PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

michalab
03-08-2020, 21:54
Podasz linka do dokumentu który mówi o tym zaprzestaniu? 8-)....
To co prawda nie dokument, tylko cytaty z jakiegoś kolesia z marketingu Canona:
https://www.digitalcameraworld.com/news/our-focus-is-on-rf-says-canon-no-new-ef-lenses-unless-market-demands-it
i jest tam "unless" ale ... ja to rozumiem tak, że jeśli ktoś z marketingu Canona się tak wypowiada to ścieżka została obrana. Myślisz, że zawrócą z tej drogi?

mirror
03-08-2020, 21:55
Myślę, że każdy kupujący R5 ma jakieś szkło z EF. Natomiast dogadywanie się starego IS z IBIS może nie być tak efektywne jak w przypadku specjalnie dopracowanych IS w RF.

Co do UWA f/4 to myślę, że w RF przydałaby się jakaś atrakcja w stosunku do znakomicie działającego C16-35/4IS.
Może 14-35 albo 16-45 ;)

co sugerujesz - że sumarycznie bedą miały mniej niż osobno, czy że bedzie 5-6EV zamiast 8EV? nie rusza mnie to - pewnie coś dodadzą stawiam na 1mm na szerokim ;) i kilka stówek w cenie to bedą dwa najważniejsze dodatki, lubię 16-35/4 ma jakieś tam drobne wady typu podatność na flary czy większe blokowanie IRa (dla niektórych to może być zaleta) stosunku do starego 17-40/4 i jedną kolosalną zaletę - ostre brzegi kadru

marfot
03-08-2020, 22:10
co sugerujesz - że sumarycznie bedą miały mniej niż osobno, czy że bedzie 5-6EV zamiast 8EV?

Wydaje mi się, że tych 8EV nie osiągną jak RF. Coś pośredniego między "gołym" IBIS a 8EV jest pewnie do zrealizowania.

Kolekcjoner
03-08-2020, 23:10
To co prawda nie dokument, tylko cytaty z jakiegoś kolesia z marketingu Canona:
https://www.digitalcameraworld.com/news/our-focus-is-on-rf-says-canon-no-new-ef-lenses-unless-market-demands-it
i jest tam "unless" ale ... ja to rozumiem tak, że jeśli ktoś z marketingu Canona się tak wypowiada to ścieżka została obrana. Myślisz, że zawrócą z tej drogi?

Podejrzewam że tak samo nie wiedzą tego jak my, a zapowiedzi (oczywiście też nieoficjalne) o kolejnych szkłach EF robią jeszcze większy mętlik informacyjny.
Natomiast chodzi mi o to, że gdyby się taka informacja (o tym zakończeniu) pojawiła oficjalnie to by rzeczywiście oznaczało że nie ma i nie będzie.

Jacek_Z
04-08-2020, 00:42
Co do zaprzestania rozwoju lustrzanek. Problemem jest chęć dziennikarzy do dawania ciekawych nagłówków. Tworza rzeczywistość, której nie ma. A kolejne osoby powtarzają informacje coraz bardziej okrająjąc ją z istotnych niuansów.



Teraz jedyne co to, problem z przegrzewaniem, po wystygnięciu nagrywa naprawdę bardzo krótko ledwo kilka minut, ale poczekajmy w R5 Mark 2 poprawią to i będzie działać jak w Sony,
W jakim modelu Sony A7/ A9 jest 8K bez przegrzewania?

5 lat zapóźnienia to akcentują fani Sony. Zapomnijcie. To, że Sony zaczęło robić A7 wiele lat temu nie oznacza, że mają tyle lat przewagi, litości. W każdym razie nie w body, bo w szklarni to fakt. Ale ... w podstawowej szklarni szybko będzie komplet, a co do szklarni bardziej wyrafinowanej to problem raczej ma Sony. Brak supertele (pośpiesznie nadrabiany), brak szkieł które ma Canon i Nikon które moga pracować na przejściówkach. Canon stawia na superjasne szkiełka (co się nie wszystkim podoba bo drogie). Z czego sie mogą cieszyć posiadacze Sony? Z robiących furorę szkieł Samyanga? Litości. Na pewno ciekawe są Zeissy, przyznaję. Ja wiem, że sa tu (i na innych forach) ślubniacy, którzy przeszli na Sony i są zadowoleni, ale wmawianie sobie, że są kilka lat do przodu to utwierdzanie się, że podjęli słuszną decyzje, choć coś w kościach czują, że za 2 lata okaże sie to nieprawdą. Zresztą za 2 lata mogą wrócić, przecież nie muszą brać ślubu z marką. Jest wiele osób, które lubią nowe zabawki. Lubią zmiany. Spoko. Nie lubie tylko jak komentowane jest coś z poczuciem jakiejś wyższości w sytuacji gdy sie wcale nie jest najsilniejszym graczem.

sv
04-08-2020, 01:12
Jak popyt jest większy niż podaż, to zaczyna działać rynek :
https://www.ebay.com/itm/Canon-EOS-R5-45-0MP-Mirrorless-Camera-Body-Only-in-hand-ships-before-8-4-US/233665841044?epid=22039720829&hash=item366791c794:g:AUQAAOSwWJ5fIz6A

Kolekcjoner
04-08-2020, 02:52
Co do zaprzestania rozwoju lustrzanek. Problemem jest chęć dziennikarzy do dawania ciekawych nagłówków. Tworza rzeczywistość, której nie ma. A kolejne osoby powtarzają informacje coraz bardziej okrająjąc ją z istotnych niuansów.



W jakim modelu Sony A7/ A9 jest 8K bez przegrzewania?

5 lat zapóźnienia to akcentują fani Sony. Zapomnijcie. To, że Sony zaczęło robić A7 wiele lat temu nie oznacza, że mają tyle lat przewagi, litości. W każdym razie nie w body, bo w szklarni to fakt. Ale ... w podstawowej szklarni szybko będzie komplet, a co do szklarni bardziej wyrafinowanej to problem raczej ma Sony. Brak supertele (pośpiesznie nadrabiany), brak szkieł które ma Canon i Nikon które moga pracować na przejściówkach. Canon stawia na superjasne szkiełka (co się nie wszystkim podoba bo drogie). Z czego sie mogą cieszyć posiadacze Sony? Z robiących furorę szkieł Samyanga? Litości. Na pewno ciekawe są Zeissy, przyznaję. Ja wiem, że sa tu (i na innych forach) ślubniacy, którzy przeszli na Sony i są zadowoleni, ale wmawianie sobie, że są kilka lat do przodu to utwierdzanie się, że podjęli słuszną decyzje, choć coś w kościach czują, że za 2 lata okaże sie to nieprawdą. Zresztą za 2 lata mogą wrócić, przecież nie muszą brać ślubu z marką. Jest wiele osób, które lubią nowe zabawki. Lubią zmiany. Spoko. Nie lubie tylko jak komentowane jest coś z poczuciem jakiejś wyższości w sytuacji gdy sie wcale nie jest najsilniejszym graczem.

Z tym zapóźnieniem to bywa różnie. Canon kompleksowo z AFem też wszedł jako bodaj ostatnia z dużych firm i źle na tym nie wyszli. Okazało się to bardzo dobrym ruchem, bo wyeliminowali większość wad rozwiązań konkurencji.

Teraz stawka jest dużo bardziej wyrównana i nie ma co toczyć boju kto ma a kto nie przewagę. Ważne żeby w tym zwariowanym czasie firmy przetrwały bo każda marka która znika z rynku to potencjalna strata dla nas wszystkich.

Trzeba jeszcze brać pod uwagę, że jakiekolwiek body by nie wypuścili /Canon/ to nie trafiają w próżnię. Mają olbrzymi rynek użytkowników szkieł i to jest potencjał moim zdaniem trudny do zwalczenia przez konkurencję w jakiejkolwiek konfiguracji.

jan pawlak
04-08-2020, 07:55
Z tym zapóźnieniem to bywa różnie. Canon kompleksowo z AFem też wszedł jako bodaj ostatnia z dużych firm i źle na tym nie wyszli. Okazało się to bardzo dobrym ruchem, bo wyeliminowali większość wad rozwiązań konkurencji.

Teraz stawka jest dużo bardziej wyrównana i nie ma co toczyć boju kto ma a kto nie przewagę. Ważne żeby w tym zwariowanym czasie firmy przetrwały bo każda marka która znika z rynku to potencjalna strata dla nas wszystkich.

Trzeba jeszcze brać pod uwagę, że jakiekolwiek body by nie wypuścili /Canon/ to nie trafiają w próżnię. Mają olbrzymi rynek użytkowników szkieł i to jest potencjał moim zdaniem trudny do zwalczenia przez konkurencję w jakiejkolwiek konfiguracji.

To wszystko prawda.

Olbrzymi rynek użytkowników szkieł to duży plus ale to też "plusy ujemne".
Poco mam kupować nowy obiektyw skoro mam pełną szufladę których mogę podpiąć przez przejściówkę ?
Właściciele, firma żyje/rozwija się z tego co sprzedaje teraz a nie z tego co już sprzedała lata temu.

Chyba z obiektywów jest bardzo duży procent zysku, może nawet większy niż z puszek.
Będzie robione wszystko by kupowano nowe obiektywy RF Canona.
Duża rozdzielczość matryc, szybki AF, śledzenie oka, duży zakres stabilizacji, zaawansowane filmowanie, .... to ma napędzać sprzedaż obiektywów RF

jp

lldaniel
04-08-2020, 08:07
Orientuje się ktoś jak jest z zakresem dynamicznym w r5 szczególnie w porównaniu do a7siii są już jakieś miarodajne porównania?

marfot
04-08-2020, 08:49
Orientuje się ktoś jak jest z zakresem dynamicznym w r5 szczególnie w porównaniu do a7siii są już jakieś miarodajne porównania?

Porównanie do gęstych matryc Z7 i A7RIV wygląda tak:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20Z%207,Sony%20ILCE-7RM4

Z gruba wszystko jednakowo.

Jacek_Z
04-08-2020, 15:46
Właściciele, firma żyje/rozwija się z tego co sprzedaje teraz a nie z tego co już sprzedała lata temu.
Owszem. Tylko czy fotograf ma przedkładać dobro marki nad swoje potrzeby? Co mnie obchodzi, że dla C, N czy S dobrze jest sprzedawać nowe szkła. Oczywiście, jeśli sa wiele lepsze to fotograf powinien je wymieniać. Ale nie powinnismy sobie dać wmówić, że przejściówki to zło. Zło dla producenta optyki natywnej. Rozumiem osoby cisnące na niską wagę zestawu - wybierają bezlustra i specyficzne szkła. Ale ich wybór nie musi być wyznacznikiem co mają robić inni. Nowa i jednocześnie wysokorozdzielcza optyka - OK, dla posiadaczy R5, A7 R, Z7. Jak kto ma aparat z matrycą 24 Mpx to nie trzeba mu wciskać, że musi wymienić optykę. Tego chce producent, to powtarzają youtuberzy albo fani Sony usiłujący wytłumaczyć, że nadal obowiązuje kierunek Canon (Nikon) -> Sony i w ogóle jedynie słuszny jest kierunek w stroną bezluster. Bezlustra każdy chce posmakować, ale ja czytam sporo opinii, że posiadacz ML (albo 2 body DSLR i ML) woli pod pewnymi lustrzankę. Jak bezlustra spowszednieją użytkownikom Canonów i Nikonów to głosy o chęci pracy lustrzankami staną się częstsze, widoczniejsze. Na forach siedzą bardziej podróżnicy, ślubniacy, krajobrazowcy, portretowcy. Pomijając ślubniaków to ludzie zarabiający (sporo) na fotografii tu sie specjalnie nie udzielają. W śród nich sporo woli lustrzanki.
Producenci powinni myśleć o linii pro lustrzanek, dając opcje ciekawej pracy w trybie LV z wizjerem elektronicznym. Nie mam pojęcia dlaczego nikt (C i N) tego nie pokazał.

gnd
04-08-2020, 16:11
Hybryda lustra z wizjerem nie ma sensu. Patrz na Sony z półprzepuszczalnym lustrem, chyba slt. Komplikuje to wszystko a nic nie dodaje.

Ja po przesiadce na R już mi się dziwnie patrzy przez wizjer optyczny. Obiektywy EF zyskały skrzydeł i nie mam żadnych szkieł RF więc przejściówka jest na stałe.

Kierunek rozwoju to migawka elektroniczna bez blackoutu.

Kolekcjoner
04-08-2020, 16:21
Jak bezlustra spowszednieją użytkownikom Canonów i Nikonów to głosy o chęci pracy lustrzankami staną się częstsze, widoczniejsze. Na forach siedzą bardziej podróżnicy, ślubniacy, krajobrazowcy, portretowcy. Pomijając ślubniaków to ludzie zarabiający (sporo) na fotografii tu sie specjalnie nie udzielają. W śród nich sporo woli lustrzanki.
Producenci powinni myśleć o linii pro lustrzanek, dając opcje ciekawej pracy w trybie LV z wizjerem elektronicznym. Nie mam pojęcia dlaczego nikt (C i N) tego nie pokazał.

Też uważam że producenci jeszcze mają całkiem spory rynek dla dlsr i zdają sobie z tego sprawę. Ponieważ teraz to już nie jest wybór na zasadzie albo lustro albo zmieniam system to może to bardzo ciekawie wyglądać w przyszłości.

Tmwstw
04-08-2020, 16:27
W temacie "hybryd" DSLR/ML ciekawą opcją byłaby możliwość podpięcia zewnętrznego EVF do lustrzanki - Canon ma takie w swojej ofercie do systemu M. Ale software'owo to by chyba ze sobą nie "rozmawiało".

mirror
04-08-2020, 17:37
moim zdaniem producenci moga tylko reklamować, a influencerzy tylko mieszać w sprawie przejściówek - jeśli producent wypnie sie na przejściówki to wypina sie na system i traci niewolnika systemowego, a uwolniony niewolnik systemowy może ulec wszechobecnej propagandzie influencersko-ambasadorskiej i kupić inny system (np. sony) i cały ten misterny plan (przejściówki są złe) pójdzie się r...... stąd polityka naszej ulubionej firmy - obiektywy RF są po prostu lepsze

taniFotograf
04-08-2020, 17:54
wyjaśniony dynamic range w video:
https://youtu.be/qDXPiu3wpBs?t=377



--- Kolejny post ---


6DII to świetna puszka, dla mnie uchylany ekran i lepszy AF to był strzał w dziesiątkę. Miałem sprzęt każdej liczącej się firmy i łącznie nagrałem wszystkimi puszkami 10 minut filmu, dla wielu osób tryb filmowy mógłby nie istnieć, dla mnie to zbędny gadżet, wolałbym 100zł rabat na nowa puszkę niż super tryb 4K.

Sprawdź dynamic range 6D mark2 i porównaj z dynamic range sony w tej samej cenie:
https://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm
średnio 3EV przegrywa z konkurencją
Sprawdź dynamic range 6D mark2 w trybie video porównaj z dynamic range sony w tej samej cenie - przegrywa 5EV z konkurencją a nawet z micro sensorem od gh5 w trybie video
brak 4k w 2020roku

Ta puszka jest co najmniej 5 lat przestarzała

jan pawlak
04-08-2020, 18:10
Owszem. Tylko czy fotograf ma przedkładać dobro marki nad swoje potrzeby? Co mnie obchodzi, że dla C, N czy S dobrze jest sprzedawać nowe szkła. Oczywiście, jeśli sa wiele lepsze to fotograf powinien je wymieniać. Ale nie powinnismy sobie dać wmówić, że przejściówki to zło. Zło dla producenta optyki natywnej. Rozumiem osoby cisnące na niską wagę zestawu - wybierają bezlustra i specyficzne szkła. Ale ich wybór nie musi być wyznacznikiem co mają robić inni. Nowa i jednocześnie wysokorozdzielcza optyka - OK, dla posiadaczy R5, A7 R, Z7. Jak kto ma aparat z matrycą 24 Mpx to nie trzeba mu wciskać, że musi wymienić optykę. Tego chce producent, to powtarzają youtuberzy albo fani Sony usiłujący wytłumaczyć, że nadal obowiązuje kierunek Canon (Nikon) -> Sony i w ogóle jedynie słuszny jest kierunek w stroną bezluster. Bezlustra każdy chce posmakować, ale ja czytam sporo opinii, że posiadacz ML (albo 2 body DSLR i ML) woli pod pewnymi lustrzankę. Jak bezlustra spowszednieją użytkownikom Canonów i Nikonów to głosy o chęci pracy lustrzankami staną się częstsze, widoczniejsze. Na forach siedzą bardziej podróżnicy, ślubniacy, krajobrazowcy, portretowcy. Pomijając ślubniaków to ludzie zarabiający (sporo) na fotografii tu sie specjalnie nie udzielają. W śród nich sporo woli lustrzanki.
Producenci powinni myśleć o linii pro lustrzanek, dając opcje ciekawej pracy w trybie LV z wizjerem elektronicznym. Nie mam pojęcia dlaczego nikt (C i N) tego nie pokazał.

Czyli hybryda, ML z dołączonym lustrem i pryzmatem czyli matryca z AF fazy i kontrastu i osobny dla lustra system AF fazy by oglądać świat przez OVF ....

Rozumiem Twój ból ale ... to se ne vrati

Z różnych powodów, jednym z nich jest tendencja coraz większych Mpix matryc dla których dokładność AF fazy zaczyna być zbyt mała

jp

Plugawy_Leon
04-08-2020, 18:27
Sprawdź dynamic range 6D mark2 i porównaj z dynamic range sony w tej samej cenie:

Ta puszka jest co najmniej 5 lat przestarzała

To jest aparat fotograficzny nie kamera....po za tym to umniejsza coś wielu świetnym zdjęciom które zostały zrobione tą puchą ? Rozumiem.....całe swe fotograficzne życie spędzasz na testach i liczeniu linii na mm i innych pierdołach....Podsumowując przestarzałą puszką lekko 5 lat ja sam zrobiłem kilka fajnych zdjęć i jakoś nie zauważam w użytkowaniu jej przestarzałości.... No i na koniec nie śmiało zapytam posiadasz tą przestarzałą puszkę ??

este
04-08-2020, 18:47
Sprawdź dynamic range 6D mark2 i porównaj z dynamic range sony w tej samej cenie:
Dziękujemy za obywatelską postawę i sprowadzenie na ziemię użytkownika Canona, który na forum Canona chwalił sprzęt Canona. Sprawa zostanie zbadana, winni ukarani. Dołożymy wszelkich starań by tak karygodne wybryki nie mąciły spokoju ducha postronnych czytelników forum

mirror
04-08-2020, 19:36
Dziękujemy za obywatelską postawę i sprowadzenie na ziemię użytkownika Canona, który na forum Canona chwalił sprzęt Canona. Sprawa zostanie zbadana, winni ukarani. Dołożymy wszelkich starań by tak karygodne wybryki nie mąciły spokoju ducha postronnych czytelników forum

powinienem już pisać samokrytykę?
"towarzysze, informacje jakobym twierdził że nowe produkty canona, a w szczególności R5 mają większy DR niż produkty konkurencji są nieprawdziwe, na swoje usprawiedliwienie mam tylko to że dałem się zwieść reakcyjnym podszeptom, proszę egzekutywę o łagodny wymiar kary"

bez jaj może posty na temat 6DII i video 6DII będziemy unieszczali w wątku o 6DII a nie w wątku o R5 - wszyscy wiemy jaką matrycę ma 6DII - ale jeśli ktoś jeszcze raz chce uświadomić uświadomionych to może zrobić to w wątku o 6DII bo tam użytkownik który chce taki korpus zakupić będzie poszukiwał informacji

co do DR korpusu R5 pewnie będzie trzeba poczekać na review dpreview lub słynne pomiary DxO a potem na ich update - pomiary jakie są takie są ale umożliwiają porównanie korpusów pomiędzy sobą - opinia influencera w internecie że jakiś korpus ma 11EV DR może oznaczać cokolwiek :) nie podniecałbym się niezdrowo takimi opiniami bo nie bardzo wiadomo co mierzą

taniFotograf
04-08-2020, 20:53
co do DR korpusu R5 pewnie będzie trzeba poczekać na review dpreview lub słynne pomiary DxO a potem na ich update - pomiary jakie są takie są ale umożliwiają porównanie korpusów pomiędzy sobą - opinia influencera w internecie że jakiś korpus ma 11EV DR może oznaczać cokolwiek :) nie podniecałbym się niezdrowo takimi opiniami bo nie bardzo wiadomo co mierzą

Nie wiem czy odnosisz się do mojego źródła, ale jeśli tak to, nie zrozumiałeś na czym ten test polega.
Nikt nie powiedział, że matryca w R5 ma 11EV, skąd ten pomysł? Poczytaj co to jest LOG. Z tego samego powodu pełna klatka Canona w DLSR przegrywała z mikro matrycą w GH5 :oops:

Odnośnie dynamic range w R5 i R6 w trybie video LOG to Canon przegrywa z konkurencją:
wykresy i wyjaśnienie w filmiku:
https://youtu.be/qDXPiu3wpBs?t=377

Sony ma 15.1 EV dla ISO 640
Canon tylko 11.4EV dla ISO 400
Oczywiście Canon jest gorszy nie tylko w porównaniu do sony, ale odstaje od wszystkich głównycg graczach na rynku, w filmiku jest wyjaśnione

Można nagrywać w RAW, ale przy przegrzewaniu Canona, ten tryb jest bezużyteczny. Czas stygnięcia Canona jest bardzo długi to też jest wyjaśnione w wielu materiałach, polecam tabelki oficjalne od canona

becekpl
04-08-2020, 21:56
i dlatego ze canon tak odstaje od konkurencji ty go używasz
to chyba najlepsza puenta

sv
04-08-2020, 21:58
Odnośnie dynamic range w R5 i R6 w trybie video LOG to Canon przegrywa z konkurencją:
wykresy i wyjaśnienie w filmiku:
https://youtu.be/qDXPiu3wpBs?t=377

Sony ma 15.1 EV dla ISO 640
Canon tylko 11.4EV dla ISO 400
Oczywiście Canon jest gorszy nie tylko w porównaniu do sony, ale odstaje od wszystkich głównycg graczach na rynku, w filmiku jest wyjaśnione



Jak już tak cytujesz, to trzymaj się faktów; zobacz na film (23.21) i zobaczysz, że dla Sony to 13 EV, a dla Canona 11 EV. Różnica wynika z zastosowanego LOGa: w Sony jest to S-LOG3, w Canonie CanonLOG, który pozwala na maksymalnie 12 EV. Canon już zapowiedział, że będzie firmware upgrade i pojawi się CanonLOG3, który ma rozpiętość do 14 EV.

Jak na taniego fotografa jesteś wyjątkowo upierdliwy w wyszukiwaniu "wad" Canona :-) Musisz mieć niezłego sponsora.

mirror
04-08-2020, 22:18
to właściwie jest dobra wiadomość - szybciej ceny spadną, na co na razie się nie zanosi bo ponoć sprzedali wszystko co byli w stanie rzucić na rynek ale pewnie jak wszyscy zrozumieją że ten aparat nie nadaje się do niczego to ceny spadną

--- Kolejny post ---


Jak już tak cytujesz, to trzymaj się faktów; zobacz na film (23.21) i zobaczysz, że dla Sony to 13 EV, a dla Canona 11 EV. Różnica wynika z zastosowanego LOGa: w Sony jest to S-LOG3, w Canonie CanonLOG, który pozwala na maksymalnie 12 EV. Canon już zapowiedział, że będzie firmware upgrade i pojawi się CanonLOG3, który ma rozpiętość do 14 EV.

