PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

Jacek_Z
04-03-2020, 10:09
Lock to mój ulubiony guzik ;) I szkoda, że w większości body trzeba programować jakiś funkcyjny by to dostać.
Blokuję sobie czas (studio - synchronizacja),\ i/lub przysłonę przed przypadkowym przestawieniem.
Brakuje mi za to wielu innych guzików. Ubogo trochę.

jinks
04-03-2020, 10:14
Ważnym będzie które przyciski będą/są programowane i w jaki zakresie, czy będą/są funkcje "chwilowe"
Przy obecnym stopniu zaawansowania aparatów fundamentalne pytanie.


Nie bardzo "wyczuwam" do czego w R5 służy przycisk LOCK skoro kółko zmiany trybu ma przycisk MODE.
LOCK blokuje wszystkie guziki. Oprócz spustu ;)


Przy głównym kole sterowania , (na jego dolnej, górne, lewej, prawej części) nie ma opisów/oznaczeń, oznaczony jest tylko przycisk SET.
Czy z tego wynika że nie ma przypisanych żadnych funkcji gdy naciśniemy dół/górę/lewo/prawo tego koła, czy nie można będzie tego "przeprogramować" ?
Przy tylu funkcjach to by było bardzo porządane.

Na razie aparat zagadka.

jan pawlak
04-03-2020, 10:32
Przy obecnym stopniu zaawansowania aparatów fundamentalne pytanie.


LOCK blokuje wszystkie guziki. Oprócz spustu ;)


Przy tylu funkcjach to by było bardzo porządane.

Na razie aparat zagadka.

Jeśliby LOCK blokował "cały" aparat, również kółka nastawień to bardzo by mi się przydał.
Często przy wyjmowaniu/wkładaniu do plecaka "przestawiam" kółko +/- EV
A7R4 już ma blokadę tego kółka, ale takie rozwiązanie ma też wadę, uważam ze dedykowany przycisk jak w R5 jet lepszy

Funkcji "chwilowych" używam od niedawna, ale teraz nie wyobrażam sobie ich braku.
Mam nadzieję że R5 ma/będzie miał

jp

mirror
04-03-2020, 11:25
guziki rzecz ważna ale nie to zdecyduje o sukcesie lub porażce tego korpusu

--- Kolejny post ---



Funkcji "chwilowych" używam od niedawna, ale teraz nie wyobrażam sobie ich braku.
Mam nadzieję że R5 ma/będzie miał

jp

są zdjęcia - gdzie niby R5 miałby je mieć? bo na tych zdjęciach nie widać? obsługa będzie canonowo tradycyjna bez rewolucji jeśli ktoś potrzebuje innej ergonomii i nie może bez niej żyć to poszuka jej po prostu u innych producentów widocznie to nie korpus dla takiego ktosia - proste jak drut na szpulce - ja oczekuję tradycyjnej obsługi i żeby to się obsługiwało jak prawdziwy aparat, a nie jak kompakt.

Bechamot
04-03-2020, 11:30
na pewno nie bedzie mial takiej wygody obslugi jak znamy z lini c5 , ale tez zle nie bedzie.
pod wzgledem ergonomii winno byc wyraznie lepiej niz np w S.

To Kolo obrotowe z tylu na sciance w Canonie to byl zawsze Problem - z jednej strony wygoda , z drugiej latwosc przestawienia noszac aparat na pasku.
jesli sie blokowalo wylacznikiem , to juz wygoda obslugi znikala - Podnosi sie szybko aparat do oka , a tu okazuje sie , ze kolko zablokowane. Moim zdaniem pod wzgledem ergonomii bylo to jedyne rozwiazanie w canonie , ktore przeszkadzalo . Wszysko inne bylo w zasadzie rozwiazane mozna powiedziec znakomicie.
Chyba wszyscy sa zgodni - w sumie wyglada to niezle , ale to nie wyglad bedzie decydowal.

Canonowi zwracam tylko uwage - ze jesli chce zebym kupil u niego aparat + obiektywy to cena winna wynosic okolo 3000 euro +-10%.

w przeciwnym razie przedluzam nalozone przed kilku laty Embargo.

5mk4 dopiero teraz osiaga prawidlowa cene ok 2500 eu - 4000 eu w chwili premiery to byl hardcore.
Koronawirus sprzyja obnizaniu cen- dodatkowo.

akustyk
04-03-2020, 11:40
To Kolo obrotowe z tylu na sciance w Canonie to byl zawsze Problem - z jednej strony wygoda , z drugiej latwosc przestawienia noszac aparat na pasku.
jesli sie blokowalo wylacznikiem , to juz wygoda obslugi znikala - Podnosi sie szybko aparat do oka , a tu okazuje sie , ze kolko zablokowane. Moim zdaniem pod wzgledem ergonomii bylo to jedyne rozwiazanie w canonie , ktore przeszkadzalo . Wszysko inne bylo w zasadzie rozwiazane mozna powiedziec znakomicie.

to ja odwrotnie. nie kupilbym jako glownego body aparatu bez takiego kolka. nie nosze aparatu na pasku nigdy, ale tez czasem rusze tym kolkiem przy wyciaganiu z plecaka. w praktyce nie jest to problem. a w normalnej obsludze jest nieskonczenie wygodniejsze niz guzior+kolko jak w Rebelach (inwalidztwo uzytkowe jak sie pracuje w trybie M) czy nawet drugie kolko poziome w takim M5.

co do reszty galkologi to w xxD/6Dx tez nie mam zastrzezen. moze w 6D2 przy tej ilosci pol AF wolalbym dzojstik do ich wyboru, ale jako ze nie robie sportu, to to rzadko jest problem uzytkowy



5mk4 dopiero teraz osiaga prawidlowa cene ok 2500 eu - 4000 eu w chwili premiery to byl hardcore.
Koronawirus sprzyja obnizaniu cen- dodatkowo.
krotkofalowo tak. dlugofalowo moze sie to odbic mocna czkawka, bo brak dostepnosci moze wywindowac ceny. nawet mocnoo

jan pawlak
04-03-2020, 12:50
guziki rzecz ważna ale nie to zdecyduje o sukcesie lub porażce tego korpusu

--- Kolejny post ---



są zdjęcia - gdzie niby R5 miałby je mieć? bo na tych zdjęciach nie widać? obsługa będzie canonowo tradycyjna bez rewolucji jeśli ktoś potrzebuje innej ergonomii i nie może bez niej żyć to poszuka jej po prostu u innych producentów widocznie to nie korpus dla takiego ktosia - proste jak drut na szpulce - ja oczekuję tradycyjnej obsługi i żeby to się obsługiwało jak prawdziwy aparat, a nie jak kompakt.

Do (większości) programowanych istniejących na aparacie przycisków można przypisywać różne funkcje (których jest znacznie więcej niż przycisków) np. zmieniając "znaczenie" wstępnie wybranych i opisanych na body przez firmę przy danym przycisku
W aparacie (firmy nazwy której nie wymienia się na tym forum) można zestawić/zaprogramować 3 funkcje "chwilowe" i przypisać je do konkretnych/istniejących przycisków programowanych.
Tak też może być w R5

jp

Bechamot
04-03-2020, 13:10
.
Tak też może być w R5

jp

moze , ale nie musi.
tego nie wiemy czy w ogole bedzie.
na zdjeciach nie widac Jakis niezdefiniowanych przyciskow , ktore moznaby sobie dowolnie programowac , ale jakies przeprogramowanie defaultowo zdefiniowanych przyciskow bedzie z pewnoscia mozliwe , tak jak to bylo do tej pory w dslr.

czy one beda chwilowe ? - kto raczy to wiedziec.

z pewnoscia beda c1,c2,c3 ale one nie sa chwilowe.

wazniejsza bedzie wydajnosc baterii .
na ten temat kroniki milcza.

akustyk
04-03-2020, 13:28
wazniejsza bedzie wydajnosc baterii .
na ten temat kroniki milcza.

bo nad czym tu sie rozwodzic? toz to aparat z telewizorem zamiast celownika, to zre baterie jak glupie, wiec w podroz z ograniczonym dostepem do pradu trzeba wozic worek akumulatorow...

Bechamot
04-03-2020, 13:40
tuaj bedzie matryca 8 k , wiec zapotrzebowanie pradu wzrosnie .
wifi , 2 sloty to wszystko potrzebuje energii.

ciekawe czy uda sie przekroczyc 1000 wyzwolen ?
moim zdaniem winno to byc mozliwe.

w R osiaga sie cos Kolo tego - raz mmniej raz wiecej .

akustyk
04-03-2020, 13:46
ciekawe czy uda sie przekroczyc 1000 wyzwolen ?

chyba w trybie seryjnym, przy 30C na dworze, na nowiutkim i do fula naladowanym akumulatorze

mirror
04-03-2020, 14:15
Tak też może być w R5

jp

to które konkretnie przyciski chcesz przedefiniować chyba nie af-on :mrgreen: pozostają dwa przyciski po prawej u góry i przycisk podglądu ostrości - czy masz zamiar i możesz im przypisać nowe funkcje bo ja innych przycisków tam nie widzę

acekd
04-03-2020, 16:13
Cena promocyjna w ABFOTO 20k zł
https://abfoto.pl/aparat-canon-eos-r5-body

akustyk
04-03-2020, 16:16
ta... aparatu nie ma, ale juz mozna zamowic... :mrgreen:

Bechamot
04-03-2020, 16:26
to ok 4700 eu

kto sie martwi za wczasu , ten sie martwi dwa razy.

poczekajmy jak bedzie w sprzedazy , gdyz na razie nie wiadomo kiedy ma sie ukazac.
byla mowa o maju , o jesieni , o olimpiadzie.
byly ceny 9999 euro juz tez podawane.

rysz
04-03-2020, 17:44
ta... aparatu nie ma, ale juz mozna zamowic... :mrgreen:

Nie można. Cenę podali, żeby była i generowała ruch na stronie, ale nawet przedsprzedaży nie ma...

akustyk
04-03-2020, 18:24
Nie można. Cenę podali, żeby była i generowała ruch na stronie, ale nawet przedsprzedaży nie ma...
Jak widac dziala, nie ? :mrgreen:

rysz
04-03-2020, 18:31
Jak widac dziala, nie ? :mrgreen:

Ano działa.
Jak zawsze kontrowersje i rzeczy nietypowe przyciągają uwagę ;)

Kolekcjoner
05-03-2020, 00:29
No to chyba nie kupię. Nie da się zdefiniować przycisków, które są zresztą źle rozmieszczone, matryca się będzie grzała, bufor będzie za mały, IBIS to prototyp więc na pewno będzie źle współpracował ze wszystkimi moimi EFami. Bateria się pewnie rozładuje zanim zdążę go włączyć, a i tak pewnie go upuszczę bo wyśliźnie mi się z ręki przez brak gumy w kluczowym miejscu. W 8K będzie pewnie brak wszystkiego, w 4K crop a w HD pikseloza. No i te karty kompletnie bez sensu. Na SD na pewno nie da się zapisywać 8K, a CF za drogie. Chyba niczego nie pominąłem.
Cena - to jakieś totalne nieporozumienie.
Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że zupełnie nie potrzebuję takiego aparatu - uffff..... co za ulga :lol:.

jan pawlak
05-03-2020, 08:39
No to chyba nie kupię. Nie da się zdefiniować przycisków, które są zresztą źle rozmieszczone, matryca się będzie grzała, bufor będzie za mały, IBIS to prototyp więc na pewno będzie źle współpracował ze wszystkimi moimi EFami. Bateria się pewnie rozładuje zanim zdążę go włączyć, a i tak pewnie go upuszczę bo wyśliźnie mi się z ręki przez brak gumy w kluczowym miejscu. W 8K będzie pewnie brak wszystkiego, w 4K crop a w HD pikseloza. No i te karty kompletnie bez sensu. Na SD na pewno nie da się zapisywać 8K, a CF za drogie. Chyba niczego nie pominąłem.
Cena - to jakieś totalne nieporozumienie.
Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że zupełnie nie potrzebuję takiego aparatu - uffff..... co za ulga :lol:.

To fajnie że takiego nie potrzebujesz.
Ale myślę ze realnego R5 pewno kupisz (a wersję 2 to już na pewno) , bo będzie lepiej Ci służył niż jakieś Nikony czy lustrzanki

jp

Bechamot
05-03-2020, 08:47
bo będzie lepiej Ci służył niż jakieś Nikony czy lustrzanki

jp


ale lepiej niz sony to oczywiscie nie .

szandor
05-03-2020, 09:08
Cena promocyjna w ABFOTO 20k zł
https://abfoto.pl/aparat-canon-eos-r5-body

Biąrąc pod uwagę kłopoty zaopatrzeniowe związane z koronawirusem, a więc jak myślę na początku z małą podażą, bardzo prawdopodobne jest, że canon wystartuje z taką ceną. Cel medialny będzie osiągnięty, firma pokaże na co ją stać. Taka cena dobrze się wkomponuje w ceny wypasionych szkieł RF. I pewnie znajdzie się grupa zapaleńców, którzy to łykną.
Na w miarę przyzwoitą cenę trzeba będzie poczekać. Niestety

akustyk
05-03-2020, 10:16
Chyba niczego nie pominąłem.

z faktow ktore doraznie wiadomo to wszystko. do premiery na pewno jeszcze cos, tzw. "jakies guano" wyplynie.

po premierze moze byc trudniej. okaze sie, ze w drugiej iteracji, tj. po pierwszym tescie ergonomicznym na uzyszkodnikach (R, podobnie jak drzewiej M/M2) Canon w zasadzie idealnie odrobil lekcje i zrobil cos doszlifowanego uzytkowo (jak M50), takiego co nie ma ladnie wygladac w prospekcie ale za to w realnym uzytkowaniu ma byc po prostu funkcjonalnym narzedziem.

wtedy okaze sie, ze kurde zaj* aparat :mrgreen:

michalab
05-03-2020, 11:51
Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że zupełnie nie potrzebuję takiego aparatu - uffff..... co za ulga :lol:.
To tak jak ja, a i tak chciałbym go mieć. Może napiszę do Św. Mikołaja, bo kupić raczej nie kupię.

jan pawlak
05-03-2020, 13:05
To tak jak ja, a i tak chciałbym go mieć. Może napiszę do Św. Mikołaja, bo kupić raczej nie kupię.

Jesteś teraz w stanie wypisać 4-5 cech/funkcji/własności, od najważniejszej dla Ciebie do miej ważnych
które jeśli R5 będzie miał to się zapożyczysz (ukradniesz, rozwiedziesz, ...) i kupisz bez względu na cenę.
1.
2.
3.
...

jp

tomfoot
05-03-2020, 13:34
Jesteś teraz w stanie wypisać 4-5 cech/funkcji/własności, od najważniejszej dla Ciebie do miej ważnych
które jeśli R5 będzie miał to się zapożyczysz (ukradniesz, rozwiedziesz, ...) i kupisz bez względu na cenę.
1.
2.
3.
...

jp

Pkt. 1 głupota?

zdebik
05-03-2020, 13:57
No to chyba nie kupię. Nie da się zdefiniować przycisków, które są zresztą źle rozmieszczone, matryca się będzie grzała, bufor będzie za mały, IBIS to prototyp więc na pewno będzie źle współpracował ze wszystkimi moimi EFami. Bateria się pewnie rozładuje zanim zdążę go włączyć, a i tak pewnie go upuszczę bo wyśliźnie mi się z ręki przez brak gumy w kluczowym miejscu. W 8K będzie pewnie brak wszystkiego, w 4K crop a w HD pikseloza. No i te karty kompletnie bez sensu. Na SD na pewno nie da się zapisywać 8K, a CF za drogie. Chyba niczego nie pominąłem.
Cena - to jakieś totalne nieporozumienie.
Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że zupełnie nie potrzebuję takiego aparatu - uffff..... co za ulga [emoji38].

Bardzo dobre podsumowanie, dodałbym jeszcze minus za markę.

michalab
05-03-2020, 14:54
Jesteś teraz w stanie wypisać 4-5 cech/funkcji/własności, od najważniejszej dla Ciebie do miej ważnych
które jeśli R5 będzie miał to się zapożyczysz (ukradniesz, rozwiedziesz, ...) i kupisz bez względu na cenę.

Nie bardzo niczego nie kupiłbym bez względu na cenę.
Chciałbym bo fajny, a nie kupię bo już mam aparat, który choć mniej fajny to jednak robi zdjęcia, więc nie potrzebuję. Wolę za te pieniądze sobie gdzieś pojechać z aparatem, który już mam.

jinks
05-03-2020, 18:33
No to chyba nie kupię. Nie da się zdefiniować przycisków, które są zresztą źle rozmieszczone, matryca się będzie grzała, bufor będzie za mały, IBIS to prototyp więc na pewno będzie źle współpracował ze wszystkimi moimi EFami. Bateria się pewnie rozładuje zanim zdążę go włączyć, a i tak pewnie go upuszczę bo wyśliźnie mi się z ręki przez brak gumy w kluczowym miejscu. W 8K będzie pewnie brak wszystkiego, w 4K crop a w HD pikseloza. No i te karty kompletnie bez sensu. Na SD na pewno nie da się zapisywać 8K, a CF za drogie. Chyba niczego nie pominąłem.
Cena - to jakieś totalne nieporozumienie.
Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że zupełnie nie potrzebuję takiego aparatu - uffff..... co za ulga :lol:.

Pesymista :D

Kolekcjoner
06-03-2020, 01:36
Pesymista :D

To podobno dobrze poinformowany optymista :mrgreen:....

jan pawlak
06-03-2020, 17:56
Nie da się ukryć że w konkursie piękności R5 wygrywa z A7R4

4118

jp

zdebik
06-03-2020, 23:01
Nie da się ukryć że w konkursie piękności R5 wygrywa z A7R4

4118

jpAkurat z serią A7,to nawet 5D3 wygrywa ba nawer FM2 go kładzie na łopatki.

Bechamot
07-03-2020, 12:57
troche mnie dziwilo zawsze , ze Taki fajny i nowoczesny aparat jak seria a7 opakowany jest w dosyc archaiczna i nieergonomiczna forme.
S robilo przeciez aparaty o znakomitej ergonomii . Szkoda ze nie zdecydowal sie nieco zhumanizowac ten aparat.

Nie wiemy do konca jaki bedzie R5 i rodzi sie wiele znakow zapytania , ale o Ergonomie specjalnie obawiac sie nie trzeba , choc nie jestem jeszcze przekonany ,ze bedzie lepsza niz w Z.

O sukcesie zadecyduje cena. Czy c bedzie potrafil ten aparat wyprodukowac odpowiednio tanio?. Znakomite aparaty o bezkonkurencyjnej jakosci sa oferowane ( np Leica s2 . s3) , ale cena czyni je czyms egzotycznym. Gdyby Firma sie z ich sprzedazy musiala utrzymac , to nie wrozylbym dlugiego zywota , podobnie jak to bylo z niby "Meyerem Opik Görlitz" , ktory mial siedzibe pod Holenderska granica , a ktorego zgubily nieakceptowalne ceny. S opanowal produkcje aparatow nowoczesnych w umiarkowanej cenie. Aktualnie mozna mowic , iz dzieki popularnosci oferowana jest rowniez tania i szeroka optyka producentow trzecich.
Canon bedzie musial sie zmierzyc nie tyle z Technika stosowana w S ( jej nie przeskoczy , ale moze byc porownywalnie), co z cenami S.

Nie ogarnela mnie goraczka 5R.

sv
07-03-2020, 16:43
Nie ogarnela mnie goraczka 5R.

No nie wiem :-) Piszesz post za postem tłumacząc wszem i wobec dlaczego R5 ma być tani; ma być tani żebyś mógł go kupić :-) Czy Ty naprawdę myślisz, że jeżeli napiszesz to jeszcze czterdzieści razy, to ktoś w Canonie się zlituje i dostosuje cenę do Twoich wymagań :-) ? Rozczaruję cię. Będzie drogo, drożej niż myślisz. Wykup sobie raczej ten rejs (polecam Seszele) i kup sobie A7 III. Jak wpadnie do wody, będzie mniej żal.

marfot
07-03-2020, 18:09
[QUOTE=sven;1406601Rozczaruję cię. Będzie drogo, drożej niż myślisz.[/QUOTE]

Akurat uważam, że cena R5 zaskoczy pozytywnie. Będzie ciut drożej niż A7RIV i tyle ;)

jan pawlak
07-03-2020, 18:30
Akurat uważam, że cena R5 zaskoczy pozytywnie. Będzie ciut drożej niż A7RIV i tyle ;)

No to mamy różne odczucia co to znaczy pozytywnie.
Pozytywnie (dla mnie) byłoby gdyby był tańszy od A7R4, choćby o 10 $

jp

sv
07-03-2020, 18:46
Akurat uważam, że cena R5 zaskoczy pozytywnie. Będzie ciut drożej niż A7RIV i tyle ;)

Nadzieja umiera ostatnia :-) Zawsze będzie się można pocieszyć R6 :-)

mirror
07-03-2020, 19:05
a piszecie o cenie w sklepie z oficjalnej dystrybuji na kraj w którym urząd co to kontroluje konkurencję słabo się sprawdza czy o cenie za jaką bęzie można kupić ten korpus? np. przejazdem w szwajcarii czy w sieci.
sven dlaczego nie chcesz żebyśmy kupili ten korpus?
co do pocieszenia to już lepiej nie kupić nic lub lustrzankę na rynku wtórnym - zarówno nasza ulubiona firma jak i dystrybucja to poczuje :) - ja sklaniam sie do nie kupowania :mrgreen: a chciałbym kupić, podobnie jak 6DII chciałem ale tamta premiera mnie rozbawiła zarówno od strony cenowej jak i technologicznej - może tu będzie inaczej bo chciałbym coś w końcu kupić :mrgreen: jak tak dalej będziecie straszyć to kupię ajfona :mrgreen: ponoć profesjonalne klipy tym kręcą :mrgreen: i gimbal do ajfona tańszy

R5 ma być tani bo firma ma 50% spadek sprzedaży i jest w czarnej .... i z tej czarnej .....nie wyjdzie jak będzie drogo - bo bechamot nie kupi, ja nie kupie, i wielu innych - proste jak drut na szpulce

sv
07-03-2020, 19:34
sven dlaczego nie chcesz żebyśmy kupili ten korpus?
R5 ma być tani bo firma ma 50% spadek sprzedaży i jest w czarnej .... i z tej czarnej .....nie wyjdzie jak będzie drogo - bo bechamot nie kupi, ja nie kupie, i wielu innych

Gdyby to ode mnie zależało, to kosztowałby połowę średniej krajowej :-) A tak też nie kupię, a co! Jak to Japończycy w poniedziałek przeczytają, to na bank obniżą cenę o połowę :-)

marfot
07-03-2020, 20:34
Gdyby to ode mnie zależało, to kosztowałby połowę średniej krajowej :-)
Pewnie tak będzie. Wkrótce dowiemy się jaki to kraj jest odniesieniem ;)

Bechamot
07-03-2020, 20:44
R5 ma być tani bo firma ma 50% spadek sprzedaży i jest w czarnej .... i z tej czarnej .....nie wyjdzie jak będzie drogo - bo bechamot nie kupi, ja nie kupie, i wielu innych - proste jak drut na szpulce

nawet prosciej.

kiedys sony odebral Klientele cononowi dzieki nizszym cenom. Jesli Canon chce odebrac sonemu to tez w ten sam sposob.
Innej drogi nie widze.

to nie jest aparat tej klasy co d1x czy d6 , w ktorych placi sie za niezawodnosc i trwalosc. Jakosc obrazowania nie jest lepsza niz c5 czy d850 , a nawet slabsza. Ale ta niezawodnosc - kosztuje podwojna cene w stosunku do c5 d850.

kiedy przed laty sony wypuscil tanie ( i paskudne ) dslry , na jednego sprzedanego canona wypadala sprzedaz parudziscieciu sony - tak mi powiedzial jeden ze sprzedjacych aparyty w FJ. Nie mogli nadazyc z dostawami , brakowalo miejsca na zapleczu.

