PDA

Zobacz pełną wersję : Tablet graficzny



Pezet85
06-02-2020, 20:13
Hej,

Myślę nad porzuceniem myszki i kupnem tabletu graficznego.
Co myślicie o tej opcji:
Tablet graficzny Wacom Intuos S (CTL-4100K-N)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

swallow77
09-02-2020, 14:53
Wlasnie nabyłem Intuosa Pro. Jeszcze mam wątpliwości, czy to urządzenie jest mi faktycznie potrzebne; foto to tylko moje hobby. Uparcie się go uczę (właściwie nabywam nawyku i precyzji) ale często mam ochote po prostu wziąć myszkę do ręki. Wierzę licznym opiniom, że z czasem nabiera się nawyku korzystania z piórka i jest to lepsze od myszki.
Do RAWów uzywam C1, możliwości dostosowania C1 do Intuosa są "żadne" (można jedynie zdecydować czy tip pressure jest wykorzystane - i tylko do rozmiaru pędzla, a nie np. flow czy hardness). Po stronie sterownika Intuosa jest mnogość ustawień, w tym pod konkretne aplikacje. Warto się zapoznać z możliwościami konfiguracyjnymi sterownika i ustawic je pod siebie.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

atze
09-02-2020, 15:57
Ja mam tego: https://www.x-kom.pl/p/413271-tablet-graficzny-wacom-intuos-bt-s-pen-i-bluetooth-czarny.html
Nie używam myszki tylko trackballa, więc do edycji zdjęć tablet sprawdza się rewelacyjnie.
Lightroom: podpięcie pod przyciski: cofnij, filtr, crop
Photoshop: podpięcie pod przyciski: cofnij, pędzel korygujący, akcja
4 przyciski wydają mi się na tę chwilę wystarczające.
Trochę mała powierzchnia tabletu, biorąc odwzorowanie ekranu na tablecie to nie wygodne jest zjeżdżanie ręka na krawędź tabletu, aby wybrać coś z menu w lightroom. Lepiej trzymać rękę na tablecie a tu schodzi na biurko. Chociaż podobnie będzie na większej wersji.
Do edycji zdjęć jest wystarczający. Do rysowania pewnie wersja PRO by się sprawdziła.
Zobacz sobie ten film: https://www.youtube.com/watch?v=oiU93NyGYJ4

Pezet85
09-02-2020, 16:28
Piszesz o przypisanych przyciskach na piórku. Czy jest tam dowolność przypisania funkcji?
Chciałabym zeby były te same funkcje co pod przyciskami myszki.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

atze
09-02-2020, 19:23
Piszę o przyciskach na tablecie. Piórko konfigurujemy swoją drogą. Nie ma problemu, aby był tam prawy i lewy przycisk myszki.
Tam jest tyle opcji konfiguracji, że trzeba obejrzeć parę filmów na youtube, aby wiedzieć co i w jakim programie warto skonfigurować.

Bechamot
09-02-2020, 19:44
nie rob sobie zbyt duzych nadziei .

w sumie jest to dla dloni bardziej uciazliwe , niz myszka - dlon musi wykonac wieksza prace.

to ma sens do czysto graficznych rysunkow od reki - znacznie mniejszy , jesli musisz wcisnac Jakis przycisk , lub trafic precyzyjnie w okreslony Pixel.

dosc szybko zrezygnowalem.

Pezet85
09-02-2020, 19:55
nie rob sobie zbyt duzych nadziei .

w sumie jest to dla dloni bardziej uciazliwe , niz myszka - dlon musi wykonac wieksza prace.

to ma sens do czysto graficznych rysunkow od reki - znacznie mniejszy , jesli musisz wcisnac Jakis przycisk , lub trafic precyzyjnie w okreslony Pixel.

dosc szybko zrezygnowalem.Sugerujesz że myszka będzie lepsza niż tablet?
Dziś robiłem delikatny D&B i po 20 minutach nadgarstek dał się we znaki[emoji57].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Macios
09-02-2020, 20:06
Niektóre rzeczy łatwiej i precyzyjniej można zrobić myszką, a niektóre piórem - ja często myszką operuję lewą ręką, a piórem prawą:)

swallow77
09-02-2020, 21:50
Do pracy z foto wielu poleca ograniczenie aktywnej powierzchni tableta - ja uzywam tylko ćwiartki - ruch nadgarstka jest niewielki, ale w większości przypadków wystarczająco precyzyjny - do precyzyjnego "celowania" można użyć specjalnego trybu aktywowanego przyciskiem na tablecie (trzeba zdefiniować w sterowniku) - ruch piórka jest wtedy z 4-5x większy.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Pezet85
09-02-2020, 22:40
Dzięki Panowie za udzielone odpowiedzi. Tablet zamówiony, będę go miał w czwartek.
Jak będę miał jakiś problem to napewno się tutaj odezwę [emoji846].
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

michalab
10-02-2020, 14:45
Żeby szybciej opanować tablet, możesz początkowo używać go do wszystkiego, a jak już używanie tabletu nie będzie "męką" to tylko w PS.

zdebik
11-02-2020, 12:01
W LR mysz wystarczy. W PS przy zaawansowanej edycji, zostaje tylko tablet.

