PDA

Zobacz pełną wersję : Aparat typu R w firmie / zastosowania.



Pawulon6
04-02-2020, 17:26
Witam piszę jak w temacie CZY DA SIĘ wykorzystać aparat typu R do np fotografowania na ślubach lub innych imprezach?

Czy jest jakiś model odpowiadający parametrom np 1DX i czy jak ktoś już posiada czy można od tych aparatów oczekiwać solidności?

Interesuje mnie też jak z dostępnścią i wytrzymałością obiektywów. ?

Po prostu chce wiedzieć czy takie coś sprawdzi się w firmie czy nie są to podobnych aparatów do Canon 80d gdzie mam wrażenie że wszystko jest z plastiku.

tomfoot
04-02-2020, 17:35
Witaj. Aparatami canon nie da się od ładnych kilkunastu miesięcy robić żadnych zdjęć. Wszystkie zamieniły się w plastikowe atrapy (również te już wcześniej zakupione). Jeżeli chcesz zdjęcia robić musisz kupić sony. Jakikolwiek.

Pawulon6
04-02-2020, 18:08
Właśnie dlatego przymierzałem się do 1dX albo 5d mk3 w miarę nie czuć tego że zamieniłeś PLN na PEHD ... ale koledzy nadmieniają że średnia to jest inwestycja więc szukam żeby dowiedzieć się czegoś o tym eos R bez lustra.
Z tym że porównywałem sobie działanie teoretycznie nowszego d80 to już sam szmelc plastikowy.

kmeg
04-02-2020, 18:15
Właśnie dlatego przymierzałem się do 1dX albo 5d mk3 w miarę nie czuć tego że zamieniłeś PLN na PEHD ... ale koledzy nadmieniają że średnia to jest inwestycja więc szukam żeby dowiedzieć się czegoś o tym eos R bez lustra.
Z tym że porównywałem sobie działanie teoretycznie nowszego d80 to już sam szmelc plastikowy.Rozumiem, że robisz zdjęcia w dżungli lub na wojnie?

tmielcarz
04-02-2020, 19:13
Kolego Pawulon6, chyba nie wyczuwasz ironii :). 1DX to jest pancerny aparat do zadań specjalnych. Do ślubów nie potrzebujesz takiej armaty, szczególnie że najlepsze lata ten egzemplarz ma już za sobą. Odpowiadając na pytanie z tematu, tak R-ką da się robić zdjęcia na ślubie. Problemem może być pojedynczy slot - jak Ci padnie karta na imprezie to masz problem. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć bierz 5d4 - tam jest slot podwójny.

Pawulon6
04-02-2020, 19:15
Rozumiem, że robisz zdjęcia w dżungli lub na wojnie?

Niekoniecznie ale mając solidną obudowę człowiek czuje że bebechy też będą solidne...

kmeg
04-02-2020, 20:10
Niekoniecznie ale mając solidną obudowę człowiek czuje że bebechy też będą solidne...Szczególnie w 1dx z 450 tys klapnieć, którego prawdopodobnie pokona (i przeżyje) mały bezlusterkowiec m50 zarówno w jakości obrazowania oraz af.

Pawulon6
04-02-2020, 21:45
A co powiecie na taki zestaw: Aparat canon eos rp Aparat Canon EOS RP Body + adapter EF-EOS R + obiektyw EF 24-70 f2.8 L usm2 ?

Mohinder
04-02-2020, 23:30
Właśnie dlatego przymierzałem się do 1dX albo 5d mk3 w miarę nie czuć tego że zamieniłeś PLN na PEHD ... ale koledzy nadmieniają że średnia to jest inwestycja więc szukam żeby dowiedzieć się czegoś o tym eos R bez lustra.
Z tym że porównywałem sobie działanie teoretycznie nowszego d80 to już sam szmelc plastikowy.

Witam Cię kolego. Nie wiem dlaczego piszesz o 80D, że to szmelc plastikowy ale zapewniam że nie jest taki. Przebył ze mną różne podróże i nie miałem z nim żadnych problemów. Przeżył mróz na Islandii oraz gorąco na plaży.

Kolekcjoner
05-02-2020, 01:12
Z tym że porównywałem sobie działanie teoretycznie nowszego d80 to już sam szmelc plastikowy.
Opowiadasz bzdury. Tym szmelcem ludzie robią niesamowite foty. Takie podejście jakie prezentujesz to czysty onanizm sprzętowy, nie mający nic wspólnego z fotografią i rzeczywistymi potrzebami.