Z 5-cio letnim opoznieniem Canon wrowadzi IBIS . na filmy 8k jest jeszcze na tyle za wczesnie iz nie jest to obligatoryjne- cala infrastuktura dookola winna do tego dorosc , a to jeszcze potrwa. Transfer internetowy - W szwajcarii wstrzymano instalowanie G5 ze wzgledu na wielokrotnie wieksza moc sygnaluu w stosunku do G4. Nie ma pewnosci co do szkodliwosci wplywu na czlowieka - a z tym moze byc roznie.

8 k sa mi bez znaczenia , a wszystko inne jest do dostania za ok 2000 - 3000 euro + znacznie wiekszy wybor optyki dedykowanej - to te 5 lat wyprzedzenia konkurenta.

mirror
07-03-2020, 21:24
d850 to fajny i bardzo tani jak na swoje możliwości aparat gdyby był canonem to kupiłbym go dzisiaj i zapomniał o lustrach, bezlustrach, autostradzie i innych popierdułkach na następne sześć lat ale niestety nie jest canonem :mrgreen: ale coż wszystko przed nami może w maju będę zmuszony jeszcze raz przemyśleć moje poglądy w tej sprawie - jeśli będę mogł kupić d850 z optyką w cenie gołego R5 to moge poglądy mogą tego nie przetrzymać

szandor
07-03-2020, 21:27
Sprawa zasadnicza: jeszcze nie wiemy co R5 ma środku, znając politykę canona mam spore obawy. Nie znając możliwości tej puszki nie można mówić, że musi być droga, bo wybiega w przyszłość. Canon właściwie tylko tę przyszłość dogania. Na razie jest to jak kiełbaska na kiju.

sven , kilka postów wcześniej użyłeś określenia, że 1DXIII wymiótł konkurencję. Pewnie tak jest, ale nie ominęły go choroby wieku dziecięcego. Na DP jeden gość wytyka co mu w tej puszce nie pasuje:

https://www.dpreview.com/forums/thread/4468239

Twierdziłeś, że R5 zrobi to samo (tzn wymiecie ). Mam taką nadzieję, bo chcę ten aparat kupić, ale nie za wszelką cenę

Jacek_Z
07-03-2020, 22:19
kiedys sony odebral Klientele cononowi dzieki nizszym cenom. Jesli Canon chce odebrac sonemu to tez w ten sam sposob.
Innej drogi nie widze.
Kupując body w praktyce wybierasz system. Sony startując od zera musiało mieć niskie ceny. I oczywiście Sony miało mniej fanów niż Nikon i Canon. Canon ma system jesli sie uwzględni przejściówki o wiele większy juz na starcie. A jeśli tylko natywne to i tak ma potencjał większy niż Sony. Canon może być droższy, a i tak będzie kupowany chętniej (w pewnej perspektywie).

mirror
07-03-2020, 22:34
Kupując body w praktyce wybierasz system. Sony startując od zera musiało mieć niskie ceny. I oczywiście Sony miało mniej fanów niż Nikon i Canon. Canon ma system jesli sie uwzględni przejściówki o wiele większy juz na starcie. A jeśli tylko natywne to i tak ma potencjał większy niż Sony. Canon może być droższy, a i tak będzie kupowany chętniej (w pewnej perspektywie).

obawiam się że wszystko ma jednak swoje granice, jak na razie to potencjał spadł o 50% w ciągu roku o ile spadnie w następnym?

jan pawlak
07-03-2020, 23:03
Kupując body w praktyce wybierasz system. Sony startując od zera musiało mieć niskie ceny. I oczywiście Sony miało mniej fanów niż Nikon i Canon. Canon ma system jesli sie uwzględni przejściówki o wiele większy juz na starcie. A jeśli tylko natywne to i tak ma potencjał większy niż Sony. Canon może być droższy, a i tak będzie kupowany chętniej (w pewnej perspektywie).

Przypomina mi to pochwałę/premię dla załogi fabryki wozów drabiniastych za przekraczanie normy i to wtedy gdy wozów drabiniastych już nie kupowano.

Albo Canon będzie sprzedawał bezlusterkowce z wymienną optyką albo zostanie w segmencie foto zepchnięty do niszy rynkowej.
A droższych aparatów tylko dlatego że Canon ogół użytkowników nie będzie kupował.

Nikon ma na świecie lepszą markę/prestiż niż Canon a ma kłopoty finansowe.

jp

Eberloth
07-03-2020, 23:52
Nikon ma na świecie lepszą markę/prestiż niż Canon

... tymczasem w światach równoległych Jana P....

Kolekcjoner
07-03-2020, 23:59
R5 ma być tani bo firma ma 50% spadek sprzedaży i jest w czarnej .... i z tej czarnej .....nie wyjdzie jak będzie drogo - bo bechamot nie kupi, ja nie kupie, i wielu innych - proste jak drut na szpulce
Tylko że spadki mają wszyscy, a sprzedaży nie robi się drogimi korpusami. Wręcz odwrotnie, jak coś jest drogie to będzie cenione i to będzie miało odzwierciedlenie w cenie R5. Ta cena będzie na starcie wyskoa i musi taka być nie ma niestety opcji żeby było inaczej.

sv
08-03-2020, 00:00
nawet prosciej.




kiedy przed laty sony wypuscil tanie ( i paskudne ) dslry , na jednego sprzedanego canona wypadala sprzedaz parudziscieciu sony - tak mi powiedzial jeden ze sprzedjacych aparyty w FJ




Masz coś na poparcie tej śmiałej tezy o rekordowej sprzedaży "lustrzanek" Sony, czy tylko wypowiedź gostka z FJ? :-) Jakieś statystyki sprzedaży z tego okresu? Bo o ile dobrze pamiętam ten okres, to sprzedaż "lustrzanek" Sony była na granicy błędu statystycznego.


Tylko że spadki mają wszyscy, a sprzedaży nie robi się drogimi korpusami. Wręcz odwrotnie, jak coś jest drogie to będzie cenione i to będzie miało odzwierciedlenie w cenie R5. Ta cena będzie na starcie wyskoa i musi taka być nie ma niestety opcji żeby było inaczej.

Dokładnie. Sprzedaż będzie robił R6.

jjj
08-03-2020, 00:24
Lustrzanki sony to w przeciwieństwie do bezluster, zawsze były niszowe. Ich sprzedaż była śladowa.

kmeg
08-03-2020, 00:40
Dokładnie. Sprzedaż będzie robił R6.

Sprzedaż to robią m100, m50,

sv
08-03-2020, 00:42
Sprzedaż to robią m100, m50,

Robią sztuki. R6 będzie robił kasę, a R5 będzie po to, żeby Bechamot miał się do czego ślinić.

kmeg
08-03-2020, 00:55
Robią sztuki. R6 będzie robił kasę, a R5 będzie po to, żeby Bechamot miał się do czego ślinić.To jest tożsame. Tanie aparaty zarabiają najwięcej właśnie przez wolumen sprzedaży...

Jacek_Z
08-03-2020, 01:33
obawiam się że wszystko ma jednak swoje granice, jak na razie to potencjał spadł o 50% w ciągu roku o ile spadnie w następnym?
Potencjał to jest coś, co sie wypracowuje przez lata. Wiesz ile szkieł z mocowaniem Canon EF wyprodukowano przez te wszystkie lata? Canon mógłby przestać je robić, a i tak Sony nie dogoniłoby tej ilości przez najbliższe 10 lat.
Nie patrzcie ciągle przez pryzmat ostatniego miesiąca, kwartału, roku. Słupki sprzedaży interesują księgowych, a nie fotografów kupujących sprzęt.

jan pawlak
08-03-2020, 08:35
Potencjał to jest coś, co sie wypracowuje przez lata. Wiesz ile szkieł z mocowaniem Canon EF wyprodukowano przez te wszystkie lata? Canon mógłby przestać je robić, a i tak Sony nie dogoniłoby tej ilości przez najbliższe 10 lat.
Nie patrzcie ciągle przez pryzmat ostatniego miesiąca, kwartału, roku. Słupki sprzedaży interesują księgowych, a nie fotografów kupujących sprzęt.

Jasne, Canon sprzedał "morze" sprzętu foto i Sony raczej nigdy go nie dogoni.
Ale to co było to historia, to dyplomy na ścianach, statuetki za szybą, wypasione rezydencje właścicieli itd.

Dla właścicieli firmy, (i dla jej rozwoju) potrzebny jest ciągły napływ/dopływ nowej kasy, sprzedaż i zysk teraz, w najbliższej przyszłości i w dalszej przyszłości.

Widać z trendu że kasę w segmencie foto przynosić będą teraz i w najbliższej przyszłości bezlustra z wymienną optyką.
Te aparaty musi Canon sprzedawać teraz i w najbliższej przyszłości.

Musi mieć w odpowiednich segmentach aparaty co najmniej tak dobre jak konkurencja i ceny porównywalne.
Zgoda, to interesuje kupujących ..... ale to kupujący tworzą te słupki sprzedaży.
A te słupki to jest główny czynnik strategii produktowej firmy, na ich podstawie decyduje się co i jak będzie rozwijane i potem sprzedawane
A księgowi głównie "tną koszty" by słupki zysków były maksymalne

jp

Bechamot
08-03-2020, 08:45
Kupując body w praktyce wybierasz system. Sony startując od zera musiało mieć niskie ceny. ).

nie calkiem do konca tak bylo.
sony oferowal przeciez rownoczesnie swietne aparaty dslr w cenach porownywanych jesli nie wyzszych a700 - a900.
ze starych zapasow minolty wypuscil proste i tanie aparaty dslr - sprzedawaly sie jak cieple bulezki , dzieki temu iz byly tanie.

sony wprowadzil rowniez Linie a7 , ktora byla tansza nie dlatego , ze sony tak postanowil nisko ustalic cena , ale dlatego ze byla to tansza technologia produkcji. W ogole tansze w budowie.
Sony potrafil wypuscic nowoczesny aparat , ktory byl jednoczesnie tanszy - to jest olbrzymia zasluga sonego.

sony nigdy nie sprzedawal aparatow drogich w produkcji tanio - nikt tego nie moze robic.
sony potrafil taniej wyprodukowac aparat , dzieki czemu byl tanszy.

gdyby jakims cudem , R5 okazal sie znacznie tanszy w produkcji od a7 i Canon sprzedawal go taniej wowczas mielibysmy masowy Exodus w kierunku canona.

watpie aby Canon byl w stanie to zrobic , to raczej niemozliwe , ale to wlasnie jest cala sztuka producenta . Tak opanowac produkcje , wybrac taka Technologie by byc tanszym od innych. W przeciwnym wypadku marka umiera . Tak mielismy w latach 60 - tych i pozniej z markami niemieckimi. Produkcja byla zbyt droga - one upadly.

Nie ma takiej teorii ,ale ja taktuje ekonomie jak pewien szczegolny przejaw zasady zachowania energii - bilansu energetycznego.
Tansza produkcja przy ustalonej jakosci to lepsze szafowanie zasobami.
W perspektywie kilku lat ma to juz znaczenie.

akustyk
08-03-2020, 09:27
To jest tożsame. Tanie aparaty zarabiają najwięcej właśnie przez wolumen sprzedaży...

oj nie jest. koncowki serii najtanszych Rebeli czy (zwlaszcza) nikonowskie D3x00 sa, albo jeszcze niedawno byly, w takim limbo, ze zalegaly mocno na polkach magazynowych/sklepowych i trzeba bylo je na minimalnych marzach wypychac zeby wyczyscic te zapasy. po przeliczeniu kosztow promocji i magazynowania zysk na sztuce byl tak minimalny, ze nawet po "scalkowaniu" calego woluminu sprzedazy nadal nie byly to kokosy. gdy dla odmiany taki RP, kosztujac polowe tego co 6D2 w produkcji, schodzil jak cieple buleczki w cenie praktycznie tegoz 6D2.

w czasach kiedy ta polka najtanszyh DSLR umiera zezarta przez smarkfony ta zasada powyzej bedzie zalamana przez koniecznosc czyszczenia zapasow. kase to teraz robi mid-level - aparaty dla pasjonatow - z odpowiednio wyzsza marza, duzo wieksza iloscia sprzedanych sztuk i wreszcie z na tyle dobra funkcjonalnoscia, ze uzytkownicy robia mu marketing bezposredni. takie 6D2/D610/D750, czy Z6 albo R

akustyk
08-03-2020, 09:49
nie calkiem do konca tak bylo.
sony oferowal przeciez rownoczesnie swietne aparaty dslr w cenach porownywanych jesli nie wyzszych a700 - a900.
ze starych zapasow minolty wypuscil proste i tanie aparaty dslr - sprzedawaly sie jak cieple bulezki , dzieki temu iz byly tanie.

IMHO jednak patrzysz na to od d* strony.

Canon (i Nikon) to firma optyczna. taka, ktora projektuje i sprzedaje wyj* obiektywy i oprocz tego cos nowoczesnego, w co mozna sobie te obiektywy wkrecic do robienia zdjec lub "kamerunowania". ale to te, czasem nawet zaprojektowane 30 lat temu czerwone paski z mocowaniem EF sa rdzeniem systemu. to ze Canon ma dostatecznie duzy R&D zeby tez kminic sensory dalo im wielkiego kopa do pozamiatania dzialki DSLR te 15 lat temu, kiedy wypuszczali pierwsze 1Ds czy 10D i kiedy konkurencja byla w ciemnej d* (Nikon szumial jak "dokola las", Minolta miala AF na poziomie lat 80tych, Pentax to ja nawet sam nie wiem co robil juz wtedy, ...). ale to nieodmiennie jest dzial foto, ktory przede wszystkim wali wypasiona optyke. co zreszta widac wejscie systemu RF - tu nie ma watpliwosci, ze porzucenie EF (tak jak drzewiej FD) bylo podyktowane tylko i wylacznie nowymi mozliwosciami optycznymi. i te od zera zaprojektowane czerwone paski RF nie pozostawiaja zludzen, ze to optyka jest motorem napedowym tego nowego bagnetu. wypierdy funkcjonalne postaci R (przeciez to nawet nie jest normalny Canon w obsludze!) wyraznie pokazuja, ze praktycznie caly budzet R&D poszedl w optyke a korpus to tylko tak sklecili, zeby mozna bylo juz cos tymi 50/1.2 czy 28-70/2 popstrykac.

Sony mimo zakupu Minolty nadal jest glownie firma elektroniczna. pakuje w srodek high-tech, bo w tym jest dobre. ale optyke to im Zeiss i Tamron robia.

IMHO w systemie to ludzi trzymaja pieniadze wydane na optyke (czesto 2x drozsza niz nakretki do niej).



sony wprowadzil rowniez Linie a7 , ktora byla tansza nie dlatego , ze sony tak postanowil nisko ustalic cena , ale dlatego ze byla to tansza technologia produkcji. W ogole tansze w budowie.

IMHO, obie odpowiedzi sa poprawne. bylo tansze rowniez dlatego, ze to korpus i jego elektronika musialy sprzedac ludziom inwestycje w nowy bagnet. natywnej, solidnej optycznie i przystepnej cenowo optyki do tego nie bylo. nadal nie ma, jak sie porowna z EF czy F. no to trzeba zachecac lepsza technologia w puszce za podobna cene...



Sony potrafil wypuscic nowoczesny aparat , ktory byl jednoczesnie tanszy - to jest olbrzymia zasluga sonego.

albo po prostu: sluszna strategia na rynku, w ktorym ma sie atut w postacie dobrej ekonomii produkcji elektroniki, ale jest sie w mocnym ogonie pod wzgledem wyboru dobrej i znosnej cenowo optyki.



Nie ma takiej teorii ,ale ja taktuje ekonomie jak pewien szczegolny przejaw zasady zachowania energii - bilansu energetycznego.
Tansza produkcja przy ustalonej jakosci to lepsze szafowanie zasobami.
W perspektywie kilku lat ma to juz znaczenie.
Canon (i Nikon) moga sprzedac drozej korpus, ktory wyprodukuja stosunkowo tanio. bo wiedza, ze ich odbiorca albo ma juz worek EF/F albo moze sobie kupic wyj* zestaw nawet uzywanych szkiel za psie pieniadze w porownaniu z tym, co by go to kosztowalo w FE. a koszt korpusu to i tak maly fragment kosztow systemu

taka to jest cala ta ekonomia. jak nie masz przystepnej cenowo optyki nowej, to gonisz tanio (w stosunku do ficzerow) korpusy, jak Sony czy Fuji. jak masz w cholere nowej optyki i jeszcze trzy razy taka w cholere uzywanej na Ebayu... to twoi klienci lykna zawyzona cene za korpus, bo i tak im wyjdzie taniej. zabawa w adaptery jest dla desperatow :)

Bechamot
08-03-2020, 10:04
IMHO jednak patrzysz na to od d* strony.

ideologia lgbt jest mi obca i nie mam takich skojarzen, wiec pozwol ze w tym miejscu przerwe czytanie.

dziela na swiaty.

candar
08-03-2020, 10:22
zabawa w adaptery jest dla desperatow :)

:mrgreen:

Z wielką dozą rozkoszy przekażę koledze Rolandowi pseudo "Kilimanjaro" (finalista LensCulture Street Photo Awards) oraz wielu innym znajomym, że są desperatami ponieważ używają ML Sony i Leica z AFowymi i manualnymi analogowymi stałkami "bawiąc" się adapterami.
https://saraweber.fotoblogia.pl/13835,polacy-w-finale-konkursu-magnum oraz https://fotoblogia.pl/8273,ulica-w-oczach-rolanda-kilimanjaro-blazejewskiego

Ps.
to, jak patrzymy na świat nie powoduje, że jest to jedyne właściwe postępowanie i że, cała reszta populacji ma tak samo...

--- Kolejny post ---


ideologia lgbt jest mi obca i nie mam takich skojarzen, wiec pozwol ze w tym miejscu przerwe czytanie.

dziela na swiaty.

Przykro to czytać, bo ja akurat nie dzielę ludzi na lepszych i gorszych. Znam wiele osób zaszufladkowanych przez Ciebie do grupy LGBT i zaręczam, że są to dużo bardziej wartościowe osoby niż takie, które nie znając tematu piszą bzdury o jakiejś "ideologi LGBT".

ps.
proponuję nie oglądać więcej TVP

mirror
08-03-2020, 11:21
Nie patrzcie ciągle przez pryzmat ostatniego miesiąca, kwartału, roku. Słupki sprzedaży interesują księgowych, a nie fotografów kupujących sprzęt.

no właśnie i ci sami księgowi co oglądaja te słupki ustalają cenę - pozostali mają w tej sprawie niewiele do gadania - mogą co najwyżej nie kupić albo kupić sony :) - to chyba nie ja powiedziałem "sony" to niemożliwe, jestem przecież niewolnikiem systemowym który kupi coś ze starą matrycą bo prezes mojej ulubionej firmy nie widzi problemu, coś z rozdzielczością której nie chce - bo taka wystarczy wszystkim, coś z wizjerem prawie 100%, coś z cropem na 4K, coś z fatalnym kodekiem bo byłoby konkurencją dla kamer mojej ulubionej firmy i jeszcze nie wiadomo czym - no i tu się mogą troszeczkę przeliczyć w tych "piniądzach" co je liczą bo ja już tego nie łykam - zaczekam na kolejny zjazd o 50% i posłucham co powiedzą księgowi bo prezes naszej ulubionej firmy już po pierwszym zjeździe o 50% zaczyna mówić ludzkim głosem

sv
08-03-2020, 12:49
ideologia lgbt jest mi obca i nie mam takich skojarzen, wiec pozwol ze w tym miejscu przerwe czytanie.

dziela na swiaty.

Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby w wypowiedzi Akustyka dopatrzeć się ideologi lgbt. Napisałbym, że masz nieźle zryty beret, ale jestem grzeczny, więc tego nie napiszę :-) Drugi człon Twojej wypowiedzi się zgadza. Faktycznie dzielą nas światy. Twoje wypowiedzi i teorie przypominają mi pewnego Antoniego i jego parówki. Takie pomieszanie chłopskiego rozumu i chytrości z teorią spiskową i parciem na kasę. Teraz jestem w stanie naprawdę uwierzyć, że Ty wypisując te teorie na temat ceny R5 naprawdę liczysz, że ktoś to przeczyta i weźmie to pod uwagę :-)
Od dzisiaj będę oceniał wypowiedzi uczestników forum w bechamotach od 0 do 10, gdzie 10 oznacza 100% bechamota.


no właśnie i ci sami księgowi co oglądaja te słupki ustalają cenę - pozostali mają w tej sprawie niewiele do gadania - mogą co najwyżej nie kupić albo kupić sony :) - to chyba nie ja powiedziałem "sony" to niemożliwe, jestem przecież niewolnikiem systemowym który kupi coś ze starą matrycą bo prezes mojej ulubionej firmy nie widzi problemu, coś z rozdzielczością której nie chce - bo taka wystarczy wszystkim, coś z wizjerem prawie 100%, coś z cropem na 4K, coś z fatalnym kodekiem bo byłoby konkurencją dla kamer mojej ulubionej firmy i jeszcze nie wiadomo czym - no i tu się mogą troszeczkę przeliczyć w tych "piniądzach" co je liczą bo ja już tego nie łykam - zaczekam na kolejny zjazd o 50% i posłucham co powiedzą księgowi bo prezes naszej ulubionej firmy już po pierwszym zjeździe o 50% zaczyna mówić ludzkim głosem

Za tą wypowiedź w skali bechamota masz mocne 6. Niebezpiecznie zbliżasz się do jego poziomu.

