny post ---

wystarczyc to przewaznie wystrcza , ale jesli bedzie mial np 80 mpx , to oczywistym jest, ze sie przejdzie na s-raw , co skutkuje obnizeniem szumu i wzorstem dynamiki w stosunku do pelnej rozdzielczsoci.Tracimy na rozdzielczsoci zyskujemy na dynamice - naczynia polaczone
pierwsze co zrobilbym to przejscie na nizsza rozdzielczosc , a jesli trzeba - to sie wykorzysta te najwyzsza.

Niestety ale z rosnaca rozdzielczosci optyki ( a te w RF podniesiono) , Konieczny jest wzrost rozdzielczosci matryc. Inaczej para idzie w gwizdek .

poniewaz model biznesowy sony okazal sie wielkim sukcesem , wiec spodziewam sie , ze canoan wypusci rowniez model o nizszej rozdzilcszoci , i bedzie je produkowal rownolegle z wczesniejszymi modelami przez dluzszy czas.

sv
13-02-2020, 19:01
jestes w stanie napisdac rzeczowy post ?
Oczywiście. Tylko po co, skoro go i tak nie zrozumiesz?
Na Twój post odpowiadam adekwatnym do Twojego poziomu komentarzem.

Bechamot
13-02-2020, 20:03
Oczywiście. Tylko po co, skoro go i tak nie zrozumiesz?
Na Twój post odpowiadam adekwatnym do Twojego poziomu komentarzem.

Slusznie , popieram .Tez tak bym zrobil , gdybym byl niedoinformowany.

Widze , ze jestes czlowiekiem niedoinformowanym , co sprawia mi porzykrosc, nie wypada mi pozostawic moje stanowisko bez uzasadnienia.

mkIV byl aparatem przeszacowanym. Jesli odniesiemy jego cene do n850 i s7IV , biorac pod uwage mozliwosci i wyposazenie , matryce , to jego cena byla oceniana przez rynek na poziomie ok 3300 euro. Niemal o 1000 euro byl przeszadcowany ( nowa cena na rynku europejskim to bylo ok 4250-4300 euro).
Jesli odejmiemy od tego wartosc mechaniki i optyki , ktora w ML jest zbedna - ok 1000 euro , to mamy reserwe cenowa na wypdrodukowanie ML ok 2000 euro w stosunku do ceny MIV , co pozwala na produkcje modelu znacznie zaaawansowanego niz IV.

nie jest to nierealne . Czy Canon taka ceny utrzyma to nie wiem , ale rezerwa jest.

Ciekawi mnie , a wlasciwie nie , nie odpowiadaj gdyz wiem ( to ta prostolinijnosc) , na jakiej podstawie oceniasz moje komntatrze za bledne , skoro nic konkretnego o r5 nie wiemy . Wiemy tylko ze sie ukaze i wiemy jak bedzie z zewnatrz wygladal oraz ma miec IBIS . Akutrattemu przeczyles . Czy nie przesadzasz aby w swojej prostolininosci ?

mirror
13-02-2020, 20:07
no jest przełom - księgowi przciśnięci do muru nawet znaleźli 50 centów na czujnik zbliżenia oka - to się chwali - wraca stare idzie nowe - jak wyczytałem w chińskiej wróżbie z ciasteczka - obrotowy ekran - mi się nie podoba ale to pewnie tylko moje zdanie

zdebik
13-02-2020, 20:11
A ja coś czuje w kościach, że te 12 i 20 fps to bedzie w jpg. 8K z mega cropem. I ogólnie połowa wszystkiego będzie z ale..

rysz
13-02-2020, 20:12
no jest przełom - księgowi przciśnięci do muru nawet znaleźli 50 centów na czujnik zbliżenia oka - to się chwali - wraca stare idzie nowe - jak wyczytałem w chińskiej wróżbie z ciasteczka - obrotowy ekran - mi się nie podoba ale to pewnie tylko moje zdanie

Nie tylko Twoje.
Ja ekranów z przegubem z boku też nie lubię. Zdecydowanie odchylany góra-dół w osi obiektywu, a najlepszy moim zdaniem jest system zastosowany w Fuji X-T3. Idealny do pracy na statywie szczególnie z płytką typu L.

Mam nadzieję, że nie wszystkie nowe Canony będą miały takie ekrany, jak R5.


A ja coś czuje w kościach, że te 12 i 20 fps to bedzie w jpg. 8K z mega cropem. I ogólnie połowa wszystkiego będzie z ale..

W 8K dużego cropa być nie może, bo rozdzielczości matrycy zabraknie.

Tmwstw
13-02-2020, 20:36
W 8K dużego cropa być nie może, bo rozdzielczości matrycy zabraknie.

To się przeskaluje w górę, dla chcącego nic trudnego :lol: Podobno w 90D i M6II 4K to tak naprawdę przeskalowane 3K.

Jacek_Z
13-02-2020, 22:50
Gdy kiedyś "wszechmocna" wtedy na rynku Leica ... zamieściła całostronicowe ogłoszenia w czasopismach że jeśli jakość technologii lustrzanek będzie już taka do której przyzwyczaili się użytkownicy aparatów Leica to wtedy Leica taki aparat wyprodukuje.
Może nie wszyscy wiedzą, podam 2 informacje.
Leica potem zaczęła produkować (świetne) lustrzanki, ale nigdy nie przebiły one linię dalmierzy M. To jednak dalmierze są do dziś robione.
Ciekawostka druga, nazwa zapowiadanego modelu Canona to R5. Symbol R5 był juz użyty przez inną firmę. I przypadkiem tą firmą była .. Leica.
Leica R5 i to była ... lustrzanka :)


IBIS w Sony to jest namiastka. ...W Sony IBIS zawsze będzie namiastką, bo rozmiaru bagnetu nie zmienią. Sony nie ma w tej chwili kompletnie nic do zaoferowania, czym mogłoby konkurować z Canonem. Nikon podobnie, wystarczy porównać 1dx mk III z wczorajszą premierą Nikona D6.
Jak ty lubisz przekręcac i przemilczać fakty. Canon R5 to zapowiedź. Sony A9II istnieje i ma lepsze parametry niz jakiekolwiek bezlustro Canona. Tak samo lepszy jest Nikon Z7. No i otwór bagnetu - w Nikonie jest większy niż w Canonie a Nikon oferuje IBIS w bezlustrze. Canon nie oferuje.


Nie mogę tak napisać, bo to 1dx mk III rozjechał wszystko :-) Po pierwszej zabawie tym sprzętem mogę to tylko potwierdzić, choć z bólem stwierdzam, że będę musiał wymienić komputer. W r5 przeszkadza mi rozdzielczość. Mnie wystarczy 20-24 mpix.
Montujesz filmy 4K na słabym komputerze? Na czym będziesz montował filmy 8K?


wedlug mnie ten aparat winen byc tanszy ..
nie ma przeciez Lustra z calym mechanizmem , nie ma pryzmatu , nie ma modulu af , modulu pomiaru swiatla - prostsza konstrukcja.
Bezlustra powinny byc tańsze od lustrzanek, to oczywiste. Marketing robi ludziom wodę z mózgu. Weźmy za przykład samochody. Ma byc ekologiczne. Czyli kupujmy elektryki. I kupujemy SUVy. Do jazdy po mieście. Spalające więcej niz limuzyny. Antyekologiczne. Mistrzostwo w wytwarzaniu popytu na coś, co nie jest potrzebne/konieczne.


..poniewaz model biznesowy sony okazal sie wielkim sukcesem ..
I tu pies pogrzebany. Zrobić rzecz tańszą, a sprzedawac ją drożej. Mistrzostwo. Producenci się cieszą, popyt na duże aparaty maleje zastraszająco, to zmianę wizjera opakowano opowiadaniem o nowej technologii i dzięki temu sprzeda się setki tysięcy bezluster, bo setek tysięcy lustrzanek sie nie sprzeda. Nie ma ogromnego postępu w lustrzankach. Co potwierdzają wszelakie premiery lustrzanek. Dodają co? Lepsze wysyłanie zdjęć na serwer? Ja się pytam jaki jest postęp w matrycach w ostatnich 5 latach? Minimalny.
Zauważcie, że rozwój bezluster Sony prawie stanął, a mieli ogromną przewagę. Dlaczego nie rzucają niczego nowego fantastycznego? Canon z Nikonem dali pierwsze modele jako badanie rynku, testowanie technologii itp. Teraz wypuszczą modele w stylu A9mk2 i .. i co dalej? Co 2-3 lata kolejny model oferujący 5% więcej. Stagnacja. Ciekawe co zrobią gdy sie rynek nasyci ML, jaka to technologię zapowiedza jako rewolucyjną by fotografowie zechcieli sie przesiąść po raz kolejny na sprzęt, który "muszą mieć".

Kolekcjoner
13-02-2020, 23:24
To się przeskaluje w górę, dla chcącego nic trudnego :lol: Podobno w 90D i M6II 4K to tak naprawdę przeskalowane 3K.
A podasz jakieś źródło? "Podobno" to ziemia jest płaska ;)...



Zauważcie, że rozwój bezluster Sony prawie stanął, a mieli ogromną przewagę. Dlaczego nie rzucają niczego nowego fantastycznego?

Jacek ale co mają dać? Technologicznie mam wrażenie że to co dali jest maximum obecnych możliwości. Wiadomo że każdy sobie zostawia coś na półce do następnych modeli i na pewno są testowane nowe rozwiązania ale jakiegoś wielkiego przełomu bym się nie spodziewał. Ot udoskonalanie tego co jest.

Myślę że następnym większym krokiem będzie migawka elektroniczna i całkowite wywalenie mechaniki z aparatów. Jak opanują jeszcze lagi wizjera to dni dslr będą policzone.

rysz
13-02-2020, 23:39
Myślę że następnym większym krokiem będzie migawka elektroniczna i całkowite wywalenie mechaniki z aparatów. Jak opanują jeszcze lagi wizjera to dni dslr będą policzone.

Migawki elektroniczne to są już od dawna, ale rozumiem, że miałeś na myśli globalną. Sam na to czekam - brak problemów ze zużyciem mechanicznej przy braku zniekształceń obrazu spowodowanych odczytem linia po linii, bez problemów z paskami w sztucznym świetle i bez ograniczeń czasu synchronizacji :)
W sumie A9 w obu wersjach daje już namiastkę tego w trybie foto, bo sporą część wad migawki elektronicznej wyeliminowali, ale dalej nie jest prawdziwa migawka globalna i nie działa też przy filmowaniu.

Zastanawia mnie, że ostatnio ucichły plotki o rozwoju matryc organicznych. Prawdopodobnie związane jest to ze sprzedażą działu matryc przez Panasonica, który najgłośniej mówił o tej technologii. Ciekaw jestem, czy ta ścieżka rozwoju została już całkiem porzucona, czy jeszcze producenci do tego wrócą? To jednak tylko czysta ciekawość, bo nigdy nie wiązałem z tą technologią większych nadziei. Może poza faktem, że matryce te miały właśnie mieć globalną migawkę elektroniczną.

Kolekcjoner
14-02-2020, 00:17
Migawki elektroniczne to są już od dawna, ale rozumiem, że miałeś na myśli globalną.
Oczywiście. Zabrakło precyzji ;).

miszak
14-02-2020, 00:22
R5 fajnie się zapowiada.

Co do Sony to ta firma w tej chwili nie musi się starać. Na razie A9 i A7R4 nie mają konkurencji. Nawet niższe modele mają niewielką i to nie spowodowaną parametrami aparatów tylko dostępną,używaną szklarnią. Jeśli R5 dorówna A7R4 zacznie się przepychanka i oby tak było.

jinks
14-02-2020, 01:42
Zauważcie, że rozwój bezluster Sony prawie stanął, a mieli ogromną przewagę. Dlaczego nie rzucają niczego nowego fantastycznego? Canon z Nikonem dali pierwsze modele jako badanie rynku, testowanie technologii itp. Teraz wypuszczą modele w stylu A9mk2 i .. i co dalej? Co 2-3 lata kolejny model oferujący 5% więcej. Stagnacja. Ciekawe co zrobią gdy sie rynek nasyci ML, jaka to technologię zapowiedza jako rewolucyjną by fotografowie zechcieli sie przesiąść po raz kolejny na sprzęt, który "muszą mieć".

Dlatego Canon i nikon wprowadzili nowe bagnety. Sprzedadzą jeszcze raz to samo.

mkamelg
14-02-2020, 01:52
Mam prośbę do moderatora. Czy można by zmienić w tytule tego wątku z "eos r5" na "EOS R5"?


A podasz jakieś źródło? "Podobno" to ziemia jest płaska ;)...

Całkiem możliwe iż jest to ten konkretny post https://www.dpreview.com/forums/post/63022544

Bechamot
14-02-2020, 08:03
Może nie wszyscy wiedzą, podam 2 informacje.
Leica potem zaczęła produkować (świetne) lustrzanki, ale nigdy nie przebiły one linię dalmierzy M. To jednak dalmierze są do dziś robione.
Ciekawostka druga, nazwa zapowiadanego modelu Canona to R5. Symbol R5 był juz użyty przez inną firmę. I przypadkiem tą firmą była .. Leica.
Leica R5 i to była ... lustrzanka :)


".

i tu widac jak Leica wyprzedzila canona.

juz miala R-ke w latach 70-tych,

a M- ke jeszcze wczesniej , gdyz w latach 50 - tych .

Canon dopiero do paru lat ma M a R jeszcze krocej

ponad 50 - lat wyprzeddzenia ;-)


u leiki "R" pochodzilo od "Reflex" - czyli lustro . U Canona R oznacza brak Lustra.

U leiki "M" pochodzilo od "Messucher " czyli celownik dalmierzowy , u canona M oznacza brak Lustra

Od razu widac roznice w rozwoju mysli kultur opartych na ryzu i sake lub zbozu i mleku

Bechamot
14-02-2020, 09:01
Migawki elektroniczne to są już od dawna, ale rozumiem, że miałeś na myśli globalną. Sam na to czekam - brak problemów ze zużyciem mechanicznej przy braku zniekształceń obrazu spowodowanych odczytem linia po linii.

- i bez dyfrakcji na krawedzi lamelek - to kosztuje ok 5 - 8 % rozdzielczosci przy krotkich czasach naswietlan.

O ile jest drozsza optyka majaca o 5-8% wyzsza rozdzielczosc?

szandor
14-02-2020, 09:14
Prezentacja R5 może się przesunąć. CP w Yokohamie odwołane:

"Biorąc pod uwagę, że nie ma skutecznych metod leczenia lub ograniczania rozprzestrzeniania się w stosunku do nowego koronawirusa (COVID-19), organizatorzy CP + 2020 postanowili odwołać wydarzenie z powodu ogólnych obaw, głównie ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa odwiedzających i wystawców. Wydarzenie miało pierwotnie odbyć się w ciągu 4 dni w PACIFICO Yokohama od 27 lutego"

Cichy
14-02-2020, 09:57
Tak to jest, jak się wypuszcza coś nie pytając użytkowników o zdanie. Tutaj w R5 widzimy powrót do starej, sprawdzonej ergonomii, choć w mojej ocenie przycisk Q nieco niefortunnie umiejscowiony. Reszta - okaże się w praniu. Jak będzie kosztował powyżej 15k to nie ma w ogóle nad czym debatować, choć jakichś tam amatorów sobie na pewno znajdzie.

Bechamot
14-02-2020, 10:21
tez tak uwazam , powinen byc tanszy od mkIV w chwili ukazania.
nie wiemy jaka bedzie mial rozdzielczosc matrycy - to bedzie rzutowac na cene.
Jesli jakas rekordowa np 80 mpx - to widze to czarno . choc malo kto taka rozdzielczsoc potrzebuje to powod do podniesienia ceny Canon bedzie mial.
Mam nadzieje, ze nie wiecej niz 40 mpx.

co do ergonomii , to odszedl od dziwnych rozwiazan z R , ale koncepcja z przyciskiem Mode pozostala . Wolalem kolko PASM.

Pokretlo na tylnej sciance mialo te wade ze noszac na pasku lubilo sie samo przestawic i to doslownie zawsze . dotychczasowa blokada byla beznadziejna. Wole rozwiazanie z nikona . Albo blokade elektroniczna , np gdy biore aparat do dloni , Kolo zostaje uaktywnione.

Dla mnie do idealu brakuje Kola PASM i pokretla tylnego jak w nikonie .

Ale w sumie wyglada to znacznie lepiej niz R .Ogolnie z zewnatrz jest dobrze. Ale poczekajmy - aniol z diablem drzemia w szczegole.

Najwazniejsze - IBIS - to stawia aparat na calkiem innym poziomie.

jinks
14-02-2020, 11:19
Tak to jest, jak się wypuszcza coś nie pytając użytkowników o zdanie. Tutaj w R5 widzimy powrót do starej, sprawdzonej ergonomii, choć w mojej ocenie przycisk Q nieco niefortunnie umiejscowiony. Reszta - okaże się w praniu. Jak będzie kosztował powyżej 15k to nie ma w ogóle nad czym debatować, choć jakichś tam amatorów sobie na pewno znajdzie.

A mi się wydaje, że przyszedł czas żeby sprawę ergonomii potraktować mniej konserwatywnie. Bezlustra oferują wiele różnych, nowych względem DSLR funkcjonalności, które chcielibyśmy przypisać do jakiegoś guzika funkcyjnego wg. własnych preferencji. To, że usunęli z tylnej ścianki te strzałki kierunkowe (dpad) raczej pogorszy ergonomię, bo do każdego z tych przycisków można było przypisać potrzebną funkcję a teraz jest to kółko, którym obsłużymy tylko przesłonę albo przewijanie zdjęć w podglądzie.

M-Fn Bar nie przyjął się za bardzo, ale to nie jest takie głupie rozwiązanie. Taki gładzik bardzo dobrze sprawdził się w ipod-ach. Tyle, że tam był w postaci koła.

Kółko MODE spoko, ale przydałoby się drugie PASM po lewej :)

Przydałby się również 2 rozwiązania z serii 1dx:
AF Smart Controller
https://4.img-dpreview.com/files/p/E~TS590x393~articles/3706429731/DSC_0226.acr.jpeg

...i te 2 funkcyjne guziczki obok bagnetu
3934
Z drugiej strony niektórych funkcji już dawno nie wywołuję za pomocą przycisków, ale przez dotykowy ekran.

R-ka z nowym odświeżonym designem i pewnymi poszukiwaniami lepszej ergonomii jest w mojej ocenie bardzo dobrym krokiem w rozwoju. Zaczynają coś od nowa i serio wygląda to bardzo dobrze i świeżo. R5 kontynuuje tą koncepcję, ale asekuracyjnie odwraca się wstecz w kierunku sprawdzonych rozwiązań dslr, które już nie wykorzystują w pełni potencjału nowej technologii. Przyznaję, że w tej kwestii trochę liczyłem na dalszy rozwój i ciekawe rozwiązania bardziej smart ;). Jedno muszę przyznać projektantom z Canona - te nowe sprzęty (korpusy i szkła) są po prostu bardzo ładne. U nikona obiektywy wyglądają trochę jak noname-y. Niby minimalistycznie i nowocześnie, ale kompletnie bez wyrazu.

tomfoot
14-02-2020, 19:01
The current information we have is that the Canon EOS R5 will begin shipping in July, so expect an official announcement with pricing some time in May, perhaps ahead of Photokina which begins on May 27, 2020.

Pricing is unknown at this time, but expect it to cost around $3500 or so.

Bechamot
14-02-2020, 19:59
The current information we have is that the Canon EOS R5 will begin shipping in July, so expect an official announcement with pricing some time in May, perhaps ahead of Photokina which begins on May 27, 2020.

Pricing is unknown at this time, but expect it to cost around $3500 or so.

to by oznaczalo w europie cene ok 3500 euro - mniej wiecej jak sie spodziewalem.
oby sie potwierdzilo . po Paru miesiacach lekko spadnie . jesli osiagnie poziom ok 3000 eu canonowi bedzie nalezec sie duza buska.

ale nie chwalmy dnia przed zachodem slonca.

sv
14-02-2020, 21:16
to by oznaczalo w europie cene ok 3500 euro - mniej wiecej jak sie spodziewalem.