Jak na taniego fotografa jesteś wyjątkowo upierdliwy w wyszukiwaniu "wad" Canona :-) Musisz mieć niezłego sponsora.

kurczę to pewnie jednak nie spadną te ceny

też przed momentem dopatrzyłem się na tym video że problem nie tkwi w hardwarze

trochę poważniej:
pytanie jaki procent użytkowników takich aparatów robi coś z video coś więcej niż najprostszy montaż są jakieś dane na ten temat? pytam z ciekawości jaki procent użytkowników użyje CanonLOG lub CanonLOG3 kiedykolwiek i będzie wiedziało i miało ochotę i wiedzę co z tym zrobić?

sv
04-08-2020, 22:33
trochę poważniej:
pytanie jaki procent użytkowników takich aparatów robi coś z video coś więcej niż najprostszy montaż są jakieś dane na ten temat? pytam z ciekawości jaki procent użytkowników użyje CanonLOG lub CanonLOG3 kiedykolwiek i będzie wiedziało i miało ochotę i wiedzę co z tym zrobić?

Myślę, że całkiem sporo ludzi kupuje w tej chwili aparaty przede wszystkim dla nowych możliwości video, bo tutaj postęp technologiczny jest największy. Co do używania czy nieużywania LOGa; w RAWach ludzie też robią zdjęcia, dlaczego nie mieliby filmować w LOGu? W standardowych trybach (REC 709) rozpiętość tonalna to maksymalnie 8EV (w praktyce mniej), a w LOGu odpowiednio: CanonLOG 12 EV, CanonLOG2: 15EV, CanonLOG3: 14EV . Na koniec i tak wyświetlamy to na monitorze, który w porywach zbliża się do 7 EV :-)

a tak na poważnie: o jakich zdjęciach i o jakim video my tu mówimy? To forum nie jest od zdjęć, czy video, tylko od porównywania tabelek i onanizmu sprzętowego.

taniFotograf
04-08-2020, 22:50
pytanie jaki procent użytkowników takich aparatów robi coś z video coś więcej niż najprostszy montaż są jakieś dane na ten temat? pytam z ciekawości jaki procent użytkowników użyje CanonLOG lub CanonLOG3 kiedykolwiek i będzie wiedziało i miało ochotę i wiedzę co z tym zrobić?
Każdy kto używa aparatu za 10-20k do filmowania. Każdy filmowiec wesel, to są podstawy
Nie pisałem o RAWACH, raw pewnie tylko pewien odsetek o którym piszesz, ale LOGa używa większość, proporcja będzie taka sama jak jpg vs raw w fotografii

sv
04-08-2020, 22:54
Każdy kto używa aparatu za 10-20k do filmowania

Idąc za Twoim tokiem rozumowania; po co Sony zrobiło to A7sIII? Do zdjęć się to nie bardzo nadaje bo ma tylko 12 mpix. Jako kamera też bez sensu, bo ergonomia nie ta, brak ND, brak XLR itd. Na dodatek kosztuje chore pieniądze. Do filmowania wesel wystarczy A6300 za 3000,- zł.

mirror
04-08-2020, 22:57
Myślę, że całkiem sporo ludzi kupuje w tej chwili aparaty przede wszystkim dla nowych możliwości video, bo tutaj postęp technologiczny jest największy. Co do używania czy nieużywania LOGa; w RAWach ludzie też robią zdjęcia, dlaczego nie mieliby filmować w LOGu? W standardowych trybach (REC 709) rozpiętość tonalna to maksymalnie 8EV (w praktyce mniej), a w LOGu odpowiednio: CanonLOG 12 EV, CanonLOG2: 15EV, CanonLOG3: 14EV . Na koniec i tak wyświetlamy to na monitorze, który w porywach zbliża się do 7 EV :-)

pytałem bo mam kumpla zakupił panasonika video było tematem podstawowym dla niego, może wgrać w niego loga ale jakoś się do tego nie pali, do montażu również. co do rawów to mamy skrzywione przez forum widzenie tego tematu - stawiam że 80% użytkowników lustrzanek foci w jpegach, a ile z tych pozostałych 20% używa (tak realnie i osiąga efekty lepsze niż jpeg z aparatu) rawów to nie będę pisał bo znowu zaliczę jakieś negatywne posty

ogolnie w amatorskich zastosowaniach problemem są długie sekwencje video (nuda dobrze ze zwykle jest jakiś alkohol przy oglądaniu) i miliony zdjęć z wycieczki (nuda dobrze że jest jakiś alkohol przy ogladaniu) bo bez podkladu trudno tak długo się uśmiechać.

sv
04-08-2020, 23:03
pytałem bo mam kumpla zakupił panasonika video było tematem podstawowym dla niego, może wgrać w niego loga ale jakoś się do tego nie pali, do montażu również. co do rawów to mamy skrzywione przez forum widzenie tego tematu - stawiam że 80% użytkowników lustrzanek foci w jpegach, a ile z tych pozostałych 20% używa (tak realnie i osiąga efekty lepsze niż jpeg z aparatu) rawów to nie będę pisał bo znowu zaliczę jakieś negatywne posty

Jeżeli chodzi o foto, to od czasów 5d classic właściwie niewiele się zmieniło; jasne, jest lepszy AF, większa rozdzielczość (choć nie, SONY A7sIII ma taką samą :-), właściwie gdyby nie GAS, to pewnie mógłbym przy takim 5d classic, czy 5d mk II spokojnie zostać. W video od tego czasu zmieniło się wszystko, a to kto do czego to użyje i czy tego potrzebuje, to zupełnie inna bajka.

mirror
04-08-2020, 23:05
Każdy kto używa aparatu za 10-20k do filmowania. Każdy filmowiec wesel, to są podstawy
Nie pisałem o RAWACH, raw pewnie tylko pewien odsetek o którym piszesz, ale LOGa używa większość, proporcja będzie taka sama jak jpg vs raw w fotografii

ogłądałem pare filmów z wesel - dobrze ze był alkohol przy ogladaniu i można się było znieczulić i uśmiechać - nuda i wyglądały jak by nikt ich nie montował nie mówiąć juz o innych tematach.

taniFotograf
04-08-2020, 23:09
trzymaj się faktów; zobacz na film (23.21) i zobaczysz, że dla Sony to 13 EV, a dla Canona 11 EV.
Podałem wartość dla slope-based Dynamic Range. Tak czy inaczej Canon gorszy o 2EV od Sony. Szczerze to i tak dla Canona sukces w porównaniu do lustrzanek które były 5lat za konkurencją

--- Kolejny post ---


ogłądałem pare filmów z wesel - dobrze ze był alkohol przy ogladaniu i można się było znieczulić i uśmiechać - nuda i wyglądały jak by nikt ich nie montował nie mówiąć juz o innych tematach.
Uwielbiam wasze merytoryczne argumenty, pewnie znajomi oszczędzali na filmowcu.
Zobacz sobie na youtube jest pełno świetnych teledysków z wesel

sv
04-08-2020, 23:13
ogolnie w amatorskich zastosowaniach problemem są długie sekwencje video (nuda dobrze ze zwykle jest jakiś alkohol przy oglądaniu) i miliony zdjęć z wycieczki (nuda dobrze że jest jakiś alkohol przy ogladaniu) bo bez podkladu trudno tak długo się uśmiechać.

No widzisz! Dotarliśmy do sedna; teraz widzisz dlaczego Canon się przegrzewa :-) To jest po prostu mądra strategia, która ma uchronić klientów przed produkcją przydługich ujęć :-)

mirror
04-08-2020, 23:19
Jeżeli chodzi o foto, to od czasów 5d classic właściwie niewiele się zmieniło; jasne, jest lepszy AF, większa rozdzielczość (choć nie, SONY A7sIII ma taką samą :-), właściwie gdyby nie GAS, to pewnie mógłbym przy takim 5d classic, czy 5d mk II spokojnie zostać. W video od tego czasu zmieniło się wszystko, a to kto do czego to użyje i czy tego potrzebuje, to zupełnie inna bajka.

video to inna bajka ilość danych możliwych do zapisania, kodeki to nadal chyba idzie do przodu, ale foto też idzie do przodu duże rozdzielczości trochę zmieniają temat, AF z wykrywanie oczu czy zwierząt też jakoś to posuwa do przodu, 12/20fps - dla niektórych to mogą być zmiany kluczowe

--- Kolejny post ---


No widzisz! Dotarliśmy do sedna; teraz widzisz dlaczego Canon się przegrzewa :-) To jest po prostu mądra strategia, która ma uchronić klientów przed produkcją przydługich ujęć :-)

pisałem już o tym w tym wątku parę stron wyżej - nie planuję kręcić 30 minutowych ujęć - dla mnie możliwości video tego aparatu są wystarczające dla mnie video to dodatek ale oczekiwałbym żeby było warte swojej ceny

sv
04-08-2020, 23:28
Zobacz sobie na youtube jest pełno świetnych teledysków z wesel

Naprawdę? To jak oni sobie poradzili bez tych 15 EV w A7sIII? Przecież do dziś Sony oferuje tylko marne 8bit 420/100MB? Pewnie wszystko Arri Alexą filmowali?

taniFotograf
04-08-2020, 23:54
Naprawdę? To jak oni sobie poradzili bez tych 15 EV w A7sIII? Przecież do dziś Sony oferuje tylko marne 8bit 420/100MB? Pewnie wszystko Arri Alexą filmowali?
Nagrywali canonem 6D mark2 co ma 5EV w VIDEO i 3MB/s, to te magiczne kolory
Canona zrobiły robote:
https://www.eoshd.com/news/canon-6d-mark-ii-codec-worse-old-6d-lower-bitrate-no/

Ven
05-08-2020, 00:07
gadu gadu a patrząc na sklepy w Polsce to coś każdy przesuwa mozliwosc sprzedazy. Czy ktoś ma jakies wiarygodne informacje dlaczego tak jest i kiedy będzie można wkoncu dostac R5 w sklepach w Polsce ?
Pytanie nie prowokacyjne :)

sv
05-08-2020, 00:09
Nagrywali canonem 6D mark2 co ma 5EV w VIDEO i 3MB/s, to te magiczne kolory
Canona zrobiły robote:
https://www.eoshd.com/news/canon-6d-mark-ii-codec-worse-old-6d-lower-bitrate-no/

No widzisz! I dali radę :-)

--- Kolejny post ---


gadu gadu a patrząc na sklepy w Polsce to coś każdy przesuwa mozliwosc sprzedazy. Czy ktoś ma jakies wiarygodne informacje dlaczego tak jest i kiedy będzie można wkoncu dostac R5 w sklepach w Polsce ?
Pytanie nie prowokacyjne :)

Jeżeli nie zamówiłeś wcześniej, to raczej już nie kupisz, bo dystrybutorzy mają trzy razy więcej zamówień niż sprzętu.. Następna dostawa pod koniec sierpnia podobno.

Ven
05-08-2020, 00:37
No widzisz! I dali radę :-)

--- Kolejny post ---



Jeżeli nie zamówiłeś wcześniej, to raczej już nie kupisz, bo dystrybutorzy mają trzy razy więcej zamówień niż sprzętu.. Następna dostawa pod koniec sierpnia podobno.


zamowilem, lecz "moj" sklep przenosi w terminie dostawę. obawiam sie ze z powodu cyrku ktory robią na temat przegrzewania sie podczas filmowania to Canon cofnie sprzedaz lub cos innego zadziała.

sv
05-08-2020, 00:52
zamowilem, lecz "moj" sklep przenosi w terminie dostawę. obawiam sie ze z powodu cyrku ktory robią na temat przegrzewania sie podczas filmowania to Canon cofnie sprzedaz lub cos innego zadziała.

Nic nie cofnie :-) Canon musiał od miesięcy wiedzieć o przegrzewaniu, dlaczego miałby teraz wycofywać sprzęt, skoro zamówień jest więcej niż jest w stanie dostarczyć?

mirror
05-08-2020, 08:15
temat DR pewnie powróci z R6 - stawiam że matryca użyta w R6 będzie technologicznie inna niz w R5 - będzie taka na poziomie R i 5DIV :mrgreen:

marfot
05-08-2020, 10:07
temat DR pewnie powróci z R6 - stawiam że matryca użyta w R6 będzie technologicznie inna niz w R5 - będzie taka na poziomie R i 5DIV :mrgreen:

Przecież w R6 jest matryca z 1DxIII. Żadne tam cudo ale wstydu nie ma:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%201D%20X%20Mark%20III,Canon%20 EOS%20R5

mirror
05-08-2020, 10:31
Przecież w R6 jest matryca z 1DxIII. Żadne tam cudo ale wstydu nie ma:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%201D%20X%20Mark%20III,Canon%20 EOS%20R5

czyli coś w połowie drogi pomiędzy R a R5, wstydu oczywiście nie ma

sv
05-08-2020, 14:59
O przegrzewaniu R5 już klipy kręcą :-)
https://www.youtube.com/watch?v=Tkzb6ZAfCwU&feature=emb_logo

sebcio80
05-08-2020, 15:54
zrobiłem coś szalonego i kupiłem R5, paczka już w drodze,raz się żyję.

może podzielę się wrażeniami, w sobotę wybiorę się się na 1 ligę w piłkę a w niedziele sesja z modelką, chociaż to już zależy czy R5 zadziała z moimi lampami w HSS

taniFotograf
05-08-2020, 17:48
O przegrzewaniu R5 już klipy kręcą :-)
https://www.youtube.com/watch?v=Tkzb6ZAfCwU&feature=emb_logo

Przegrzewanie Canona to spisek influencerów z youtube, jak Ci się nie podoba canon to po co tu jeszcze siedzisz?

nie wklejaj tutaj takich rzeczy bo bana dostaniesz, to nie jest poprawne politycznie

sv
05-08-2020, 18:02
Przegrzewanie Canona to spisek influencerów z youtube, jak Ci się nie podoba canon to po co tu jeszcze siedzisz?

nie wklejaj tutaj takich rzeczy bo bana dostaniesz, to nie jest poprawne politycznie

Klip fajnie zrobiony, temat potraktowany z humorem, tak jak na to zasługuje. Mnie przegrzewanie nie będzie przeszkadzało w pracy, bo nie robię 2 godzinnych filmów ślubnych, transmisji z mszy, czy innego tego typu badziewia ;-) Nie mogę się tylko zdecydować, czy zamówić R5, czy wystarczy R6, bo najchętniej zamówiłbym oba :-)

SzymonN
06-08-2020, 07:19
Gdzie to można kupić?

becekpl
06-08-2020, 08:38
w każdym sklepie z grzejnikami

sebcio80
06-08-2020, 10:12
Doszedł.
Pierwsze wrażenia to trochę badziewne pudełko.
Adapter EF czeka w paczkomacie a pracuje do 21 więc odpalę go na dobre dopiero wieczorem.

pawel.guraj
06-08-2020, 12:25
Jak powtórzę jakieś informacje z tych 80-ciu strony (sorry nie dałem rady wszystkiego przeczytać) to oczywiście przeprszam.

Matryca w R5 z mojego punktu widzenia jest mega ciekawa.
Przede wszystkim dlatego:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Canon%20EOS%20R5

Po pierwsze jest to pierwsza matryca Canona posiadająca Dual-gain.
Po drugie jest to pierwsza matryca posiadająca znacząco ujemny shadow improvement w zakresie każdego Gain-u - co oznacza że niedoświetlone ISO 100 i wypchnięte w post-procu będzie znacząco lepsze od ISO 200 i tak dalej (sądzę, że jest to pokłosie punktu poniżej)
Po trzecie jest to pierwsza matryca która posiada cyfrowe odszukiwanie na poziomie niskich ISO (oczywiście pewnie to nie matryca tylko proces później, tym nie mniej nie da się go ominąć).

Jeżeli dał bym radę sprzedać cały swój kram A7R4 to bez wahania poszedł bym w R5.
Pewnie mi się to nie uda, ale sądzę, że pójdę w mk2 w dalszej perspektywie i wrócę do "matni" ;-)

p, paw

Marcinus
06-08-2020, 13:09
Jak powtórzę jakieś informacje z tych 80-ciu strony (sorry nie dałem rady wszystkiego przeczytać) to oczywiście przeprszam.

Matryca w R5 z mojego punktu widzenia jest mega ciekawa.
Przede wszystkim dlatego:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Canon%20EOS%20R5

Po pierwsze jest to pierwsza matryca Canona posiadająca Dual-gain.
Po drugie jest to pierwsza matryca posiadająca znacząco ujemny shadow improvement w zakresie każdego Gain-u - co oznacza że niedoświetlone ISO 100 i wypchnięte w post-procu będzie znacząco lepsze od ISO 200 i tak dalej (sądzę, że jest to pokłosie punktu poniżej)
Po trzecie jest to pierwsza matryca która posiada cyfrowe odszukiwanie na poziomie niskich ISO (oczywiście pewnie to nie matryca tylko proces później, tym nie mniej nie da się go ominąć).

Jeżeli dał bym radę sprzedać cały swój kram A7R4 to bez wahania poszedł bym w R5.
Pewnie mi się to nie uda, ale sądzę, że pójdę w mk2 w dalszej perspektywie i wrócę do "matni" ;-)

p, paw

Może ci sie uda odsprzedać ale z bardzo dużymi stratami bo teraz taki sprzet ktory odstaje od Canona o parę lat bedzie używany wart przysłowiowe grosze :) :) :)

Jest szansa ze jakiś tani fotograf będzie chciał tanio odkupić bo jemu dobry sprzęt nie jest potrzebny tylko tani, lepiej wygląda niż smarkfon w ręce podczas ślubu.

pawel.guraj
06-08-2020, 14:11
Może ci sie uda odsprzedać ale z bardzo dużymi stratami bo teraz taki sprzet ktory odstaje od Canona o parę lat bedzie używany wart przysłowiowe grosze :) :) :)

Jest szansa ze jakiś tani fotograf będzie chciał tanio odkupić bo jemu dobry sprzęt nie jest potrzebny tylko tani, lepiej wygląda niż smarkfon w ręce podczas ślubu.

Jak miało być śmiesznie, to powinieneś wiedzieć, że na mnie nie działają takie zaczepki ;-) Ale pewnie masz mniejszy staż niż ja tutaj.

Gwoli ścisłości 7R4 to w dalszym ciągu technologicznie zdecydowanie lepsze body niż R5 (nie nakręciłem w życiu żadnego filmu - więc patrzę wyłącznie pod kątem foto). Matryca też lepsza, w końcu Sony nie musi odszumiać cyfrowo żeby dogonić konkurencję.
Ale mam do Canona sentyment, radzą sobie coraz lepiej, prawie króliczka dogonili - stąd moje pomysły.

A no i jeszcze jedna sprawa - żadnego z nich tak na prawdę nie potrzebuję. Starczył by mi iPhone, ale ja po prostu lubię mieć.

p, paw

jotes25
06-08-2020, 14:34
Gwoli ścisłości 7R4 to w dalszym ciągu technologicznie zdecydowanie lepsze body niż R5
p, paw

To dość odważna deklaracja. Właśnie bez mrugnięcia okiem poleciłem koledze R5 + 100-400 zamiast 7R4 + 100-400, głównie ze względu na AF do fotografii przyrody. Gdzie popełniłem błąd?

Marcinus
06-08-2020, 14:34
Jak miało być śmiesznie, to powinieneś wiedzieć, że na mnie nie działają takie zaczepki ;-) Ale pewnie masz mniejszy staż niż ja tutaj.

Gwoli ścisłości 7R4 to w dalszym ciągu technologicznie zdecydowanie lepsze body niż R5 (nie nakręciłem w życiu żadnego filmu - więc patrzę wyłącznie pod kątem foto). Matryca też lepsza, w końcu Sony nie musi odszumiać cyfrowo żeby dogonić konkurencję.
Ale mam do Canona sentyment, radzą sobie coraz lepiej, prawie króliczka dogonili - stąd moje pomysły.

A no i jeszcze jedna sprawa - żadnego z nich tak na prawdę nie potrzebuję. Starczył by mi iPhone, ale ja po prostu lubię mieć.

p, paw

Między śmiesznie a zaczepką to chyba jest daleka droga. Co zerknę na forum to widzę wypowiedzi jednego goscia ktory co chwilę wstawia gadkę o odstwaniu o 5 lat Canonow w stosunku do Sony aż chce się żyg.... od tego. Wiec pozwoliłem sobie przedstawic swoją interpretacje.
Co do stażu, to jeśli myślisz że staż na forum o czymś świadczy, no... to pozostawie bez komentarza.

pawel.guraj
06-08-2020, 14:43
Co do stażu, to jeśli myślisz że staż na forum o czymś świadczy, no... to pozostawie bez komentarza.

I może lepiej.
Chodziło mi o to, że zawsze starałem się być obiektywny, nie zależnie od tego po której stronie tej śmiesznej "barykady" się znalazłem.

Canon od dłuższego czasu technologicznie bardzo odstawał. Obecnie widać, że nadrabiają - jeszcze trickami, ale w sumie mnie to wcale nie przeszkadza, jeżeli efekt końcowy jest zadawalający.
Ergonomicznie za to Sony nigdy Canona nie dogoniło i pewnie nie dogoni. Zawsze pisałem że soft do puszek Sony projektują goście, którzy nigdy nie zrobili żadnego zdjęcia.

p, paw

--- Kolejny post ---


To dość odważna deklaracja. Właśnie bez mrugnięcia okiem poleciłem koledze R5 + 100-400 zamiast 7R4 + 100-400, głównie ze względu na AF do fotografii przyrody. Gdzie popełniłem błąd?

Może powinienem był napisać, że matryca w A7R4 to technologicznie lepsza rzecz niż ta w R5 - w sumie oceniam głównie przez ten pryzmat.
Co do AF - od czasu kiedy mam R4 ani razu nie zdarzyło by mi się, żeby AF nie trafił (czy to są samoloty, pociągi czy głupie obrazki z gór).
Jeżeli miał bym coś polecić, to zrobił bym dokładnie to samo co zrobiłeś Ty. W pierwszym poście wyraziłem się chyba dość jasno.

p,paw

SzymonN
06-08-2020, 17:24
Doszedł.
Pierwsze wrażenia to trochę badziewne pudełko.
Adapter EF czeka w paczkomacie a pracuje do 21 więc odpalę go na dobre dopiero wieczorem.

Gdzie kupiłeś? Możesz powiedzieć.

sebcio80
06-08-2020, 18:24
Gdzie kupiłeś? Możesz powiedzieć.
BEIKS

Kupiłem w poniedziałek.
We wtorek zadzwonili, że akurat dostali.
W środę wysłali.

Nie wiem jak teraz ale z rozmowy we wtorek wynikało że nie wszystkie sztuki mają zarezerwowane.

mkamelg
07-08-2020, 12:17
Ja miałbym do Ciebie ogromną prośbę. Bardzo mnie interesuje, czy ten model aparatu jest wrażliwy na DOFBOD (DOF Button Of Death). Termin ukułem sam na potrzeby pewnego postu który pisałem na zagranicznym forum. Dałbyś radę to sprawdzić?

Jak to zrobić?

Kombinujesz sobie jakiś stoper (smartfon, zegarek). W aparacie ustawiasz pod "Oszcz.energii" (druga zakładka pod kluczem w menu) wszystko na najkrótszy czas, naciskasz spust migawki tak żeby później na górnym wyświetlaczu wyświetlały się różne informacje (żeby był aktywny), wciskasz i przytrzymujesz wciśnięty przycisk podglądu głębi ostrości (ten z przodu na dole w okolicy gripa) i uruchamiasz stoper.