Jeśli chodzi o przyciski warto ustawić modyfikatory (shift, alt, control) i spację (4 klawisze te od dołu). Wyżej przydaje się klawisz x i komenda undo - jesli chodzi o PS oczywiście.

Pezet85
11-02-2020, 12:26
W LR mysz wystarczy. W PS przy zaawansowanej edycji, zostaje tylko tablet.

Jeśli chodzi o przyciski warto ustawić modyfikatory (shift, alt, control) i spację (4 klawisze te od dołu). Wyżej przydaje się klawisz x i komenda undo - jesli chodzi o PS oczywiście.Dzięki za podpowiedź, tablet rzeczywiście potrzebuje tylko do PS.
A jak jest z użytecznością tych 4 przycisków na tablecie? Czy wygodniej jest używać tych na tablecie niż tych na klawiaturze?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

zdebik
11-02-2020, 12:56
Dzięki za podpowiedź, tablet rzeczywiście potrzebuje tylko do PS.
A jak jest z użytecznością tych 4 przycisków na tablecie? Czy wygodniej jest używać tych na tablecie niż tych na klawiaturze?


Zdecydowanie tych na tablecie, u mnie po 4 czy 5 latach w Intous Pro Med padły, i od roku używam tej nowszej wersji (fajna bo mniejszy a obszar roboczy większy). Ratowałem go WD40 przez chwilę ale niewiele to dawało :). Na pocieszenie dodam, że używany był dość intensywnie i miał prawo się wykrzaczyć.

Tak wyglądają moje ustawienia. W Windows 10 wyłącz funkcje piórka, gryzą się z softem Wacoma.

3890

Pezet85
11-02-2020, 15:58
Zdecydowanie tych na tablecie, u mnie po 4 czy 5 latach w Intous Pro Med padły, i od roku używam tej nowszej wersji (fajna bo mniejszy a obszar roboczy większy). Ratowałem go WD40 przez chwilę ale niewiele to dawało :). Na pocieszenie dodam, że używany był dość intensywnie i miał prawo się wykrzaczyć.

Tak wyglądają moje ustawienia. W Windows 10 wyłącz funkcje piórka, gryzą się z softem Wacoma.

3890Dzięki wielkie [emoji3], w czwartek powinienem mieć już tablet.

Swoją drogą, czy panel ustawień będzie taki sam w Intuos S i Intuos Pro S?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

zdebik
11-02-2020, 16:06
Nie mam pojęcia, uzywałem tylko wersji pro.

Pezet85
13-02-2020, 19:25
Hej, właśnie zainstalowałem tablet. Pisaliście o tym żeby wyłączyć pióro pod Windows, ktoś wie gdzie,co jak?


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
13-02-2020, 21:33
Qrde próbuje to wszystko poustawiać ale nie działa to tak jak powinno.
Zmniejszyłem obszar tabletu do około 25% ale nie uwzględnia się to w PS pomimo że dedykowalem to ustawienie do programu. To samo z naciskiem piórka, chwilę podziała a za moment w ustawieniach pędzla pojawia się trójkąt z wykrzyknikiem i już nacisk nie działa.

Czy to ustawienia Wacoma gryzą się z Windows?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

mkkaczy
14-02-2020, 00:14
Czy to ustawienia Wacoma gryzą się z Windows?


Tak
1. W ustawienich tebletu wyłącz []Use windows Ink
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/VBTV2P.jpg (https://imageshack.com/i/plVBTV2Pj)

2. Wrzuć ten plik https://www.dropbox.com/s/18zc5sga9kscltz/PSUserConfig.txt?dl=0
do C:\Users\...user name...\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop 2020\Adobe Photoshop 2020 Settings

Jeśli denerwuje Cie kółko które pojawia się przy dołożeniu rysika do tabletu kiedy masz włączony tryb pędzelka to - 4:15 minuta
https://www.youtube.com/watch?v=bjoZzOeuLEY
1: Settings -> Devices -> Pen and windows ink ->(turn off) Show visual effects
2. Option 2: Control panel-> Hardware and sound-> pen and touch -> [press and hold) in dialog box -> settings
odznacz [enable press and hold for right-cliccking]

Ogólnie to polecam ten filmik
https://www.youtube.com/watch?v=bjoZzOeuLEY
https://www.youtube.com/watch?v=5e4Qok37Qi4

Pezet85
14-02-2020, 20:35
Dzięki uporałem się z ustawieniem... Mam jednak jeszcze pytanie. Jak macie ustawione rysowanie piórkiem, czy nosicie dotknąć fizycznie tabletu? Czy jest możliwość rysowania w powietrzu i która opcja jest wygodniejsza?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

zdebik
15-02-2020, 10:26
Rysuj normalnie jak po kartce.