Nawet jeżeli cena 3500$ w stanach się potwierdzi, to to na pewno nie będzie 3500 Euro w Europie.

1dx mk III w stanach: 6500$
1dx mk III w EU: 7299 Euro.

mirror
14-02-2020, 21:41
na pewno - będzie kosztował milion pięćset dwa siedemset - na szczęście jest jeszcze niedaleko parę miejsc gdzie biedni tubylcy zarabiają kiepsko :mrgreen: i dlatego korpusy są tańsze np. w szwajcarii, a przy okazji jakiś plenerek do wypróbowania nowego sprzętu też się trafi
i od razu widać po postach kto musiał zdawać egzamin z ekonomii politycznej kapitalizmu na studiach i jeszcze pamięta jak to wszystko działa a bełkot marketingowy nie miesza mu w głowie

sv
14-02-2020, 21:49
na pewno - będzie kosztował milion pięćset dwa siedemset - na szczęście jest jeszcze niedaleko parę miejsc gdzie biedni tubylcy zarabiają kiepsko :mrgreen: i dlatego korpusy są tańsze np. w szwajcarii, a przy okazji jakiś plenerek do wypróbowania nowego sprzętu też się trafi
i od razu widać po postach kto musiał zdawać egzamin z ekonomii politycznej kapitalizmu na studiach i jeszcze pamięta jak to wszystko działa a bełkot marketingowy nie miesza mu w głowie

Ja to bym wolał 3500,- zł, nawet bez pleneru w Szwajcarii, ale biorąc pod uwagę tą cenę:
https://fotoforma.pl/aparat-cyfrowy-sony-a7r-iv-body-ilce7rm4b

Słabo to widzę.

mirror
14-02-2020, 22:19
Ja to bym wolał 3500,- zł, nawet bez pleneru w Szwajcarii.

bez problemu musisz tylko celować w inny segment na ten przykład takie RP bezlusterkowiec, FF, mocowanie to samo, zdjęcia robi, ktoś ostatnio pisał że woli mniejszą rozdzielczość - wszystko pasuje - "sztuka jest sztuka" jak to u mnie na wsi gadają, ale tu bym się jeszcze wstrzymał bo słyszałem cos o dużej promocji że niby mają do big maca gratis dodawać ;) albo coś

tomfoot
14-02-2020, 22:23
W Europie tanio nie będzie.

Jacek_Z
15-02-2020, 02:05
Dlatego Canon i nikon wprowadzili nowe bagnety. Sprzedadzą jeszcze raz to samo.
Nie. W akurat bagnety wprowadzili bardzo niechętnie. Po prostu musieli. Byłoby bez sensu zostawić stary rejestr w nowych aparatach. Nikon wykorzystał okazje by powiększyć dziurę. Canon już te dużą dziurę miał.
Obie firmy tak późno weszły w bezlustra, bo nie chciały "wyrzucać" do kosza tego wszystkiego co robią na lustrzanki.


Z drugiej strony niektórych funkcji już dawno nie wywołuję za pomocą przycisków, ale przez dotykowy ekran.
Jak ma sie guzik to się zmienia szybciej, w dodatku sporo można zmieniać bez odrywania oka od wizjera. Zobacz ile guzików maja topowe body a ile np 1200D

Jedno muszę przyznać projektantom z Canona - te nowe sprzęty (korpusy i szkła) są po prostu bardzo ładne. U nikona obiektywy wyglądają trochę jak noname-y. Niby minimalistycznie i nowocześnie, ale kompletnie bez wyrazu.
Body u Nikona nawet ładniejsze, natomiast obiektywy z wyglądu to tragedia. Jak oni mogli wypuścić coś takiego. Przecież fotograf to osoba mająca jakiś tam zmysł estetyki.

jotes25
15-02-2020, 09:16
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).

Nelro
15-02-2020, 09:33
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).Powód jest oczywisty: żeby amator (np. taki jak ja) mógł też kupić ten aparat ale za nie więcej niż 5 tyś żł bo mi się to należy (!) [emoji16]

chester_jds
15-02-2020, 10:38
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).

Po to, by zostawić w serii miejsce na topowy model, odpowiednik 1D w ML. Ten Canon to raczej taki odpowiednik piątki, więc po piątkowej kasie powinien być plasowany. Zresztą cena w kosmosie sprzedaży nie zrobi, nie spopularyzuje nowego systemu, jakieś frycowe na początku chyba trzeba zapłacić, a żądać milijony za aparacik można dopiero jak się uwiąże ludność dziesiątkami szkieł RF.

miszak
15-02-2020, 10:57
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).
Bo w Sony pomiędzy A9II i A7III (odpowiednikiem R) jest A9, A7R4 i A7R3?

tomfoot
15-02-2020, 11:45
Cena startowa w okolicach 3500 euro w Europie jest realna. Nie będzie to nic nadzwyczajnego jak na normalne pensje. Z biegiem czasu spadnie d0 poziomu 2500 euro i niżej i będzie to body mające skłaniać do zakupu RF, pewnie od początku pozbawione "gratisowej" przelotki na EF. Poprzednie modele (R i RP) spadną do bardzo niskich cen i zostaną wygaszone, bo to miały być "zapchaj dziury" dla naiwnych - z szacunkiem dla tych, którzy kupili. Pojawi się R6 w okrojonej wersji, tak jak w dslr oraz oczywiście w pełni profesjonalna seria 1R w kosmicznych cenach. Canon wróci na pozycję absolutnego lidera tegoż kończącego się rynku i żyć będzie z gamy najlepszej optyki. Później pojawi się 5R2, 6R2 itd. itp. Wszystko jak do tej pory. Miłośnicy dslr i posiadacze EF otrzymają jeszcze wypasione 5d5, które akurat będzie bardzo drogie, bo tam już na dalszy zakup szkieł EF z rynku pierwotnego producent nie będzie liczył. W zasadzie zaskoczeń żadnych nie będzie, bo wszystko pójdzie utartym schematem znanym i zrealizowanym od momentu pojawienia się Canona 5d "classic". Konsument "zwyczajny" i tak pójdzie w telefony. Jeżeli zaś chodzi o fotografię, to ciągle czekamy na przełom w rejestracji obrazu i rozwój zupełnie nowych, absolutnie nie dostępnych jeszcze w sprzedaży technologii. Otwartym pozostaje pytanie jak zachowa się sony. Czy będzie dalej bawić się w ten kurczący się segment rynku? Jeżeli w końcu przejmie Nikona, to pewnie tak.

Bechamot
15-02-2020, 12:39
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).

1. koszt produkcji - spodziewam sie, ze jest nizszy niz mkIV. Aparat nie jest technicznie tak skomplikowany jak mkIV. ML czyni zbednymi wiele skomplikowanych konstrukcyjnie elementow.

2. niewygorowana marza producencka , po to by aparat sie lepiej sprzedawal , a tym samym System zostal spopularyzowany. Producent winen byc zainteresowany popularyzacja nowego systemu , gdyz to oznacza rowniez szerszy popyt na obiektywy. Spodziewam sie , ze Canon pojdzie droga sony - raczej tansze Body i drozsza optyka.



Jesli sobie uzmyslowic , ze znakomicie wyposazony Pentax K1 ze stabilizacja, w chwili prezentacji kosztowal ok 2000 euro ( rikoh bilansuje pozytywnie ) , to nie wydaje mi sie zeby produkcja ML klasy 5 , dla ktorego zapotrzebowanie uzytkownikow canona jest ogromne mialby byc drozsza . Przy cenie na poziomie ok 3000 euro , gdyby taka Canon utrzymal bylby to hit sprzedazy - malo kto wchodzilby w sony , przeciwnie- jestem przekonany , ze posiadacze sony przechodziliby do canona ze wzgledu na oferte optyki - poczawszy od b . taniej sprzed 20 lat , ale wciaz dobrej , skonczywszy na najnowszej lini RF z b . wysokimi osiagami.


Ja oczywiscie tego aparatu nie mam , ale troche zaluje , ze przed paru laty wyzbylem sie starszej optyki . Obiektywy USM byly male lekkie i wystarczajaco dobre, a problemy AF ( co bylo ich bolaczka z owczesnymi dslr ) przeszly chyba do historii w ML.

Jacek_Z
15-02-2020, 12:56
Piszesz o ekonomii rządzącej światem, a potem sądzisz, że firma wypusci produkt nowocześniejszy, a tańszy niż modele będące 2 półki niżej.
Po co ktos ma sie pozbawiać zysku? Jak canon ma pozycjonować cenowo niższe modele? Dawać je za darmo?

Rola flagowców jest inna. Mają zachęćać zawodowców i pokazać, że system staje się kompletny.
Sprzedaż robią modele z średniej i najniższej półki.

sv
15-02-2020, 13:13
Cena startowa w okolicach 3500 euro w Europie jest realna. Nie będzie to nic nadzwyczajnego jak na normalne pensje... Pojawi się R6 w okrojonej wersji, tak jak w dslr oraz oczywiście w pełni profesjonalna seria 1R w kosmicznych cenach.

Jest jeszcze miejsce na tanie body poniżej R6, które zastąpi RP i będzie "wstępem" do systemu (ten kitowy obiektyw 24-105/1-7,1 powstał w jakimś celu). Widzę też miejsce na specjalistyczne body z wypasionymi funkcjami video ( matryca z 1dx mk III) bo to jest spory rynek. Co do cen: będą tyle kosztowały na ile rynek pozwoli, ale body profi będą droższe w Europie, bo czasy kiedy 6500$ = 6500 EURO już minęły z uwagi na kursy walut (EURO/USD).

--- Kolejny post ---


1. koszt produkcji - spodziewam sie, ze jest nizszy niz mkIV. Aparat nie jest technicznie tak skomplikowany jak mkIV. ML czyni zbednymi wiele skomplikowanych konstrukcyjnie elementow.

.

Koszt produkcji elementów mechanicznych jest znikomy (tłuką to od kilkudziesięciu lat) w porównaniu do kosztów opracowania nowych procesorów i matryc, rozwiązania problemów z ciepłem i oprogramowaniu tego wszystkiego.

jan pawlak
15-02-2020, 13:16
Piszesz o ekonomii rządzącej światem, a potem sądzisz, że firma wypusci produkt nowocześniejszy, a tańszy niż modele będące 2 półki niżej.
Po co ktos ma sie pozbawiać zysku? Jak canon ma pozycjonować cenowo niższe modele? Dawać je za darmo?

Rola flagowców jest inna. Mają zachęćać zawodowców i pokazać, że system staje się kompletny.
Sprzedaż robią modele z średniej i najniższej półki.

Zgoda.

Cena produktu jest "średnio" związana z kosztem produkcji.
Jest wynikiem decyzji strategii produktowej wynikającej/dotyczących wszystkich produktów obecnych, produktów opracowywanych w B&R, będących w planach itd oraz przewidywanej wielkości sprzedaży produktu (na danym rynku)

Flagowce świadczą o aktualnych możliwościach, dostępnej/opanowanej technologii firmy, budują prestiż firmy.
Są kosztowne (B&R, części, produkcja)


jp

Kolekcjoner
15-02-2020, 13:30
Mam prośbę do moderatora. Czy można by zmienić w tytule tego wątku z "eos r5"
Zmienione :).

Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).

Obecnie nie widzę. Nie widzę też powodu dlaczego Canon miałby nieobdoić za tak wypasioną puszkę - przynajmniej na początku.

sv
15-02-2020, 13:50
Zmienione :).


Obecnie nie widzę. Nie widzę też powodu dlaczego Canon miałby nieobdoić za tak wypasioną puszkę - przynajmniej na początku.

No właśnie :-) Ale nie widzę też powodu, żeby w chwili pojawienia się R5 A9 II miała kosztować 22.000 :-) Raczej 15.000 + potrójny cashback.

Bechamot
15-02-2020, 15:37
Koszt produkcji elementów mechanicznych jest znikomy (tłuką to od kilkudziesięciu lat) w porównaniu do kosztów opracowania nowych procesorów i matryc, rozwiązania problemów z ciepłem i oprogramowaniu tego wszystkiego.

co tluka od kilkudziesieciu lat - pryzmat Lustra , naped , uklad af uklad pomiaru swiatla do mkIV?

nie wymagalo to projektu i w ogole rozwoju ?
to nic nie kosztowalo ?

to jest okolo 25-30 % kosztow calego aparatu.

o czym piszesz w ogole ?


Przeciez DSLR to ML + lustro i wszystko z tym zwiazane + skomplikowany modul AF , karkolomny pomiar swiatla , matowka , wyswietlacze danych we wzierniku , pryzmat pentagonalny.

Przeciez tak samo rozwija sie , projektuje matryce , procesory odprowadz cieplo do DSLR jak i ML . W dslr rozwija sie to samo co w ML + jeszcze cos dodatkowo.
W dslr nie rozwijano tego , kosztow nie bylo ?
koszt DSLR to koszt rozwoju ML + koszt rozwoju Lustra &co.


istnieja zeleznosci ekonomiczne

im wyzsza cena produktu , tym nizsza sprzedaz ( sztuk)

zysk jednostkowy = cena sprzedazy - koszt jednostkowy

zysk calkowity = zysk jednostkowy * sprzedaz.

ta funkcja ma maksimum - to linia lukowa z grzbietem ku gorze - powyzej pewnej ceny sprzedaz na tyle Spada, iz zysk calkowity jest mniejszy , niz gdyby sprzedano wiecej mimo nizszej ceny . Ale zeby sprzedac wiecej trzeba obnizyc cene.
Tzn ekonomicznie zbyt wysokie ceny nie sa uzasadnione - gdyz prowadza do obnizenia zysku.
Wcale Canon nie musi sie kierowac tym , ze inni sprzedaja podobne wyroby drozej .
Jesli bedzie potrafil utrzymac nizej koszty produkcji od pozostalch , to przy nizszej cenie produktu zarobi wiecej , gdyz wiecej sprzeda.
Decyduja koszty produkcji

3941

3942

miszak
16-02-2020, 01:14
1. koszt produkcji - spodziewam sie, ze jest nizszy niz mkIV. Aparat nie jest technicznie tak skomplikowany jak mkIV. ML czyni zbednymi wiele skomplikowanych konstrukcyjnie elementow.

2. niewygorowana marza producencka , po to by aparat sie lepiej sprzedawal , a tym samym System zostal spopularyzowany. Producent winen byc zainteresowany popularyzacja nowego systemu , gdyz to oznacza rowniez szerszy popyt na obiektywy. Spodziewam sie , ze Canon pojdzie droga sony - raczej tansze Body i drozsza optyka.



Jesli sobie uzmyslowic , ze znakomicie wyposazony Pentax K1 ze stabilizacja, w chwili prezentacji kosztowal ok 2000 euro ( rikoh bilansuje pozytywnie ) , to nie wydaje mi sie zeby produkcja ML klasy 5 , dla ktorego zapotrzebowanie uzytkownikow canona jest ogromne mialby byc drozsza . Przy cenie na poziomie ok 3000 euro , gdyby taka Canon utrzymal bylby to hit sprzedazy - malo kto wchodzilby w sony , przeciwnie- jestem przekonany , ze posiadacze sony przechodziliby do canona ze wzgledu na oferte optyki - poczawszy od b . taniej sprzed 20 lat , ale wciaz dobrej , skonczywszy na najnowszej lini RF z b . wysokimi osiagami.


Ja oczywiscie tego aparatu nie mam , ale troche zaluje , ze przed paru laty wyzbylem sie starszej optyki . Obiektywy USM byly male lekkie i wystarczajaco dobre, a problemy AF ( co bylo ich bolaczka z owczesnymi dslr ) przeszly chyba do historii w ML.
Cena jest słabo powiązana z kosztem produkcji mocniej z polityką producenta.

swallow77
16-02-2020, 02:30
Wszystkie dywagacje na temat ile powinien aparat kosztować - bo powinien mało, żeby popularyzować system RF - to życzenia. Raz, to że zastosowanie tu mają nie tylko krzywe podaży i popytu na sam aparat, ale też na owe RFowe obiektywy. Raczej nie znamy, a jedynie coś sobie tam przypuszczamy, liczb związanych z procesami produkcyjnymi R i RF. Wiemy, że obiektywy RF są świetne i.. kosztowne. Ale wcale nie jest powiedziane, ze fabryki Canona mogą wyprodukować dowolną ilość tego sprzętu (zarówno obiektywów jak i aparatów). Nie wiemy także, czy cenę obecnie reguluje popyt czy podaż; Canon trafia z ceną tak by maksymalizować swój zysk: odpowiednio wysoka cena zapewnia zysk i zmniejsza popyt do możliwości produkcyjnych - z tym, ze tu występuje nie jeden, a 3 (lub 4, 5 czy 6) produkty(ów) by równoważyć biznes na R i RF.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Bechamot
16-02-2020, 08:29
Cena jest słabo powiązana z kosztem produkcji mocniej z polityką producenta.

Nie ,

Tak jest mozliwe tyko w sytuacji monopolisty , a takiej sytuacji nie mamy.

od dolu cena jeszt ograniczona prez koszty produkcji , od gory przez ceny rynkowe , czyli konkurencyjne.

ten punkt maxymalnego zysku ( nazywa sie punktem Cournota ) przesuwa sie w lewo .
Maksiumum zysku zostaje osiagniete dla cen zblizonych do rynkowych , ale nie wyzszych , pod warunkiem trzymania kosztow produkcji w ryzach .

rysunki w zalaczeniu.

Z wysokiej ceny mkIV mozna wysunac wniosek, iz canona zakladal nizsza sprzedaz , tzn wowczas musieli wiedziec, ze bedzie wchodzil nowy model przyszlosciowy.

Na kazdy sprzedany egzemplarz Body , przypada sprzedaz ilus tam obiektywow. musza byc zainteresowani rozpowszechniem nowej lini , po to by wzrosla rowniez sprzedaz optyki.
Dokladnie tak robil sony i odniosl sukces - raczej tansze aparaty i drozsza optyka.
Nie sadze , zeby Canon tego nie zauwazyl.

oczywiscie to jest w tej chwili wszystko zabawa w zgadywanke na Forum , ale sa pewen prawa ekonomczne , ktorym wszyscy podlegamy .
Ekonomia to cos jak w fizyca nauka o zasadzie zachowania energii. Prawa obowiazuja.
Nikt z nas nie wie na pewno jak to bedzie , osobiscie spodziewam sie ceny nie wyzszej niz mkIV , raczej nizszej. To zacheci do zakupu optyki.
Skoro Canon wklada Taki wysilek w jej rozwoj , musi wiec osiagnac odpowiednia sprzedaz , czyli jest pod presja nieprzesadzania z cena.

3958

3959

miszak
16-02-2020, 11:21
Bechamot bardzo dobry kawałek ekonomii :D Ekonomia nie bierze jednak pod uwagę korporacyjności. Korporacja jest jak związek radziecki. Są w niej lobbyści, politycy, lizodupcy itp. Czy nie wiadomo było kilka lat wcześniej, że lustrzanki jadą już autostradą? Wiadomo a jednak Canon spał bo w zarządzie, podobnie jak na tym forum, siedzieli wieloletni użytkownicy lustrzanek i to na pewno miało znaczący wpływ na strategię firmy. Mam odniesienie do znanej mi korporacji, która produkowała papier gazetowy chociaż wszyscy wiedzieli, że internet przejmuje ten segment. Co do ceny na rynku to zobacz co się stało z koncernem psa i oplem. Opel był raczej droższy przez wiele lat. Teraz peugeot jest premium. To polityka nie technika czy koszty produkcji bo w Niemczech są nieco wyższe niż we Francji. W Polsce niższe ale Opel z Polski tańszy nie jest.

Mamrot
16-02-2020, 12:26
od dolu cena jeszt ograniczona prez koszty produkcji , od gory przez ceny rynkowe , czyli konkurencyjne.

Specjalistą nie jestem, ale z tego co obserwuję jest to zbytnie uproszczenie.
Wydaje mi się, że są dodatkowe czynniki mające wpływ na cenę.
Na przykład budowanie wizerunku, czy pozycjonowanie marki, przykład:
Panasonic i Leica, były dwa identyczne modele kompaktów a różnica w cenie była spora przez dodanie czerwonej kropki.
Był w internetach przykład urządzenia RTV, produkowanego dla czterech różnych marek.
Różnica polegała na innym kształcie guzików, kolorze panelu czołowego i logo.
Różnica w cenie od no-name do(chyba)Harman Kardon była ....nieprzyzwoita, a przecież koszty produkcji były te same.

