PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

candar
03-11-2020, 12:28
Z tym czarnowidztwem sprzedaży R5 i R6 to bardzo wątpię. Ludziom zupełnie nie przeszkadza podwójne przeszacowanie ceny tych Canonów i obie puszki zejdą na pniu, bo ludzie moją już do nich optykę EF. Mnie od dawna Canon niczym nie zaskoczył, tak więc jak to napisano w komentarzach: "pierwszy od kilku lat Canon którego wielbiciele nie muszą się wstydzić. Taka ulga bije z tego testu" 8-)

Bechamot
03-11-2020, 12:35
r6 raczej bedzie sie sprzedawal b. dobrze , ale r5 -ze wzgledu na cene watpie - z lini amatorskiej 5 Canon uczynil aparat w cenie profesjonalnych.
Moze za 2 , 3 lata ?

Thomason2005
04-11-2020, 03:02
Jeśli chodzi o dynamikę.
Zrobiony test.
Trzy aparaty:
5d4, A73, r5
ISO 200, f4, -3ev.

Nastepnie w lightroomie podciągnięte +4ev
Rezultat:
5d4 ma widoczny zielony banding. Trochę też wyszło fioletu. R5 nie ma bandingu, ale pojawił się fioletowy w paru miejscach. Nie dużo, ale jednak. A73 najczystsze zdjęcie.

Drugi test to jak sprawuje się stabilizacja z obiektywem.
5d4 z dołączonym Tamronem 24-70 f2.8 g1 z IS miał problem na 70mm z czasami nawet 1/50s. Zdjęcie na ekranie nieźle wyglądało, ale po zbliżeniu 1:1 na napis było widać, że skuteczność stabilizacji tamrona nie jest wysoka. Po podpięciu tego obiektywu do r5 poprawiło się, ale przy 1/10s były już często lekkie poruszenia przy 1:1. Dodatkowo przy tym powiększeniu brakowało detali. Na 5d4 wyglądało to jednak znacznie gorzej. Przy refencyjnym obiektywie podpiętym do r5, przy tej samej ogniskowej można było spokojnie zejść do 0,4s i każde zdjęcie było ostre.
Jeśli chodzi o działanie AF w terenie to nie ma się co przyczepić do AF na ludziach. Na jednej sesji z 800 zdjęć może dosłownie kilka było mniej ostrych, pewnie głównie wynikających z mojego błędu. Na drugiej miałem trochę więcej mniej ostrych zdjęć przy 1:1, ale też za bardzo zszedłem z czasem do 1/250s przy ciężkim obiektywie. Miałem ustawione autoiso na c1 na czas 1/250s. Dodam, że każde wyłączenie aparatu i ponowne włączenie resetuje ustawienie. Co do AF na zwierzętach. Tu myślę, że jest jeszcze pole do poprawienia. Czasem AF próbuje na siłę znaleźć oczy, co kończy się tyłem lub bokiem zwierzęcia jako twarz. Trzeba wtedy pamiętać o tym, żeby mieć oddzielny ogólny przycisk af. Mogę jednak napisać, że jest więcej trafień niż przy 5d4.
Co do baterii. Nie wiem jak wyszło optycznym 320 zdjęć. Chyba każde zdjęcie robili przez kilka minut. Prawda jest taka, że jak się robi dużo zdjęć bez przerwy (sesje zdjęciowe, sport, eventy) to można zrobić bardzo dużo zdjęć na jednym ładowaniu. Spokojnie 800 zdjęć i bateria ma jeszcze 45% naładowania. Z przejrzeniem części zdjęć na ekranie. Jeśli ktoś robi długie przerwy, przemieszcza się i nie wyłącza aparatu to czas pracy skraca się. Nie wiem jednak, czy nawet wtedy nie będzie koło 500 zdjęć.

jan pawlak
04-11-2020, 07:49
Przeszedłem z EOS 5D3 na A7R II.
Gdyby EOS R5 II pojawił się wtedy gdy A7R II to używałbym sprzętu Canona, R5 II.

Wypuszczenie pierwszych wersji wyrobu to jest decyzja PRowa, marketingowa, by ograniczyć wpływ konkurencji na rynku, zająć możliwie największą pozycję.
Na ogół to są nie do końca dopracowane i nie do końca/całościowo/kompleksowo przetestowane wyroby
Dopiero wersje drugie (także dzięki użytkownikom wersji pierwszych) są w miarę technicznie dopracowane

jp

Bechamot
04-11-2020, 09:20
Przeszedłem z EOS 5D3 na A7R II.
Gdyby EOS R5 II pojawił się wtedy gdy A7R II to używałbym sprzętu Canona, R5 II.


jp

od chwili wypuszczenia sa7r2 do r5mk2 uplynie zapewne ok 10 lat i to jest to opoznienie technologiczne ok 10 lat jakie mial Canon i tak je odczuwamy w praktyce.

Mial ale juz nie ma . pod wzgledem techniki dogonil konkurentow a pod wzgledem ceny to nawet wyprzedzil o jakies 5 lat.

tak wiec sumarycznie canon znowu na czele.

Thomason2005
04-11-2020, 10:08
Tak się zastanawiam, co tu jest takiego do poprawiania, że trzeba czekać kolejne lata...
AF nawet jeśli nie, jest idealny przy zwierzętach, to i tak bije większość. Może poza najnowszym a9 i nie wiem jak z a7r4. Na pewno ten w a73 jest gorszy.
Jakość obrazka. Nie ma czego się wstydzić. Bardzo dobry obrazek, świetna ilość detali na 1:1. W 5d4 nie mam tego. A73 bije wielkością matrycy. Wizjer to przepaść miedzy tym w a73, ale tam poszli, żeby obniżyć koszta. Czasem laguje przy pierwszych strzałach w seryjnych. Bufor jest w końcu taki jaki być powinien. Ani 5d4, ani 7d2 nie miały tego, mimo, że były z wysokiej półki. Bateria potrafi naprawdę długo wytrzymać, o ile długo nie bawi się z aparatem i zdjęciami. Niektórzy pokazują 1800zdjec na jednym naładowaniu. Ergonomia to kolejny atut. Dużo lepiej niż w Sony. Opcje wideo cały czas prawiają się.

Bechamot
04-11-2020, 10:18
Tak się zastanawiam, co tu jest takiego do poprawiania,.

tylko i wylacznie cena.

reszta jest na aktualnie dostepnym najwyzszym poziomie.
brandzlowanie sie DR -em - czy wiecej czy mniej o 0,5 ev - to ulubiony Sport tych , co rzadko biora aparat do reki , a jesli juz to robia jpegi , zapominajac o tym , ze jpeg ma dynamike wyjscia co najwyzej 8 EV/kanal.

Thomason2005
04-11-2020, 16:25
tylko i wylacznie cena.

reszta jest na aktualnie dostepnym najwyzszym poziomie.
brandzlowanie sie DR -em - czy wiecej czy mniej o 0,5 ev - to ulubiony Sport tych , co rzadko biora aparat do reki , a jesli juz to robia jpegi , zapominajac o tym , ze jpeg ma dynamike wyjscia co najwyzej 8 EV/kanal.

Dlatego też opisałem, jak to jest w praniu ?.

Bechamot
04-11-2020, 17:29
w praniu to jest tak, ze wynik zalezy od obrobki czyli umiejetnosci fotografa , matrycy i optyki.

ten pierwszy czynnik jest decydujacy.

z potencjalnie takich samych matryc , przez odpowiednia obrobke mozna uzyskac rozne wyniki - lepsze , gorsze.

swallow77
05-11-2020, 00:27
(...) , ze jpeg ma dynamike wyjscia co najwyzej 8 EV/kanal.

Co to znaczy dynamika wyjsca 8ev na kanal? Przecież 8bit na składową koloru rgb nie oznacza, że tam się mieści 8ev.

Poprawnie obrobiony raw wygenerowany do jpg może spokojnie pomieścić i 15 czy nawet 30 ev (to bylby niezwykly raw, ale w ccd chyba do osiągnięcia).
EV to zakres ilości światła, 8 bitow (dla kazdej skladowej koloru rgb) to tylko reprezentacja tej ilości - i tak dla ludzkiego oka* patrzącego na dowolne urzadzenie czy wydruk jest w zupełności wystarczająca do reprezentowania "gładkości".
Oczywiście ustawienia puszki są daleko mniej elastyczne niż suwaki w odrawiarce, ale myślę, że jpg z obniżonym kontrastem i ustawieniu lighting optimizer na max mógłby zapisać dość poprawnie scenę z 10-11ev.

*Choć podobno są kobiety z dodatkowymi czopkami na siatkowce kodowanymi allelami (gen alternatywny) co to normalnie się nie aktywują.
Czopki "zielone" i "czerwone" są kodowane genami na chromosomie X, których kobiety posiadają dwie kopie - stąd bardzo bardzo rzadko chorują na daltonizm.
Gdy taki aktywny allel koduje czopek o czułości o nieznacznie innej długości fali, rozdzielczość tonalna oka wzrasta drastycznie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Bechamot
05-11-2020, 11:40
Co to znaczy dynamika wyjsca 8ev na kanal? Przecież 8bit na składową koloru rgb nie oznacza, że tam się mieści 8ev.



tutaj jest odpowiedz - to sie dzieje w aparacie przy konwersji do jpg 8 b.

mysle , ze komentarz jest zbyteczny.
z zakresu tonalnego ( dynamika wejscia ) AB robi sie zakres EF - liczby przykladowe wyjasniajace mechanizm

5349

cybertoman
05-11-2020, 19:05
Gamma liniowe, tak...

jinks
05-11-2020, 19:14
Czasami zastanawiam się, czy to jeszcze Canon-board, czy już elektroda... ;)

Jacek
06-11-2020, 19:37
Czasami zastanawiam się, czy to jeszcze Canon-board, czy już elektroda...

żeby zrozumieć o czym tutaj piszą, trzeba znać między innymi takie hasła:

EV, Gamma, EOS 5D3, JPEG, Migawka elektroniczna, Kastrat, Zakres tonalny, Dynamika wejścia, Gamma liniowe, Matryca, Soft, Flange focal distance, EF, RF, Bokeh, A6600, A9, Crop, Ultra Zoom, DSLR, Bezlustro, JPG, DR, Szklarnia, Naleśnik, Trabant, Tracking, Live view, LCD, APS-C , RAW, Puszka, FF, BF, OVF , Bufor, AF, Lag, No blackout screen, DPAF, Fiuczer, Powershot, 5DIII 1DIV 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III, Rolling shutter, 400/2.8 II IS L , Migawka mechaniczna, A7R, Dynamika wyjścia, A7R II, A7R III, 8 EV/kanal, Feedback, Sigma 105 Art i Sigma 50 Art, ISO 2000, F/1.4, 1/1600s, Servo, Śledzenie twarzy z okiem, Case 4, 20 mpx, 26 mpx, 45 mpx, Dxo, USB-C, Evf, Cicha migawka, Powerbank, Ładowarka, A7III, Aku, Brandzlowanie DR -em, . . . . .

jinks
06-11-2020, 19:50
Czasami zastanawiam się, czy to jeszcze Canon-board, czy już elektroda...

żeby zrozumieć o czym tutaj piszą, trzeba znać między innymi takie hasła:

EV, Gamma, EOS 5D3, JPEG, Migawka elektroniczna, Kastrat, Zakres tonalny, Dynamika wejścia, Gamma liniowe, Matryca, Soft, Flange focal distance, EF, RF, Bokeh, A6600, A9, Crop, Ultra Zoom, DSLR, Bezlustro, JPG, DR, Szklarnia, Naleśnik, Trabant, Tracking, Live view, LCD, APS-C , RAW, Puszka, FF, BF, OVF , Bufor, AF, Lag, No blackout screen, DPAF, Fiuczer, Powershot, 5DIII 1DIV 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III, Rolling shutter, 400/2.8 II IS L , Migawka mechaniczna, A7R, Dynamika wyjścia, A7R II, A7R III, 8 EV/kanal, Feedback, Sigma 105 Art i Sigma 50 Art, ISO 2000, F/1.4, 1/1600s, Servo, Śledzenie twarzy z okiem, Case 4, 20 mpx, 26 mpx, 45 mpx, Dxo, USB-C, Evf, Cicha migawka, Powerbank, Ładowarka, A7III, Aku, Brandzlowanie DR -em, . . . . .Teraz jak to napisałeś zaczęło mnie przerażać, że wiem co to wszystko znaczy :D ;P

jan pawlak
06-11-2020, 23:20
Czasami zastanawiam się, czy to jeszcze Canon-board, czy już elektroda... ;)

Szczególnie gdy patrzysz na zdjęcie w necie lub na wydruk z drukarki domowej lub normalnego labu

jp

Jacek
07-11-2020, 00:10
Zastanawiając się nad tym co napisał Jan Pawlak ciekaw jestem, jak w całej masie wszystkich wykonywanych fotografii, układa się procentowy udział:
1 - zdjęć publikowanych w necie . . .
2 - zdjęć drukowanych w domu na domowym sprzęcie . . .
3 - zdjęć produkowanych w „normalnych labach” . . . .
4 - zdjęć drukowanych na profi drukarkach. . .
5 - innych zdjęć . . .w tym wielkoformatowych, reklamowych, specjalistycznych itp. . .
Nie wiem, czy to ktoś próbował policzyć, ale prawdopodobnie pkt nr 1 bije na głowę wszystkie pozostałe razem wzięte.

marfot
07-11-2020, 00:20
Zastanawiając się nad tym co napisał Jan Pawlak ciekaw jestem, jak w całej masie wszystkich wykonywanych fotografii, układa się procentowy udział:
1 - zdjęć publikowanych w necie . . .
2 - zdjęć drukowanych w domu na domowym sprzęcie . . .
3 - zdjęć produkowanych w „normalnych labach” . . . .
4 - zdjęć drukowanych na profi drukarkach. . .
5 - innych zdjęć . . .w tym wielkoformatowych, reklamowych, specjalistycznych itp. . .
Nie wiem, czy to ktoś próbował policzyć, ale prawdopodobnie pkt nr 1 bije na głowę wszystkie pozostałe razem wzięte.

6.- prezentacja znajomym/rodzinie na telewizorze 4k 55 cali.

Jacek_Z
08-11-2020, 01:25
dobry test , gdyz umacnia mnie w przekonaniu , ze ten aparat jest mocno przeszacowyny cenowo , czyli uspakaja walke mysli - kupic - nie kupic ?
Bo ja wiem czy przeszacowany. Sam wiesz, że za topowe osiągi się płaci. A że sa topowe to sam widzisz:

Tak się zastanawiam, co tu jest takiego do poprawiania,.


tylko i wylacznie cena.

reszta jest na aktualnie dostepnym najwyzszym poziomie..
45 Mpx ze świetnym AF, działającym w cienościach, 20 fps z AF i to przy zrzucaniu 45 Mpx danych. Canon pokazał Sony kto będzie szefem i tyle.
Topowy model nie musi być tani. Od 1Dx nikt nie oczekuje niskiej ceny. Niewiele osób tak naprawdę potrzebuje takich parametrów, choc każdy chętnie by takie body miał. gdyby było tańsze.
Lud ma kupować tańsze aparaty i mieć satysfakcje, że jest w najlepszym z systemów. Stąd ciągła wojna flagowców, choć to nie one robią "masę" użytkowników.

Camilo
14-11-2020, 04:40
https://www.youtube.com/watch?time_continue=658&v=wG6L8fMxhKU&feature=emb_title

jan pawlak
14-11-2020, 09:58
Bo ja wiem czy przeszacowany. Sam wiesz, że za topowe osiągi się płaci. A że sa topowe to sam widzisz:



45 Mpx ze świetnym AF, działającym w cienościach, 20 fps z AF i to przy zrzucaniu 45 Mpx danych. Canon pokazał Sony kto będzie szefem i tyle.
Topowy model nie musi być tani. Od 1Dx nikt nie oczekuje niskiej ceny. Niewiele osób tak naprawdę potrzebuje takich parametrów, choc każdy chętnie by takie body miał. gdyby było tańsze.
Lud ma kupować tańsze aparaty i mieć satysfakcje, że jest w najlepszym z systemów. Stąd ciągła wojna flagowców, choć to nie one robią "masę" użytkowników.

Popatrz "szerzej", to jest właśnie motor rozwoju technologii, walka konkurencyjna.
Bardzo dobrze że Canon ma R5 bo to spowoduje ze S lub N lub X wypuszczą "za chwilę" nowy wyrób który będzie lepszy technologicznie od R5 co spowoduje że Canon wypuści ..... itd.

Zyskujemy my wszyscy, mamy lepszy sprzęt

A talibowie konkretnej firmy mają co jakiś czas, przez jakiś czas święto.

jp

mirror
14-11-2020, 15:24
wydaje się że pisanie o innym sprzęcie nie przykleja nikomu łatki, sam chętnie poczytam coś merytorycznego, natomiast ciągłe i wielokrotne powtarzanie tych samych postów o nikłej treści merytorycznej staje się szybko nudne i powoduje irytację użytkowników - tu nie następuje wymiana informacji czy nawet tylko poglądów (nawet błędnych pogladów) tylko forsowanie swego ja.
oj niewiele postów zostanie jak wytniesz do gleby ;)

a w temacie R5 - jest to od kilku lat pierwszy aparat naszej ulubionej firmy który mnie zainteresował - dodatkowo odnosząc się do często przytaczanych argumentów cenowych uważam że wolałbym przepłacić R5 niż przepłacić R6 przy aktualnych cenach - R6 to fajny aparat - oferuje to co fajny aparat powinien mieć w standardzie za standardową cenę ;) bo nie wychodzi ani na milimetr ponad to co standardowy aparat powinien mieć.

sebcio80
20-11-2020, 20:29
Rozmowa w wątku o R6 natchnęła mnie do małego testu szybkości zapisu kart pamięci jakich mam. Póki co tylko dwie tak naprawdę szybkie.


SD Adata Premier ONE 256GB UHS-II V90 275/155MB/s

95 RAWów
3,48 GB = 3563 MB
22 sekundy do zgaśnięcia diody

161 MB/s


dla porównania CFexpress SanDisk Extreme Pro 128GB 1700/1200 MB/s

105 Rawów
3,92 GB = 4014 MB
11,5 sekundy do zgaśnięcia diody

349 MB/s


Jak widać przede wszystkim nie ma co spinać się i kupować najszybszych CFexpress, aparat nie wykorzystuje jej nawet w 50%,
zgrywanie na kompa też jest dla mnie ważne ale tu póki co po USB-C mogę uzyskać ~500 MB/s (tyle mam mniej więcej jak zgrywam dużo RAWów,

TPS
20-11-2020, 22:42
45 Mpx ze świetnym AF, działającym w cienościach, 20 fps z AF i to przy zrzucaniu 45 Mpx danych. Canon pokazał Sony kto będzie szefem i tyle.