Pawulon6
05-02-2020, 01:17
właśnie rozmawiałem z Panem który kupił A7 Mark 3 bezlusterkowy i totalnie go odradza. Kupił, zrobił moze z 700 zdjęć i sprzedaje w niskiej cenie bo jak twierdzi jednak woli 5d mk4 lusterkowe. Szkoda że nie ma żadnego obiektywu do niego bo może bym się pokusił.

Macios
05-02-2020, 08:40
Panowie, czytając co i JAK pisze autor, obstawiam, że to boot, albo znudzony obcokrajowiec, używający google translate - albo it i to;)

Bechamot
05-02-2020, 08:50
Właśnie dlatego przymierzałem się do 1dX albo 5d mk3 w miarę nie czuć tego że zamieniłeś PLN na PEHD ... ale koledzy nadmieniają że średnia to jest inwestycja więc szukam żeby dowiedzieć się czegoś o tym eos R bez lustra.
Z tym że porównywałem sobie działanie teoretycznie nowszego d80 to już sam szmelc plastikowy.

ja tego nijak pojac nie moge.

osoba , ktora nie potrafi sobie wybrac aparatu fotograficznego , gdyz jak sama pisze sie nie zna ( co jest czyms calkowicie normalnym ) , jednoczesnie wyraza radykalna opinie na temat konstrukcji jakiegos aparatu.

gdzie tu logika ? - nie ma .

tak jak w rozwoju konstrukcji lotniczych stosowano kolejno drewano ,metal , tworzywa sztuczne , tak w konstrukcji aparatow wykorzystywano najpierw drewno , potem metal a nastepnie tworzywa sztuczne - w celu podniesienia trwalosci , wytrzymaalosci itp , itd.
Taki jest fakt.

--- Kolejny post ---


właśnie rozmawiałem z Panem który kupił A7 Mark 3 bezlusterkowy i totalnie go odradza..

sugerowalbym rozmowe z jakims optymista. W ogole kontakt z optymistami pozytynie wplywa na wlasna osobowosc.

Wowczas opinia bedzie przeciwna.

--- Kolejny post ---


Panowie, czytając co i JAK pisze autor, obstawiam, że to boot, albo znudzony obcokrajowiec, używający google translate - albo it i to;)

bys moze tak jest , byc moze nie.
w pewnym sensie wszyscy jestesmy bootami.

candar
05-02-2020, 09:54
właśnie rozmawiałem z Panem który kupił A7 Mark 3 bezlusterkowy i totalnie go odradza. Kupił, zrobił moze z 700 zdjęć i sprzedaje w niskiej cenie bo jak twierdzi jednak woli 5d mk4 lusterkowe. Szkoda że nie ma żadnego obiektywu do niego bo może bym się pokusił.

Nieustannie zadziwia mnie fakt, że cały czas spotyka się ludzi, którzy myślą iż aparat zrobi za nich zdjęcia :) Wracając do tematu to dowolnym aparatem obecnym na rynku w sprzedaży dasz radę zrobić w każdych warunkach. Zasady pozostają niezmienne a zmienia się tylko opakowanie i możliwości dostępne w aparacie z których albo potrafi skorzystać, albo też nie. Już w innym wątku pisałem, że zakup zajeżdżonych 1dX , 5d mk3 jest zupełnie pozbawiony sensu, bo byle amatorska puszka z nowszą matrycą da lepszy obrazek. No a pisanie o tym, że Canon 80D to jedynie "sam szmelc plastikowy" jest grubym przegięciem. Tym zdaniem skreśliłeś wszystkich fotografów, którzy fotografują tym aparatem na forum oraz poza nim i wykonano już miliony doskonałych zdjęć tym aparatem. Tu nawet szesnaście do dziewięciu wygrywa 80D z 1Dx https://www.apotelyt.com/compare-camera/canon-1d-x-vs-canon-80d. To tak samo, jakbyś pisał o obiektywach z obudową z PCV, że to tylko szmelc, co również nie jest prawdą. A już tego, że potrzebujesz pancerny aparat typu 1Dx do zwykłych produktowych zdjęć zupełnie nie rozumiem i pojąć nie potrafię.

jinks
05-02-2020, 11:52
Panowie, czytając co i JAK pisze autor, obstawiam, że to boot, albo znudzony obcokrajowiec, używający google translate - albo it i to;)

Ja bym raczej obstawiał za kilka postów jakiego SEO linka :D

r_m
05-02-2020, 12:10
Problemem może być pojedynczy slot - jak Ci padnie karta na imprezie to masz problem. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć bierz 5d4 - tam jest slot podwójny.