Jak po zadanym czasie usypiania aparat się nie uśpi - na górnym wyświetlaczu nadal będą wyświetlały się różne informacje, a czas nabijający się na stoper już dawno przekroczy ten ustawiony pod "Oszcz.energii" (np. usypianie było ustawione na 30 sek., a na stoperze będzie 1 min.), to właśnie zadziałał DOFBOD. Nie ma znaczenia czy przycisk DOF ma przypisaną jakąś funkcję, czy też nie (OFF). Nie ma znaczenia czy obiektyw jest podpięty, czy też nie.

Problem dotyczy najprawdopodobniej wszystkich DSLR z takim samym rozmieszczeniem przycisku DOF (5DS/R, 5D Mark IV, 5D Mark III, 7D Mark II), a na pewno 5DS (miałem) i 5DS R (mam) - aparaty kupowane w odstępie kilku lat z różnych źródeł.

Rozwiązania tego problemu są trzy.

1. Należy wyłączać aparat fizycznym przełącznikiem na pozycję OFF przed każdym włożeniem do torby.

2. Nie przenosić/przechowywać w wąskiej torbie tak jak ja (używam Lowepro Passport Sling III z podmienionym wkładem) aparatów o gabarytach 5D lub większych włączonych fizycznym przełącznikiem na pozycję ON, bo wtedy przycisk DOF jest wciskany przez jedną z przegródek wkładu co zapobiega uśpieniu się aparatu, i po kilku godzinach możesz wyjąć z torby bardzo rozgrzany aparat z baterią, która będzie miała kilka procent naładowania albo będzie rozładowana do zera.

3. Z aktualnie produkowanych aparatów pełnoklatkowych Canona kupić sobie i używać R, Ra, RP lub 6D Mark II gdzie przycisku DOF nie ma, albo jest umiejscowiony w takim miejscu że w niczym nie przeszkadza.

Jakby się ktoś pytał to tak, kontaktowałem się z autoryzowanym serwisem - zrobiłem dla nich filmik żeby im pokazać o co mi chodzi (jak to się mówi, "jeden obraz za tysiąc słów"), i otrzymałem odpowiedź której najważniejszy fragment zacytuję:


Przycisk, który nie ma przypisanej żadnej funkcji wciąż działa i, jeśli jest wciśnięty, uniemożliwia uśpienie się aparatu. Jest to prawidłowe działanie sprzętu.

Czyli tak ma być.

Dlatego chciałbym wiedzieć, czy w R5 też tak ma być. Bo w przypadku wcześniej wymienionych przeze mnie aparatów DSLR (5DS/R, 5D Mark IV, 5D Mark III, 7D Mark II) wygląda na to, iż Canon nie odrobił lekcji z Nikona N80 https://www.photo.net/discuss/threads/nikon-n80-eats-batteries.49504/#post-821784 (ten post został opublikowany grubo ponad 17 lat temu). Jakby kogoś to interesowało, to Nikon N80 wygląda tak https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71qgqp8RESL._AC_SL1500_.jpg

candar
07-08-2020, 14:28
Ja miałbym do Ciebie ogromną prośbę. Bardzo mnie interesuje, czy ten model aparatu jest wrażliwy na DOFBOD (DOF Button Of Death). Termin ukułem sam na potrzeby pewnego postu który pisałem na zagranicznym forum. Dałbyś radę to sprawdzić?

Jak to zrobić?

Kombinujesz sobie jakiś stoper (smartfon, zegarek). W aparacie ustawiasz pod "Oszcz.energii" (druga zakładka pod kluczem w menu) wszystko na najkrótszy czas, naciskasz spust migawki tak żeby później na górnym wyświetlaczu wyświetlały się różne informacje (żeby był aktywny), wciskasz i przytrzymujesz wciśnięty przycisk podglądu głębi ostrości (ten z przodu na dole w okolicy gripa) i uruchamiasz stoper.

Jak po zadanym czasie usypiania aparat się nie uśpi - na górnym wyświetlaczu nadal będą wyświetlały się różne informacje, a czas nabijający się na stoper już dawno przekroczy ten ustawiony pod "Oszcz.energii" (np. usypianie było ustawione na 30 sek., a na stoperze będzie 1 min.), to właśnie zadziałał DOFBOD. Nie ma znaczenia czy przycisk DOF ma przypisaną jakąś funkcję, czy też nie (OFF). Nie ma znaczenia czy obiektyw jest podpięty, czy też nie.

Problem dotyczy najprawdopodobniej wszystkich DSLR z takim samym rozmieszczeniem przycisku DOF (5DS/R, 5D Mark IV, 5D Mark III, 7D Mark II), a na pewno 5DS (miałem) i 5DS R (mam) - aparaty kupowane w odstępie kilku lat z różnych źródeł.

Rozwiązania tego problemu są trzy.

1. Należy wyłączać aparat fizycznym przełącznikiem na pozycję OFF przed każdym włożeniem do torby.

2. Nie przenosić/przechowywać w wąskiej torbie tak jak ja (używam Lowepro Passport Sling III z podmienionym wkładem) aparatów o gabarytach 5D lub większych włączonych fizycznym przełącznikiem na pozycję ON, bo wtedy przycisk DOF jest wciskany przez jedną z przegródek wkładu co zapobiega uśpieniu się aparatu, i po kilku godzinach możesz wyjąć z torby bardzo rozgrzany aparat z baterią, która będzie miała kilka procent naładowania albo będzie rozładowana do zera.

3. Z aktualnie produkowanych aparatów pełnoklatkowych Canona kupić sobie i używać R, Ra, RP lub 6D Mark II gdzie przycisku DOF nie ma, albo jest umiejscowiony w takim miejscu że w niczym nie przeszkadza.

Jakby się ktoś pytał to tak, kontaktowałem się z autoryzowanym serwisem - zrobiłem dla nich filmik żeby im pokazać o co mi chodzi (jak to się mówi, "jeden obraz za tysiąc słów"), i otrzymałem odpowiedź której najważniejszy fragment zacytuję:



Czyli tak ma być.

Dlatego chciałbym wiedzieć, czy w R5 też tak ma być. Bo w przypadku wcześniej wymienionych przeze mnie aparatów DSLR (5DS/R, 5D Mark IV, 5D Mark III, 7D Mark II) wygląda na to, iż Canon nie odrobił lekcji z Nikona N80 https://www.photo.net/discuss/threads/nikon-n80-eats-batteries.49504/#post-821784 (ten post został opublikowany grubo ponad 17 lat temu). Jakby kogoś to interesowało, to Nikon N80 wygląda tak https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71qgqp8RESL._AC_SL1500_.jpg

Dżizas! To naprawdę tworzenie bezsensownych problemów.

Całkowite i definitywne wyłączenie przycisku DOF w ustawieniach aparatu zajmuje 2 sekundy - zakładka: ustawienia własne - DOF - wybierasz OFF i wszystko w temacie. Można też ustawić dowolną inną funkcję :P

BTW - ja DOF wyłączałem w ustawieniach, bo nie używałem


jak to się mówi, "jeden obraz za tysiąc słów"
4893

mkamelg
07-08-2020, 15:46
Całkowite i definitywne wyłączenie przycisku DOF w ustawieniach aparatu zajmuje 2 sekundy - zakładka: ustawienia własne - DOF - wybierasz OFF i wszystko w temacie. Można też ustawić dowolną inną funkcję :P

Jeżeli masz problem ze zrozumieniem słowa pisanego, to obejrzyj to sobie:

https://tinyurl.com/eos5dsr

Jeśli już to zrobiłeś, to możesz mnie i innych forumowiczów przeprosić publicznie za swoją niewiedzę.

candar
07-08-2020, 16:11
Jeżeli masz problem ze zrozumieniem słowa pisanego, to obejrzyj to sobie:

https://tinyurl.com/eos5dsr

Jeśli już to zrobiłeś, to możesz mnie i innych forumowiczów przeprosić publicznie za swoją niewiedzę.

Nie mam z tym problemu, przepraszam publicznie za swoją niewiedzę.

MZ - warto choć wspomnieć o tym, DOF wyłączyłeś wcześniej (ta informacje jest dopiero w filmie). Nigdy nie miałem tego problemu bo aparat zawsze chowam do torby z podpiętym obiektywem i raczej nie widzę u siebie możliwości , aby DOF czegoś dotykał, bo aparat chowa się cały , włącznie z obiektywem pomiędzy zakładkami w torbie. Problematyczne jest raczej to, że masz ustawione zakładki w torbie w dość niespotykany i niestandardowy sposób, który wymusza wciśnięcie guzików na przodzie aparatu. Na podobnej zasadzie możesz od razu obwinić producenta aparatu fotograficznego, że wyjmując aparat z torby odblokował Ci się zatrzask mocowania obiektywu (który następnie wypiął się i spadł na np. na chodnik) bo... dotykał przegrody w Twojej torbie, albo że przycisk spustu aparatu dotykał ścianki torby i bez Twojej wiedzy i zgody migawka została wyzwolona 200.000 razy i w związku z tym żądasz wymiany aparatu na nowy.

Twoje zakładki w torbie - kadr z filmu.
4895

michalab
07-08-2020, 19:10
MZ - warto choć wspomnieć o tym, DOF wyłączyłeś wcześniej (ta informacje jest dopiero w filmie).
Było i w tekście

Nie ma znaczenia czy przycisk DOF ma przypisaną jakąś funkcję, czy też nie (OFF). Nie ma znaczenia czy obiektyw jest podpięty, czy też nie.

zdebik
08-08-2020, 01:27
Gwoli ścisłości 7R4 to w dalszym ciągu technologicznie zdecydowanie lepsze body niż R5 (nie nakręciłem w życiu żadnego filmu - więc patrzę wyłącznie pod kątem foto). Matryca też lepsza, w końcu Sony nie musi odszumiać cyfrowo żeby dogonić konkurencję.


Sony nie odszumia rawów - a to ciekawostka...

pawel.guraj
08-08-2020, 08:28
Sony nie odszumia rawów - a to ciekawostka...
Owszem, powyżej ISO 12800.

R5 odszumia od 100 do 800.

Myślę, że to się jeszcze zmieni w firmware, bo tej ujemny shadow improvement to jest rzecz przedziwna. W zasadzie używanie obecnie ISO 200 do 800 na R5 to głupota.

p, paw

michalab
08-08-2020, 09:53
W zasadzie używanie obecnie ISO 200 do 800 na R5 to głupota.

Przesada, w większości przypadków ten dodatkowy ułamek jakości nie jest potrzebny, a oszczędność czasu w postprocesie ogromna. Dobrze wyglądający podgląd w aparacie też jest dużą zaletą.

zdebik
08-08-2020, 09:57
Czyli w końcu naprawili star eater'a.

kmeg
08-08-2020, 09:59
Jak ktoś chce sobie prześledzić dokładnie informacje na temat odszumiania przez R5 to tutaj jest pełny wątek:

https://www.dpreview.com/forums/post/64212692

sebcio80
09-08-2020, 17:26
A propos baterii:
http://imgurl.pl/img2/img20200809171528easy-resize_5f3015042f2a3.jpg

2,5 godziny sesji w 34 stopniach w cieniu. Wszystko ustawione na Maxa, ekran 120hz, włączona stabilizacja, wszystkie zdjęcia na servo ze śledzeniem oka.

Nie jest tak źle.

becekpl
09-08-2020, 18:58
firmware 1.7?

marfot
09-08-2020, 19:07
firmware 1.7?

Do tyle jeszcze w R5 chyba nie dojechali ;)

mkamelg
09-08-2020, 22:03
A propos baterii:
http://imgurl.pl/img2/img20200809171528easy-resize_5f3015042f2a3.jpg

2,5 godziny sesji w 34 stopniach w cieniu. Wszystko ustawione na Maxa, ekran 120hz, włączona stabilizacja, wszystkie zdjęcia na servo ze śledzeniem oka.

Nie jest tak źle.

Przepraszam bardzo, czy Tobie udało się już zarysować wyświetlacz czy to tylko jakieś odbicie czegoś w nim? Tak poza tym wygląda na to, iż ten konkretny egzemplarz cierpi na tzw. backlight bleed (https://tinyurl.com/yxlsaw5g).

---

R5 został rozebrany:

https://www.bilibili.com/video/av244054328

Źródło: https://www.canonrumors.com/forum/threads/eos-r5-disassembly.39066/

Po zrobieniu pauzy na 01:58 i użyciu Tłumacza Google z poziomu smartfona dowiedziałem się, iż EVF zamontowany w tym modelu aparatu Canona to Sony ECX339A https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201805/18-049E/

sebcio80
10-08-2020, 07:44
Nie ma żadnej ryski. Wyswietlacz też wygląda bardzo dobrze. Nie ma żadnego "krwawienia" Wszystko na zdjęciu to efekt zdjęcia telefonem, który mimo wyłączonego hdr i tak polepsza zdjęcia.

pawel.guraj
10-08-2020, 15:41
Jak ktoś chce sobie prześledzić dokładnie informacje na temat odszumiania przez R5 to tutaj jest pełny wątek:

https://www.dpreview.com/forums/post/64212692

Równie ciekawy ciąg dalszy
https://www.dpreview.com/forums/post/64235720

To odszumianie to zdecydowanie wyższa szkoła jazdy :)
Dodatkowo okazało się, że RAWy w trybie ES i HS (czyli 12 i 13 bitów) nie mają "dziur" co oznacza, że software stosuje jakiś dithering.
Trudno nazwać to "RAW"-em, ale mnie to by nie przeszkadzało. W końcu wiadomo że teraz i tak wszystko dzieje się już w sofcie.

p, paw

taniFotograf
11-08-2020, 00:08
R5 się przegrzewa od wejścia w wifi
Kupiłem Canon EOS R5 i przegrzał się w menu Wifi!
https://www.eoshd.com/news/i-bought-a-canon-eos-r5-and-it-overheated-in-the-wifi-menu-also-a-look-at-potential-solutions/?fbclid=IwAR2tFnoGv2UWKwO1NtmeS_gxFxxU_YndLl9ctEHY llkZcSFRcs_cSYPpGF8

mirror
11-08-2020, 08:20
jakieś dziwne skojarzenia mam jak czytam te artykuły o przegrzewaniu na eoshd niby czytam o aparacie, a widzę w głowie drukarkę ale najwyraźniej problemy z przegrzewaniem nie są kluczowe dla ludzi bo kupują

taniFotograf
11-08-2020, 09:41
aparat wyłącza się automatycznie. Ani jedna minuta wideo nie została nagrana ani żadne zdjęcie.

Według firmy Canon istnieje opcja menu, która ma temu zaradzić, zwana „kontrolą przegrzania”, która została prawdopodobnie dodana w celu zatrzymania przegrzania kamery w trybie podglądu na żywo lub podczas obsługi menu. Moim zdaniem fakt, że jest to nawet potrzebne, wskazuje na to, że Canon wie, że istnieje poważny problem z termicznym pasem startowym głównego procesora. Zgadnij co - nie zrobiło to dużej różnicy

mirror
11-08-2020, 10:30
aparat wyłącza się automatycznie. Ani jedna minuta wideo nie została nagrana ani żadne zdjęcie.

Według firmy Canon istnieje opcja menu, która ma temu zaradzić, zwana „kontrolą przegrzania”, która została prawdopodobnie dodana w celu zatrzymania przegrzania kamery w trybie podglądu na żywo lub podczas obsługi menu. Moim zdaniem fakt, że jest to nawet potrzebne, wskazuje na to, że Canon wie, że istnieje poważny problem z termicznym pasem startowym głównego procesora. Zgadnij co - nie zrobiło to dużej różnicy

mz to ("problem z wifi") się nadaje do kategorii ciekawostek jak ktoś się zajmuje testowaniem to zawsze coś wytestuje ale to co wytestuje niekoniecznie dotyczy ludzi którzy po prostu używają urządzenie

taniFotograf
11-08-2020, 10:56
mz to ("problem z wifi") się nadaje do kategorii ciekawostek jak ktoś się zajmuje testowaniem to zawsze coś wytestuje ale to co wytestuje niekoniecznie dotyczy ludzi którzy po prostu używają urządzenie

nie dotyczy tylko wifi, sam podgląd live view wystarczy, to samo jak zrobisz kilka zdjęć i limit nagrwywania spada do 2minut.
stygnięcie trwa kilka godzin, po kilku zdjęciach i 40 minutach stygnięcia dalej był duży limit, próbowali wiatraczki czy wkładali do lodu ale to nic nie dawało

Oficjalne tabelki są przekłamane, bo zakładają że nagrywanie rozpocznie się natychmiastowo po włączeniu aparatu, a w rzeczywistości, zawsze chwile w menu coś trzeba ustawić, a od samego ustawiania w live view aparat się nagrzewa.

--- Kolejny post ---

Istnieje 20-minutowy limit przegrzania przy 23 ° C / 73 ° F.

Tego możesz się spodziewać:

Zimno uruchamiasz aparat i nagrywasz, może to trwać około 20 minut, aż zatrzyma się z powodu przegrzania.

Gdy się przegrzeje, musisz poczekać minimum 20 minut, aby ponownie strzelić. W tym czasie nie można w ogóle obsługiwać aparatu, ponieważ przegrzanie wpływa również na działanie w trybie czuwania.

Ponownie uruchom aparat i możesz nagrać kolejne 8 minut w formacie 8K RAW, zanim aparat ponownie się wyłączy.

Potem najszybsze, na jakie możesz liczyć, to 20 minut wyłączenia, a następnie 8 minut nagrywania.

Jeśli chcesz mieć dłuższy czas nagrywania, musisz wyłączyć aparat na dłuższy czas.

Jacek_Z
11-08-2020, 11:05
Jesteś strasznie monotematyczny. Masz cokolwiek innego do powiedzenia poza tym, że R5 się przegrzewa? Połowa Twoich postów na forum traktuje właśnie o tym.

sebcio80
11-08-2020, 15:26
Ja tam się cieszę że się grzeje. W zimne dni w plenerze będzie cieplej w dłonie.

taniFotograf
11-08-2020, 21:07
Ja tam się cieszę że się grzeje. W zimne dni w plenerze będzie cieplej w dłonie.

Wiele osób twierdzi, że Canon R5 powinien przyjmować zwroty z powodu problemów z przegrzaniem. Czy wypuszczenie aparatu w takim stanie jest etyczne? Zawodny, wymagający 2-6 godzin, aby ostygnąć. Czy zrobiono to celowo? W tej chwili nie wygląda to dobrze dla firmy Canon. Na amazonie trzeba czekać 2 tygodnie na wysyłkę możliwe że pracują nad rozwiązaniem

sebcio80
11-08-2020, 21:46
Wiele osób twierdzi, że Canon R5 powinien przyjmować zwroty z powodu problemów z przegrzaniem. Czy wypuszczenie aparatu w takim stanie jest etyczne? Zawodny, wymagający 2-6 godzin, aby ostygnąć. Czy zrobiono to celowo? W tej chwili nie wygląda to dobrze dla firmy Canon. Na amazonie trzeba czekać 2 tygodnie na wysyłkę możliwe że pracują nad rozwiązaniem


Wszędzie na świecie trzeba czekać. Pierwsza partia szybko została wyprzedana a kolejna dostawa pod koniec sierpnia. To już było wiadomo od dawna.

I najważniejsza kwestia. Tamten wątek na forum odnośnie przegrzewania się w menu przy WiFi to jakiś trol. Nic takiego nie ma miejsca! Sprawdziłem. Odpaliłem WiFi, połączyłem się z telefonem, aparat nawet nie jest w menu nawet, non stop na podglądzie, tryb 4k hq. Ciężko wyczuc jakiekolwiek ciepło. Licznik nagrania cały czas pokazuje tyle samo.

jan pawlak
11-08-2020, 22:03
Wszędzie na świecie trzeba czekać. Pierwsza partia szybko została wyprzedana a kolejna dostawa pod koniec sierpnia. To już było wiadomo od dawna.

I najważniejsza kwestia. Tamten wątek na forum odnośnie przegrzewania się w menu przy WiFi to jakiś trol. Nic takiego nie ma miejsca! Sprawdziłem. Odpaliłem WiFi, połączyłem się z telefonem, aparat nawet nie jest w menu nawet, non stop na podglądzie, tryb 4k hq. Ciężko wyczuc jakiekolwiek ciepło. Licznik nagrania cały czas pokazuje tyle samo.

Nie wiem czy trol czy nie.
Normalnie jest tak że gdy jest połączenie stabilne (WiFi, BT, ..) to moc wysyłanego sygnału jest niska, małe zużycie energii.
Zużycie energii (moc sygnału) gwałtownie rośnie przy złej transmisji lub próbie/szukaniu połączenia

jp

cybertoman
11-08-2020, 22:13
Dopuszczalna w EU moc nadajnika to 100mW. Nawet po gwałtownym wzroście.

sv
11-08-2020, 22:58
Wiele osób twierdzi, że Canon R5 powinien przyjmować zwroty z powodu problemów z przegrzaniem. Czy wypuszczenie aparatu w takim stanie jest etyczne?

Ale to chyba nie twój problem (zważywszy twój nick, będziesz go mógł kupić za jakieś 10 lat, choć obawiam się, że nie będziesz go mógł zwrócić ;-)? A jeżeli chodzi o problemy etyczne, to zwróć się do tych, którzy czekają w kolejce po swoje R5, być może któryś zrezygnuje, a wtedy mój dojedzie szybciej :-)

jan pawlak
12-08-2020, 07:24
Dopuszczalna w EU moc nadajnika to 100mW. Nawet po gwałtownym wzroście.

ok.
No to teraz trzeba by wiedzieć ile energii musi pobrać cały system aparatu z aku by wyemitować "w świat" 100mW informacji.
To by musieli elektronicy ocenić.

"Strzelam", gdyby 2W to to jest chyba fejk że z powody WiFi/BT następuje gwałtowne przegrzewanie

jp

gnd
12-08-2020, 07:59
W R classic matryca pracuje nawet kiedy przeglądasz tylko zdjęcia na telefonie przez Wi-Fi. Jeśli nadal tak jest w R5 to nic dziwnego że się grzeje.

jan pawlak
12-08-2020, 08:29
W R classic matryca pracuje nawet kiedy przeglądasz tylko zdjęcia na telefonie przez Wi-Fi. Jeśli nadal tak jest w R5 to nic dziwnego że się grzeje.

Dziwi mnie trochę podejście Canona.

R5 to bardzo dobry aparat, 45Mpix, szybkie fps, dobry AF, stabilizacja, 2 sloty,...., w fotografowaniu chyba najlepszy jaki do tej wypuścił Canon.
Poco dokonstruowali do niego owe filmowe 8k ?

Jestem przekonany że byli świadomi problemów z grzaniem zarówno gdy zaczynali prace R&D jak i przy wypuszczaniu na rynek
Bali się konkurencji aparatu 12 Mpix z 4k filmowym czy A7R4 ?

jp

Bechamot
12-08-2020, 09:33
Dziwi mnie trochę podejście Canona.

R5 to bardzo dobry aparat, 45Mpix, szybkie fps, dobry AF, stabilizacja, 2 sloty,...., w fotografowaniu chyba najlepszy jaki do tej wypuścił Canon.
Poco dokonstruowali do niego owe filmowe 8k ?

Jestem przekonany że byli świadomi problemów z grzaniem zarówno gdy zaczynali prace R&D jak i przy wypuszczaniu na rynek
Bali się konkurencji aparatu 12 Mpix z 4k filmowym czy A7R4 ?

jp

i masz racje.