Czacha
16-02-2020, 12:41
Piszesz o ekonomii rządzącej światem, a potem sądzisz, że firma wypusci produkt nowocześniejszy, a tańszy niż modele będące 2 półki niżej.
Po co ktos ma sie pozbawiać zysku? Jak canon ma pozycjonować cenowo niższe modele? Dawać je za darmo?

Rola flagowców jest inna. Mają zachęćać zawodowców i pokazać, że system staje się kompletny.
Sprzedaż robią modele z średniej i najniższej półki.

Amen. Pełno tu roszczeniowców i fantastatów.

Wszystko w ciągu ostatnich 4 lat koszmarnie podrożało. Wystarczy zerknać jak zmieniły się ceny smartfonów. 4 lata temu topowy iPhone kosztował 60% tego ile kosztuje obecny. Ale nie.. nowy aparat Canona który zdaje się przyćmiewać konkurencję na pewno będzie tańszy, no bo przecież rolą Canona jest dogadzanie hobbystom ;)

jinks
16-02-2020, 13:00
Trochę nie jasne jest działanie IBIS. Działa tylko że szkłami RF, czy z RFami działa współpraca IBIS+IS w szkle? Co myślicie?

Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

marfot
16-02-2020, 13:15
Trochę nie jasne jest działanie IBIS. Działa tylko że szkłami RF, czy z RFami działa współpraca IBIS+IS w szkle? Co myślicie?


Z patentów Canona wynikało, że całe to opóźnienie z wprowadzeniem IBIS miało źródło w trudności w pożenieniu ze sobą IBIS i IS w jakiś tam wydumany sposób.
Canon mozolił się z tym, myślę, z powodu sprzęgnięcia szkieł EF z tym IBIS. W bagnecie RF juz wszystkie informacje przepływają jak trzeba.

Wydaje mi się, że będzie różnica w efektywności IS+IBIS w RF i EF ale nie taka, że nie ma żadnego zysku na szkle EF z IS.
Swoją drogą IS w szkłach RF to już wysoka liga nawet w tanim R24-105L.

candar
16-02-2020, 19:38
EOS R5 cena w Luxemburgu EOS-R5 at 9.999€ :mrgreen:

3963

Czacha
16-02-2020, 19:40
Bym sie nia nie przejmowal ;)

candar
16-02-2020, 19:43
Bym sie nia nie przejmowal ;)

Jak pisałem wcześnie na początku raczej obstawiam 5.000 Euro za R5, bo 1Dx mkIII wyceniono na 6.499 $

mkamelg
16-02-2020, 20:18
Proszę podać mi powód, dla którego Canon R5 miałby kosztować mniej niż Sony A9 II (czyli 22 000).

Nie znam takiego powodu.

Dzisiaj zrobiło się nieco nieprzyjemnie, ponieważ pojawił się pewien news https://www.canonwatch.com/upcoming-canon-eos-r5-price-listed-at-e9999-mistake-or-real/ na portalu Canon Watch a w nim:


Could it be possible that the upcoming Canon EOS R5 price is set at €9,999?

Luxembourg based site Photo-Mirgain.lu lists the Canon EOS R5 at exactly this price, €9,999 (approx US$10,829, and for the body only). We think (i.e. we strongly hope) this is either a mistake or just a placeholder price.

What do you think, is this the real Canon EOS R5 price?


A Swedish site also listed the price as around 10000 dollar (99'999 sek). its not visible on the site anymore but the pricing can be seen on "price compairison websites". I really hope its a place holder price otherwise its about 6000 dollars over my budget.

Ja natomiast znalazłem coś innego na stronie pewnego duńskiego fotograficznego sklepu internetowego.

https://www.photografica.com/canon-eos-r5.html

Tam widnieje cena 39999 DKK i napis "Canon EOS R5 (ingen officiel pris endnu)" czyli "Canon EOS R5 (no official price yet)". Nie mam pojęcia skąd Duńczycy wytrzasnęli tę cenę.

Duńczycy mają 25% VAT. 39999 DKK to około 23000 PLN. Od tej ceny trzeba będzie odjąć duński 25% VAT, i do tego co wyjdzie dodać polski 23% VAT.

Czyli 23000 PLN - 5750 PLN (25% VAT) = 17250 PLN + 3967,50 PLN (23% VAT) = 21217,50 PLN.

Także cena tego modelu aparatu może przekroczyć 20000 PLN.

Do swoich wyliczeń użyłem tych narzędzi:

https://www1.oanda.com/currency/converter/

http://www.math.edu.pl/narzedzia.php?opcja=procent-z-liczby

tmielcarz
16-02-2020, 20:51
Czyli 23000 PLN - 5750 PLN (25% VAT) = 17250 PLN + 3967,50 PLN (23% VAT) = 21217,50 PLN.


23000 brutto przy 25% VAT to 18400 netto, więc cena u nas to 22632 PLN.

robertskc7
16-02-2020, 21:44
23000 brutto przy 25% VAT to 18400 netto, więc cena u nas to 22632 PLN.

To dobra cena, kupi go całe 13 osób w PL. Za rok, 2 będzie w mega okazjach ( jak a9 ) za 13-15k dostępny. Panowie to canon. Nie będzie cudów. Będzie gorszy DR niż u sony i pozamiatane.

jinks
16-02-2020, 22:05
Jak dla mnie zapowiedzi R5 i R6 są kontynuacją linii 5d i 6d. Ceny powinny być podobne 13.000zł i 7.000 ;) R5 jest ewidentnie skrojony pod działalność komercyjną - śluby/portret, studio/moda, content reklamowy foto+video. Więc jeśli będzie kosztował więcej to Ci, dla których został stworzony i tak zapłacą, bo kupują na 5 lat i sprzęt na siebie i tak zarobi.

kmeg
16-02-2020, 22:10
Jak dla mnie zapowiedzi R5 i R6 są kontynuacją linii 5d i 6d. Ceny powinny być podobne 13.000zł i 7.000 ;) R5 jest ewidentnie skrojony pod działalność komercyjną - śluby/portret, studio/moda, content reklamowy foto+video. Więc jeśli będzie kosztował więcej to Ci, dla których został stworzony i tak zapłacą, bo kupują na 5 lat i sprzęt na siebie i tak zarobi.I tyle też będzie kosztował ;) Pamiętam jak na 5d2 były zapisy i długie kolejki a kosztował ponad 13 tys z kitem. 5d3 był droższy. A dla przypomnienia cena 5d4 po premierze:


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200216/8838cf5fcaec3e8c81d2c03a2dd8cef1.jpg

jan pawlak
16-02-2020, 22:20
Z patentów Canona wynikało, że całe to opóźnienie z wprowadzeniem IBIS miało źródło w trudności w pożenieniu ze sobą IBIS i IS w jakiś tam wydumany sposób.
Canon mozolił się z tym, myślę, z powodu sprzęgnięcia szkieł EF z tym IBIS. W bagnecie RF juz wszystkie informacje przepływają jak trzeba.

Wydaje mi się, że będzie różnica w efektywności IS+IBIS w RF i EF ale nie taka, że nie ma żadnego zysku na szkle EF z IS.
Swoją drogą IS w szkłach RF to już wysoka liga nawet w tanim R24-105L.

Zarówno obiektyw IS jak i body IBIS mają swoje (niezależne) czujniki ruchu sterujące pracą (swojej) stabilizacji.

W Sony body i obiektyw "dogadują się" jakie ruchy stabilizuje obiektyw a jakie body tak aby się nie dublować.
Taka współpraca wymaga jednak wbudowanej możliwości w obiektywie której chyba nie ma w IS obiektywów lustrzankowych Canona jako że nie była planowana IBIS w lustrzankach Canona.

Istniej oczywiście możliwość pracy szeregowej, IS robi niezależnie swoje a body "wiedząc" jaki podpięty obiektyw i jak pracuje IS tego obiektywu odpowiedni poprawia/ulepsza stabilizację.
To trudne i wymagałoby wpisywanie info o obiektywach IS do body.

Myślę że będzie tak :
- gdy podpięty obiektyw RF z IS to pełna współpraca IBIS+IS
- gdy podpięty obiektyw EF z IS to albo tylko IS (gdy długa ogniskowa) albo tylko IBIS (gdy krótkoogniskowy)

jp

candar
16-02-2020, 22:36
Jak dla mnie zapowiedzi R5 i R6 są kontynuacją linii 5d i 6d. Ceny powinny być podobne 13.000zł i 7.000 ;) R5 jest ewidentnie skrojony pod działalność komercyjną - śluby/portret, studio/moda, content reklamowy foto+video. Więc jeśli będzie kosztował więcej to Ci, dla których został stworzony i tak zapłacą, bo kupują na 5 lat i sprzęt na siebie i tak zarobi.

Luzik :) R5 będzie u nas za 24k zł i zdania nie zmieniam ;) A R6 za to może będzie już na wejściu za 4k zł bo wsadzą w niego matryce 20 Mpix z 2012 roku z 6D. Nie będę wcale zaskoczony, bo pewnie wzorem nieśmiertelnych 18 Mpix mają wiele takowych na składzie i szkoda wyrzucać 8-)

Jacek_Z
16-02-2020, 23:01
Nie ,

Tak jest mozliwe tyko w sytuacji monopolisty , a takiej sytuacji nie mamy.
Niby nie mamy, ale jednak ... mamy.
Body za 20 tys kupuje ktoś, kto w fotografii "siedzi" i ma zapewne jakieś graty. Warte sporo, skoro kupuje cosik za 20 tys.
Mało kto będzie chciał zmieniać system, bo na tym mocno straci. Ekonomia ;)
Taniej będzie przepłacić za body, niż wymieniać kilka obiektywów i zapewne dwa aparaty. Bo to ktoś, kto ma dwa body. Zmieni jednego Canona na Sony czy Nikona i zostanie z drugim Canonem? Będzie miał 2 systemy optyki?
Zmiana systemu u zawodowca który posługuje się sprzetem za pięciocyfrowe kwoty to grubsza sprawa. Lepiej przepłacić nawet o kilka tysięcy, nie zmieniając 2 aparatów i optyki, lamp błyskowych, sterowników, pozostając w systemie ze znaną sobie ergonomią. W dodatku kto zmienia system większy na mniejszy?

candar
16-02-2020, 23:11
Zmiana systemu u zawodowca który posługuje się sprzetem za pięciocyfrowe kwoty to grubsza sprawa. Lepiej przepłacić nawet o kilka tysięcy, nie zmieniając 2 aparatów i optyki, lamp błyskowych, sterowników, pozostając w systemie ze znaną sobie ergonomią.

Ergonomia to zasadniczo wyświechtany slogan ;) Przykładem chociażby dotykowy pasek w R, który cały czas wzbudza kontrowersje.


W dodatku kto zmienia system większy na mniejszy?
Podpowiem z dobrego serducha :)

Ano ten, który zmienia Lustrzankę DSLR i szklarnię z bagnetem EF z na bezlustrkowca R ze szkłami RF. I to całkiem dosłownie nawet rzekłbym ;)

sv
16-02-2020, 23:28
Ano ten, który zmienia Lustrzankę DSLR i szklarnię z bagnetem EF z na bezlustrkowca R ze szkłami RF. I to całkiem dosłownie nawet rzekłbym ;)

To Sony olało użytkowników A99 i innych pseudolustrzanek własnej roboty. Ja mam R i 10 szkieł EF i nie zamierzam tego zmieniać.

candar
16-02-2020, 23:41
A jaki związek ma Sony z poprzednim pytaniem ? Bo ja nie widzę żadnego. Tak samo jakbyś odpowiedział na pytanie konduktora o bilet w pociągu: "trąbka". Przypomnę, że mowa była o zmienianiu większego systemu na mniejszy. Prawie jak Tropofobia ;)

mirror
17-02-2020, 00:07
23000 brutto przy 25% VAT to 18400 netto, więc cena u nas to 22632 PLN.

e to tak nie działa im mniejsza siła nabywcza ludności tym wyższa cena - przy 23000 w cywilizowanym świecie u nas będzie okazyjne 25999, a na ukrainie 28999 - wicie rozumicie koszty transportu, koszty magazynowania, zamrożenie kapitału, mały rynek, godna marża, wysokie koszty działalności, no i te raporty miesięczne co to uokik o nich nie wie ogólnie kupa roboty i takie tam - tanio już było ale zawsze możemy (niestety nie bezkosztowo) zmienić system bo człowiek jak się w..... to podejmuje takie zupełnie nieracjonalne decyzje, ewentualnie nie kupić nic (moje korpusy nadal robią zdjęcia) i w następnych rapotach CIPA będzie musiała zmienić skale :) na osi pionowej tych fajowskich wykresików bo wyniki dobiją do osi poziomej :)

sv
17-02-2020, 00:24
A jaki związek ma Sony z poprzednim pytaniem ? Bo ja nie widzę żadnego. Tak samo jakbyś odpowiedział na pytanie konduktora o bilet w pociągu: "trąbka". Przypomnę, że mowa była o zmienianiu większego systemu na mniejszy. Prawie jak Tropofobia ;)

W kontekście zmiany "systemu" z lustrzanki na bezlusterkowca (bagnetu EF na RF, która to zamiana nie powoduje problemów w przeciwieństwie do systemu Sony).

tmielcarz
17-02-2020, 01:33
W kontekście zmiany "systemu" z lustrzanki na bezlusterkowca (bagnetu EF na RF, która to zamiana nie powoduje problemów w przeciwieństwie do systemu Sony).

A czy Sony nie zaoferował przejściówki z bagnetu A na FE? LA-EA4? Czy to nie jest analogia do konwertera EF-RF?

Bechamot
17-02-2020, 09:02
W kontekście zmiany "systemu" z lustrzanki na bezlusterkowca (bagnetu EF na RF, która to zamiana nie powoduje problemów w przeciwieństwie do systemu Sony).

po raz kolejny mijasz sie ze stanem faktycznym.

sony wprowdzil pelna kompatybilnosc wstecz bagneta A na FE , dobre 5 - 6 lat temu. ( przy czym to nie sony byl tworca A )

malo tego, poniewaz protokol af w FE i w gole bagnet jest " otwarty" , kazdy producent niezaleznej optyki jest w stanie dostosowac sprawnie dzialajacy AF do S . Obserwujemy aktualnie wysyp optyki niezalznych producentow na b. wysokim poziomie - np Sigma, tamron.
Aktualnie do S oferowane jest najwiecej nowej optyki. Obok drogiej systemowej optyki do S , mamy rowniez optyke tansza na b . wysokim poziommie. Oferta ciagle jest rozszerzana.

Ja nie pisze , ze sony jest lepszy / gorszy , tylko to co napisales nie jest prawda.

Bechamot
17-02-2020, 09:49
Bechamot bardzo dobry kawałek ekonomii :D Ekonomia nie bierze jednak pod uwagę korporacyjności. Korporacja jest jak związek radziecki. Są w niej lobbyści, politycy, lizodupcy itp. Czy nie wiadomo było kilka lat wcześniej, że lustrzanki jadą już autostradą? Wiadomo a jednak Canon spał bo w zarządzie, podobnie jak na tym forum, siedzieli wieloletni użytkownicy lustrzanek i to na pewno miało znaczący wpływ na strategię firmy.

ekonomi nie da sie oszukac.
jesli podejmuje sie jakies decyzje polityczne, to one jesli sa sluszne ekonomicznie , wowczas sie sprawdza. Jesli nie - bedzie Fiasko gospodarcze.
prawa ekonomi obowiazuja jak prawa fizyki . Moze Parlament przeglosowac i wydac ustawe , iz nie ma grawitacji . Moga wydac uchwale, ze pierwszym kosmonauta bedzie marszalek sejmu. I w mysl tej ustawy , wystarczy go raz podrzrzucic w gore a doleci do ksiezyca.

Szybo zweryfikuja bledna ustawe jeli kosmonauta obije sobie 4 litery.

Ekonomia obowiazuje zawsze i wszedzie , co najwyzej decyzje moga byc trafne lub nie.

Problem w tym , ze nie da sie dokladnie prognozowac przyszlosci , zawsze wystepuje element przypadkowosci.
Mozna sie pomylic.
Byc moze na drodze dyskusji parlamentrnej uda sie lepiej przewidziec warunki na przyszlosc , ale prawa beda obowiazywac - nie da sie ich zmienic.
Jesi ktos dysponuje lepsza technologia , czyli potrafi wyprodukowac taniej i lepiej , wowczas bedzie wypieral pozostalych.
Obserwowalismy to w ostatnich latach w sony w segmensie aparatow semiprofesjonalnych.

Canon niestety w ostanich 10 latach zaskakiwal tylko wysoka cena.
Pragmatycy , choc oczywiscie nie wszyscy przesszli na sony , Jesli R5 bedzie atrakcyjny cenowo , to nastpi powrot. Zadecyduje ekonomia.

miszak
17-02-2020, 13:45
Bechamot ależ ja nie twierdzę, że prawa ekonomii nie działają. Działają tylko nie zawsze są brane pod uwagę. Korporacje prowadzą politykę próbując mniej lub bardziej naginać rzeczywistość.

sv
17-02-2020, 18:39
po raz kolejny mijasz sie ze stanem faktycznym.

sony wprowdzil pelna kompatybilnosc wstecz bagneta A na FE , dobre 5 - 6 lat temu. ( przy czym to nie sony byl tworca A )

malo tego, poniewaz protokol af w FE i w gole bagnet jest " otwarty" , kazdy producent niezaleznej optyki jest w stanie dostosowac sprawnie dzialajacy AF do S ..

Masz na myśli tą przejściówkę:
https://www.ceneo.pl/27331190;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q0_UL_WUc7rQs&gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7hNaHCkbbaGSAAp13OS 24b4rAO2abdsEebPULdFZ9xLOitIEqZ8UrMaArhYEALw_wcB#t ab=click&shop=147405774

Tanio nie jest i podobno szkła A działają gorzej niż szkła EF podpięte przez Sigmę. Porównaj to z przejściówką EF-RF, gdzie masz właściwie tylko styki i odsunięcie od bagnetu. W dodatku za darmo z body.

candar
17-02-2020, 20:54
Masz na myśli tą przejściówkę:
https://www.ceneo.pl/27331190;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q0_UL_WUc7rQs&gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7hNaHCkbbaGSAAp13OS 24b4rAO2abdsEebPULdFZ9xLOitIEqZ8UrMaArhYEALw_wcB#t ab=click&shop=147405774

Tanio nie jest i podobno szkła A działają gorzej niż szkła EF podpięte przez Sigmę. Porównaj to z przejściówką EF-RF, gdzie masz właściwie tylko styki i odsunięcie od bagnetu. W dodatku za darmo z body.

Ło matulu...

A zaraz wyciągniesz pewnie z lamusa adapter na mocowanie Minolty MD ?

Po kiego grzyba ktokolwiek ma się kokosić z antykami z mocowaniem Minolty A oraz badziewnym adapterem jeśli ma ponad setkę szkieł pod nowe mocowanie FE ?

Masz - lista 100 szkieł do pełnej klatki a7, a7r, a7s, a9 https://onedaystop.com/blog/obiektywy-sony-fe-a7-a9/

A dodam, że cały czas dochodzą nowe szkła z mocowaniem FE od Tamrona, Sigmy, Tokiny , Viltorxa i, itp. itd.

Miejmy nadzieję, że Canon nie zawłaszczy sobie danych bagnetu RF i jednak niezależni też będą coś pod niego wypuszczać bo adaptery zawsze pozostaną adapterami.

sv
17-02-2020, 21:08
Ło matulu...

A zaraz wyciągniesz pewnie z lamusa adapter na mocowanie Minolty MD ?

Po kiego grzyba ktokolwiek ma się kokosić z antykami z mocowaniem Minolty A oraz badziewnym adapterem jeśli ma ponad setkę szkieł pod nowe mocowanie FE ?

.