Autor wątku chyba nie do końca zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb.
Pawulon6 - to powyżej jest ważne. Jednak zastanów się, co zrobisz podczas zlecenia, jeśli Ci padnie jedno jedyne body (nawet z dwoma kartami), albo prozaicznie, wypadnie z ręki, uderzysz w coś zestawem, co w konsekwencji spowoduje uszkodzenie aparatu i obiektywu. W jaki sposób wtedy pomogą Ci dwa sloty na kartę? I nie pisz, że to losowe, że nie da się przewidzieć. Tak, losowe, tak, nie da się przewidzieć, ale Ty jako profesjonalista musisz się zabezpieczyć przed takimi niespodziankami. Mam na myśli drugi zestaw sprzętu, którym możesz wykonać zlecenie do końca, w razie awarii jakiegoś elementu pierwszego zestawu. Nie chodzi o identyczny, najlepiej zbliżonej klasy body, i dodatkowy obiektyw lub dodatkowe obiektywy. A wtedy jedna karta w body przestaje być "krytycznym parametrem", jeśli będziesz się starał używać dwóch aparatów, z różnymi ogniskowymi (jedna karta padnie, masz materiał z drugiego aparatu).
Co do RP, sprawdzałeś, na ile wystarcza tam akumulator? W lustrzance na jednym da się zrobić całe zlecenie.

Bechamot
05-02-2020, 13:23
nie wiem dlaczego ludzie tak histeryzuja z ta jedna karta.

prawdopodobienstwo awarii migawki jest kilkunastokrotnie wieksze od awarii karty.
mimo to , nikt nie narzeka , ze aparat ma tylko jedna migawke.

owszem druga karta ma zalety - pozwala latwo rozdzielic np filmy od zdjec , lub rozne grupy zdjec , ale straszenie , ze aparat z jedna karta jest malo pewny nie znajduje uzasadnienia.
Prawdopodobienstwo , ze w drodze powrotnej do domu ze zlecenia ulegniemy ciezkiemu wypadkowi jest znacznie wieksze a mimo tego nie dojezdzamy na zlecenie w samochodzie pancernym.

Pewnie , ze warto miec zawsze backup w zanadrzu - wszystkiego.
Pasc moze doslownie wszystko , na szczescie prawdopodobienswto jest praktycznie na tyle male , ze to sa b rzadkie przypadki.

Zarzuty , iz tylko jedna karta to nic innego jak histeria.
Markowe Karty sa calkiem niezawodne. Wytrzymuja miliony zapisow.

--- Kolejny post ---

zreszta akurat w R istnieje mozliwosc przeslania zdjec poprzez WiFI do zewnetrzengo odbiornika - np komorki.
Nie chce dyskutowac , czy to praktyczne czy nie , ale wydaje sie to bezpieczniejsze rozwiazanie od drugiej karty w aparacie.

Jacek_Z
05-02-2020, 14:37
. Tu nawet szesnaście do dziewięciu wygrywa 80D z 1Dx https://www.apotelyt.com/compare-camera/canon-1d-x-vs-canon-80d.
Nie znałem tej strony. Fajna, mozna sie pośmiać z wyników :) :) :)

candar
05-02-2020, 14:50
Nie znałem tej strony. Fajna, mozna sie pośmiać z wyników :) :) :)

To prawda ;) Na tej samej zasadzie co ktoś decyduje się na zakup aparatu, lub obiektywu na podstawie suchych danych technicznych i specyfikacji bez wcześniejszego przetestowania ;)

tmielcarz
05-02-2020, 15:28
nie wiem dlaczego ludzie tak histeryzuja z ta jedna karta.

prawdopodobienstwo awarii migawki jest kilkunastokrotnie wieksze od awarii karty.
mimo to , nikt nie narzeka , ze aparat ma tylko jedna migawke.



Dlatego napisałem "Jeżeli chcesz się zabezpieczyć", a nie "Nie kupuj pod żadnym pozorem R-ki, bo ma tylko jedną kartę" :).

michalab
05-02-2020, 15:40
Nie znałem tej strony. Fajna, mozna sie pośmiać z wyników :) :) :)
Najlepsze są te:

Advantages of the Canon EOS 80D:
...
Fewer buttons to press
More selfie-friendly
...

Pawulon6
05-02-2020, 19:27
Nie jestem żadnym botem to po pierwsze PRIMO. Po drugie pieniądze nie rosną na drzewie i każdy zakup powinien być przemyślany dlatego pytam o zdanie osoby które jak sądzę mają sporo do czynienia z różnymi aparatami.