Canon od miesiecy reklamowal i oferowal aparat z 8 k.
mozna bylo dokonac przedplat na zakup.
wypuscil na rynek Produkt z wada ukryta.
dopiero po czasie poinformowal o istotnych ograniczeniach, zreszta podane pozniej czasy w tabelkach sa nierealne.
nawet filmowanie sekwencji kilkusekundowych wymaga podgladu , czyli pracy matrycy , procesora , nawet w tym czasie aparat sie nagrzewa o studzeniu nie ma mowy. jest to Produkt wadliwy.
kwestia rekojmi. mysle, ze w slad za tym posypia sie zadania zwrotu lub obnizki ceny aparatu.
Oczywiscie , ze C o tym wiedzial.
czyli bylo to swiadome wprowadzanie w blad , chodzi z pewnoscia o uzasadnienie wysokiej ceny.
- mocno zawyzonej, zwykly kant w skali globalnej.
mysle, ze sie sprawa rozwinie dalej.

jednak Canon jest zacofany technologicznie.
bilans energetyczny dla tej technologii jaka dysponuje nie pozwala na stworzenie aparatu o takich parametrach jakie zapowiadal.
gdyby to bylo mozliwe , sony widodacy w tym zakresie na rynku zrobilby to wczesniej.

nie ma tez zadnej rewolucji w zakresie jakosci obrazowania - jest porownywalna ze wspolczesnymi aparatami , moze ciut ciut lepsza , ale nieistotnie.
postep nie jest przelomowy w tym wzgledzie

mozna sie zdziwic jak mala potrafi byc w okreslonych warunkach roznica ( poza rozdzielczoscia oczywiscie )

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eosr5&attr13_1=canon_eos5dmkii&attr13_2=panasonic_dcs1r&attr13_3=sony_a7riv&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&attr171_0=1&attr171_1=1&attr171_2=1&normalization=full&widget=775&x=-0.9334621848739496&y=0.20381721894001128

mirror
12-08-2020, 09:53
Dziwi mnie trochę podejście Canona.

R5 to bardzo dobry aparat, 45Mpix, szybkie fps, dobry AF, stabilizacja, 2 sloty,...., w fotografowaniu chyba najlepszy jaki do tej wypuścił Canon.
Poco dokonstruowali do niego owe filmowe 8k ?

Jestem przekonany że byli świadomi problemów z grzaniem zarówno gdy zaczynali prace R&D jak i przy wypuszczaniu na rynek
Bali się konkurencji aparatu 12 Mpix z 4k filmowym czy A7R4 ?

jp

a co z tym 8k jest nie tak? aparat się grzeje zarówno w 8k jak i 4k więc likwidacja 8k nie rozwiąże problemów - nie ma takiego związku przyczynowo skutkowego zrobili 8k to się grzeje - na 4k też by się grzał - problemy rozwiąże rzeczywisty pomiar temperatury i dostosowanie pracy do rzeczywistej temperatury procesora matrycy czy nawet karty pamięci może baterii (czegoś co najbardziej się grzeje), to może być niewykonalne więc w następnym upgrajdzie firmware canon tak po prostu zoptymalizuje "tabelki stygnięcia" i dostaniemy kilka lub kilkanaście minut więcej na dzień dobry (pewnie po prostu 30minut) i "szybsze stygnięcie" znaczy więcej minut po krótszym stygnięciu - ewentualnie jakieś rozwiązanie hybrydowe pomiar temperatury procesora (lub czegoś czego rzeczywistą temperaturę da się zmierzyć bo jest do tego czujnik w tym aparacie) i zoptymalizowane "tabelki stygnięcia" do tej temperatury.

co do 8k świat idzie do przodu i nasza ulubiona firma musi być innowacyjna - prezentować aparaty z możliwościami jakich nie oferuje konkurencja - co przy najlepszym "color science" na rynku, doskonałej ergonomii korpusów, jasnym obiektywom RF, ogromnej bazie obiektywów EF powoduje że firma jest skazana na sukces - i 8k jest do tego niezbędne cytując klasyka - "Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić"

porównywanie aparatu 45mpix z 8k z aparatem 12mpix 4K jest porównywaniem gruszek z fasolką szparagową te aparaty w małym stopniu konkurują ze sobą.

ja tam jestem zadowolony gdyby to kręciło filmy w nieskończoność to filmowcy wykupiliby cały zapas na najbliższe 5lat a tak może ceny odrobinę spadną.

Bechamot
12-08-2020, 10:11
niestety obawiam sie , ze po usunieciu 8 k Canon zauwazylby , ze aparat dziala w kazdych warunkach bezblednie i ... podnioslby cene.

dzieki 8 k kosztuje wiec mniej niz kosztowalby z 4 k.

a tak serio.

w trybie 8 k aparat ma istotne ograniczenia , uniemozliwiajace niekiedy korzystanie z aparatu w ogole.


nie ma obowiazku korzytania z funkcji filmowych i jako aparat fotograficzny jest R5 najprawdopodobniej aparatem znakomitym , tylko ta cena . stosunek jakosci obrazowania do ceny jest niestety najmniej korzystny wsrod wiodacych producentow.

Bedzie sie sprzedawal , gdyz dla posiadaczy optyki EF calkowity koszt bezie znacznie mniejszy niz koszt przejscia na inny System.

Mam nadzieje, ze nacisk opini publicznej na canona bedzie na tyle silny, iz Canon zredukuje cene tego wadliwego produktu.

gdyby nie usunieto z R6 gornego monitorka , mialby ten apart wszelkie cechy poprzedniego 5 - w rozsadnej cenie.

sv
12-08-2020, 10:17
Dziwi mnie trochę podejście Canona.


Poco dokonstruowali do niego owe filmowe 8k ?



jp


Bo to już taka tradycja :-)

Canon wypuścił pierwszy aparat filmujący w 1080 (5d mk II), pierwszy aparat 4k (1Dc), a teraz pierwszy w 8k.

Zadziwiające jest jak wielu ludzi, którzy nigdy w swoich aparatach nie włączyli filmowania, oburza się, że R5 się grzeje w 8k RAW :-)
Zadziwiające tym bardziej, że piszą to użytkownicy Sony, które grzały i grzeją się niemiłosiernie.

Wracając do tematu; działanie AF ze szkłami EF przez przejściówkę:
https://www.youtube.com/watch?v=okeedXcuCjI

mefi
12-08-2020, 12:13
Zadziwiające jest jak wielu ludzi, którzy nigdy w swoich aparatach nie włączyli filmowania, oburza się, że R5 się grzeje w 8k RAW :-)
Zadziwiające tym bardziej, że piszą to użytkownicy Sony, które grzały i grzeją się niemiłosiernie.


no widzisz co za ironia losu...

w Panasonic w modelu S1H był świadomy problemów i zastosowali aktywne chłodzenie, nikt tego nie hejtuje i nie ma z tym problemu (nie ma tam 8K RAW ale problem temp. widocznie też występuje)

sebcio80
12-08-2020, 12:35
Dla poważnych firm zajmujących się filmem przegrzewanie nie będzie żadnym problemem. Agencje, studia zakupią kilka sztuk R5 i będą kręcić 8K RAW bez żadnych problemów.
Sony też się grzały i grzeją. Najnowszy A7sIII pozwala nakręcić niewiele więcej materiału niż R5. Mniejsze A6300 np grzały się mocniej niż R5. Teraz trzeba by było dokładnie zbadać temperatury itd bo być może Nikon pozwala na większe a Canon granicę przegrzania postawił niżej aby nie eksploatować bardziej sprzętu. A może zrobił to celowo aby ich profesjonalne kamery miały rację bytu. Bo r% to jednak głownie aparat.

S1H to już bardziej kamera niż aparat. Ma inne wady, np. słabszy AF, większa waga.


R5 to znakomity aparat. Świetny AF, świetna stabilizacja. Ma pewne wady ale sporo z nich da się usunąć na szczęście programowo. Już zapowiedziane jest, że dodadzą 4K RAW i obłusłgę C-Log 2 i 3.
Ja bym bardzo dział aby dali możliwość wyboru podglądu obrazu w czasie serii i servo. Wolałbym widzieć blackout lustra i obraz na żywo zamiast podglądu zdjęć.

mirror
12-08-2020, 13:04
Wracając do tematu; działanie AF ze szkłami EF przez przejściówkę:
https://www.youtube.com/watch?v=okeedXcuCjI

doskonały film ale krytykanci będa mocno zawiedzeni - obiektywy EF działają - niemożliwe :mrgreen:

Bechamot
12-08-2020, 18:16
doskonały film ale krytykanci będa mocno zawiedzeni - obiektywy EF działają - niemożliwe :mrgreen:

nie spotkalem ani jednej krytycznej wypowiedzi na temat wspolpracy obiektywow EF z R - przeciwnie , raczej sa opinie iz pracuja lepiej niz z dslr-ami.

po co dolewac oliwy do ognia ? jak do tej pory jedyna krytyka i zreszta sluszna dotyczy przegrzewania przy pracy w 8 K - a to wlasnie mialo byc czyms wyjatkowym wsrod aparatow. mialo , ale nie calkiem jest, gdyz nie funkcjonuje tak , jak wielu oczekuje .

Ja mam zastrzezenia jedynie do ceny .Tutaj Canon sie niestety pomylil.

mirror
12-08-2020, 20:12
nie spotkalem ani jednej krytycznej wypowiedzi na temat wspolpracy obiektywow EF z R - przeciwnie , raczej sa opinie iz pracuja lepiej niz z dslr-ami.

po co dolewac oliwy do ognia ? jak do tej pory jedyna krytyka i zreszta sluszna dotyczy przegrzewania przy pracy w 8 K - a to wlasnie mialo byc czyms wyjatkowym wsrod aparatow. mialo , ale nie calkiem jest, gdyz nie funkcjonuje tak , jak wielu oczekuje .

Ja mam zastrzezenia jedynie do ceny .Tutaj Canon sie niestety pomylil.

najpierw czytałem na forum że EF nie będzie działał, a nawet jak będzie to nie będzie wykrywania twarzy czy oka, a już na pewno serwo nie będzię, potem czytałem że nawet jak będą działać to będą miały za słabą rozdzielczość bo odległość rejestrowa albo cóś i tak w kółko post po poście w kółko to samo i jeszcze raz to samo - elki EF się nie nadają do R ale nadają się świetnie do konkurencji ;) chiński badziew podpięty do konkurencji też świetnie działa ale elki do R się nie nadają - wygląda że proroctwa jak na razie się nie spełniają więc pozwoliłem sobie napisać posta.

8k to problem szczególnie z czasem stygnięcia bo jeśli chodzi o ograniczenia czasowe (że nie nakręci tej pół godziny)na dzień dobry to bylo wiadome od początku - wszyscy spodziewają się zmian w zapowiadanym nowym firmwarze - zobaczymy co zrobi canon - może cichy upgrade sprzętu :)

cena - też bym się ucieszył z mniejszej - ale jeśli sprzedają wszystko na pniu to chwilę to potrwa

sv
12-08-2020, 22:02
Ja mam zastrzezenia jedynie do ceny .Tutaj Canon sie niestety pomylil.

Na razie nie liczyłbym na zmianę ceny, skoro chętnych jest więcej niż dostępnego sprzętu.

sebcio80
12-08-2020, 23:29
Na razie nie liczyłbym na zmianę ceny, skoro chętnych jest więcej niż dostępnego sprzętu.

Przez pierwszy rok cena się raczej nie zmieni, chyba że kurs dolara będzie się mocniej zmieniać.

Co do działania z obiektywami EF jest lepiej niż na lustrzankach. Przede wszystkim nie występuje Bf/ff. Mój Canon 50L który na 5d3 działa bardzo losowo, w dodatku inaczej ostrząc na różnych punktach AF z R5 działa idealnie. Sigma 105 trafia zawsze w oko. Jutro w końcu będę na meczu kopanej to sprawdzę Sigmę 120-300 2.8.

Ogólnie to cudowna sprawa mieć punkty AF na powierzchni całego kadru.

Bechamot
13-08-2020, 09:45
najpierw czytałem na forum że EF nie będzie działał, a nawet jak będzie to nie będzie wykrywania twarzy czy oka, a już na pewno serwo nie będzię, potem czytałem że nawet jak będą działać to będą miały za słabą rozdzielczość bo odległość rejestrowa

nie mam namniejszego pojecia na jakim Forum cos takiego przeczytales , ale majac niemal nieograniczony dostep do informacji , kazdy indywidualnie odpowiada za zrodlo z jakiego czerpie wiedze.


wszystkie wypowiedzi od poczatku istnien ML potwierdzaja iz AF w ML pracuje i dokladniej i precyzyjniej , a w pierwszych modelach wyraznie wolniej niz w dslr-ach ( tych lepszych ) . aktualnie jest to szybkosc porownywalna a nawet nieco lepsza.

oczywiscie mozna podniesc szybkosc pracy af w ML ale odbedzie sie to kosztem dokladnosci i precyzji.

to bylo zreszta bolaczka canona przed laty - chwalil sie najszybszym AF , ale mozna bylo miec powazne zastrzezenia co do jakosci ostrzenia. Pod wplywem masowej krytyki Canon poprawil AF , wprowadzajac m.inn mozliwosc microjustacji.
Gdyby Canon wowczas poprawil jakosc ostrzenia , analiza porownawcza obrazow matryc AF musialby byc dokladniejsza , czyli twac dluzej , tzn ostrzenie byloby wolniejsze.

Nie czytam forow , ale nie wierze aby ktokolwiek wyrazil krytyczna opinie o wspolpracy af EF-R.
Jesli takie glosy byly - to jest to fantazjowanie. Z definincji Af w Ml obarczony jest mniejszymi bledami systemowymi niz w DSLR.

przeciwnie - sa to najczesciej zachwyty.

pawel.guraj
13-08-2020, 10:23
Chyba jeszcze nie było:
https://www.eoshd.com/news/chinese-user-modifies-canon-eos-r5-to-improve-heat-management-but-finds-artificial-firmware-time-limit/

Oczywiście troche z przymróżeniem oka trzeba na to patrzeć - ale może okazać się, że R5 wcale się nie przegrzewa, skoro na procesorze nie ma nawet radiatora a wręcz przeciwnie - CPU zbiera ciepło z modułów pamięci. Są podejrzenia, że przegrzewanie się jest jedynie "ficzerem" w firmware. Z punktu widzenia globalnej linii produktów Canona, pewnie miało by to jakieś uzasadnienie.

p, paw

sebcio80
13-08-2020, 10:32
Taka ciekawostka. Z obiektywami 24L II, 50L, 85 1.8, Sigma 120-300 2.8 OS aparat sygnalizuje ograniczenie zdjęć seryjnych. Według instrukcji przy migającej ikonie zdjęć seryjnych jest to 6,8 fps (chociaż mam wrażenie że jest nieco szybciej).

Tymczasem z Sigmą 105 A 1.4 ikonka jest zielona co wskazuję na brak ograniczeń i 12fps (czuć i słuchać że, Jest dużo szybciej).

Interesująca sprawa. Zapewne ograniczenia programowe aczkolwiek dziwi mnie to S105.

jan pawlak
13-08-2020, 10:41
Taka ciekawostka. Z obiektywami 24L II, 50L, 85 1.8, Sigma 120-300 2.8 OS aparat sygnalizuje ograniczenie zdjęć seryjnych. Według instrukcji przy migającej ikonie zdjęć seryjnych jest to 6,8 fps (chociaż mam wrażenie że jest nieco szybciej).

Tymczasem z Sigmą 105 A 1.4 ikonka jest zielona co wskazuję na brak ograniczeń i 12fps (czuć i słuchać że, Jest dużo szybciej).

Interesująca sprawa. Zapewne ograniczenia programowe aczkolwiek dziwi mnie to S105.

To najprawdopodobniej wynika z możliwości konstrukcji systemu AF w obiektywie.
Większość obiektywów lustrzankowych nie była konstruowana do AF kontrastu (szybkie ruchy jakiejś "soczewki" tam i z powrotem") co jest podstawą pracy przy fps

jp

pawel.guraj
13-08-2020, 10:43
To najprawdopodobniej wynika z możliwości konstrukcji systemu AF w obiektywie.
Większość obiektywów lustrzankowych nie była konstruowana do AF kontrastu (szybkie ruchy jakiejś "soczewki" tam i z powrotem") co jest podstawą przy fps

jp

Hm, wybacz ale nie posądzam Canon, żeby stosował AF kontrastowy przy seriach - szczególnie jeżeli aktualna dziura pozwala na fazowy.

p,paw

sebcio80
13-08-2020, 10:56
To najprawdopodobniej wynika z możliwości konstrukcji systemu AF w obiektywie.
Większość obiektywów lustrzankowych nie była konstruowana do AF kontrastu (szybkie ruchy jakiejś "soczewki" tam i z powrotem") co jest podstawą pracy przy fps

jp

Niestety to musi być sztuczne ograniczenie. Przecież 85 1.8 jest sporo szybszy od Sigmy 105, która też jest EF.

Jednak właśnie owa Sigma 105 mnie ciekawi, dlaczego ona nie ma ograniczeń. Aż jestem ciekaw jak z innymi. Szczególnie 50 A 1.4 bo być może wymienię na nią mojego poczciwego 50L

jotes25
13-08-2020, 11:23
Prawdopodobnie nie ma żadnego konkretnego powodu takiego zachowania poza sposobem/wersją implementacji protokołu komunikacji korpus <-> obiektyw. Nowszy obiektyw, implementacja bogatsza o różne funkcje i rozszerzenia. Zwłaszcza dotyczy to Sigmy, która kiedyś robiła "po łebkach" (vide 120-300), a ostatnio bardziej się stara. Oczywiście szkła-weterani Canona też mogą mieć ograniczony zestaw funkcji, a nie istnieje w tych szkłach łatwy sposób aktualizacji firmware.

Bechamot
13-08-2020, 11:42
Taka ciekawostka. Z obiektywami 24L II, 50L, 85 1.8, Sigma 120-300 2.8 OS aparat sygnalizuje ograniczenie zdjęć seryjnych. Według instrukcji przy migającej ikonie zdjęć seryjnych jest to 6,8 fps (chociaż mam wrażenie że jest nieco szybciej).

Tymczasem z Sigmą 105 A 1.4 ikonka jest zielona co wskazuję na brak ograniczeń i 12fps (czuć i słuchać że, Jest dużo szybciej).

Interesująca sprawa. Zapewne ograniczenia programowe aczkolwiek dziwi mnie to S105.

na otwartej przyslonie tez ?

jan pawlak
13-08-2020, 12:58
Hm, wybacz ale nie posądzam Canon, żeby stosował AF kontrastowy przy seriach - szczególnie jeżeli aktualna dziura pozwala na fazowy.

p,paw

Chodzi o dokładność "wyliczenia" odległości, AF fazowy ma tą dokładność znacznie mniejszą niż AF kontrastu, i ma "duży" rozrzut przy powtarzalnych pomiarach.

Przy matrycach o małym Mpix (przy obserwacjach 1:1) nie było to widoczne, przy większych Mpix zaczyna być krytyczne.
Tak jak i np. przy śledzeniu oka.

Stąd system AF w ML to AF fazy jako szybkie początkowe nastawienie na odległość i następnie AF kontrastu na dokładnym wstrzeleniu i ciągłym/kolejnym wyznaczaniu przy małych ruchach obiektu.
Jeśli obiektyw nie był konstruowany na owe szybkie ruchy "soczewki" tam i z powrotem to nie wyrabia przy dużych fps

Obiektywy nowsze (projektowane gdy pojawiły się matryce z AF i AF kontrastu) są już optymalizowane do AF i AF kontrastu.
Chodzi o silnik, zawieszenie, prowadnice, hamulce, "soczewki" oraz transmisję obiektyw <-> body.

jp

Bechamot
13-08-2020, 14:01
Chodzi o dokładność "wyliczenia" odległości, AF fazowy ma tą dokładność znacznie mniejszą niż AF kontrastu, i ma "duży" rozrzut przy powtarzalnych pomiarach.

Przy matrycach o małym Mpix (przy obserwacjach 1:1) nie było to widoczne, przy większych Mpix zaczyna być krytyczne.
Tak jak i np. przy śledzeniu oka.

Stąd system AF w ML to AF fazy jako szybkie początkowe nastawienie na odległość i następnie AF kontrastu na dokładnym wstrzeleniu i ciągłym/kolejnym wyznaczaniu przy małych ruchach obiektu.
Jeśli obiektyw nie był konstruowany na owe szybkie ruchy "soczewki" tam i z powrotem to nie wyrabia przy dużych fps

Obiektywy nowsze (projektowane gdy pojawiły się matryce z AF i AF kontrastu) są już optymalizowane do AF i AF kontrastu.
Chodzi o silnik, zawieszenie, prowadnice, hamulce, "soczewki" oraz transmisję obiektyw <-> body.

jp


tak jest w sony , ktory ma AF hybrydowy - wstepne wyostrzenie fazowe , dokladne kontrastowe, oddzielnymi pixelami , ktore nie biora udzialu w tworzeniu obrazu. w tych miejscach obraz jest interpolowany.

Canon ma dualpixel , ktore pozwalaja na ostrzenie fazowe tymi samymi pixelami , ktore tworza obraz.Nie ma "dziury "obrazowej , a System jest rownie skuteczny , jesli nie bardziej od kontrastowego.

Canon ma dosc dobrze dopracowany System AF. w ciagu ostatnich 10- ciu lat dobrze odrobil lekcje w tym temacie.

jan pawlak
13-08-2020, 15:14
Podstawowa różnica pomiędzy AF fazy i AF kontrastu to nie jak umieszczone, gdzie i ile jest czujników AF fazy czy czujników AF kontrastu, te same czy różne
To inna zasada działania.

AF fazy to wyznaczanie różnicy (fazy) z różnej części obiektywu tego samego "miejsca" obiektu na który ustawiamy ostrość.
I na tej podstawie obliczenie odległości oraz info do obiektywu w którą stronę i ile przesunąć "soczewkę"

AF kontrastu to szukanie takiego położenia "soczewki" w obiektywie (przesuwanie tam i z powrotem) by kontrast na obrazie tego "miejsca" na matrycy był maksymalny.
AF kontrastu (z zasady działania) daje najdokładniejsze wyniki, szybkość działania zależy od algorytmu i części obiektywowej systemu AF

jp

cybertoman
13-08-2020, 15:38
{...}
Stąd system AF w ML to AF fazy jako szybkie początkowe nastawienie na odległość i następnie AF kontrastu na dokładnym wstrzeleniu i ciągłym/kolejnym wyznaczaniu przy małych ruchach obiektu. {...}


W przypadku DualPixel Canona nie ma tej drugiej fazy ("następnie AF kontrastu").

kmeg
13-08-2020, 16:01
Chyba jeszcze nie było:
https://www.eoshd.com/news/chinese-user-modifies-canon-eos-r5-to-improve-heat-management-but-finds-artificial-firmware-time-limit/

Oczywiście troche z przymróżeniem oka trzeba na to patrzeć - ale może okazać się, że R5 wcale się nie przegrzewa, skoro na procesorze nie ma nawet radiatora a wręcz przeciwnie - CPU zbiera ciepło z modułów pamięci. Są podejrzenia, że przegrzewanie się jest jedynie "ficzerem" w firmware. Z punktu widzenia globalnej linii produktów Canona, pewnie miało by to jakieś uzasadnienie.

p, pawNajbardziej podoba mi się ten fragment:

"However if Canon doesn’t do anything at all, and allows this faulty camera to continue shipping, the harm to their brand (and long term sales) is incalculable."

Dej nielimitowane 8k ... ;) Czekam na pozwy zbiorowe i ogłaszanie bojkotu Canona bo faulty camera ;)

sebcio80
14-08-2020, 07:32
na otwartej przyslonie tez ?

Tak.
W instrukcji jest lista obiektywów Canona które mają działać w 12fps.
Problem w tym, że nie ma na tej liście np starszego 400. 2.8 czy nowszego 200mm 2.0. Tego pierwszego miałem podpiętego wczoraj i faktycznie są ograniczenia.
Oba obiektywu w 1dx spokojnie działaja na 16fps...