Nie chcę występować jako adwokat Sony, ale jestem przekonany, że Sony nie pozwoli sobie na odebranie korony. A7RIV mocno daje konkurencji w d#psko. A spekulacji, czy A9III dostanie połowę tej matrycy (31 MPx?) nie brakuje. Jesli tak będzie, to Canon łatwo nie będzie miał na rynku. Obecnie R5/R6 schodzą w USA jak bułki w Żabce. Sony wyskoczy z A7IV do R6 i bardzo jestem ciekaw co w tej puszce będzie?

sebcio80
21-11-2020, 01:22
Nie chcę występować jako adwokat Sony, ale jestem przekonany, że Sony nie pozwoli sobie na odebranie korony. A7RIV mocno daje konkurencji w d#psko. A spekulacji, czy A9III dostanie połowę tej matrycy (31 MPx?) nie brakuje. Jesli tak będzie, to Canon łatwo nie będzie miał na rynku. Obecnie R5/R6 schodzą w USA jak bułki w Żabce. Sony wyskoczy z A7IV do R6 i bardzo jestem ciekaw co w tej puszce będzie?

Sony, Canon i Nikon w zasadzie z małymi różnicami mają już to samo. Nikon troszkę odstaje z AF ale szybko to nadrobi.

Teraz czas na AF krzyżowy (bo wszystkie bezlustra go nie mają) i glabalna migawkę. Canon już zapowiedział to i to.

TPS
24-11-2020, 22:56
Dla tych z Was, którzy chcą wiedzieć więcej o R5 polecam ten film. Facet jets pasjonatem ptaków w locie (BiF) i używa różnorodnego sprzętu, choć głównie jest to Sony A9 i R4. Śledzę go od dawna, ponieważ interesuje mnie, co ma do powiedzenia w cholernie wymagającej fotografii. Teraz zrobił wstępną recenzję R5. Jego główne uwagi (Mark jest bardzo skromnym gościem i nie uważa, że być może to wina karty pamięci, której użył, a nie FW 1.1.1):
Kilka razy R5 się zawiesiła
Pojawił się delikatny rolling shutter
AF-C kilka razy zgubił ptaka lecącego w osi obiektywu

W komentarzu pod filmem znajdziecie jego odpowiedź, że wciąż woli Sony, ale po części wynika to z ostrości szkieł Sony względem Canon RF 100-500, które w jego ocenie jest deczko soft

Anyway, warto obejrzeć. Czekam na jego porównanie R5 do A9, które własnie zapowiedział.

Enjoy!


https://youtu.be/wG6L8fMxhKU

sebcio80
24-11-2020, 23:55
Dla tych z Was, którzy chcą wiedzieć więcej o R5 polecam ten film. Facet jets pasjonatem ptaków w locie (BiF) i używa różnorodnego sprzętu, choć głównie jest to Sony A9 i R4. Śledzę go od dawna, ponieważ interesuje mnie, co ma do powiedzenia w cholernie wymagającej fotografii. Teraz zrobił wstępną recenzję R5. Jego główne uwagi (Mark jest bardzo skromnym gościem i nie uważa, że być może to wina karty pamięci, której użył, a nie FW 1.1.1):
Kilka razy R5 się zawiesiła
Pojawił się delikatny rolling shutter
AF-C kilka razy zgubił ptaka lecącego w osi obiektywu

W komentarzu pod filmem znajdziecie jego odpowiedź, że wciąż woli Sony, ale po części wynika to z ostrości szkieł Sony względem Canon RF 100-500, które w jego ocenie jest deczko soft

Anyway, warto obejrzeć. Czekam na jego porównanie R5 do A9, które własnie zapowiedział.

Enjoy!


No szkoda tylko że porównanie będzie trochę słabe bo 100-500 to jednak amatorskie szkiełko. A Sony to on ma chyba 500 f/4?

TPS
25-11-2020, 00:04
No szkoda tylko że porównanie będzie trochę słabe bo 100-500 to jednak amatorskie szkiełko. A Sony to on ma chyba 500 f/4?

Szkło jest wtórne. Ja czekam na info co do zwiech, bo w zasadzie każdy poważny recenzent, który faktycznie zna się na fotografii wskazuje, że Canony R5/6 się wieszają. Dziś chyba wyszedł firmware 1.20 stabilizujący puszki.

Jacek
25-11-2020, 10:41
TPS - . . . Ja czekam na info co do zwiech, bo w zasadzie każdy poważny recenzent, który faktycznie zna się na fotografii wskazuje, że Canony R5/6 się wieszają. Dziś chyba wyszedł firmware 1.20 stabilizujący puszki.

Zapytałem o to Adama Trzcionkę, czy w trakcie testów R6/R5 miał zawieszki - odpowiedź, "nie nigdy mi się nie zdarzyło", a zrobił kilka tysięcy zdjęć. Z tym, że o ile pamiętam, to chyba robił tylko obiektywami RF.

jotes25
25-11-2020, 11:09
Moją R6 zrobiłem kilka tysięcy zdjęć z różnymi wersjami firmware. Zero problemów. Obiektywy wyłącznie Canon EF.

Jacek
25-11-2020, 11:29
Adam Trzcionka napisał: długo robiłem 2 x R, teraz R6, grubo przetestowałem R5. nie było żadnych errorów, i prawdę mówiąc - a jestem raczej obecny na większości grup związanych z canonem - nie widuję "opinii, że wszystkie z serii R się wieszają", w tym kontekście raczej uchodzą za niezawodne aparaty.

TPS
25-11-2020, 16:41
Adam Trzcionka napisał: długo robiłem 2 x R, teraz R6, grubo przetestowałem R5. nie było żadnych errorów, i prawdę mówiąc - a jestem raczej obecny na większości grup związanych z canonem - nie widuję "opinii, że wszystkie z serii R się wieszają", w tym kontekście raczej uchodzą za niezawodne aparaty.

To pewnie kwestia statystyki. Być może czegoś innego. Na DPReview kilka osób wskazało, że R5/6 się wiesza. Być może to zwykła konsumencka czepliwość, gdzie rozpieszczeni jesteśmy zbyt dobrymi urządzeniami.

Kolekcjoner
25-11-2020, 16:49
.... bo w zasadzie każdy poważny recenzent, który faktycznie zna się na fotografii wskazuje,...[/B]
A to są recenzenci którzy się nie znają ;)?

BTW: Ja znam osobiście kilku użytkowników R6, jednego z R5 i jednego który ma obie te puszki i żadnych takich rewelacji nie ma o których piszą Ci "wybitni" recenzenci ale to zwykli użytkownicy i pewnie się nie znają ;)....

sebcio80
25-11-2020, 17:11
A to są recenzenci którzy się nie znają ;)?

BTW: Ja znam osobiście kilku użytkowników R6, jednego z R5 i jednego który ma obie te puszki i żadnych takich rewelacji nie ma o których piszą Ci "wybitni" recenzenci ale to zwykli użytkownicy i pewnie się nie znają ;)....

Ja jako zwykły użytkownik stwierdzam że mój R5 się wieszał. Czarny ekran i restart samkczynny, tak z 3 sekundy wszystko trwało. Działo się to bardzo rzadko. Ale od kilku tygodni już tego zjawiska nie obserwuję. Dam znać jak znów wystąpi.

TPS
25-11-2020, 17:17
A to są recenzenci którzy się nie znają ;)?

BTW: Ja znam osobiście kilku użytkowników R6, jednego z R5 i jednego który ma obie te puszki i żadnych takich rewelacji nie ma o których piszą Ci "wybitni" recenzenci ale to zwykli użytkownicy i pewnie się nie znają ;)....

Czepiasz się. Ja mam na myśli np takiego Marka Smitha, który specjalizuje się w BiF i śledząc go od dłuższego czasu bardziej ufam jemu, niż komuś, kto ma kanał na YT, ale nie ma jak zobaczyć jego fotograficznej twórczości. Mark Smith w filmie powiedział, że R5 mu się zawiesił. Dlaczego miałbym ignorować jego opinię? . Facet ma określony dorobek, zna się na ptactwie w locie lepiej niż Tony and Chelsea Northrup, którzy chyba znają się na wszystkim.

Nie mam potrzeby prowadzenia dowodu, że Canon R5/6 to szajs. Zwracam jednak uwagę, że o zawiechach się mówi. Poza tym są posiadacze i użytkownicy. Mnie interesuje opinia kogoś, kto potrafi dopchnąć sprzęt do limitu jego możliwości podczas poligonu. Scenek na YT, gdzie modelka skacze przed obiektywem mam już po dziurki w nosie, tak samo jak zachwytów youtuberów nad Eye AF-C/tracking w takich sytuacjach.

;-)

--- Kolejny post ---


Ja jako zwykły użytkownik stwierdzam że mój R5 się wieszał. Czarny ekran i restart samkczynny, tak z 3 sekundy wszystko trwało. Działo się to bardzo rzadko. Ale od kilku tygodni już tego zjawiska nie obserwuję. Dam znać jak znów wystąpi.

Czyli jednak. A masz już najnowszy FW 1.20?

sebcio80
25-11-2020, 17:21
Czyli jednak. A masz już najnowszy FW 1.20?

Zawsze najnowszy od razu wgrywam. Ale mi aparat nie zawiesił się już chyba od półtora miesiąca jakoś. Może dlatego że robię sport od tego czasu migawce elektronicznej? Tylko sesje z lampami mechaniczna, ale tu też żadnego problemu.

TPS
25-11-2020, 17:29
Zawsze najnowszy od razu wgrywam. Ale mi aparat nie zawiesił się już chyba od półtora miesiąca jakoś. Może dlatego że robię sport od tego czasu migawce elektronicznej? Tylko sesje z lampami mechaniczna, ale tu też żadnego problemu.

Też się mocno zastanawiam, czy nie wejść w R5. Jestem skłony kupić nawet A9II, ale R5 zdaje się oferować więcej w podobnej cenie. Tak samo jak R6 względem A9v1. Nie wiem tylko, czy chcę 45 MPx. Pracowałem z A7R3, i oczywiście taka liczba pixeli wręcz odurza, ale jest też wymagająca przy szybko poruszających się obiektach. 24MPx jednak wybaczają bardziej wszelkiego rodzaju mikrowibracje.

Kolekcjoner
25-11-2020, 17:57
Czepiasz się.
Oczywiście :).
Natomiast dla mnie dużo bardziej wiarygodni są "żywi" użytkownicy których znam i ich opinie niż eksperci internetowi nie wiadomo przez kogo opłacani - podkreślam dla mnie 8-).

mkkaczy
25-11-2020, 18:07
Moją R6 zrobiłem kilka tysięcy zdjęć z różnymi wersjami firmware. Zero problemów. Obiektywy wyłącznie Canon EF.

To akurat chyba nie problem tyle natrzaskać. Wczoraj odebrałem R6-ke, dziś już przed światem była ze mną w terenie. 3 podejścia lisa i karta 32GB na elektronicznej migawce prawie pękła. Miałem teraz na Black Friday kupić karte 64 lub 128 GB UHS-II, ale widzę że, trzeba będzie dokupić jeszcze jedną nawet wolniejszą, ale tak tak ze 256 GB.

TPS
25-11-2020, 19:42
Oczywiście :).
Natomiast dla mnie dużo bardziej wiarygodni są "żywi" użytkownicy których znam i ich opinie niż eksperci internetowi nie wiadomo przez kogo opłacani - podkreślam dla mnie 8-).

No ja nie znam Twoich ŻYWYCH użytkowników :D, co gorsza, nie znam żadnego innego żywego użytkownika R5/6, poza tymi, którzy opowiadają o sprzęcie na YT, lub piszą na forach internetowych. Kiedyś wszystko było jakieś prostsze. Szło się do sklepu, rozmawiało się ze sprzedawcą, i kupowało się sprzęt. Teraz trudno jest porozmawiać ze sprzedawcą, ponieważ często/gęsto "wie się o sprzęcie" więcej, niż sprzedawca :mrgreen:

robertskc7
25-11-2020, 20:27
To akurat chyba nie problem tyle natrzaskać. Wczoraj odebrałem R6-ke, dziś już przed światem była ze mną w terenie. 3 podejścia lisa i karta 32GB na elektronicznej migawce prawie pękła. Miałem teraz na Black Friday kupić karte 64 lub 128 GB UHS-II, ale widzę że, trzeba będzie dokupić jeszcze jedną nawet wolniejszą, ale tak tak ze 256 GB.

W eRce na 128gb mieści się 5-6 tyś skompresowanych rawów w r6 powinno wejść jeszcze więcej.

Jacek
25-11-2020, 20:51
Mkkaczy napisz jak pierwsze wrażenia, pokaż lisa

slawek20053
25-11-2020, 22:45
Dzień dobry, niestety ja jestem „żywym” użytkownikiem, któremu się najpierw wieszał i restartował R5 a następnie tydzień temu pojawił się err 70 . Zawiozłem do serwisu i została wymieniona płyta główna . Trwało to trzy dni . Mam nadzieję, że to pierwsza i ostatnia usterka, która mi się przytrafiła jakomużytkownikowi tej marki od ponad 25 lat...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Kolekcjoner
25-11-2020, 22:49
Teraz trudno jest porozmawiać ze sprzedawcą, ponieważ często/gęsto "wie się o sprzęcie" więcej, niż sprzedawca :mrgreen:
Często ;)? To jest norma....

Ostatnio prosiłem o pomoc w kwestii wyboru sprzętu do filmu u jednego z największych dystrybutorów (nie chcę pisać nazwy, bo nie ma co wywoływać wojny) - niekompetencja osoby która się ze mną skontaktowała wywoływała tylko uśmiech. Rozmowa szybko się zakończyła, bo szkoda czasu na rozkminy dyletantów. Tak to niestety u nas wygląda - póki co bardzo marnie.

TPS
25-11-2020, 23:24
Dzień dobry, niestety ja jestem „żywym” użytkownikiem, któremu się najpierw wieszał i restartował R5 a następnie tydzień temu pojawił się err 70 . Zawiozłem do serwisu i została wymieniona płyta główna . Trwało to trzy dni . Mam nadzieję, że to pierwsza i ostatnia usterka, która mi się przytrafiła jakomużytkownikowi tej marki od ponad 25 lat...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

To raczej grubsza usterka jest, skoro płyta główna poszła do wymiany. Mam nadzieję, że dalej już będziesz się cieszył super sprzętem.
Tak z innej beczki, to ciekaw jestem na ile takie glitche sa kwestią hardware'u, czy jednak można je naprawić firmware'em, poza przypadkiem kolegi, bo FW płyty by nie naprawił.

--- Kolejny post ---


Często ;)? To jest norma....

Ostatnio prosiłem o pomoc w kwestii wyboru sprzętu do filmu u jednego z największych dystrybutorów (nie chcę pisać nazwy, bo nie ma co wywoływać wojny) - niekompetencja osoby która się ze mną skontaktowała wywoływała tylko uśmiech. Rozmowa szybko się zakończyła, bo szkoda czasu na rozkminy dyletantów. Tak to niestety u nas wygląda - póki co bardzo marnie.

Zbyt dużo czasu spędziłem w nowoczesnym handlu detalicznym (RTV/AGD) i nie chcę poruszać wątku, jak handlowcy są wynagradzani i dlaczego wciskają klientom takie, ani inne rzeczy. Temat na inny wątek. Ja mam swój ulubiony sklep i swojego ulubionego handlowca, z którym mogę gadać godzinami, przeszkadzając mu w pracy i obsłudze innych klientów, z których ten sklep, bądź co bądź żyje.

slawek20053
25-11-2020, 23:27
Też mam taką nadzieję i robię dalej zdjęcia :-)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

mkkaczy
26-11-2020, 01:08
Mkkaczy napisz jak pierwsze wrażenia, pokaż lisa

W moim temaci rozważania po pierwszym dniu
https://www.canon-board.info/threads/86383-mkkaczy-Dzika-przyroda/page76?p=1417396&viewfull=1#post1417396

jan pawlak
26-11-2020, 09:29
To akurat chyba nie problem tyle natrzaskać. Wczoraj odebrałem R6-ke, dziś już przed światem była ze mną w terenie. 3 podejścia lisa i karta 32GB na elektronicznej migawce prawie pękła. Miałem teraz na Black Friday kupić karte 64 lub 128 GB UHS-II, ale widzę że, trzeba będzie dokupić jeszcze jedną nawet wolniejszą, ale tak tak ze 256 GB.

Kolega "przymierza się" do R6.
Jeśli masz RAW tego liska to czy mógłbyś go udostępnić ?

jp

TPS
26-11-2020, 17:17
Jeśli ktoś z Was ma zacięcie "Adama Słodowego", odpowiednie narzędzia oraz umiejętności, może sobie rozwiązać kwestie przegrzewania się Canona R5. Mnie zastanawia tylko jedna rzecz: Jak to możliwe, że w samym Canonie nikt z mundrych na to nie wpadł?

Enjoy!


https://youtu.be/X1u-9YqrIJc

jinks
26-11-2020, 19:38
Jeśli ktoś z Was ma zacięcie "Adama Słodowego", odpowiednie narzędzia oraz umiejętności, może sobie rozwiązać kwestie przegrzewania się Canona R5. Mnie zastanawia tylko jedna rzecz: Jak to możliwe, że w samym Canonie nikt z mundrych na to nie wpadł?

Enjoy!

https://youtu.be/X1u-9YqrIJcWpadł, wpadł...w kamerach stworzonych do filmowania z serii C. No, ale trzeba przyznać, że tu gościu to świetnie rozpracował. W zasadzie bardzo duża różnica jest już po wprowadzeniu tego elementu z miedzi. Mistrzostwo :)

habakuk
26-11-2020, 20:49
w temacie wieszania, choć tu się wcześniej powoływał na mnie Jacek - R5 zrobiłem ok 15 000 kaltek, podobnie R6, żadnych zająknięć, nic.
Pracowałem nie tylko ze szkłami RF, miałem także na adapterze z ringiem 35 i 85 L IIki.

Gdyby ktoś chciał poczytać o wrażeniach, zapraszam na bloga https://blog.adamtrzcionka.pl/recenzja-canon-eos-r5-rf-28-70/

marfot
26-11-2020, 21:11
Mnie zastanawia tylko jedna rzecz: Jak to możliwe, że w samym Canonie nikt z mundrych na to nie wpadł?


Wszystko było wiadomo. To kwestia decyzji.
W dziedzinie, na której się na prawdę znam (a nie tam na fotografii) problem przegrzewania się występuje nagminnie.
Klient na początek żąda: żadnych wentylatorów, żadnego wymuszonego obiegu oleju. Ale jednak gdy przegrzewa się stopień wejściowy przekładni za 2 mln euro to pomysł z wymuszonym obiegiem oleju i wentylatorem akceptowany jest od ręki. Życie ;)

TPS
26-11-2020, 22:12
Wszystko było wiadomo. To kwestia decyzji.
W dziedzinie, na której się na prawdę znam (a nie tam na fotografii) problem przegrzewania się występuje nagminnie.
Klient na początek żąda: żadnych wentylatorów, żadnego wymuszonego obiegu oleju. Ale jednak gdy przegrzewa się stopień wejściowy przekładni za 2 mln euro to pomysł z wymuszonym obiegiem oleju i wentylatorem akceptowany jest od ręki. Życie ;)

Czyli wiedzieli, że się grzeję (co oczywiste) i wiedzieli, jak to rozwiązać (miedziana płytka), a mimo tego nie zrobili tego, co zrobił youtuber i poprawił czas nagrywania?
Na DPreview już się śmieją, że jakiś Chińczyk zacznie wycinać takie płytki z miedzi, czy innego chińskiego metalu i za 50 USD sprzedawać jako upgrade do Canona R5.