Nie ściemniam rozważam NA SERIO zakup tego

-sony: https://www.olx.pl/oferta/sony-a7-mark-iii-tygodniowy-3lata-gwarancji-CID99-IDDv9xk.html#ed6cb37e9d
Bądź co bądź właściciel sam tłumaczy że szuka 5d mark 4 bo uważa, że to "aparat o przesadzonej cenie do jakosci" itp itd
LUB
EOS RP (okrojony z kilku możliwości wersji R) ale mi wystarczy w zupełności.

I teraz moje najważniejsze pytanie czy co będzie lepsze SONY a7 mark III czy eos rp. (obiektywy liczę że będą pasować od mojego canona)

Zostaje jeszcze opcja tzecia Canon 5d mk3 co sądzicie? (Ci co sprzedają 5dmk3 twierdzą że te 150tyś klatek to nie dużo bo ogólnie robią nawet do 300 tysięcy na jednej migawce)

candar
05-02-2020, 21:50
Nie jestem żadnym botem to po pierwsze PRIMO. Po drugie pieniądze nie rosną na drzewie i każdy zakup powinien być przemyślany dlatego pytam o zdanie osoby które jak sądzę mają sporo do czynienia z różnymi aparatami.

Nie ściemniam rozważam NA SERIO zakup tego

-sony: https://www.olx.pl/oferta/sony-a7-mark-iii-tygodniowy-3lata-gwarancji-CID99-IDDv9xk.html#ed6cb37e9d
Bądź co bądź właściciel sam tłumaczy że szuka 5d mark 4 bo uważa, że to "aparat o przesadzonej cenie do jakosci" itp itd
LUB
EOS RP (okrojony z kilku możliwości wersji R) ale mi wystarczy w zupełności.



Kupowanie w ciemno to nie jest dobry pomysł. Osobiście to nawet obrębie jednego producenta np. EOS R warto go pożyczyć i przetestować. Całkiem podobnie i nawet bardziej wskazane jest takie postępowanie przy pomyśle przejścia na aparaty z innego systemu, bo tam wszystko będzie inne począwszy od menu a skończywszy na obróbce plików z aparatów.



I teraz moje najważniejsze pytanie czy co będzie lepsze SONY a7 mark III czy eos rp. (obiektywy liczę że będą pasować od mojego canona)

Żartujesz prawda ? To dwa różne aparaty, których nie da się zestawić ze sobą i kierowane zupełnie do innych odbiorców. Matryca w RP to relikt przeszłości z modelu 6D, która szumi już przy ISO 100 w cieniach a w A7 III jest matryca nowej generacji ze świetnym DR.

Zresztą było to 1001 razy:

https://www.canon-board.info/threads/109591-Canon-EOS-RP/page31?p=1388517&viewfull=1#post1388517
3847



Zostaje jeszcze opcja tzecia Canon 5d mk3 co sądzicie? (Ci co sprzedają 5dmk3 twierdzą że te 150tyś klatek to nie dużo bo ogólnie robią nawet do 300 tysięcy na jednej migawce)

Zakup 5D III miał sens 7 lat temu. Obecnie to w większości mocno zajechane puszki (o czym już też tu pisano nawet w tym wątku).

Radetzky
06-02-2020, 10:34
Matryca w RP to relikt przeszłości z modelu 6D, która szumi już przy ISO 100 w cieniach a w A7 III jest matryca nowej generacji ze świetnym DR.

Uczciwie trzeba dodać, że przy wyciąganiu cieni o +5 EV.

candar
06-02-2020, 10:59
Uczciwie trzeba dodać, że przy wyciąganiu cieni o +5 EV.

Uczciwie trzeba przyznać, że o ile nie robi się zdjęć w pomieszczeniach, koncertach, na weselach i nosi się ze sobą wszędzie lampy błyskowe to faktycznie cały czas można używać dowolny DSLR wyprodukowany dwie dekady temu. Czyli najlepiej cały czas fotografować w słoneczku, machnąć ręką na to, co się dzieje w cieniach i przede wszystkim nie wchodzić do ciemnych pomieszczeń :lol:

Jacek_Z
06-02-2020, 11:05
Hm, a jednak jakimś cudem to aparaty Canona mają 40-45% rynku, stanowią co drugi aparat w rekach zawodowców. Także tych robiących zdjęcia ślubne, czyli mających potrzeby o jakich piszesz.

candar
06-02-2020, 11:16
Hm, a jednak jakimś cudem to aparaty Canona mają 40-45% rynku, stanowią co drugi aparat w rekach zawodowców. Także tych robiących zdjęcia ślubne, czyli mających potrzeby o jakich piszesz.