Jacek_Z
08-03-2020, 14:09
no właśnie i ci sami księgowi co oglądaja te słupki ustalają cenę -
jestem przecież niewolnikiem systemowym który kupi coś ze starą matrycą bo prezes mojej ulubionej firmy nie widzi problemu,
Ważne jest czy mówimy o amatorze, nie kumającym róznic, o kimś kto wybiera swój przyszły system czy o amatorze, czy o zawodowcu, czyli fotografach już czymś fotografujących.
10-20% róznicy w cenie nie spowoduje, że taki fotograf zmieni system. (owszem, powinienem wskazac wyjatki - np yutuberzy)
Matryce Canona są wystarczająco dobre. Fantastyczna fotografia powstawała także 5 lat temu, gdy matryce były gorsze.
Większość świata reklamy, gdzie wymogi sa największe pracuje na Canonach (lub Nikonach), nie na Sony. Owszem, część na Sony, ale to mniejszość. I zapewne to było wskutek lepszego filmowania, a nie dlatego, że Sony miało lepsze DR. Sony nie miało szkieł, a matryce Nikona maja takie DR jak Sony (bo większość Nikonów ma matryce Sony, to to samo). Dlaczego nie wybierano systemu Nikona z większą ilościa optyki? Bo Sony lepiej filmowało. Dlaczego zawodowcy wybierają Canona? Bo sobie radzą ze światłem. Bo potrafią. Bo wiedzą coś o świetle wypełniającym, zmniejszają DR itd. Dzisiejsi amatorzy chcą wszystko osiągać w photoshopie, potrzeba im dużego DR matrycy. Aha - w fotografii studyjnej DR matrycy jest właściwie bez znaczenia, i to tak już od 10 lat.

mirror
08-03-2020, 14:59
Ważne jest czy mówimy o amatorze, nie kumającym róznic, o kimś kto wybiera swój przyszły system czy o amatorze, czy o zawodowcu, czyli fotografach już czymś fotografujących.
10-20% róznicy w cenie nie spowoduje, że taki fotograf zmieni system. (owszem, powinienem wskazac wyjatki - np yutuberzy)
Matryce Canona są wystarczająco dobre. Fantastyczna fotografia powstawała także 5 lat temu, gdy matryce były gorsze.
Większość świata reklamy, gdzie wymogi sa największe pracuje na Canonach (lub Nikonach), nie na Sony. Owszem, część na Sony, ale to mniejszość. I zapewne to było wskutek lepszego filmowania, a nie dlatego, że Sony miało lepsze DR. Sony nie miało szkieł, a matryce Nikona maja takie DR jak Sony (bo większość Nikonów ma matryce Sony, to to samo). Dlaczego nie wybierano systemu Nikona z większą ilościa optyki? Bo Sony lepiej filmowało. Dlaczego zawodowcy wybierają Canona? Bo sobie radzą ze światłem. Bo potrafią. Bo wiedzą coś o świetle wypełniającym, zmniejszają DR itd. Dzisiejsi amatorzy chcą wszystko osiągać w photoshopie, potrzeba im dużego DR matrycy. Aha - w fotografii studyjnej DR matrycy jest właściwie bez znaczenia, i to tak już od 10 lat.

jestem amatorem, z kumaniem to byłbym ostrożny bo wg mojej wiedzy im większy zawodowiec tym kumanie słabsze ci najwięksi od kumania mają systenta, a sami skupiają sie na innych sprawach, nie sprowadzałbym wszystkiego do DR matrycy ja osobiście radzę sobie z takim DR jakie dają ale nowsze technologicznie rozwiązania np. BSI pozwalają na zmniejszenie szumów co jest zawsze korzystne, oczywiście zaraz napiszesz że w foografii reklamowej zawodowcy szumów nie widzą i szumy w dzisiejszych czasach nie są problemem, jak aparat widzi zawodowca z tyłu to nie szumi - wydaje się że patrzysz na fotografię przez małą dziurkę od klucza "portret i studio" - ludzie wykorzystują aparaty do różnych celów - ja jak naświetlę klatkę przez 3 minuty to zawsze szumy widzę, a na canononowym cropie to szumy widzę zawsze nawet przy 1/100s

"dzisiaj amatorzy chcą wszystko osiągnąć w photoshopie" - to już nawet trudno skomentować - sugerujesz że zawodowcy nie używają photoshopa? - napiszę najdelikatniej jak potrafię - każdy kto przez jakiś czas używa aparatu wie jaki obrazek produkuje aparat - jeśli obrazek jest inny to znaczy że został zmieniony - w moim wieku już nie wierzy się w bajki - i nie jestem jakimś tam wojującym przeciwnikiem photoshopa - to realna i integralna część dzisiejszej fotografii cyfrowej

candar
08-03-2020, 15:02
Dlaczego zawodowcy wybierają Canona? Bo sobie radzą ze światłem. Bo potrafią. Bo wiedzą coś o świetle wypełniającym, zmniejszają DR itd.

Aha.

A cała reszta innych zawodowców fotografujących Nikonami, Pentaxami, Leicami, Olympusami , Sony itp. to zapewne bezmózgie ibmecyle, którzy nie mają zielonego pojęcia o świetle wypełniającym, DR, trójkącie ekspozycji ???

Już kiedyś pisałem , że wiele osób na CB z powodzeniem stosuje moralność kalego, czyli: potępianie u innych tego, co u siebie uważa się za dobre, przekonanie bazujące na podwójnych standardach i hipokryzji, charakteryzujące się postrzeganiem występków jako negatywnych tylko jeśli inni się ich dopuszczają.


Dzisiejsi amatorzy chcą wszystko osiągać w photoshopie, potrzeba im dużego DR matrycy.

Faktycznie po co kupować aparat z lepszą matrycą jak można kupić nowiuśkiego Canona 4000D z matrycą z 2009 roku pamiętającą potwierdzony pierwszy przypadek świńskiej grypy w Polsce i rzeźbić kilka dni w postprodukcji na warstwach jedną fotę, aby cokolwiek było widać w cieniach oraz w światłach.

Gdyż, albowiem Twoim zdaniem prawdziwy amator uwielbia przecież spędzać tydzień nad jednym zdjęciem i za to zapewne kocha producenta, który daje mu na tacy takową możliwość.

Pytanie tylko, dlaczemu OWI amatorzy tak często bazują na jpg-ach wybierając aparat, który daje im na tacy doskonałe kolorystycznie zdjęcie z dobrym DR bez potrzeby grzebania w RAWach ?


Aha - w fotografii studyjnej DR matrycy jest właściwie bez znaczenia, i to tak już od 10 lat.

Aha.

Bo każdy fotograf studyjny to wyłącznie lamp studyjnych używa (zarówno w studiu, jak i w plenerze) i stroni od wszelkiego światła zastanego i ciągłego. I to tak już od 10 lat.

No i w ogóle po co jakiś śmieszny DR, gdy z powodzeniem (zdaniem ww. opinii na CB) można z dobrym skutkiem używać aparaty sprzed 15 lat (5D np.) ? Pytanie było retoryczne...


Matryce Canona są wystarczająco dobre. Fantastyczna fotografia powstawała także 5 lat temu, gdy matryce były gorsze.

ps.
czasami odnoszę niejasne wrażenie, że dla niektórych to faktycznie czas się zatrzymał (bez urazy)

Jacek_Z
08-03-2020, 15:23
Proszę się nie obrażać, sam fotografuje nie Canonem, a Nikonem i nie uważam się za imbecyla.
Za alternatywę dla Canonów uzywanych przez zawodowców nie uważam 11-letnich cropowych body.
Fajnie by było gdyby moje wypowiedzi służyły nie do czepiania się, ale by były czytane/rozumiane zgodnie z moimi intencjami.
Fakt, nie zawsze sie wyrażam bardzo jasno. No i najważniejsze - zawsze sa wyjatki. Ale to, że ktos je znajdzie i mi to wytknie, to nie znaczy, że nie miałem racji w tym co pisałem. Wyjątki tylko potwierdzają regułę. Piszę o większości, czyli nie piszę że wszyscy.

candar
08-03-2020, 15:29
Akurat większość zawodowych fotografów, których znam - fotografuje Nikonami. Obsługują od lat lokalne gazety oraz serwis MW (Marynarka Wojenna https://a.allegroimg.com/original/03afe0/2711dbd14b11bbf8c8420c24f00a/R-Sawicki-M-Kluczynski-Marynarka-Wojenna-ALBUM ). Z Nikonem byli związani od zawsze jak pamiętam i pisanie o tym, że "zawodowcy wybierają Canona" jest dość słabe na próbę udowodnienia, że Canon jest najlepszy, bo tak nie jest. Starajmy się szanować czytających i nie wciskać im zafałszowanej rzeczywistości (choć to ostatnie podobno w modzie jest).

Jacek_Z
08-03-2020, 15:34
Jak ktoś się chce czepiac to odpiszę, wykazując tym samym, że wszystko jets bardziej złozone niż to sie wydaje.
No i powtarzam - generalizuję, bo na pewno lepiej mieć duże DR niż go nie miec.

jestem amatorem, z kumaniem to byłbym ostrożny bo wg mojej wiedzy im większy zawodowiec tym kumanie słabsze ci najwięksi od kumania mają systenta,

OK, pójdźmy tym tropem. Czyli .. nie potrzeba tego DR, bo jak nie fotograf to jego asystent dobrze ustawi światło. Tak czy inaczej wychodzi na moje.


"dzisiaj amatorzy chcą wszystko osiągnąć w photoshopie" - to już nawet trudno skomentować - sugerujesz że zawodowcy nie używają photoshopa?
nie jestem jakimś tam wojującym przeciwnikiem photoshopa - to realna i integralna część dzisiejszej fotografii cyfrowej
Oczywiście, że obróbka w PS (C1 itp) to integralna część publikowanego zdjęcia.
Natomiast widzę na plenerach jak (niektórzy) ludzie nie dbają o światło. Nie używaja bendy, albo maja malutką do całej postaci itd.
Gdybym chciał odpowiadac w trybie wojowniczym ;) to bym napisał, że zawodowi fotografowie nie używają PS, bo używają go graficy w studiach graficznych :) ale to oczywiście pisanie o marginesie rynku. Dlatego skupmy się na sensie wypowiedzi, a nie szukajmy wyjątków do podważania słów kogoś, kto generalizuje.

candar
08-03-2020, 15:42
OK, pójdźmy tym tropem. Czyli .. nie potrzeba tego DR, bo jak nie fotograf to jego asystent dobrze ustawi światło. Tak czy inaczej wychodzi na moje.



Znaczy w sensie, że "nie potrzeba tego DR" bo asystent fotografa pstryknie palcami i zgasi słońce generujące zbyt dużą rozpiętość tonalną ?

Zaiste przydałby się takowy asystent...

ps.
na fotach w plenerze mam lampę AD200, mam blendę 200x180, mam też zawszę blendę dyfuzyjną i uwierz na słowo, że dobry DR jednak się też przydaje.

Jacek_Z
08-03-2020, 15:44
Akurat większość zawodowych fotografów, których znam - fotografuje Nikonami. Obsługują od lat lokalne gazety oraz serwis MW (Marynarka Wojenna). Z Nikonem byli związani od zawsze jak pamiętam i pisanie o tym, że "zawodowcy wybierają Canona" jest dość słabe na próbę udowodnienia, że Canon jest najlepszy, bo tak nie jest. Starajmy się szanować czytających i nie wciskać im zafałszowanej rzeczywistości (choć to ostanie podobno w modzie jest).
Ale .. z tego nic nie wynika. Ja jestem nikoniarzem, pierwsze 10 plenerów przyjeżdżali prawie sami nikoniarze (ale teraz ekipa jest bardziej róznorodna, choć z przewagą N) i mógłbym napisać, że Nikon jest nr 1. Ale .. wśród moich znajomych, a nie w Polsce, ani nie na świecie.
Nie napisałem tez, że Canon jest najlepszy. Wkładając mi w usta cos czego nie mówiłem mozna wytknąć mi łatwiej fałszywe twierdzenia.
System Canona jest najpopularniejszy. Co jest lepsze? Lepszy aparat z optyką dla fotografa uprawiającego dana dziedzinę foto. Przy czym czasami są równoważne body w systemach dajmy na to C i N.
Nie napisałem, że zawodowcy wybierają Canona, tylko, że większość zawodowców fotografuje Canonami. Niuans. Fotografuje, czyli ma od jakiegoś czasu. Wybiera tzn że dokona zakupu w przyszłości. Zapewne większość fotografujących Canonami wybierze Canony.

Jacek_Z
08-03-2020, 15:45
Znaczy w sensie, że "nie potrzeba tego DR" bo asystent fotografa pstryknie palcami i zgasi słońce generujące zbyt dużą rozpiętość tonalną ?

Zaiste przydałby się takowy asystent...
To mozliwe. Dajmy na to użyje lampy błyskowej jako światła wypełniającego, albo rozepnie batterflaya.
Skoro wcześniej wspomniałem o plenerze, to na 20 amatorów ze 3 osoby zabierają lampy ATLAS, 1-2 osoby zabierają panele LED, blendy mają wszyscy. Kilka osób zabiera lampki reporterskie by we wnętrzach świecić w sufit. Amatorzy. Nie zawodowcy.
Artur wiózł Atlasa 600 nawet na mały plener do Chorwacji.

candar
08-03-2020, 15:58
Nie napisałem tez, że Canon jest najlepszy. Wkładając mi w usta cos czego nie mówiłem mozna wytknąć mi łatwiej fałszywe twierdzenia.


To zacytuję, co napisałeś:

Dlaczego zawodowcy wybierają Canona? Bo sobie radzą ze światłem. Bo potrafią. Bo wiedzą coś o świetle wypełniającym, zmniejszają DR itd.



System Canona jest najpopularniejszy. Co jest lepsze? Lepszy aparat z optyką dla fotografa uprawiającego dana dziedzinę foto. Przy czym czasami są równoważne body w systemach dajmy na to C i N.
Nie napisałem, że zawodowcy wybierają Canona, tylko, że większość zawodowców fotografuje Canonami. Niuans. Fotografuje, czyli ma od jakiegoś czasu. Wybiera tzn że dokona zakupu w przyszłości. Zapewne większość fotografujących Canonami wybierze Canony.

Aha.

Czyli zakładając na chwilkę, że jestem zawodowcem i "fotografuje, czyli mam od jakiegoś czasu" marki: Fuji, Praktica, Pentax, Canon FD/EF, Sony, Flexaret, Welti, FED, Polaroid tzn, że z automatu dokonam w przyszłości zakupu kolejnego aparatu każdej marki, którą posiadam ??? Kiedyś miałem Zenita i jesteś pewien , że przez następne dekady wybierałbym tylko aparaty tego producenta bo swego czasu był "najpopularniejszy" ???

Podpowiem.

Zawodowca stać na to, aby na każdym zleceniu używać innego sprzętu innego producenta. Są wypożyczalnie sprzętu, jak również magazyn w którym może wybrać dowolny system pod dane zlecenie (za które płaci klient).

sv
08-03-2020, 16:15
Czy Wam właściciel forum dopłaca za takie bicie piany? Przecież to o czym piszecie, pisaliście już 1000 razy. Nie znudziło się jeszcze? Zaraz będzie kolejne 5 stron jałowej dyskusji, a co to wszystko ma wspólnego z R5? Jeden fotografuje Play Station, drugi Nikonem, a dyskutują na forum Canona w wątku R5 :-)

Jacek_Z
08-03-2020, 16:25
Czyli zakładając na chwilkę, że jestem zawodowcem i "fotografuje, czyli mam od jakiegoś czasu"
tzn, że z automatu dokonam w przyszłości zakupu kolejnego aparatu każdej marki, którą posiadam ??? Kiedyś miałem Zenita i jesteś pewien , że przez następne dekady wybierałbym tylko aparaty tego producenta bo swego czasu był "najpopularniejszy" ???

Podpowiem.

Zawodowca stać na to, aby na każdym zleceniu używać innego sprzętu innego producenta. Są wypożyczalnie sprzętu, jak również magazyn w którym może wybrać dowolny system pod dane zlecenie (za które płaci klient).
Wzorcowy przykład czepiania się i udawania, że nie wiadomo o co chodzi. Tak, na pewno zawodowiec focący kiedyś Zenitem będzie wierny i dziś będzie focił cyfrowym Zenitem z gwintem M42, bez AFu. Sarkazm off.
Co do wypożyczania - zgoda. Jak ktoś foci Canonem, to może wypożyczyć Hasela. Ekonomia rządzi. Co nie zmienia faktu, że na co dzień używa Canona. Tylko jak za dzień pracy Haselem płaci sie ponad 2 tys zł to okazuje się, że klientowi wystarcza Canon 5Dsr. To tak na marginesie.


Czy Wam właściciel forum dopłaca za takie bicie piany? Przecież to o czym piszecie, pisaliście już 1000 razy. Nie znudziło się jeszcze? Zaraz będzie kolejne 5 stron jałowej dyskusji, a co to wszystko ma wspólnego z R5?
Masz racje, ja zaprzestaje tej dyskusji, o i tak z mojej wypowiedzi wyciagane jest to co mało istotne, a jej sens umyka.
Nie chcę moderować sam siebie, może akustyk czy kolekcjoner posprzątają, wydzielą, przeniosą.

jan pawlak
08-03-2020, 19:13
Co EOS R5 mówi nam o bezlusterkowych planach Canona?

Bardzo interesujący artykuł/opinia :
https://www.dpreview.com/opinion/4785408291/what-does-the-canon-eos-r5-tell-us-about-canon-s-mirrorless-plans

jp

Bechamot
08-03-2020, 19:34
co w tym ciekawego ?


przeczytalem i niczego , ale to kompletnie niczego konkretnego sie nie dowiedzialem. wiadomo , ze moze byc tak albo inaczej.



dopoki nie ma wypowiedzi osob zwiazanych z canonem , bedzie to tylko fantazjowaniem. czytanie takich domniemywan jest strata czasu , to bajkopisarstwo. Ot - ktos napisal jak mu sie wydaje ze bedzie . Ktos inny pewnie napisalby cos innego.
Zero konkretow - brak powodow by to brac pwaznie.

sv
08-03-2020, 19:51
Co EOS R5 mówi nam o bezlusterkowych planach Canona?

Bardzo interesujący artykuł/opinia :
https://www.dpreview.com/opinion/4785408291/what-does-the-canon-eos-r5-tell-us-about-canon-s-mirrorless-plans

jp

Sam artykuł nie mówi nic nowego, ale komentarze pod nim są pyszne :-) Sporo fanów PlayStation wykazuje objawy paniki. Gdybym był tak głupi i sprzedał wszystko co mam Canona i przesiadł się na Sony, też miałbym teraz mokro w gaciach i wypisywał na forach jakie to Sony zajefajne jest :-) Potrzeba uzasadnienia wtopy to potrzeba psychologiczna :-) Dpreview jako finansowane przez Sony też ma pierwsze objawy paniki :-)

jan pawlak
08-03-2020, 21:08
Sam artykuł nie mówi nic nowego, ale komentarze pod nim są pyszne :-) Sporo fanów PlayStation wykazuje objawy paniki. Gdybym był tak głupi i sprzedał wszystko co mam Canona i przesiadł się na Sony, też miałbym teraz mokro w gaciach i wypisywał na forach jakie to Sony zajefajne jest :-) Potrzeba uzasadnienia wtopy to potrzeba psychologiczna :-) Dpreview jako finansowane przez Sony też ma pierwsze objawy paniki :-)

Tak chyba będzie przez najbliższe kilka miesięcy (?)

Ale zbierałbym szczęką z podłogi gdybyś Ty napisał coś innego.

jp

sv
08-03-2020, 21:33
Ale zbierałbym szczęką z podłogi gdybyś Ty napisał coś innego.

jp

A dlaczego miał bym pisać coś innego? W przeciwieństwie do Ciebie nie zrobiłem tego błędu i nie przesiadłem się na Sony :-) Odrobinę schandenfreude nie zawadzi :-)

Bechamot
08-03-2020, 21:53
jak dziecko w przedszkolu

"plose pani , bo on mowi ze ma lepsy apalat , a to ja mam lepsy . ja mam najlepsy na swiecie "

postow podpisany przez "sven " nie ma najmniejszego sensu otwierac - zero merytoryki

sv
08-03-2020, 22:02
postow podpisany przez "sven " nie ma najmniejszego sensu otwierac - zero merytoryki

i kto to pisze :-) merytoryczny Bechamot :-) Napisz jeszcze jakiegoś merytorycznego posta o cenie R5 :-) Ja obstawiam 25.000,- zł Czas, start... :-)

candar
08-03-2020, 22:28
i kto to pisze :-) merytoryczny Bechamot :-) Napisz jeszcze jakiegoś merytorycznego posta o cenie R5 :-) Ja obstawiam 25.000,- zł Czas, start... :-)

Dodam coś od siebie. W trzecim poście w tym wątku (czyli 328 postów wcześniej) już pisałem , że spodziewana cena to 24k zł https://www.canon-board.info/threads/111996-Canon-EOS-R5?p=1405336&viewfull=1#post1405336

Tak więc przez 328 postów wyłącznie nabijasz licznik prowokując bezsensowne pyskówki.

Kolekcjoner
08-03-2020, 22:35
Bardzo bym prosił o spokój. Dyskutujmy z poglądami. Personalne wycieczki są nie na miejscu.


Co do tematu to odpowiedzią na to że Canonowi spadają słupki i ogólnie branża foto dołuje jest to, że jakieś dwa lata temu firma bardzo postawiła na rozwój działów które nie zajmują się produkcją drobnicy na rynki komercyjne. Z tego co widać po wynikach to już są efekty, więc uzależnienie od wyników sprzedaży w dziale foto nie jest tak duże jakby niektórzy to chcieli widzieć i pewnie będzie malało. W takiej sytuacji nie walczy się ceną, bo to samobój.

Przy tym ze względu na wiadome wydarzenia wszystkie te rachuby mogą wziąć w łeb, bo grozi ogólnoświatowy kryzys z zupełnie nieprzewidywalnymi skutkami.

szandor
10-03-2020, 18:37
Kolekcjoner tupnął nogą i bicie piany zamilkło. To się nazywa mieć posłuch.

Tak trzeba było, ale prawie doba minęła, więc pozwolę sobie coś napisać.
Wystawa fotografii i pokaz wideo w Wielkiej Brytanii zostały przełożone:

https://www.canonrumors.com/the-photography-show-the-video-show-in-the-uk-has-been-postponed/

"Do tej pory The Photography Show i Video Show postępowały zgodnie z wytycznymi rządu dotyczącymi kontynuacji naszego wydarzenia dotyczącego wybuchu wirusa Coronavirus. Jednak w miarę postępu wiadomości wysłuchaliśmy obaw wszystkich stron dotyczących zdrowia i dobra ich pracowników.

Dobre samopoczucie naszych gości, wystawców i personelu ma ogromne znaczenie, dlatego podjęliśmy niezwykle trudną decyzję, aby odłożyć The Photography Show i Video Show na późniejszy termin..."

Miałem nadzieję, że dzięki tej imprezie wypłyną nowe informacje o R5. Kwietniowa impreza w Las Vegas, oraz majowa Photokina w Kolonii też pewnie nie dojdzie do skutku. A napięcie rośnie i jest to poniekąd zgodne ze strategią canona.

szandor
11-03-2020, 17:03
Opóźnienia w produkcji R5 i R6 wg:

https://www.canonrumors.com/there-are-delays-in-production-for-both-the-canon-eos-r5-and-canon-eos-r6/


"Produkcja Canon EOS R5 i Canon EOS R6 działa na mniej niż 1/4 zdolności produkcyjnej Canona z powodu problemów z łańcuchem dostaw z koronawirusa. Doprowadzi to do oczywistych problemów z numerami produkcyjnymi.

To samo źródło mówi, że Canon rozważa wypuszczenie aparatów zgodnie z planem, a Canon EOS R5 początkowo planowano rozpocząć wysyłkę w lipcu, a Canon EOS R6 podobno miał rozpocząć wysyłkę w czerwcu i żyjąc z niski/wysokim bólem głowy, trzeba żądać lub czekać do jesieni, prawdopodobnie w październiku 2020 r. kiedy dostawy obu kamer mogą być w dobrej ilości."