Jeżeli ktoś zainwestował w szkła do sony A ("lustrzanki"), potem dokupił bezlusterkowca A, to musi się bujać z tym wynalazkiem. A99 to nie są jakieś zamierzchłe czasy i z pewnością są pechowcy, którzy zainwestowali w ten aparat i szkła.

candar
17-02-2020, 23:13
Jeżeli ktoś zainwestował w szkła do sony A ("lustrzanki"), potem dokupił bezlusterkowca A, to musi się bujać z tym wynalazkiem. A99 to nie są jakieś zamierzchłe czasy i z pewnością są pechowcy, którzy zainwestowali w ten aparat i szkła.

W sumie fajnie Andrzeju, że nawet na grupach Sony FE Polska można poczytać o tym, że Twoim zdaniem "R5 zastępuje właściwie wszystkie A7s r i A9 mk I i II i III i IV". Lubię ludzi z bujną wyobraźnią 8-)

Jacek_Z
18-02-2020, 01:33
Znam rodzinę, która miała do niedawna 4 lustrzanki Sony, klasy A9, do tego sporo obiektywów. Robili przyrodę, mieli 400mm, mieli macro chyba 200 mm, mieli lampę pierścieniową Minolty, lampy reporterskie (z mocowaniem Minolty). Większość obiektywów, w tym te najdroższe to były śrubokręty.
Wiesz co oni sobie teraz mogą zrobić z tym sprzętem? Nie pisz o przejściówce z lustrem, to pomyłka.
Nie porównujcie tego do przejścia z Canona EF na Canona R, litości. Canon R działa ze swoją optyką lustrzankową jak z natywną.

O Canonie R5 i 1Dmk3 będzie można napisać, że coś zastępują, jak już będą. Nawet nie jest znana pełna specyfikacja, a co dopiero jak się spisują w praktyce.

Bechamot
18-02-2020, 09:22
10 - 15 lat mozna tym fotografowac . Jakosc obrazowania bedzie taka sama jak pierwszego dnia.

A potem , sprzet i tak staje sie bezwartosciowy.
Nie za bardzo ma sens wieloletnie uzywanie tego samego wyposazenia. w pewnym momencie trzeba przejsc na nowa generacje .
To nie musi byc ta sama marka.

to samo bylo np z FD.
Tak jest z kilkunastoletnimi obiektywami usm.
Tak jest z niektorymi starszymi obiektywami EF obcych producentow , gdzie np przyslona nie pracuje i czipa sie wiecej nie wymienia.

sv
18-02-2020, 11:09
O Canonie R5 i 1Dmk3 będzie można napisać, że coś zastępują, jak już będą. Nawet nie jest znana pełna specyfikacja, a co dopiero jak się spisują w praktyce.

Canon 1dx mk III jest o 13 lutego w sprzedaży i możesz go kupić od ręki (w Polsce również), a Ty piszesz, że nie jest znana specyfikacja? Jedną szt mam w ręku ( szkoda, że nie moja ;-), mogę o niej pisać, czy muszę poczekać aż Pan Jacek pozwoli? Ogarnij się moderator.

Czacha
18-02-2020, 14:47
Fotoforma chwaliła się juz pare dni temu że maja 1DXIII na polce ;)

jinks
19-02-2020, 14:41
Canon R działa ze swoją optyką lustrzankową jak z natywną.

Niezupełnie. Jest pewna przewaga natywnych szkieł RF. Dla optyki RF w EOS R w trybie serii można włączyć high speed display a trybie manual AF na ekranie pojawia się skala odległości (jeśli to ma dla kogoś znaczenie). W nadchodzących R5 i R6 prawdopodobnie dla RF-ów będzie lepsza współpraca z IBIS.

Natomiast AF, pomiar światła itp. działają idealnie - co pewnie miałeś na myśli :)

sv
19-02-2020, 18:02
Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie będzie odpowiedzi konkurencji na zapowiadanego Canona R5:
https://www.sonyalpharumors.com/bloomberg-sony-has-canceled-a-new-mirrorless-camera-launch-due-the-coronavirus-caused-dram-shortage/

candar
19-02-2020, 19:39
Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie będzie odpowiedzi konkurencji na zapowiadanego Canona R5:
https://www.sonyalpharumors.com/bloomberg-sony-has-canceled-a-new-mirrorless-camera-launch-due-the-coronavirus-caused-dram-shortage/

Serio Andrzeju?

Wybacz, ale z Twoich słów przebija moralność Kalego (potępianie u innych tego, co u siebie uważa się za dobre, przekonanie bazujące na podwójnych standardach i hipokryzji, charakteryzujące się postrzeganiem występków jako negatywnych tylko jeśli inni się ich dopuszczają)

Tyle tylko, że dotknie to wszystkich producentów i co za tym idzie również fotografujących zamierzających kupić nowy aparat. Vide: CP+ przegrało z COVID-19 https://www.optyczne.pl/14613-news-CP+_przegra%C5%82o_z_COVID-19.html

sv
19-02-2020, 20:39
Serio Andrzeju?

Wybacz, ale z Twoich słów przebija moralność Kalego (potępianie u innych tego, co u siebie uważa się za dobre, przekonanie bazujące na podwójnych standardach i hipokryzji, charakteryzujące się postrzeganiem występków jako negatywnych tylko jeśli inni się ich dopuszczają)



No popatrz, uderz w stół... Rozbawiłeś mnie tą wypowiedzią :-) Widocznie inaczej odczytujemy tą informację, bo chyba nie wierzysz w te bajki, że pamięci pójdą do PlayStation :-)
Myślę, że chodzi po prostu o to, że Sony nie ma nic do zaoferowania w kontekście zapowiadanego R5, co niestety nie wróży dobrze prognozom cenowym tego body.
Nie próbuj mi imputować, że cieszy mnie epidemia COVID-19, bez względu na to kogo dotyka. Dziwią mnie tylko nieudolne tłumaczenia Sony.

Bechamot
20-02-2020, 09:10
Myślę, że chodzi po prostu o to, że Sony nie ma nic do zaoferowania w kontekście zapowiadanego R5, co niestety nie wróży dobrze prognozom cenowym tego body.
.


po raz kolejny mijasz sie z rzeczywistoscia.

Pytanie jest czy Canon dogonil wreszcie sony , chocby modele sprzed dwoch lat czy jeszcze nie?

mowiac inaczej czy Canon bedzie oferowal wreszcze to , co sony ma w sklepach od co najmniej dwoch lat, a pod wieloma wzgleami od 5-ciu , 6-ciu.

na razie nic konkretnego nie wiadomo o R5 , jedynie znana jest jego budowa zewnetrzna. Nawet nie znamy rozdzielczosci , nie znamy dokladnie funkcji. Na papierze wyglada to dobrze. Choc juz jedno mozna powiedziec - pozostawiajac przysisk mode i sposob nastawy pojechali po bandzie.
Sposob uchylu monitorka , tez wola o pomste do nieba .

szandor
20-02-2020, 10:23
Wieści z canona:


https://www.canonnews.com/eos-r5-launched-before-olympics-1dx-mark-iii-sales-higher-than-expected

"Według Nikkana Kogyo Shimbuna (redaktora prasowego) Canon postanowił wypuścić EOS R5 i RF 100–400 mm F4,5–7,1 jak najwcześniej, przed Olimpiadą Toyko, która rozpocznie się 24 lipca. Canon stwierdza, że ​​sprzedaż 1DX Mark III jest wyższa niż oczekiwano dla tego aparatu...
Ogólne wykorzystanie Canona podczas Mistrzostw Świata w Rugby w 2019 r. Wyniosło około 70%, co jest całkowitą dominacją. Jednak Canon nie jest zadowolony z tej liczby, dlatego szybkie wydanie EOS R5. Canon uważa, że ​​dodając EOS R5 przed igrzyskami, w połączeniu z wysoką sprzedażą 1DX Mark III, mogą przekroczyć 70% wykorzystania na igrzyskach w Toyko.

Wchodząc do gier, wygląda na to, że Canon będzie jedynym graczem 8K w grach z faktycznie wydaną i publicznie dostępną kamerą, a nie prototypami. To będzie ogromne zwycięstwo dla Canona.

Newswitch wspomina również, że EOS R5 jest przeznaczony dla zaawansowanych amatorów, ale może wytrzymać profesjonalne użytkowanie. To znów wskazuje mi, że Canon będzie miał profesjonalny aparat fotograficzny nad R5, R1."

Można wysnuć wniosek z tej wypowiedzi przedstawicieli Canona, że profi nie mogą się doczekać tego szkiełka RF 100–400 mm F4,5–7,1.
Dla mnie pocieszającym jest termin wejścia R5 na rynek,

jinks
20-02-2020, 10:26
Sposob uchylu monitorka , tez wola o pomste do nieba .

Właśnie Canon robi to dobrze:
- można zrobić samemu sobie zdjęcie/nagrać film,
- działa to również przy kadrach pionowych,
- można zamknąć całkowicie ekran w celu ochrony,
- bardzo wygodne przy zdjęciach produktowych, gdy musimy stanąć przed aparatem i ustawiać drobne elementy w kadrze,
- ...i pewnie parę innych :)

Te uchylane tylko w kierunku góra-dół to nieporozumienie.

rysz
20-02-2020, 19:58
Właśnie Canon robi to dobrze:
- można zrobić samemu sobie zdjęcie/nagrać film,
- działa to również przy kadrach pionowych,
- można zamknąć całkowicie ekran w celu ochrony,
- bardzo wygodne przy zdjęciach produktowych, gdy musimy stanąć przed aparatem i ustawiać drobne elementy w kadrze,
- ...i pewnie parę innych :)
Ale za to:
- używanie jest dużo mniej wygodne ze względu na przesunięcie monitora na bok, co przeszkadza przy kadrowaniu "z ręki" (ograniczony dostęp do obiektywu) i w ciaśniejszych miejscach (to rzadko, ale zdarza się).
- nie daje się normalnie używać ze złączką statywową typu L
- w pozycji rozłożonej/odchylonej jest dużo bardziej narażony na uszkodzenie
- wymaga dużo więcej ruchów, żeby go odchylić do góry, co jest robione najczęściej (zdjęcia ze statywu/z niskiej perspektywy)
- ...i też pewnie parę innych ;)


Te uchylane tylko w kierunku góra-dół to nieporozumienie.
Twoim zdaniem. Moim są wygodniejsze. A jeszcze lepsze jest to, co ma Fuji X-T3 i Panasy S1/S1R :idea:



Wieści z canona:


https://www.canonnews.com/eos-r5-launched-before-olympics-1dx-mark-iii-sales-higher-than-expected

"Według Nikkana Kogyo Shimbuna (redaktora prasowego) Canon postanowił wypuścić EOS R5 i RF 100–400 mm F4,5–7,1..."

Można wysnuć wniosek z tej wypowiedzi przedstawicieli Canona, że profi nie mogą się doczekać tego szkiełka RF 100–400 mm F4,5–7,1.
Dla mnie pocieszającym jest termin wejścia R5 na rynek,
Coś im się pomieszało, bo ten obiektyw ma mieć zakres 100-500 mm :p

miszak
20-02-2020, 20:43
Zdecydowanie góra dół jest lepsze do wszelkiej dynamicznej fotografii a przecież mówimy np. o olimpiadzie więc gibany z boku ekranik to nieporozumienie. Fajnie jest to rozwiązane w nowych a6xxx Sony.

To, że Canon w sporcie ma 70% to jakieś odkrycie czy zaskoczenie? Tak chyba jest od dawna?

sv
20-02-2020, 21:00
Zdecydowanie góra dół jest lepsze do wszelkiej dynamicznej fotografii a przecież mówimy np. o olimpiadzie więc gibany z boku ekranik to nieporozumienie.
Do sportu to jest 1dx mk III. "Gibany z boku ekranik" jest idealny do filmowania, a to jest jedna z funkcji R5. To co jest w Sony, to do filmu się nie nadaje.

rysz
20-02-2020, 21:08
Do sportu to jest 1dx mk III. "Gibany z boku ekranik" jest idealny do filmowania, a to jest jedna z funkcji R5. To co jest w Sony, to do filmu się nie nadaje.

Nie nadaje się do filmowania siebie, czego większość ludzi nie robi (robi to większość "recenzentów" na Youtubie, którzy się tej funkcji domagają).
Do filmowania zza obiektywu nadaje się całkiem dobrze. Chyba, że za mały, ale wtedy nie ma większego znaczenia sposób odchylania :P

mirror
20-02-2020, 21:09
mnie się gibane ekraniki nie podobają, dla mnie góra dół jest ekranikiem bardziej niż wystarczającym

aciek_l
20-02-2020, 21:49
Góra-dół jest szybszy w większości sytuacji, ale na w pełni gibany nie narzekam. ;)

zdebik
20-02-2020, 22:05
mnie się gibane ekraniki nie podobają, dla mnie góra dół jest ekranikiem bardziej niż wystarczającymZwłaszcza z micro na statywie ^^

Kolekcjoner
21-02-2020, 00:51
Coś im się pomieszało, bo ten obiektyw ma mieć zakres 100-500 mm :p

Ma być i taki i taki.
Co do gibania ;) - to ja uważam że jeden i drugi sposób jest dobry. Do filmu wolę zdecydowanie odchylany na bok, do foto góra dół.

jinks
21-02-2020, 00:54
No cóż, jak widać nawet nietrafione rozwiązania maja swoich wielbicieli ;)

jan pawlak
21-02-2020, 08:23
Ma być i taki i taki.
Co do gibania ;) - to ja uważam że jeden i drugi sposób jest dobry. Do filmu wolę zdecydowanie odchylany na bok, do foto góra dół.

:p

jp

mirror
21-02-2020, 10:01
No cóż, jak widać nawet nietrafione rozwiązania maja swoich wielbicieli ;)

to się nazywa konserwatyzm :mrgreen: jeśli chodzi o mnie to brak gibanego ekraniku kompletnie mi nie przeszkadza - raz na ruski rok jestem zmuszony położyć się na glebie żeby zrobić zdjęcie z perspektywy jaką zaplanowałem ale wtedy gibanie góra dół by wystarczyło.

szandor
21-02-2020, 10:25
No cóż, jak widać nawet nietrafione rozwiązania maja swoich wielbicieli ;)

Chyba powinieneś dodać nietrafione według mnie.

Generalnie taki gibany ekran bardzo mi odpowiada, oraz jest dla mnie bardzo istotną możliwość odwrócenia ekranu tyłem. Podczas moich wyjazdów, aparat często buja się na pasku i dotykowy ekran zmieniał mi co chwilę ustawienia. Aktualizacja oprogramowania do 1.4, zmieniła całkowicie mój sposób korzystania z AFu, odpada mizianie po ekranie i nawet gdyby był yojstik, to byłby przeważnie bezrobotny.

Czacha
22-02-2020, 14:24
Najwiekszy minus obracanego ekranu takiego jak jest w R to to, ze nie mozna go odgiac od dolu jednym ruchem kciuka. To co w Fuji czy Sony da sie zrobic momentalnie i da sie fotografowac bez uzycia wizjera z aparatem na poziomie klatki. piersiowej lub nizej, tutaj trzeba uzyc obu rak bo ekranik wymaga odgiecia i obrocenia. Niby pierdoła ale strasznie denerwuje w reportazu.

Bechamot
22-02-2020, 15:22
w kamerach filmowych , ktore byly waskie i dlugie , oczywiscie odchylanie ekraniku w bok mialo wiekszy sens niz odchylanie do gory .
w aparach fotograficznych , ktore sa szersze i krotsze odchylanie w bok poszerza aparat , utrudni uchwyt . Bryla jest bardzioej zwarta odchylajac do gory.

oczywiscie tak jak w canonie , najpierw trzeba odchylic w bok o 180 stopni a potem obrocic - rozwiazanie uciazliwe ( przy wyjsciowym polozeniu monitora ku zewnetrzu )

w innych aparatach , ktore Maja odchylanie do gory i obrot , wystarczy lekko odchylic.

w innej sytuacji niz przez wziernik , 90% zdjec robie patrzac z gory , 9,99% z dolu , moze 0,01 % wskazanie bylony z przodu , ale to sie da latwo obejsc z wifi.

rozwiazanie jakie znam z panasonica jest duzo wygodniejsze - do gory i ewentualnie mozliwosc obrotu .

Jacek_Z
22-02-2020, 17:02
10 - 15 lat mozna tym fotografowac . Jakosc obrazowania bedzie taka sama jak pierwszego dnia.

A potem , sprzet i tak staje sie bezwartosciowy.
Nie za bardzo ma sens wieloletnie uzywanie tego samego wyposazenia. w pewnym momencie trzeba przejsc na nowa generacje .
To nie musi byc ta sama marka.

to samo bylo np z FD.
Rewelacyjna porada. Jego Sony A99 ma 8 lat, niedługo do wymiany, inne body jeszcze starsze, do wymiany .. na co, co zrobi z śrubokretowymi obietywami?
Każdy wie, że można kupić inny system, nie pisz takich oczywistości. Tylko wielu nie chce zmieniać systemu i jest wk .. gdy producent go do tego zmusza.
Tak było m.in ze mną. Miałem Canona A1, optykę FD i w ten sposób firma straciła klienta, który kupił od tego czasu z 10 body i 20 szkieł Nikona.
Osoba, która posiada dużo sprzętu chce ewolucji, a nie rewolucji. Canon (tym razem) czy Nikon na szczęście przesiadkę na ML robią bezboleśnie.
I myślę, że to bardzo celowe. Bo gdyby zrobili Canona R niekompatybilnego z lustrzankami, to co by trzymało Canonierów przy Canonie? Mogli by kupić Sony, np bo ma IBIS. I tak juz wielu to zrobiło, ale to dlatego, że obiektywy Canona "chodzą" w obcym systemie Sony.
Totalna zmiana systemu (body i optyka) dla kogoś kto ma dużo sprzętu to strata od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Często wspominasz o ekonomii. Kilkadziesiąt tysięcy zł straty to bardzo konkretny argument. I jak ktoś MUSI tyle stracić to może być naprawdę wkurzony.

Bechamot
22-02-2020, 17:48
Rewelacyjna porada. Jego Sony A99 ma 8 lat, niedługo do wymiany, inne body jeszcze starsze, do wymiany .. na co, co zrobi z śrubokretowymi obietywami?
.

tym mozna pare lat jeszcze fotografowac , zdjecia beda wciaz na aktualnym poziomie technicznym.
a po 12 - 15 latach aparaty sie calkowicie dekapitalizuja.

co Maja powiedziec wlasciciele nowo kupionych drogich samochodow po 15 - 20 latach ?

kupuje drogie BMW za 300000 - 400000 pln , a za 15 - 20 lat trudno jest za to dostac 20 000 .

nie inaczej maja posiadacze drogich kiedys np c20 d.

co dzisiaj z tym robic , co z wowczas kupiona optyka ?

najlepiej oddac na zlom , w ten sposob chronimy miejsca pracy.
ofiarownie komus rzeczy malo uzytecznych , przestarzalych jest szkodliwe.

parokrotnie aparaty po kilkunastu latach wyrzucalem na odpowiednie skladowisko zlomu , choc kiedys wydawaly sie drogie.

nie ma sensu ciagnac w nieskonczonosc starej technologii, kiedys ja trzeba odnowic.

Gdyby kupil pasujace wspolczesne obiektywy A , to i tak nalezaloby wymienic rowniez puszke na wspolczesna - czylil od razu kupic wspolczesna generacje - akurat w S jest nia linia Alfa Ax.

uzytkownicy dslr a9 sa w takiej samej sytuacji jak uzytkownicy w tym czasie kupionych innych aparatow / optyki - trzeba po kilkunastu latach zmienic. Akurat sony ma ciekawa i zroznicowana oferte , ale to nie ma znaczenia - moga przejsc w odpowiednim czasie na kazdy dowolny System.

totamten
22-02-2020, 20:05
w kamerach filmowych , ktore byly waskie i dlugie , oczywiscie odchylanie ekraniku w bok mialo wiekszy sens niz odchylanie do gory .
w aparach fotograficznych , ktore sa szersze i krotsze odchylanie w bok poszerza aparat , utrudni uchwyt . Bryla jest bardzioej zwarta odchylajac do gory.

oczywiscie tak jak w canonie , najpierw trzeba odchylic w bok o 180 stopni a potem obrocic - rozwiazanie uciazliwe ( przy wyjsciowym polozeniu monitora ku zewnetrzu )

w innych aparatach , ktore Maja odchylanie do gory i obrot , wystarczy lekko odchylic.

w innej sytuacji niz przez wziernik , 90% zdjec robie patrzac z gory , 9,99% z dolu , moze 0,01 % wskazanie bylony z przodu , ale to sie da latwo obejsc z wifi.

rozwiazanie jakie znam z panasonica jest duzo wygodniejsze - do gory i ewentualnie mozliwosc obrotu .