Spoko. Obleć foty ślubne w ciemnym gotyckim kościele na ISO 12.000-25.000 aparatem sprzed dekady bez żadnych lamp błyskowych (bo tak się teraz działa). Jeśli jednak piszesz o tych 40-45% fotografów, co robią zdjęcia ślubne wyłącznie z użyciem błyskotek oraz foty w plenerze to tak, z pewnością masz rację.

Pawulon6
06-02-2020, 21:36
Spoko. Obleć foty ślubne w ciemnym gotyckim kościele na ISO 12.000-25.000 aparatem sprzed dekady bez żadnych lamp błyskowych (bo tak się teraz działa). Jeśli jednak piszesz o tych 40-45% fotografów, co robią zdjęcia ślubne wyłącznie z użyciem błyskotek oraz foty w plenerze to tak, z pewnością masz rację.

Niekoniecznie musi być to ciemny gotycki kościół bo mój 20d sprzed dekady odpada już w kościele gdzie człowiek czuje że jest jasno ale aparat niekoniecznie...

A wracając do tematu to trochę mnie zbiliście z tropu bo myślałem że matryca w RP to jest ta sama co w R tylko jakieś tam funkcje okrojone.

marfot
06-02-2020, 21:39
EOS RP (okrojony z kilku możliwości wersji R) ale mi wystarczy w zupełności.


Jeżeli interesuje Cię wysokie ISO to RP może rzeczywiście wystarczyć.
Matryca RP ze słabym DR ustępuje konkurencji przy forsownej obróbce na niskich ISO.
Przy ISO 1600 i więcej te różnice nie są dramatyczne - poniżej 0,8EV:
http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20RP,Sony%20ILCE-7M2,Sony%20ILCE-7M3
Jak już się wpatrywać w ten wykres to przy ISO6400-12800 matryca RP plasuje się miedzy A7II i A7III.

candar
06-02-2020, 22:06
http://www.photonstophotos.net/Chart...ony%20ILCE-7M3
Jak już się wpatrywać w ten wykres to przy ISO6400-12800 matryca RP plasuje się miedzy A7II i A7III.

Serio ? Twierdzisz tak na podstawie wyłącznie ww wykresu ? Ciut wyżej dałem porównanie realnego obrazka RP vs A7 III https://www.canon-board.info/threads/111923-Aparat-typu-R-w-firmie-zastosowania/page3?p=1404872&viewfull=1#post1404872 i zapewniam znając dogłębnie i organoleptycznie, że obrazek produkowany w RAW przez 5D mark I, mark II i mark III oraz ten z A7, A7 mark II i A7 mark III (fotografowałem tymi aparatami wiele lat) http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20II,Canon%20EOS%2 05D%20Mark%20III,Canon%20EOS%206D,Canon%20EOS%206D %20Mark%20II z całą pewnością NIE plasuje się miedzy A7II i A7III. Matryce w 5D III, 6D i w RP są pięć lat w tył za DR z pierwszej A7. Co innego gdybyś porównywał do R-ki, ale tu już przesadziłeś. Najpierw sprawdź organoleptycznie a dopiero później wysuwaj wnioski co się za czym plasuje ;)

marfot
06-02-2020, 22:39
przy ISO6400-12800 matryca RP plasuje się miedzy A7II i A7III.

Na ISO12800 tak to wygląda "organoleptycznie", bez wykresów:

3855
Mi się nie podoba żaden ale jak ktoś potrzebuje...

mkamelg
06-02-2020, 23:10
Witam piszę jak w temacie CZY DA SIĘ wykorzystać aparat typu R do np fotografowania na ślubach lub innych imprezach?

Z takim zapytaniem powinieneś zwrócić się do forumowicza technik8pl. Jego sygnatura wskazuje na to, iż używa on R-ek profesjonalnie https://www.canon-board.info/members/58838-technik8pl?tab=aboutme#aboutme

candar
06-02-2020, 23:13
Na ISO12800 tak to wygląda "organoleptycznie", bez wykresów:


Zapoznaj się proszę jeszcze ze znaczeniem terminu "autopsja". Podpowiem: (stwierdzenie czegoś poprzez własną (naoczną) obserwację; oględziny). Nie obraź się przypadkiem, ale kreowanie "własnych" opinii na podstawie wykresów i testów innych osób bez faktycznego sprawdzenia na posiadanym fizycznie sprzęcie (m.in. te same obiektywy podpinane przez adapter systemowy) i porównania wyników końcowych mija się mocno z realiami, które widać przy obróbce RAWów z powyższych aparatów.