No to mamy pół roku na "prześciganie" się w przewidywaniach.

Nelro
11-03-2020, 19:21
Peter McKinnon trzyma w rękach R5 i coś sugeruje w pierwszych sekundach vloga:
https://youtu.be/Bn7DXkNKWBM

sv
12-03-2020, 15:24
Jeżeli waluty będą szły do góry w takim tempie jak dzisiaj, to nie wróży to nic dobrego :-(

mirror
12-03-2020, 19:54
Jeżeli waluty będą szły do góry w takim tempie jak dzisiaj, to nie wróży to nic dobrego :-(

w sumie to już się nudne robi te posty podbijające bębenek - był dołek idzie górka - musi tak być bo ci co handlują walutą (i mają na jej kurs rzeczywisty wpływ) zarabiają jak się kurs rusza, a nie jak jest stabilny - trzeba było kupować 3 dni temu (lub nawet wczoraj) - napiszę złośliwie - ja kupiłem - a teraz mniej złośliwie - to i tak nic mi niestety nie daje bo należałoby teraz lub za parę dni zrealizować te zyski i czekać na następny dołek.

moim zdaniem jest tak - idzie lekkie spowolnienie - ludzie zaczną oglądać pieniądze - nie będą kupować drogich aparatów typu R5 - canon będzie bronił ceny ciągłym cashbackiem (byleby nie dopuścić do świadomości ludzi że może być taniej bo jak zauważą że tanieje to zawieszą zakupy) a potem podwójnym cashbackiem, ale zarabiać trzeba więc ceny w końcu spadną - czy to realny scenariusz - równie realny (a może nawet bardziej) jak to że ceny wzrosną ze względu na olbrzymi popyt - gdzie ci ludzie niby te selfiki na instagrama będą robić w żyrardowie czy radomiu (piękne miasta) jak będą w domu siedzieć - nie wiem czy będą chcieli akurat tym się chwalić - a jak bedzie tego nie wie nikt i tym optymistycznym akcentem zakończę dodam tylko że prognozowany popyt na R5 w Bangladeszu się znacząco zwiekszył - kupuuuuj bo zabraknie.

jinks
13-03-2020, 11:55
8k będzie bez cropa i z DPAF + nagrywanie wewnętrzne. Jeśli chodzi o wydajność robi wrażenie :)

Camilo
13-03-2020, 13:40
https://www.youtube.com/watch?v=p67uB8kM_Fk


https://www.youtube.com/watch?v=M1W0yOUvBhY

Kolekcjoner
13-03-2020, 14:54
8k będzie bez cropa i z DPAF + nagrywanie wewnętrzne. Jeśli chodzi o wydajność robi wrażenie :)
No robi; animal AF z wykrywaniem sylwetki też.
Obawiam się że cena też zrobi wrażenie nie mniejsze niż możliwości ;)....

pawel.guraj
13-03-2020, 15:13
8k będzie bez cropa i z DPAF + nagrywanie wewnętrzne. Jeśli chodzi o wydajność robi wrażenie :)

Szacun dla Canona. Znaczy się, że bardzo przyłożyli się do tego co zwie się najcześciej Front LSI.
Bardzo jestem ciekaw tej R5-ki.

p, paw

jan pawlak
13-03-2020, 16:30
No robi; animal AF z wykrywaniem sylwetki też.
Obawiam się że cena też zrobi wrażenie nie mniejsze niż możliwości ;)....

Dobrze że jest i oby te doniesienia sprawdziły się, aby nie była żadnego ale..., w pewnych warunkach..., tylko gdy...
A cena będzie taka by kupowało R5 tyle ludzi ile Canon jest w stanie wyprodukować.

jp

PS.
https://www.dpreview.com/forums/post/63739302
jest to (ponoć) ze strony oficjalnej Canona, dane R5 :
a. 29.97fps @ 8K
b. No horizontal cropping* @ 8K
c. DPAF active in all modes @ 8K
d. Internal recording @ 8K
e. AF able to detect bodies, faces, and eyes of dogs, cats and birds

Ale z tego zapisu nie wprost np. że pkt. e dotyczy @8K

szandor
13-03-2020, 16:41
No robi; animal AF z wykrywaniem sylwetki też.
Obawiam się że cena też zrobi wrażenie nie mniejsze niż możliwości ;)....

klatka z filmu:

4145

nowa bateria, ale o kształcie jak LP-E6
4146

Jacek_Z
13-03-2020, 16:55
Obawiam się, że w tak wielkim stopniu postawili na funkcje filmowe, że olano fotografię. Nie potrzebuję wykrywania oczu zwierząt ani 8K. Za to by się przydała stabilizacja matrycy.
Czy są przejściówki do podpinania Nikkorów F (z silnikami, AF-S) do Canona R z dobrze działającym AF?

Bechamot
13-03-2020, 17:06
3500 usd - jesli to Prawda - to byloby ok 3000 eu +-10% , czego bym sobie w najgorszym wypadku zyczyl.
jesli byloby mniej , to duza buska dla canona.

jesli chodzi o mozliwosci tego aparatu , to sa wieksze niz potrzeba.
wystarcza migawka , przyslona , iso , odleglosc by moc robic zdjecia.
IBIS znakomicie poprawia rozdzielczosc obrazowania przy fotografii z reki wiec za to duzy plus, ze Canon wreszcie to zrozumial.

wlasaciwie wystarczylby mi spokojnie c5mk2 z matryca R

Ale wirtualna premiera tego aparatu nastapila przed miesiacem , wiec wirtualnie ten aparat juz mam - czyli w wyobrazni . Nie jest mi wiecej potrzebny , tzn dalsze informacje niczego nie wnosza. To zaczyna byc powoli nudnawe , gdyz banka prysla.
przesilenie chyba juz minelo .

Teraz czas na real.

jan pawlak
13-03-2020, 17:06
Obawiam się, że w tak wielkim stopniu postawili na funkcje filmowe, że olano fotografię. Nie potrzebuję wykrywania oczu zwierząt ani 8K. Za to by się przydała stabilizacja matrycy.
Czy są przejściówki do podpinania Nikkorów F (z silnikami, AF-S) do Canona R z dobrze działającym AF?

Według doniesień.
Stabilizacja matrycy jest i dobrze współpracuje ze stabilizacją w obiektywach.
Nie wiadomo jednak czy współpracuje tylko ze stabilizacją w obiektywach R czy wszystkich obiektywach które ją mają.

Poruszyłeś dla mnie także ważny problem, nie filmuję i nie widzę powodu płacić/nosić za coraz bardziej rozbudowane funkcje filmowania.
Firma (której nazwę na tym forum się nie wymienia) ma specjalizowany typ aparatu do filmowania, A7Sx i w tym "upycha" tą technologi, pozostałe A7x, A7Rx mają ją w ograniczonym zakresie.
Canon widać przyjął inną strategię.
Ciekawe jaka będzie odpowiedź na filmowe funkcje R5 w oczekiwanym/zapowiadanym A7S3


jp

Kolekcjoner
13-03-2020, 20:38
Z tym nie płaceniem za funkcje filmowe to jak zwykle półprawdy. Projektowanie swoje kosztuje i nie ma nic za darmo. A trzeba to sprzedać. Jak powiększa się rynek sprzedaży poprzez dodatkowe funkcjonalności to można lepiej kalkulować cenę. Ogólnie wcale nie jest tak że aparat be funkcji filmowych byłby tańszy - mogło by być wręcz przeciwnie.

robertskc7
13-03-2020, 21:54
U nas 16K jak nic. Oby kastrat r6 był bez ficzerów video, mniejsza ilością mpix i był tańszy to będzie git. Serio wierzycie, że nagle po 6 latach zacofania Canon zrobi matrycę gestopixelową godną konkurencji Sony(dxo) ? Bo ja nie.

sv
13-03-2020, 22:27
Ogólnie wcale nie jest tak że aparat be funkcji filmowych byłby tańszy - mogło by być wręcz przeciwnie.

Dokładnie tak. Byłoby drożej, bo sprzedałoby się znacznie mniej sztuk. Funkcje filmowe przyciągają dodatkowych chętnych na wymianę aparatu i moim zdaniem to nie jest mała grupa (być może większość). Gdybym brał pod uwagę tylko funkcje foto, to nie kupiłbym nowego aparatu, bo to co mam będzie robiło zdjęcia przez następne 5 lat. W video postęp jest znacznie szybszy (rozdzielczości, kodeki, slow-motion) i to właśnie progres funkcji video przekona mnie do zakupu w przyszłości.

mirror
13-03-2020, 23:20
U nas 16K jak nic. Oby kastrat r6 był bez ficzerów video, mniejsza ilością mpix i był tańszy to będzie git. Serio wierzycie, że nagle po 6 latach zacofania Canon zrobi matrycę gestopixelową godną konkurencji Sony(dxo) ? Bo ja nie.

może wierzę w cuda ale nawet "staruteńki" 5DS pomimo dużego upakowania miał nietragiczną, a nawet lepszą matrycę na tle "nowoczesnych" 5DIII 6D czy 6DII - tak mam wiarę że jeśli canon dokonał jakiegokolwiek postępu w technologii matryc to ta matryca może nie być gorsza od matrycy 5DIV czy martycy R a nawet bez problemu moze być lepsza - a na jakikolwiek mocniejszy postęp w technologii matryc to już jest chyba ostatni moment :mrgreen: - z drugiej strony canon nigdy nie "daje" 2 rzeczy w jednym korpusie a tu wygląda na to że jest pełno nowości to sugerowałoby że matryca będzie "stara" czyli R z większą rozdzielczością co zmniejszy osiągi - na dwoje babka wróżyła ale ja uważam że do tego apratu canon wsadzi wszystko co aktualnie posiada - kolejna jego wersja będzie cieniutkim inkrementalnym upgrejdem typowym dla firmy - krok do przodu dwa do tyłu - ale model R5 wyjątkowo taki nie będzie bo prezes zobaczył w końcu ścianę czy dno - ale z trzeciej strony może to tylko wishful thinking i będzie jak zwykle - prezes powie że pierwsze słyszy o problemach, a my bedziemy się zastanawiać czemu jest tak źle skoro jest tak dobrze - dowiemy się w czerwcu albo po wakacjach :)

jan pawlak
13-03-2020, 23:23
Dokładnie tak. Byłoby drożej, bo sprzedałoby się znacznie mniej sztuk. Funkcje filmowe przyciągają dodatkowych chętnych na wymianę aparatu i moim zdaniem to nie jest mała grupa (być może większość). Gdybym brał pod uwagę tylko funkcje foto, to nie kupiłbym nowego aparatu, bo to co mam będzie robiło zdjęcia przez następne 5 lat. W video postęp jest znacznie szybszy (rozdzielczości, kodeki, slow-motion) i to właśnie progres funkcji video przekona mnie do zakupu w przyszłości.

I tak i nie.
Oczywiście samochodem miejskim można pojechać z całą rodziną i dużym bagażem na wakacje tysiące kilometrów a limuzyną jeździć tylko po mieście do pracy.
Lepiej jednak mieć odpowiedni samochód do odpowiednich zastosowań.

Myślę, ze gdyby np. architektura/matryca/procesor/oprogramowanie itd. były "zwolnione" z funkcji filmowania to mogłyby więcej/lepiej obsłużyć funkcje fotografowania.
Dlatego bardziej "pasuje mi" podział na specjalizowane typy aparatów, do fotografowania z podstawową tylko możliwością filmowania i do filmowania z podstawową funkcją fotografowania.
A dla zaawansowanych i profi są kamery filmowe.
To jak na razie bo "za chwilę" zostanie tylko wysoko specjalizowany sprzęt dla profi + smartfony

Oczywiście to nie musi być zgodne ze strategią produktową danej firmy której jedynym celem jest tylko optymalizacja sprzedaży/zysku.
I zatrudnia do tego celu specjalnie wykształconych fachowców którzy tłumaczą/wmawiają nam że to wszystko co robi firma jest właśnie to co my potrzebujemy, na to czekaliśmy wiele lat.

jp

Bechamot
14-03-2020, 09:56
aparat z Kamera w jednym jest tanszy i poreczniejszy jesli nie robic filmow profesjonalnie niz aparat i Kamera oddzielnie.
wiadomo ze nie jest to sprzet, ktorym robi sie filmy fabularne , choc i takie proby byly robione.

wiec to jest Argument , ktory zadecyduje o tym, ze takie urzadzenia sprzedaja sie lepiej.

latwiej jest sprzedac aparat z mozliwoscia filmowania niz aparat + Kamera.
oznacza to ze dodanie mozliwosci filmowania ( wlasciwie to jest tylko Software ) obniza cene takiego aparatu , gdyz cena jest zawsze funkcja iosci - imn wiecej sprzedaz , tym bedzie taniej.

Do tego dochodza wzgledny celne - kamery z nieograniczonym czasem filmowania w UE sa oblozone wyzszym clem niz aparaty - stad w ogole idea aparatu i kamery w jednym w jednym - przy ograniczonym czasie filmowania.

c robi oddzielnie kamery , z mysla wylacznie o filmowaniu , wyspecjalizowane i wiemy o ile sa one drozsze . A optyka to juz jest nieprownywalnie drozsza.

owszyem , moge obejsc sie bez mozliwosci filmowania w aparacie ( w moim to nawet nie bardzo wiem jak to uruchomic ) , ale obawiam sie , ze bez tego dodatku bylby drozej, gdyz sprzedano by mniej korpusow.

film 8 K to juz mozna traktowac jako sekwencje obrazow o jakosci fotografii , czyli bedzie mozna wybierac klatki o tej jakosci jak z aparatu - to rzeczywiscie otworzy nowe mozliwosci fotografom akcji.

mirror
14-03-2020, 09:58
potrzeby się zmieniają jeszcze parę lat temu napisalbym że nie filmuję i funkcje filmowe mi ogólnie powiewają ale ostatnio zmieniłem zdanie i często zamiast zjęć typu tu bylem wolę coś nakręcić (może nawet gimbal kiedyś kupię) i nie widzę potrzeby kupowania kolejnego urządzenia do filmowania.

jan pawlak
14-03-2020, 10:44
Rozumiem więc ze uważasz że strategia Canona zawarta w R5 (wypasiony aparat foto z wypasionymi funkcjami filmowania) jest lepsza od strategii (firmy które nazwy tu się nie wymienia) polegającej na segmentacji:
- A7Sx : funkcje fotografowania + wypasione funkcje filmowania
- A7Rx : wypasione funkcje fotografowania, duża rozdzielczość + (podstawowe ?) funkcje filmowania
- A7x : wszystko po trochu (?)

Rynek to zweryfikuje.

jp

Bechamot
14-03-2020, 12:09
walka na stretegie , czy walka na specyfikacje to tylko takie sobie luzne spekulacje.

nie bylem na naradzie bosow canona ani sony , wiec nie wiem jaka Maja Strategie - mysle ze jedna podobna - jak najwiecej zarobic.

faktem jest, ze aparaty sony sa lepsze od Canona pod wzgledem filmowania.

dopiero jest zapowiedz Canona aparatu lepszego . Czy takim bedzie to sie okaze.
Nie zdziwilbym sie , gdyby sony napisal jeszcze lepsza specyfikacje niz ma r5.

to zupelnie normalne , ze aparaty pozniej wychodzace na rynek sa lepiej wyposazone - przeciez mamy rozwoj.

z zapowiedzi canona wynika , ze r5 moze byc najlepszym aparatem na rynku. to by oznaczalo , ze canon po 12 latach wypuscilby wiodacy aparat.

czy tak bedzie ? - zobaczymy.

Canon tez ma przeciez specjalistyczny sprzet do filmowania - jak sony

Najlepsza strategia dla canona byloby wyprodukowac wreszcie aparat o najlepszych podstawowych osiagach charakteryzujacych obraz ( szum , DR , wiernosc odtworzenia koloru) , a przy tym nie drozszy od konkurentow. Bedzie sie sprzedawal jak cieple buleczki. gdyby mial kosztowac okolo 4000 eu to bedzie to rozczarowanie , podobnie jak mk4 , mimo ze byl najlepszym uniwersalno-domowym canonem.

Canon bedzie mial tez 3 rozne Linie o roznym stopniu wypasienia - RP , R , R5 ( i oczywiscie 1dx , ale nie nazwalbym tego aparatem domowo - uniwersalnym). Zasadniczych roznic filozofii w stosunku do S nie widze.
Mysle ,ze bardziej tutaj chodzi o zroznicowany przedzial cenowy produktu niz stopien wypasu.
Tzn ograniczeniem jest Limit cenowy , zas ograniczenia techniczne wynikaja z koniecznosci zmieszczenia sie w zalozonym limicie. Im wyzszy Limit cenowy - tym wiekszy wypas.

mirror
14-03-2020, 12:57
to poniżej jest do postu 355 jp

jestem amatorem potrzebuję uniwersalnego korpusu bo nie będę miał 2 korpusów (znaczy i tak mam dwa ale ten drugi ma jeszcze bardziej wyspecjalizowane zadania niż te z segmetacji sony :) ale może działać tez jako backup "w razie niemca"), w dzisiejszych czasach funkcje filmowe mogą być dobrze zaimplementowane bez utraty funkcji foto, funkcje foto z samej swojej natury są jakby znacznie prostsze (przynajmniej ja nie potrzebuję w foto nic zaawansowanego, potrzebuję tylko dobrej matrycy :mrgreen:) rozdzielczość można dobrać do rozdzielczości video do 4k w rozwiązaniach uniwersalnych, do 8K przy dużej rozdzielczości, fotografia na tym nie traci - jedyne co mi się nie podoba to całkowicie majdany ekran w R5 (wolałbym góra-dół) ale tu zdania też są mocno podzielone i pewnie większośc użytkowników woli taki całkowicie majdany ekran ale to drobiazg jest - w cananie już chyba zapadły decyzje jak to (majdanie ekranu) będzie wyglądać i tego będą się trzymać.

ogólnie to są plotki na temat R o (rzeczywiście) wysokiej rozdzielczości 70-80 Mpix? ostanio nawet 150 Mpix (nie wiem czy ktoś tego rzeczywiscie potrzebuje) i pewnie ten model będzie miał funkcje wideo potraktowane bardziej jako dodatek np. będzie zaimplementowane "takie sobie" skalowanie video

podsumowując nie widzę konfliktu pomiędzy wypasionym video a wypasionym foto w jednym korpusie i za tą kasę chcę mieć oba nawet gdybym z video miał korzystac w niewielkim stopniu.

jan pawlak
14-03-2020, 17:58
to poniżej jest do postu 355 jp

jestem amatorem potrzebuję uniwersalnego korpusu bo nie będę miał 2 korpusów (znaczy i tak mam dwa ale ten drugi ma jeszcze bardziej wyspecjalizowane zadania niż te z segmetacji sony :) ale może działać tez jako backup "w razie niemca"), w dzisiejszych czasach funkcje filmowe mogą być dobrze zaimplementowane bez utraty funkcji foto, funkcje foto z samej swojej natury są jakby znacznie prostsze (przynajmniej ja nie potrzebuję w foto nic zaawansowanego, potrzebuję tylko dobrej matrycy :mrgreen:) rozdzielczość można dobrać do rozdzielczości video do 4k w rozwiązaniach uniwersalnych, do 8K przy dużej rozdzielczości, fotografia na tym nie traci - jedyne co mi się nie podoba to całkowicie majdany ekran w R5 (wolałbym góra-dół) ale tu zdania też są mocno podzielone i pewnie większośc użytkowników woli taki całkowicie majdany ekran ale to drobiazg jest - w cananie już chyba zapadły decyzje jak to (majdanie ekranu) będzie wyglądać i tego będą się trzymać.

ogólnie to są plotki na temat R o (rzeczywiście) wysokiej rozdzielczości 70-80 Mpix? ostanio nawet 150 Mpix (nie wiem czy ktoś tego rzeczywiscie potrzebuje) i pewnie ten model będzie miał funkcje wideo potraktowane bardziej jako dodatek np. będzie zaimplementowane "takie sobie" skalowanie video

podsumowując nie widzę konfliktu pomiędzy wypasionym video a wypasionym foto w jednym korpusie i za tą kasę chcę mieć oba nawet gdybym z video miał korzystac w niewielkim stopniu.

ok, Twoje zdanie/pogląd.

a.
Pamiętaj tylko że uniwersalne jest na ogół droższe, mniej nadaje się do konkretnej, jednej z funkcji od specjalizowanego tylko w tej funkcji, bardziej skomplikowane i bardziej awaryjne.
I tyle.

b. @8K w R5
A7R2/3 to 42 Mpix i rozmiar matrycy 7952 x 5304
A7R4 to 61 Mpix a matryca 9504 x 6336

Myślę, ze R5 to będzie około 50 Mpix
A im więcej Mpix matrycy tym lepsze muszą być obiektywy by taką rozdzielczość przenieść a więc najprawdopodobniej (tylko nowe ?) obiektywy R
Podpinanie słabych obiektywów do matrycy o dużym Mpix to wyrzucanie pieniędzy na rozdzielczość matrycy

W segmencie lustrzanek z EOS 5DSR tylko kilka obiektywów "wykorzystywało" sensownie rozdzielczość matrycy
https://www.dxomark.com/Lenses/

jp

jan pawlak
14-03-2020, 18:44
Abyśmy na samo_ kwarantannie w domu się nie nudzili, ... gdybanie :
https://www.sonyalpharumors.com/source-says-canon-eos-r5-will-not-be-near-as-good-as-the-a7sii-successor/

Źródło mówi: Canon EOS-R5 nie będzie tak dobry jak następca A7sII

jp

mirror
14-03-2020, 19:28
ok, Twoje zdanie/pogląd.

a.
Pamiętaj tylko że uniwersalne jest na ogół droższe, mniej nadaje się do konkretnej, jednej z funkcji od specjalizowanego tylko w tej funkcji, bardziej skomplikowane i bardziej awaryjne.
I tyle.

b. @8K w R5
A7R2/3 to 42 Mpix i rozmiar matrycy 7952 x 5304
A7R4 to 61 Mpix a matryca 9504 x 6336

Myślę, ze R5 to będzie około 50 Mpix
A im więcej Mpix matrycy tym lepsze muszą być obiektywy by taką rozdzielczość przenieść a więc najprawdopodobniej (tylko nowe ?) obiektywy R
Podpinanie słabych obiektywów do matrycy o dużym Mpix to wyrzucanie pieniędzy na rozdzielczość matrycy

W segmencie lustrzanek z EOS 5DSR tylko kilka obiektywów "wykorzystywało" sensownie rozdzielczość matrycy
https://www.dxomark.com/Lenses/

jp

ogólnie to wszystko co piszemy to są najczęściej nasze poglądy z niewielkimi wyjątkami tego co jest sprawdzalne fizycznie lub matematycznie - cała reszta to poglądy

moim zdaniem 50Mpix to zupełnie akuratnie

mam same dobre obiektywy :mrgreen: elki i kundla S50A

co do wykorzystania tylko obiektywów R to jest Twóje zdanie/poglad propagowane na forum od kilku lat - ciągle pytania o wykorzystanie obiektywów EF na korpusie R najpierw miały nie współpracować - współpracują, potem nie mieć AFa - mają AF, potem nie mieć tych samych możliwości - czegoś brakuje? bo nie słyszałem żeby ktoś na forum coś pisał więc pewnie wszystko działa, niczym nie poparte teorie o zależności "budowy" czy czegoś matrycy od odległości rejestrowej używanego obiektywu - to wszystko są Twoje poglądy - ja sie trzymam faktów przy teleobiektywach odległość rejestrowa (znaczy czy tele było zaprojektowane do R czy EF) nie ma znaczenia, przy szerokim kącie obiektywy można zaprojektować inaczej lub dospawać im dupkę jak zrobiła sigma dla sony (pewnie chłopcy z sigmy nie wiedzą co robią ze swoimi ARTami) ale konia z rzędem temu kto udowodni że któreś z rozwiązań jest realnie gorsze optycznie.

rozdzielczość obrazka z konkretnego obiektywu (nieważne czy dobrego czy słabego) przy korpusach z 50mpix i 24 Mpix zawsze będzie większa dla korpusu z 50Mpix - to akurat tylko matematyka - i z tym chyba się nie da dyskutować (przynajmniej ja nie mam zamiaru)

z tym wykorzystaniem to zupełnie podobnie jak w sony tylko tam obiektywów mniej

--- Kolejny post ---


Abyśmy na samo_ kwarantannie w domu się nie nudzili, ... gdybanie :
https://www.sonyalpharumors.com/source-says-canon-eos-r5-will-not-be-near-as-good-as-the-a7sii-successor/

Źródło mówi: Canon EOS-R5 nie będzie tak dobry jak następca A7sII

jp

pewnie masz rację każdy nowszy tzn. wypuszczony później od konkurencji korpus powinien być lepszy od konkurencji - na canonie to sie ostanio nie sprawdzało ale może sie zmieni, a może się nie zmieni i już istniejące sony będą lepsze od R5 i sony nic nie bedzie musiało udowadniać - tylko ja jestem nastawiony na zakup canona i jesli firma spełni moje amatorskie oczekiwania (a jak na razie wygląda że chłopacy wepchnęli w ten korpus wszystko co mieli) to nie będzie mnie interesować lepszość konkurencji - na tą chwile fotografuję apratem który jest dwie generacje (a może już trzy - zgubiłem rachubę) za konkurencją i jakoś mnie to nie rusza.

co do siedzenia w domu :) ja obrabiam zaległe fotki których "nie umiałem" dotąd obrobić nawet mam jakieś pozytywne efekty. wybierałem się na mały plener ale jak dla mnie prognoza zachmurzenia na niedzielę jest za słaba - znaczy chmur nie będzie.

jan pawlak
14-03-2020, 19:59
piszesz :

rozdzielczość obrazka z konkretnego obiektywu (nieważne czy dobrego czy słabego) przy korpusach z 50mpix i 24 Mpix zawsze będzie większa dla korpusu z 50Mpix - to akurat tylko matematyka

To akurat nie jest prawda, tutaj "rządzi" fizyka a matematycznie to tak że :
1/S = 1/M + 1/O
gdzie :
S : rozdzielczość układu obiektyw + matryca czyli (w przybliżeniu) obrazka
M : rozdzielczość matrycy
O : rozdzielczość obiektywu
Z tego wynika że rozdzielczość obrazka jest zawsze mniejsza od mniejszej rozdzielczości (matryca czy obiektyw).