Mamy do czynienia z ograniczeniem programowym albo z jakąś dziwna zależnością. Myślałem że może chodzić o rozdzielczość szkła ale przecież 400mm 2. 8 to bardzo ostre szkło.

Bechamot
14-08-2020, 08:29
Tak.
W instrukcji jest lista obiektywów Canona które mają działać w 12fps.
Problem w tym, że nie ma na tej liście np starszego 400. 2.8 czy nowszego 200mm 2.0. Tego pierwszego miałem podpiętego wczoraj i faktycznie są ograniczenia.
Oba obiektywu w 1dx spokojnie działaja na 16fps...

Mamy do czynienia z ograniczeniem programowym albo z jakąś dziwna zależnością. Myślałem że może chodzić o rozdzielczość szkła ale przecież 400mm 2. 8 to bardzo ostre szkło.

Canon wie co robi.

czy na MF po wylaczenieu AF tez jest ograniczenie ?

--- Kolejny post ---



jeszcze raz:


"Stąd system AF w ML to AF fazy jako szybkie początkowe nastawienie na odległość i następnie AF kontrastu na dokładnym wstrzeleniu i ciągłym/kolejnym wyznaczaniu przy małych ruchach obiektu.
Jeśli obiektyw nie był konstruowany na owe szybkie ruchy "soczewki" tam i z powrotem to nie wyrabia przy dużych fps

AF canona w ML tak nie dziala. Tak jest w sony.
Canon ma tylko fazowy.

nie jest mi znanym , by ktorykolwiek producent stosowal rozny rodzaj napedu dla ostrzenia fazowego i kontrastowego.

sa stosowane w obu systemach te same obiektywy.

mkamelg
14-08-2020, 10:54
Niestety to musi być sztuczne ograniczenie. Przecież 85 1.8 jest sporo szybszy od Sigmy 105, która też jest EF.

Jednak właśnie owa Sigma 105 mnie ciekawi, dlaczego ona nie ma ograniczeń. Aż jestem ciekaw jak z innymi. Szczególnie 50 A 1.4 bo być może wymienię na nią mojego poczciwego 50L

Jakby co, to jak na razie IBIS nie współpracuje z obiektywem Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/r5-users-update-your-rf-lenses.39101/post-855819


IBIS worked great on vintage lenses. It also works just fine with my 24mm and 35mm Art lenses. It does not work at all with my 50mm Art.

sebcio80
14-08-2020, 21:35
Canon wie co robi.

czy na MF po wylaczenieu AF tez jest ograniczenie ?

[

Tak. Zmiena na ML nic nie zmienia. Co tym bardziej sugeruje programowe ograniczenia.

jan pawlak
15-08-2020, 03:15
Tak. Zmiena na ML nic nie zmienia. Co tym bardziej sugeruje programowe ograniczenia.

Tylko z jakiego powodu/ograniczenia są (miałyby być) stosowane ?
To musi jakoś być świadomie powiązane z własnościami/cechami tego obiektywu albo jest to "normalny" błąd

jp

Bechamot
15-08-2020, 08:50
byc moze jest to spowodowane szybkoscia domykania przyslony - nie moze byc wolniejsza od pracy migawki.

z pewnoscia jest to zaprogramowane , jak wszystko w aparacie.

sebcio80
15-08-2020, 17:43
byc moze jest to spowodowane szybkoscia domykania przyslony - nie moze byc wolniejsza od pracy migawki.

z pewnoscia jest to zaprogramowane , jak wszystko w aparacie.

Kolega związany z Canonem ma się pytać.
Jest to wbrew pozorom poważna sprawa. Bo każdy zawodowy foto, który ma 400 2.8, 300 2.8 i inny sprzęt będzie miał bardzo duży powód aby się nie przesiadać.

Swoją drogą robiłem już pierwszy mecz piłki nożnej.
Odczucia mam mieszane. Śledzenie twarzy średnio się spisywało przy zawodnikach biegających daleko od obiektywu.
W dodatku mecz był o 16 w pełnym słońcu i przy sztucznej murawie, która dość mocno paruje dając na zdjęciach taką mgiełkę, która wygląda jak szum.
No i moja Sigma 120-300 2.8 też mam wrażenie że nie nadążała niestety.

Z drugiej strony kolega z 1Dx3 i 400 2.8 mówił, że nic ciekawego nie zrobił a zdjęc z akcji z środka boiska nawet nie robił, przez ten efekt mgiełki.

https://i.ibb.co/NpRXymp/R5A-2522.jpg (https://ibb.co/NpRXymp) https://i.ibb.co/DC1BWH8/R5A-2781.jpg (https://ibb.co/DC1BWH8) https://i.ibb.co/Ps2C9Vv/R5A-2876.jpg (https://ibb.co/Ps2C9Vv) https://i.ibb.co/8sd1wPc/R5A-3041.jpg (https://ibb.co/8sd1wPc) https://i.ibb.co/jfH4RMG/R5A-3773.jpg (https://ibb.co/jfH4RMG)

Najgorszy jest jednak pokaz slajdów w wizjerze podczas servo i serii. To MUSI być zmienione.

Bechamot
15-08-2020, 18:26
na zdjeciu nr 1 wystepuja w tle na napisach reklamy dziwne artefakty - rodzaj kratki -co to takiego moze byc?
tak zostalo zinterpretowne oswietlenie matrycy ledowej? Troche niemile dla oka.



moje prywatne zdanie , ktore juz tutaj wyrazalem , ze aparat jest mocno przeszacowany.

mysle , ze po pierwszej fali zakupow gdy pojawia sie wrazenia uzytkownikow , goraczka zlota minie. okaze sie, ze te sama jakosc obrazowania daja aparaty o polowe tansze.

O cenie poprawionego mk2 to nawet nie chce myslec.

sebcio80
15-08-2020, 19:46
na zdjeciu nr 1 wystepuja w tle na napisach reklamy dziwne artefakty - rodzaj kratki -co to takiego moze byc?
tak zostalo zinterpretowne oswietlenie matrycy ledowej? Troche niemile dla oka.



moje prywatne zdanie , ktore juz tutaj wyrazalem , ze aparat jest mocno przeszacowany.

mysle , ze po pierwszej fali zakupow gdy pojawia sie wrazenia uzytkownikow , goraczka zlota minie. okaze sie, ze te sama jakosc obrazowania daja aparaty o polowe tansze.

O cenie poprawionego mk2 to nawet nie chce myslec.


Tak wychodzą tablice Led w tle przy takiej pogodzie i parowaniu murawy.

Co do ceny to kwestia dyskusyjna. Myślę że tak jak ze smartfonami musimy pogodzić się niestety z takimi cenami. Dotyczyć to będzie wszystkich producentów.

marfot
15-08-2020, 20:29
Najgorszy jest jednak pokaz slajdów w wizjerze podczas servo i serii. To MUSI być zmienione.

To co się wyrabia w wizjerze podczas ruchu aparatu i serii to ostatni bastion, na którym bronią się DSLR w stosunku do ML.

sv
15-08-2020, 21:50
AF: Canon vs Sony vs Nikon:
https://froknowsphoto.com/eyeaf2020/?fbclid=IwAR3bAP2u4ZWjWVt88YBPMJ08WbGastKQ501xXTO1 sylVhH3OKX7UUaw_5hs

sebcio80
15-08-2020, 22:22
To co się wyrabia w wizjerze podczas ruchu aparatu i serii to ostatni bastion, na którym bronią się DSLR w stosunku do ML.

no nie do końca,
W Sony A9 i a7III można włączyć opcje ze widzisz live z blackout migawki i jest git: JAK W LUSTRZANKACH

Tu na filmie co prawda EOS R ale r R5 jest tak samo:
https://www.youtube.com/watch?v=c9uya9-XnFk

4:15 Canon
5:40 Sony

Od czasu premiery R na forach ludzie na to narzekali, wydawać by się mogło, że to pierwsza i najważniejsza rzecz do zmiany, zmiany która wydaje się, że można zrobić w firmware.
Ludzie spekulują, że to wada matrycy Canona. Że to przez zbyt długi odczyt z matrycy. Ale to chyba nie do końca tak. W trybie elektronicznej migawki przy 20fps obraz jest dość płynny i pokazu slajdów nie ma.
Wygląda tak jakby inżynierowie Canona uznali, że brak blackout w wizjerze to ogromna zaleta. Niestety tak nie jest.

marfot
15-08-2020, 22:46
Wygląda tak jakby inżynierowie Canona uznali, że brak blackout w wizjerze to ogromna zaleta. Niestety tak nie jest.

Znikanie obrazu w trakcie uniesienia lustra zawsze było postrzegane jako wada SLR.
A tu w ML taki psikus. I znowu chcemy znikania obrazu ;)

sebcio80
15-08-2020, 23:46
Znikanie obrazu w trakcie uniesienia lustra zawsze było postrzegane jako wada SLR.
A tu w ML taki psikus. I znowu chcemy znikania obrazu ;)

To nie kwestia lustra tylko migawki. Można "strzelać" na elektronicznej ale ryzykujemy zespucie zdjęcia. Zwłaszcza sportowego.

I taka ciekawostka. Okazuje się że przy takich samych ustawieniach video. R5 nagrywa dłużej niż Sony A7s3
https://youtu.be/tgcp8wXAUZY
https://youtu.be/d-SAUNuBCNM

atsf
16-08-2020, 02:59
Wiele osób twierdzi, że Canon R5 powinien przyjmować zwroty z powodu problemów z przegrzaniem. Czy wypuszczenie aparatu w takim stanie jest etyczne? Zawodny, wymagający 2-6 godzin, aby ostygnąć. Czy zrobiono to celowo? W tej chwili nie wygląda to dobrze dla firmy Canon. Na amazonie trzeba czekać 2 tygodnie na wysyłkę możliwe że pracują nad rozwiązaniem

Pewnie aparaty do nich przychodzą jeszcze gorące po testach firmowych i muszą je studzić ze dwa tygodnie, zanim wyślą do klienta detalicznego. Prędzej wywlokę z piwnicy farelkę kupioną jeszcze za Gierka, niż kupię to cudo.

--- Kolejny post ---

Ciekawe jest, jak zareaguje rynek wtórny na pojawienie się na nim za jakiś czas R5. Jeżeli sprzęt od urodzenia jest jakoś koślawy i wszyscy o tym wiedzą, to reakcja na rynku wtórnym może być taka, że nie będzie nabywców, bo ktoś się go nie pozbywa dlatego, iż wyszło kolejne cudeńko, lecz dlatego, że ma go dość. Swoją drogą, ten wyświetlacz do EVF od SONY kosztuje ex work 50 tys. jenów, czyli ca 1800 PLN, a to jest cała amatorska lustrzanka, której nic nie dolega ;-)

sebcio80
16-08-2020, 09:06
Pewnie aparaty do nich przychodzą jeszcze gorące po testach firmowych i muszą je studzić ze dwa tygodnie, zanim wyślą do klienta detalicznego. Prędzej wywlokę z piwnicy farelkę kupioną jeszcze za Gierka, niż kupię to cudo.

--- Kolejny post ---

Ciekawe jest, jak zareaguje rynek wtórny na pojawienie się na nim za jakiś czas R5. Jeżeli sprzęt od urodzenia jest jakoś koślawy i wszyscy o tym wiedzą, to reakcja na rynku wtórnym może być taka, że nie będzie nabywców, bo ktoś się go nie pozbywa dlatego, iż wyszło kolejne cudeńko, lecz dlatego, że ma go dość. Swoją drogą, ten wyświetlacz do EVF od SONY kosztuje ex work 50 tys. jenów, czyli ca 1800 PLN, a to jest cała amatorska lustrzanka, której nic nie dolega ;-)

Przecież wyżej są linki z testów, a znalazłem też kolejne, gdzie Canon R5 nagrywa dłużej niż Sony A7sIII. I jest chłodniejszy. I po przegrzaniu szybciej pozwala nagrywać.

Testy robione były w ekstremalnych warunkach. W dużym słońcu.

marfot
16-08-2020, 20:18
Przecież wyżej są linki z testów, a znalazłem też kolejne, gdzie Canon R5 nagrywa dłużej niż Sony A7sIII. I jest chłodniejszy. I po przegrzaniu szybciej pozwala nagrywać.

Testy robione były w ekstremalnych warunkach. W dużym słońcu.

Ale tu nie chodzi o rzetelne testy tylko o obrzucanie błotem R5 zanim potencjalni klienci się racjonalne do tego wrzasku odniosą.

Kolekcjoner
16-08-2020, 21:35
...
moje prywatne zdanie , ktore juz tutaj wyrazalem , ze aparat jest mocno przeszacowany.
...


Ooo tak, ceny są zupełnie z sufitu. Co nie zmienia faktu, że oba nowe modele sprzedają się bardzo dobrze.
Jest nawet gorzej, Canon nadal jest zdecydowanym liderem rynku i obawiam się że niewiele się zmieni w polityce cenowej firmy, bo tylko utrwalają to co im dobrze idzie.

Udziały w rynku w 2019: https://www.digitalcameraworld.com/news/canons-454-market-share-is-greater-than-sony-nikon-and-fujis-combined
Wcale bym się nie zdziwił jakby w przyszłym roku przekroczyli 50%.
I tak zgadzam się też z tym, że do zrobienia bardzo dobrych zdjęć wystarczą dużo tańsze sprzęty niż R5.

marfot
16-08-2020, 21:50
Ooo tak, ceny są zupełnie z sufitu. Co nie zmienia faktu, że oba nowe modele sprzedają się bardzo dobrze.
Jest nawet gorzej, Canon nadal jest zdecydowanym liderem rynku i obawiam się że niewiele się zmieni w polityce cenowej firmy, bo tylko utrwalają to co im dobrze idzie.

Udziały w rynku w 2019: https://www.digitalcameraworld.com/news/canons-454-market-share-is-greater-than-sony-nikon-and-fujis-combined
Wcale bym się nie zdziwił jakby w przyszłym roku przekroczyli 50%.
I tak zgadzam się też z tym, że do zrobienia bardzo dobrych zdjęć wystarczą dużo tańsze sprzęty niż R5.

Obawiam sie, że segment ML FF ma maleńki wpływ na wyniki Canona i udział w globalnym rynku.
Cena nowości Canona jest wysoka. Zawsze jeśli chodzi o body.
Canon przez długie lata nastawiony był na efekt fotograficzny a nie na efekciarstwo techniczne. Teraz pod wpływem konkurencji wpakował co tylko się da do body i robi się z tego cena, bez oczywistego przełożenia na efekt fotograficzny.

sebcio80
17-08-2020, 00:09
Obawiam sie, że segment ML FF ma maleńki wpływ na wyniki Canona i udział w globalnym rynku.

Bezpośredni niewielki ale pośredni ogromny. Budownie marki to podstawa. Flagowce napędzają sprzedaż niskiej i średniej półki cenowej.

Canon zbudował swoją pozycję na rynku dzięki serii 1D i białym eLkom widywanym przed laty w ogromnej liczbie na wszelkich większych imprezach.

mkamelg
17-08-2020, 10:50
Jakby co, to jak na razie IBIS nie współpracuje z obiektywem Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/r5-users-update-your-rf-lenses.39101/post-855819

Pojawiło się już rozwiązanie tego problemu.

W największym skrócie. Jeżeli coś było grzebane w obiektywie USB dockiem, to trzeba przywrócić obiektyw do ustawień fabrycznych.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/r5-users-update-your-rf-lenses.39101/#post-856177


SecureGSM: just before you gave up on your 50Art... there are number of firmware adjustable settings that when adjusted may potentially affect lens operation. First off, I would reset All lens setting to default Via USB dock. There is such an option in the sigma software. including manual focus override option set to NO. Reset AFMA adjustment table as well. but P,ease do write down what setting you have now so that you can restore back to if required.


LSXPhotog: You're a genius!!!! I went into the software and reset everything and put it back on the camera and the menu option for IS was now available! Works great!!! Thank you...and sorry Canon, but I won't be buying the RF lens just yet. LOL


LSXPhotog: It looks like reverting the lens back to the original settings (the lens had focusing issues on my DSLRs) fixed it. If I had to guess, the full-time manual override is what caused the problem. I think that setting just allowed you to disengage AF and manually focus when AF is attached to the shutter button...which it wasn't on any of my cameras.


SecureGSM: Great news. Enjoy your 50Art. :)

candar
18-08-2020, 11:17
Nie wiem , czy było

Adapter do R5/R6 można dostać gratis:
https://canon-cps-2020.sales-promotions.com/pl/?country_promotion=31%E2%80%8B&_ga=2.149172214.1347507432.1597739053-2086238921.1597739053

sebcio80
18-08-2020, 15:02
Nie wiem , czy było

Adapter do R5/R6 można dostać gratis:
https://canon-cps-2020.sales-promotions.com/pl/?country_promotion=31%E2%80%8B&_ga=2.149172214.1347507432.1597739053-2086238921.1597739053

już widziałem... cóż będę miał dwa...
aż tak trudno było dodać po prostu do zestawu...

marfot
18-08-2020, 15:23
już widziałem... cóż będę miał dwa...
aż tak trudno było dodać po prostu do zestawu...

Myślę, że chcieli trochę rozruszać sprzedaż innych adapterów niż ten podstawowy. W końcu dość pomysłowe są a się pewnie słabo sprzedają.

jinks
18-08-2020, 17:55
Myślę, że chcieli trochę rozruszać sprzedaż innych adapterów niż ten podstawowy. W końcu dość pomysłowe są a się pewnie słabo sprzedają.

Na grupie fb jakaś dziewczyna z USA pisała, że nigdzie nie może dostać tego adaptera, bo nie ma. Coś z tą produkcją w pademii serio nie tak :)

marfot
18-08-2020, 18:08
Na grupie fb jakaś dziewczyna z USA pisała, że nigdzie nie może dostać tego adaptera, bo nie ma. Coś z tą produkcją w pademii serio nie tak :)

Na półce tylko ten z polarem:
https://www.bhphotovideo.com/c/products/Lens-Adapters/ci/3420/N/4077634486?filters=fct_brand_name%3Acanon%2Cfct_ca mera-body-mount_1595%3Acanon-eos-rf

Jak się rozniosło, że R5 i R6 są bez adaptera to ludzie się rzucili.
A do R i RP nadal się należy gratis :lol:

sebcio80
18-08-2020, 20:43
Myślę że zmyślne adaptery będą robić inne firmy. Bądź co bądź tam nie ma żadnej elektroniki.

Ja chciałem też od razu pod filmowanie brać adapter z regulowanym filtrem szarym ale się wstrzymałem.

Szkoda że producenci aparatów robiąc te super aparaty pod filmowanie zapominają o tak prostej a ważne kwestii jak wbudowany filtr szary.

marfot
18-08-2020, 20:59
Myślę że zmyślne adaptery będą robić inne firmy. Bądź co bądź tam nie ma żadnej elektroniki.

Ja chciałem też od razu pod filmowanie brać adapter z regulowanym filtrem szarym ale się wstrzymałem.

Szkoda że producenci aparatów robiąc te super aparaty pod filmowanie zapominają o tak prostej a ważne kwestii jak wbudowany filtr szary.

Pojawiają się konkretne zestawy:
https://breakthrough.photography/products/drop-in-filters?rfsn=4533571.b92815

Wbudowany na stałe filtr szary w body R5 z gęstą matrycą mógłby trochę upośledzać obraz. W R6 już mniej.

mirror
18-08-2020, 21:30
Myślę że zmyślne adaptery będą robić inne firmy. Bądź co bądź tam nie ma żadnej elektroniki.



mechanicznie też można to pięknie spie... - kupiłem kiedyś pierścienie pośrednie EF jakiś tam chińczyk cena normalna - brak styku na jednym pierścieniu wszystkie się cholernie ciężko zakręcają obawiam się że bagnet ma mniejszą tolerancję niż to co był w stanie wystrugać ten chińczyk - odesłałem - kupiłem następne - renomowany chińczyk polecany przez żółte forum były kilka razy droższe od poprzednich - spodziewałem się jakiejś normalnej jakości - spasowanie nadal słabe, trudno zakręcić, a jak już się zakręci to się wygina (przy trzech pierścieniach) styki najczęściej działają - slowo klucz to najczęściej - ogólnie nigdy więcej

a kupno obcej przejściówki do RF to chyba by mi nie przyszło do głowy

marfot
18-08-2020, 21:48
Adobe wypuściło aktualizację LR i ACR pod R5.
Teraz poszukuję fajnych RAWów bo te na DPreview wołają o pomstę do nieba jako fotki.

PS
Szum w rozjaśnionych cieniach o 5 EV wygląda super :).

sebcio80
18-08-2020, 23:34
Adobe wypuściło aktualizację LR i ACR pod R5.
Teraz poszukuję fajnych RAWów bo te na DPreview wołają o pomstę do nieba jako fotki.


szybciutko, już mam,

https://1drv.ms/u/s!AqA29Xn8GXkgn0_CQVgvXHzT0-xQ?e=H1WXAZ

tu wrzuciłem kilka RAWów ale już po przeróbce na dng,
RAWów prosto z aparatu nie mam bo po konwersji od razu usuwałem,
coś w weekend wrzucę.

marfot
19-08-2020, 00:09
RAWów prosto z aparatu nie mam bo po konwersji od razu usuwałem,
coś w weekend wrzucę.

Byłoby fajnie ;)
Trochę głębokich cieni, jakiś portrecik...

mkamelg
19-08-2020, 00:38
Pierwsze wrażenia z użytkowania R5 spisane przez faceta, którego jedną z pasji jest makrofotografia. Jeżeli ktoś nie lubi oglądać owadów i/lub pająków i to w dużym powiększeniu, to niech lepiej tu nie klika.

https://www.oliverwrightphotography.com/blog/view/1st-impressions-of-the-new-canon-r5

Bonusowo króciutki filmik od tego samego faceta nagrany w 4K.

https://www.youtube.com/watch?v=FT6WFaWJmWc

rysib
20-08-2020, 15:22
R5 okiem fotografa:


https://youtu.be/yZ6UXV6F9HI

Bechamot
20-08-2020, 16:16
dwie minuty gledzenia o niczym, robiac przy tmy miny nawiedzonego znawcy.
odnosze wrazenie , ze opowiadacze o aparatach traktuja adresatow swojego przekazu jak idiotow.
Choc licze sie z tym , ze na wiecej ich nie stac.

to tak jakby ktos opowiadal dwie minuty o klamce samochodu - mozna sluchac ciekawszych rzeczy.

nie ogladam gledzenia na YT , tym razem krotki wyjatek - kilka razy po kilka sekund i niestety umocnilem sie w moim przekonaniu.

Ja tego nie trawie.

Przemek_PC
20-08-2020, 16:56
Na YT niestety trudno znaleźć coś wartosciowego, większość kreuje się na ekspertów nie mając pojęcia o temacie. Obecnie jest wysyp recenzji i live-ow o Flight Simulator 2020 od youtuberów nie mających zielonego pojęcia o lataniu samolotem choćby tym wirtualnym.

sebcio80
20-08-2020, 18:04
Na YT niestety trudno znaleźć coś wartosciowego, większość kreuje się na ekspertów nie mając pojęcia o temacie. Obecnie jest wysyp recenzji i live-ow o Flight Simulator 2020 od youtuberów nie mających zielonego pojęcia o lataniu samolotem choćby tym wirtualnym.

Ja oglądam tylko konkretne testy. Takie gadanie to bez sesnu.

Ale każdy teraz chce być jak Jared Polin

rysib
20-08-2020, 19:17
To ja chyba jestem słuchowcem, bo wyciągnąłem z tego filmiku co najmniej tyle, ile z tego wątku.