Nie wiem co chcesz udowodnić, ale mogę Tobie przyznać rację abyś spokojnie spał w nocy. Tak więc niniejszym informuję, że masz rację, EOS RP to doskonały aparat. Zadowoliłem? Było miło, pozdrawiam

Jacek_Z
07-02-2020, 00:38
Spoko. Obleć foty ślubne w ciemnym gotyckim kościele na ISO 12.000-25.000 aparatem sprzed dekady bez żadnych lamp błyskowych (bo tak się teraz działa).
To teraz jest taka norma? Ja nie słyszałem by ktoś robił ślub na takich ISO. 6400 - OK, 12.800 tylko momentami. I wtedy nie trzeba wyciągać 5 EV.
Kolejna ważna rzecz. Ja nie słyszałem by fotograf dobierał sprzęt pod 1% zleceń. Nie kupuje się Hasela by zrobić kilka sesji. To się nie opłaca. Nie kupię A7mk3 na max 3 śluby w roku.
Nie dysponując odpowiednim sprzętem można nie przyjmować zlecenia. To prosta kalkulacja.

candar
07-02-2020, 08:37
To teraz jest taka norma? Ja nie słyszałem by ktoś robił ślub na takich ISO. 6400 - OK, 12.800 tylko momentami. I wtedy nie trzeba wyciągać 5 EV.
Kolejna ważna rzecz. Ja nie słyszałem by fotograf dobierał sprzęt pod 1% zleceń. Nie kupuje się Hasela by zrobić kilka sesji. To się nie opłaca. Nie kupię A7mk3 na max 3 śluby w roku.

Zakładając, że fotografowie Ślubni (Ci z prawdziwego zdarzenia) dysponują szkłami o f/1.2 i f/1,4 z pewnością masz rację. Ale istnieje też druga strona medalu i zacytuję jednego fotografa ślubnego i jego przemyślenia: "Kupiłem więc dwa obiektywy które łącznie umożliwiały zrobienie zarówno szerokich ujęć i dobrych zbliżeń: szerokokątny NIKKOR 28-70 mm f/3.5-4.5 oraz teleobiektyw NIKKOR 70-300 mm f/4.5-5.6 . Jak się okazało już na pierwszym ślubie obydwa były nieużyteczne.". Później można się przewrócić czytając dalej: "W praktyce często trzeba korzystać z 1/20s. Jednak wtedy musimy wybrać moment, w którym postacie (główne) się nie poruszają (najczęściej młoda para stoi lub siedzi)."


Nie dysponując odpowiednim sprzętem można nie przyjmować zlecenia. To prosta kalkulacja.

Jacku - genialna myśl. Takie założenie powinno obowiązywać we wszystkich usługach. Ale wiesz jak to jest w praktyce ? Podpowiem - kończy się zazwyczaj pożyczaniem własnych narzędzi fachowcowi, który przyszedł coś naprawić (lub zepsuć).

robertskc7
07-02-2020, 10:38
Witam piszę jak w temacie CZY DA SIĘ wykorzystać aparat typu R do np fotografowania na ślubach lub innych imprezach?

Czy jest jakiś model odpowiadający parametrom np 1DX i czy jak ktoś już posiada czy można od tych aparatów oczekiwać solidności?

Interesuje mnie też jak z dostępnścią i wytrzymałością obiektywów. ?

Po prostu chce wiedzieć czy takie coś sprawdzi się w firmie czy nie są to podobnych aparatów do Canon 80d gdzie mam wrażenie że wszystko jest z plastiku.

Według serwisu DXO to taki canon R ma wyższą ocenę niż canon 1dxII :)
Na całym świecie ludzie robią zdjęcia eRkami. Ba, nawet zdobywają jakieś śmieszne tytuły fotografa roku - na podstawie jednego czy dwóch zdjęć, więc tak, sprawdzi się on przy fotografowaniu tego typu imprez. DA SIĘ !
Ja zrobiłem przeszło 150 zleceń na R. Po roku wszytko jak nowe. Sprzęt solidny. Tylko matryca się brudzi szybko.