--- Kolejny post ---


w temacie wieszania, choć tu się wcześniej powoływał na mnie Jacek - R5 zrobiłem ok 15 000 kaltek, podobnie R6, żadnych zająknięć, nic.
Pracowałem nie tylko ze szkłami RF, miałem także na adapterze z ringiem 35 i 85 L IIki.

Gdyby ktoś chciał poczytać o wrażeniach, zapraszam na bloga https://blog.adamtrzcionka.pl/recenzja-canon-eos-r5-rf-28-70/

Po tych Twoich recenzjach strach posiadać kartę kredytową. Już po R6 niemalże biegłem do sklepu, gdzie w planach miałem A9. Teraz to już sam nie wiem co mam w planach? A9, czy R6, czy może jednak R5?

marfot
26-11-2020, 22:41
Czyli wiedzieli, że się grzeję (co oczywiste) i wiedzieli, jak to rozwiązać (miedziana płytka), a mimo tego nie zrobili tego, co zrobił youtuber i poprawił czas nagrywania?

Podejrzewam, że koncepcja dołożenia kilkudziesięciu gram (miedź jest bardzo ciężka) przegrała. Pewnie uznano, że 20 minut nagrywania wystarcza w sprzęcie, który nie jest kamerą i tak poszło.
Skoro jest protest to pewnie coś tam się poprawi. A kamerzyści podoczepiają różne ochładzacze (jak widać skuteczne ) i też dadzą sobie radę bez wywalania kasy na profesjonalne kamery 8k ;).

TPS
26-11-2020, 23:17
Podejrzewam, że koncepcja dołożenia kilkudziesięciu gram (miedź jest bardzo ciężka) przegrała. Pewnie uznano, że 20 minut nagrywania wystarcza w sprzęcie, który nie jest kamerą i tak poszło.
Skoro jest protest to pewnie coś tam się poprawi. A kamerzyści podoczepiają różne ochładzacze (jak widać skuteczne ) i też dadzą sobie radę bez wywalania kasy na profesjonalne kamery 8k ;).

8K, to jedno, ale R5 w 4K też się grzeje, tzn wypada gorzej niż wiele innych hybrydowych kamer. Sony zepsuło oczekiwania konsumentów swoimi seriami A7. Dobrze, że chociaż A9/II zostawili w spokoju, pozbawiając hybrydowców profili, slogów itp ;-)

habakuk
26-11-2020, 23:31
Po tych Twoich recenzjach strach posiadać kartę kredytową. Już po R6 niemalże biegłem do sklepu, gdzie w planach miałem A9. Teraz to już sam nie wiem co mam w planach? A9, czy R6, czy może jednak R5?

jeden i drugi jak dla mnie > a9

TPS
27-11-2020, 00:05
jeden i drugi jak dla mnie > a9

Z Twojej perspektywy z pewnością. Ja nie robię ślubów, tylko sport i im szybciej obiekt w postaci modela sie porusza, tym bardziej mnie to kręci ;-) zwłaszcza kiedy mogę być bardzo blisko. Nie zmienia to jednak faktu, że cenię sobie twoja opinię o Canonach.

habakuk
27-11-2020, 00:17
Z Twojej perspektywy z pewnością. Ja nie robię ślubów, tylko sport i im szybciej obiekt w postaci modela sie porusza, tym bardziej mnie to kręci ;-) zwłaszcza kiedy mogę być bardzo blisko. Nie zmienia to jednak faktu, że cenię sobie twoja opinię o Canonach.

do sportu miałbym faktycznie dylemat, choć gdy biorę do ręki dziś a9, bo jedno zostało chwilowo do manuali (mam szkłą z dupką FE), to mam wrażenie, jakbym sięgał po 5d, po zakupie 5d3.
włąąąąąąączaaaaa sięęęęęę dłuuuuugoooo i w ogole ;)

TPS
27-11-2020, 00:57
do sportu miałbym faktycznie dylemat, choć gdy biorę do ręki dziś a9, bo jedno zostało chwilowo do manuali (mam szkłą z dupką FE), to mam wrażenie, jakbym sięgał po 5d, po zakupie 5d3.
włąąąąąąączaaaaa sięęęęęę dłuuuuugoooo i w ogole ;)

Ha, Sony tak ma i już. W R5 przeraża mnie liczba pixeli. Miałem A7R3 i oczywiście fajnie jest cropować, ale koszt to szybsze czasy naświetlenia, żeby uniknąć mikro rozmyć przy takiej liczbie pixeli. Mniej upchana matryca wybaczy więcej.
W R6 dwie rzeczy wydają się irytujące, o czym wiem od Canona bezpośrednio:
1. Słaba współpraca ze szkłami innymi niż Canon, więc Sigma, czy Tamron mogą obniżać pracę serii z 12 do 7/s
2. Elektroniczna migawka to albo 20 albo nic. I potem przebieraj w tych jednakowych ujęciach.

Tak czy siak, dobrze, że Canon pokazał co może. Sony musi na to zareagować i nawiązać walkę. Dla nas, użytkowników to tylko lepiej, że mamy wybór. Ja nie jestem ortodoksem i wybieram użyteczność ponad ślepą miłość do marki. I wcale się nie dziwię, że wybierasz Canona, ponieważ Sony trzeba przytrzeć nosek i to właśnie Canon swoimi nowościami to robi.

mkkaczy
27-11-2020, 01:42
W R6 dwie rzeczy wydają się irytujące, o czym wiem od Canona bezpośrednio:
1. Słaba współpraca ze szkłami innymi niż Canon, więc Sigma, czy Tamron mogą obniżać pracę serii z 12 do 7/s
2. Elektroniczna migawka to albo 20 albo nic. I potem przebieraj w tych jednakowych ujęciach.

Co do punktu 2 to albo 20 albo jedna klatka.

sebcio80
27-11-2020, 09:24
1. Słaba współpraca ze szkłami innymi niż Canon, więc Sigma, czy Tamron mogą obniżać pracę serii z 12 do 7/s

Nie ma tu żadnego znaczenia jaki producent. Sigmy z R5 działają fantastycznie i nic nie obniżają. Wszystko zależy od innych czynników. Nie od nazwy producenta.

jotes25
27-11-2020, 09:32
Nie ma tu żadnego znaczenia jaki producent. Sigmy z R5 działają fantastycznie i nic nie obniżają. Wszystko zależy od innych czynników. Nie od nazwy producenta.

Tele Sigmy działają słabo (wolny AF), łącznie z flagowym 500mm f/4. Tamrona nie próbowałem, bo nie ma nic ciekawego w ofercie.

Jacek_Z
27-11-2020, 09:54
Tele Sigmy działają słabo (wolny AF), łącznie z flagowym 500mm f/4.
A to ciekawostka, bo w innym systemie są wychwalane. https://dariuszbres.pl/pojedynek-500-4/ (wyjątkowo skromnie się tu rozpisał, generalnie pisze bardzie obszernie - patrzcie inne testy) AF jest podobno identyczny z Nikkorem 500/4, a on jest błyskawiczny.
Inne tele Sigmy też są chwalone za szybkość AF, stałka 135/1.8 czy zoom 70-200/2.8.
Winny jest system PDAF?

jotes25
27-11-2020, 10:01
Winny jest system PDAF?

Winna jest niedorobiona implementacja AF w Sigmie. Zawsze jest jakaś szansa, że to poprawią.

Co do DPAF to on jest winny rosnącej przewagi AF nad konkurencją (Nikon, Sony) :) I ta różnica będzie się pogłębiać z każdą nową generacją DiGICów.

TPS
27-11-2020, 10:34
Co do punktu 2 to albo 20 albo jedna klatka.

Niczego to nie zmienia. 1 czy 0 czy 20. Ja do dnia dzisiejszego nie obrobiłem zdjęć z zawodów deskorolkowych z września, ponieważ mam 4000 zdjęć z dwóch dni, gdzie około połowa to pochodna pracy 11FPS/s, ale Sony A6600 tak ma, że przy 11FPS nie ma blackoutu, chociaż jest i tak jest lag, ale to przez EVF.

sebcio80
27-11-2020, 11:40
Winna jest niedorobiona implementacja AF w Sigmie. Zawsze jest jakaś szansa, że to poprawią.

Co do DPAF to on jest winny rosnącej przewagi AF nad konkurencją (Nikon, Sony) :) I ta różnica będzie się pogłębiać z każdą nową generacją DiGICów.

Ja bym wolał żeby w moich 50A i 105A nic nie poprawiali bo działają tak dobrze ze lepiej się chyba nie da ;)

marfot
27-11-2020, 15:33
Winna jest niedorobiona implementacja AF w Sigmie. Zawsze jest jakaś szansa, że to poprawią.


Sigma oficjalnie potwierdza dobrą współpracę z serią R szkieł serii A, C i S. Co do innych to kwestia poprawek firmware.

TPS
27-11-2020, 21:46
Sigma oficjalnie potwierdza dobrą współpracę z serią R szkieł serii A, C i S. Co do innych to kwestia poprawek firmware.

Rozmawiałem z Canon UK nie dalej jak kilka dni temu i zapytałem się na infolinii o Tamrona oraz Sigmę. Niejaki Rimi powiedział, że szkła RF oraz wskazane EF współpracują bez problemów z R6, zapewniając stabilne 12 FPS/s. Uprzedził, że Canon nie gwarantuje pełnej współpracy 12 FPS/s z Tamronem i Sigmą. W fotografii sportowej to ma olbrzymie znaczenie.

sebcio80
27-11-2020, 22:08
Rozmawiałem z Canon UK nie dalej jak kilka dni temu i zapytałem się na infolinii o Tamrona oraz Sigmę. Niejaki Rimi powiedział, że szkła RF oraz wskazane EF współpracują bez problemów z R6, zapewniając stabilne 12 FPS/s. Uprzedził, że Canon nie gwarantuje pełnej współpracy 12 FPS/s z Tamronem i Sigmą. W fotografii sportowej to ma olbrzymie znaczenie.

No chyba nie liczysz ze Canon sam stwierdzi że szkła konkurencji działają super na ich aparatach? ?

jinks
27-11-2020, 22:59
No chyba nie liczysz ze Canon sam stwierdzi że szkła konkurencji działają super na ich aparatach? [emoji28]Dokładnie. Co miał powiedzieć?
Na pewno szkła firm trzecich nie wykorzystują 100% wszystkich możliwości AFu, ale to są raczej jakieś niuanse. Z tego co obserwuję to ludzie zgłaszają problemy tylko przy niektórych obiektywach. U mnie sigmy art 35 i 50 na R działają nie gorzej niż Canony. Trzeba też pamiętać, że najczęściej zestawiamy ze sobą obiektywy klasy L i wspomniane S i T jako ich tańsza alternatywę. Na pewno są sytuacje o krytycznym znaczeniu skuteczności AF w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, czy sprawności w śledzeniu bardzo szybkich obiektów i wtedy warto wybrać droższy oryginał.

TPS
27-11-2020, 23:24
Na pewno są sytuacje o krytycznym znaczeniu skuteczności AF w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, czy sprawności w śledzeniu bardzo szybkich obiektów i wtedy warto wybrać droższy oryginał.

Tak jest każdym systemie. Puszki Sony też lepiej działają ze szkłami od Sony. Choć ze spadkiem FPSów się nie spotkałem, to już z wolniejszym AF tak.

candar
03-12-2020, 09:30
Nikon Z6II vs Canon R5 vs Sony A7III Autofocus Comparison


https://www.youtube.com/watch?v=QJwDozT1mXM&fbclid=IwAR12gFlJvJ9zvg9xI59uBkQHiu1bc32sGiv9eiYkG _v0QaGy3laTZqq2fq4&ab_channel=MannyOrtiz

sebcio80
03-12-2020, 13:01
Koleś testuje zupełnie bez sesnu, polegając w 100% na automatyce. Traktuje te aparaty jak zwykle kompakty. W Canonie wystarczy wybrac servo i nakierować punkt AF na twarz i zawsze ja znajdzie nawet daleko w kadrze. Podobnie pewnie by było i z Nikonem i Sony.

TPS
03-12-2020, 23:23
Nikon Z6II vs Canon R5 vs Sony A7III Autofocus Comparison

https://www.youtube.com/watch?v=QJwDozT1mXM&fbclid=IwAR12gFlJvJ9zvg9xI59uBkQHiu1bc32sGiv9eiYkG _v0QaGy3laTZqq2fq4&ab_channel=MannyOrtiz

Przestałem oglądać tego gościa. Jego zdjęcia to albo sfochowana żonka, albo jakaś bezpieczna dla sfochowanej żonki modelka.

candar
03-12-2020, 23:34
Przestałem oglądać tego gościa. Jego zdjęcia to albo sfochowana żonka, albo jakaś bezpieczna dla sfochowanej żonki modelka.

Mnie raczej interesuje obiektywny test. W swoim poprzednim teście zjechał Nikona Z6 (przed aktualizacją AFa) za nieużywalny AF. Obecnie pokazał jak mocno Nikon podziałał na tym punkcie, aby AF był sprawny i celny.

Nie wnikam już całkowicie w kwestie ustawienia czułości oraz śledzenia po chwilowym zasłonięciu fotografowanego obiektu, bo można to jednym ruchem przestawić w funkcjach AFa (jeśli się o tym wie i tego używa).

A już zupełnie nie interesuje mnie to, kogo fotografuje i jak ten ktoś zachowuje się przed kamerą.

Praktycznie rzecz biorąc Eye AF działa podobnie już u każdego producenta (C,F,N,S) a reszta , to jego poprawne skonfigurowanie pod swoje potrzeby (sport, reportaż, czy portret). I to właśnie pokazał w swoim porównaniu.

TPS
04-12-2020, 09:49
Mnie raczej interesuje obiektywny test. W swoim poprzednim teście zjechał Nikona Z6 (przed aktualizacją AFa) za nieużywalny AF. Obecnie pokazał jak mocno Nikon podziałał na tym punkcie, aby AF był sprawny i celny.

Nie wnikam już całkowicie w kwestie ustawienia czułości oraz śledzenia po chwilowym zasłonięciu fotografowanego obiektu, bo można to jednym ruchem przestawić w funkcjach AFa (jeśli się o tym wie i tego używa).

A już zupełnie nie interesuje mnie to, kogo fotografuje i jak ten ktoś zachowuje się przed kamerą.

Praktycznie rzecz biorąc Eye AF działa podobnie już u każdego producenta (C,F,N,S) a reszta , to jego poprawne skonfigurowanie pod swoje potrzeby (sport, reportaż, czy portret). I to właśnie pokazał w swoim porównaniu.

Nie wyraziłem się precyzyjnie. Jeśli fotograf/recenzent w jednej osobie wypowiada się na temat możliwości aparatu, których nie pokazał na filmie, to dla mnie taka rekomendacja jest warta tyle, co worek z kłakami psa. Manny robi zdjęcia (deczko na jedno kopyto), więc kiedy mówi o zastosowaniu aparatu w reportażu czy sporcie, to ja ten czas wolę poświęcić na posłuchanie tego, co ma do powiedzenia nawet taki deczko upierdliwy Jared Polin, który jak robi test, to chociaż coś można z tego wywnioskować dla siebie.

Jared Polin podczas "sesji sportowej" pokazał, że Z6II jednak tak dobry w łapaniu AF nie jest względem C czy S.

5.35s tego filmu:


https://youtu.be/oesE2ciWIqE

Thomason2005
04-12-2020, 13:44
Ostatnio Jared wymienił nikony właśnie na 6x r5, choć z tego co mówił głównie do filmów.

sebcio80
14-12-2020, 20:40
Jest i test DXO sensora z R5:
https://www.dxomark.com/canon-eos-r5-sensor-review-a-high-water-mark/

Niby wszystko ok ale jak zawsze wyniki low iso zanizone. R5 w wysokich iso generuje mniej szumów i lepszy obrazek od A7R4. Szum jest też po prostu przyjemniejszy.

Kurpś
15-01-2021, 23:18
Przy zdjęciach sportowych jest jeszcze jedna wada, zagęszczenie pikseli powoduje, że trzeba schodzić z czasami. Robiłem na 1/1600s mimo to niektóre fotki mam lekko poruszone.
Wstawił byś taką lekko poruszoną fotkę z powodu dużej ilości pixeli ? Jak duży procent jest takich fotek.
Czy rzeczywiście warto jest pchać się w tyle pixeli ? Z drugiej strony jeśli kupię R6 i zrobię crop z 20m pixelowej matrycy to zdjęcie nie będzie tak dobre jak z dobrze strzelonego zdjęcia z R5

Dzięki

mkkaczy
15-01-2021, 23:51
Wstawił byś taką lekko poruszoną fotkę z powodu dużej ilości pixeli ? Jak duży procent jest takich fotek.
Czy rzeczywiście warto jest pchać się w tyle pixeli ? Z drugiej strony jeśli kupię R6 i zrobię crop z 20m pixelowej matrycy to zdjęcie nie będzie tak dobre jak z dobrze strzelonego zdjęcia z R5

Dzięki

Nie wiem czy mocny crop z R6 będzie tak dobry jakz R5, ale moim zdaniej jest bardzo dobrze. Robię zdjęcia przyrodnicze i pomimo że staram się tak wszystko przygotować żeby jak najmniej ciąć, to moim zdaniem R6 da się ładnie cropować, a zdjęcia wychodzą i tak ostre i czyste.

Kurpś
16-01-2021, 00:40
Chodziło mi raczej o crop z powodu obcięcia ogniskowej po przesiadce na FF (mam jeszcze D70 ) , tak aby wyszło zdjęcie jak bym miał podpięty aparat z małym obrazkiem :)
Też przy okazji zastanawiam się czy lepiej doczepić konwerter x1,4 do takiej stałki 500/ F4 L czy robić crop z pełnej klatki i olać konwerter ?.

marfot
16-01-2021, 01:00
Też przy okazji zastanawiam się czy lepiej doczepić konwerter x1,4 do takiej stałki 500/ F4 L czy robić crop z pełnej klatki i olać konwerter ?.

Z pełnej klatki z R5 wytniesz obrazek 20Mp co odpowiada "wydłużeniu" ogniskowej ok. x1.5. Zacząłbym od przetestowania takiego podejścia.

jan pawlak
16-01-2021, 19:44
Z pełnej klatki z R5 wytniesz obrazek 20Mp co odpowiada "wydłużeniu" ogniskowej ok. x1.5. Zacząłbym od przetestowania takiego podejścia.

Też jestem tego zdania.