--- Kolejny post ---

To ja chyba jestem słuchowcem, bo wyciągnąłem z tego filmiku co najmniej tyle, ile z tego wątku. ?

pawel.guraj
21-08-2020, 12:47
W sumie to jest potwierdzenie, że overheat limit to timer a nie miernik temperatury. Wystarczy wyjąć wewnętrzną baterię i jedzie od zera :)

https://www.eoshd.com/8k/removing-internal-battery-resets-eos-r5-overheat-timer-are-canons-pants-now-completely-down/

p,paw

candar
21-08-2020, 12:59
W sumie to jest potwierdzenie, że overheat limit to timer a nie miernik temperatury. Wystarczy wyjąć wewnętrzną baterię i jedzie od zera :)

https://www.eoshd.com/8k/removing-internal-battery-resets-eos-r5-overheat-timer-are-canons-pants-now-completely-down/

p,paw

No fakt :) Efektu zaskoczenia raczej brak ;) https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.eoshd.com/8k/removing-internal-battery-resets-eos-r5-overheat-timer-are-canons-pants-now-completely-down/&prev=search&pto=aue

Zakładając , że R5 to wyłącznie aparat fotograficzny z okrojoną opcją filmowania (co nieco się kłóci z reklamą aparatu przez producenta) jest to całkiem dobry aparat przy założeniu, że cena w związku z powyższymi informacjami powinna być o połowę niższa - czyli 10k zł i analogicznie R6 - 6k zł.

Czyli R5 prekursorem stosowania ISA (Intelligent Speed Assistance - limitery prędkości w samochodach) w aparatach foto :)

sebcio80
22-08-2020, 00:38
Miałem okazję być na treningu koszykarek CCC Polkowice.

Coś mogę w końcu powiedzieć konkretnego o AF. Podpiętą miałem Sigmę 105mm ART.
Warunki były dość trudne bo ISO 6400 i przysłona 1.4, czas 1/1250s

https://i.ibb.co/vP5h87g/R5A-4702.jpg (https://ibb.co/vP5h87g) https://i.ibb.co/wpYXcPr/R5A-4714.jpg (https://ibb.co/wpYXcPr) https://i.ibb.co/NY0dKX1/R5A-4810.jpg (https://ibb.co/NY0dKX1) https://i.ibb.co/bRjQD2B/R5A-5107.jpg (https://ibb.co/bRjQD2B) https://i.ibb.co/Ws5qwts/R5A-5273.jpg (https://ibb.co/Ws5qwts) https://i.ibb.co/zXs908c/R5A-5295.jpg (https://ibb.co/zXs908c) https://i.ibb.co/dMhcfgp/R5A-5301.jpg (https://ibb.co/dMhcfgp) https://i.ibb.co/ynCxsF7/R5A-5350.jpg (https://ibb.co/ynCxsF7) https://i.ibb.co/60X1ZjC/R5A-5431.jpg (https://ibb.co/60X1ZjC)
https://i.ibb.co/27zc3xh/R5A-5058.jpg (https://ibb.co/27zc3xh) https://i.ibb.co/984nPNf/R5A-5083.jpg (https://ibb.co/984nPNf)

Nie przykładałem się aż tak do obróbki. Nie zrobiłem jeszcze profilów pod Lightrooma bo zapomniałem wziąść próbnik kolorów.
Moja odszumiarka też się trochę pogubiła. Nowe pliki, więcej detalu i wariuje. Muszę nowe ustawienie znaleźć bo te z 5D3 nie działają jak trzeba.

Skuteczność AF oceniam na 90%.
Trzeba na pewno nieco praktyki i trzeba odrzucić niektóre nawyki z lustrzanek jeśli używamy śledzenia twarzy. Zazwyczaj celując w zawodnika/zawodniczkę punktem AF celowaliśmy w tors i biodra - wiadomo najpewniej trafić AF. Przy śledzeniu twarzy musimy celować oczywiście na twarz co na lustrzance przy sporcie było słabym pomysłem.

Jeśli złapiemy zawodniczkę i cały czas ją widzimy AF właściwie się nie myli. Śledzi twarz perfekcyjnie. Ale są problemy jeśli zawodniczka wbiegnie w tłum. AF znajduje inny cel. Czasami dość szybko. Mimo ustawień czułości na -2 i wyłączeniu przełączania celu w kolejnej zakładce menu. Jeśli chcemy znów na nią ostrzyć musimy puścić spust i znów na nią skierować punkt i dać do połowy. I tu może pojawić się inny problem. Bo np w tłoku pod koszem mamy blisko siebie 3 twarze. AF w tym momencie może nie ostrzyć tam gdzie chcemy. Brakuje mi tu wyraźnie opcji zapamiętania twarzy po wciśnięciu spustu do połowy.

Oczywiście zawsze możemy wyłączyć śledzenia twarzy i używać tradycyjnego servo. Skuteczność AF też jest bardzo wysoka. Z tą różnicą, że śledzimy już tors/biodra co przy przysłonie 1.4 czasami daje nieostrą twarz ;)

Tu kilka C-Rawów:
https://1drv.ms/u/s!AqA29Xn8GXkgn0_CQVgvXHzT0-xQ?e=PxGOyl

jeden portrecik jest na ISO 400, reszta 6400

Ogólnie jestem bardzo, bardzo zadowolony.

akustyk
24-08-2020, 08:29
Miałem okazję być na treningu koszykarek CCC Polkowice.

Coś mogę w końcu powiedzieć konkretnego o AF. Podpiętą miałem Sigmę 105mm ART.
Warunki były dość trudne bo ISO 6400 i przysłona 1.4, czas 1/1250s

https://i.ibb.co/vP5h87g/R5A-4702.jpg (https://ibb.co/vP5h87g) https://i.ibb.co/wpYXcPr/R5A-4714.jpg (https://ibb.co/wpYXcPr) https://i.ibb.co/NY0dKX1/R5A-4810.jpg (https://ibb.co/NY0dKX1) https://i.ibb.co/bRjQD2B/R5A-5107.jpg (https://ibb.co/bRjQD2B) https://i.ibb.co/Ws5qwts/R5A-5273.jpg (https://ibb.co/Ws5qwts) https://i.ibb.co/zXs908c/R5A-5295.jpg (https://ibb.co/zXs908c) https://i.ibb.co/dMhcfgp/R5A-5301.jpg (https://ibb.co/dMhcfgp) https://i.ibb.co/ynCxsF7/R5A-5350.jpg (https://ibb.co/ynCxsF7) https://i.ibb.co/60X1ZjC/R5A-5431.jpg (https://ibb.co/60X1ZjC)
https://i.ibb.co/27zc3xh/R5A-5058.jpg (https://ibb.co/27zc3xh) https://i.ibb.co/984nPNf/R5A-5083.jpg (https://ibb.co/984nPNf)

Nie przykładałem się aż tak do obróbki. Nie zrobiłem jeszcze profilów pod Lightrooma bo zapomniałem wziąść próbnik kolorów.

fajne te fotki!
w lustrze nie porwalbym sie na f/1.4 do sportu, nawet biorac poprawke na moje umiejetnosci (czy raczej ich brak) w tej tematyce. a tutaj obiektyw w polaczeniu z R5 i podpietym do niego uzytkownikiem jak najbardziej daje rade.

i tylko cisnie sie na usta stary suchar "ale zbudowana ta rozgrywajaca", bo tez fajne te dziouchy!

sebcio80
24-08-2020, 08:41
fajne te fotki!
w lustrze nie porwalbym sie na f/1.4 do sportu, nawet biorac poprawke na moje umiejetnosci (czy raczej ich brak) w tej tematyce. a tutaj obiektyw w polaczeniu z R5 i podpietym do niego uzytkownikiem jak najbardziej daje rade.

i tylko cisnie sie na usta stary suchar "ale zbudowana ta rozgrywajaca", bo tez fajne te dziouchy!

Od wielu lat robię sport stalkami podpiętymi pod 5D3. Wcześniej byly to 50L i 135L. Niecałe 2 lata temu zamieniłem 135L na Sigmę 105mm 1.4. Teraz sprzedaje chyba 50l i biorę Sigmę 50 Art.

marfot
24-08-2020, 09:02
Od wielu lat robię sport stalkami podpiętymi pod 5D3. Wcześniej byly to 50L i 135L. Niecałe 2 lata temu zamieniłem 135L na Sigmę 105mm 1.4. Teraz sprzedaje chyba 50l i biorę Sigmę 50 Art.

f/1.4 do sportu: szacun :)
ISO 6400 całkiem spoko, gładkie, szum bardzo ładny (obejrzałem RAWy).
No fajnie to działa :D.

sebcio80
24-08-2020, 09:35
f/1.4 do sportu: szacun :)
ISO 6400 całkiem spoko, gładkie, szum bardzo ładny (obejrzałem RAWy).
No fajnie to działa :D.
Szum ładny ale odszumanie utrudnione. Zazwyczaj w ligtroomie zostawiałem ustawienia na wartościach domyślnych, a wyłączałem wyostrzanie. Odszumialem potem wtyczką w PS.

Jednak przy rawach z R5 muszę w lighroomie podnosić wartość odszumiania kolorowego szumu bo inaczej bardzo dziwnie wyglądają przejścia w nieostrościach.

Ogólnie chyba Adobe musi popracować jeszcze nad profilami do R5.

marfot
24-08-2020, 10:49
Szum ładny ale odszumanie utrudnione. Zazwyczaj w ligtroomie zostawiałem ustawienia na wartościach domyślnych, a wyłączałem wyostrzanie. Odszumialem potem wtyczką w PS.

Jednak przy rawach z R5 muszę w lighroomie podnosić wartość odszumiania kolorowego szumu bo inaczej bardzo dziwnie wyglądają przejścia w nieostrościach.

Ogólnie chyba Adobe musi popracować jeszcze nad profilami do R5.

W zdjęciach sportowych lubię troszkę szumu luminancji. Jest trochę jak analogowe ziarno, które w zdjęciach sportowych było zawsze.
Szumu chrominancji rzeczywiście też nie toleruję.

pawel.guraj
25-08-2020, 10:25
Jak w R (R5) działa tagowanie zdjęć GPS przy użyciu apki na smartfona. Nie chodzi mi o jakiegoś trackera i potem tagowanie zdjęci, tylko rozwiązanie real-time - chyba apka Canon ma taką funkcjonalność.
Pytam z ciekawości, bo dla mnie to ważna funkcja a w Sony w dalszym ciągu potrafi kuleć (to znaczy nie po każdym włączeniu aparatu następuje ustanowienie linku BT ze smartfonem). Czasami trzeba apkę na smartfonie restartować.

Okrutnie mnie ten R5 kusi...

p, paw

Marcinus
25-08-2020, 17:24
https://www.eoshd.com/news/this-is-my-canon-eos-r5-recording-8k-video-50-minutes-straight-until-empty-battery-video-evidence/

Jesli już było to sorki bo dokladnie nie śledzę watku o R5

sebcio80
25-08-2020, 18:28
https://www.eoshd.com/news/this-is-my-canon-eos-r5-recording-8k-video-50-minutes-straight-until-empty-battery-video-evidence/

Jesli już było to sorki bo dokladnie nie śledzę watku o R5
Ogólnie było.

Już od dawna wiadomo, że to programowe ograniczenia.

Ciekawe co teraz zrobi Canon. Niby w kolejnym sofcie mają zwiększyć czasy nagrywania ale pewnie nie o tyle ile chcą ludzie. Tak czy inaczej duża wtopa.

Za dobra kamerę zrobili po prostu. Zbyt wypasioną. Bez ograniczeń faktycznie nie było by sesnu kupować sprzętu z serii Cimena EOS.

jan pawlak
25-08-2020, 20:11
Jak w R (R5) działa tagowanie zdjęć GPS przy użyciu apki na smartfona. Nie chodzi mi o jakiegoś trackera i potem tagowanie zdjęci, tylko rozwiązanie real-time - chyba apka Canon ma taką funkcjonalność.
Pytam z ciekawości, bo dla mnie to ważna funkcja a w Sony w dalszym ciągu potrafi kuleć (to znaczy nie po każdym włączeniu aparatu następuje ustanowienie linku BT ze smartfonem). Czasami trzeba apkę na smartfonie restartować.

Okrutnie mnie ten R5 kusi...

p, paw

Samrtfony, GPS, Sony.

Konieczność "budzenia" Imaging Edge Mobile w samrtfonie by był gps w Sony to "wina" smartfonu.
Mam ten efekt co kilka dni ale gdy korzystam ze "starego" smartfonu Samsunga to się nie zdarza

jp

sv
25-08-2020, 22:08
Zakładając , że R5 to wyłącznie aparat fotograficzny z okrojoną opcją filmowania (co nieco się kłóci z reklamą aparatu przez producenta) jest to całkiem dobry aparat przy założeniu, że cena w związku z powyższymi informacjami powinna być o połowę niższa - czyli 10k zł i analogicznie R6 - 6k zł.




https://www.digitalcameraworld.com/news/canon-eos-r5-outsells-everything-in-japan

Kolekcjoner
25-08-2020, 22:47
Bez ograniczeń faktycznie nie było by sesnu kupować sprzętu z serii Cimena EOS.

Nie rozpędzałbym się. Kamer nie kupuje się tylko ze względu na obrazek ;).

pawel.guraj
25-08-2020, 22:53
Samrtfony, GPS, Sony.

Konieczność "budzenia" Imaging Edge Mobile w samrtfonie by był gps w Sony to "wina" smartfonu.
Mam ten efekt co kilka dni ale gdy korzystam ze "starego" smartfonu Samsunga to się nie zdarza

jp

Konieczność budzenia apki w iOS to wyłącznie wina programistów Sony, którzy od kilku lat nie potrafią odpowiednio skorzystać z dostępnego w iOS API właśnie do tego służącego.
Inne apki jakoś sobie z tym zupełnie bez problemu radzą.

p,paw

--- Kolejny post ---


https://www.digitalcameraworld.com/news/canon-eos-r5-outsells-everything-in-japan

Wcale się nie dziwię.

Mnie na chwilę przeszło. Wyszło mi, że musiał bym dopłacić do tego interesu jakieś 20k. Nawet jak na fanboja to trochę sporo ;-)

p,paw

sebcio80
25-08-2020, 22:59
Nie rozpędzałbym się. Kamer nie kupuje się tylko ze względu na obrazek ;).

A jakie to jeszcze względy decydują?
Ergonomie można poprawić odpowiednimi uchwytami.
AF dużo lepszy w R5 (tak wiem, pro nie używają niby AF, ale nie używają bo jest zawodny. Przy takim jak jest w R5 zaczna)
Stabilizacja? Profesjonalne kamery jej nie mają.
Filtry szare załatwiamy adapterem.

Jak dodadzą clog 2 i 3 do R5 to już będzie wszystko lepsze.

Ograniczenie to tylko czas nagrywania.

RHF
25-08-2020, 23:14
Stojąc przed wyborem nowej kamery, przez chwilę pomyślałem o R5. Jednak zdrowy rozsądek wziął górę i wybrałem BMPCC 6k bo to jednak kamera. Jak przyjdzie czas na zmianę aparatu, to najpewniej będzie to R5, który kamerą jednak nie jest i nie będzie.

Kolekcjoner
26-08-2020, 00:07
A jakie to jeszcze względy decydują?
Ergonomie można poprawić odpowiednimi uchwytami.
AF dużo lepszy w R5 (tak wiem, pro nie używają niby AF, ale nie używają bo jest zawodny. Przy takim jak jest w R5 zaczna)
Stabilizacja? Profesjonalne kamery jej nie mają.
Filtry szare załatwiamy adapterem.

Jak dodadzą clog 2 i 3 do R5 to już będzie wszystko lepsze.

Ograniczenie to tylko czas nagrywania.

AFa rzadko używam (i nie dlatego że jest zawodny, bo w C jest świetny), ergonomia to zupełny fundament i gadanie o "poprawianiu" to przepraszam ale strata czasu, brak XLR, brak filtrów ND, brak możliwości nagrywania dłuższych sekwencji, brak wyjść SDI itd. po prostu brak wszystkiego co jest potrzebne do pracy. Mam bezlustra ale do nagrań i tak używam kamer i planuję kupić kolejne.

sebcio80
26-08-2020, 01:49
AFa rzadko używam (i nie dlatego że jest zawodny, bo w C jest świetny), ergonomia to zupełny fundament i gadanie o "poprawianiu" to przepraszam ale strata czasu, brak XLR, brak filtrów ND, brak możliwości nagrywania dłuższych sekwencji, brak wyjść SDI itd. po prostu brak wszystkiego co jest potrzebne do pracy. Mam bezlustra ale do nagrań i tak używam kamer i planuję kupić kolejne.

Wszystko zależy do czego używamy kamery.

Od razu mówię że na pewno masz z tym większe doświadczenie. Ja bardzo małe.
Ale z tego co piszesz to chyba jakieś produkcję telewizyjne robisz, lub relacje live itd. Bo do innych zastosowan wyjście Sdi nie jest w zasadzie potrzebne.

I tu się zgodzę. Wszystko co związane z telewizja to kamery.

Ale kręcenie teledyskow, filmów itp aparaty w 100% dają radę.

Oczywiscie cały czas zakładamy że taki R5 ma dużo większe limity czasowe nagrań.

Filtry Nd załatwiasz adapterem RF - EF.
A jak trzeba nagrywać dźwięk to zawsze lepiej osobno dobrym rejestratorem.

Pokuszę się o takie porównanie z fotografią, które dotyczy mnie osobiście.

Można sport fotografować zoomami 2.8, bo wygodne i pewne. Efekt jest ok.
Ale ja wolę sport robić stalkami 1.4. Jest trudniej, mniej wygodnie ale efekt dużo lepszy.

Zreszta sam fakt wielkiej afery z R5 i czasem nagrywania pokazuje że wiele, bardzo wiele osób myślało o R5 jako o kamerze. I w każdej recenzji, w każdym tekście każdy podkreśla fenomenalne właściwości filmowania oprócz tego nieszczęsnego czasu nagrywania.

Przemek_PC
26-08-2020, 14:38
Jest jeszcze kwestia zasilania. Jedna bateria w kamerze wystarcza na ponad 2h pracy a w aparacie na ile?

Kolekcjoner
26-08-2020, 15:43
Wszystko zależy do czego używamy kamery.

Od razu mówię że na pewno masz z tym większe doświadczenie. Ja bardzo małe.
Ale z tego co piszesz to chyba jakieś produkcję telewizyjne robisz, lub relacje live itd. Bo do innych zastosowan wyjście Sdi nie jest w zasadzie potrzebne.

I tu się zgodzę. Wszystko co związane z telewizja to kamery.

Ale kręcenie teledyskow, filmów itp aparaty w 100% dają radę.

Oczywiscie cały czas zakładamy że taki R5 ma dużo większe limity czasowe nagrań.

Filtry Nd załatwiasz adapterem RF - EF.
A jak trzeba nagrywać dźwięk to zawsze lepiej osobno dobrym rejestratorem.

Pokuszę się o takie porównanie z fotografią, które dotyczy mnie osobiście.

Można sport fotografować zoomami 2.8, bo wygodne i pewne. Efekt jest ok.
Ale ja wolę sport robić stalkami 1.4. Jest trudniej, mniej wygodnie ale efekt dużo lepszy.

Zresztą sam fakt wielkiej afery z R5 i czasem nagrywania pokazuje że wiele, bardzo wiele osób myślało o R5 jako o kamerze. I w każdej recenzji, w każdym tekście każdy podkreśla fenomenalne właściwości filmowania oprócz tego nieszczęsnego czasu nagrywania.
Przepraszam ale nie chce mi się tu pisać elaboratów, być może ja rzeczywiście żyję w innym świecie, bo dla mnie używanie do filmowania aparatu byłoby równie sensowne jak wożenie piasku limuzyną. Nagrywamy czasami po trzy godziny materiału, z montażem na żywo, z kranem, wszystko pod prądem itd.

sebcio80
26-08-2020, 15:54
Przepraszam ale nie chce mi się tu pisać elaboratów, być może ja rzeczywiście żyję w innym świecie, bo dla mnie używanie do filmowania aparatu byłoby równie sensowne jak wożenie piasku limuzyną. Nagrywamy czasami po trzy godziny materiału, z montażem na żywo, z kranem, wszystko pod prądem itd.

No i wszystko jasne, do takich rzeczy tylko kamery.

Ven
26-08-2020, 21:08
Aktualizacja dla R5
https://www.canonnews.com/canon-eos-r5-firmware-update-coming-as-early-as-tomorrow

jan pawlak
26-08-2020, 22:16
Przepraszam ale nie chce mi się tu pisać elaboratów, być może ja rzeczywiście żyję w innym świecie, bo dla mnie używanie do filmowania aparatu byłoby równie sensowne jak wożenie piasku limuzyną. Nagrywamy czasami po trzy godziny materiału, z montażem na żywo, z kranem, wszystko pod prądem itd.

ok, zgoda.

Pamiętaj jednak że telefon służył kiedyś tylko do rozmów.
A to "kiedyś" to ile lat temu ?

jp

Shadow
27-08-2020, 09:14
Przepraszam ale nie chce mi się tu pisać elaboratów, być może ja rzeczywiście żyję w innym świecie, bo dla mnie używanie do filmowania aparatu byłoby równie sensowne jak wożenie piasku limuzyną. Nagrywamy czasami po trzy godziny materiału, z montażem na żywo, z kranem, wszystko pod prądem itd.

że niby ta limuzyna to kamera ? W sobotę na ślubie gość filmował aparatem Canona ale nie dostrzegłem modelu, pewnie "piątka". Drugi pstrykał Nikonem D750.

Jacek
27-08-2020, 09:42
10 lat temu . . . 6 kwietnia Greg Yaitanes - jeden z reżyserów pupularnego na całym świecie serialu "Dr House" - umieścił na Twitterze wpis, który wywołał burzę w fotograficzno-filmowym światku. Co takiego napisał w wiadomości, która standardowo nie przekracza 160 znaków? Ano, że ostatni odcinek 6. sezonu serialu został w całości nagrany aparatem cyfrowym - a dokładniej Canonem 5D Mark II.
Wszystko to brzmiało dość niewiarygodnie, ale gdy amerykańska stacja telewizyjna "Fox", dla której powstaje serial, udostępniła zapowiedź finałowego odcinka, stało się jasne, że w cyfrowym świecie nastąpił przełom.
Od strony technicznej kręcenie finałowego odcinka 6. serii "Dr House'a" nie było skomplikowane. Dwa aparaty podłączono kablami do zewnętrznych monitorów tak, by reżyser mógł na bieżaco kontrolować poszczególne ujęcia. Trzeci aparat obsługiwał operator, który kręcił z ręki i sam decydował o tym, jakie robi ujęcia (ekpia szybko nadala mu pseudonim - "ninjacam"). Podczas montażu wykorzystano ponad 20 procent materiału, który nakręcił "ninjacam". Pozostałe ujęcia były nagrywane albo z ręki albo z prostego statywu - takiego, który każdy śmiertelnik może dostać w sklepie fotograficznym - bez drogich steadicamów, kramów kamerowych (ramion z "latającą" kamerą) ani szyn, po których płynnie porusza się operator kamery. Okazało się, że system stabilizujący obraz w aparacie, a duży zakres czułości były na tyle dobre, że w zupełności wystarczyły. Co więcej - jak mówił Hugh Laurie czyli tytułowy dr House - ten sposób nagrywania odcinka stworzył na planie bardzo intymną i specyficzną atmosferą, zupełnie różną od tej, gdy na planie jest "ciężki sprzęt filmowy" i tysiące luxów oświetlenia.

jinks
27-08-2020, 09:48
Myślę, że dzisiaj ekipy, które tworzą produkcje video mają na stanie kilka różnych urządzeń rejestrujących, z których obraz jest potem łączony. Kamery, aparaty, GoPro, czy proste drony typu mavic. Nie ma co tego przeżywać.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
27-08-2020, 12:12
że niby ta limuzyna to kamera ? W sobotę na ślubie gość filmował aparatem Canona ale nie dostrzegłem modelu, pewnie "piątka". Drugi pstrykał Nikonem D750.
Nie filmuję ślubów, a ze znanych mi osób które to robią po początkowym zachłyśnięciu filmowaniem dslr wszyscy wrócili do kamer.
W tej chwili jest taki dostęp do sprzętu, że każdy znajdzie coś dla siebie i czym mu wygodniej pracować - tak jak wyżej napisał kolega :).