Na Twoim miejscu zastanowił bym się jednak nie nad sprzętem, a nad tą "firmą", bo jeśli kwestie tak banalnie proste jak sprzęt do pracy stanowią dla Ciebie wyzwanie, to nie wiem czy dasz radę dostarczać klientowi odpowiedni produkt w dzisiejszych czasach. Konkurencja w tym temacie jest gigantyczna.

Bechamot
07-02-2020, 11:12
Zapoznaj się proszę jeszcze ze znaczeniem terminu "autopsja". Podpowiem: (stwierdzenie czegoś poprzez własną (naoczną) obserwację; oględziny). Nie obraź się przypadkiem, ale kreowanie "własnych" opinii na podstawie wykresów i testów innych osób bez faktycznego sprawdzenia na posiadanym fizycznie sprzęcie (m.in. te same obiektywy podpinane przez adapter systemowy) i porównania wyników końcowych mija się mocno z realiami, które widać przy obróbce RAWów z powyższych aparatów.

Nie wiem co chcesz udowodnić, ale mogę Tobie przyznać rację abyś spokojnie spał w nocy. Tak więc niniejszym informuję, że masz rację, EOS RP to doskonały aparat. Zadowoliłem? Było miło, pozdrawiam

sytuacja jest oczywista , a wyjasnienie natychmiastowe.
Wszystkie pomiary wykazuja , ze matryca sony ma wyzszy zakres tonalny.

To jest mozliwe tylko wowczas jesli matryca ma NIZSZA czulosc , ale jednoczesnie nizej polozony prog czulosci.
( czulosc jest definiowana jak dI/dFi - czyli szybkosc zmian natezenia pradu w zaleznosci od zmian natezenia oswietlenia - dla szerokich DR zmiany te musza zachodzic wolniej , w przeciwnym wypadku przy niewielkich zmianach natezenia oswietlenia nastapilby przepal , zakres tonalny bylby waski )

To oznacza , ze jest w stanie zarejestrowac zmiany natezenia oswietlenia przy nizszych natezeniach niz Canon , dla takiego samego szumu.
Dlatego polozenie granicy dolnej wyznaczone jest przez poziom szumu - w najlepszym wypadku mozna przyjac = 1 ( tzn sygnal/szum =1).

W partiach wyzszych szumy juz moga byc porownywalne , albo i Canon moze miec nizsze ( zeby przyrownac i powiedziec co jest lepsze , nalezaloby to zrobic dla tej samej rozdzielczosci obrazowania , gdyz sa one ze soba powiazane- wyzsza rozdzielczosc - wyzszy szum ).

Jesli nie wykorzystujemy pelnego zakresu tonalnego matrycy , wowczas ten szerszy zakres jest bez znaczenia , a tym samym nie widzimy nizszych szumow w niskich cieniach , dlatego ze wychodza one poza zakres tonalny monitora przy normalnej obrobce. Natomiast Jesli musimy wykorzystac caly zakres tonalny matrycy , wowczas widac nizszy szum wlasnie w tych niskich partiach.

Jako, ze matryce sony i nikona Maja wyzsze DR od matryc canona , wiec rzeczywiscie rozjasniajac glebokie cienie widzimy nizszy szum ( oczywiscie tym samym poziom szumu jest mniejszy ). Calkiem normalne zjawisko. Jesli C rozszerzy w nastepnych matrycach DR , musi spasc tym samym szum w niskich partiach swiatel , gdyz to oznacza , ze obnizono prog czulosci , bedzie mozna skuteczniej " wyciagac" niedoswietlenia .

tak to dziala i nie chce inaczej.

zdebik
07-02-2020, 11:20
Na ISO12800 tak to wygląda "organoleptycznie", bez wykresów:

3855
Mi się nie podoba żaden ale jak ktoś potrzebuje...Szału w sony nie widzę

candar
07-02-2020, 11:57
Szału w sony nie widzę

Wszystko zależy od tego, co się chce zobaczyć. Z tym, że takie testy i obrazki to sobie można wsadzić wiadomo gdzie, o czym pisałem wyżej. Osobiście to bazuję na tym co widzę w obróbce RAWa i nie wierzę w takie testy ;)

Jacek_Z
07-02-2020, 12:12
Ale istnieje też druga strona medalu i zacytuję jednego fotografa ślubnego i jego przemyślenia: "Kupiłem więc dwa obiektywy które łącznie umożliwiały zrobienie zarówno szerokich ujęć i dobrych zbliżeń: szerokokątny NIKKOR 28-70 mm f/3.5-4.5 oraz teleobiektyw NIKKOR 70-300 mm f/4.5-5.6 . Jak się okazało już na pierwszym ślubie obydwa były nieużyteczne.".
To nie fotograf, tylko patałach ;) Tylko czy jemu trzeba proponować aparat o większym DR? Nie, z kilku powodów. Matryce w Nikonach, od Sony, maja bardzo dobry DR. Drugi powodów jest oczywisty, nie musi kupować lepszego body, powinien kupić lepsze obiektywy. Zoomy 2.8, stałki 1.8.