To zależy od wielu czynników :
- jak duże jest zdjęcie obiektu (ile zajmuje pikseli na matrycy z konwerterem (i bez))
- ile potrzeba pikseli do prezentacji zdjęcia (monitor, net, drukarka/rozmiar, ....)
- jakości obiektywu (użycie konwertera to również spadek rozdzielczości zdjęcia)
- użytego oprogramowania do obróbki (wywołanie, zmiana rozdzielczości,.....)
- .......
- indywidualnych oczekiwań rozdzielczości/ostrości prezentowanego zdjęcia.


jp

Kurpś
17-01-2021, 23:59
Dzięki za odpowiedź.
mam jeszcze jedno pytanko. Przeczytałem, że zakres temperatur pracy tego aparatu rozpoczyna się od 0 stopni.
Moja ulubiona pora na siedzenie w budzie to końcówka zimy - wczesna wiosna. Wtedy jest największy ruch wśród ptactwa i jak się już wysiedzi tę noc w budzie to rankiem można nieźle się obłowić.
No ale rzadko w tym okresie temperatura po wschodzie słońca jest na +.
Czy rzeczywiście ten aparat nie ruszy w temp poniżej zera ? Ktoś to testował ?

Zdrówko

marfot
18-01-2021, 01:03
Czy rzeczywiście ten aparat nie ruszy w temp poniżej zera ? Ktoś to testował ?

Na grupie EOS R na fb gościu napisał:

"Shot this last Jan in Banff, Alberta.
It’s is called the Castle Mountain and during this morning the temperature was around -33 celsius feels like - 40 with wind chill, I was really astound to see that the canon eos r can with stand that streme weather.
Eos r with 16-35 2.8 L MIII
Photo by William Orsua"

Myślę, że R5 jest niegorsze od R ;)

K_f
18-01-2021, 09:15
Dzięki za odpowiedź.
mam jeszcze jedno pytanko. Przeczytałem, że zakres temperatur pracy tego aparatu rozpoczyna się od 0 stopni.
Moja ulubiona pora na siedzenie w budzie to końcówka zimy - wczesna wiosna. Wtedy jest największy ruch wśród ptactwa i jak się już wysiedzi tę noc w budzie to rankiem można nieźle się obłowić.
No ale rzadko w tym okresie temperatura po wschodzie słońca jest na +.
Czy rzeczywiście ten aparat nie ruszy w temp poniżej zera ? Ktoś to testował ?

Zdrówko

W sobotę była rodzina wycieczka, temperatura -6.
Canon eosR, radził sobie dość dobrze w tej temperaturze. Zrobiłem z 40 zdjęć i nakręciłem kilka filmików jak dzieciaki zjeżdżają na sankach. Jedynie co zauważyłem to, że aparat miał problemy z wykrywaniem twarzy. Podpinałem Sigmę 35 1.4. Na Canonie 50 RF 1.8 było nieco lepiej. Ciekaw jestem czy ktoś inny miał podobne odczucie?

mkkaczy
18-01-2021, 11:17
Śmiało da radę. Ja z R6 siedziałem ostatnio przy -6, zresztą częste moje wypady są chociażby na przymrozkach, a R5 jako lepsza konstrukcja tym bardziej da radę. Oby tylko szkło nie skondensowało wody i mechanizm nie przymarzł.

chuck_1
18-01-2021, 13:15
Śmiało da radę. Ja z R6 siedziałem ostatnio przy -6, zresztą częste moje wypady są chociażby na przymrozkach, a R5 jako lepsza konstrukcja tym bardziej da radę. Oby tylko szkło nie skondensowało wody i mechanizm nie przymarzł.

Czy w takiej temperaturze i przy długim przebywaniu na zewnątrz nie było żadnych spadków szybkości działania aparatu bądź też spadków fps?

mkkaczy
18-01-2021, 13:36
Czy w takiej temperaturze i przy długim przebywaniu na zewnątrz nie było żadnych spadków szybkości działania aparatu bądź też spadków fps?

Ja robię 99.99% dziką przyrodę, a to wszystko na migawce elektronicznej. Spadków żadnych nie zauważyłem, a sam aparat musi tak zapierdzielać, że w ponad miesiąc przekręciłem licznik.

Kurpś
18-01-2021, 13:50
Ja robię 99.99% dziką przyrodę, a to wszystko na migawce elektronicznej. Spadków żadnych nie zauważyłem, a sam aparat musi tak zapierdzielać, że w ponad miesiąc przekręciłem licznik.

Jak tak szybko można przekręcić licznik to okaże się w przyszłości na ile to jest wszystko trwałe, no ale lustra już nie ma więc powinno być dobrze :)

Przy okazji w Adoramie ten aparat jest po $3,899.00
Uch ale nas doją tu w Europie, nawet w CHF wychodzi po 19 tysi.

Muszę się uśmiechnąć do Kuzynki i zapytać kiedy odwiedza Polskę.

sebcio80
18-01-2021, 14:26
Jak tak szybko można przekręcić licznik to okaże się w przyszłości na ile to jest wszystko trwałe, no ale lustra już nie ma więc powinno być dobrze :)

Przy okazji w Adoramie ten aparat jest po $3,899.00
Uch ale nas doją tu w Europie, nawet w CHF wychodzi po 19 tysi.

Muszę się uśmiechnąć do Kuzynki i zapytać kiedy odwiedza Polskę.

Wszedzie cena jest w zasadzie taka sama. Różnica polega tylko na braku vatu (USA) lub mniejszym podatku, np w. Szwajcarii jest to chyba coś 7%.

Zakładajcie ludzie firmy i przestaniecie narzekać. Nie rozumiem jak ktoś kupujący aparat za taką kwotę nie ma firmy. To są sama korzyści i duża oszczędność.

Jacek
18-01-2021, 15:48
Zakładajcie ludzie firmy i przestaniecie narzekać. Nie rozumiem jak ktoś kupujący aparat za taką kwotę nie ma firmy. To są sama korzyści i duża oszczędność.

Chyba sobie jaja robisz, założenie firmy tylko po to żeby zaoszczędzic na vat???

sebcio80
18-01-2021, 15:57
Zakładajcie ludzie firmy i przestaniecie narzekać. Nie rozumiem jak ktoś kupujący aparat za taką kwotę nie ma firmy. To są sama korzyści i duża oszczędność.

Chyba sobie jaja robisz, założenie firmy tylko po to żeby zaoszczędzic na vat???

Między innymi. Skoro oszczędzasz to chyba nie jest to pozbawione sesnu. Można pójść dalej. Zakończyć umowę o pracę która się ma i świadczyć pracodawcy usługi. Jeszcze większa oszczędność i więcej pieniędzy w kieszeni. Wiem bo sam tak zrobiłem 2,5 roku temu.

Kurpś
18-01-2021, 16:37
Między innymi. Skoro oszczędzasz to chyba nie jest to pozbawione sesnu. Można pójść dalej. Zakończyć umowę o pracę która się ma i świadczyć pracodawcy usługi. Jeszcze większa oszczędność i więcej pieniędzy w kieszeni. Wiem bo sam tak zrobiłem 2,5 roku temu.

Czy w każdą działalność gospodarczą da się wrzucić aparat aby odpisać od podatku ?
Wolałbym się nie tłumaczyć US gdyby się zapytali.

Poza tym z podatkiem wychodzi 18 tysi więc i tak w porównaniu do naszych cen 20 tysie jest różnica

zdrówko

Jacek
18-01-2021, 17:47
Sebcio80 - ty cały czas piszesz o ludziach, którzy żyją z fotografii, wówczas to ma jakieś uzasadnienie. Ale jest sporo osób które kupują taki sprzęt nie zarobkując na fotografii. Wówczas zakładanie firmy żeby zaoszczędzić vat mija się z celem, bowiem zus pożre oszczędności na vacie. Chyba, że ktoś założy firmę, kupi aparat i zamknie firmę licząc, że urząd skarbowy się nie dopatrzy, tak wymyślnego zabiegu.
Polacy ta taki naród, że cały czas narzekają: 21 tys na aparat za drogo, 540 za aku za drogo, 3,5 za bilet mpk za drogo, itd, itp
- profesjonalista kupuje to, co mu pozwoli zarobić, a sprzęt się zamortyzuje w jakimś rozsądnym terminie.
- hobbysta amator kupuje to, na co go stać, jeden kupuje za 2 tys, drugi za 20 tys.

sebcio80
18-01-2021, 18:01
Sebcio80 - ty cały czas piszesz o ludziach, którzy żyją z fotografii, wówczas to ma jakieś uzasadnienie. Ale jest sporo osób które kupują taki sprzęt nie zarobkując na fotografii. Wówczas zakładanie firmy żeby zaoszczędzić vat mija się z celem, bowiem zus pożre oszczędności na vacie. Chyba, że ktoś założy firmę, kupi aparat i zamknie firmę licząc, że zus się nie dopatrzy, tak wymyślnego zabiegu.
Polacy ta taki naród, że cały czas narzekają: 21 tys na aparat za drogo, 540 za aku za drogo, 3,5 za bilet mpk za drogo, itd, itp

Ja nie żyje z fotografii, tylko na niej dorabiam. Akurat aparat cyfrowy można wrzucić na firmę chyba w kazdym rodzaju działalność gospodarczej. Od stomatologii po restauracje.

Firma to też inne korzysci. Np leasing auta. Odpisy paliwa.

Mając umowę o pracę i zakładając firmę płacimy do ZUS tylko zdrowotne 362 zł miesięcznie. A jest to wydatek który odliczamy od podatku, więc praktycznie żaden.

A tak żeby było trochę w temacie to od dłuższego czasu nie zaobserwowałem wieszania się R5.

Jacek
18-01-2021, 18:27
Sebcio80 - to co piszesz o firmie to oczywista oczywistość, żadna eureka.
Z twoich opisów wynika, że obracamy się w różnych środowiskach. Znam wiele osób, które z fotografii żyją,
ale znam także takie osoby które posiadają sprzęt z najwyższej półki, a na fotografii nie zarabiają ani złotówki, tylko dla własnych potrzeb.
Jeden z moich znajomych zrobił dyplom Mistrzowski z Fotografii, w cechu rzemiosł, a tylko po to żeby zatkać gęby wrogom, czy zna się na fotografii, czy nie. :)

szandor
18-01-2021, 20:04
...... Akurat aparat cyfrowy można wrzucić na firmę chyba w kazdym rodzaju działalność gospodarczej. Od stomatologii po restauracje.

Firma to też inne korzysci. Np leasing auta. Odpisy paliwa.
........

Z tego co piszesz to widać, że masz blade pojęcie o tym jak firma w Polsce funkcjonuje. Mam firmę (produkcja metalowa), zatrudniam 130 ludzi, tym 3 babki w dziale finansowym. Mogę bez obaw kupić auto za 500k, ale nie ryzykowałbym kupna R5, pomimo tego, że robimy sporo dokumentacji w postaci foto. Nie mam ochoty kopać się koniem. Nawiasem mówiąc w KJ pracują moje wysłużone 350D i 20D

Jacek
21-01-2021, 10:42
5704I Miejsce w kategorii profesjonalny aparat roku.

Bangi
21-01-2021, 11:14
W sobotę była rodzina wycieczka, temperatura -6.
Canon eosR, radził sobie dość dobrze w tej temperaturze. Zrobiłem z 40 zdjęć i nakręciłem kilka filmików jak dzieciaki zjeżdżają na sankach. Jedynie co zauważyłem to, że aparat miał problemy z wykrywaniem twarzy. Podpinałem Sigmę 35 1.4. Na Canonie 50 RF 1.8 było nieco lepiej. Ciekaw jestem czy ktoś inny miał podobne odczucie?
K_f z wykrywaniem twarzy może problemem były przysłonięte twarze dzieci szalikami / kominami / maseczkami?
Zauważyłem, że moje sprzęty nie radzą sobie z taką sytuacją, tzn. kiedy twarz jest przysłonięta do połowy i to tyczy się zarówno R jak i smarfona ;)

jinks
21-01-2021, 11:17
Z tego co piszesz to widać, że masz blade pojęcie o tym jak firma w Polsce funkcjonuje. Mam firmę (produkcja metalowa), zatrudniam 130 ludzi, tym 3 babki w dziale finansowym. Mogę bez obaw kupić auto za 500k, ale nie ryzykowałbym kupna R5, pomimo tego, że robimy sporo dokumentacji w postaci foto. Nie mam ochoty kopać się koniem. Nawiasem mówiąc w KJ pracują moje wysłużone 350D i 20DMożesz wrzucić każdy. Są nawet sytuacje, gdzie sprzęt jest kupowany pod konkretne zlecenie, które z jakichś powodów nie dochodzi do realizacji. I wtedy zostajesz że sprzętem, który nawet nie jest używany.

robcio
21-01-2021, 12:34
K_f z wykrywaniem twarzy może problemem były przysłonięte twarze dzieci szalikami / kominami / maseczkami?
Zauważyłem, że moje sprzęty nie radzą sobie z taką sytuacją, tzn. kiedy twarz jest przysłonięta do połowy i to tyczy się zarówno R jak i smarfona ;)

Dokładnie tak, bo implementacja w R wygląda na od ogółu (wykryj twarz) w następnym kroku do szczegółu (wykryj oczy), zaczynasz gubić oko wykonaj krok wstecz śledź twarz.

Bangi
21-01-2021, 13:30
Dokładnie tak, bo implementacja w R wygląda na od ogółu (wykryj twarz) w następnym kroku do szczegółu (wykryj oczy), zaczynasz gubić oko wykonaj krok wstecz śledź twarz.

Wszyscy przespali i nie wydali aktualizacji pandemicznego wykrywania twarzy zasłoniętej maseczką.

Swoją drogą ciekawe jak to wygląda w Nikon i Sony :roll:

candar możesz coś na ten temat napisać odnośnie Sony i Nikon i zasłoniętych twarzy?

candar
21-01-2021, 17:22
Wszyscy przespali i nie wydali aktualizacji pandemicznego wykrywania twarzy zasłoniętej maseczką.

Swoją drogą ciekawe jak to wygląda w Nikon i Sony :roll:

candar możesz coś na ten temat napisać odnośnie Sony i Nikon i zasłoniętych twarzy?


Bangi

W przypadku Sony A7 III robiłem i robię cały czas foty na Continuous AF (AF-C) z Eye AF i niezależnie od stopnia zasłonięcia twarzy podczas ruchu postaci kwadracik pola Eye AF "kleił" się do oka niezależnie od wielkości oraz ilości przeszkadzajek na/obok i przed twarzą.

Co do Nikona - nie robiłem jeszcze tak ostrych testów :)

W tym wszystkim liczy się również szybkość reakcji AF w szkle na zmiany położenia. Czyli sumując - sprawny i szybki AF w body i szkle. Jeśli AF w szkle nie będzie nadążał z przestawieniem soczewek - to nic z tego nie będzie. Dlatego własnie zmieniłem Canona 85 mm f/1.2 L II USM na Sigmę Art 85 1.4 DG DN, której prawie nie odpinam.

5705

5706

5707

5708

Bangi
21-01-2021, 22:04
Dzięki za info.

szandor
23-01-2021, 10:42
Zakładamy cenę R5 20000 pln, co daje 16260,16 netto i 3739,84 vatu.
Amortyzacja roczna to 20%, co oznacza 5-letni okres odpisywania od podatku. Możliwa jest amortyzacja jednorazowa dla małej firmy, lub będącej w 1 roku działalności.

I tak dla małej firmy będącej na vacie rzeczywista cena tej puszki zostaje zmniejszona o vat plus 19 % podatku dochodowego i wyniesie 20000 – 3739,84 – (16260,16 x 19%) = 13170,03 pln.
Natomiast dla małej firmy nie będącej na vacie : 20000 – (20000 x 19%) = 16200 pln.
Te zakupy są bezpieczne, pod warunkiem, że zakup jest zgodny z PKD określający obszar działalności firmy.


Możesz wrzucić każdy. Są nawet sytuacje, gdzie sprzęt jest kupowany pod konkretne zlecenie, które z jakichś powodów nie dochodzi do realizacji. I wtedy zostajesz że sprzętem, który nawet nie jest używany.

Wg przepisów, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca nie wyklucza sytuacji, gdy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem nie zachodzi związek bezpośredni i teoretycznie możemy wrzucić taki zakup, np. R5 do kosztów.

W życiu: Wszystko jest OK do pierwszej kontroli, podczas której musisz udowodnić, że nie jesteś garbaty. Dla kontrolującego, każdy punkt zaczepienia jest dobry. Fiskalna działalność państwa jest przerażająca, co jest „zrozumiałe” przy istniejącym deficycie budżetowym. Dodać jeszcze należy płynność przepisów (nawet w roku podatkowym).

Następny stereotyp: mając zarejestrowaną firmę, kupujesz bez vatu.


Między innymi. Skoro oszczędzasz to chyba nie jest to pozbawione sesnu. Można pójść dalej. Zakończyć umowę o pracę która się ma i świadczyć pracodawcy usługi. Jeszcze większa oszczędność i więcej pieniędzy w kieszeni. Wiem bo sam tak zrobiłem 2,5 roku temu.

Kupujemy z vatem, a vat możemy odliczyć, a zrobimy to w przypadku gdy firma „jest na vacie”, a co za tym idzie wystawia faktury z vatem. Zdecydowana większość małych firm tego unika, szczególnie jeśli odbiorcą usług są osoby prywatne. Wyjątkiem może być np. sebcio , wystawiający faktury dla agencji.

Nieporozumieniem dla mnie jest zakładanie firmy dla jednego zakupu, to na pewno się nie opłaci.
Przy likwidacji firmy US żadnej udzielonej ulgi nie odpuści.

jinks
23-01-2021, 14:20
Panowie, to prawda, że nie wszystko działa jak należy, ale nie popadajmy w paranoję. Zakładanie firmy tylko po to żeby kupić aparat, odzyskać VAT i ją zamknąć nie ma sensu. To oczywiste.
Jeśli jednak ktoś tą działalność faktycznie prowadzi i chce kupić R5 to nie musi koniecznie być fotografem i mieć to w pkd. Aparat może być konieczny do robienia foto-dokumentacji, archiwizacji, do tworzenia ofert, różnego rodzaju reklam, zapytań ofertowych itd.
Z zawodu jestem geodetą. Kiedyś uzgadniałem z US, czy mogę wrzucić w koszty zakup butów trekkingowych, turystycznych (nie takich typowo roboczych) z goretexem. I odpowiedź brzmi absolutnie TAK, bo używam ich do pracy.
Znajomy informatyk kupił pianino elektryczne za kilka klocków, bo miał zamiar pisać oprogramowanie do nauki gry na nim. Nigdy nie napisał nawet linijki kodu, bo poszedł w całkowicie inne projekty. US nie miał absolutnie nic do tego.