Max13
08-04-2020, 23:11
Ostatnio po kolei psują mi się różne "osprzęty" fotograficzne - padł także po 6 latach mój Wacom Intuos (jeszcze 3) - w zasadzie straciła czułośc i nabrała mikrouszkodzeń powierzchnia aktywna.
Już miałem zamawiać Intuos Pro 5 - ale wpadł mi w ręce do spróbowania u znajomego fotografa tablet XP-Pen Deco 3 - i ogromnie mi przypadł do gustu.
Za 40 % ceny Intuosa kupiłem tablet, którego przyciski i kółko obrotowe znakomicie mi odpowiadają.
6 przycisków, szósty przycisk zmienia funkcję kólka, jeden z przycisków ma funkcję wybiórczego zbliżenia fragmentu zdjęcia. Dobra czułość, bezprzewodowy - ustawiłem bez problemów i polecam bez wahania.

bubliczek
29-05-2020, 20:09
Ja tylko i wyłącznie obrabiam na tablecie. Oczywiście jest czas na przyzwyczajenie się , ale później jest dużo szybciej pracować. Bardzo precyzyjnie można obrabiać zdjęcia.

Mohinder
17-04-2021, 06:27
Ostatnio po kolei psują mi się różne "osprzęty" fotograficzne - padł także po 6 latach mój Wacom Intuos (jeszcze 3) - w zasadzie straciła czułośc i nabrała mikrouszkodzeń powierzchnia aktywna.
Już miałem zamawiać Intuos Pro 5 - ale wpadł mi w ręce do spróbowania u znajomego fotografa tablet XP-Pen Deco 3 - i ogromnie mi przypadł do gustu.
Za 40 % ceny Intuosa kupiłem tablet, którego przyciski i kółko obrotowe znakomicie mi odpowiadają.
6 przycisków, szósty przycisk zmienia funkcję kólka, jeden z przycisków ma funkcję wybiórczego zbliżenia fragmentu zdjęcia. Dobra czułość, bezprzewodowy - ustawiłem bez problemów i polecam bez wahania.

Witam
I jak po pewnym czasie tablet się sprawuje? Właśnie zakupiłem Deco 2 i czekam na niego z niecierpliwością.

Mohinder
01-05-2021, 00:18
Tablecik XP-Pen Deco2 dotarł i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Mam tylko jeden problem, nie potrafię się zdecydować jak skonfigurować sobie te sześć przycisków. Jak już mi się wydaje, że jest ok to zaraz stwierdzam, że jednak coś nie tak. Może ktoś z Was podrzuci swoją konfigurację przycisków. Może ma już po długiej pracy wypracowany dobry zestaw.
pozdrawiam

zdebik
01-05-2021, 09:45
Tablecik XP-Pen Deco2 dotarł i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Mam tylko jeden problem, nie potrafię się zdecydować jak skonfigurować sobie te sześć przycisków. Jak już mi się wydaje, że jest ok to zaraz stwierdzam, że jednak coś nie tak. Może ktoś z Was podrzuci swoją konfigurację przycisków. Może ma już po długiej pracy wypracowany dobry zestaw.
pozdrawiamPrzydają się modyfikatory jak ctrl, shift, alt i spacja (do powiększania). Mam tam ustawiony full screen ale chyba na dzień dzisiejszy mam tam coś innego, niestety nie pamiętam co. Na dodtkowym kółku mam wielkość pędzla. Ustawienia z wacoma ale chodzi o idee. Przyciski używam, jednego intousa pro zajechałem (po 2-3 latach intensywnej obróbki) zdechły).

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210501/a17fcd8b423b2f672c64928779014ed6.jpg

mixshot
06-07-2021, 17:04
Też nie wyobrażam sobie retuszu bez tabletów graficznych. Wykorzystuję głównie intuosa CTL-490, jest to tablet bardziej podstawowy, ale spełnia moje oczekiwania. Przydaje się do ludzi (d&b) oraz przy fotografii produktowej. Często zdjęcia produktowe wymagają więcej retuszu, a głównie sparowania - ścieżkowanie z używaniem myszki było uciążliwe, bo po jakimś czasie miałem bóle w nadgarstku. Popracowałem 10-20 min i musiałem przestawać. Zainwestowałem nawet w super drogą myszkę, było lepiej, ale... tylko trochę lepiej. Tablet załatwił sprawę i myślę teraz nad jakimś lepszym/wyższym modelem. Rozważam nawet Huiona - ktoś miał jakieś doświadczenia? Mam jeszcze Intuasa Pro, ale zagubiłem piórko - jest już mocno wysłużony, dlatego wolę kupić nowy tablet niż inwestować w piórko - ale to co miał fajne to dotykowe pokrętło - szybko można było zmieniać rozmiar pędzla i podstawka pod piórko - też mistrzowska rzecz. Jak widać tablety znajdują świetne zastosowanie, nawet gdy jest to zwykły packshot.