candar
07-02-2020, 12:25
To nie fotograf, tylko patałach ;) Tylko czy jemu trzeba proponować aparat o większym DR? Nie, z kilku powodów. Matryce w Nikonach, od Sony, maja bardzo dobry DR. Drugi powodów jest oczywisty, nie musi kupować lepszego body, powinien kupić lepsze obiektywy. Zoomy 2.8, stałki 1.8.

Dokładnie się z Tobą zgadzam! Czytając takie rady dotyczące fotografowania ciemnymi zoomami na ślubach można nieco zwątpić. Nie bez powodu ślubniacy mają kilka korpusów z jasnymi stałkami przy pracy. BTW - MZ obecny R spełnia zadania wymienione w temacie wątku o czym już pisałem w innym wątku autora.

Czacha
11-02-2020, 14:04
Witam piszę jak w temacie CZY DA SIĘ wykorzystać aparat typu R do np fotografowania na ślubach lub innych imprezach?
Dziwne pytanie, prawie jak prowokacja. Oczywiście że Canon EOS R nadaje się na zdjęcia ślubne. Ba, robi się nim takie zdjęcia łatwiej niż serią 5D(3/4), bo więcej zdjęć jest ostrych.

robertskc7
11-02-2020, 14:50
Kolego Pawulon6, chyba nie wyczuwasz ironii :). 1DX to jest pancerny aparat do zadań specjalnych. Do ślubów nie potrzebujesz takiej armaty, szczególnie że najlepsze lata ten egzemplarz ma już za sobą. Odpowiadając na pytanie z tematu, tak R-ką da się robić zdjęcia na ślubie. Problemem może być pojedynczy slot - jak Ci padnie karta na imprezie to masz problem. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć bierz 5d4 - tam jest slot podwójny.

Pytanie za 100 punktów. Czy kamerzyści korzystają z dwóch slotów? Da się nagrać video na dwa sloty?

Kolekcjoner
11-02-2020, 18:32
Pytanie za 100 punktów. Czy kamerzyści korzystają z dwóch slotów? Da się nagrać video na dwa sloty?
W kamerach tak. Bardzo często się to wykorzystuje.

Czacha
11-02-2020, 18:37
Pytanie za 100 punktów. Czy kamerzyści korzystają z dwóch slotów? Da się nagrać video na dwa sloty?

Kamerzysci nagrywaja material na zewnetrzny rekorder, ktory zwykle daje mozliwosc zapisu z lepsza jakoscia np. 8 bit zapis w aparacie vs 10 bit na rekorderze.

robertskc7
11-02-2020, 19:24
No dobrze, a Ci co nagrają serią 6d 5d c100 czy sony a7 lub panasiami ? Kamery ( w sensie kamery nie aparatu) to na weselu to ja nie widziałem od dobrych kilku lat stąd pytanie o zapis na dwa sloty.

tmielcarz
11-02-2020, 21:31
No dobrze, a Ci co nagrają serią 6d 5d c100 czy sony a7 lub panasiami ? Kamery ( w sensie kamery nie aparatu) to na weselu to ja nie widziałem od dobrych kilku lat stąd pytanie o zapis na dwa sloty.

Nigdy tego nie używałem, ale wg opisów w necie A73 i A9 mają możliwość zapisu filmu równolegle na dwie karty: https://mirrorlesscomparison.com/guide/sony-a7-a9-memory-card-set-up/#setup

Kolekcjoner
12-02-2020, 01:35
Kamerzysci nagrywaja material na zewnetrzny rekorder, ktory zwykle daje mozliwosc zapisu z lepsza jakoscia np. 8 bit zapis w aparacie vs 10 bit na rekorderze.

My nagrywamy na zewnętrzne rekordery ale tylko miks. Każda kamera jeszcze nagrywa na karty - na tzw. "wszelki wypadek".


Nigdy tego nie używałem, ale wg opisów w necie A73 i A9 mają możliwość zapisu filmu równolegle na dwie karty: https://mirrorlesscomparison.com/guide/sony-a7-a9-memory-card-set-up/#setup

W większości kamer jest to norma.