Marcinus
23-01-2021, 22:42
Wszystko zależy od interpretacji urzędnika... Jak stwierdzi że zakup profesjonalnego jednego z droższych aparatów plus nie tańsze dużo szkła nie są niezbędne do uzyskania przychody bo jego zdaniem dzisiejsze komórki robią przecież super zdjęcia i filmy nakręcają to kop się wtedy po sądach.

jinks
24-01-2021, 02:03
To dopisz sobie dla pewności PKD zw.z fotografią i zrób ze dwie sesje ;) albo wystaw kilka zdjęć/wydruków na sprzedaż.
Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany do działalności to 20k to nie jest jakaś szokująca kwota dla US. Zresztą do rozmów telefonicznych też nie potrzebujemy iPhona za kilka tysiaków. Można przecież kupić nową Nokie za 100 zł ;)
Oczywiście zalecam konsultacje z księgową, ale nie róbmy z tej naszej Polski takiego piekła podatkowego.

szandor
25-01-2021, 12:48
To dopisz sobie dla pewności PKD zw.z fotografią i zrób ze dwie sesje ;) albo wystaw kilka zdjęć/wydruków na sprzedaż.
Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany do działalności to 20k to nie jest jakaś szokująca kwota dla US. Zresztą do rozmów telefonicznych też nie potrzebujemy iPhona za kilka tysiaków. Można przecież kupić nową Nokie za 100 zł ;)
Oczywiście zalecam konsultacje z księgową, ale nie róbmy z tej naszej Polski takiego piekła podatkowego.

Prawie się tym zgadzam,ale parafrazując do marynarzy, nie zna życia, kto nie miał sporu z US ( nie ze swojej winy).
Polskiego systemu podatkowego, może piekłem bym nie nazwał, raczej grą do jednej bramki.
Proponuję te dywagacje zakończyć, w końcu jest to wątek o R5.

Kurpś
26-01-2021, 10:34
Czy ktoś testował R5 z białymi elkami ? Na stronie Canona jest info że szybki i świetny AF działa z niektórymi obiektywami EF
Mam 400L 5,6 i docelowo może za rok 500L F4 IS lub IS II.

jotes25
26-01-2021, 11:12
Czy ktoś testował R5 z białymi elkami ? Na stronie Canona jest info że szybki i świetny AF działa z niektórymi obiektywami EF
Mam 400L 5,6 i docelowo może za rok 500L F4 IS lub IS II.

Tak, AF działa rewelacyjnie z białymi L-kami (i z czarnymi też). Dodatkowo z kultowymi szkłami w rodzaju 400/5.6 czy 135/2 dostajemy stabilizację (choć im dłuższa ogniskowa, to mniej wydajną).

Co do 500/4, to polecam mocno się zastanowić. To już kawałek szkła, a różnica w praktyce nie tak duża w stosunku np. do 400/5.6. Może jednak 600/4?

Dla mnie na razie absolutnym "gejm czendżerem" :lol: dla bezluster Canona jest obiektyw RF 800/11 :) Ale o tym z czasem w innym wątku :)

Kurpś
26-01-2021, 21:23
Tak, AF działa rewelacyjnie z białymi L-kami (i z czarnymi też). Dodatkowo z kultowymi szkłami w rodzaju 400/5.6 czy 135/2 dostajemy stabilizację (choć im dłuższa ogniskowa, to mniej wydajną).

Co do 500/4, to polecam mocno się zastanowić. To już kawałek szkła, a różnica w praktyce nie tak duża w stosunku np. do 400/5.6. Może jednak 600/4?

Dla mnie na razie absolutnym "gejm czendżerem" :lol: dla bezluster Canona jest obiektyw RF 800/11 :) Ale o tym z czasem w innym wątku :)

No 400L 5,6 według https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=278&Camera=453&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=117&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0 jest ciut lepsza niż 500 F4 czy 600 F4 , tylko Is II jest już lepsze. O ile można wierzyć tej stronce bo nie wiem jak tam z wiarygodnością.

Co do 800/11, Eeee, przysłona F11 ?!. No Panie ja na równiku nie mieszkam ;)

Zdrówko

TPS
05-02-2021, 00:16
Prawie się tym zgadzam,ale parafrazując do marynarzy, nie zna życia, kto nie miał sporu z US ( nie ze swojej winy).
Polskiego systemu podatkowego, może piekłem bym nie nazwał, raczej grą do jednej bramki.
Proponuję te dywagacje zakończyć, w końcu jest to wątek o R5.

Wy tu dywagujecie o podatkach, które prostym PKD 74.2(0) się rozwiązuje a Sony oddało właśnie Canonowi mega przysługę, wypuszczając A1 gdzie cena R5 to 60% A1 :mrgreen:
No nie, że fajnie?

Eberloth
05-02-2021, 00:29
a Sony oddało właśnie Canonowi mega przysługę, wypuszczając A1

Canon zacznie sprzedaż R1, to na YT będą królować testy tego korpusu, czy trzyma ostrość na puszkach A1 zrzucanych do morza ze skał...

candar
05-02-2021, 09:57
Wy tu dywagujecie o podatkach, które prostym PKD 74.2(0) się rozwiązuje a Sony oddało właśnie Canonowi mega przysługę, wypuszczając A1 gdzie cena R5 to 60% A1 :mrgreen:
No nie, że fajnie?

To teraz pomyśl jak wielką "Sony oddało właśnie Canonowi mega przysługę, wypuszczając A1 , gdzie cena A1 to będzie 60%" ceny Canona R1 :mrgreen:

sebcio80
05-02-2021, 10:53
To teraz pomyśl jak wielką "Sony oddało właśnie Canonowi mega przysługę, wypuszczając A1 , gdzie cena A1 to będzie 60%" ceny Canona R1 :mrgreen:

R1 będzie droższy od A1 ale nie aż o tyle. Jako że będzie mial wbudowany grip i większą baterie obstawiam jakieś 2000-3000 zł większą cenę. Oczywiście dużo zależy od specyfikacji. A głównie od tego czy będzie mieć globalna elektroniczna migawke. Chociaż w to ciężko mi uwierzyć.

Problem w tym że R5 jest tak dobry i szybki że nie wiem czy dodanie krzyzowego AF i dospawanie gripa będzie uzasadniać taką cenę.

Bardzo ciekawi mnie też wielkość matrycy. Canon konsekwentnie w body reporterskich trzymał się stosunkowo małej liczby pikseli. Bo tego oczekują reporterzy. 24mpx na chwilę obecną wydają się wartością optymalna a max jaki takie body powinno mieć to 30mpx.

A1 dla mnie to taki trochę desperacki ruch w reakcji na premierę R5. Aparat trochę dla nikogo. Ogólnie Sony namieszał w swoim portfolio. Już pewnie zagorzali fani Sony się trochę gubią.

Trzeba czekac na premierę A7 IV i jego cenę. Bo premiera A1 zupełnie nie ma żadnego znaczenia dla zwykłego konsumenta.

tomekkk
05-02-2021, 11:35
Używa może ktoś R5 z podpiętą Sigmą (najlepiej 70-200 2.8 sport :-) ) czy żeczywiście przez adapter sigma pokrywa tylko 80 % pola AF ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

sebcio80
05-02-2021, 15:24
Używa może ktoś R5 z podpiętą Sigmą (najlepiej 70-200 2.8 sport :-) ) czy żeczywiście przez adapter sigma pokrywa tylko 80 % pola AF ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Ja używam R5 tylko z Sigmami. Sama Sigma twierdzi że 80% w pionie i poziomie. Więc tak musi być. Jednak nie przeszkadza to zupełnie. Pokrycie i tak jest dużo większe niż w jakiejkolwiek lustrzance.

tomekkk
05-02-2021, 15:26
A masz 20 fps przy elektronicznej i 12 fps przy mechanicznej, czy tutaj są też jakieś ograniczenia?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

sebcio80
05-02-2021, 15:56
A masz 20 fps przy elektronicznej i 12 fps przy mechanicznej, czy tutaj są też jakieś ograniczenia?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Na elektronicznej zawsze jest 20fps.
Jeśli chodzi o mechaniczna to na 105A i 50A mam 12fps, przy 24A jest 7,5fps jakoś tak.
To już zależy od obiektywu i jako wieku. Przykładowo z obiektywami Canona 50L 24L i 16-35L II czy 400mm IS II L jest też tylko 7,5fps


Ja sport robię już jednak tylko na elektronicznej.

tomekkk
05-02-2021, 16:19
A jak myślisz czy na tym filmiku https://youtu.be/okeedXcuCjI to mniejsze okno chyba Af nie wiem co to jest, czy to jakieś ustawienia ? czy to przez Sigmę i to jest te 80 % ?? Czy jeszcze coś innego ?
Gdzie mogę pooglądać Twoje fotki?



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210205/82835fc5476530eb474de14b6cac9fa4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210205/06f8717a1cf6c3f0184b2ad7e4414848.jpg

roon7
05-02-2021, 22:07
Nie jestem pewny może się mylę, to mniejsze okienko (białe ramki) w porównaniu do zdjęcia powyżej, to ustawienia cropa 1x6.
AF w tym przykładzie to kwadracik niebieski na oku.
Sigma nie ma tu nic do tego.

marfot
05-02-2021, 23:06
Nie jestem pewny może się mylę, to mniejsze okienko (białe ramki) w porównaniu do zdjęcia powyżej, to ustawienia cropa 1x6.
AF w tym przykładzie to kwadracik niebieski na oku.
Sigma nie ma tu nic do tego.

Nie mam R5 ale w R taka ramka zapala się przy servo AF i określa granice pokrycia kadru punktami AF. Czyli tu by pasowało to do zakresu AF obsługiwanego przez tą Sigmę.

roon7
06-02-2021, 00:20
No więc tak, nie dawało mnie to spokoju więc sprawdziłem na szybko.
Szkła RF 24-105 i T 150-600G2 na obu szkłach wyglada to dokładnie tak samo.
Ustawienia powiedzmy standard + AF na oko, ramka biała jak na pierwszym przykładzie na obrzeżach.
Po zmianie "Przycinanie/format obrazu" z Full na 1x6 ramka jak na obrazku drugim.
Tak, to wygląda na obszar wykrywania AF, ale nie wygląda by miało to związek z obiektywem - te ramki, może EFS ale takiego nie mam, w sumie Sigmy też nie więc głowy nie dam.
Może ktoś sprawdzi na Sigmie. Sigma sama twierdzi, że pokrycie AF to 80%, ale nie wygląda by ramki miały coś z tym wspólnego.

sebcio80
06-02-2021, 02:13
A jak myślisz czy na tym filmiku https://youtu.be/okeedXcuCjI to mniejsze okno chyba Af nie wiem co to jest, czy to jakieś ustawienia ? czy to przez Sigmę i to jest te 80 % ?? Czy jeszcze coś innego ?
Gdzie mogę pooglądać Twoje fotki?

Najlepiej zajrzyj na mojego fb:
https://m.facebook.com/avastudio.sebastian.stankiewicz

Biała ramka to dokładnie zakres wyboru punktów AF przy Sigmie. Widoczna jest ona co prawda tylko w trybie wykrywania twarzy ale w każdym innym trybie wyborów punktów AF jest ograniczony do tej ramki. Każdy obiektyw Canona, również EF ma szerszy zakres.

roon7
06-02-2021, 04:26
To Tamron 150-600 G2 ma inaczej? Bo u mnie zachowuje się tak jak RF, ramka tak samo w trybie wykrywania twarzy.
Body nie ogranicza bo inne szkło. Dziwne czemu tak przy Sigmie.

mkamelg
12-02-2021, 16:47
Tak, AF działa rewelacyjnie z białymi L-kami (i z czarnymi też).

To niestety nie do końca jest prawda. Są takie sytuacje kiedy AF w R5/R6 zawodzi.

Lekturę należy rozpocząć od postu #93 i kontynuować do aktualnego końca wątku.

Oryginał:

https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-5#post-881781

Tłumaczenie:

https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=pl&u=https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-5%23post-881781

Eberloth
12-02-2021, 17:34
https://www.youtube.com/watch?v=YPI6OJxKnE8

:shock:

tomekkk
13-02-2021, 01:24
Najlepiej zajrzyj na mojego fb:
https://m.facebook.com/avastudio.sebastian.stankiewicz

Biała ramka to dokładnie zakres wyboru punktów AF przy Sigmie. Widoczna jest ona co prawda tylko w trybie wykrywania twarzy ale w każdym innym trybie wyborów punktów AF jest ograniczony do tej ramki. Każdy obiektyw Canona, również EF ma szerszy zakres.Fajne foty sebcio80 , a możesz się podzielić swoimi ustawieniami po kosza ? Właśnie przesiadłem się z Nikon i próbuje rozgryść to menu i ustawienia , Ale dla mnie to jakaś maskakra :-(

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Nemeo
14-02-2021, 01:00
Czy ktoś z użytkowników Canonów R , testował użycie filtra polaryzacyjnego z teleobiektywami 300, 400 , 500 i 600 mm i mógłby się podzielić wrażeniami ?

marfot
14-02-2021, 08:37
Czy ktoś z użytkowników Canonów R , testował użycie filtra polaryzacyjnego z teleobiektywami 300, 400 , 500 i 600 mm i mógłby się podzielić wrażeniami ?

Chodzi o filtry drop-in montowane w adapterze?

sebcio80
15-02-2021, 00:00
Fajne foty sebcio80 , a możesz się podzielić swoimi ustawieniami po kosza ? Właśnie przesiadłem się z Nikon i próbuje rozgryść to menu i ustawienia , Ale dla mnie to jakaś maskakra :-(

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

ustawienia takie jak w lustrzance, niewiele zmieniam wedlug tego co jest domyslnie, jezeli juz to glowne zmiany to kwestia obslugi i preferencji uzytkowania,

servo, sledzenie twarzy, wykrywanie oczu, preset AF ten z pilka nozna, czas 1/1600s, przeslona zawsze u mnie 1.4, iso zaleznie od jasnosci hali,

z wykrywaniem twarzy pracuje się zupełnie inaczej niż w zwykłym servo, trzeba sie przyzwyczaić.


kilka fot z ostatniego tygodnia:
https://i.ibb.co/xzJhN53/R5A-1898.jpg (https://ibb.co/xzJhN53) https://i.ibb.co/pjJh9Vw/R5A-1994.jpg (https://ibb.co/pjJh9Vw) https://i.ibb.co/pQRf6tZ/R5A-2275.jpg (https://ibb.co/pQRf6tZ) https://i.ibb.co/QjJM3SZ/R5A-3057.jpg (https://ibb.co/QjJM3SZ) https://i.ibb.co/sgstHc5/R5A-3261.jpg (https://ibb.co/sgstHc5) https://i.ibb.co/QYGXwLP/R5A-4250.jpg (https://ibb.co/QYGXwLP) https://i.ibb.co/S53DMWj/R5A-5086.jpg (https://ibb.co/S53DMWj)

Nemeo
15-02-2021, 01:24
Chodzi o filtry drop-in montowane w adapterze?

Tak , zastanawiam się jaki adapter wybrać i stąd to pytanie.

marfot
15-02-2021, 08:08
Tak , zastanawiam się jaki adapter wybrać i stąd to pytanie.

Gdy pojawiły się "niezależne " filtry dopasowane do adaptera Canona zrobiłem rozeznanie w necie co do funkcjonalności adaptera z szufladką.
Przewijają się następujące opinie:
1. filtr działa bardzo dobrze, AF działa bardzo dobrze.
2. Aby zrezygnować z filtra CPL trzeba włożyć bardzo kosztowny czysty filtr przezroczysty kupowany osobno. Inaczej AF źle działa.
Gdy się zdecydowałem na zakup adaptera z szyfladką nastąpiła zadyma z adapterami, brak dostępności itd. więc póki co czekam.

Thomason2005
17-02-2021, 23:22
ja na razie testowałem Nd z szerokim kątem i działa dobrze, choć tak jak w testach wykazywano, na Maxa pojawia się niebieski zafarb. No i pokrętło mogłoby działać z przeskokami. CPL nie kupowałem, bo mam jeden 82mm, więc pasuje i do 16-35L, jak i Tamron 24-70mm g1

Kurpś
01-03-2021, 22:30
To niestety nie do końca jest prawda. Są takie sytuacje kiedy AF w R5/R6 zawodzi.

Lekturę należy rozpocząć od postu #93 i kontynuować do aktualnego końca wątku.

Oryginał:

https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-5#post-881781

Tłumaczenie:

https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=pl&u=https://www.canonrumors.com/forum/threads/problems-with-af-on-birds-r5.39490/page-5%23post-881781

Ech a chciałem prosić kuzynkę aby zza oceanu przywiozła. Jeśli nawet Canon nie potrafi tego naprawić to nie ma co brać w ciemno trzeba mocno testować przed zakupem.

parman
30-03-2021, 14:47
Jest nowa wersja firmware ver. 1.3.0.

zdebik
08-05-2021, 00:21
Czytalem, że przy właczonej na stale stabilizacji matrycy pierwsze zdjęcie jest poruszone. Ktoś już to miał?

https://www.dpreview.com/forums/thread/4563082

Nemeo
08-05-2021, 16:36
Czy ktoś się orientuje ile orientacyjnie minut filmu w jakości 4K 60p HQ zmieści się na karcie CFexpres 64 GB w Canonie R5 ? Spotkał się ktoś może z taką tabelą, która pokazuje ile minut w danej rozdzielczości można nagrać filmów na karty o różnej pojemności ?

zdebik
08-05-2021, 16:51
Dziś dostałem moją R5'ke. Nie mam adaptera więc czekam do pon ze zdjęciami. Zacząłem robić darki i na natrycy jest masa hot pixeli. Próbowalem je remapować czyszczeniem ale nie pomogło. Najgorsze jest to, że widać je nawet na filmach. Czy coś mogę zrobić zanim zacznę rozważanie oddania aparatu do serwisu?

jotka
08-05-2021, 19:25
matryca czysta jest? jak tak, to zwrotka do sprzedawcy.

jinks
08-05-2021, 19:46
W serwisie pewnie go też zmapują, ale przy udziale jakiegoś serwisowego softu. Z tym, że jeśli faktycznie jest tego dużo to może coś nowe tak z tą matrycą i wada będzie się szybko pogłębiać?

zdebik
08-05-2021, 19:59
Nowy kupiłem, jutro zadzwonię i zapytam co z tym można zrobić. Że na zdjęciach sa pixele to norma ale zeby przy iso 1600 1 sek wyskakiwaly... No i te filmy okolo 10 bialych kropek bym naliczylem, ustawienia nie były tragiczne iso chyba 1600 1/30sek w 4k.

mkamelg
08-05-2021, 20:00
Czy ktoś się orientuje ile orientacyjnie minut filmu w jakości 4K 60p HQ zmieści się na karcie CFexpres 64 GB w Canonie R5 ? Spotkał się ktoś może z taką tabelą, która pokazuje ile minut w danej rozdzielczości można nagrać filmów na karty o różnej pojemności ?

https://cam.start.canon/pl/C003/manual/html/UG-09_Reference_0100.html#Reference_0100_3

zdebik
08-05-2021, 23:48
https://gofile.io/d/yPBfD9

Tak wygląda iso 100 po 30sek. To idzie jeszcze przeżyć ale w filmach świeci się kilka pixeli.

zdebik
09-05-2021, 10:25
Czy ktos kto ma R5 moglby mi wyslac rawa z iso 100 30sek z dekielkiem - chcialbym zobaczyc jak wyglada matryca w innych aparatach przy tych ustawieniach.

robertskc7
09-05-2021, 10:36
Dziś dostałem moją R5'ke. Nie mam adaptera więc czekam do pon ze zdjęciami. Zacząłem robić darki i na natrycy jest masa hot pixeli. Próbowalem je remapować czyszczeniem ale nie pomogło. Najgorsze jest to, że widać je nawet na filmach. Czy coś mogę zrobić zanim zacznę rozważanie oddania aparatu do serwisu?