W Twoim przykładzie rozdzielczość obrazka narzuca/determinuje rozdzielczość obiektywu, jeśli ograniczała już matrycę 24 Mpix (do np. 20 Mpix na obrazku) to taka rozdzielczość obrazka pozostanie (prawie) i przy matrycy 50 Mpix

jp

Kolekcjoner
14-03-2020, 20:39
W Twoim przykładzie rozdzielczość obrazka narzuca/determinuje rozdzielczość obiektywu, jeśli ograniczała już matrycę 24 Mpix (do np. 20 Mpix na obrazku) to taka rozdzielczość obrazka pozostanie (prawie) i przy matrycy 50 Mpix

jp

Na szczęście o wartości artystycznej zdjęcia nie decyduje rozdzielczość więc spokojnie na r5 będzie można używać nawet starych manualnych szkieł. I to od talentu twórcy będzie zależało czy zdjęcia będzie ktoś chciał oglądać, a nie od cyferek.

Piszę to dlatego, bo kolejny raz próbujesz sprowadzać sprawę na niewłaściwe tory. Onanizowanie się rozdzielczościami, nowinkami i tym która firma wypuści w danej chwili najlepszy sprzęt ma moim zdaniem działanie przeciwskuteczne jeśli chodzi o wartość zdjęć które robimy.

mirror
14-03-2020, 21:05
piszesz :

rozdzielczość obrazka z konkretnego obiektywu (nieważne czy dobrego czy słabego) przy korpusach z 50mpix i 24 Mpix zawsze będzie większa dla korpusu z 50Mpix - to akurat tylko matematyka

To akurat nie jest prawda, tutaj "rządzi" fizyka a matematycznie to tak że :
1/S = 1/M + 1/O
gdzie :
S : rozdzielczość układu obiektyw + matryca czyli (w przybliżeniu) obrazka
M : rozdzielczość matrycy
O : rozdzielczość obiektywu
Z tego wynika że rozdzielczość obrazka jest zawsze mniejsza od mniejszej rozdzielczości (matryca czy obiektyw).

W Twoim przykładzie rozdzielczość obrazka narzuca/determinuje rozdzielczość obiektywu, jeśli ograniczała już matrycę 24 Mpix (do np. 20 Mpix na obrazku) to taka rozdzielczość obrazka pozostanie (prawie) i przy matrycy 50 Mpix

jp

wyrywamy jedno zdanie, rzucamy wzorem i wchodzimy głębiej w sofistykę - tak z tego wzoru wynika że jest jak pisałem w moim poście nawet dla obiektywu o rozdzielczości mniejszej niż 24Mpix - najprościej to sobie samemu policzyć - tak działa ten wzór - i tak działa sofistyka - i nie interesuje mnie ile będzie większa a tylko czy będzie większa rozdzielczość bo o tym pisałem

jan pawlak
14-03-2020, 21:40
Na szczęście o wartości artystycznej zdjęcia nie decyduje rozdzielczość więc spokojnie na r5 będzie można używać nawet starych manualnych szkieł. I to od talentu twórcy będzie zależało czy zdjęcia będzie ktoś chciał oglądać, a nie od cyferek.

Piszę to dlatego, bo kolejny raz próbujesz sprowadzać sprawę na niewłaściwe tory. Onanizowanie się rozdzielczościami, nowinkami i tym która firma wypuści w danej chwili najlepszy sprzęt ma moim zdaniem działanie przeciwskuteczne jeśli chodzi o wartość zdjęć które robimy.

To była odpowiedź na nieprawidłowe zdanie. Tylko.

Każdy może podpinać obiektywy jakie chce by osiągnąć zamierzony rezultat.
Podoba mi się np. styl zdjęć akustyk i gdyby te zdjęcia były ostre to wiele by straciły.
Ale są też inne zdjęcia/style/podejścia gdzie ostrość jest świadomym środkiem wyrazu .

Podpinanie do matrycy o dużej rozdzielczości słabych obiektywów to ograniczenie rozdzielczości matrycy.
Wtedy rozdzielczość obiektywu jest brzytwą Ockhama rozdzielczości obrazka.
Jeśli ktoś kupuje R5 np. dla @8K to przy słabych obiektywach z katalogowego dla R5 @8K będzie tylko katalogowym a nie rzeczywistym na obrazku.
I tyle.

jp

robertskc7
14-03-2020, 23:23
To była odpowiedź na nieprawidłowe zdanie. Tylko.

Każdy może podpinać obiektywy jakie chce by osiągnąć zamierzony rezultat.
Podoba mi się np. styl zdjęć akustyk i gdyby te zdjęcia były ostre to wiele by straciły.
Ale są też inne zdjęcia/style/podejścia gdzie ostrość jest świadomym środkiem wyrazu .

Podpinanie do matrycy o dużej rozdzielczości słabych obiektywów to ograniczenie rozdzielczości matrycy.
Wtedy rozdzielczość obiektywu jest brzytwą Ockhama rozdzielczości obrazka.
Jeśli ktoś kupuje R5 np. dla @8K to przy słabych obiektywach z katalogowego dla R5 @8K będzie tylko katalogowym a nie rzeczywistym na obrazku.
I tyle.

jp

Ale do serii R masz dedykowane szkła RF one dźwigną rozdzielczość R5 z palcem w d. Szukasz dziury w całym na siłę.
A z tymi rumorsami z sonyrumors (że na pewno r5 nie bezie tak dobre jak nie istniejące sony a7s) to już w ogóle pojechanie ala jestę trzyanstolatkiem co kocha swoje plejstejszon.

Po co takie głupoty tu wstawiasz? Z tym o rozdzielczościach też juz piszesz 20 raz albo i więcej.

totamten
15-03-2020, 08:30
Brzytwa Ockhama to zasada logiczna "nie mnożyć bytów bez potrzeby". Użyłeś brzytwy w niewłaściwym kontekście, a przy okazji warto brzytwy się chwycić, w forumowych dyskursach.

candar
15-03-2020, 09:14
Na szczęście o wartości artystycznej zdjęcia nie decyduje rozdzielczość więc spokojnie na r5 będzie można używać nawet starych manualnych szkieł. I to od talentu twórcy będzie zależało czy zdjęcia będzie ktoś chciał oglądać, a nie od cyferek.

Piszę to dlatego, bo kolejny raz próbujesz sprowadzać sprawę na niewłaściwe tory. Onanizowanie się rozdzielczościami, nowinkami i tym która firma wypuści w danej chwili najlepszy sprzęt ma moim zdaniem działanie przeciwskuteczne jeśli chodzi o wartość zdjęć które robimy.

Wreszcie jakiś głos rozsądku w tym wątku. Zęby mnie bolą, jak czytam dywagacje JP o bezsensowności podpinania szkieł o małej rozdzielczości do dużych matryc. Mam kilogramy manualnych starych szkieł i opinie JP w kwestii użyteczności tychże z matrycami o dużej rozdzielczości bardzo mało mnie interesują.

BTW - jeśli przesuną premierę na jesień - to będzie kolejnych kilkadziesiąt stron o niczym. Całe szczęście, że starsze aparaty cały czas dają radę fotografować i to bez matryc oraz szkieł o napompowanej rozdzielczości do granic rozsądku.

Bechamot
15-03-2020, 09:21
juz bylo kilka razy .

rozdzielczosc obrazowania , czyli dokladnosc z jaka mozna rozpoznac obiekt na zdjeciu jest pewnego rodzaju " wypadkowa" rozdzielczosci obiektywu i matrycy. pisze "wypadkowa " w cudzyslowie , dlatego ze nie jest to wprost jakies dodawanie tych rozdzielczosci .

Jesli mam matryce np 20 mpx i obiektyw , ktory pozwala dac obraz np 40 mpx to " wypadkowo" moj obraz bedzie zbudowany prawidlowo z co najwyszej np 8 mpx. Jesli podepne do tego samego obiektywu matryce o rozdzielczosci 50 mpx , to teraz moj obraz bedzie zbudowany perawidlowo z co najwyzej 12 mpx . to jest ta korzysc podnoszenia rozdzielczosci matrycy ( liczby przykladowe, ale nie calkiem z sufitu ) .

co to znacza "prawidlowo" ?.

tzn, ze do pewnej jakies minimalnej odleglosci sasiednich punktow ( np 0,08 mm na obrazie ) wzjemna relacja pomiedzy stosunkiem jasnosci tych punktow na obrazie jest Taka sama jak w rzeczywistosci. ( chodzi tutaj wiec o Kontrast ) . czyli jesli w rzeczywstosci punkt A byl 2 razy jasniejszy od punktu B . to na zdjeciu ich Obraz A1 bedzie tez 2 razy jesniejszy od obrazu B1. Jasnosci beda na zdjeciu inne , ale ich stosunek Taki sam . Ale dla punktow polozonych juz blizej np 0,05 mm , ten stosunek jasnosci na obrazie bedzie inny niz w rzeczywistosci , w zaleznosci od przesuniecia fazowego raz bedzie wiekszy , raz mniejszy . Dochodzi do nieprawidlowego odwzorowania - tutaj rozdzielczosci sie " konczy ". Skutkiem czegos takiego Jest np mora , ale wystpuja w ogole nieprawidlowosci , obiekt nie moze byc wlasciwie odwzorowany - musimy sie domyslac jak wyglada w tym zakresie odleglosci..


podnoszenie rozdzielczosci matrycy dla danej optyki zawsze podnosi rozdzielczosc obrazowania , przy czym oczywiscie powiekszenie rozdzielczosci matrycy zwieksza szumy ( czyli zmniejsza dynamike wejscia matrycy ) . Poniewaz ze wzgledu na wymagana jakosc obrazu szumy nie powinny przekroczyc pewnego ustalonego poziomu , wiec jest to mozliwe przy jednoczesnym postepie w rozwoju matryc pod wzgledem ich sprawnosci kwantowej - slowem nizszego szumu.
W ukladzie matryca - obiektyw nie jest mozliwym osiagniecie rozdzielczosci jednego z tych elementow. Zawsze bedzie nizsza od rozdzielczosci elementu slabszego.


tyle w skrocie.
dokladny opis dlaczego tak sie dzieje z tym wzajemnym ograniczaniem rozdzielczsci przez matryce i optyke w przystepnej formie jest mozliwy , ale chyba nie wzbudzilby tutaj wiekszego zainteresowania ,a kosztowalby mnie z godzine czasu. Chyba tutaj wazniejsza jest zgadywanka ile r5 bedzie kosztowal i dlaczego.

do zalezosci 1/r = 1/r1 +1/r2 , ktora jest sluszna i przystepnie wyjasnia wzajemny wplyw , nalezy jeszcze wziac pod uwage co z przenoszeniem kontrastu .

ale powiedzmy - to nie to Forum.


juz na marginesie, ale warto .
poniewaz popularne sa w Polsce pomiary rozdzielczosci optyki jakie publikuja optyczne.pl , wiec chce zwrocic uwage , ze jest to pomiar w Jakis tam ustalonych warunkach nie dla obiektywu a zawsze dla ukladu obiektyw + matryca ( + obliczenia ). To nie jest rozdzielczosci obiektywu. Na innej matrycy wynik bedzie inny.

candar
15-03-2020, 09:33
tyle w skrocie.
dokladny opis dlaczego tak sie dzieje z tym wzajemnym ograniczaniem rozdzielczsci przez matryce i optyke w przystepnej formie jest mozliwy , ale chyba nie wzbudzilby tutaj wiekszego zainteresowania ,a kosztowalby mnie z godzine czasu.
Zakładasz, że ile osób ten wywód w ogóle przeczyta i będzie nim zainteresowana biorąc pod uwagę temat wątku ?


Chyba tutaj wazniejsza jest zgadywanka ile r5 bedzie kosztowal i dlaczego.
Nie uważasz, że 37 stron zgadywanek o cenie R5 wystarczy aż nadto ?




ale powiedzmy - to nie to Forum.
I tego bym się trzymał.

BTW - podpowiem, że również nie ten watek

Bechamot
15-03-2020, 10:10
watek jak najbardziej ten.

uzasadnione pytanie - jesli r5 bedzie mial rozdzielczosc 50 mpx to co z dotychczasowa optyka?

odpowiedz jest jedna- matryca lepiej wykorzysta mozliwosci optyki , tzn rozdzielczosc obrazowania bedzie wyzsza niz na matrycach o nizszej rozdzielczosci.

majac na mysli nie to Forum, mialem raczej na mysli potencjal , ale nie napisze jaki.

Bechamot
15-03-2020, 11:10
ach musze dodac pare zdan do przykladu podanego trzy posty wyzej.

oczywiscie obraz z obiektywu nie ma pixeli . to sa punkty obrazowe . ja to nazywam prtywatnie RPO - "rzeczywisty punkt obrazowy".

na matrycy 20 mpx formalnie obraz bedzie zbudowany z 20 mpx , ale bedzie on przedstawial np 8 mRPO czyli 8 milionow rozroznialnych szczegolow.

na matrycy 50 mpx z tego samego obiektywu rozroznimy juz np 12 mRPO , chociaz obraz bedzie formalnie skladal sie z 50 mpx.

to to tylko dla formalnosci -" px" dla samego obiektyu oddzielnie to nie jest dokladnie to samo co px matrycy. Z obiektywu to jest wlasnie rozroznialny punkt obrazu. O rozdzilczosci obrazowanidecyduje wlasnie liczba rozroznialnych roznych punktow obrazu , RPO a kazdy moze sie skladac z kliku , kilkunastu , ilus tam px matrycy.

jan pawlak
15-03-2020, 16:17
Data prezentacji Canon EOS R5 może być znacznie opóźniona

https://www.techradar.com/news/canon-eos-r5-shipping-date-could-be-delayed-significantly

Według internetowej publikacji Canon Rumours, produkcja EOS R5 jest obecnie uruchomiona na zaledwie jednej czwartej pojemności, pozostawiając Canonowi tylko dwie opcje: albo opóźnić oficjalne ogłoszenie - co oczekiwano około czerwca / lipca - lub przesunąć datę wysyłki na znacznie później w tym roku.

jp

sv
15-03-2020, 16:24
[B] produkcja EOS R5 jest obecnie uruchomiona na zaledwie jednej czwartej pojemności,

Z tekstu wynika, że R5 to już nie prototyp. Produkcja jest niższa, ale jest.

Bechamot
15-03-2020, 16:24
jesli wyjdzie pozniej - bardzo dobrze - bede mial dluzej pieniadze na koncie.

jesli wyjdzie wczesniej - bardzo dobrze - bede mial dluzej aparat w uzyciu.

nie ma zadnego znaczenia czy wyjdzie w lipcu , czy w grudniu.
jesli wyjdzie w grudniu to bede sie cieszyl z tego , ze to wczesnie bo przeciez mogl wyjsc w styczniu miesiac poziej.

kazde rozwiazanie jest powodem do radosci.

jan pawlak
15-03-2020, 16:49
Z tekstu wynika, że R5 to już nie prototyp. Produkcja jest niższa, ale jest.

Miałem styczność przez jakiś czas z facetami od PRu

Tak może być że produkowane są kompletne R5 tylko na 25% możliwości produkcyjnych ale może też być tak że produkowane są w 100% np. tylko obudowy i wizjer itd. ale jakieś inne elementy składowe jeszcze "są w lesie" i nie zapadła jeszcze decyzja o ich cechach w końcowym produkcie.
W obu przypadkach doniesienie nie jest nieprawdziwe.

jp

sv
15-03-2020, 18:06
Moim zdaniem jedyne zmiany mogą dotyczyć firmware.

swallow77
16-03-2020, 01:45
Miałem styczność przez jakiś czas z facetami od PRu

Tak może być że produkowane są kompletne R5 tylko na 25% możliwości produkcyjnych ale może też być tak że produkowane są w 100% np. tylko obudowy i wizjer itd. ale jakieś inne elementy składowe jeszcze "są w lesie" i nie zapadła jeszcze decyzja o ich cechach w końcowym produkcie.
W obu przypadkach doniesienie nie jest nieprawdziwe.

jpNikt dziś tak nie produkuje. Koszty składowania zbyt mocno by zawyżały ceny.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

jan pawlak
16-03-2020, 07:25
Nikt dziś tak nie produkuje. Koszty składowania zbyt mocno by zawyżały ceny.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Zgoda, nikt tak nie produkowałby jeśli nie byłby do tego zmuszony.
Ale tak na prawdę nie wiadomo jak jest

jp

PS
Myślisz że te "wolno" produkowane aparaty które znacznie dłużej będą czekały na dystrybucję nie są składowane ?

sv
16-03-2020, 11:59
Gdzieś czytałem, że 95% fabryk w Chinach pracuje już normalnie. Premiera będzie zgodnie z planem :-)

Bechamot
16-03-2020, 14:25
Ale tak na prawdę nie wiadomo jak jest

?

i to jest jedyne rozsadne zdanie jakie mozna napisac.

spekulacje, ze moze ma korpusy a "reszta w lesie " , albo moze na odwrot , czy jeszcze inaczej to wysysanie z palca .
- przelewanie z proznego w puste.

z powodu opoznien w dostawach kooperantow nastapi opozniona podaz R5 - tyle powiedzial canon.

a dokladnie co sie opoznia , to nie mamy zadnych podstaw i informacji zeby cokolwiek twierdzic lub wiarygodnie domniemywac.

kazde zdanie na ten temat to bialy szum .

mkamelg
16-03-2020, 18:27
Myślę, ze R5 to będzie około 50 Mpix

Pod tym filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=L0kajFGPMnI znalazłem kilka ciekawych komentarzy:


I got close to a real EOS R5! Note if the 8k is DCi width, the sensor will be 45MP. If it's 16:9, it'll be 39MP.


Canon mentioned in their original announcement “wide 8k” which means 8192 pixels wide. If this is true then we got 45 MP sensor rather than 39 MP.


DCI 8k would be 8192px horizontal resolution, which equates 8192x 5.461px = 44.7 Megapixel. The rumored resolution is exactly that.

"44.7 Megapixel" to prawie tyle samo co w Nikonie Z7.

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Camera-Specifications.aspx?Camera=1212&CameraComp=1175

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R,Nikon%20Z%207,Sony%20ILCE-7RM3 (FF)

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R(APS-C),Nikon%20Z%207(DX),Sony%20ILCE-7RM3(APS-C) (APS-C)

marfot
17-03-2020, 00:21
W sumie to bardzo niewiele wiadomo o samej matrycy. Canon jakoś specjalnie się nie chwali. Żeby z tego jakieś nieszczęście nie wynikło.

zdebik
17-03-2020, 00:36
W sumie to bardzo niewiele wiadomo o samej matrycy. Canon jakoś specjalnie się nie chwali. Żeby z tego jakieś nieszczęście nie wynikło.Matryca raczej z osiągami tej z 5d4.

rysz
17-03-2020, 01:05
Matryca raczej z osiągami tej z 5d4.

To Twoje przewidywania, czy gdzieś znalezione/czymś poparte?
Ogólnie jeśli będzie tak samo per pixel przy 50% większej rozdzielczości, to będzie nieźle.

marfot
17-03-2020, 01:09
Matryca raczej z osiągami tej z 5d4.