Robię zdjęcia do szuflady, więc proszę nie bić, że robię "wtranczke" w tę pasjonującą dyskusję o wyższości Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia - w moim Panasonicu GX7 akurat ekran odstaje od korpusu i nie robi to wrażenia bardziej zwartej konstrukcji, czego nie zauważam w moim Canonie R. Moja R-ka ma jakąś wadę geometryczną, bo daje się kręcić ekranem po uniesieniu o niecałe 90 stopni (wtedy to jeszcze nie jest góra-dół, tylko prawa-lewa), a u innych potrzeba na to 180 stopni. Czy ten luz powinienem reklamować? Jestem leworęczny - oba moje aparaty mają wspólną wadę - spust i większość pokręteł zmiany parametrów trzeba obsługiwać palcem prawej ręki. Dla zadowolenia wszystkich nie powinni produkować aparatów dla leworęcznych?

Bechamot
22-02-2020, 20:59
to nie jest dyskusja o wyzszosci swiat.

to jest rzeczywicie wyczuwalna roznica w komforcie obslugi.

to nie jest wrazenie , ale rzeczywiscie uchylanie ekranu na bok czyni calos wieksza , gdyz ekran jest prostokatem o dluzszym boku poziomym.

szkic :

4008

najczesciej ekranik odchylamy do gory przy zdjeciach przy ziemi , powiedzmy makro w pozycji kucacej - czesty przypadek.

akurat ekran odchylony na bok przebiega w miejscu lewej reki/nadgarstka . trzeba ja jakosc troche nienaturalnie odchylac.
Tak samo w pozycji brzusznej .
Nie zeby to byla jakas tragedia , ale rozwiazanie z ekranem uchylnym do gory z tylu aparatu jest wygodniejsze i bardziej kompaktowe. Wprawdzie nie da sie tym robic selfie , ale to jest najmniej wazny Argument.

jesli chcialbym widziec siebie z przodu , to monitorek jest i tak za maly , nalezaloby podpiac dodatkowy wielkosci pada .

Nie jest to rozwiazane elegancko.

Eberloth
22-02-2020, 21:46
Zaje.. Szkic. Jaką optyką fotografowany? Puszka R5?

Kolekcjoner
22-02-2020, 22:37
w kamerach filmowych , ktore byly waskie i dlugie , oczywiscie odchylanie ekraniku w bok mialo wiekszy sens niz odchylanie do gory .
w aparach fotograficznych , ktore sa szersze i krotsze odchylanie w bok poszerza aparat , utrudni uchwyt . Bryla jest bardzioej zwarta odchylajac do gory.


W aparacie przy filmowaniu ze statywu albo z rigiem odchylanie w bok jest dla mnie wygodniejsze. Całe szczęście że w Canonie to dostrzegli i np. w C100 właśnie to zostało poprawione. Przy fotografowaniu moim zdaniem wygodniejszy jest ekran odchylany góra-dół.

marfot
22-02-2020, 23:20
W aparacie przy filmowaniu ze statywu albo z rigiem odchylanie w bok jest dla mnie wygodniejsze. Całe szczęście że w Canonie to dostrzegli i np. w C100 właśnie to zostało poprawione. Przy fotografowaniu moim zdaniem wygodniejszy jest ekran odchylany góra-dół.

W G7XII mam ekran odchylany góra-dół ale fotografuję tym aparatem w różnych dziwnych pozycjach i wolałbym ekran gibany.
W R i M50 mam gibany ale nie fotografuję nimi w dziwnych pozycjach i mógłby być odchylany.
Natomiast rzeczywistą wadą dla mnie jest to, że ekran gibany nie odchyla się pełne 180 stopni tylko ciut mniej. Drażni mnie to bo mam nerwicę natręctw.

Jacek_Z
23-02-2020, 02:35
uzytkownicy dslr a9 sa w takiej samej sytuacji jak uzytkownicy w tym czasie kupionych innych aparatow / optyki - trzeba po kilkunastu latach zmienic.
Bzdura. Użytkownicy Nikona i Canona nie muszą zmieniać dobrej, drogiej optyki. Mam Nikkora 200/2 z 2004 roku (kosztującego ponad 20 tys) który nadal w systemie jest szkłem referencyjnym.

Bechamot
23-02-2020, 11:41
Jest duza roznica pomiedzy optyka projektowana wspolczesnie ( rowniez przez canona) a tamta starsza sprzed 15 i wiecej laty z czasow kiedy jeszcze aktywny byl bagnet A.

roznica dotyczy nie tylko wlasnosci optycznych , ale jest b . duzy postep w zakresie napedu i pracy AF oraz stabilizacji.

Te starsze obiektywy opierane na konstrukcjach z czasow analogowych przy wspolczesnych matrycach Maja za niska rozdzielczosc, spore bledy otwarcia.

Oczywiscie mozna poslugiwac sie obiektywami 15 letnimi i starszymi ( sam uzywam i 60-cio letnie ) , ale ograniczaja one mozliwosci jakie kryje w sobie matryca.
Jesli S wypuscilby wspolczesnie dslr- a z bagnetem A, prawdopodobnie 40 - 60 mpx , te starsze obiektywy wymagalyby tez odnowy.

jesli ktos pozostaje przy 24 mpx , to moze przeciez pozostac i przy a900 , tak dlugo , jak dlugo bedzie on pracowal i przy optyce z tamtych czasow.


Slowem , jesli chcemy korzystac z rozdzielczosci oferowanych przez wspolczesne matryce i cieszyc sie w pelni wspolczesnymi aparatami konieczne sa i wspolczesne obiektywy.

Dlaczego wowczas takich obiektywow nie produkowano ?
Metody rachunkowe byly przed 20 laty i wiecej nie tak wyrafinowane jak wspolczesne .
Nie byl to Problem natury czysto mozliwosci wykonawczych , a bardziej mozliwosci rachunkowych.
Rozwoj algorytmow genetycznych w ostatnich latach znacznie przyspieszyl rozwoj optyki i obnizyl koszty jej rozwoju.

Jacek_Z
25-02-2020, 21:57
Uogólniasz. Zapoznaj się z testami obiektywu o którym mówię. On ma MTF bliskie absolutnie rekordowych. I wiele supertele jest wyśmienite, od czasów analogowych po dziś. I to te supertele sa drogie i zatrzymują profi w systemach.

candar
25-02-2020, 22:03
Stare szkła tele owszem tak, ale szeroki kąt starszej daty jest w większości nieużywalny w cyfrze ->

Cytuję:

"telecentryczność (ang: telecentricity). Rzecz polega na tym, że promienie światła przechodzące przez układ optyczny stają się równoległe i padają prosto na materiał światłoczuły (matrycę lub klatkę filmu). Ale co to ma do rzeczy? Wyobraź sobie matrycę lustrzanki. Jest ona zbudowana z pojedynczych pikseli, na każdym znajduje się filtr, na całej matrycy jeszcze jeden lub dwa filtry. Jeśli promień światła pada pod kątem prostym na piksel, to nie ma problemu. Jeśli jednak promień światła będzie choćby o ułamek stopnia odchylony od kąta prostego, to piksel może nie zarejestrować niczego, bo... Niczego nie zauważy! - taka jest budowa matrycy. Każdy piksel jest "obudowany" i może nie dopuszczać promieni NIE padających dokładnie na wprost.

Dlaczego jest to takie ważne? Materiał światłoczuły jakim jest błona fotograficzna, nie jest tak skomplikowanym urządzeniem jak matryca (pomimo tego, że nadal ma większą rozdzielczość niż większość matryc -ok 18mpx, a także dużo lepszą rozpiętość tonalną - przyp.aut.) niż popularne matryce w aparatach. W przypadku fotografii tradycyjnej nie ma większej różnicy czy promień światła pada pod kątem 90o 89o, czy 88o. Film zostanie poprawnie naświetlony we wszystkich przypadkach.

Podczas projektowania optyki dla lustrzanek małoobrazkowych na film 35mm, nikt nie przywiązywał wagi do tego, aby telecentryczność była tak idealna. Nikt nie przypuszczał, że w przyszłości człowiek wymyśli tak niedoskonałe urządzenie jakim jest popularna matryca światłoczuła.

Dlaczego obiektyw m42 "mydli" bardziej niż zwykły? Wyobraź sobie sytuację: Zakładasz obiektyw m42 do korpusu cyfrowego, Robisz zdjęcie. Na matrycę pada światło niedostatecznie uregulowane. Połowa pikseli nic nie zarejestruje, w związku z czym procesor aparatu musi sam dobudować brakujące piksele. A jak? Algorytmem zgadywania. Gwarantuję, że jeszcze żaden algorytm nie jest w stanie uzupełnić informacji tak, aby były zgodne z rzeczywistością we wszystkich warunkach. Klatka filmu zarejestruje wszystko bez konieczności prowadzenia skomplikowanych obliczeń.

Telecentryczność odpowiada także za wady obiektywów przeznaczonych do cyfrówek! Wejdź na serwis z testami obiektywów i przeglądnij kilka testów, poczytaj opinie. Na pewno znajdziesz informacje, że niektóre obiektywy mydlą na brzegach kadru. O ile moje logiczne myślenie mnie nie zawodzi, to jest to właśnie wina niedoskonałej budowy układu optycznego.

Dlatego sprawa jest prosta - masz szkła m42 i chcesz z nich zrobić pożytek? Wkręć je do aparatu... ANALOGOWEGO! A do lustrzanki cyfrowej niestety musisz kupić sobie obiektyw zaprojektowany do urządzeń "digital", w którym układ jest tak wyregulowany, aby światło padało idealnie na matrycę."

akustyk
25-02-2020, 22:08
najczesciej ekranik odchylamy do gory przy zdjeciach przy ziemi , powiedzmy makro w pozycji kucacej - czesty przypadek.

z perspektywy zaby najczesciej robie kwiatki. a wtedy moze i polowa kadrow (a czasem wiecej) jest w moim przypadku pionowa. i w tym temacie ekranik uchylany 6D2 jest dla mnie ogromna przyjemnoscia pracy. ten w M5 natomiast jest przeszkoda, a nie pomoca.



Nie zeby to byla jakas tragedia , ale rozwiazanie z ekranem uchylnym do gory z tylu aparatu jest wygodniejsze i bardziej kompaktowe.

kompaktowe tak. wygodniejsze, jak napisalem wyzej - niekoniecznie. w kadrach pionowych ekranik zwodzony niestety dostaje funkcjonalny szach-mat

rysz
26-02-2020, 03:16
z perspektywy zaby najczesciej robie kwiatki. a wtedy moze i polowa kadrow (a czasem wiecej) jest w moim przypadku pionowa. i w tym temacie ekranik uchylany 6D2 jest dla mnie ogromna przyjemnoscia pracy. ten w M5 natomiast jest przeszkoda, a nie pomoca.


kompaktowe tak. wygodniejsze, jak napisalem wyzej - niekoniecznie. w kadrach pionowych ekranik zwodzony niestety dostaje funkcjonalny szach-mat

Ponownie wychodzi na to, że wygrywa konstrukcja zastosowana w Fuji X-T3 ;)

Bechamot
26-02-2020, 08:34
z perspektywy zaby najczesciej robie kwiatki. a wtedy moze i polowa kadrow (a czasem wiecej) jest w moim przypadku pionowa. i w tym temacie ekranik uchylany 6D2 jest dla mnie ogromna przyjemnoscia pracy. ten w M5 natomiast jest przeszkoda, a nie pomoca.


kompaktowe tak. wygodniejsze, jak napisalem wyzej - niekoniecznie. w kadrach pionowych ekranik zwodzony niestety dostaje funkcjonalny szach-mat


w pierwszym przyapadku ekranik uchylny do gory i obrotowy daje to samo , nie Jest w ogole b . uciazliwy.

w drugim przypadku ma statywie jest wygodniejszy.
uchylny w bok na lewo wymusza pochylenie aparatu w prawo , spust znajduje sie na dole , co nie jest wygodne.

poniewez stosowalem dwa rodzaje tych ekranikow, wiec z moich doswiadczen wynika , iz zdecydowanie wygodniejszy jest uchylny do gory i obrotowy od uchylnego w bok i obrotowego - to nie jest to samo.

akustyk
26-02-2020, 10:33
Ponownie wychodzi na to, że wygrywa konstrukcja zastosowana w Fuji X-T3 ;)
nie mam osobistych doswiadczen wiec sie nie wypowiem. ale tak, mysle ze funkcjonalnie to moze byc faktyczie najwygodniejsze w moim przypadku.

tez nie jestem najwiekszym fanem rozwiazan Canona. rozwiazanie uchylane (6D2, 80D, itd.) koliduje z L-bracketami, co dla mnie jest duzym utrudnieniem w praktyce. rozwiazanie zwodzone (jak M5) jest jeszcze gorsze, bo nie daje zadnych korzysci w kadrach pionowych, a i w poziomych akurat M5 jest tak sp*, ze kopulka celownika zaslania kawalek ekranu. ten uchylany ekranik ma uzasadnienie takie, ze w Canonie mysla jak kameruni, dla ktorych taki wygibas jest naturalny. szkoda, bo jakby tam fotografa podpieli do projektowania, to moze by to zrobili dobrze. tzn. rowniez nie tak jak w M5. pod tym wzgledem niestety Canon nadal jest "can not".


w pierwszym przyapadku ekranik uchylny do gory i obrotowy daje to samo , nie Jest w ogole b . uciazliwy.

zgoda



w drugim przypadku ma statywie jest wygodniejszy.
uchylny w bok na lewo wymusza pochylenie aparatu w prawo , spust znajduje sie na dole , co nie jest wygodne.

nie bardzo rozumiem. u mnie to tak wyglada z gibanym ekranikiem w 6D2. zreszta na kulkowej glowicy nawet bez L-bracketa (jak ktos sie bardzo upiera robic poruszone zdjecia) i tak sie pochyla aparast w lewo, nie w prawo. chyba ze ja czegos nie rozumiem
4038



poniewez stosowalem dwa rodzaje tych ekranikow, wiec z moich doswiadczen wynika , iz zdecydowanie wygodniejszy jest uchylny do gory i obrotowy od uchylnego w bok i obrotowego - to nie jest to samo.
tez mi sie tak wydaje...

swallow77
26-02-2020, 14:42
(...)
Cytuję:

"telecentryczność (ang: telecentricity). Rzecz polega na tym, że promienie światła przechodzące przez układ optyczny stają się równoległe i padają prosto na materiał światłoczuły (matrycę lub klatkę filmu). Ale co to ma do rzeczy? Wyobraź sobie matrycę lustrzanki. Jest ona zbudowana z pojedynczych pikseli, na każdym znajduje się filtr, na całej matrycy jeszcze jeden lub dwa filtry. Jeśli promień światła pada pod kątem prostym na piksel, to nie ma problemu. Jeśli jednak promień światła będzie choćby o ułamek stopnia odchylony od kąta prostego, to piksel może nie zarejestrować niczego, bo... Niczego nie zauważy! - taka jest budowa matrycy. Każdy piksel jest "obudowany" i może nie dopuszczać promieni NIE padających dokładnie na wprost.

(...)"

To prawda, ale bardziej z trzecich prawd Tischnera. Telecentryczność to oczywiście bardzo porządana cecha, jednak i dzis niewiele obiektywów ją posiada: przyjrzyj się wielkości soczewki od strony bagnetu - by zachować telecentryczność musiałaby mieć co najmniej 44mm średnicy (a praktycznie conajmniej 50mm. Ponieważ yak nie jest, matryce mają odpowiednią budowę; nad każdym pikselem na matrycy znajduje się soczewka (tzw microlens) niwelująca brak telecentrycznosci (a potrafią juz nawet wytwarzać soczewki o różnych kształtach w zależności od tego w jakim obszarze matrycy ma sie znaleźć. Microlens pozwala wychwycic większość swiatla promieni odchylonych o 15-20 stopni. Ostatni wynalazek Panasonica, organic cmos - o do 30 stopni.


Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
26-02-2020, 15:28
Załączniki do posta #163
4039
4040

Bechamot
26-02-2020, 15:35
nie bardzo rozumiem. u mnie to tak wyglada z gibanym ekranikiem w 6D2. zreszta na kulkowej glowicy nawet bez L-bracketa (jak ktos sie bardzo upiera robic poruszone zdjecia) i tak sie pochyla aparast w lewo, nie w prawo. chyba ze ja czegos nie rozumiem
4038


tutaj masz zamontowany aparat przez uchwyt L.
Ale jesli zalozyc na glowice mocujac bezposrednio czyli w pozycji poziomej , i potem odchylic o 90 stopni do pionu glowice ( ostatecznie po to ona jest ) , to juz nie wyglada to tak dobrze. Mozna ale trzeba tak obrocic by ekranik byl na gorze , wowczas nie ma kolizji , ale i spust jest na dole aparatu - jest to mniej wygodne. Pewnie ze tragedii nie ma , ale to rozwiazanie z uchylaniem monitorka na bok za wygodne nie jest.
Duzo machania rekami.
W innym systemmie wystrczy jeden ruch zeby zobaczyc obraz z gory . Tutaj trrzeba najpierw otworzyc i potem jestcze obrocic , no i uchwyt aparatu nie jest wygodny , gdyz monitorek przebiega akurat w miejscu gdzie winna przebiegac dlon / nadgarstek.

ale w sumie jestesmy zgodni . nie jest to rzeczywiscie optymalne rozwiazanie.

akustyk
26-02-2020, 15:46
tutaj masz zamontowany aparat przez uchwyt L.
Ale jesli zalozyc na glowice mocujac bezposrednio czyli w pozycji poziomej , i potem odchylic o 90 stopni do pionu glowice ( ostatecznie po to ona jest ) , to juz nie wyglada to tak dobrze.

ale przeciez w kulce mozna sobie samemu wybrac w ktora strone sie pochyla

i nie, glowica nie jest po to, zeby ja obracac o 90 stopni tak po prostu. tzn. mozna, jak to jest jakis powershot czy inna komorka. ale z normalnej wielkosci aparaatem to raczej tylko jesli ktos bardzo sie upiera przy spartoleniu stabilnosci :)



Mozna ale trzeba tak obrocic by ekranik byl na gorze , wowczas nie ma kolizji

ale kolizji z czym, bo nie wychwycilem?



, ale i spust jest na dole aparatu - jest to mniej wygodne. Pewnie ze tragedii nie ma , ale to rozwiazanie z uchylaniem monitorka na bok za wygodne nie jest.
Duzo machania rekami.
W innym systemmie wystrczy jeden ruch zeby zobaczyc obraz z gory . Tutaj trrzeba najpierw otworzyc i potem jestcze obrocic , no i uchwyt aparatu nie jest wygodny , gdyz monitorek przebiega akurat w miejscu gdzie winna przebiegac dlon / nadgarstek.

znaczy ja sie zgadzam, ze to nie jest idealne. ale chyba nie az tak niewygodne jak probujesz to namalowac :)



ale w sumie jestesmy zgodni . nie jest to rzeczywiscie optymalne rozwiazanie.
i tu niestety pies pogrzebany... ja bym chcial pouzywac czegos takiego jak Fiudzi (czy ten potworek co Pentax drzewiej zrobil). na oko wydaje sie lepsze funkcjonalnie, pytanie jak w realu to sie sprawdza i jak wyglada zywotnosc

Bechamot
26-02-2020, 16:00
ale przeciez w kulce mozna sobie samemu wybrac w ktora strone sie pochyla


mozna , oczywiscie - ekranikiem do gory , wowczas przycisk spustu migawki jest na dole . wygodniej jest na gorze .
pewnie , ze to drobiazg , ale jednak . Skoro tak dorbiazgowo ro roztrzasamy.