Shadow
27-08-2020, 12:33
Nie filmuję ślubów, a ze znanych mi osób które to robią po początkowym zachłyśnięciu filmowaniem dslr wszyscy wrócili do kamer.
W tej chwili jest taki dostęp do sprzętu, że każdy znajdzie coś dla siebie i czym mu wygodniej pracować - tak jak wyżej napisał kolega :).
Stare ludowe porzekadło mówi że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :)

sebcio80
27-08-2020, 14:22
Nie filmuję ślubów, a ze znanych mi osób które to robią po początkowym zachłyśnięciu filmowaniem dslr wszyscy wrócili do kamer.
W tej chwili jest taki dostęp do sprzętu, że każdy znajdzie coś dla siebie i czym mu wygodniej pracować - tak jak wyżej napisał kolega :).

tak czy siak na planie Avatarów nowych już robią R5, ale może oni się nie znają ;)

Wczorajszy pierwszy mecz kosza z R5. Prawie wszystko 105mm F/1.4 ISO 1000 1/1600s

https://i.ibb.co/4ZhyvD5/R5A-5803.jpg (https://ibb.co/4ZhyvD5) https://i.ibb.co/2M0WDsJ/R5A-5921.jpg (https://ibb.co/2M0WDsJ) https://i.ibb.co/mDf9bKc/R5A-6309.jpg (https://ibb.co/mDf9bKc) https://i.ibb.co/rphXQqh/R5A-6339.jpg (https://ibb.co/rphXQqh) https://i.ibb.co/CzDX3LB/R5A-6695.jpg (https://ibb.co/CzDX3LB) https://i.ibb.co/3s7R9fh/R5A-6812.jpg (https://ibb.co/3s7R9fh) https://i.ibb.co/jZXCkGy/R5A-6836.jpg (https://ibb.co/jZXCkGy) https://i.ibb.co/N12YC4f/R5A-6859.jpg (https://ibb.co/N12YC4f) https://i.ibb.co/7Y7MBLF/R5A-7035.jpg (https://ibb.co/7Y7MBLF) https://i.ibb.co/R6X4r6c/R5A-7263.jpg (https://ibb.co/R6X4r6c)

Widowisko marne, że najlepsze były cheerliderki, nie było co fotografować. Same cegły z dystansu.

Podtrzymuje co pisałem wcześniej. Śledzenie przy zdjęciach seryjnych jest bardzo trudne przy pokazie slajdów w wizjerze.
Śledzenie za łatwo "odkleja się" od obiektu i przeskakuje na inny.

Cały czas pracujący aparat grzeje się i jest nieprzyjemny w dotyku. Mało komfortowe. Zimą na pewno będzie przyjemniej w plenerze ;)
Tu brakuje prostej funkcji: Wybudzania po przyłożeniu do oka, uśpienie przy odsunięcie od oka.

Przy zdjęciach sportowych jest jeszcze jedna wada, zagęszczenie pikseli powoduje, że trzeba schodzić z czasami. Robiłem na 1/1600s mimo to niektóre fotki mam lekko poruszone.

jjj
27-08-2020, 16:32
Przy zdjęciach sportowych jest jeszcze jedna wada, zagęszczenie pikseli powoduje, że trzeba schodzić z czasami. Robiłem na 1/1600s mimo to niektóre fotki mam lekko poruszone.

To jedna z przyczyn tego, że zarówno jedynka canona, szóstka nikona i dziewiątka sony mają tylko 20-24 MP matryce.

Kolekcjoner
27-08-2020, 17:48
tak czy siak na planie Avatarów nowych już robią R5, ale może oni się nie znają ;)
Ale że filmowcy z Hollywood się nie znają i nie wiedzą jaki sprzęt dobrać do roboty? Odważna teza przyznam.

Shadow
28-08-2020, 08:28
Wczorajszy pierwszy mecz kosza z R5. Prawie wszystko 105mm F/1.4 ISO 1000 1/1600s



Obraz jak żyleta. To R5 jest już w sprzedaży ?

--- Kolejny post ---


Ale że filmowcy z Hollywood się nie znają i nie wiedzą jaki sprzęt dobrać do roboty? Odważna teza przyznam.

Podejrzewam że chodzi o kasę. Profesjonalne kamery cyfrowe są kosmicznie drogie. Nawet wynajem na jeden dzień zdjęciowy to spore sumy.

Panama Joe
28-08-2020, 09:36
Ale że filmowcy z Hollywood się nie znają i nie wiedzą jaki sprzęt dobrać do roboty? Odważna teza przyznam.


Pewnie nie czytali jeszcze opinii fachowców z forum ;P

mirror
28-08-2020, 12:01
jest ponoć nowy firmware
https://www.diyphotography.net/canon-releases-v1-1-eos-r5-firmware-to-improve-video-recording-times/

i znaczne wydłużenie czasów nagrywania 25-30% :mrgreen: pewnie nadal licznik zamiast realnego pamiaru temperatury ;) czekamy na firmaware 1.2 :mrgreen: tak się zastanawiam coś chyba jednak powinno być w stanie mierzyć w takim korpusie rzeczywistą temperaturę ;) chyba że nie ;)

mirror
29-08-2020, 15:13
jest ponoć nowy firmware
https://www.diyphotography.net/canon-releases-v1-1-eos-r5-firmware-to-improve-video-recording-times/

i znaczne wydłużenie czasów nagrywania 25-30% :mrgreen: pewnie nadal licznik zamiast realnego pamiaru temperatury ;) czekamy na firmaware 1.2 :mrgreen: tak się zastanawiam coś chyba jednak powinno być w stanie mierzyć w takim korpusie rzeczywistą temperaturę ;) chyba że nie ;)

mały update - ponoć nasza ulubiona firma ma aż trzy sensory w R5 dwa wewnetrznie i jeden otoczenia - no jestem pod wrażeniem teraz tylko tego użyć właściwie - ponoć nowy firmaware z korzysta z tych sensorów i np. temperatura otoczenia ma wpływać na "szybkość stygnięcia" korpusu - pożyjemy zobaczymy jak mawiają nasi przyjaciele ze wschodu - czyli jeśli jest chłodniej lub dodatkowo chłodzimy korpus to powinien odzyskiwać minuty potencjalnie szybciej - pewnie ktoś to szybko sprawdzi i pewnie ktoś go znowu wsadzi do lodówki żeby sprawdzić czy nagrywa (w lodówce) dłużej.

to wszystko nie zmienia mojego obrazu tego korpusu uważam że to korpus przełomowy i długo nie będzie nic podobnego (znaczy akcji dajemy wszystko co mamy bo czujemy dno pod stopami) z mojego punktu widzenia video to dodatek istotny ale tylko dodatek więc "problem" przegrzewania nie bardzo mnie rusza mogę sie oczywiście pośmiać z polityki naszej ulubionej firmy (co czasem czynię) ale dla mnie to nie zmienia obrazu całości, odbieram ten korpus jako coś jeszcze lepszego i bardziej uniwersalnego niż lustrzanki D810 czy D850 konkurencji.

i jeszcze film w temacie z dość konkretnie gadającym gościem

https://www.youtube.com/watch?v=3bOeoYI6EYs&feature=youtu.be

Nelro
29-08-2020, 16:00
To tutaj jeszcze jeden filmik w temacie:
https://youtu.be/eJM0_pqxGD0

Wysłane z mojego SM-A805F przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
29-08-2020, 16:03
....
to wszystko nie zmienia mojego obrazu tego korpusu uważam że to korpus przełomowy i długo nie będzie nic podobnego (znaczy akcji dajemy wszystko co mamy bo czujemy dno pod stopami....

Coś jednak w tej analizie mi się nie zgadza. Jeśli "dnem" jest udział w rynku na poziomie reszty wszystkich producentów razem wziętych to co zrobią jak się odbiją :mrgreen:....;)....

mirror
29-08-2020, 16:28
Coś jednak w tej analizie mi się nie zgadza. Jeśli "dnem" jest udział w rynku na poziomie reszty wszystkich producentów razem wziętych to co zrobią jak się odbiją :mrgreen:....;)....

jak się odbiją to to zaczną robić to co zwykle - pewnie powrócą do idei wspaniałej i wszystkim znanej 18megapixelowej matrycy :mrgreen: a co do dna to pewnie każdy (i w każdej dziedzinie) widzi to inaczej - jak dowodzą fakty zawsze i w każdej dziedzinie np. .... (tu automoderacja - przezornie nie piszę w jakiej) można doszukać się wskaźnika który wydaje się być korzystny - żyjemy w epoce postprawdy

Marcinus
29-08-2020, 16:31
mały update - ponoć nasza ulubiona firma ma aż trzy sensory w R5 dwa wewnetrznie i jeden otoczenia - no jestem pod wrażeniem teraz tylko tego użyć właściwie - ponoć nowy firmaware z korzysta z tych sensorów i np. temperatura otoczenia ma wpływać na "szybkość stygnięcia" korpusu - pożyjemy zobaczymy jak mawiają nasi przyjaciele ze wschodu - czyli jeśli jest chłodniej lub dodatkowo chłodzimy korpus to powinien odzyskiwać minuty potencjalnie szybciej - pewnie ktoś to szybko sprawdzi i pewnie ktoś go znowu wsadzi do lodówki żeby sprawdzić czy nagrywa (w lodówce) dłużej.

to wszystko nie zmienia mojego obrazu tego korpusu uważam że to korpus przełomowy i długo nie będzie nic podobnego (znaczy akcji dajemy wszystko co mamy bo czujemy dno pod stopami) z mojego punktu widzenia video to dodatek istotny ale tylko dodatek więc "problem" przegrzewania nie bardzo mnie rusza mogę sie oczywiście pośmiać z polityki naszej ulubionej firmy (co czasem czynię) ale dla mnie to nie zmienia obrazu całości, odbieram ten korpus jako coś jeszcze lepszego i bardziej uniwersalnego niż lustrzanki D810 czy D850 konkurencji.

i jeszcze film w temacie z dość konkretnie gadającym gościem

https://www.youtube.com/watch?v=3bOeoYI6EYs&feature=youtu.be

Czyli im bardziej się nagrzał tym krótsza powinna być przerwa bo szybciej sie schlodzi. Gorąca woda szybciej sie ochlodzi i zamarznie niz letnia :)

sebcio80
30-08-2020, 14:43
Tak swoją drogą trochę dziwi mnie brak pełnych recenzji R5 na największych portalach foto.

Na dpreview pokazała się recenzja R6 a pełnej R5 nie ma.

Canon zabronił?

jinks
30-08-2020, 14:49
Tak swoją drogą trochę dziwi mnie brak pełnych recenzji R5 na największych portalach foto.

Na dpreview pokazała się recenzja R6 a pełnej R5 nie ma.

Canon zabronił?Rozkładają publikacje treści w czasie żeby ciągle ludzie mieli po co tam wchodzić.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

robertskc7
30-08-2020, 14:56
Tak swoją drogą trochę dziwi mnie brak pełnych recenzji R5 na największych portalach foto.

Na dpreview pokazała się recenzja R6 a pełnej R5 nie ma.

Canon zabronił?

Nie zabronił, zamiast suchych review dał aparaty autorytetom w pewnych dziedzinach. W PL na przykład R6 trafił w ręce najlepszego fotografa ślubnego... a później wystarczy kilka dobrych słów i rzetelnego, fachowego ( anie suchego review ala DP ) zrecenzowania sprzętu w praktyce
( wesele) i już się ludzie w kolejce ustawiają po R6 ( sporo osób żegna się z a7III )

edit: To wątek o r5 - nie wiem kto ma w Polsce ten aparat

sebcio80
30-08-2020, 16:44
edit: To wątek o r5 - nie wiem kto ma w Polsce ten aparat

Np ja mam, i biorąc pod uwagę długie kolejki w przedsprzedazy to jeszcze całkiem sporo osób.

aptur
30-08-2020, 16:50
Nie zabronił, zamiast suchych review dał aparaty autorytetom w pewnych dziedzinach. W PL na przykład R6 trafił w ręce najlepszego fotografa ślubnego... a później wystarczy kilka dobrych słów i rzetelnego, fachowego ( anie suchego review ala DP ) zrecenzowania sprzętu w praktyce
( wesele) i już się ludzie w kolejce ustawiają po R6 ( sporo osób żegna się z a7III )

edit: To wątek o r5 - nie wiem kto ma w Polsce ten aparat

Ten tytuł najlepszego fotografa ślubnego to kto nadaje?
Ja jakoś nie widzę tych tłumów posiadaczy A73 przesiadających się na nowe canony. Tam to na razie jest polewka z przegrzewania się sprzętu...
Subiektywnie mogę napisać, że w kwestiach fotograficznych takie R5 to w ogóle na mnie nie robi wrażenia. Co innego R6 z matrycą 20mpx.

robertskc7
30-08-2020, 19:12
Ten tytuł najlepszego fotografa ślubnego to kto nadaje?
Ja jakoś nie widzę tych tłumów posiadaczy A73 przesiadających się na nowe canony. Tam to na razie jest polewka z przegrzewania się sprzętu...
Subiektywnie mogę napisać, że w kwestiach fotograficznych takie R5 to w ogóle na mnie nie robi wrażenia. Co innego R6 z matrycą 20mpx.

Jeśli zapytasz świadomych fotografów ślubnych w PL kto jest najlepszym fotografem w branży, to odpowiedź będzie jednoznaczna. Nie potrzeba jury i innych konkursów.

aptur
30-08-2020, 19:21
Jeśli zapytasz świadomych fotografów ślubnych w PL kto jest najlepszym fotografem w branży, to odpowiedź będzie jednoznaczna. Nie potrzeba jury i innych konkursów.

IMO podchodzisz do tego zbyt jednoznacznie. Szanuję prace Michała i Adama ale postaraj się popatrzeć szerzej. Warto!

Krasuski
30-08-2020, 19:51
Jest naprawdę bardzo fajnie:
4954

jan pawlak
30-08-2020, 20:39
Nie zabronił, zamiast suchych review dał aparaty autorytetom w pewnych dziedzinach. W PL na przykład R6 trafił w ręce najlepszego fotografa ślubnego... a później wystarczy kilka dobrych słów i rzetelnego, fachowego ( anie suchego review ala DP ) zrecenzowania sprzętu w praktyce
( wesele) i już się ludzie w kolejce ustawiają po R6 ( sporo osób żegna się z a7III )

edit: To wątek o r5 - nie wiem kto ma w Polsce ten aparat

Recenzja R5

Bardzo sensowna, poważna recenzja uznanego człowiek/portalu który robi to od wielu lat.
Porównanie z konkurencyjnymi aparatami z punktu widzenia użytkownika, "urealnienie" PRowych doniesień i liczb z katalogów, przykłady, sample
https://www.cameralabs.com/canon-eos-r5-review/

Końcówka to :
Podsumowując, R5 będzie frustrujące dla komercyjnych filmowców, potencjalnie nadające się do użytku dla niektórych strzelców hybrydowych i triumfem dla fotografów, którzy głównie fotografują. Zastanów się uważnie nad użytkowaniem, ale jeśli spełnia twoje wymagania, EOS R5 stanie się aparatem, do którego będą dążyć wierni Canon, nie wspominając o godnym flagowym produkcie z legendarnej serii 5.

jp

xorower
08-09-2020, 17:38
Mam pytanie do posiadaczy aparatu Canon EOS R5. Wiadomo, że Canon potrafi kręcić filmy 8K w RAW-ach, ale czy potrafi również kręcić filmy 8K w innych, stratnych formatach?

Sprzedawca powiedział, że nie ma takiej możliwości, abym mógł za pomocą tego aparatu nagrać film 8K w formacie innym niz format RAW.

Czy napewno nie ma takiej możliwości, czy może sprzedawca się myli?

mirror
08-09-2020, 18:40
Mam pytanie do posiadaczy aparatu Canon EOS R5. Wiadomo, że Canon potrafi kręcić filmy 8K w RAW-ach, ale czy potrafi również kręcić filmy 8K w innych, stratnych formatach?

Sprzedawca powiedział, że nie ma takiej możliwości, abym mógł za pomocą tego aparatu nagrać film 8K w formacie innym niz format RAW.

Czy napewno nie ma takiej możliwości, czy może sprzedawca się myli?

informacja na polskiej stronie canona wklejam metodą Kopiego i Pejsta

Aparat EOS R5 może rejestrować zachwycający obraz w formacie 8K DCI RAW na karcie CFexpress. Wykorzystuje całą szerokość pełnoklatkowej matrycy, aby uzyskać prawdziwie kinematograficzny obraz. Dostępna jest również funkcja śledzenia wyostrzanego obiektu, dzięki której materiał filmowy wygląda tak dobrze, jakby został nakręcony z hollywoodzkim budżetem.

Rozdzielczość 8K zapewnia niezwykle realistyczny obraz, a ponadto umożliwia edytorom kadrowanie materiału filmowego i tworzenie z niego nagrań w rozdzielczości 4K.

Model EOS R5 udostępnia wiele opcji rejestrowania w rozdzielczości 8K:
• 12-bitowy materiał RAW
• 10-bitowe (4:2:2) pliki MP4/H.265
• 8-bitowe (4:2:0) pliki MP4/H.265

Do wyboru są formaty obrazu DCI lub UHD, metody kompresji ALL-I i IPB oraz opcje Canon Log i HDR PQ. Obsługiwane są tryby 23,98, 24, 25 i 29,97 kl./s, które pomagają uzyskać określony wygląd. Materiał w rozdzielczości 8K można nawet zapisać na szybkich kartach SD (v90) w przypadku stosowania kompresji IPB.

Format 8K RAW zapewnia najwyższy poziom jakości i elastyczności obrazu: można rejestrować obraz w rozdzielczości czterokrotnie większej niż 4K i zmieniać parametry, takie jak balans bieli, po nagraniu materiału, korzystając z oprogramowania Canon Cinema RAW Development lub ulubionej aplikacji do edycji nieliniowej*.

i jeszcze link do oryginału
https://www.canon.pl/cameras/eos-r5/video-performance/

i jedno wiemy na pewno - obraz w 8k jest zachwycający - jak wynika z pierwszego zdania

sebcio80
08-09-2020, 21:49
Mam pytanie do posiadaczy aparatu Canon EOS R5. Wiadomo, że Canon potrafi kręcić filmy 8K w RAW-ach, ale czy potrafi również kręcić filmy 8K w innych, stratnych formatach?

Sprzedawca powiedział, że nie ma takiej możliwości, abym mógł za pomocą tego aparatu nagrać film 8K w formacie innym niz format RAW.

Czy napewno nie ma takiej możliwości, czy może sprzedawca się myli?

Oczywiście można. Masz all-i i ipb. Oba z lub bez clog. Oczywiście mimo to pliki zajmują gigantycznie dużo miejsca. Zwłaszcza all-i.

Canon pracuje aby dodać mniejszy bitrate w kolejnej aktualizacji.

jan pawlak
09-09-2020, 07:49
Striptease R5
https://www.lensrentals.com/blog/2020/09/taking-apart-the-canon-r5-mirrorless-camera/

Podsumowanie :
Więc czego się dzisiaj nauczyliśmy?
Niewiele to było zaskakujące. Co z jednostką IBIS i bardziej intensywnym chipsetem, kamera jest dość dokładnie wypełniona, jest dużo części i niewiele powietrza. W dolnej 2/3 dolnej części aparatu jest nowa metoda uszczelniania, która wydaje się zapewniać naprawdę, bardzo szczelne uszczelnienie. I mamy kilka całkiem nowych ruchów, które nie mają znaczenia dla nikogo oprócz mnie.

Jednostka IBIS jest bardzo kompaktowa, ale dobrze zaprojektowana. Nie ma połączeń typu tab, które mogłyby być słabymi punktami; czujnik jest podłączony do płaskiej płyty na wszystkich krawędziach. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą być problemów. To jest nowa wersja, więc nie będziemy wiedzieć przez mniej więcej rok.

Wydaje się, że są tam dwa oddzielne radiatory, jeden pod płytką napięciową, drugi między główną płytką drukowaną a zespołem czujnika, z podkładkami termicznymi do kierowania ciepła do każdego z nich. Przynajmniej jeden z nich łączy się z płytą statywu, która może stanowić dodatkowy zlew. To dużo radiatora w porównaniu z większością aparatów fotograficznych, ale nie jest to nawet ułamek tego, co widzimy w kamerze wideo. Nie mogę z tego powiedzieć, jak to ciepło wydostaje się z aparatu. Na pewno nie chodzi o cyrkulację powietrza.

Biorąc pod uwagę, jak szczelne są rzeczy, jestem ciekawy, gdzie ciepło wydostaje się z aparatu; tam potrzebne są dalsze badania. Wiele osób mówi o tym, jak ciepło powinno poruszać się wewnątrz aparatu, uderzając pastą termiczną i robiąc rzeczy, aby manipulować odcięciami ciepła.

Jestem prostą osobą. Jedyne, o czym przychodzi mi do głowy, to „w jaki sposób ciepło wydobywa się z aparatu?” Jasne, trafia do metalowych zlewów, ale kiedy się nagrzeją, to gdzie? W małym aparacie fotograficznym nie ma dużego prądu wentylacyjnego / konwekcyjnego, aby odprowadzić ciepło. Ten aparat jest lepiej uszczelniony niż większość; Wątpię, żeby w ogóle była duża wentylacja.

Ktoś powinien się temu przyjrzeć.


jp

Bechamot
09-09-2020, 09:21
Striptease R5


Jestem prostą osobą. Jedyne, o czym przychodzi mi do głowy, to „w jaki sposób ciepło wydobywa się z aparatu?” Jasne, trafia do metalowych zlewów, ale kiedy się nagrzeją, to gdzie? W małym aparacie fotograficznym nie ma dużego prądu wentylacyjnego / konwekcyjnego, aby odprowadzić ciepło. Ten aparat jest lepiej uszczelniony niż większość; Wątpię, żeby w ogóle była duża wentylacja.

Ktoś powinien się temu przyjrzeć.[/I]


jp

Transport ciepla odbywa sie przez :

- radiacje
- przewodzenie
- konwekcje

od dawna znane i zjawisko jest opisane rownaniami.

jinks
09-09-2020, 09:30
Najlepsze byłoby chłodzenie cieczą ;) :D

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jan pawlak
09-09-2020, 09:45
Najlepsze byłoby chłodzenie cieczą ;) :D

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Problem jest inny.
Można ciepło zgodnie z potrzebami lepiej lub gorzej rozprowadzać w aparacie ale w sumie trzeba je z aparatu usunąć.
Jeśli aparat ma być mały i szczelny, mieć więc małą powierzchnię przez którą się ciepło odprowadza i nie ze wspomaganiem chłodzenia jej wentylatorem to jest kłopot.