Canon jak się ma czym pochwalić to się chwali. Dali rozróżnianie psa od kota czy tam 8k to wszystko nagłośnili. A o walorach matrycy cisza. Już taką jedną ciszę pamiętam.

zdebik
17-03-2020, 01:49
To Twoje przewidywania, czy gdzieś znalezione/czymś poparte?
Ogólnie jeśli będzie tak samo per pixel przy 50% większej rozdzielczości, to będzie nieźle.Domysły, ale w C zawsze coś za coś...

rysz
17-03-2020, 03:45
Pożyjemy, zobaczymy.
Ja się spodziewam, że per pixel będzie nie gorzej od R/5D IV, czyli wypadkowo będzie dobrze.
Przy czym bardziej zastanawiają mnie pozostałe nadchodzące w systemie: R6 i model wysokorozdzielczy. W przypadku R5 obawiam się, że zabójcze funkcje wideo (mi do niczego nie potrzebne) spowodują cenę tak wysoką, iż nawet używany nie będzie w moim zasięgu przez następne 10 lat.

jan pawlak
17-03-2020, 05:32
Pożyjemy, zobaczymy.
Ja się spodziewam, że per pixel będzie nie gorzej od R/5D IV, czyli wypadkowo będzie dobrze.
Przy czym bardziej zastanawiają mnie pozostałe nadchodzące w systemie: R6 i model wysokorozdzielczy. W przypadku R5 obawiam się, że zabójcze funkcje wideo (mi do niczego nie potrzebne) spowodują cenę tak wysoką, iż nawet używany nie będzie w moim zasięgu przez następne 10 lat.

Jedynym skutecznym lekarstwem na wysoką cenę jest konkurencja.
Musisz wspierać/mieć nadzieję że konkurencja będzie mieć system (aparat+obiektywy systemowe) co najmniej tej klasy co R5 to wtedy będziesz mógł szybciej/taniej R5 kupić

jp

Bechamot
17-03-2020, 08:44
W sumie to bardzo niewiele wiadomo o samej matrycy. Canon jakoś specjalnie się nie chwali. Żeby z tego jakieś nieszczęście nie wynikło.

he , he , he....

nieszczescia moze nie bedzie.

faktem jest, ze w ostatnich 12 latach matryce canona nie bily rekordow wsrod wynikow roznych testow , natomiast zawsze byly chwalone za jakosc obrazu a szczegoolnie koloru.

gdyby wyniki testow jak np dxo wykazaly ze formalnie na papierze te matryce sa lepsze , to juz widze jak ludzie rzucaja sie na ten aparat.
Jesli bedzie slabiej , to zapal zostanie stonowany , posiadacze optyki canona przy nim zostana , gdyz zle to nie bedzie na pewno - nawet gdyby nie bylo najlepiej , to Jakis postep nastapi.

ludzie tez juz nie sa napaleni na nowasci , gdyz z wlasnego doswiadczenia wiedza , iz paroletnie aparaty robia wciaz technicznie b. dobre zdjecia , na aktualnym wymaganym poziomie.

mnie bardziej boli fakt, iz Adobe wprowadzil abonament , niz np 1 ev zakresu tonalnego mniej.
Jesli zostaniemy skaazani na wywolanie RAW za pomoca DPP , to juz wiadomo , ze najlepiej nie bedzie. Abonamentu ze wzgledu na nowy aparat nie zamierzam kupowac - mozna pieniadze wydac madrzej.

mirror
17-03-2020, 09:29
mnie bardziej boli fakt, iz Adobe wprowadzil abonament , niz np 1 ev zakresu tonalnego mniej.
Jesli zostaniemy skaazani na wywolanie RAW za pomoca DPP , to juz wiadomo , ze najlepiej nie bedzie. Abonamentu ze wzgledu na nowy aparat nie zamierzam kupowac - mozna pieniadze wydac madrzej.

C1 :mrgreen: i zapominasz o temacie

--- Kolejny post ---

pojawiły sie plotki o korpusie wysokiej rozdzielczości jest ponoć testowany przez wybranych fotografów i ma zaledwie podwojoną rozdzielczość R5 - czyli do 150Mpix jeszcze daleko plany premiery na początek 2021 - canon idzie szeroko i jak mawiał jeden prezes - "zaspokaja wszelkie gusta i potrzeby"

Bechamot
17-03-2020, 09:37
byc moze trzeba sie bedzie przestawic.

kiedys ale to kilka lat temu testowalem wszystkie dostepne wolarki.

w zasadzie wynik byl Taki , ze kazda mozna bylo dojsc do bardzo podobnych wynikow, z tym ze w jednej bylo to dosyc szybko i latwo , w innej nalezalo sie nakombinowac. Z kolei dla innnego zdjecia bylo odwrotnie.

LR byl pod jednym wzgledem wowczas bezkonkurencyjny - usuwanie AC . Mial takze swietny algorytm ostrzenia bez powiekszania szumow i odszumiania bez wyraznego spadku ostrosci - to mnie przekonalo i tak zostalo do dzisiaj.

c1 wowczas mial dla mnie zbyt uciazliwa obsluge - przy tysiacach klikniec i powtarzalnych ruchach ma to znaczenie.

ale pewnie masz racje - trzeba bedzie sie przestawic.

Matryca jest tak dobra - jak dobra jest wolarka i ... jej operator.

marfot
17-03-2020, 09:47
C1 bardzo ładnie wywołuje obrazek z R. To co robi defaultowo to mi bardziej odpowiada niż LR.
No ale cena 350 euro :shock:.

No i trzeba od nowa wywołać jakieś 20k fotek.

zdebik
17-03-2020, 09:55
Musisz wspierać/mieć nadzieję że konkurencja będzie mieć system (aparat+obiektywy systemowe) co najmniej tej klasy co R5 to wtedy będziesz mógł szybciej/taniej R5 kupić

jp

Nie przypominam sobie, żeby Canon drastycznie obniżał ceny po premierach Sony/Nikona.

marfot
17-03-2020, 10:07
Nie przypominam sobie, żeby Canon drastycznie obniżał ceny po premierach Sony/Nikona.

5DIV utrzymywał irytująco wysoką cenę przez długi czas. Konkurentem, który wymusił obniżkę okazał się R :lol:

mirror
17-03-2020, 11:40
byc moze trzeba sie bedzie przestawic.

kiedys ale to kilka lat temu testowalem wszystkie dostepne wolarki.

w zasadzie wynik byl Taki , ze kazda mozna bylo dojsc do bardzo podobnych wynikow, z tym ze w jednej bylo to dosyc szybko i latwo , w innej nalezalo sie nakombinowac. Z kolei dla innnego zdjecia bylo odwrotnie.

LR byl pod jednym wzgledem wowczas bezkonkurencyjny - usuwanie AC . Mial takze swietny algorytm ostrzenia bez powiekszania szumow i odszumiania bez wyraznego spadku ostrosci - to mnie przekonalo i tak zostalo do dzisiaj.

c1 wowczas mial dla mnie zbyt uciazliwa obsluge - przy tysiacach klikniec i powtarzalnych ruchach ma to znaczenie.

ale pewnie masz racje - trzeba bedzie sie przestawic.

Matryca jest tak dobra - jak dobra jest wolarka i ... jej operator.

do C1 trzeba sie trochę przyzwyczaić - ja dość dawno temu używałem C1 na przemian z DXO i nie mogłem sie zdecydować potem używałem LR następnenie C1 na przemian z LR i w końcu zakończyłem ta polkę i uzywam tylko C1 i nie mam chwilowo zamiaru robić żadnych porównań z konkurencją - zwykle oglądam tylko DPP po wypuszczeniu nowej wersji i stwierdzam że niewiele się zmieniło, a interfejs nadal tragiczny

co do AC to rzeczywiście był taki czas że usuwanie AC działało lepiej w LR - to trochę chodziło naprzemiennie nowsza wersja był lepsza od konkurencji

--- Kolejny post ---


C1 bardzo ładnie wywołuje obrazek z R. To co robi defaultowo to mi bardziej odpowiada niż LR.
No ale cena 350 euro :shock:.

No i trzeba od nowa wywołać jakieś 20k fotek.

pobierz wersję testową zapisz się jakiś webminar po jakims czasie dostaniesz ofertę o 50% tańszą niestety zwykle obejmuje również style co zmniejsza jej atrakcyjność bo nie każdy tego potrzebuje, a na 20 K fotek nic nie poradzimy :)

generalnie ucieczka przed produktami adobe jest trudna, jeśli chodzi o wołarkę to jest prościej, a jesli chodzi o PS to mz konkurencja jest jeszcze mocno niedojrzała

szandor
17-03-2020, 12:03
C1 :mrgreen: i zapominasz o temacie




Masz rację, ale jest małe ale:
1. Trzeba się przestawić, co nie zawsze będzie bezbolesne, chociaż to co robi ACR z kolorami z R-ki może taką operację wymusić.
2. O ile C1 może być alternatywą dla LR, to w stosunku do PS wg mnie nie bardzo. Ale możliwe, że się nie znam.
3. Cena C1 to mniej więcej 2-letni abonament na PS i LR. W międzyczasie wyjdzie nowa puszka i trzeba będzie C1 upgradować, tzn wydać
kilkaset pln.
4. Jeszcze jest wybór w C1 można wybrać abonament lub licencję wieczystą, a za chwilę wzorem Adobe może tego wyboru nie być.

Jeszcze mała dygresja:

Od kilkunastu stron trwa dyskusja na temat ceny R5, niektórzy deklarowali wartości od jakich decydowaliby się na zakup.
Od momentu powrotu z sony, czekałem na tę puszkę. Mam zamiar tę puszkę kupić, i zrobię to pod jednym warunkiem, a mianowicie jak przeżyję najazd korony.

Mówię to bardzo poważnie, jestem facetem niemłodym w grupie podwyższonego ryzyka. Przestraszony też bardzo nie jestem.

Bechamot
17-03-2020, 12:31
Ma najazd korony.

Mówię to bardzo poważnie, jestem facetem niemłodym w grupie podwyższonego ryzyka. Przestraszony też bardzo nie jestem.

i tu powsteje luka biznesowa , mam nadzieje ze ja Adobe zauwazy.

poniewaz covi niktorym z potencjalnych uzytkownikow LR i PS skroci zycie na tyle iz Adobe mialby wieksze wplywy ze sprzedazy wersji pudelkowej bez abonamentu , niz wplywy z abonamentu przez okres paru miesiecy , wiec dla Adobe byloby korzystne , gdyby grupie o podwyzszonym ryzyku sprzedal aktualna wersje bez abonamentu. Mysle , ze to znakomicie wpisuje sie rowniez w amerykanska Psyche.


Ja pewnie bym sie na to nie zalapal , ale jak znam zycie , zaraz spadkobniercy oferowaliby na allegro te wersje.

mirror
17-03-2020, 13:40
Masz rację, ale jest małe ale:
1. Trzeba się przestawić, co nie zawsze będzie bezbolesne, chociaż to co robi ACR z kolorami z R-ki może taką operację wymusić.
2. O ile C1 może być alternatywą dla LR, to w stosunku do PS wg mnie nie bardzo. Ale możliwe, że się nie znam.
3. Cena C1 to mniej więcej 2-letni abonament na PS i LR. W międzyczasie wyjdzie nowa puszka i trzeba będzie C1 upgradować, tzn wydać
kilkaset pln.
4. Jeszcze jest wybór w C1 można wybrać abonament lub licencję wieczystą, a za chwilę wzorem Adobe może tego wyboru nie być.



- zgadzam się przyzwyczajenie to druga natura też miałem taki czas kiedy co chwila wracałem do LRa żeby zobaczyć czy tam przypadkiem nie wygląda to lepiej ale to mija programy są porównywalne i tak naprawdę trudno stwierdzić który jest lepszy - dla mnie C1 daje na dzień dobry najcześciej lepszą fotografię, możliwości korekty kolorystycznej wydają się być lepsze, tak naprawdę w wywoływarce nie jest problemem żeby doprowadzić fotografię do popawności technicznej - problemem zrealizowanie swojej wizji zdjęcia (ale tu jest jeszcze większy problem trzeba tą wizję posiadać - jeśli praca ogranicza się do kręcenia suwaczkami i patrzenia co wychodzi to pewnie obie te wywoływarki są nadmiarowe), drugi problem to dopasowanie swojego workflow do filozofii programu lub dopasowanie programu do swojego workflowa - C1 jest dośc konfigurowalny pozwala umiescić narzedzia na dowolnych zakladkach i w takim porządku jaki pasuje użytkownikowi.
- mz PS nie ma dojrzałej alternatywy może jeszcze rok albo dwa
- nie wszyscy kupują korpusy co dwa lata, możliwości softwaru zmieniają się coraz wolniej - wielu ludzi pracuje np. na PS CS6 i nie widzi potrzeby zmiany więc pewnie uaktualnienie C1 też można pominąć (od czasu do czasu)
- no nie wiadomo co będzie licencja wieczysta też nie jest tania, a Adobe na abonamencie ma rekordowe zyski inni mogą również pójść tą drogą, ja używam C1 bo po prostu uważam że jest lepszy ale to oczywiście tylko i wyłącznie moja osobista opinia

Bechamot
17-03-2020, 14:39
-
- mz PS nie ma dojrzałej alternatywy może jeszcze rok albo dwa


nie znam ostatnich wersji , ale wczesniej zaskoczyl mnie pozytywnie PS essentials.
nie zdazylo mi sie , bym nie mogl czegos obrobic i musial siegnac do duzego PS - poza jednym wyjatkiem - wielkosc zdjecia.
nie pamietam dokladnie ale bylo ograniczenie dlugosci boku zdjecia. Bylo to wystarczajao sporo ( 15 kpx ? - tego rzedu , moze wiecej ) by moc uzywac , ale akurat byl to jedyny powod dla ktorego musialem przejsc na PS.

brakuje w nim pewnych funkcji , ktorych sie i tak w PS nie uzywa - to sa jakies alternatywne rozwiazania , ktorych PS ma wiecej i akurat okrojono te najmniej potrzebne.

jelsi PSE jest tak funkcjonalny jak kiedys , to nie mialbym oporow go stosowac - poza tym jednym , kiedy robie zdjecia w duzej rozdzielczosci.

Sama ergonomia byly lepsza niz w PS , gdyz mniej funkcji ozacza latwiejszy dostep do kazdej z tych uzywalnych.
wolanie rawow tez dzialalo znakomicie.

jak jest w aktualnej wersji? - chyba nie sa na abonament?

mkamelg
17-03-2020, 14:46
C1 bardzo ładnie wywołuje obrazek z R. To co robi defaultowo to mi bardziej odpowiada niż LR.
No ale cena 350 euro :shock:.

No i trzeba od nowa wywołać jakieś 20k fotek.

Podstawą ewentualnego zainteresowania się tym programem powinno być sprawdzenie sobie, które z posiadanych przeze mnie obiektywów są przez niego obsługiwane.

https://support.captureone.com/hc/en-us/articles/360002718318-Lens-support-in-Capture-One

marfot
17-03-2020, 18:36
Podstawą ewentualnego zainteresowania się tym programem powinno być sprawdzenie sobie, które z posiadanych przeze mnie obiektywów są przez niego obsługiwane.

https://support.captureone.com/hc/en-us/articles/360002718318-Lens-support-in-Capture-One

No to poważne braki miałbym: żadnego EF-M (mam 4), C70-300L, C35/2IS. A w LR jednak używam korekcji.
Subskrypcję LR wykupiłem, żeby móc na bieżąco oglądać sobie fotki z różnych puszek. Przy okazji nauczyłem się przeliczać "lata świetlne opóźnienia Canona" na to co widać na obrazku w czasie obróbki. Warto było zainwestować :lol:

jan pawlak
19-03-2020, 09:24
1. AA
Ciekaw jestem czy matryca jest typu R albo z regulowanym AA
Fajnie by było

2. 2015
ML, stabilizacja matrycy, 45Mpix, ...., gdyby to info ukazało się w 2015 to nie przechodziłbym z 5D3 -> A7R2 lecz na R5
I "całą szufladę" obiektywów EF zamieniłbym tylko na 3-4 obiektywy RF

jp

fret
19-03-2020, 14:46
... gdyby to info ukazało się w 2015 to nie przechodziłbym z 5D3 -> A7R2 lecz na R5
I "całą szufladę" obiektywów EF zamieniłbym tylko na 3-4 obiektywy RF

jp

Nie przejmuj się, każdy popełnia jakieś błędy.

Kolekcjoner
19-03-2020, 15:10
Nie przejmuj się, każdy popełnia jakieś błędy.

Poza tym czas pozwala na naprawianie błędów :mrgreen:....

jan pawlak
19-03-2020, 15:12
Nie przejmuj się, każdy popełnia jakieś błędy.

Ale to przecież Canon, Canon nie powinien popełniać takich błędów

jp

fret
19-03-2020, 15:28
Ale to przecież Canon, Canon nie powinien popełniać takich błędów

jp

Ale to ty się stresujesz, odpowiadasz już po kilku minutach. Canon robi swoje i robi to dobrze.

Bechamot
19-03-2020, 16:53
Ale to przecież Canon, Canon nie powinien popełniać takich błędów

jp

gdyby canon wiedzial, ze porzucisz c5mk3 dla sony , to zeby temu zapobiec na pewno pierwszy wymyslilby ML.

robertskc7
19-03-2020, 21:21
Ale to przecież Canon, Canon nie powinien popełniać takich błędów

jp

I nie popełnił. Sprzedał w h*** wyprodukowanych obiektywów EF i do tego sporo aparatów z tym bagnetem. Przez spory czas sony było systemem częściowo opartym na szkłach Canona EF. Nie uśmiercili systemu EF nagle, a na spokojnie, czerpiąc zyski z tego.

jan pawlak
19-03-2020, 21:56
I nie popełnił. Sprzedał w h*** wyprodukowanych obiektywów EF i do tego sporo aparatów z tym bagnetem. Przez spory czas sony było systemem częściowo opartym na szkłach Canona EF. Nie uśmiercili systemu EF nagle, a na spokojnie, czerpiąc zyski z tego.

Można na to różnie patrzeć, nie znamy przyczyn i skutków takich a nie innych decyzji strategicznych zarówno dla firmy jak i rynku w zakresie długoterminowym

Ale można i tak, że gdyby już w 2015 Canon miał zaawansowane ML to nie dopuścił by do rozrostu Sony, ekspansji ML Nikona i miałby znacznie mniejszy spadek sprzedaży w segmencie foto

jp

robertskc7
19-03-2020, 22:21
Można na to różnie patrzeć, nie znamy przyczyn i skutków takich a nie innych decyzji strategicznych zarówno dla firmy jak i rynku w zakresie długoterminowym

Ale można i tak, że gdyby już w 2015 Canon miał zaawansowane ML to nie dopuścił by do rozrostu Sony, ekspansji ML Nikona i miałby znacznie mniejszy spadek sprzedaży w segmencie foto

jp

Z tego co słyszałem to japońska kultura handlowa jest trochę inna niż nasza, oparta na tradycjach żydowskich. Oni się nie wyniszczają wzajemnie, zwłaszcza światowe potęgi.

--- Kolejny post ---

Mercedes Audi i Bmw działa podobnie zresztą.

michalab
20-03-2020, 11:34
Z tego co słyszałem to japońska kultura handlowa jest trochę inna niż nasza, oparta na tradycjach żydowskich. Oni się nie wyniszczają wzajemnie, zwłaszcza światowe potęgi.
Nie wyniszczać, a dopuszczać nowych graczy do tortu to jednak co innego. Do tego graczy którzy mają swoje większe piaskownice, do tortu który się dość intensywnie kurczy. Na pewno w Canonie się nie cieszą, że Sony się rozrosło w aparatach.
Btw. Japończycy oparci na tradycjach żydowskich, to lekko awangardowa opinia. Mają podobne podejście do biznesu, ale gdy je wykształcali mogli o sobie nie wiedzieć za wiele nawzajem.

robertskc7
20-03-2020, 12:00
Nie wyniszczać, a dopuszczać nowych graczy do tortu to jednak co innego. Do tego graczy którzy mają swoje większe piaskownice, do tortu który się dość intensywnie kurczy. Na pewno w Canonie się nie cieszą, że Sony się rozrosło w aparatach.
Btw. Japończycy oparci na tradycjach żydowskich, to lekko awangardowa opinia. Mają podobne podejście do biznesu, ale gdy je wykształcali mogli o sobie nie wiedzieć za wiele nawzajem.

Od naszej - miałem na myśli. Źle skonstruowałem zdanie.

jan pawlak
23-03-2020, 19:31
Canon EOS R5: Oto dlaczego prawdopodobnie nie potrzebujesz teraz 8K (i kilka powodów, dla których możesz)

Niedawne ogłoszenie przez firmę Canon nowego EOS R5 nie było zupełnie nieoczekiwane, ale jedna z kluczowych specyfikacji aparatu, wideo 8K, zaskoczyła nas trochę. 8K wideo jest rozwijane od kilku lat, ale do tej pory było głównie ograniczone do produkcji kinowej na poziomie Hollywood i demonstracji technicznych japońskiego nadawcy NHK.