Ja bym poczekał jednak na test ze szkłem.

zdebik
09-05-2021, 10:48
Ja bym poczekał jednak na test ze szkłem.Ze szkłem czy bez, jest lipa. Do 5d3 ta erka nie ma startu w astro. Przy takiej isosci hot pixeli.

https://gofile.io/d/tEv418 - tak to wyglada

jinks
09-05-2021, 11:12
Nigdy tego nie sprawdzałem, bo to nie jest dla mnie istotne, ale dla Ciebie jest i przy takich pieniądzach masz prawo dostać puszkę z matrycą bez tej wady. Ja bym zawracał/wymieniał.

zdebik
09-05-2021, 14:45
Nigdy tego nie sprawdzałem, bo to nie jest dla mnie istotne, ale dla Ciebie jest i przy takich pieniądzach masz prawo dostać puszkę z matrycą bez tej wady. Ja bym zawracał/wymieniał.Tanio nie było, najgorsze te filmy...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/a86e8ded30af3348d32665518968e821.jpg

robertskc7
09-05-2021, 18:19
Ze szkłem czy bez, jest lipa. Do 5d3 ta erka nie ma startu w astro. Przy takiej isosci hot pixeli.

https://gofile.io/d/tEv418 - tak to wyglada

Kolega robił podobne zabawy z r6 i tez był załamany. Przyszło szkło. Zrobił czyszczenie matrycy i problemu nie ma. Trzymam kciuki, że będzie u Ciebie podobnie.

Eberloth
09-05-2021, 19:13
Do 5d3 ta erka nie ma startu w astro.

Do astro to bym brał w ciemno. Masz kilka dodatkowych gwiazd za free :mrgreen:

zdebik
09-05-2021, 19:31
Mkamelg zlinkował mi ten filmik, tam koles robi 4min expo ;)

https://youtu.be/7WyjCLO8rqw

Jednym słowem star eater a7iii jest ok R5 masakra jakaś.

pawel.guraj
10-05-2021, 20:06
Mam pytanko do znawców R5.

Czy da się używać zebry w trakcie robienia zdjęć (a nie filmów) i czy jest ona wykalibrowana na histogram jpg-owy czy może da się nią ocenić poziom saturacji RAWa.
Dla mnie to dość istotne, a próbuje coś wyczytać w necie ale jakoś nic nie znalazłem.

Powoli zaczynam oswajać się z myślą powrotu do C. Kusi mnie okrutnie RF 100-500.

Pzdr, Paweł

mkamelg
10-05-2021, 22:35
Nie da się.

https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1672769/0#15404786

https://cam.start.canon/pl/C003/manual/html/UG-03_Shooting-2_0140.html

pawel.guraj
11-05-2021, 12:57
Nie da się.

https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1672769/0#15404786

https://cam.start.canon/pl/C003/manual/html/UG-03_Shooting-2_0140.html

Też to znalazłem.
No szkoda, szkoda - myślałem, że może jednak działa.

Pewnie i tak się skuszę, zależy za ile puszczę moją graciarnię.

P,paw

zdebik
11-05-2021, 22:05
Dziś dotarł adaptor (chińczyk, oryginału nikt nie ma) - pierwsze wrażenia pozytywne. Dziwne, że wybieranie punktów AF nie jest domyślnie przypisane do joya. Niby można smyrać ekran ale... w pozycji "portretowej" nie sprawdza się to zbyt dobrze (ekran nie zmienia położenia touch pada (zawsze wybieram prawy górny róg).

Puszka zostaje, szkła trafiają nawet 50 1.4 :), największe problemy będzie chyba miał 70-200 na długim końcu ale tragedii nie powinno być.

roon7
11-05-2021, 23:50
największe problemy będzie chyba miał 70-200 na długim końcu ale tragedii nie powinno być.
Ja obstawiam, że 70-200 będzie sobie radził bardzo dobrze na każdym końcu :)

pawel.guraj
13-05-2021, 10:10
To mam jeszcze jedno pytanko.

Czy tracking działa tylko na oczach/twarzach ludzi/zwierząt czy potrafi tez śledzić inne obiekty?
Znalazłem sobie już fajny zestawik początkowy, pewnie graciarnię Sony będę sprzedawał później.
Potrzebuje jeszcze takiego ostatecznego „kick’a” :)

P,paw


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

jinks
13-05-2021, 13:10
To mam jeszcze jedno pytanko.

Czy tracking działa tylko na oczach/twarzach ludzi/zwierząt czy potrafi tez śledzić inne obiekty?
Znalazłem sobie już fajny zestawik początkowy, pewnie graciarnię Sony będę sprzedawał później.
Potrzebuje jeszcze takiego ostatecznego „kick’a” :)

P,paw


Wysłane z iPad za pomocą TapatalkTeż śledzi, ale ciekawą opcją jest te też af strefowy. To taki spory kwadrat lub strefa prostokątna. Najlepiej gdybyś poszukaj na YT bo wtedy zobaczysz jak to dokładnie wygląda i działa.

pawel.guraj
14-05-2021, 15:17
No to sprawa się wydarzyła.
Całość Sony sprzedana, R5 i "dodatki" w drodze :)

p,paw

jinks
14-05-2021, 15:27
Desperat [emoji12][emoji16]

pawel.guraj
14-05-2021, 16:09
Desperat [emoji12][emoji16]

E tam. Wczoraj wyszedłem ze szpitala. Byłem już jedna noga na tamtym świecie. Pomyślałem sobie, że nie ma na co czekać bo można nie doczekać.

Fanboj i tyle ;)

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

jinks
14-05-2021, 16:16
O, to szybkiego powrotu do zdrowia życzę.

zdebik
15-05-2021, 09:53
No to sprawa się wydarzyła.
Całość Sony sprzedana, R5 i "dodatki" w drodze :)

p,pawCo to za dodatki kupiłeś?

pawel.guraj
15-05-2021, 10:01
Co to za dodatki kupiłeś?

Mój standardowy zestaw, czyli RF 24-105 i RF 100-500.

p,paw

becekpl
15-05-2021, 10:04
napisz jak to 100-500 się zachowuje, postanowiłem moje 100-400II wymienić na RF

pawel.guraj
15-05-2021, 10:18
napisz jak to 100-500 się zachowuje, postanowiłem moje 100-400II wymienić na RF

Myślę, że w wtorek zrobię jakieś pierwsze testy.
Mam co do niego spore oczekiwania. Miałem kiedyś EF 100-400 mkII a potem FE 100-400 GM.

p,paw

zdebik
15-05-2021, 10:19
Mój standardowy zestaw, czyli RF 24-105 i RF 100-500.

p,pawGrubo...

mirror
15-05-2021, 13:24
Grubo...

Gdybyś przypadkiem robił R5 jakieś realne (a niekoniecznie testowe) zdjęcia z długim czasem naświetlania (tak około minuty mi wystarczy) to proszę podziel się opinią w temacie szumu.

zdebik
15-05-2021, 13:54
Gdybyś przypadkiem robił R5 jakieś realne (a niekoniecznie testowe) zdjęcia z długim czasem naświetlania (tak około minuty mi wystarczy) to proszę podziel się opinią w temacie szumu.https://www.dropbox.com/sh/39uifslthzben85/AAAcso7zvtIIxlzTklGsfPkha?dl=0

Linki od tego fotografa z YT.

Jacek
15-05-2021, 21:16
Gdybyś przypadkiem robił R5 jakieś realne (a niekoniecznie testowe) zdjęcia z długim czasem naświetlania (tak około minuty mi wystarczy) to proszę podziel się opinią w temacie szumu.

Co prawda to nie jest R5, tylko zaledwie R6, ISO 100, czas 8 min 32 sek, bez obiektywu, dziurka ok. 0,26252

mirror
15-05-2021, 23:44
Gdybyś przypadkiem robił R5 jakieś realne (a niekoniecznie testowe) zdjęcia z długim czasem naświetlania (tak około minuty mi wystarczy) to proszę podziel się opinią w temacie szumu.

Co prawda to nie jest R5, tylko zaledwie R6, ISO 100, czas 8 min 32 sek, bez obiektywu, dziurka ok. 0,26252

R6 fajny jest ale przy takiej (trochę małej) rozdzielczości to nasz ulubiony producent musiałby sie natrudzić żeby coś spiep....

Jacek
16-05-2021, 07:39
Jedną rzecz bym zmienił/poprawił, na ekranie ikonka zmiany sposobu wyzwalania migawki, jest w takim miejscu, że uruchamiam ją przy zamykaniu ekranu. Ale co to ma wspólnego z rozdzielczością, oraz czy rozdzielczość wpływa na długość czasu naświetlania tego nie wiem.

mirror
16-05-2021, 09:02
Jedną rzecz bym zmienił/poprawił, na ekranie ikonka zmiany sposobu wyzwalania migawki, jest w takim miejscu, że uruchamiam ją przy zamykaniu ekranu. Ale co to ma wspólnego z rozdzielczością, oraz czy rozdzielczość wpływa na długość czasu naświetlania tego nie wiem.

no więc jeszcze raz - kawa na ławę - R6 jest fajny - R6 ma matrycę 20Mpix (to tyle co pierwsze 6D) niewiele jak na dzisiejsze czasy - pierwsze 6D nie ma problemów z jakimś nadmiernym szumem na długich czasach naświetlania ani z charakterem tego szumu - szum zależy od kilku czynników wielkości pixela lub rozdzielczości matrycy zależy jak patrzeć, technologi matrycy, "chłytów" softwarowych na poziomie RAWA, i pewnie paru innych mniej lub bardziej znaczących czynników np odprowadzaniu ciepła z matrycy - przy matrycy 20mpix, ponoć nowej technologii i zastosowanych "chłytach" nasza ulubiona firma musiałaby się natrudzić żeby coś spiep... przy tak mało rozdzielczej matrycy R6 :mrgreen:
R5 ma tych piseli ponad dwa razy więcej i pytanie było czy dostajemy coś w miarę normalnego czy coś już podobnego do kolorowej sraczki znanej ze wspaniałych (np. 15 czy 18mpix) używanych przez wiele kolejnych wersji lustrzanek matryc cropowych - internety piszą różnie jedni twierdza że jest dobrze inni że dobrze nie jest więc usiłuję ustalić jak jest

Jacek
16-05-2021, 09:30
Czy z R5 wyjdzie kolorowa sraczka tego nie wiem, ale przypuszczam, że nie wyjdzie. Najdłuższy czas na jakim dotychczas robiłem to 30 minut, nie zauważyłem nic, co by dyskredytowało wynik (jeżeli chodzi o szumy czy grzanie się aparatu), z tym, że ja to robiłem bez obiektywu (ale to chyba nie ma wpływu). Jedna rzecz jaką musiałem zrobić wyłączyć odszumianie, bowiem zapis zdjęcia trwał tyle, ile jego wykonanie. Fotografowałem 30 minut, zapis trwał 30 minut. W tej chwili odbitki jakie wykonuję, to max 30 x 20 cm, czasami 60 x 20cm (okładka)w związku z czym nie mam wymagań co do większej rozdzielczości, ba nawet uważam, że byłaby ona "kulą u nogi".

pawel.guraj
16-05-2021, 10:17
Oczywiście jak dostanę swój egzemplarz to zrboię trochę testów - bo intryguje mnie ta matryca w R5. Oczywiście jest to pierwsza tak zaawnsowana konstrukcja Canona, pierwsza matryca dual-gain - co zapewne postawiło przed inżynierami wiele wyzwań, które Sony pokonywało jakieś 4-5 lat temu. No ale na lekcjach odrobionych przez innych wiele można się nauczyć.
Wydaje mi się, że przyczyną problemów z długimi ekspozycjami w R5 (nawet jeszce nie wiem czy są) może być mechanizm odszumiania, który ewidentnie jest stosowany od ISO 100 do 800 - przy czym jest on dość zaawansowany, to znaczy dotychczasowe badania wskazują, że jest uzależniony nie tylko od ISO (im nizsze tym silniejszy) ale również od poziomu sygnału. Drugi powód - to przecieki między zasilaniem a pikselami związane z rozbudowaną architekturą dual-gain - co w wypadku dual-pixel jest zadaniem jeszcze bardziej skomplikowanym.

Trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu nie do końca wiadomo jak jest realizowany dual-pixel na pozimie krzemu. Czy ta matryca ma tak na prawdę 45x2 tj. 90Mpix, czy może jakieś elementy pikseli dual są wspólne, itp..

W każdy razie trochę już nie mogę się doczekać co tam Rawdiggrem z tego wyciągnę ;-)


p,paw

pawel.guraj
17-05-2021, 16:37
Chyba nie ma nic gorszego jak czekanie aż bateria naładuje się do końca za pierwszym razem ;-)

p,paw

zdebik
17-05-2021, 17:11
Chyba nie ma nic gorszego jak czekanie aż bateria naładuje się do końca za pierwszym razem ;-)

p,pawWłaśnie kompletnie rozładowane przychodzą. Aparat Ci się spodoba, AF fajny i seria 20fps'ow. Trzeba tylko te nowe CF'ki.

pawel.guraj
17-05-2021, 21:48
O losieńku, no trochę się będę musiał nauczyć od nowa :)

Ale tak na szybko:
- Używalność UI w porównaniu do A7R4 to kosmos (szybkość, przyjrzystość, responsywność) - choć oczywście będę się musiał trochę przyzwyczaić "co się gdzie robi"
- Oba szkła na szybko zrobiły bardzo dobre wrażenie
- Matryca nie powoduje upadku szczęki w stosunku do A7R3/4 ale też nie jest gorzej.
- Szkoująco cichy i dziwny (w tym pozytywnym znaczniu) dźwięk migawki

Fotki nocne (zrobiłem coś w oklicach 25") nie budzą zastrzeżeń jeżeli chodzi o szum.

Jutro dalej będę sie oswajał ;)

p,paw

pawel.guraj
18-05-2021, 14:15
No to jeszcze tochę kolejnych obserwacji.

Pewnie jeszcze trochę mi czasu zejdzie zanim przyzwyczaję się lub przystosuję do guzikologii - na razie czasami czuję się trochę zagubiony jak na przykład chcę szybko zmienić ISO (nie wiem które kółko) albo o gorzej tryb AF (na razie umiem to zrobić tylko z menu).
I to w zasadzie jedyny "minus" jak na razie odczułem.

EVF - choć to niby te same 5Mpix co w Sony, to jednak jest mega lepiej. A to dlatego, że cały czas działa w pełnej rozdzielczości. W Sony w trybie live rodzielczośc jest niższa a przy pracującym AF jeszcze niższa - ten EVF w Canona to inna jakość jednak..
Tracking w AF działa fenomenalnie - to zaczy co najmniej tak samo dobrze jak w A7R4. Elegancko klei się do obiektu i nawet przy sporej zmienie odległości bardzo dobrze sobie radzi (tu Sony czasami miało problem).

Co do obiektywów - na razie nie umiem znaleźć jakigoś wyjątkowo rozsądnego zastosowania dla pierścienia - ale to pewnie kwestia przyzywczajenia. Sądzę, że wyląduje tam korekcja ekspozycji. Muszę się nauczyć ponownie, że kręci się w drugą stronę w stosunku do Sony - dziś już raz się z 24-105 siłowałem ;)

Myślałem, że barzo będzie mi brakować "zebry" w celu maksymalizacji ETTR na poziomie RAW. Ale okazuje się, że histogram JPG dociągnięty do prawej strony daje bardzo elegancko wysaturowany RAW (tj. jakieś 0,5 EV poniżej saturacji) - dla mnie git.

p,paw.

tombas
18-05-2021, 14:19
No to jeszcze tochę kolejnych obserwacji.

Pewnie jeszcze trochę mi czasu zejdzie zanim przyzwyczaję się lub przystosuję do guzikologii - na razie czasami czuję się trochę zagubiony jak na przykład chcę szybko zmienić ISO (nie wiem które kółko) albo o gorzej tryb AF (na razie umiem to zrobić tylko z menu).
I to w zasadzie jedyny "minus" jak na razie odczułem.

EVF - choć to niby te same 5Mpix co w Sony, to jednak jest mega lepiej. A to dlatego, że cały czas działa w pełnej rozdzielczości. W Sony w trybie live rodzielczośc jest niższa a przy pracującym AF jeszcze niższa - ten EVF w Canona to inna jakość jednak..
Tracking w AF działa fenomenalnie - to zaczy co najmniej tak samo dobrze jak w A7R4. Elegancko klei się do obiektu i nawet przy sporej zmienie odległości bardzo dobrze sobie radzi (tu Sony czasami miało problem).

Co do obiektywów - na razie nie umiem znaleźć jakigoś wyjątkowo rozsądnego zastosowania dla pierścienia - ale to pewnie kwestia przyzywczajenia. Sądzę, że wyląduje tam korekcja ekspozycji. Muszę się nauczyć ponownie, że kręci się w drugą stronę w stosunku do Sony - dziś już raz się z 24-105 siłowałem ;)

Myślałem, że barzo będzie mi brakować "zebry" w celu maksymalizacji ETTR na poziomie RAW. Ale okazuje się, że histogram JPG dociągnięty do prawej strony daje bardzo elegancko wysaturowany RAW (tj. jakieś 0,5 EV poniżej saturacji) - dla mnie git.

p,paw.

ja na pierścieniu obiektywu mam iso, na razie wydaje się to być idealnym rozwiązaniem

jinks
18-05-2021, 15:05
No to jeszcze tochę kolejnych obserwacji.

Pewnie jeszcze trochę mi czasu zejdzie zanim przyzwyczaję się lub przystosuję do guzikologii - na razie czasami czuję się trochę zagubiony jak na przykład chcę szybko zmienić ISO (nie wiem które kółko) albo o gorzej tryb AF (na razie umiem to zrobić tylko z menu).
I to w zasadzie jedyny "minus" jak na razie odczułem.

EVF - choć to niby te same 5Mpix co w Sony, to jednak jest mega lepiej. A to dlatego, że cały czas działa w pełnej rozdzielczości. W Sony w trybie live rodzielczośc jest niższa a przy pracującym AF jeszcze niższa - ten EVF w Canona to inna jakość jednak..
Tracking w AF działa fenomenalnie - to zaczy co najmniej tak samo dobrze jak w A7R4. Elegancko klei się do obiektu i nawet przy sporej zmienie odległości bardzo dobrze sobie radzi (tu Sony czasami miało problem).

Co do obiektywów - na razie nie umiem znaleźć jakigoś wyjątkowo rozsądnego zastosowania dla pierścienia - ale to pewnie kwestia przyzywczajenia. Sądzę, że wyląduje tam korekcja ekspozycji. Muszę się nauczyć ponownie, że kręci się w drugą stronę w stosunku do Sony - dziś już raz się z 24-105 siłowałem ;)

Myślałem, że barzo będzie mi brakować "zebry" w celu maksymalizacji ETTR na poziomie RAW. Ale okazuje się, że histogram JPG dociągnięty do prawej strony daje bardzo elegancko wysaturowany RAW (tj. jakieś 0,5 EV poniżej saturacji) - dla mnie git.

p,paw.Co masz na myśli pisząc "wysaturowany RAW"?

pawel.guraj
18-05-2021, 15:07
Co masz na myśli pisząc "wysaturowany RAW"?