Tak na prawdę rozwiązaniem jest postęp w technologii scalaków, zmniejszeniu wydzielania ciepła

jp

Bechamot
09-09-2020, 09:48
cieklym azotem np z butli zawieszonej na plecach fotografa.

zanim Canon podal tabele czasow filmowania i zanim wybuchla afera z cieplem pytalem na tym Forum w jaki sposob Canon rozwiazal Problem odprowadzania ciepla.
nie rozwiazal i przy tej technologii cmos jaka stosuje nie byl w stanie. stanal po raz drugi przed zamknietzymi drzwiami , ktore kiedys otworzyl wprowadzajac jako pierwszy w fotografii cmos miast pradozerczych ccd.
Aparat musialby byc znacznie wiekszy , skomplikowany , ciezszy . Slowem - jak Kamera.

Rozwiazanie dla uzytkownikow jest proste - wystarczy polubic to rozwiazanie jakie jest - tzn zdac sobie sprawe , ze to nie jest Kamera 8k do filmowania np wesel , a aparat fotograficzny pozwalajacy na sekudowe ujecia 8 k w czestosci filmowej. Dodatkowa mozliwosc z ktorej w razie potrzeby mozna korzystac. Przyklady takich zastosowan mozna mnozyc - ot chocby np Sport.

meseheh840
09-09-2020, 16:57
Oczywiście można. Masz all-i i ipb. Oba z lub bez clog. Oczywiście mimo to pliki zajmują gigantycznie dużo miejsca. Zwłaszcza all-i.

Canon pracuje aby dodać mniejszy bitrate w kolejnej aktualizacji.

A ile dokładnie zajmują? Ktoś sprawdzał?

Ile dokładnie zajmuje minuta nagrania 8K w stratnym formacie?

---

I jeszcze pytanie o kartę pamięci. Jaką kartę pamięci - do nagrań 8K w stratnych formatach - kupić?

Rozumiem, że nie będę musiał kupować tak szybkiej i tak drogiej karty pamięci, jaką musiałbym kupić, gdybym chciał nagrywać filmy 8K RAW?

sebcio80
09-09-2020, 17:12
A ile dokładnie zajmują? Ktoś sprawdzał?

Ile dokładnie zajmuje minuta nagrania 8K w stratnym formacie?

---

I jeszcze pytanie o kartę pamięci. Jaką kartę pamięci - do nagrań 8K w stratnych formatach - kupić?

Rozumiem, że nie będę musiał kupować tak szybkiej i tak drogiej karty pamięci, jaką musiałbym kupić, gdybym chciał nagrywać filmy 8K RAW?

Wszystko jest w instrukcji na końcu.

Do 8k IPB starczy SD V90, najtańsze to chyba ADATA. Za 256Gb 619 zł. Nagrasz na takiej 50 minut.

Przemek_PC
09-09-2020, 17:26
Po co taka duża karta? Podczas stygnięcia aparatu między ujęciami można zgrać pliki do komputera.

totamten
09-09-2020, 17:57
[QUOTE=jinks;1413940]Najlepsze byłoby chłodzenie cieczą ;) :D
Skoro taki uszczelniony i cieczą, to może metodą Mela Gibsona z "Byliśmy żołnierzami"

jerzyp
09-09-2020, 22:17
Fajne akumulator do R5 i R6 --- LP-E6NH cena 520zł

sebcio80
10-09-2020, 18:02
Dziś nagrywałem 2 godziny w 4k60 C-LOG i robiłem też trochę zdjęć. Filmiki po 20-50s i przerwa i tak w kółko. W sumie jakieś 40 minut materiału. Nie miałem info o przegrzaniu. Licznik na koniec pokazywał 5 minut.

Ogólnie aparat był tylko lekko ciepły.
Jak fotografuję na meczach serią to jest zdecydowanie cieplejszy.

robertskc7
10-09-2020, 19:08
Fajne akumulator do R5 i R6 --- LP-E6NH cena 520zł

Możesz też używać zwykłych tanich LP-E6, nie koniecznie Canona.

jinks
10-09-2020, 20:35
Możesz też używać zwykłych tanich LP-E6, nie koniecznie Canona.Myślę, że z czasem te ceny się unormują. Teraz produkcja w tej branży idzie na pół gwizdka.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Maciej Zawada
20-09-2020, 17:48
Cześć. Dziś fotografowalem R5 komunię ( mała 80 osób) . Obiektywy rf. Kolega pomagał 5d IV. Różnica w jakości zdjęć kolosalna. Na korzyść R5. Mam wszystkie zdjęcia ostre. Ani jednego pudła. Bałem się tylko, że jak fotografuję przyjęcie opłatka , ze bedzie szukał twarzy, i pójdzie nie tam gdzie chcę. Dalo sie go łatwo opanować. Fotografowalem na 3200 i czasami na 6400 iso. W zasadzie lampa nie jest potrzebna. Wreszcie mam idealny balans bieli. ACHA. bateria zrobiła 700 zdjec i jeszcze miala 15 procent. Co dziennie fotografuje szkoły i starcza mi na dzien, ale zdjec do 200 , ale czas pracy kilka godzin ( około 7 ), często wyłączam aparat. Mam na wszelki wypadek gripa. Tylko jedna nowa bateria ( nowego typu ) , reszta to stare zamienniki. Fotografuje na pełny etat, ponad 30 lat.

jan pawlak
24-09-2020, 17:10
R5 test trybu filmowego

https://www.optyczne.pl/38.1-Inne_testy-Canon_EOS_R5_-_test_trybu_filmowego_Wstęp.html

jp

jan pawlak
17-10-2020, 11:52
Bardzo sensowna recenzja/przegląd R5, 55 minut
https://www.dpreview.com/forums/post/64462802

jp

Nozanu
17-10-2020, 13:03
Cześć. Dziś fotografowalem R5 komunię ( mała 80 osób) . Obiektywy rf. Kolega pomagał 5d IV. Różnica w jakości zdjęć kolosalna. Na korzyść R5. Mam wszystkie zdjęcia ostre. Ani jednego pudła. Bałem się tylko, że jak fotografuję przyjęcie opłatka , ze bedzie szukał twarzy, i pójdzie nie tam gdzie chcę. Dalo sie go łatwo opanować. Fotografowalem na 3200 i czasami na 6400 iso. W zasadzie lampa nie jest potrzebna. Wreszcie mam idealny balans bieli. ACHA. bateria zrobiła 700 zdjec i jeszcze miala 15 procent. Co dziennie fotografuje szkoły i starcza mi na dzien, ale zdjec do 200 , ale czas pracy kilka godzin ( około 7 ), często wyłączam aparat. Mam na wszelki wypadek gripa. Tylko jedna nowa bateria ( nowego typu ) , reszta to stare zamienniki. Fotografuje na pełny etat, ponad 30 lat.

I właśnie takich opinii poproszę więcej, zamiast bujania w obłokach z supertestami A7 i Sigmą.

jan pawlak
17-10-2020, 14:57
Bardzo sensowna recenzja/przegląd R5, 55 minut
https://www.dpreview.com/forums/post/64462802

jp

A tutaj (jeszcze lepsza) tekstowa wersja
https://dustinabbott.net/2020/10/canon-eos-r5-review/

Podsumowanie :

Ostatecznie jest to jednak najbardziej wszechstronny aparat, jaki kiedykolwiek wyprodukował Canon, i na wiele sposobów uosabia wizję tego, czym powinien być aparat z serii 5.
Mocny, wszechstronny i wytrzymały. Uwielbiam używać Canon EOS R5… Chciałbym tylko, żeby te wspaniałe obiektywy RF nie były tak cholernie drogie!

Plusy:
- Najbardziej funkcjonalny aparat, jaki kiedykolwiek dostarczył Canon
- Świetna ergonomia - łatwa do nauczenia, łatwa do pokochania
- System IBIS firmy Canon jest najlepszym, z jakiego do tej pory korzystałem
- Fantastyczny system ustawiania ostrości, który ułatwia śledzenie lub wykonywanie portretów
- Doskonałe śledzenie wzroku dla ludzi i zwierząt
- Fantastyczny wizjer - opcja płynnego śledzenia jest przydatna
- Przegubowy ekran dotykowy jest wysokiej rozdzielczości i bardzo czuły
- Świetna rozdzielczość i świetne możliwości korzystania z niej
- Dobra głębokość bufora i szybkie jego czyszczenie
- Duża liczba opcji wideo i rozdzielczości
- Dobra wydajność ISO i zakres dynamiczny
Minusy:
- Problemy z przegrzewaniem w niektórych trybach wideo
- Niektórzy mogą uznać że jest trochę za ciężki
- Ładowanie w aparacie wymaga źródła zasilania
- Pewna tendencja do niedoświetlenia
- Obiektywy Canon RF są nadal pochylone do dużego i drogiego końca spektrum


jp

tomfoot
17-10-2020, 16:16
Cóż, korzystanie z auto tłumaczenia wyjaśnia wiele nieporozumień i błędnych opinii serwowanych na forum.

jinks
17-10-2020, 16:45
Cóż, korzystanie z auto tłumaczenia wyjaśnia wiele nieporozumień i błędnych opinii serwowanych na forum.No właśnie od razu mi się np. rzuciło w oczy to:
"- Ładowanie w aparacie wymaga źródła zasilania"

No a jak inaczej? :)

jan pawlak
17-10-2020, 17:11
Cóż, korzystanie z auto tłumaczenia wyjaśnia wiele nieporozumień i błędnych opinii serwowanych na forum.

By więc uniknąć nieporozumień i błędnych opinii zaproponuj swoją poprawną/prawidłową wersję tłumaczenia, oryginał to :
In-camera charging requires a power-send source

jp

tomfoot
17-10-2020, 18:28
By więc uniknąć nieporozumień i błędnych opinii zaproponuj swoją poprawną/prawidłową wersję tłumaczenia, oryginał to :
In-camera charging requires a power-send source

jp

Jako wybitny specjalista od wszystkiego nie potrafisz czytać w oryginale? Mamy 2020 rok, znajomość angielskiego jest powszechna.

mirror
17-10-2020, 20:19
By więc uniknąć nieporozumień i błędnych opinii zaproponuj swoją poprawną/prawidłową wersję tłumaczenia, oryginał to :
In-camera charging requires a power-send source

jp

z ciekawości zapytam co to jest "power-send source"? o power delivery słyszalem, a nawet posiadam jakieś urządzenie ale o power-send nic - te aparaty są zasilane przez usb-c, jak twierdzą internety wymagają zasilania PD 3.0 9V 2.4A ale nasza ulubiona firma chyba nie dała specyfikacji, może coś jest napisane na zasilaczu naszej ulubionej firmy - ktoś kupił? ma jakąś wiedzę? internety opisują że 18W power bank (czyli taki określiłbym nie za mocny) może naładować R.

jan pawlak
17-10-2020, 21:06
Zajrzałem do instrukcji R5, wytłumaczeniem intencji autora recenzji może być fakt że aby naładować aku w body to trzeba podłączyć kupowany osobno zasilacz USB (który wysyła energię do body)

5205

jp

mirror
18-10-2020, 08:47
Zajrzałem do instrukcji R5, wytłumaczeniem intencji autora recenzji może być fakt że aby naładować aku w body to trzeba podłączyć kupowany osobno zasilacz USB (który wysyła energię do body)

5205

jp

to wiedzą chyba wszyscy, może autor testu też to wie, tylko po co wytwarzać mowe nazewnictwo tematów dawno nazwanych? ale widzę że nadal (jak zwykle) brniemy w to nieistniejące "power-send". instrukcja fajna jest ale nadal nie określa parametrów zasilacza za 200$ (no niech tam za równe 199$) :) i te 200$ są problemem opisywanym przez autora testu - jak się dowiemy to będziemy wiedzieć jakiego power banka lub zasilacza możemy użyć bo te zwykle mają dokładne opisy power delivery.

marfot
18-10-2020, 11:05
Jak już ktoś ma parcie na ładowanie aku w aparacie to dla mnie kluczowe byłoby to, czy mogę używać sprzęt podczas ładowania czy nie.
Bo jak nie, to poważnie trzeba przemyśleć ten wydatek.

mirror
18-10-2020, 11:28
Jak już ktoś ma parcie na ładowanie aku w aparacie to dla mnie kluczowe byłoby to, czy mogę używać sprzęt podczas ładowania czy nie.
Bo jak nie, to poważnie trzeba przemyśleć ten wydatek.

pytanie jest ciekawe, internety coś na ten temat mówią, bo głównie to można wyczytać że jak podepniesz do jabca to działa (obie firmy nie lubią specyfikować co się kryje za ich produktami)? ja raczej myślałem o power banku (który można mieć za rozsądną cenę) w torbie i doładowywaniu bo w końcu nie robisz ani nie filmujesz bez przerw, o zasilaczu za 200$ nawet nie myślę bo to zupełnie zbędny wydatek.

marfot
18-10-2020, 11:44
pytanie jest ciekawe, internety coś na ten temat mówią,
Instrukcja R mówi wyraźnie, że takie ładowanie jest możliwe w pozycji OFF na body. No to sobie nie pofilmujemy w czasie ładowania.
W instrukcji do R5 takiego zapisu już nie ma.
Ja jednak te 200USD wydałbym na cos innego np. adapter z ringiem ;)

sebcio80
18-10-2020, 12:35
Instrukcja R5 wyraźnie mówi o tym że można zasilać aparat z zewnętrznego źródła, czyli zasilacza. Akululator nie jest wtedy ładowany. Ale musi być w aparacie.

Nozanu
18-10-2020, 16:20
USB-C takie prawdziwe z PCta daje do 100W mocy i 5A. to spokojnie wystarczy. W końcu z założenia ma być jedynym kabelkiem do monitora. Ale raczej nie licz na USB-C z lapka.

mirror
18-10-2020, 17:01
Ja jednak te 200USD wydałbym na cos innego np. adapter z ringiem ;)

zdecydowanie bardziej potrzebny niż zasilacz usb-c :) dodatkowo i tak gdybym miał tego używać to bym ładował z power banku, a nie zasilacza - oczywiście mogą istnieć ludzie którzy mają potrzebę użycia takiego zasilacza (ale jeśli nie fotografuje w czasie ładowania to nie bardzo widzę sensowne zastosowania takiego zasilacza).

--- Kolejny post ---


USB-C takie prawdziwe z PCta daje do 100W mocy i 5A. to spokojnie wystarczy. W końcu z założenia ma być jedynym kabelkiem do monitora. Ale raczej nie licz na USB-C z lapka.

mz każde usb-c jest "prawdziwe" jedna mają większą moc, a inne mniejszą - liczę że rozsądnie duży power bank rzędu 35W z PD 3.0 zadziała, laptopem nie jestem zainteresowany ale wydaje mi się że czytałem na internetach że port w laptopie jabca ładuje te aparaty.

--- Kolejny post ---


Instrukcja R5 wyraźnie mówi o tym że można zasilać aparat z zewnętrznego źródła, czyli zasilacza. Akululator nie jest wtedy ładowany. Ale musi być w aparacie.

coś się zaczyna wyjasniać

Thomason2005
18-10-2020, 18:40
R5 to bez wątpienia fajna puszka. Świetny AF, bardzo dobra jakość obrazka, stabilizacja zdecydowanie pomaga przy ciężkich obiektywach, bardzo dobry evf (zdecydowanie lepszy od Sony A73). Bateria radzi sobie, jeśli tylko nie zostawimy jej w aparacie na dłużej. Adaptery nawet firm trzecich radzą sobie, choć przy niektórych konieczna jest natychmiastowa aktualizacja. Inaczej af może nie działać. Canon jedynie musi popracować nad oprogramowaniem, bo aparaty potrafią mieć zwiechy bez powodu.

michalab
18-10-2020, 21:45
By więc uniknąć nieporozumień i błędnych opinii zaproponuj swoją poprawną/prawidłową wersję tłumaczenia, oryginał to :
In-camera charging requires a power-send source

jp
Raczej nie ma na to co liczyć, bo to wygląda na wymysł autora. Jeśli więc w oryginale jest bez sensu, to prawidłowego tłumaczenia nie ma.

Ven
18-10-2020, 22:17
aparat ma robic swietne zdjecia - pamietajcie :)

sebcio80
18-10-2020, 22:45
Sprawdzilem na tym co mam w domu.

- Stara ładowarka USB-C od jakiegoś chińczyka ładuje moją R5.
- Laptop przez USB-C też ładuje.
- Laptop przez USB 3.1 nie ładuje.
- 3 powerbanki, w tym jeden naprawdę mocny z QC 3.0 nie ładuja.
- mocna ładowarka że zwykłym USB też nie ładuje.

mirror
18-10-2020, 23:48
Sprawdzilem na tym co mam w domu.

- Stara ładowarka USB-C od jakiegoś chińczyka ładuje moją R5.
- Laptop przez USB-C też ładuje.
- Laptop przez USB 3.1 nie ładuje.
- 3 powerbanki, w tym jeden naprawdę mocny z QC 3.0 nie ładuja.
- mocna ładowarka że zwykłym USB też nie ładuje.

bez specyfikacji loteryjka jak zwykle - a ten naprawdę mocny to jaki jest? ma jakąs moc w specyfikacji? ile mAh? ewentualnie nazwę?
moim zdaniem ładowarka ze zwykłym usb nie ruszy może mieć co najwyżej QC, a tu jet potrzebne PD - a tego na zwykłym usb nie będzie
ta stara ładowarka ma na sobie jakiś opis w stylu .... 9V/2.4A 12V/.....?
usb 3.1 nie ładuje to ciekawostka moze laptop jest super nowoczesny mały lekki cienki i producent nie przewidział takich mocy na porcie.

szandor
19-10-2020, 17:36
Nie mam R5, w R działa ładowanie przez usb z power banku, mój model: VINSIC QC 3.0 20000mA.
5219

marfot
22-10-2020, 00:14
Lepiej późno niż wcale :D.
Chłopaki z dpreview zakończyli recenzję R5:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r5-review

sebcio80
24-10-2020, 21:15
Dziś pierwszy raz odważyłem się fotografować cały mecz migawką elektroniczną.


Wszystkie zdjęcia ISO 2000, F/1.4, 1/1600s
https://i.ibb.co/zZbK86H/R5A-7643.jpg (https://ibb.co/zZbK86H) https://i.ibb.co/8zWVfwQ/R5A-7808.jpg (https://ibb.co/8zWVfwQ) https://i.ibb.co/V9JdLSF/R5A-7920.jpg (https://ibb.co/V9JdLSF) https://i.ibb.co/T0r3YTr/R5A-7975.jpg (https://ibb.co/T0r3YTr) https://i.ibb.co/54H78fS/R5A-8078.jpg (https://ibb.co/54H78fS) https://i.ibb.co/F8m9cRs/R5A-8178.jpg (https://ibb.co/F8m9cRs) https://i.ibb.co/PcCYLRY/R5A-8281.jpg (https://ibb.co/PcCYLRY)

Wnioski są takie, że śmiało to można robić bez żadnych negatywnych konsekwencji. Przy mocniejszych podaniach piłka jest leciutko spłaszczona ale żeby to zobaczyć trzeba ją wrysować w kwadrat.

Natomiast przydały by się jakieś dodatkowe opcje informacji o tym, że robimy zdjęcia. Migająca biała ramka jest za mała i cienka i zwyczajnie w trakcie akcji jej nie widać. Brak po prostu jak przy klepaniu migawki informacji zwrotnej.
Druga sprawa to szkoda, że z migawką elektroniczną zawsze jest 20fps. Przydało by się 8, 12 itp.

BartasPL
25-10-2020, 02:29
wreszcie mamy jakiś feedback. Nabyłbym tę puszkę, ale w tym covidzie nie widzę dobrych tematów, które mógłbym nią fotografować. W żadne godne miejsce się nie wybieram póki co.
Aha Sebcio80 jakimi szkłami robiłeś?

sebcio80
25-10-2020, 09:40
wreszcie mamy jakiś feedback. Nabyłbym tę puszkę, ale w tym covidzie nie widzę dobrych tematów, które mógłbym nią fotografować. W żadne godne miejsce się nie wybieram póki co.
Aha Sebcio80 jakimi szkłami robiłeś?

Sigma 105 Art i Sigma 50 Art

Jacek
25-10-2020, 11:59
Wszystkie zdjęcia ISO 2000, F/1.4, 1/1600s . . .
Ciekaw jestem jak miałeś ustawiony AF

Druga sprawa to szkoda, że z migawką elektroniczną zawsze jest 20fps.
- Tak właśnie jest napisane w instrukcji, ale nie bardzo to rozumiem . . .
nie da się zrobić jednego zdjęcia z migawką elektroniczną?

Thomason2005
25-10-2020, 13:39
Migawką elektroniczną da się zrobić pojedyncze zdjęcia. Chodziło o seryjne, gdzie aparat sam daje taki komunikat. Może zmienią to w kolejnym oprogramowaniu. Inna rzecz, że nawet mechaniczna jest cichutka. Niemal tak jak silent Mode w 5d Mark IV

sebcio80
25-10-2020, 15:07
Migawką elektroniczną da się zrobić pojedyncze zdjęcia. Chodziło o seryjne, gdzie aparat sam daje taki komunikat. Może zmienią to w kolejnym oprogramowaniu. Inna rzecz, że nawet mechaniczna jest cichutka. Niemal tak jak silent Mode w 5d Mark IV

Dokładnie tak. Ale nie o głośność w tym wypadku chodzi. Tylko o wygodę w śledzeniu w servo (no i przy okazji o dużą oszczędność migawki). Jedynie czego brak to właśnie tej responsywności. Ja bym sobie wymarzył aby przy zdjęciach seryjnych przy elektronicznej migawce cały ekran leciutko się ściemniał o kilkanaście procent. Najlepiej dać kilka opcji do wyboru.



Wszystkie zdjęcia ISO 2000, F/1.4, 1/1600s . . .
Ciekaw jestem jak miałeś ustawiony AF


Servo
Śledzenie twarzy z okiem
Case 4 (przypadek 4)
Przełączanie śledzonych obiektów: wyłącz

Jacek
25-10-2020, 15:35
Nie robię zdjęć sportowych, przyrodniczych, ale bardzo mnie interesuje bezgłośne fotografowanie ze zdalnym wyzwalaniem oraz zmianą parametrów. np. ze smartfonu. Bardzo przydatna funkcja w trakcie fotografowania spektakli, koncertów, spotkań autorskich podobnych imprez.

candar
03-11-2020, 10:24
Na Optycznych wstawili test R5 https://www.optyczne.pl/457.9-Test_aparatu-Canon_EOS_R5_Podsumowanie.html

Bechamot
03-11-2020, 11:10
dobry test , gdyz umacnia mnie w przekonaniu , ze ten aparat jest mocno przeszacowyny cenowo , czyli uspakaja walke mysli - kupic - nie kupic ?
decyzja jaka podjalem jeszcze ponad pol roku temu by czekac na r5mkx okazuje sie sluszna , a ze sie nie doczekam , wiec nie czekam.

Chyba jak do tej pory jedynym rozsadnym wyborem jest r mimo idiotycznej guzikologi ( trzeba sie dostosowac do fantazji Japonczykow. Latwiej bylo mi zaakceptowac fantazje europejczyka , czyli Colaniego , ktory stworzyl design lini eos slr a tym samym dslr).

tylko 20 mpx i brak gornego monitora w R6 to jednak istotne ogranicznie . Dlugie obiektywy i tak Maja IS , wiec bez stabilizowanej matrycy mozna sie obejsc , choc lepiej byloby naturalnie miec stabilizowana.

Jesli Canon nie zejdzie do poziomu ok 3000 - 3500 euro ( czyli z7) to czarno widze sprzedaz.
Canon w zasadzie nie zaskoczyl niczym poza cena - ale to nic nowego , wiemy o tym od dawna.

Bechamot
03-11-2020, 12:14
wedlug dxo w zakresie DR kolejnosc jest odwrotna niz wedlug optyczne.pl
R5 ma miec jednak najwyzszy DR - choc nieznacznie tylko.

5340