Z R5 wygląda na to, że może się to zmienić. W rzeczywistości wiemy teraz, że R5 będzie w stanie uchwycić 8K / 30p przy użyciu pełnej szerokości czujnika. Oczywiście jakość wideo to coś więcej niż tylko rozdzielczość i nie spodziewamy się, że R5 rzuci wyzwanie takiemu aparatowi jak RED Helium 8K, ale fakt, że 8K wkracza do bezlusterkowca konsumenckiego sugeruje, że może to być wierzchołkiem góry lodowej.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym przyczynom, dla których prawdopodobnie nie potrzebujesz w najbliższym czasie wideo 8K, a także kilku przyczynom, dla których możesz.

https://www.dpreview.com/articles/2262384849/canon-eos-r5-here-s-why-you-probably-don-t-need-8k-right-now-and-why-you-might

jp

zdebik
23-03-2020, 19:41
8K hmm, crop, stabilizacja, panorama, podciągnięcie ostrości...

marfot
24-03-2020, 00:10
Poważniejszy wywiad odnośnie R5:
https://www.techradar.com/news/why-buy-a-canon-eos-r5-canon-answers-our-questions-about-its-next-big-camera?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+techradar%2Fphotography-and-video-capture-news+%28TechRadar%3A+Photography+%26+video+capture +news%29

Bechamot
24-03-2020, 08:36
Poważniejszy wywiad odnośnie R5:
https://www.techradar.com/news/why-buy-a-canon-eos-r5-canon-answers-our-questions-about-its-next-big-camera?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+techradar%2Fphotography-and-video-capture-news+%28TechRadar%3A+Photography+%26+video+capture +news%29


"Canon tells us why the EOS R5 is ist most exciting camera in years ....."

i juz mozna skonczyc czytanie , typowe bla , bla , bla dla naiwnych.

to tak jakby producent bielizny pisal o najbardziej ekscytujacych majtkach roku.

aparat jak aparat , nie bedzie zadnym przelomem , Canon wypuszcza z paroletnim opoznieniem to co inni juz oferuja od lat.

co najwyzej mozna mowic, iz Canon zmiejszyl odstep do konkurencji.
8 k ? - niezle, ale nie dla filmu kupuje sie aparat fotograficzny. To tak jakby uznac samochod za ekscytujacy , ze ma wbudowana lodowke.
excytujacy moze bedzie jesli bedzie mial wyraznie mniejszy szum , wyraznie wiekszy DR - a o tym cisza , sza - tego nikt od canona sie nie spodziewa.
Jesli Canon nie chce przezyc rozczarowania to cena nie powinna przekraczac 3000 k eu +- 10% i to przy sklonnosciach do cash back.
Jedyny obszar w jakim Canon moglby pozytywnie zaskoczyc to umiarkowana cena , odczuwalnie mniejsza od 2800 - 3000 eu.

este
24-03-2020, 14:00
"Canon tells us why the EOS R5 is ist most exciting camera in years ....."

i juz mozna skonczyc czytanie , typowe bla , bla , bla dla naiwnych.

to tak jakby producent bielizny pisal o najbardziej ekscytujacych majtkach roku
Akurat w każdym wątku mamy wysyp "miłośników bielizny ekscytujących się majtkami" produkowanymi przez ich ulubione konkurencyjne firmy. A problem pojawia się wtedy kiedy właśnie Canon ogłasza nową linię bielizny ;)

candar
24-03-2020, 20:09
Akurat w każdym wątku mamy wysyp "miłośników bielizny ekscytujących się majtkami" produkowanymi przez ich ulubione konkurencyjne firmy. A problem pojawia się wtedy kiedy właśnie Canon ogłasza nową linię bielizny ;)

Jakby co, jestem za tym aby canon ogłosił nową linię bielizny ;) Mogę nawet coś nieśmiało zasugerować, aby nie wyszło dresiarsko :mrgreen:

4208

szandor
30-03-2020, 15:01
Wg CR Canon informuje, że EOS R5 i EOS R6 zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych 8 tygodni, a nowa kamera kinowa powinna pojawić się w kwietniu.


https://www.canonrumors.com/canon-announcements-will-continue-as-previously-planned/

Chociaż tyle, natomiast jeszcze nie wiadomo kiedy rozpoczną sprzedaż tych puszek.

sv
20-04-2020, 20:05
8K RAW internal video recording up to 29.97 fps
8K internal video recording up to 29.97 fps in 4:2:2 10-bit Canon Log (H.265)/4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265).
4K internal video recording up to 119.88 fps in 4:2:2 10-bit Canon Log (H.265)/4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265). 4K external recording is also available up to 59.94 fps.
No crop 8K and 4K video capture using the full-width of the sensor.*
Dual Pixel CMOS AF available in all 8K and 4K recording modes.
Canon Log available in 8K and 4K internal recording modes.
A Canon first, the EOS R5 will feature 5-axis In-Body Image Stabilization, which works in conjunction with Optical IS equipped with many of the RF and EF lenses.
Dual-card slots: 1x CFexpress and 1x SD UHS-II.

mirror
20-04-2020, 21:13
nie no ekstra i z przytupem jest - tylko jeszcze ta gwiazdka wzbudza moje obawy (rozum podpowiada że to nie może być prawda te trzy pierwsze linijki) - ten mały druczek od tej gwiazdki poproszę - czy to aby nie oznacza że te pierwsze trzy linijki (lub tylko druga i trzecia) to nawijka marketingowa o cropie w video jest?

doczytałem tą gwiazdkę :mrgreen:

sv
20-04-2020, 21:47
bez cropa w 4k i w 8k

mirror
21-04-2020, 07:24
bez cropa w 4k i w 8k

rzeczywiście wyglada na to że jest dobrze

akustyk
21-04-2020, 08:30
nie no ekstra i z przytupem jest - tylko jeszcze ta gwiazdka wzbudza moje obawy (rozum podpowiada że to nie może być prawda te trzy pierwsze linijki) - ten mały druczek od tej gwiazdki poproszę - czy to aby nie oznacza że te pierwsze trzy linijki (lub tylko druga i trzecia) to nawijka marketingowa o cropie w video jest?



tak. matryca ma format 3:2. wycinek widelo jest 16:9. wiec nie da sie bez cropa, chocby skaly sraly :)

mirror
21-04-2020, 08:47
tak. matryca ma format 3:2. wycinek widelo jest 16:9. wiec nie da sie bez cropa, chocby skaly sraly :)

to akurat chyba każdy rozumie (trzeba trochę obciąć z wysokości - 8K DCI to 8192 x 4320 a 3:2 do tych 8192 daje 5461 czyli z formatu 3:2 trzeba obciąć 1141 linii jeśli dobrze liczę) ale to zdecydowanie inny problem niż crop 1.6 w video "bo taki jest jest? był kiedyś? każdemu wystarcza? ma być? czy cóś format video" - ja stawiam na "czy cóś" w takich wyjasnieniach

Kolekcjoner
21-04-2020, 17:10
Do filmu jeszcze bardziej się obcina.

Bechamot
21-04-2020, 17:47
rzeczywiście wyglada na to że jest dobrze

ten aparat juz mi sie znudzil.
wiem juz o nim wszystko a nawet wiecej, bo albo cos bedzie mial , albo nie bedzie. albo bedzie tak , albo inaczej.

osobiscie czekam na r5mk2 - dokladniej mowiac - na internetowa zapowiedz. Ciekawe co bedzie mial a byc moze nie bedzie mial ?

candar
21-04-2020, 18:45
ten aparat juz mi sie znudzil.
wiem juz o nim wszystko a nawet wiecej, bo albo cos bedzie mial , albo nie bedzie. albo bedzie tak , albo inaczej.

osobiscie czekam na r5mk2 - dokladniej mowiac - na internetowa zapowiedz. Ciekawe co bedzie mial a byc moze nie bedzie mial ?
Bechamot Ona jest bardzo dobra ta koncepcja!

Niniejszym przychylam się do Twojej petycji i jako założyciel obecnego wątku składam formalny wniosek na CB do rozpoznania w trybie uproszczonym i przyspieszonym (najlepiej w godzinach nocnych) o założenie nowego wątku mającego w tytule

R5 mk2 - zapowiedź

ps.
ileż nowych możliwości do dyskusji powstanie!
co będzie miał, a czego nie, co powinien mieć, czego lepiej aby nie miał, że rozjedzie gąsienicami cała konkurencję 50 lat do przodu...
że będzie miał w sobie coś nieziemsko magicznego,
a sam korpus przed złożeniem w fabryce skropiony zostanie łzami jednorożca podczas pełni księżyca...

mirror
21-04-2020, 21:05
ten aparat juz mi sie znudzil.
wiem juz o nim wszystko a nawet wiecej, bo albo cos bedzie mial , albo nie bedzie. albo bedzie tak , albo inaczej.

osobiscie czekam na r5mk2 - dokladniej mowiac - na internetowa zapowiedz. Ciekawe co bedzie mial a byc moze nie bedzie mial ?

to mija wystarczy poczekać

jan pawlak
22-04-2020, 09:23
https://www.dpreview.com/opinion/4115083276/canon-eos-r5-go-big-or-go-home?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

jp

candar
22-04-2020, 11:19
https://www.dpreview.com/opinion/4115083276/canon-eos-r5-go-big-or-go-home?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

jp

Czyli cd. pełzającej premiery? :mrgreen: Dorzucę info z innych forów na temat ceny: 8K za 8K USD

jinks
22-04-2020, 12:06
W końcu będzie ;) Trochę wydłużają wszystko, bo teraz nie ma sensu wypuszczać takiego aparatu ze względu na koronę. Z 1dxIII już nie pykło, bo sporo wydarzeń sportowych jest i będzie odwołana.
Swoją drogą z ujawnieniem kolejnych specyfikacji R5 pozycjonuje się jako bardzo zaawansowane narzędzie. To już nie jest odpowiednik 5d. Trochę można się już w tym pogubić, bo niedługo będą 4 linie bezlusterkowych fullfrejmów: R, RP, R5, R6. Chyba, że te dwa pierwsze były tylko pilotażowe dla systemu.

Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

candar
26-05-2020, 16:09
No może jakiś konkret ;) Czyli plus podatek i wysyłka wyjdzie 5499.99 USD :mrgreen: Trafiłem idealnie ;)

Canon EOS R5 launch price will be below $4000 USD https://www.canonrumors.com/canon-eos-r5-launch-price-will-be-below-4000-usd-cr3/?no_cache=1&fbclid=IwAR3iL4nIGlNUOYv0ONd6ND0DJa1JrqHlturQ6r2H6 n-4Ny5oBX9bN61O4Vk

zdebik
26-05-2020, 17:01
Tak jak myślalem około 3500 funtów...

mirror
26-05-2020, 20:02
już czas pokazać jakieś konkrety wszyscy są już chyba znudzeni tym hajpem - temat jest już mocno przeciągnięty niczym ..... u emeryta

Dagu
28-05-2020, 09:36
Oj uważaj Canonu, bo jak nie będziesz atrakcyjny cenowo, to i ta nisza użytkowników przejdzie do konkurencji.

robertskc7
28-05-2020, 10:06
Jest już w PL, ale osoby te mają zakaz udzielania info do oficjalnej premiery. Pan z Canona chwalił się nim na live na FB. Niestety to nie będzie zabawka do tego co nam się wydaje. Oczywiscie znajdzie zastosowanie w foto i video, ale to narzędzie do zarabiania hajsu w nowych rozwiązaniach medialnych. Będzie drogo, ale i będzie R6 :)

michalab
28-05-2020, 11:26
do zarabiania hajsu w nowych rozwiązaniach medialnych
Czyli?

Kolekcjoner
28-05-2020, 13:05
Niestety to nie będzie zabawka do tego co nam się wydaje.
Ale co podstawowa funkcja to ksero...? ;)

mirror
28-05-2020, 17:10
Ale co podstawowa funkcja to ksero...? ;)

ciekawe - może to krok w w stronę tych prawdziwych zdjęć bez postprocesu ;) - moze do tego ksera ma generację jotpega z podpisem cyfrowym firmy zapewniającym integralność i autentyczność jpega - w technice cyfrowej takie tematy się robi bez problemu i ile mniej roboty dla jury najwiekszych konkursów :mrgreen:

Kolekcjoner
28-05-2020, 18:03
ciekawe - może to krok w w stronę tych prawdziwych zdjęć bez postprocesu ;) - moze do tego ksera ma generację jotpega z podpisem cyfrowym firmy zapewniającym integralność i autentyczność jpega - w technice cyfrowej takie tematy się robi bez problemu i ile mniej roboty dla jury najwiekszych konkursów :mrgreen:
No... i Sony wtedy leży :lol: - dwie pieczenie przy jednym ogniu ;)....

candar
28-05-2020, 20:37
No... i Sony wtedy leży :lol: - dwie pieczenie przy jednym ogniu ;)....

Tak, leży i leży, leży od dawna...
ale raczej u tych, którzy mają i nie używają, albo używać go zwyczajnie nie potrafią 8-)

rysz
28-05-2020, 22:03
ciekawe - może to krok w w stronę tych prawdziwych zdjęć bez postprocesu ;) - moze do tego ksera ma generację jotpega z podpisem cyfrowym firmy zapewniającym integralność i autentyczność jpega - w technice cyfrowej takie tematy się robi bez problemu i ile mniej roboty dla jury najwiekszych konkursów :mrgreen:

Coś takiego już istnieje i to od dość dawna:
https://cpn.canon-europe.com/content/education/infobank/image_verification/data_verification.do
Niestety jakieś 10 lat temu zabezpieczenia zostały złamane i da się podrobić klucz weryfikacyjny. Nie wiem, czy od tego czasu cokolwiek poprawili w temacie.

Kolekcjoner
28-05-2020, 23:07
Tak, leży i leży, leży od dawna...
ale raczej u tych, którzy mają i nie używają, albo używać go zwyczajnie nie potrafią 8-)

Nie wiem już co robić ale muszę chyba pisać takim nadwrażliwcom drukowanymi literami że to ŻART ;)?
Wy macie jakiś problem z tym Sony. Mam hołdę bardzo dobrego sprzętu tego producenta ale nigdy by mi nie przyszło do głowy żeby latać po forach i nawracać ludzi :lol:....

candar
28-05-2020, 23:36
Nie wiem już co robić ale muszę chyba pisać takim nadwrażliwcom drukowanymi literami że to ŻART ;)?
Wy macie jakiś problem z tym Sony. Mam hołdę bardzo dobrego sprzętu tego producenta ale nigdy by mi nie przyszło do głowy żeby latać po forach i nawracać ludzi :lol:....

Czyli reasumując: kupiłeś kiedyś samochód, stoi od wielu lat u Ciebie w garażu, bo nie potrafisz nim jeździć i wszystkim sąsiadom dookoła non stop nadajesz, że to zły samochód jest.
Taki żart :lol:....

Kolekcjoner
28-05-2020, 23:48
Czyli reasumując: kupiłeś kiedyś samochód, stoi od wielu lat u Ciebie w garażu, bo nie potrafisz nim jeździć i wszystkim sąsiadom dookoła non stop nadajesz, że to zły samochód jest.
Taki żart :lol:....

Wiesz moje żarty tym różnią się od Twoich, że ja nikogo personalnie w nich nie atakuję. Subtelna różnica ale jednak ;)....

candar
28-05-2020, 23:59
Wiesz moje żarty tym różnią się od Twoich, że ja nikogo personalnie w nich nie atakuję. Subtelna różnica ale jednak ;)....

Subtelna różnica tkwi w tym, że zupełnie nie przeszkadza mi to, czym kto fotografuje, co fotografuje i jak fotografuje oraz to, że nie wyśmiewam w co drugim poście innych systemów (które jednak znam od podszewki, bo ich po prostu używam, lub używałem wcześniej). Notorycznie powielane złośliwe wycieczki w stronę innych systemów są już nużące i rzekome tłumaczenie później takich wypowiedzi "żartem" jakoś do mnie nie trafia.

tomfoot
29-05-2020, 00:16
candar mógłbyś przestać pieprzyć te farmazony w każdym wątku? Naprawdę obrzydzasz to forum wyjątkowo. I przy okazji - nie dubluj wszędzie swoich zdjęć, bo wygląda to gorzej niż ruski spam.

Jacek_Z
29-05-2020, 01:02
Subtelna różnica tkwi w tym, że zupełnie nie przeszkadza mi to, czym kto fotografuje, co fotografuje i jak fotografuje oraz to, że nie wyśmiewam w co drugim poście innych systemów (które jednak znam od podszewki, bo ich po prostu używam, lub używałem wcześniej). Notorycznie powielane złośliwe wycieczki w stronę innych systemów są już nużące i rzekome tłumaczenie później takich wypowiedzi "żartem" jakoś do mnie nie trafia.

Sorry, ale coś przeoczyłeś. Jesteś złośliwy w stosunku do sprzętu Canona, uważając go za zacofany względem oferty Sony. Nie zauważając różnych potrzeb różnych fotografów. To, że on ci pasuje, to nie znaczy, że musi pasować wszystkim. Natomiast co piszesz niżej?


Tak, leży i leży, leży od dawna...
ale raczej u tych, którzy mają i nie używają, albo używać go zwyczajnie nie potrafią 8-)
Kolejna złosliwość, no bo Sony jest lepszy. Tym razem sie wkopałeś, bo każdy Sony? Nawet taki A7 mk1 z ułomnym AF?
Odpuść sobie, nie mitologizuj tej marki. Ty uważasz, że Canon jest gorszy i to jest OK, ale jak ktoś uważa, że Sony jest gorsze, to jest źle. Bo Sony jest lepsze, tylko go ludzie nie potrafia używać... no litości.
Czytam sobie fejsa i grupy canoniarzy i trzy grupy nikoniarzy. Pytają o zakupy bezluster. Sam jestem zdziwiony jak wiele osób nadal poleca lustrzanki zdecydowanie przedkładając je nad bezlustra. I to piszą często byli posiadacze ML, którzy wrócili do lustrzanki, albo osoby, które mają równolegle ML i DSLR. Pod warunkiem, że mają dobrą lustrzankę, a nie sprzet z dolnej półki. Do bezluster przekonani są bez reszty posiadacze Sony. (bo muszą ;) )
Myslę, że wbrew prognozom JK lustra zostaną z nami wiele dłużej niż fani Sony sądzą.

Kolekcjoner
29-05-2020, 01:26
To ja już w sumie nawet nie muszę nic pisać ;).

BTW: Najlepsze że mam/miałem naprawdę sporo sprzętu Sony (nie foto) i bardzo sobie go chwalę. Mam też aparat tej firmy - ani zły ani dobry - moim zdaniem wady równoważą zalety. Tylko kolega candar ma jakiś nieustający problemator i coś sobie uroił, że reaguje tak alergicznie nawet na żartobliwe wpisy o Sony.

BTW2: żeby nie było tak zupełnie nie w temacie to podobno 3999$ to już pewne ;)...

Eberloth
29-05-2020, 08:10
Widać i admini czasem się wqrwią na głupotę. I bardzo dobrze.

candar
29-05-2020, 08:27
Sorry, ale coś przeoczyłeś. Jesteś złośliwy w stosunku do sprzętu Canona, uważając go za zacofany względem oferty Sony. Nie zauważając różnych potrzeb różnych fotografów. To, że on ci pasuje, to nie znaczy, że musi pasować wszystkim. Natomiast co piszesz niżej?

Kolejna złosliwość, no bo Sony jest lepszy. Tym razem sie wkopałeś, bo każdy Sony? Nawet taki A7 mk1 z ułomnym AF?
Odpuść sobie, nie mitologizuj tej marki. Ty uważasz, że Canon jest gorszy i to jest OK, ale jak ktoś uważa, że Sony jest gorsze, to jest źle. Bo Sony jest lepsze, tylko go ludzie nie potrafia używać... no litości.
Czytam sobie fejsa i grupy canoniarzy i trzy grupy nikoniarzy. Pytają o zakupy bezluster. Sam jestem zdziwiony jak wiele osób nadal poleca lustrzanki zdecydowanie przedkładając je nad bezlustra. I to piszą często byli posiadacze ML, którzy wrócili do lustrzanki, albo osoby, które mają równolegle ML i DSLR. Pod warunkiem, że mają dobrą lustrzankę, a nie sprzet z dolnej półki.

Jacek_Z - pokaż mi, w którym miejscu napisałem, że Sony jest LEPSZE od Canona ??? No litości, trochę obiektywizmu. Wskazałem notoryczne wyśmiewanie użytkowników innych marek na forum CB i obracanie za chwilę tego w rzekomy "żart". Każde zwrócenie uwagi w tym aspekcie skutkuje furią dożywotnich posiadaczy aparatu jednego systemu.


Do bezluster przekonani są bez reszty posiadacze Sony. (bo muszą ;) Jacek_Z Uprzejemie proszę o rozwinięcie i uzasadnienie tego zdania: "przekonani są bez reszty posiadacze Sony (bo muszą)". Używałem długo systemu ML Fuji, cały czas mam i używam ML Nikona 1. Nie rozumiem czym determinowane jest założenie, że użytkownik danego systemu jest przekonany do niego "bez reszty" ? i dlaczego posiadacz Sony w odróżnieniu od użytkowników innych systemów coś "musi" innego niż inni ??? Czyżby rasizm systemowy, dyskryminacja i wykluczenie innych systemów ? Kolejny żart ?


Myslę, że wbrew prognozom JK lustra zostaną z nami wiele dłużej niż fani Sony sądzą. Jacek_Z - pełna zgoda , ML jak pisaliśmy wcześniej kierowane jest do trochę innej grupy użytkowników. Choć w kwestii profi korpusów różnica się powoli zaciera.

candar
29-05-2020, 09:06
Jacek_Z

ps.

Uprzedzę Twoją odpowiedź dlaczego użytkownicy S coś muszą 8-) Każdy z nas został kiedyś z "ręką w nocniku" (mnie również swego czasu szarpło w analogu po zmianie bagnetu FL,FD na EF). Nie jest to jednak przyczynek do założenia, że ktoś zostaje dożywotnim niewolnikiem systemu, którym nigdy nie byłem i w przyszłości być nie zamierzam ;)

Jacek_Z
30-05-2020, 02:08
@Jacek_Z (https://www.canon-board.info/member.php?u=4025) - pokaż mi, w którym miejscu napisałem, że Sony jest LEPSZE od Canona ??? No litości, trochę obiektywizmu. .
Naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z wydźwięku wręcz już dziesiątek Twoich postów? Tu już wiele osób dostaje szału jak czyta kolejny wpis o ML Sony. Idą raporty, ludzie obarczają cie odpowiedzialnością (a właściwie mnie, że cie nie banuje) za spadek czytelnictwa forum, podobno tu canoniarze czują sie coraz gorzej. Sądzę, że np Eberloth i inni krytykują Twoje zdjęcia, a tak naprawdę po prostu przenoszą swoje niezadowolenie z jednego wątku (technicznego) na drugi, zdjęciowy i się czepiają gdzie tylko cie widzą.

candar
30-05-2020, 08:30
Naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z wydźwięku wręcz już dziesiątek Twoich postów? Tu już wiele osób dostaje szału jak czyta kolejny wpis o ML Sony. Idą raporty, ludzie obarczają cie odpowiedzialnością (a właściwie mnie, że cie nie banuje) za spadek czytelnictwa forum, podobno tu canoniarze czują sie coraz gorzej. Sądzę, że np Eberloth i inni krytykują Twoje zdjęcia, a tak naprawdę po prostu przenoszą swoje niezadowolenie z jednego wątku (technicznego) na drugi, zdjęciowy i się czepiają gdzie tylko cie widzą.

Ok, spoko. Żartujemy ze wszystkiego poza Canonem.

jan pawlak
30-05-2020, 08:30
Naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z wydźwięku wręcz już dziesiątek Twoich postów? Tu już wiele osób dostaje szału jak czyta kolejny wpis o ML Sony. Idą raporty, ludzie obarczają cie odpowiedzialnością (a właściwie mnie, że cie nie banuje) za spadek czytelnictwa forum, podobno tu canoniarze czują sie coraz gorzej. Sądzę, że np Eberloth i inni krytykują Twoje zdjęcia, a tak naprawdę po prostu przenoszą swoje niezadowolenie z jednego wątku (technicznego) na drugi, zdjęciowy i się czepiają gdzie tylko cie widzą.

Prawda chyba leży "gdzieś pomiędzy".

Niektórzy uczestnicy tego forum zachowują się jak "talibowie" firmy.
Tylko nasz "bóg" jest prawdziwy, nasi to partyzanci a ich to bandyci, tylko nasze ... itd.

Według mojego przyjaciela (psycholog) to się na tym forum uspokoi gdy R5 zostanie uznany przez naszą i ich społeczność za najlepszy ML na świecie.

jp

candar
30-05-2020, 08:34
BTW2: żeby nie było tak zupełnie nie w temacie to podobno 3999$ to już pewne ;)...
Kolekcjoner Możesz już zamawiać, bo ruszyła przedsprzedaż. Zakreśliłem cenę, aby nie umknęła uwadze. Co ciekawe informacji o matrycy jakoś brak (pewnikiem tajemnica handlowa). Kupując samochód też nigdy nie pytam jaki ma silnik, jakiej pojemności i ile pali na setkę oraz ile auto kosztuje ;) Jak dobry, to po co pytać o takie rzeczy ;)

https://digital24.pl/aparaty-cyfrowe/canon-eos-r5-body.html

4624

zdebik
30-05-2020, 09:06
Kolejny link z (_._).

mirror
30-05-2020, 09:46
biznes jak zwykle w swojej najlepszej formie

jan pawlak
30-05-2020, 09:49
To wygląda jak klepsydra honorowego samobójstwa

jp

PS
Przynajmniej darmowa dostawa

zdebik
30-05-2020, 09:50
Spokojnie w DxO już przegrał z a7 i d800.

marfot
30-05-2020, 10:02
Po "oficjalnej" deklaracji, że cena będzie "poniżej 4000 USD" spekulacje ograniczyły się do tego czy to będzie 3999 czy 3995 USD.
Tylko w Indiach jakiś optymista wywalił cenę 2,79 Lacs czyli jakieś 15,7k PLN :lol:.
Widać, że będzie drogo na początek i tyle (4k Euro).

tomfoot
30-05-2020, 10:21
Według mojego przyjaciela (psycholog) to się na tym forum uspokoi gdy R5 zostanie uznany przez naszą i ich społeczność za najlepszy ML na świecie.

jp

To miło wiedzieć, że sytuacja na forum jest na bieżąco konsultowana z psychologiem. Nie wiem jednak, czy wobec przebywających tu namiętnie (zamiast na KKM) miłośników Sony nie byłaby bardziej wskazana opieka psychiatry.