Zreszta tego aparatu jeszcze nie ma , dopiero tylko zdjecia i zapowiedz.
przychodzi mi do glowy mysl , czy to aby Canon nie specjalnie wypuscil taka sade wczesniej , po to by wysadowac ceny.

wiec odpowiadam canonowi .
Ok 3000 eu bedzie b . ok i wybaczy sie canonowi opieszalosc w przeszlosci .
ok 4000 bedzie , zle - przedluze Embargo na zakup produktow canona o nastepnych pare lat.

jan pawlak
26-02-2020, 17:23
4041
4042
4043

https://www.dpreview.com/articles/3527230088/canon-shows-off-eos-r5-rf-100-500mm-lens-under-glass-at-wppi

jp

mirror
26-02-2020, 18:52
jeszcze ze dwa luźne przyciski do przypisania funkcji by się przydały :) ale of-on jest a to już dużo :mrgreen:

jan pawlak
26-02-2020, 20:39
Trzy z programowanych przycisków w A7x można ustawić jako "chwilowe".

Gdy przycisk zaprogramowany jako "chwilowy" jest naciśnięty to cały zestaw ustawień przypisany do tego przycisku nadpisuje swoje ustawienia na aktualnie ustawienia w aparacie, po puszczeniu przycisku sytuacja powraca do "z przed naciśnięcia".
Bardzo mi to "przypasowało"

Czy w nowych puszkach Canona są takie możliwości ?

jp

sv
26-02-2020, 22:24
szkoda, że nie dali gładzika na AF ON tak jak w 1dx III. To jest mega wygodne rozwiązanie.

aciek_l
26-02-2020, 22:25
szkoda, że nie dali gładzika na AF ON tak jak w 1dx III. To jest mega wygodne rozwiązanie.

Pewnie dadzą w R5mkII. ;) Albo w R1?

mirror
26-02-2020, 22:59
Trzy z programowanych przycisków w A7x można ustawić jako "chwilowe".

Gdy przycisk zaprogramowany jako "chwilowy" jest naciśnięty to cały zestaw ustawień przypisany do tego przycisku nadpisuje swoje ustawienia na aktualnie ustawienia w aparacie, po puszczeniu przycisku sytuacja powraca do "z przed naciśnięcia".
Bardzo mi to "przypasowało"

Czy w nowych puszkach Canona są takie możliwości ?

jp

nie wiem i w sumie dla mnie to nieistotne, w starych jest C1 C2 C3 - chwilowość przycisków sony mnie nie przekonuje nie mam trzeciej ręki żeby trzymać jakiś przycisk na korpusie podczas robienia zdjęcia (ogólnie to często wcale nie trzymam rąk na korpusie jak robię zdjęcie), nie widzę zastosowania dla takich chwilowych przycisków (obsługujących całe zestawy ustawień) w moim fotografowaniu - robisz zdjęcia na wojnie? że czegoś takiego potrzebujesz? i czy nie jest tak przypadkiem że cała para idzie w przyciski, a na fotografię zostaje bardzo niewiele?

coś podobnego w canonie czego używam to w moim przypadku zmiana funkcji przycisku podglądu ostrości ale to obsługuje jedną funkcję :mrgreen: a nie cały zestaw :mrgreen:

ergonomia canona mi odpowiada (choc pewnie dałoby się ją ulepszyć) i nie szukam rewolucyjnych rozwiązań w tym temacie - wręcz przeciwnie.

jan pawlak
27-02-2020, 04:47
nie wiem i w sumie dla mnie to nieistotne, w starych jest C1 C2 C3 - chwilowość przycisków sony mnie nie przekonuje nie mam trzeciej ręki żeby trzymać jakiś przycisk na korpusie podczas robienia zdjęcia (ogólnie to często wcale nie trzymam rąk na korpusie jak robię zdjęcie), nie widzę zastosowania dla takich chwilowych przycisków (obsługujących całe zestawy ustawień) w moim fotografowaniu - robisz zdjęcia na wojnie? że czegoś takiego potrzebujesz? i czy nie jest tak przypadkiem że cała para idzie w przyciski, a na fotografię zostaje bardzo niewiele?

coś podobnego w canonie czego używam to w moim przypadku zmiana funkcji przycisku podglądu ostrości ale to obsługuje jedną funkcję :mrgreen: a nie cały zestaw :mrgreen:

ergonomia canona mi odpowiada (choc pewnie dałoby się ją ulepszyć) i nie szukam rewolucyjnych rozwiązań w tym temacie - wręcz przeciwnie.

Też mam tylko 2 ręce ale z kciukami których używam (do "chwilowych") gdy aparat mam "przy oku", u mnie te 3 "chwilowe" to :
1. (ustawione mam AF-S, pojedyncze, A (przesłona)) -> AF-C, seryjne, S (ustawienie czasu migawki)
2. (ustawione mam pojedyncze) -> bracketing 5 (+/- 2 EV)
3. -> zarys

"Chwilowe" przyciski są przydatne, fajnie by było aby R5 miał coś podobnego.

Przydałby mi się co najmniej jeszcze jeden "chwilowy", przypisałbym powiększenie 12x.
Teraz by powiększyć/sprawdzić AF muszę nacisnąć 3 (lub 4) razy przyciski by powrócić do stany wyjściowego, a wtedy bym nacisnął i puścił

jp

Ergonomia
Ręce mamy jakie mamy a chcemy by :
- ML było małe
- trzymało w ręku dobrze
- dobrze obsługiwało dużą ilość przycisków

Przypomina mi to opowieść jak zakompleksiały facet złowił złotą rybkę i poprosił ją by miał członka aż do ziemi.
Rybka się zgodziła.
Obudził się rano i.... miał bardzo krótkie nogi.

jp

Bechamot
27-02-2020, 08:20
trudno bedzie o lepsza wygode obslugi niz w dslr lini 5.

moim zdaniem c1...c3 zalatwia sprawe wystraczajaco.
tez jakos nigdy nie lubilem jednoczesnie naciskac dwa przyciski .To mnie zawsze troche dekoncentrowalo.

mirror
27-02-2020, 08:27
być może w sony take rozwiązania są konieczne ze wględu na legendarne już menu w aparatach tej firmy - znaczy legendarnie zawikłane
z pewnoscia tak chwilowosc bdzie się sprawdzać np na powiekszeniu tu pełna zgoda, lub nawet na przełączeniu A - S ale na braketingu tego nie widzę - nie robię bracketingu z ręki
w podobny sposob uzywam przycisku podlądu ostrości (ale nie do podglądu ostrości)
ergonomia nie polega na tym żeby aparat był mały - mały to nie znaczy ergonomiczny - znowu naciągasz rzeczywistość do z góry załozonej tezy
no popatrz jak podobnie ja codziennie rano budzę się z canonem :mrgreen: w torbie i nic się nie zmienia, mam nadzieję że za jakiś czas będzie to inny model canona jak złota rybka pozwoli

jan pawlak
27-02-2020, 08:47
być może w sony take rozwiązania są konieczne ze wględu na legendarne już menu w aparatach tej firmy - znaczy legendarnie zawikłane
z pewnoscia tak chwilowosc bdzie się sprawdzać np na powiekszeniu tu pełna zgoda, lub nawet na przełączeniu A - S ale na braketingu tego nie widzę - nie robię bracketingu z ręki
w podobny sposob uzywam przycisku podlądu ostrości (ale nie do podglądu ostrości)
ergonomia nie polega na tym żeby aparat był mały - mały to nie znaczy ergonomiczny - znowu naciągasz rzeczywistość do z góry załozonej tezy
no popatrz jak podobnie ja codziennie rano budzę się z canonem :mrgreen: w torbie i nic się nie zmienia, mam nadzieję że za jakiś czas będzie to inny model canona jak złota rybka pozwoli

Być może zmienisz zdanie jak/gdy zaczniesz używać.
Może w R5 ?

U mnie przejście "chwilowe" (#174):
-> 2
na bracketing to wtedy gdy w wizjerze histogram znacznie poza zakresem.
Niekoniecznie dla HDR a częściej dla możliwości późniejszego wyboru w kompie lepiej naświetlonego kadru (do celów obróbki)
-> 3
sprawdzenie głębi ostrości gdy trzeba

jp

candar
27-02-2020, 09:43
"Chwilowe" przyciski są przydatne, fajnie by było aby R5 miał coś podobnego.

To raczej oczywista - oczywistość, że powinien mieć to każdy aparat


Przydałby mi się co najmniej jeszcze jeden "chwilowy", przypisałbym powiększenie 12x.
Teraz by powiększyć/sprawdzić AF muszę nacisnąć 3 (lub 4) razy przyciski by powrócić do stany wyjściowego, a wtedy bym nacisnął i puścił
jp

?

W A7 III mam pod guzikiem AF-on w trybie podglądu zdjęć maksymalne powiększenie punktu, w którym ustawiana była ostrość w ramce AF. Czyli np. aby sprawdzić, czy ostrość jest na oku w trybie AF-C Eye-AF , jeden ruch i wiem, że ostro tam, gdzie powinno, ale ostro jest zawsze ;)

akustyk
27-02-2020, 09:55
czyli klasyka CB... o czymkolwiek watek by nie byl i tak skonczy sie na Sony?

powoli zaczynam sie bac lodowke w pracy otworzyc, bo jeszcze z niej Stalin wyskoczy... wroc... Sony wyskoczy. nie te czasy :/

tomfoot
27-02-2020, 10:18
czyli klasyka CB... o czymkolwiek watek by nie byl i tak skonczy sie na Sony?

powoli zaczynam sie bac lodowke w pracy otworzyc, bo jeszcze z niej Stalin wyskoczy... wroc... Sony wyskoczy. nie te czasy :/

Lepsze jest to, że jak zwrócisz tym panom uwagę, to oskarżą cię o hejt. Później przyjdzie Jacek i skasuje twoje posty.
(tzn. Twoich pewnie akurat nie :mrgreen:)

candar
27-02-2020, 10:20
czyli klasyka CB... o czymkolwiek watek by nie byl i tak skonczy sie na Sony?

powoli zaczynam sie bac lodowke w pracy otworzyc, bo jeszcze z niej Stalin wyskoczy... wroc... Sony wyskoczy. nie te czasy :/

akustyk Jesteś przewrazliwiony ;) Odpisałem JP, bo zaczyna coś dziwnego rzeźbić i zaczynam się zastanawiać, czy aby na pewno zna swój aparat ;) Ale zdajesz sobie sprawę, że istnieją pozaświaty i pozaprzestrzeń, w których funkcjonują również aparaty innych firm i nie da uniknąć porównań dotyczących różnic technologicznych i funkcjonalnych ? ;)

5D też tak miały - czyli np. 5D III miał maksymalne powiększenie w punkcie ostrzenia ramki AF w podglądzie zdjęcia pod lupką. Jeden ruch i wszystko było wiadomo. Piszę o tym bo ktoś pisał, że w 5D IV miał z tym problem i nie potrafił tego sobie ustawić.

Dla mnie to kluczowa sprawa bo nie lubię robić 1000 zdjęć po to, aby wybrać z nich jedno z poprawną ostrością.

mirror
27-02-2020, 10:27
Być może zmienisz zdanie jak/gdy zaczniesz używać.
Może w R5 ?


a jaka jest różnica w robieniu bracketingu z ręki w 6D czy R5 czy 80D czy w jeszcze czymś innym np w analogowym eosie 3 bo ja nie widzę związku z korpusem - jeśli zdjęcia nie będą łączone z założenia, a musisz robić bracketing to oznacza ze nie jesteś w stanie ocenić ekspozycji (przy histogramie w wizjerze to już zupełnie nie rozumiem) albo aparat źle naświetla - oczywiście takie rozwiązanie problemu (bracketing) jest akceptowalne ale nie robiłbym z tego zalety to raczej obejście jakiegoś problemu sprzętu lub użytkownika sprzętu

przy legendarnym DR sony braketing z ręki żeby wybrać ekspozycję? - a tyle się naczytałem o legendarnym DR sony - musicie uspójnić te zeznania :mrgreen: - oczywiście każdy foci jak lubi lub jak uważa że jest dobrze ale wszystko ma jakieś granice - a ja głupi myślałem że jak kupię sony to będzie można zapomnieć o bracketingu

tak czy inaczej bracketingu z ręki nie planuję - nie mam takich potrzeb

akustyk
27-02-2020, 10:27
Lepsze jest to, że jak zwrócisz tym panom uwagę, to oskarżą cię o hejt. Później przyjdzie Jacek i skasuje twoje posty.
(tzn. Twoich pewnie akurat nie :mrgreen:)

tomfoot... ale czy ja jestem "Napisz do Kasi"? :lol:




Jesteś przewrazliwiony ;)
jestem. tak.

ale jak za 2 strony w watku nie pozostanie nic wiecej niz Sony akbar, to stawiasz Kasztelana. no albo Namyslow

tomfoot
27-02-2020, 10:33
tomfoot... ale czy ja jestem "Napisz do Kasi"? :lol:


Sugerujesz, że Jacek to Kasia? :shock: :mrgreen:

akustyk
27-02-2020, 10:35
Sugerujesz, że Jacek to Kasia? :shock: :mrgreen:

https://demotywatory.pl/4823519/najglupszych-listow-do-Bravo-Ach-te-wspomnienia

jan pawlak
27-02-2020, 10:45
To raczej oczywista - oczywistość, że powinien mieć to każdy aparat



?

W A7 III mam pod guzikiem AF-on w trybie podglądu zdjęć maksymalne powiększenie punktu, w którym ustawiana była ostrość w ramce AF. Czyli np. aby sprawdzić, czy ostrość jest na oku w trybie AF-C Eye-AF , jeden ruch i wiem, że ostro tam, gdzie powinno, ale ostro jest zawsze ;)

Chodzi o czas robienia zdjęcia, przed jego zrobieniem
Wciskasz spust do połowy, pojawia się sygnał złapania AF i..... czy dobra i tam gdzie trzeba ustawiona ostrość ?
Przy matrycach o dużym Mpix i chęci powiększeń w niektórych sytuacjach zdjęciowych jest to istotne.

Teraz by to sprawdzić muszę trzymając spust "do połowy" nacisnąć 3 (lub 4 razy) zaprogramowany przycisk by zobaczyć/przejść kolejno przez sekwencję powiększenia 6,2x, 12,4x i wrócić do pełnego kadru.
Zamiast raz nacisnąć i puścić "chwilowy"

jp

michalab
27-02-2020, 10:49
Panowie następnym razem, proponuję pytanie czy jakaś funkcja jest czy nie ma, bez pisania, że jest w Sony. Bo wtedy momentalnie znajdzie się kilku, którzy będą tłumaczyć, że obecność takiej funkcji nie tylko nie jest potrzebna, ale wręcz szkodliwa.

candar
27-02-2020, 10:53
Panowie następnym razem, proponuję pytanie czy jakaś funkcja jest czy nie ma, bez pisania, że jest w Sony. Bo wtedy momentalnie znajdzie się kilku, którzy będą tłumaczyć, że obecność takiej funkcji nie tylko nie jest potrzebna, ale wręcz szkodliwa.

Jestem za! Niepotrzebnie wdawałem się w dyskusję z JP. MEA CULPA!

jan pawlak
27-02-2020, 11:13
Jestem za! Niepotrzebnie wdawałem się w dyskusję z JP. MEA CULPA!

Nie, to moja wina, przepraszam !!

"Pokazałem" zdjęcia/link R5 (#168), podoba mi się i spytałem czy ma (będzie mieć) funkcje "chwilowe", wyraziłem nadzieję że tak bo bardzo mi "pasują".
I to wywołało "odpowiednie" wystąpienia obrońców Strefy Wolnej Od .....

Tylko nie wiem Od Czego :
- czy funkcji "chwilowych" w ogóle,
- czy funkcji "chwilowych" w R5,
- czy funkcji "chwilowych" bo są zaimplementowane w A7x
- czy tylko od Sony

jp

PS
Kiedyś na Kubie rodacy gdy krytycznie mówili o Fidelu to mówili/używali nazwiska Kowalski

zdebik
27-02-2020, 12:38
Może warto zmienic nazwy wątków na EOSR5/1Dmk3 w czym jest gorszy od A73 itd itd.

Dodałbym jeszcze jeden, "Ustawienia aparatu Pana Jana", żeby nowi nie gubili się w gaszczu menu.


Wracając do tematu, ciekawe jak Canon podejdzie do tematu nowych lampek i wyzwalacza.

szandor
27-02-2020, 14:46
Panowie trochę więcej luzu, widać, że macie kompleks "sony", a w stosunku do "JP" szczególnie. Pewnie połowa postów jest bez sensu, co mało przeszkadza, ale wystarczy jedno słowo sony, a krew wam się burzy. Gdyby nie to wredne sony, to canon dalej by sobie spokojnie drzemał. Wiem, to boli, ale na tę chwilę bezlustra sony są lepsze, więc do czego można porównywać puszki naszej firmy. Na CB wielu bijących pianę nie miało sony w ręku, ale wiedzą o tych puszkach wszystko.

Mam R-kę, miałem S, na 99% kupię tę na razie wyimaginowaną R5, ale ołtarzyka canona w domu nie mam.

akustyk
27-02-2020, 15:09
Panowie trochę więcej luzu, widać, że macie kompleks "sony", a w stosunku do "JP" szczególnie.

osobiscie jestem zmeczony tym, ze co watek to i tak konczy sie na pier* co to nie Sony... zwisa mi czy to jest sprowokowane przez wyznawce tej czy innej marki. chcialbym wejsca na watek zatytulowany Canon xD/Rx, w ktorym mowa jest o tym Canonie xD/Rx. albo nie... realistycznie: w ktorym jest jakas dyskusja o tym modelu a nie tylko notoryczne pyskowki.

jako moderator jestem jeszcze bardziej zmeczony tym, ze notorycznie trzeba czyscic watki z pyskowek. nie wnikam w to kto winny, ale wiecznie wywolywane sa tym samym "Sony akbar" badz "* Sony w tylna czesc ciala". do wyboru do koloru...



Pewnie połowa postów jest bez sensu, co mało przeszkadza, ale wystarczy jedno słowo sony, a krew wam się burzy. Gdyby nie to wredne sony, to canon dalej by sobie spokojnie drzemał.

no ale to moze idz sobie opowiadaj o tym na forum Sony. tutaj po prostu nie wszystkich to obchodzi. zeby kazdy jeden korpus Canon porownywac do Sony. moze niektorym to najzwyczajniej w swiecie zwisa? tak trudno w to uwierzyc?



Wiem, to boli, ale na tę chwilę bezlustra sony są lepsze, więc do czego można porównywać puszki naszej firmy.

no i niech beda. ale moze niekoniecznie w kazdym jednym watku na tym forum. Canon-Board. nie Sony-Board.

Bechamot
27-02-2020, 17:12
a nie tylko notoryczne pyskowki.
.

nie wiem , moze docieraja do mnie inne posty , ale pyskowek tutaj nie widze - sa one rzadkoscia.

w pewnym momencie pojawia sie post w stylu " wiecej luzu " , czy " bez pyskowek panowie " i zaczyna sie dyskusja n.t pyskowki , ktorej wczesnij nikt nie zauwazyl , gdyz jej nie bylo.

tzn " pyskowka " to cos jak fakt medialny - nie ma jej , ale sie pisze , ze jest - wiec jest , chociaz jej nie ma.
co w tym zlego , ze ktos chcialby miec w canonie rownie dobry af jak w jakims innym aparacie np sony , albo ekranik jak np w pentaxie ?
sony , pentax ... & co - aparaty jak aparaty - wszystkie dobre.

dodam po chwili...

jako , ze sony wprowadzil na rynek ML FF, ustanowil tym samym pewnego rodzaju Standard. Nic wiec dziwnego, ze sie odnosi do standardu - lepiej , gorzej ?
Nic zlego w takich porownaniach nie widze.