Najjaśniejsze partie obrazu uzyskują saturację, czyli wartość RAW nie mniej niż 0,5EV poniżej FWC (full well capacity).
To gwaranuje ochronę świateł i minimalizację szumu w cieniach.
Oczywiścię technika potrzeba przy sceanach o szerokiej dynamice.

W wypadku Sony "prześwietlony" JPG - w RAW'ie potrafił mieć i 1,5 do 2EV zapasu w światłach. W R5 to jest w okolicach 1,0-1,5 EV.

p,paw

pawel.guraj
18-05-2021, 18:01
A no i jeszcze w tym kontekście - trzeba pamiętać, że R5 to pierwsza matryca Canona, która posiada dual-gain. To zasadniczo zmienia podejście do strategii ekspozycji. Natywne ISO tej matrycy to 100 i 400.

p,paw

pawel.guraj
19-05-2021, 17:14
Dzisiaj na lotnisku zestaw R5 + 100-500 zrobił mi przykrą niespodziankę. Niestety zasułużoną - nie sprawdziłem aktualizacji oprogramowania do obiektywu. Dopiero po powrocie okazało się, że wersja 1.0.7, którą miałem, posiada bug'a związanego z systemem IS, który w zasadzie uniemożliwia robienie zdjęć w trybie IS 2,3 (bo w trybie 1 na lotnisku to oczywiste, że się nie da).

Problem polega na tym, że w trybie 2,3 wyłączenie osi panningu następuje dopiero przy szybkim ruchu obiektywem, powodując że wszystkie zdjęcia zrobione przy mniejszej prędkości kątowej szkła mają pięknnie ostre tło i rozmyty obiekt - czyli dokładnie odwrotnie niż powinno być ;-)

Zrobiłem upgrade i pewnie jutro spróbuję ponownie ;-)

p,paw

becekpl
19-05-2021, 17:57
jak sie aktualizuje soft w szkle?

pawel.guraj
19-05-2021, 18:03
jak sie aktualizuje soft w szkle?

Tak samo jak aparat. Wgrywasz plik na kartę i klikasz wersję obiektywu w menu aparatu.

p,paw

Bangi
19-05-2021, 21:30
pawel.guraj jestem ciekaw zdjęć samolotów, choć w wiadomej galerii są już zdjęcia z R5 + RF 100-500 ;)

pawel.guraj
19-05-2021, 21:36
pawel.guraj jestem ciekaw zdjęć samolotów, choć w wiadomej galerii są już zdjęcia z R5 + RF 100-500 ;)

Czekają w kolejce na lnp

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

pawel.guraj
22-05-2021, 19:33
Torchę mi się z tego wątku monolog zrobił, ale co tam.

No więc jednak kocham tę puszkę ;) Jestem już chyba na w miarę płaskiej częsci krzywej uczenia się, wiekszość guzikologii opanowałem, zaczynam pewnie rzeczy robić bez zastanowienia się - czyli jest ok.
Ogólnie to chyba nie zdawałem sobie sprawy ile rzeczy przeszkadało mi w Sony w zakresie ergonomii.

Dziś w trakcie pobytu na lotnisku przetrenowałem e-shutter (nawet nie wiedziełm, że on jest blackout-free). Mega sprawa, choć w wypadku samolotów z boku - niestety rolling shutter trochę popsuł ogólny efekt. Szkoda też, że nie można wybrać szybkości innej niż te 20fps - człowiek boi się spust naciskać ;-)

W porównaniu do Sony możliwość obejrzenia zdjęć natychmiast po tym jak się je zrobiło - sprawa fantastyczna. No more "BUSY" ... nie za bardzo wiem jak to działa, chyba po prostu zdjęcia pokazywane są z bufora a zapis na kartę leci w tle. Mam CFExpress ale nie wirzę, że to się na niej zapisuje on-line...

Przeszkadza mi fakt, że po wyjęciu karty (nawet jeżeli apart jest wyłączony) automatycznie przestawia się na drugą. Po włożeniu trzeba przełączyć spowrotem ręcznie. Chyba nie da się tego nigdzie ustawić.

Torchę śmieszna sprawa, że szybkość zdjęć seryjnych w H (bo H+ to jeszcze ok) zależy od naładowania baterii, temperatury = już wiem od czego zależy kolor ikonki (zielony vs biały vs biały migający).

Stabilizacja IBIS + IS w szkle (mowa o 100-500) to kosmos (oczywiście z firmware 1.0.9). Wygląda, że szczególnie dużo daje tu IBIS - ta matryca chyba może latać jak wściekła po tej puszce ;-) No ale przy takim szerokim bagnecie to nie dziwne ;-)

Trochę zdjęć samolotowych (jeszcze na półeketronicznej migawce - te z dziś będa później):

http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/e0/e0ba9691a83538e0531f84e1df3edd6e.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577932&aircraft=aircraft-Boeing_737-8_MAX&airline=airline-LOT_Polish_Airlines&r=SP-LVD&c=64069) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/3d/3db54b4a4ca4607d990e94907896d991.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577920&aircraft=aircraft-PZL-Swidnik_W-3A_Sokol&airline=airline-Poland_-_Air_Force&r=0915&c=360915) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/cc/cc998d0311ae7313852fd15b390fa9d3.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577919&aircraft=aircraft-Lockheed_C-130E_Hercules&airline=airline-Poland_-_Air_Force&r=1502&c=382-4414) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/55/553b19de84ea0d6b24537b0e4a44d372.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577918&aircraft=aircraft-Boeing_737-8_MAX&airline=airline-Belavia&r=EW-528PA&c=43344)

http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/fd/fd9ce844fa9554754a83908273a7c47f.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577869&aircraft=aircraft-Bombardier_Dash_8-Q402NextGen&airline=airline-LOT_Polish_Airlines&r=SP-EQK&c=4443) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/89/89f6cda383564d8eb9ce6bdb350e1f60.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577925&aircraft=aircraft-Embraer_190-200LR&airline=airline-LOT_Polish_Airlines&r=SP-LNL&c=19000462) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/32/32c07191ed72fcda59da9e7c5f1bad9f.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577866&aircraft=aircraft-Boeing_787-8_Dreamliner&airline=airline-Qatar_Airways&r=A7-BCN&c=38332) http://lotnictwo.net.pl/gallery/images/foto/small/62/62767cf02216c31a4af2d771127f18be.jpg (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=577880&aircraft=aircraft-Boeing_737-3Q8&airline=airline-Belavia_Belarusian_Airlines&r=EW-254PA&c=26294)

p,paw

sebcio80
22-05-2021, 21:57
Nigdy nie używaj polelektronicznej migawki. Albo Elektroniczna albo przy panoramowaniu mechaniczna.

pawel.guraj
22-05-2021, 22:02
Nigdy nie używaj polelektronicznej migawki. Albo Elektroniczna albo przy panoramowaniu mechaniczna.

A możesz to jakoś uzasadnić?
Całe życie bezlusterkowe przeżyłem na pierwszej elektronicznej. Nadmienię, że nie mam bardzo jasnych szkieł.

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

sebcio80
22-05-2021, 22:19
Przy zdjęciach samolotów na tle nieba raczej tego nie zobaczysz, ale te polelektroniczne migawki zwiększają głębie ostrości. I ogólnie pogarszają nieco wygląd Nieostrości. Wynika to z fizycznej różnicy odległości powierzchni matrycy i migawki. Różnice są tym większe im krótszy jest czas migawki.

Tu jest to pokazane, tylko że gość ciągle mówi o elektronicznej migawce a w rzeczywistości chodzi o elektroniczna pierwsza kurtynę.
https://youtu.be/LQTarMu_y6Y

pawel.guraj
22-05-2021, 22:26
Przy zdjęciach samolotów na tle nieba raczej tego nie zobaczysz, ale te polelektroniczne migawki zwiększają głębie ostrości. I ogólnie pogarszają nieco wygląd Nieostrości. Wynika to z fizycznej różnicy odległości powierzchni matrycy i migawki. Różnice są tym większe im krótszy jest czas migawki.


Oczywiście. Tylko, że to ma znacznie wyłacznie w wypadku czasów krótszych od 1/4000 i przy dziurze większej niż f/1.8. Dla innych wartości jest marginalnie pomijalne.

Dokładnie rzecz biroąc wynika to z różnicy odległości od matrycy pomiędzy pierwszą (elektroniczną) i drugą (mechaniczną) kurtyną - a tak na prawdę ze zjawiska "cienia" rzucanego przez krawędź mechanicznej migawki.

W wypadku parametrów na jakich pracuję różnica jest zaniedbywalna. Nie cierpię pełnej mechanicznej migawki - bo wtedy przy każdym zdjęciu musi zrobić 2 klapnięcia - taki urok bezlustra.

p,paw.

zdebik
24-05-2021, 13:22
https://www.wexphotovideo.com/canon-eos-r5-digital-camera-body-1744939/

Taka sobie promocja w wex, przy zakupie R5 gimbal gratis.

pawel.guraj
25-05-2021, 19:22
Zacząłem trochę grzebać w RAW'ach ;-)

Na dzieńdobry chciałem zobaczyć jak wygląda 12bitów z elektronicznej migawki. No i wychodzi na to, że tak jak odszumianiem na niskich ISO tak samo w wypadku tych 12-bitów coś się tam jednak obliczeniowo dzieje.
Normalnie 12-bitowy RAW kodowany na 14-bitach powinien mieć w histogramie wartości tylko "co 4" - bo 2 najmniej znaczące bity powinny mieć wartość 0. A to takie coś:
6293

Zdecydowanie procesor ma co robić przed zapisaniem RAW'a na dysk. Co ciekawe okres tych "fal" na cieniach wcale nie wynosi 4 - a więc to nie jest jakieś tam "rozmycie" tych 12-bitów tylko jakaś grubsza transformacja - okres tych fal wynosi około 4.7

p,paw

pawel.guraj
01-06-2021, 14:38
Hm, napotkałem na mały "problem" w ustawieniach - nie wiem, czy to tak ma być, czy może ja po prostu nie umiem tego ustawić.
Chodzi o pracę przy zamkniętym tylnym ekranie. W takiej sytuacji EVF świeci się niezależnie od tego czy jest przy nim oko czy nie - trochę głupie ze względu na zużycie baterii - a chciałbym mieć komfort nie wyłączania aparatu za każdym razem. Przy łażeniu po górach czy tam innych sytuacjach sprawa przydatna.
Wdawało by się, że normalną styauacją powinno być to, że EVF włącza się tylko kiedy przykładam do niego oko..

P,paw

dan_jo
01-06-2021, 15:05
Hm, napotkałem na mały "problem" w ustawieniach - nie wiem, czy to tak ma być, czy może ja po prostu nie umiem tego ustawić.
Chodzi o pracę przy zamkniętym tylnym ekranie. W takiej sytuacji EVF świeci się niezależnie od tego czy jest przy nim oko czy nie - trochę głupie ze względu na zużycie baterii - a chciałbym mieć komfort nie wyłączania aparatu za każdym razem. Przy łażeniu po górach czy tam innych sytuacjach sprawa przydatna.
Wdawało by się, że normalną styauacją powinno być to, że EVF włącza się tylko kiedy przykładam do niego oko..

P,paw

Ja pod przyciskiem "set" mam ustawione "wyświetlanie wyłączone", czy to przy zamkniętym ekranie czy nie, jak jest chwila przerwy to wyłączam, wtedy po przyłożeniu aparatu do oka uruchamia się wizjer jak również po naciśnięciu któregoś z przycisków.

dan_jo
01-06-2021, 16:36
Sprawdź jeszcze tą opcję, jej nie było na początku stąd moje poprzednie ustawienia.
Pod nr 6 jest opcja "ekran wyłączony" i przy tej opcji wizjer uruchamia się na zbliżanie aparatu do oka i gaśnie po oddaleniu.
Przy widocznym ekranie gaśnie odrazu, przy zamkniętym po kilku sekundach.

http://cam.start.canon/pl/C003/manual/html/UG-03_Shooting-1_0370.html
6323

pawel.guraj
01-06-2021, 16:48
Sprawdź jeszcze tą opcję, jej nie było na początku stąd moje poprzednie ustawienia.
Pod nr 6 jest opcja "ekran wyłączony" i przy tej opcji wizjer uruchamia się na zbliżanie aparatu do oka i gaśnie po oddaleniu.
Przy widocznym ekranie gaśnie odrazu, przy zamkniętym po kilku sekundach.

http://cam.start.canon/pl/C003/manual/html/UG-03_Shooting-1_0370.html
6323

To już dawno odkryłem.
Nie sprawdziłem ze gaśnie po chwili :)

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

pawel.guraj
07-06-2021, 13:18
No to moje R5 właśnie przeszło pierwszy większy egzamin.
Wróciłem z 4-dniowej imprezy kolejowej, 1700km gonienia za pociągiem to wyzwanie i dla mnie i dla aparatu.

Mogę już absolutnie powiedzieć, że kocham moje R5 (i wcale nie z powodu kasy, którą na niego wydałem).

W porównianiu do Sony są dwie rzeczy, które oddziela kosmos:
- EVF, EVF i jeszcze raz EVF. Praca z Canonem to zupełnie inna bajka. Znowu przestałem stosować zdjęcia seryjne - w Sony zawsze musiałem strzelać serie, bo nigdy nie byłem pewien czy mi pociąg na słup nie wjechał itp - po prostu nie było widać takich szczegółów. W R5 jest bajka.
- Używalność - jak już opanowałem guzikologię, posługiwanie się tą puszką jest mega frajdą. Wszystko działa szybko i jest dokładnie tam gdzie powinno być.

A, no i RF 100-500 to mega szkło - w zasadzie wiekszośc zdjęć zrobiłem nim, bo nie mogłem się od niego odkleić ;-)

Zdjęcia (wiem, ze dla przeciętnego oglądacza to nuda) tu: Fiatem po Kaszubach (https://pawel.online/fiatem-po-kaszubach/)

p,paw

becekpl
07-06-2021, 19:10
dobry kolega zrobiłby parę zdjęć inter city co by sprawdzić jak się szkło sprawdzi w sporcie:roll:

pawel.guraj
07-06-2021, 19:21
dobry kolega zrobiłby parę zdjęć inter city co by sprawdzić jak się szkło sprawdzi w sporcie:roll:

Zrobi. Ale już trochę potestował - bo ten dziad, pomimo że nie wygląda, na większości zdjęć popylał ponad 100km/h.

p,paw

becekpl
07-06-2021, 19:42
spox:lol:
jutro odbieram szkło:arrow:

zdebik
20-06-2021, 21:14
Czy istnieje jakaś opcja w R5 która pozwala na uśpienie aparatu podczas polaczenia z komputerem przez wifi?

Napaliłem się, że nie będę musiał używać kabla i to możliwe ale aparat cały czas pracuje. Sesje mam po 9h więc... trochę średnie rozwiązanie.

Zdjęcia importuje do LR przez watch folder. Normalnie przez kabel tethering.

Ven
08-07-2021, 01:14
Witajcie, mam zagwostke o stabilizacji matrycy R5.

Otóż, podpinajac 70-200 2.8 IS USM II stabilizacja dziala z pozycji obiektywu lecz gdy wylacze ją na obiektywie (wg mnie powinna działać) stabilizacja matrycy. Nie działa.
Sprawdzałem w instrukcji obsługi na stronie 255 pisze że "tryb IS nie jest wyświetlany w trybach AV, TV itp...)

Moje pytanie dlaczego ?
Czy nie było kiedyś mówione ze stabilizacja w matrycy + obiektywie daje duze osiągi w trudnych warunkach ?

Proszę o wyjaśnienie bo mam kocioł w głowie.

pawel.guraj
08-07-2021, 06:35
Stabilizacja matrycy działa tylko w połączeniu z IS w obiektywie - to znaczy można włączyć/wyłączyć tylko razem.

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Ven
08-07-2021, 14:52
Stabilizacja matrycy działa tylko w połączeniu z IS w obiektywie - to znaczy można włączyć/wyłączyć tylko razem.

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

To co piszesz jest sprzeczne z instrukcją obsługi. Oraz nie słychać z korpusu aby stabilizacja wtedy pracowała. Słychać ja w przypadku innych szkieł ktore nie mają IS

pawel.guraj
08-07-2021, 16:51
To co piszesz jest sprzeczne z instrukcją obsługi. Oraz nie słychać z korpusu aby stabilizacja wtedy pracowała. Słychać ja w przypadku innych szkieł ktore nie mają IS

Chyba nie zrozumiłeś.
Nie można sterowac oddzileni IBIS (w body) i IS (w obiektywie).

Jeżeli do body podpięte jest szkło bez IS, to wtedy IBIS działa w zależności od tego czy go włączysz w korpusie czy nie.
Jeżeli do body podpięte jest szkło z IS - to przełacznik IS na szkle włacza jednocześnie IS w szkle i IBIS w body - nie można tym sterowac oddzielnie, albo oba włączone albo oba wyłaczone.

p,paw

Ven
09-07-2021, 02:14
Chyba nie zrozumiłeś.
Nie można sterowac oddzileni IBIS (w body) i IS (w obiektywie).

Jeżeli do body podpięte jest szkło bez IS, to wtedy IBIS działa w zależności od tego czy go włączysz w korpusie czy nie.
Jeżeli do body podpięte jest szkło z IS - to przełacznik IS na szkle włacza jednocześnie IS w szkle i IBIS w body - nie można tym sterowac oddzielnie, albo oba włączone albo oba wyłaczone.

p,paw

Dziękuję, teraz rozumiem ;)

Ketchup
12-07-2021, 10:42
Tak z ciekawości ma ktoś dane producenta dotyczące maksymalnej wytrzymałości/obciążalności bagnetu w R5? Wiadomo że szarpanie za body z dopiętą Sigmą 60-600 to niezbyt dobry pomysł ale ciekawe na ile producent przewidział. Ze schematów widać że jest dosyć mocno osadzony w ramie aparatu.

pawel.guraj
19-07-2021, 20:50
Właśnie zakończyłem swoje pierwsze wakacje z Canonem, więc postanowiłem napisac kilka słów o tym jak mi się żyło z R5 w górskich łazęgach. Byłem kilka dni w Dolomitach (po raz pierwszy) a potem kilka dni w Bieszczadach (nie po raz pierwszy).
Co nosiłem ze sobą - R5, 25-105 f/4, 100-500, PeakDesign TravelTripod a wszystko w PeakDesign EverydayBackpack 20L v1.