Co zaś do podawania ceny R5 przez digital24 wynoszącej 30.000 PLN, to równie dobrze można zaproponować cenę 50.000. I nie będzie to miało żadnego odniesienia do ceny, która zafunkcjonuje w rzeczywistości.

candar
30-05-2020, 10:35
Co zaś do podawania ceny R5 przez digital24 wynoszącej 30.000 PLN, to równie dobrze można zaproponować cenę 50.000. I nie będzie to miało żadnego odniesienia do ceny, która zafunkcjonuje w rzeczywistości.

Ta cena dotyczy R5 bez podania żadnych danych specyfikacji dotyczących jakości i ilości Mpix użytej matrycy (coś pomiędzy 30 a 60 Mpix, czyli średnio wychodzi 45 Mpix). https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/explore/product-showcases/cameras-and-lenses/eos-r5

Cena zapewne ulegnie szybkiej zmianie po podaniu wielkości matrycy oraz jej testach ;)

jan pawlak
30-05-2020, 11:03
Ta cena dotyczy R5 bez podania żadnych danych specyfikacji dotyczących jakości i ilości Mpix użytej matrycy (coś pomiędzy 30 a 60 Mpix, czyli średnio wychodzi 45 Mpix). https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/explore/product-showcases/cameras-and-lenses/eos-r5

Cena zapewne ulegnie szybkiej zmianie po podaniu wielkości matrycy oraz jej testach ;)

To nie wygląda poważnie.

W mojej ocenia R5 to będzie odpowiednik A7R3/4 z lepszymi funkcjami video.
Cena "wejściowa" będzie w granicach 15 - 18 kPLN.

Niższa być nie może bo by skanibalizowała sprzedaż wyższej klasy aparatów Canona.
Gdyby była wyższa to sprzedaż byłaby ograniczona, chyba że R5 ma być tylko pokazówką technologicznych możliwości firmy i zaraz ogłoszony będzie np. R6 w "ludzkiej" cenie

jp

mirror
30-05-2020, 11:14
To wygląda jak klepsydra honorowego samobójstwa

jp

PS
Przynajmniej darmowa dostawa

czyjego bo się zgubiłem - naprawdę myślisz że R5 będzie tak wyceniony? myślisz że nasza ulubiona firma zrobi sepuku - chyba nie ma powodu nadal jest największym producentem aparatów.

tomfoot
30-05-2020, 11:37
Nie rozumiem o co chodzi. Sklep, niezależny, walnął sobie jakąś tam cenę. To tak jak facet sprzedający na targu czereśnie po 100 zł. Jak ktoś będzie delikatnie mówiąc zdesperowany, to kupi. Jak nie, to poczeka na rzeczywistość. Ta zaś pewnie będzie pasować aparat poniżej Sony a9II. Czyli będzie można kupić lepszy sprzęt, za niższe pieniądze. To, że to będą wysokie kwoty, to temat na inną dyskusję. Realna cena R5 będzie widoczna w kilka miesięcy po premierze. Przecież tak jest zawsze i w każdej branży. Sony a7 III ile kosztował na wejściu? Dziś można to kupić za 7k PLN, a to i tak drogo. Mnie martwi to, że 5dIV nadal trzyma cenę powyżej 9,5 kilo. A przecież wraz ze śmiercią dslr powinien być rozdawany gratis. Chyba, że jednak pogłoski o śmierci były mocno przesadzone :-)

--- Kolejny post ---


Spokojnie w DxO już przegrał z a7 i d800.

To DxO jeszcze jest??? Przecież ten, swego czasu gloryfikowany tutaj portal, to kompletna kpina.

marfot
30-05-2020, 12:13
To DxO jeszcze jest??? Przecież ten, swego czasu gloryfikowany tutaj portal, to kompletna kpina.

Ten portal zasłynął z tego, że uczynił z DR jedyny parametr wartościujący sprzęt foto.
Teraz testuje aparaty w smartfonach ale DR nie testuje w nich wcale :mrgreen: Bo i nie ma czego...

jan pawlak
30-05-2020, 14:00
Ten portal zasłynął z tego, że uczynił z DR jedyny parametr wartościujący sprzęt foto.
Teraz testuje aparaty w smartfonach ale DR nie testuje w nich wcale :mrgreen: Bo i nie ma czego...

Nie rozumiesz co piszesz czy świadomie wprowadzasz w błąd ?
https://www.dxomark.com/test-cameras-lenses-smartphones/

......
W naszych recenzjach czujników aparatu w DXOMARK mierzymy jakość obrazu z czujników aparatu, które mogą rejestrować obrazy w formacie RAW, a wszystkie analizy są przeprowadzane przed demosicing lub przetwarzaniem JPG. Szczegółowe podpunkty i ogólne wyniki czujników kamery w DXOMARK oparte są na następujących kryteriach:
- Czułość kolorów
- Szum (odchylenie standardowe, stosunek sygnału do szumu, zakres dynamiczny i zakres tonalny)
- Czułość ISO (prędkość)
Przeczytaj nasz szczegółowy artykuł na temat protokołu testu czujnika kamery w DXOMARK, aby uzyskać więcej informacji na temat naszej metodologii testów i wyników.
........
........
W naszych przeglądach kamer DXOMARK (wcześniej nazywanych DXOMARK Mobile) analizujemy wydajność całego procesu obrazowania, w tym obiektyw, czujnik, sterowanie kamerą i przetwarzanie obrazu. Testy oparte są na danych wyjściowych JPG aparatu smartfona i obejmują również tryb wideo. Oprócz testowania w laboratorium i oceny obiektywnej, protokół kamery DXOMARK zawiera duży element oceny percepcyjnej, który wykorzystuje ponad 50 trudnych i realistycznych scen wewnętrznych i zewnętrznych. Podpody dla kamery DXOMARK i ogólne wyniki dla zdjęć oparte są na następujących kryteriach:

-Ekspozycja i kontrast, w tym zakres dynamiczny, powtarzalność ekspozycji i kontrast
-Kolor, w tym nasycenie i odcień, balans bieli, powtarzalność balansu bieli i cieniowanie kolorów
-Tekstura i szum
-Autofokus, w tym szybkość AF i powtarzalność
-Artefakty, w tym miękkość w kadrze, zniekształcenie, winietowanie, aberracje chromatyczne, dzwonienie, rozbłysk, ghosting, aliasing, wzory mory i więcej
-Lampa błyskowa
-Powiększanie z kilku odległości od obiektu
-Bokeh
-Nocne zdjęcia, w tym Flash-off, Flash-on, Flash-auto i Night
-Szeroki kąt
Wynik cząstkowy wideo jest obliczany na podstawie następujących kryteriów wyniku cząstkowego:

-Ekspozycja
-Kolor
-Tekstura i szum
-Autofocus
-Artefakty
-Stabilizacja
Proszę przeczytać nasz szczegółowy artykuł na temat protokołu testowania kamery w DXOMARK (wcześniej nazywanej DXOMARK Mobile), aby uzyskać więcej informacji na temat naszej metodologii testów i wyników.

.............

jp

marfot
30-05-2020, 15:04
Nie rozumiesz co piszesz czy świadomie wprowadzasz w błąd ?
https://www.dxomark.com/test-cameras-lenses-smartphones/


Napisałem,że na DXO w testach smarfonów nie jest testowany parametr DR. Jeżeli uważasz, że jest to daj link do wyników bo ja aż tak dokładnie nie śledzę tego portalu.

Kolekcjoner
30-05-2020, 16:27
Kolekcjoner Możesz już zamawiać, bo ruszyła przedsprzedaż. Zakreśliłem cenę, aby nie umknęła uwadze. Co ciekawe informacji o matrycy jakoś brak (pewnikiem tajemnica handlowa). Kupując samochód też nigdy nie pytam jaki ma silnik, jakiej pojemności i ile pali na setkę oraz ile auto kosztuje ;) Jak dobry, to po co pytać o takie rzeczy ;)


Ja rozumiem, że masz mnie za kompletnego idiotę ale po co zaśmiecasz forum z tego powodu tymi bzdetami to już nie mam pojęcia....

candar
30-05-2020, 17:20
Kolekcjoner - w żaden sposób nie kieruję tego do Ciebie wskazując, że od daty pełzającej premiery R5 minęły już prawie 4 m-ce https://www.optyczne.pl/14605-news-Canon_EOS_R5_-_nowy_bezlusterkowiec_od_Canona.html a faktycznie rzecz ujmując dalej wiemy tyle, co w dniu założenia wątku. To producent robi fotografów w balona nie racząc ujawnić podstawowych danych technicznych aparatu oraz jego ceny. Może tylko ja tak mam, ale zanim coś zdecyduję się kupić to wcześniej przekopię cały internet wzdłuż i wszerz oraz jeśli będzie taka możliwość przetestuję osobiście dany sprzęt. Zgadzam się z Tobą w tym, że producent taktuje w tym momencie zainteresowanych tym aparatem fotografów jak kompletnych idiotów, którzy dla logo kupią kota w worku.

Kolekcjoner
30-05-2020, 18:22
Kolekcjoner - w żaden sposób nie kieruję tego do Ciebie wskazując, ......
Człowieku odpuść! Na prawdę to jest mega słabe, że w jednym poście w zawoalowany sposób mnie atakujesz personalnie, po czym w następnym robisz z siebie niewiniątko.
Ja tylko żałuję jednego, że jak była na forum moderatorskim stawiana Twoja sprawa to jakiś czas temu Cię broniłem. Przyznaję się to był błąd.

Tmwstw
30-05-2020, 18:45
od daty pełzającej premiery R5 minęły już prawie 4 m-ce https://www.optyczne.pl/14605-news-Canon_EOS_R5_-_nowy_bezlusterkowiec_od_Canona.html a faktycznie rzecz ujmując dalej wiemy tyle, co w dniu założenia wątku. (...) dla logo kupią kota w worku.

Odnosząc się do R5, faktycznie rzecz ujmując dalej możemy też kupić tyle, co w dniu założenia wątku, więc o co w ogóle chodzi? Kolega ewidentnie się nudzi, jeśli pisze że "przedsprzedaż ruszyła" i powołuje się na sklep w którym rzeczonego produktu nie można dodać do koszyka, bo to zwykły placeholder. Mam kolejnego newsa: te zdjęcia R5 które już znamy to pic, w rzeczywistości będzie on wyglądał jak RP, do tego sprzedawany w zestawie z RF 24-105 nie-L. Na cyfrowe.pl w sekcji Opis są takie zdjęcia, co daje nam ewidentny dowód.

jan pawlak
30-05-2020, 21:09
Odnosząc się do R5, faktycznie rzecz ujmując dalej możemy też kupić tyle, co w dniu założenia wątku, więc o co w ogóle chodzi? Kolega ewidentnie się nudzi, jeśli pisze że "przedsprzedaż ruszyła" i powołuje się na sklep w którym rzeczonego produktu nie można dodać do koszyka, bo to zwykły placeholder. Mam kolejnego newsa: te zdjęcia R5 które już znamy to pic, w rzeczywistości będzie on wyglądał jak RP, do tego sprzedawany w zestawie z RF 24-105 nie-L. Na cyfrowe.pl w sekcji Opis są takie zdjęcia, co daje nam ewidentny dowód.

Albo .... by mieć takie własności/cechy video jakie podano to powinien/może mieć dodatkowe chłodzenie

jp

Eberloth
30-05-2020, 21:47
[...]Przyznaję się to był błąd.

Każdy błąd można próbować naprawić... :mrgreen:

Jacek_Z
01-06-2020, 01:34
@Kolekcjoner (https://www.canon-board.info/member.php?u=5969) - w żaden sposób nie kieruję tego do Ciebie wskazując, że od daty pełzającej premiery R5 minęły już prawie 4 m-ce https://www.optyczne.pl/14605-news-Canon_EOS_R5_-_nowy_bezlusterkowiec_od_Canona.html a faktycznie rzecz ujmując dalej wiemy tyle, co w dniu założenia wątku.
To tylko informacja, że takie body będzie.
I ja ci powiem, że mam olbrzymie pretensje do Nikona, że nie prowadzi takich kampanii jak Canon. Wolałbym wiedzieć coś niz nic.

Bechamot
01-06-2020, 08:54
To tylko informacja, że takie body będzie.
I ja ci powiem, że mam olbrzymie pretensje do Nikona, że nie prowadzi takich kampanii jak Canon. Wolałbym wiedzieć coś niz nic.

pretensje do NIkona ?

Nikon wypuscil juz aparat ponad rok temu , a canon dopiera zamierza tej klasy - opoznienie bedzie dwuroczne.

chyba lepiej miec aparat od roku bez polrocznej zapowiedzi , niz miec polroczna zapowiedz bez aparatu.


juz nie mowie o chorobach wieku dzieciecego , ale dopiero r5mk2 moze byc spelnieniem marzen , a to dopiero za 5 lat.

Jacek_Z
03-06-2020, 00:46
Nie chodzi o to czy to aparat z górnej półki czy z dolnej. Ani że to aparat a nie obiektyw. Chodzi zapowiedzi czego się można spodziewać. Canon i Sony robią szum. Nikon siedzi cicho. Ilość wniosków patentowych Canona przyprawia o ból głowy. Oczywiście większości z obiektywów nie będzie. Ale o firmie sie mówi. O Sony też.
Nikon ma świetne produkty. Body D850, D780 czy cropowy D500 nie mają sobie równych (mam na mysli aparaty z porównywalnej półki). I co z tego? Fotografowie wybierają inne systemy, bo jeśli sie mówi o Nikonie to nie o świetnym sprzęcie, tylko w kontekście słabych wyników finansowych, firma za bardzo jest uzależniona od działu obrazowania. A to nie zachęca.

jan pawlak
03-06-2020, 07:53
Nie chodzi o to czy to aparat z górnej półki czy z dolnej. Ani że to aparat a nie obiektyw. Chodzi zapowiedzi czego się można spodziewać. Canon i Sony robią szum. Nikon siedzi cicho. Ilość wniosków patentowych Canona przyprawia o ból głowy. Oczywiście większości z obiektywów nie będzie. Ale o firmie sie mówi. O Sony też.
Nikon ma świetne produkty. Body D850, D780 czy cropowy D500 nie mają sobie równych (mam na mysli aparaty z porównywalnej półki). I co z tego? Fotografowie wybierają inne systemy, bo jeśli sie mówi o Nikonie to nie o świetnym sprzęcie, tylko w kontekście słabych wyników finansowych, firma za bardzo jest uzależniona od działu obrazowania. A to nie zachęca.

To jest chyba filozofia firmy, robią bardzo dobry sprzęt dla pewnej grupy odbiorców, nie dla "szerokich mas".
Jak do tej pory wyżej oceniany jakościowo niż sprzęt Canona czy Sony

RR czy Bentley itd. też nie bawią się "drażniacze", "wycieki" itd

jp

zdebik
03-06-2020, 13:30
Jak do tej pory wyżej oceniany jakościowo niż sprzęt Canona czy Sony


Każdy ma coś unikalnego, ale z tą jakością to chyba Pan przesadził.

espe
08-06-2020, 12:44
To jest chyba filozofia firmy, robią bardzo dobry sprzęt dla pewnej grupy odbiorców, nie dla "szerokich mas".
Jak do tej pory wyżej oceniany jakościowo niż sprzęt Canona czy Sony

RR czy Bentley itd. też nie bawią się "drażniacze", "wycieki" itd

jp

...i dawno zmieniły właściciela

jan pawlak
08-06-2020, 13:23
...i dawno zmieniły właściciela

Czy w związku z tym stały się mniej atrakcyjne dla kupujących czy też gorszej jakości ?

Myślę że nie jest ważne czy właścicielami Nikona/Canona będą/będzie Japończyk czy ktoś z Arabii Saudyjskiej.
Byle była to marka/technologia Nikona/Canona

jp

zdebik
08-06-2020, 13:33
IQ saudyjczyka = aktualnej cenie ropy - nie dziękuje.

Bechamot
08-06-2020, 14:32
IQ saudyjczyka = aktualnej cenie ropy - nie dziękuje.

w swiecie materialnym i zmaterializowanym wlasciwie moznaby IQ mierzyc dochodami rocznymi. Dlaczego nie ?
Zawsze to blizej realiow zyciowych niz rozwiazywanie Jakis krzyzowek i zagadek , ktorych nikt w zyciu nie potrzebuje.

Kolekcjoner
08-06-2020, 16:13
Czy w związku z tym stały się mniej atrakcyjne dla kupujących czy też gorszej jakości ?

Myślę że nie jest ważne czy właścicielami Nikona/Canona będą/będzie Japończyk czy ktoś z Arabii Saudyjskiej.
Byle była to marka/technologia Nikona/Canona

jp

Canon ma bardzo rozdrobniony akcjonariat jak większość Japońskich firm więc ich przejęcie może być bardzo trudne. Podobnie jest z Sony. Nie wiem jak wygląda sprawa z Nikonem ale podejrzewam że jest podobnie.
A to kto jest właścicielem jest bardzo ważne. Bardzo dobre marki zmieniały zupełnie profil działania albo po prostu były wygaszane. Także nie jest to "nieważne"...

szandor
16-06-2020, 22:58
Wg najnowszej plotki R5 ma kosztować w Europie 4500€:

https://www.canonrumors.com/canon-eos-r5-pricing-in-europe-may-have-leaked-cr2/

niestety to prawie 20k pln.

zdebik
16-06-2020, 23:46
Czyli £4K - pass :)

mirror
17-06-2020, 09:25
Czyli £4K - pass :)

ja zaczekam na wyniki sprzedaży naszej ulubionej firmy za rok 2020 może to będzie jakimś impulsem do zakupu a moze konkurencja będzie lepsza - ktoś zapomina że jak sie zmienia mocowanie to sznurek na ktorym trzyma się niewolnika systemowego jest jakby slabszy :mrgreen: ja już odczuwam ze pętla jakby luźniejsza się zrobiła :mrgreen:

akustyk
18-06-2020, 11:21
Wg najnowszej plotki R5 ma kosztować w Europie 4500€:

czyli mniej niz 2 uczciwe natywne L-ki do niego (50, 85)... choc nie upieram sie, ze jak gruchna jakims RF 135/1.8 (bron biosie ze stabilizacja!) to ten wspolczynnik R spadnie mocno w poblize wyczekiwanego 1 :)

nic nowego pod sloncem. normalne 5D (to z celownikiem zamiast telewizora) tez kosztuje z grubsza tyle w relacji do EF 50/1.2 czy EF 85/1.2, a w zasadzie ze wzgledu na wiek tych projektow optycznych (a wiec ich relatywnie nizsza cene) to nawet wiecej...

Bechamot
18-06-2020, 11:37
Wg najnowszej plotki R5 ma kosztować w Europie 4500€:

https://www.canonrumors.com/canon-eos-r5-pricing-in-europe-may-have-leaked-cr2/

niestety to prawie 20k pln.

a nie moglbys podac jakiejs plotki , w ktorej r5 kosztuje 2000 Euro ?

po co sie martwic do przodu ? - kto sie martwi do przodu ten sie martwi dwa razy.

A tak moznaby sie przynjmniej ucieszyc dobra plotka.

Kolekcjoner
18-06-2020, 14:43
nic nowego pod sloncem. normalne 5D (to z celownikiem zamiast telewizora) tez kosztuje z grubsza tyle w relacji do EF 50/1.2 czy EF 85/1.2, a w zasadzie ze wzgledu na wiek tych projektow optycznych (a wiec ich relatywnie nizsza cene) to nawet wiecej...

Pod warunkiem że te szkła będą dobrze ostrzyć na 5D, a to nie jest regułą. Wystarczy poczytać ile było tu wojen o to. Dla jasnych szkieł bezlustro jest bardzo solidnym argumentem za.

akustyk
18-06-2020, 15:45
Pod warunkiem że te szkła będą dobrze ostrzyć na 5D, a to nie jest regułą. Wystarczy poczytać ile było tu wojen o to. Dla jasnych szkieł bezlustro jest bardzo solidnym argumentem za.

Zgadza sie. Chociaz w przykladzie chodzilo tylko o to, ze korpus w cenie 1.5x szklo do niego to nie jest cos wyjatkowo szokujacego...

szandor
18-06-2020, 16:58
[Wg CR]
Prezentacja nowych elementów RF podobno 9 lipca:

4709

sprzedaż R6 rusza w sierpniu, a R5 we wrześniu.

Tom77
18-06-2020, 17:59
[Wg CR]
Prezentacja nowych elementów RF podobno 9 lipca:

4709

sprzedaż R6 rusza w sierpniu, a R5 we wrześniu.

Za to wszystko ze zdjęcia pewnie będzie można spore mieszkanie kupić :)

mirror
18-06-2020, 18:27
a nie moglbys podac jakiejs plotki , w ktorej r5 kosztuje 2000 Euro ?

po co sie martwic do przodu ? - kto sie martwi do przodu ten sie martwi dwa razy.

A tak moznaby sie przynjmniej ucieszyc dobra plotka.

ja słyszałem że ma być na niego instant cashback :mrgreen: w wysokości 1500 ojro i jeszcze mają za darmo dodawać tablet wacoma, monitor eizo, torbę think tanka i statyw gitzo lub głowicę RRSa :mrgreen: do wyboru

candar
18-06-2020, 19:46
Za to wszystko ze zdjęcia pewnie będzie można spore mieszkanie kupić :)

Później będzie dylemat, czy zostawić tyle "dobra" w domciu oraz w docelowym miejscu pracy, czy też nosić non stop cały ten majdan ze sobą. Strach nadać na bagaż i zostawić gdziekolwiek bez nadzoru :mrgreen:

jan pawlak
21-06-2020, 18:17
Optyczne, dzisiaj w plotkach ;
R5 = 4500 E
R6 = poniżej 2500 $

https://www.optyczne.pl/15098-news-O_tym_się_mówi__czyli_plotki_i_ploteczki_z_ostat niego_tygodnia.html

jp

sv
21-06-2020, 21:16
R5 = 4500 E


To się Bechamot ucieszy :-)

jan pawlak
05-07-2020, 14:05
Według https://www.sonyalpharumors.com/competition-news-first-canon-eos-r5-8k-recording-report/

1. Na karcie 512GB CFExpress zapisuje się około 21 minut 8K RAW wideo
2. Nie ma crop w 8K30 oraz 4K120
3. Nie można zapisywać wideo na obu kartach jednocześnie
4. Nie ma przy zapisie w ciągu 20 minut wideo 8KRAW wpływu przegrzewania elektroniki

jp