Eberloth
27-02-2020, 22:02
Też mam tylko 2 ręce

Janie, każdego dnia dowiadujemy się tylu ciekawych rzeczy od ciebie. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy...

akustyk
27-02-2020, 22:16
jako , ze sony wprowadzil na rynek ML FF, ustanowil tym samym pewnego rodzaju Standard.

co to znaczy wprowadzil? pierwszy cyfrowy aparat FF bez lustra to byla Leica M9 :)

a od czasow 5DII Canon tez ma FF z podgladem elektronicznym :)



Nic wiec dziwnego, ze sie odnosi do standardu - lepiej , gorzej ?
Nic zlego w takich porownaniach nie widze.
ja tez nie, dopoki takie porownania maja jakas wartosc dodana. a na tym forum wielokrotnie udowodniono, ze wartosc dodana konczy sie po 3 postach, a potem jest ciagnaca sie dlugo i namietnie gowniarzeria i udowadnianie ze "moj jest dluzszy"...

akustyk
27-02-2020, 22:17
Janie, każdego dnia dowiadujemy się tylu ciekawych rzeczy od ciebie. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy...

pas. time-out. chwatit... ? :)

jan pawlak
27-02-2020, 22:55
https://www.canonrumors.com/a-canon-camera-has-shown-up-for-certification/

EOS R5 (to prawdopodobnie jego dotyczy) pokazał się do certyfikacji według Nokishita.
Certyfikat pokazuje nową baterię, jak informowaliśmy wcześniej, będzie to LP-E6NH o napięciu 7,2 V i 2130 mAh. Być może „H” oznacza „dużą pojemność”.
Z certyfikatu wynika także, że aparat jest zgodny z Speedlite 600EX-RT, czy to oznacza, że EOS R5 będzie miał wyzwalacz bezprzewodowy? Nie słyszeliśmy wcześniej tej sugestii.
Aparat jest również zgodny z Canon RS-60E3.

jp

szandor
28-02-2020, 01:00
osobiscie jestem zmeczony tym, ze co watek to i tak konczy sie na pier* co to nie Sony... zwisa mi czy to jest sprowokowane przez wyznawce tej czy innej marki. chcialbym wejsca na watek zatytulowany Canon xD/Rx, w ktorym mowa jest o tym Canonie xD/Rx. albo nie... realistycznie: w ktorym jest jakas dyskusja o tym modelu a nie tylko notoryczne pyskowki.

jako moderator jestem jeszcze bardziej zmeczony tym, ze notorycznie trzeba czyscic watki z pyskowek. nie wnikam w to kto winny, ale wiecznie wywolywane sa tym samym "Sony akbar" badz "* Sony w tylna czesc ciala". do wyboru do koloru...


no ale to moze idz sobie opowiadaj o tym na forum Sony. tutaj po prostu nie wszystkich to obchodzi. zeby kazdy jeden korpus Canon porownywac do Sony. moze niektorym to najzwyczajniej w swiecie zwisa? tak trudno w to uwierzyc?


.....

Przepraszam, masz całkowitą rację.
Mam jeszcze 20D i 350D i jak mnie najdzie chęć na porównania to będę miał do czego.

Bechamot
28-02-2020, 09:02
co to znaczy wprowadzil? pierwszy cyfrowy aparat FF bez lustra to byla Leica M9 :)

chyba jednak nie.

jesli dokonac klasyfikacji aparatow ze wzgledu na rodzaj ukladu celowniczego , to M9 jest aparatem lunetkowym


przez ML nazywa sie , choc to nie jest calkiem logiczne, aparaty bez Lustra z elektronicznym celownikiem wziernikowym i wymienna optyka .

aparaty DSLR w trybie LV nie sa nazywane ML. Tak sie przyjelo , ostatecznie to spoleczenstwo jest sedzia w sprawach jezykowych.


pierwszym w ogole apartem cyfrowym jaki wprowadzono na rynek to byla mavica czyli tez Sony oczywiscie bez Lustra i tez z celownikiem lunetkowym . Tego sie nie nazywa ML.

dla mnie logiczna bylaby nazwa DSLE -"E" - od elektr. viewfinder



a od czasow 5DII Canon tez ma FF z podgladem elektronicznym :)

niekoniecznie podglad elektroniczy to aparat o konstrukcji jaka nazywa sie " ML".

Nazwe "ML" wprowadzil panasonik . troche glupio klasyfikowac aparat przez cos czego nie ma. Jakby samochod nazwac bezkoniowcem.
Ale tak sie przyjelo - na zasadzie przeciwstawienstwa .




a potem jest ciagnaca sie dlugo i namietnie gowniarzeria i udowadnianie ze "moj jest dluzszy"...


kazdy pisze na miare wlasnych mozliwosci. I kazdy uwaza ze ma racje - to inni sa glupsi i sie myla.
To jest czescia strategii przetrwania - taka czlowiek ma nature , Taki instykt.
Jesli napiszesz cos szczegonie madrego , wyraznie powyzej poziomu pozostalych ,cos co jest trudno zrozumiec i wymaga wysilku intelektualnego , zostaniesz szybko znienawidzony , gdyz nikt nie lubi miec swiadomosc, ze jest gorszy od innych.

candar
28-02-2020, 11:55
Takie tam z sieci na zluzowanie :) https://www.facebook.com/groups/935684256481367/permalink/2736700859713022/

sv
28-02-2020, 13:47
Takie tam z sieci na zluzowanie :) https://www.facebook.com/groups/935684256481367/permalink/2736700859713022/

Coś takiego poprawia ci samopoczucie? To jest jakaś misja z Twojej strony, żeby zaśmiecić ten wątek?

Eberloth
28-02-2020, 21:39
Takie tam z sieci na zluzowanie :) https://www.facebook.com/groups/935684256481367/permalink/2736700859713022/

candar. Masz dożywotni tytuł ****** wszechczasów na CB. Trzymaj dalej spocone ręce pod ręcznikiem na dowolnym sprzęcie, który cię kręci.

este
28-02-2020, 22:22
Takie tam z sieci na zluzowanie :) https://www.facebook.com/groups/935684256481367/permalink/2736700859713022/
Ogarnąłem że to fejk jak tylko zobaczyłem tego kozaka z Fuji ;)

zdebik
28-02-2020, 23:27
Takie tam z sieci na zluzowanie :) https://www.facebook.com/groups/935684256481367/permalink/2736700859713022/Mnie się podobało i takie życiowe ^^

szandor
29-02-2020, 01:06
Wg najnowszej plotki z rumorsów R5 będzie wyposażony w 1 gniazdo CFEspress i 1 SD UHS-II.

https://www.canonrumors.com/the-canon-eos-r5-will-have-an-sd-cfexpress-slot-cr2/

Mniej więcej połowie komentujących, takie rozwiązanie pasuje, reszta wolałaby 2 sloty CFE.

Bechamot
29-02-2020, 05:33
jest jeszcze trzecia grupa - artysci , ktorej liczba slotow jest bez znaczenia
oraz czwarta grupa - wielkich tworcow , ktorzy nie maja najmniejszego pojecia czym jest slot , gdyz zajmuje sie tym asystentura

robertskc7
29-02-2020, 10:08
jest jeszcze trzecia grupa - artysci , ktorej liczba slotow jest bez znaczenia
oraz czwarta grupa - wielkich tworcow , ktorzy nie maja najmniejszego pojecia czym jest slot , gdyz zajmuje sie tym asystentura

Jest jeszcze grupa nr 5. nieszczęśliwe, sfrustrowane i wiecznie narzekające trolle internetowe.

Szandor z CFE jest jeden mały problem. Aktualnie za 64gb trzeba dać 800zeta. Niby nie problem, ale jak musisz kupić dwie kartu od razu, to już chyba wszyscy woleli by jednak 2 x sd :)

jan pawlak
29-02-2020, 10:19
Jest jeszcze grupa nr 5. nieszczęśliwe, sfrustrowane i wiecznie narzekające trolle internetowe.

Szandor z CFE jest jeden mały problem. Aktualnie za 64gb trzeba dać 800zeta. Niby nie problem, ale jak musisz kupić dwie kartu od razu, to już chyba wszyscy woleli by jednak 2 x sd :)

....ale jak musisz kupić dwie kartu od razu

Chyba nie będzie "przymusu" używania 2 kart.

jp

szandor
29-02-2020, 10:37
Do zrealizowania zapowiedzianych funkcji filmowych, oraz te 20 i 12 kl/s bez zapychania bufora posiadanie slotu CFE chyba jest niezbędne.

Druga sprawa, canon prawdopodobnie tak będzie pozycjonował cenowo tę puszkę, że koszt kart może stać się sprawa drugorzędną.

Tmwstw
29-02-2020, 10:46
Przecież to jest puszka mająca przeciągnąć na canonową stronę mocy użytkowników aparatów wiadomej firmy. Którzy mają worki kart SD i żadnej CFE.

robertskc7
29-02-2020, 10:51
Patrze realnie pod kątem zakupu nowego body z dwoma slotami. Boli mnie wywalić dodatkowo 2 tysiaki na karty pamięci do niego :| Przy zakupie aparatu, dodatkowe koszta nigdy nie są sprawą drugorzędną. Chyba że wchodzisz w system i kręcą Cię zabawki. Ja na tym zarabiam, dlatego zostałem w canonie, bo przesiadka na S była zbyt boląca finansowo. No ale skoro to ma być aparat legenda za jakieś tam kokosy - to nie jest on dla mnie. Czas pokaże. Na razie mam czym robić zdjęcia.

mirror
29-02-2020, 11:29
Patrze realnie pod kątem zakupu nowego body z dwoma slotami. Boli mnie wywalić dodatkowo 2 tysiaki na karty pamięci do niego :| Przy zakupie aparatu, dodatkowe koszta nigdy nie są sprawą drugorzędną. Chyba że wchodzisz w system i kręcą Cię zabawki. Ja na tym zarabiam, dlatego zostałem w canonie, bo przesiadka na S była zbyt boląca finansowo. No ale skoro to ma być aparat legenda za jakieś tam kokosy - to nie jest on dla mnie. Czas pokaże. Na razie mam czym robić zdjęcia.

ja na tym nie zarabiam ale odczucia mam bardzo podobne i mam również worek szybkich SD a zdjęcia (te na których mi zależy) robię w tempie 1/5 minut i mam wrażenie że nawet najwolniejszy sandisk ultra się wyrobi. generalnie to ja drugiego slota na karty nie potrzebuję, pewnie transfer wolniejszej karty bedzie ograniczał transfer szybszej i użytkownicy z rzeczywistą potrzebą używania 2 szybkich kart będą narzekać - ale z mojego punktu widzenie to dobrze - system pozwoli na łagodne przejście ze starego na nowe

Bechamot
29-02-2020, 12:36
Do zrealizowania zapowiedzianych funkcji filmowych, oraz te 20 i 12 kl/s bez zapychania bufora posiadanie slotu CFE chyba jest niezbędne.

Druga sprawa, canon prawdopodobnie tak będzie pozycjonował cenowo tę puszkę, że koszt kart może stać się sprawa drugorzędną.

jesli ten aparat bedzie mial taka cene, iz cena drogich kart bedzie drugorzedna , czyli jesli cena tego aparatu w momencie premiery bylaby wyzsza od przewartosciowanego 5mk4 i wyzsza od z7 lub a7IV - to wowczas w ogole ten aparat stanie sie sprawa drugorzedna.

Nie jest to kwestia li tylko mozliwosci finansowych , bo te 20 k pln kazdy kto chce to uciula , ale to kwestia zdrowego rozsadku.
Leka reka wydaje wartosc 2 mkIV na charter jachtu na pare tygodni , nie wydam na aparat , gdyz rachunek kosztow / zysk ( w sferze emocjonalnej ) jest niekorzystny. Zdjec artystycznych nikt nie potrzebuje , dokumentalne Maja z czasem coraz wieksza wartosc , a te mozna robic niemal, ze kazdym aparatem.
Jesli chodzi o kwestie zarobkowania , to jest to margines uzytkownikow. Zdecydowana wiekszosc nie zarobkuje , zreszta do tego celu sa aparaty lini 1d i 1dx , ciagle w uzyciu.
Hobby , przyjmnosc ? - to nie uzasadnia zatraty zdrowego rozsadku.

niech kosztuje ile chce - powyzej pewnej granicy porownywalnej z cenami konkurencji - czarno to widze.

Wiec nie napalam sie. NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje.
W R ograniczal 4k do formatu cropu , ze wzgledu na probloemy z odpriowadzeniem ciepla , ciekaw jestem czy w ciagu dwu lat rozwoju bylby w stanie odprowadzic cieplo przy filmie 8 k ? Zobaczymy jak to rozwiaze w rzeczywistosci.
Cene tego aparatu w okolicach 4 k euro i wyzej nazwalbym niemoralna- sadzac na podstawie dostepnych opisow.

fret
29-02-2020, 12:40
jesli ten aparat bedzie mial taka cene, iz cena drogich kart bedzie drugorzedna , czyli jesli cena tego aparatu w momencie premiery bylaby wyzsza od przewartosciowanego 5mk4 i wyzsza od z7 lub a7IV - to wowczas w ogole ten aparat stanie sie sprawa drugorzedna.

Nie jest to kwestia li tylko mozliwosci finansowych , bo te 20 k pln kazdy kto chce to uciula , ale to kwestia zdrowego rozsadku.
Leka reka wydaje wartosc 2 mkIV na charter jachtu na pare tygodni , nie wydam na aparat , gdyz rachunek kosztow / zysk ( w sferze emocjonalnej ) jest niekorzystny. Zdjec artystycznych nikt nie potrzebuje , dokumentalne Maja z czasem coraz wieksza wartosc , a te mozna robic niemal, ze kazdym aparatem.
Jesli chodzi o kwestie zarobkowania , to jest to margines uzytkownikow. Zdecydowana wiekszosc nie zarobkuje , zreszta do tego celu sa aparaty lini 1d i 1dx , ciagle w uzyciu.
Hobby , przyjmnosc ? - to nie uzasadnia zatraty zdrowego rozsadku.

niech kosztuje ile chce - powyzej pewnej granicy porownywalnej z cenami konkurencji - czarno to widze.

Wiec nie napalam sie. NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje.
W R ograniczal 4k do formatu cropu , ze wzgledu na probloemy z odpriowadzeniem ciepla , ciekaw jestem czy w ciagu dwu lat rozwoju bylby w stanie odprowadzic cieplo przy filmie 8 k ? Zobaczymy jak to rozwiaze w rzeczywistosci.
Cene tego aparatu w okolicach 4 k euro i wyzej nazwalbym niemoralna- sadzac na podstawie dostepnych opisow.

Trolle Sony już popuszczają w pampersy :D

Bechamot
29-02-2020, 12:42
zastanow sie kto troluje .

fret
29-02-2020, 13:00
zastanow sie kto troluje .

Masz rację, według Jacka trollami są użytkownicy Canona. Taka władza, taki lajf. Trzeba się z tym pogodzić i odpuścić sobie CB.

szandor
29-02-2020, 13:24
jesli ten aparat bedzie mial taka cene, iz cena drogich kart bedzie drugorzedna , czyli jesli cena tego aparatu w momencie premiery bylaby wyzsza od przewartosciowanego 5mk4 i wyzsza od z7 lub a7IV - to wowczas w ogole ten aparat stanie sie sprawa drugorzedna.

Nie jest to kwestia li tylko mozliwosci finansowych , bo te 20 k pln kazdy kto chce to uciula , ale to kwestia zdrowego rozsadku.
Leka reka wydaje wartosc 2 mkIV na charter jachtu na pare tygodni , nie wydam na aparat , gdyz rachunek kosztow / zysk ( w sferze emocjonalnej ) jest niekorzystny. Zdjec artystycznych nikt nie potrzebuje , dokumentalne Maja z czasem coraz wieksza wartosc , a te mozna robic niemal, ze kazdym aparatem.
Jesli chodzi o kwestie zarobkowania , to jest to margines uzytkownikow. Zdecydowana wiekszosc nie zarobkuje , zreszta do tego celu sa aparaty lini 1d i 1dx , ciagle w uzyciu.
Hobby , przyjmnosc ? - to nie uzasadnia zatraty zdrowego rozsadku.

niech kosztuje ile chce - powyzej pewnej granicy porownywalnej z cenami konkurencji - czarno to widze.

Wiec nie napalam sie. NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje.
W R ograniczal 4k do formatu cropu , ze wzgledu na probloemy z odpriowadzeniem ciepla , ciekaw jestem czy w ciagu dwu lat rozwoju bylby w stanie odprowadzic cieplo przy filmie 8 k ? Zobaczymy jak to rozwiaze w rzeczywistosci.
Cene tego aparatu w okolicach 4 k euro i wyzej nazwalbym niemoralna- sadzac na podstawie dostepnych opisow.


Też tak myślę, jak puszka będzie poza zasięgiem cenowo-rozsądkowym, to cena kart jak napisałem będzie drugorzędna.

mirror
29-02-2020, 13:49
jesli ten aparat bedzie mial taka cene, iz cena drogich kart bedzie drugorzedna , czyli jesli cena tego aparatu w momencie premiery bylaby wyzsza od przewartosciowanego 5mk4 i wyzsza od z7 lub a7IV - to wowczas w ogole ten aparat stanie sie sprawa drugorzedna.

Nie jest to kwestia li tylko mozliwosci finansowych , bo te 20 k pln kazdy kto chce to uciula , ale to kwestia zdrowego rozsadku.
Leka reka wydaje wartosc 2 mkIV na charter jachtu na pare tygodni , nie wydam na aparat , gdyz rachunek kosztow / zysk ( w sferze emocjonalnej ) jest niekorzystny. Zdjec artystycznych nikt nie potrzebuje , dokumentalne Maja z czasem coraz wieksza wartosc , a te mozna robic niemal, ze kazdym aparatem.
Jesli chodzi o kwestie zarobkowania , to jest to margines uzytkownikow. Zdecydowana wiekszosc nie zarobkuje , zreszta do tego celu sa aparaty lini 1d i 1dx , ciagle w uzyciu.
Hobby , przyjmnosc ? - to nie uzasadnia zatraty zdrowego rozsadku.

niech kosztuje ile chce - powyzej pewnej granicy porownywalnej z cenami konkurencji - czarno to widze.

Wiec nie napalam sie. NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje.
W R ograniczal 4k do formatu cropu , ze wzgledu na probloemy z odpriowadzeniem ciepla , ciekaw jestem czy w ciagu dwu lat rozwoju bylby w stanie odprowadzic cieplo przy filmie 8 k ? Zobaczymy jak to rozwiaze w rzeczywistosci.
Cene tego aparatu w okolicach 4 k euro i wyzej nazwalbym niemoralna- sadzac na podstawie dostepnych opisow.

mam nadzieję że raporty CIPA dają materiał do analizy dla naszej ulubionej firmy - pytanie w ktora stronę analiza pójdzie - jeśli w tą która sugerujecie to do czego będą podpinane te wypasione obiektywy R co je canon wypuszcza bo chyna nie myśli że użytkownicy RP je zakupią - moim zdaniem jeśli firma chce zachęcić uzytkowników do brdziej konkretnych zakupowych ruchów to musi coś pokazać zarówno od strony technologii jak i ceny - jeśli nie to będzie jak jest częśc odejdzie do sony, część pojedzie na wycieczkę za forsę której canon nie zobaczy, część wstrzyma decyzje zakupowe - wybór należy do naszej ulubionej firmy :mrgreen:

sv
29-02-2020, 18:58
... NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje.
W R ograniczal 4k do formatu cropu , ze wzgledu na probloemy z odpriowadzeniem ciepla , ciekaw jestem czy w ciagu dwu lat rozwoju bylby w stanie odprowadzic cieplo przy filmie 8 k ?

Właściwie miałem się nie odnosić do Twoich postów ponieważ zwykle piszesz bzdury, ale tym razem fantazja poniosła cię jeszcze dalej. Odniosę się tylko do tego fragmentu powyżej.

pierwszy aparat filmujący 4k: Canon 1dc
pierwszy aparat filmujący 4k/60p: Canon 1dx mk II
pierwszy aparat zapisujący RAW 5,5k 50/60p z pełnej klatki(do wewnątrz); 1dx mk III

i Ty piszesz, że "NIc nie wskazuje na to , by Canon byl w stanie rozwinac rzeczywiscie rewolucyjna konstrukcje"?? Twoje ulubione Sony nie ma kompletnie nic nowego do zaoferowania i jest w tej chwili najgorszym sprzętem do filmowania na rynku (420/100mb).
Skoro Canon potrafił poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła przy RAWach 5,5k 50/60p (w uszczelnionym body), to poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z 8k , bo to jest praktycznie ta sama ilość danych (zakładając, że umiesz to policzyć).
Cena tego aparatu będzie adekwatna do jego specyfikacji. Jeżeli potwierdzą się rumorsy i zapowiedzi Canona, to nie widzę powodu, dla którego miał by być tani. Jeżeli będzie lepszy od A9 w foto i lepszy w wideo niż cokolwiek co jest dostępne w Sony (o co nie trudno) to dlaczego miałby być tańszy od A9 mk II, który kosztuje 22.000? Oczywiście po premierze R5, Sony o swoich aktualnych cenach będzie mogło zapomnieć. Mam nadzieję, że po tych przecenach kupisz sobie wreszcie A9 II za dychę po potrójnym cashbacku, wynajmiesz sobie ten jacht i przez dwa miesiące będzie z Tobą spokój, bo nie będziesz miał zasięgu i nie będziesz miał możliwości zaśmiecania tego forum swoimi dywagacjami.