Jeżeli chodzi o R5 to oczywiście można się domyślić, że jestem w dalszym ciągu zachwycony. Łatwość życia z tym body w porównaniu do Sony jest jednak znacząco wyższa. Trudno to jakoś określić - ale po prostu ergonomia jest - również z dłuższej perspektywy - bardzo porządna.
Na szybko - AF, tutaj po prostu 100% pewności - choć przy motywach górskich to też trdno tu o kokosy. Zapewne przetestuję AF lepiej na nadchodzącym AeroBaltic.
Bardzo polubiłem tę matrycę - choć jak wiadomo - na początku nie miałem o niej jakiegoś bardzo dobrego zdania. Muszę powiedzieć, że materiał, który produkuje, obrabia się bardzo przyjemnie - chyba nawet czasem przyjemniej niż w Sony. Oczywiście LR jest zupełnie inaczej skalibrowany pod R5, więc też musiałem się przyzwyczaić. Na przykład do tego, że przy ISO 100 praktycznie nie można odszumiać - bo w zasadzie traci się tylko detal. Pracuję na własnym profilu koloru - bo te firmowe LR są do niczego, a jakieś tam, które kupiłem, też mi nie pasowały.

Aparat pracował bardzo stabilnie - poza jedym wypadkiem kiedy kompletnie zawisił się po zmianie z 100-500 na 24-105. Najpierw wywalił błąd obiektywu a potem po prostu nie chciał się włączyć. Przywrócenie go do życia zajęło mi trochę czasu - wyjęcie bateri, przeczyszczenie styków i w końcu ruszył - ale po 3-4 próbach. W międzyczasie uruchamiał się pokazując jakieś migające głupoty w EVF.

Nieco zwiódł mnie 24-105. Szczególnie na szerokim końcu boki są mydlane i to nie specjalnie zależnie od przesłony. Wydaje mi się, że wersja Sony była nieco lepsza. No ale 24-105 u Canona to zawsze była taka trochę naciągana "L".
Za to oczywiście wszystko rekompensuje 100-500. Absolutnie zachwyca mnie ostrość tego szkła - nawet na wielkiej dziurze na końcu zakresu.

Tagowanie zdjęć GPS'em ze smartfona działa dobrze, choć czasami potrafi się rozłączyć. Sony mnie do tego już przyzywczaiło, więc tutaj Canon się nie wyróżnia ;-) Za to fakt, że aparat nie potrafi przy pomocy połączenia BT ustawić czasu z GPS'a to babol jakich mało. Szczególnie, że w wypadku ustawienia lokalizacji GPS BT ręcznie czasu nie da się zmienić. Trzeba to robić po WiFi.

No i na koniec taka refleksja - całą przygodę z bezlustrami zacząłem w zasadzie dlatego, że sprzęt który nosiłem ze sobą był dla mnie za ciężki. Skończyło się na tym, że obecnie noszę bezlustro, które wraz z osprzętem jest dla mnie za ciężkie. Wspomniany wcześniej zestaw na wycieczki górskie, gdzie trzeba się trochę powspinać, czy tam przejść po śliskim śniegu to dla mnie już nieco za dużo. Taki krzywy uśmiech historii ;-)

Trochę zdjęć juz wrzucałem w wątku galeryjnym, ale jak by ktoś chciał głębszą relację, to zapraszam do siebie: Cztery dni z Dolomitami (https://pawel.online/cztery-dni-z-dolomitami/)

p,paw

jinks
19-07-2021, 21:50
Może warto pomyśleć o 2 małych stałkach? Np. 24 i 200? Choć jeśli małe to dziś musiałyby być manualne [emoji16]

becekpl
20-07-2021, 12:00
No i na koniec taka refleksja - całą przygodę z bezlustrami zacząłem w zasadzie dlatego, że sprzęt który nosiłem ze sobą był dla mnie za ciężki. Skończyło się na tym, że obecnie noszę bezlustro, które wraz z osprzętem jest dla mnie za ciężkie. Wspomniany wcześniej zestaw na wycieczki górskie, gdzie trzeba się trochę powspinać, czy tam przejść po śliskim śniegu to dla mnie już nieco za dużo. Taki krzywy uśmiech historii ;-)


miałem tak samo, ale wtedy Canon wypościł 24-240 RF
nie jest to L ale moim zdaniem daje rade (zdania na forum są podzielone, ale przeciw są ci którzy tego szkła nie posiadają)
w miarę lekki, nie za duży i z fajnym zakresem
tak ze ten
wpadnij na PM któregoś dnia to dam Ci przetestować

pawel.guraj
21-07-2021, 09:09
No ja już tego swojego zestawu raczej nie zmienię - 100-500 jest mi potrzebny do samolotów, no a 24-105 to jednak taki uniwersalny spacer-zoom oraz podstawowe szkło do pociągów.
Oczywiście w górach bardzo brakowało mi szerokości - pewnie w przyszłym roku skuszę się na RF 14-35.

A zapomniałem napisać jeszcze o jednej sprawie. Od czasu zakupu jeszcze ani razu na matrycy nie miałem ani jednego paprocha. Jestem w szoku. W A7RIV - czyszczenie (dmuchanie) matrycy to w zasadzie czynność codzienna. Albo system czyszczenia Canona jest dużo lepszy albo ta zamknięta migawka przy zmianie szkieł jednak dużo daje.

p,paw

becekpl
21-07-2021, 10:12
zestaw mam taki sam;) ale w góry czy wędrówki z plecakiem to zabieram tylko 24-240
i jest ok

Bangi
21-07-2021, 10:18
(...)
A zapomniałem napisać jeszcze o jednej sprawie. Od czasu zakupu jeszcze ani razu na matrycy nie miałem ani jednego paprocha. Jestem w szoku. W A7RIV - czyszczenie (dmuchanie) matrycy to w zasadzie czynność codzienna. Albo system czyszczenia Canona jest dużo lepszy albo ta zamknięta migawka przy zmianie szkieł jednak dużo daje.
p,paw

Ja mam w R podobnie, żadnych syfów i to jest mega sprawa w porównaniu do luster.

jinks
21-07-2021, 10:45
Szkoda tylko, że trzeba zawsze wyłączać i włączać aparat przy zmianie szkła. Choć piszę to z perspektywy pracy na ślubach kilkoma stałkami.

pawel.guraj
21-07-2021, 10:46
Szkoda tylko, że trzeba zawsze wyłączać i włączać aparat przy zmianie szkła. Choć piszę to z perspektywy pracy na ślubach kilkoma stałkami.

O jak akurat zawsze tak robiłem. Nigdy nie miałem zaufania do "hot plug" w wydaniu obiektywów ;-)

p,paw

zdebik
21-07-2021, 11:42
Zmiemialem raz szkło z właczonym aparatem i chyba się menda zawiesiła, w każdym razie coś mu odbiło (nie pamietam dokładnie co).

jinks
21-07-2021, 11:55
Ciągle tak robiłem na dslr-ach i teraz na ml. Nigdy nie było najmniejszego problemu. Choć może faktycznie warto się przestawić ze względu na czystość matrycy :)

risojeb890
21-07-2021, 17:16
Jaką kartą graficzną lub jaki procesor na platformę AMD/INTEL kupić, aby płynnie odtwarzać filmy w jakości 8K z Canona R5?

Na razie nie mówię o montowaniu. Na razie mówię tylko i wyłącznie o tym, żebym mógł sobie te filmy płynnie odtworzyć i obejrzeć je z poziomu komputera na ekranie wielkiego monitora. Do montowania, to wiadomo, że trzeba mieć super komputer, ale na razie chodzi mi tylko i wyłącznie o płynne odtwarzanie tych filmów. Co możecie polecić?

Z czego Wy sami na dzień dzisiejszy korzystacie, przeglądając filmy z Canona R5?

Poozon
22-07-2021, 19:10
Polecam jakiegoś Mac-a z procesorem M1. Od Mac-a Mini w górę. Aha, i nie jestem fanboyem Apple. Dopiero ten procek M1 przekonał mnie do tej firmy.
Sam mam MacBook Air z tym prockiem ale na razie tylko filmy 4K oglądam na nim. Mam też dla porównania desktopa z 8-rdzeniowym prockiem AMD i kartą NVIDIA GTX 1060. No i ten desktop jakoś gorzej sobie radzi z filmami 4K. Obraz jest mniej płynny niż na MacBook-u Air.
Wprawdzie nie oglądałem materiału 8K z Canona R5 ale z ciekawości mogę sprawdzić jak te moje 2 sprzęty się sprawują przy nim.

rafealla
23-07-2021, 10:43
Ja mam w R podobnie, żadnych syfów i to jest mega sprawa w porównaniu do luster.

W EOS50D przez kilkanaście lat wycieczkowego używania tylko raz czyściłem lustro a matrycy nigdy. A aparat zwiedził kilka kontynentów, wiec chyba trochę przereklamowana ta zaleta - dzieciom do piaskownicy daje inne zabawki [emoji2957][emoji2957][emoji2957]

zdebik
23-07-2021, 11:08
W EOS50D przez kilkanaście lat wycieczkowego używania tylko raz czyściłem lustro a matrycy nigdy. A aparat zwiedził kilka kontynentów, wiec chyba trochę przereklamowana ta zaleta - dzieciom do piaskownicy daje inne zabawki [emoji2957][emoji2957][emoji2957]Jak sie wszystko robi na max f5.6, to nie trzeba czyścić.

Marek Kowal
23-07-2021, 11:30
... szczególnie na cropie...

pawel.guraj
26-07-2021, 19:08
Naszło mnie dzisiaj takie proste pytanie.

Czy wasze R5 też chroboczą jak są wyłączone przy lekkim potrząsaniu.
Z resztą dokładnie tak samo jest z RF 24-105 f/4.
Rozumiem, że to chrobocze mechanizm IBIS w aparacie i IS w obiektywie - ale jeżeli wożę sobie taki aparat w plecaku na rowerze i jednak trochę nim potrząsam w czasie jazdy to zacząłęm się zastanawiać czy na dłuższa metę coś się tym mechanizmom nie stanie...

p,paw

zdebik
26-07-2021, 19:12
Pierwsze co zrobiłem z aparatem to... potrzepałem. Matryca rusza się wydając jakieś dzwięki.

pawel.guraj
27-07-2021, 09:41
Pierwsze co zrobiłem z aparatem to... potrzepałem. Matryca rusza się wydając jakieś dzwięki.

Ok, czyli tak ma być. Z 24-105 pewnie też.
W dalszym ciągu nie wiem czy to na dłuższą metę nie szkodzi jak się wozi aparat ze sobą.

p,paw

zdebik
27-07-2021, 12:53
pawel.guraj Gdyby coś się miało dziać, już byłoby o tym głośno.

candar
27-07-2021, 15:02
Tak z ciekawości ma ktoś dane producenta dotyczące maksymalnej wytrzymałości/obciążalności bagnetu w R5? Wiadomo że szarpanie za body z dopiętą Sigmą 60-600 to niezbyt dobry pomysł ale ciekawe na ile producent przewidział. Ze schematów widać że jest dosyć mocno osadzony w ramie aparatu.

R5 + RF 400mm F2.8L IS USM. Bagnet wytrzymał, obiektyw za 61.649,00 zł niestety nie dał rady i poległ.

6626

6627

zdebik
28-07-2021, 13:09
Panowie, czy używacie elektronicznej migawki? Ja tak ale... zaczynam zauważać jej niedoskonałości. Powalone drzewa to pal licho, ostatnio zrobiłem kilka zdjęć w serii córce która siedziała. jedna czy dwie fotki zdeformowały delikatnie głowę dziecka. Nie potrafię określić czy to był mój delikatny ruch czy stabilizacja robiła swoje.

Mam trochę mieszane uczucia, niby jest te 20fps'ów (których i tak nie wyciągam ze szkłami EF) ale się ich nie powinno używać.

Ogólnie aparat super, brakuje mi dedykowanego przycisku iso ale to inna filozofia działania..

pawel.guraj
28-07-2021, 13:19
Panowie, czy używacie elektronicznej migawki? Ja tak ale... zaczynam zauważać jej niedoskonałości. Powalone drzewa to pal licho, ostatnio zrobiłem kilka zdjęć w serii córce która siedziała. jedna czy dwie fotki zdeformowały delikatnie głowę dziecka. Nie potrafię określić czy to był mój delikatny ruch czy stabilizacja robiła swoje.


Po kilku próbach zrezygnowałem.
Przy zdjęciach z ruchem jednak deformacje mi przeszkadzają.
Przy statyce - choć już przywykłem do używania wyłącznie elektronicznej w A7R4 to w R5 zrezygnowałem. Moja psychika nie umie znieść świadomości, że wtedy robię tylko w 12 a nie 14 bitach (co jednak przy jakiś bardzo dynamicznych krajobrazach zaczyna mieć znaczenie)

p,paw

zdebik
28-07-2021, 13:40
Moja psychika nie umie znieść świadomości, że wtedy robię tylko w 12 a nie 14 bitach (co jednak przy jakiś bardzo dynamicznych krajobrazach zaczyna mieć znaczenie)


Też właśnie chyba zrezygnuje, przyzwyczaił się człowiek do braku blackoutu w evf.. będzie ciężko ;)

Eberloth
28-07-2021, 14:56
Qrcze. Zagadnienia 12 czy 14 bitów nie wpletliśmy do innego wątku o plastyce obrazu. Szkoda. Aczkolwiek może nie jest jeszcze za późno? :mrgreen:

zdebik
28-07-2021, 16:16
Qrcze. Zagadnienia 12 czy 14 bitów nie wpletliśmy do innego wątku o plastyce obrazu. Szkoda. Aczkolwiek może nie jest jeszcze za późno? :mrgreen:Trzeba by je porównać (te 12 bitów), z najstarszym zdjęciem na świecie.

KNC
28-07-2021, 16:30
R5 + RF 400mm F2.8L IS USM. Bagnet wytrzymał, obiektyw za 61.649,00 zł niestety nie dał rady i poległ.

6626

6627

Przyjrzyj się zdjęciom jeszcze raz...:P

Bangi
28-07-2021, 21:37
A widzieliście w ogóle co się stało...

https://www.championat.com/olympic/news-4410089-sbornaya-rossii-po-basketbolu-3h3-obygrala-kitaj-vo-vtorom-matche-na-olimpiade-2020.html#photo_965907

zdebik
31-07-2021, 19:34
Dziś miałem pierwszy event do obskoczenia R5'ką (nadal męcze 5D3). Baterie na plus (lepiej niż się spodziewałem). O dziwo, po kilku godzinach, muszla oczna zaczęła mi przeszkadzać (twarda ta guma).

AF wiadomo, bajka. Aha, gdy zaczynałem jedna bateria miała 95%. Wszystkie zdjęcia zrobione na mechanicznej z pierwszą elektroniczną. Szkło bez stabilizacji.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210731/1f7bb082da02a458f20dc9314d7c6d26.jpg

pawel.guraj
04-08-2021, 21:08
Wziąłem się dziś trochę za zaglądanie do RAWów pod względem pełnej saturacji (ETTR) kontra live-histogram.
No i okazało się, że jest dość fajnie i prosto.

Własny picture style z opcją Neutral, maksymalnie obniżonym kontrastem i saturacją na -1 powoduje, że histogram pokazywany na żywo jest tylko o jakieś 0,5 EV powyżej saturacji na poziomie RAW. Tak więc, przy takim picture style można przyjąć, że dociągając histogram live do prawej krawędzi dociągamy również RAW'a. Pół EV zapasu to całkie rozsądne rozwiązanie.

To jest zupełnie inaczej niż w Sony, bo tam ta oglegość potrafiła wynosić i 2 EV i bez zebry (działajacej na danych RAW) kompletnie się nie dało.

p,paw

pawel.guraj
05-08-2021, 21:34
Właśnie odkryłem (przeczytałem gdzieś przy okazji) - że we wszystkich R-kach IS w obiektywie jest cały czas aktywny, nawet jeżeli aparat jest w trybie "spania".
Szybka kontrola organoleptyczna potwierdziła ten fakt.

Co więcej, myślałem, że tryb "ECO" ma służy oszczędzaniu energii, ale wygląda na to, że wcale tak nie jest, bo w tym trybie nie można ustawić parametru "Auto Power Off" w związku z tym aparat jeżeli nie jest wyłączony to zostaje cały czas w trybie "spania", w którym to cały czas działa IS ciągnąc baterię.

Wygląda na to, że jak się chce chodzić z aparatem i nie ma się ochoty wyłączać go po każdej fotce, to tryb ECO to nie jest dobry pomysł - lepiej ustawić sobie Auto Power Off na jakiś rozsądny czas.

W ogóle to co to za pomysł z tym ciągle włączonym IS-em...

p,paw

becekpl
06-08-2021, 11:31
no, ja odkryłem myk
klikam na pokaz zdjęcie, wtedy wszystko jest wyłączone a potem się sam wygasza

pawel.guraj
06-08-2021, 11:44
no, ja odkryłem myk
klikam na pokaz zdjęcie, wtedy wszystko jest wyłączone a potem się sam wygasza


Ale ze szkłem RF?

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

becekpl
06-08-2021, 11:59
z każdym, a zaczęło się od RF 35 który cały czas wariuje
teraz klikam pokaz zdjęcie i spokój

pawel.guraj
06-08-2021, 13:14
z każdym, a zaczęło się od RF 35 który cały czas wariuje
teraz klikam pokaz zdjęcie i spokój

No to u mnie przy pokazywaniu zdjęcia 24-105 i 100-500 maja cały czas włączony stabilizator. Słychać go wyraźnie jak się przyłoży ucho do obiektywu.

P,paw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

becekpl
07-08-2021, 09:43
trochę nad tym posiedziałem z uchem przy obiektywie
"pokaz zdjęcie" wyłącza tryb AF/IS, obiektyw szumi:arrow:
wyłączyłem IS w body-obiektyw szumi:arrow:
wyłączyłem Is w obiektywie i ...dalej szumi:arrow:
wyłączyłem nawet tryb AF i dalej szumi
nie mam pojęcia co tam szumi/co pracuje
i jestem wqrzony ze mi na to zwróciłeś uwagę:twisted:

Jacek_Z
07-08-2021, 10:48
trochę nad tym posiedziałem z uchem przy obiektywie
.. i dalej szumi
nie mam pojęcia co tam szumi/co pracuje
i jestem wqrzony ze mi na to zwróciłeś uwagę:twisted:
Ja Wam powiem. Cichaczem wprowadzone wodne chłodzenie matrycy ;)

Ketchup
07-08-2021, 14:21
Używa ktoś CRAW i jak się zachowuje mu licznik zdjęć do końca ? R5 pierwszy raz wziąłem na sesję i na początku przy 256 GB CF2 pokazywał mi gdzieś około 7500 zdjęć do zrobienia, w pewnym momencie pokazywał mi ponad 9000 plików - skończyłem z prawie 3000 zdjęciami zrobionymi i licznik pokazywał mi jeszcze 6200 pliki do zrobienia. Wcześniej w Nikonie Z6 aż takich korekt ilości nie było - jak patrzę pliki mają dużą rozbieżność od 7 MB do 35 MB CRAW - te najmniejsze to z robienia nocnych zdjęć jetów. Ponieważ mam Angelbird AV PRO CFexpress na którą kilka osób płacze na grupie Nikona Z trochę się wystraszyłem i sprawdzałem czy na SD mi się backup robi :) .