Wielu przesiadło się z Canona na Sony w ostatnich kilku latach. Nawet jestem w stanie to zrozumieć, ale inwestowanie w Sony w 2020 to już nie błąd, to (kosztowna) głupota.

zdebik
29-02-2020, 22:01
Wg najnowszej plotki z rumorsów R5 będzie wyposażony w 1 gniazdo CFEspress i 1 SD UHS-II.

https://www.canonrumors.com/the-canon-eos-r5-will-have-an-sd-cfexpress-slot-cr2/

Mniej więcej połowie komentujących, takie rozwiązanie pasuje, reszta wolałaby 2 sloty CFE.I git, nie wyobrażam sobie utraty 8h pracy ponieważ karta sd nawaliła. Cena kart to raczej margines, gorzej będzie z aparatem. Jak to mówia, tanio już było. A nowości w C sądząc po cenach szkłach RF, to jakaś totalna masakra.

totamten
29-02-2020, 22:27
"Leka reka wydaje wartosc 2 mkIV na charter jachtu na pare tygodni , nie wydam na aparat , gdyz rachunek kosztow / zysk ( w sferze emocjonalnej ) jest niekorzystny. "

Ja woleć aby wasza wstawiać oryginal letter... jak to jest po wasza.... tekst in English, albo do polska wasza nie kodzista... nie brać chinska translator!?

mirror
01-03-2020, 01:11
znowu czytam "milion pięćset dwa siedemset" i widzę że handlowcy już nakręcają nas cenowo - po co ta gorączka - w maju dowiemy się (wstępnie) czy ten sprzęt nadgonił dystans (tą przepaść jak by powiedzieli niektórzy) dzielący go od konkurencji i wtedy będzieny wiedzieć czy jesteśmy zainteresowani i pogadamy o "piniądzach" no i okaże się czy te "piniądze" wezmą rodzimi czy inni handlowcy :mrgreen: jeśli nasi nie sprostają konkurencji - ale może nadal ma cropa na 4K (no bo klatka filmowa jest przecież apsc jak pisali handlowcy przy poprzednich premierach) i szkoda klawiatury na pisanie

sv
01-03-2020, 02:01
znowu czytam "milion pięćset dwa siedemset" i widzę że handlowcy już nakręcają nas cenowo - po co ta gorączka - w maju dowiemy się (wstępnie) czy ten sprzęt nadgonił dystans (tą przepaść jak by powiedzieli niektórzy) dzielący go od konkurencji i wtedy będzieny wiedzieć czy jesteśmy zainteresowani i pogadamy o "piniądzach" no i okaże się czy te "piniądze" wezmą rodzimi czy inni handlowcy :mrgreen: jeśli nasi nie sprostają konkurencji - ale może nadal ma cropa na 4K (no bo klatka filmowa jest przecież apsc jak pisali handlowcy przy poprzednich premierach) i szkoda klawiatury na pisanie

Jeżeli to do mnie ten tekst, to zapewniam cię, że jest mi zupełnie obojętne co kupisz, czy kupisz i dlaczego kupisz. Czy odpowiada ci pełna klatka, pół klatki czy mikro 4/3. To użalanie się nad tym jaki to Canon beznadziejny jest ostatnio modne i na czasie. Właściwie wszystkie dostępne obecnie sprzęty dowolnej firmy nie przeszkadzają ani w robieniu zdjęć, ani w robieniu filmów, a pogaduszki na tym forum to głównie bicie piany, ale skoro już jesteśmy na forum Canona, to bijmy pianę chociaż w temacie wątku, bo "********ość" Sony niektórzy zdążyli już opisać na wszystkie sposoby, łącznie ze sposobem gibania ekranu.

Skoro tak sobie rozważamy specyfikację to napiszę ci co ja sądzę;

zakładając, że 5r dostanie procesor z 1dx III to myślę, że:

8k będzie w RAW ale bez AF
4k 100/120 będzie z cropem (8bit 420)
4k 25/50 będzie bez cropa (być może 10bit 422)
To, że będzie slot CFast express to jest oczywiste, bo inaczej powyższego nie dałoby się zapisać.

Ale to tylko takie moje dywagacje, a z czasem zobaczymy co z tego się sprawdzi i czy się sprawdzi. Tak czy inaczej tego body nie kupię bo będzie dla mnie zbyt drogie, a jak już wspomniałem mam czym fotografować i filmować.

candar
01-03-2020, 10:27
Zapowiada się świetny aparat. Jednak niewiele wiadomo o tym,co finalnie wyjdzie z aparatu poza niepełną specyfikacją. Jeśli to wszystko się potwierdzi to może za 3-4 lata będzie można się na niego przesiąść, ale do tego czasu nasze "stare" aparaty z pewnością zrobią jeszcze dużo fajnych zdjęć.

mirror
01-03-2020, 11:23
Jeżeli to do mnie ten tekst, to zapewniam cię, że jest mi zupełnie obojętne co kupisz, czy kupisz i dlaczego kupisz. Czy odpowiada ci pełna klatka, pół klatki czy mikro 4/3. To użalanie się nad tym jaki to Canon beznadziejny jest ostatnio modne i na czasie. Właściwie wszystkie dostępne obecnie sprzęty dowolnej firmy nie przeszkadzają ani w robieniu zdjęć, ani w robieniu filmów, a pogaduszki na tym forum to głównie bicie piany, ale skoro już jesteśmy na forum Canona, to bijmy pianę chociaż w temacie wątku, bo "********ość" Sony niektórzy zdążyli już opisać na wszystkie sposoby, łącznie ze sposobem gibania ekranu.

Skoro tak sobie rozważamy specyfikację to napiszę ci co ja sądzę;

zakładając, że 5r dostanie procesor z 1dx III to myślę, że:

8k będzie w RAW ale bez AF
4k 100/120 będzie z cropem (8bit 420)
4k 25/50 będzie bez cropa (być może 10bit 422)
To, że będzie slot CFast express to jest oczywiste, bo inaczej powyższego nie dałoby się zapisać.

Ale to tylko takie moje dywagacje, a z czasem zobaczymy co z tego się sprawdzi i czy się sprawdzi. Tak czy inaczej tego body nie kupię bo będzie dla mnie zbyt drogie, a jak już wspomniałem mam czym fotografować i filmować.

ja chyba dośc wyraźnie deklaruję w moich postach że przynajmniej na razie nie mam zamiaru opuścić naszej ulubionej firmy - w moim poście słowo "sony" nie pada - co do preferencji rozmiarowych to jestem "wyznawcą" pełnej klatki w moim przypadku aparaty półklatkowe naszej ulubionej firmy nie sprawdzają się tak dobrze jak pełnoklatkowe (może jakies nowe konstrukcje ale nie mam czasu na wiczne testy i poszukiwania) - jestem amatorem robiącym zdjęcia dla przyjemności i z utęsknieniem czekam aż nasza ulubiona firma zdecyduje się pokazać coś na co amator taki jak ja zdecyduje wydać kasę - raczej jestem odbiorcą serii 6 niż serii 5 ale straciłem nadzieję że nasza ulubiona firma w serii 6 zaprezentuje produkt który uznałbym za warty kupienia - zmieniałby istotnie coś w mojej fotografii - stad zainteresowanie serią 5 kasa większa ale produkt (mniej) wykastrowany.

co do specyfikacji to zakładam że wiesz więcej niż ja :) i

4k 25/50 będzie bez cropa (być może 10bit 422)

ale bez "byc może 422" i nie na rejestratorze zewnętrznym tylko w korpusie jest wystarczającym minimum dla takiego amatora jak ja - czasem filmuję ale pewnie będę więcej
kastrowanie tego uznam za śmieszne w dzisiejszych czasach i rzeczywistości i za kasę o której piszecie.

sv
01-03-2020, 13:34
co do specyfikacji to zakładam że wiesz więcej niż ja :)
albo mnie z kimś mylisz albo masz mylne wrażenie :-) ktoś kto "wie więcej" nie wypowiada się na forach internetowych. Moja "wiedza" to czysta spekulacja oparta z jednej strony o info Canona i rumorsy, a z drugiej strony wynika z tego co Canon zaoferował w 1dx III (tu wystarczy poczytać : https://media.the-digital-picture.com/Information/Canon-EOS-1D-X-Mark-III-Video-White-Paper.pdf). Nie trzeba być Sherlockiem, żeby zauważyć, że najistotniejsza zmiana jaka się pojawiła to nowy procesor Digic X. Wcześniejsze ograniczenia nie wynikały moim zdaniem z tego, że Canon czegoś nie dał bo księgowi tak chcieli, tylko z tego, że procesor na to nie pozwalał (stąd crop w 4k w lustrzankach i w R) bo był zbyt wolny i generował zbyt dużo ciepła. Drugim ograniczeniem był czas odczytu danych z matrycy i tutaj też jest dramatyczna poprawa. Teraz to się zmieniło (i to drastycznie), dlatego jest jakaś nadzieja :-) To co mi się nie podoba w zapowiadanej specyfikacji R5, to to "nieszczęsne" 8k. Do niczego mi to potrzebne i zdecydowanie wolałbym 6k z cropem i AF niż 8k, którego mój komputer pewnie nawet nie ruszy. Do tego dochodzi ilość danych i koszt kart CFExpress. Z tych powodów (i spodziewanej ceny) widzę, że tego body raczej nie kupię.



4k 25/50 będzie bez cropa (być może 10bit 422)

ale bez "byc może 422" i nie na rejestratorze zewnętrznym tylko w korpusie jest wystarczającym minimum dla takiego amatora jak ja - czasem filmuję ale pewnie będę więcej
kastrowanie tego uznam za śmieszne w dzisiejszych czasach i rzeczywistości i za kasę o której piszecie.

Mam nadzieję, że czasy 8bit 420 już minęły i mam nadzieję, że R5 nie będzie wyjątkiem. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że to nie jest body dedykowane do filmu i że takim body będzie raczej R6 z matrycą z 1dxIII, choć wtedy znowu pojawią się narzekania, że tylko 20 mpx. Niepokój może budzić jedynie brak nowości u konkurencji i perturbacje z łańcuchem dostaw spowodowane wirusem. Jedno jest pewne: ZAWSZE znajdzie się jakiś powód do narzekania na forach :-) Reasumując: poczekamy, zobaczymy :-)

zdebik
01-03-2020, 20:23
Ja coś czuje, że te fps'y to będą ale w jpeg.

sv
01-03-2020, 20:31
Ja coś czuje, że te fps'y to będą ale w jpeg.

Albo bez AF :-)

zdebik
01-03-2020, 20:38
Albo bez AF :-)Coś będzie na 100%, inaczej to nie byłby Canon. Muszi być miejsce na kolejne marki, do 5'ki włącznie.

sv
01-03-2020, 20:57
Coś będzie na 100%, inaczej to nie byłby Canon. Muszi być miejsce na kolejne marki, do 5'ki włącznie.

w świecie lustrzanek po piątce była już tylko jedynka. To że kiedyś jedynka wyjdzie jako bezlusterkowiec, to jest oczywiste, więc nie bardzo jest miejsce na body pomiędzy R5 a R1. No chyba, że pojawi się mityczna trójka :-)

jjj
01-03-2020, 21:22
EOS 3 ...miło wspominam ;)

sv
01-03-2020, 21:32
EOS 3 ...miło wspominam ;)

mam i trzymam :-)

zdebik
01-03-2020, 22:24
w świecie lustrzanek po piątce była już tylko jedynka. To że kiedyś jedynka wyjdzie jako bezlusterkowiec, to jest oczywiste, więc nie bardzo jest miejsce na body pomiędzy R5 a R1. No chyba, że pojawi się mityczna trójka :-)Chodziło mi o R5 mark 5

mirror
02-03-2020, 10:41
mam i trzymam :-)

EOS 3 :) też mam i nawet czasem używam

janpur
02-03-2020, 10:50
Używam zawsze.

szandor
02-03-2020, 17:18
W tej sytuacji na R5 poczekamy chyba dłużej.

https://www.dpreview.com/news/4773804307/canon-is-shutting-down-five-factories-due-to-supply-shortages-caused-by-covid-19

"Canon ogłosił, że zawiesi działalność w pięciu swoich zakładach na japońskiej wyspie Kiusiu z powodu niedoborów dostaw z Chin spowodowanych przez COVID-19.

Pięć fabryk, zlokalizowanych w prefekturach Oita, Miyazaki i Nagasaki, produkuje aparaty fotograficzne i inny sprzęt fotograficzny. Zakłady produkcyjne zostaną zamknięte od 2 marca do 13 marca, a Nikkei poinformował, że brakujące dni produkcji zostaną uzupełnione w późniejszym terminie w roku, w którym dostawa części będzie bardziej stabilna....."

szandor
03-03-2020, 11:20
Podobna informacja/plotka na rumorsach:

https://www.canonrumors.com/coronavirus-and-canon-production/

"Obecnie Canon podobno jest w porządku dla części do obecnego sprzętu, ale możemy zobaczyć pewne opóźnienia lub niższe niż oczekiwano liczby produkcyjne nowych produktów, takich jak Canon EOS R5.

Myślę, że Canon EOS R6, który podobno ma zostać ogłoszony przed Photokiną w maju, a wysyłka stosunkowo wkrótce potem, pewnie się opóźni.

Powiedziano mi również, że decyzja o rentowności Photokiny w maju zostanie podjęta stosunkowo szybko. Nie zdziw się, jeśli program zostanie anulowany."

candar
03-03-2020, 12:32
EOS 3 :) też mam i nawet czasem używam

Jak wszyscy , to wszyscy ;) Też mam EOSa 3 i czasem używam :) Nie mogłem się z nim jakoś nigdy rozstać, super maszyna! No i ma Eye-Control, którego też używam ;)

Bechamot
03-03-2020, 12:51
ja sie z analogiem definitywnie rozstalem przed ok 4-5 laty . i nie zamierzam wracac.
panta rhei - nie wejdzie sie dwa razy do tej samej rzeki .
bylo, przeszlo, minelo .
Moze 6*6 i wiekszy ma jeszcze jakis sens , ale naklad czasu jest nieporownywalnie wiekszy , a ten jest mi zbyt wartosciowy.

bans
03-03-2020, 20:06
Moze 6*6 i wiekszy ma jeszcze jakis sens , ale naklad czasu jest nieporownywalnie wiekszy , a ten jest mi zbyt wartosciowy.

Wszystko zależy czego od tego oczekujesz. Ja lubię wywołać film 120 dla relaksu ;)

Bechamot
03-03-2020, 20:12
dla relaksu wystarczyloby juz samo krecenie szpulka koreksu bez zaladowania filmu i kapieli.
Albo krecenie czymkolwiek innym.

szandor
03-03-2020, 22:33
Nowe zdjęcia R5:

https://photorumors.com/2020/03/02/new-pictures-of-the-upcoming-canon-eos-r5-full-frame-mirrorless-camera/4097
4104
4098

4099

4100

4101

4102

4103

rysz
03-03-2020, 22:58
Nie rozumiem braku gumy na klapce baterii. Niby bez tego nie ma tragedii, ale krycie klapki gumą znacząco poprawia komfort chwytu.

marfot
03-03-2020, 23:27
Co to za duperel obok kosza?

marfot
03-03-2020, 23:58
Co to za duperel obok kosza?

To "kontrolka dostępu" jak w R tylko kształt mnie zmylił :oops:

mkamelg
04-03-2020, 01:43
Nie rozumiem braku gumy na klapce baterii. Niby bez tego nie ma tragedii, ale krycie klapki gumą znacząco poprawia komfort chwytu.

To może być ukłon w stronę byłych użytkowników 5D oraz 5D Mark II, które również nie posiadały gumy na klapce baterii.

https://www.optyczne.pl/aparaty_image/159_eos_5d_2.jpg

https://www.thetechswag.com/wp-content/uploads/2018/12/Canon-5D-Mark-II-Review-Right.jpg

rysz
04-03-2020, 03:15
To może być ukłon w stronę byłych użytkowników 5D oraz 5D Mark II, które również nie posiadały gumy na klapce baterii.

https://www.optyczne.pl/aparaty_image/159_eos_5d_2.jpg

https://www.thetechswag.com/wp-content/uploads/2018/12/Canon-5D-Mark-II-Review-Right.jpg

No właśnie rzecz w tym, że 5D III i IV oraz 7D II leżą w ręce znacznie lepiej właśnie przez ten dodatkowy kawałek gumy.

mirror
04-03-2020, 09:14
No właśnie rzecz w tym, że 5D III i IV oraz 7D II leżą w ręce znacznie lepiej właśnie przez ten dodatkowy kawałek gumy.

muszą sobie coś zostawić na marka II :mrgreen: - zasadniczo w produkcji DSLR powtarzali ponownie ewolucję lustrzanki tradycyjnej (na wizjer z eosa 3 zabrakło już czasu) - czy teraz będzie podobnie? pewnie by było ale troche brak czasu na to żeby zafundować użytkownikom kilka lat "powtórki z rozrywki" polegającej na ponownym odkrywaniu tych samych rozwiązań ale gdyby nie było konkurencji to jestem pewien że bezlustra startowałyby od zera i dojście do dojrzałości trwałoby z 12 lat

ogólnie to jakiś postęp jest np. mocowanie paska we wnękach od góry korpusu - czyli tak jak w analogowym eosie 3 - a nie jedno mocowanie od gory, a drugie bezsensownie wystające z boku i utrudniające mocowanie l-bracketa - widać że pracują i już po 20 latach dochodzą po raz kolejny do optymalnych rozwiązań - duża sprawa - to się chwali :mrgreen:

jan pawlak
04-03-2020, 10:02
Wygląda lepiej niż dobrze.
Ważnym będzie które przyciski będą/są programowane i w jaki zakresie, czy będą/są funkcje "chwilowe"

W aparatach firmy (której nazwy na tym portalu się nie wymienia) na kółku zmiany trybów jest przycisk którego naciśniecie umożliwia zmianę trybu, bez naciśnięcia jest zablokowane
Nie bardzo "wyczuwam" do czego w R5 służy przycisk LOCK skoro kółko zmiany trybu ma przycisk MODE. Pewno musi spełniać jakieś inną funkcję

Przy głównym kole sterowania , (na jego dolnej, górne, lewej, prawej części) nie ma opisów/oznaczeń, oznaczony jest tylko przycisk SET.
Czy z tego wynika że nie ma przypisanych żadnych funkcji gdy naciśniemy dół/górę/lewo/prawo tego koła, czy nie można będzie tego "za/przeprogramować" ?

jp

jinks
04-03-2020, 10:09
To kółko na tylnej ściance trochę odstaje od płaszczyzny korpusu. Ciekawe, czy oprócz obrotu obsługuje kierunki. Coś jak wybierak w 6d, 6dII itd. Wtedy jednak byłaby możliwość przypisania do nich jakichś funkcji. Nie jest to aparat dla mnie, ale oczekuję go z dużym zaciekawieniem :) ML na pewno daje nowe możliwości typu chociażby AF na całej powierzchni matrycy, ale jak sobie z tym poradzą od strony ergonomii? Czy przy takim zakresie pozycji punktu AF JOY się sprawdzi? Co z freez-ami ekranu (szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych), z blackout-ami? Czy poprawi się sprawność/wydajność AF-u? O ile lepsza będzie ta nowa bateria? czy faktycznie w korpusie będzie wbudowany wyzwalacz do systemu RT? czy IBIS będzie dobrze pracował z EF-ami? i sporo innych pytań :D